Was verraad van één Nederlandse agent de sleutel tot het England-Spiel? ngi-divisie 3 zijde THEATER ftjes op stap THEATER iet moeras Doelbewuste emigratie-politiek thans meer dan ooit nodig Duitse kwestie in Washington aan de orde gesteld DRIE KERNPUNTEN Na de staatsgreep in Syrië r rktberichten EESMAM DIT BLAD! Zonderlinge NSB'er uit Indië gebruikt voor spionnagewerk RADIO Voormalig Verzet wil uitlevering Het Isonevo-congres Zei U iets? Verzoeningscommissie neemt afwachtende houding aan Verplegingskosten verhoogd J Een remplacante Eerste Vrijdag „EEN ZOMERIDYLLE" ant verzocht zijn mede- ;e verlenen bij de pogin- inderdelen van de Sili- isie te brengen tot het n de strijd en de onder- t. te reorganiseren en te n, en waar mogelijk om tot veiligheidsbataljons, :ventueel federale troe- en kunnen worden ge- tanvankelijk verklaarde jon zich bereid, waarna ere zijn gevolgd, totdat thans ruim vijf bataljons ben gemeld. Generaal- ngels sprak de hoop uit, 5de bedoelingen van deze ook door de overige -troepen zullen worden SVER WACHT INC rld door het K.N.M.I. te eldig van Donderdagavond gavond: S MINDER ZACHT! snd droog weer met nu verdrijvende wolkenvel- p vele plaatsen tijdelijk akke tot matige noorde- d. Vannacht op enkele lichte nachtvorst, morgen iets lagere temperatuur aag. ■AR, 30 Maart. Export- Andijvie 62—64; spi- —45; worteltjes 1020; I 55; rode kool 1322,50; 13.50; prei 718; uien afw. midd.b. 6.—; bieten 6-7,50 56—74; witlof I 46—56; II olselderie 6.50; radijs 12-18 L—17; selie 17—19; sla 21; ?n 36; winterpeen 3.30 ÜHARWOUDE. 31 Maart, kg rode kool 16.2019.80; gele kool 17.50—25,20; witte kool 11.9012.10; peen 2.50; 23.000 kg uien 00 kg witlof 5051; witlof AR tIL: AM BENDIX, HELEN DENNIS O'KEEFE en n. Toeg. 14 jaar. fuift U mming. >m 8 uur. Zaterdag 7 r, 4.30, 7 uur en 9.30. - Dagelijks teief. 3641 gs uitsluitend v.a. 1.30. ,IL: beklemmen drama enleed en zusterliefde -upino, louis hay. :lsa lanchester. I jaar. m 8 uur. Zaterdag 7 r, 4.30, 7 uur en 9.30. Donderdag 31 Maart 1949 PAG. 3 N verschillende persorganen is dezer dagen een communiqué PROGRAMMA VRIJDAG 1 APRIL Heden vindt de golflengte-wisseling plaats en wordt het K.R.O.-progr. weer uitgezonden over Hilversum II 415 M. HILVERSUM II, 415 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Laat U niet foppen, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Mor genconcert, 9,30 Waterstanden, 9 35 Schoolradio groep II, 9.55 school radio groep II, 10.05 Gr. pl„ 10.20 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne bloem, 11.40 Schoolradio groep II, 12.00 Angelus, 12.03 Lichte Orkest- Werken, 12.30 Mededelingen land en tuinbouw, 12.33 Verrassingscon cert, 12.55 Zonnewijzer, 13,00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Viool en piano, 13.50 Op de korrel, 14.00 Gr. pl„ 14.30 Negen heit de klok, 15.15 Omroep Orkest, 16.00 De Zonne bloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Gr. pl„ 17.45 Wat het buitenland leest, 18.00 Piano-duo, 18.20 Actualiteiten, 18.30 De Karakieten, 18.45 Toe komstbouwers in ue vreemde, 19,00 Nieuws, 19,15 Regeringsuitzending, 19.30 De drie landen, 19.40 Cyclus: De orgelsonates van J. S. Bach III, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Avontuur in Castella, roman tisch zangspel, 21,20 De kerk en haar vervolgers, 21.30 Cyclus: De Franse lyriek van Troubadours tot moderne liederen XII, 22.00 De her eniging der kerken, 22.10 Cyclus: Zes Fluitsonates van J. S. Bach II, 22.35 Gr. pl„ 22,45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Wereldkam pioenschap biljarten kader 47/2, 23.2524.00 Americana. HILVERSUM I. 301 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7,15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws, 8.15 Socialistisch strijdlied, 8.18 Orgelspel door Johan Jong, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 —10.00 Philadelphia Orkest, en cel lo-solist, V.P.R.O.: iO.OO Thuis. 10.05 —10.20 Morgenwijding, V.A.R.A. 10.20 Boston Promenade Orkest, 10,30 Voor de vrouw, 10.45 Piano, 11.05 Voordracht door Jan Apon, 11.2512.00 Jan Vogel en zijn accor deon-orkest, A.V.R.O.: 12.00 Pierre Palla, piano, 12,30 Medelingen land en tuinbouw, 12.33 Sport en Prog nose, 12.45 Dr. Eric Drinklater, 13.00 Nieuws, 13.15 Gr. pi., 13.20 Oude tableaux (III), 13.50 Gr. pl„ 14.00 Kookkunst, 14.20 Omroep Kameror kest. 15.00 Ons volk in zijn dichters, 15,20—16.00 Het ei van Columbus. V.A.R.A.: 16.00 The Ramblers, 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Gr. pl„ 17,20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 18.15 De Vara feliciteert, 18.30 Progr. Ned, Strijdkrachten, 19.00 Denk om de bocht, 19.1519.30 Silvestri-kwartet, V.P.R.O.: 19.30 Nederland en zijn gewesten, 19.50 Tien voor acht, 20.00 Nieuws. 20.05 Viool er# piano, 20.30 Cursus; Leven in een bedrijf (III), 20.5521.00 Zo juist verschenen. V.A.R.A.: 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.30 Van koe tot grasboter, 22.00 Buiten lands weekoverzicht, 22.1522.40 Gr. pi. V.P.R.O.: 22,40 Vandaag, 22.4523.00 Avondwijckng. V.A.R.A.: 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, 23.3024,00 Gr. pl. verklaarden, dat deze Engelse ge heime dienst zo zeer in een waas van geheimzinnigheid was gehuld, dat zij zelf slechts een zeer beperk te kennis hadden van de interne gang van zaken. Hoe zou dan, zo vragen zij zich af. Van der R., die niet door de S.O.E. is uRgezonden, volledig op de hoogte geweest kun nen zijn? Van der R. Woont thans in Lon den. Na de oorlog heeft de Intelli gence Service een onderzoek inge steld naar zijn gedragingen in de bezettingstijd. Er is een geheim rap port opgemaakt, doch maatregelen werden niet tegen hem genomen. Volgens insiders treden de Engel sen, die de catastrofale gevolgen van verraad in bezet gebied niet aan de lijve ondervonden hebben, niet streng op in dergelijke geval len. Uit kringen van het voormalige verzet in Nederland zijn echter stemmen opgegaan, die de uitleve ring van Van der R. verlangen om hem in Nederland wegens hoogver raad te kunnen vervolgen. gepubliceerd van de nationale federatieve raad van het voor malige verzet in Nederland. Volgens dit communiqué zou het verraad van de Nederlandse agent Willem van der Reyden, de sleutel zijn voor het England-spiel. Deze man, zo werd gezegd, heeft door het geven van volledige inlichtingen de Duitsers in staat gesteld het England-spiel op te bouwen. Naar aanleiding van dit commu niqué heeft het A.N.P. zich in ver binding gesteld met verschillende bevoegde instanties. Hun oordeel vat het A.N.P. als volgt samen: W. van der R. is bij het begin van de oorlog uit Ned. Indië, waar hij als N.S.B.'er bekend stond, naar Engeland gekomen. Hij kwam bij de inlichtingendienst van de kapi tein Derksema. Van der R. heeft beweerd, dat kapitein Derksema hem geprest heeft om agent te wor den, doch volgens andere lezingen is hij op zijn eigen verzoek geac cepteerd, zonder dat een onderzoek naar zij antecedenten is ingesteld. De latere chef van de N. (Nether lands Section) van de S.O.E. (Spe cial' Operational Executive) major Seymour Bingham jr., was in die tijd o.m. belast met het onderzoek naar de antecedenten van de in Engeland arriverende buitenlan ders. Van der R. kreeg z(jn agenten opleiding en werd in de stand van officier door kapitein E. Hazelhoff Roelfzema boven Nederland ge dropt. Veel geluk had hü niet. Bij de dropping verloor hü zijn zender, zodat hü zich niet in verbinding kon stellen met zün Nederlandse opdrachtgevers in Engeland. Enige tjjd daarna werd hij door de Duit sers gearresteerd. Bij het daarop volgende verhoor, is hü „leegge pompt" alle hem bekende gegevens, zpn code en identilycheck, leverde hq aan de Duitsers uit Deze gegevens hebben aan de Duitse contra-spionnage inderdaad niet onbelangrijke aanwijzingen ge geven, Duitse officieren hebben dit na de oorlog zelf verklaard, doch onze zegslieden achtten het uitge sloten, dat Van der R. zoveel kon vertellen, dat daarvoor het Eng land-spiel mogelijk werd. Neder landse agenten, die hem gekend hebben schetsten hem als een enigszins zonderlinge figuur van wie niemand kon begrijpen, dat hij bekwaam zou zijn yoor het levens- gevaarlyke spionnagewerk. Boven dien werd Van der R. door de Ne derlandse dienst van kapitein Derk sema (onder supervisie van de Engelsen) uitgezonden en het Eng land-spiel is „gespeeld" door de N- section van de S.O.E. en de Duitse Abwehr. Nederlandse agenten, die zelf door de S.O.E. zijn uitgezonden, NOORSE KROONPRINSELIJKE PAAR Heden op Schiphol Het Noorse kroonprinselijk paar, Prins Olav en Prinses Martha, ko men hedenmiddag per KLM-vlieg- tuig op Schiphol aan. Gedurende hun verblijf in ons land ter gelegenheid van de te waterlating van het m.s. „Oslo fjord", welke plechtigheid door de Noorse kroonprinses zal worden verricht logeren de hoge gasten op paleis Soestdijk. Veredeling landbouwgewassen Dezer dagen heeft do directeur- generaal van de Landboujv, ir. C. Staf, het bestuur geïnstalleerd van de stichting „Centraal Orgaan", welke stichting ten doel heeft het bevorderen van de veredeling en voorziening met voortkwekingsma- teriaal van landbouwgewassen, als mede het bevorderen van de samen werking tussen alle organisaties, in stellingen en diensten, die zich op dit terrein bewegen en direct be trokken zijn bij de uitvoering van het Kwekersbesluit 1941. DE VERKIEZING OP CURACAO WILLEMSTAD, 30 Mrt. (A.N.P. Aneta). De opkomst voor de stemming op het eiland Curaqao is volgens de thans gepubliceerde cij- 2622 (4342; Indonesiërs 124 (202); jes het aantal stemgerechtigden): In de Antillen geborenen 25760 (29046); in Nederland geborenen 2622 (4342); Indonesiërs 123 (202); Surinamers 2095 (2703); buitenlan ders 1003 (1395). Op 4 April is het juist een jaar geleden, dat het E.R.P. (European Reconstruction Program) voor ons land van kracht werd. Twaalf maanden achtereen zijn Marshall-goederen Nederland binnen gekomen. Niet alles werd evenwel uit de Verenigde Staten aangevoerd; aan de hand van de hierbijgaande grafische voor- selling kan men zien, dat nog voor een zeer aanzienlijk dollar bedrag uit Canada, Zuid-Amerika en zelfs uit de Marshall-landen zélf in Nederland werd afgeleverd. Verreweg het grootste deel van de totale hulp is gevormd door voedingsmiddelen; het ware te wensen, dat in de volgende jaaroverzichten tot uiting kan worden gebracht, dat Nederland minder levensmiddelen be hoefde te importeren en in stede daarvan de dollars uitgeven kon aan machinerieën en grondstoffen, waarmee het nationaal bezit van dit land verhoogd moet worden. (Slot) VOLGENS dr. W. Steigenga derde prae-adviseur op het congres over de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering mag worden aangenomen, dat de demografische ontwikkeling tot 1955 weinig of geen verandering in de bezetting van de jongste leeftijdsklassen der „beroeps"-bevolking zal brengen, doch wel een gelijktijdige sterke vermeerdering der oudste leef tijdklassen.. Na 1955 keert het demografisch getij. De jongste klasse zal dan krachtig toenemen, hoewel de ver meerdering der oudste groep on evenredig groot zal blijven. Het werkloosheidsvraagstuk behande lend, wees dr. Steigenga er op, dat een verschuiving van het aanbod van jongere arbeidskrachten naar de technische beroepen, van groot belang zou zijn. Dan zou de indus trie beschikking krijgen over ge specialiseerde arbeiders, hoewel aangenomen mag worden dat in de naaste toekomst bij grote over schotten van ongeschoolden, te korten aan vaklieden in de me taal- en bouwbedrijven zouden blijven bestaan. Als noodzakelijke aanvulling van de door de regering gevoerde in dustrialisatie-politiek, is een doel bewuste politiek van emigratie meer dan ooit nodig. Wil men sla gen, dan zal deze emigratiepoli- tiek moeten worden gevoerd met behulp van alle ten dienste staande middelen, van exploratie der mo gelijkheden, van selectie, finan ciering en voorlichting. Opnieuw' werd van de zijde der congressisten gewaarschuwd tegen een te ver doorgevoerde industria lisatie en mechanisatie, omdat men er aan twijfelde of op die manier het bevolkingsoverschot wel zou kunnen worden opgevangen. Me chanisatie immers, streeft naar ho gere productie met zo weinig mo gelijk arbeidskrachten! Een hartelijk applaus verwekte een debater, die, in tegenstelling ,met enkele vorige sprekers een pleidooi hield voor een gezond sterk volk, met een jeugd die de kracht zal opbrengen om zichzelf en haar landgenoten van werk en voedsel te voorzien. „Beter dan bijvoorbeeld op het ontvolkte platteland van Frank rijk, is het in onze dorpen, waar men weliswaar met moeilükhedcn bij de arbeidsvoorziening te kam pen heeft, maar de problemen moe dig onder ogen durft zien en onge- twüfeld de beschikbare mogclük- heden voor een oplossing zal kun nen en durven aanvaarden!" Dr. Steigenga roerde nog even het punt „emigratie" aan, dat voor al zo actueel is voor de agrarische gewesten, waarop 71% van het be volkingsoverschot drukt. Hij- leg de er de nadruk op dat emigratie niet op de eerste plaats een over heidszaak is, maar slechts door de overheid dient te worden gestimu leerd. Het prae-advies van ir. L. M. J. Angenot behandelde het onderwerp „bevolkingsspreiding en bevolkings vermeerdering". Hierin belichtte hij uitvoerig de mogelijkheden tot transmigratie der stedelijke bevol king naar het land of omgekeerd, al naar gelang de regionale aspecten. Met grote aandrang werd gepleit voor de aanleg van voldoende re creatie-terreinen voor de massa, omdat de mogelijkheden voor sport en ontspanning niet mogen worden onthouden. „Accoord", antwoordde ir. Ange not, maar daarnaast moet vooral in eigen kring van vereniging of or ganisatie, ook de culturele opvoe ding van ons volk een der eerste taken blijven. Terecht beval hij dit laatste in de blijvende aandacht van besturen onzer massa-organisaties aan. In onze nabeschouwingen konden wij slechts een greep doen uit de veelheid van onderwerpen en ge dachten die op het Isonevo-congres te berde werden gebracht. Het zal eenieder evenwel duidelijk zijn, dat dit congres is bedoeld als een drin gend appèl om het grote probleem van de overbevolking onder ogen te zien. Wij menen dat dit congres gen stimulans is geweest om te ko men tot nauwkeuriger diagnoses, waardoor richtlijnen kunnen wor den aangegeven, die een der meest urgente na-ooriogse vraagstukken tot oplossing moeten brengen. J. T. STELENDE AMBTENAAR GESTRAFT f De Arnhemse rechtbank heeft de voormalige ambtenaar van Sociale Zaken te Arnhem A. W. B. S. con form de eis veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. S. had zich in dienstverband schuldig ge maakt aan diefstal van een biljet van 1.000, De Eerste Kamer, die zelve overigens nog vasthoudt aan de buigings-n, neemt het, blij kens een verslag over de be groting van Algemene Zaken, op voor de schoonheid van on ze moedertaal. Na de vele ver franste en verduitste woorden, sluipen steeds meer ver-engel- ste termen in. De regering qe- wcw.gt in haar stukken van „security", als ze veiligheid bedoelt; zij spreekt van „wel fare", als het over welzijn gaat en van „back-pay", dat inder daad niet met èèn woord te vervangen is, maar iets met een betalingsregeling van In dische ambtenaren te maken heeft. Toch heeft de Eerste Kamer gelijk: wij moeten onze m-oedertaai hoog houden en de Regering moet daarbij het voorbeeld geven. En niet al leen de Regering. Ook bijv. Kamerleden. Meneer Bachg stelde vragen aan een minister en had het daarbij oa. over „in destructieve zin prae-judicie- ren", terwijl hij bedoeld moet hebben „in afbrekende zin vooruitlopen op". De taal is gans een volk! Maar „gans" is ook al een germanisme. Denk maar aan de ganzen-pas!! WASHINGTON, 30 Maart (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, verklaarde vandaag op een persconferentie, dat hij het vraagstuk Duitsland met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Noord-Atlantische landen, die in Washington arriveren om het Atlantisch Pact te tekenen, zou bespreken. Naar Acheson verklaarde, waren er drie voorname oogmerken ach ter iedere bespreking van het Duitse probleem: 1) Duitsland beletten, dat het nogmaals een bedreiging van de wereldvrede zou kunnen worden; 2) herintegratie van Duits land in de gemeenschap van Europa als een constructief en vredelievend lid; 3) het toekennen van meer ver antwoordelijkheid aan de Duitsers bij Öe regeling van hun eigen zaken. Acheson zeide, dat bijeenkomsten tussen de ministers van buitenland se zaken der landen van het Atlan tisch Pact steeds vaker zouden wor den gehouden en zij de tenuitvoer legging van het Pact, de economi sche vooruitgang van West-Europa en alles, wat de wereldvrede raakte, zouden betreffen. Hij deelde mede, dat het ministerie van bui tenlandse zaken, het defensie-appa raat en de Eca nog bezig waren met een wetsontwerp, dat een pro gram van militaire steun aan Nrd.- Atlantische en andere landen mo- DAMASCUS, 30 Maart (Reuter). Kononel Hoesni Zaim, de Syrische opperbevelhebber, die een staatsgreep heeft volbracht, heeft Reuter medegedeeld, dat „noodmaatregelen" zijn getroffen en „slechts enkele personen zijn gearresteerd". Het betrof een zuiver binnenlandse aangelegenheid, die in geen enkele relatie stond met de buitenlandse betrekkingen. De leden van het Syrische parle ment zijn, na de coup welke in de nacht van Dinsdag op Woensdag is uitgevoerd, met spoed bijeengeroe pen in verband met de vorming van een nieuwe regering. Volgens na dere berichten zouden president Sjoekri el Kouatli en een aantal van zijn ministers worden vastge houden in een ziekenhuis te Mazzeh. Het leger heeft alle regerings gebouwen in 'handen. Volgens een nieuwe prüzenbe- schikking Ziekenhuistarieven mo gen de wettelük geoorloofde prü- zen, welke voor verpleging in ziekenhuizen en sanatoria in an dere klassen dan de laagste voor de inwerkingtreding van deze be schikking ten hoogste mochten worden bedongen of aanvaard, m. i.v. 1 April a.s. worden verhoogd met ten hoogste f 1 per verpleeg- dag. Een zelfde verhoging mag ten aanzien van de laagste klasse wor den toegepast tenzij voor de in werkingtreding van deze beschik king de wettelijke geoorloofde prijs per verpleegdag: 1. f8 of meer bedroeg, in welk geval geen enkele verhoging mag worden toegepast; 2. meer dan f 7, doch minder dan f 8 bedroeg, in welk geval de ver- pleegprijs mag worden verhoogd tot ten hoogste f 8 per verpleegdag. POLEN EN HET VATICAAN VATICAANSTAD, 30 Mrt. (Rr.). Volgens gezaghebbende Vati caanse kringen worden de betrek kingen tussen Polen en de Katho lieke kerk 'van dag tot dag slech ter. Volgens genoemde kringen wordt voortdurend druk uitge oefend op de Poolse bisschoppen om hen er toe te brengen tot een overeenkomst- met de regering te komen. Tezelfdertijd wordt de gees telijkheid er van beschuldigd het volk te beïnvloeden tegen de rege ring, in het bijzonder door middel van de biecht. Tunnel onder het Kanaal? LONDEN. 30 Mrt (Rr). Twee honderd Britse parlementsleden van alle partijen hebben een motie getekend, waarin er bij de Britse regering op aangedrongen wordt Frankrijk en andere Westelijke re geringen te verzoeken de mogelijk heid van aanleg van een tunnel on der het Kanaal opnieuw in over' weging te nemen. Het Arabische dagblad „Djeriza" geeft als redenen voor de staats greep: ten eerste, de recente Frans- Syrische monetaire conventie, ten tweede de concessies voor oliepijp leidingen en ten derde de toestem ming van de Syrische regering op Rhodos tot vredesonderhandelingen met Israël over te gaan en de „ge dwongen terugtocht" van het leger uit de Libanon. Dé staatsgreep zou gesteund zijn door de volkspartij. De partij van de wederopleving, welke voornamelijk uit jongeren, zoals studenten, bestaat, zou even eens steun hebben gegeven. Van officiële Israëlische zijde is verklaard, dat de staatsgreep waar schijnlijk te wijten is aan „het feit, dat de Syrische regering niet in staat is de interne economische problemen op te lossen, gepaard aan politieke corruptie en onbekwaam heid". De voorzitter van de verzoenings commissie voor Palestina, de Boi- sanger, heeft medegedeeld, dat de commissie haar werkzaamheden heeft stopgezet in afwachting van de ontwikkeling in Syrië. Dr. Bunche wacht thans op een rapport van generaal Riley, „ie te Damaskus is om de datum der Sy- risch-Xsraëlische wapenstilstands besprekingen te bepalen. Men meent, dat de onderhandelingen in gevolge de nieuwe toestand niet op de Syrisch-Israëlische grens, doch op Rhodos zullen worden gevoerd. gelijk zou maken. Het wetsontwerp zou bestemd zijn voor een bepaalde machtiging voor gelden tot een to taalbedrag. Verder zou niet aange geven worden aan welke landen in het bijzonder militaire hulp zou kunnen worden geboden. Zaterdag ochtend zou er een vergadering zijn van ministers van buitenlandse zaken van de Noord-Atlantische landen ter bespreking en, naar hij hoopte goedkeuring van de tekst van het pact- Op deze vergadering zouden zij waarschijnlijk ook an dere aangelegenheden, als de orga nisatie van de raad en neven-com missies, die zullen worden gevormd ter uitvoering van het Noord- Atlantisch verdrag overwegen. Acheson zeide verder, van plan te zijn met enkele van de ministers van buitenlandse zaken te spreken over de voormalige Italiaanse kolo niën. NEDERLANDER WILDE GOUD SMOKKELEN BRUSSEL. 30 Mrt. (ANP-Aneta). Enkele dagen geleden werd aan de Frans—Belgische grens een auto in beslag genomen, welke 25 mill. Franse fr. en 25 kg goud over de grens wilde smokkelen. Naar de Belgische kranten thans berichten, zouden de eigenaar van de auto en zijn vrouw opgesloten zijn te Aves nes (Frankrijk). Het betreft hier een zekere Osias Majerczyk, van Nederlandse nationaliteit, verblijf houdend te New York, waar hij vice-voorzltter is van de Raad van Beheer van een vulpenfabriek. Het in beslag genomene vertegen woordigt een waarde van 45 mill. Franse francs, terwijl de douane een geldboete eist van 175 millioen francs. Volgens de verklaring van de smokkelaars moest het goud die nen voor aankoop ven eigendom men in Zwitserland TOESPRAAK VAN DE PAUS Over sociaal verantwoorde woningbouw VATICAANSTAD, (K.N.P.), 30 Maart 1949. Enige dagen geleden ontving de H. Vader de leden van de Internationale Commissie voor de Bouwindustrie en Openbare Werken, vertegenwoordigers van 21 landen en vijf werelddelen. In Zijn toespraak stelde de H. Vader als middelpunt de noodzakelijkheid van een soeiaaal verantwoorde wo ningbouw. Herhaalde malen sprak de H. Vader Zijn diepe bezorgdheid uit over de catastrophale toestand op het gebied van woonruimte. Hij noemde de verbetering hiervan een eerste vereiste voor een goed ze delijk leven. Wanneer derhalve de bouwindu strie in de toekomst aan de ver vulling van de verlangens der men sen werken wil, in plaats van zich door kwesties van prijs te laten leiden, dan zal zij werkelijk de ere titel verdienen van een groot so ciaal werk. De Kerk, wier sociale leer de rechtvaardige eisen v$n het gezin verdedigt, moet zich derhalve in het bijzonder bezighouden met het vraagstuk van voldoende woon ruimte voor het gezin. Te Huizen in het Gooi wordt thans de eerste R.K. Kerk gebouwd. De bouw geschiedt onder leiding van pastoor Veldhuis. De kerk zal plaats bieden aan ongeveer driehonderd personen. OPHEFFING VAN DE BLOKKADE? NEW YORK, 30 Maart (Ren ter). Functionarissen van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland geloven thans, dat de Sovjet-Unie de blokkade van Berlijn misschien spoedig zal op heffen, zo wordt verklaard in een copyright-bericht uit Berlün aan de „New York Herald Tribune". De gissingen over de datum van deze opheffng, zo wordt hieraan toegevoegd, lopen van midzomer tot de herfst. BAKKERS EN DE A.S. FEESTDAGEN De Staatscourant van heden be vat een beschikking, houdende een aantal bepalingen betreffende de arbeid in brood- en banketbakke rijen gedurende de week voor Pasen, do dagen voor en na de na- nionale feestdag, de dag voor He melvaartsdag en Vrijdag en Zater dag voor Pinksteren. Blijkens deze beschikking kan op Zaterdag 16 April (de Zaterdag voor Pasen) en Zaterdag 4 Juni (de Zaterdag voor Pinksteren) 's morgens vers brood worden vervoerd van half acht af en verkocht van acht uur af. HET VARKEN RIJDT! Jolante, het varken dat door twee smeden uit Kiel naar president Truman wordt gebracht om kracht bij te zetten aan een verzoek om grotere voedertoewijzin gen voor varkens, zet zijn reis naar de V.S. per kinder wagen voort. Een deputatie van de Duitse vereniging voor dierenbescherming heeft de ondernemende Kielenaren er namelijk op gewezen, dat een varken niet geschikt is om te voet een lange afstand af te leggen. V. Het remplacantenstelsel is al lang afgeschaft en ook in andere gevallen dan de militaire dienst komt het vrijwel nooit meer voor, dat iemand zich voor een ander uit geeft. Vreemd was dan ook het ge val van mejuffrouw M. K. uit Am sterdam, die zich voor haar zuster had uitgegeven om de gevangenis straf, die deze had op te knappen, uit te gaan zitten. Onder druk van haar moeder en daartoe aangezet door haar zuster E. en haar zwa ger H., stapte zü naar de politie in de Marnixstraat te Amsterdam, gaf de naam van haar zuster op en zeide nog een tijdje gevangenisstraf te goed te hebben. De agenten heb ben haar keurig in ontvangst ge nomen en een cel toegewezen, van waaruit ze enige dagen later op transport' naar Alkmaar werd ge zet, om daar weer hetzelfde te be leven. Zij gaf ook hier een valse naam op en trok het boetegewaad aan om de plaats van haar zuster in te nemen. Na een dag of vijf werd het haar echter tóch tussen de vier muren te benauwd en toen zij de hulp van de dokter zag, vertelde zij haar geheim. De ambtenaren lieten haar toen gaan, maar het Rijk nam dat niet. De Officier van Justitie, die overwoog welk een aandrang op het meisje was uitgeoefend, pakte haar niet te streng aan, maar ter- wille van de generale preventie, eiste hij wegens benadeling van de Staat voor 5 dagen eten, drinken en logies, kosteloos genoten, een boete van f 10 of 5 dagen. Overbodig is het nooit, te herinneren aan de goede ge woonte om met eerste Vrijdaq naar de kerk te gaan. In onze katholieke gezinnen wordt daar steeds de aandacht op ge vestigd. Ent allen beijveren zich, daar ook metterdaad ge volg aan te geven. Misschien moet men er een kwartiertje vroeger het bed voor uit. Een pracht versterving in de Vas ten! Naar de H. Mis gaan is toch eigenlijk qeen „offer", geen „boete", geen peniten tieZo moet het althans zijn! De H. Mis is het altijd-blijven- de bewijs van de liefde van het H. Hart. Zouden wij dan niets daar tegenover stellen? MARCUS. FEUILLETON Bij haar aankomst, vermoeid van de lange rit op de drukke wegen, had ze gezegd: „Ik moest jullie weer eens allemaal eventjes zien! Dat kwam zo maar ineens bij me op. Hoe staat het leven hier met jullie?" .„Is Hans niet meegekomen?" had haar moeder dadelijk al ge vraagd. „Kon hij ook niet een paar dagen vrij genomèn hebben?" „Hij heeft het in de laatste da gen zo druk gehad, dat ik hem bij na niet thuis gezien heb," had ze geantwoord en er luchtigjes aan toegevoegd: „Hij komt misschien op het eind van de week nog wel, als hij tenminste vrij kan nemen." Maar dat weekeinde kwam hij niet en schrijven deed hij evenmin. In het eerst trachtte ze zijn stil zwijgen >als een soort grap of pla gerijtje op te vatten. Maar naar mate de dagen verliepen verander de haar wrange pret in twijfel en vervolgens in woede. Hoe durfde hij het wagen, haar zó te behan delen? Dat was toch al te verne derd! Hij moest tenminste beden ken hoe vreemd dat voor haar fa milie moest zijn. Elke dag, als haar zustér de brieven uit de bus door A. F. haalde, keek ze Miek vragend en bevreemd aan, zeggend: „Nog altijd niet voor jou, Miek!" Miek had onverschillig geant woord, dat Hans en zij elkaar vrij wel nooit schreven, omdat het veel eenvoudiger was, op te bellen en Petra had even geglimlacht en gewoontjes gezegd: „Dat is ook zo, Miek.,Je hoeft verder heus geen uitleg te geven." Ze had haar best gedaan om zich te amuseren, was gaan zwem men, in Loosdrecht uit zeilen ge weest, had getennisd en allerhande bezoeken bij oude bekenden afge legd, maar gemakkelijk was het niet geweest. Ze vroegen haar overal hoe het leven in Oud-Val kenburg haar beviel, hoe Hans het maakte en hoe het ging met zijn werk en ze werd er beu van, tel kens passende antwoorden te be denken. En de oude gezelligheid scheen ze ook niet terug te kunnen vinden. „Waarom ben je ook niet in Au gustus gekomen?" vroeg haar zus ter. „Dan hebben de meesten hun vacantie en is hier veel meer te doen. En het is ook wel een heel eind voor Hans om alleen maar 'n weekeind over te komen." Petra had daarbri voornamelijk gedacht aan Karei Stevens, 'n aardig jong mens, die nog al eens een week eind overkwam. „Hjj is echt een hartelijke jon gen," had haar moeder gezegd. „Ik hoop werkelijk, dat Petra en hij... maar ik wil er liever niets in zeg gen. Dat kind verlangt er zo naar, dat we naar Den Haag terugkeren zodat ik erover gedacht heb, de boel hier maar wat vroeger dan anders te sluiten." En Miek aan dachtig opnemend, voegde ze er aan toe: „Waarom ga je niet met ons mee naar Den Haag?" „Och nee,...! had Miek lachend geantwoord. „Het wordt tijd, dat ik weer eens ga kijken, hoe de za ken thuis staan. Ik ben al zo lang weggeweest." Maar hoe stond het met haarzelf? Ze wist het zelf niet en ze wilde niets besluiten, voordat ze iets van Hans gehoord had. Tot dat ze op een morgen bij het op staan tot de overtuiging was geko men/* dat ze niets van hem horen zou. Ze lag in haar zonnige kamer die ze van jongsaf gehad had en ondervond een angst en woede, als ze nog nimmer gevoeld had. „Hoe kon hij me dit aandoen?" vroeg ze zich verontwaardigd af. „Is hy nog altüd nijdige over wat ik die avond tegen hem gezegd heb Natuurlijk was ik overstuur! Alle getrouwde lui hebben wel eens ru zieen het was dit keer toch niet erger? dan het wel eens meer geweest is? Dat was echter niet waar. Ze kromp ineen bij de gedachte aan haar redeloze woede... herinnerde zich het gesloten, verbitterde ge zicht van Hans en hoe staalhard zijn blauwe ogen waren geworden, toen hij zei: „Nee, ik zal je niet verdedigen... niet op die manier..." „Best, ik heb trouwens geen ver dediging nodig," hoorde ze zichzelf hardop zeggen, als gaf ze hem antwoord. „Ik kan best voor me zelf zorgen. Tk kan naar huis te ruggaan en lak hebben aan heel Oud Valkenburg..." Ze zweeg op eens, want dat was nu juist, wat Hans haar gevraagd had te doen. Hij had haar immers gevraagd, om juist te doen, alsof er niets was voorgevallen en zij had dat gewei gerd. Ze had van hem verlangd, dat hij, als een ridder uit de oude tijd, er te paard op uit zou rijden en-haar vüanden de kop afslaan...! „Heb ik misschien ongelijk?" vroeg ze zich onrustig af. „Maar hij had het óók verkeerd. Hü is ouder dan ik en hij is een man. En wat ik ook gedaan heben fei telijk heb ik niets gedaanhü had het in elk geval moeten be grijpen en het mij vergeven heb ben, in plaats van de houding van een rechter aan te nemen en mü te veroordelenEr kwam een harde trek op haar gelaat. „Nee! Hü moet de eerste stap doen!" (Wordt vervolgd) ti

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3