RADIO „EEN ZOMERIDYLLE" Stokoude stokpaardjes van stal gehaald door zandruiters Het bedrijfspensioen in de Landbouw PAG. 3 Het congres van Isonevo Ook België kent problemen Journalistiek als „nobile officium' Zei U iets? NIEUWE RUNDVEE - VERORDENING Overweging Dinsdag 29 Maart 1949 Alvorens na de rede van minister joekcs de eerste deba ter op het Isonevo-congres over de gevolgen van de bevolkings vermeerdering zijn visie op het prae-advies van prof. dr. Heere ging geven, werd het woord gevoerd door de Leuvense hoog leraar prof. Mertens. Hoe geheel anders liggen de problemen in België. Bij onze Zuiderburen wordt een steeds dalend bevol kingscijfer geconstateerd. Daar heeft men het angstwekkend vooruitzicht, dat over 30 jaar het aantal kinderen 400.000 min der zal bedragen dan thans, hoofdzakelijk doordat het geboorte overschot in de Vlaamse gewesten door de afnemende bevolking in Wallonië wordt genivelleerd. Met een wrang grapje vroeg deze professor zich af, of gemengde huwelijken in Benelux- verband de Belgische bevolking niet zou kunnen stabiliseren Prof. dr. W. R. Heere. hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg, behandelde in zijn prae-advies de tegenwoor dige en toekomstige demografische situatie in Nederland. Aan de hand van interessant sta tistisch materiaal, beschreef hij de bevolkingsgroei sedert 1800 en hij gaf vergelijkende cijfers voor de verschillende provincies, de grote steden en het platteland. Zo kwam hij o.m. tot de conclusie, dat in 1940 op het platteland per 1000 in woners bijna 50 pCt. meer geboor ten werden genoteerd dan in de grote steden. Prof. Heere was van oordeel, dat de grote aanwas van de Nederland se bevolking een nauwkeurige be studering verdient, in verband met de gevolgen die daaruit voortvloei en voor het beleid van staat, pro vincie en gemeente. Hij bepleitte een werkverdeling tussen de eco- nomisch-technologische instituten, planologische diensten en Kamers van Koophandel. Er zal een lande lijk centrum moeten komen, dat de richtlijnen voor toekomst-ramingen bepaalt en waar de grote, hoeveel heid gegevens verwerkt wordt die nu onbekend blijven rus ten in welvaartsrapporten, streek plannen, voorbereidingen voor stadsuitbreiding enz. Zonderlinge theorieën. Ofschoon het feit van de bevol kingsvermeerdering als zodanig slechts aan de orde was gesteld en dus geenszins behoefte bestond om na te gaan of sommige congressis ten dit verschijnsel als een zegen, dan wel als een kwaad beschouw den, konden enkelen zich niet weerhouden, ook op dit punt hun visie te geven. Het lag voor de hand dat hierover uitsluitend door tegenstanders van grote gezinnen het woord werd gevoerd. Zij kwa men met stokoude argumenten, ont leend aan Malthus en de zijnen en sinds lang door wetenschap en ge schiedenis weerlegd. Zij gaven daarmede ook een bewijs, dat zelfs mannen met een technisch-weten- schappelijke carrière, met ontstel lende lichtvaardigheid over socio logische onderwerpen kunnen spre ken, daarbij volkomen de moraal theologische zijde negerend. Engelse zeeman verdronken In de nacht van Zaterdag op Zondag is de 21-jarige zeeman D. J. Sprinthorpe uit Leicester (thuis horende op het Engelse s.s. „Chry santhemum"), die zich aan boord van de Spidoboot „Roggeplaat" bevond, in de Waalhaven over boord gevallen en verdronken. Tengevolge van de dikke mist kon naar het lijk niet gedregd worden. PROGRAMMA WOENSDAG 30 MAART HILVERSUM I, 301 M. N.C.R.V. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Reveille, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8,15 Te Deum Laudamus, 8.45 In de mist, 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken, 9.30 Commentaar op de fa- miliecompetitie voor zieken, 9.40 Gr. pl„ 10.30 Morgendienst, 11.00 Gr. pl., 11.15 Een liefde in de 18de eeuw, luisterspel le deel, 11.50 Gr. Pl.. 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Zigeunerorkest, 13 00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 Gr. pl., 14,40 Even onder ons, 15.00 Jeugdconeert, 16.00 Voor 'onze jeugdige postzegelverzamelaars, 16.15 Voor onze jongens en meisjes, 17.30 Van alles wat, gr. pl., 18.00 Onze Ned. koren en korpsen, 18.30' Progr Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkepeen. 19.30 Het actueel geluid, 19.45 Engelse les voor gevor derden, 20.00 Nieuws, 20,05 Program ma proloog, 20.15 Lijdensoverdenking (UI), 20.45 Radio Philharmoniseh Orkest, 21.45 De zee bleef vrij (III) 22.00 Peter Kreuder speelt22.15 Wij hebben een woord voor de we reld, 22.45 Avondovm-denking, 23.00 Nieuws, 23.40 Gr. pL, 23,57—24,00 Sluiting. HILVERSUM n, 415 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gr. pl„ 8.00 Nieuws, 8.15 Socialistisch strijd lied, 8.18 Gr. pl., 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00—10.00 Gr. pl., V.P.R.O.: 10.0010.20 Morgenwijding, VARA: 10.20 Onze keuken, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11.00 Gr. pl., 12.00 Accordeola, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12,33 Voor het Plattéland, 12.38 The JCilima Ha- wailans, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalen der, 13.20 Malando en zijn Tango- Rumba-Orkest, 14.00 Gesproken por tretten. 14.15 Jeugdconeert, 15.00 Voor de kleuters, 15.15 Mensen, die ren en dingen in de muziek. 15.30 De Regenboog, 16.00 De Roodborst jes. 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij!!, 17.15 Om- roep-Kamerorkest, 17.45 Regerings uitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara- varia, 18,20 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 19.00 Mijn ervaringen met het Engels, 19.15— 19.30 Regeringsuitzending, V.P.R.O.: 19.30 Voor de jeugd, 19,40 Jeugd- nieuws, 19.4520.00 Lezen in de bij bel, V.A.R.A.: 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Socialis tisch nieuws. 20.20 Arturo Toscanini, 21.00 Na vijftig jaar, hoorspel, 22.00 Kwartet J. Corduwener, 22.20 Volks liederen, 22.45 Van boek. tot boek, 23.00 Nieuws. 23.15 De Hit-Kif, 23.45 —24.00 Gr. pl. Twee ingenieurs hadden elkaar op dit terrein gevonden. De een betoogde zonder meer, dat de grootte der gezinnen omgekeerd evenredig was aan het intelligen tie-peil. Zijn collega oordeelde, dat nu de tijd gekomen was cm aan de „ongebreidelde bevolkingsver meerdering" een einde te maken. Hij adviseerde de regering tot het intrekken van de kinderbijslag en de verlaagde belastingnormen voor kinderrijke gezinnen! We hebben eén sterk vermoeden dat prof. Kruit in zijn slotwoord speciaal doelde op dit soort suggesties, toen hij zei dat zoveel ongeargumenteer- de opmerkingen waren gehoord Prof. Heere behoefde zich in zijn antwoord niet op spitsvondigheden te bezinnen. De opvatting, als'zou den de „minder intelligenten" in grote gezinnen moeten worden ge zocht,1 achtte hij uit de lucht ge grepen en niet steunend op erken de en onderzochte feiten. En wie had in 1800 kunnen denken, dat Nederland thans zoveel ménsen zou kunnen herbergen? De katholieke hoogleeraar waarschuwde tegen aantasting van gefundeerde levens beschouwingen, die stellig Op theo logische gronden alleen, voor onze samenleving aanvaardbaar zijn! J. T. WET OP JOURNALISTIEKE VERANTWOORDELIJKHEIT Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, houdende regelen nopens de verantwoorde lijkheid van journalisten en andere, bij de pers werkzame personen voor journalistieke arbeid. In de toelichting zet de regering uiteen, dat voor alle sectoren in het pers wezen, hoewel niet steeds in de zelfde mate, de niet te onderschat ten verantwoordelijkheid van de pers geldt, ten aanzien van de voorlichting in het algemeen en daarmede tegenover de gehele Ne derlandse samenleving. Een hoogstaande journalisten stand vormt in dezelfde mate een algemeen belang van de eerste or de als een betrouwbaar artsen corps en een fatsoenlijke balie. Er moet, aldus de toelichting, naar worden gestreefd, dat ook op de duur de journalistiek als een „no- bile officium" wordt erkend. Verwezen wordt verder naar de tluchtlregeling die de journalisten in eigen kring reeds kennen, maar waaraan degenen die de organisa ties verlaten, zich kunnen onttrek ken. In het wetsontwerp wordt be scherming van de titel voorgesteld, waarmee aan een van ouds in journalistenkringen gekoesterde wens in vervulling zou gaan. Voorgesteld wordt een registra tie van beroepsgenoten en de in stelling van een persgerecht, waar voor soortgelijke bepalingen zijn ontworpen als welke gelden met betrekking tot de advocatenstand. GROTE ZENDING VAN KATHOLIEK THUISFRONT DEN HAAG, (K.N.P.) Het Hoofdbureau van Katholiek Thuis front deelt mede, dat met het s.s. Volendam op 25 Maart ten behoeve van de geestelijke verzorging naar Indonesië werden verzonden: 10 mobiele militaire tehuizen; 4000 missie-almanakken; 41 kisten mis wijn; 1 kist altaarbenodigdheden; 1 pak Pick-up lampen, diverse spe- le gramofoons met platen, sjoel bakken met schijven, kerkboekjes, zangbundels en scapuliers. DE MINISTER van Soc. Zaken heeft, zoals uit de verslagen in de bladen is gebleken, in de Eerste Kamer medegedeeld dat de Stichting voor de Landbouw geen verplich tend stellen voor de zelfstandigen in dit bedrijfspensioen. zal verzoe ken. Hiermee overwon Rij de tegen stand van enkele Kamerleden,die juist bezwaren tegen het in behan deling zijnde wetsontwerp hadden op grond van opneming daarin van zelfstandigen. Meer was er in de bladen niet over te lezen. In de ge lederen van de LTB, vooral bij de tuinders, maar toch ook wel bij de kleine boeren, zal mijn niet best begrijpen waarom dit, terwijl er vooral van de zijde van de KVP de nodige aandrang in de Tweede Ka mer is uitgeoefend om de zelfstan digen hierbij te betrekken, naar mijn mening zeer betreurenswaar dige besluit is genomen. Het lijkt mij beter de toedracht maar openlijk te vermelden, dan dat men er naar moet gissen en daardoor verkeerde conclusies trekt. De mededeling van de Minister is formeel onjuist. De Stichting voor de Landbouw had hier niets te be sluiten. In de betrokken wet is door een KVP-amendement een be paling gebracht, dat een verzoek aan de Minister, om 't medewerken aan een bedrijfspensioenfonds óók verbindend te verklaren voor zelf standigen, moet worden gedaan door de representatieve organisaties in de betrokken bedrijfstak. Het zal dan aan de Minister liggen of hij de verzoekende organisatie (s) als vol doende representatief beschouwt. Niemand twijfelt er echter aan dat de in de Stichting voor de Land bouw samenwerkende organisaties (de 3 Standsorganisaties en de 3 Landarbeidersorganisaties) represen tatief zijn, al was het alleen maar omdat zij dit Bedrijfspensioenfonds hebben gesticht. Uitdrukkelijk is echter bepaald dat zij en niet de Stichting, waarin zij federaal samen komen. de stichters zijn. Het representatieve' karakter ver mindert echter in waarde naar de mate waarin één of meer van deze organisaties dit verzoek niet zouden willen steunen. Voor het bedrijfs pensioen voor de arbeiders was hiervan echter geen sprake. Dit is opgericht door de 6 organisaties die hier allen ten volle achter stonden. Zo was het niet t.a.v. de opne ming van de zelfstandigen. Mogelijk was er nog geen bezwaar geweest tegen de opneming (maar die be stond wel tegen de verplichting; een verplichting die intussen vol strekt niet alle zelfstandigen zou omvatten, nl. niet hen die op an dere en deugdelijke wijze in een pensioen voor hun ouden dag kon den voorzien. Bij de in de Stichting samenwer kende arbeidersorganisaties beston den geen bezwaren, ten principale óók niet bij twee van de Landbouw organisaties (het. Ned. Landb. Comité en de Kath. N.B.T.B.), doch bij de laatste, althans bij de meerderheid van onze BoriS, liet men het be zwaar overwegen dat er verschil lende, zelfs vele, kleine boeren zouden zijn, die niet een zodanig inkomen hadden dat de te betalen premie daar af zou kunnen. En zo geviel het dat een Verzoek tot de verbindendverklaring slechts de steun had van één van de drie or ganisaties die speciaal voor de zelfstandigen representatief moch ten worden geacht. Ik noemde dit een betreurens waardig besluit (waaruit men te vens kan afleiden dat de L.T.B. niet behoorde bij hen die de verant woordelijkheid niet aandurfden) omdat, indien men hierop niet te rugkomt, de boeren- en tuinders stand aanstonds wel de gelden, be nodigd voor het arbeiderspensioen, zal hebben op te brengen, maar verzuimt om die zelfstandigen on der hen, voor wie het 't moeilijkst is om tot een redelijke oudedags voorziening te komen, hiertoe een gelegenheid te scheppen. Ik onder schat de last van premiebetaling niet, ik vraag mij af, of daar niet wat aan tc doen zou zijn als het ons ernst is met de Christelijke naastenliefde, of er zelfs nog niet een mogelijkheid van faciliteiten zou zijn voor de armsten onder ons t.a.v. deze premiebetaling. Maar het is toch eigenlijk een paradox: omdat er onder ons dan zovelen zijn met die lage inkom sten en dit juist bewijst hoezeer die voorziening onder ons nodig is, gaan we nu op dit gebied maar niets doen. Bovendien beneemt men ook de gelegenheid aan degenen die deze premie nog wel zullen kunnen betalen. Men heeft de verantwoordelijk heid van de premie niet aange durfd, maar men laadt nu de veel grotere verantwoordelijkheid op zich dat er voor niemand in wer kelijkheid iets gebeurt. Er is mogelijk in Kath. Boeren- en Tuinderskringen te weinig dis cussie over dit vraagstuk geweest. Het wil mij voorkomen, dat die na deze beslissing in volkomen ande re richting zal ontstaan. Ik geloof dat dit goed is. Want wat vandaag is verworpen kan morgen nog ge beuren. Er is, zelfs (niet van Kath. zijde) een poging gedaan om de bepaling in de statuten, die de mogelijkheid voor de zelfstandigen openlaat, daaruit te verwijderen. Deze poging is mislukt. Wel is ver moedelijk verspeeld de zgn. „back service", waardoor het mogelijk zou zijn reeds aanstonds voor de zelfstandigen die de leeftijdsgrens hadden of zouden bereiken, een pensioentje t.e verschaffen. Er be stond hierover enig meningsver schil met de. regering en wij zouden het de Minister van Financiën niet euvel duiden, als hij het genomen besluit een onverwacht meevaller- te zou vinden. Maar de mogelijkheid blijft be staan, dat in een volgend jaar als nog verbindend verklaring zou kunnen worden aangevraagd. Men heeft mij reeds van verschillende kanten gevraagd of dit nu ook nog van invloed zou kunnen zijn op de kinderbijslag voor zelfstandgen, waarop van katholieke zijde, in sociaal zowel als in politiek ver band, met steeds meer klem wordt aangedrongen. Ik geloof niet dat wij dit in één verband moeten zien, al is het dan zo, dat de KNBTB zich vorig jaar in deze zin had uit gesproken, dat het bedrijfspensioen zou worden aanvaard, wanneer de kinderbijslag voor zelfstandigen zou worden toegepast. Men moet bedenken, dat het bij dit laatste gaat over alle zelfstandigen in den lande en niet alleen over de zelf standige boeren en tuinders, al vormen deze dan ook een zeer gro te groep. Een voor-ontwerp voor de kin derbijslagregeling is niet bekend en ik zou heus niet kunnen zeggen wat hierover in de Regeringskeu ken wordt gestoofd en klaarge maakt. Maar het lijlft wel haast ondenkbaar, dat dit zonder enige premiebetaling mogelijk zou zijn, Er is verder nog te wijzen op het feit, dat van die kinderbijslag uiteraard alleen zullen kunnen pro fiteren de mensen, die jeugdige kinderen hebben, terwijl het bij het bedrijfspensioen .gaat over een oudedagsvoorziening voor do tijd dus, dat de kinderen allang uit het gezin zijn. Ik wil hiermee slechts dit zeggen: men kan nog zoveel kinderbijslag ontvangen in de tijd dat mén hiervoor in aanmerking komt, voor de toestand van dezelf de mensen op hun oude dag zegt dit volstrekt niets. Het is heel iets anders. Het heeft slechts dit ge- NEDERLANDSE BLOEM BOLLEN IN NEW YORK Meer dan 5000 vroege rode en witte dubbele tulpen uit Neder land zullen van Donderdag af twee weken worden tentoonge steld in Channel Gardens, Rocke feller Center, te New York. De bollen zijn vorig jaar October uit Nederland geïmporteerd. Later zal te New York een collectie uit Ne derland geïmporteerde blauwe, gele en witte irissen worden ge exposeerd. Het begrip onafhankelijk schijnt voor verschillende uit- Ige vatbaar te zijn! In een Hon- aaars blad zag ik op de voor pagina een foto van de oprich tingsvergadering van het „Onafhankelijkheidsfront". Dit gebeurde in het Sportpaleis in Boedapest; er waren spandoe ken met enorme portretten van Lenin en Stalin! Er was ook een buste-foto, 3x5 meter van de plaatsvervangende mi nister-president Rakosi, com munist en leerling van Mos kou. Verder, op eerbiedige af stand en op een kwart van de grootte der anderen, de beel tenis van de échte president, Arpad Szakasits, en de échte minister-president Istvan Do- bi. Zo gaat het in het Hongaar se „onafhankelijkheids"-front! De vrijheid van Hongarije hangt af van vreemde, duistere machten. En dat suggereert dan nog met schaamteloze woorden en demonstraties, dat het land van Sint Stephanus „onafhankelijk" is! ACHT AALMOEZENIERS NAAR INDONESIË DEN HAAG, (K.N.P.) Het K.N. P. verneemt van het Hoofdbureau van het Katholiek Thuisfront, dat wederom acht aalmoezeniers met het s.s. Volendam ngar Indonesië zijn vertrokken, n.l. de majoor aalmoezeniers W. N. Spekman, A. J. G. de Kok, A. Setz, L. C. M. van de Mortel, S. Rodenhuis, A. W. van Kempen, A. F. v. d. Berg en de K. N.I.L.-aalmoezenier Pater van Etten. Het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront verzorgde de uitrusting van deze aalmoezeniers, daartoe in staat gesteld door de H, Gerardus Majella-parochie te 's Gravenhage, de St. Paulus-parochie te Utrecht, de parochies te Lent en Duiven en de Vullingsfabriek te Heeze. DOODSTRAF GE-EIST TEGEN EX-S.D.'ER Tegen de 44-jarige Duitse S.D.'er Johannes Wilhelmus Hoffmann, de man, die, zoals de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof het noemde „de boksersstijl uit zijn amateurstijd uitleefde op weerloze, geboeide gevangenen", werd Maan dagmiddag de doodstraf geëist we gens zijn daden tegen de menselijk heid. Anti-communistische betogers, van wie enigen in Kroatische klederdracht, lagen geknield te bidden voor het Waldorf-Asto- riahotel in New York, tijdens een massa-demonstratie tegen de communistische culturele en wetenschappelijke conferentie voor Wereldvrede, waaraan verscheidene Russische gedelegeer den deelnemen. Het bestuur van het bedrijfschap voor vee en vlees, heeft in overleg met de directeur van het veeteelt wezen, een nieuwe rundvee-veror dening vastgesteld, op grond waar van de voorschriften inzake het aanhouden van stierkalveren en stieren worden gewijzigd. Onder de nieuwe regeling zullen de stierkal veren zonder indentiteitsbewijs mo gen worden gehouden tot een leef tijd van acht maanden of een le vend gewicht van 250 kg. Deze re geling opent voor de veehouders de mogelijkheid, stierkalveren op te fokken tot najaarskalveren, die dan voor de slacht worden afgezet of als os kunnen worden aange houden. Behoudens in het grensge bied, is voor deze dieren geen in dentiteitsbewijs of ander aanhou- dingsbewijs vereist. Voor stieren van acht maanden meen, dat het sociale voorzieningen zijn, die tot heden slechts voor werknemers getroffen zijn, terwijl de maatschappelijke toestand van zeer veel zelfstandigen volstrekt niet beter, soms slechter is. En aangezien de verhoudingen van zelfstandigen onderling heel anders liggen dan die tussen werkgever en werknemer, zal er toch altijd wel een stuk solidarisme van de zelf standigen zelf onder elkaar bij te pas moeten komen, om deze socia le voorzieningen voor hen te doen slagen. Zo bezien is het door mij gewraakte besluit niet aanmoedi gend, óók t.a.v. andere sociale voor zieningen. En daarom moeten wij deze vraagstukken wel iets anders bezien dan door velen tot heden werd gedaan. En hoop ik slechts, dat beraad en saamhorigheid tot betere besluiten dan dit zullen leiden .waardoor wij tegenover de overheid ook veel krachtiger zul len staan. JAC. GROEN Az. Driejarig meisje aan vergiftiging overleden Drie jeugdige kinderen waren gisteren bij de woning van een fa milie te Loosdrecht aan de water kant aan het spelen. Reeds spoedig openbaarden zich vergiftigingsver schijnselen. Een onmiddellijk ge waarschuwd arts liet de kinderen naar het Diaconessenhuis te Hilver sum overbrengen. Onderweg bleek een der kinderen, het 3-jarig doch tertje van de familie Vonk uit Loosdrecht. reeds te zijn overleden. De beide anderen konden door on middellijk medisch ingrijpen van de dood worden gered. Het levensge vaar is thans geweken. Bij onderzoek is gebleken, dat de kinderen de knol van de z.g, wa terschering hebben gegeten. MET EEN VARKEN NAAR TRUMAN Twee smeden uit Kiel zijn met een varken aan een touw vertrokken met be stemming Washington, om te pogen van president Tru- men gedaan te krijgen, dat het voederrantsoen voor de varkens in Duitsland wordt verhoogd. Het varken heeft een kartonnen bord om de nek, waarop staat: „Dit ar- me varken uit Kiel is op weg naar de president van de Verenigde Staten om te schreeuwen om meer voeder voor zijn Duitse kamera den". Wanneer zij in Bre men geen passage kunnen krijgen, willen ze naar Ne derland gaan, waar ze dan door een Nederlandse kapi tein geholpen zouden wor den. Bij voorbaat eventuele aanmerkingen parere.nd van de zijde van de Amerikaanse dierenbescherming zei een van hen: „Ik zal dit varken zo goed behandelen als ik het mijn bruid zou doen". en ouder blijft een indentiteitsbe wijs voorgeschreven. Aangezien de voederpositie zich gunstig hreeft ontwikkeld, wordt 't aanbrengen van correcties op de melklijsten op grond van voeder- schaarste, thans overbodig geacht en niet langer toegestaan op melk lijsten, die na 1 Januari 1948 zijn aangelegd. Het reglement stierkalveren zal worden gewijzigd in die zin, dat voor stierkalveren, die niet zijn in geschreven in een der registers van een door de directeur-generaal van de landbouw erkende stam boek- of fokvereniging geen in dentiteitsbewijs mag worden afge geven. Dit betekent, dat in het vervolg geen ongeregistreerde of zgn. wilde stieren, die een levend gewicht hebben van 250 kg. of heb ben overschreden, mogen worden aangehouden. Als overgansmaatregel is be paald, dat de nog in omloop zijnde indentiteitsbewijzen van ongeregis- streerde stieren tot nader order hun geldigheid behouden, zodat de betreffende houders deze stieren voor het gebruik bij hun eigen vee stapel kunnen aanhouden, totdat ze worden opgeruimd. CONTACT TUSSEN KATHO LIEKE PARTIJEN VAN BENELUX BRUSSEL, (KNP). Zaterdag 26 Maart is te Brussel bijeengeko men de contactcommissie van de Katholieke partijen der Benelux- landen, n.l. van de Nederlandse Katholieke Volkspartij, de Belgische Christelijke Volkspartij en de Chris- Christel. Volkspartij en de Christe- lijk-Sociale Partij van Luxemburg. De commissie heeft o.m. ideeën uitgewisseld over de huidige poli tieke situatie in de drie landen en enige problemen betreffende de in ternationale politieke situatie be sproken. COMMANDANT STRIJD KRACHTEN TE VELDE Dezer dagen is ingesteld de functie van aangewezen comman dant strijdkrachten te Velde (CSV), die rechtstreeks ressorteert onder- de bevelen van de chef van de Ge nerale Staf en opgenomen is in het hoofdkwartier van de Generale Staf. In deze functie is benoemd Ge- neraal-Majoor A. T. C. Opsomer, tot voor kort bevelhebber in het 4e militaire gewest. De taak van de CSV omvat o.m. het invloed uitoefenen op de plan nen voor de verdediging van het grondgebied door de troepen te velde en op de tactische vorming van de daarbij betrokken com mandanten, het zich op de hoogte stellen van de tactische opvattin gen en van de Stafdienst der Land strijdkrachten van West-Europa, alsmede het deelnemen aan oefe ningen in dat verband. Het Nederlands hockey-elftal tegen België Het Nederlands hockey-elftal, dat op Zaterdagmiddag 2 April te 15.30 uur in het Wagenerstadion te Am stelveen de internationale wedstrijd tegen België zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair); achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden); midden: van Rossum (H HYC), Loggere (Laren) en Dijk stra (Leiden); voor: van Heel, Boer stra, Kruize, Bouwman (allen HH YC) en Esser (Togo). Reserves zijn: Winters (Union); Lagaay (Togo) en keeper Dalmeyer (BMHC). De Nederlandse scheidsrechter zal zijn de heer Rogge. De A.N.W.B. is verschenen met een „Technomobiel", een auto, die is toegerust met een grote snelheidsmeter, waaraan automobilisten kunnen contro leren of hun eigen instrumen ten juist functionneren. GEBREK AAN NATIONAAL GEVOEL? (Vervolg van pag. 1) De zucht naar vrijheid is histo risch diep in ons volk geworteld, en toen de Duitsers ons knechtten en terroriseerden, bleek hoe ons volk voor zijn vrijheid en onafhan kelijkheid wist te vechten, te offe ren en zelfs te sterven. Maar nu het gevaar niet onmiddellijk acuut is, leven we maar weer zorgeloos voor God en Vaderland weg en zijn blind voor de werkelijkheid, dat we de ene dictatuur wel afgeschud hebben, maar dat veel ergere en nog onmenselijker dictatuur ons bedreigt en het is de plicht van iedere weerbare Nederlander, die geen lafaard en geen klaploper wil zijn, om mee te doen aan een be weging, die ons volk wil bescher men tegen de ellende, waaronder we bijna 5 jaar lang zo diep ge zucht hebben. Het was meer dan hoog tijd, dat de Regering maatregelen trof om deze nieuwe gevaren van ons volk af te wenden. Zeker we zullen het communisme, niet alleen met ge weld maatregelen buiten onze gren zen houden. Voor een afdoende be strijding van het Communisme is nodig een daadwerkelijke sociale politiek en practisch leven volgens de wetten van de christelijke naas tenliefde, zoals onze bisschoppen in het vastenmandement van 14 Febr. j.l. nog zo duidelijk hebben aangegeven. Maar zo goed als dit alles nood zakelijk is, is het ook noodzakelijk, dat wij tijdig maatregelen nemen om een Communistische putsch, waaraan Hongarije en Tsjecho Slowakije als slachtoffer vielen, in ons land weten te voorkomen. De tactiek van de 5e colonne ons be kend uit het nationaal socialistisch tijdperk en uit de droeve ervarin gen het laatste jaar elders in Euro pa, tracht ook in ons land vandaag of morgen dé slag te slaan. Ook hier in ons land verklaarde de communistische woordvoerder, .dat wanneer Sowjet Rusland poogt ons land te overweldigen, de Ned. com munisten willige bondgenoten van deze overweldigers zullen zijn. Welk lot ons volk dan wachte, dat leert ons Hongarije. Het is daarom dringend te hopen, dat spoedig ons volk de ogen open gaan. En dat ie der die beweert de vrijheid en demo cratie lief te hebben, dan ook to ne, dat hij daarvoor bereid is te strijden en offers te brengen. Een strijd en een offervaardigheid, die in elk geval heel wat minder van ons zal eisen, dan wanneer wij die moeten voeren, wanneer we een maal overweldigend zijn! „LIQUIDATIE" OF MOORD? In September 1941 werd in de omgeving van Driebergen de 18- jarige jongeman H. uit Utrecht op wrede wijze vermoord door ophan ging en messteken. Als verdachten werden aangehouden M. en D. S. te Utrecht. Zij werden veroordeeld tot resp. vier en een half jaar en vijftien jaar gevangenisstraf. S. voert thans aan, dat hij lei der was van een illegale groepe ring. Door loslippigheid en onvoor zichtigheid van H. zou diens liqui datie noodzakelijk zijn geworden. De procureur-generaal achtte het tijdens de oorlog opgegeven motief tot de moord juist, al kunnen mo tieven van illegale aard toen een rol hebben gespeeld. Hij conclu deerde tot handhaving van de quali- ficatie van het misdrijf, doch vroeg verlaging van straf van 15 op 10 jaar. In zijn repliek trok hij dat verzoek om strafverlaging in om juridisch-technische redenen. Tallozen in Nederland scha kelen vanavond hun radio iveer in op de lijdensmeditatie die vanuit een kerk in Eind hoven wordt uitgezonden. Ook u zet u wellicht te luisteren. Doe het in de geest, en de hou ding die bij dit onderwerp passen. Zet alle andere dingen, zorgen en bezigheden eens op zij en luister alleen maar met stille, eerbiedige aandacht. Laat het woord, dat tot u doordringt, ook toegang vinden in uw hart. Stel u in ontvanke lijkheid open. Dit zijn kost bare ogenblikken en u zult er uw voordeel mee doen. Houd uw geest dan bezig met dit verheven onderwerp: over weeg in biddende stemming het Lijden, dat de Heer heeft willen ondergaan voor u, voor u persoonlijk. MARCUS. FEUILLETON 45. Hjj had dat echter niet vergeten. Na een sigaar opgestoken te heb ben, leunde hij met zijn ellebogen op de tafel. Cato keek hem vragend aan en stelde toen aarzelend de vraag: „Mag ik nu vragenwat u van Jean denkt?" „Er valt weinig te vertellen," antwoordde hij rustig. „Ik wou, dat ik er wat meer over zeggen kon. Als we hem een jaar... of een half jaar... desnoods drie maanden ge leden hadden kunnen opnemen... ja... We zijn heel wat wijzer ge worden in de laatste jaren over de ziekten, van het ruggemerg, maar we weten er nog niet alles van... en..." Al luisterend kwam ze tot het besef dat hij de zaak haar zo eenvou dig mogelijk voorstelde en uitlegde, maar desondanks kon ze hem in zjjn verklaringen nog niet geheel volgen. Maar op slot van zaken bleek toch wel, dat als Jean man keerde, wat dokter Hennema ver onderstelde, dan was zijn geval iets heel buitengewoons. Iets wat zel den of nooit voorkwam; het ziekte beeld vertoonde niet de gewone verschijnselen en het verloop was vrijwel onberekenbaar. door A. F. Tenslotte zei hij: „En omdat hij niet typisch is, omdat het geen ka rakteriserende trekken vertoont, moet u nu geen spijt gaan hebben, dat u mij of enig ander specialist niet eerder ontboden hebt. Het is heel best mogelijk, dat we een jaar of een half jaar geleden even wei nig geweten hadden als nu. Verwijt uzelf dus volstrekt niets." „Dat doe ik ook niet", antwoord de Cato in volle oprechtheid. „Mo gelijk behoorde ik dat wel te doen, maar ik kan het nu eenmaal niet." En toen hij haar verwonderd aan keek, verklaardé ze zich nader: „Dat komt... ik veronderstel, dat 't 'n gewoonte van jaren her is, dat ik me omstandigheden heb aangewend om dingen te nemen, zoals ze zich voordoen en niet te piekeren over wat ze hadden kunnen zijn." „Ik wou, dat heel wat mensen zich dat hadden aangewend," zei dokter Hennema hartelijk. „Ik ben geen fatalist. Geen enkele chirurg geen enkel wetenschappelijk menskan zich dat veroorloven. Maar het is een zeldzame gave, als iemand de dingen kan aanvaarden zoals ze zijn en zich" geen verwijten gaat maken, of spijt heeft over wat niet gebeurd is of wat anders had kunnen zéjn, als hij vroeger an ders gehandeld had. Werkelijk een zeldzame gave, waarom ik u be nijd." „Dank u", zei ze blozend. ,Maar nu over Jeanzou hij Ze meende enige verandering in zijn gelaat op te merken voordat hij haar antwoord gaf. „Ik heb u alles verteld, wat ik u vandaag kêin vertellen. Misschien is het ook alles, wat ik een jaar geleden had kunnen zeggen „Dat is voorbij en afgelopen," zei ze bijna bruusk, „maar hoe staat hetin de toekomst?" „U weet van de toekomst even veel af als ikzo niet méér," zei hij. Hij keek haar diep in de ogen en ze begreep hem. Ze had het altijd al zo begrepen. En als het haar al een schok gaf, dan kwam dat meer omdat ze haar weten nu met een ander deelde, want ze had 't nimmer met Jean gedeeld. Het was, of er een last van haar hart afgewenteld werd en toch voelde ze tegelijkertijd een vreselijk verdriet. Want nu wist ze met zekerheid, aat die last niet alleen in haar verbeelding bestaan had. Het was iets werkelijks... Gedeelde smart is halve smart, maar smartelijk bleef hetHet was heel stil in de keuken. Er viel een zonnestraal door het venster, een lichtbaan, waarin stofjes wen telden en die een lichtvlek op de rode plavuizen wierp. Ze keek dok ter Hennema recht in het gelaat. „Weet Jean het ook?" Ze had kunnen verwachten, dat ze op die vraag geen antwoord van hem krijgen zou; hij kon dat niet, omdat hij haar niet verteld had en ook niet wilde vertellen, dat Jean iets behoefde te weten. „Uw man is bijzonder scherpzin nig," zei hij na een poosje. „Kent u de oude Griekse spreuk: „Gnoti seauton". „Ken uzelf" Ik ben er van overtuigd dat uw man zichzelf beter kent dan de meeste mannen dat: doen." Er viel verder niets meer te zeg gen. Ze bleef roerloos zitten, over weldigd door een ontroering, die dieper ging dan verdriet, dieper dan bezorgdheid of medelijden, en veel dieper dan dat tranen er uit drukking aan konden geven. „Kon ik, nu maar huilen", dacht ze, „kon ik nu mijn hart maar uit storten tegenover die rustige, har telijke man, dan zou hij wel hulp kunnen brengen." Maar ze wist, dat dit haar onmogelijk was. Hij kon niets voor haar doen. En zelfs al zou hij iets kunnen doen, dan pastte het haar nog niet, het hem te vragen. Hij had al meer gedaan dan zijn taak was. Ze moest de last van haar smart, de last van haar weten en begrijpen alleen dragen (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3