Nieuw fidige Vóór het in werking treden van de Economische Unie unificatie van verschillende belastingen noodzakelijk Noorwegen en Frankrijk van een voorbereidende Minister van Maarseveen zet zich schrap voorstanders conferentie UNI Minister Lieftinck over de fiscale kwestie der Benelux Meer beperkte aanpassingen bij directe heffingen Commissie „neutrale landen" heeft geen oplossing gevonden Amendement-van Sleen in afdelingsonderzoek 1/11% oninginrichting SPARREN raad te koop „DE WAKER" EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Lieftinck doet een boekje open Donderdag 17 Maart 1949 44e Jaargang No. 11515 Geloofsafval Bende overviel ondernemingswacht De Berlijnse kwestie Basisplan door de Ver. Staten verworpen Indonesië in de Veiligheidsraad Australië blijft vol argwaan ZITTING TWEEDE KAMER Beschikking van Z.H. Vleesdistributie in 1949 opgeheven It op mooie en it eerst bij ons dat zij bij ons en slaapkamers, gordijnen vindt LANCE5TEAAT 6* aumaai vanaf f 0.30 per stuk N vanaf f0.25 per stuk ngte en dikte eiken- en mpalen, rechte sparren tot ikstokken, boompalen, stei- - en zethekken, daksparren deuren, kozijnen enz. enz. enhout aan balken 500 x 30 renenhout aan balken 500 X golfplaten, pl.m. 500 drai- doorsnede 8 cm. en grote kbaar timmmerhout. Droog t a f 0.90 per grote mand. eral ter plaatse, nieten reductie! itis prijslijst toegezonden. ADRES: 'HOORL, TE LEF. 432 DIE-REGELING VOOR ET STOMEN VAN AARDAPPELEN kader van de maatregelen, logen een bestemming te ge- de aardappelen van oogst eft de Minister van Land- Visserij en Voedselvoorzie- r stimulering van spoedige n voorraden niet meer con- -waardige aardappelen uit gebieden des lands Cspe- kleistreken)tot de volgen- idie-regeling besloten: itomers van de uit bedoelde i gekochte en aangevoerde elen zal een subsidie wor- jekeerd van f 1 per 100 K.G. ardappelen met een normaal ihalte, onder voorwaarde, >r eigen rekening en risico gestoomd en het gestoomde aan derden wordt verkocht, dat in loon wordt gestoomd andelaren in (gestoomde) ardappelen. Het stomen door n loon voor telers geeft ;cht op deze subsidie, s gelden de voorwaarden, contract met liet aan- en ibureau voor akkerbouwpro- (AVA) moet worden afge- en dat voor 1 Mei a.s. een m-hoeveelheid aardappelen ijn gestoomd. re bijzonderheden verstrekt 'A, Hooftskade 1, 's-Graven- elefoon 39.99.10. RETURN MATCH LUWEN-RODE DUIVELS return-match Zwaluwen- Duivels wordt, naar de roniek meldt, op 13 April Feijenoord-stadion te Rot- gespeeld. NGEN WAS 10 JAAR OPGESLOTEN loston wist een bevreesde ge jongen vanuit een afge- kamer naar de buitenwe- e ontsnappen; volgens de heeft zijn moeder hem ge le tien jaar in de kamer op- ;n gehouden. scheen verbaasd te staan e buitenwereld. Zijn moeder de, zich aan verwaarlozing ig te hebben gemaakt; zij 2000 dollar borgtocht be- Haar zaak komt Woensdag op jacht gaan! Op hazen op eenden gejaagd. Weet en schoot? En zou hij dan eel vroeg, gaat Papa, de en bekend eendenjager is. en ze naar de stille zijde ze laarzen hebben aange- verdwenen. „Die gaat ze mg, of er klinkt een luid de schoten knallen in 't water. Bello zwemt bij zijn baas. Dat gebeurt de plas. „Kijk", zegt de je meer eenden mee dan je soms mee wilt Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aMe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 in. HET PROBLEEM van de non- paschanten in Amsterdam, en ook in andere plaatsen en centra van Nederland, is door fr. drs. Linus Grond genoemd „een ontzaglijk pro bleem, niet alleen voor Amsterdam zelf, maar voor heel Nederland." Een probleem, dat met de grootste bezorgdheid moet worden gadege slagen. Amsterdam is een van de voornaamste fronten van de Katho lieke Kerk in Nederland, en de toe stand is er waarlijk niet rooskleü- rig. Voor allen die geroepen zijn tot zielzorg in deze stad, zij het di rect of indirect, als priester of als leek, is een zeer moeilijke taak weg gelegd. Dit probleem vraagt naast een nauwkeurige wetenschappelijke analyse, en mede op grond hiervan, een intensief apostolaat, een voort durend hard gevecht om deze sleu telpositie van Nederland. Intussen heeft de heer Steinmetz, sprekend op het Diocesaan Congres te Haarlem, als zijn mening geuit, dat de conclusies van fr. Grond uit de cijfers van de geloofsafval met name in Amsterdam, niet geheel juist zijn, voor zover ze de indruk wekken, dat hier „plotseling" van een geloofsafval op grote schaal in de laatste jaren gesproken zou moe ten worden. Dat is inderdaad niet zo en men kan dat o.i. ook al lezen uit de gegevens van „Pinkstervuur", die beginnen bij 1930, toen er al van een percentage non-paschanten van 35.1 sprake was, zijnde die 35.1 het percentage n.p.'s van alle katho lieken, ouder dan 7 jaar. Daarge laten of een stijging van 35.1 in 1930 tot 38.44 in 1947, onrustbarend ge noemd moet worden de stijging is er en verdient de aandacht. Maar het argument van de heer Stein metz heeft ook zijn waarde: de ge loofsafval was wel drie generaties eerder veel groter, vooral door so ciale omstandigheden. Er werden dikwijls nog wel kinderen uit deze niet-meer practiserende gezinnen gedoopt, maar daar bleef het dan bij, van een katholieke opvoeding, met alle gevolgen van dien, voor de opvolgende generaties was geen sprake. In elk geval was er die sterke af val. die zeker vroeger ook al de aandacht had, zonder dat men hem wist te stuiten, en in elk geval is er de stijging, zijn er ook nu nog te genwerkende sociale omstandighe den de jongste Vastenbrief van de Bisschoppen is niet voor niets verschenen! en zijn de oorzaken die geloofsafval in de hand werken, toegenomen en van aard a.h.w. ver scherpt. Al zouden de jongste cijfers dan niet „angstwekkend" zijn, des te be ter, maar ze zijn toch erg genoeg, om deze conclusie te rechtvaardi gen, dat een intensief apostolaat no dig is. Voor dat apostolaat worden in het zelfde nummer van „Pink stervuur" enige practische richtlij nen aangegeven. Daarbij wordt er van uit gegaan, dat niet-practiserende katholieken leden zijn en blijven van het Mys tieke Lichaam van Christus. Wij hebben als leden van die innige Mystieke Gemeenschap .een verant woordelijkheid tegenover hen. Daar om wordt een voortdurende, syste matische actie aangeraden, niet al leen in deze tijd voor Pasen, maar het gehele jaar door. Het terug brengen van de niet-practiserenden tot hun volledig blij vervullen van hun plichten, wordt overigens te recht een bekeringswerk genoemd en ieder bekeringswerk vraagt ge nade, veel genade. Daarom zelf bid den on offeren. God moet gevraagd worden. De zieken kunnen worden ingeschakeld en het gebed worden gevraagd van een gave plattelands parochie. Dit is een van de mogelijkheden van adoptie tussen stad en plat teland. Een mogelijkheid, die sterk wordt aanbevolen! Zonder hoovaar- dij, zonder hoogmoedige mening, dat men zoveel beter is, dan de dwa- lenden in de grootstad! Terwijl de gaafheid van de adopterende paro chie op het platteland voortdurend moet worden onderhouden, ver sterkt en bevestigd. Geheel in over eenstemming met hetgeen opge merkt werd in onze beschouwing van Dinsdag j.l. luidde de conclusie van de congres-inleider, dat de katholieke actie in algemene zin, hier dus niet bedoeld als de K. A„ moet medehelpen, dat zij. die naar de stad trekken, voldoende „gees telijke barage" meekrijgen en zeer in het bijzonder werd, vooral door de inleiders, de nadruk gelegd op het feit, dat de kern van de kwestie gelegen is in het gezin. Er zijn nog verschillende punten aanËüfceven, van meer practische aard. Zo het doorgeven van adres sen van naar elders vertrekkende parochianen, hetgeen vroeger ook al bestond, maar dat zeer nuttig is., als er de hand maar aan gehouden wordt. Verder staan op het program conferenties, waartoe de betrokke nen door huisbezoek persoonlijk worden uitgenodigd. Deze bijeen komsten dienen gehouden te worden in een verzorgde sfeer, hetgeen al tijd nog een kwestie is voor onze gewone bijeenkomsten ook! Katholieken en in buiten de groot stad kunnen deze activiteit, die nog nader uitgewerkt zal worden, onder steunen, door gebed en offer. Uit gaande van dat rotsvaste Godsver trouwen. dat het fundament van ieder geluk is. Men kan over de ernst van de cijfers van mening verschillen en varierende meningen hebben, over de wegen, welke ge volgd moeten worden, om tot her stel te komen; vast staat, dat dit herstel nodig en mogelijk is! Als wij willen, zal God helpen. EXTRA K.L.M.-VLUCHT NAAR BATAVIA Vrijdag 18 Maart a.s. zal een extra KLM-constellation, de PH- TDB (Batavia), gezagvoerder van der Vaart van Schiphol naar Ba tavia vertrekken met een lading van 4% ton post aan boord. Ook deze vlucht wordt gemaakt via Khartoum en Mauritius. RJINISTER LIEFTINCK heeft gisterenmiddag in de vergadering van de Tweede Kamer mede- "VI delingen gedaan over de conferentie der ministers van België, Luxemburg en Nederland inzake fiscale problemen. Op deze conferentie is het rapport besproken, dat door de fiscale deskundigen was uitgebracht, het rapport, dat deel uitmaakt van de algemene voorstellen van de Raad van Presidenten. De regeringen hebben zich, aldus de minister, verenigd met de opvat ting van de experts, dat in beginsel voor het inwerking treden van de Economische Unie wel een unificatie nodig is van accijnzen, omzetbelasting en motorrijtuigenbelasting, doch dat op het gebied van de directe belastingen meer beperkte aanpassingen behoeven te worden nagestreefd. Verder hebben de regeringen zich verenigd met de conclusie van de experts, dat voor het inwerking treden van de Economische Unie aanpassingen op het gebied van de registratie-, zegel- en successie rechten niet volstrekt noodzakelijk zijn. In het ontwerp van wet, dat thans in de Kamer ter discussie staat, waren nog niet begrepen de accijns op gedistilleerd, suiker en lucifers en aansteektoestellen en evenmin het bijzonder invoerrecht op benzine. Tijdens de conferentie zijn de regeringen het eens geworden over de unificatie van deze heffingen, waarmede de unificatie der accijnzen zal zijn voltooid. In België en Luxemburg zal de accijns op lucifers en aansteektoe stellen worden afgeschaft en voor gedistilleerd, benzine en suiker zullen gemeenschappelijke tarie ven worden vastgesteld, welke lig gen tussen de thans in de onder scheidene landen geldende tarie ven. Ter toelichting gaf de minister de Kamer een overzicht van de thans in de onderscheidene landen geldende tarieven en de overeen gekomen tarieven. Allereerst gedistilleerd. Het in België bestaande tarief bedraagt op het ogenblik f 600 per hl ad 50 pet. In Nederland bedraagt dat ta rief f 320, in Luxemburg f 510. Het overeengekomen tarief bedraagt f 475 per hl van 50 pet. Thans wat betreft de benzine. In de BelgischLuxemburgse eco nomische unie bedraagt het tarief f 24.96 per 100 kg, in Nederland f 14.67. Het overengekomen tarief zal bedragen f 22 per 100 kg. Wat de suiker betreft, het tarief in de BelgischLuxemburgse unie bedraagt op het ogenblik f 3 per 100 kg, in Nederland f 29.25. Het overeengekomen tarief zal be dragen f 11 per 100 kg. Omzetbelasting. Wat de omzetbelasting betreft zij meegedeeld, dat het stelsel van heffing in België belangrijk ver schilt, enerzijds met het stelsel van heffing in Nederland en an derzijds met dat in Luxemburg. Beide laatste stelsels vertonen grote overeenkomst. In het rapport van de deskundi gen wordt een nieuw gemeen schappelijk stelsel van heffing voorgesteld met welk nieuw stel sel de regeringen op de conferen tie zich hebben verenigd. De deskundigen hebben even eens gemeenschappelijke tarieven voorgesteld en de regeringen zijn het er over eens dat deze tarieven een juiste grondslag hebben en BATAVIA, 16 Maart. (Reuter). Een goed-bewapende guerillabende van 100 man die, naar verluidde, werd aangevoerd door drie Japan ners, heeft gisteren de onderne mingswacht van een onderneming, gelegen op 6 k.m. afstand van het van een groot garnizoen voorziene Buitenzorg, verjaagd, waarbij de Nederlandse commandant werd ge dood, waarna de aanvallers het ka- zernement van de wacht in brand staken. Ook zijn in Pasundan aan vallen gemeld van tot 500 man ster ke benden. De Siliwangi-divisie zou weinig neiging vertonen om in te gaan op de wapenstilstandsvoorstel- len van de regering van Pasundan. Twee Nederlandse gouvernements- dienaren zouden zijn gedood bij een overval door guerillatroepen op een convooi tussen Purwokerto en Pur- bolinggo. dat met de onderscheidene belan gen op billijke wijze wordt reke ning gehouden. Deze nieuwe tarie ven betekenen voor Nederland een zekere verhoging van de druk der omzetbelasting, doch voor Bel gië betekenen zij een zeer belang rijke verlaging. Dit laatste feit heeft ertoe ge leid, dat budgetaire overwegingen de Belgische regering verhinderen voor het ogenblik over het tarief een definitieve beslissing te ne men. Tijdens de conferentie is de mogelijkheid onder de ogen gezien dat bij de aanvaarding van het gemeenschappelijk systeem en aanvaarding van de door de des kundigen voorgestelde tarieven België gedurende een overgangs tijd op het gemeenschappelijke ta rief een zekere verhoging zou leg gen. Vervolg op pag. 3. LINIES IN JERUZALEM GEHANDHAAFD De Israëlische en Transjordaan- se delegaties bij de wapenstilstands besprekingen op Rhodos hebben de bestaande wapenstilstandslinies in Jeruzalem, waarover overeenstem ming was bereikt door de plaatse lijke commandanten in November j.l. gehandhaafd. De overeenkomst betreffende de posities in Jeruza lem werd op Rhodos begroet als „een belangrijke stap voorwaarts." Waarnemers merkten echter op, dat er nog geen enkel punt, waar over onenigheid bestaat, is bespro ken. Zij waren van mening, dat de werkelijke moeilijkheden zouden komen, wanneer de ene of de an dere partij toe moest geven om een regeling tot stand te brengen. GENèVE, 16 Maart (Reuter). In een rapport van de Commissie van Deskundigen van „Neutrale Landen" aan de Veiligheidsraad over hun pogingen om tot een op lossing van het vastgelopen Berlijn se vraagstuk te komen, wordt ver klaard, dat van de vier hierbij be trokken mogendheden slechts de Verenigde Staten een plan hebben verworpen, dat in December 1948 door de Commissie was uitgewerkt. In dit plan dat door Engeland de Sowjet-Unie en Frankrijk als een basis voor besprekingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de „Sowj et-Russische mark" in geheel Berlijn. Aan de autoriteiten van de vier sectoren van Berlijn zouden vergaande bevoegdheden worden verstrekt voor het contro leren van geldwezen en handel. Te vens werd de instelling van een in gewikkeld mechanisme voorgesteld, dat ten doel had de uitgifte van Sowj et-Russische marken in Berlijn en in de Sowjet-Russische zóne van Duitsland in een bepaalde verhou ding te doen geschieden. Engeland en Frankrijk hadden ge lijkluidende commentaren op het plan ingediend, waarin zij gedetail leerde amendementen hadden ver werkt, doch zij hadden zich „ac- coord verklaard met de algemene opzet" ervan. De Verenigde Staten hadden het plan verworpen, zij hadden in een memorandum verklaard dat de splitsing te Berlijn reeds te ver was gegaan, om nog een controle der vier bezettende mogendheden- over het geldwezen en de handel van de stad mogelijk te maken. Nadat de Commissie van „Neutra le Deskundigen" te Parijs en te Na negen maanden in krijgsgevangenschap te hebben door gebracht, zijn de joodse en Transjordaanse gevangenen naar eigen grondgebied overgebracht. Men ziet de Arabische gevan genen hier wachten op het vervullen van de laatste formaliteiten. Geneve 70 vergaderingen had ge houden, stelde zij de Veiligheids raad op 11 Februari j.l. van haar falen in kennis. Het rapport van de Commissie werd Woensdag gelijk tijdig te Lake Success en te Genève gepubliceerd. De Britse en Franse regeringen hebben gelijkluidende verklaringen over het rapport afgelegd. Hierin wordt de Sowjet-Unie ervan be schuldigd de pogingen, om de pro blemen van het Berlijnse geldwe zen op te lossen, te verijdelen. In de verklaring van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard dat, of schoon de handelingen der Sowjet- Unie „het tot dusverre onmogelijk hebben gemaakt een rechtvaardige regeling van de Berlijnse proble men te verkrijgen," de Westerse mogendheden nog steeds „bereid zijn elke billijke oplossing in beschou wing te nemen, waardoor de wet tige belangen van zowel de Weste lijke, als de Oostelijke sectoren van de stad zouden worden veilig gesteld." MINISTER STIKKER IS TEVREDEN Met het KLM-toestel uit Londen, dat Woensdagavond op Schiphol aankwam, keerde minister D. U. Stikker na zijn Londense bespre kingen naar Nederland terug. De minister was zeer zwijgzaam, en zeide slechts uiterst tevreden te zijn over de te Londen bereikte re sultaten. De minister verwacht in de loop van deze maand naar Washington te gaan voor de ondertekening van het Atlantisch pact. Hij weigerde zich uit te laten over de militaire bijdrage, die Nederland zou leveren in het kader van de West-Europese Unie. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Dr. L. G. Kortenhorst, heeft een receptie gehouden voor leden van de regering, het Corps diplomatique en de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Minister-president Dr. W. Drees en zijn echtge note (rechts) in gesprek met Dr. L. G. Kortenhorst en diens echtgenote. DE DEBATTEN over de Indonesische kwestie werden gister- avond geopend met een rede van de vertegenwoordiger van Noorwegen, Arne Sunde, die erop aandrong, dat de Veiligheids raad een soort van controle zou instellen om na te gaan of de regels van menselijkheid in het voeren van de „kleinere oorlo gen" werden onderhouden. Sunde ondersteunde het voorstel van Canada en China om een pre liminaire conferentie te houden ten einde de status van de repu bliek vast te stellen. De afgevaardigde van Frank rijk, Francois Chauvel, onder steunde eveneens het Canadese voorstel. Hij drong er bij de Raad op aan een liberale' houding aan te nemen ten overstaan van de uitvoering van de resolutie van 28 Jan. j.l. De afgevaardigde van Cuoa, verklaarde geen excuus te vinden voor het feit, dat de Nederlanders de resolutie van de Raad niet heb ben uitgevoerd. De Raad zou moe ten eisen dat de republikeinse lei ders onmiddellijk zonder enige voorwaarde zouden worden vrij gelaten, en hun regering hersteld. De militaire operaties moeten ge staakt worden. Hood (Australië) betoogde, dat hij bepaalde twijfels had omtrent dé te houden preliminaire confe rentie. Er was z.i. geen alternatief voor het opvolgen van de resolutie van de Raad. Generaal Romulos Philippijnen) verklaarde met na druk dat er geen sprake kon zijn van een preliminaire conferentie over de vraag, of de republikeinse leiders al dan niet hersteld zouden worden. Dit punt is reeds beslist door de resolutie van de Raad Dr. van Royen verklaarde als toelichting op de preliminaire con ferentie: „Het lijkt mij toe dat de Nederlanders een essentiële bij drage hebben geleverd om de hui dige impasse te doorbreken door het voorstel betreffende het nou- den van een preliminaire confe rentie te steunen. Dit zal echter offers vragen van beide partijen". Hij betreurde het daarom van de heer Palar te hebben begrepen uit zijn verklaring van Maandag j.l., dat de republiek niet bereid is het voorstel van Canada aan te nemen. Het zou tragisch zijn in dien de republiek thans de deur sloot voor onderhandelingen want de prijs voor deze kapitale dwa ling zou in de eerste plaats be taald worden door het volk van Indonesië, in de vorm van maan denlang uitstel en voortdurende onzekerheid en door de voortdu rende guerilla. De afgevaardigde van de Oekraïne Tarasenko, herhaalde de beschul digingen van Rusland dat de fede ralisten in Indonesië slechts Ne derlandse „marionetten" zijn en dat verscheidene leden van de Raad thans bezig "waren met het sanctioneren van de Nederlandse agressie. Hierna werd de zitting verdaagd tot Maandag a.s. Ook voor motorrijders Bollenzondag Naar aanleiding van het bericht, dat op de Zondagen 17 April, 1 Mei en 8 Mei a.s. met de auto gereden mag worden, deelt de KNMV, ter voorkoming van misverstand mede, dat opheffing van het Zondagsrij verbod op genoemde dagen even eens voor motorrijders zal gelden. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) OOK GISTEREN is nog geen beslissing in de Tweede Kamer gevallen over de verhoging van de pensioenen met een toeslag. Dit wetsvoorstel, dat een amendement van de heer van Sleen heeft uitgelokt, blijkt èn de Kamer èn de Regering zeer ter harte te gaan. „De Minister mag dan zijn verantwoordelijkheid hebben", zeide de heer van Sleen, „de Kamer heeft de hare". En daarmede stelde deze spreker de zaak zeer scherp. Zo scherp zelfs, dat de aanvoerder van de communistische fractie het woord kabinetscrisis meende te moeten gebruiken. Daarop heeft de Kamer het ech ter niet laten aankomen. Zij ver koos een rustig beraad over het amendement boven een verdere be spreking daarvan in de openbare zitting. Zo zal het voorstel van Sleen in de afdelingen worden on derzocht en zal de Regering in de gelegenheid worden gesteld gedo cumenteerd de onaanvaardbaarheid daarvan aan te tonen. Doch voordat het debat deze wending had geno men, had zich in de Kamer een heftig duel afgespeeld tussen de communisten en de leden, van de Partij van de Arbeid, die elkaar van stunts met het oog op de ver kiezing beschuldigden. De Kamer was het er over eens geworden, dat het amendement van Sleen een initiatief voorstel is, en als zodanig behandeld moest wor- er echter weinig waardering voor. Hij betoogde nogmaals, dat met de doorvoering van het amendement een grove onrechtvaardigheid in de pensioenwet gehaald zou wor den. Bovendien was het voor de Regering niet aanvaardbaar om de financiële consequenties. Hij deelde de Kamer mede, dat met de voor gestelde verhogingen 15 millioen gulden gemoeid zouden zijn. De heer van Sleen was zeer verbaasd dit bedrag te horen. En hij sprak zijn twijfel aan de juistheid er over uit. Minister Maarseveen hield voet bij stuk, hetgeen ook de heer van Sleen deed. Dit werd aanleiding voor de Mi nister om er de Kamer opmerkzaam op te maken, dat indien zij het amendement zou aanvaarden, h(j het onderhavige wetsvoorstel in zou den. Minister van Maarseveen had trekken, zodat ook de voorgestelde verbeteringen niet effectief zouden worden gemaakt. Ondanks dit grof geschut, dat in stelling was gebracht, was de heer van Sleen weinig geneigd tot in schikkelijkheid. De heer Stapelkamp (AR) was het, die op dit moment de situatie redde door met een voorstel van orde te komen, waarbij hij de raad gaf het amendement in de af delingen te laten onderzoeken. Hier toe werd tenslotte beslóten. Gelijkschakeling accijnzen in Beneluxlanden. Vooraf had de Kamer het wets voorstel tot gelijkschakeling van accijnzen in de Benelux-landen be sloten. Dit voorstel gaf verschillen de sprekers aanleiding breedvoerige beschouwingen te houden over de ongelijkheid van de belastingstelsels in België en Nederland. De heren Lucas (KVP), Hofstra (Arb.) en Hoogcarspel (Comm.) waarschuwde de Regering bij voorbaat, dat zij nauwlettend zullen toezien op de richting welke ten aanzien van de belastingheffing zal worden ingesla gen. Zij zeide het niet te accepteren, dat de belastingdruk wordt verscho ven van de directe naar de indirec- tebelasting. Hierdoor zouden de minder-draagkrachtigen en de gro te gezinnen extra worden belast. Minister Lieftinck stelde de Kamer op dit punt echter gerust. Ook zegde hij de heer Lucas toe, dat hij dc verhoging van de omzetbelasting zoveel mogelijk zal doorvoeren op het moment, dat vermindering van de directe belasting een feit is. De ze vermindering zal dit jaar zijn beslag krijgen en speciaal van be tekenis zijn voor de lagere inko mens. FACILITEITEN VOOR PRIES TERS IN SOMMIGE LANDEN Z. H. de Paus heeft uitzonderlijke faciliteiten verleend aan de pries ters „in zekere Europese landen, waar de Kerk wordt vervolgd", om hen in staat te stellen, in het ge heim het H. Misoffer op te dragen, aldus verneemt Reuter In gewoon lijk goed ingelichte Vaticaanse krin gen. Volgens deze zegslieden mogen be doelde priesters de H. Mis opdra gen zonder altaar en paramenten, met brood alléén, instee van met brood en wijn. Vernomen wordt, dat deze faciliteiten óók gelden vóór de missionarissen in het door de communisten bezette China. Soortgelijke faciliteiten hadden de priesters in Spanje gedurende de burgeroorlog. VARKENSVLEES WORDT GOEDKOPER Het ligt in het voornemen in het a.s. voorjaar een bacon-contract met Engeland te sluiten voor de tijd van drie jaar. Dit heeft minis ter Mansholt gezegd in een te Heer- de uitgesproken rede. Dit contract zal een jaarlijks stijgende export van bacon naar Engeland ten ge volge hebben. Door vergroting van de varkensstapel zal niet alleen dit jaar de vleesdistributie kunnen wor den afgeschaft, maar zal ook de prijs voor varkensvlees omlaag kunnen gaan. De kippen- en varkensfokkerij zal in de toekomst voornamelijk op de kleinere bedrijven worden ge centraliseerd. In verband daarmede zal de veevoederdistributie gehand haafd blijven, teneinde het veevoe der op de kleine bedrijven te laten komen. GENERAAL CLAY WIJST NEDERLANDS PROTEST AF FRANKFORT, 16 Maart. Naar het Franse persbureau AFP meldt heeft de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, generaal Clay, het Nederlandse protest betreffende de tegenblok- kade van de Sovjet-zone en het verbod van transitovervoer per vrachtwagen naar de Sovjet-zone van de hand gewezen. PROTEST TE ROME ROME, 16 Maart. Naar AFP verneemt, heeft de Nederlandse ge zant te Rome, graaf W. van Bijlandt, heden op het ministerie van Buiten landse Zaken aldaar geprotesteerd naar aanleiding van een beledigen de opmerking, die ijl verband met de Indonesische kwestie aan het adres van de Koningin der Neder landen door de Leider der commu nistische partij, Togliatti, bij een Kamerdebat inzake het Atlantisch Pact werd geuit. GOEDE VANGST VAN „WILLEM BARENDSZ" Tot en met 5 Maart j.l. had de Willem Barendsz geproduceerd 93.929 barrels (15.655 ton) traan en 4168 barrels (694 ton) spermolie. De overeenkomstige cijfers van de vorige vangstperiode bedragen 60.206 barrels (10.034 ton) traan en 6809 (1135 ton) spermolie. Het laat zich aanzien, dat voor het beëindigen van het vangstsei zoen per 26 Maart a.s. de productie ruimschoots de 100.000 barrels zal overschrijden. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1