Nieuw 58 vierkante mijlen Duits gebied aan Frankrijken Benelux-landen UNCI moet helpen Republikeins gezag in Djogja te herstellen Geestelijke voorbereiding tot het H. Jaar mag niet worden verwaarloosd rote tkoek De Paus wijst op de gevaren van filmpers en toneel nar ook NI Dr. van Roy en noemt beweringen van Palar complete onzin Het rapport van Ds. Hildering Duitsers zullen vrij zijn de betrokken gebieden te verlaten Britse minister in ons land om schadevergoeding te betalen De unificatie der accijnzen oninginrichting in de Katholieke geloofsleer ph Mindszenty iDER Boekhandel J IDS DAGBLAD i- EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Republikeinse leiders toch naar Djogja? Donderdag 24 Maart 1949 *'44e Jaargang No. 11521 J GELOOFSAFVAL Veiligheidsraad aanvaardt 't voorstel van Canada Deskundigen zijn het eindelijk eens geworden De H. Vader sprak tot de pastoors van Rome Waar Nederland recht op doet gelden Kroniek en Kritiek Een cheque van 850.000 pond Dreigende staking in het Ruhrgebied „Ga terug Churchill" 1 250 g. koHie i wilt fcopen, dan :s. Zo 'n uitgc- lers. U kunt bij rs doen, de een ook koopt, het ff 1 AWfXPTrPAAT tJL LANGESTRAAT 68 A L K M A A B ÏE5Z5Z5E5H5E5HFH5H5H5aSH5; Elke 14 dagen een les, Het ingezonden werk ontvangt nen gecorrigeerd terug. Abonnementsprijs f7.50 per iaar: voor de gehele cursus (3 jaar) f20.Men ver- oindt zich minstens voor i laar. Prospectus met volle dig overzicht gratis ver krijgbaar. Landelijk Secretariaat der Katholieke Actie, Postbus 2, Heem stede. HESZSHSH5ESH5E5H5Z5SSH5HS IET MOEDERSCHAP [ongarije wijdde dit boek ocht een stralende krans drukte. Een boek dat in x:it als een koesterend ien gezin ontbreken mag. op houtvrij papier keu- boek f 5.75 kosten, te stellen dit prachtig :n wij de mogelijkheid st in twee maandelijkse m f 2.75 te voldoen, emplaar en teken dade- de strook in te zenden. mtvangenex Moeder twee maandelijkse ter- 2.75. DE BOER ALKMAAR TEL. 2906 25790 volledig nieuws uit menland litenland west r komen dan ook vaak gebouwen op het doek hij een schilder bij het de verf en de penselen vereeuwigen. Prachtig t naar school, kereltje"? zeilwedstrijden?" „Nee bini". „Heeft jouw broer the er! Dat is mijn broer ie circus?" Tonio noemt s, hoor", zegt de kunst- cen! Zeg maar tegen je or mijn vrouw en voor stermans!" zegt Tonio. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten veilig t nergens (Vondel) A FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 "-N Van Pastoor Drost van Schoorl, de bekende oud- praeses van de vroegere St. Josephgezellenvereniging en oud-aalmoezenier van de K.A.J., in het bisdom Haar lem, ontvingen wij een be schouwing over het probleem van de geloofsafval in de gro te steden en wat daarmee sa menhangt, Gaarne vestigen wfj op de gedachten van deze bij uitstek deskundige de bij zondere aandacht. (Red,) V.. Hooggeachte Redactie. In de hoop niet al te onbeschei den te zijn, zou ik gaarne enige aanvullende gedachten willen ge ven op uw serie interessante arti kelen over de Geloofsafval. Vallen er inderdaad zoveel ka tholieken af, vooral in de grote steden? Is de toestand werkelijk zo ver ontrustend? En kunnen we eventueel het plat teland in het algemeen hiervoor grotendeels aansprakelijk stellen? De voorouders van het gehele Nederlandse volk waren in het ver re verleden katholiek. Ketterijen, stelsels en allerlei invloeden waren de oorzaak, dat in de loop der eeu wen velen met de Moederkerk ge broken hebben. Niemand denkt er over het nageslacht nu nog te rang schikken onder de afvallige katho lieken. Is er een wezenlijk verschil, of iemands familie 20 jaar geleden of 200 jaar geleden afviel? Sinds tientallen jaren werkt een stelsel, dat een revolutie organiseert tegen God. Duistere machten ver breiden opvattingen, die radicaal in strijd zijn met de christelijke be ginselen. Het systeem is veranderd. Niet zozeer dogmatische, dan wel sociale moeilijkheden worden tegen de Kerk gepropageerd. Vooral In de tijden van sociaal onrecht en van werkloosheid werden vele slachtof fers onder de katholieken gemaakt. „Wat heb je aan de kerk, wat doet de kerk voor je, wat is de vrucht van 19 eeuwen christendom'". Aan de kerk werd verweten, wat feite lijk de schuld was juist van dege nen. die het christendom hadden ondermijnd. Daarbij kwam de in vloed van een kapitalistische ge notsreclame, die de eigenlijke waar de van het leven uit het oog deed verliezen. Nu zitten we met de brokken. Zo telt Amsterdam al officieel sinds jaren honderdduizend zgn. af vallige katholieken. Wij mogen niet blind zijn voor deze vreselijke realiteit, en deze bloedende won den in 't Mystieke Lichaam nooit verwaarlozen. Maar, gaat het nu aan. om telkens weer de kinderen, die uit de meest al gemengde huwelijken van deze naam-katholieken voortkomen, te blijven optellen bij dat schrikbaren de aantal afvalligen? Je moet toch ergens op zitten, om er af te kun nen vallen. Wie in een afgrond ge boren wordt, is er niet in gevallen. Herhaalt hier eenvoudig de historie zich niet, zodat duizenden worden meegesleurd door hedendaagse stel sels, die erger zijn, dan een kette rij? En moeten we dan in vergelij king met het verleden, bijv. elders de Islam of hier de Reformatie, niet constateren dat er een gunstig ver schil is, omdat het merendeel, ook in de grote steden, zich goed houdt, dank zij allerlei natuurlijke en bo vennatuurlijke krachten? Nu zal men aanstonds tegenwer pen: ..Ja, maar deze afvallige men sen staan toch nog geregistreerd als katholiek, en wat het voornaamste is, ze zijn toch gedoopt, dus zijn ze Ingelijfd in de kerk, dus zijn ze ge bonden aan de kerkelijke wetten, dus behoren ze bij het percentage afvallige katholieken". Statistisch misschien wel. Ik vraag mij echter af. of de juiste statistiek ook een juist beeld van de werkelijke toe stand geeft, niet alleen objectief, maar subjectief. De Rozengracht is nog altijd Rozengracht, ofschoon cr van een gracht geen sprake meer is. en de Haarlemmermeer is nog altijd Haarlemmermeer, ofschoon er geen meer is te bekennen. Zo zijn er velen, die zich niet als gods dienstloos willen opgeven, omdat ze van huis uit katholiek zijn, en wier kinderen, louter uit formali teit of om wille van de grootouders en de familietraditie, nog gedoopt werden. Zeker, dat brengt de ver plichting mee, om ze katholiek op te voeden, maar. wat kan daar in de practiik van terecht komen? De ondervinding leert, dat de priester op huisbezoek dikwijls mensen treft, die stom-verwonderd horen, dat ze katholiek en zelfs ge doopt zijn, ofschoon ze nooit enige katholieke opvoeding hebben ge had. nooit een katholieke school hebben bezocht, nooit hun eerste H. Communie hebben gedaan. Ze weten niet anders te antwoorden, dan, dat ze thuis eens zullen infor meren, hoe dat eigenlijk zit. En gaat de priester dan heen met weer een non-paschant oftewel afvallige erbij? En zijn de niet-gedoopte kin deren van deze mensen, die op de huisbezoekkaart als zodanig geno teerd worden, dan ook afvallig, om dat vader of moeder gedoopt is? Inderdaad komen zeer vele van deze mensen of, juister gezegd dik wijls, hun ouders oorspronkelijk van het platteland. Maar. er komen er veel meer van het platteland, die ook de bescher ming van het plattelandsmilieu moeten missen en in de stadsparo- chies voorbeeldige katholieke ge zinnen zijn. Daarom zou het de moeite lonen, om na te gaan, of wel altijd het ge mis aan milieubescherming de oor zaak is. Afgezien nog van de vraag, wat het katholicisme waard is, dat staat of valt met milieubescher ming. Ik geef toe, dat vele platte landers in de stad verloren gaan. Vervolg op pagina 3. PNE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteravond met acht stemmen vóór en drie onthoudingen (Frankrijk, Rusland en de Oekraine) een voorstel van Canada aanvaard, waarbij aan de UNCI de opdracht wordt gegeven, in overeenstemming met de resolutie van de Raad van 28 januari, behulpzaam te zijn bij het bereiken van overeenstemming tussen de partijen en wel op de twee volgende punten: 1. het herstel van het Republikeinse gezag te Djogja en 2. het organiseren van een Ronde Tafel conferentie te Den Haag met het doel de onafhankelijke Ver enigde Staten van Indonesië in het leven te roepen. bracht aan Djogja juist op de dag dat de beschuldiging werd geuit. Dr. van Royen had niets meer toe te voegen aan zijn vorige ver klaring met betrekking tot Palar's uitleggingen van 't nieuwe hoofd stuk van de Nederlandse grond wet. De vertegenwoordiger van India had aan dr. van Royen gevraagd om een ondubbelzinnig antwoord op de vraag of Nederland een pre liminaire conferentie aanvaardt. Dr. van Royen verklaarde zich bereid dit antwoord te geven: Ne derland en de Republiek zullen onder auspiciën van de UNCI be spreken of er wegen en middelen gevonden kunnen worden om te bereiken: 1) het staken van alle militaire operaties en guerillage- vechten; 2) tegemoetkoming aan de bezwaren welke voor de repu blikeinse leiders bestaan tegen het deelnemen aan een ronde tafel conferentie. En wel op deze wijze, dat het herstel van de vrede' en de handhaving van rust en orde, waarover in de resolutie van 8 Jan. wordt gesproken, niet in gevaar zal worden gebracht. Dr. v. Royen beslot met de hoop uit te spreken, dat de republikeinse leiders op een zodanige conferentie bewijzen zouden geven van dezelfde ver zoenende geest als waarvan de Nederlanders bereid zijn olijk te geven. Het Canadese voorstel houdt verder in, dat wanneer een der gelijke overeenstemming is be reikt, de Raad van gevoelen zal zijn, dat het houden van een zo danige conferentie en deelname hieraan door de UNCI, overeen komstig de haar verleende be voegdheden, in overeenstemming zal zijn met de bedoelingen en objecten van de resolutie van 28 Januari. Voordat de Veiligheidsraad het Canadese voorstel aanvaardde, besloot de Raad aan de UNCI te verzoeken de Raad in te lichten over de toestand te Djogja. Zoals bekend had Palar Nederland er Maandag van beschuldigd de hoofdstad van de Republiek syste matisch te verwoesten. Nadat de Canadese afgevaar digde, McNaughton, zijn voorstel had ingediend, sprak dr. van Royen, die verklaarde nog niet te willen antwoorden op deze nieu we voorstellen. Hij betuigde zijn spijt, dat in de twee laatste zittin gen van de Raad een aantal spre kers het uiterste heeft gedaan om de atmosfeer te verstoren door het eindelook.herhalen van beschuldi gingen. Iedere onpartijdige waar nemer zou zich hierbij hebben moeten afvragen: wat is toch het doel van dergelijke debatten? Is het te verwonderen dat, zoals ver schillende sprekers hebben gecon stateerd, het prestige van de Raad snel daalt? Dr. van Royen richtte zich daar na tegen de bewering van Palar, dat de Nederlanders thans doende zouden zijn Djogja te verwoesten. Hij noemde dit „complete onzin" en zeide, dat het ook hem nuttig leek dat de UNCI deze beschuldi ging zou verifiëren, vooral nu de commissie toevallig een bezoek Sergeant P. A. Luyten uit Breda steekt een kali (rivier) over in de omgeving van Bamiaju (Indonesië) HARSTER TOT 12 JAAR VEROORDEELD Hef Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft dr. W. Harster, gedu rende de oorlog „befehlshaber" der Sipo en van de SD, na Rauter de hoogste Duitse politie-autoriteit in Nederland, veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf met aftrek der pre. ventieve hechtenis. GENERAAL CLAY TE LONDEN LONDEN, 23 Maart (A.P.). Generaal Clay, de militaire be windvoerder in de Amerikaanse zóne van Duitsland, is Woensdag al per vliegtuig te Londen aange komen om Duitse problemen te bespreken met de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Lewis Douglas. Generaal Clay zou nog gisteravond naar Duitsland terug vliegen. BRITSE VICE-CONSUL MOET PRAAG VERLATEN Kapitein Philip Wildash, de Brit se vice-consul te Praag, heeft van de Tsjechische regering bevel ge kregen het land binnen 24 uur te verlaten. Kapitein Wildash was j.l. Dinsdag door de Tsjechische politie van hüis gehaald en eerst na een verhoor, dat meer dan vijf uur duurde, losgelaten. Het departement van buitenlandse zaken te Praag heeft de Britse ambassade medege deeld, dat de kapitein in staat van beschuldiging was gesteld van ern stige feiten en dat hij zou worden aangehouden, indien hij het Tsje chische grondgebied niet binnen 24 uur zou verlaten. Naar men zegt, zou de maatregel verband houden met de aanhouding van de Tsjecho-Slo- waakse burger Dietrich, die ver dacht wordt deel uit te maken van een illegale organisatie en dat tegen kapitein Wildash verdenking be staat, dat hij van de diensten van Dietrich gebruik heeft gemaakt. Later werd bekend gemaakt, dat mej. Nadia Minarikova, de secre taresse van de kapitein Wildash gisterenmorgen, toen zij zich naar haar werk begaf, is gearresteerd. DEN HAAG, 23 Maart (A.N.P.). Naar aanleiding van het rapport van Ds. Hildering over zuiverings actie te Peniwen, deelt men het A.N.P. van bevoegde zijde te Den Haag mede, dat in Batavia omtrent de in dit bericht gemelde feiten niets bekend is. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht heeft men echter van officiële zijde verklaard, dat een onderzoek zal worden in gesteld. OUD-MINISTERSASSEN KRIJGT DE „LEEUW" Bij Kon. besluit is mr. E. M. J. A. Sassen, oud-minister van Over zeese Gebiedsdelen, benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Het olifantendressuurstation Gangala na Bodio in het district Uele (Belgische Congo) is de enige inrichting in Afrika, waar men er in geslaagd is wilde olifanten te vangen en af te richten. Sedert 1947 worden alle gevangen olifanten overgebracht naar het jachtkamp Aru, 35 k.m. meer oostwaarts, teneinde uit putting van de weidelanden te voorkomen. Enkele zeer jeugdige gevangenen bij hun bad in de Dungu-rivier onder toezicht van een temmer. PARIJS, 23 Maart (Reuter). Deskundigen van Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Beneluxlanden werden het heden eens over de overdracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duits gebied aan Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk, zo verneemt men in Parijs. Overeenstemming over deze „kleine correcties" werd bereikt na weken van langdurige bespre kingen, die ten doel hadden de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duitsers, die bij deze correcties betrokken waren, zo goed moge lijk te behartigen. De aanbevelingen van de des kundigen zullen naar de regerin gen der zes landen worden gezon den ter goedkeuring. In de loop van deze week zal over de bespre kingen een officieel communiqué worden verstrekt, zo vernam men op het Franse ministerie van bui tenlandse zaken. De overeenstemming heeft al leen betrekking op de „kleine aan spraken" door Duitsland's wester- buren. Grotere aanspraken zullen later behandeld worden. In de boezem van het comité, dat de be sprekingen voerde, is cr een voortdurende strijd geweest tussen Duitsland's kleine buren en de Anglo-Saksische landen. De Britse en Amerikaanse des kundigen, zo werd in Parijs ver nomen, verzetten zich tegen elke grenswijziging op grond van het feit, dat dit de Duitse publieke opinie zou verbitteren, zonder dat daarbij Nederland, België en Lu xemburg enig voordeel zouden hebben. De Franse afgevaardigde, die zich minder fel verzette tegen grenswijziging, baseerde zijn hou ding op een verzet tegen elke annexatie waarbij bevolking en steden betrokken waren. De overeenkomst beoogt, zo ver neemt men, dat alle Duitsers, die in de betrokken gebieden wonen, vrij zullen zijn om het gebied te verlaten met al hun roerende goederen. Het gebied dat België wenst cm- vat in hoofdzaak de districten Rotgen en Muetsenich met een ge zamenlijke bevolking van 4500 zielen. Het voornaamste doel van deze correctie is te voorkomen, dat de Belgische spoorlijnen ze ven keer de Duitse grens passeren. Alle voorgestelde correcties zul len eventueel vervat worden in het toekomstige vredesverdrag met Duitsland, zo zeide men in welingelichte kringen. VATICAANSTAD (K.N.P.). De H. Vader heeft Woensdag morgen de pastoors en de vastenpredikers van Rome onder leiding van Mgr. Traglia in bijzondere audiëntie ontvangen. In Zijn toespraak herinnerde de H. Vader aan de voorbereidingen voor het H. jaar, wanneer van alle delen der wereld talrijke bede vaarten naar Rome zullen worden ondernomen. De materiële en organisatorische voorbereidingen, aldus de H. Vader, zijn in volle gang, maar het is veel belangrijker, dat de geestelijke voorbe reiding daarmede gelijke tred houdt,. Deze laatste blijft altijd het voornaamste element van het apostolaat. De H. Vader wees dan op het feit, dat verschillende pastoors van Rome de gemeen schappelijke H. Mis voor de mannen als het middelpunt gesteld hadden van het H. jaar. Wij spreken Onze goedkeuring uit over deze oefening om wille van haar geest en haar methode want het H. Misoffer dient het middel punt te zijn van het leven en van alle handelingen der gelovigen. Wij moeten tot Onze droefheid vaststellen, aldus de Paus, dat de geest van gebed voortdurend aan het afnemen is en dat daarentegen de wereldse geest in de gezinnen veld begint te winnen, zelfs in die gezinnen, die voorgeven Katholiek en trouw aan Christus te zijn. Wanneer de gebedskruistocht der gezinnen in andere landen met enthousiasme is begroet, wanneer zelfs de spelers van het grootste filmcentrum der wereld zich ter beschikking stellen van een zo ver heven zaak, hiV zouden dan de Ka tholieken van de Eeuwige Stad daarbij willen achterblijven. De H. Mis is een bron van zelf beheersing, van zelfverloochening en van de juiste onderwerping der aardse dingen aan het eeuwige. De propaganda voor een aards leven zonder God is begonnen. De H. Va der wees in verhand daarmede op de gevaren van film, pers en toneel. Zelfs in vele films die moreel toe laatbaar geacht moeten worden, le ven en sterven de mensen als be stond er geen God, geen Verlossing en geen Kerk. De gemeenschappelijke H. Mis voor de mannen, zo vervolgde de H. Vader, heeft niet alleen een gun stige invloed op de mannen zelf, maar ook op de gezinnen, de ge meenschap en de staat. Wij mogen niet de ogen en het hart sluiten voor alles, wat in de pers, op het witte doek en op het toneel het schaamtegevoel en de zedenwet schaadt. Hij herinnerde in het bij zonder aan de verantwoordebjKheid die rust op de ouders en veroor deelde het, dat deze hun kinderen zonder controle laten gaan naar films en toneel, die iemand het schaamrood op de kaken brengen. De H. Vader wees hier op de ge varen, die men in dit opzicht op alle gebieden van het openbare le ven ontm/et, ook in boeken, ge schriften en geïllustreerde bladen. Een andere vrucht van belangrijke betekenis, die van een gemeen schappelijke H, Mis uitgaat, is vol gens de Paus de kinderlijke onder werping en gehoorzaamheid aan de H. Vader en een geest van onder linge eensgezindheid, telkens wan neer het er om gaat de rechten van God en van de Kerk te verdedigen. Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden ligt ten noor den van Aken en omvat o.m. het gebied rond Geilenkirchen. Er vallen enkele kolenmijnen binnen en de bevolking omvat ongeveer 7000 zielen, aldus deelt Reuter uit Parijs mede. De „Volendam" Vrijdag naar Indonesië Het troepenschip „Volendam" zal Vrijdag 25 Maart 1949 met detache menten van de K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de Rotterdamse haven naar Indone sië vertrekken Indirecte lasten (Sm.) Een van de gevolgen van de samenwerking in de Benelux is, dat er unificatie komt in de belastingen. Dat is op zich een goed ding. Een beetje langs een omweg komen wij er zo allicht toe, ons belastingstelsel, dat hope loos ingewikkeld is, te herzien Nu is het bekend, dat de Belgen bij de belastingen de nadruk laten vallen op de indirecte belas tingen, terwijl bij ons het meer gezocht wordt in de directe, hoe wel indirecte (voor de schat kist) ook niet te versmaden zijn! Bij de behandeling van het ver drag, dat inzake belastingen en accijnzen tussen België, Neder land en Luxemburg gesloten is op 16 December 1948, en welk ver drag verleden week in de Tweede Kamer aan de orde was, heeft de heer Lucas van de K.V.P. er te recht op gewezen, dat de verwer kelijking van de Economische Unie van de Benelux voor ons land zal betekenen een verschuiving van de belastingen van de directe naar de indirecte. Dit betekent, dat de belastingdruk zal verschuiven bij de individuele belastingbetalers. Daar moet in zoverre tegen ge waakt worden, dat het gevaar be staat, dat de minder draagkrach- tigen en de grote gezinnen zwaar der worden belast. Hiertegen zul len maatregelen genomen moeten worden. Pr zal op gelet moeten worden, dat de kosten van het noodzakelijk levensonderhoud zo weinig mogelijk stijgen. Waar die stijging niet te voorkomen is, zal een compensatie gevonden moeten worden op het terrein van de di recte belastingen. Een verhoging van de belastingvrije bedragen en een verhoging van de kinderaf trek zijn dan op hun plaats. Veel houvast was er op dit punt aan de toezeggingen van de minister niet te krijgen. Toch zal daarop aange stuurd moeten worden. Want als we nu toch bezig zijn met voor beelden te nemen aan België, dan mogen we bedenken en vooral de regering mag dat dat welis waar in België de indirecte belas tingen hevig zijn, maar dat daar dan ook op velerlei manieren, meer nog dan hier, aan de mate riële en fiscale moeilijkheden van de grote gezinnen tegemoet geko men wordt! SAMENWERKING IN GUYANA Engeland, Frankrijk en Nederland hebben besloten tot uitwisseling van wetenschappelijke en economi. sche inlichtingen omtrent him ge bieden en Guyana. Op een drie daagse conferentie tussen de gou verneurs van Brits-Guyana en Ne derlands Suriname en de prefect van Frans-Guyana werd besloten, dat inlichtingen zullen worden uit gewisseld door de technische de partementen der drie regeringen op het gebied van mijnbouw, land bouw, bosbouw, visserij, transport, handel en openbare gezondheid. Met het m.s. Mecklenburg is gisterenavond om half acht de Britse minister van verkeer, mr. Alfred Barnes, in Nederland aan gekomen. Hij werd in Hoek van Holland verwelkomd door zjjn Nederlandse ambtgenoot, mr. D. G. W. Spitzen, door de Britse ambassadeur, sir Philip Nichols, alsmede door de waarnemend di recteur-generaal van Waterstaat, mr. P. J. Vos. Op uitnodiging van de Neder landse regering zal de Britse mi nister een viertal dagen in ons land doorbrengen ter gelegenheid van de ondertekening van een over éénkomst tussen beide regeringen over de financiële afwikkeling van vorderingen, voortvloeiende uit het gedurende de oorlogstijd verhuren van een groot gedeelte der Ned. koopvaardijvloot aan de Britse re gering. A.F.P. meldt uit Londen, dat de Britse minister van Verkeer, Alfred Barnes, naar Nederi/id Is vertrok ken om een overeenkomst te teke nen ter regeling van de vergoeding voor de schade aan Nederlandse koopvaardijschepen, welke in de oorlog is geleden. Hij zal aan de Nederlandse regering een cheque overhandigen van 850.000 pond. Dit bedrag komt bij de 12 millioen pond, die ilederland van Engeland De stakingsdreiging in het Ruhr gebied is toegenomen nu onderhan delingen tussen leiders van bouw vakverenigingen en de werkgevers mislukt zijn. De landarbeiders hebben aange kondigd loonsverhoging te zullen eisen en de meerderheid der arbei ders in drukkerijen, papierindustrie en chemische industrie zijn voor 'n stakingsactie Ook de mijnwerkers en arbeider/ m staal- en ijzerfabrie ken hebben loonsverhoging geëist en dreigen mét staking. sedert het einde van de oorlog heeft ontvangen voor de diensten, die de Nederlandse koopvaardij sedert Mei 1940 aan Engeland heeft bewe zen. Men verwacht, dat de overeen komst, welke Vrijdag a.s. te Den Haag zal worden getekend, een de finitieve regeling zal bevatten van de door beide landen gestelde eisen Inzake wederkerig bewezen scheep vaartdiensten. Toen Winston Churchill Woens dag aan boord van de „Queen Eliza beth" te New York aankwam, werd hij opgewacht door ongeveer hon derd demonstranten, vrouwen en mannen, die zien in de naburige straten nadelen opgesteld. l»e de monstranten riepe - in koor: „Geen Noord-Atlantisch Pact. Ga terug Churchill". De demonstratie was georgani seerd door het comité tegen oor logspropaganda van de nationale raad van de vereniging voor Ame- rikaans-Sowjet-Russische vriend schap. BELGIë VRAAGT UITSTEL Officieel is medegedeeld, dat de Belgische regering aan de regerin gen van Nederland- en Luxemburg heeft verzocht de overeenkomst in zake de unificatie van de accijnzen in de drie landen niet op de hier voor vastgestelde datum, 1 ApriJ a.s., in werking te doe® treden, doch de uitvoering van deze over eenkomst uit te stellen tot een na der te bepalen tijdstip. TRAAN PRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" Tot en met 12 Maart had de Wil lem Barendsz geproduceerd 99.466 vaten (16.577 ton) traan en 4168 vaten f695 ton) spermolie, tegen 62.310 vaten ,10.385 ton) traan en 6809 vaten (1135 ton) spermolie in de overeenkomstige periode van het vorige vangstseizoen. Tengevolge van de minder gunstige weersom standigheden is de weekproductie iets teruggelopen. met 29 Maart r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1