DE JONGEREN BIJEEN De Figaro's geschoren VERKIEZINGSGELUIDEN r ALKMAAR EN OMSTREKEN Het Kruis in deze tijd 'n Nieuwe lente, 'n nieuwe krant J Vereniging van Volkstuinders „Alkmaar en Omstreken" blijft zelfstandig Economische Unie Frankrijk-ltalië Marktberichten V IC O 011 IÏHIISMV V\ VICTORY-CAKE DE Een specialiteit uit de banketbakkerij SOETE SOECKER Geschikt Iets bijzonders Duurzaam voor de reis ADVERTEERT IN DIT BLAD! N PAC. 2 Donderdag 24 Maart 1949 ALKMAAR. In het wapen \an Heemskerk hielden de L.T.J. de K.A.J. en de K.J.M.V. een ge combineerde vergadering welke onder voorzitterschap stond van de heer P. Roskam. Geopend werd met het zingen van de bondsliede ren der drie organisaties waarna de voorzitter mededeelde dat het in de bedoeling had gelegen van het districtsbestuur van de L.T.J. om een vormingsavond voor de leden te organiseren doch dat men het onderwerp van zo groot belang achtte, dat men meende ook de K.J.M.V. en de K.A.J. uit te moe ten nodigen. Het deed spreker voorts genoegen een zo groot aan tal aanwezigen bijeen te zien ep hij zag daarin een symbool van de activiteit en de samenwerking der jongeren. Het woord was vervolgens aan de heer Jongerius, die wegens ziek te van de heer Theo van Steen, deze verving en het onderwerp van de avond: Kruis en Cultuur in een Satanische tijd, op zijn eigen wijze behandelde. Na een overzicht te hebben ge geven van de oude heidense ge bruiken, waarmede men voor de komst van het Christendom onheil trachtte af te weren, toonde spre ker de betekenis van het kruis aan, dat in waarheid een groot onheil van het mensdom afweert. Immers het kruisoffer, in de H. Mis dage lijks herhaald, weert de paradijs vloek af en stelt de mens in staat, het paradijs hiernamaals te vero veren. Zij, die in God niet geloven maken zich zelf een paradijs, hetzij door Butlinkampen, bioscoop of de dans. Buiten het Christendom is er een dubbele cultuur waarin het geestelijk leven maar op de tweede plaats komt, ja tegenwoordig zelfs heel niet aan bod komt. De geest van de mens wordt gedood en daar door wordt aan de mens zijn waar digheid ontnomen. De massamens wordt ook nog in zijn vrije tijd ver leid en op Amerikaanse, zakelijke wijze uitgebuit. Het gemis aan menselijke geest wordt verdoezeld door lawaaierige muziek dat de laatste gevoelens tracht te smoren. We leven in een wereld tussen 2 fronten, het kapitalisme en het communisme, beiden voortgekomen uit het materialisme. Tussen deze twee uitersten leeft een veelal dro merig Christendom dat tegenwoor dig gedreven wordt en niet altijd meer weerbaar genoeg is. Het ge beuren in Hongarije is daar vol gens spreker een voorbeeld van. Voorts verweet spreker aan de ver doorgevoerde industrialisatie en de lopende bandsystemen de af stomping van de geest. Hij spoorde de jongeren aan, om in eendracht samen te werken, zich te ontwikkelen en in het teken des kruises te werken voor een beter Europa. ALKMAAR. Met de nieuwe lente verscheen op 21 Maart ook een nieuwe krant in onze stad; we heb ben er zeker nog niet genoeg. De redactie van het blad, dat zich de Vrije Noordhollander noemt, en waarin de vroegere Noordhollander is herboren, vond het hoog tijd, dat het Chistelijk volksdeel weer zijn eigen dagblad kreeg. „De z.g. neu trale pers," zo schrijft het blad, ..heeft nu lang genoeg de gelegen heid gehad, om zonder verweer on zerzijds, met ons te doen, wat goed was in haar ogen." „Wij gaan voortaan," aldus ver volgt het blad, „het Alkmaarse pu bliek weer voorlichten inzake het plaatselijk politiek gebeuren en vooral de heren van de Voordam wordt in overweging gegeven daar rekening mee te houden." Ook met de socialistische bladen hoopt de redactie af en toe eens een appeltje te schillen, maar deze politieke bladen zullen daar van zelfsprekend op rekenen. Het blad kondigt voorts aan, dat het in verband met de komende stembusstrijd meer belangstelling hoopt te wekken voor de gemeen tehuishouding, als zijnde een aan gelegenheid, waar niet alleen de raad, doch de hele burgerij mee te maken heeft. Wij vernamen echter, dat de Vrije Noordhollander geen verkiezings. verschijnsel is. doch dat men voor nemens is dit dagblad blijvend te laten verschijnen. UITSLAGEN ZWEMWEDSTRIJDEN De uitslagen van de door de be- drijfsvoetbalver. gehouden zwem wedstrijden luiden als volgt: Hoofdnummer 4 x 25 m. estafette vrije slag 1. SOVA 1.09.6; 2. Stoel 1.17; 3. Slagers 1.20. Hinderniszwemmen: 1. Perzifo L. Schats 0.38; 2. Reiniging N. Schats 0.33.2; 3. Reiniging K. de Groot 0.44. Gecostumeerd zwemmen: 1. Ford boys Gilles 24 pt.; 2. Fordboys Lin- geman 21 pt.; 3. Ringers D. Kruis- veld 19 pt., 4. Postillon Heijblok 18 punten. 25 m. schoolslag heren tot 30 jr.: 1. SOVA, S. H. Hoffstaetter 0.18,1; 2. Postillon, H. van 't Kaar 0.19,7; 3. Stoel, H. Kramer 0.20.1 25 m. schoolslag heren uoven 30 jaar: 1. Alkm. Crt„ E. de Wandeler 0.17.2; 2. SOVA. H. Stammes 0.20,4; 3. Lichtbedrijven, C Pronk 0,20.4. 25 m. vrije slag heren tot 30 jr.: 1. Lichtbedrijven F. Baas 0.15,1; 2. SOVA, S. H. Hoffstaetter 0.16; 3. Ringers, N, den Izeger 0,16,3. 25 m. vrije slag heren hoven 30 jaar: 1. Lichtbedrijven. C. Pronk 0.15.4; 2. Alkm. Crt„ H. de Wende- Ier 0.15,6; 3. SOVA, H. Stammes 0.16. 4 x 25 m. estafette dames vrije slag: 1. Perzifo-Krom 1.06; 2. Rin gers 1.15,1. 25 m. schoolslag dames tot 30 jr.: 1. Ringers. J. Schuurman 0.20.8; 2. Ringers, M. Visser 0.22,3; 3. Krom. V. Stafeckie 0.23.1. 25 m. vrije slag dames tot 30 jr.: 1. Ringers R, Hollaar 0,17; 2. Krom V. Stafeckie 0.17.2; 3. Ringers. W. van Lienen 0.17,7. Na een pauze werd gelegenheid tot vragen gegeven waarvan door verscheidenen gebruik werd ge maakt. Pastoor Drost uit Schoorl die zich als oud-kajotter-aalmoe- zenier tussen de Kajotters had be geven, was het niet eens met de gewoonte van de laatste tijd, om altijd het systeem van de lopende band, het eentonig werk, af te kammen. Niet alleen het fabrieks werk is eentonig, ook in andere takken van bedrijf heerst eentonig heid. Maar men moet juist in goe de ontspanning en ontwikkeling daar een tegenwicht in zoeken. De bijeenkomst werd besloten mot het zingen van enige liederen en een dankwoord van de hêer Roskam aan de spreker van de avond. RECTIFICATIE ALKMAAR. Dezer dagen plaatsten wij een recensie over een film „Havenkwartier", die door de Volksuniversiteit alhier vertoond zou worden. Het ging om een tien jaar oude film, die ook na de oor log weer verscheidene malen was vertoond en waarvan mij, tegen on ze gewoonte in, doch in dit geval begrijpelijk een bespreking gereed hadden liggen. Daar wij van het niet doorgaan der voorstelling niet op dc hoogte waren gehouden, is de copy door gegaan met het gevolg, dat er toch een recensie van verscheen. Een abuis, waarvoor wij onze lezers ons excuus aanbieden. TONEELAVOND „COVOTO" UITGESTELD ALKMAAR. De laatste abon nementsvoorstelling. die „Covoto" dit seizoen zal geven en die aanvan kelijk was vastgesteld op Maan dag 28 Maart, is wegens ziekte van een der hoofdrolspelers uitgesteld moeten worden. De voorstelling zal nu op Woens dag 6 Apr. plaats vinden. Opgevoerd wordt ..Montserrat" door het Rot terdams Toneel o.l.v. Ko Arnoldi met Joan Remmelts in dc titelrol. JACHT OP INBREKER. ALKMAAR. In de nacht van Dinsdag op Woensdag ontdekte een agent van politie een persoon, die zich verdacht ophield in de portiek van de woning van de heer L. S., Nic. Beestkadevan der Leynstraat. Bij het naderen van de agent nam de man de vlucht dwars door de tui® van de heer Brasse en door een moddersloot. Enkele waarschuwende schoten mochten niet baten, de man ontkwam door de weilanden in de richting Koe dijk. Een landbouwer, die hij daar in de morgen om geld vroeg om verder te gaan, waarschuwde de politie, doch de man wachtte deze niet af en ging er van door. Van morgen ontdekte de Rijkspolitie uit Bergen de man in een hoekje van een schuit. Het bleek een 33- jarige Amsterdammer te zijn, die vier weken geleden uit een ge sticht in Avereest was ontslagen. Hij is aan de politie in Alkmaar overgeleverd. Bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat hij bij een perceel aan de Nic. Bcetskade reeds een hoeveelheid stopverf uit het raam had verwijderd. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan nes F. zoon van J. Kruyer en C. Smak. Pieter, zoon van P. Koen en C. Noorden. Klaas, zoon van M. Ruiter en G. Roemer. Johan, W. J. zoon van N. J. Veeten en H. Breektvcld, Hendrik, zoon van J. de Border en E. A. Terjung. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Mrs. Parkington, 18 jaar. Cinema: Gejaagd, 14 jaar. Victoria: In het duister van de nacht, 18 jaar. A.B.T.: Straatjon gens en Home on the Ran ge, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten. Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: ,1 Smit, Omval 60, tel. 3931. Geslaagd ALKMAAR. Bij het op 17 Mrt. 1949 te Schiedam gehouden examen voor Costumicre slaagden de dames T. Kaendorp en J. Kapteyn te Alk maar en R. Dingemanse te St. Pan- cras. leerlingen van Modevakschool T Ooms. POLITIE-VOETBAL ALKMAAR. De A.P.S. heeft gisteren een 51 overwining be haald op Haarlem II, Indien het Rijkspolitie-elftal, dat nog n wed strijd moet spelen, deze wedstrijd wint, staan deze twee elftallen ge lijk en moeten zij een beslissings wedstrijd spelen om het kampioen schap. Deze eventuele wedstrijd zal naar alle waarschijnlijkheid op het Sportpark worden gespeeld. Mijnongeluk in Joego-Slavië eist 1 8 doden Volgens te Rome uit Triest ont vangen berichten zijn in een kolenmijn bij Albona in Joego slavië 18 mijnwerkers om 't leVen gekomen toen eeïi déél van een mijngang instortte. VOOR DE POLITIERECHTER Voor de Bijzondere Politierechter Mr. Peereboom, verscheen Woens dagmiddag een parade van kappers, al of niet met dameszaken, die aan hun personeel te hoge lor-n had den uitbetaald. C. L. uit Schagen, die verstek liet gaan. had aan ep" bediende meer betaald dan deze toekwam. Hij wist van de Rijksregeling niets af en deed, wat dit betreft, niets onder voor zijn collega's, die na hem ver schenen, want ook zij wisten van toeten noch blazen. L. had f 5.- aan een leerling betaald, terwijl er maar f 4.betaald mocht worden. De officier, mr. Vellinga, was van oordeel, dat hier maar eens een eind aan moest komen en vooral nam hij het de verdachte kwalijk, dat hij niet de moeite had gedaan, eens kennis van de loonregelingen te nemen. De eis werd f 100 of 30 dagen, ondanks het verzoek van L, om het P.V. maar te vernietigen. Het vonnis werd t 5 of 15 dg. Nicolaas P. uit Mcdemblik had ook f 5.- betaald, waar er maar f 4.- moehten worden gegeven en waar f 12.- was vastgesteld, had hij f 17.50 betaald. Zijn verweer was klassiek, hij had er niet aan gedacht. De eis was f 150 of 30 dg., vonnis f 100 of 20 dg. H. J. H. uit Den Held i had in- pl-i-ts van een lijntje f25 aan Zijn bediende uitbetaald. De officier vond dit wel bet ernstigste geval en vorderdef 175 of 40 dg. Dc man werd bi| verstek veroordeeld tot f150 c.t 30 dg. L. M. W. P., eveneens uit Don Helder, bracht eigenmachtig het loon van zijn bediende van f5.- op f7,50. Bij verstek werd hij veroor deeld tot 175 of 15 dg. .1. van der V., een dames- en he renkapper uit Den Helder, wist wel dat er een loonregeling was, maar had niet de moeite genomen, die eens door te neuzen. Hij meende, dat het niet nodig was, omdat de bediende, die f 35 vroeg, al 13 jaar in het vak was en dus wel zou kun nen weten, wat hij moest vragen. Maar aan andere bedienden, die niet 13 jaar knipten, schoren en on- duleerden, had hij ook hogere lo nen betaald. Iemand die f 13 moest hebben, kreeg er f 17.50. Dal deed hij om een meisje, dat thuis de kost moest verdienen, een beetje te hel pen. Dat vond de politierechter al lemaal wel heel mooi, maar die hogere lonen kon hij toch niet toe staan. Want die lonen worden uit eindelijk toch op de klanten ver haald. De officier dacht er juist zo over en eiste f 150 of 30 dg. Ver dachte bracht nog naar voren, dat hij nu de goede ionen betaalde, met het gevolg, dat een zijner hulpen al naar elders was vertrokken. Het vonnis werd f 100 of 20 dg. De Helderse rij werd gesloten met J. W. R., die dacht er goed aan te doen maar niet te verschijnen. Hij had aan drie man personeel ho gere lonen betaald dan was toege staan en zal nu f 125 moeten beta len of een maand moeten zitten. G. H. uit Hoorn, dames- en heren kapper, betaalde aan een kapster in plaats van f 6.95 een loon van f 12.50. aan een tweede f 20 ïnplaats van f 10.40 en aan nummer drie f25 ALKMAAR Het is een alge meen verschijnsel, dat de leden vergaderingen Van verenigingen in de regel matig worden bezocht. Een uitzondering op de regel vormt zeker de door dc Volkstuin- houdersvereniging „Alkmaar en Omstreken" gisteren gehouden buitengewone ledenvergadering in Tom's Café en Restaurant aan het Waagplein alhier. Van de 218 pachters, welke deze vereniging telt, waren er niet minder dan 170 aanwezig. Ter tafel lag n.l. een voorstel van „Alkmaar en Omstreken" om zich af te scheiden van het Alge meen Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland. De voorzitter, de heer C. Roeper, wees er in zijn openingswoord op, dat de vergadering voor een zeer be langrijke beslissing stond. Volgens de statuten van het Algemeen Verbond kan een besluit tot af scheiding slechts worden aangeno men op een vergadering, waar minstens 2/3 van het aantal leden aanwezig is en waar ten minste 2/3 van de ter vergadering aan wezige leden zich vóór afschei ding verklaren. Daar Alkmaar de organisatorische weg wil blijven bewandelen, is ook het Algemeen Verbond voor deze vergadering uitgenodigd, die daartoe de voor zitter van dit Verbond, de heer P. Visser, heeft afgevaardigd, welke eveneens ter vergadering aanwe zig was. Namens de Alkmaarse vereni ging sprak de heer N. E. Wennink, de secretaris-penningmeester, die een uiteenzetting gaf van de mo tieven, welke tot het voorstel tot afscheiding hebben geleid. Op het a s. congres van het Algemeen Verbond zal worden besloten, om tot reorganisatie over te gaan. De federatieve basis, waarop het Ver bond tot op heden is geschoeid, zal worden losgelaten en het Ver bond, waarvan nu vele plaatselijke volktuindersverenigingen lid zijn, zal worden omgezet in één grote bond. De tuinders worden van de ze bond rechtstreeks lid en de plaatselijke verenigingen zullen worden omgezet in afdelingen. Alkmaar kan zich hiermede niet verenigen. De vereniging in Alk maar, die zich in de loop der jaren heeft weten te ontwikkelen tot een flinke vereniging met een stevige kern van goede tuinders en die financieel zeer gezond is, stelt te veel prijs op het behouden van hetgeen werd bereikt, om haar zelfstandigheid nu zonder meer te kunnen prijsgeven. Bovendien gaat deze reorganisatie gepaard niet een contributieverhoging van f 1.50 tot f2.50 per jaar. Het Be stuur van Alkmaar heeft er ech ter steeds naar gestreefd, de tui nen zo goedkoop mogelijk aan de leden te verhuren, doch deze con tributieverhoging zal een verho ging van de pacht voor de leden tot gevolg hebben, waaraan het bestuur zijn medewerking niet wil verlenen. Het Algem. Verbond antwoordt De voorzitter van het Algemeen Verbond, de heer Visser, gaat in op het voornaamste bezwaar van Alkmaar, de aantasting van de zelfstandigheid. Van een verloren gaan van deze zelfstandigheid is volgens spreker geen sprake. Wordt niet in de nieuwe statuten bepaald, dat ook de afdelingen naast de contributie van de Bond een eigen contributie mpgen hef fen? Bovendien is bepaald, dat elke afdeling of tuingroep bevoegd is een eigen tuinreglement vast te stellen. In Alkmaar worden de za ken goed behartigd en de invloed van de Bohd op de afdeling zal dus minimaal zijn. De contributiever hoging is noodzakelijk. Alles is duurder geworden en spreker wijst op het maandblad „De Volkstuin" dat de begroting van de Bond zeer zwaar belast. Alkmaar had er be ter aan gedaan, op het a.s. congres zijn stem te laten horen. Uittreding was daarna altijd nog mogelijk ge weest. Spr. hoopt, dat Alkmaar 't Verbond zal blijven steunen in zijn werk voor het volkstuinwezen. De heer Wennink vindt het ant woord van het Algemeen Verbond niet bevredigend. De argumenten t.a.v. de zelfstandigheid waren wel zeer pover. Onder een zelfstandige vereniging verstaat spreker een vereniging met eigen statuten, waarop de Kon. goedkeuring kan worden aangevraagd, een Huishou delijk Reglement en eigen bezittin gen en verplichtingen. Een tuin reglement biedt die waarborg niet, evenmin de bevoegdheid om zelf contributie te mogen heffen. Dit laatste maakt de zaak slechts duurder voor de leden. Spreker no digt de heer Visser uit, hem de ar tikelen te noemen, welke de zelf standigheid der plaatselijke vereni gingen wel waarborgen. De con tributieverhoging mag volgens de heer Visser noodzakelijk zijn, zij is voor Alkmaar onaanvaardbaar. De Vice-voorzitter van Alkmaar, de heer W. Klaasse Bos, zegt dat hij aanvankelijk een voorstander is geweest van een behandeling op 't congres. Hij heeft dit organisato risch het meest juiste geacht. Hij is er thans echter van overtuigd, dat uitstel ons niet de oplossing zal brengen, omdat de contributie verhoging voor ons onaanvaard baar blijft. Nadat nog enkele sprekers het woord hebben gevoerd, wordt het voorstel tot afscheiding in stemming gebracht. Van de 169 uitgebrachte stemmen blijken er 167 voor afscheiding van het Algefheen Verbond te zijn: 1 stem is voor aanblijven en 1 stem van onwaarde. De heer Roeper zegt, dat de Volkstuindersver. „Alkmaar en Omstreken" zich hiermede af scheidt van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen en dus als zelfstandige vereniging blijft voortbestaan. Hij bracht dank aan het Algemeen Verbond voor 't vele goede werk, dat dit in het be lang van het volkstuinwezen heeft verricht, Alkmaar heeft zijn eigen weg gekozen en spreker uitte de wens, dat de vereniging ook in de toekomst op de hulp en steun van haar leden zal kunnen rekenen. inplaats van f 19.10. Hij wist van de loonregeling niets af en wist ook niet, dat hij er flink overheen was. Zijn verweer was dat men geen personeel kan krijgen, als er met boven het vastgestelde loon wordt uitbetaald. De officier eiste in deze zaak f 175 of 40 dg. De poli tierechter vonniste, na een uitge breid verweer van verdachte, met f 100 of 20 dg. W. S. uit Hoorn, die ook van de regeling geen syllabe afwist, had f 30 betaald, terwijl hij er maar f 19.60 mocht uitleggen. Dat kwam hem te staan op oen vonnis van f75 of 15 dg. conform de eis. Ter afwisseling werd de rij kap pers gevolgd door een tweetal ver tegenwoordiger:: an de firm» H. uit Medemoi'k, de derde hao ver stek laten gaan, die onmogelijk per soneel konden aanhouden, zonder te hoge lonen te betalen, z-ij moes ten opboksen, zoals zij dat noemden, tegen werkgevers uit de omgeving, die ook te hoge lonen betaalden. De eis was tegen ieder der verdachten f 300 of 30 dagen. De politierechter legde hen ieder een boete op van f 250 of 25 dagen. Mej. C. B. uit Den Helder had van een 16-jarige jongen cigaretten gekocht, natuurlijk zonder bon, an ders had ze wel naar de winkel kunnen gaan. Het was noga) de moeite waard geweest en de offi cier vroeg een boete van f 75.- of 25 dagen. De juffrouw, die versteK liet gaan, krijgt wel een briefje thuis met de boete: f 50 of 25 dg. A. v. d. V. uit Zijpe was werk zaam bij een wegenbouwmij. te Utrecht, Daar was hij van wegge lopen, omdat hij op zijn bollenland wilde gaan werken. Maar het was zonder toestemming gebeurd. Ter zitting kon hij er niet order uit, al toverde hij ook briefjes op tafel. Het echte briefje kwam niet. voor de dag. De boete werd f 25 of 15 dagen conform de eis. F. G. uit Alkmaar had distributie bescheiden gekocht en zag zich bij verstek veroordeeld tot een boete van f 10 of 5 dagen. Het Franse kabinet heeft Woens dag een ontwerp-overenkomst goed gekeurd, welke voorziet in geleide lijke opheffing van de tariefmuren tussen Frankrijk en Italië. Krachtens de overeenkomst, welke Zaterdag a.s. zal worden getekend, zal een Frans-Italiaanse organisatie in het leven worden geroepen flie tot taak zal hebben vast te stellen, welke stappen moeten worden genomen om de tariefmuren geleidelijk op te heffen en uiteindelijk te komen tot een volledige economische unie tussen de beide landen. POST VOOR „WATERMAN" EN „KOTA INTEN" De opvarenden van het ss Water man, dat met troepen op de thuis reis uit Indonesië naar Nederland is, zullen op 3 April, bij aankomst in Port Said, post kunnen ontvan gen, mits deze niet later dan 27 Maart gepost wordt. Ook de thuisvarenden van het ms Kota Inten kunnen post ont vangen bij aankomst in Port Said op 9 April; deze correspondentie niet later posten dan 3 April. MET DE „ZUIDERKRUIS" NAAR INDONESIË Een detachement van het K. N. I. L. en onderdelen van de Kon. Landmacht, tezamen ongeveer 1000 man, hebbon zich Woensdag in de Merwehaven ingescheept op het troepentransportschip Zuiderkruis met bestemming Indonesië. In de morgen luisterde de Kon. Militaire Kapel de inscheping op met vro lijke marsmuziek om des middags te worden afgelost door de kapel van het 1 R.I. uit Assen. Kolonel J. R. H. Lagas. directeur Verkeers wezen, was bij het embarkeren aanwezig HET LAG voor de hand. dat bij de laatste begrotingsbeschouwingen yoor de verkiezingen, de aandacht door de verschillende raadsleden op dit politiek gebeuren zou worden gevestigd. De raadsleden zijn de vertegenwoordigers van de burgerij en de burgerij zal 22 Juni moeten beslissen of zij dit team van 25 weer op het kussen zal brengen. Nu kun nen wij veilig aannemen, dat onder het huidige stelsel maar weinig raadsleden in dit college gekozen worden om hun persoonlijke kwali teiten; velen zitten er in bij de gratie van hun partij en de gemeen teraadsverkiezing is dan ook meer een krachtmeting tussen partijen dan tussen personen. Menig raadslid zou, als hij met een eigen lijst uit kwam. geen schijn van kans hebben, om op het gestoelte der ere te ze telen. Over de verhoudingen tussen de fracties na de verkiezingen, zei de beer Hoytink zo het een en ander. Hij voorspelde en dat kan hij veilig doen dat de communisti sche 1'ractie minstens gehalveerd zal worden; misschien, zo zei hij tegen zijn rechterbuurman Torenvliet, ben jij straks ok wel een eenmansfrac tie. Dat de heer Hoytink bij de a.s. verkiezingen op zetelwinst re kent voor zijn fractie, staat wel vast. Hij betreurde het. zoals hij dat elk jaar deed. dat zijn broeder in den gelove. de heer Kirpensteijn. zich genesteld heeft in de grote fractie van de PvdA. waar hij vol gens de heer Hoytink niet de lei ding geeft, maar geleid wordt. De PvdA. is een karretje op de zandweg, met de oude sdap op de bok; de heer Sietsma. de oude VD- er, er in en de heer Kirpensteyn op de treeplank. Maar dergelijke de gradatie liet de heer Kirpensteyn zich niet welgevallen. Hij verklaar de triomphantelijk. dat hij glorieus op de bok zat en als we de candi- datenlijst van de PvdA. nader be- kijk/m. dan zien we hem zowaar na de beide wethouders en de heer Sietsma als nummer 4 daarop prij ken. Of er voor deze vierschaar plaats is op de bok. menen wij te mogen betwijfelen, maar als Je nummer vier bent van de lijst, dan zit je tocb niet op de treeplank! Wij hebben geen vleugje hoop. dat de heer Kirpensteijn terug zal keren tot het politiek huis van va der Hoytink: hij gelooft onwankel baar jn de doorbraak, maar het zal hem toch ook niet ontgaan zijn. dat op de candidatenlijst van de RAAD-NAPRAAT (IV) van deze redevoeringen ook een I cliché heeft, want het stond er na genoeg helemaal in. Maar onze lezers zuuen het ons niet kwalijk genomen hebben, dat wij des heren Torenvliets verkie zingsredevoering niet in extenso opgenomen hel/en. Het was weer één brok demagogie. Wij komen er nog nader op terug. Wij constateren slechts, dat hij in gebreke bleef, ook na aangemaand te zijn door de heer De Wilde, bepaalde beschul digingen waar te maken. PvdA de doorbraakmannen niet in dezelfde verhouding voorkomen als in de tegenwoordige fractie. Is dat soms een aanwijzing, dat men de vorige keer de doorbraakmannen te duur gekocht heeft; dat zij meer zetels hebben gekregen, dan zij, naar schatting, stemmen in de bus hebben gebracht. Wij vrezen, dat van de doorbraak bij de a.s. ver kiezing alleen nog maar de gedachte zal zijn overgebleven en dat een flink aantal stemmen van Christe lijke huize terug zullen vallen op de lijst van de heer Hoytink. TEGEN DIT verlies, dat de PvdA. ongetwijfeld zal moeten lijden, zal een winst ontstaan aan de linker vleugel; tenzij er een andere links georiënteerde lijst komt, zuuen de kiezers, die er voor passen op de landverraderslijst van de commu nisten te stemmen, hun toevlucht moeten zoeken bij de PvdA., die straks met deze linkervleugel reke ning zal moeten houden, uus aan de VVD zal de PvdA. ongetwijfeld stemmen verliezen, want verschil lende vroegere VD-ers, die destijds in de Doorbraakpartij hun heil zochten, zijn er alweer uitgetippeld, om bij de oude V.D.-leider. Mr. Oud hun politieke heil te zoeken. De V.V.D. mag echter wel eens aandacht schenken aan haar candi datenlijst, wil zij met succes de komende gemeenteraadsverkiezing ingaan. WARE HET niet, dat de pers die een volksvertegenwoordiging in andere vorm genoemd kan worden de gemeenteraadsvergaderingen bijwoonde, om van het gesprokene den volke kond te doen. er zou voor de raadsleden niet veel aardigheid aan zijn. om al dan niet lange rede voeringen te houden. De publieke tribune bevat in de regel maar en kelingen. die. in de faits et gestes van het vroede college belang stel len. De heer Torenvliet heeft onge twijfeld de langste redevoering ge houden. Anderhalf uur vroeg hij de aan dacht van de Raad, zich niet sto rend aan de verzoeken van ue voor zitter. van zijn internationale af dwalingen terug te keren tot de ge ril eentebegfotin t. Zijn fractiegenoot Knuisting Neven was hem al voor gegaan met de lezing van een uit voerig cliché-geschrift, dat wij te horen krijgen in alle raadsvergade ringen. waar communisten begro tingsbeschouwingen houden. Wij vermoeden, dat de Waarheid EEN VERKIEZINGS'GELUID hing ook rondom de op te richten Voiks- credietbank, een programpuntje van de PvdA., waarvan weth. Bakker zei, dat hem dit politieke bevredi ging zou schenken. Maar.... zo zei de heer Hoytink, als B. en W. in de betreffende bijlage zelf verklaren, dat Alkmaar te klein is voor een Volkseredietbank van formaat, waarom zouden wij er dan een stichten? Alleen uit politieke be vrediging? En hij bedoelde hiermee te zeggen, alleen om de kiezers op je hand te krijgen? Hij sloeg de spij ker weer eens op de kop. In een volgende vergadering komt deze kwestie aan de orde en aangezien het een programpuntje is, waarvan de verwezenlijking de gemeente niets kost. geloven wij wel, dat dc PvdA. er succes mee zal oogsten. Ook de K.V.P. kwam met een programpuntje, dat nog steeds niet verwezenlijkt is; maar zij had geen succes, want dit was een kostbaar puntje, dat naar de berekening van de wethouder 'n slordige f 25.000 zou kosten. Het gezinstarief, zoals dat in vele andere gemeenten reeds bestaat, is een van de punten van het KVP-verkiezingsprogram. De heer Venneker bracht het bij de algemene beschouwingen ter sprake, maar hij zal de illusie wel niet ge koesterd hebben, dat er momenteel op dit punt enig succes te behalen viel. „Er is geen geld voor", zeiden dc beide katholieke wethouders en het was voor de voorstanders ook moeilijk, om daar nu nog dekking voor te vinden. Maar.... had dit puntje niet eens eerder ter hand genomen kunnen worden? Als er in het fonds ter stimulering van in dustrievestiging nu eens geen f50.000 doch slechts f25.000 gestort was. zou er f25.000 beschikbaar zijn. om aan dit sociale program punt, waar ook de heer Hoytink zich voorstander van verklaarde, tot verwezenlijking te brengen. Er was nog een ander motief ten ongunste van dit programpunt; ver laging van de inkomsten uit de ta rieven aldus v» eth. Leesberg zou zich kunnen wreken op de ge meente, als het eens zover zou ko men, dat de Provincie het bedrijf zal overnemen. Zo moet het ge- zinsbelang wijken voor het ge meentebelang. Hoe hoger de inkomsten uit het bedrijf zijn. hoe hoger de prijs, die de gemeente eventueel van de Pro vincie kan bedingen. Zo viel er dus voor de KVP geen politieke winst te behalen, al ne men wij natuurlijk aan, dat dit programpunt met met het oog op politieke winst, doch hoofdzakelijk uit sociale overwegingen te berde wérd gebracht. NOG EEN enkele uitlating van de heer Hoytink in dit bestek ver dient de aandacht. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe Raad uit 25 bekwame raadsleden zal bestaan, waaruit een pracht-college een der verslaggevers had verstaan; een krachtig college te voorschijn zou komen. De heer Torenvliet meesmuilde, dat dit geen compli ment was aan de huidige Raad. doch wij geloven niet, dat de heer Hoytink met deze woorden de be doeling heeft gehad deze Raad ook maar het minst te diskwalificeren. Hij schaarde zich gaarne aan de zijde van die raadsleden, die een progressieve politiek voorstaan, al ontveinsde hij zich niet, dat hij de vertegenwoordiger is van een partij, die heel wat conservatieven her bergt. Dat hij er op rekent, dat ook de nieuwe Raad afwijzend zal staan tegen het communisme en geen en kele gemeenschap zal wensen met de eventuele communistische raads leden. liet hij ondubbelzinnig blij ken, toen hij de heer Sietsma in- stantelijk vroeg, welke houding diens fractie na de verkiezingen jegens de communisten zal aanne men. De heer Sietsma ging daar niet op in, doch naar wat hij in eerste in stantie gezegd had, n.l., dat zijn fractie niet wil samenwerken met hen, die handelen volgens de richt lijnen van de Kominform en naar wat weth. Coerts bij de replie ken zei, n.l., dat de communisten in onze parlementair-democratische organen en op verantwoordelijke posten niet thuis horen vertrou wen wij, dat de PvdA. er zich wel voor zal wachten, om nog eens zoals in 1946 de communisten in colleges en raadscommissies te hel pen. Tenslotte kunnen wij met de heer Hoytink veilig aannemen, dat de Raad in September van aanschijn zal veranderen, al doet het ons ge noegen, dat wij het enfant terrible, de heer y. d. Borden, die nog eens voor de vrolijke noot zorgt, erin zullen terugzién. Fr. O. A. J. BARENDREGT OVERLEDEN PURMEREND. Alhier is in de ouderdom van 57 jaar overleden de heer A. J. Barendregt. De heer Ba- rendregt was een verdienstelijk man in het openbare leven. Hij was voorzitter van de Bond van Akker bouwers en directeur van de Zaai zaad en PooTgoedverg.. Beemster, Schermer en Purmer. De heer Barendregt heelt nog zeer vele andere functies in het openbaar leven bekleed. Hij was een zeer geziene persoonlijkheid WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. AANHOUDEND FRAAI WEER DE BILT, 24/3 Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag zonnig en zacht weer. STICHTING VOOR GEESTE LIJKE VOLKSGEZONDHEID De Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland is met haar arbeid in het district „Waterland" begonnen. Zoals we reeds eerder mededeel den wordt voor dit district te Pur- merend gevestigd een Consultatie bureau voor voor- en nazorg van geesteszieken en een Medisch Op voedkundig Bureau voor moeilijk opvoedbare kinderen. Het Consultatiebureau voor voor- en nazorg van geesteszieken is in tussen geopend en de Staf ervan houdt zitting in het Gemeentezie kenhuis te Purmerend de 2e en 4e Vrijdag van iedere maand, des na middags van twee tot half vier. Inlichtingen omtrent deze dienst zijn aldaar te verkrijgen en voor zoveel nodig dagelijks aan het Bu reau van de Stichting, Kennemer- straatweg 103, Alkmaar (Tel. K. 2200 3640). De Staf van het Bureau bestaat uit Dr. A. J. A. M. Wijffels te Hei- loo (Tel. K 2200 2941), terwijl voorlopig als districtszuster zal fungeren, mej. J. C. H. Eerdmans te Hoorn (Tel. 4726). Het Medisch Opvoedkundig Bu reau voor moeilijk opvoedbare kin deren is voorlopig gevestigd in de Ziekenhuisbarak, ingang Nieuwstr. en de Staf ervan houdt daar spreekuur iedere Dinsdagmorgén van 10 tot 12 uur. Over doel en werkwijze van laatstgenoemde Bureaux volgen zeer binnenkort nadere uitgebreide mededelingen. BELGISCHE PARLEMENTS- ONTBINDINC WORDT VOORBEREID De Belgische regering heeft Woensdagavond besloten het land voor te bereiden op in de komènde maanden te houden algemene ver kiezingen. Na een vergadering van het kabinet, die vier uur duurde, heeft de minister van Binnenland se Zaken, Pierre Vermeylen, ver klaard, door de regering gemach tigd te zijn een wetsontwerp in te dienen voor de samenstelling van het apparaat voor de algemene en provinciale verkiezingen. Volgens dit wetsontwerp kan het vrouwen stemrecht eerder uitgeoefend wor den dan op de thans vastgestelde datum van 21 Juli. Wanneer het wetsontwerp wordt aangenomen, zou de regering de kans krijgen het parlement te ont binden en vervolgens binnen veer tig dagen algemene verkiezingen uit te schrijven. WARMENHUIZEN, 24 Maart. 470 kg bieten Modjo 5.10, 18.700 kg 'peen 67, 14.900 kg gele kool 23.4026.10. afw. 9.40—14.30, 104.700 kg rode kool 15.50—25.90, afw. 7.60—14.60, 8100 kg witte kool 1416 40 N.-SCHARWOUDE,. 24 Maart. 65.000 kg rode kool 15.7027, afw. 7.30—7.60, 36.000 gele kool 15.30— 27.50, afw. 10.50—16.90 110.000 kg witte kool 11.70—16.50. afw. 6.30—10, 13.000 kg peen 2.50—4.50, 33.000 kg uien 2.5010.20. SCHAGEN, 24 Maart. Verse koeien f 500750, verse vaarzen f 450550, gelde koeien f 375500, tijdkoeien f 500700, prachtige vaarzen f 375450, pinken f 200— 275, fokschapen f 65—95, overhou- ders f 4558, gelde schapen f 40 70. biggen f 4565, gebruikspaar- den f 400—700, slachtpaarden f 350 —650, oude kippen f 3—3.50, jonge kippen f 68, jonge konijnen f 1— 2,50, vette konijnen f 8—12, melk- geit f 60. OBDAM, 23 Maart. 22.000 kg Ro de kool 19.6—24. 2500 kg Gele kool 24.70—27.40, 120.000 kg Peen 2.50— 4.50. Veevoederpeen 1.60—1.70. 2400 kg Witlof I 56—66, II 56—60, III 41 —47, 25.000 kg Uien 10.20, grof 9 20 drie], 8.20. ALKMAAR, 23 Maart. Andijvie 48—53, Spinazie 35—42. Postelein winter 14—17, Worteltjes 1021, Groene kool 20, Spruitkool extra 76, I 5062, II 39—46, Rode kool 19—33, Gele kool 13—27, Prei 7—17 Uien midb. 5—6. afw. 1.10—3.90, Bieten 6—9. Witlof I 50—2, II 32—45, Ra barber 69, Radijs 18—21, Selderie 13 15. Selie 21, Aardappelen p 100 kg 3.506.50. PURMEREND, 23 Maart. Bevelan ders 4—6, Witlof 27—66. Rode kool 16—26, Spruitkool 14—66, Spinazie 43. Andijvie 5157, Raapstelen 18, Rode bieten 6. Gare bieten 812, Winterpeen 2.50—4, Waspeen 6—21, Uien 2—6, Prei 7—19. Brabantse Bellefleur 2754, Bramley Seedling 58, Jnnathan 43—86, Zoete Wnter- kroon 4468. LANGEDIJK, 24 Maart. 50.000 kg rode kool 15.60—26.10, 54.000 kg gele kool 20.70—26.60, 13.00 kg witte kool 11.40—13.40. 200 kg witlof I 59. II 52. 14.000 peen 2.50—3.20. 24.000 kg uien 9—10. ZWAAG, 24 Maart. Spinazie 44 56. prei 716, savoye kool 29 35, witte kool 17, gele bew. kool 2128. rode kool 1527, boeren kool 17. spruitkool 4976, witlof 3565, breekpeen 4.40, andijvie 64 65. rapen 7.10, goudreinetten 0.50 1.01, pres. v. Engel. 0.601.34. jonathan 0.501.19. conference 1.14 doyeme ducom 1.49, winterjan 80 —86. FIJNE KLEINE DOPERWTEN per Litersblik ^22 Huishoud Jam, Kersen-Appel, p. pot slechts 42 Puddingsaus, Framb. Kersen, per fl. van 200 gram slechts 24* Chocolade m rozij nen, heerlijk v. smaak, per 100 gram 55c Boterjanhagel, een zeer fijn koekje, licht in gewicht,— per 100 gram 28 ALKMAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2