H ET B EG ROT INGS D E B AT B EGON N E N NINELLA REGEN KLEDING KöSTER BERICHT BEHANGSELPAPIER BDUSÏR00P RADIO Wat gaat 't Oude Hof kosten? VERF - GLAS - CARTON THEO GROOTHUIZEN r Gemeenteraad van Alkmaar Geen samenwerking met communisten! %°SfsT f 1.75 V J Kledingmagazijnen 60.000 A42. bouwterrein Hier is zeker iets voor U bij! ADVERTEERT IN DIT BLAD! Summery Huis - Olie-Permanent VROOM en DREESMANN ALKMAAR TALENS' RIPOLIN- E GEMEENTERAAD begon gistermiddag half twee aan de behandeling van de gemeentebegroting-1949. De heer de Zeeuw was wegens ziekte afwezig. Ingekomen stukken Een verzoek van de Christelijke Woningbouwvereniging om een voorschot van f 92.364.19 voor aankoop van grond voor de bouw van een complex woningen werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Een verzoek van de Alkmaarse Athletiekvereniging, om voor 1949 een subsidie van f 160.resp. een verlaging van de huur-voor het gebruik van het Sportpark, werd ter afdoening in handen van B en W. gesteld. Een verzoek van V.V.V., om op Zondag 31 Juli op het Sportpark motorraces te mo gen houden, indien het rijverbod voor auto's op dat tijdstip mocht zijn opgeheven, werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Het voorstel tot aankoop van ea. 14 h.a. bouwterrein van „Kooit Gedacht" voor f 182.000.werd zonder discussie aangenomen; op een vraag van de heer Kirpcn steijn zei wethouder Coerts, dat er geen bepaalde voorkeur bestond voor een notaris. In dank werd een collectie in lands aardewerk van de heer C. van lijen te Amsterdam voor he! Museum aanvaard. Het raadsbe sluit tot uitbreiding van de pro ductie-afdeling van het gasbedrijf werd ingetrokken en de verdeling van de gemtente in drie kieskrin gen voor de gemeenteraadsver kiezing werd opgeheven. Hierna werden de Algemene beschouwingen op de begroting geopend door de heer Sietsma (P.v.d.A.). Deze be sprak het financieel beleid en achtte geen reden tot pessimisme aanwezig; voorzichtigheid blijft geboden. Hij vraagt B. en W. door te gaan met fondsvorming, om ver koop van industrieterrein te be vorderen; met de post van f 50.000 op deze begroting kan hij zich verenigen. Spr. staat sceptisch tegenover de bouw van industrie flats. Namens zijn fractie verklaart spr., dat deze nog steeds niets voelt voor opname van commu nisten in de raadscommissies, ge zien hun gewijzigde taktiek en op vattingen t.o.v. de democratie. Met hen, die handelen volgens de richtlijnen van de Kominform, kan spr's fractie niet samenwer ken. T.a.v. de lonen en salarissen vraagt spr. het college bij de Ver eniging van Ned. Gemeenten stap pen te doen tot. verhoging van de normen voor het loon der werk lieden en ook de ambtenaarssala rissen te herzien. T.a.v. het G.O. bepleit spreker een bureau voor personeelszaken. Spr's fractie zal de vooruitstre vende politiek van dit college blij ven steunen. Communisten buiten volksgemeenschap De heer Venneker (K.V.P.) be gint met de geringe belangstelling van het publiek voor de politiek te constateren en citeert de schrij ver Dick Ouwendijk, die de poli tiek en de sport hersenloze ver zinsels noemt. De belangstelling voor de sport is heel wat groter. De begroting biedt over 't alge meen een gunstig beeld. Spr. voelt geen behoefte aan grote politieke debatten, zoals vroeger wel eens in de raad gevoerd werden, als er verkiezingen op til waren Toch wil spr. zijn houding je gens de communisten in de raad verklaren; na hetgeen er sinds de motie, die in de raad werd aange nomen, gebeurd is spr. wijst o.a. op het proces tegen Kardinaal Mindszenty en de verklaringen van Thorez enz. is geen twijfel mogelijk. Paul de Groot heeft zich achter Thorez' verklaring gesteld, waarmee de communisten in Ne derland zich buiten de volksge meenschap hebben gesteld. Spr. heeft vertrouwen in de Alkmaarse kiezers, die de C.P.N.-fractie niet in deze formatie zullen herkiezen; dat zal in September wel blijken. Komende tot de financiële poli tiek, verwacht spr. verlaging der ondernemersbelasting, ook i.v.m. de Benelux. Hij bepleitte een ver ruiming van het gemeentelijk be lastinggebied. T.a.v. de industria lisatie vraagt spr. spoed te be trachten met plannen om te ko men tot meer industrie in Alk maar. Hij geeft het college in overweging een ambtenaar aan te stellen, om zich met dit werk te bemoeien. Het begin van fonds vorming juicht spr. toe. Als 't college met nieuwe voor stellen wil komen, zullen eerst nie'uwe inkomstenbronnen moeten worden aangeboord. Daar moet li.jdig mee begonnen worden. Wat de leningsschuld betreft, ligt Alk maar boven het gemiddelde. Met de gemeentefinanciën zal zuinig moeten worden omgesprongen, doch voor nieuwe welvaartsbron nen mag de gemeente zich wel wat uitgaven getroosten. Spreker vraagt meer inlichtingen over ctc plannen van het college t.a.v. de bouwspaarkas en vraagt of parti culiere spaarkassen daarbij be-; trekken kunnen worden Hij vraagt, of de huur van de Muziek- tuin verhoogd kan worden. Hij hoopt, dat B. en W. een bevredi gende oplossing zullen bereiken met buitengemeenten ter dekking van het steeds groeiend tekort van het C.Z. Voorts bepleit spr. spe ciale tarieven voor grote gezinnen voor gas en electriciteit; hij vraagt B. en W. dit eens te overwegen. Spr. eindigt met een woord van dank aan het college voor zijn be leid en verheugt zich speciaal over het herstel van wethouder Bakker Oud verhaal Dhr Knuistingh Neven (C.P.N.) is van mening, dat de begroting sluitend is gemaakt ten koste van de arbeidersklasse. Hij leest een lang betoog voor waarin hij het Marshallplan enz. betrekt, doch de voorzitter roept hem tot de orde. Hij komt dan tot de verklaringen van de heren Sietsma en Venne ker over uitsluiting der commu nisten en verzekert de raad, dat de C.P.N. een Nederlandse partij is. die eigen koers bepaalt; geen enkel verraad van Nederlandse communisten is bewezen. Als de Russische legers de Ame rikaanse imperialisten lot over onze grenzen achtervolgen, zullen zij de Nederlandse communisten aan hun zijde vinden! De heer Kirpcnsteijn: Houzec.' De heer de Wilde: Dat verhaal is niet nieuw; in 1939 hoorden we ook zo iets. Nadat de heer Knuistingh Neven nog enkele opmerkingen had ge maakt, was het woord aan de hem- Hoytink (A.R.), die, zich wel tot de oppositie rekende, maar dan tot de „loyal opposition" Het waarachtig gemeentebelang moet z.i. grondslag van de begro tingsbeschouwingen zijn. Het ge beuren in de landen achter hel ijzeren gordijn heeft spr's houding niet bepaald tegenover het com munisme; die houding stond al voordien vast. De tijd is gekomen om ons af te vragen, of de commu nisten nog met uit de opennare colleges verwijderd dienen te wor den. Spr. heeft vertrouwen in de K.V.P.- en V.V.D.-fractie, doch over de houding van de P.v.d.A is spr. niet gerust. Op sommige plaatsen heeft deze partij mede gewerkt aan en zelfs geijverd vóél de benoeming van communisten. De P.v.d.A. liet het wetje-Witte- man verschijnen, om mogelijk te maken communistische wethou ders te verwijderen; van de 50 werden er slechts 2 verwijderd. Waarom die anderen niet? Spr. vraagt aan de P.v.d.A. hoe zij na de verkiezingen zal staan tegenover de communisten; zullen zij ook dan afwijzend tegenover deze staan? Spr. verlangt hierop een positief antwoord. T a.v. de gemeentefinanciën is de allergrootste zuinigheid gebo den. Spr. vraagt, of met zekerheid gerekend kan worden op de Rijks bijdrage van f 511.000, waarmee deze begroting sluitend is ge maakt. De gemeente teert op de noodwet-Oud. Als de gemeente weer zelf belastingen zou mogen heffen, dan zou de belangstelling voor de gemeentepolitiek zeker groeien. Mocht de gemeente ooit het eigen gasbedrijf kwijtraken, dan hoopt spr., dat de distributie in handen van de gemeente blijft. De gemeenten moeten doen wat mo gelijk is om haar zelfstandigheid te behouden. Het college had over de wijze van overbrugging van het tekort van f 180.000.op de be groting-1948 met de raad moeten spreken en niet op eigen houtje daar een oplossing voor moeten zoeken. Geruchten Spr. vraagt dan, of er enige waarheid zit in de geruchten over de interne controledienst; zo ja, aan vraagt spr. deze zaak in co mité te bespreken. Spr. is voorts geneigd een voorstel te doen, om de raadsversiagen weer te doen drukken. Een gestencild verslag is niet conform de standing fmn een stad als Alkmaar. Dat het voorlopig verslag door ambtena ren wordt samengesteld, juicht spr. niet toe. Spr. zou liever de grondprijs voor industrie willen verlagen, dan uit een fonds bijdragen te geven aan te vestigen industrie, hetgeen tot onbillijkheid kan lei den. Naast aantrekken van indus trie zullen andere wegen bewan deld moeten worden, om Alkmaar als handelsstad naar voren te brengen. Er moet wat gedaan worden, om de markten tot groter uloei te brengen. Spr. geeft het college in over weging een raadscommissie, aan gevuld met niet-raadsleden, in het leven te roepen, om bij het college van Rijksbemiddelaars te berei ken, dat Alkmaar in een hogere loonklasse komt. Spr. vraagt, of de directeur van G.W. niet overbelast is en geeft in overweging een aparte direc teur van Reiniging e.a. kleine diensten te benoemen. Spreker is voorstander van het Dudok-plan waar rekening mee moet worden gehouden en dat z.i. zo spoedig mogelijk tot uitvoering moet ko men. Spr. vraagt dit i.v.m. het verzoek tot uitbreiding van de melkfabriek in de Schoolstraat. Hij verklaart zich tenslotte voor stander van psychotechnisch on derzoek der schooljeugd en van vastrecht-tarief voor gas en elec triciteit op sociale basis. Hij vraagt voorts of er een Volkscredietbank moet komen uit politieke bevrediging of uit ge meentebelang. Als er een komt, dan z.i. in samenwerking met de buitengemeenten. T.a.v. de a.s. verkiezingen hoopt spr., dat we 25 bekwame raads leden krijgen en een pracht-col- lege. En herinnerend aan een pole miek, na de verkiezing in 1948 door ons gevoerd met het Vrije Volk, zegt spr., dat hij zich door geen enkele groep in de conser vatieve hoek latrt dringen, al telt zijn partij ook conservatieven. De heer Groot (V.V.D.) maant ook aan tot de bekende Hollandse zuinigheid, zulks aan de hand van de nadelige saldi van verschil lende diensten. Schoolgelden De heer Woldendorp (K.V.P.) bespreekt de industrialisatie en wijst op het risico hiervan voor tijdelijke werkloosheid. Hij vraagt naar meer bijzonderheden over de pogingen om te komen tot een industrieflat. T.a.v. de gevraagde stop-verkeerslichten is spr. van mening, dat deze bij de Berger- brug op z'n plaats zouden zijn, evenals op de hoek Laat-Choor- straat. Wat de woningtoewijzing betreft, bepleit spr. de vestiging van industrie niet in de weg te staan door woonruimte te weige ren aan bedrijfsleiders. Hoelang is de gemeente gebonden aan het contract met de stichting Nood- schouwburg? Waarom is in de af gelopen 4 jaar geen gebruik ge maakt van voorlopige aanslagen schoolgeld? Hoe groot zijn de ko hieren over '45-'46-'47? Spreker vraagt om een soepeler school geldheffing, b.v. door verlaging van het vermenigvuldigingscijfer en zo te komen tot verlaging van het schoolgeld-zelf Op de bok De heer Kirpcnsteijn (P.v.d.A.) wijt het uitblijven van de Alk maarse Gemeenschap aan de te rughoudendheid van confessionele zijde. Spr. blijft voorstander van de doorbraakgedachte en zit in het karretje van de P.v.d.A. niet op de treeplank, zoals de neer Hoytink zei, maar op de bok. De heer v. d. Borden.' En wie heeft de teugels? De heer Kirpcnsteijn dringt voorts aan op verlaging van de straatbelasting. De verkeerspuzzle bij de Bergerbrug kan opgelost worden door het voorrangsverkeer tussen Texels Hek en Heilooërbrug op te heffen en een verkeersspie- gel bij de Bergerbrug te plaatsen Maiden-speecli De heer de Boer (K.V.P.) houdt dan zijn maiden-speech; hij is aan genaam getroffen door de prettige sfeer in raads- en commissiever gadering. Hij bepleit opname van een 6-tal arbeiders uit Groep I in Groep II en vaste aanstelling van enkele losse arbeiders. Hij vestigt de aandacht op een voor speel tuin-geschikt terrein in de Bloe- menbuurt en zag graag, dat de gemeente hier teneinde de kin deren in die buurt wat meer le vensvreugde te geven -mee werkt aan de totstandkoming van een speeltuin. De heer Asjes (C.P.N.) wil openbare diensten in Huize Voor hout onderbrengen en is van me ning, dat er meer samen-woning tot stand moet komen. Spreker is tegen verhoging van de huur voor gemeentewoningen. De vergadering wordt hierna geschorst tot half 8. AVONDVERGADERING De heer v. d. Borden (C.H.) zal zijn stem aan deze begroting ge ven; doch niet zonder waarschu wing; spr. heeft bezwaar tegen de ondernemersbelasting; wij zijn aan het plafond van deze belasting. Wij. aldus spr., vragen een voorzichtig beleid, doch de prijs van de grond voor industrie moet omlaag; naast de grond moet de industrie woon ruimte worden arngeboden. Over de ontwatering van het Steynstraatkwartier is spr. nog niet tevreden en n.a.v. de brief van de Wethouder aan de bewoners vraagt spr. een bespreking met deze en Ir. Knol; misschien kan aan het laagste punt van net riool 'n klein gemaaltje geplaatst worden als aan de Van Houtenkade. Hij vraagt voorts een wegverbinding 'jZeehel denbuui't-Heilocërdijk Ofschoon spr. zien destijds tegen de motie tot wering van commu nisten uit commissies verklaarde, is hij door hetgeen sindsdien geschied de. tot andere gedachten gekomen; hij schaalt zich ten deze bij de meerderheid van de Raad. Hij vraagt t oorts demping van de Lin- dengracht er. acht dit geen verlies van stadsschoon. Over de stadsver lichting is spr. niet tevreden en hij vraagt bevordering van particulier initiatief bij woningbouw. Alkmaar is ook woonstad, maar de leus: vestigt u in Alkmaar, is verdwenen, Hij bepleit voorts het z'.g. „huisrecht" voor die mensen, die in '40 uit hun huis gezet zijn en dat nog steeds niet terug heb ben. Met hetgeen in de Vastenbrief over de terdcling der sociale lasten staat, is spr. het eens, doch hij vindt het jammer, ciat de Vastenozief met spreekt van „draagkracht", zo als het program van de C.H.U. De Likdoorn van dc Klad De Muziektuin, die spr. de lik doorn van dc Raad noemt, wil hij bestemmen voor het kleuteronder wijs, al moet 't 'n paar duizend gul den kosten. Aan de voorgenomen uitbreiding van het gebouw van Gemeentewer ken tot 'n bedrag van ca. 1 ton, zal spr. zijn stem nooit geven, omdat daar 'n weg geprojecteerd is als verbinding tussen Jul. v. Stolberg- laan naar het Westen. T.a.v. het onderwijs vraagt spr. naar 'n meer doeltreffende methode voor Godsdienstonderwijs op de scholen. De heer Klaassen Bos (PvdA.) vraagt wat minder acht te s'aan op medische rapporten, die ten doel hebben iemand van inwoning tc vrijwaren. De heer De Kort (KVP) be spreekt de woningbouw en vraagt naar de verdeling ven het ojuw- volume; boe staat hel met de voor bereiding van verschillende plan nen? Spr. waarschuwt tegen de hoge onderhoudskosten van montage woningen. Hij vraagt de woningen, die door kantoren in gebruik zijn. vrij te maken docr voor deze kan toren 'n noodgebouw te plaatsen. Voorts vraagt spr. herziening van het uitbreidingsplan Lindelaan- Varnebroek met het oog op even tuele verbouwingen. Ook vraagt hij óf en waar voldoende terreinen voor seholen gereserveerd zijn. Haagse honden De heer Wiese bepleit verhoging der hondenbelasting; 'n eigenaar van één hond in Den Haag betaalt f 25.'als hij er 2 heeft f 75. Weth. Leesberg: Maar dat zijn dan ook Haagse honden! De heer Wiese wil de overlast van honden doen verminderen. Angst? De heer Torenvliet (CPN) meent in dc tot dusver gevoerde debatten een angst voor het oprukkend pro letariaat te hebben bespeurd; dit debat leek hem een tragi-comedie. Hij vraagt B. en W. en de Raad aan de verdere verkrachting der gemeentelijke autonomie 'n halt toe te roepen. Als de Regering niet zo veel geld gaf aan het ..koloniaal avontuur" zou zij de gemeenten meer geld kunnen geven. De Voorzitter verzoekt de heer 'torenvliet terug te keren tot de begroting, doch de heer Torenvliet gaat door en zegt, dat 'n volk, dat n ander volk onderdrukt, de com munisten geen landverraders mag noemen. Dsocialisten van de PvdA. hebben verraad gepleegd aan het wezenlijke socialisme; daar om zullen steeds meer socialisten zich wenden tot de partij van de vrede, de CP.N. Hij bespreekt dan het woningvraagstuk en vraagt n rapport over de huizen met wana- gedierte. Dan wijdt spr. weer uit over de iancspolitiek, waarbij hij insinueert, dat ministers en politici hij noemt Min. Stikker en Prof. Komir.c regeringspolitiek plegen, om eigen belangen te dienen. De Voorzitter roept hem weer eens to4 de orde en maakt bezwaar tegen opname hiervan in de notu len. De heer Torenvliet bepleit dan plaatsing van bepaalde arbeiders m 'n hogere groep en vraagt naar de sterate van de vrijwillige verkeers politie. Over de noodschouwburg wil spr. wel iets meer horen; ook de gemeente draagt hier nog ver antwoordelijkheid. N.a.v. de verklaringen over de politieke onbetrouwbaarheid van de Communisten vraagt spr. naar be wijzen. Hij feliciteert de PvdA. met 'n partner als de K.V.P. die zoals in Spanje bevriend is met het fascisme; en de heer Hoytink wijst spr. op de Christenvervolging in Spanje. In Alkmaar is net met de geestelijxe vrijheid al zover geko men, dat 'n gemeentearbeider op het matje wordt geroepen, als hij 'n Communistische vergadering be zocht heeft- De heer De Wilde: Wie is dat? De heer Torenvliet: Als ik de naam noem, krijgt de man last. De heer Vleugel (KVP) bespreekt enkele personeels-aangelegenheden; vraagt beschikbaarstelling van re genkleding vóór September en la gere tarieven voor winkelverlich- ting. Spr. had voorts liever gezien, dat de vier voetbalvelden niet via de D.U.W. werden uitgevoerd, doch in civiel-technisch verband. Volksdemocratie" De heer de Wilde (PvdA) wijst op de scheiding, die zich voltrekt tussen de democratie en dc zgn. volksdemocratie; op de zware ge volgen van de na-oorlogse toestand en op het feit, dat wij rekening moeten houden met de grote moei lijkheden op internationaal gebied, Spr. voelt niets voor de volksdemo cratie, waar geen vrijheid van pers en meningsuiting bestaat en katho lieke en protestante geestelijken vervolgd worden. Spr. verwijt de communisten, dat zij dezelfde tak tick gebruiken als de N.S.B.-ers vóór 1940 en vraagt dc heer Toren vliet waar te maken, hetgeen hij over hoge Regeringspersonen en politici insinueerde, alsook de naam te noemen van de gemeente-werk man, die op het matje moest ko men. Als hij de naam niet in het openbaar wil noemen, laat hij het dan doen aan B. en W. Hij wijst op het verschil van opvatting over so cialisme tussen hem en de heer To renvliet; de overwinning van het proletariaat moet er niet komen door strijd, maar door overreding met de middelen van de parlemen taire democratie. Het socialisme wil deze overwinning bereiken met waarheid en naastenliefde. Spr. ziet voorts in de beperkte autonomie van de gemeente een oorzaak van de geringe politieke belangstelling bij het publiojc j Spr. zag de Alk maarse gemeenschap, waar weinig animo voor bestaat, toch gaarne tot stand komen. Hij bespreekt verschil lende onderwijsaangelegenheden. Voort vraagt de heer de Wilde subsidiëring van drankbestrijders- orgaViisaties en actieve drankmis- bruikbestrijding via het onderwijs, bijv. door bezoeken aan het reizend drankweermuseum. T.a.v. de ar menzorg zou spr. het toejuichen, als dc naam M. H. werd veranderd in „Sociale Belangen" en dat de ar menbo.oekers meer contact hadden met de betrokken gezinnen. Mej. Kamphuijs (KVP) zou graag een andere wijze zien van het sa menstellen van het voorlopig ver slag; de algemeen rapporteur, die slechts één der 4 afdelingsvergade ringen bezoekt, kan moeilijk voor het geheel aansprakelijk gesteld worden. Spr. vraagt opheffing van het tonnenstelsel zoveel mogelijk te bespoedigen en vraagt voorts het college zich t a.v. de schooltandart sendienst zich in verbinding te stel len met de Centrale Raad voor de Sociale Hygiëne en niet met wets ontwerp af te wachten. De heer Steenis (PvdA) wilde in samenwerking met andere gemeen ten toch overgaan tot aanschaffing van een doorlichtingsapparaat voor t.b.c.-bestrijding en achtte voorts de geraamde steun aan M.H. te laag. Het college aan het woord De voorzitter deelt dan mee, dat de heer De Zeeuw heeft laten we ten. dat hij ook heden de raadsver gadering niet zal bijwonen en de Raad zijn groeten overbrengt. Hij geeft dan het woord aan wethouder Bakker, die hij gelukwenst met het feit, dat hij deze vergadering weer kan bijwonen. Wethouder Bakker (PvdA) is be reid de verhoging van de steun- normen in het bestuur van M.H. te bespreken. De sportvelden in Over- die worden via de D.U.W. uitge voerd, omdat de 60 werklozen, die daarvoor in aanmerking kwamen dan niet ver van huis behoefden te gaan werken; bovendien kon men daardoor binnen de kostenraming blijven. Over klachten over de Hei- demij is spr. bij herhaalde bezoeken aan het werk niets gebleken; de Heidemij. voert alleen het cultuur technisch werk uit, het grondwerk, het civiel-technische werk valt daar buiten. De oprichting van een Alk maarse Gemeenschap kan niet al leen van gemeentewege geschieden, er moet medewerking zijn van het particulier initiatief en er zijn niet minder dan 83 verenigingen, die in het overleg betrokken moeten wor den. Voor het speeltuinwerk moet op de eerste plaats belangstelling ge toond worden van de zijde van de belanghebbenden; eerst dan kan op medewerking van het college gere kend worden, al moet men de con- sekwenties niet onderschatten. Er schijnt meer behoefte te zijn aan 'n groot stuk braak-liggend grond, waar de jeugd kan voetballen en graven, dan aan speeltuinen met allerlei speelwerktuigen. Spr. is niet tegen het instituut van vrijwillige armenbezoekers, doch het college zal niet het initia tief nemen; dat zal van particuliere zijde moeten komen. De Volkscre dietbank is een volksbelang en komt tegemoet aan een bestaand tekort. Persoonlijk zal de oprichting spr. ook politieke bevrediging doen schenken, al worden zijn sociale gevoelens op de eerste plaats bevre digd. Om half 12 schorst de voorzitter de vergadering tot Vrijdagmiddag half 2. Maak eon einde aan dat on- ophoudeiyk hol gekuch, zui ver L'«'ademhalingsorganen van slijm en ziektekiemen, neem nog vandaag de bekende, slijmoplossende: (Adv.) MEpEDELING Wegens plotselinge overvloed van advertenties moesten enige berichten en verslagen en ook de aflevering van dc feuilleton heden vervallen; morgen zullen we dan een dubbele feuilleton-aflevering plaatsen. PROGRAMMA SUMMERY HUISPERMANENT IN DE LANGESTRAAT (Advertentie) '"N ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Cinema: Ge jaagd, 14 jaar; Harmonie: Mrs. Parkington, 18 jaar: Victoria: In het duister van de nacht, 18 jaar; A.B.T.: Straatjongens en Home on the Range, 14 jaar. BONNEN HALEN: Zaterdag Zellverzorgers en Instellin gen. ZATERDAG 19 MAART HILVERSUM I 301 M. KRO; 7.00 Nieuws, 7.15 Gymnastiek, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgen gebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Arthur Ru binstein. piano, 8.25 Hoogmis in de Kapel van de. Zusters Kanunnikes sen van het H. Graf te Laag-Kep- pel, 9.45 Ida Presti, guitaar, 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Mu ziek houdt fit!, 11.00 De Zonnebloem 11.45 Schoolradio, 12.15 Arie Snoek, piano. 12.30 Mededelingen ten be hoeve van land- en tuinbouw, 12.33 Amusements Orkest o.l.v. Klaas v. Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten, 13.30 Vervolg concert, 13.50 Film en toneel door A. van Domburg en Cor de Groot, 14.10 Wilhelm Backhaus, piano, 14.20 Engelse les. voor beginners, 14.40 Gramofoonmuziek, 15.10 Naar het wonderland der muziek (cur sus), 15.30 Gemengd koor Apollo te Amsterdam o.l.v. Henk van der Velde, 16.00 „Angst en Liefde" door Chr. Schalken te Roosendaal, 16.10 Uit Amerikaanse films, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam voor 6 de jeugd, 18.00 Volksiiederenkwartet Cantus Populorum, 18.15 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19,00 Nieuws, 19.15 'Kampvuren langs de Evenaar door Dr. Paul Julien, 19.30 Les Compagnons de la chanson, 19.45 Voor Nederlanders in Duits land, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Gramofoonmuziek, 20.20 Lichtbaken door de Z. E. Heer Henri de Greeve, 20.50 Gramofoon muziek, 21.00 Negen heit de klok (Circus), 21.45 Radio-estafette, 22.00 Weekend-serenade, 22.30 Actualitei ten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.25 Symphonie no. 2 in e kl. t„ P. I. Tschaikowsky. 1 Schoenmaker blijf bij je leest ALKMAAR. Dezer dagen werd door de politie een 36-jarige fruithandelaar, verdacht van clan destien slachten van schapen, aan gehouden, alsmede een mede plichtige aan deze overtreding Zij zijn aan de Officier van Justitie overgeleverd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De B.lt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: VRIJ KOUD! Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige tijdens buien af en toe krachtige wind tussen Noord en West. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst, vooral op tegen dc wind beschutte plekken. Overdag weinig veran dering in temperatuur. Grote keuze in: LINNEN OP GUMMI (ook in model Trenchcoat) GABARDINE TWEED LODEN PLASTIC PEAU DE PcCHE LEDER ALKMAAR Langestraaf 2022 Magdalcnenstraat 11 TAi 3w) DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 20 MAART 1949. Rayon West-Friesland (West) Dr. Schram te Spanbroek, telef. K 2263: 215; Dr. Barnhoorn te Blokker, telef. K 2292; 533; Dr. De Vries tc Benningbroek, telef. K 2299; 251 lan 9«—^Dn' Ter gelegenheid van dc opening van ons nieuwe Modehuis, Langcstraat 42, op Dinsdag 22 Maart organiseren wij op Donderdag 31 Maart een VOORJAARS-MODESHOW in dc feestelijk versierde zalen van Hotel Victory te Alkmaar. Nagenoeg alle modellen van de tc tonen collectie komen terstond in ons Modehuis in verkoop. - Wij stellen Uw bezoek aan deze be langrijke en interessante modeshow op hoge prijs. Entree incl. Thé-comflet f. j.yo Aanvang middagshow 2.JO uur Aanvang avondshow. S uur Reservering Hoek Houttil, tel. 2943, Langestr. 42, tel. 3220. Kaarten afhalen vóór Zaterdagavond 6 uur Langestr. 42 ALKMAAR DEN HELDER Langestraat 42 (.Advertentie deze hiervoor een vergoeding eist, berekend naar de. grondprijs als bouwterrein. leder, die weet, wat bouwterrein in ol nabij het Bergerbos kost, kan berekenen, tot welk bedrag men dan zou komen. Daarbij zou dan nog gevoegd moeten worden het bedrag voor de aankoop van de resterende bosterreinen. Het komt ons voor dat de heer Hemelrijk wel kras was in zijn be woordingen, maar gezien deze eisen, toch niet te kras. Met belangstelling zien wij uit naar het uiteindelijk voorstel van B. en W. Daar de keuze van het in het K.B. gestelde alternatief „zeer versprei- Blijkens ons raadsverslag van gister ontlokte liet verontwaardigd betoog van de heer Hemelrijk tegen de exorbitante eis van de eigenaar van 't Oude Hof een wederwoord van Baron Taets van Amerongen, die als de vertolker van de eigenaar beschouwd kan worden. Deze be treurde het, dat de heer Hemelrijk in zo krasse bewoordingen gespro ken had, terwijl er nog geen prijs genoemd was. De heer Hemelrijk echter schijnt een globale schatting gemaakt te hebben, hoe hoog die vraagprijs wel kan zijn. In de nota aan de Raad. waarin het college bepaalde terrei nen voor bebouwing wilde vrijge ven, werd de waarde dezer terrei- neft geschat op f 250.000; daarbij zou dan komen een bedrag van f 40.000 wegens het onbebouwd- laten van een strook langs de Sluis- laan. Blijkens de thans ingekomen brief van de eigpnaar worden ech ter nog andere stroken als bouw terrein aangewezen, n.l. de strook langs de Sluislaan, grenzende aan de Damlander-polder en de strook langs de Eeuwige Laan tussen Ronde Kom en Moéselenbuurt. De taxatieprijs ook van deze gronden als bouwterrein in aanmerking ne mende, leidde wellicht de heer Hemelrijk tot de conclusie, dat deze eis te vergaand was. Wij herinne ren in dit verband aan het betoog van de heer Ellis, die onthulde, dat er maar eventjes 60.000 M2 van dit bosterrein ais bouwtérrein door de eigenaar wordt aangewezen en dat de bebouwing of aankoop" aan het Gemeentebestuur is, kunnen de taxateurs bij hun schatting en B. en W. bij hun bod slechts rekening houden met de waarde van dit bos- complex als bouwterrein bij zeer verspreide bebouwing. En dat zal dan wei enigszins afwijken van de vraagprijs, die uit bovenstaande gegevens gecalculeerd kan worden. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 23 Maart geen audiëntie verlenen. Onbetwist de beste tandpasta (Advertentie) Kaasmarkt ALKMAAR. 1 stapel boeren kaas, aanvoer 540 kg a f 77.50 per 50 kg. Handel vlug. SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. Het verslag van de lezing van mr. Diderich over „De werkgever en de P.B.O.", die gisteravond is gehouden, kan we gens gebrek aan plaatsruimte eerst morgen worden geplaatst. Auto te water ALKMAAR. Vanmorgen om streeks 10 uur reed op de Oude Gracht, vlak voor de Hoornse Credietverzekeringsbank, een per sonenauto, toebehorend aan de heer K. alhier, te water. De wagen stond geparkeerd aan de water kant en waarschijnlijk stonden de remmen niet goéd vast. Men is direct begonnen met het bergings werk. WOL diverse soorten en tinten vanaf f 1.55 LINKS geweven DAMESKOUSEN, 2 pt. f 1.98 SCHORTEN, FILL d'ECOSSE DAMESKOUSEN HERENSOKKEN, pracht dessins en div. prijzen De Leidse Wol- en Manufacturenhandel Snaarmanslaan 67 Telefoon 3419 DEMONSTREREN wij aanst. Zaterdagmiddag SCHITTERENDE RESULTATEN SUMMERY CACHETS voldoen aan alle eisen GRONDPAPIER LINNEN SPIJKERS PLAKSEL WATERVERF voor MUREN TEKEN- EN SCHILDER MATERIALEN VERDRONKENOORD 103 PLATTE STENENBRUG GRONDVERF GLANSVERF STOPVERF PLAMUUR CARBOLINEUM BIJTS BOOTVERF en LAKKEN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2