De r FILMS VAN DE WEEK r Will U naar de Jaarbeurs Ook i ALKMAAR EN OMSTREKEN Het bedrog van het Spiritisme Prof. Dr. van Rooy voor Schola Publico J Bökkerink's Stof Ieders lof! A. BöKKERINK K.F.C. FILMKEURING Marktberichten WEERSVERWACHTING G.B. BEHANGSELS Unci nodigt uit Queen Mary op weg naar New York Machinefabriek Maarleveld Een voorman-plaatwerker Een monteur-bankwerker Enige plaatwerkers Een metaaldraaier J Mann. of vr. kantoorbediende Boekhoudbureau N. Ligthart, Wognum HET SPEEDWHEEL Jongkinds Rijwiel en Motorenhandel knippen naar maat A. Knol-Smit, Hoorn HET IS WEER SCHOONMAAK! don per LUXE AUTO Garage CHRIS DE VRIES, Indo De verhi Jerusalem Zaterdag 26 Maart 1949 ALKMAAR. Voor een uitver kocht Gulden Vlies velen moesten zelfs tot spijt van het be stuur van de Schola Publica gewei gerd worden, omdat de zaal vol was hield gisteravond Prof. Dr. A. G. L. Van Rooy O.P. uit Brussel een causerie over het spiritisme. Aanvankelijk was toegezegd, dat hij zou optreden met medewerking van de fakir „Josma" uit Antwerpen, die echter ter elfder ure verstek liet gaan. Daags tevoren kreeg het bestuur hiervan telefonisch bericht. Op aandringen van het bestuur van de Schola wist. Dr. Van Rooy zich echter de medewerking te verzeke ren van de telepaath Alb. Verhoe ven uit Antwerpen, die reeds meer dere malen zijn causerieën met en kele demonstraties had opgeluis terd. De verrichtingen van Josma" zi.in ons onbekend, doch zijn plaats vervanger was beneden de maat, niet alleen letterlijk, ook figuurlijk. Wij zijn hier in Holland op dit ge bied beters gewend, hoewel de heer Verhoeven enkele trucjes vertoon de, die door een groot deel van het publiek nog wel gesavoureerd werden. Prof. Van Rooy gaf voor de pau ze een beschrijving van de ver schijnselen, waarmee spiritistische séances gepaard plegen te gaan. De spiritisten en hij vertelde, dat er 20 millioen zijn op de wereld ge loven werkelijk, dat zij contact kunnen krijgen met de geesten der afgestorvenen. Zij geloven, dat de stof eeuwig is en steeds gereïncar neerd wordt, om tenslotte in het heelal, dat voor hen de hemel is, te blijven rondzweven. De verschijnselen, die zich rond de spiritistische séances voordoen, berusten echter voor het grootste deel op bedrog van de mediums, waarvan er in Parijs alleen al 20.000 hun bedrijf uitoefenen. Door de na oorlogse omstandigheden is het spi ritisme zeer in omvang toegeno men; het vindt voral beoefenaren bij de godsdienstlozen en bij hen. die het met hun godsdienst zo nauw niet nemen. De beoefening van het spiritisme leidt echter tot onrust, wilsver- zwakking en zelfs tot waanzin, zo als spr. met staaltjes uit z'n prakijk illustreerde. Spr. citeerde in dit ver band Dr. Zeehandelaar uit Rotter dam, die schreef: „de onvoorzich- tigen, die geesten najagen, verlie zen hun eigen geest erbij". Aan de hand van een serie niet altijd overduidelijke lichtbeelden ging spr. dan de synthetische ver schijnselen van de spiritistische sé ances na, zoals de tranee. de cata- lepsi, de materialisatie van het hec- toplasma, de gedachtenoverbren- ging, het apport, enz. Nadat de telepaat onder medische controle zijn hart 75 seconden had laten stil staan, een prestatie, waar voor de waardering tot beneden peil daalde, toen verteld werd, op welke truc deze demonstratie steun de, vervolgde Prof. Van Rooy zijn causerie met het bedrog door de me diums aan de kaak te stellen; zulks aan de hand van de resultaten van tal van onderzoekingen. Hij wees daarbij op de volgende feiten: de séances worden zonder licht of met schaarse verlichting gegeven; in het volle licht worden geen proefnemin gen toegelaten. Ook het vormen van een ketting met de handen, maakt controle onmogelijk, terwijl voorts het maken van lawaai en muziek dient om de aandacht af te leiden. Zonder toestemming van het medium mag voorts niet toegezien of gefotografeerd worden, zulks on der voorwensel. dat overtreding te gen deze bepaling de dood van het medium tengevolge zou kunnen hebben. Spr. deelde voorts mede. dat uit tal van deskundige onder zoekingen, dat het z.g. hectoplasma. dat uit sommige lichaamsdelen van het medium tevoorschijn wordt ge toverd, niets anders is dan gewone witte stof, (textiel). Op dit bedrog van de mediums is heel het spiritisme gegrondvest. Op de vele séances die spr. bij zijn on derzoekingen heeft meegemaakt, heeft hij zich van deze trucs kun nen overtuigen. Ook bedienen vele mediums zich van telepathie en helderziendheid, verschijnselen van natuurlijke aard; meer niet. Alle verschijnselen van objectieve aard ontstaan niet vanuit, doch buiten het medium; het zijn alle maal trucs. De verschijnselen van subjectieve aard, zijn niet van gees ten afkomstig, doch zijn van na tuurlijke oorsprong. Geesten hebben met het spiritis me niets te maken, evenmin als de duivel met de verschijnselen ervan. De duivel is hier overbodig, want waar mensen zijn werk doen, kan WAARSCHUWING ALKMAAR. Het gemeente bestuur- van Alkmaar ontvangt regelmatig verzoeken, om toewij zing van woonruimte van inwo ners dezer gemeente, die om een of andere reden hun zaak annex woongelegenheid hebben verkocht en deze aldus moeten ontruimen. De grote woningnood is oorzaak, dat aan hen binnen afzienbare tijd geen andere woonruimte kan wor den toegewezen. Ter voorkoming van moeilijkhe den wordt aan hen, die hun zaak en woning wensen te verkopen dringend aangeraden zich vooraf tot het Gemeentelij k Bureau voor Huisvesting, Oudegracht 92, al hier te wenden. Uitvoering van de Mattheus Passion te Edam Wederom zal er op de Tweede Paasdag, 18 April a.s. in de Grote Kerk te Edam de Matthaeus Pas sion van Johan Seb. Bach, in on verkorte vorm worden uitgevoerd door de zangverenigingen Edam— Purmerend. Ook dit jaar zullen so listen van naam aan dit indrukwek kende gebeuren hun medewerking verlenen. O.a. Jo Vincent, Annie Woud, Han le Fèvre, Herman Hüls- mann. Wiebe Drijer, Leo Rommerts en Arie van Mever. De Haarlemse Orkestvereniging. Het Knapenkoor, dir. Willem Hespe. het geheel on der leiding van Theo Ettena. De kaartverkoop is in volle gang en velen zullen, gezien de grote opkomst der vorige jaren, wederom opgaan naar dit impo sante kerkgebouw, om de Matth. Passion te doorleven. De commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J E. Baron de Vos van Steenwijk, h'eefi bericht gestuurd dat hij de uitvoering hoopt bij te wonen. Een ieder wordt aangeraden zich tijdig van plaatsbew zen te voorzien. Medewerking van busdiensten en tramverkeer is toegezegd, om tijdig Edam te bereiken. hij wel thuis blijven. Als het medium, zo besloot spr.. niet gecontroleerd wordt, doen zich verschijnselen voor; bij controle verminderen deze verschijnselen en bü volledige controle verdwijnen ze helemaal. De z.g. boodschappen van geesten zijn vaagheden of ba nale grappen; fnen heeft zelfs gees ten laten spreken van personen, die nog niet gestorven waren. Sommige psychometristen hebben het zesde zintuig van de intuïtie, waardoor zij dank zij de krach ten van het onderbewustzijn iets kunnen zeggen over de toekomst van nog levende personen; men noemt dit praeditie. hetgeen iets anders is dan profetie, hetgeen de toekomst betreft van nog niet- levende personen en alleen door tussenkomst van God mogelijk is. Voor de helderziende bestaat, be halve de afmetingen van lengte, breedte en hoogte (het heelal) ook nog de vierde afmeting: de tijd ruimte. Tenslotte wees Prof. van Rooy erop, dat wij katholieken de tussen komst van de geesten niet nodig hebben, omdat wij het Geloof be zitten in de verrijzenis des vleeses, het eeuwige leven en de gemeen schap der heiligen. Door gebed en goede werken kunnen wij onze af gestorvenen die gemeenschap der Heiligen deelachtig doen worden. Wij wachten en hopen, om zelf dat eeuwige leven te beërven; daarvoor behoeven wij niet de tussenkomst der geesten. Tot slot gaf de telepaath nog een demonstratie van enkele telepathi sche proeven, waarvan er enkele wel wat al te doorzichtig waren. Hoewel Prof. Van Rooy zijn in- lïoudvolle causerie met enige sug gestie. soms zelfs met enig drama tisch accent wist voor te dragen, kunnen wij ons toch niet aan de indruk onttrekken, dat hij velen teleurgesteld heeft, die een iets meer gedegen behandeling van deze interessante stof hadden verwacht. ALCMARIA KRIJGT ENGELSE GASTEN TIJDENS HET PAASWEEKEND ALKMAAR. Alcmaria, dat twee jaar geleden een bezoek bracht aan de Hoover-fabrieRen te Londen, om daar een voetbal wedstrijd te spelen tegen het Hoo- ver-Bedrijfs-elftal, krijgt met Pa sen een tegenbèzoek. Zowel het eerste als het tweede elftal van de Hoover-fabrieken komen naar Alkmaar: daar de voetballers ver gezeld zijn van hun dames en een aantal officials, o.a. de manager, Mr. Hedgeeock, telt het gezelschap 58 personen, die bij de leden van Alcmaria zullen worden onderge bracht. Reeds Donderdagavond voor Pa sen komt het gezelschap aan; wat het programma betreft het volgen de: Vrijdagmorgen wordt natuur lijk een bezoek gebracht aan de kaasmarkt (laten wij hopen, dat er dan ook wat kaas te zien zal zijn) en andere bezienswaardig heden in de stad; ook staat voor die dag een trip naar de bollen velden op het programma. Zater dagmorgen is vrijgemaakt, om de gasten in de gelegenheid te stel len te shoppen (winkelen). Zaterdagmiddag wordt een wed strijd gespeeld tussen de beide eerste elftallen van Alcmaria en Hoover; 's avonds tussen beide tweede elftallen. Het Hoover- elftal heeft sinds twee jaar gele den, toen Alcmaria van Hoover won, een grote verandering onder gaan. Het uitzicht op de trip naar Alkmaar deed vele criqueters van Hoover overgaan naar de voetbal, zodat het elftal thans verschillen de nieuwe en betere krachten telt. .Zaterdagavond wordt in „Tom", het club-lokaal van Alcmaria, een feestavond aan de gasten aan geboden. Voor de eerste Paasdag staat een trip naar Volendam, Marken en Amsterdam op het programma, waar de Hoofdagent van de Hoo ver gasten en gastheren een diner aanbiedt, alsmede een vaartocht door de Amsterdamse grachten en havens. Tweede Paasdag zullen de gas ten de Alcmarianen vergezellen ais zij hun uitwedstrijd om de Beker moeten spelen; hieraan wordt dan verbonden een auto tocht naar de Afsluitdijk, de Wie- ringermeer en de Noordzeekust. Dinsdagmorgen vroeg zullen de Engelse gasten weer naar hun home vertrekken. Het beloven voor Alcmaria en haar gasten aardige dagen te worden. HANDBALCLUB A. 0."C. Zondag a.s. speelt het eerste elf tal tegen het tweede op het R.K. A.F.C. terrein om half 4. Willen de medespelenden er voor zorgen om kwart over drie aanwezig te zijn? A.O.G. 1, toon wat je kunt. A.O.G. 2. laat je niet kennen en zet je beste beentje voor. De elftallenopstelling staat aan bij heer J. Smit, Nieuwesloot. Het Bestuur. DRALLE-SPROOKJE BIJ V. D. De Firma Dralle, de bekende fa- brikante van het vanouds befaam de haarwater, heeft in het gebouw van V. en D„ op de eerste étage, een aardige stand ingericht, waar men aan de hand van een vijftal uit beeldingen het productie-proces van dit haarwater kan volgen. Joop Geesink heeft er een heel bosplan, van echte berkenstammen ontwor pen, dat door de reclame-afdeling van V. en D. op smakelijke wijze werd uitgevoerd. Men ziet er de aardige Geesink-figuren in de ber- kenbossen aan het werk en het ge heel maakt een sprookjes-achtige indruk. Een zeer attractieve stand, die de cliëntèle van V. en D. zeker niet mogen vergeten te gaan zien. Ook de kinderen zullen aan dit sprookje in beeld genoegen beleven A. F. C.-NIEUWS Bergen 1—A.F.C. 1 A.F.C. 3—Wieringen 2. 2.30 uur. A.F.C. comb.Bergen 3 A.F.C. 5Limmen 4 Junioren: AFC b—Volendam b Adsp.: AFC aUSVU a. Vitesse d AFC c. AFC dMeprvogels b. Het eerste gaat in Bergen beke ren, wij hopen met goed resultaat. Om half drie speelt het derde op het AFC-terrein, indien zij winnen zijn ze kampioen, wij kunnen een ieder aanraden deze wedstrijd te bezoeken. Laat de aanmoedigingen klinken langs de lijn. Beide elftal len zet 'm op! Het vijfde speelt tegen Limmen, wij rekenen op winst, want onderaan staan is geen reclame. Verder zijn er nog één jun en drie adsp. wedstrijden, waarin de jeugd van AFC zijn kunnen zal tonen. Wij rekenen op jullie hoor! Spelers van het 1ste tot en met adps. d„ laat uw aanhang juichen. De P.P.C.-er INGEKOMEN PERSONEN Van 1 tot 5 Maart 1949 ALKMAAR. A. M. Blom, zon der ber., van Zaandam naar Wes- terweg 61; J. F. Kolkers, N.H., ambten., van Wageningen naar Zocherstraat 5; H. M. Oostdam, R.K., amb.esse, van Leeuwarden naar Kennemerpark 16; B. Oud, R.K., dienstb., van Grootebroek naar van Everdingenstraat 18; M. F. Roetman, N.H., van Amsterdam naar Bergerweg 7; H. C. Schipper, N.H., Glazenwasser, met gezin van Beemster naar Tienewal 21; C. L. Volker, Ger., verpleegster, van Ede naar Wilhelminalaan 11; T. E. de Graaf, kinderverzorgster, van Den Haag naar Nieuwpoortslaan 11; G. P. Hoogland, R.K., landar beider, met gezin van Medemblik naar Runstraat 5; G. J. K. de Vrind, R.K. van Harlingen naar Vermeerstraat 37; A. Wagenaar, N.H., hulp in huis., van Zwaag naar Spoorstraat 77; A. Zuider- vliet, zonder, N.H., van Heiloo naar Pr. Julianalaan 14; G. H. P. van de Graaf, chauffeur, van Zaandijk naar Boomkampstraat 13; L. M. Joosten, R.K., verpleeg ster, van Amsterdam naar Wilhel minalaan 11; N. Molenaar, R.K., los arb., van Heerhugowaard naar Overdiestraat 32; B. van 't Laar, N.H., verpleegster, van Amster dam naar Maclaine Pontstraat 21; I,. den Otter, N.H., reel. Tek., van Heiloo naar Kanaalkade 41: H. Schilder, R.K., zonder, met echtg. van Teiloo naar Kanaalkade 41; A. M. Slagman, N.H., van Lo- chem naar Kennemerstraatweg 145; M. de Vries, R.K., dienstb., v. België naar Pr. Julianalaan 14; C. M. van Huizen, N.H., opzichter, van Ellemeet naar Brouwerstraat 7; A. Langendijk, R.K., dienstb., van Ursem naar Oudegracht 205; J. Berghuis, E.L. bedrijfsl., van Heiloo naar Turfmarkt la; C. J. M. Moreels en kinderen, R.K., van Fürth (Duitsl.) naar Kennemer- singel 24; D. van den Berg-Swa- german, N.H., van Heiloo naar Augustijnensteeg 7; P. Mönringer, zonder, van Den Haag naar Mau- ritskade 12; C. M. T. Groot, R K., gezinsverz., van Grootebroek naar Baansingel 37a. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. M. A. Wildeboer dienstb., van Hoeverweg 5 naar Warmenhuizen; H. M. Bats-Otte, m. kind van Kinheimstraat 7 naar Beverwijk; A. v. d. Goes, verpleeg ster. van Wilhelminalaan naar Den Helder: C. Hoekstra-Koeten, van Wollebrandstraat 23 naar West woud: M. C. van Leeuwen, filiaal chef, van Toussaintstraat 2 naar Haarlem; W. van den Ham, mon teur, met gezin van Overdiestraat 69 naar Hoorn; M. M. Zandbergen, dienstbod., van Huigbrouwerstraat 8a naar Bergen; E. M. Windrich, verpleegster, van v. Everdingen straat 18 naar Bergen; C. M. Groot dienstb., van Kwakelpad 9 naar Sijbekarspel; G. van der Vliet-de Jonge, van Kanaalkade 37a naar Wieringermeer; A. Baas-Oudeman v. Rekerstraat 60 naar Wormer. Den Helder: E. Haas, van Houtweg 16 naar Groningen; M. H. van Aken, van Stationsweg naar Koe dijk; H. J. Sehartel, van St. Jozef straat 18 naar Amsterdam; G. E Ginneberge, van Paternosterstraat 5a naar Heiloo: T. G. Bakker, dienstb. van Pr. Julianalaan 14 naar Zwaag: H. G. M. Konijn, van v. Everdingenstraat 18 naar Vel- sen: A. M. Konijn, dienstb. van v. Everdingenstraat 18 naar Heemskerk; M. H. Schenkeveld, ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur: Koorklassen G. Pranger. BIOSCOPEN: Harmonie: Kei- wals, 18 jaar; Chinema Americain, Hoogspanning, volwassenen; Vicoria: Rio Rita, 14 jaar; ABT: Het Lokkende Goud, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. K. H. Kolk. Gees tersingel 36, telef. 2017 en Dr, Pot, Geesterweg. ZONDAGSDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI's: Za terdag: J. Smit, Omval 60, telef. 3931. Zondag: Nassau- garage, Nassauplein, telef. 3545. Cinema Americain HOOGSPANNING In de nieuwe Warner-Bros-film „Hoogspanning" krijgt men Marlène Dietrich, die de laatste tijd weer opgeld schijnt te doen maar waar van wij gehoopt hadden eindelijk eens verlost te zijn, weer te zien. Met haar doorgerookte whisky-stem zingt zij in een cabaret enige lied jes, tracht verder een brave huis vrouw te zijn en veroorzaakt door haar onberedeneerd gedrag een twist tussen haar man en zijn vriend. Zonder deze „ster" zou het een in teressante en in sommige scènes zelfs geestige film geweest zijn, waarin men een kijkje krijgt op het leven van de werkers aan de bo vengrondse electriciteitskabels. Bijzondere waardering hadden wij voor het voorprogramma, waarin 'n prachtige film over de Engelse spoorwegen (De Southern Railway Company). We krijgen allerlei ty pen locomotieven en spoorwagens te zien. fraaie opnamen van voorbij- stomende treinen en tot slot een blik op het fabricage proces van de grote zware loco's. Harmonie KEIZERWALS De levende attributen van deze film in Technicolor zijn: Een kei zer, een gravin, een handelsreiziger en twee keurig gedresseerde hond jes. Op de achtergrond mooie na tuurtaferelen en schone paleizen. De film heeft niet meer pretentie dan wat vermaak, vaak geestig, maar ook vaak zéér goedkoop. Het slot van deze geschiedenis is een huwelijk van de gravin met de handelsreiziger. Een aantrekkelijk voorprogramma waarna de hondjes en hun meester worden ingeleid, met de verrukke lijke melodiën van Joh. Strauss. Victoria theater RIO RITA Het bekende duo Bud Aobott en Lou Castello kan men in Victoria Theater aan het werk zien, ditmaal in de film Rio Rita. Zij raken verzeild tussen een spionnagebende met alle gevolgen van dien. Zij treden op als hotel detectives en 't spreekt vanzelf, dat zij de meest dwaze avonturen ver oorzaken en meemaken. Een luchtig geval, waarbij men zich wel kan amuseren. Het voorprogramma mocht er zijn, een uitgebreid journaal, een goede culturele film uit de kinderjaren van de electro-motor, een teken film en een geestig reclame-filmpje van Joop Geesink. van Oudegracht 227 naar Amster dam; J. L. van der Hoek, van v.d. Woudestraat 7 naar Amsterdam; C. Helderman, ass. Acc., van Groe- nelaantje 4b naar Batavia; B. Fig- ge, l.l.verpl., van Wilhelminalaan 11 naar Amsterdam; H. van der Kolk, mach. N.S., van Akker- hoornbloemstraat 1 naar Rotter dam; A. de Groot, agent v. pol. met gezin van Spoorstraat 80 naar Canada; E. A. Schouren-Zeegers, van Fr. Halsstraat 20 naar St. Pancras; A. M. Broekhoven, on- derw.es, yan Ferd. Bolstraat 8 naar Den Haag; K. Vellinga, kan- toorbed. van Frieseweg 30 naar Bergen; J. Nool, kantoorbed. van Luttik Oudorp 83 naar Bergen; A. Mulder en kinderen, van Linden- gracht 3 naar Leeuwarden; P. van Vervoort-Kerrebijn, huishoudster, van Overdiestraat 57 naar Den Haag; G. Smit-Baaij, van Fnidsen 87 naar Graft; T. C. Bloothoofd. van Stuartstraat naar Beverwijk; Th. ten Kate, sfchrijver Staatsbe- dr. van Wagenmakerstraat 11 naar Wieringermeer. DE NEDERLANDSE VROUW 1898—1948 Tentoonstelling te Alkmaar ALKMAAR. De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en g.elijk Staatsburgerschap, wel ke de afdeling „De vrouw in de Staat" heeft ontworpen voor de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948", verleden zomer in Den Haag gehouden, heeft van alle kanten het verzoek gekregen, om dit gedeelte wat langer te la ten voortbestaan. Niet iedereen heeft n.l. gelegenheid gehad de grote tentoonstelling in Den Haag te bezichtigen en velen, die daar voor toen slechts een dag beschik baar hadden, hebben niet alles nauwkeurig kunnen bekijken en in zich opnemen. Na een reis door de Noordelijke Provinciën, komt deze „Reizende Tentoonstelling" op 31 Maart, 1 en 2 April in Alkmaar, in „Het Wa pen van Heemskerk", Breedstraat. De tentoonstelling geeft 'n over zicht van hetgeen in Nederland door vrouwen op sociaal en staat kundig gebied tot stand is ge bracht in de periode 18981948. Zij beoogt een groot aantal vrou wen op te voeden in het besef, dat haar bijdrage aan het maatschap pelijk leven, evenmin als die van de man, gemist kan worden in het be lang der samenleving en haar ertoe te bewegen, haar verantwoordelijk heid in deze te aanvaarden. Een speciale attractie vormen nog diverse stands, van belang voor de vrouw, o.a. handwerken van verschillende scholen, werk van Alkmaarse kleuterscholen en van de schooi voor Buitengewoon Lager Onderwijs en Nazorg, baby-artike len van de firma Spruijt, weef- en knoopwerk van De Rover's Kunst- nijverheidsatelier Heiloo, enz. enz.. Verder bestaat er voor belang stellenden gelegenheid om, na af loop van het bezoek aan de ten toonstelling, onder leiding van gid sen van de Ver. van Vreemdelin- enverkeer enkele historische ge bouwen te bezichtigen, zoals o.a. de Grote Kerk en of Stadhuis, enz. REIS NAAR DE WEST Voor het Indisch Jeugdcentrum gaf de heer J. Figee uit Zeist, oud marine-officier, in het Wapen van Heemskerk een zeer boeiende en leerzame lezing over de reis naar de West, vroeger en thans. Na even stil te hebben gestaan bij de figuren van ontdekkingsreizigers als Ame- rico Vespucci en mannen als Stuij- vesant toonde de spreker, die de jongeren direct wist te boeien, een aantal kieuren-opnamen van de oudste zeilschepen, de clippers en andere typen, uit de geschiedenis van onze zeevaart bekend, om daar na met de Oranje, het schip dat onder de oorlog in geallieerde dienst heeft gevaren, een reis te ondernemen, geheel in beelden, via Madeira en. de Canarische eilanden, naar West Indië. Spreker behan delde nog even de1 oorlog met Vene zuela, en gaf een overzichtelijk beeld van het leven der Europeanen in die streken terwijl hij ook aan dacht besteedde aan de vele andere volkeren-typen zoals Javanen en Chinezen, Negers en Brits Indiërs, die daar een bestaan hebben gevon den Vooral de groei en de econo mische ontwikkeling van Willem stad en de voortschrijdende ontgin ning vaft Suriname werden in beeld gebracht. Een middag, die voor de jeugd en voor de weinige ouderen zeer geslaagd kan heten. S. V. W. NIEUWS HEERHUGOWAARD ZUID. Zondag a.s. wordt op het gemeen te sportterrein gespeeld de voor SVW zeer belangrijke wedstrijd SVW 1Kaagvogels 1. Weet SVW deze wedstrijd te winnen dan is er een grote kans dat zij veilig komt, of Zeemacht moet ook winnen en ook Koedijk kan dan nog in het ge drang komen. We zullen hopen, dat de SVW-ers Zondag alles geven wat ze kunnen. Laat het talrijk publiek genieten van een spannen de, sportieve wedstrijd. Jullie hebt de laatste tijd niet te klagen over publieke belangstelling maar zorgt er voor dat het zo blijft. Dus SVW-ers tanden op elkaar, vechten enwinnen dan is mo gelijk alle leed geleden. HOLLANDIA-NIEUWS TUITJENHORN. Het eerste speelt Zondag 27 Maart om 2.30 uur thuis tegen WIRON 1. Deze Gouden-Kruis wedstrijd belooft 'n spannende wedstrijd te worden. SVW a—Holl. a 12 uur. St. Boys aHoll. b 12 uur. Holl. cConzelo b 12 uur. JUBILEUM EGMOND a. d. HOEF. De heer C. Valkering, alhier, her denkt 29 Maart a.s. de dag waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tol bedrijfsleider van het bedrijf te Egmond aan de Hoef van de be kende Bloembollenhandel Valke ring en Zoon te Limmen. Het zal de heer Valkering, die zich in de loop der jaren steeds als een goed vakman en een prettig collega heeft getoond, die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. OPGEDRAGEN URSEM. Het wederopbouwen van de in 1948 verbrande boerde rijen, resp. van de Gebr. Hooge- werf en de Erven van der Lee is heden opgedragen aan Th. A. Hoogewerf, aannemersbedrijf te Ursem. MEERVOGELS-NIEUWS AKERSLOOT. Het program Meervogels A voor a.s. Zondag 27 Maart luidt: Zaanse Boys IMeerv. A I 2.30; Vitesse IIMeerv. A II 12 uur; Koiping Boys adsp. AMeerv. adsp. 2 12 uur; RKAFC dMeerv, adsp. B 2.30, Zondag gaat ons 1ste de voorlaat ste wedstrijd spelen tegen Zaanse Boys I. Als er zo wordt gespeeld als Zondag j.l. dan kan het niet an ders of het wordt een klinkende overwinning. Het gehele elftal was een openbaring. De achterhoede sloot als een bus. De middellinie met Louto als de grote stuwkracht sloot zich er prachtig bij aan en dan de voorhoede in z'n geheel speelde zeer goed. Het 2de speelt z'n laatste compe titiewedstrijd bij Vitesse. Adsp. A gaan naar Koiping Boys A. Dezè wedstrijd is erg belangrijk en dan rest nog één wedstrijd en de adsp. A. ziin ook kampioen. De b-tjes spelen bij ATC en kunnen ook win nen. Buurtver. Zuid-Schermer" ZUID-SCHERMER. De Buurt vereniging „Zuid-Schermer" hield haar jaarvergadering. De penning meester constateerde een kleine vooruitgang van de financiën, de secretaris vertelde in zijn verslag van de activiteiten der vereniging. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De verjaardag van H. M. Konin gin Juliana zal op bescheiden wijze worden gevierd met het houden van kinderspelen. Op initiatief van een der leden zal bij de betreffende autoriteiten worden aangedrongen op het plaat sen van verkeersborden in de omge ving van de St. Michaëlschool. Over kwaliteit en voordelige prijzen. Deze week ont vangen wij een pracht-coll. ZOMERSTOFFEN en VISTRA Ridderstraat 17 Tel, 2398 ALKMAAR (Adv) GESLAAGD BEEMSTER. Voor het diploma Mechanisatiecurgus (gehouden aan de- Lagere Landbouwschool alhier, slaagde dezer dagen P. Brouwer, B. Mulder, R. Karskens, N. Velseboer, Jac. Velseboer en K. de Vries. R.K. NOORDER HANDBALKRING Het wedstrijdprogramma voor Zondag is niet bijzonder uitge breid en bestaat uit 3 bekerwed strijden en nog slechts 2 compe- titiewedstrij den. De bekerwedstrijden zijn: F.S.A.—Geel Zwart Geel Wit.Vliegensvlug 1 V.I.O.—D.T.S. De competitiewedstrijden T.O.P. 1Vliegensvlug 2 T.O.P. aVliegensvlug b Alkmaar: Harmonie: Keizerwals, 18 jaar (c), Victoria: Rio Rita, 14 jaar (B), Cinema Hoogspanning, volw. met rijpe levenservaring (C3), A.B.T.: Het lokkende Goud, 14 jaar (B.) Hoorn: Victoria, Rio Rita, 14 jaar (B.), Winston, Een kind klaagt aan, volw, (C 2) Schagen: Royal, Ditte een mensen kind, volw. met rijpe levenserva ring (C 3). Medemblik: Scala, De liefde van Marianne, 14 jaar (B.) en Mannen van Jongensstad, 14 jaar (B.). N.H.D. REPORTAGE Morgen vindt in Noord- Holland het eerste grote wieler-gebeuren plaats van hei seizoen. De Ron de van Noord-Holland voor amateurs, georgani seerd door de Zaanlandse wielerclub „D.T.S." Ver schillende coureurs uit de kop van onze provincie nemen hieraan deel, en het is ons dan ook een genoegen onze sport vrienden onder de lezers te kunnen mededelen dat het N.H.D. met een eiqen reportage-wagen deze Ronde zal meerijden, om een zo volledig mogelijk verslag van de verrich tingen onzer wieler-pro- minenten te kunnen ver zorgen. „GROTE BEER" HEDEN TE AMSTERDAM Het troepenschip „Grote Beer", met plm. 600 afgekeurde en zieke militairen uit Indonesië aan boord, wordt in de loop van heden, Zater dagnamiddag, in de Amsterdamse haven verwacht. De ontscheping begint Zondagmorgen 27 Maart te 9.00 uur. INBREKER EN GROS De recherche te Nijmegen heeft een jonge losse arbeider gearres teerd, die bekende gedurende de laatste weken meer dan 25 dief stallen met inbraak gepleegd te hebben. Hij bleek een geveltoerist te zijn die verbinding had met twee medeplichtigen, tevens helers. Alle drie zitten nu achter slot en grendel. DUITSE KRIJGSGEVANGENEN UIT RUSLAND TERUG Het eerste grote transport Duitse krijsgevangenen, die dit jaar uit de Sovjet-Unie in West-Duitsland terugkeren, is Vrijdag te Hof in Beieren aangekomen. De krijgsgevangenen, ten getale van 345 man, zeiden, dat hun was medegedeeld, dat zij in de afge lopen herfst zouden zijn gerepa trieerd, maar dat hevige sneeuw val in de Sovjet-Unie de plannen voor terugkeer naar Duitsland had TERRORISTEN STAKEN STATIONS IN BRAND SEMAKANG, 25 Maart (Aneta). Naar eerst thans bekend geworden is, heeft een bende vorige week 't station Maos nabij Tjilatjap in brand gestoken, hetgeen aanzienlij ke schade veroorzaakt heeft. Tij dens de eerste politionele actie was het station door de T.N.I. vrijwel vernield, doch later was dit door de spoorwegen hersteld. Dezelfde nacht werden ook de stations van Sumpiah en Kemrand- jan afgebrand. BEVERWIJK, 25 Maart. Andij vie 50, spinazie 5467, radijs 13 17.50, waspeen 19—34, witlof 40— 57, spruiten 5478, boerenkool 20 —40, gele kool 15—22, rode kool 10—20, uien 47, prei 821, breek- peen 2.504.50. WARMENHUIZEN. 15.000 kg peen 57, 6500 kg gele kool 23.50 —25.10, afw. 6.50—10, 32.700 kg. rode kool 16.50—23, 47.000 kg. witte kool 11.80—13.50. MEDEMBLIK, 24 Maart. 27..000 kg uien 2.50—10.20, 23.000 kg peen 2.507, voerpeen 1.601.80, 980 kg witlof I 55—59, II 44—52, III 36— 40. BLOKKER, 26 Maart. Goudrel- netten 0.68—1.02, pres. v. Engel. 0.821.30, jonathan 0.711.03, bramleys 4868, bismark 4565, zoete appel 5372, Groninger kroon 4969„ winterjan 5986, St. Remy 6280. prov. peer 5783. conferen ce 0.831.05, doyenne ducom. 1.07 —1.45, witlof 5160. spruitkool 47 i65, groene kool 1216.50, uien 9.2010.20, spinazie 4552. PURMEREND, 25 Maart. Beve landers 46. Koopmans Blauwe 4 —5, witlof 2052, rode kool 1623, savoye kool 1824, spruitkool 43 80. boerenkool 13—20, spinazie 44 —61, andijvie 4258, raapstelen 13, rode bieten 6, gare bieten 6.5010, winterpeen 2.503.50, waspeen 8 18, uien 4, prei 819, Brab. belle fleur 2454, Bramley Seedling 44 70, Jonathan 49117, zoete Cara- pagner 3456, Winterjan 6578. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdagavond. AANHOUDEND ZACHT Droog weer met weinig wind en bewolking. AanvanlceuJK plaatselijk nevel of mist. On geveer dezelfde temperatuur als Vrijdag. JONGEREN APPÈL 1949 Het is voor de derde maal, dat de kringen Amsterdam, Haarlem en Den Helder van de Jongeren- Organisatie in de Katholieke Volkspartij de jeugd van Noord- Holland bijeen roepen voor een Jongerenappèl in Amsterdam. Dit zal plaats vinden op Zondag 27 Maart in de grote zaal van Kras- napolsky, aanvang 2 uur. Als on derwerp is ditmaal de keuze ge vallen op drie aspecten van een brandende vraag in het hart van elke jongere: Hebben wij nog toe komst. De ondervoorzitter van de Kath. Volkspartij, de Heer Ch. Matser, burgemeester van Arn hem, spreekt over: „Is er werk voor ons?" Mej. dr. M. Klompé, gedelegeerde bij de UNO, over: Iser vrede voor ons?" en tot be sluit komt dan een der jongeren zelf. Wim Peters stelt de vraag, of, als wij werk en vrede hebben, er dan ook een huis voor ons is. Hij geeft daarop het antwoord, dat gerijpt is in talloze gesprekken onder onze jeugd. Aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar. Ook ouderen heb ben iii beperkte mate toegang. (Adv.) VÓÓR-CONFERENTIE OP 30 MAART? BATAVIA, 26 Maart (Aneta). De commissie der Verenigde Na ties voor Indonesië heeft besloten de partijen in het Indonesische geschil uit te nodigen tot deel neming aan besprekingen volgen de week te Batavia onder auspi ciën van de commissie. Reuter meldt nader, dat de commissie Woensdag 30 Maart als de openingsdag van de besprekin gen tussen de Republikeinse en Nederlandse delegatie heeft voor gesteld. CHERBOURG, 25 Maart (A.P.). De Queen Mary is Vrijdagavond met vele vooraanstaande diplomaten aan boord naar New York vertrok ken. Onder de passagiers bevinden zich: de Britse minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, Andrei Gromyko, de Russische vice-minis ter van buitenlandse zaken en de leider der Russische U.N.O.-delega- tie. Hij werd door 14 andere Rus sen vergezeld. De Belgische pre mier Paul Henri Spaak en Joseph Bech, de minister van buitenlandse zaken van Luxemburg. Bevin zag er zeer vermoeid uit en moest herhaalde malen rusten op weg naar zijn kajuit. Bevin ver klaarde aan de journalisten, dat deze vermoeidheid te wijten was aan een aanval van asthma. Het tramverkeer te Berlijn De gemeentelijke vervoersdienst te Berlijn heeft voorgeschreven, dat de bestuurders en de conduc teurs van trams, die de grens tus sen Oost- en West-Berlijn passe ren, moeten uitstappen en de trams aan ander trampersoneel overgeven, dat over ander geld beschikt. Deze maatregel vloeit voort uit het feit, dat de westelijke mark het enig wettige betaalmid del in West-Berlijn is geworden. vraagt: De KON. NED. VOETBALBOND, Afd, Noord- HOLLAND, Breedstraat 12a te Alkmaar, zoekt voor haar kantoor een Leeftijd ongeveer 18—20 jaar. Kunnende typen en voorts genegen alle voorkomende administr. werkzaamheden te verrichten. Aanmelden persoonlijk dagelijks aan het kantoor. UW ADRES voor een vlotte en keurige verzorging van Uw BOEKHOUD- en BELASTINGADMINISTRATIE is: Kantooradres: KEKKEBUURT C 122 Privéadres: ZOMERDIJK F 37 Hier is dan toch het GROTE RIJWIELWONDER Binnen zeer korte tijd kunnen wij leveren de hulpbron voor Uw rijwiel Oereenvoudig en solied, de prijs is f 195 Dit kan binnen enkele tellen in Uw fiets gezet worden. Laat U onmiddellijk inschrijven, de vraag is groot, de levering nog matig Voor alle inlichtingen Beleefd aanbevelend Telef. K 2264—317 HEERHUGOWAARD DAMES! Laat uw MANTEL of JAPON en naar ieder gewenst model. Ook voor alle KINDERKLEDING uw adres COMMANDEUR RAVENSTR. 6A RUIM DUS UW OUDE ROMMEL OP! Onze organisatie voert dit embleem Verkoop dus alléén aan ons U krijgt dan DE VOLLE WAARDE I 110 OMDERVAKOROEP OPKOPERS VAR j^OUDE MATERIA1EH ER AFVALSTOFFEN j DE OPKOPERS VAN ALKMAAR EN OMSTREKEN GROTE WAGENS ter uwer beschikking. Vraagt eens prijs, het zal U meevallen! FRIESEWEG 4 TELEF. 4237—4287 i voor de tussen Nede de bonte v< van het Brit eenvoudiger maakte in i „nieuwe" k< gebieden en maar twee v< had in de W Wat er ook smeltkroes te ingewikkeld b elk geval en hang der delen te onderscheid „souverein" za twee of drie 1 worden. Of h een „magere" wordt in elk g waarvan de na verloop van schijnt aan on grootste moeil aanvaarden vai te zijn, dat w menteren wille omlijnde opzet doorgevoerd zie het onzekere. Er zal niets die angst te Frankrijk heef! koel beredenee standelijk opge gen moeten op imperium herv oorlog. Ook hi bonte veelheid, worden, wanne accoord met de nam werkelijk! De Frai van het DE CONSTIT deelt het Fran: twee delen: da bliek en dat de bieden en state: gebieden" zijn kolonies van To niet zonder me Franse grndgeb: omdat ze forme de Naties als op kenbond staan. 1 ten zijn landen nis, waarvan de nootschap met aangegaan en d scherming staar volgens de Fra wendig ook wee autonome gebiec verondersteld, z men onder de maar heeft daa getoond. Zover is het voudig. Ingewikl men gaat vastste helft van het ri der „Franse Rej uit onderling zee bestaat. Er is zc bliek in engere Dc Republiek Frankrijk in Eu zeese dep ar tom Franse Antillen, het eilandje Reu Indische Oceaan bliek in bredere gebieden plus rechtstreeks gezi deel uit van de de Constitutie i wordt „une et i Als we hiermc Franse Unie dooi den we tevrede lijkheid komen even geschetste kleurschakeringe overzeese deparl giers zijn in eet positie dan die v nig gebied is ni< plaats, die het i onderdelen gei streeft hogerop, verleden vol om proces tegen vc gers wegens sam Franse staat hef gemoederen bezi| rijk voelt er we promoveren to maar de kolonies lijk de voorkeur worden tot ge Tussen dat alles ex-keizer van Indo-China nog status bedongen Indo-i schaal Met een gewon is Indo-China va niet tevreden gev MORGEN k weer in de Mis heel eiqen geu loopt iets door blijs, iets fees „Laetare", Zoi u", heet de vv de Vasten. Zich zijn, omdat wij omdat wij gerot ene, ware qelot gedoopt zijn, jc voor ons een re en dankbaarhei wel eens lacher makkelijker" is liek te zijn of di geloof een „c maar we zijn m wij kinderen zv, der-Kerk, het t de stad van Goi heid uitstralen katholiek, in oi ken en beoef deugd!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2