BESTE DAG KOPEN ïïoos Een passende knoop WIJ MAKEN Oterleek krijgt nieuwe steiger SCHOOLVOETBAL 1949 Het communisme en de Liefde PAG. 2 Vrijdag 25 Maart 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN\f Jaarvergadering Rode Kruis Modeshow fa. Lienesch UW BETERE KOUSEN Is een modeshow vermaak? ORDE VAN ADVOCATEN Mr. A. J. M. Leesberg tot deken benoemd VOOR IEDERE JAPON EN MANTEL Voorlopig nog geen hoogovengas Volksdemocratie is dictatuur ALKMAAR, De afdeling Alk maar van het Rode Kruis hield de zer dagen onder voorzitterschap van Dr. J. Maats een ledenverga dering, welke door de leden slecht, n.l. in het geheel niet, bezocht werd. Medegedeeld werd dat in de plaats van wijlen Mr. C. de Groot tot kringsecretaris werd be noemd de heer de Groot van Em- den te Heemstede. Tevens werd medegedeeld, dat H. M. Koningin Juliana het beschermvrouwschap over het Rode Kruis op zich had willen nemen. Het hoofdbestuur zal op korte termijn trachten het Ram penfonds, dat voor een groot deel is uitgeput en niet meer toereikend is om op enigszins grotere schaal bij rampen hulp te verstrekken, te vervangen door een nieuw fonds, waarvoor reeds aanzienlijke bedra gen zijn verkregen. Men schat ech ter het voorlopige benodigde be drag op f 1.500.000. Het ligt in de bedoeling op verschillende punten depóts in te richten o.a. in Alkmaar dat een nood-depót met 360 bedden zou krijgen. Dit vergt een bedrag van f"8500. De jaarlijkse inzamelingscam pagne zal gehouden worden van 30 Mei tot 6 Juni. Bij de bestuursverkiezing, waar bij gekozen werden de heren Mr. J. Driessen, A. Koster en D. Slinger, sprak Dr. Maats nog in zeer waar derende woorden over Mr. de Groot die steeds zijn beste krachten aan het Rode Kruis had gegeven. De penningmeester, de heer Nij- dam, betreurde het dat de contri buties met f 1000.waren terug gelopen. Vooral daar de kosten steeds toenemen. Toch is er nog 'n batig saldo van f 2700.en ook de begroting voor 1949 is sluitend. r rr-AT, V0"1" elk wils ALKMAAR, Aan vele dingen is het merkbaar, dat wij terugke ren naar de vooroorlogse toestan den; er worden b.v. weer mode shows gehouden en de Fa. Lienesch rekende het zich tot haar plicht de eerste te zijn, om Alkmaar de eer ste show na de oorlog aan te bie den en daarbij een beeld te geven van wat de mode 1949 biedt. De vroegere dancing van de Har monie leende zich uitstekend voor dit doel. Een zevental mannequins, jongedames, waarvan men, als men ze zo'n middag heeft gadegeslagen, veronderstelt, dat zij lachende door het leven gaan, toonde de 125 aan wezige dames de nieuwste mode snufjes uit binnen- en buitenland. Vorig jaar was het alles new look, wat de klok sloeg, maar de veranderlijke mode heeft dit jaar daar niet aan vast gehouden. Óver het algmeon is de mode minder lang, terwijl de ruimte nu eens van voren, dan weer eens achter is aangebracht. Het whs een goede gedachte van de Fa. Lienesch, om niet alleen aan de jonge en slanke dames van haar clientèle te denken; ook voor de iets meer gevulde vrouw lieten de mannequins een grote verschei denheid van aardige toiletjes zien. Wat de prijzen betreft, er was iets voor elke beurs. Na een aantal deu-pièces- en trois-pièces-mantelcostumes in blauw en grijs passeerden enkele tailleurs de revue. Er waren zowel wijde, als getail leerde mantels en prachtige geruite swaggers met bijpassend hoedje in garnering van dezelfde stof. De Parijse snufjes waren exclu sief van kleur en uitvoering, zoals een snoezige blauw-met-witte ja pon van Ottoman-ziide en grappige compléts. In Parijs is marine-blauw met wit de halftoon van de mode dit jaar en van dit genre werd er menig exemplaar getoond. Iets nieuws was de tailleur, met een op kniehoogte aangezette klok. De mouwtjes zijn soms aangeknipt, meestal tot de elleboog en soms kort. De lange handschoenen werden bij nqgenoeg alle modellen gedragen De hoedjes zijn soms klein, soms van groot model, met garnering van bloemen, veren of wolken tule. Veel belangstelling toonden de dames ook voor de Engelse be drukte japonnen, waarvan er jn verschillende maten en dessins in voorraad zijn. Het kleurenpalet van de mode-1949 is omvangrijker dan dat van de regenboog; wij zagen tropisch-gele japonnetjes, naast die van Havanna-bruin; voorts bloem rijke dessins in allerlei pasteltinten, 'n Donkerbruine japon met oker gele blouse en bolero trok de aan dacht, evenals enkele grappige met paarlen gegarneerde cocktail-japon nen van moiré, die zonder het losse bolero'tje in een avondjapon veranderd kunnen worden. De show werd besloten met een serie weelderige avondjaponnen van gebloemde zijde, met originele draperieën van zwarte kant, goud brokaat enz. De finale bracht de zeven man nequins, die bij haar toiletten bij passende tassen droegen, welwil lend beschikbaar gesteld door Flandria in de mooiste japonnen van de show tegelijk voor het voet licht. De show werd gisteravond en vanmiddag herhaald, vanwege de grote belangstelling, die er voor be stond. Is een modeshow een vermaak? OUDE ZAAK IN NIEUW GEWAAD ALKMAAR. Morgenmiddag hoopt de heer A. P. Lind, die sinds 1941 de zadelmakerij en handel in lederwaren van zijn vader, de heer J. Lind, heeft overgenomen, zijn geheel verbouwd en vernieuwd winkelpand aan dé Herenstraat te openen. De oude winkel is omge toverd tot een ruime en overzich telijke expositie-hal waarin ver scheidene, eigen-gemaakte, toon- tafels prijken. De heer Lind, wiens vader en grootvader al in deze branche zaken deden, heeft met deze vernieuwing zeker een goede greep gedaan en het zal hem bij de heropening van zijn zaak zéker niet aan belangstelling ontbreken. Wij vermelden nog dat de nieuwe verlichting werd aangelegd door de heer Ko Hartog, terwijl de par ketvloeren gelegd werden door de firma Konijn. De aannemer van den Idscrt verleende aan de ver bouwing zijn medewerking. VERPLAATSING ZAAK ALKMAAR. Het kleding magazijn „Kleco", dat tot nu toe gevestigd was in de Hofdijkstraat, heeft thans zijn zaak verplaatst naar Boterstraat 1. De nieuwe zaak, welke Zater dag 26 Maart wordt geopend, staat onder deskundige leiding van de heer A. E. Pronk. DE COÖPERATIE IN BEELD ALKMAAR. In het Gulden Vlies hield Donderdag de Coöp. verbruiksvereniging „Alkmaar en Omstreken" een propaganda- avond, waarop door de heer van Amstel een woord over de idee der coöpeartie werd gesproken. Een en ander werd toegelicht door een interessante film over de Haka-bedrijven, die te Jutfaas, Rotterdam, Hengelo en Valkens- waard eigen fabrieken bezitten en vrijwel alle gebruiksgoederen fa briceren. Het maken van sigaren, van textielgoederèn, het branden van koffie en het bakken van brood werd er op duidelijke wijze in gedemonstreerd. Met een ver snapering en een gevarieerd film programma werd de avond beslo ten. B'J NAAST T STADHUIS y PARFUMERIE 4 TOILET-ART: (Adv.) K.A.B. HOEKJE ALKMAAR. Veel is er de laatste tijd te doen, omtrent de lectuurvoorziening van ons volk. Er wordt gewezen op het grote gevaar, hetwelk kan schuilen in de zgn. wijk- en winkelbibliothe ken, de volksuitleenbibliotheken, terwijl meerdere commissies zijn of wórden opgericht. We kennen een Bisschoppelijke Advies Commissie, terwijl Minis ter Rutten bij de begrotingsdebat ten te kennen gaf, reeds voorbe reidingen te hebben getroffen voor een veelzijdig samengestelde Regeringscomm issie. Deze commissies zullen zeer be langrijk werk gaan verrichten in zake de lectuurvoorziening, maar als een paal boven water staat het feit, dat onze Katholieke uitleen bibliotheken, een groot goed voor ons volk zijn. Concentratie van krachten, werkzaam op dit gebied is en blijft nodig. Dit begreep ons bestuur dan ook, toen vorig jaar de vraag aan de orde kwam, of wij een eigen bibliotheek moesten stichten voor onze leden. Wij heb ben daarvan afgezien, omdat de R. K. Bibliotheek reeds volkomen in de behoefte hier ter stede voor ziet. Er is dan ook contact tussen onze Beweging en genoemde in stelling. Wij adviseren al onze le den: maak gebruik van de bij uit stek geschikte gelegenheid, om een goed boek te lezen, tegen ge ringe kosten. Als aanwinst, spe ciaal voor onze leden schafte men dezer dagen aan: „Hoe het groeide uit de Daad" van Jos. v. Seggelen, geschreven ter gelegenheid van ons 60 jarig bestaan. Nogmaals ons advies: Neem en lees! Ge zult er geen spijt van hebben. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur: Schola Publica. WAPEN v. HEEMSKERK: 3.30 uur: Indisch Jeugd centrum. BIOSCOPEN: Harmonie: Keizerwals, 18 jaar. Cinema Americain: Hoog spanning, volwassenen. - Victoria: Rio Rita, 18 jaar. A.B.T.: Hqt lokkende goud, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. V.J ZWEMMEN Onderlinge wedstrijden D.A.W. ALKMAAR. De Alkmaarse zwemwereld heeft de laatste tijd niet te klagen over gebrek aan wedstrijden: Dinsdag 15 en Zon dag 20 Maart jl.'bezochten D.A.W.- ers Nationale Zwemwedstrijden te Amsterdam; Dinsdag jl. organi seerde de A.R.B. wedstrijden in de Alkmaarse Overdekte, terwijl op 2, 9 en 24 April wederom ont moetingen voor D.A.W. op het programma staan. Het reglement bepaalt zeer te recht, dat men de leeftijd van 13 jaar bereikt moet hebben om aan dergelijke wedstrijden deel te kunnen nemen. Teneinde de jongste leden van D.A.W. in de gelegenheid te stel len te tonen, welk resultaat de training bij hen heeft afgeworpen, organiseert deze vereniging Za terdag 26 Maart a.s. in de Alk maarse Overdekte van 67 uur n.m. onderlinge wedstrijden over 25 m. voor de leeftijdsgroepen van 810 j. en 1112 jaar. Als aanvulling zwemmen de oudere leden de programmanum mers van het derde deel van de Kringzwemcompetitie. Ter afwis seling is er een demonstratie schoonspringen. DE EERSTEV AARDBEIEN ALKMAAR. Door de heer Ligthart, tuinder in de Eendracht- polder alhier werden vandaag aan de Alkmaarse Exportveiling de eerste en enigste aardbeien aangevoerd. Rectificatie ALKMAAR. In ons verslag van de opening van „Ons Modehuis" hebben wij vermeld, dat het sani tair geleverd was door de fa. Cor Coppens. Dit was echter niet juist, de fa. A. J. Coppens, Verdronken- oord zorgde daarvoor. UITGESPROKEN FAILLISEMENT. ALKMAAR. Op 24 Maart werd uitgesproken het faillisement van Cornelis Bakker, koopman, Hoog- karspel A 218. Rechter-commissaris mr. H. Stoffels, curator mr. Bon dam, Nassauplein 41. KOOPT U IN ONZE KOUSENBAR LENTEDROOM ragfijne natuurzijde linksgeweven f 5.62 FANTASIA linksgeweven pracht kous f 4.05 RAYONETTE geplatteerd (on doorzichtig) prima kwaliteit f4.35 Voorradig in 8</s -' 9 - 9!/2 - 10 en diverse mode tinten STOFFEN HU IS KOUSENBAR Langestr. 93 Alkmaar ALKMAAR. Tot onze niet-ge- ringe verbazing vernamen wij, dat voor de door de Fa. Lienesch ge houden modeshow vermakelijk- heidsbeylasting werd geheven? Hoe hebben wij het nu? Het moge dan in de zin van de verordening fotmeel juist zijn, in orde is het niet. Als een bepaalde zaak reclame wil maken, dan staat het haar vrij dit te doen op de wijze, die haar goeddunkt. En als dan de be schikbare ruimte in eigen zaak te klein is, om een bepaald reclame middel te gebruiken, zoals een mo de show en men huurt daarvoor een andere middenstandszaak: in casu een vergaderzaal van de Har monie, dan gaat het o.i. niet aan, om van dit reclameobject nog eens belasting te heffen. De onderne mersbelasting is al onbillijk ge noeg; daar behoeft de vermakelijk heidsbelasting voor de onderne mende zakenman niet nog eens bij te komen. Bij informatie vernamen wij, dat b.v. voor de modeshows, die in het Victoria-Hotel te Amsterdam ge houden werden, geen vermakelijk heidsbelasting werd betaald, omdat daar geen enVreekaarten werden uitgegeven. Overigens waren daar de kosten voor de bezoekers veel hoger. Het systeem van entreekaarten is bij een modeshow geheel over bodig. Het spreekt vanzelf, dat de kosten van de vertering door de bezoeksters gebruikt, voor haar eigen rekening komen. Maar dat de gemeente, daar nog tracht enkele slordige briefjes van honderd uit te slaan, vinden wij wel wat al te gortig. Als di't welvaartspolitiek moet heten, dan vrezen wij, dat on- ze plaatselijke firma's 'n ander jaar naar een andere gemeente uit zien waar zij modeshows kunnen houden, zonder van de grijpgrage handen van de gemeentelijke fiscus last te hebben. ALKMAAR. In de vacature van wijlen de heer C. A. de Groot is benoemd tot deken, en voorzit ter van de Raad van Toezicht, van de Orde van Advocaten in het ar rondissement Alkmaar, de heer A. J. M. Leesberg Sr. In zijn plaats is tot waarnemend deken en tevens tot secretaris be noemd mr. A. Schenkenveld. In de vacature Leesberg werd tot lid van de Raad van Toezicht benoemd de heer H. Scholten, terwijl in de vacature van de heer E. H. J. Wijn- ne, die bedankt heeft, tot lid van de Raad van Toezicht werd be noemd, mr. G. A de Lange. Geeft Uw japon en Uw mantel een eigen cachet. Stoffen knopen garnering is dit jaar de grote mode. Wij maken thans mooie knopen voor U van Aflever!ng I Uw eigen stof A in iedere maat. ALKMAAR Tdto Donderdagmorgen kwam de vol tallige raad van Ottrleek onder voorzitterschap van burgemeester J. Posch in vergadering bijeen ter be handeling van een korte, doch vrij belangrijke agenda. De burgemees ter opende deze eerste voltallige zitting in het nieuwe jaar met een wens op een goede samenwerking en hoopte dat in deze zittingsperio de nog veel goeds tot stand zou kunnen komen. Medegedeeld werd dat er tweetal brandblus-apparaten is geplaatst en wel bij de heer J. Zwart en bij de heer Vierstra. De nieuwe sluitstuk ken voor de brandkranen zullen worden aangebracht als de trottoirs worden hersteld. Voorts is ook de sloot langs de Molenweg nog uitge diept. Het Provinciaal bestuur heeft goedkeuring gehecht aan de veror- ALKMAAR. Nauwelijks heeft de lente haar intrede gedaan met, een heerlijke zomerse dag of van alle scholen komen de uitverkorenen voor de schoolelftallen v naar de voetbalvelden om alvast te oefenen en te speien en te tonen dat zij haar plaats in 't officiële schoolelf tal waard zijn. 't Was Woensdagmidag dan ook weer ouderwets gezellig op 't AFC- terrein waar onder 't speurend oog van broeder en onderwijzer de oefenmatches plaatsvonden. We za gen daar de St. Laurentiiusschool haar krachten vertonen tegen het Lyceum; de Bavoschool tegen Adel- bertus en op de weg kwamen we ook de spelertjes van de tweede elftallen tegen. Ja, inderdaad jon gens 't is lente, heerlijk, en de schoolvoetbal zit in de lucht. Ook de onderwijzers hebben daar hun vreugde aan. Vele scholen van Alk maar en omstreken hebben inge schreven, de formalieren zijn bijna allemaal ingevuld, de loting heeft Maandag 1.1. plaatsgevonden en het programma is klaar. De voetbalvelden die in de winter RAAD-NAPRAAT (V) De gehele Raad heeft zich bij de ze begroting gedistanceerd van de vier communisten. In navolging van zijn grote broers Thorez, Togliatti, Van Praag, Polak enz., heeft de woordvoerder van de communistische fractie, de heer Kruistingh Neven de verklaring af gelegd, dat hij en zijn partijgenoten zich solidair zullen verklaren met de Sovjet-legers, „wanneer deze bij de achtervolging van de Ameri kaanse imperialisten over onze grens komen'. Nu is er natuurlijk niemand in Nederland, die Amerika er van ver denkt, dat het ons land zal aan- of binnenvallen. Dat geloven zelfs de communisten niet. Maar toch trach ten zij Amerika als de agressor en Rusland als de vredesengel af te schilderen. En als zij dan herinnerd worden zoals door de heer Ven- neker dat in de geschiedenis van de laatste jaren Rusland als agres sor te boek staat, dat het de drie Baltische staten overweldigd en in gelijfd heeft, half Polen heeft ver slonden, half China heeft gebrand schat en de Oost-Europese landen met bedreiging van wapengeweld een communistisch regime heeft opgelegd, dan zwijgen de heren in alle talen Of er komt een verweer zo stuntelig, dat het om te lachen is Het was op commando van Chur chill, zo zei de communistische woordvoerder, dat de Sovjet-Unie haar grenzen tot de Curzonlijn ver legde, zulks met de bedoeling het Nazi-gevaar te keren. Nu, dat gevaar is nu wel gewe ken; maar aan terugkeer tot de oude grenzen en herstel van de souvereine vrijheid van de Balti sche staten wordt niet meer ge dacht. Dliarvoor is de Oostzeekust van tè groot strategisch belang. Nog vóór Amerika en West-Europa ook maar dachten aan een Atlantisch pact, had de Sovjet-Unie al van Lubeck tot Petsamo een gordel van verdedigingswerken vliegvelden, fortifica tie's, startbanen voor V- wapens, garnizoenen, vlootbases enz. aangelegd; want via Scandi navië, de weke plek in het Europe se lichaam, wil het zijn greep op het continent versterken. En als de vrijheidlievende landen van West- Europa dan met het machtige Ame rika zich aaneensluiten en zich wa penen tegen deze Sovjet-agressie, dan wordt dit uitgelegd als voorbe reiding van 'n imperialistische oorlog. Dan durft de heer Toren vliet te zeggen, dat dit alles ge schiedt uit angst voor het voort schrijdend proletariaat. Neen, meneer Torenvliet; angst hebben wij niet voor de rode hor den; net zo min als Kardinaal Mindszenty voor zijn beulen. Ons leven behoort ons niet toe, maar God. Zolang wij echter vrij zijn zullen wij vechten om die vrijheid te behouden. Wij hebben niet vijf jaar gestreden tegen Nazi-terreur, om straks tien jaar te lijden onder Sovjet-terreur. En zolang de Sov jet-legers maar buiten onze gren zen blijven, zullen de „Nederland se Communisten ons die vrij heid niet ontnemen. En omdat wij ook andere landen dit lot willen besparen, sluiten wij ons aan bij het Atlantisch pact. Eenmaal is de rode beer uit Rus land met bebloede kaken terug ge slagen, toen hij zijn klauwen uit stak naar Europa. Het is niet voor niets, dat de heer Torenvliet er Spanje bij sleepte; want in dat land waar de Sovjet-Unie een stra tegische en politieke sleutelpositie zocht in te nemen, leed het Rode leger een nederlaag, al kostte die het Katholieke Spanje duizenden en duizenden doden. Dat het Spanje van Franco West-Europa voor het Sovjet-paradijs behoed heeft, wordt helaas maar al te veel ver geten. Atlantisch Pact en Marshall- Hulp, het zijn strepen door de re kening van de heren, die de we reldrevolutie en de dictatuur van het proletariaat in hun naam ge schreven hebben. Amerika gééft met zijn Marshall hulp; Sovjet-hulp betekent dat vertellen ons de berichten uit de landen achter het ijzeren gordijn niet geven, maar nemen. De Mar- shall-hulp maakt ons vrij; de hulp van de Sovjet-Unie zou ons maken tot 'n satelliet-staat, wat we al lang geweest zouden zijn, als ons kleine landje in plaats van aan de Noordzee, tussen Polen en Tsjecho- slowakije had gelegen. De heer Torenvliet stak de lof trompet van de Volksdemocratie. Dat woord is al fout; democratie betekent alreeds 'n regering, waar het volk (demos) invloed heeft op de Regering. Waarom spreken de rode heren niet ronduit van Sovjet democratie, of proletariërs-demo cratie? Natuurlijk omdat Volks democratie minder gevaarlijk klinkt? Hoe 't ook zij het Nederlandse Volk weet onderhand wat onder Volksdemocratie verstaan moet worden; het is niet anders dan je reinste dictatuur, die zich hand haaft met terreur, slaven- en con centratiekampen; zaken, die in een democratie, zoals ons von- die wil, niet voorkomen. O, het is zo moeilijk om als men de communistische raadsleden hoort oreren, nog te geloven in hun goede wil en goede trouw. Wij willen ook 'n betere wereld aldus de heer Torenvliet, en het klinkt bepaald godslasterlijk, als men deze paladijn van het godloos communisme erbij hoort zeggen dat ook zij de liefde van Christus wil len. Speelde hij hier zelf niet co- medie? Hij die zei, dat het be grotingsdebat één grote comedie was? Weet. de. ijeer Torenvliet wel wat hij zegt, als hij praat óver de liefde van Christus? Hij, die de liefde van Christus wil, praat niet van proletariërs, bour- goisie en kapitalisten; voor hem zijn alle mensen broeders. Wat lezen we in Sint Paulus' brief aan de Corinthiërs? De liefde (van Christus) zij ongeveinsd; de liefde is lankmoedig; de liefde is goeder tieren. De liefde is niet afgunstig; zij handelt niet onbescheiden; zij is niet eerzuchtig; zij zoekt zichzelve niet; zij wordt niet toornig; zij verheugt zich niet over het onrecht; zij verdraagt alles; zij verduurt 'alles. Wanneer de Communisten hun leer met die van de liefde van Christus in overeenstemming brach ten, zou de wereld er heel wat vreedzamer uitzien. Dan zouden er niet 20 millioen mensen lijden in de concentratiekampen van het Sov jet-Paradijs. Het communisme wil van de wefeld een heilstaat maken door 1/3 of de helft van het mens dom te likwideren, maar in de wereld, waar de liefde van Christus heerst, is plaats voor alle mensen. En voor deze wereld zullen - wij blijven vechten. Fr. O. de zware competitiewedstrijden op .hun rug zagen uitvechten en daar door bedenkelijk kaal geworden zijn moeten nu ook nog de vele trappe lende voeten der schoolboys ver dragen en van deze plaats af mo gen zij dan ook onze diverse voet balverenigingen dank brengen voor het beschikbaarstellen van haar vel den. We merkten dat vele scholen hun elftallen in een spiksplinternieuw shirt gestoken hebben wat aan het geheel aanstonds een prettiger aan zien geeft en waar ook vooral de scheidsrechters vreugde aan zullen beleven, omdat het dikwijls voor kwam dat de meester met het fluitje de overredingen niet bestrafte, om dat hij de spelertjes niet uit elkaar kan houden. Iedere school zijn eigen shirt is dus ideaal, doch wat de ene school bereikte was voor een andere school nog onbereikbaar, 'n Kwestie van geld en textielpuntjes. En nu dan 't programma en de te spelen wedstrijden. In een onder staand schema kunnen de scholen precies zien waar en wanneer zij te spelen hebben. Voor de elftallen die gebruik maken van het terrein aan de Stichting is door Broeder Over ste verzocht of de leiders met hun elftallen gelijktijdig door de poort arriveren en ook daarna gezamen lijk weer huiswaarts keren, 't zo af en toe binnendruppelen van spelers is niet toegestaan. Daar wij Broeder Overste dankbaar zijn voor het ge bruiken van dit prachtige sportveld zullen alle elftallen die hier hun wedstrijden spelen hiermede wel re kening willen houden. Ook ditmaal zijn wij echt nieuws gierig hoe de verschillende scholen zullen uitpakken en wie dit jaar de begeerde wisselbeker zal winnen. Denk er om jongens de eerste klap is een daalder waard. Verlies je de eerste wedstrijd dan is er nog een verliezersronde. In de A afdeling spelen Alkmaar, Lyceum en Bever wijk in halve competitie. Dus jon gens zet je beste voetbalbeentje voor en houdt de eer van je school hoog. Speel eerlijk en mopper niet als er tegenslag is. Aan de leer krachten een vriendelijk verzoek hun pupillen te vergezellen naar de voetbalvelden en aan de niet spelen de klasgenoten het verzoek hun elf tal te komen aanmoedigen. 't Wordt weer ouderwets spannend en een heerlijke sportgebeurtenis. Veel succes en veel genoegelijke wedstrijden. De Schoolwedstrijdencommissie Br. Alexius, voorzitter. L. Rietveld, secretaris. Wedstrijdprogramma le ronde Woensdag 30 Maart: B. Ulo 3—Lyceum 2. terrein B, 2 uur, scheidsr. H. de Wit; C. a Ulo 4 Oudorp 1, D, 1.30 uur, v. d. Ka mer; C. c Lyceum 3—Ulo 5, A, 1 30 uur, T. Kager; C. d Hoorn 1—VGLO 1, C. 2.30 uur, W. Rupert; D a Adelb. 1—Heiloo 2, A, 2.30 uur' M Wentink; D. b Aloys 1—Egmon'd 1, B, 3 uur, Br. Amandus; D. c Willibr 1—Oudorp 2, D, 3.30 uur, Br. Teren- tius; D. d. Bavo 1—Schoorl 1; C, 3.30 uur, Br. Oswald; E. a Willibr. 2 B.L.O., C, 1.30 uur, Br. Terentius; E. b Bavo 2Egmond 2, B, 4 uur, J. Greuter. Idem Zaterdag 2 April: A. Ulo 1Lyceum 1, terrein F, 1.30 uur, Scheidsr. P. v. d. Aakster; B. Beverw. 2Ulo 2, B, 2 uur, H. de Wit; C, b Beverw 3Heiloo 1, B, 3 uur, L. Rietveld; E, c Aloys 2 Adelb. 2, C, 2.30 uur, L. Boeters. 2de ronde: C. winn. awinn. d; wlhn. b winn. c. D. winn. awinn. c; winn. b—winn. d; C. winn. awinn. c. 2de ronde verliezers, idem als boven. Verduidelijking: A. H.S.V. terrein; B. Stichting Heiloo; C. A.F.C. ter rein; D. Kolping Boys; E. Berdos; F. Sportpark. dening op de heffing van school geld. Van het Ingenieursbureau Mebag is een verzoek binnengekomen om een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan gas en zo nodig mede te delen, of de gemeente in prin cipe bereid is, zich aan te laten sluiten aan het door de Hoogovens aangelegde buizennet voor gasleve ring. Het ligt in de bedoeling van genoemd bureau om te zijner tijd een lichaam in het leven te roepen dat de gasdistributie zal regelen. De burgemeester dacht dat aanslui ting aan dit net niet nodig was, aangezien vele ingezetenen reeds electrisch koken, terwijl verschei dene anderen "nog brongas gebrui ken. Ook de raad was van mening dat een massale aansluiting geen nut zou hebben. Daarom werd be sloten het bureau te berichten, dat Oterleek niet van deze aanbieding gebruik zal maken. De vereniging Pro Juventute stuurde een dankschrijven aan B. en W. voor de verleende subsidie. Plannen voor een vuilnisophaal dienst zijn in vergevorderd stadium van voorbereiding. B. en W. hopen daar spoedig nadere mededelingen over te kunnen doen. Ónder dankzegging voor de be wezen diensten werd aan de heer Kaaij eervol ontslag verleend als doodgraver. Op de voordracht voor deze functie, die tevens gekoppeld wordt aan die van hooisteker, ston den de heren C. Schram en J. Kolk. Nadat de raad in comité gegaan was, werd tot stemming overgegaan en gekozen werd de heer C. Schram die de functie van doodgraver te Stompetoren en die van hooisteker voor de gehele gemeente zal waar nemen. Op verzoek van de burgemeester kwam vervolgens de heer K. Locker met een uitgewerkt plan voor het maken van een nieuwe laad en los plaats voor de dag. De nieuwe stei ger, die uit beton zal worden ge maakt, zal 18 m. lang worden en sterk genoeg zijn om de zwaarste vrachtauto's te kunnen dragen. De vaart daar ter plaatse is reeds uit gediept door een dragline zodat er straks een ideale losplaats zal zijn geschapen. De raad besloot daarvoor een bedrag van f 3520 uit te trek ken, in tien jaar af te lossen. De heren P. Leegwater en J. Zwaan wilden een kleine vergoeding hef fen voor het gebruik van deze stei ger, doch de burgemeester vond dat de bouwboeren, die er toch het meeste gebruik van zullen maken, al genoeg belast zijn en dat men in de vorm van omzetbelasting al ge noeg betaalde. Het voorstel van de bouw der steiger werd aangenomen, over een eventuele heffing zullen B. en W. zich nog nader beraden. In principe is de gemeente voorts bereid aan de Alkmaarse vereniging ter bestrijding van de T.B.C. een subsidie te verlenen, zodra onver hoopt een der inwoners zou moeten worden opgenomen in de barakken. De schoolregeling met Oudorp en St. Pancras werd beëindigd. Bij de rondvraag deelde de burge meester, naar aanleiding van een opmerking van de heer J. Zwaan mede, dat er op verschillende punten bomen worden geplant om de ge meente te verfraaien. De heer Go- vers was jjerheugd, dat er nu einde lijk een begin zal worden gemaakt met de vuilnisophaaldienst. Er zijn vele ingezetenen die er belang bij hebben en de voortvarendheidvan B. en W. in deze loofde hij. Met een dankwoord besloot daarna de burgemeester deze bijeenkomst. RUNDVEEFOKVERENIGING LIMMEN. De rundveefokver. afd. Limmen-Heiloo hield haar al gemene jaarvergadering in café Zwart. De voorz., W. v. d. Steen opende en heette allen van harte welkom, in het bijzonder de heer C. Bakker, hoofdcontroleur van de prov. bond van Rundveefokvereni- gingen. Bij de begroting werd be sloten de omslag vast te stellen op f 5.50 per koe. In de bestuursverkiezing werd voor de aftredende heer C. Groot, gekozen Jb. van Diepen. Het sala ris van de eerste controleur B. Wokke werd gesteld op f 195.per maand, terwijl de vergoeding voor de secretaris werd gesteld op f 175 per jaar. In de rondvraag werden nog enige moeilijkheden door de heer Bakker nader besproken. RK.V.V. LIMMEN LIMMEN. Zondag a.s. speelt R.K.V.V. Limmen 1 zijn eerste be kerwedstrijd tegen A.F.C. 1 uit Amsterdam (2de klasse K.N.V.B.) Voor Limmen een zware opgaaf, maar zij zullen zeer zeker trachten goed partij te geven. De strijd zal plaats hebben op het HSV-terrein te Heiloo. Aanvang 2.30 uur. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Door de politie zijn mannen aangehouden, die een dames en een herenrijwiel van dief stal afkomstig hadden aangeboden bij 'n opkoper. De mannen, die evenals de rijwielen, kwamen uit Haarlem, zyn naar genoemde plaats op transport gesteld. De fietsen werden in beslag genomen. De dames worden er op attent gemaakt, dat zich de laatste tijd vele gevallen van zakkenrollen, voor en in de winkels, heeft voor gedaan. Men zij voorzichtig. Op de Nieuwlandersingel reed een zandauto, door het niet verle nen van voorrang, tegen 'n nieuwe doktersauto aan. De getroffen wa gen werd aan de linkerzijde ern stig beschadigd. Bij de tandarts Tondu op de Westerweg werd een nieuw dames rijwiel verruild voor een oud' i. De gene, die 't rijwiel per abuis mocht hebben verwisseld, wordt verzocht rich op het politie-bureau te ver voegen ter opheldering van dit on verkwikkelijk gevalletje. Twee wielrijders kwamen met elkaar in botsing, daar een voet ganger plotseling de weg overstak zonder op het verkeer te letten. Een der rijwielen werd zwaar be schadigd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Lucia M. M. d. W. Fransen en M. Swart; Alida W. C. d. v. G. M. Beentjes en C. C. Es- man; Marina G. d. v. J. M. Verhey en G. A. Mooy. Ondertrouwd: Willem de Smit en Maria Wouters; Henkie G. J. Eljon en Catharina G. van Truyen; Jo hannes Vroegop en Anna G. Ooye- vaar; Nicolaas J. Kuyper en Hen- drika Visser; Jacob Koelemey en Truus Hofland. KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR. Drie stapels boe renkaas, 1000 kg. Prijs f77.50. Han del vlug. Coöp. Boerenleenbank vergadert HEERHUGOWAARD NOORD. Woensdagavond j.l. vergaderde in café Jac. Groenland de Coöpera tieve Boerenleenbank van Heer- hugowaard Nrd. In zijn openings rede heette W. Bakkum, namens het bestuur en de Raad van Toe- zbicht alle leden hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Groen, als oud-directeur der Bank. Verder maakte de heer Bakkum bekend, dat zeer veel van het geblokkeerde geld aan belasting is gestort, ruim f 100.000.Over de credietverle- ning was de bank tevreden. Dit was in het belang van de bank en er was over het afgelopen jaar een redelijke winst gemaakt. De financiële commissie, bij monde van de heer Th. Annes, had alles in orde bevonden. De vergadering keurde de betreffende stukken goed. Tot leden van de fin. comm. voor 1949 werden be noem: P. Mul en Corn. Plak. Uit het jaarverslag, rekening en balans tekenden wij het volgende op: Ingelegde spaargelden op 31 December '48 f 791.947,94; tegoed van de voorschotnemers 31-12- '48 f 18.480,25; tegoed rekening houders 31-12-'48 f785.013,60; schuld Tekeninghouders 31-12-'48 f 20.071,79; winst over het jaar '48 f 1.756,33; De totale reserve be draagt f 13.911,90. De vergadering keurde het voor stel van het bestuur ,om de winst 1948 op de reserve te storten, goed. Het aftredende bestuurslid, Ant Bos Jnz., werd met grote meerder heid herkozen. Als aftredend lid van de Raad van Toezicht werd de heer Ant. Groot Jnz. herkozen. Met de door het bestuur voorge stelde rentevoet ging de vergade ring accoord. BAAS BOVEN BAAS AKERSLOOT. Het leggen van abnormaal kleine eieren schijnt min of meer aanstekelijk te werken op ons pluimvee. Was het eerst een run naar grote-re- cords, nu trachten de edele hoen ders elkaar de primeur van het kleinste ei af te snoepen. Na Bergen kwam nu Akersloot met een ei van 8 gram, dat dus weer even kleiner was dan het vorige. Het werd gevonden in een kippenhok van de heer P. N. Vel- zeboer Pz. aan de Julianaweg. INDONESISCHE AVOND BURGERBRUG. Donderdag 31 Maart a.s. zal er in ons dorp een Indonesische avond worden ge houden. De heer A. v. d. Ende, die zelf jarenlang in Indonesië heeft gewerkt en door de Jappen in een concentratiekamp is opgesloten, zal u dan van zijn wel en wee in de van Indonesië zal hij een en ander illustreren. Alvorens aan zijn relaas te be ginnen zal hij een propagandistisch woord spreken. Hij kan nl. zijn propagandaleiderschap van de K.V.P. niet verloochenen. Hij zal echter geen aanslag plegen op uw beurs en een ieder kan zich dus veilig voelen. Iedereen is trouwens welkom. De K.V.P.-leden zullen zich de heer Van den Ende nog wel her inneren, want onlangs heeft hij voor onze afdeling een boeiende lezing gehouden. Omdat er nogal veel op het pro gram staat en de spreker weer tij dig moet vertrekken, zal er reeds op half acht begonnen worden. De avond zal waarschijnlijk in 't Kerkehuis gehouden worden, maar 't optimistische dorpsdeel zoekt al een groter onderkomen. Geef het optimisme nu eens een kans en beneem u zelf niet de kans om een interessante lezing te missen. Leer land en volk kennen, waarin en waartussen „onze jon gens" nu leven. Het Kerkehuis is deze keer heus te klein. Candidaatstelling gemeenteraad BURGERBRUG. Dezer dagen zijn de besturen van de K.V.P.- afdelingen N.- en Z.-Zijpe in een gecombineede vergadering bijeen geweest. Hierin werd een twaalf- ledige alphabetische groslijst op gesteld. De groslijststemming werd bepaald op Palmzondag, 10 April. In 't kerkehuis zullen dan de K.V.P. leden hun stem kunnen uitbrengen. Daarna kan dan de officiële candidatenlijst worden vastgesteld. Aan de Christ. Hist Unie (lijst Blokker) is voorgesteld om met de K.V.P. samen te werken en met een gecombineerde candidateniijst uit te komen. Als de C.H.U. hier mede accoord gaat, zal de K.V.P. afd. Zuid-Zijpe nog in een te be leggen ledenvergadering zijn goedkeuring hieraan moeten hech ten. De samenwerking met de C.H. U. opent voor ons het uitzicht op een wethouderszetel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2