Nieuw Rusland kent atoomgeheim en produceert mogelijk reeds atoom-wapens Grote campagne tegen de Kerk in Polen Infanteristen nemen afscheid van ouders en meisjes Dr. Baruch bracht dank over van Amerikaanse piloot EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Amerika heeft vier waandenkbeelden Woensdag 23 Maart 1949 44e Jaargang No. 11520 Dr. Bradley waarschuwt de Amerikanen Monopolie-bezit der Ver. Stoten een noodlottig waandenkbeeld In het moeras 17 doden als gevolg van paniek op brug Andrei Gromyko te Parijs Tabak in West-Duitsland van de bon Tweejarig kind door trein gegrepen Bevin gaat naar Duitsland Sovjet-manoeuvres in Duitsland 7 0.000 sigaretten voor Bredase burgers Nieuw voorstel van Canada De Britse troepen in Akaba Proces Kravchenko loopt ten einde KARDINAAL MINDSZENTY in het ziekenhuis opgenomen Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; NederI. Credietbank HET nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Dr. Bradley, een Amerikaanse geleerde op het gebied der atoom energie en opsteller van het verslag over de proeven met atoom bommen bij Bikini, heeft in een radio-toespraak verklaard, dat de Sovjet-Unie niet slechts het atoomgeheim bezit, doch moge lijk reeds atoomwapens fabriceert. Dr. Bradley noemde het geloof, dat de Ver. Staten een monopolie bezitten ten aanzien van de kennis der atoomenergie, een der „vier noodlottige waan denkbeelden", die de Amerikanen onvoorbereid doen zijn op een mogelijke atoomoorlog. „Deze vier waandenkbeelden zijn ons grootste gevaar groter dan het gevaar van het prijsgeven van enige wetenschappelijke formules". De vier waandenkbeelden waren de volgende: 1. De „mythe van het geheim". De Sovjet-Unie, zo kon men als zeker aannemen, was in het bezit van het wetenschappelijke geheim van de atoombom. 2. De kwestie van de kennis hoe de atoomwapens te maken. Vol gens dr. Bradley hebben de V.S. slechts een voorsprong van zeer MET INDONESIë zitten we erger in het moeras dan oöit. In de Vei ligheidsraad, wiens bevoegdheid om zich met deze zaak in te laten nog steeds door ons wordt betwist, doen allerlei vreemde mogendheden, die zelf in de nesten zitten en waarvan men zou veronderstellen, dat zij aan hun eigen zorgen vol doende hebben, alsof het de meest- vanzelf sprekende zaak is, allerlei voorstellen en suggesties, om uit het doolhof te geraken. Alles draait nog om het herstel van de republiek. Nederland heeft het nodig gevonden, om tegen de republiek en haar haard van onrust, op te treden. Dat was belist nood zakelijk. Men kan wel zeggen, bo vendien, dat 90% van het Neder landse volk het daarmee eens was. En Nederland moet toch een plan gehad hebben, inhoudende wat er na het slagen van de militaire actie gebeuren zou. Dat plan was er zon der twijfel, maar over de uitvoering ervan was de eenstemmigheid, ook in het kabinet, blijkbaar minder groot. En daarvan heeft de slimme republiek, d.w.z. hebben de slimme republikeinse leiders, onmiddellijk gebruik gemaakt. Zij wisten blijk baar, ondanks hun gevangenschap op Banka. deksels goed wat er aan de hand was. Zij wisten ook, dat zij nog altijd- op een flinke aanhang in de Veiligheidsraad rekenen konden. Vandaar hun eis: eerst herstel van de republiek. En de heer Palar heeft er nu brutaalweg al van ge maakt: herstel van het republikein se gezag binnen veertien dagen. Amerika wil aan de zin van de oude resolutie vasthouden. Canada deed een voorstel, dat wellicht uit komst had kunnen brengen: het wilde voorbesprekingen tussen re publikeinen en Nederland over de voorwaarden, waarop het republi keinse gezag zou kunnen worden hersteld. Feitelijk ging dit al veel te ver voor het Nederlandse standpunt, maar sinds onze regering haar aan vankelijke krachtige houding tegen over de V. Raad-resolutie van 28 Januari heeft laten varen, kan men op het standpunt gaan staan, van te redden, wat nog te redden valt. Om trent de resultaten van deze voor besprekingen maken wij ons echter niet veel illusies. Waar zouden thans de verlangde waarborgen voor rust en orde en veiligheid van- daan komen, welke de republiek nooit bij machte was te geven? Dat is een van de dingen, waar het bij ons om gaat en om moet gaan, zo lang onze souvereiniteit niet over gedragen is. Intussen behoeven wij ons, al dan niet helaas, niet veel zorgen meer te maken over de gevolgen van het Canadese voorstel, dat geen kans meer maakt. De Republiek en de haar welgezinden, verlangen 't vol le pond. Herstel van het gezag der Republiek in Djocja, en dan maar avonturen wat er van komt. O.l. kan Nederland daarin niet bewilli gen. En al zouden wij dat doen, dan nog komt er van het idee der R.T.C., zoals Nederland dat had uitgewerkt, weinig of niets terecht, omdat de Republiek, die steun vindt bij hen. met wie wij pacten sluiten al weer allerlei andere eisen gereed heeft. Zoals het plan voor de R.T.C. er lag. was het zeer aannemelij.k Dui delijk lag daarin de tendenz, dat de conferentie om de ronde tafel, d.w.z. van allemaal gelijke partijen alle zaken zou bespre ken, welke met de verdere ontwik keling van de nieuwe rechtsorde in Indonesië verband hielden. Dus óók zou d a a r b ij al de vraag aan de orde kunnen gekomen zijn, hoe het nu moest met de Republiek enzovoorts. Maar men heeft het niet gewold. Om de ergerlijke re den. dat van verschillende kanten de betekenis van de militaire actie werd uitgeschakeld. Aan dit feit had men moeten vasthouden, of men had er nooit aan moeten be ginnen. Intussen is de moerassige situatie nog verergerd door de hou ding van de federalistische deel staten, die o.a. éveneens herstel van de Republiek zijn gaan verlangen. Een nieuw feit, dat er niet toe lei den zal, de houding van onze rege ring in kracht te doen toenemen. tijdelijke aard. Ieder die een atoomtoren kan bouwen, kan plu tonium maken. Het is zeer wel mogelijk, dat een geïndustriali seerde Sovjet-Unie, gesteund door gevangen genomen Duitse ge leerden, reeds atoomwapens pro duceert. 3. Het was eveneens een waan denkbeeld, dat de atoomwapens absolute wapens zijn. Zij zijn dit niet. Zij zijn onderhevig aan dui delijke beperkingen en behoren wel degelijk op strategische en tactische wijze gebruikt te wor den, zo zeide Bradley. 4. Het laatste even absurde als gevaarlijke waandenkbeeld was de mening, dat de atoomwapens in werkelijkheid niet van zo groot belang zijn. Er werden pogingen gedaan de waarde van de atoom bom omlaag te halen. Dr. Bradley zeide te hopen, dat David Liliental, voorzitter van de atoomcommissie, toestemming zou ontvangen de analyse van de uit werking van atoomwapens der commissie te publiceren. Het offi ciële rapport over de proeven bij Bikini behoorde eveneens bekend gemaakt te worden. Het volk in onwetendheid te houden zou even veel succes hebben als het bouwen van een Maginot-linie van kerk hoven. in 't midden van de oceaan, aldus dr. Bradley. BATAVIA, 22 Maart (Aneta). Het „Nieuwsblad" bericht, dat voor zonsopgang bij Bekassi 17 Indonesi ërs werden gedood, toen onder een groep van enkele duizenden Indo nesiërs, die naar de sawahs gingen, op de brug over de Kali Bekassi paniek ontstond. Toen de eersten van de groep zich op de brug bevonden, naderde van de andere zijde een auto met brandende koplampen. De sawah- gangers dachten waarschijnlijk, dat de auto op de smalle brug zou doorrijden en drongen terug. Zo doende ontstond paniek, waardoor honderden onder „e voet geraakten of van de brug werden gedrongen. De paniek plantte zich voort op de anderen, die geschreeuw hoorden. In totaal werden minstens 12 vrou wen en kinderen en 5 mannen ge dood, terwijl een tiental personen vermist wordt. De gewonden zijn naar Batavia overgebraent. HET KIEVITSEI Het eerste kievitsei dat in onze streken werd gevonden, werd ge rapporteerd door de heer N. Zon neveld te Egmond a. d. Hoef. PARIJS, 22 Maart (A.P.). An drei Gromyko, plaatsvervangend Russisch minister van buitenlandse zaken en hoofd van de Russische delegatie bij de V.N., is vandaag per vliegtuig uit Moskou in Parijs gearriveerd. Na aankom:! begaf Gromyko zich naar de Russische amoassaue. Russische functionaris sen weigerden zich uit te laten over het doel van zijn reis. FRANKFORT, 23 Maart (Reuter). De tabaksrantsoenering in de Brits- Amerikaanse zóne Van Duitsland is gisteren afgeschaft. Men verwacht, dat in de Franse zóne tot eenzelfde maatregel zal worden overgegaan. In west-Duitsland zijn ongeveer 27.000 ton Amerikaanse tabak aan wezig. terwijl nog 10.000 ton Turkse en 2.500 ton Griekse tabak worden verwacht. Dinsdagmorgen om half elf is op het baanvak UtrechtBaarn nabij de onbewaakte overweg bij de Mo lenstraat te Soest het 2-jarig doch tertje van de familie V., dat tusse de spoorrails zat te spelen door ee trein overreden. De bestuurder va; de trein zag het kind in de mist die boven de rails hing, voor eei voorwerp aan. Toen hij op ongeveei 25 meter genaderd was, stond het meisje plotseling op. Uit alle macht remde hij nog, maar het was reeds te laat. BESPREKINGEN OVER DE GRENSCORRECTIES Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft de uitno diging van Karl Arnold, de minis ter-president van RijnlandWest- falen aangenomen om na zijn terug keer uit Washington, een bezoek aan Duitsland te brengen. Arnold heeft minister Bevin uit genodigd om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand in verband met de voorgenomen grenscorrecties tussen Duitsland en de Beneluxlanden. In zijn antwoord aan Arnold zegt Bevin gaarne de gelegenheid te baat te nemen om met dr. Arnold te spreken over de problemen, die van gemeenschappe lijk belang zijn. Te Londen is men van mening, dat de „kwesties van gemeenschappelijk belang", waar over Bevin spreekt vermoedelijk ook de territoriale eisen van Ne derland zullen omvatten. In geheel Polen, aldus deelt het Franse persbureau A.F.P. uit Warschau mede, is een grote campagne begonnen tegen „de reactionnaire instelling van een gedeelte der geestelijkheid De eerste fase van die propaganda was gekenmerkt door talrijke vergaderingen in de bedrijven, die waren georganiseerd door de onder communistische leiding staande vakorganisaties. Tijdens de bijeenkomsten werd de jongste regerings-verklaring, waarbij een wijziging in de hou ding van de bisschoppen geëist Werd als voorwaarde voor een her vatting der besprekingen tussen kerk en staat, volledig beaamd. De pers, die tot dusver slechts weinig belangstelling voor dit pro bleem had getoonu, brengt thans onder grote koppen de resoluties, die tijdens die bijeenkomsten wer den goedgekeurd, onder meer die van de arbeiders uit het bouwbe drijf te Warschau. Die verklaren dat „de kerken, die zij hebben ge bouwd, niet zullen dienen als een scherm voor intriges en die van arbeidsters uit het confectiebedrijf te Warschau: „wij gaan niet ter kerke om over politiek te horen spreken". De arbeiders uit het electriciteitsbedrijf hebben een re solutie goedgekeurd, waarin zij „talrijke bisschoppen veroordelen, die hebben samengewerkt met een vijand, die Pools bloed heeft doen vloeien". Reuter meldt uit Jersey City dat zich aldaar 63 illegale Poolse emi granten hebben aangegeven. Onder hen bevonden zich vijf vrouwen. Zij verklaarden in het Amerikaanse leger „tegen het communisme" te willen strijden. Zij waren als scheepspersoneel te New York aan gekomen. Enige tijd eerder hebben 39 Poolse zeelieden hetzelfde ge daan. TIENDUIZENDEN SOLDATEN AANGEKOMEN BERLIJN, 22 Maart (Reuter). Tienduizenden Sovjetsoldaten, die in oost-Duitsland zijn aangekomen, zullen, naar verwacht wordt, deel nemen aan de manoeuvres, die he den begonnen zijn, aldus wordt vernomen in Duitse kringen, die in nauw contact staan met de Sowjet- autoriteiten. De nieuw aangekomen troepen zouden voornamelijk bestaan uit 19 en 20-jarige soldaten, die hun dienstplicht vervullen en een voor oefening in de Sowjet-Unie hebben gehad. Verwacht wordt, dat deze troepen na de manoeuvres, die on geveer een maand zullen duren, de plaats zullen innemen van de oude re soldaten, van wie velen oorlogs veteranen zijn. OP HET KAMP IN GILZE, hef beruchfe, dat de Waarheid met boze geruchten heeft trachten te infecteren, staan de dennen in het eerste voorjaarszonnetje. Het licht valt door die dunne stammen heen en er is bijwijlen een diepe rust onder de bomen, waar de zon met de eerste insecten speelt. Bijwijlen ja, als wij 's Rijks erwtensoep aan het genieten zijn, of als wij luisteren naar de fijne woorden van de generaal Sitzen, die die Waarheid daarbinnen in een propvolle zaal figuurlijk in het zonnetje zet. Hij doet het nog netjes ook en noemt zelfs geen man en paard, maar iedereen voelt waar het om gaat, als hij ouders en verloofden van de mannen van het 424ste bataljon Infanterie toespreekt, in het bijzijn van de compagnieleiders en de commandant van het bataljon. Het is geen sinecure om thans naar Indië te moeten gaan als sol daat. Dat was heb na de bevrijding ook niet, maar toen waren er min der gecompliceerdheden die de sol daten het afscheid zwaar maakten. Althans men zag ze niet. Men zag slechts enthousiasme, de wil om Indië weer vrij te maken en aan het moederland te binden. Men was overmoedig en men was optimis tisch. Dat laatste is men nog, al wordt er menige zuchMtoij geslaakt. Maar waren onze voorouders dan geen optimisten, zegt de veldpredi ker in een ontroerend afscheid- woord? Waren zij die met veel min der middelen en met veel meer moeilijkheden dan wij te kampen hadden, dan mensen die er tegen op zagen om naar de Oost te trekken? Denk erom, zo zegt de veldpredi ker, dat wij stoere en fiere Hollan ders zijn. Denk erom, zegt de aal moezenier, pater van Benthem, dat wij één grote familie vormen. Wij soldaten gaan hoe langer hoe meer aan .elkaar hangen. En wij de veld prediker en de aalmoezenier zijn de vader en moeder van de troep. Wie precies de rol van vader op zich zal nemen, dat weet ik niet, maar wij zijn de ouders en wij nemen uw taak over. En het komt in orde ook Ik ken mijn goede vaderlanders, zegt de generaal. Zij zullen hun plicht weer doen, schouder aan schouder staan om erdoor te komen. En dan is het daarbliiten uit met de rust in het zonlicht dat zijn lange banen trekt onder de sparren van de Brabantse zandgrond. Dan komen de tirailleurs en omsingelen een kamponghuis volgens de rege len van de kunst, die K.NJ.L.-ex perts hen geleerd hebben. Zij slui pen met gecamoufleerde helmen, waar hele hooizolders in miniatuur op vastgebonden zijn rond het huis en vallen aan met vurende lopen. Er wordt gegrinnikt en er wordt met spanning gewerkt. Er komen extremisten uit het huis die voor Een troep jagers, die een expeditie door de Belgische Congo maakt om exemplaren voor diergaarden te vangen, legde in het bos van Anguma bij de plaats Bilota deze enorme mannelijke gorilla neer, die een jongere soortgenoot te hulp wilde komen. Het vervaarlijke dier had een lengte van 1.96 meter en een borstomvang van 1.55 meter. DINSDAGMIDDAG bracht de Amerikaanse ambassadeur, dr. H. Baruch, op het stadhuis van Breda de dank over van een Amerikaanse piloot, Richard Reardon genaamd, die tijdens de bezetting in de omgeving van Breda was neergestort en zich met behulp van een onbekend gebleven Bredanaar in veiligheid had weten te stellen. De geredde piloot wilde ook een tastbaar bewijs geven van zijn dankbaarheid en wel in de vorm van tien duizend sigaretten, die door de ambassadeur werden overhandigd. Burgemeester, mr. dr. C. Prinsen, ontving de ambassadeur, die ver gezeld, was .door de Amerikaanse militaire attaché, colonel J. A. Hol ly en door zijn persattaché, de heer Dana Doten, op het bordes van het gemeentehuis, terwijl de beiaardier op het carillon het Amerikaanse volkslied speelde. Vervolgens hield dood neervallen en even later gooi en de bandieten nog een brandbom naar buiten, die per ongeluk vlak achter een batterij van menselijk kaliber de doodgevallen Indone siër in soldatenuniform met een geweldige knal explodeert. Dat kost het rijk weer een legerpanta- ion, nóg voordat de strijd begonnen is. Ergens anders kruipen de jongens als krokodillen onder een prikkel draadversperring door: een kunst die geen leek hen afsnoept. Zelfs nu komen er een paar aan met blikse mende derrières, waar de begroting van oorlog goed voor is. Er worden landmijnen uitgeprikt met de bajonet en dan onschadelijk gemaakt voor de ogen van de geïn teresseerd^ ouders en er komt een jongen met zo'n gemeen projectiel onder de ogen van een van de moe ders om het uit te leggen. Er wordt niets verbloemd van wat de jongens gaan meemaken. Niets van de moei lijkheden, maar ook niets van de goede wakkere geest die hier heerst en niets van de humor, die ieder soldatenleven dragelijk maakt. Het is wat je noemt een rot herrie daar in die verrukkelijke Brabantse bossen, waar de zon ijl licht door heen zeeft en waarboven vliegtui gen loopings en rollings maken, ter wijl de ouders daar beneden niet weten waar ze tegelijk naar kijken moeten, om het schouwspel van het soldatenleven goed in zich op te nemen. Het echte soldatenleven met zijn branie, zijn lach en zijn traan, het leven dat een sensatie is en een roes en dat kerels maakt als bomen en karakters van staal, als alles goed gaat en als de mens mee werkt met Gods Voorzienigheid, zo als de aalmoezenier zegt. Het is jammer dat „de Waarheid" niet op de erwtensoep is geweest. Zij had haar leugens ingezien en zich geschaamd, om over zoveel ge zonde vitaliteit zoveel onzinnigs te vertellen. HEDEN IN DE VEILIGHEIDS RAAD? LAKE SUCCESS 22 Maart (AP) Verwacht wordt, dat Canada op nieuw pogingen zal doen om een basis te vinden, waarop de Neder landers en de republikeinen aan een Ronde Tafelconferentie ter bijlegging van hun conflict samen gebracht kunnen worden. De Ca nadese gedelegeerde generaal Mc Naughton zal, wanneer de Veilig heidsraad Woensdag het debat over Indonesië hervat, een gede tailleerde formule in grote lijnen hespreken. De Canadese stap kwam temidden van berichten, dat de Nederlandse regering onder sterke druk staat van Engeland en de Ver. Staten om haar stand punt jegens de republikeinen te matigen. Generaal Mc Naughton had ge hoopt zijn plan Maandag te kun nen aanbieden, maar dit uitge steld toen de Cubaanse voorzitter van de Raad bezwaar maakte Sindsdien heeft Mc Naughton zijn plan herzien, maar er zijn nog geen aanwijzingen of het de goed keuring zal wegdragen van de voorzitter en andere leden van de Raad, zoals Egypte en de Ver. Staten, die er bij de Raad op aan gedrongen hebben niet af te wij ken van de resolutie van 28 Jan NIET NAAR DE ZIN VAN DR. BUNCHE RHODOS, 23 Maart (Reuter). Dr. Ralph Bunche, de waarnemen de bemiddelaar der Verenigde Na ties in Palestina, heeft gisteravond aan de Veiligheidsraad gerappor teerd dat het onderhouden van patrouille-activiteit en het verster ken van de vóór het sluiten van de wapenstilstand in Palestina aan weerszijden van de grens in het Akaba-gebied gelegen troepen „in strijd is met de wapenstilstands voorwaarden, die door beide par tijen zijn aanvaard". Dr. Bunche deelde verslagge vers mede, dat hij sprak over „versterkingen van elke aard, de Britse inbegrepen". Een Britse woordvoerder te Lake Success zeide in een com mentaar op gisteren binnengeko men berichten, volgens welke dr. Bunche Engeland er van had .,be schuldigd" de wapenstilstand te hebben geschonden, dat de aan wezigheid van Britse troepen te Akaba niets te maken had met de wapenstilstand in Palestina. Hij voegde hier aan toe, dat de aan wezigheid van deze troepen volle dig in overeenstemming is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Transjordanië bezit. de burgemeester in de fraai ver sierde receptiezaal een rede, waar in hij wees op het feit, dat onder vijftig uitgenodigde burgers slechts een gedeelte waren van hen, die met levensgevaar hulp aan piloten hebben verschaft Ambassadeur Baruch zeide er trots op te zijn de tolk te mogen wezen van de Amerikaanse dank baarheid en hij legde er de nadruk op, dat de plechtigheid moet wor den gezien als een uiting tot het versterken van de banden tussen tsederland en Amerika. Onder de vijftig dappere burgers, die hierop uit handen van dr. Ba ruch keurig verpakte sigaretten ontvingen behoorden o.a. de Overste van de Paters van de H.H. Harten, kapelaan Serrarens, dr. Soeters, de heer C. van den Hooft, de wacht meesters de Gier en Lens en mevr. Ueberfeld, wier huis de centrale was, waar de piloten voorzien wer den van de nodige papieren en kleren. Mevr. Ueberfeld kreeg bij het in ontvangst nemen van haar pakje bovendien een ruiker in de stadskleuren en een extra hartelijk dankwoordje van de ambassadeur. De heren Jelgersma en van den Hooft spraken vervolgens dank woorden tot de ambassadeur. Zij verzochten de heer Baruch de dank van allen over te brengen aan de piloot Reardon. Bij dankwoorden bleef het niet alleen, want aan de ambassadeur en zijn staf werden grote pakketten Bredase artikelen medegegeven, waaronder ook éen bestemd voor de piloot. De vijftig betrokkenen tekenden bovendien een dankoorkonde, die de ambassa deur aan de piloot zal zenden, De ambassadeur zelf ontving van het gemeentebestuur 'n boekwerk over de bevrijding van Breda. UITSPRAAK 4 APRIL De Parijse rechtbank zal 4 April a.s. uitspraak doen in het proces dat de auteur van „Ik verkoos de vrijheid" tegen „Les Lettres Fran- caises" heeft aanhangig gemaakt en waarin hij een schadeloosstel ling van 10.000.000 francs heeft geëist. Dinsdag deed de verdediger van het aangeklaagde weekblad een aanval op de V.S., waar „een be roemd burger zijn zoon naar een universiteit in dc Sovjet-Unie moet zenden, omdat zijn eigen land geen vrijheid van onderwijs geeft voor dc zoon van een neger zanger", aldus de verdediger, doe lend op Paul Robeson. Kravchenko hield zijn laatste toespraak in dit langgerekte pro ces. Hierin maakte hij het denk beeld van hel bestaan van een „ijzeren gordijn" tussen Oost en West belachelijk. „Dit is niets anders dan een pro duct van geestelijke luiheid. Er bestaat geen ijzeren gordijn en dat heeft dit proces duidelijk aange toond", riep hij heftig uit. „De tijd is gekomen voor de Westerse we reld om op te houden met voeren van een struisvogelpolitiek. De wereld kan niet vrij zijn, indien een zesde gedeelte van haar be volking onder dc dictatuur leeft van een geheime staatspolitie, waarvan de uitoefening gepaard gaat met verschrikkingen weike de wereld nog nimmer heeft ge kend". Kravchenko deed een beroep op de rechtbank, een duidelijk en streng vonnis tegen de beklaagden te wijzen. Volgens een bericht uit Was hington is Kardinaal Mindszenty opgenomen in het ziekenhuis van de gevangenis van Boedapest. Zijn toestand zou zeer verergerd zijn. De Kardinaal lijdt aan longontste king en verstandsverbijstering. Gewaarschuwd (Sm.) Een gewaarschuwd man geldt voor twee. De C.P.N. heeft op haar wijze het wachtwoord voor de komende raadsverkiezin gen uitgegeven. Het gaat bij haar niet om de belangen van de plaat selijke gemeenschappen, maar om het Atlantisch Pact, om de strijd tegen de voornemens van het kapitalistische Amerika, om ons land in een aanvalsoorlog te gen Rusland te betrekken enz. Nu kan het goed en nuttig en begrij pelijk zijn, dat men op deze wijze de komende periodieke gemeente raadsverkiezingen in het kader van de grote politiek zet. Dit heeft zonder twijfel voordelen. Het kan er b.v. toe meewerken, dat het kleine gedoe, dat bij gemeente raadsverkiezingen nogal eens op de voorgrond treedt, naar achteren wordt geschoven. Bovendien is het hoogst-belangrijk te weten, dat het communisme van zijn kant de komende politieke strijd in dit grote kader zetten wil. Dit Dete- kent voor ons, dat de strijd van onze kant rechtstreeks tegen het communisme gaat. Wij zullen de camouflage-tactiek van de heren moeten doorzien. Met brallende woorden zal men willen verbloe men, dat de Kominform en Mos kou ook deze gelegenheid willen forceren tot een krachtmeting voor of tegen het communisme. I-Als we dat nu maar goed in de 'gaten houden, zal het wel lukken. Wij hebben trouwens nog een schuld te vereffenen aan de Partij. In de zomer van 1948 hadden wij ons voorgenomen, het communis me een vernietigende nederlaag toe te brengen, bij de Tweede Kamerverkiezingen. Dat is niet helemaal gelukt. En al is het niet gemakkelijk, uit te maken hoe groot ons aandeel geweest is in de nederlaag, die de C.P.N. in feite geleden heeft, wij kunnen van onze kant toch de gedachte vast houden, dat die nederlaag niet groot genoeg geweest is.. En daar om aanvaarden wij die op afbe taling, de volgende termijn wordt hen en ons nu gepresenteerd. Hen en ons. Wij zullen alle hens aan dek moeten brengen, en onze volle activiteit moeten ontplooien. Nu reeds. Wij zullen de propaganda middelen, welke de Partij ter be schikking zal stellen, nuttig en goed moeten gebruiken. En zon der dat wij bepaalde plaatselijke belangen, die werkelijk betekenis hebben, ook in de propaganda ver waarlozen, zullen wij de strijd, die de C.P.N. aan het Nederlandse volk opdringt, niet ontwijken. Wij- nemen de handschoen op. Het zal dus l4ij de komende raadsverkie zingen op de eerste plaats gaan om de gevaarlijke, ja, dodelijke in vloed van het godloos communis me in de wereld tegen te gaan. Als de C.P.N., naar wij horen, met de leuze komt, dat zij in ons land de strijd zal voeren met dezelfde middelen, als de Roemenen en Bulgaren en Hongaren dat deden, dan weten wij genoeg. Maar.... dan moeten wij nu al, in deze da gen van de voorbereiding der can- didaatstelling, daarmee rekening houden. Dan is ieder Partijlid ver plicht te zorgen, dat hij ertoe mee werkt, een lijst samen te stellen, die voorwaarde en basis voor eensgezindheid en krachtsbunde ling schept. Laat ons dankbaar zijn voor de waarschuwing, welke de C.P.N. heeft gegeven. Een gewaar schuwd man telt voor twee! De Maartse buien, die zich enige dagen over ons land hebben ont laden, konden deze schilder niet van zijn stuk brengen. Om zich enigermate tegen de nattigheid te beschermen, maakte hij gebruik van een parapiuie. Droog aan het werk in een typisch straatje van de Amsterdamse Jordaan met de Westertoren op de achtergrond-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1