beschulc VRIJSPI Industrialisatie en Huisvesting Welvaartspolitiek „TRAMLIJN BEGEERTE" De Enkhuizer bonnen-affaire Drooglijnen, pijnlijke klappen en de fatale borrel „S< Terugtoct, ALKMAAR EN OMSTREKEN J Halte Hemelrijkwerd niet bereikt Meervoudige Kamer Relletjes in Spanje Het hart zat niet links Voor de Politierechter Erfenis van 6000 gulden zoek geraakt Naar opheffing van kleine gemeenten Hef Vaticaan en hef Aflanfisch Pacf Hef Priesferfeesf van Z, H. de Paus Marktberichten PAG. 2 A V Woensdag 23 Maart 1949 RAAD-NAPRAAT (III) BEHALVE OVER autonomie en belastingen, is er bij dit Begrotings debat ook menig woordje gevallen over de Industrialisatie en het wo ningvraagstuk. Hoewel beide on derwerpen tot de portefeuille van de heer Coerts behoren, heeft ook de burgemeester, althans over de industrialisatie, een woordje mee gesproken. Het is niet de eerste keer, dat in de Raad geconstateerd werd, dat onze gemeente zo weinig industrie aantrekt. Hoe komt dat toch? Is het industrieterrein-Noord niet gunstig gelegen aan groot vaarwa ter en dicht bij de spoorlijn? Het schijnt de grondprijs tg zijn, die de industriëlen doet besluiten elders hun fabrieks-tenten op te slaan, waar zij goedkopere grond kunnen kopen. Het college heeft eindelijk hierop gereageerd, door met goedvinden van de Raad een begin te maken met fondsvorming; niet minder dan een halve ton was Hiervoor op de begroting geraamd. Wij stellen ons voor, dat deze halve ton nog wel eens op -het tapijt zal komen, want over de wijze van besteding dezer gelden 'is maar weinig klare wijn geschonken. Dit bedrag zal aangewend worden, om de verkoop van fabrieksterrein te stimuleren; wellicht om de adspi- rant-koper enige reductie te geven op de koopprijs. Maar waarom dan niet veel eenvoudiger de koopprijs verlaagd? Dan ware deze extra uitgaaf niet nodig geweest. Als het de bedoeling is, dat dit bedrag aan gewend moet worden, om een even tueel verlies op de grondprijs te compenseren door een bijdrage uit dit fonds, dan komt het ons voor, dat de gemeente het ene gat met het andere stopt. Het is mogelijk, dat de raadsleden binnenskamers over de wijze van besteding beter op de hoogte zijn gesteld, maar naar buiten is het toch niet helemaal duidelijk gewor den. hoe dit fonds zal worden aan gewend. De burgemeester vond. dat we niet teveel met ons industrieterrein te koop moeten lopen en dat wij een zekere kieskeurigheid moeten betrachten bij het aantrekken van nieuwe industrieën. Voor dit laatste valt wat te zeggen, maar enige po gingen, om de aandacht op Alk maar als industriestad te vestigen, komen ons niet overbodig voor; wij wijzen er in dit verband op, dat Zwolle dezer dagen bij de begroting nog circa 2' duizend gulden voor reclame voor de industrievestiging uittrok. Dat de pogingen tot stichting van een industrieflat tot dusver op niets zijn uitgelopen, werd door verschillende raadsleden betreurd. Maar. is hier werkelijk alles gedaan, om de daarvoor in aanmerking ko mende kleine industrieën te inte resseren, zonder erop te letten, dat nieuwe industrieën wel eens een concurrent zouden kunnen worden van bestaande? En als de huur van een gedeelte van zo'n flat tengevolge van de hoge bouwkosten uoor de geïnte resseerden niet betaald kan wor den. kan dan niet eens uitgezien worden naar een goedkopere bouw methode? Als we 't goed vernomen hebben, dan worden de pogingen tot vestiging van een industrieflat voortgezet. Wij hopen er net beste van. BEHALVE BIJ het onderwerp industrialisatie kwam de welvaarts politiek bij het marktwezen om de hoek kijken. Over het verschijnsel van de tanende markten is niet veel gezegd. De directeur van het Marktwezen heeft zijn tijd ook niet mee gehad; de laatste tien jaar is er door bezettings- en oorlogsom standigheden een jammerlijk ver loop in het Alkmaarse marktwezen gekomen en dat is jammer. Want komt men op Zaterdag en Maandag op de plaats, waar eertijds markt gehouden werd. dan ziet men, dat de boeren er wel zijn; die voelen er wel voor, om Zaterdag naar stad te gaan en elkaar eens te ontmoe ten onder het genot van een best kop koffie of 'n oud Klaartje. Maar te markten valt er weinig of niets. Wèg graanbeurs; wèg boter- en eiermarkt; wèg varkensmarkt, enz. En dan de kaasmarkt. Dat was geen prettig geluid, dat van de tafel van B. ën W. klonk, n.l., dat het nog niet helemaal zeker is. dat het Rijk dit jaar weer een bijdrage van f30.000 geeft voor instandhouding van de kaasmarkt. Wij hebben in VVV en elders al eerder aange drongen op het in het geweer roe pen van de landelijke pers. om de aandacht van de overheid op onze kaasmarkt te vestigen. Want de kaasmarkt is niet alleen een Alk- maars belang, maar ook een natio naal belang. De kaasmarkt is een punt van het wereld-toeristisch repertoire en een onbetaalbaie reclame voor het Nederlandse zui velproduct. Het gaat dan ook niet aan, dat men de kosten van wii afschuiven op de Alkmaarse Middenstand. Een heêft tot taak naar middelen uit te zien die leiden tot een bloel®"be middenstand en een van die n»bb«- len vormt het marktwezen. Dank baar mag geconstateerd worden, dat de subsidie aan VVV is verhoogd, maar dc gemeente bedenke wél, dat de V.V.V. eigenlijk een deel van de taak der gemeente op het gebied van welvaartspolitie^ overneemt. Bestond er geen V.V.V.dan zou het de taak van de gemeente zijn. de aandacht van het wereldtoerisme op de kaasmarkt te vestigen. En dan zou zij er met die f 2.480 die zij nu aan subsidie geeft, niet van komen. Als daarom V.V.V. nog eens een extra beroep op de finan ciële medewerking van de gemeente doet. om de uitgave van een extra propaganda-drukwerkje mogelijk te maken, die de V.V.V. uit eigen mid delen niet alleen kan bekostigen, dan hopen wij, dat de wethouder uit het oogpunt van welbegrepen welvaartspolitiek nog eens een greep zal doen in de gemeentelijke schatkist. O Over het woningvraagstuk kun nen wij kort zijn. al is er veel over gesproken; het onderwerp is niet nieuw en wij weten anemaal, dat de materie moeilijk is. Weth. Coerts heeft er de Raad wel van over tuigd, dat er in Alkmaar gebouwd wordt, wat mogelijk is; dat het des ondanks nog wel tien jaar zal du ren. voor in de behoefte aan woon ruimte zal zijn voorzien, was een schrale troost. Maar.... dat er ook werkelijk alles gedaan wordt aan inwoning, daar zijn wij nog niet van overtuigd. Met. des heren Coerts partijgenoot, de heer Klaas- scn Bos vrezen wij, dat er wel wat al te gemakkelijk met medische adviezen gewerkt wordt, om inwo ning te ontgaan. De heer Coerts wil aan die medische adviezen niet tor nen, maar hij kon toch de indruk niet wegnemen, dat er hier-en-daar met de sociale plicht van inwoning het handje gelicht wordt- O 'n Oud thema is ook de Muziek- tuin, die elk jaar een onderwerp van bespreking uitmaakt. De heer Groot hij is penningmeester van het Hoogheemraadschap en weet dus met cijfers om te gaan, had uitgerekend, dat de Muziektuin over de laatste tien jaar aan de ge meente f22.000 of f2.50 per inwo ner gekost heeft. Geen wonder, dat de heer v, d. Borden dit lastige ding de likdoorn van de Raad noemde, waarvoor de heer Toren vliet maar één remedie wist: wég- nemen. De wethouder voelde niets voor uitgifte in erfpacht voor 50 jaar, want zo zei hij, over een paar jaar zouden we er wellicht eens om verlegen raken. Doelde hij soms op de Alkmaarse Gemeenschap, die er een tehuis in zou moeten vinden? Nu, dat stokpaardje van de P.v.d.A. ONZE AGENDA BIOSCOPEN; Harmonie: Mrs. Parkington, 18 jaar. Cinema: Gejaagd, 14 jaar. Victoria: In het duister van de nacht, 18 jaar. A.B.T.: Straatjon gens on Home on the Ran ge, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: ,T Smit, Omval 60, tel. 3931. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur, Lezing door Th. v. d Steen voor K.J.M.V., K.A J en L.T.J GULDEN VLIES: 8 uur Ned, Reisvereniging. moet men nu maar eens op stal zet ten; daar schijnt in Alkmaar wei nig interesse voor te bestaan. En al is het spijtig een programpunt te schrappen, terwille van politieke bevrediging alléén kunnen we toch zo'n programpunt niet gaan uitvoe ren. De Commissie voor het houden van kunsttentoonstellingen krijgt f 750.om tentoonstellingen in het Museum te financieren. Straks krij gen we een tentoonstelling van het werk van Bergense schilders. Uit stekend. Als we dan maar niet weer moeten beleven, dat bepaalde schil ders worden uitgesloten, omdat zij het een of andere lid van de Com missie niet welgezind zijn. Trou wens, hoe komen wij eigenlijk aan die Commissie? Door welke ge meente-instantie is die ingesteld? Heeft de Raad op enigerlei wijze invloed gehad op de samenstelling dezer commissie of is hij erin ver tegenwoordigd? En is het nodig, dat deze Commissie voor Kunstzaken voor het grootste deel uit niet-in- gezetenen bestaat? Wij hebben ons wel eens laten vertellen, dat er in deze comm.issie iemand zitting heeft, die. al moge hij dan van kaas veel kunst gekregen hebben, van Kunst geen kaas gegeten heeft. Overigens verdient het toejui ching, dat de gemeente ook aan dacht schenkt aan de bevordering van de beeldende kunst. Wij hebben een museum vol van schilderijen uit vroeger eeuwen. Zou het niet tot de taak van het gemeentebestuur behoren, ook re gelmatig iets aan te kopen van de hedendaagse Kunst. Er zijn heus wel Alkmaarse schilders, wier werk waard is voor het nageslacht be waard te worden. Fr. O. DATUM VERKIEZINGEN ALKMAAR. B. en W. van Alkmaar hebben de dag waarop de stemming zal worden gehouden voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, bepaald op Woensdag 22 Juni a.s. CANDIDATENLIJST C.H.U. ALKMAAR. De eandidaten- lijst van de C.H.U. voor de as. gemeenteraadsverkiezing is ais volgt samengesteld: p v d. Borden, A. v. d. Oever, mr. H. Lester huis, Joh. Ringers, J. Bosklopper, G. B. C. asbinder, C Vennik, A. F Stuart, F. Westeijn, W. Wiegers, P. Termaat, K. 1 an der. Uit het politie-rapport ALKMAAR. Een 20-tons dragline werd gisteren op een vier-assige auto over de Kanaal kade vervoerd. Doordat een der assen brak, moest de dragline wor den afgeladen. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor, maar het wegdek werd beschadigd Een 8-jarig meisje werd bij het spelen bloedend aan het hoofd ge wond. Nadat op het politiebureau eerste hulp was verleend, werd het kind naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Bij het uitgaan van de zaal hoor den wij een dame tegen haar ge zellin zeggen, dat het stuk haar niet bevredigd had. Wellicht dat is onze gedachte omdat er geen happy end aan zat. De mens is nu eenmaal een ge lukzoeker en als na een lange tra gedie geen gelukkig slot volgt, dan is men niet tevreden. Ook Blanche Dubois zocht vanaf haar meisjesjaren naar het geluk; zij meende dat gevonden te hebben in het bezit van een adonis, die ech ter een dégénéré bleek te zijn. Na- dit verloren prille geluk gaat zij, zoekende naar een nieuw geluk, door het leven, voortgedreven dooi de levensdrang van de jonge vrouw. Maarzoals het leven soms is, zij valt van het ene onge luk in het. andere en wordt een morele paria, een der laatste tel gen van 'n verworden geslacht Het happy end blijft uit, zij gaat ten onder aan haar fatalistische jacht naar het geluk, aan haar onlesbare begeerte naar bestiaal genot. Geen enkel lichtpunt in dit droe ve vrouwenleven, geen enkel mo ment van zoeken naar iets hogers, geen vleugje van goede wil, om van het leven te maken, wat er van te maken is. De schrijver Tennessee Williams moet wel een zeer oppervlakkige waarde hecjiten aan de betekenis van een mensenziel, moet wel alle invloed van iets hogers, van de Goddelijke genade in een mensen leven ontkennen, om tot zo'n triest geval te komen. In al de figuren en het zijn er vele die hij groepeert rond deze beklagenswaardige vrouw, is er niet één. die er geestelijk bovenuit stijgt. Zelfs de rustige Stella en de degelijke Mitch blijken tenslotte, zij het niet in zo hevige mate, van dezelfde inslag te zijn. De tramlijn, die „Begeerte" heet, en waar al deze mensen dagelijks hun ritje mee maken, had ook een halte, die „Hemelrijk" genoemd werd, zoals er ook een was, die „Kerkhof" heette. De schrijver weet geen enkele van zijn figuren het Hemelrijk te doen benaderen. Blanche gaat ten onder in de waan zin, omdat zij het geluk zocht in de verkeerde richting. De triest heid van het kerkhof hangt over deze onbevredigende historie. Ank van der Moer gaf aan de zware rol van Blanche een geraf fineerd knappe interpretatie; in dit grenre rollen weet zij heel haar talent te geven en bij het voort schrijden van de elf tafrelen zagen wij haar waanzin gevoed door het onbevredigd verlangen groeien. De overige figuren passen in dit milieu van het rauwe New Orleans; Guus Hermus speelde de dierlijke bruut, die er toch nog een vleugje van waarheidsliefde op nahoudt, op meesterlijke wijze. In Truus Dek ker, die het zachte, goedwillende karakter van de zuster Stella knap wist uit te beelden, had hij een niet-onverdienstelijke partner. Ook Henk Rigters als de serieuze Mitch, die ln het rauwe gezelschap van de ruwe pokerklanten zo juist uit de toon viel, leverde uitstekend spel. De vele andere soms kleine rollen waren zonder uitzonde ring goed verzorgd; de regie van Johan de Meester, die ook 't sfeer volle décor voor zijn rekening had genomen, was goed-overwogèn en verantwoord. Ank van der Moer kreeg de bloemen, die zij verdiende en met de overige medespèlenden een overvloedig applaus. Fr. O. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALÏCMAAR. Petrus S„ Wer- vershoof, diefstal met braak en verduistering: 4 maanden met af trek en 8 maanden voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar, onder toezicht- stelling R. K. reclassering en L jaar „Koningslust" te Helden Panningen. A. J. van H., Stekene, België, als bestuurder van motorrijtuig het verkeer in gevaar gebracht terwijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde; boete f 300.of 60 dagen en zes maan den ontzegging een motorvoertuig te besturen. In Enkhuizen nam men het op het distributiekantoor, evenals in andere plaatsen, tijdens de bezet ting niet zo nauw t.a.v. de nale ving der voorschriften. Men had daar zijn veelal gegronde reden voor-en niemand zal het de ambte naren in die tijd dc bonkaarten die onregelmatig verdwenen waren immers voor een goed doel be stemd, zowel hebben geduid dat er met de uitreikingen meer dan eens de hand werd gelicht. Anders kwamen de zaken te liggen, toen de bevrijding een feit werd en men zich weer naar normale om standigheden moest leren schikken Over het algemeen beheerste men op de distributie kantoren deze situatie wel, doch men kon het blijkbaar niet voorkomen, dat en kelingen van het in hen gestelde vertrouwen misbruik maakten en op kleinere of grotere schaal aan het knoeien sloegen. Zo had P. H. S. die aan dit kantoor verbonden was, als agent-uitreik-ambtenaar zich in het voorjaar van April een aantal bonkaarten weten toe te eigenen door van verlopen of niet gebruikte stamkaarten hoekjes af te halen en die in te wisselen voor bonkaarten. Dit was tweemaal ge beurd, later zijn er door verdachte nog andere malversaties gepleegd en toen het dreigde mis te zullen lopen, is hij uit de dienst gegaan. Verdachte was kennelijk voor de verleiding bezweken want hij stond overigens gunstig bekend. De officier van Justitie, Mr. Holstyn, hield een vrij uitvoerig pleidooi waarin hij opmerkte, dat verdachte de feiten bekend had en dat hij zich voor kon stellen, dat er tijdens de bezetting geknoeid was, maar dat daaraan na de be vrijding toch een eind moest wor den gemaakt. Verdachte had velen als ambte naar geholpen maar nu had hij schromelijk zijn plicht veronacht zaamd en het in hem gestelde ver trouwen lelijk beschaamd. Mr. Holsteyn wilde eigenlijk een flinke gevangenisstraf eisen, maar nu de distributie op haar laatste benen loopt en zulks vrijwel geen pre ventieve werking zou hebben en verdachte voorts reeds op vrije voeten is en zich uitstekend had gedragen, zou hij daar maar vanaf zien. De eis werd f 200.of 60 dagen en zes maanden voorwaar delijk. Mr. D. Buiskool uit Hoorn noem de dit geval een typisch uitvloei sel van de bezetting. Zijn cliënt was een ijverig werker die in korte tijd was opgeklommen op de dis- stributieladder. De man was in de chaotische toestanden als vergroeid geraakt en meende met de bonnen te kunnen doen wat hij wilde. Voorts voerde spreker aan dat ver dachte niet uit de dienst was ge gaan omdat hem de grond te heet onder de voeten werd, maar omdat hij weer in het particuliere bedrijf wilde werken. Het was een gele genheids-misstap van een, overi gens oppassend man geweest waar voor pleiter verschoning vroeg. Gevaarlijke ruil De tabakswihkelier R. v. d. H„ evëneens uit Enkhuizen, vroeger ook distributieambtenaar geweest, een die zich onbesmet had wetc te bewaren, was, toen hij weer burger was geworden, de verleider geweest van een zekere mej. C. A., die hij er toe had overgehaald een aantal snoepkaarten te verruilen voor tabakskaarten. Als erkenning voor deze diensten had hij het meisje f 15.- en f 10.- gegeven. De man. wiens rapporten gunstig en strafblad blanco waren, had er nu wel spijt van. De officier, die overigens over deze man wel te spreken was, vond deze stunt toch heel slecht geslaagd. Immers verdachte was eigenlijk de schuld van het feit, dat de distributie-ambtenaresse corrupt werd. De tabakswinkelier had aan de bonkaarten waarschijn lijk nog een grove zwarte cent verdiend en dus eiste de officier hier een maand gevangenisstraf. Tegen de ambtenaresse C.A., die de bonkaarten van de vorige ver dachte op het kantoor te Enkhui zen had verruild, terwijl zulks niet geoorloofd was, werd f 100 of 30 dg geëist en 3 maanden voorwaardelijk De president van de rechtbank, mr. J. Krabbe, deed nog mededeling van het feit, dat er over dit meisje dat inmiddels uit de dienst is ont slagen. goede rapporten waren bin nengekomen. doch hij stelde zich, evenals de officier, op het stand punt, dat ambtenaren volop be- trouwabar moeten zijn. Een mantel nodig A. S„ ook al uit Enkhuizen, had een 500 textielpunten benevens de nodige vlees, boter en margarine binnen in de wacht weten te sle pen. Toen de zaak uitkwam en zij gearresteerd werd, meende zij handig te zijn door haar portemon- naic, waarin een aantal bonnen zat, in de kussens van de auto, waarmede zij naar het bureau werd gebracht, te verstoppen. Maar de politie had haar door, doorzocht de auto en vond de beurs. Het meisje, ook een ambtenares, had kleren nodig gehad omdat zij er als ambtenares behoorlijk uit wilde zien. Zij had ook voor colle ga's bonnen Cn punten weggeno men, hetgeen mr. Krabbe maar een vreemde vriendendienst vond Ter zitting maakte het meisje een schuchtere indruk, maar de Officier liet zich daardoor niet om de tuin leiden. Hij vond de feiten ernstig en vroeg 6 maanden voor waardelijk en f 250 of 60 dagen. Oneerlijke postambtenaar. H. O. uit Medemblik, heeft op 18 Dec. j.l. uit de kas van het post kantoor aldaar een bankbiljet van f 100 weggenomen. Er waren op die bewuste dag enkele betalingen gedaan, nl. door zekere K. en S. en toen de kas was opgemaakt bleek, dat deze klopte, maar aan een der betalers had verdachte ge zegd dat het niet klopte. Deze per soon had toen alsnog f 100 bij laten betalen, welke f 100 verdachte toen later in zijn zak stak. Het bleek ter zitting, dat ver dachte geregeld tekorten in zijn kas had, evenals zijn verloofde, tekorten, die zij uit hun salaris bij moesten passen. De jongeman verdiende f 130. plus vergoeding voor verblijfskos ten, volgens de advocaat, mr. Jon ker en ook volgens de rapporten, leefde hij zuinig, maar de Officier van Justitie wist een ander boekje over hem open te doen en vertelde, dat de jongeman op grote voet leefde. Hij vond dat verdachte een onbetrouwbare indruk maakte. In ,dit geval was er geen kwestie van verleiding, maar doodgewoon van misbruik maken der omstandighe den. Dergelijke onbetrouwbare postambtenaren kunnen we niet gebruiken, aldus de Officier, die 4 maanden eiste. Mr. Jonker voerde de verdedi ging en protesteerde tegen de uit lating van de Officier, als zou zijn cliënt op grote voet leven. Hij had sinds 1942 een goede staat van dienst en stond goed bekend. Daar om drong pleiter dan ook op cle mentie aan. Prof. Dr. van Rooy uit Brussel, die Vrijdag voor de ,,Schola Pu- blica" spreekt over Spiritisme" met assistentie van een fakir en die met lichtbeelden zijn interessante lezing zal verdui delijken. INGEKOMEN PERSONEN van 24 Febr. tot 1 Maart A. Zwart, N.H., fabriekarb.ster, van Amsterdam naar Overdiestr 47 J. den Boer, N.H. dienstb., van El- lemeet n. Nieuwlandersingel 56; G. J. Bos, R.K., dienstb. van Amster dam naar Kanaalkade 32b; D. van Dam, R.K., zonder, van Castricum naar Akerslaan 31; S. H. Hoeff- staetter (machinist N:£v), v. Koe dijk n. Verdronkenoord 56; G. Huel zonder, van Leeuwarden naar Stu- artstraat 38; A. C. Vermeulen- Koekenbier, zonder, R.K., van Hil versum naar Kennemerstr.weg 93; H. A. M. Wilbers, R.K., secretares se, van Nijmegen naar Spoorstraat 89; P. A. J. Andriessen, R.K., or gelbouwer, van Bergen o. Zoom n. Emmastraat 15; H. C. Broek, O, Bisch. Cl., fabrieksarbeider, van Egmond naar Bergerweg 62; C. M. Pelkmans, R.K. dienstbode, van Gilze-Rijen naar Nic. Beetskade 2; W. van der Pol, R.K., van Amster dam naar Overdiestraat 28; J. M. Venneker, R. K., dienstb., v. Aker sloot naar Bisschop Bottemanne- straat 39; C. J. Voordthuijsen, rei ziger, van Callantsoog naar Oude- gracht 188; D. Baas, N.H., schip persknecht, van Centr. Bev. Reg. naar v. d. Woudestraat 3; T. Stel Ger., en echtgen. van Amsterdam naar Leeuwerikkade 33; H. van Tricht, verpleegster, Chr. Ger., van Zuilen naar Pr. Julianalaan 14; P. Oostveen, R.K., verpl. van Sassen heim naar van Evendingenstraat 18; D. Rujjgers, R.K., amb. ATO, 8; J. G. Klaver, RK, van Haarlem van Den Haag naar Toussaintstr. naar Bruinvisstraat 4; Tj. Laun- gen, NH, onderwijzer, met gezin, van Beilen naar Jan van Galenstr. 30; L. G. A. de Vreede, RK, leraar, van Nieuwer Amstel naar Anna v. Burenstraat 5; KI. Wagenaar, bel.- ambt., van Venhuizen naar Jan v. Galenstraat 18; T. Kant, huishoud ster, NH, van Heiloo naar Nieuw- poortslaan 7; J. J. Wildeman, monteur, van Twisk naar Prins Bernhardlaan 12; J. H. Kouwen- hoven, RK, conductrice, van Wie- ringermeer naar Leeghwaterstraat 33; A. P. Meester, RK, dienstb., van Bergen naar Langestraat 37a. Uit gezaghebbende bron verneemt A.P. dat Zondag in een gevecht, dat de gehele dag duurde, vijf perso nen gedood zijn, onder wie twee leden van de Guardia Civil. Het ge vecht begon in de bergen en ein digde in dc stad Orense. Beide par tijen maakten gebruik van pistolen, machine-pistolen en granaten. Gisterenavond namen de Maquis revanche. Zij deden een aanval op het naburige stadje Orol, waar zij de priester en de plaatselijke lei der van de Falange-partij doodden alvorens zonder verliezen naar de bergen terug te keren. BEVOLKINGSONDERZOEK TE PIJNACKER Bij het in Januari te Pijnacker gehouden bevolkingsonderzoek op t.b.c. kwamen enkele merkwaardi ge afwijkingen aan het licht. Zo werd o.a. bij iemand een breuk van het middenrif geconstateerd. Bij de 53 gevonden vergrotingen of vorm afwijkingen van het hart viel in het bijzonder op het geval waarbij het hart niet links, doch rechts zat en de lever links inplaats van rechts. Verder waren er 20 personen met 13 inplaats van 12 ribben. Zeven in woners hebben drie en één zelfs 4 longkwabben, en zeven ribben zgn. vork-ribben. Twee longziekten niet van t.b.c.-aard werden "astgest»ld en elf lichte longontstekingen Rij de ca. 8000 doorgelichten werden 14 nieuwe gevalle- --en t.b.c. ont dekt. Dit betekent bijna 2 per mille, hetgeen vrijwel overeenkomt met het tot nu toe bekende gemiddelde. Tenslotte bevestigde het onder zoek het reeds eerder vastgestelde feit, dat mannen meer aangetast worden dan vrouwen, doch dat zij ook gemakkelijker genezen. Dat geen enkel schoolkind aangetast bleek, schrijft men toe aan de ac tiviteit van de schoolartsendienst. J. C. P. uit Heiloo had op 6 Jan. van dit jaar met een motorrijtuig gereden zonder geldig rijbewijs, dat was hem n.l. door de Haarlemse rechter ontzegd. Maar omdat zijn vrouw ziek was meende hij wel een keer buiten zijn boekje te kunnen gaan. De Officier van Justitie, mr. Meischke, dacht daar anders over en vroeg een gevangenisstraf van zes weken. Het bleek uit de zitting dat P. een echte kwartaaldrinker was en ook op andere tijden het borrelglas niet kon laten staan, moest maar eens een eind aan ko men meende mr. v. d. Wail Bake, de politierechter die vonniste met vier weken. G. Z. uit Barsingerhorn heeft op 8 Januari, we volgen met een klei ne afwijking de kalender, de heer S. P. M. een grote oplichter ge noemd. En dat, omdat M. niet van plan was de aanleg van een licht- leiding te betalen, in de mening dat zijn huisbaas dat zou doen. Onder ede herhaalde getuige de lelijke woorden, die tegen hem waren ge uit en Z. zat er dus lelijk in, Het vonnis luidde f 10 of 5 dagen, con form de eis. S. P. B. uit Wieringerwaard kwam op 18 Januari vreemd thuis. Hij was, naar een feest te Schagen ge weest en raakte daar flink onder de invloed van sterke drank. Toen hij merkte dat de laatste bus reeds was vertrokken, heeft hij een taxi genomen en is naar huis gereden. Daar sloeg hij de boel met een bijl kort en klein en rende zijn vrouw achterna, die ijlings het hazenpad koos. Buiten gekomen koelde hij zijn woede op de taxi van de heer R. die nog niet vertrokken was en sloeg met de bijl een paar ruiten in. de taxi werd lelijk toegetakeld. Verdachte, die de schade al had be taald, voerde aan dat het thuis niet erg boterde en dat hij wel eens in het glaasje keek om een verzetje te hebben. De officier eiste f40 of 20 dagen en de politierechter, die de man nog even onderhielu over zijn ge drag, maakte er f30 of 18 dagen van. D. S. uit Den Haag had het op de 9de December van het vorig jaar in de bus van Alkmaar naar Castri cum niet netjes laten zitten. Hij be gon met een serie godslasteringen om daarna over te gaan op lieder lijke en onzedelijke taal. Een dame, die daar aanstoot aan nam en de man probeerde het zwijgen op te leggen, werd met allerlei lelijke praat bejegend, zo, dat het goede mens er paf van stond. Een Naco- controleur heeft dit heerschap daar na uit de bus gezet, zulks op ver zoek van de beledigde dame en an dere passagiers. Het bleek, dat de' man een stevige borrel had ge dronken, zulks naar het voorbeeld van zijn vader, die een kapitale boerderij in Friesland er reeds doorgelapt had. Met S., die reeds 24 maal was veroordeeld, in 1903 liep hij reeds verkeerd, dreigde het al niet veel beter te gaan. De officier van justitie kon geen woorden ge noeg vinden om deze vloeker aan de kaak te stellen en eiste een maand. De politierechter, die er niet veel heil meer in zag, maakte er maar 14 dagen van. E. G. van G. uit Petten, die een noodwoning bewoont, heeft met haar buurvrouw ruzie gekregen over het gebruik van een drooglijn. Er zijn vele harde woorden en slechts één harde klap gevallen. Die kostte haar toch nog f 10 of 6 dagen. De officier had f 15 of 10 dagen gevraagd. Th. A. M. uit Schoorl heeft zich schuldig gemaakt aan stroperij, zo als dat heet, geen haasjes ver schalkt, maar zand uit duingebied van het Staatsbosbeheer af laten graven door een kngcht en dat zand aan een metselaar te Warmenhui- zen verkocht. Het was al eens eer der gebeurd en daarom werd de eis, en ook de straf f 20 of 12 dagen. B. W. uit Limmen wilde een schuurtje bouwen. Hij gebruikte daarvoor een stel planken, die hij van het land van een buurman had weggehaald. Eigenlijk had hij zich over de planken, die maar lagen te rotten, ontfermd. Het werd uitein delijk, na een lang verweer, f 15 of 9 dagen. C. A. V. uit Kolhorn had het ook aan de stok gekregen met een buur vrouw en ook al weer om een drooglijn. Er schijnen veel te weinig drooglijnen in deze streken te zijn. Ook hier kwam ruzie van en er werd een fikse klap uitgedeeld, die, zoals in de stukken vermeld stond, pijnlijk aankwam. Deze dame hoor de. evenals tegen haar voorgangster, f 15 of 10 dagen eisen. Ook haar welsprekendheid vermocht daar niets van af te dingen. Conform. A. S. heeft in het kader van de Benelux-gedachte, die door hem blijkbaar niet juist was geïnterpre teerd, een Belgische duif, die zo maar was komen aanvliegen, go- houden en later op de markt te Schagen verkocht. De eigenaar, een zeer humaan man uit Mariakerke in de buurt van Gent, had een schrijven ontvangen van de politie, waarin hem gemeld werd, dat zijn beestje terecht was. Hij antwoordde toen. om de vriendschapsbanden tussen Zuid en Noord te versterken, dat de eerlijke (haha) vinder de duif mocht houden. Maar deze kwam zonder duif thuis en met een boete van f 8 of 4 dagen. De Belgische duif is nu aan de koper te Schagen toegewezen. C. v, St. heeft in Schagen gebe deld, hetgeen hem, buiten zijn reis- en verblijfkosten, een schone f 25 per week opleverde. Het was een voormalige SS-er, die een been aan het Oostfront heeft gelaten. Hij kan twaalf dagen gaan brommen. J, B. van der M. uit Alkmaar heeft ook klappen uitgedeeld, die pijnlijk aankwamen en wel omdat zijn huisbaas hem maande om de huur. Hij was wel meer handtastelijk hetgeen hem zes maal aan een ver oordeling hielp. Deze keer werd het f25 of 15 dagen. Het driespan H. C. K., W. N. en J. M. B. uit Harenkarspel deed de deur dicht met het feit, dat aan P. C. B. uit Heerhugowaard een onge nadig pak slaag was toegediend. Het was een niet smakelijk geval, dat er werd opgedist. B. het slacht offer was gaan dansen in Heerhugo waard, een borreltje gedronken, en kon daar niet goed tegen. Hij was op weg naar huis onwel geworden en had met permissiewaarna hij het edele en behulpzame drietal gevraagd had hem naar huis te be geleiden. Onderweg, het was op de Westlangereisdijk, grommelde B. wat volgens de jongens, die dat niet namen en hem van zijn fiets af trokken en van katoen gaven. Zij schopten en sloegen hem en wilden hem toen met fiets en al in de sloot smijten. Dat wist een van hen gelukkig te verhinderen. Zij ge bruikten bovendien nog valse na men tegen elkaar om van alle ver denking verschoond te blijven. 77e Officier van Justitie vtmd het min derwaardig om met drie tegen één zo'n jongen af te ranselen. Dat komt allemaal van dat geborrel en gedans in die dorpen, waaraan de officier nu eindelijk eens paal en perk wil zien gesteld. Ook de politierechter, die klaagde dat er geregeld van die geilillen voor het hekje 'komen, heeft er nu? genoeg van dat er in Heerhugowaard en dergelijke oor den steeds weer drinkgelagen en vechtpartijen voorkomen, -xij zeide de drie jongens, waarvan er nog een zes maanden voorwaarden |X had staan, eens flink de wacht aan en gaf hun de boodschap mede voor al hun dorpsgenoten, dat in dien zij voor mochten komen we gens vechten, zij onhev-"oel„„ de bak in zullen draaien. De vonnis sen werden conform de eis voor K, 2 weken, voor N. vier weken en voor B. ook vier weken. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. ZACHT OVERDAG Droog weer met weinig wind en nog enkele overdrijvende wolkenvelden. Gedurende de nacht cn vroege ochtend plaatselijk nevel of mist en tamelijk koud, doch bijna nergens nachtvorst. In de na middag over het algemeen zonnig en zacht weer. Begin van dit jaar ontving een jongeman, wonende aan het Fran- kenslag te Den Haag, een bedrag van f 6000.afkomstig van een erfenis. Hij heeft het geld opgebor gen in een ijzeren geldkistje, dat in een afgesloten muurkast geplaatst werd. Dezer dagen bleek het kistje verdwenen te zijn. Van braak wa ren geen sporen te ontdekken. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft tot nu toe geen resultaat op geleverd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerden een rondschrijven gericht, waarin hij ten aanzien van opheffing van kleine gemeenten zijn standpunt heeft geformuleerd, zoals hij dit onlangs reeds in de Eerste Kamer heeft uiteengezet. In bevenbedoelde circulaire verzoekt de minister na te gaan in hoever in de betreffende provincie gemeenten zijn, welke niet voldoende bestuurs kracht hebben. Hij wijst erop, dat elk geval op zichzelf dient te wor den bezien. Het Italiaanse nieuwsagentschap „Ansa" meldde gisteravond, dat men in Vaticaan-kringen het At lantisch Verdrag beschouwt als „een formule, welke door bepaal de staten in vrijheid gekozen is, met de bedoeling hierdoor de voor uitzichten voor het ontstaan van gemeenschappelijke veiligheid in een geedelte van de wereld te ver beteren". Volgens Ansa zegt men in Vati caan-kringen: „De kerk wenst bo ven alles de vrede bewaard te zien, doch zij laat zich niet in met de technische zijde van het vraag stuk, welke instrumenten het meest geëigend zijn om het uit breken van oorlog te voorkomen. Het scheppen van deze instrumen ten is het werk van verantwoor delijke mannen en van de be voegde, op de grondwet berusten de, organen van de verschillende landen". In Vaticaan-kringen verwijst men in dit verband naar de tot het episcopaat gerichte vermanign van de Paus op 23 Februari j.l., waarin hij verklaarde „met vreug de zijn goedkeuring te zullen hechten aan bewegingen, die ten doel hebben de volgen zich steeds nauwer aaneen te doen sluiten, teneinde oorlog te voorkomen" WORDT OP PASSIEZONDAG GEVIERD Het gouden priesterfeest van Z. H. de Paus op 2 April, zal offi cieel gevierd worden op de daarop volgende dag, Passie-Zondag, op welke dag alle priesters bij deze gelegenheid een tweede H. Mis mogen opdragen voor eerherstel van God. De Paus zal zelf twee missen celebreren in de Sint Pie- ter, waarbij een koor van zesdui zend stemmen, samengesteld uit de verschillende kerkelijke colle ges van Rome, de gezangen zal uitvoeren. HENDRIK ANDRIESSEN neemt afscheid van Utrechf Hendrik Andriessen, thans di recteur van het Conservatorium te Utrecht, is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage. In verband hier mede zal hij ook zijn functie als organist aan de Kathedrale Kerk te Utrecht vaarwel zeggen. PURMEREND, 22 Maart. 302 kg Edammer kaas 40+ f78 p 50 kg- 63 v. koeien v.d.l.; 279 geldekoeien 340—550, matig; 137 melkkoeien 525 850, stil; 22 pinken 270—360 kalm; 8 stieren 425—550, stil; 18 gras kalveren 180—250, kalm; 986 nucht. kalveren v. d. levering, v. d. zou- terijf. 3685, goed; 28 vette varkens v. d. levering, 582 biggen 40—72.50, kalm; 534 schapen, weide 5065 fok 70110, kalm; 84 bokken en geiten 20—70, stug; 64 paarden 350 625. stug;; totaal 2865 aantal dieren Pluimveemarkt: 2100 oude kippen en hanen (wite en rode 2.402.60 p. kg; 500 oude kippen en hanen (blauwe) 2,50—2.75 p. kg; 150 hen. nen 5.509 p. st.; 1100 jonge hanen (blauwe 2.40—2,60 p, kg; 350 jonge eenden 24 p. st.; 300 konijnen 1 —11 p. stuk. TEXEL, 21 Maart '49. 4 koeien 500650, 2 schapen 5565, 28 biggen 6075. 20 koeien, 8 schapen, 56 kal veren voor de levering WAREMNHUIZEN. 32 Maart. 10.800 kg peen 2, 7.200 kg gele kool 16.2026, 46.400 kg rode kool 20,30 28.10. afw. 16, 19.000 kg witte kool 11.60—13.70. afw 6.50—7.10 N.-SCHARWOÜDE. 23 Maart '49. 31.000 kg rode kool 19.5026.90, 15.000 kg de726, vbgkvbgkqvbgkzx afw, 15.4019.10, 15.000 kg gele kool 21.50—31.80, afw. 14.40—20.90, 65.000 kg witte kool 11.50—16.50, afw 6.20 —8.70, 13.000 kg peen 2.50—7, 22.000 kg uien 410.20. LANGENDIJK, 23 Maart 1949. 15.000 kg rode kool 17.3017.70 16.000 kg gele kool 25.80—30.50] 38.000 kg witte kool 11.40—14 20, 500 kg witlof I 56. II 55—60, 500 kg bie ten I 7.90. 15.000 kg peen 2.503.10, vrije export 4,50, 20.000 kg uien 9 —10. I» Voor 't Hoog Milita morgen terecht de van 1940 command dagen van 1940 be door desertie zijn v< capitulatie in 1940 justitioneel garnizo werd gesproken ove procureur-generaal te brengen om, zoal: Invloedrijke militaii een zeer uitgebrei* Het onder generaal tweede legerkorps be tweede en vierde di' ingezet bij de Grebbi Mei 1940 gaf de l Veldleger bevel aan dant van de tweede di aanval op Rhenen te De commandant var divisie werd onder gesteld. Toen generaa bevel hoorde, gelastte mandant van de vieri tegenaanval te onderr stelde de tweede d diens commando. Voor 't Hoog Milita hol' verklaarde gener: dat de vierde divisie Rhenen opmarcheerdi ling kon, zo meende de tegenactie slechts Hij had de Commanda van het gewijzigde hoogte gebracht en d bezwaren geopperd, las de president een voor van de C.V., zegt, dat generaal H. voegd was om aan de omstandigheden een 1 anderen in het belan ondernemen actie. Generaal H. ontrui zijn commandopost te schillende officieren van niet op de hoogte, commandopost ontrui dachten zij, dat hun de benén had genomi schiedenis werd als v< generaal verklaard: o had hij telefonisch var bevel ontvangen on trekken. Hij gaf het aan alle onder zijn stelde eenheden. Op ogenblik bemerkte m kapitein, die zijn hoof de telefooncentrale h ken. Ordonnansen k- meer door en er besto kele verbinding me troep. Toen dan ooi telexbericht binnenkv terugtocht om 20.30 vangen, kon hij zijn mandanten hiervan hoogte stellen. DONDERDAG 24 HILVERS' KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 7.30 Het Squire Celesti Morgengebed, 8,00 Nieu de dag, 9.00 Voor de Muziek houdt fit, 9.40 NCRV: 10.00 Kwartet fluit en strijkers, Mozai gendienst; 10.45 NCRV Piet v. d. Hurk m.m.\ Wickevoort-Crommelin; De Zonnebloem; 11.40 12.00 Angelus; 12.03 door Theo Baylé; 12.30 gen voor land- en tuir Septet Johnny Ombaci door Louis Martel; 12.5 zer; 13.00 Nieuws; 13. van Ernesto de Curtis; omme; NCRV: 14.00 o.l.v. Maurits v. d. Bei Coppens, hobo; 14.40 ons; 15.00 Middagconce norecital door Alice 1 Scuola di ballo, Boo Jeugdjournaal; 17.30 kwartet; 18.00 Leger dE C.N.V.-kwartier; 18.30 Strijdkrachten; 19.J0 I Orgelbespeling door Jo 19.30 Actueel geluid; IE ringsvoorlichtingsdiensi 20.00 Nieuws; 20.15 Stui met o.a. de Spraakwa Familiecomqptitie; 22 foonmuziek; 22.05 „De volken" door Prof. dr. Scholten te Utrecht; '21 George van Renesse-F bel; 22.45 Avondoverd- Nieuws; 23.15 Marek V orkest; 23.35 Jascha H( William Primrose, altv nuel Feuermann, cello. HILVERSU AVRO: 7.00 Nieuws; 7, orkesten; VPRO: 7.50 AVRO: 8.00 Nieuws; 8. Van vrouw tot vrouw; tion Ball; 9.30 Waters Een lied gaat de werel Morgenwijding; 10,15 minen; 10.50 Kleutertje Orgelconcert door Stoi gen; 12.00 „De Papaver Erich; 12.30 Mededel land- en tuinbouw; 12. onnetje; 12.38 Gerard v piano; 13.00 Nieuws; 1: tropole Orkest o.l.v, I Linden m.m.v. Bruce 14.00 In en om de tuil Nijland, viool met I piano en Jo Lutz, alt Voor zieken en gez „Assortimento"; 17.00 I 17.20 Welk dier deze Tips voor modelvliegtu Kwintet Johnny Meye Tokeh's en Tjitjaks; II 18.15 Sportpraatje doo Leeuwen; 18.30 „The o.l.v. Gerard van Kri Radiostrip „Pepi"; 1 school; 19.45 Gram 20.00 Nieuws; 20.05 In zoeklicht; 20.15 Omroe Hugo de Groot m.m.v. pany, piano; 21.00 „Hel armen", hoorspel; 22.15 tuals; 22.45 „Het visser; Ir. G. J. Lienesch; 23.00 Drie kwartier lichte m<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2