Vreedzame strijd om verruiming van nationaal grondbezit Is de Benelux voor uitbreiding vatbaar? Wat de confectie-industrie ons biedt Adenauer beschuldigt de Westerse mogendheden De landaanwinning aan de Waddenzee Worsteling tussen menselijk vernuft en de natuurkrachten Rusland bevreesd Frankrijk en West-Duitsland adspirant-partners Voor de Vrouw Zondags-evangelie Londen wil een rapport over de rede RADIO Zaterdag 26 Maart 1949 PAG. 5 (T.H.) Aan de noordelijke grens vcm Groningen, in het schier ondoorwaadbare oord, dat wij gewoonlijk aanduiden met de naam „Waddenzee", trekken ook in deze wintermaanden .elke morgen een kleine 200 Groninger arbeiders, die in de D.U.W. werkzaam zijn, naar dit onherbergzame gebied, om daar het vreedzame, maar vaak zware werk te verrichten, ten einde ons land met een groot aantal kostbare zeeklei-gronden te verrijken. Het is een vreedzame annexatie, welke ons alleen door de zee betwist wordt. En al spelen in dit verzet politieke en economi sche belangen geen rol, de strijd om deze verruiming van ons nationaal grondbezit door te voeren, is zeker niet minder zwaar. Want deze kostbare gronden, welke de zee enige eeuwen ge leden aan ons land ontstolen heeft, geeft zij niet zonder meer prijs. Daarvoor moet dag aan dag door deze arbeiders gewor steld worden en de technici, die hier de leiding hebben, moeten steeds nieuwe plannen en mogelijkheden beramen en vaak ook verraderlijke vijanden het hoofd bieden. De gewone doorsnee- Nederlander heeft geen idee van de worsteling, welke hier tus sen menselijk vernuft en onvermoeide arbeidskracht met de nooit rustende golven der zee plaats heeft. Wel hoort men dage lijks in het weerbericht van bijzonder hevige en koude winden, die daar over de Waddenzee ons land binnentrekken en de temperatuur in deze gebieden nog guurder en het land onbe woonbaarder maken dan elders het geval is. De geschiedenis, die hier in deze gebieden verteld wordt over de strijd aan de Waddenzee, vindt men niet in de geschiedenisboekjes. Maar hier op het Groningerland weet een enkele dorpshistoricus U te vertellen van hot verdronken Reiderland, dat met zijn veertig dorpen, onder het slik van de zee spiegel van de Dollard begraven ligt, toen in lang vervlogen tijden, de ruwe zee bij stormweer over de wadden heenkwam en het kost bare land, als een vette buit in zijn schoot opnam en voor goed meevoerde. En hij weet er nog aan toe te voegen van die Groninger visser uit de 15e eeuw, wiens naam Jaafke was, met een profetische faam omgeven is, die met zijn schip, voerende van Blijham naar Win schoten, profeteerde, dat al dat water, waarover hij nu met zijn schip voer. eenmaal land geweest is, maar ook eenmaal weer aan de zee terug ontnomen zal worden Want ook voor deze roof geldt, volgens Jaafke, dat gestolen goed niet gedijt. De profetie van deze Groninger schipper Jaafke uit 1400 is nu 5 eeuwen later reeds voor een belangrijk deel uitgekomen. Trouwens, zulke bijzondere pro fetische gaven waren voor deze voorspelling niet nodig, want reeds ver voor Jaafke met zijn schip van Blijham naar Winschoten voer, was men practisch al met de landont- ginning langs de Waddenzee be gonnen. Immers bekend is, dat de Groninger kloosters reeds voor Jaafkes tijd, de spade in de grond gestoken hadden om de diep in het Groninger land binnengetrokken waddenzee, niet alleen een verder doordringen onmogelijk te maken, maar ook om het geroofde land weer terug te krijgen. Men moet de moed en het doorzicht van deze monniken bewonderen, die met hun primitieve gereedschappen, dit ge weldig werk begonnen, want het ondergelopen land besloeg een op pervlakte van enige duizenden hec taren kostbare bouwgrond. Immers volgens de oude kronie ken over Friesland, immers heel de streek die zich uitstrekte van Harlingen tot Embden, heette Fries land was wat wij nu bijv. de Dollard noemen, een bewoonde vruchtbare vlakte, slechts doorsne den door een «lauwe, ingedijkte Eemsstroom en twee stroompjes, de Westerwoldse A en de Tjamme, die op de Eemsboezem uitmondden. Tussen het huidige, ten Oosten van Termunten gelegen landpunt Reide en het Duitse Embden, lag het stadje Torum. waarschijnlijk in die tijd de hoofdplaats van Reiderland. Volgens de overleveringen zou hier een drukke markt zijn gehouden en zou hier zelfs de munt, want het Reiderland had een eigen munt, geslagen zijn. Trouwens er was hier een belangrijke goudsmidsbe drijf. want niemand minder dan 8 goudsmeden vonden hier een be staan. Ten Zuiden van Torum lag het welvarende dorp Reiderwolde, waar verschillende adellijke Friese stinsen zouden hebben gestaan. De vrouwen droegen hier in dit dorp „een spang van louter goud op de borst", zoals de kronieken melden en waaruit de grote welvaart kon worden afgeleid. De Friese histo rieschrijver Rengers noemt dit land dan ook als behorende tot de beste Friese landen waar aanzienlijke families woonden. Oude kloosters. Ten Noorden van dit vroegere dorp heel deze streek wordt nog steeds door" de waddenzee over spoeld zou ook het beroemde klooster Porta Major hebben ge staan, waar het thans nog als Hs, aangeduide Reiderse landrecht werd opgesteld. Het klooster had in 1288, elf jaar na de grote over stroming. die een groot deel van het Reiderland onder water zette, nog een bevolking van plm. 200 personen. Het waren Premonstra- tenser monnikken, die door het ver der opdringen van het water ge drongen werderi, dieper in het land terug te trekken, waar zij tot 1450 ongeveer hebben stand gehouden. De kloostergoederen zijn nl. toen verdeeld over de abdijen van Wit- tewierum en Dokkum, die ook tot de Premonstratenser orde behoor den. Het schijnt dat enkele jaren daarna de oude abdij geheel door het water verzwolgen was. Wat reeds bereikt is. Hit het hierboven reeds gemelde verhaal van de Groninger schip per Jaafke, die in 1400 met zijn schip van Blijham naar Winschoten over zee vaarde, blijkt wel heel duidelijk, hoe diep de Waddenzee toen het Groninger land was bin nengedrongen. Als men nu de kaart van Groningen voor zich legt dan klinkt dit alles bijna ongelooflijk, maar het staat historisch vast, dat men zelfs Bellingwolde per schip over zee kon bereiken. Maar even- teruggedrongen is, dan zfj voor de eerste overstromingen van 1277 haar grenzen had. Met andere woorden, de Groninger heeft op dit ogenblik de zee al meer ontnomen, dan zij in vroeger eeuwen van de Groningers en Friezen geroofd heeft. De grote stormloop van de Dollard, waardoor de gehele streek van het Reiderland onder water gezet werd, begon eerst op 23 De cember 1277, doch eerst met de St. Elisabethsvloed van 1421 drong de zee zover het land in, dat Blijham en Winschoten werkelijk door de zee gescheiden waren. Dit terrein, nl. de Dollard en het oude gebied van Reiderwolde, is nog steeds niet geheel terugheroverd. maar als de komende grenswijzigingen rond de Dollard zo gunstig voor Nederland uitvallen, dat onze provinciale land aanwinning hier de handen vrij kan uitslaan, dan zal het niet zo lang meer duren, of de veertig dorpen in het Reiderlandse gebied zullen weer drooggelegd worden en aan duizenden Nederlanders, die nu moeten wegtrekken naar vreemde landen, een boterham bieden. Wü mogen nu reeds terugzien op 3'/< eeuw inpolderingsarbeid, waarmee de kloosters begonnen zijn en in hun dagen met deze ar beid reeds onschatbare diensten aan de Groninger gemeenschap hebben bewezen. Het is een lange, heel lange weg geweest, dei in deze 350 jaren is afgelegd, waarbij vaak ontzettende moeilijkheden moesten overwonnen worden. Menselijk vernuft en een heroïsche strijd van geslacht op geslacht met de vaak onberekenbare natuurkrachten was nodig, om te bereiken, wat bereikt is. Ook de politiek heeft dit alles vaak doorkruist. De politiek van de machtige stad Groningen tegen de Ommelanden, de stad, die "zelfs de Oldambtsteh jonkers vogelvrij verklaarde, ten einde haar wil door te zetten en haar macht in beel de provincie te grondvesten. Die politiek is de stad zeker voor een belangrijk deel gelukt, want de stad is de grootste bezitter in de Dollard en daarmee is de stad Groningen de grootste boer van Nederland geworden, hetgeen een Groninger raadslid, gezien de re sultaten hier bereikt, eens het com mentaar ontlokte, dat de stad wel de grootste maar niet de snugger ste boer van Nederland was. Hoe dit zij, van de 7000 H.A. kostbare bouwgrond, hier aan de zee ontworsteld, komt niet minder dan 4300 H.A. aan de stad toe. Maar de oude tegenstellingen zijn gesleten, de strijdbijl is begraven en Stad en Land werken .thans vreedzaam samen, niet alleen aan de verdere ontginning, maar ook aan de bebouwing en bewoning van de op die wijze verworven gron den. VOOR CONTACT MET VRIJE LANDEN WASHINGTON, 24 Maart (A.P.) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag verklaard, dat de Sowjet-Unie be vreesd is haar volk een juiste ge dachte over de Amerikaanse vrij heid en levensstandaard te laten krijgen. De Russische regering, aldus het rapport, vreest de vrije uitwisse ling van ideeën, omdat 30 jaar communisme er niet in geslaagd is het geduldige Sowjet volk een le vensstandaard te verschaffen, die ook maar- enigszins die van de Amerikaanse arbeiders benadert. Het rapport werd gepubliceerd aan de vooravond van de culturele en wetenschappelijke conferentie voor wereldvrede in New York. Amerika heeft aan 21 afgevaardig den uit Rusland en Oost-Europese landen visa uitgereikt. Vier Brit ten en een aantal West-Europese afgevaardigden werd een visum ge weigerd. De Sowjet-regering heeft nooit binnen haar grenzen een interna tionale bijeenkomst, waar allerlei mensen van uiteenlopende politie ke opvattingen vertegenwoordigd zijn, toegestaan. Aan bekende com munistische propagandisten zijn vi sa uitgereikt uit hoofde van de Amerikaanse politiek van vrije uit wisseling van gedachten. NEW YORK, (A.N.P.-Aneta)Op de jongste Benelux-confe- rentie in den Haag werd het initiatief genomen tot een actie tot uitbreiding van de (overigens nog niet tot stand gekomen) Economische Unie der Beneluxlanden tot een groter gebied, dat mogelijk ook Frankrijk en West-Duitsland zou omvatten, zo vernam de correspondent van de ,,New York Times" te Brussel, Michael Hoffman, uit volkomen betrouwbare bron. Hoffman schrijft, dat Franse kringen betwijfelen of Frankrijk West-Duitsiland als gelijke partner en concurrent zou willen aanvaar den, doch het zou misschien kunneh aandringen op opneming van Italië. In het artikel wordt gezegd, dat zowel Europese als Amerikaanse functionarissen te Brussel critieke beslissingen over de Europese eco nomische integ ratie verwachten in de komende paar maanden. Deze beslissingen zijn uitgesteld tijdens het eerste jaar van het plan-Mar shall deels wegehs de onzekerheid over de politieke organisatie in het Westen. Het Noord-Atlantisch Pact, de Raad voor Europa en het Vijfmo- gendhedenverdrag van Brussel schijnen voor de eerstkomende ja ren in dit opzicht zekerheid te heb ben gegeven. Tegelijkertijd zijn de klaarblijkelijke beperkingen, welke samengaan met het economisch her stel op nationale basis, duidelijker geworden Om al deze redenen zal de Benelux, nog voor deze werke lijkheid is geworden tussen de lage landen, waarschijnliijk een nog bre der aspect krijgen. Men hoopt, dat tegen de tijd, dat de Economische Unie haar eindsta dium heeft bereikt in dit deel van Europa, men gereed zal zijn geko men met de eerste besprekingen tussen de Bcncluxgroep en Frank rijk en West-Duitsland. Wanneer dit verwezenlijkt zou Elke dag opnieuw is het koud en guur; hagelbuien, motregen en mist volgen elkaar regelmatig op; onze mannen komen 's Zondags middags verkleumd van de voet balvelden en zijn zelfs door een nieuw volmaakt doelpunt van Abc niet warm te krijgen; toch is het volgens de kalender reeds voor jaar, de eerste kievitseieren zijn reeds gevonden, en de étalagc's van de modezaken staan vol frisse voorjaarsjaponnetjes en fleurige zomerjurkjes. Een iraai beeld van het enonne werk, dat de landaanwinning in de Dollard eist Tot aan de knieën weggezakt in het slib, dat hier bestaat uit een vette zware zeeklei, moeten deze arbeiders daar de schop hanteren en een arbeid verrichten zo zwaar en vermoeiend, dat alleen de sterken het vol kunnen honden. En deze landaan winning dateert niet van vandaag of gisteren, maar het is reeds een eeuwen voortdurend proces, reeds door de vroegere Gro ninger kloosters met succes aangevangen en door de moderne waterstaat tot op de dag van heden doorgezet Hoe verlangen we er niet naar weer te genieten van een koeste rende warme zon- en een zachte verfrissende wind! In ieder geval is het nu de tijd, om orde op onze zaken te stellen, onze voorj aars- en zomergarderobe te inspecteren en na te gaan in welke mate deze aanvulling behoeft. Hoewel elke vrouw belangstel ling toont voor cn zich aangetrok ken voelt tot de modeshows en alles wat men de haute couture samenhangt is toch wel verreweg de overgrote meerderheid aange wezen op de producten van onze confectie-industrie. Vanzelfsprekend volgt deze laatste de richtlijnen, die aange geven worden door de voornaam ste mode-ontwerpers. Wat lijn, vorm en kleurenschikking betreft zullen we dus niét veel verschil kunnen ontdekken. Algemeen wordt erkend, dat onze vader landse zeer zeker capabel geacht moet worden met die van het bui tenland te kunnen concurreren, waaruit wij dus mogen conclu deren, dat de Nederlandse vrouw in een gunstige positie verkeert en wat haar kleding betreft niet voor de buitenlandse vrouw hoeft onder te doen. Een blik om ons heen en één bezoek aan een bona fide confectie-zaak zal dit beves tigen. We vinden dan alleraardigste modelletjes van kreukherstellend katoen, die men voor weinig geld kan bemachtigen. Een zijden ja ponrietje komt weer iets duurder, terwijl ook de linnen japon nog steeds een welkome aanvulling voor onze garderobe betekent, daar deze zo handig en gemakke lijk gewassen en gestreken kan worden. We zien weer vele mantelpakjes in ruiten, streepjes, of van effen stof. De rok is weer nauw en met plooien aan de achterkant, zodat we weer teruggaan naar het slan ke silhouet. De jeugd schijnt ech ter de voorkeur te geven aan de grote bewegingsvrijheid van de wijde rok. Ook valt er een voorkeur voor handwerk waar te nemen. Het Engelse borduurwerk is zeer in trek, niet alleen op garnituren maar ook op de katoenen japon. De blouses zijn nog steeds favo riet en geen wonder! Zij bieden zoveel mogelijkheden voor varia tie en zijn zo gemakkelijk voor weekends, vacantie e.d. Kant blouses zijn in een grote verschei denheid te koop, weliswaar tame lijk kostbaar, maar ideaal voor een weekend-trip, waarbij we op do mogelijkheid van een meer vormelijk diner of van een partij tje voorbereid dienen te zijn. De jumpers komen tegenwoor dig ook in elegante en meer ge klede modellen, zodat de aankoop van een jumper naast een blouse aantrekkelijke biedt. mogelijkheden AnneMicke. DUIZENDEN KILO'S MUNITIE OP DE VLIERING De politie te Schoondijke ont dekte op de vliering van het in de kom der gemeente staande huis, bewoond door de landbouwers- knecht P. Porey, een opslagplaats van munitie en springstoffen. Enige duizenden kilo's patronen, granaten, kruit enz. werden door de opruimingsdienst verwijderd. De rijkspolitie stelt een onderzoek naar de herkomst van het gevon dene in. kunnen worden, dan zijn zelfs des kundigen. die er onsympathiek te genover staan, van mening, dat de druk. die op de omringende conti nentale landen zou worden uitge oefend om zich aan te sluiten, haast onweerstaanbaar zou worden. Vol gens de correspondent waren deze plannen tot uitbreiding van de Eco nomische Unie een van de redenen van het besluit der Bencluxconfe- rentie in Den 1-Iaag. om de defini tieve Economische Unie tussen de drie landen zes maanden uit te stellen. BEËDIGING OFFICIEREN NATIONALE RESERVE Op Donderdag 31 Maart 1949 zullen te Utrecht de tien hoofd officieren en een subaltern offi cier worden beëdigd, die onlangs bij Kon. besluit bij de Nationale Reserve werden benoemd en aan gesteld, en die in dit legeronder deel de functie van districtscom mandant resp. officier-toegevoegd zullen vervullen. De chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, zal de eed afnemen op het voor terrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht. Een bataljon der Nat. Reserve, waarbij ingedeeld de Kon. Militaire Kapel, zal dc eer bewijzen brengen. Zondag Laetarc. Dc feestzondag in dc boetetijd. Even een opleving van de vreugde, een benadrukken dat we te midden van de as der boete, de bloemen van blijheid en troost niet vergeten hoeven. Het Epistel komt tot de wondere conclusie dat we geen slavenkin deren zijn maar vrije mensen. Wij, vrije mensen! Vrij door Christus. Maar waar gaan onze ge dachten dan heen? Naar het ver plicht kerkbezoek op Zondag, naar het geen vlees mogen eten op Vrij dag, naar het verbod van het ge mengde huwelijk, naar de tien ge boden, geboeid-ziin je leven lang. Maar Sint Paulus zegt, dat we leven in een vrijheid die Christus bewerkt heeft, en de Meester sprak een het woord: de waarheid zal u vrij maken (Jo 8. 32>. Werkelijk, de waarheid maakt ons vrij. Wij mogen niet blijven staan bij de schijnbaar onze vrijheid beknotten de geboden en verboden. Due in altum, graaf wat dieper. Zijn wij slavenkinderen omdat we weten wio onze vader en moeder is? Ver mindert het onze vrijheid als we erkennen dat onze afkomst niet duister is, maar hoog en groots? als wij de plichten van ouderliefde aanvaarden, als we ons de kost bare erfenis waardig maken door te leven naar de richtlijnen van onze edele ouders? als we ton volle erkennen dat noblesse oblige, adel van afkomst brengt verplichtingen mee? Noblesse oblige. De waarheid zal ons vrijmaken. Wij stammen af van God. Goddelijke waarheid en wer kelijkheid! Adel, waarbij die van de aarde, roestig ijzer lijkt. Wij, kinderen van God. Niet in naam, niet louter als eigendom, maar verwantschap, familie-relatie, wij met God. Wij zijn van godde lijke huize. Deze waarheid zal ons vrijmaken. En vinden we het dan vreemd dat zulk een adel verplich tingen meebrengt? dat we onze hoog-edele naam niet door de aardse modder mogen halen, dat we onze afkomst nooit mogen ver geten? Zie toch dc geboden en verboden niet benepen, zoals een klein mannetje zijn bonnenlijst bekijkt en kankert op de honderd en een verordeningen. Zie royaal de wer kelijkheid: Zondags kerkbezoek: eenmaal per week zijn opwachting maken in het huis van Vader God, verbod van het gemengde huwelijk: Gods familie zuiver houden cn het mogelijk maken dat wij Gods ge slacht voortzetten, de geboden en verboden: richtlijnen van onze Va der in de hemel om op aarde te leven als Zijn kinderen, blij, en zeker van Zijn Liefde. Feestdagen van de week: Maandag 28 Maart: H. Johannes van Capistrano. Vrijdag 1 April: Eerste Vrijdag. Zaterdag 2 April: H. Francisea van Paula. Zondag 3 April: Passie Zondag. P.C. |R. KONRAD ADENAUER, voorzitter van het Westduitse parlement en leider van de christen-democraten, heeft Donderdag in een toespraak tot een groep Zwitserse parlements leden te Bern de westelijke bezettingsmogendheden er van be schuldigd haar ontmantelingspolitiek te gebruiken voor het vernietigen van de Duitse concurrentie in andere dan oorlogs industrieën. zeer staat het vast, dat dank zij de Groninger landaanwinning over zo veel eeuwen, de zee reeds verder klaard hebben in zijn rede te Bern, ,Vijf Juni, de dag waarop de zones werden ingesteld, is de zwartste dag in de Europese ge schiedenis", aldus dr. Adenauer, die voorts zei, dat de politiek ten aanzien van de Duitse patenten .zuivere roof" is. Veertien millioen Duitsers, aldus ging Adenauer voort, waren uit hun huis verdreven in de van Duitsland gescheiden oostelijke gebieden en acht millioen waren „verdwenen". „Millioenen zijn in slavernij gebracht in de Sovjet- Unie", zo zei hij. Dr. Adenauer gaf zijn toehoor ders, leden van de Zwitserse sectie van de inter-parlementaire unie, een alarmerend beeld van de ge zondheidstoestand in Duitsland. „43 millioen personen leven thans in West-Duitsland in omstandig heden, die zelfs een eeuw geleden op de Balkan onbekend waren", zo zei hij. „Het gebrek aan behui zing, tuberculose, geslachtsziekten en kindersterfte richten zulke ver woestingen aan, dat het Duitse volk, dat thans 63 millioen zielen telt, in 1980 niet meer dan 40 mil lioen zal hebben. De enige oplos sing van het Duitse probleem is een Europese federatie", aldus dr. Adenauer. Volgens het conservatieve, te Bern verschijnende blad „Der Bund" zou dr. Adenauer ook ver dat het Duitse leger, maar niet het Duitse volk zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. Het blad „Der Bund" levert cri- tiek op deze uitlating van Aden auer en schrijft, dat admiraal Doe- nitz in naam der Duitse regering opdracht heeft gegeven tot de ca pitulatie. „Op dat ogenblik had het Duitse volk geen andere vertegen woordiger, omdat het zich jaren tevoren aan Hitier en het natio- naal-socialisme had overgeleverd. Na de eerste wereldoorlog, zo gaat het blad verder, werd in Duits land de „dolksteek in de rug" uit gevonden. De burgers en de poli tici hadden zich overgegeven en niet de militairen. Tracht men thans de rollen om te draaien, zo vraagt het blad, door nu de weer macht de schuld te geven? Het blad levert ook critiek op Aden auer's verklaring, dat de Duitse pers niet vrij is en vergeleken kan worden met de Duitse pers tijdens de eerste jaren van Goebbels. Reuter meldt uit Londen, dat het Britse departement van bui tenlandse zaken de Britse legatie te Bern opdracht heeft gegeven een rapport op te stellen over de rede, die dr. Adenauer te Bern tot Volgens een Londense krant had Adenauer verklaard: „Het is het Duitse leger en niet het Duitse volk, dat heeft gecapituleerd en de wereld zou er goed aan doen dit te bedenken". Een woordvoerder van 't Britse departement van buitenlandse zaken zeide, dat als de kranten verslagen van Adenauer's rede waar zouden zjjn, „zouden wij dit diep betreuren als een slecht voor teken voor de toekomst der Duitse democratie". Dr. Adenauer heeft een protest ingediend tegen buitenlandse en in het bijzonder Engelse persberichten over deze rede. Volgens dr. Adenau er hebben buitenlandse bladen hem woorden in de mond gelegd, die hij nooit heeft gebezigd, of zijn ver klaringen „op grove wijze ver draaid". Hij ontkende gezegd te hebben dat het Duitse volk niet heeft gecapituleerd, of de handel wijze met Duitse patenten „roof" te hebben genoemd. ONDERWIJZERS ADRESSEREN AAN DE STATEN-GENERAAL De Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie heeft aan de Staten-Generaal ter kennisneming aangeboden een algemeen Over zicht van de feiten, die hebben geleid tot het verbreken door de regering van het overleg met de onderwijzers. In verband met de zeer ernstige gevolgen, die dit voor het onder wijs en de onderwijzers zal heb ben, heeft het bestuur van de A.N.O.F. gemeend, het parlement niet onkundig te mogen laten van de gang van zaken. „Ons onderwijs heeft rust nodig aldus heet het in het adres het heeft behoefte aan leerkrachten, die zich zonder al te grote zorgen aan hun taak kunnen wijden. De weg, die de regering thans heeft ingeslagen, kan ons daartoe niet voeren, maar lijk tot verbitte- N.V.V. ZENDT TELEGRAM AAN TRYCVE LIE Het N.V.V. heeft het volgende telegram gezonden aan Trygve Lie, secretaris-generaal van de U.N.O. te New York: „Wij hebben de eer u te berich ten, dat het N.V.V. zich heeft af gescheiden van het Wereldvak verbond stop. Alle verzoeken, welke u of „the specialist agency" van de U.N.O. bereiken van de zijde van het Wereldvakverbond, worden van heden af niet meer uit onze naam gedaan." „AXIS SALLY" VEROORDEELD WASHINGTON 25 Maart «Reu ter). Mildred E. Gillars, bijge naamd „Axis Sally", is Vrijdag we gens verraad tot 30 jaar gevange nisstraf en een boete van 10.000 dollar veroordeeld. Zij heeft als Amerikaanse tijdens de oorlog over de Duitse radio gesproken. Mej. Gillars is 48 jaar. De veroordeling wegens verraad brengt automatisch verlies van staatsburgerschap mede. De verdediger heeft .hoger beroep aangetekend. Hij deelde verslagge vers mede. dat de zaak tot voor het Oppergerechtshof zou worden uit gevochten. PROGRAMMA leidt onherroepe. ,.d.» v.» h,< ZMn*parlement heeft gehouden. volksonderwijs". ZONDAG 27 MAART HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 8.00 Nieuws; 8.15 Concerto Grosso in d, Vivaldi; KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Mischa Elman, viool; 9.55 Hoogmis in de Sint Nicolaaskerk te Baarn. Predikant: Pater Gilbertus Lohuis O.F.M.; 11.30 Arthur Fiedler's sin- fonietta; 11.40 Kamerorkest o.l.v. André Rieu m.m.v. Cor Coppens, hobo; 12.15 Apologie door Prol. dr. J. B. Kors O.P.; 12.35 Ania Dorf- mann, piano; 12.40 Orkest zonder Naam; 12.55 De Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.25 Orkest z. Naam; 13.50 Buffalo Bill; 14.05 Radio Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo; in de pauze gesprek met de toneelspeler Frits van Dijk' en le zing „Het wapen van gezamenlijke middenstandsreclame"; 15.45 Koor zang; 16.10 Sportreportage: Spar taan—D.W.V.; 16.25 Vespers; NCRV: 17.00 Kerkdienst; 18 30 Voor de strijdkrachten; 19.00 NCRV-kwartet zingt Passie-koralen; 19.30 Nieuws; KRO: 19.45 Cello en piano; 19.50 In 't Boeckhuys, door Piet Oomes; 20.05 De gewone man; 20.12 „Uit en Thuis": 20.12 Hit Parade, 20.35 De strijd om het recht, 20.50 Alleman en de wonderlamp, 21.15 Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet; 21.25 Muzikale Tombola, 21.52 Hoorspel „Jeruzalem, Jerusalec" IV. „Aan een lam gelijk"; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Fragmen ten uit opera's van Mozart. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 8.00 Nieuws: 8.18 Slavische rhapsodie van Dvorak; 8.30 Voor de tuin; 8.40 „Barcarolle"; 9.15 Men vraagt.... en wij draaien met toe lichting; VPRO: 10.00 Zondagshalf uur; AVRO: 12.00 Aan boord van hef s.s. Bonaventura; 12.30 De Zon dagclub; 12.40 Zangklasse „Noord"; 13.00 Nieuws; 13.20 Musette; 13.50 Even afrekenen; 14.00 Klarinet 'en piano; 14.05 Boekenhalfuur; 14 30 Vergeelde partituren; 15.00 „Versjes en versies"; 15.50 Filmpraatje; 16.05 Dansorkest „The Skymasters"; 16.30 Sportrevue; VPRO 17.00 Provinciale dag Groningen; VARA: 17.30 Ome Keesje; 17,50 Reportage voetbal wedstrijd V.S.V.Heerenveen; 18.00 Nieuws; 18.15 Wim Ibo's cabaret „De Camera Obscura"; 19.00 Radio- lympus; 19.30 Paul Godwin en Be nedict Silberman presenteren melo die en rhythme; AVRO: 20.00 Het Nieuws; 20.05 Reportage's; 20.15 Operaconcert. Omroeporkest m.m.v. Alice van Walleghem, coloratuur sopraan, Marisa Mari, dramatische sopraan en Anton Eldering, bas-ba riton; 21.15 Hoorspel „Beau Geste" (slot) ..Het einde van de reis"; 21.50 „De Speeldoos"; 22.05 Liederen cyclus van Leós janacek; 22.50 Alle gro de Concerto, Granados (piano); 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmu- ziek. MAANDAG 28 MAART HILVERSUM 1, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Sylvia balletmuziek. De- libes; 7,45 Ben woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 „Te Deum Lauda- mus"; 8.45 Muziek bij het werk; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Sympho- nisch morgeneoncert; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Simple Symphony, Britten; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11,40 Zang door Willy Rmnooy, sopraan; 12.00 Ensemble Lachman. Blaaskwintet met piano; 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.33 Lambert Erné speelt orgelcomposities van Buxte- hude; 13.00 Nieuws; 13.15 Prome nade orkest o.l.v. Benedict Silber man; 13.45 Impeno Argentina zingt; 14.00 Schoolradio; 14.35 Populair orgelspel; 15,00 Het keuken-krui- den-tuintje; 15.30 Jo Juda, viool en Arnold Juda, piano; 16.45 Werken van Honegger; 17.00 „Het kleuter- klokje"; 17.15 Gemengd Omroep- koor; 18.00 Pianoduo Beers en Van Lanschot; 18.15 Sport; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Kamer muziek; 20.45 Jona (luisterspel) deel III; 21.35 Matthaus Passion, Heinrich Schütz. Koor met Strij kers, orgel en solisten; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondoverdenking; 23.30 Po pulair avondconcert; 23.45 Strijk kwartet, Schibler. HILVERSUM II, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Amuse mentsorkesten; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendvaria; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9 30 Waterstanden; 9.35 Een dansliedje deint; 10.00 Morgenwijding; 10,15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Sandor Vi- dak. piano; 11.00 Op den uitkijk; 11.15 Orgelconcert door Herman Blekkenhorst; 12.00 Ensemble Jo Bos: 12.30 Mededelingen voor land en tuinbouw; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Jelle do Vries, piano; 13.00 Nieuws; 13.S0 Metropole Orkest m.m.v. Mana Zamora; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?"; 14,20 The Boyd Neel String Orchestra; 15.00 „Bonbonnière"; 16.00 Solisten concert; 16.45 Musiealender; 17.30 „Hoort, zegt het voort"; 17.45 Een kwartiertje bij de cowboys; 18.0U Nieuws; 18.20 Orkest André Koste- lanetz; 18,30 Filmkrant; 19.00 „The Romancers"; 19.30 Inleiding tot mu ziekbegrip: 19.45 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioseoop; 22.40 Dora van Doorn, sopraan met Pierre Palla, piano; 23.00 Nieuws; 23,15 Swing Corner.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5