Dubbele inspuiting bij rundvee Herziening Sociale Verzekering wacht nog steeds op advies Stichting v. d. Arbeid Bericht over grenscorrecties is voorbarig zegt Den Haag RADIO Duizenden Russen spionneren in de Verenigde Staten Baby bij brand omgekomen Merle Cochran naar Bangka Vrijdag 25 Maart 1949 PAG. 3 Eerste Kamer aanvaardt Sociale Zaken Acht de Senaat zichzelf overbodig? Desnoods een afzonderlijke wet voor de ouderdomsvoorziening Nederland stelt geen prijs op de kolen mijnen bij Geilenkirchen Denemarken bij Atlantisch Pact Uitkomst voor t.b.c.-bestrijding De koffie wordt in prijs verhoogd Engel des Heren GELOOFSAFVAL „EEN ZOMERIDYLLE" (Van onze parlementaire redacteur) Uitvoerig heeft de Eerste Kamer uitgeweid over de begroting van „Sociale Zaken"; zeker niet minder uitvoerig heeft minister Joekes, in een rede van bijna twee en een half uur, op de ge maakte opmerkingen geantwoord. Heel wat minder indrukwek kend was 't aantal aanwezigen, 's Morgens moest de vergadering een half uur later aanvangen dan was aangekondigd, omdat het vereiste aantal nog niet bijeen was, terwijl in de namiddag minister Joekes zijn rede aanving voor een gehoor van zegge en schrijve negen man en een vrouw; al turvend kwamen wij ten slotte nog tot zeventien. De meerderheid van de Senaat ver wachtte blijkbaar niet, dat er deze middag veel nieuws zou ver teld worden; zulks is ook inderdaad niet geschied, maar het zal toch wel niet de bedoeling zijn, dat de Senaat zichzelf een brevet van overbodigheid gaat uitreiken. Het belangrijkste punt uit de rede van minister Joekes was wel de aankondiging, dat hij met een apart wetsontwerp betreffende de ouderdomsvoorziening zal komen, indien zou blijken dat een algehele herziening van de sociale verzeke ring te veel tijd gaat vragen. Zoals bekend loopt op 1 October 1950 de noodvoorziening Drees af en ook de minister zelf houdt nu blijkbaar rekening met de mogelijkheid, dat hij in tijdnood zal kunnen geraken. Dat de herziening van de sociale verzekering op zich laat wachten, is niet de schuld van de minister. Voor het forum van de publieke mening waste de bewindsman met veel nadrukkelijkheid zjjn handen in onschuld. Hij wachtte nog maar steeds op het advies van de Stich ting van de Arbeid. Wat de Stich ting van de Arbeid wel gedaan heeft is het uitbrengen van een advies over een verdere progressie van de kinderbijslag. Over de inhoud hiervan kon de minister echter nog geen nadere mededelingen doen. Nieuws was tenslotte nog de mededeling, dat de regering een wettelijke regeling van het volkscredietwezen over weegt. De heer van Lieshout (K.V.P.) PROGRAMMA ZATERDAG 2fi MAART HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgenge bed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Symphonie no. 4 in d kl. t. op. 120, R. Schu mann; 9.30 Uit operetten van Em merich Kalman; 10.00 Klein, klejn kleutertje....; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Duo André de Raaff en Jacques Schutte, piano en orgel; 12.30 Mededelingen voor de land- en tuinbouw; 12.33 Prome nade Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Voor de strijdkrachten; 13.30 Vervolg concert; 13.50 Film en toneel door A. van Domburg en Cor de Groot; 14.10 Shick Webb en zijn orkest; 14.20 Engelse les voor beginners; 14.40 Omroep kamerorkest o.l.v. André Rieu m.m.v. Henk Dorel, zang; 15.10 Naar het wonderland der muziek XV; 15.30 Vervolg con cert; 16.00 Kleuterzorg door Dr. W. Weyers; 16.10 Kon. Harmonie St. Caecilia; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Reportage voetbal S.V.V. A.G.O.V.V.; 18.15 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Katholiek Thuis front Overal!; 19.25 Ensemble Sen sible o.l.v. Jean Nijpels; 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.i2 Edwin Fischer, piano met kamer orkest; 20 20 Lichtbaken door de Z.E. Heer Henri de Greeve; 20.50 Yvonne Arnaud, piano en Strijk orkest; 21.00 Negen heit de klok (Harten is troef. Gooi er geen ruiten mee in); 21.45 Wie neemt de hand schoen op? Radio-estafette; 22.00 Weekend serenade door „Het Or kest zonder Naam"; 22.30 Actuali teiten; 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws; 23.25 Concert no. 4 in C gr. t. op. 58 voor piano en orkest, L. van Beethoven. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 7 00 Nieuws; 7.15 Selepties; 8.00 Nieuws; 8.18 Gevarieerde gra- mofoonmuziek; 8.50 Frans concert door het Colonne Orkest o.l.v. Jean Fournet- Solist: Emile Passani, piano; VPRO: 10.00 Morgenwijding; VARA: 10 20 Voordracht door Han Bentz v. d. Berg; 10.35 Voor arbei ders in continubedrijven; 11.40 Lie deren van Brahms door: Nel de Boer, alt; Cor van Boven, piano; 12.00 Operette-selecties van Sulli van; 12.30 Mededelingen voor land en tuinbouw; 12.3o Orgelspel door Cor Steyn m.m.v. Charles Aerts, zang; 13.00 Nieuws: 13.20 The Ram blers; 13.45 Morton Gould's Cow boy Rhapsody; 14.00 A.J.C.; 14.20 Tito Schipa zingt; 14.30 Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Rocus van Yperen; 15.00 „Fan Bernestoel Oant Briedstoel". Fries programma fan it Selskip Tetman de Vries; 15.25 Richard Wagner concert. N.B.C.- orkest met Helen Traubel, sopraan; 16.25 Klein Vrouwenkoor „Vox Ju- bilans". Dirigent: Frits Uyttenboo- gaard; 16.45 Sportpraatje door Klaas Peereboom; 17.00 U.S.A.-cabaret 17.30 Om cn nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Populaire liedjes en melodietjes; 19.00 Artistieke staal kaart; VPRO: 19.30 „Eenheid in de wereld". Spreker: de heer P. F. Kremers, Voorzitter van de Wereld Federalisten Beweging; 19.45 Cause rie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.15 Om roeporkest o.l.v. Willem Lohoff. So list: Jan Sevenstern, fluit; 21.00 So cialistisch commentaar; 21.15 Maart roert zijn staart; 22.00 Stradiva- Sextet; 22.25 Je moet maar pech hebben (schets); 22.40 Accordeola; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek. had op het belang hiervan gewe zen, een verantwoord crediet kan een tegenwicht vormen tegen woe ker en verderfelijke afbetalingssy stemen. Geen minister kan voor de Ka mer verschijnen zonder dat een po ging wordt gedaan om wat meer over de Benelux te weten te ko men. Deze keer was het de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) geweest, die het verschil in loonpeil ter sprake had gebracht. In antwoord hierop zeide de minister, dat er een ver schil is in behandeling en een ver schil in peil. In België en Luxem burg werkt men met collectieve contracten, hier met een beheerste loonpolitiek. Het loonpeil ligt in België 20% hoger. Zij die menen, dat nu ook in Nederland de lonen wel tot dit peil zullen worden op.- getrokken, kregen te horen, dat zulks nog lang niet zeker is. België en Luxemburg zijn reeds lang ver bonden door een economische unie en toch is ook tussen deze landen nog wel degelijk verschil, net gaat tenslotte om de koopkracht van de Ionen en vooral uitgaande hiervan zal het verdere onderzoek worden gevoerd. Ook moet nog worden na gegaan hoe het met de sociale ver zekeringen is gelegen. Men streeft niet zo zeer naar unificatie als wel naar harmonie in de totale last. De werkloosheid gaat gelukkig nog in dalende lijn, voor het overi ge verwees de minister naar de on langs ingestelde commissie, die voorzieningen moet Beramen voor het geval de werkloosheid weer zou toenemen. Bjj de installatie heeft de minister gezegd, dat een tussen tijds rapport zou worden gewaar deerd. De loonpolitiek is juist gebleken. Dat de Stichting van de Arbeiu be ter dan het College van Rijksbe middelaars de loonnormen zou kun nen bepalen, wilde de minister niet toegeven. Dit college kan ,niet het geheel overzien. De befaamde gul den toeslag verdedigde de minister tegenover de heer Brandenburg (C.P.N.). Het was tenminste een harde gulden, waar je iets voor ko pen kon en beter dan een rijksdaal der zonder waarde. De tariefionen kon de minister, in tegenstelling met de heer de Bruyn (K.V.P.) wel waarderen, mits maar te grote in spanningen werden vermeden. Bij het onderwerp „vacantie" ontpopte minister Joekes zich als een goed vriend van jonge mensen. Pas van de schoolbanken hadden die eigen lijk wel recht op wat meer vacan tie dan twee weken. Over de sub sidieregeling betreffende de „ge zinszorg" bleef de minister me ningsverschil hebben met de heer van Lieshout (K.V.P.). De afge vaardigde kende gevallen waarin men niet uitkwam, de minister waarin men er wel in slaagde de eindjes aan elkaar te knopen. In bijzondere gevallen kon er overi gens nog gepraat worden, maar de minister verbond zich tot niets. Dat in Limburg de schoolartsen- dienst nog niet werkt betreurde de minister met jhr. Ruys (K.V.P.). In afwachting van een wettelijke re geling werken in andere provincies overheid en Kruisverenigingen goed samen. Waarom kon dit in Limburg niet? Als redelijke mensen het goe de wilden, moest er toch overeen stemming mogelijk zijn. Ten aanzien van het rapport over de kankerbestrijding van dr. Samu els ljad de minister de overtuiging, dat vooringenomenheid geen rol had gespeeld. Het onderzoek had niet volledig kunnen zijn omdat dr. Samuels niet geneigd was gebleken volledig opening van zaken te doen. Verder was de minister van me ning, dat hier voor hem geen taak is weggelegd na de arbeid van de commissie Brutel de la Rivièra. Na een korte repliek werd de begro ting z.h.st. goedgekeurd met aante kening, dat de communisten hebben tegengestemd. Woensdagmiddag komt de Kamer opnieuw bijeen. Dan komt Verkeer en Waterstaat aan de orde. In de ene hand zijn hoed en de onvermijdelijke sigaar en met de andere hand het beroemde V-teken gevend, stond Churchill op het dek van de oceaanreus Queen Elizabeth", waarmee hij Woensdag in New York arriveerde. Rechts staat zijn echtgenote en links zijn dochter Mary met haar man, kapt. Chr. Soames. Gezicht op het terrein van het Laboratorium van de Koninkl/jke Shell te Delft, dat een aanzienlijke uitbreiding ondergaat. WASHINGTON, 25 Mrt. (Reu ter). De commissie tegen on Amerikaanse activiteit heeft ver klaard, dat „duizenden Sovjet- Russische agenten" en duizenden Amerikanen thans in de V.S. spionneren. Mogelijk waren som mige spionnen verbonden aan de Sovjet-ambassade of de V.N. In een tijd van nationale crisis zou den er in Amerika bijna 825.000 personen als spionnen, verraders of saboteurs van binnen uit tegen de V.S. werken. De schatting was gebaseerd op cijfers van Edgar Hoover, direc teur van het federale bureau van onderzoek, die verklaard heeft, dat er 74.000 leden der communistische partij zijn en dat de communisten er aanspraak op maken, dat er voor ieder lid tien anderen zijn, die bereid zijn het partijwerk over te nemen. Volgens de verklaring der com missie, getiteld „schijnwerper op de spionnen", heeft de commissie geheime orders van spionnage- leiders ontdekt, afkomstig uit het buitenland, waarin twintig cate gorieën van onderwerpen betref fende de gewapende macht wor den opgenoemd, waarover inlich tingen gewenst zijn. Het meest „CONFERENTIE VOOR WERELDVREDE" BEGONNEN NEW YORK, 25 Mrt. (Reuter) De internationale „conferentie voor wereldvrede", welke door autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is gebrandmerkt als een „zet van Moskou" tegep het Noord-Atlan tisch verdrag, en die, volgens de zelfde autoriteiten, is uitgeschre ven om Sovjet-Russische doelein den te bevorderen, heeft heden in het Waldorf-Astoria-hotel een aanvang genomen. DEN HAAG, 24 Maart (A.N.P.). Naar aanleiding van de verschillen de meer of minder gedetailleerde berichten, die de laatste dagen met betrekking tot de op handen zijn de technische grenscorrecties zijn verschenen, verklaart men van wel ingelichte zijde in Den Haag, dat deze berichten zowel voorbarig als onvolledig alsook ten dele onjuist zijn. Met de waarheid in overeenstem ming is feitelijk slechts de medede ling, dat binnen enkele dagen de regeringen der zes mogendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden) een gemeen schappelijk communique zullen uitgeven. Dit communique zal ech ter geen geografische bijzonderhe den omtrent de grenscorrecties be vatten, zodat alle berichten en de kaartjes, waarin de ligging der aan Nederland toegewezen gebieder! wordt weergegeven, geheel voor rekening van hun verspreiders moeten blijven, aldus gaf men te kennen. Men wees er verder op, dat met name voorts een onjuiste in druk wordt gewekt door de be richten, die hef doen voorkomen,' als zou tijdens de in de laatste we ken te Parijs gevoerde besprekin gen over de grenscorrecties als zo danig „een voortdurende strijd" ge voerd zijn. Over de toewijzing der grenscorrecties is namelijk te Parijs in het geheel niet meer gesproken, daar over dit onderwerp reeds ge ruime tijd geleden beslissingen door de zes mogendheden waren geno men. De besprekingen te Parijs be troffen alleen kwesties van techni sche en juridische aard, waarover bij uitvoering der grenscorrecties overeenstemming moest zijn be reikt Naar aanleiding van het Reuter- bericht uit Parijs, dat meldde dat Nederland aanspraak zou maken op een gebied ten noorden van Aken, hetwelk kolenmijnen rond Geilenkirchen bevat, vernemen wij gewenst waren geheimen betref fende de atoombom. Er waren gevallen bekend van het ontvreemden van geheimen over luchtvaart, onderzeeërs en industriële processen. De pogingen om spionnen uit te roeien en hen naar de Sovjet- Unie terug te zenden behoren ver dubbeld te worden. Het lidmaat schap der communistische partij dient openlijk bekend te zijn en de straffen op het ontvreemden van geheime inlichtingen ten be hoeve van de Sovjet-Unie behoren verzwaard te worden. „Ieder pa triot moet waakzaam zijn en alle verdachte activiteit rapporteren", zo verklaart de commissie. In een woning aan het Mgr. No- lensplein te Venlo brak Woensdag middag een schoorsteenbrand uit bij de familie W., waarbij ook de tweede verdieping in brand raakte. Hier bevond zich in een commode een kind van 14 maanden. Een buurman slaagde er in het kind uit het reeds brandende vertrek te ha len, maar de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De Deense Tweede Kamer heeft met 119 tegen 23 stemmen haar goedkeuring gehecht aan toetreding tot het Atlantisch Pact. De minister van buitenlandse za ken Rasmussen kreeg de bevoegd- reid voor de regering het pact te ondertekenen. Eén kamerlid ont hield zich van stemming en zeven waren afwezig. Men verwacht, dat de resolutie heden in de Eerste Kamer geen tegenstand zal onder vinden. BELGISCH PROTEST TEGEN BENOEMING VAN BRAUTIGAM De voorzitter van de Antwerpse Scheepvaartvereniging, C. Peter sen, heeft namens deze vereniging een schrijven aan de Belgische eerste minister en minister van buitenlandse zaken gezonden, waarin hij protesteert tegen de benoeming door de Nederlandse regering van de heer J. Brauti- gam tot hoofd van de Nederlandse delegatie ih de Beneluxcommissie, welke er mede belast is een op lossing te vinden voor -de haven en rivierenkwesties. In het schrijven heet het dat, hoewel de leden der scheepvaart vereniging met instemming heb ben kennis genomen van de instel ling van deze commissie, zij ver wonderd zijn over de benoeming van de heer Brautigam, „een van de meest verwoede tegenstanders van en mede-verantwoordelijk voor, de verwerping van het ac coord-van Karnebeek". uit kringen van de mijnbouw, dat men dit zeer onwaarschijnlijk acht. De mijngebieden, waarnaar Ne derlands belangstelling uitging, zijn met name genoemd in het rapport, dat daarover ongeveer anderhalf jaar geleden werd uitgebracht. Het gebied ten noorden van Aken werd daaarin niet genoemd. Het is een oud en uitgewerkt gebied, waaraan men practisch niets zou hebben. Deze mijnen zijn bovendien voor 'n groot deel in Luxemburgse handen. Dat men hierover thans anders zou denken dan anderhalf jaar geleden is vrijwel ondenkbaar. Voor de ter reinen nabij Vlodrop, die in de Eerste Kamervergadering van j.l. Woensdag nog ter sprake kwamen, zeide men meer belangstelling te hebben al zou het slechts zijn, dat men slechts toestemming kreeg de mijnlagen ter plaatse ondergronds te mogen benaderen. BATAVIA, 24 Maart (Aneta), Het Amerikaanse lid van de UNCI, Merle H. Cochran, is hedenochtend per vliegtuig naar Bangka vertrok ken voor een bezoek aan de Repu blikeinse leiders aldaar. Hij zal vervolgens naar Singapore vliegen, alwaar hij de nacht zal doorbren gen. Morgen wordt Cochran te Ba tavia terugverwacht. Cochran is bij zijn reis naar Bangka en Singapore vergezeld door William Lacy, onderhoofd van de afdeling verre Oosten van het Amerikaanse statedepartement, die enkele dagen in Indonesië verblijf hield. Lacy reist mee tot Singapore. Een woordvoerder van de UNCI had „geen commentaar" op de vraag of Cochran namens de UNCI de Republikeinse leiders op Bang ka bezoekt. Hij kon evenmin mee delen of Cochran vertrokken was voor of na het bekend worden te Batavia van de beslissing van de Veiligheidsraad ten aanzien van de Canadese resolutie. (In verband met het tijdsverschil tussen New York en Batavia werden de eerste be richten hieromtrent hedenochtend vroeg te Batavia ontvangen). HET BEZOEK VAN MINISTER BARNES De Britse ambassadeur te Den Haag, Sir Philip Nichols, bood Donderdagavond in de Britse am bassade een diner aan ter gelegen heid van het bezoek van de Britse minister van verkeer, Alfred Barnes. Behalve minister Barnes zaten aan dit diner tal van Britse en Nederlandse regeringsvertegen woordigers en hun dames aan. Minister Spitzen was verhinderd aan dit diner deel te nemen. Gisterenmiddag bracht de minis ter een bezoek aan de hoofdstad. Hij maakte met zijn gezelschap een tocht door de Amsterdamse haven en werd om 5 uur ten stad- huize ontvangen door de wnd. burgemeester, B. C. Franke. I AAR WIJ VERNEMEN is in i de tbc-bestrijding onder het •mdvee in ons land een belang- Mke verbetering gekomen. Tot 'usver werd hierbij de methode revolgd van zgn. enkelvoudige 'nspuitingen met tuberculine. Een koe werd ingespoten en aan de -parties op de huid meende men 'e kunnen constateren, of al of ■riet. tbc aanwezig was. Het bleek pphter, dat koeien die wegens ver- -ïeende tbc waren afgekeurd, wanneer zij geslacht werden, vol komen gezond waren. Vooral sinds men inspuitingen onder de halshuid gaf, kwamen de tbc-verschijnselen meer en meer voor en werden meer en meer koeien afgekeurd, hetgeen een groot wantrouwen onder de boeren te weegbracht tegen deze methode, waardoor de gehele tbc-bestri.iding gevaar liep in discrediet te gera ken. Thans hebben echter proeven, ge nomen door de Gezondheidsraad voor hef vee in Friesland bewezen, dat dit wantrouwen volkomen on gemotiveerd is. Men heeft daarbij de dubbele inspuiting ingevoerd. Een koe wordt tweemaal ingespo ten. eenmaal met zwakke en een andere maal met sterkere tubercu line. Het kunstje is nu, dat men uit het verschil in sterkte van de re acties die beide inspuitingen te weeg brengen, kan nagaan of er al dan niet sprake is van besmet ting. De methode is afkomstig uit Engeland en men verwacht er een veel betrouwbaarder controle mee te kunnen bereiken. In Friesland hebben, vermoedelijk als gevolg van deze nieuwigheid ongeveer 15 coöperatieve zuivelfa brieken besloten hun rayon van tbc te laten zuiveren. Met de 30 fabrie ken die dit besluit reeds eerder ge nomen hadden, betekent dit, dat ruim 50 pet. der coöp. zuivelfabrie ken in Friesland op 1 Mei a.s. het praedicaat „tbc-vrij" kunnen voe ren. Men kan van de nog niet vol doende geperfectioneerde methode tot tbc-bestrijding van ons rund vee zeggen wat men wil. maar een feit is, dat de ziekte hierdoor in derdaad op grote schaal is terug gedrongen. Het is goed, dat ons MAXIMUMPRIJS VOOR THEE VERVALLEN De verhoging van de aankoop prijzen in het buitenland van ruwe koffie maken het noodzakelijk de binnenlandse prijs voor gebrande koffie te verhogen. Met ingang van 21 April a.s. zal de verbruikersprijs ten hoogste f 4.40 per kg. mogen bedragen. Sedert 14 Maart j.l. be draagt de maximumprijs bij ver koop aan verpakkers f 3.26 per kg en bij de verkoop aan kleinhandela ren f 3.74 per kg. Deze prijzen gelden voor koffie van de beste kwaliteit. De verkoop prijzen voor koffie van mindere kwaliteit zullen op de gestelde prij zen afgestemd moeten zijn. Met ingang van 25 Maart 1949 zijn de maximumprijsregelingen vor thee en theeballen opgeheven. Daar de voorziening ruim gewaar borgd is en de onderlinge concur rentie voor dit artikel groot is, be hoeft voor prijsstijging geen vrees te bestaan. DRIE MAAL daags luidt de klok van onze parochiekerk de Engel des Heren: qaat die stern niet aan ons voorbij in ons haastige, jachtende leven? Wat is het een goede, lofwaardige gewoonte, in onze gezinnen dit gebed te bidden, gezamenlijk aan tafel, als allen, aanwezig zijn! Vandaag is het de feest dag van Maria-Boodschap. Misschien is dit een goede ge legenheid, aan dit eclnt-katho- lieke gezinsgebruik eens meer uitdrukkelijk, aandacht te be steden. Laten Wij aan derge lijke qoede qebruiken vasthou den. Zij helpen de ware geest, de godsdienstige sfeer brengen en onderhouden in onze gezin nen. Een gezin waar gebeden wordt, is een goed gezin. Daar krijgt de deugd kans te bloeien. MARCUS. land op dit punt actief blijft, want tbc-vrije melk is in een land dat op export van zuivelartikelen is aangewezen een belangrijk ding. Voor de kaasfabricage b.v. is dit bijna een eerste vereiste. Men kan melk wel pasteuriseren maar dan is zij voor de kaasfabricage veel moeilijker te verwerken, zodat met dat pasteuriseren door de kaasfa- brieken wel eens de hand wordt gelicht. Bij de eisen die thans aan exportartikelen worden gesteld zou het geenszins denkbeeldig zijn, dat men ook tbc in onze Hollandse kaas zou ontdekken en onze afzet daardoor bemoeilijkt zou kunnen worden. OP WEG NAAR DE PAUS Een TsjechosIowaaRs jon getje, Lotar Novak, is, nadat hij te voet een afstand van meer dan 1.000 km. had af gelegd en zonder papieren verscheidene grenzen was ge passeerd, bij het Vaticaan aangekomen, waar hij de wachtpost verzocht, hem bij de Paus toe te laten. De jon gen beweert, dat hij tenge volge van oorlogsgebeurtenis sen geheel alleen is komen te staan. Hij is door klooster zusters in het Vatikaan op genomen. in afwachting van een nadere beslissing. (Vervolg van pagina 1.) zich de vrouwen met de uitvlucht dat de man er niets meer voor voelt, en ze zijn nu eenmaal niet met de Kerk, maar met hun man getrouwd, ze moeten met hun man leven, en ze kunnen in hun huishouden geen ruzie hebben om het geloof. De in vloed van de sterke vrouw kan na tuurlijk veel voorkomen. Ik zou nog heel bijzonder de aan dacht willen vestigen op een teer punt n.l„ het gebrek aan ware stijl en beschaving, dat in sommige plat telandstreken heerst. Het is van de Christelijke liefde der stedelingen dikwijls te veel gevraagd, om dat te verdragen met als gevolg verwij dering, vervreemding en de klacht: „Ze moeten me hier in de stad toch niet. omdat ik van een dorp kom." Maar. daar zit 't 'm niet in. Opvoe ding tot ware beschaving is-dus ook een apostolische taak van de Jeugd beweging, die hierin zeker haar sporen reeds heeft verdiend. Versta mij goed. Vele plattelanders zijn beschaafder, dan de stad. Ik bedoel alleen bepaalde streken, waar de onbehouwenheid hoogtij viert. Het verloren gaan in de grootstad kan voor een groot deel worden voorkomen door de mensen daar bijtijds op te vangen. Dit behoeft niet eens direct te gebeuren door de priester of door een volwaardig K.A.-lid met zending. Er is al veel gewonnen, wanneer de nieuwe be woners, welke het Katholiek Be volkingsregister aan de pastorie doorgeeft, bezoek krijgen van iemand ,die hun eenvoudig vertelt, waar de parochiekerk staat, waar de Katholieke school is enz. Het klinkt ongelooflijk, maar mensen uit het Katholieke Zuiden hebben soms totaal geen begrip van de kerkelijke verhoudingen, in onze grote steden en verbazen zich, dat er in hun buurt ook een katholieke kerk staat, denkend, dat boven de Moerdijk alles protestant is. Vergeten mag tenslotte niet wor den, dat het front van de Kerk tegenwoordig dikwijls niet in de parochie, maar in het bedrijf ligt. Daar is de vuurlinie en daar komen de priesters niet. Maar, daarom moeten de priesters zich kunnen vermenigvuldigen, in de degelijke Katholieke arbeiders. Daarom moe ten de mensen van het platteland steun krijgen van de bedrijfskernen. Zo heeft de Katholieke Actie een taak, die reikt over stad en platte land. Christus werd in Jeruzalem reeds het slachtoffer van een door massa suggestie misleide mtnigte. Hon derden, die Hem op hun dorpen hadden toegejuicht, werden in de grootstad, waar zij het Paasfeest kwamen vieren, door valse leiders tegen Hem opgezweept. Dit tragische feit herhaalt zich steeds. Goede leiding, goede voor lichting, ook door de pers, en bid den, bidden, bidden kunnen hier met God's genade wonderen doen. En, laten wij blijven zoeken naar de verloren schapen, maar moeten wij hen allen rangschikken onder het ao ongunstige percentage af valligen?. H. A. J. DROST, pr. FEUILLETON „Maar haar familie Cato haalde haar schouders op. En dat was voor haar doen een zo onverschillig gebaar als hij haar nog nooit had zien maken. „Als je benauwd bent voor wat zij hun vertellen zal, ga haar dan achterna, Maar ik zou zoiets nooit doen. Ze is een verwend kind en jij hebt aan dat verwennen meege daan. Ik zou haar aan haar lot overlaten." „En... als ze niet terugkomt..." dacht hij hardop. „Wil je graag, dat ze terugkomt, Hans?" vroeg Cato onverwachts. „Heb je haar echt lief, Hans? Daar ben ik nooit zo zeker van ge weest." „Ik weet het ook niet zeker..." erkende hij. „Bij tijden ben ik dol op haar. Maar als ze zoals gister avond isZijn gezicht stond eensklaps heel ernstig. Cato ver loor hem niet uit het oog. „Ze zal niet altijd zo blijven. Dat hangt grotendeels van jou af." „Hoe bedoel je dat?" „Dat zal ik je later wel eens vertellen. Maar nu moet ik naar Jean toe. Vandaag komt die dok' door A. F. ter Hennema hier om hem te on derzoeken." „Wat dom van me, dat ik daar niet eerder aan gedacht heb, Cato! Neem met me alsjeblieft niet kwa lijk. Had het eerder gezegd, dan was ik je niet komen lastig vallen, dat weet je toch wel?" „Ik ben heel blij, dat je gekomen ben," antwoordde ze glimlachend en gaf hem het briefje van Miek terug. „Als je wistHÜ hield in en vervolgde op geheel andere toon: „Wat Miek betreft heb je volko men gelijk. Ik zal haar niet terug halen bij haar familie vandaan. Ze zal uit zichzelf wel terugkomen en als ze dat niet doet Hij liet het daarbij. Maar Cato maakte de zin voor hem niet af, maar zei slechts: „Ik denk wel, dat ze terugkomt." Onder het terugrijden naar huis dacht hij na over de toon, waarop ze die laatste woorden gezegd had Met zulk een vreemde beslistheid en toch ietwat droevig. Opeens voelde hij een verlangen in zich op komen, om terug te keren. Te vra gen, of hij zo maar stilletjes in haar tuin mocht zitten, zonder haar lastig te vallen, alleen maar om in haar nabijheid te zijn. Maar dat was iets onmogelijks; ze had al genoeg aan haar hoofdmet Jean en met de komst van die vreemde dokter „Wat een geluk, dat ik haar met Hennema in contact heb kun nen brengen... dat ik haar er heen gebracht heb. Dat was tenminste iets, wat ik voor haar heb kunnen doen. En ik heb hem kunnen over reden, hierheen te komen. Kon ik maar méér voor haar doen. Maar er zit niets anders op dan wachten hoe de uitslag van dat onderzoek isen zjj moet er ook op wach tenen Jean ook." De keuken van Cato Curfs zag er altijd keurig uit, maar die middag kon de keuken van de allerzuide lijkste vrijster er niet netter uitge zien hebben. „Het ziet er hier tenminste huise lijk uit", dacht ze. „Niet enkel glas en nikkel en chroom als in een ope ratiekamer!" Met gefronste wenkbrauwen keek ze het grote, vierkante vertrek rond. Dat ze aan een ziekenhuis dacht was begrijpelijk, want dok ter Hennema was boven met Jean bezig. Hjj was meer dan een uur geleden aangekomen en nadat ze hem naar de werkkamer van Jean had gebracht, was ze het huis uit gelopen en naar de tuin gegaan. Daar zat ze een poosje in de linnen ligstoel, waarin Jean in het begin van de zomer geregeld gezeten had toen hjj nog in staat was, de tuin in te gaan en ze lag achterover met gesloten ogen. Ze had de nacht tevoren zo goed als niet kunnen slapen. Het bed van Jean had ze naar zijn eigen kamer overgebracht na haar terugkomst uit Amster dam en de gedachte, dat ze niet terstond bij de hand kon zijn, als hij haar nodig mocht hebben, had haar verontrust. Misschien dat ze even kon dutten Maar een ogenblik later stond ze alweer overeind en luisterde aan dachtig. Had iemand haar geroe pen? Het bleef echter stil in huis en ze hoordt niets meer. Ze stond even te aarzelentoen nam ze een plotseling besluit, liep naar de keuken, deed haar schort voor en begon't fornuis, de gootsteen en tenslotte de provisiekamer schoon te maken, die vroeger als bijkeu ken gebruikt was. Dit soort werk kon ze doen, zonder er al te veel bjj te denken. Werken was voor haar een soort veiligheidsklep en ze voelde haar spanning dan ook al spoedig minderen. Jaren geleden had Hans iets dergelijks van haar gezegd: „Jij bent een veiligheids klep voor me, Cato. Bjj jou begin ik me altijd rustiger te voelen. Ik weet niet hoe het komt „Misschien omdat ik zo saai ben," had ze lachend zijn zin voleindigd. „Nee, dat is het juist niet," had hij geprotesteerd, zoekend naar woorden om zijn gedachten uit te drukken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3