VRIJSPRAAK GEVRAAGD beschuldigd van desertie VOOR DE verandering en GENERAAL van bevelen Cokes naar de industrie „EEN ZOMERIDYLLE" Gesneuveld in Indonesië Steenfabrikant was de dupe van traagheid doorwederopbouw PAG. 3 „Schandaal-Harberts" blijkt geen schandaal te zijn Terugtocht: vrijpostige maar gelukkige keuze RADIO Bankbiljettenomloop opnieuw gedaald Negen maanden geëist wegens fraude Staatssecretaris maakt zijn debuut Overeenstemming Kindje verkouden? r T i 1 y Rapport wandaden in Indonesië Generaal Sutupo gearresteerd Leiding Zei U iets De Harskamp heeft R.K. Militair Tehuis Twee politieagenten beroofden arrestant Woensdag 23 Maart 1949 Voor 't Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag, gepresideerd door mr. Doornbos, stond Dinsdag morgen terecht de 63-jarige generaal-majoor b.d. J. Harberts uit Wassenaar, in de Meidagen van 1940 commandant van 't tweede legerkorps, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in de Mei dagen van 1940 bevelen van de Commandant Veldleger eigendunkelijk had overschreden en door desertie zijn vechtende troepen in de steek had gelaten. Deze zaak is reeds dadelijk na de capitulatie in 1940 onderzocht. Ze werd toen bij beschikking van de commandant van het justitioneel garnizoen Utrecht verwezen naar het Hoog Militair Gerechtshof. In die dagen werd gesproken over het ,,schandaal-Harberts". De N.S.B. zag er een propagandastunt in en de procureur-generaal van politie te 's-Gravenhage probeerde de zaak voor het Vredesgerechtshof te brengen om, zoals gezegd werd, de schuldigen van de nederlaag en capitulatie te straffen. Invloedrijke militairen wisten dat echter te verhinderen, zo zeide de advocaat-fiscaal, en na een zeer uitgebreid onderzoek is deze zaak thans voorgekomen. Het onder generaal H. gestelde tweede legerkorps bestond uit dq tweede en vierde divisie en was ingezet bij de Grebbeberg. Op 12 Mei 1940 gaf de Commandant Veldleger bevel aan de comman dant van de tweede divisie om een aanval op Rhenen te ondernemen. De commandant van de vierde divisie werd onder zijn bevelen gesteld. Toen generaal H. van dit bevel hoorde, gelastte hij de com mandant van de vierde divisie de tegenaanval te ondernemen en hij stelde de tweede divisie onder diens commando. Voor 't Hoog Militair Gerechts- hol' verklaarde generaal Harberts, dat de vierde divisie reeds naar Rhenen opmarcheerde. Zijn rege ling kon, zo meende hij destijds, de tegenactie slechts bevorderen. Hij had de Commandant Veldleger van het gewijzigde bevel op de hoogte gebracht en die had geen bezwaren geopperd. Vervolgens las de president een verklaring voor van de C.V., waarin deze zegt, dat generaal H. destijds be voegd was om aan de hand van de omstandigheden een bevel te ver anderen in het belang van de te ondernemen actie. Generaal H. ontruimde 13 Mei zijn commandopost te Doorn, ver schillende officieren waren hier van niet op de hoogte. Toen zij de commandopost ontruimd vonden, dachten zij, dat hun bevelhebber de benen had genomen. Deze ge schiedenis werd als volgt door de generaal verklaard: om half vier had hij telefonisch van de C.V. het bevel ontvangen om terug te trekken. Hij gaf het bevel door aan alle onder zijn bevelen ge stelde eenheden. Op een gegeven ogenblik bemerkte men, dat een kapitein, die zijn hoofd kwijt was, de telefooncentrale had afgebro ken. Ordonnansen kwamen niet meer door en er bestond geen en kele verbinding meer met de troep. Toen dan ook later een telexbericht binnenkwam, dat de terugtocht om 20.30 moest aan vangen, kon hij zijn onder-com mandanten hiervan niet op de hoogte stellen. PROGRAMMA DONDERDAG 24 MAART HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymnastiek, 7.30 Het Squire Celeste Octet, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit, 9.40 Schoolradio, NCRV: 10.00 Kwartet in D voor fluit en strijkers, Mozart, 10 15 Mor gendienst; 10.45 NCRV-orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk m.m.v. Ankie van Wickevoort-Crommelin; KRO: 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Zangrecital door Theo Baylé; 12.30 Mededelin gen voor land- en tuinbouw; 12.33 Septet Johnny Ombach met zang door Louis Martel; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.25 Liederen van Ernesto de Curtis; 13.45 Roer- omme; NCRV: 14.00 Kamerorkest o.l.v. Maurits v. d. Berg; solist Cor Coppens, hobo; 14.40 Even onder ons; 15.00 Middagconcert; 15.30 Pia norecital door Alice Heksch; 16.45 Scuola di ballo, Boccheini; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Sweelinck kwartet; 18.00 Leger des Heils; 18.15 C.N.V.-kwartier; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.go Nieuws; 19.15 Orgelbespeling door Joh. M. Vetter; 19.30 Actueel geluid; 19.45 De Rege ringsvoorlichtingsdienst antwoordt; 20.00 Nieuws; 20.15 Studio-steravond met o.a. de Spraakwaterval; 21.30 Familiecompptitie; 22,00 Gramo- foonmuziek; 22.05 „De vaart der volken" door Prof. dr. L. W. G. Scholten te Utrecht; '22.25 Pianoduo George van Renesse-Felix de No bel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Marek Weber en zijn orkest; 23.35 Jascha Heifetz, viool; William Primrose, altviool en Ema nuel Feuermann, cello HILVERSUM II, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.ro iviusette- orkesten; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Varia; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gradua tion Ball; 9.30 Waterstanden; 9.35 Een lied gaat de wereld rond; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvita minen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Orgelconcert door Stoffel van Vie- gen; 12.00 „De Papavers" o.l.v; Tom Erich; 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.33 In 't Spi onnetje; 12.38 Gerard van Krevelen, piano; 13.00 Nieuws;13.20 Het Me- tropole Orkest o.l.v. Dolf van der Linden m.m.v. Bruce Lowe, zang; 14.00 In en om de tuin; 14.20 Piet Nijland, viool met Pierre Palla, piano en Jo Lutz, alt-mezzo; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 „Assortimento"; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Tips voor modelvliegtuigbouw; 17.35 Kwintet Johnny Meyer; 17.50 Over Tokeh's en Tjitjaks; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje door Aad van Leeuwen; 18.30 „The Romancers" o.l.v. Gerard van Krevelen; 19.00 Radiostrip „Pepi"; 19.10 Avond school; 19.45 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 In het Radio zoeklicht; 20.15 Omroeporkest o.l.v. Hugo de Groot m.m.v. Moura Lym- pany, piano; 21.00 „Het wonder der armen", hoorspel; 22.15 Negrospiri tuals; 22.45 „Het visserijbedrijf" door Ir. G. J. Lienesch: 23.00 Nieuws; 23,15 Drie kwartier lichte melodieën. Het zou ook weinig geholpen hebben, meende hij, want heel het korps was reeds en masse op de terugtocht. Daar er in Doorn ver der niets meer te doen viel, besloot hij in overleg met zijn staf de com mandopost naar Jaarsveld te ver plaatsen. De C.V., wiens mening later over deze besluiten is ge vraagd, heeft verklaard, dat hij het kon billijken, dat generaal H. naar Jaarsveld was vertrokken. Een stagnatie in de bevelvoering was hierdoor niet ontstaan. De beschuldiging als zou hij de terugtocht niet hebben geleid, ver wierp generaal H. De bevelen en aanwijzingen voor de terugtocht waren reeds lang aan de divisie commandanten bekend. Toen generaal H. zijn comman dopost in Jaarsveld had ingericht, dirigeerde hij van daar uit de terugtrekkende troepen naar ver schillende sectoren van de vesting Holland. Hij moest toen vaststel len, dat er geen stellingen waren, waarop zijn troepen konden terug vallen. Alle maatregelen had hij besproken met zijn chef-staf. Beidé officieren moesten bijna al het belangrijke werk zelf doen door onderbezetting van de staf van het tweede legerkorps. Na vier dagen onafgebroken werken stortte ge neraal H. in. Zijn chef-staf raadde hem een weinig rust aan. Hij volgde diens raad op en sliep een paar uren. Officieren, die hem op dat ogenblik niet konden bere; ken, dachten, dat hij gedeserteerd was. Generaal H. verklaarde, dat hij zich alleen kon verwijten, dat hij niet eerder rust had genomen. Mr. van Gilse verklaarde in zijn requisitoir, dat men zeer voor zichtig moest zijn met een oordeel uit te spreken over z.g. lafheids delicten. Dikwijls zijn beschuldi gingen ontstaan, zo zei hij, uit de behoefte om een schuldige te vin den voor het falen van een actie. In deze zaak is generaal H. daar voor aangezien. Mr. van Gilse meende, dat men beklaagde alleen een zekere vrijpostigheid kon ver wijten, door bevelen van eigen amendementen te voorzien. Er was geen sprake van opzettelijke ongehoorzaamheid. Het verlaten van de commandopost te Doorn noemde de advocaat-fiscaal een voorbeeld van wijs beleid en voor uitziende blik. De door generaal H. getroffen regeling voor de terugtocht was naar het oordeel van mr. van Gilse een vrijpostige, doch een gelukkige keuze. De te rugtrekkende troepen konden daardoor worden opgevangen en naar verschillende plaatsen wor den gedirigeerd. Resumerende kwam mr. v. Gilse tot de conclusie, dat opzet en kwaadwilligheid niet bewezen waren. Integendeel. Beklaagde heeft er steeds naar gestreefd de bevelen doelmatig te doen zijn. Van een strafbaar feit op straf rechtelijk gebied tot een oor deel over het strategisch beleid achtte de advocaat-fiscaal zich niet bevoegd was niets gebleken en hij vroeg het Hof generaal II. van het ten laste gelegde vrij te spreken. Jhr. mr. Beelaerts v. Blokland, de raadsman van generaal K., sprak er zijn vreugde over uit, dat zijn cliënt thans de gelegenheid was geboden zijn beleid in de oor logsdagen te rechtvaardigen. De verdediger herinnerde aan 't feit, dat Oostenrijk in de eerste wereld oorlog de Maria Theresiaorde had ingesteld als een onderscheiding voor moedige ongehoorzaamheid Er is altijd zedelijke moed voor nodig om bevelen' van superieuren te durven veranderen, aldus Jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Hij vroeg het Hof, wanneer het tot vrijspraak zou komen, deze uit spraak te motiveren en positief te willen aanduiden, dat generaal H in de oorlogsdagen van Mei 1940 er van gemaakt heeft wat er van te maken was. Bij deze woorden sloot beklaagde zich aan, daarbij nog memorerend, dat hij nu reeds negen jaar lang van lafhartigheid te velde was beschuldigd. Uit spraak over 14 dagen. Voor dc derde maal deze maand ls de bankbiljetten-circulatie, blij kens de weekstaat per 21 Maart, ingekrompen en wel van 2984,3 tot 2956,1 millioen gulden, waarmede de biljettenomloop, naar het zich laat aanzien, de laagste stand over Maart zal hebben bereikt, aange zien volgende week wellicht de ul timo zjjn invloed reeds zal doen gelden. De geldmarkt is ruim van midde len voorzien en sinds Zaterdag j.l. noteert Callmoney procent. Deze geldruimte is niet in de laatste plaats toe te schrijven aan de beta ling van de achterstallige Ameri kaanse dividenden, waarvan het to taal geraamd wordt op 60 a 70 mil lioen gulden en waarvan de bedra gen geleidelijk in de markt komen. De deviezenpositie heeft een ver betering van circa 20 millioen gul den ondergaan, en wel door de sterke vermeerdering van de post correspondenten in het buitenland, waardoor de vermindering van de post papier op het buitenland ge heel werd gecompenseerd. TWEE SOVJET PROFESSOREN ONTSLAGEN MOSKOU, 21 Maart (Reuter). Twee professoren van het Sowjet staatsinstituut voor cinematografie zijn, naar wordt gemeld, heden ontslagen uit hun functie en „kos mopolieten zonder tehuis" genoemd. Het ontslag van de professoren, Sergei Youtkewitsj en N. Lebedef, werd gemeld in het Moskouse blad „Bolsjewik". Zij leidden studenten op tot filmregisseurs, cameraman nen, scenarioschrijvers en acteurs. Zes lectoren worden in het blad genoemd wegens „ernstige fouten" bij het onderwijs. De regering maakt bekend, dat Gesneuveld 11 Maart 1949: Sold, A. J. Ververda, uit Wier. den (O.) Gesneuveld 13 Maart 1949: Sold. J. T. Hensgens, uit Kerk- rade; Serg. J. M. Hermens uit Amstenrade (L.); Serg. H. J. J. in 't Hulst, uit Venray; Sold. J. P. Willems, uit Posterholt (L.) Overleden tengevolge van oor logsverwonding op 14 Maart '49: Sold. H. M. Raaymakers, uit Veghel. Gesneuveld 14 Maart 1949: Korp J. C. Snaterse, uit Gou- tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: KON. LANDMACHT: Overleden tengevolge van oor logsverwonding op 23 Febr. 1949: Korp. A. M. Terloo uit Ouden bosch (N.B.) Gesneuveld 28 Febr. 1949: Sold. Ie kl, A. P. van der Vliet uit Zoeterwoude Gesneuveld 5 Maart 1949: -Sold. P. A. Jacobsen, uit Ren- (ja kum. Overleden tengevolge van oor- KON. NED. IND. LEGER: logsverwonding op 6 Maart 1949: Gesneuveld 27 Febr. 1949: Men. Sold. H. J. den Brok, uit Oss. sold. 2e kl. infie C. Jacob; Men. Gesneuveld op 7 Maart 1949: sergt. 2e kl. infie R. M. Poman. Sold. J. van Beek uit Rotter- tow. Gesneuveld 28 Febr. 1949: dam; Sold. T. Boer uit Slie- Jav. sergt. 2e kl. infie Ngatman; drecht; Korp. D. J. van Hun- Jav. sold. 2e kl. infie Sairan; proef verbintenis sold. So'ewar- di. Gesneuveld 1 Maart 1949: Men sold. Ie kl. infie A. E. Run- tuwene; Boeg. sold. 2e kl. infie Sastra. Overl. tengevolge van oorlogsverwonding op 1 Maart 1949: Mal. sold. Ie kl. infie Ab- doerahin. Gesneuveld 2 Maart 1949: Mal. sold. 2e kl. infie Ha. 2e It. W. Warmer uit Amster- san. Gesneuveld 4 Maart 1949: dam-C.; majoor C. de Zwaan, Amb. sergt. 2e kl. infie Z. N. uit Amsterdam-C. Mutulessy. Allen uit Indonesië. nik uit Veenendaal. Gesneuveld 8 Maart 1949: Sold. Ie kl. I. van den Bosch, uit Kesteren. Gesneuveld 9 Maart 1949: Serg. J. M. Harmsma, uit Has. kerland. Gesneuveld 10 Jfaart 1949: Actie tegen de grenscorrecties. In sommige Duitse grens dorpen wordt hevig geageerd tegen de voorgenomen grenscor recties. In het dorp Höngen, ten Oosten van Sittard, dat onder de grenscorrecties valt, hebben tegenstanders op een muur met grote letters geschreven: ,,Deutsch wollen wir bleiben". Voor standers van de grenscorrecties hebben geprobeerd het woord „Deutsch" te verwijderen. Dinsdag stond voor dc Rechtbank te Arnhem terecht de ex-directeur van de steenfabriek van de N.V. „De Rijswaard" te Nederhemert, de 45-jarige H. T. In de periode van April 1947 tot Januari 1948 heeft hij „De Rijswaard" voor circa f 40.000.aan kasgelden benadeeld. Deze gelden besteedde hjj voor de financiering van een aannemings bedrijf, waarvan hij ook directeur was. Doordat Wederopbouw zo lang met de geldelijke afwikkeling van zaken wachtte, ging 't aannemings bedrijf onlangs failliet, waardoor de fraude aan de steenfabriek aan het licht kwam. Volgens de curator had verdachte intussen ter delging van zijn schuld EERSTE KAMER AANVAARDT ECONOMISCHE ZAKEN (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft z.h.st. de begroting van „Economische Za ken" aanvaard. Voordien had min. v. d. Brink nog op enkele opmer kingen geantwoord, nieuwe gezichts punten kwamen echter niet naar voren. Wat de kolenaflevering be treft, gaf de minister thans toe, dat hij hoeveelheden cokes naar de in dustrie had doen overhevelen. Zulks was echter eerst geschied nadat gebleken was dat deze soort niet door particulieren werd afge nomen, terwijl bij de gasfabrieken schoon schip moest worden ge maakt. De minister zal nu ook een adviescommissie voor de huisbrand instellen. De verwachting is dat nog voor het einde van de stook- periode de gedane bestellingen zul len zijn afgeleverd, overigens met de bekende restrictie, dat men ge noegen moet nemen met wat er is. Blijvende in de kolensfeer, zette de Kamer zich vervolgens aan de behandeling van de begroting der Staatsmijnen. De heer Regout (K.V.P.) noemde dé opheffing van net beheer een wijs besluit. Minder te spreken was hij over de uitlating van de minis ter, dat waar het Buitengewoon Mijnbesluit zelf niet was ingetrok- Post voor de „Zuiderkruis" en de „Volendam" Het s.s. „Zuiderkruis" en het s.s. „Volendam" zullen, met troepen onderweg naar Indonesië, op resp. 31 Maart en 4 April in Port Said zjjn. Wil men de opvarenden al daar post laten ontvangen, dan moet deze uiterlijk op resp. 24 en 27 Maart op de bus zijn gedaan. Luchtpostnieuws Met ingang van 1 April a.s. kun nen gedrukte stukken, akten, mon sters enz. tegen 'afzonderlijk ver laagd tarief naar New Foundland worden verzonden. ken een nieuwe onder beheerstel- ling altijd mogelijk bleef. Het ad vies van de commissie-Couvee acht te de heer Regout met gelukkig, voor zover het de instelling van 'n Nat. Kolenraad aangeval. Z.i. waren de particuliere mijnen voldoende met waarborgen omringd. Deze middag maakte ook de staatssecretaris bij „Economische Zaken", dr. v. d. Grinten, zijn de buut. Minister v. d. Brink had voor zijn nieuwe hulp een vraagje over gelaten over de organisatie-Wolter- som. Dr. v. d. Grinten betoogde, dat in deze toch moeilijk van dwang- organisaties kon worden gesproken. Als een meerderheid van de betrok kenen wenst, dat zij worden opge heven, dan geschiedt zl:lks Vrij stelling van premiebetaling zou echter een premie op wanbetaling zijn. Heden gaat de Kamer voort met de „Staatsmijnen", daarna komt „Sociale Zaken" aan de orde. Ir. DE BLOCQ VAN KUÉFELER ERE DOCTOR VAN DELFT De senaat van de Technische Hogeschool te Delft heeft besloten aan ir. V. J. P. de Blocq van Kuf- feler, oud-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, die Dinsdag 70 jaar is geworden, het doctoraat honoris causa aan te bieden op grond van zijn uitstekende techni sche en organisatorische verdien sten voor de afsluiting en gedeel telijke droogmaking van de Zui derzee. De uitreiking van de doc torsbul zal in September a.s. ge schieden. TUSSEN PARTIJEN VAN DE COSTA GOMEZ EN EMAN WILLEMSTAD, 22 Maart (A.N.P.) Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat overeenstemming is bereikt tussen de besturen van de nationale volkspartij (da Costa Gomez) en de Arubaanse volkspar tij (Eman) over politieke samen werking tussen beide partijen in verscheidene hoofdzaken, waardoor zij een meerderheid in de staten hebben. Waardezendingen naar dc Nederlandse Antillen Met ingang van 1 April a.s. kunnen weer brieven en doosjes met aangegeven waarde per zee post naar en van de Nederlandse Antillen worden verzonden. Het maximum bedrag der aangegeven waarde is vastgesteld op 6000 gul den. Dan rug, keel of' borstje inwrijven met Ds. H. A. C. Hildering, Zendings predikant te Soerabaja, doet via 't persbureau van de Nederlands Her vormde Kerk te Den Haag medede ling van een bericht, dat voorkomt in het laatste nummer van „Pawar- tos-Ringkes", het maandblad van de Oost Javaanse Kerk. In dit be richt wordt verteld dat een onder deel van het Nederlandse leger op 20 Februari j.l. een zuiverings actie inzette te Peniwen. Op 't uur van de Zondagse godsdienstoefening werden tien personen, leden van de kerkgemeente, neergescho*- De Nederlandse legerafdeling, al dus Ds. Hildering. begaf zich naar het ziekenhuis „Panti Usada". Ver pleegden en verplegenden werd be volen naar buiten te gaan. Op het voorerf werden drie leden van het personeel en twee patiënten neer geschoten, een patient werd zwaar gewond. Acht leden van het perso neel werden meegevoerd en de in boedel van het ziekenhuis werd kort en klein geslagen. Drie vrou wen werden overweldigd, terwijl van een hunner de man en van een ander dezer drie de verloofde werd doodgeschoten. Een kerkeraadslid. een landbouwer en een man van 62 jaar, vielen eveneens dodelijk ge wond door geweerkogels, terwijl zij de handen reeds nadden opgeheven. Nog vijf anderen werden z;waar ge wond. De predikant van Peniwen heeft de namen der slachtoffers vermeld in een rapport dat hij heeft uitge bracht aan de brigade-commandant en de resident te Malang. BATAVIA, 22 Maart (Aneta). Van militaire zijde is medegedeeld, dat dezer dagen de generaal-majoor van de T.N.I. Sutupo door Neder landse troepen is gearresteerd. Sutupo is gewond en in het hos pitaal te Solo opgenomen. Hij was vroeger eerste luitenant van het K.N.I.L., doch werd in 1935 uit de militaire dienst ontslagen. een zodanig bedrag aan aandelen kapitaal aan „De Rijswaard" over gedragen, dat daardoor de schade van de N.V. was genivelleerd. Het beleid van de verdachte als direc teur van deze steenfabriek, een der grootste van ons land, was volgens getuigen zeer bevredigend. Hij heeft hard gewerkt om de fabriek er weer bovenop te werken, nadat de oor log er veel had beschadigd. De Of ficier, mr. de Vries, zeide in zijn requisitoir alleen rekening te willen houden met het feit der verduiste ring. Hij erkent, dat verdachte door omstandigheden buiten zijn wil om tot het ten laste gelegde is geko men. Mr. de Vries achtte het onder zoek van Wederopbouw naar zo vaak geuite klachten inzake trage afrekeningen, waarvan aannemers de dupe zouden zijn geworden, zeer wenselijk. „Een voorbeeldige straf diene desalniettemin gesteld", be sloot de Officier en eiste negen maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. K. T. Koch. trok de noodzaak van de veroorde ling in twijfel. De belanghebbenden beschouwen deze zaak als afgedaan. Er bestaat thans geen nadeel meer voor de N.V. Verdachte is thans de directeur van een aannemingsmaat schappij en heeft grote objecten onder handen. Pleiter vroeg uiterste clementie in de vorm van een voor waardelijke veroordeling. Uitspraak over veertien dagen. ENGELSE MINISTER NAAR NEDERLAND De Engelse minister voor trans port and traffic, A. Earnef, zal he den, op uitnodiging van onze mi nister van Verkeer en Waterstaat, een oriënterend bezoek - brengen aan Nederland. De heer Earnef zal o.m. een aantal waterstaatkun dige werken bezoeken. Film over de Dagbladper» De Nederlandse Onderwijsfilm gaat binnenkort een onderwijsfilm maken over de dagbladpers. Een blinde kan een blinde niet leiden. Anders zullen zij zo goed als zeker vallen en ge beuren er ongelukken. Het is nodig dat er leiding is. In elke gemeenschap. In een gezin zo goed als in een bedrijf of zaak. In de staat en het openbare leven. Leiding veronderstelt, dat de leiders bekwaam zijn om inderdaad leiding te geven, en van de andere kant, dat er ook zijn die zich laten leiden. Over en weer moet er goede wil en samenwerking, eensge zindheid zijn. Als katholieken gaan wij veilig: wij hebben de leiding van Gods geboden, de leiding van de H. Kerk, de leiding van ons eigen geweten. Hoe komt het dan,, dat wij ons zo dikwijls onttrekken aan deze leiding en er naast peute ren? De Vastentijd, voorberei ding op Pasen, heeft tot doel, dat wij weer goed maken ivat verkeerd was. MARCUS. Met een beroep op mijn „zin voor humor" en met alle res pect „voor mij en mijn ru briekje" vraagt een lezer plaatsing van het volgende. „U vindt het misschien niet aardig, dat nu een lezer komt vragen of u iets zei, maar u hebt het al zo dikivijls aan óns gevraagd, dat u mocht ver wachten de bal eens terugge kaatst te krijgen. Er stond nl. in de krant, dat men aan de journalisten het verschonings recht wil ontnemen en dit zou toch al te erg worden. Dat gun ik hen echt niet, al heb ik ove rigens nog al een en ander op hen af te dingen en al heb ik hen wel eens iets minder aan genaams toegewenst. De jour nalisten zien er toch dikwijls al zo flodderig uit (u dan uit gezonderd), dat ze in ieder ge val het recht moeten behouden om zich te verschonen. En liefst elke week. Eigenlijk zou het recht totaal onbeperkt moeten zijn. want ze hebben ook wel eens vuile karweitjes op te knappen. Zei u iets?" Tot zover de inzender, die ik alleen de illusie moet ont nemen, dat hij erg origineel is, nademaal dit mopje al vele malen opgang maakte, vooral nu de besprekingen over het verschoningsrecht deze keer uitgerekend op Zaterdag plaats haddenIk aanvaard niet temin gaarne de risico van te rug te kaatsen ballen. Alleen, er is geen sprake van een „ont nemen" van het verschonings recht, maar van een v,iet-toe kennen. Wij hebben het nl. niet eens. Vandaar misschien, dat sommige journalisten er wel eens „flodderig uitzien". PLECHTIGE INZEGENING VOND GISTEREN PLAATS Onder zeer grote belangstelling, zowel van militaire, kerkelijke als burgerlijke autoriteiten werd Dins dagmiddag het nieuw gebouwde R.K. Militaire Tehuis op het Infan terie Schietkamp de Harskamp in gewijd en opengesteld, nadat des morgens de bij het Tehuis behoren de Kapel was ingezegend door de Vicaris-Generaal van het Aartsbis dom Utrecht, Mgr. D. Huurdeman. Des middags, bij de plechtige in gebruikname, waren o.m. aanwezig de generaals J. J. A. Sitsen en M. G. van Kesteren, bevelhebbers resp. van het 2e en 3e gewest, kapt. Esser, vertegenwoordiger v. Z.K.H. Prins Bernhard, ritm. Jhr. Lidth de Jeude. vertegenwoordiger van de Minister van Oorlog, maj. de Zaayer, vertegenwoordiger van de chef-staf generaal Kruis, de com mandant van het Infanterie Schiet kamp Harskamp, lt. kol. J. L. M. van der Linden, kol. van Straelen, hoofd-legeraalmoezenier, vice-adm. b.d. L. A. C. M. Doorman, directeur van Katholiek Thuisfront, maj. ds. Mueller, namens de legerpredikan- ten, burgem. J. J. G. Boot en de wethouders van Ede. Verschillende sprekers drukten hun vreugde uit over het feit, dat nu ook in de Harskamp, met zijn vele duizenden soldaten tellend garnizoen, dit Katholieke Militaire Tehuis geopend mocht worden, daar zoals ook alle sprekers "betoogden, in een dringende behoefte werd voorzien. Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de Officier van Justitie bij de Rotter damse Rechtbank mr. van der Meu- len. Dinsdag wegens diefstal tegen de 53-jarige hoofdagent van politie, J. W. en de 36'-jarige agent A. K. Zij hadden zich bij het fouilleren van een arrestant die beschonken was, ongeveer f 10.toegeëigend. Het bedrag hadden zij gedeeld. Het was niet de eerste keer, dat de verdachten zich aan dit vergrijp schuldig maakten. Bij het corps was dan ook verdenking gerezen. Men hield beide mannen in het oog, ze werden op heterdaad betrapt. De verdediger van W. zeide in zijn pleidooi, dat financiële' moei lijkheden buiten zijn schuld zijn cliënt in verleiding hadden ge bracht. FEUILLETON 40. „Hoor eens, Miek, ik vind, dat we er nu al meer dan genoeg over gezegd hebben." Maar daarvan wilde ze niets weten. Ze wond zichzelf op tot een toppunt van blinde razernij en zenuwoverspan ning. „Je kon me zeker niet verdedi gen, wel!" riep ze uit. „Je durfde tegen dat wijf niet zeggen, dat ze zich met haar eigen zaken had te bemoeien Neeje moest zoete broodjes bakken en verontschuldigingen voor mij aanvoeren, als had ik echt' iets heel verkeerds gedaan. En in tussen heb jijjij En rustig vroeg hij: „Wat is er met mij aan de hand, Miek?" Ze keek hem aan en haar ogen schitterden dreigend. „Jij hebt zelf praatjes uitgelokt of tenminste niet kunnen voorko men, dat weet je heel goed. Ze heb ben je overal met Cato Curfs ge zien. Het hele dorp heeft het aruk over jullie opzienbarende reis naar Amsterdam „Miek!" Hij stond zelf verbaasd over de heesheid van zijn stem. „Ik heb je na mijn terugkomst toch alles over dat geval verteld? door A. F. Ik heb Cato in de auto meegeno men naar Amsterdam, waar ze voor eigen zaken heenging, waar ik niets van afweet. Ik heb haar daar afgezet en zij is met de trein teruggekomen." „Maarwaarom heb je me er dan niets van verteld, voordat je ging? Waarom moest dat zo zo geheimzinnig gaan „Ik heb je dat al vier of vijf keer uitgelegd," zei hij kribbig. Cato wilde Jean niet met haar privé aangelegenheden niet lastig vallen. Hij is toch al ziek genoeg. Ze wilde hem niet graag veront rusten." „Ik zou anders zeggen, dat hij heel wat ongeruster moet zijn over het feit, dat jullie samen zo vroeg in de morgen erop uit trokken. Ik heb je immers verteld, dat ze je in het dorp gezien hebben, maar ik vertel je niet, wie jullie gezien heeft. Je bent openlijk met haar weggeredenen jij durft mij de les te lezen, omdat ik onvoorzich tig zou zijn geweest?" En in een vlaag van hernieuwde woede ging ze voort: „Hoe durf je daten hoe heeft die vrouw van Koremans dat aangedurfd! Zij is hier in ons huis gekomen om mij te bevitten en jij hebt dat toegelaten? Je hebt zelfs niet geprobeerd haar de mbnd te snoeren! Ik ken jé wel... je hebt een hekel aan gekibbel en ruzie. Je gaat rut de weg voor al les, wat je last kan veroorzaken. Maar dat doe ik niet!" raasde Miek door. „Ik houd van vechten! Ik had dat mens vanavond onder handen moeten nemen, maar nu zal ik het morgen wel doen". „Je zult morgen niks van die aard doen!" „Toch niet? Meen je dat?" riep ze uitdagend. „Wat zou je dan willen doen?" Net doen, alsof er niets ge beurd isgewoon met alles doorgaanmet onze vrienden en kennissen gewoon omgaan ja, met onze vrienden, Miek. Morgenavond naar de zanguit voering gaan en „Jazeker", riep Miek smalend. „Bij wijze van publieke kennisge ving, dat je me weer in genade hebt aangenomendat je me alles vergeven hebt... dat je weer met me in het publiek verschijnen wilt Nou, mijn idee is heel anders!" „Dan ben je een grotere zottin dan ik van je dacht," zei Hans vinnig. „En toch is dat de enige manier om een eind te maken aan die praatjes over jou." „En die praatjes over jou en Cato Curfs? André gaat hier van daan, maar Cato blijft!" Miek haal de diep adem en zei niet zonder overleg: „Jij kunt mg misschien onder bedwang houden, maar Jean Curfs is een invalide. Hij heeft er geen idee van, wat zijn vrouw in het schild voert „Zwijg Miek!" Tot dan toe had hij zijn woede in bedwang weten te houden, doch nu was hij ten prooi aan een drift, zoals hij nog tegenover niemand anders, laat staan tegen zijn eigen vrouw, on dervonden had. Het was een eer lijke, gerechtvaardigde toorn. Hij vond het niet nodig die te beteu gelen. Doch een diepgewortelde ge woonte deed hem zgn uiterlijke kalmte bewaren. „Miek, je moogt geen woord ten nadele van Cato Curfs zeggen... tegen niemand wie dan ook. Geen woord, heb je dat goed begrepen? En als je het toch doet, dan zal..." Hij hield zijn verdere woorden in. „En als ik het toch doe?" vroeg ze tergend. „Dan laat je je zeker van mij scheiden en trouw je met haar! Wat zou het voor jullie goed te pas komen, als haar man dood ging! Wat zou dat prachtig voor jullie uitkomen! Hij balde zijn vuis ten ineen en herhaalde ijzig kalm: „Dat mag je niet zeggen Miek!" „Is dat je laatste woord?" tart te zij. Hij knikte zwijgend, omdat hij niet verder durfde spreken. Er heerste een stilte, die als een snij dend zwaard tussen hen lag. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3