PELS' WIJNHANDEL DISCUSSIES ROND HET DORPSHUIS Krijgen p bagac ACCIJNSVERHOGING betekent PRIJSVERHOGING Voorspel gemeentebegroting Raad van Bergen Tehuis voor K.C.B. of BJ.G. Communistenvervolging De kermis op Zondag J De keuze van hef- alternatief ALKMAAR - TELEFOON 2585 Schitterend concert VOOR DE POLITIE RECHTER Reorganisatie van het openbaar onderwijs Een tweede buslijn - Tonnen tot 1960 WEERSVERWACHTING Elf jaar voor Ernst Voorhoeve Marktberichten De sfeer godsc Verkeerde PAG. 2 Donderdag 17 Maart 1949 Na de niet op het menu vermelde hoofdschotel van 't Oude Hof, kreeg de Raad van Bergen de bü wijze van dessert opgediende eigenlijke nootascnotel te verwerken: net voorstel inzake J.G.V.O. - Dorps huis - K.C.B. Het voorstel hield in het voorma lige huis van Dr. Dekker voor f 22.000 te kopen, het voor 10 jaar aan het K.C.B. te verhuren en de kleine barak aan de Karei de Groo- tclaan te verhuren aan de (te stich ten) Bergense Jeugdgemeenschap, waarin opgenomen de Stichting Dorpshuis. De heer Ellis wilde eerst het voorstel tot aankoop in behande ling nemen; een vooruitziend be leid eist aankoop van dit gebouw. De Voorzitter verdedigde het voorstel van het college uitvoerig en wees erop, dat de drie voorstel len als één geheel moeten worden beschouwd. Als de gemeente het gebouw niet koopt, komt het in handen van een exploitant. Om de aankoop rendabel te maken, willen B. en W. het aan het K.C.B. verhu ren. Spr. wees op de betekenis van Bergen als kunstenaarscentrum, een betekenis, die door het Ministerie van O. K. en W. hoger wordt aan geslagen dan die van Laren. Als de gemeenschap zijn kunstenaars ver waarloost, is het met die gemeen schap zeer slecht gesteld. Het col lege heeft gemeend met dit voorstel alle belangen ineen te vlechten en deze met een minimum aan kosten toch goed te dienen. De barak, die aanvankelijk door het Bureau Wederopbouw gebruikt zou worden, kan bij goede organi satie door alle jeugdverenigingen gebruikt worden, die bij dc Berger Jeugdgemeenschap, afd. van de N.J.G. zijn aangesloten en die in oprichting is. De heer Hemelrijk wijst op de riskante aspecten aan deze zaak en vreest voorbarige conclusies; hij stelt voor het voorstel aan te hou den, om de consekwenties en lacu nes te bestuderen, waarvoor de Raad nu geen tijd gehad heeft. Er zijn misschien andere mogelijkhe den. Als hierna de heer Hemelrijk vraagt, of daartegen bezwaar be staat en de Voorzitter antwoordt met: Nee, meneer de voorzitter, hetgeen de nodige hilariteit ver wekte, dan is wel aardig de sfeer, die in deze raadsvergadering heer ste, getypeerd. Het leek af en toe wel. of niet dr. Huygens, maar dr. Hemelrijk de leiding had. De Voorzitter wijst er op. dat de verbouwing van het Dorpshuis tot expositie-ruimte voor het KCB ook tijd vraagt en dat de Raad niet elke maand kan vergaderen. De héér Hemelrijk: dat kan best. De Voorzitter: ik dacht, dat de Raad er voldoende aandacht aan had kunnen besteden. De heer Hemelrijk: wij zijn niet zo vlug van begrip. De Voorzitter: w ij werken hard; dat moet de Raad dan ook maar doen. Stoute vragen Mr. Sluis vindt het voorstel ook overijld en onverantwoord. Hij vraagt, waarom de heer Schuil bui ten het overleg is gehouden, waar door de onaangename ervaringen, die hij met dit college heeft, weer met één vermeerderd is. Is de min-of-mcr vijandige hou ding, die de burgemeester jegens de heer Schuil aanneemt of de com. munistiscn-gezinae opvatitng van de heer Schuil hiervan de oorzaak? Deze opvatting dra;|Tt de heer Schuil niet uit in de jeugdvereni ging, waarvan hij de leider is. Dc JGVO en dc Gereformeerde Jeugd verenigingen nebben evenveel recht op een gemeentegehouw als de bij de NJG aangesloten organi saties. Spr. vraagt aisnog overleg met de organisaties, die er tot dus ver niet bjj betrokken zijn. Als het voorstel aangenomen werd, dan heeft het KCB in verband met de verbouwing toch deze zomer nog geen expositieruimte. De heer Broersma vraagt, of de voorzitter zijn vijandschap jegens de heer Schuil botviert, juist om diens communistische sympathieën. Het is ook onbehoorlijk, als een wethouder aan iemand vraagt, of hij lid van de CPN is; spr. heeft zich nooit een oordeel over de ka tholieke politiek aangematigd. B. en W. zullen een andere hou ding moeten aannemen, ook tegen over spr., het mag niet voorkomen, dat het college een krant, waarin een artikel van spr. is opgenomen waarschuwt tegen een communis tisch raadslid. Spr, wenst geen ge konkel achter zijn rug. De voorzitter is bereid het voor stel aan te houden en zegt, dat B. en W. gemeend hebben op dc meest elegante wijze de heer Schuyl in te schakelen in de jeugdorganisatie, door hem in overweging te geven zich aan te sluiten bij de N.J.G. Het is de taak van deze organisatie, niet die van B. en W. te oordelen over het werk van de heer Schuil. Als deze zich aansluit in het nationaal gelid en wil werken op de basis van de N.J.G., wordt zijn vereniging niet uitgesloten van het gebouw. Het college is tegen medewerking aan een communistische jeugdorga nisatie; de vereniging van de heer Schuil is echter allerminst een com munistische organisatie. Mr Siuis is van mening, dat da gemeente alle jeugdverenigingen gelijk dient te behandelen en niet. aansluiting bij de NJG mag eisen. Hoe lang. vraagt hij, is de N.J.G. d e organisatie? (Zolang wij baas in eigen huis zijn; red. NHD'. De heer Ellis heeft geen bezwaar tegen uitstel, als de gemeente optie heeft. De heer Hemelrijk: we krijgen het heus niet voor 'n prikje. De Voorzitter zal de heer Dekker om uitstel vragen en hoopt over drie weken opnieuw met het voor stel te komen. Dc kermis Het voorstel, om de kermis op Zondagmiddag van 2 tot 5 uur open te stellen, ontlokte bezwaren aan Mr. Sluis, die dit voorstel in strijd achtte met een destijds gesloten compromis, waarbij spr. accoord ging met een aanvangsuur van 7 uur. Ook met de mening van de minderheid dient rekening gehou den te worden („zeer juist!" inter rumpeerde de communist Broers- ma) (die er alleen bij vergat te pro testeren tegen het feit, dat hét i-echt van de minderheid in de communistisch geregeerde landen geen schijn van kans heeft; ver- slagg. NHD). Mr. Sluis had de indruk, dat B en W. de kermis groter en langer willen maken en wijst op de be zwaren van omwonenden en zaken mensen. Hij herinnert aan het bezwaar, dat de heer Brak in '36 tegen de kermis had en begrijpt niet, dat deze nu met dit voorstel komt. Spr. stelt voor de kermis in '50 af te schaffen en dit jaar niet op Zon dagmiddag open te stellen. Wordt dit niet aanvaard, dan is spr. voor opening om 7 uur en voortaan plaatsing elders in de gemeente. Uit de verdere discussie bleek, dat de herén Den Das, Onrust, Brak en Broersma niet speciaal voorstan ders van de kermis waren, doch zich hielden aan het eens genomen raadsbesluit. De heer Swaag was er een warme voorstander van en de voorzitter zei er neutraal tegenover- te staan; door de opening op Zon dagmiddag, hetgeen speciaal gedaan is, om de kinderen van de avond- kermis af te houden, bracht de pacht ruim f 400 meer op. Om aan het bezwaar der gereformeerden tegemoet te komen, wilde spr. de kermis doen sluiten van half 5 tot half 8. De heer Ellis was geen voorstan der van opening op Zondagmiddag en wilde niet terwille van het ge win van f 400.een minderheids groep onaangenaam zijn. De Voorzitter: U zult zien, het wordt een zeer goede kermis, voor zover een kennis goed kan zijn. Van extra drankmisbruik, aldus spr. was vorig jaar geen sprake, (drankmisbruik zonder meer lijkt ons al erg genoeg; verslagg. NHD) Met 7 tegen 4 stemmen (tegen Ellis. Onrust, Den Das en Sluis) werd de Zondagmiddagkermis goed gekeurd, onder beding, dat deze van half 5 tot half 8 gesloten blijft. N.a.v. een adres van het raadslid Broersma, die protesteerde tegen het geven van een vestigingsver gunning aan een tandarts uit Pur- merend, antwoordde de Voorzitter, dat na de uitspraak van de kan tonrechter een vestigingsvergun ning verleend moet worden; waarop de heer Broersma betoogde, dat een wet. die aan geldbezitters de kans geeft aan een woning te ko men, terwijl mensen zonder geld er geen krijgen, veranderd dient te worden. Mr. Sluis adviseerde hem zijn kamerfractie in de arm te ne men. De heer Broersma nam het ook op voor de heer F. Jimmink, die bezwaar had ingediend tegen het gunnen van dc aanleg van een ver warmingsinstallatie aan de heer Smit. De voorzitter zei, dat de betrok ken commissie accoord was gegaan met zijn advies, omdat de door de heer Jimmink aanbevolen installa tie misschien wel beter, doch duur der was. De heer Ellis onderschreef deze zienswijze, ofschoon hij wel voor die tecnnisch-betere installatie voelde. De heer Den Das merkte op, dat de commissie geen besluit had genomen en de heer Broersma dus formeel wel gelijk had; hij gaf ech ter toe, dat de mening van B. en W. door dc meerderheid der commissie gedeeld werd. Mr. Sluis merkte nog n.a.v. de notulen op. dat in de dr. v. Pelt- laan een lagere snelheid dan 40 Km kan worden voorgeschreven. Aankoop wegen Besloten werd tot overname van alle wegen in Bergen aan Zee. als mede enkele kleine bouwterreintjes van de Bouwmaatschappij, die daar voor uit het Wederopbouwfonds ruim f67.000,— ontvangt, waarvan f35.300 aan de gemeente wordt overgedragen, om daaruit het on derhoud der wegen te bestrijden. Besloten werd een overeenkomst met de St. Josephstichting aan te gaan tot aanleg van een duiker in de Nesdijk over een lengte van 23 M. tegen vergoeding door de Stich ting van f 250. Ook werd besloten 25 M2 grond aan de Breelaan aan te kopen van de heer Volkers, zulks bestemd voor wegverbreding. N.a.v. een voorstel, om 15 gld. per perceel per jaar bij te dragen in de niet-rendabele kosten van aanleg waterleiding aan de Baak- meerdijk, welk voorstel werd aan genomen, noemde de heer Ellis de houding van het PWB klein; het bedrijf spreekt wel van onrendabele, doch nooit van extra-rendabele ge bieden en geeft ervan blijk de mammon meer te dienen dan de mensheid. De heer Broersma wilde alweer de wet doen veranderen, omdat bij de huidige wetgeving mogelijk is, dat waterverbruikers, die financieel niet medewerken profiteren van de bijdragen van anderen. Het is n.l. zo, dat als een bepaald aantal ver bruikers te kennen geeft te willen bijdragon in de aanlegkosten, dege nen. die dit niet doen. toch moeten aansluiten, doch geen extra kosten betalen. Goedgekeurd werd een verorde ning. regelende de vergoeding van verplaatsingskosten van ambtena ren; de heer Min dacht, dat som mige ambtenaren meer vergoeding konden krijgen dan de gemaakte kosten en maakte daar bezwaar tegen, doch de voorzitter wees er op, dat krachtens de verordening nooit meer dan de gemaakte kosten vergoed worden. Bij het besluit tot opnieuw vast stelling van de verordening op de straatbelasting protesteerde Mr Sluis tegen het laat indienen van de begroting. Wegen-namen Bij een voorstel tot het vaststel len van de benaming van een aan tal op de ligger voorkomende we gen, wees de heer Ellis erop, dat het Zakendijkje afkomstig is van Sacramentsdijkje, aan welke bena ming spr. de voorkeur gaf; de voorzitter stelde meer prijs op dp door de volksmond ontstane bena ming van Zakendijk. Het voorstel werd aangehouden. De nieuwe verbinding tussen Kogendijk en Oude Berger weg werd Jaap Weyandweg genoemd, zulks met 7 tegen 6 stemmen. De K.V.P.-fractie en Mr. Sluis gingen mee met de heer Ellis, die had voorgesteld deze weg naar wij len weth. Miltenburg te noemen. De heer Hemelrijk vond dit voor stel in dit stadium niet juist en de Voorzitter zei, dat het college voor de heer Miltenburg een andere, grotere weg in petto had. De heer Hemelrijk hoopte, dat ook naar Dirk Klomp een weg genoemd zou worden. (Ook Piet Boendermaker heeft o i. wel een weg yerdiend; verslagg. NHD) Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Hemelrijk verwijdering van de klompenmakerij aan de Notweg; de voorzitter zei echter, dat de omwo nenden er geen bezwaar tegen had den. In antwoord op een vraag van de heer Hemelrijk inzake afsluiting van duinterrein door de Provincie, zei de voorzitter, dat in samenwer king met andere duingemeenten aan de Prov. gevraagd was een cor ridor door de duinen naar zee vrij te laten. De heer Broersma vroeg een ant woord op zijn vraag, of B. en W. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Antonius H„ zoon van W. Peet en M. P. van Licnen; Divera E„ dochter van J. Mijnen en M. J. Nannc; Henry. zoon van H. Stooo en A. Wagenmaker. Gehuwd: Henrikus A Wiemers en ■Tohanna G. Schouten; Pieter H. dé Rover en Maria Getisebroek. Overleden: Heintje Brouwer, 73 jaaar, wed. van D. Schouten. ONZE AGENDA VICTORY HOTEL: 8 uur Schola Publica. BIOSCOPEN: Harmonie: Het geheime commando, 13 j.; Cinema: Het lokkende le ven, 18 j.; A.B.T.: Gezag zonder genade, 18 j. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindengraeht 43, telef. 3916. APOTHEKEN: Apotheek Sehouten-Ocle, Koorstraat 47. BONNEN AFHALEN: Van daag de letter W. Vrijdag a.s. de letters T, H, Y, Z bereid zijn afstand te doen van hun ninaeriyite communistenvervoigingf. De Voorzitter garandeerde de heer Broersma een gelijkwaardige be handeling, zolang hy als raadslid de belangen van Bergen behartigt; als hij er als communist optreedt, zal hij het college, dat anti-communis tisch is, tcgènover zich vinden. Omdat de heer Broersma in een krant verkeerde voorlichting had gegeven, hebben B. en W. dat punt voor punt bestreden; spr. ontkent, dat hy de krant gewaarschuwd had tegen het communistische raadslid. De heer Broersma: Onder vier ogen zal ik u nog wat anders ver tellen. En toon viel de hamer voor het laatst. WELK JURIDISCH ADVIES IS JUIST Zoveel hoofden, zoveel zinnen, "geldt ook onder juristen, al is er altijd een hoogste instantie, die uiteindelijk uitmaakt: zó is 't. Blijkens ons raadsverslag over de kwestie van 't Oude Hof, bleek, dat er over de interpretatie van het K.B. waar het gaat over de keuze van het alternatief .aankoop cf zeer verspreide bebouwing" twee juridische meningen tegen, over elkaar staan. De mening van mr. Sluis is. dat de eigenaar van 't Oude Hel de keuze van het alternatief heeft. Deze mening, wordt blijkens een mededeling van burgemeester Huy gens gedeeld door de juristen van het College van God. Staten, welk college in eerste instantie ovér de ze zaak moet beslissen. De heer Hemelrijk zei, dat hij aanvankelijk door het juridisch ad vies van mr. Sluis in deze geest misleid was en thans de mening is toegedaan van een ander jurist, die de keuze van het alternatief aan d^ zijde van de gemeente acht. Ook B en W. schijnen thans deze me ning te zijn toegedaan. Zolang echter de bevoegde instantie over deze kwestie, waarover een zake lijk velschil bestaat tussen twee plaatselijke juristen, geen uitspraak heeft gedaan, kan dus nog niet ge zegd worden, da* de een of andere mening onjuist is. Als de heer He melrijk dan ook zegt. da+ hij door het advies van mr. Sluis misleid is. wil dat nog ni,et z^creren. dat dit een onjuist of misleidend advies was Wij meenden. dat mr. Sluis recht had op déze aanvulling op ons verslag. In verband met de aangekondigde ACCIJNS VERHOGING is het ons niet mogelijk de reeds ten dele verzonden gedistilleerd-circulaires tij dig in 't bezit te doen zijn van al onze cliënten Wij berichten U daarom ook nog langs deze weg, dat orders op gedisilleerd vrijblijvend, in volgorde van binnenkomen en TEGEN OUDE PRIJS zullen worden uitgevoerd. (Adv.) van het Röntgen-kwartet De Alkmaarse Kamermuziek Vereniging heeft op schitterende wijze haar serie-concerten van dit seizoen besloten, met de keuze van dit strijk-kwartet, gevormd door Joachim Röntgen, le viool, Piet Nijland, 2e viool, Wim de Zoete, alt-viool en Cornelis Preuyt, cello. Het deed ons goed te constateren, dat dit Nederlands strijkkwartet wat prestaties betreft onbetwist baar op internationaal niveau staat. We bedoelen hiermede, dat het gelijkwaardig is aan ensembles als b.v. het eertijds bekende Buda- pester kwartet, Capet-kwartet enz. Schubert, Mozart, Ravel was het programma, dat ons werd voorge speeld. Het strijkkwartet Es dur van Schubert werd hier, als we het goed hebben, voor de eerste maal gespeeld en het komt ons voor, dat 't bekende kwartet „Der Tod und das Madchen" sterker van conceptie is. Schubert kan zich ook hierin als de.man van het lied niet verloochenen, zodat hij de le viool ruim gelegenheid schenkt schone cantilenes te spe len. De primarius Röntgen liet deze kans niet voorbijgaan, maar bleef toch binnen het kader van het kwartetspel, zonder te domi neren. Het kwartet in C dur van Mozart werd subliem gespeeld Mozart klonk in het adagio, waar het kwartet mee begon, vrij mo dern (alsof de meester hier wilde experimenteren), de luisteraars twijfelden er aan of dit wel Mozart was, maar werden in het allegro uit de droom geholpen; hier was het weer Mozart in zijn bekend klank-ideoom. Na de pauze kwamen we op meer modern terrein met de Franse componist Ravel. In dit werk bereikte het ensemble wel de meest artistieke momenten van de avond en volmaakt kwartet spel. Ravel's fijnzinnig stemmen weefsel eist hier ontzaggelijk veel van de uitvoerders, maar alles stond verheven boven de materie en was een kunstgenieting van de hoogste orde. De zaal van 't Gulden Vlies was zeer goed bezet en de hulde van het publiek voor de kunstenaars was onbetwistbaar ovationeel. Het volgend jaar beginnen de kamermuziek-concerten in plaats van half acht waartegen be zwaren bestonden om acht uur. W. SCHREURS. K.J.M.V.-VERG ADERING ALKMAAR. Voor de afdeling Alkmaar van de KJMV hield gis teravond de heer Fr, Otten, redac teur van dit blad een causerie over de krant. In een praatje van ruim een uur vertelde hij een en ander over het beroep van de journalist, over de gang van zaken op de re dactie en de zetterij van een kran- tenbedrijf, over de wijze, waarop een krant totstand komt en over hetgeen er nog meer in de Neder landse krantenwereld te koop is. Vervolgens stond hij stil bü de verschillende soorten van bladen en de positie van de pers in de dictatuurstaten, om vervolgens de krant als factor in het maatschap pelijk gebeuren te bespreken. Ten slotte wees hij op het verschillend karakter van de neutrale en de katholieke pers, om te eindigen met aller belangstelling te vragen voor de katholieke pers; door dit te doen oefent men in belangrijke mate een apostolische taak uit. Zijn causerie, waarop een geani meerde gedachlenwisseling volgde werd met interesse gevolgd. De voorzitter, de heer Willers bracht hem namens de leden dank. waar na de oriëntatiecursus met als sprekers Simon Kleijn en Rector Paap werd aangekondigd. Voorts staat de St. George-avond op 23 April op het programma en een in samenwerking met de NRKM te houden propaganda-avond mèt een bont programma van toneel, fnu- ziek en zang enz. Volgende week Woensdag wordt m samenwerking met KAJ en LTJ in 't Wapen van Heemskerk een avond gehouden, waar Th. v. d. Steen komt spreken over Kruis- nultuur in een satanische tijd. Tentoonstelling maatschappelijk werk ALKMAAR. Zaterdagmiddag ,19 Maart wordt in het Stedelijk Museum te Alkmaar een tentoon stelling gehouden, gewijd aan het maatschappelijk werk, in de 35 jaar van het bestaan van de jubi lerende Sociale Raad verricht. Een dergelijke tentoonstelling, die, wat de inrichting betreft, een unicum in ons land mag worden genoemd, mogen wij zeker in ieders belangstelling aanbevelen. Wij komen er dezer dagen nog nader op terug. VEERTIG JAAR HANDELSSCHOOL Een vSn de meest populaire Alk maarse inrichtingen van onderwijs gaat jubileren. Op 15 November a.s. zal het na melijk 40 jaar geleden zijn, dat de Gemeentelijke Handelsschool werd opgericht. Sedertdien heeft de school perio den van grote bloei doch ook van neergang meegemaakt; zij werd in de dertiger jaren zelfs met ophef fing bedreigd. De school wist zich echter te handhaven en is voortgegaan jaar- liiks haar gediplomeerde leerlingen aan handel, industrie en instellin gen af te leveren. Een belangrijk aantal dier oud- leerlingen heeft gevolg gegeven aan de uitnodiging tot een voorlo pige bespreking, welke in „Hotel Victory" werd gehouden. Deze bespreking stond onder lei ding van de tegenwoordige direc teur der Handelsschool, de heer G. A. M. Snijders. Nadat deze de aanwezigen in het bijzonder die van de oude garde hartelijk welkom had geheten, ontwikkelde zich een geanimeerde discussie over do eventueel te orga niseren herdenking. Algemeen was men van oordeel, dat dit. 8e lustrum van de school feestelijk diende te worden her dacht. In principe werd besloten, dat 't jubileum op Dinsdag 15 Nov. a.s. door de tegenwoordige en op Zater dag 19 November d.a.v. door de oud-leerlingen der school zal wor den gevierd. De leerlingen zullen zelf hun her denking organiseren. Voor de dag der oud-leerlingen werd een volle dig programma uitgestippeld, het welk o.a. een receptie, een reünie, een gemeenschappelijk diner en 'n grote feestavond zal omvatten. Staande de vergadering werd een voorlopig comité benoemd, dat de plannen nader zal uitwerken en zich eventueel van de assistentie van meerdere sub-commissies zal kunnen verzekeren. Het secretariaat is voorshands ge vestigd in de Handelsschool alhier, oostbus 90, aan welk adres de oud leerlingen zoveel mogelijk hun hui dig adres dienen op te geven. Club-kampioenschappen A.K.B. ALKMAAR. Na de enerverende strijd om het persoonlijk kampioen schap. zijn de club-kampioenschao- pen van de Alkmaarse Kegelbond aan de beurt. De stand tot en met woensdag avond is: Korps: Superklasse; „Schagen 870 Senioren; De Unie 882. Junioren: 839, Dames: W.I.K. 911. Vrije 'oaan heren: Super-klasse: M. de Haas 45 2 x. C H. de Lange 45 2 x, J. Eichholt 45 2 x. Senioren: A. Winder 45 3 x. Lagas 44. Nieuwveen 44. E. Brink 43. Junioren: H. v. Galen 45 G. Bosch 44 C Zwart 43. J. Brink 42. Dames; Mevr, v. Spanje 44. mevr. Bosch 43. mèj. Nelis 43. DISTRICTSWEDSTRIjDEN KEGELBOND De jaarlijkse districtswedstrijden van de Ne'd. Kegelbond, waaraan voor dit district deelnemen de tien tallen van de Amsterdamse, Haar lemse, Gooi- en Eemlandse- en Alkmaarse Kegelbond, zullen in Mei aanvangen. 8 Mei ontmoeten de tientallen el kaar in Amsterdam, 22 in Haarlem, 29 Mei in Alkmaar en 12 Juni in Bussum. In Alkmaar op 29 Mei spelen ook de dames tientallen een wedstrijd om het districts-kampioenschap. Deze wedstrijd wordt echter in één keer beslist. Voor clandestien slachten, zéstien maal ondernomen, maar slechts twaalf maal tèn laste gelegd, stond S. P. A. R. uit Wervêrshoof terecht. Hij hoorde acht maanden tegen zich eisen. Mr Stoffels maakte er vier maaanden onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijk van, met ónder toèzichtstelling van de R.K. Reclassering te Hoorn. Kolen gehamsterd. S. W E„ kaasfabrikant té Alk maar, had uit voorzorg een voor raadje kolen, voor 15 maanden vol doende, aangelegd. Hij deed dat door onjuiste aangifte van zijn voorraden bij het Kolenbureau. Zo gaf hij op niets te hebben, toen er nog 20 ton lag. Hij deed dat, omdat hi.i bang was voor stagnatie in het bedrijf. De Officier vond het een zeer ongewenste methode om door leugen aan distributie-artikelen te komen. Brandstof is nog een schaars artikel en het kan niet getolereerd worden, dat er mensen zijn die zich zó bevoorraden. Mr. Vellinga eiste dan ook f 500,boete of 3 maan den hechtenis. De veroordeling werd conform. Onderwijs. De uitvoering van het raadsbe sluit inzake reorganisatie van het openbaar onderwijs vordert niet zo snel, als B. en W. zouden wensen, besprekingen met de Inspecteur, de hoofden van scholen en overheidsin stanties duren nog voort. In antwoord op een desbetreffen de vraag delen B. en W. mede, dat aan diverse openbare scholen aan totaal 255 leerlingen Godsdienston derwijs wordt gegeven, aan enkele scholen wordt ook Bijbelse geschie denis gegeven. Het rapport van de z.g. Jeugdzorg commissie zal nog wel enkele maanden op zich laten wachten. B. en Wi zijn bereid uitbreiding van het aantal termijnen van aflos sing van het schoolgeld, waar nodig, te bevorderen, zij stellen zich tevens voor, voor volgende jaren voorlo pige aanslagen op te leggen. Van het schoolzwemmen maken gebruik 856 leerlingen van de open bare scholen en 1538 leerlingen van de bijzondere scholen, de kosten ner leerling bedragen f 4.20 per jaar. Naar aanleiding van het voor '49 geraamde tekort op de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis van f 253.315 worden verschillende vra gen gesteld, waarvan de beantwoor ding geen nieuwe gezichtspunten oplevert. De toeloop van gediplo meerde verpleegsters aan het CZ is onvoldoende. Ten einde tot een meer econo mische exploitatie van het Burger weeshuis te komen, had het bestuur zich bereid verklaard een kleiner pand te betrekken, daar dit voorstel B. en W. niet ver genoeg ging, werd toegezegd, dat voor 15 Maart verder gaande voorstellen tegemoet konden worden gezien. In de eerstvolgende vergadering na de begroting hoopt het college een voorstel tot instelling van een sociale volkscredietbank aan de or de te stellen. Deze instelling beoogt te voorzien in de behoefte aan con sumptief crediet voor mensen met bescheiden inkomens en zonder geldreserve, alsmede aan kleine zelfstandigen. Aan het bureau van Sociale Za ken zijn naast 12 ambtenaren in vaste dienst nog 13 arbeidscontrac tanten werkzaam, zulks als gevolg van het tijdelijk karakter van ver schillende werkzaamheden. Lijn 2. In het ontwerpplan voor verrui ming van het plein rondom de Grote Kerk is in belangrijke mate op de vestiging van winkelbedrijven gere kend, aldus B. en W. in antwoord op een vraag in zake behoefte aan win kelruimte. Als de NACO de nodige toewij zing krijgt voor een klein bustype, dat nodig is voor sommige smalle straten, zal zij overgaan tot invoe ring van een tweede buslijn, welke ook het Westelijk en Zuid-Oostelijk deel der stad bestrijkt. Het kohier hondenbelasting is voor 1949 f 1350.hoger geraamd dan in '48. Een voorstel tot wijziging der vermakelijkheidsbelasting kan spoedig verwacht worden; toezeg ging omtrent verlaging van deze be lasting voor films en toneelvoorstel lingen met een culturele inslag, kunnen B. en W. nog niet doen; de moeilijkheid achten zij de interpre tatie van het begrip „opvoedende strekking" bij dé toepassing in praktijk te brengen. Enkele raadsleden vragen de aan dacht \an het college voor verlaag de electriciteitstarieven voor de grote gezinnen, de kleinere winkel zaken e.d. B. en W, achten het in het stadium, waarin het electrici- teitsvraagstuk thans verkeert, onge raden in de tarieven wijziging te brengen. De toewijzing van de nieuwe sportvelden in de Overdie heeft nog niet plaats gehad, omdat nog niet gezegd kan worden, wanneer deze velden in gebruik kunnen worden genomen en met de Alkmaarse Boys nog onderhandelingen gaande zijn, omtrent de beschikbaarstelling voor haar lagere elftallen. De huur zal afhankelijk zijn van de intensiteit van het gebruik. De vraag, of B. en W. aanleiding kunnen vinden alsnog over Januari het gas tegen de oude prijs te leve ren (men herinnere zich het voor- stel-De Zeeuw) wordt door het col lege ontkennend beantwoord. Een der raadsleden dringt aan op bezuiniging bij Plantsoenen, in het bijzonder op het aantal werklieden. B, en W. merken op, dat het onder hóud van 40 H.A. plantsoen en 25 HA bos. de verzorging van de be graafplaats en de kwekerij een be zetting eisen van 32 personen, zoals thans het geval is. Tonnen tot 1960. Tengevolge van de oorlogsomstan digheden is er stagnatie gekomen in de plannen tot opheffing van het lonnenstelsêl, dat in 1950 opgeheven zou zijn. Dit wordt nu wel 1960, al dus B. en W„ die niet eerder willen overgaan tot hef nemen van maatre gelen tegen huiseigenaren, die dan nog tonnen in hun huizen hebben. Een der raadsleden is van mening, dat de poging, om z.g. a-sociale ge zinnen op hoger peil te brengen door hen in nettere buurten te plaatsen, een averechtse uitwerking heeft op deze buurten zelf; doch B. en W. kunnen deze conclusie niet onder schrijven. De stadstimmerwerf kan naar de mening van sommige raadsleden op de duur niet op dit punt van de stad gehandhaafd worden: zulks n.a.v. 'n post op de kapitaalsdienst voor uit breiding van de werf tot een bedrag van f 90.000. B. en W. menen echter, dat de werf op een gunstige plaats is gelegen. De raming van de pachtsommen voor de kermis op f 25.000 is niet te laag gebleken. Op de beide Zater dagen en Woensdags zal de kermis dit jaar om 2 uur 's middags begin nen. Tegen vervroeging van het aan vangsuur op Zondag, zoals door en kele leden gevraagd wordt, hebbên B. en W. bezwaar, herinnerend aan het desbetreffend raadsbesluit en de wens van Raad en regering, dat op Zondag de kermis niet dient te beginnen, voordat alle godsdienst oefeningen in de gemeente zijn ge ëindigd. De huur van de aula-gymnasium is verhoogd in verband met- de meerdere kosten van schoonhouden en verwarming; de huur blijft ech ter nog in belangrijke mate achter bij de prijzen, die particuliere zaal verhuurders vragen. Het presentiegeld voor raadsleden en leden stembureaux vinden vele leden ie laag: B. en W. hebben geen bezwaar tegen verhoging van f 6. tot f 10.De aanschaffing van vier nieuwe raadszetels, welke no dig was, toen de Raad van 21 op 25 kwam, werd destijds uitgesteld; men vond de prijs van f 600.per stoel wel wat gortig; B. en W. heb ben nu een avibieding van f 410. per stoel en zullen, als de Raad dit goedkeurt, op deze aanbieding in gaan. De verkeerssituatie bij de Friese brug is van dien aard, dat er ver keerslichten moeten worden aange bracht, hetgeen f 850,— kost. Daar de nieuwe Friese brug nog wel enige tijd op zidh zal laten wach ten, achten B, en W. deze uitgave zeker verantwoord. Waar nodig zullen woningen ter bestrijding van wandgedierte en malaria ontsmet worden, zulks met verhaal van de kosten op de betrok kenen, indien deze bij machte zijn hierin bij te dragen. Daar het toelaten van kleuters beneden 4 jaar nog niet geleid heeft tot afwijzing van kleuters van vier jaar, achten B. en W. een maatregel tegen het toelaten van 3-jarigen niet nodig. De concerten door de plaatselijke muziekcorpsen zullen dit jaar niet in <3e Muziektuin. maar op verschillende punten in de stad gegeven wórden, zoals wij al eens voorgesteld hebben. N.a.v. een vraag. waarom de K.A.B. voor een subsidie in aan merking komt, antwoordt het Col lege, dat voor de Verbondscursus van de K.A.B. f 250,subsidie wordt verstrekt; déze cursus staat in eenzelfde verhouding tot deze organisatie als het Instituut voor Arbeidersontwikkeling tot het N.V.V. Enige leden vragen of het niet mogelijk is de niet-R.K. patiënten in de St Willibrordusstichting naar elders over te plaatsen; B. en W. antwoorden, dat deze patiënten daar geplaatst ziin op verzoek van de familie, terwijl êr overigens in andere gestichten vrijwel geen plaats beschikbaar is. DUUR SPELLETJE In de Rembrandtstraat speelden enige jongens met een handwagen, waarop een bus met carbolineum. Op een gegeven ogenblik kiepte de wagen, waardoor de bus .op de straat terecht kwam. De carboli neum ging verloren. De schade on geveer veertig gulden, werd on derling geregeld JONGE AVONTURIERS Gistermiddag zijn drie Amster dammertjes van acht tot tien jaar achter op een auto geklommen en meegereden naar Alkmaar, alwaar zij door de politie werden opgepikt. Vandaag zijn zij op transport ge steld naar Amsterdam. OPGELICHT Een winkelier hier ter stede werd dezer dagen opgelicht voor een partij chocolade van 50 kg. Drie Alkmaarders die hier van verdacht werden zijn gearresteerd en na ver hoord te zijr. ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Mooie gift voor het Kankerfonds Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding ontving van de tennisclub Alkmaar-Hêiloo een bedrag van f773,99. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Donderdagochtend tot Donder dagavond. WISSELEND WEER. Geleidelijk toenemende bewol king, maar nog bijna overal droog weer. Afnemende en naar Noord west of West krimpende wind. On geveer zelfde temperatuur als gis teren. GROTE DAG VOOR HONDERDJARIGE De heer Jan Trap te Oosterend, Texel, die gisteren honderd jaar geworden is, heeft een drukke dag gehad. Het begon de avond te vo ren al met 'n zanghulde. gebracht door 't koor „De Lofstem", waar na op de dag zelf ontzaggelijk veel bezoekers hun gelukwensen kwa men aanbieden. Ook was er nog familie uit Amerika overgekomen, om de vele Amerikaanse familie leden te vertegenwoordigen bij dit feest. Talrijke taarten sierden de ta fels, waaronder een enorm baksel met honderd kaarsen versierd. Ook de burgemeester kwam na mens het gemeentebestuur en de burgerij officieel de felicitatie's overbrengen, 's Avonds kwam de gehele familie in het verenigings gebouw bijeen, om met elkaar het feest voort te zetten, waarbij „Excelsior" een serenade bracht. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER ZIMMERMAN Bij koninklijk besluit is aan W. Th. C. Zimmerman, voorheen bur gemeester van Enkhuizen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1949, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bhe- den, WATERSCHAPPEN Tot Dijkgraaf van de polder Eijerland op Texel is benoémd de heer J. de Graaf Johzn., te Texel (Cocksdorp). Het Bijzonder Hof te Arnhem heeft Ernst Voorhoeve, in bezet tingstijd leider van de NSB-propa- ganda, in het bijzonder voor de werving van recruten voor het Oostfront, veroordeeld tot 11 jaar gevangenisstraf met aftrek. Op 3 Maart was 12 jaar tegen hem ge- eist. WOGNUM. 16 Maart. Bevelan- UTrS1P Z7 Witl0f 1 6166, II 50-58, III 38—47; spruitkool 40—56, rode kool afw. 10.70, rode kool 17.40 gele kool afwijkend 14.30—14.40, gele kool 16,30—17,20, uien 1—10. ALKMAAR, 16 Maart. Andij vie 62—67, spinazie 64—72, wortel tjes 10—21, groene kool o f,0— 8 50 spruitkool extra 65—75, I 50—60 II 3048, III 1925, rode kool J7 21.50, gele kool 6.50—14,50 prei 7—13, uien afw. 1—2.90, bieten 6—8, witlof I 50—64. II 35—48. III 25—32, rabarber 59, knolselderie 3—6.50' selderie 6.50—11.50, selie 21—50 Goudreinetten 52—72, peren St. Re^ my 70, Conference 56—68, aardappe len 3.50—6.50. OBDAM, 16 Maart. 2300 kg rode kool 15—18.20, 1700 kg gele kool 18.1018.60, 120.000 kg peen B 2.50. voerpeen 1,40—1,80, 20.000 kg kroten A 6,60. B 4.90. 900 kg witlof I 63—64, II 54—60, III 38—44. BEEMSTER, PURMEREND E O., 16 Maart. Bevelanders 46, 'wit lof 3267, rode kool 1318. Savoye kool 11—18, spruitkool 4070, boere- kool 27, spinazie 61. andijvie 72-75, rode bieten 4.50—6, gare bieten 9—13, winterpeen 2.50—4. waspêên 1118, uien 25, prei 1117: Bram- ley Seedling 4161, Jonathan 75, Zoete Campagner 4263. Provisie peer 7684, Winter jan 82. SPREKEND over lid van de de heer W. Steini Diocesane Raad inleiding op de gezinsleven beschi de heer Steinmetz het massa-verkeer ontwricht. Vele vere keren, die dikwijl Hij behandelde komende mensen kunnen de sociale Nogmaals wees metz op de noodzal een oer-degelijke voeding in het gezii die van elders naar want het grote geva loof. Spr. vond de drs. Grond O.F.M. vuur" te voortvare geloofsafval niet zo als die cijfers willen Vergeet men niet, niet alle gedóópten tholiek zijn opgevoed katholiek leven? We spr. zeker al in de van hen, die voor'n afgevallen zijn en gevallen kinderen ni worden, maar daar ook bij. Een waarsi de conclusies uit d spr. op haar plaats. Spr, betoogde ven die van elders naar vaak te weinig gees bij zich hebben. In gezougd te worden lieke sfeer, in taal tegenwoordig dient der gelet te worden Het Teven is overigen: pliceerd en heeft c delen nodig. Het p jaren uit zijn isolei moet ook ten plati worden voor goede ontspanning, en men bezwaar meer in zien en meisjes zich geza spannen. Liggen de oorzaken rele gevaren en hun boosheid van de stad platteland, waar me geestelijke bagage me beschermende miliei sleurgeloof aangekw Geestelijken en leken gezamenlijk een taak VRIJDAG 18 HILVEï KRO: 7.00 Nieuws, 7 7.30 Pianowerken v: Morgengebed, 8.00 Pluk de dag, 9.00 9.35 Schoolradio, 10.0 fit. 11.00 „De Zonr Schoolradio, 12.00 Willy Burgers, zang piano, 12.30 Mededi land- en tuinbouw, de Orkest o.l.v. Bene m.m.v. José Candel, Zonnewijzer, 13.00 Vervolg concert, 13,51 door kapitein-aalmoe van Croonenburg, 1' uit La Traviata van 14.50 Van polka tot Potpourri's en select Zonnebloem, 17,00 17.15 Fluitsonates vai door Everard van R( Gusta van Royen, cla Wat 't buitenland lee: pole Orkest met zan Lowe, 18.30 Voor de 19.00 Nieuws, 19.15 de jeugd", 19.30 Bra 20.00 Nieuws, 20.05 D 20.12 Léon Combé, Kruyt, piano, (Fransi 20.40 Klankbeeldenree Geboden" Het zei „Gij zult niet stelen" orkest o.l.v. Willem m.m.v Willy Busch, tualiteiten, 22.45 Avi Nieuws, 23.15 Oude nieuwe harmonieën, kestwerken. HILVERSl VARA; 7.00 Nieuws, het ontbijt, 8.00 Nieu menten uit „Cavalier van Mascagni, 8.50 V< vrouw, 9.00 Strijkkwa Ravel, 9.30 Waterstar broy Somers en zijn 10.00 Morgenwijding Muziek van van Bee Voor de vrouw, 10.45 van Schumann, 11. door Rob de Vries, on zijn accordeonoi 12,00 Lyra-trio, 12.30 ten behoeve'van de bouw, 12.33 Sport en Mantovani en zijn or) Nieuws, 13.15 Énserr 14.00 Kookkunst, 14.2 orkest o.l.v. André volk in zijn dichters orkest. VARA: 16.00 Cor Steyn m.m.v. Fr nor, 16.30 Tussen 12 Walsen, 17.20 Manu Spaans componist, 18,15 Felicitaties met 18,45 Silvestri-kwarte om de bocht, 19,15 F.A.O., de voedsel- ganisatie van de Vei VPRO: 19.30 Lezing volking en cultuur va Groningen. 20.00 Niei vecimbel en piano-v Lilly van Spengen, „Leven in een be 21.00 Men vraagt. 21.30 Serie-hoorspel van de Prinsengraci telegram", 22.00 Buil overzicht door dr. C 22.15 Swing and swei Avondwijding, VARA 23.15 Causerie „Dr 23.30 Stemmingsbeek Ieum van Jan Lema

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2