1 Hielp Kloosterboer Duitse officieren ontvluchten? r Stokoud gehac PAC. 2 Dinsdag 29 Maart 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Alkm. Kegelbond De nieuwste Modebladen Binnen- en Buitenlandse Geïllustreerde tijdschriften De voornaamste weekbladen P. O.A. N.V. Payglop Procureur-fiscaal eist zes jaar Geen termen voor gevangenneming Marktberichten Hi Ook Bi BOEKT MOOI SUCCES IN LEEUWARDEN Door het tiental van de Alk- maarse Kegelbond is te Leeuwar den een mooi sucees behaald. Na een spannende strijd met het tien tal van Amsterdam want tus sen deze twee ging uiteindelijk de strijd wist Alkmaar tenslotte beslag te leggen op de eerste plaats. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de kegelclub „Acht om de Lange" wordt te Leeuwarden 'n nationaal concours gehouden, waar aan verbonden een invitatie-bonden wedstrijd. Aan deze bondenwed- striid namen deel Zwolle. Twente. Nrd.-Nederland. Amsterdam, Haar lem en Alkmaar. Zoals reeds gezegd was het ver loop spannend, vooral tussen Am sterdam en Alkmaar, maar tenslotte wist Alkmaar met een 32 hout voor sprong beslag te leggen op de eer ste plaats. Alle deelnemers hebben zich uitstekend geweerd en het ge maakte hout 1417 mag er zijn. De individuele prestaties waren: W v. d. Bn«ch 152. Jac van Spanje 151. .T. Eirkholt 148. C. Klerk 147. A Knllmann 146 C. H de Lange 144, G. Oudes 142. B. Willers 134. W Lagas 127. G J. Genefaas 116. Van deze gelegenheid maakten tevens enige clubs gebruik om aan de kornswedstriid deel te nemen. Daarbij maakte Koekoek prachtig hout nl. 368. O.K A kwam tot 336 en De Burg tot 302. De Damesclub WIK maakte met 310 hout heus geen slechte beurt. De voorzitter van d" Amsterdam se Kegelbond, de hoe- Strack van Prhiindel heeft toen hii de Alkmaar- ders geluk wenste met hun succes, tevens verzekerd, dat de Amster dammers bii de a.s districtswedstrij- den revanche zouden nemen. Daar op is de vice-voorzitter van de Alkmaarse Bond. de heer C. H. de Lange, het antwoord niet schuldig gebleven In een keurig soeechje dankte hii voor de gelukwensen, maar verzekerde, dat het Alkmaar- se tiental on zi.in hoede zou zijn en deze revanche als zii mocht wor den behaald heus niet gemakke lijk verkregen zou worden. Lentetijd winkeltijd ALKMAAR. Met de nieuwe, overigens maar frisse lente komen verschillende zaken tot hernieuwing en verbouwing. De laatste tijd is 't vooral de Langcstrea'. waar grote gebeurtenissen zien op dit gebied afspelen. Vandaag opent het Mode huis E. C. Heeger de geheel ver nieuwde op gemoderniseerde jupoo- nenafdeling, waarbij als een verbe tering vermeld kan worden, de nieuwe, lichte tint die de zaak. die al bijna 25 jaar hier is gevestigd, heeft gekregen. Voorts zijn er nieuwe paskamers, een moderne, zeer doelmatige, verlichting, een prachtig, met smeedijzer afgewerkt pou'um, waanen permanente expositie van bijzondere modellen kan worden gearrangeerd en een gezellig zitje. Van de overige ingrij pende veranderingen noemen wij nog de plaatsing van een nieuwe cassa "met inpaktafel en het aan brengen van gordijnen en tapijten in een warme, rode kleur. Een extra voorraad damesconfectie naar de laatste mode maakt het de bezoek sters gemakkelijk een keuze te doen. Na de verandering van de etala ges het vorig jaar is deze vernieu wing. die uiteraard veel ingrijpen der is. zeker een aanmerkeliike verbetering te noemen, waarop hot Huis Heeger met recht trots kan zijn. K.A.J. voor K.J.M.V. ALKMAAR, C. Laas. voorzitter van de K A.J. afd. Alkmaar, zal met ons Woensdagavond a.s. het doel e'n streven van de Kajotters- verenigins bespreken. De idealen van onze bevriende verenigingen zullen ons zeker inte resseren. Wij K.J.M.V.-ers kunnen veel van de K.A.J. leren. Ook de kansen tot 'n nauwere samenwer king zullen besproken worden. Wii denken dan bijzonder aan do sport! Deze Woensdagavond, welke bii- zonder lperzaam voor ons en het bestuur is. weten wii. Kath. Jonge Middenstanders, maar één gang: En wel.... naar Kinheim! Onderlinge wedstrijden van D.A.W. ALKMAAR. Zaterdagavond or ganiseerde DAW onderlinge zwem wedstrijden in de Overdekte, welke goed geslaagd mogen heten. Onder behoorlijke belangstelling, vooral van de zijde der ouders, opende DAW's voorzitter, de heer Boxem, de avond met een woord van wel kom tot alle aanwezigen. De wed strijden zelf leverden enkele grote verrassingen op. Daar was aller eerst H. de Jong, die én de 50 M. schoolslag én de 50 M. borstcrawl jongens won in resp 41 en 33, tijden die een belofte inhouden voor de toekomst, evenals de 33.2 waarmee B. Ekkel tweede werd op het laatstgenoemde nummer. Ook de tijden van de meisjes op het nummer 50 M. borstcrawl hielden een verrassing in. H. Ouwehand won dit nummer in 35.7; niet min der fraai waren de tijden van no. 2 en 3: F. Rentenaar en T. Schats, resp. 36.2 en 36.6. In de pauze vond een kleine de monstratie figuurzwemmen plaats 01.v. de heer G. Afink; de verrich tingen van de jeugdige DAW-stsrs. die nog slechts korte tijd op dit aardige nummer oefenen, werd met een warm applaus beloond. Na afloop der wedstrijden werd in de koffie.kamer van de Over dekte een ouderavond gehouden, waarbij in een gezellig samenzijn de prijzen werden uitgereikt. De uitslagen luiden: 25 m. vrije si t.e.m. 10 jr.: 1. J. Peperkamp 30; 2. N. de Moei 33.; 25 meter vrije sl. meisjes 11 en 12 jr.: 1. T. Tenkink 17.6; 2. R. Prijs 18.2; 3. N. van der Mand 20; 25 meter idem jongens: 1. J. Cloeck 17.1; 2. G. Dekker 20.6; 3 x 50 meter wisselslag pers. da mes: 1. T. van Latum 2.28.6; 2. J. Piersma 2.35; idem heren: 1 A. Boxem 2.02.9; 2. H. Smits; 50 meter schoolslag jongens: 1. H. de Jong 41; 2. Zut 42.7; 3. S. Fraaij 43.5; 50 meter borstcrawl meisjes: 1. H. Ouwehand 35.7; 2. F. Rentenaar 36.2, 3. T. Schat 36.6; 50 meter borstcrawl dames: 1. T. van Latum 35.3. 2.' T. Prijs 39, 3. L. Verheul 39.6; 100 meter schoolslag heren: 1 A Boxem 1.23.8, 2. C Zut 1.30.2, 3. W de Waal T.30.6; 50 meter borst- Cl'pwl 1. H. de Jong 33. 2. Dierenbescherming ALKMAAR. Zaterdag j.l. is opzettelijk door een vrouw uit een der buitengemeenten een lichtbruine ruwharige smoushond te Alkmaar onverzorgd achtergelaten. Signalement: Reu. pirn. 1 jaar oud, zindelijk, buitengewoon lief karakter en middelmatig groot. Het dier, thans verpleegd, is bij de Inspecteur, is voor liefhebbers ter beschikking. Adres inspecteur C. Verver, Baanstraat, Alkmaar. Jubileum ALKMAAR. Donderdag 31 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer P. Houtzager, tech nisch opzichter, in dienst trad bij het Prov. Waterleidingbedrijf van Noord-Holland. Betrokkene is thans werkzaam aan het Districtskantoor te Alk maar. Het zal hom stellig die dag niet aan belangstelling ontbreken. Noordhollandse Kolfbond Het bestuur van de Noordholland se Kolfbond vergaderde Zondag in „Het Wapeir van Haarlem" te Alk maar. De bondswedstrijden zullen dit jaar worden gehouden op Zater dag 28, Zondag 29 en Maandag 30 Mei 1949 te Barsingerhorn. In principe werd besloten om het volgende jaar de wedstrijden in Alkmaar te houden. Het ledental van do Bond is 209. Kalender-tentoonstelling ALKMAAR. Deze tentoon stelling is zeer interessant, vooral voor de leden in de grafische be drijven en wij sporen hen ook aan deze alsnog te bezoeken. Zij wordt gehouden in café Central, ingang Magdalenenstraat en is geopend van 105 en van 7.309.30, tot en met Woensdag 30 Maart. Kajottersnieuws ALKMAAR. Woensdagavond om 8.15 uur houden we onze we kelijkse bijeenkomst in het ge bouw aan het Varnebroek. De avond staat in het teken van de recreatie. Ook niet-leden zijn ter kennismaking zeer welkom. Propaganda-avond K.A.B. TUITJENHORN. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. fungeerde Zondagavond als gastheer van de toneelgroep van de K.A.B.-afdeling Langedijk. Deze toneelclub was be reid gevonden een toneelstuk op te voeren van J. Muller, hetwelk tot titel had: ,,Het begon zo". Dit stuk geeft in 10 taferelen een beeld van de strijd onzer voorouders, die 60 jaar geleden probeerden ten koste van vele moeilijkheden een werk mansbond op te richten. We maken in dit stuk kennis met een 16-urige arbeidsdag, Vrouwen- en kinder arbeid, met ondervoeding en met de zo ontzettend veel slachtoffers ma kende t.b.c. Als een knuppel in het hoenderhok kwam de zendbrief van Paus Leo XIII, Rerum Novarum. Men schrok wakker en er kwam strijd aan alle kanten. Het resultaat van die ontzaggelijke strijd zien en ondervinden we dagelijks. Wettelijk geregelde arbeidstijden. Ziekte- en Ongevallenwet, kortom een onnoe melijke verbetering op elk gebied en daarbij en boven alles uit de trots der arbeidersbeweging. Berg en Bos, het grootste Sanatorium in Europa. De spelers zijn er wel in geslaagd de toeschouwers te boeien. Ook de jongens in ïndië werden niet vergeten. Een verloting voor Thuisfront bracht precies f 111-op. CANDIDATEN A. R. PARTIJ ALKMAAR. De candidaten lijst van de A.R. Partij voor de а.s. gemeenteraadsverkiezingen is samengesteld alsvolgt: 1. G. H. Hoij- tink. 2. F. G. ter Horst. 3. A. Kieft, 44. J. v. Gorcum, 5, J. H. Hazes, J. N. Schuurman, 7. J. Haytema, 8. G. Rooker, 9. F. Kaarsemaker, 10. J. IJspeert. NIET WEGGOOIEN! ALKMAAR. Lente, schoon maaktijd' Indien U bij het oprui men van uw secretaire of kabinet, van uw boeken-, zolder- en rom melkast of -kist soms oude pape- rassei], prenten, foto's, kledingstuk ken c.d. mocht tegenkomen, die van belang zouden zijn voor de ge schiedenis en oudheidkunde van Alkmaar en omgeving, gooit u die dan sv.p. niet weg, maar waar schuwt het Gemeentearchief, an nex Stedelijk Museum en Kaart- en Prentverzameling, Langestraat 85 boven (telef. 4242). Daar worden dergelijke dingen dankbaar aan vaard en met zorg behandeld en bewaard! BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Catha- rina. dv H. Hoek en C. H. Th. Ket; Jacobus J., zv P. J. Groen en W. Buur; Johannes H. J.. zv J. N. Buur en G. M. Bot; Hermanus S., zv B. J. Pluymer en A. J, Vlasbin der; Wilhelmina M„ dv J. Keijzer en M. M. Roere; Casper J. M., zv B. J. Leeuwenberg en P. H. Hud- dleston Slater; Everanus Th. W., zv W. C. A. Buers en W. Karskens. Overleden: Helena Kamper, 75 jr.. wed. van P. Goudsman; Trijntje Kakkes, 83 jr., echtg. v. D. Kansen; Maartje Boom, 84 jr, wed. v. J. Stuy; Dieuwertje Francken, 78 jr., wed. v. E. Stern; Adrianus N. Mel ker, 59 jr., echtg. v. S. Kalf. R.K.V.V. „Kolping Boys" OUDORP. Het eerste elftal speelde een gouden kruis-wedstrijd tegen Groot-Schermer I en won verdiend met 21. Door omstandig heden kwam Kolp. Boys met 4 in vallers uit, doch desondanks werd de vijfde ovèrwinning in successie een feit. Een keurig doelpunt scoor de C. v. d. Gragt. Het tweede elftal verraste ons met een 23 overwinning op DTS 3 Er werd enthousiast gevoetbald en de benjamin J. Smit fabriceerde 2 doelpunten. De a-adspiranten kregen bezoek van Meervogeis a, die eens lieten zien. hoe een kampioenselftal moet voetballen. De einduitslag werd 'n 210 overwinning voor de bezoe kers. Athletiek. D.O.VE.S. HEILOO. 12 athleten van DOVES namen Zondag j.l. deel aan de veldlopen te Zandvoort, geor ganiseerd door de Amsterdamse Athletiek Vereniging „A.V. '23" Het parcours was in de duinen uitgezet en bijzonder zwaar. De A en B Junioren liepen 1200 m. en de Senioren 3,6 km. De DOVES-ploeg kan op een goede wedstrijd terug zien. Ze liepen allemaal de race uit en het'merendeel was steeds in de voorste gelederen te vinden. Meijer had bij de B junioren ge ruime tijd de leiding, maar moest die bij de eindspurt afstaan en werd 4e uit 35 lopers. Bij de A junioren kwam DOVES Uitstekend voor de dag. Zelfs de ploegen van AV 1923, AAC, Zaan land en Holland moesten de eer aan de Heilooërs laten. S. Hopman liep een zeer goede race en werd onbedreigd le. G. Koning volgde als 5e en KI. Blokker werd 8e, uit een veld van 45 deelnemers. De C en D klassers, totaal 50, lie pen gezamenlijk. Aan de kop werd door een viertal lopers een zware stijd gevoerd, waaruit T. Hopman als 3e te voorschijn kwam, (2e C klasser) P. Dekker werd 6e (4e D klasser). J. en M. Hoogschagen volgden als 11e en 13e. Ook Jan Henneman was nog bij de eerste 20. ST. JOZEF-AVOND K.A.B. Afd. Heiloo. HEILOO. De voorzitter, de heer Bolten opende de avond met de Chr. groet en heette de G. A. Kapelaan Tettèroo, de districtsbe stuurder de heer Jaarsveld en alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. was verheugd dat zo velen geko men waren. „Wij zien St. Jozef als gewoon zorgzame huisvader en arbeider, dit is dan ook het doel van deze avond om Hem zó te' zien. Wjj moe ten meer tot Hem gaan, Hij is ons grote voorbeeld." aldus spr. De heer J. Schut droeg hierna zeer gevoelig en gloedvol het ge dicht ,,St. Jozef" van J. te Brake voor, hetgeen zéér in de smaak viel. De Districtsbestuurder, de heer Jaarsveld, behandelde vervolgens in grote trekken de P.B.O. Spreker zeide o.a. dat wij deze Zondag, Laetare (Verheugt U) werkelijk reden te over hebben om verheugd te zijn. Immers het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke organisa tie is er! Ook na de le wereldoor log waren er stemmen opgegaan voor een georganiseerd bedrijfsle ven, dit verliep echter. De enige die werkelijk vasthielden waren de arbeiders. En nu na vele jaren van strijd is het eindelijk zover dat bin nen afzienbare tijd de P.B.O. een feit zal zijn. Spreker wees ook op de laatste Vastenbrief van de Ned. Bisschoppen die ook voor een groot deel aan de P.B.O. gewijd is en haar ziet als een noodzakelijke in stelling. De P.B.O. zal voor de patroons betekenen een weinig van hun ge zag afstaan, doch dit zal moeten gebeuren in onderling overleg en ertrouwen. Voor de arbeiders zal het betekenen een stuk verant woording mede dragen. Dit is een grote verantwoording, doch als wij ons voorbeeld St. Jozef navolgen, dan zal het ons niet zwaar vallen. Als wij leven naar Zijn voorbeeld, dan zullen wij samen met de ande re org. van werkgevers- en nemers kunnen komen tot een geordende samenleving, gegrondvest op Chris telijke beginselen. Na een korte pauze bracht de toneelgroep van de K.A.B. het to neelstukje in 3 bedrijven: „Het Scheidsrechter de Nijs houdt causerie over spelregels HEILOO. Onder auspiciën van het ijverige Forestersbestuur zal de alom bekende scheidsrech ter de Nijs.op 4 April in de Rus tende Jager een causerie komen houden over de spelregels bij het voetbal en over zijn ervaringen als scheidsrechter op het voetbal terrein. Voor deze gelegenheid zullen ook nog twee internatio nals, uit ons huidig Oranjeteam, naar Heiloo komen om voorlich ting te geven over het voetbalspel en hun belevenissen uit gespeelde wedstrijden te vertellen. Wij twijfelen er niet aan of zéér velen zullen van deze unieke ge legenheid profiteren! K.V.P. AFD. KOEDIJK-Z. ST. PANCRAS. Alle leden der K.V.P. afd. Koedijk-Z. worden hierbij aangespoord, om vooral Donderdag a.s., 's avonds om half acht, in het café Hes, de zeer be langrijke vergadering bij te wonen van de K.V.P. Hierin zal behan deld worden de candidaatstelling gemeenteraad, en speciaal het ver zoek der 3 standsorganisaties, nl L.T.B., K.A.B, en R.K.M.V., tot oprichting van Leden, toont nu eindelijk eens eensgezindheid en laat zien, dat het Zuidend geen trappelend is. R.K. DAMCLUB VOLHARDING WAARLAND Dezer dagen had in het café de' Posthoorn de return match plaats tussen de Waarlander damclub Volharding en de dam club DJ.D. te Zijdewind. Moesten de Waarlanders de vorige keer zich met een nederlaag tevreden stellen, thans mochten zij het genoegen smaken een overwinning te beha len. De uitslagen zijn als volgt: Volharding-D.I.D.: C. v. d. Hey- den-W. Schouten 20, G. Jonker L. Valk 2—0, A. Zut-C. Wijnker 0-2, N. Volkers-B. Ruiter 02, G. Borst-J. Dekker 20, Jac. Schrama- P. Broersen 11, F. Danenberg-A. Broersen 02, J. Stoop-J. Blanken- daal 11. P. Danenberg-A. Moras 02, H. Bruin-J. Bakker 20, C, Zut-M. de Graaf 20. M. Smit-A. Pater 20, H. Kramer-W. Boekei Boekei 2—0, Jn. Smit-D. Bleeker 02, S. Fli.jter-C. Wever 02. To taaluitslag 1614. LIMMEN—A.F.C. 1—3 LIMMEN: Limmen heeft in zijn le bekerwedstrijd in het tech nisch beter spelende AJC zijn meerdere moeten erkennen. Zij hebben echter de overwinning niet cadeau gekregen. Limmen speelde enthousiast, en weerde zich goed. Al spoedig moet keeper Bakker enige goede schoten onschadelijk maken. Limmen probeert het ook en als Broeders dan een prachtige voorzet geeft, komt de bal voor het doel. waaruit v. d. Velden een doel punt maakt. AJC gooit er nu een schepje op, en als dan de links buiten tactisch terugspeelt op de toestormende linksbinnen, maakt deze speler met een kogel onder de lat gelijk 11. Met deze stand breekt de rust aan. Na de thee neemt AJC al spoedig de leiding bij onoordeelkundig spel van de Limmen-achterhoede. Lim men geeft echter de moed niet op, en de AJC-keeper moet nog me nigmaal zijn talent tonen. AJC laat dan weer prima spel zien. Wij no teren an ook een keihard schot tegen de lat en in het zijnet. Doch de derde maal is het raak 13. Kruis en het Zaad". Dit stuk werd goed voor het voetlicht gebracht. Kap. Tetteroo dankte hierna de spreker en toneelclub voor het ge- bodene, waarna de voorzitter, met enige mededelingen deze mooie en stemmige avond sloot. VOOR DE TWEEDE MAAL hield het Bijx. Gerechtshof te Amsterdam xich bezig met de xaak tegen de 55-jarige exporteur J. Kloosterboer uit St. Pancras, die reeds 13 December terecht stond wegens het in gevaar brengen van de onzijdigheid van de Staat, door gegevens betreffende de uitvaart van Engelse schepen aan de Duitse Admiraliteit door te geven en twee ont snapte Duitse officieren te helpen ontvluchten naar Duitsland. Het Hof hield zich ditmaal speciaal bezig met het laatste geval; uit de verklaringen van nieuwe getuigen kwam wel vast te staan, dat Kloosterboer in deze affaire een leidende rol gespeeld had, al beweerde hij, dat hij pas na het geval te weten was gekomen, dat de ontsnapte Duitsers militairen waren. De procureur-fiscaal, mr. F. Keune, achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste tegen Klooster boer 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, ontzetting uit de rechten voor de tijd van tien jaar, alsmede onmiddellijke inhechtenisneming. Het Hof acht te, na hier lange tijd over in raad kamer te zijn geweest, gezien de huidige stand van het geding, geen termen aanwezig om op dit laatste verzoek van de procureur-fiscaal in te gaan en bepaalde de uit spraak op 11 April. Na het uitvoerige verslag van de eerste zitting in ons nummer van 14e December kunnen we ditmaal kort zijn. Reeds voor de komst van de Duit sers in ons land, had de Nederland se Justitie deze spionnagezaak in onderzoek. Het was eind 1939 en begin 1940, dat Kloosterboer zich aan het hem tenlaste gelegde had schuldig gemaakt. Met de arresta tie van de twee ontsnapte Duitse militairen op de afsluitdijk, die op weg waren naar een relatie van Kloosterboer in Groningen kwam de zaak aan het licht. De Gronin ger Justitie nam de zaak in onder zoek., doch de komst van de Duit sers maakte er een eind aan; het betreffende dossier is verdwenen. Mr. C. J. J. W. van Groeningen, die destijds als rechter-eommissa- ris deze spionnage-affaire in on derzoek had heeft na verdwijning van 't dossier "n memorandum op gesteld. dat' later aan de PRA ter hand werd gesteld. Get. verklaarde dat. nadat verd. in Antwerpen de „Arion" had zien liggen, waarmee een door hem verzonden lading bloembollen verscheept werd, door de geallieerden bewapend was, daar aanleiding in vond. dit aan de Duitsers te vertellen, met de be doeling dit aan de Admiraliteit in Hamburg door te geven. Volgens Kloosterboer Jr. was de lading van verdachte normaal verzekerd, doch volgens de broer van verd. was die lading verzekerd met een winst van 20 tot 30 mille. In tegenstelling met hetgeen door verdachte was verklaard namelijk dat hij na het torpederen door de Duitsers van het Ned. S.S. Bur- gersdijk zijn inlichtingen gestaakt had, gaf get. A. Kuilman, recher cheur als zijn mening, dat de ar restatie van de ontvluchte Duitse vliegeroffcieren de oorzaak was, dat de zaak werd stop gezet. Na zijn arrestatie had verd. bij zijn eerste verhoor door mr. Van Groe ningen aanvankelijk verontwaar digd alles onlkertd,. doch toen hem fotografische copieën van zijn cor respondentie werden overgelegd, bekende verd. Verd. zeide niet geweten te heb ben, dat hij de neutraliteit van ons land in gevaar bracht; hij dacht, dat het er wel bij door kon. Hij ontkende ten stelligste tevo ren geweten te hebben, dat de twee Duitsers, die uit Fort Spijkerboor ontsnapt waren, militairen waren. Dit hield hij vol. ondanks de'vele bezwarende getuigenverklaringen. Een der ontsnapte Duitsers, Zichan had verd. aangewezen als de man. die de vlucht had voorbe reid. Ook Breman (die in Febr. '44 door de illegaliteit gelikwideerd is) had verklaard, dat verd. hem er toe gebracht had de Duitsers te helpen; verd. had in zijn auto een oogje in het zei gehouden, toen Breman de Duitsers per taxie naar Alkmaar bracht, vanwaar ze via de afsluitdijk naar Leeuwarden vertrokken. Zichan had verklaard, dat hij Kloosterboer bij Breman in Graft ontmoet had, wien hij geld gegeven had en inlichtingen had verstrekt. De vrouw van Breman, get. A. Liebeton had bij eon bezoek aan café De Boer in Alkmaar Kloosterboer, die daar in gezel schap was van haar man, herkend als de persoon, die veertien dagen tevoren bij haar thuis onder andere naam hij noemde zich Brauns een onderhoud gehad had met haar man. Toen zij daarover bij het naar huis gaan haar man over aansprak, kreeg het echtpaar hier hevige ru zie over. Ook mr. B. L. ten Have die des tijds als griffier bij het vooronder zoek door mr. Van Groeningen aanwezig was geweest, had de in druk gekregen, dat verd. steeds ge weten had, dat de Duitsers, die uit Spijkerboor ontvluchtten, militairen waren. Get. Kooistra betwijfelde, of het torpederen van de Burgerdijk voor verd. aanleiding werd zijn inlich tingen te staken; in een brief na dit feit aan de Duitsers geschre ven, had hij slechts gedreigd er mee te zullen ophouden. Nadat de vroegere bediende van Kloosterboer was komen vertellen, dat z'n vroegere baas bar anti-nazi was en pogingeh gedaan had, om Joden uit Duitsland naar Argenti nië te krijgen, hield mr. Keune zijn REQUISITOIR De procureur-fiscaal herinnerde er aan. dat de vorige maal reeds yras uitgemaakt, dat het Hof be voegd is in deze zaak réoht te spreken. De opzet achtte de procureur be wezen evenals het bewijs, dat hij door zijn daden de neutraliteit van de Staat in gevaar had gebracht. Verd., aldus mr. Keune, heeft de neiging zich voor te doen als een behoorlijk zakenman en demon streert zelfs een zekere vroomheid; maar zo is hij niet. Hij speelt geen open kaart en zegt de waarheid niet Zijn ontkennen tekent zijn mentaliteit. Uit de vele getuigen verklaringen alsmede uit de ver klaringen van de Duitser Dierx blijkt wel duidelijk, dat verd. te voren wist, dat de beide Duitsers militairen waren. Dat staat voor spr. als een paal boven water. Dat hij gegevens over schepen doorgaf aan de Duitse admiraliteit, geeft hij toe; hij bracht daarmee wel de gelijk onze onzijidghied in gevaar.. Als de Engelsen er kennis van had den gekregen, had dit tengevolge kunnen hebben, dat Nederland aan de Duijse kant was komen te staan, waar het ideologisch niet wilde staan. Verd., die alleen zijn eigen belang zag, verloor dit alles uit het oog. Zi.in morele positie is na deze behandeling in tweede instan tie aanmerkelijk verslechterd. De proc.-fiscaal wil echter rekening er mee houden, dat het feit negen jaar geleden is gepleegd, al mag dit geen aanleiding zijn de zaak te bagatelliseren. Hij wil het stand punt innemen, dat de gewone rechter in 1940 zou hebben inge nomen. Het toen-geldende strafmaximum van 6 jaar wordt thans als ver ouderd beschouwd. Daarom wil spr. in dit geval de maximum-straf van 6 jaar eisen, met aftrek van preven. tief en ontzetting uit de rechten voor de tijd van tien jaar. Gezien voorts het verleden van verd., die herhaalde pogingen deed totont vluchten, verzoekt spr. het Hof ver dachte opnieuw in preventieve hech tenis te nemen. Hij eist daarom te vens onmiddelijke gevangenneming. Pleidooi. De verdediger, mr. dr. C. Berk houwer, acht een straf met het oog op de generale preventie van geen nut, omdat neutraliteit in Neder land niet meer denkbaar is. Spr. ontvouwt dan enkele juridische be zwaren en zegt, dat als de tijd, waarin een oorlog dreigt, zoals de dagvaarding zegt. gelijk staat aan de tijd van oorlog, dat er dan geen neutraliteit meer bestaat. Opzet t.a.v. een dreigende oorlog acht pl. uitgesloten, want niemand dacht in '39'40 ernstig aan oorlogsdreiging. De feiten acht pl. uit juridisch oog punt van minder belang; de door verd. doorgegeven berichten waren waardeloos en in de totale oorlog speelden de levens van de twee ont vluchte militairen geen rol. Blijkens een arrest van de H.R. kan een par ticulier de neutraliteit niet in ge vaar brengen; verd. had de opzet niet dit te doen en heeft het ook niet gedaan, aldus mr. Berkhouwer, Verd. weet echter, dat hij iets deed, dat moreel niet verantwoord is; daartegenover staat, dat hij gedu rende de oorlog vele geholpen heeft. Deze man. aldus mr. Berkhouwer, hoort niet thuis in een gevangenis. Mocht het Hof er anders over den kon, dan is deze zaak juridisch van genoeg belang, om in cassatie te gaan en pl. hoopt, dat het Hof dan het recht van cassatie zal verlenen. Pl. concludeerde tot vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Zoals gezegd, werd na raadkamer het verzoek van de Procureur-fiscaal lot onmiddelijke gevangenneming afgewezen. Als verd. het laatste woord krijgt zegt hij. dat hij na alles, wat hij voor de bevrijding van ons land ge daan heeft, niet gerekend wil wor den tot de groep van politieke de- linkwenten. Deze verklaring maakte echter weinig indruk. Het komt ons dan ook voor, dat menige politieke de- linkwent zich aan veel minder ern stige feiten heeft schuldig gemaakt, al moge hij dan tot zwaarder straf veroordeeld zijn, dan tegen verd. KI. werd geëist. Opening nieuwe xaak LIMMEN. Zaterdagmiddag heeft de officiële opening plaats gehad van de nieuw gebouwde winkel zaak in radio, radio-onderdelen en electro-technische artikelen, van de heer P. J. v. Kessel aan de Dussel dorperweg. Het metselwerk werd verzorgd door de fa. G. Min, de heer C. Bos verzorgde het inte rieur en het timmerwerk, terwijl de heer De Rooij het met zijn schilderwerk tot een harmonisch geheel maakte. Het winkelpand met de prima verlichting maakt een uitstekende indruk en een schat van bloemen maakte het tot een feestelijk ge heel. Over belangstelling had de heer v. Kessel niet te klagen. K.A.B.-ontwikkelingsavond LIMMEN. De KAB, afd. Lim men hield een vergadering in het parochiehuis „St. Maarten". Voor zitter Hageman opende >de avond en heette allen hartelijk welkom en drukte zijn spijt uit over de slechte opkomst. Na een inleidend woord van de G. A. sprak de bekende redenaar Pater Engelbertus, met als onder werp: „Waarde en betekenis van de arbeidersstand'". Zeer duidelijk zette spr. uiteen hoe wij eerbied en achting moeten hebben voor eigon stand en hoe wij in eigen stand zelfstandigheid kunnen be zitten. Toch wordt de arbeider nog te veel gezien als arbeider. Dit is ver keerd. Kapitaal en arbeid hebben elkander nodig. De welvaart van de staat hangt af van de werkers. Door zeer eenvoudige voorbeelden liet de pater zien, dat de factor ar beid het voornaamste is. De arbei dersstand bevordert de stoffelijke, godsdienstige en culturele belangen van het volk. Daarom eisen de arbeiders als stand een gelijkwaar dige erkenning. Bij het einde van zijn causerie sprak de pater nog enige stimule rende woorden over het oprichten van een plaatselijke Credo Pugno Club. Hiervoor gaven zich een tiental leden op. Katholieke Volkspartij AKERSLOOT. De candidaten- lijst van de KVP voor de groslijst stemming is vastgesteld. Bij gebrek aan een adviescommissie heeft het bestuur deze lijst alphabethisch op gesteld, Zij bevat de volgende can didaten: M. J. Groot Gzn„ veehouder, Blok kerweg 420; A. Leijen, transport arbeider. Hoogegeest 44; P. Putter, metaalbewerker, Julianaweg 202; C. Schoon Szn„ bloemenkweker, Star tingerweg 105; P. Schouten Sr. bloembollenkweker, Startingerweg 104; C. J. Schut, kapper, Wilhelmi- naweg 276 en Jac. Swart Jzn„ vee houder, Pontweg 345. De groslijststemming zal worden gehouden op Zondag 10 April. Na dere mededelingen volgen. ,,Hugo Boys'-nieuvvs HEERHUGOWAARD-NOORD. Het eerste kon het Zondag niet tot eer. overwinning brengen en liet Con Zelo met de volle winst naar Waarland vertrekken. Het tweede bracht het tot een stevige overwin ning tegen Alk. Boys 6! Bravo, jon gens, maar KSV is kampioen. Het derde deed het minder best en moest met 41 het loodje leg gen, Nu was deze tegenstander ook wel wat te zwaar, maar de onzen hebben ook plenty kansen gehad voor het Koedijk-doel en die bleven onbenut. De adsp. wisten LSVV in eigen home te verslaan. Nieuwe adsp. leden kunnen zich deze week opgeven bij de heer A. Plak. Zij moeten op 1 Sept. a.s. 12 jaar oud zijn. Con Zelo ontloopt degradatiekans HEERHUGOWAARD-NRD. Na een vinnige strijd is het de Waar landers gelukt Hugo-Boys twee winstpunten te ontfutselen. De wed strijd stond onder leiding van scheidsrechter Koedooder. Reeds 2 minuten na de aanvang ontstaat er een schermutseling voor het H.B.- doel en daar gaat het eerste puntje. C.Z. zit geweldig op de bal en weet af en toe aardig spel te ontplooien. Na 25 minuten spelen houdt de H.B. rechtshalf Feenstra een der C.Z.- spelers op een ongeoorloofde ma nier af en dat wordt het tweede goaltje. dat door de C.Z. rechtsback Bruin zuiver wordt ingeschoten. Met deze stand gaat de rust in. Wat de* sterkte aangaat, kunnen we niet zeggen, dat C.Z. volkomen het veld beheerst; hun beide doel punten waren zeer goedkoop. Na de rust speelt C.Z. wat ze nuwachtig en hiertegenover stelt H.B. vast en zeker spel. Nadat de C.Z.-speler Jonker, op aanwijzing van de scheidsrechter het veld heeft verlaten, zet C.Z. onvermoeid verder met 10 man. Nu zien we C.Z. een mooie aanval opzetten en van veraf geeft de rechtsbuiten een hard schot. De H.B.-keeper is echter niet klem genoeg en hij heeft slechts het nakijken. De grote fout van het H.B.-team in deze wedstrijd was, dat de diverse spelers steeds van plaats verwisselden. Maar een kwar tier voor het einde begon Hugo- Boys eensklaps in te lopen en zij scoorden twee goaltjes achter el kaar. Het was een Con-Zelo-over- winning, maar wat de sterkte aan gaat, was Con Zelo de mindere. S.v.w. —KAAGVOGELS 1—1 S.V.W. heeft in deze wedstrijd zeer veel kansen gehad en door naast en overschieten en zelfs een paar maal met behulp van de lat bepaald pech gehad. Reeds 5 min. na de aanvang kwam de linksbui ten alleen voor de Kaagvogels- keeper, maar het schot ging over. Ook Kaagvogels kwam zo nu en dan in de aanval, maar deze aan vallen Hepen dood op de S.V.W.- backs. De keeper van Kaagvogels was uit net goede hout gesneden en wist menig schot te keren. Een fout was het de beide vleugelspe lers van Kaagvogels zoveel vrij spel te geven, temeer daar deze heren bijzonder gevaarlijk waren. Eenmaal dachten we de Kolhorners te zien doelpunten, maar een der S.V.W.-backs bracht redding. Vlak voor de rust doelpunt een der SVW- voorwaartsen uit een scrimage voor het Kaagvogelsdoel. Na de hervat ting is de S.V.W.-spil ddorgebroken en alleen voor de keeper staande schoot hij tegen de lat. Kort hierna een snelle Kaagvo gels aanval en het is 11. De wed strijd wordt nn forser en Kaagvo gels tracht de zaak te forceren. Er doet zich nu een vreemd geval voor dat de keeper van Kaagvogels met de bal blijft liggen. De scheids rechter fluit nergens voor en na de hervatting geeft hij een vrije schop tegen S.V.W. Kort hierna heeft de keeper der gasten veel ge luk. De tijd verstrijkt maar gedoel punt wordt er niet meer. Het was voor de S.V.W.'ers een sombere dag. Zeemacht won en Koedijk speelde gelijk, dus moeten onze mensen degraderen, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te de Bilt geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. WEINIG BEWOLKING. Droog weer met aanvankelijk nog enkele overdrijvende wolkenvel den. Plaatselijk ochtendmist. Later weinig of geen bewolking. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. Temperatuur oplopend tot iets hogere waarden dan Maandag. D.W.V. KAMPIOEN! Het bestuur van de K.N.V.B. heeft, gezien het rapport van een speciale commissie, besloten een aanvraag tot herziening van de beslissing der protestcommissie in zake de wedstrijd Velox-AFC, af gewezen, zodat de ontmoeting tus sen DWV en de Spartaan, welke Zondag jl. een 20 overwinning voor DWV opleverde, tevens de beslissing voor het tweede klasse kampioenschap bracht. Sparta, Stormvogels, ZFC en DWV zullen thans een competitie moeten spelen voor één plaats in de eerste klasse. Promotie-degradatie District I Het programma voor de eerste helft van de promotie-degradatie- competitie van het District I van de K.N.V.B. is als volgt samenge steld: 3 April: StormvogelsDWV; SpartaZFC. 10 April: DWVSparta (Olym pisch Stadion)ZFCStormvo gels. 18 April (Tweede Paasdag): StormvogelsSparta; ZFCDWV. Op 18 April zal tevens de twee de helft van deze competitie sa mengesteld worden. Men is name lijk van plan dan de laagst ge plaatste club tegen de bovenste te laten spelen. K.V.P. Ursem URSEM. De groslijst van. de K.V.P. te Ursem zal er uitzien als volgt: C. Blom, G. de Jong, Th. v. d. Lee, J. P. Bakker, G. Seyts Czn., G. Hoogewerf Nzn„ J. Neefjes, G. Oudejans, P. Duin, P. Peereboom, J. v. Dam, H. Bakker. De groslijststemming is 'vastge steld op 24 April a.s. K.V.P. afd. Heiloo HEILOO. Op Vrjjdag 1 April wordt 's avonds 20 uur in het Brunogebouw een algemene leden vergadering gehouden. Gezien de grote belangrijkheid dezer verga dering verwacht het bestuur een massale opkomst! Een van de voornaamste punten van de agen da is: het benoemen van een com missie voor politiek advies! Tijdens de vergadering kunnen de leden nog candidaten noemen voor de gemeenteraad. Ook hier moet iedere candidaat gesteund worden door minstens 10 leden! Wij twijfelen er niet aan of het Brunogebouw zal te klein blijken te zijn. Oneerlijke huismoeder Voor de Alkmaarse politierechter stond Maandagmiddag terecht M. de B. uit Wieringen, die de laatste tijd geregeld haar huishoudboekje vervalste door op bladzijden, waar op aankopen bij een kruideniers- bedrijf geboekt waren, met een valse handtekening te voorzien. Het personeel van de benadeelde krui denier, dat om beurten hielp, be merkte de fraude pas, toen er al voor een bedrag van f328,op de ze wijze was ontvreemd. De verdachte had haar dochter tje steeds om de boodschappen ge stuurd om zelf buiten schot te blij. ven. De Officier van Justitie, mr. Hol- steijn, vond dat hier ernstig mis bruik gemaakt was van vertrou wen en meende een voorbeeld te moeten stellen door een boete van f 200 of 60 dagen te eisen. De Politierechter, mr. Alblas, zocht het in een gevangenisstraf, die hij op 1 maand stelde. WARMENHUIZEN, 29 Maart. 700 kg Bevelanders 4.50, 125 kg bie ten 6.10, 2825 kg peen II 7. III 2.50— 2.60; 13.000 kg gele kool 14.2022.30 afw. 11.40; 122.500 kg rode kool 16.20 2270; 22.000 kg witte kool 11.90, 12.70, 13.10; 400 kg groene kool 8 60 BLOKKER, 29 Maart. Witlof 3852; uien 8.4010.40, spinazie 41 48; peen 67; spruitkool 4042; radijs 1214 LANGENÖIJKER GROENTEN. CENTRALE. 29 Maart. 26.000 kg rode kool 16.20—23.10, 35.000 kg gele kool 18.30—22.60. 30.000 kg witte kool 11.90—13, 1400 kg witlof I 43— 51, II 18.3048; 500 kg bieten I 8.10 18.000 kg peen 2.50—7, 15.000 kg uien 9.4010.40, BEVERWIJK, 28 Maart. Andij vie 5456, spinazie 4463, rabarber 3665, radijs 916, witlof 3356, waspeen 1930, spruiten 4558, boerenkool 2534, gele kool 1722. rode kool 1524, prei 820, uien 46, breekpeen 2.504, kroten 4.50- 7,00; knollen 68. OBDAM, 28 Maart.. 70.000 kg peen B 7; C 6; veevoer 1.802; 2200 kg Deense witte kool 11.90; 230 kg witlof I 53. II 46—47, III 33.—. BEEMSTER, PURMEREND E.O., 28 Maart. Bevelanders 46,50; Koopm. blauwe 46; witlof 4163; rode kool 2025; Savoye kool 20-26, spruitkool 3764, spinazie 4958, sla 21, andijvie 6067, rode bieten 4.506, gare bieten 612, bospeen 25, winterpeen 2.503, waspeen 15 18; prei 1120; Brabantse Bellefleur 84. Bramley Seedling 73. Jonathan 1.14; Zoete Campagner 75. WOGNUM, 22 Maart. 2500 kg witlof I 50—55. II 38—48. Ill 25—33; spruitkool 2740: prei 811, uien 9.4010.40, driel. 8.40, breekpeen 67. bieten 4.506. ZWAAG, 28 Maart. Spinazie 15—52, prei 7—13, gele bewaarkool 1925, rode kool 1525, spruitkool 22—67. witlof 32—57, breekpeen 3.50—4.70. radijs 13, andijvie 53—56, sla 1718, snijsla 3436, Goudrei- netten 71—87, Present v. Engeland 68—1.18, Winterjan 66—70, St. Re- mv 70—73. ALKMAAR, 28 Maart. 32 vette koeien. 340 nuchtere slachtkalveren, voor Centrale; 30 drachtige varkens f 200—450. ALKMAAR, 28 Maart. Export veiling. Andijvie 62—64. spinazie 3254, worteltjes 1120. rabarber 5862, groene kool 22—30, spruit kool extra 60—68, I 48—58, II 35—46 rode kool 1730. gele kool 2026.50 prei 722. uien afw. 14.20. midd.b. 6.bieten 67: witlof I 4864. II 3545; aardbeien 826 p. stuk; ra dijs 1825; selderie 7.50—14; selie 20; sla 22; aardappelen 46.50. Alvorens na ter op het Isone vermeerdering z ging geven, wer leraar prof. Mer in België. Bij on. kingscijfer gecoi vooruitzicht, dat der zal bedragen overschot in de in Wallonië woi deze professor s verband de Belgi Prof. dr. W. R. I aan de Katholiek Hogeschool in Till in zijn prae-advie dige en toekomstig situatie in Nederl Aan de hand var tistisch materiaal, bevolkingsgroei se< gaf vergelijkende verschillende prov steden en het plati hij o.m. tot de cc 1940 op het plattel woners bijna 50 p( ten werden genotc grote steden. Prof. Heere was de grote aanwas v£ se bevolking een studering verdient, de gevolgen die di en voor het beleid vincie en gemeen' een werkverdeling nomisch-technologi planologische dien van Koophandel. E lijk centrum moete richtlijnen voor to bepaalt en waar d heid gegevens die nu onbeken ten in welvaartsr plannen voorbei stadsuitbreiding en Zonde Ofschoon het fei kingsvermeerdering slechts aan de ord< dus geenszins beho na te gaan of soit. ten dit verschijnse dan wel als een k den, konden enki weerhouden, ook c visie te geven. H hand dat hierover tegenstanders van het woord werd gi men met stokoude leend aan Malthus sinds lang door w< schiedenis weerleg daarmede ook een mannen met een schappelijke carriè lende lichtvaardig! logische onderwerp ken, daarbij volko theologische zijde Engelse zeemai In de nacht v Zondag is de 21-j- J. Sprinthorpe uit horende op het En santhemum"), die van de Spidoboo bevond, in de boord gevallen Tengevolge van d naar het lijk niet WOENSDAG HILV] N.C.R.V. 7.00 Nieuws, 7.15 tiek, 7.30 Reveille voor de dag, 8.00 Deum Laudamus, 9.00 Ochtendbezoel zieken, 9.30 Comm miliecompetitie v( Gr. pl., 10.30 Mo; Gr. pl., 11.15 Een eeuw, luisterspel Pl., 12.30 Mededeli tuinbouw, 12.33 13.00 Nieuws, 13 13.45 Gr. pl., 14.40 15.00 Jeugdconcert jeugdige postzegelv Voor onze Jongens Van alles wat, gr Ned. koren en kor Ned. Strijdkrachte 19.15 Prikkepeen. geluld, 19.45 Engels derden, 20.00 Nieuv ma proloog, 20.15 L: (in), 20.45 Radio Orkest, 21.45 De z. 22.00 Peter Kreude Wij hebben een wi reld, 22.45 Avondo Nieuws, 23.40 Gr Sluiting. HILVE V.A.R.A.; 7.00 h 8.00 Nieuws, 8,15 lied, 8.18 Gr. pl„ vrouw, 9.0010.00 10.0010.20 Morge 10.20 Onze keukei stofzuiger zwijgt, 1 Accordeola, 12.3( land- en tuinbouv plattéland, 12.38 1 waiïans, 13.00 Niei der, 13.20 Malandi Rumba-Orkest, 14 tretten, 14.15 Je Voor de kleuters ren en dingen in De Regenboog, 16 jes, 16.15 Het stol 16.45 Vragen staat roep-Kamerorkest uitzending, 18.00 varia, 18.20 Dolf zijn Metropole ervaringen met 19.30 Regeringsuit 19.30 Voor de jei nieuws, 19.45—20 bel, V.A.R.A.: 2< Dingen van de tiseh nieuws. 20,2 21.00 Na vijftig Kwartet J. Cordc liederen, 22.45 23.00 Nieuws, 23. —24.00 Gr. pl.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2