Krijgen plattelanders te weinig geestelijke bagage mee naar de grootstad? E.C.A. brengt rapport uit over Nederlands herstel Verrassend besluit van de Stichting v. d. Landbouw „EEN ZOMERIDYLLE" De sfeer in het gezin is het voornaamste godsdienstkennis moet worden aangekweekt RADIO Meer investeringen noodzakelijk Turkije zoekt contact met de Westelijke mogendheden Berucht inbreker overmeesterd na een sensationele jacht jaar voor Voorhoeve Verkeerde conclusies uit de cijfers over geloofsafval Geen gevechten in Israël Doel: Middellandse Zee Pact EERSTE KAMER Regout overstag Ook C.G.T. tegen Atlantisch Pact SPELLETJE indtstraat speelden iet een handwagen, met carbolineum. i ogenblik kiepte de >r de bus .op de Lwam. De carboli- oren. De schade on- gulden, werd on- 1. VONTURIERS zijn drie Amster- i acht tot tien jaar auto geklommen en ar Alkmaar, alwaar tie werden opgepikt, ij op transport ge- terdam. ïELICHT hier ter stede werd opgelicht voor een e van 50 kg. Drie ie hier van verdacht arresteerd en na ver ier beschikking van i Justitie gesteld. 3 gift voor iankerfonds (in Wilhelminafonds ■rbestrijding ontving :lub Alkmaar-Héiloo n £773,99. ;rwachtinc achting, medegedeeld JI te de Bilt, geldig gochtend tot Donder- LEND WEER. toenemende bewol- ig bjjna overal droog nde en naar Noord- krimpende wind. On- temperatuur als gis- DAC VOOR 5ERDJARICE in Trap te Oosterend, isteren honderd jaar heeft een drukke dag iegon de avond te vo rt zanghulde. gebracht „De Lofstem", waar- zelf ontzaggelijk veel in gelukwensen kwa- en. Ook was er nog Vmerika overgekomen, Amerikaanse familie- tegenwoordigen bij dit .arten sierden de ta- ler een enorm baksel kaarsen versierd, rgemeester kwam na- emeentebestuur en de iciëel de felicitatie's 's Avonds kwam de ie in het verenigings- n, om met elkaar het te zetten, waarbij een serenade bracht. OL ONTSLAG (GEMEESTER MMERMAN rlij k besluit is aan \V. lerman, voorheen bur- an Enkhuizen, op zijn ;t ingang van 1 Mei ontslag verleend als :r der gemeente Phe- "ERSCHAPPEN (raaf van de polder Texel is benoómd de Graaf Johzn., te Texel rtder Hof te Arnhem Voorhoeve, in bezet- Ier van de NSB-propa- et bijzonder voor de i recruten voor het eroordeeld tot 11 jaar raf met aftrek. Op 3 12 jaar tegen hem ge- 16 Maart. Bevelan- itlof I 61—66, II 50—53, spruitkool 40—56, rode 170, rode kool 17.40 gele end 14.30—14.40, gele 17,20, uien l10. R. 16 Maart. Andij- spinazie 6472, wortel- groene kool 6',0—3.50. xtra 65—75, I 50—60, 925, rode kool kool 6.50—14,50 afw. 1—2.90, bieten -64, II 35—48, III 25—32, 9, knolselderie 36.50 50—11.50. selie 21—50, en 52—72, peren St. Re- erence 5668, aardappe- 17— prei 16 Maart. 2300 kg 15—18.20. 1700 kg gele 18.60, 120.000 kg peen B :en 1.40—1.80. 20.000 kg 50. B 4.90, 900 kg witlof I 4—60, III 38—44. DR. PURMEREND E. O.. - Bevelanders 4—6. wit- •ode kool 1318. Savoye spruitkool 4070. boere- inazie 61. andijvie 72-75, 4.506, gare bieten :rpeen 2.504. waspeen 25, prei 1117: Bram- g 4161, Jonathan 75, pagner 42—63. Provisie- Winterjan 82. Donderdag 17 Maart 1949 PAG. 3 (Van onze eigen redacteur) SPREKEND over de morele gevaren van de grootstad, heeft het lid van de Tweede Kamer en wethouder van Amsterdam, de heer W. Steinmetz, op het interessante congres van de Diocesane Raad van Overleg in het bisdom Haarlem in zijn inleiding op de eerste plaats gewezen op de betekenis van het gezinsleven beschermend milieu. Vele omstandigheden, welke de heer Steinmetz opsomde, als de ontwikkeling tot massa-mens, het massa-verkeer, het vermaaksleven enz., hebben het gezin ontwricht. Vele verenigingen zijn werkzaam, om de gevaren te keren, die dikwijls hun funeste uitwerking ai hebben gehad. Hij behandelde daarna vooral de vraag: Wie vangt de van elders komende mensen op, wat zijn de speciale gevaren, en wat kunnen de sociale organisaties doen, om de gevaren af te wenden. Nogmaals wees de heer Stein metz op de noodzakelijkheid van een oer-degelijke godsdienstige op. voeding in het gezin van degenen, die van elders naar de stad komen, want het grote gevaar is het onge loof. Spr. vond de conclusies van drs. Grond O.F.M. in „Pinkster vuur" te voortvarend. Z.i. is de geloofsafval niet zo angstwekkend, als die cijfers willen doen geloven. Vergeet men niet, dat nu eenmaal niet alle gedöópten practisch ka tholiek zijn opgevoed en practisch katholiek leven? We zijn volgens spr. zeker al in de derde generatie van hen, die .voorheen practisch al afgevallen zijn en waarin in vele gevallen kinderen nog wel gedoopt worden, maar daar blijft het dan ook bij. Een waarschuwing tegen de conclusies uit de cijfers acht spr. op haar plaats. Spr. betoogde vervolgens, dat zij, die van elders naar de stad komen, vaak te weinig geestelijke bagage bi.i zich hebben. In het gezin dient gezocgd te worden voor een katho lieke sfeer, in taal en omgang ook, tegenwoordig dient er ook bijzon der gelet te worden op de radio! Het leven is overigens zeer gecom pliceerd cn heeft diverse hulpmid delen nodig. Het platteland is al jaren uit zijn isolement verlost. Er moet ook ten plattelandc gezorgd worden voor goede lectuur eh goede ontspanning, en men moet er geen bezwaar meer in zien, dat jongens en meisjes zich gezamenlijk ont spannen. Liggén de oorzaken van de mo rele gevaren en hun gevolgen in de boosheid van de stad, of op het platteland, waar men te weinig geestelijke bagage meekrijgt? In het beschermende milieu moet geen sleurgeloof aangekweekt worden. Geestelijken en leken hebben hier gezamenlijk een taak, ook in het PROGRAMMA VRIJDAG 18 MAART HILVERSUM I 301 M. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymnastiek, 7.30 Pianowerken van Liszt, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Ochtendconcert, 9.35 Schoolradio, 10.05 Muziek houdt fit, 11.00 „De Zonnebloem", 11.40 Schoolradio, 12,00 Angelus, 12.03 Willy Burgers, zang, Jaap Hillen, piano, 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 Promena de Orkest o.l.v. Benedict Silberman m.m.v. José Candel, sopraan, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13,25 Vervolg concert, 13.50 Op de korrel door kapitein-aalmoezenier J. B. van Croonenburg, 14.00 Gedeelten uit La Traviata van Guiseppe Verdi, 14.50 Van polka tot liqueur, 15.20 Potpourri's en selecties, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Fluitsonates van J. S. Bach door Everard van Royen, fluit en Gusta van Royen, clavecimbel, 17,45 Wat 't buitenland leest, 18,00 Metro- pole Orkest met zang van Bruce Lowe, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 „Sint Jozef en de jeugd", 19.30 Brabants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Léon Combé, zang, Herman Kruyt, piano, (Franse lyriek XI), 20.40 Klankbeeldenreeks „De Tien Geboden" Het zevende gebod: „Gij zult niet stelen", 21.30 Omroep orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v Willy Busch, viool, 22.37 Ac tualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Oude melodieën met nieuwe harmonieën, 23.35 Lichte or kestwerken. HILVERSUM II 415 M. VARA: 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Frag menten uit „Cavalleria Rusticana" van Mascagni, 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Strijkkwartet in F, van Ravel. 9.30 Waterstanden, 9.35 De- broy Somers en zijn orkest, VPRO: 10.00 Morgenwijding, VARA: 10.20 Muziek van van Beethoven. 10.30 Voor de vrouw, 10,45 Pianomuziek van Schumann, 11.10 Voordracht door Rob de Vries, 11.30 Jan Vogel en zijn accordeonorkest, AVRO: 12,00 Lyra-trio, 12.30 Mededelingen ten behoeve'van de land- en tuin bouw, 12.33 Sport en prognose, 12.45 Mantovani en zijn orkest, 13.00 Het Nieuws, 13.15 Ensemble Jo Bos, 14.00 Kookkunst, 14.20 Het Kamer orkest o.l.v. André Rieu, 15.00 Ons volk in zijn dichters,, 15,20 Kamer orkest, VARA: 16.00 Orgelspel door Cor Steyn m.m.v. Frank Bergs, te nor, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Walsen, 17.20 Manuel de Falla, Spaans componist, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties met de Ramblers, 18.45 Silvestri-kwartet, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Lezing over de F.A.O., de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties, VPRO: 19.30 Lezing over land. be volking en cultuur van de provincie Groningen. 20.00 Nieuws. 20.05 Cla vecimbel en piano-voordracht door Lilly van Spengen, 20.30 Cursus ..Leven in een bedrijf', VARA: 21.00 Men vraagt.en wij draaien, 21.30 Serie-hoorspel „Het mysterie van de Prinsengracht". VIII. ..Het telegram", 22.00 Buitenlands week overzicht door dr. C. D. J. Brandt. 22.15 Swing and sweet. VPRO: 22.45 Avondwijding, VARA: 23.00 Nieuws, 23.15 Causerie „Dubbele moraal", 23 30 Stemmingsbeeld bij het jubi leum van Jan Lemaire. kader van de standsorganisaties en van de jeugdbeweging. Er moet meer gedaan worden aan de vor ming der leden, meer contact zijn van de aalmoezeniers en adviseurs met de jeugd. Regelmatig huisbe zoek is beter dan volle vergade ringen! In verband met de klacht, dat priesters te weinig tijd over hebben voor huisbezoek, kan de vraag gesteld worden, of het wel zo nodig is, dat de adviseurs alle vakvergaderingen bijwonen. Ook zou men meer doordrongen moeten worden van de hoge apostolische taak van de bestuursleden! De geestelijke adviseurs en de vakbelangen. Naar aanleiding van deze be schouwing ontspon zich een debat, waarin o.m. de uitspraak van de heer Steinmetz in twijfel werd ge trokken, dat geestelijk adviseurs van zuivere vakorganisaties veel te veel tijd verliezen met het bezoe ken van vergaderingen, die zij veel beter voor huisbezoek zouden kun nen aanwenden. Rector Kraakman, de geestelijk adviseur van de Raad van Overleg, mengde zich in de discussies en gaf ais zijn mening te kennen, dat het inderdaad aan te bevelen zou zijn, wanneer de vak organisaties geen beroep op hun geestelijk adviseurs zouden doen voor zuivere vakvergaderingen. Men zal echter de geestelijk advi seur wel moeten aanhouden en con tact met hem zoeken als het nodig is. De Godsdienstkennis In de discussie werd gewezen op het ontstellende gebrek aan kennis van de eenvoudige waarheden van ons geloof, waar de heer Jonker gouw, uit Voorburg, frappante staaltjes van aanhaalde. Dit heeft geleid tot een bisschoppelijke op dracht aan de parochiegeesteiijk- heid, om in alle H.H. Missen op Zondag om de andere week in structies te houden op een zoda nige wijze, dat men na veertien dagen in ieder geval de aansluiten de instructie hoort, welke mis men ook bijwoont. Aan de geestelijkheid wordt het overgelaten, om deze instructies zo te verzorgen, zodat er iets bijzonders van uitgaat. Men wil in het bisdom Haarlem ook komen tot godsdienstcursussen voor de oudere jeugd, zoals deze in het aartsbisdom Utrecth worden gehouden. woningvraagstuk in de stau Gesproken is ook over de funes te invloed van de methode, die bij de stadsaanleg en woningbouw in de grote steden gevolgd wordt, om in bepaalde wijken slechts een en kele stand onder te brengen. Veel gezonder zou het volgens pastoor Stumpel zijn, wanneer arbeiders, middenstanders en hogere standen gemengd werden gehuisvest, zodat de invloed van het ene milieu op het andere kan overgaan en men bijv. geen opeenhoping van armen krijgt in de- ene en een ontbreken daarvan in een andere parochie. Er werd op gewezen, dat hier de ka tholieke woningbouwverenigingen een taak hebben. Medegedeeld werd dat vele so ciale organisaties- de Vastenbrief van onze Bisschoppen, die zo uiter mate belangrijk wordt geacht voor deze tijd, onder hun leden versprei den, om zodoende niet alleen enke le meer geïnteresseerden, maar het gehele volk met de inhoud ver trouwd te maken. Rector Kraakman vroeg dit mandement ook anders denkenden zoveel mogelijk aan te bieden. Ook werd medegedeeld, dat als middel in de strijd tegen de on dermijning van de sfeer in onze gezinnen, het initiatief van cursus sen in de opvoedkunde, dat onlangs door Pate? Kors O.F.M. in Haar lem is genomen, door andere ste den reeds is overgenomen. RHODOS, 17 Maart. Reuter. Dr. Bunche heeft medegedeeld een rapport van dr. Paul Mohn, verte genwoordiger der V.N. te Tel Aviv ontvangen te hebben, waarin wordt verklaard, dat 200 Israëli sche manschappen thans te Oem Rasj bij Akaba gestationeerd zijn. Er bevinden zich geen Trans- jordaanse troepen op Israëlisch grondgebied en er hebben geen gevechten plaats gehad. Dr. Bun che zeide op meer nieuws te wach ten alvorens rapport aan Lake Success uit te zullen brengen. Dr. Mohn bevindt zich thans te Akaba. Dr. Bunche zeide verder een klacht uit Amman te hebben ont vangen volgens welke Israëlische troepen stellingen bij Ein Geddi, aan de west-kust van de Dode Zee gelegen, hadden betrokken. Waar nemers der V.N. hebben opdracht ontvangen een onderzoek ter plaatse in te stellen. Eerder in deze week is uit Lon den gemeld, dat bij genoemde plaats Israëlische troepen aan land zijn gezet. Vrije prijzen voor gort De gortpellerijen worden binnen, kort op aanvraag met grondstoffen bevoorraad, zodat dan van schaar ste geen sprake meer zal zijn. Daar bovendien de verkoop van gort in concurrentie met havermout moet geschieden, waarvan de voorziening eveneens zeer ruim is, heeft de overheid besloten de maximum prijsregeling voor gort op te hef fen. Voor prijsstijgingen behoeft om bovengenoemde redenen geen vrees te bestaan. WASHINGTON, (Reuter). Her stel tot de vooroorlogse niveaux van de Nederlandse consumptie kan alleen worden bereikt door een program van uitbreiding van inves teringen, dat „een redelijke kans op succes heeft, maar dat nog aan de praclijk moet worden getoetst," aldus heeft de ECA verklaard in een overzicht over het Nederlands economisch herstel met de steun in het kader van het plan-Marshall. In het overzicht wordt verder gezegd, dat de Nederlanders rela tief in een veel armere positie ver keren dan in het vooroorlogs Euro pa. „Op eigen kracht zouden de Ne derlanders in een positie verkeren, dat zij weinig meer zouden kunnen doën dan de hun nog overgebleven hulpmiddelen op het gebied van in dustrie en landbouw voor verdere achteruitgang te bewaren. Met de hulp van de ECA echter kunnen dé Nederlanders het hoofd bieden aan waardevermindering, de ernstige oorlogsschade herstellen, de fabrie ken bouwen, die noodzakelijk zijn voor een snel toenemende bevolking en de industrieën uitbreiden, als grondslag voor levensvatbaarheid aan het eind van de ECA-periode." Met uitzondering van de bouwin- dustrie heeft de Nederlandse in dustriële activiteit zich snel ont wikkeld tot op een aanzienlijk ho ger niveau dan normaal was voor (Van onze parlementaire redacteur) DE DIRECTE AANLEIDING voor de indiening van het wets ontwerp „Verplichte deelneming in een bedrijfspensioen fonds" lag in de sector van de landbouw. De wetgever wilde het op deze wijze mogelijk maken, dat ook de zelfstandigen in deze bedrijfstak tot toetreding verplicht zouden kunnen worden. Dat was twee jaar geleden. In middels is er echter heel wat in de situatie veranderd. Er zijn geen richtprijzen meer en het argument van de regering, dat het daarin voor de pensioenpremie uitgetrok ken bedrag ook door de zelfstandi gen voor dit doel zou moeten wor den besteed, heeft dus zijn waarde verloren. Hier komt bij, dat onze kerheid is ontstaan over een door de regering uit het Landbouw Ega lisatiefonds te voteren bedrag ten einde mogelijk te maken, dat het pensioenfonds ook voor de zelf standigen met terugwerkende kracht zou kunnen werken. Desondanks had de Senaat zich Dinsdag toch nog over dit ontwerp het hoofd ge broken. Gisteren werden de beraad slagingen voortgezet. Minister Joe- kes antwoordde op de gemaakte op merkingen. Daarna gingen enkele aarzelende KVP-leden met de heer Regout aan hot hoofd overstag, maar toen kwam de klap op de vuurpijl. In laatste instantie deelde de be windsman mede, dat hem staande de vergadering het bericht had be-1 reikt, dat de Stichting voor de Landbouw tot het besluit was ge komen, geen verplichtind stelling voor de zelfstandigen te verzoeken. „Mag ik mijn stem niet terug trekken," vroeg de heer Regout met een grapje. Maar men deed nu toch verder maar net alsof het echt bleef. Voor de heer Molenaar (WD) en de zijnen was de mededeling zelfs reden om over de gevoelde bezwaren heen te stappen. Het wets ontwerp werd aangenomen met aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben te gengestemd. Zoals reeds gezegd stemde de heer Regout ten slotte toch voor, hij putte kracht uit de verklaring van de minister, dat met dit wetsont werp niet werd vastgelegd, dat de kleine zelfstandigen nu over de he le lijn in de sociale verzekering zouden worden opgenomen. Daarna be^on de Senaat met de behande ling van het begrotingshoofdstuk „Economische Zaken." De heer Steinkühler (KVP) trachtte nieuw tjes te weten te komen over het Benelux-accoord. Was het waar dat PARIJS. 16 Maart (Reuter). Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond CGT, heeft een oproep tot zijn twee en een half miilioen leden gericht om het Atlantische „Oorlogs- en Aggres- siepact" te saboteren door „mas sale actie en massademonstraties." Het communiqué zegt verder: „de CGT verklaart plechtig, dat Frank- rijks werkende klasse zich nooit gebonden zal achten door de onder tekening van het Atlantisch Pact door de Franse regering." Raden van Advies zouden worden opgericht? Zo ja. hoe zouden die dan gebruikt worden en had men wel aan een overkoepeling ge dacht? Hoe zou het gaan met de prijs- en rentepolitiek enz. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.) ging, evenals de heer Steinkühler, accoord met het beginsel van de „doelmatig heid", hetgeen echter niet zeggen wilde, dat het hem en de zijnen on verschillig zou zijn in welke mate geordend en gesocialiseerd zou wor den. ANKARA, 16 Maart (AP). Turkije wisselt met Groot-Brittan- nlë en Amerika van gedachten over een Middellandse Zee-pact, zo werd vandaag door de Turkse Minister van Buitenlandse Zaken, Necmed- din Sadak in de Nationale Verga dering medegedeeld. Een dergelijk pact. verklaarde hij, was nodig voor de veiligheid in dit belangrijke gebied, waar Azië en Europa tezamen komen, doch er wa ren tot nog toe geen besluiten ge nomen, aangezien het sluiten van het pact samenhangt met bepaalde omstandigheden en mogelijkheden. Er zijn geruchten geweest, dat Rusland inlichtingen heeft ingewon nen naar het standpunt, dat Turkije ten aanzien van een dergelijke over eenkomst zou innemen, doch Sadak maakte hierop in zijn rede van van daag geen enkele toespeling. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de vrede en de veiligheid in Europa verzekerd kunnen worden door middel van het sluiten van Regionale Pacten binnen het kader der Ver. Naties, verklaarde Sadak. „De commentaren, die het voor stel inzake een Middellandse Zee pact over de gehele wereld hebben gewekt, vormen duidelijk een echo van de behoefte, die er volgen* openbare mening aan een dergelijk pact bestaat." Voor het ogeiiu.ix zijn er nog geen beslissingen geno men met betrekking tot dit pact. Het afsluiten ervan hangt geheel samen met bepaalde omstandighe den en mogelijkheden, aldus de mi nister. Wij gaan voort in Groot-Brittan- nië en de Ver. Staten stappen te doen, om vast te stellen welke maatregelen er genomen kunnen worden voor de handhaving van dc vrede en de veiligheid in het ge bied. waarvan Turkije deel uit maakt." j Sadak, die kortgeleden uit Parijs j en Londen is teruggekeerd. 7o> i dat Turkije het volkomen eens was I met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, wat betreft de noodzakelijkheid, dat beide landen in de nabije toekomst de samenwerking vergroten, Sadak zei ook, dat de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Er- nest Bevin, die hij in Londen had bezocht de Turks-Britse Alliantie van 1939 een van de essentiële ele menten in de Britse politiek had genoemd. de oorlog." aldus het overzicht. „Maar er zal toch nog veel vooruit gang moeten worden gemaakt," zo voegt het hieraan toe. Betwijfeld wordt, of de Nederlan ders ooit weer in zulke grote mate als voor de oorlog kunnen rekenen op dollarverdiensten door driehoeks- verkeer, waarin Indnesië was be trokken. Men gelooft echter dat, on afhankelijk van dc uiteindelijke op lossing van het Indonesisch pro bleem, Indonesië's economisch her stel een belangrijke bijdrage zou vormen tot de levensvatbaarheid van Europa. Zonder het herstel van Indonesië's handel zouden de moei lijkheden van Nederland in ernstige mate toenemen. Indien de Indonesische politieke situatie zou worden geregeld tot tevredenheid van beide zijden voor het eind van het lopende fiscale jaar, zou het mogelijk zijn opnieuw een program van economische bij stand aan Indonesië te beginnen, al dus het overzicht. Middenstand en „wie wint de pof" De voorlopige Commissie van Overleg van de Samenwerkende Nederlandse Middenstandsbonden, heeft tot de heer H. van de Eeren- beemt, voorzitter van het Comité Koninginnedag 1949. een telegram gericht over de kwestie van de kaartverkoop voor het spel „Wie wint de Pot?" dat op Koninginne dag 1949 (30 April), in het Amster damse Stadion zal worden opge voerd. De Commissie acht het volstrekt onjuist, dat voor de verkoop van toegangsbewijzen uitsluitend het grootwinkelbedrijf is ingeschakeld. Zij dringt er bij het comité ten sterkste op aan alsnog de midden- standsbedrijven voor zijn actie in te schakelen. De woningbouw in Januari Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de statis tiek werden in Januari 1949 3178 woningen voltooid. Gedurende ge noemde maand werd begonnen aan 1709 woningen, zodat het aantal in aanbouw zijnde woningen vermin derde en op 31 Jan. 39.065 bedroeg. Nederlands zeeofficier had brieventas van de „Surcouf" De gedemobiliseerde marineoffi. cier luitenant ter zee le klasse M. A. W. Bos (KMR) heeft dezer da gen aan de Franse staatssecretaris van marine, M. J. Dupraz, een brieventas van de vroegere Franse onderzeeboot „Surcouf" overhan digd. Deze brieventas kreeg de heer Bos, die in 1940 voor do Holland- Amerika lijn in Parijs werkzaam was, in de verwarring van de Duit. se inval toevallig in handen. Hij wist haar mee te nemen naar En geland en kort geleden kreeg hij haar weer toegestuurd. De „Sur couf" verdween in Februari 1942 in de Golf van Mexico. NIEUW VIJFJARENPLAN VOOR HONGARIJE Matyas Rakosi, Hongaars vice- premier, heeft een vijfjarenplan voor Hongarije aangekondigd, waar bij ongeveer 2,500.000.000 gulden zullen worden geïnvesteerd. Het Congres van het nieuwe on afhankelijke volksfront deelde hij mede dat Hongarije een „volledig ontwikkeld, rijk industrieel land moest worden". Rakosi zei verder, dat de massa van het Hongaarse volk vrede wenst maar dat de Amerikanen een derde wereldoorlog voorbereiden. Volgens Rakosi controleren de eigenaars van de munitiefabrieken de Amerikaan se pers, de radio en de filmindu strie. Dinsdagmiddag omstreeks half vier ontving de Amsterdamse poli tie via „88888" een anonieme mede deling, dat zich in de omgeving van het Beukenplein in Amsterdam-Oost de beruchte inbreker Andries B. ophield. Onmiddellijk werd een radiowagen naar het Beukenplein gedirigeerd en na enig zoeken zag men inderdaad een man, die bij het naderen van de politie-auto zich ijlings uit de voeten trachtte te maken. Eerst sprong hij op een fiets en later ging hij een woning in de Tweede Oosterparkstraat binnen. Hij sloot de deur achter zich en wist daardoor een geringe voor sprong te krijgen, omdat de agen ten niets anders overbleef, dan de deur in te trappen. Vluchteling en agenten renden door naar het dak, waar B. via een luik aanvankelijk wist te ontsnappen. Inmiddels wa ren een tweede politie-auto en een jeep gearriveerd en gezamenlijk vond men B. terug op een veranda van de tweede verdieping. Onmid dellijk werd de achtervolging voort gezet, B. sprong van de veranda HERSTEL VAN ONS AUTOWAGENPARK K.N.A.C. raamt aantal op bijna 238000 De KNAC raamt het aantal mo torrijtuigen medio Maart op 237.850, dat is ongeveer evenveel als op 1 Mei 1940 aanwezig was. Het aantal personenauto's wordt geschat op 83.000 (104.000 in 1940), het aantal bussen op 4850 (4700), het aantal motorrijwielen inclusief driewielers op 79.000 (71.500), het aantal vrachtauto's enz. op 71.000 inclu sief 12.000 landbouwtractors (resp. 55,000 en 3.000). Het aantal perso nenauto's is dus nog 20 procent minder dan voor de oorlog. De veroudering van het wagen park blijkt o.m. daaruit, dat thans de helft van de personenauto's 10 jaar of ouder is, voor de oorlog was twee derde hoogstens 5 jaar oud. ,Het wagenpark wordt thans ongeveer anderhalf maal zo inten sief gebruikt als vóór de oorlog. omlaag naar een lager gelegen veranda. Dit kunstje kende een der agenten echter ook en daardoor werd B. tenslotte overmeesterd. Hij werd op dit ogenblik gezocht, als verdacht van een diefstal met in klimming te Haarlem gepleegd. Ook staat hij sedert 1938 „in nauw con tact" met Justitie en politie. Hij heeft in de afgelopen tien jaren reeds vijf vonnissen, met in totaal vier jaar gevangenisstraf uitgezeten, terwijl nog negen verbalen tegen hem lopen. De Good-vierling in Bristol blijft in het middelpunt van de belangstelling der Engelsen. Hier ligt het stel, 8 maanden oud, in de kinderwagen om een luchtje te scheppen. MINISTER LIEFTINCK OVER DE FISCALE KWESTIE DER BENELUX (Vervolg van pag. 1) De regeringen hebben besloten deskundigen te doen onderzoeken in hoeverre langs deze weg de budgetaire bezwaren kunnen wor den verzacht zonder dat bij open grenzen aan de concurrentievoor waarden schade zou worden ge daan. Het rapport van de deskun digen behoort binnen drie maan den te worden uitgebracht. Over de unificatie van de motor rijtuigenbelasting is eveneens overeenstemming verkregen. Het nieuwe gemeenschappelijke stel sel is een compromis tussen dat wat in de onderscheidene landen bestaat. In Nederland zal de druk iets meer worden verschoven naar de personenauto's, speciaal naar de duurdere wagens. Elk van de regeringen behoudt zich echter de bevoegdheid voor om autonoom op sommige categorieën motorrijtui gen een zwaardere belasting te leggen dan in het gemeenschap pelijke tarief is voorzien. De Ne derlandse regering zal vooralsnog van deze bevoegdheid geen ge bruik maken. De besluiten, welke genomen zijn voor een eerste toenadering op het gebied der directe belastin gen zijn volgens minister Lieftinck nog van bescheiden omvang en zij hebben inzonderheid betrekking op de belastingen, die op het be drijfsleven slaan. Enkele aanpas singen zijn verkregen op het ge bied van het winstbegrip, in het bijzonder op het terrein van de afschrijvingen en reserveringen. Verder worden in België enkele aanpassingen tot stand gebracht in de belastingheffing van naam loze vennootschappen en com manditaire vennootschappen. Voor de naamloze vennootschappen is bepaald, dat voortaan de gehele winst aan belasting zal worden on derworpen, boven de belastingen, welke alsnog over de uitgedeelde winst van de aandeelhouders wordt gevorderd. Van Nederlandse zijde is beslo ten tot een verlichting van de druk der ondernemersbelasting, meebrengertde een afschaffing van de belasting naar de grondslag bedrij fsopbrengst. Het vraagstuk van de doeltref fendheid van de heffing van de belastingen in de onderscheidene landen is eveneens besproken en over de wenselijkheid ook op dit gebied, met name ten aanzien van de controle op de aangiften en op de inning, een toenadering te be reiken is eveneens overeenstem ming bereikt. Tenslotte, aldus minister Lief tinck, hebben de regeringen beslo ten te zullen streven naar een verdere aanpassing van de belas tingstelsels, inzonderheid op die onderdelen, waar de onderlinge concurrentie verhoudingen in be- lagrijke mate worden beïnvloed door de belastingheffing. Directeur Kwatta-fabrieken omgekomen Drs. Max van Iersel, directeur der Kwatta-fabrieken te Bréda, is, naar thans bekend wordt, Dinsdag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. HOCKEY HET NEDERLANDS B-ELFTAL Na een oefenwedstrijd, welke te Den Haag tussen 2 proefelftallen werd gespeeld, is het Nederlands b-elftal, dat Zondag 27 Maart te Brussel tegen België b, uitkomt, als volgt samengesteld: doel: Dalmeyer (BMHC), achter: E. Kruize (Laren), en Brouwers (HTCC), midden: Bou- man (BMHC). Dijkstra (Leiden) en van Rossum (HHIJC), voor: J. Tho le (Be-Fair), J. Derckx (Deventer), W. Nefkens (Venlo), Winters (Uni on) en E. Thole (Be-Fair). SAMENSTELLING BONDSELFTAL Met het oog op de ontmoeting Noord-FrankrijkZwaluwen, Zon dag 3 April te Rijssel, speelt een bondselftal Woensdagavond 23 Mrt. een oefenwedstrijd tegen een Oos telijk elftal op het terrein van Haar lem. De bondsploeg komt als volgt in het veld: doel: de Munch (Sitt. Boys), achter: Everse (Neptunus) en van Bun (MW), midden: Schol- tens (PSV), Kroon (Feyenoord) en Schwencke (HBS), voor: Koneman (SVV), Schaap ('t Gooi), van Roes- sel (Longa), Timmermans (ADO) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Landman (Neptunus), Wagener (Willem 2), v. d. Hart (Ajax), Wim- mers (BI. Wit) en Meijer (Spar- toon) FEUILLETON 35 „Ja, dat kan wel', antwoordde Miek koeltjes, ,.U moet weten, dat zij met mijn man gisteren uit Val kenburg vertrokken is. Hij voelde zijn bloed in zijn sla pen kloppen, als had hij zich hevig ingespannen. Doch zijn stem was even koel als de hare, toen hij ant woordde: „U hebt het beslist aan het verkeerde eind. Dag mevrouw Sanders." Het was voor het eerst van zijn leven, dat hij de hoorn ophing en iemand aan de telefoon liet staan. Toch schaamde hij zich niet over zijn onhoffelijkheid. Hij streek met de hand langs zijn voorhoofd en voelde tot zijn verbazing, dat het zweet er in dikke druppels opstond. Na een poosje stond hij moeizaam op. strompelde naar de rustbank en legde zich er op neer. En voortdu rend hoorde hij zijn eigen stem mompelen: ,,ïk' had moeten begrij pen, dat ze met hem meegegaan was. Ik wist. Zijn geest voelde zich even ver lamd als zijn spieren, maar toch haalde hij zich de gebeurtenis sen van de laatste weken voor ogen, steeds verder teruggaande tot aan die avond, waarop hij voor het eerst die vlaag van jaloersheid had on dervonden die avond waarop Sanders die fuif voor het dorp had door A. F. gehouden, ruim twee maanden ge leden. Had Cato in die laatste we ken Hans nog vaak ontmoet? En starend naar de heldere licht streep, die tussen de gesloten gor dijnen door een kier naar binnen viel, dacht hij: „Er moet in die zo mer toch wel iets tussen hen zijn geweestiets hëel bijzonders.... iets van zoveel betekenis, dat het na acht jaren nog niet uitgesleten was en een verwijdering kon ver oorzaken tussen een jonge man van vijf en twintig jaar en zijn nog jon gere vrouw. Doch was dit wel zo. Had Cato zich tussen Hans en zijn vrouw ingedrongen? Gaf het woord van een verwend, zelfzuchtig kind., en zijn eigen ziekelijke verbeelding hem wel enige zekerheid? Of het nu verbeelding was geweest of niet, het had hem in de laatste weken erger gekweld dan hij zich ooit had kunnen voorstellen. Lichamelijk was hij zo goed als hulpbehoevend en niet bij machte iets te doen: maar dat lichamelijk lijden betekende niets in vergelijking bij de door hem ondervonden zielepijnen. Hij kon zich niet herinneren, dat hij ooit te voren geen meester van zijn emotie geweest was; nu scheen hij daaraan hulpeloos overgeleverd en hij voel de zich zo beschaamd, als was hij voor een onbekende vijand terug geweken. Hij deed zijn uiterste best om zijn gedachten in andere banen te leiden. Hij dwong zichzelf tot het lezen van wetenschappelijke en wijs gerige boeken en geschriften, die zijn gehele aandacht vergden, maar hoe hij zijn best ook deed, om zijn gedachten daarbij te bepalen, ze kwamen steeds weer terug naar wat op dat ogenblik het allervoornaam ste voor hem was.... Cato! Als hij haar door het huis hoorde, vroeg hij zich af wat ze op dat moment wel zou denken en voelen. Telde ze de uren en minuten, die nog moesten verlopen, eer ze weer bij Hans Sanders kon zijn? Ontmoette ze hem als ze naar het dorp ging om boodschappen te doen? Meestal ging ze s' morgens, niaar in de laatste tijd had ze er mee gewacht tot in de soms zelfs late namiddag. Toch hij daarover eens een opmerking gemaakt had, was haar antwoord geweest, dat het in de morgenuren altijd veel drukker in de winkels was, vooral nu er zoveel pension gasten in Valkenburg waren. „Maar om een uur of vijf, zijn ze aan het tennissen, of wandelen, of ze zitten in de café's thee te drin ken en word je veel eerder gehol pen in de winkels. Je hebt er toch niets op tegen, dat ik 's middags ga, Jean?" „Natuurlijk niet," zei hij. Ze stond bij hem met het hoofd ietwat ge bogen en een peinzende uitdruk king op haar gelaat. Hij vond of was dat misschien ook slechts ver beelding dat ze er in de laatste tijd wat bleekjes uitzag. Ze had in elk geval donkere kringen onder haar ogen. „Toos," vroeg hij hartelijk, „ben jevoel je je zelf wel helemaal in orde?" Ze wendde zich snel naar hem toe. „Natuurlijk wel. Hoe dat zo." „Gebruind door de zon wordt ik nu eenmaal nooit. En die hitte van de laatste dagen!" Tenslotte was hij nergens meer zeker van; en bij tijden gevoelde hij zich zo hulpeloos in de war, dat hij zich afvroeg, of zijn ziekte soms voortwoekerde in de naar zijn hoofd lopende zenuwen van het ruggemerg en zijn hersenen er door werden aangetast. „Maar ik mag mijn verstand niet verliezen," zo dacht hij. „Dat zou voor Toos iets ondragelijks worden. Dat wil ik niet! Maar als het nu toch gebeurt? Als ik al bezig ben het te verliezen, zonder dat ik het zelf besef? En wat zal het einde dan zijnen wanneer?" Verkeerde hij in een dergelijke paniekstemming, dan had hij er spijt van, niet naar de beroemde zenuwspecialist in Amsterdam ge gaan te zijn, die volgens dokter Kempers zeker op die vragen een afdoend antwoord kon geven. Doch zonder dat iemand het hem ver telde wist hij dat antwoord immers toch. Als Toos het maar niet te we ten kwam! Aan die ene gedachte klemde hij zich die ganse zomer vast en in zijn slapeloze nachten, waarin zij evenmin, dat bemerkte hij wel, slapen kon, was dit zijn enige, steeds herhaalde voornemen, te iforgen, dat zij het niet te weten kwam. Als ze dat wist en van Hans Sanders hield, zou ze zich inwendig verscheurd en radeloos voelen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3