Nieuw Nieuw federaal leger voor Indonesië wordt nog dit jaar opgericht Ministers van buitenl. zaken in New-York NI Vroegere republikeinse strijders melden zich bij duizenden Bevin door betogers bekogeld Duitsers zullen zich bij de grens correcties moeten neerleggen Eerste Kamer neemt het op voor Zeeuws Vlaanderen i, i fste hypotheek EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Bevin werd herinnerd aan de goeie ouwe tijd Donderdag 31 Maart 1949 44e Jaargang No. 11527 Het stadium nieuwe Wapenfabrieken in Sovjet-zone? Officierenopleiding te Bandung Geallieerde vlootmanoeuvres Een waarschuwend geluid Verwaandheid helpt niet! Begroting „Verkeer en Waterstaat Geen veergelden over Wester-Schelde Frans voorstel Stikker is hoopvol gestemd Onderwijzers federatie De ontmanteling van van de Duitse industrie Ook Portugal WXWD® [voorjaar, is gevaarlijk, de winter, en vooral e grieptijd, zijn de reserves aan op- >f f e n .e n,vi ta m i nes,-d i e am in de zomer en paarde, opgeteerd, ■tikkende gevoel van xeid, lusteloosheidten ikte, waarondeqthans él mensen zuchten, iet gevolg van. g geeft de natuur'ons ke verse groenter.jdie, édibereid.allejstoffen het bijzonder het vi ne C bevatten, welke i lichaam thans zo lig heeft Help Uzelf moeilijke tijd' door. „PA k toch niet keuren, [oefijzer-meubelen binnenwerk is. er volledig ver- ;n. len alléén bij K e WtUKSe» a «stee dam- wesj i billijke voorwaarden, als instellingen, bij: i'akelaar in Onroerende te Alkmaar, tel. 3248 ilveren was het iets be was aardig vraag. In de :n was het ook heel kalm. e gebreuke steertjes was >t stil. De wolvee-markt bezet maar er was een zowel in de fokkers als pen. Met de bokken en 3 het weer stug, waardoor l er ook niet beter op Op de biggenmarkt was flink aanbod en in de ras het heel kalm, rr.aar merhand werd dit beter, de prijzen van de vorige gehandhaafd konden r was ook nog een dek ing, waarvoor ruim 20 igeboden werden en dat il wat vertiier. De paar- gaf weer hetzelfde beeld xen stugge beweging. Op Doral voor het pluimvee veemarkt was het heel g vraag, met de konijnen minder goed, daarvoor prijzen lager. oor Sleert iets te hard pgroep niet bijhouden, x Noorwegen geoefend e schoenen vast zitten, véél op bij hardrijwed- s, meneertje! Enfin, wij chterop, maar zij gaan zijn zo vriendelijk, om 29 komen we met ons 't volk. We liggen een We gaan weer ver- 5 aan, als we binnen zeven minuten geleden [open steeds meer uit!" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET 't nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: DEN HEL,DER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 SENSATIONEEL was de mede deling inzake de aanvaarding van de uitnodiging voor de vóór-confe rentie met de Republikeinen inzake de Ronde Tafel Conferentie eigen lijk niet. Of het zou moeten zijn, dat de soberheid der mededeling opvallend was. Dat Nederland de uitnodiging voor de conferentie in Batavia zou aanvaarden, was feiteiijk al bekend. De voorwaarden waaronder dat geschiedde, niet en nu nog niet. Het punt waar het om draait, is, hoe de kwestie van de terugkeer der Republikeinen naar Djocja ge regeld kan worden. Zullen ze terug keren? Wie zullen er terugkeren? In welke positie? Met overheids gezag? Zo ja, hoever zal dat strek ken? Hoe zullen derhalve rust en orde geregeld worden? Nederland heeft niet geweigerd, de hand toe te steken, voor de zoveelste maal! Nederland trachtte daarbij zoveel mogelijk zijn gezicht te redden. Er wordt dus, zo stelde Nederland het in zijn schrijven aan de U.N.C.I., niet vooruitgelopen op de rechten, eisen en posities der partijen. Dus ook niet, zo zegt het schrijven er terecht bij, „op de Ne derlandse verantwoordelijkheid voor vrijheid en orde in Indonesië". Dat wordt er weliswaar t e- recht, maar tevens een beetje vreemd bij gezegd. „Niet-vooruit- lopen op de Nederlandse verant woordelijkheid", is een zins-bouw, welke met de Nederlandse taal iet wat op gespannen voet staat. Wilde men scherper omschrijving vermij den? Hier had toch eigenlijk moe ten staan, dat er dus niet vooruit gelopen wordt op de „onaantast baarheid" van de Nederlandse ver antwoordelijkheid! Sommigen menen, dat daarover te veel drukte wordt gemaakt. Het is immers maar een kwestie van tijd en was Nederland niet bereid, de souvereiniteit op zeer korte termijn over te dragen? Wat aarzelen wij dan nog, met name ten aanzien van het herstel van het gezag der repu bliek in Djogja? Misschien mag tegenover deze „progressieve" stemmen worden opgemerkt, dat Nederland ten doel had, de souvereiniteit over te dra gen aan de Verenigde Staten van Indonesië, niet aan de Republiek. Ook is het nogal van belang, vast te stellen, onder welke voorwaarden die overdracht zal geschieden. En wat Djogja betreft: hoe staat het met de toestand daar, gelet op de militaire actie van 18 December jl., welke toch met een bepaald doel is begonnen en zekere resultaten heett opgeleverd! Is dit doel nu bereikt, ja dan neen? Kan er één ogenblik aan gedacht worden, de resultaten van die actie, welke zoveel offers heeft gekost, ongedaan te maken? Er zijn meer vragen te stellen. Het gaat bij de vóórbesprekingen ook, (voor de hoeveelste maal?) om de order staakt het vuren. Zijn er nu waarborgen te verwachten, dat de republikeinen voor nakoming van die order zorg kunnen dragen? Herinnert men zich nog, dat het eerste bestand gesloten werd op 15 October 1946?! Hoeveel malen na dien zijn dergelijke bestanden ge sloten, hoeveel orders zijn er gege ven en met welk resultaat? Ja, maar, zegt dan een ander weer, de Republikeinen hebben nu geen gezag. Maar hadden zij dit vroeger eigenlijk wel? Kwam alle narigheid niet voort uit het feit, dat de republiek een in zich zeil verdeeld huis was? En wat kwam er terecht van bestanden en orders, in de tijd, dat Djogja nog „vrij" en republikeins was? Wij gaan nu een nieuw stadium in. Richtsnoer moge daarbij zijn „het belang van Indonesië", en niet het formele standpunt van de Vei ligheidsraad, zoals dr. van Royen het indertijd in Lake Success zei. Het eerste schaap is over de dam lazen wij. Moge het geen zwart schaap zijn. En als eens Indonesië „vrijwillig" over zijn status zal gaan beslissen, dan zal dat het volk van Indonesië moeten zijn en niet een kleine bovenlaag van leiders. Het is onze overtuiging, dat het volk van Indonesië, als het werkelijk in vrijheid zal beslissen, zal bewijzen in te zien, dat „het belang van Indonesië" is, met Ne derland verbonden te zijn! Moge dit in het nieuwe stadium blijken. De scheiding tussen de ooste lijke en westelijke stadsgedeel ten van de voormalige Duitse hoofdstad wordt steeds scher per. Een ondernemende schoen poetser in de westelijke zóne wil ,,van twee walletjes eten" en schreef op een bordje, dat hij ook Oostgeld aanneemt. Op het Burg. Bisschopplein in Batavia is aan zeven militairen het Ridderkruis in de Militaire Willemsorde uitgereikt door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. L. J. M. Beel. Dpi. Korporaal W. J. De Bruin ontvangt het ridderkruis. BERLIJN. 30 Maart (Reuter) Twaalf munitiefabrieken in de Sowj et-zonevan Duitsland hebben op volle toeren lichte en zware wa pens aan de Sowjet-Unie geieverd, zo verklaart het met Brits" iicentie verschijnende blad „Der Telegraf". Het blad zegt verder, dat de Sow- jetrussen „onder dekking van de voorjaarsmanoeuvres ten Noorden van Berlijn een verdedigingslinie bouwen". „Der Abend" (Amerikaanse li centie) meldde Dinsdag, dat er acht doden zouden zijn gevallen terwijl 35 personen werden gewone bij een ontploffing in een munitiefabriek bij Neu-Ruppin, 25 k.m. ten Noor den van Berlijn in de Sowjet-zone gelegen. BUITENGEWONE MINISTERRAAD De Ministerraad is Woensdag in een extra zitting bijeengekomen ter behandeling van enige gewone agendapunten. BATAVIA, 30 Maart (Aneta). De voorlopige federale regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de plannen van de legercomman dant, generaal Spoor, om ten spoe digste over te gaan tot het oprich ten van nieuwe federale bataljons op territoriale grondslag en de op leiding van federaal personeel voor andere wapens en diensten. Ver wacht wordt, dat nog dit jaar 18,000 man federale trocpèn kunnen wor den georganiseerd en opgeleid, bui ten de reeds bestaande veiligheids bataljons. Deze 18.000 man omvatten ook „voormalige Republikeinse strijd krachten, die hebben ingezien, dat zij hun krachten beter kunnen ge ven aan de opbouw van het land en de bescherming van de eigen bevol king dan te blijven doorvechten en brandschatten", aldus staat te lezen in een uitvoerig militair verslag over de opleiding der federale troepen. Het Verslag deelt verder mede, dat het aantal van 18.000 man voor de helft zal bestaan uit infanterie en voor de helft uit personeel voor andere wapens. Hiervan uitgaande zal het verdere federale leger wor den opgebouwd. De opeiding van de Indonesische officieren en het kader zal zo spoedig mogelijk be ginnen aan een op te richten cadet tenschool en 'n militaire ambachts school voor de mil. luchtvaart, de genie enz. Hierbij zal worden voort gebouwd op de resultaten bij de opleiding van de veiligheidsbatal jons in de deelstaten, waarmede een zo groot succes werd bereikt. De nieuwe federale bataljons, die zul len worden opgebouwd naar het type van de tirailleurbataljons, zul len voorshands de hoofdtaak van de troepen van het leger in Indo nesië op het stuk van het herstel en de handhaving van orde en vre de moeten overnemen, aldus het overzicht. Gehoopt wordt, dat binnen enkeie maanden een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de militaire vooropleiding van 300 candidaten, die een cursus van een jaar zullen volgen aan de Indonesische school voor reserve officieren te Bandung. Plannen tot oprichting van de mili taire academie zijn in voorberei ding. Getracht zal Worden aan het dienstplichtsysteem in Indonesië vorm te geven om tenslotte te ge- GEEN INLICHTINGEN OVER NEDERLANDSE DEELNEMING Het Ministerie van Marine kon ons geen nadere inlichtingen ver strekken over de geallieerde vloot manoeuvres, welke volgens buiten landse persberichten, in Juni a.s. m het Kanaal en de Noordzee gehou den zullen worden. Het bericht van de „Daily Telegraph", als zou Ne derland vertegenwoordigd zijn met het vliegdekschip „Karei Doorman" een kruiser, verschillende torpedo- bootjagers en duikboten, werd on juist genoemd. Volgens ons ten dienste staande gegevens, zal de deelneming van de „Karei Doorman" zeer twijfel achtig zijn, omdat het vliegdek schip tot Augustus a.s. bij de Scheepswerf Wilton in Rotterdam ligt om verbouwd te worden. De lichte kruiser „Tromp" zou be schikbaar kunnen zijn evenals de torpedobootjager „Piet Hein". An dere Nederlandse torpedobootjagers bevinden zich thans buiten Europa. De deelneming van een aantal on derzeeërs is niet onwaarschijnlijk. raken tot een federaal kader- en militieleger. Over de voormalige republikein se strijdgroepen zegt het overzicht nog, dat vele duizenden alreeds tot het inzicht zijn gekomen, dat het geen zin heeft, ontberingen en ellende te doorstaan in de strüd tegen de Nederlandse strijdkrach ten voor een leuze, waarvan de verwezenlijking door de Nederland se regering is toegezegd. Deze troe pen zullen worden geselecteerd en vervolgens herschoold om in de toekomst voorzover zij er prijs op stellen om als militair te blijven dienen een plaats in te nemen onder de federale strijdkrachten. „Opgemerkt wordt, dat dit proces van aansluiting zich voortdurend sneller voltrekt en dat steeds meer meldingen en verzoeken om zich onder ae federale kleuren te mogen scharen, binnenkomen." Het overzicht besluit met de op merking, dat zowel in de federale als in de republikeinse gebieden zich steeds duidelijker een streven openbaart tot deelneming aan de toekomstige federale strijdkrachten, hetgeen een hoopgevend teken mag worden geacht. In het overzicht wordt er ten slotte melding van gemaakt, dat de voorlopige federale regering de plannen van de legercommandant heeft goedgekeurd „met het oog op de noodzakelijke aanvulling van de strijdkrachten in Indonesië en mede in verband met het voornemen tot de vervroegde verlening van de souvereiniteit aan de verenigde staten van Indonesië." BERLIJN, 30 Maart (A.F.P.). Het protest, dat in Duitsland tot uiting kwam naar aanleiding van de voorgenomen grens correcties in het westen, wordt besproken in een artikel van dj „Neue Zeitung", dat volgens politieke waarnemers door de Amerikaanse overheid in Duitsland zou zijn ingegeven. „Wat doen de Duitse politieke leiders Zij nemen stelling met vlammende, pathetische, bittere en ongeduldige woorden," aldus het artikel. „Wat verwachten zij van deze houding? Menen zij werkelijk, dat dergelijke manifestaties en polemieken in een bezet land de beslissing, die na langdurig over leg door zes landen is getroffen, kan beletten van kracht te wor den? Men voelt zich voorzeker wat op gelucht en men heeft zijn geweten gepaaid, doch men heeft veel na deel berokkend aan de zaak van Duitsland. De onhandige, om niet te zeggen onverantwoordelijke re actie der Duitsers ten aanzien van de grenscorrecties, zal de laatste aarzelingen, die nog aan geallieer de zijde bestonden, wegnemen. Zij zal de beslissing om 135 vierkante kilometer en 13.500 inwoners bij andere landen onder te brengen, niet in het minst wijzigen, doch integendeel de landen, die niet vol ledig bevredigd werden, aanzetten tot het herhalen van hun eisen. De personen en landen, die voor het geallieerde accoord het Duitse standpunt deelden, worden hierdoor in een positie gebracht, die hen be let ifog verder hun sympathie te uiten. Wanneer men zedelessen wil ge ven, dan moet men dit op beschei den en niet op verwaande wijze doen. Men spreekt veel over machts politiek in Duitsland. Men schjjnt zich evenwel geen rekenschap te geven van de nuchtere feiten: Duitsland is overwonnen en bezet. Indien iemand o overwonnen heeft DE EERSTE KAMER heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming een motie aanvaard van de heer Kramer (P.v.d. AJ, mede ondertekend door leden van alle fractie» van de volgende inhoud: ,,De Kamer, gehoord de verklaring van de Minister van Verkeer en Waterstaat, dat wederinvoering van veergelden op de veren over de Westerschelde overweging ver dient, overwegende dat deze veergelden na de bevrijding tot versterking van de verbondenheid van Zeeuws-Vlaanderen met het overige deel van Nederland en de provincie Zeeland in het bijzonder, zijn opgeheven, nodigt de regering uit, niet tot weder invoering over te gaan, voordat bij de behandeling van de begro ting 1950 hierover met het Parlement van gedachten is ge wisseld". Het verweer van minister Spit zen waarop met enige spanning was gewacht de anders zo be daagde Kamer werd er onrustig van was uiterst zwak. Hij stelde voorop dat de betrokken streek inderdaad bijzondere zorg verdien de. Ons land was echter doodarm en een herleving van het normale bestel bracht nu eenmaal conse quenties mee. De Kamer bleek, zoals reeds verwacht kon worden, door dit verweer in het geheel niet overtuigd. De heer Kramer diende zijn reeds 's middags aangekondig de motie in. Deze motie had op dat moment nog een andere slotzin. De regering werd uitgenodigd van we derinvoering af te zien! Het was deze conclusie die de heer Kraay- vanger (K.V.P.), de enige fractie vertegenwoordiger die de motie nog niet ondertekend Irsi, naar voren bracht. Nadat ook hij zijn teleur stelling over het ministeriële ant woord had uitgesproken, wees hij er op, dat wanneer de motie in deze vorm door de minister zou worden afgewezen, dit de Kamer voor ernstige beslissingen zou kun nen plaatsen. Hij deed daarop een tussenvoorstel, waarbij de conclu sie kwam te luiden zoals boven reeds is aangegeven. In zijn repliek beaamde de minis ter dat de oorspronkelijke motie uiterst bezwaarlijk te aanvaarden zou zijn. Tegen de interpretatie Kraayvanger had hij geen bezwaar. De heer Kramer wijzigde hierop zijn motie die, zoals reeds gezegd, z. h. s. werd aanvaard. Het antwoord van de minister handelde intussen ook over andere onderwerpen. Over de Spoorwegen zei de bewindsman, dat de tarieven politiek er in alle geval op het ogenblik niet meer op gericht is, niet-rendabele sectoren met ren dabele te subsidiëren. De outillage van de Spoorwegen was sober maar modern. Met de heer Kramer was de minister het eens, dat de Spoor wegen de beschikking moesten houden over een voldoend aantal goederenwagens. De binnenvaart kan men niet op elk gewenst tijdstip inschakelen, waardoor het kolenvervoer in de knei zou kunnen raken. Het af schaffen van brug- en sluisgelden in de Noordelijke provincies was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Men had daar te maken met ver scheidenheid van organen, die deze waterwegen exploiteren. De pleit bezorgers voor Twente, kregen van de minister goede hoop. Het over leg tussen Rijkswaterstaat en Spoorwegen duurt voort, maar de minister verwachtte, dat én de zij tak van de Twentekanalen naar Almelo én de electrificatie van het baanvak Almelo-Wierden, op de vastgestelde datum geree.dl zouden kunnen zijn. Voor de voorbereiding van de kanalisatie van de Gelderse IJsel was geen apart geld nodig. Dit werk kan normaal door de Rijks waterstaat worden verricht. Zodra enigszins mogelijk, zal met dit werk worden begonnen. Na enige repliek werd de begro ting tenslotte aangenomen. Vermeldenswaard is nog de op merking van de heer Tj'alma (a.R.) die er op wees dat de kanalen in Groningen en Drente hun betekenis voor de economische positie van de Noordelijke provincies in geen en kel opzicht hebben verloren. Deze afgevaardigde was van mening dat waterwegen in andere gewesten meer de aandacht van de Overheid ondervinden. en u dan overeind helpt, moet ge niet beginnen hem scheldwoorden naar het hoofd te slingeren. Hü zou zulks kwalijk kunnen nemen. Men behoeft daarom geen hielen likker te zijn, doch men zou zich toch ten minste kalm en waardig kunnen gedragen." Politieke waarnemers wijzen er op, dat het de eerste maal is, dat van officieuze Amerikaanse zijde een dusdanig strenge waarschuwing aan de Duitse openbare mening wordt gegeven. BIJ BESPREKINGEN OVER OOSTENRIJK LONDEN, 30 Maart. (Reuter) Engeland en de V.S. welkerden van daag een definitief standpunt in te nemen t.a.v. Franse voorstellen tot een compromis inzake de tegen strijdige standpunten van het Oos ten en Westen aangaande de behan deling van verplaatste personen in Oostenrijk. Marcel Berthelot, de Franse ge delegeerde naar de conferentie der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier over een Oostenrijks staats verdrag, legde een nieuw ontwerp voor t.a.v. de vluchtelingenk'westie. Volgens dit ontwerp zal Oostenrijk geen hulp bieden aan verplaatste personen, die, zonder geldige rede nen, weigeren: 1.) naar hun landen van herkomst terug te keren; 2.) enig aanbod van bevoegde organi saties te aanvaarden, dat zou kun nen worden gedaan met het oog op hun hervestiging in of buiten Oos tenrijk; 3.) tijdelijke tewerkstelling te aanvaarden, die hun in Oosten rijk wordt aangeboden in afwach ting van hun hervestiging. Het Russische standpunt is, dat geen hulp zal worden geboden aan verplaatste personen in Oostenrijk, die om „vijandige redenen" repa triëring weigeren. De Sowjet- plaatsvervanger Zaroebïn ver klaarde zich zijn positie t.a.v. het Franse ontwerp voor te behouden en verzocht om tijd ter bestudering van de tekst. Morgen zal de confe rentie voortgezet worden. Philips zendt zijn eerste electronenmicroscoop naar het buiten land. Dit apparaat zal na aankomst te Londen eerst vier dagen op de Exibition of the Physical and Optical Society worden tentoongesteld voor het zijn onderzoekingswerk ten bate van de mensheid in het onderzoekingslaboratorium van het Koninklijk Kanker Hospitaal in Londen begint. Aan boord van de Queen Mary, waarmee de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, België en Nederland in New York arri veerden voor ondertekening van het Atlantische Pait, is een pers conferentie gehouden, waarin Be vin nogmaals zijn visie op het Pact heeft gegeven. Hij zei o.m. dat de ondertekening van het Atlantische Pact het cul minatiepunt zou zijn van de po gingen om eenheid onder de vrede lievende landen te brengen, aan te zetten tot saamhorigheid en .voor komende generaties oorlog te voor komen. Op dat ogenblik vestigde een ver slaggever Bevins' aandacht op een lij posters, die zich tegen zijn aan komst verzetten. Hij haalde zijn schouders op en zeide dat dit hem eraan herinnerde, dat hij zelf rijen posters van verschillende aard had georganiseerd Op de vraag of hij in Washing ton besprekingen zou voeren met regeringsfunctionarissen over ande re aangelegenheden antwoordde Bevin bits; „Ik ben gekomen om het Noordatlantisch Pact te tekenen, daarna keer ik met de Mauretania terug." Onder het wakend oog van de geheime dienst en een sterke politie afdeling liepen 500 demonstranten met borden, waarop te lezen stond: „Blijf van Israël af" en „wij willen vrede", voor het schip heen en weer. Zij hadden zich verspreid, voordat Bevin de Queen Mary ver liet. Betogers, die post hadden gevat in de buurt van de aanlegplaats van de de „Queen Mary", wierpen eieren en tomaten waarin Bevin had naar de auto, plaatsgenomen. In commentaar op de Nederland se aanvaarding van de laatste reso lutie van de Veiligheidsraad inzake Indonesië gaf mr. Stikker uitdruk king aan de hoop, dat een nieuw en beslissend hoofdstuk in de on derhandelingen voor de oplossing van het Indonesische vraagstuk was begonnen. Hij deelde aan Reuter mede, dat hij „werkelijk hoopvol gestemd was" omtrent de resultaten van deze ontwikkeling. Hij zeide: „Wij hebben zonder voorbehoud de uit nodiging voor besprekingen aan vaardt. Indien de andere partij de uitnodiging ook aanvaardt, hoop ik, dat dit het begin moge blijRen van het slot vao onze meningsverschil len". Het ligt in het voornemen van minister Stikker, ,een rede uit te spreken over het radio netwerk van kust tot kust voor het Amerikaanse publiek, waarin het onderwerp In donesië ter sprake zal komen. Plaats en tijd van de radiorede zijn nog niet definitief bepaald. RICHT ZICH TOT DE STATEN-GENERAAL De Algemene Nederlandse On derwijzersfederatie heeft een adres aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waar in zij een uitvoerig overzicht van de1 geschiedenis van het overleg tussen de regering en de onderwij zers over bezoldiging en positie van onderwijzend personeel geeft. De Federatie stelt zich op het standpunt, dat voor onderwijzers dezelfde bezoldigingsregeling moet gelden als voor ambtenaren. Uit voerig gaat het rapport in op de motieven, die sinds liet eerste over leg van December 1946 en de daar na volgende besprekingen, de fede ratie aanleiding gaven te hopen dat de onderwijzers zouden worden gerangschikt op het naar hun oor deel voor hen passend niveau. Ten slotte verzocht de regering vol gens het rapport, aan de federatie een reeël voorstel in te dienen ten aanzien van de door haar verlang de salarisherzieningen. De rege ring, aldus het rapport, achtte de ingediende voorstellen niet reeël en meende op deze gronden het over leg met de federatie te moeten sta ken. Het rapport deelt verder me de, dat'de regering de herziening der salarissen zelf ter hand zal ne men en eindigt met te zeggen, dat de weg, die de regering heeft in geslagen, zal leiden „tot verbitte ring, opstandigheid en onrust, tot grote schade van ons Nederlandse Volksonderwijs." Zilveren priesterfeest Mgr. Cobben Op 5 en 6 Juni a.s. zal Mgr. G. Cobben, apostolisch vicaris van Fin land in Sittard, zijn geboorteplaats, zijn zilveren priesterfeest vieren. Er zijn plannen van zijn vroegere stadgenoten om de bisschop in die dagen te huldigen. Op tweede Pink sterdag zal er in de kerk te Sittard een pontificale hoogmis worden ge celebreerd, gevolgd door een recep tie. LONDEN, 30 Maart (A.PJ. De drie Westelijke mogendheden hebben vandaag een overeenkomst gesloten, welke bedoeld is om de West-Duitse industrie haar rol te laten spelen in het Europese her stelplan. Naar verluidt houdt de overeen komst in: 1. 100 a 155 West-Duitse indu strieën, welke als herstelbetalingen bestemd waren, zullen niet gede monteerd worden. 2. Herziening van de in Potsdam opgestelde lijst van fabrieken, wel ke in Duitsland verboden zijn. 3. Verruiming van de tonnenmaat van Duitse schepen van 1500 tot ongeveer 9000 ton de grootte van een Liberty schip. Later op de dag wordt een com muniqué verwacht van de overeen komst, welke nog door de drie re geringen moet worden goedge keurd. De overeenkomst zal moeten worden uitgewerkt door de drie Westelijke militaire gouverneurs, die ook verantwoordelijk zullen zijn voor de tenuitvoerlegging. KONINGIN STEUNT DE RECLASSERING H, M. de Koningin heeft aan de commissie van uitvoering voor de nationale reclasseringsdag (Natio naal Bureau voor Reclassering) ten behoeve van de dit jaar te houden nationale reclasseringsdag een gift loeri toekomen. BIJ HET ATLANTISCH PACT WASHINGTON, 30 Mrt. (Reuter). Portugal heeft besloten tot het Atlantische Pact toe te treden, zo wordt te Washington van bevoegde zijde vernomen. Portugese functionarissen hebben Reuter medegedeeld, dat het Por tugese Ministerie van Buitenlandse Zaken thans doende is de Ameri kaanse en Britse diplomatieke ver tegenwoordigers te Lissabon van dit besluit op de hoogte te stellen. Naar men, verwacht zal Da Matta, de Portugese Minister van Buiten landse Zaken, die morgen te Washington wordt verwacht, deel nemen aan de ondertekening van het Pact. UNCI-RAPPORT OVER BESCHIETING BIJ BRASTAGI LAKE SUCCESS, 30 Mrt. (A.N.P. Aneta). Het rapport over jde be schieting van de jeep met militaire waarnemers van de Commissie der Verenigde Naties bij Brastagi, is thans hier ontvangen en gepubli ceerd. Behalve vermelding van de bekende feiten over de toedracht van 't voorgevallene, bevat dit rap port een hulde aan 't moedige op treden van de luit. Van Voorst tot Voorst en spreekt de UNCI haar dank uit voor de hulp, aan de be trokken militaire waarnemers ver strekt van Nederlandse militaire en medische zijde. De eerste druiven Te Kwintsheul in het Westland bracht de tuinder A. v. d. Knaap de eerste druiven uit de warme kas van de soort Frankenthalers ter veiling. De prijs was 1,per ons.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1