uwe Nieuuu wassen O t het Sovjet-Russisch memorandum aan landen van Atlantisch Pact Terreurgroepen buiten gevecht gesteld Duur betaalde tijd aan de zijde van de vrede UND Hz. Beroepskeuze! Economisch herstel Franco blijft Definitieve overeenkomst voor de West-Duitse industrie Verruiming van internationaal handelsverkeer CO., ALKMAAR vG2 APR I Leus. lieuwe fabriek sar komen de Jellen van LI ND, die 'oor U een on deel van uw leding zullen fij hebben U loois te laten en keur-collec- oor U gereed i II e prijzen II U TEN? r. 72, Alkmaar EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Churchill wijst op het communistische gevaar Vrijdag 1 April 1949* 44e Jaargang No. 11528 Hongaarse hulde aan de Paus Militair weekoverzicht vermeldt: MEER VLEES! Douglas Hyde: 'mm 'UUM Frankrijk vreest concurrentie Rede van Churchill Het schoonste cadeau Stikker en Acheson pleegden overleg Basis voor agrarische bestaanszekerheid 4 3 133. Telef. 2385—5186 MACHINEFABRIEK ,ZEN. REVISIE ENZ. Beleefd aanbevelend ?r, „dat is maar een laar. En wie zien we je kwamen uit Noord- t ons zessen gaan we dien! Precies om half iren we, dat we één lat geeft moed, hoor! n er van afhangt. half twaalf bereiken erte de zes man van log vier minuten ach- n een paar broodjes in de rugen dat in moet er een klein in de kopgroep hun kdusen tippelen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.t minimum f 2.50; in alle edities 26 ct* per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ER is in de laatste weken een toe nemende belangstelling merk baar voor 't probleem van schooi en beroepskeuze. Zo juist ver schijnt bovendien een „Adres van het Centraal Comité van Samen werking inzake voorlichting bij Beroepskeuze" (C.C.v.B.), gericht aan de Minister van Sociale Za ken. Het is daarom goed ons op dit probleem nog eens te bezinnen. Het belang van beroepskeuze zal wel niemand ontkennen: de tijd, dat een hoofd der s.chool de ouders met redelijke zekerheid kon aan raden welk beroep hun jongen of meisje zou kunnen kiezen, is voorbij. Zijn raad werd vaak gevolgd, meestal met succes, en dus tot ge noegen van ouders en leerlingen Ook nu nog handelen ouders ver standig, .wanneer zij zich omtrent school- en beroepskeuze met het hoofd der school in verbinding stellen, maar deze zal anders dan vroeger in bepaalde geval len niet anders kunnen en mógen doen dan de betrokkene verwijzen naar een bureau voor beroeps keuze. Natuurlijk liggen de ver houdingen ten plattelande anders dan in steden, maar m.i. kan men zeggen, dat de ingewikkelde so ciale verhoudingen van onze tijd, met zijn problemen van speciali satie en arbeidsbemiddeling, de mogelijkheid tot een goed beroeps advies voor een hoofd der school aanzienlijk beperken. Waar nu èn het levensgeluk van het individu èn het belang der maatschappij in belangrijke mate van een goede beroepskeuze afhankelijk zijn, is het verstandig het advies van een betrouwbaar bureau in te winnen. HET gevaar van een beroeps keuze-voorlichting is gelegen in het feit, dat de beunhazerij op dit gebied ontstellend is. Vooral in grotere steden vestigen zich bureaux, die van de nood der ouders profiteren en bovendien slecht-gefundeerde adviezen ge ven. Beroepskeuze-voorlichting is nl een zeer moeilijk en een zeer verantwoordelijk werk. Het komt ons voor, dat het Rijk hier een slecht voorbeeld geeft. Immers, teneinde in het schromelijke te kort aan adviseurs te voorzien, heeft het Departement van Sociale Zaken „spoedcursussen" in het leven geroepen. Welnu, het is uit gesloten, dat men dit moeilijke en belangrijke werk na deze voorbe reiding óp verantwoorde wijze kan doen. Tot mijn verbazing spreekt ook het C.C.v.B. zich te dezen aan zien niet duidelijk uit. Het vraagt immers in zijn „Adres" slechts, dat de adviseurs niet jonger moeten zijn dan 25 jaar, „met een goede algemene ontwikkeling, geschikt cm tactvol met ouderen en jeug- C.C.v.B. onderstelt (maar ik zie C.C.v.G. onderstelt (maar ik zie dit nergens), dat aan het advies een psycho-technisch (of liever: psycho-diagnostisch) onderzoek voorafgaat, moet deze stelling be slist verworpen worden. Ieder die enigermate op de hoogte is van de stand der wetenschap op dit punt, zal niet aarzelen te verklaren, dat op deze wijze de beunhazerij wordt bestendigd en uitgebreid Blijkbaar vindt het C.C.v.B. de op leidingscursussen van de Rijks- arbeidsbureaux nog niet zo kwaad, want het verlangt hierover alleen dat het in de organisatie er van als gelijkwaardige partner zal worden behandeld. Nadrukkelijk moet echter worden vastgehouden aan de eis, dat alleen dan aan be roepskeuze-voorlichting en -advies mag worden gedaan,* indien de leiding en de verantwoordelijkheid hiervoor gelegd zijn in handen van wetenschappelijk gevormde psy chologen. Practisch betekent dit: in handen van universitair ge vormde psychologen. DE Overheid geeft niet alleen een slecht voorbeeld, zij moest dit liever in eerste instantie geheel aan het particulier initia tief overlaten. Gelukkig heeft de activiteit van het Kamerlid dr. de Kort er toe geleid, dat de minister hiervoor een bedrag op de begroting heeft gebracht. Maar dit kan alleen dan voldoening wekken als dit als een begin wordt beschouwd. Met be roepskeuze is nl. in hoge mate het levensbeginsel gemoeid. Ik denk niet allereerst aan roepingen tot de geestelijke staat, maar ook aan bet gevaar dat bepaalde beroepen voor sommigen moét opleveren, aan de instelling tegenover het te kiezen beroep, aan de opvoeding, die in dit beroep wordt voortgezet enz. Daarnaast sta een vérgaande samenwerking op het terrein van documentatië, techniek e.d. Er is met de beroepskeuze „iets aan de hand". Maar wat er aan de hand is, is bepaald verontrustend en het „adres" van het C.C.v.B. heeft mij teleurgesteld. Ik vraag mij ernstig af, of wij de grote be langen, die met dit vraagstuk zijn verbonden (ik zwijg nog van de principiële kanten), wel veilig aan het C.C.v.B. kunnen toevertrou wen. JOS. J. GIELEN. H.H. K.K. H.H. Kroonprins Olav van Noorwegen en zijn ge malin Kroonprinses Martha zijn Donderdagmiddag per KLM- vliegtuig uit Oslo op Schiphol gearriveerd. Kroonprinses Martha zal Zaterdag de doop verrichten van het Noorse vlaggeschip .Oslofjord", dat bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam op stapel ligt. Op Schiphol werden de vorstelijke personen begroet door Z. K. H. Prins Bernhard. BOEDAPEST, 31 Maart (AFP) Ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van de Paus, dat Zon dag a.s. gevierd wordt, Reeft Mgr. Czap ik, de Bisschop van Eger in Hongarije, een rondschrijven doen uitgaan, dat hij bestempelt als „een plechtige verklaring van trouw aan de Heilige Vader", en waarin ge zegd wordt: „Wij blijven gehecht aan de Stoel van de Heilige Petrus en wij zijn vastbesloten die trouw, die ons aan de eenheid van de Kerk bindt, in stand te houden." Verder heeft het Episcopaat een geïllustreerd album uitgegeven, dat namens de Hongaarse katholieken aan de Paus zal worden aangebo den en waarin de handtekening voorkomt van alle Hongaarse aarfs- bischoppen en bischoppen. BATAVIA, 31 Maart (Aneta). In een weekoverzicht, uitge geven te Batavia wordt medegedeeld, dat „een langzame doch geleidelijke vooruitgang in alle gebieden op java duidelijk zicht baar is. In Bantam en Oost-java verbeterde de toestand evenzeer maar in het oude republikeinse gebied van midden Java is de veiligheid nog o nvoldoende. In het gebied van het Sultanaat van Djogja wordt de toestand vrij wel beheerst door het feit dat het apparaat van het Sultanaat nog steeds stil ligt. Het Noordelijk deel van Midden-Java geeft een gunsti ge toestand. In het overzicht wordt voorts gezegd, dat in de stad Ddog- ja de toestand zich positief ont wikkelt, waarbij dan voorbeelden worden gegeven van herstel van fabrieken en ondernemingen. Een groot aantal leden' van een ten Westen van Djogja opererende terreurgroep is uitgeschakeld. In Solo, waar de voedseltoestand be vredigend is, wordt het herstel ge remd door rampokgevaar en het feit dat vele arbeiders zijn uitge weken. Ten Westen van Solo werd een gewapende groep van 250 man geheel geneutraliseerd. Hetzelfde gebeurde met een groep van 80 le den in de omgeving van Purwoker- to. Het overzicht meldt verder een duidelijk merkbare vooruitgang in de algemene situatie in Oost Java, terwijl in Besuki en Modjokerto een „niet onaanzienlijk aantal le den van de TNI zich aanmeldde." Sommigen van hen wensen te wor den ingezet tegen de benden van communisten en leden van Islami tische strijdgroepen. In Bantam bloeit de economische activiteit op MADRID, 31 Maart (Reuter) Generaal Franco heeft Donderdag avond in een radiorede tot het Spaanse volk aan de vooravond van de tiende verjaardag van het einde van de burgeroorlog ver klaard: „Ik zal nimmer mijn post verlaten". Hij zeide, dat „plicht" altijd zijn motto was geweest. Hij leverde critiek op „degenen, die pogen onenigheid in de boezem van het huidige regiem te veroorzaken". Ten aanzien van de internationale situatie zeide hij: „Deze na-oorlogse tijd is eêrder een „voor-oorlogse", vol gevaar voor Spanje en Europa." MAARNIET UITSLUITEND VAN DE KOE 's-GRAVENHAGE, 31 Mrt. De levering van slachtvee in het bin nenland verloopt zodanig, dat voor de volgende veertiendaagse distri butieperiode het vleesrantsoen op 250 kram per week zal worden ge bracht. In de bonnenlijst van de volgen de week Donderdag zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Het publiek houde er rekening mede, dat varkensvlees een belang rijk deel uitmaakt van de vlees toewijzing aan de slagers, zodat het niet uitsluitend rundvlees kan ver langen. Het zal van de verdere ont wikkeling van de binnenlandse aanvoer afhangen of deze ruimere beschikbaarstelling ook in volgende distributieperioden gehandhaafd kan blijven. .NIET HET COMMUNISME, MAAR DE COMMUNISTEN!" LONDEN (KNP, 31 Maart '49) Het Communisme kan men niet hekeren, wel de communisten Dit zeide de bekeerde vroegere re dacteur van het Engelse communis tische dagblad de „Daily Worker" tijdens een vergadering van Katho lieke vakverenigingsleden te Aber- kenfig, Glamorgan, Wales. De meeste Communisten zijn m de verkeerde veronderstelling, dat zij goc werk verrichten en zij kunnen teruggewonnen worden voor de goede zaak. Niemand is méér gerechtigd om te strijden voor sociale rechtvaardigheid dan de Katholieken; en de Katholieken hebben de zedelijke verplichting om zulks te doen. Op de dag, dat Douglas Hyde sprak, was het juist een jaar gele den, dat hij ontslag had genomen bij het communistische blad. Hij is thans verbonden aan de Catholic Herald te Londen. en de opening van de spoorweg Rankasbitung-Batavia kan begin April verwacht worden. In het ge bied van West Java zijn republi keinse groepen actief en richten zich voornamelijk tegen eigendom men van de bevolking en onderne mingen en fabrieken. Door krach tig optreden van de Nederlandse troepen leden deze groepen gevoe lige verliezen. 200 man hebben zich hier met bewapening overgegeven. De haven van Cheribon ontwikkelt zich snel weer naar de oude bloei. De verbetering van de toestand op Sumatra houdt aan, dank zij voort gezette intensieve patrouillegang. Verschillende fabrieken buiten de Negara, Sumatra's Oostkust, zijn weer in werking gesteld, terwijl in Djambi dagelijks weer duizend ton olie wordt gepompt en naar Pladju vervoerd. In de Lampongs bestaat zowel bij de ambtenaren als bij de bevolking een grote bereidheid tot samenwerking. PRINS OLAV EN ECHTGENOTE GASTEN OP SOESTDIJK Precies op tijd gleed Donderdag middag het KLM-lijntoestel uit Os lo, de PH-TDTJ, de nationale lucht haven Schiphol binnen. Het bracht de Noorse kroonprinses en kroon prins, Martha en Olav, in ons land. Reeds voor half twee reden de auto's van de Noorse vertegen woordiging in Nederland, het ter rein van de luchthaven Schiphol op. Deze brachten de gezant van Noorwegen met echtgenote, mr. en mrs. Jens Bull, en de consul-gene raal mr. L. Gronvold. Kort daarop volgden de chef van het protocol van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. J. Visser, en de burgemeester van de hoofd stad, mr. A. J. D'Ailly. Tenslotte klokslag half twee arriveerde ZKH Prins Bernhard, die zelf zijn don kerblauwe two-seater bestuurde. Terstond na de begroeting stap te het kroonprinselijk paar met Prins Bernhard, in de eerste der beide gereedstaande hofauto's. De leden van het gezelschap namen in de tweede hofauto plaats, waarna zonder verder oponthoud naar Soestdijk werd gereden. vfl »:<wn '«K 5 April, de openingsdatum voor het tweede deel van de Alge mene Vergadering der Verenig de Naties, nadert met rasse schreden. Hier is een ambtenaar bezig de naamplaten te contro leren, die de plaatsen van de deelnemende landen in de ver gaderzaal van Flushing Mea dows zullen aangeven. ENGELSE VOORZICHTIGHEID LONDEN, 31 Maart (Reuter). De President van de Board of Tra- de, Harold Wilson, heeft in het En gelse Parlement medegedeeld, dat de lijst van goederen van groot mi litair belang, die niet mogen wor den uitgevoerd naar de Sowjet- Unie en bepaalde andere landen, zonder dat daarvoor een exportver gunning is verleend, is uitgebreid. MOSKOU, 1 April (Reuter). Tass, het officiële Sowjet- Russische nieuwsbureau, heeft Vrijdagmorgen vroeg een memo randum van de regering der Sowjet-Unie over het Atlantisch verdrag gepubliceerd. De tekst van het memorandum is gisteren toegezonden aan de regeringen van de V.S., Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada. De tekst van het memorandum luidt volgens Tass als volgt: „18 Maart publiceerde het mi nisterie van Buitenlandse Zaken der V.S. de tekst van het Noord- Atlantisch verdrag, dat de rege ringen van de V.S., Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Lu xemburg en Canada over enkele dagen voornemens zijn te onder tekenen. De tekst van het Noord-Atlan tisch verdrag bevestigt ten volle hetgeen gezegd werd in de hierbij gevoegde verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie van 29 Januari 1949, zowel met betrekking tot de agressieve doeleinden van dit ver drag als tot het feit, dat het Noord-Atlantisch verdrag in strijd is met de beginselen en doelein den van de organisatie der V.N. en met de verplichtingen, die de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk op zich hebben ge nomen onder andere verdragen en overeenkomsten. De verklaringen, vervat in het Noord-Atlantisch verdrag, dat het voor de defensie bestemd is en de beginselen van de organisatie der V.N. erkent, dienen doeleinden, die niets gemeen hebben met de taak van zelfverdediging der ver dragpartijen of met werkelijke erkenning van de doeleinden en beginselen van de organisatie der V.N. Grote mogendheden als de V S„ Engeland en Frankrijk zijn deel genoten in het Noord-Atlantisch vedrag. Het verdrag is dus niet gericht tegen de V.S., Engeland of Frank rijk. Van de grote mogendheden is alleen de Sow,iet-Unie uitgesloten van de deelnemers aan dit ver drag, hetgeen alleen verklaard kan worden door het feit, dat dit verdrag tegen de Sowjet-Unie is gericht. Op het feit, dat het Noord-At lantisch verdrag zowel tegen de Sowjet-Unie als tegen de volks- democratische landen gericht is, werd ook bepaaldelijk geduid door de officiële vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Frank rijk. Rusland verklaart verder, dat het Pact niet tot doel heeft een Duitse agressie te voorkomen. Aangezien, van de grote mogend heden alleen Rusland geen deel nemer is aan het Atl. verdrag, moet dit gezien worden als tegen dit land gericht. INDIM IN DE V.N.? LAKE SUCCESS, 31 Maart (AF P). Australië en India hebben verzocht om voorlegging van de Indonesische kwestie aan de alge mene vergadering van de V. N. BOSTON, 31 Maarf (Reuter). Winston Churchill heeft in een rede te Boston verklaard^ dat Europa reeds enige tijd communistisch zou zijn geweest en Londen onder een bombar dement zou liggen, indien Amerika de atoombom niet zou bezitten. Hij beschuldigde „veertien mannen in het Kremlin" ervan honderdduizenden mensen in bedwang te houden en naar wereldheerschappij te streven. leed en bloedvergieten" over acht a negenhonderd millioen mensen brengen. De eenheid der Engels sprekende wereld „is onze nuidige redding, nu wij tegenover proble men staan, die de gruwelijkste zijn van alle tegenover welke het christendom zich ooit geplaatst zag". „Wij zien ons thans tegenover iets geplaatst, dat even slecht is als Hitier, doch in sommige op zichten machtiger". „Achter het Kremlin", zo vervolgde hij, .met zij'n zendelingen in ieder land als vijfde colonne", stond „het grootste léger van de wereld", in de han den van een regering, die impe rialistische expansie nastreeft, zoals geen tsaar of keizer ooit ge daan heeft". Churchill zeide te geloven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Men behoorde niet tot gewelddadige of overhaaste actie over te gaan en men moest hoop en geduld niet laten varen. Er waren verschil lende gunstige processen gaande. Onder de stoot van het' commu nisme sloten alle vrije landen zich hechter aaneen dan zij ooit te „Over Europa hangt de schaduw van de vrees. Op de vraag of wij de koude oorlog winnen, moeten wij zowel naar Azië als Europa zien. In Europa", zo zeide Chur chill, „is de positie met succes ge handhaafd en duur betaalde tijd streed aan de zijde van de vrede door de wonderbare inspanning van de luchtbrug". Het ineenstorten van China noemde hij de ernstigste ramp sinds de overwinning in wereld oorlog' numero twee. Zij was ver oorzaakt door de „communistische aanval en-intrigue", 't Absorberen van China en India in een door het Kremlin beheerst communis tisch imperium zou „onnoemelijk LONDEN, 31 Maart (A.P.). Naar vernomen wordt zullen de Ver. Staten, Groot-Brittannië cn Frankrijk vandaag de laatste hand leggen aan een overeenkomst, waarbij aan West-Duitsland zal worden toegestaan opnieuw Oceaan-vaarders en strategische materialen te vervaardigen als mede de handhaving van vele fa- De Chef van de Generale Staf, It.-gen. Mr. H. J. Kruis, heeft Donderdagochtend op het voorterrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht tien hoofdofficieren en een subalterne officier be ëdigd, die onlangs bij de Nationale Reserve werden benoemd en die in dit legeronderdeel de functie van Districtscomman dant, resp. officier-toegevoegd zullen vervullen. brieken, die oorspronkelijk op de lijst van herstelbetalingen ston den. Vernomen wordt, dat de gede legeerden het gisteren over de be langrijkste punten zijn eens ge worden. Van Amerikaanse zijde werd gisterenavond echter mee gedeeld, dat enkele minder be langrijke kwesties nog geregeld moeten worden. Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat Groot- 'Brittannië en in het bijzonder Frankrijk bezwaar hebben ge maakt tegen de industriële opbouw van een economische concurrent. De algemene opinie is, dat de uiteindelijke overeenkomst een compromis zal zijn, dat echter sterk overhelt naar het Ameri kaans standpunt. Vanmiddag omstreeks 12 uur zullen de ambassadeurs Lewis Douglas en Rene Massigli met de Britse gedelegeerde Sir Ivone Kirkpatrick bijeenkomen om de onderhandelingen te voltooien. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de overeenkomst aan West-Duitsland zou toestaan: 1. Koopvaardijschepen te bou wen tot een tonnage van 9.000 ton. 2. Materialen te produceren, die eventueel in de oorlog gebruikt kunnen worden, hetgeen tevoren aan West-Duitsland verboden was. 3. De handhaving van 150 tot 155 fabrieken, die op de lijst stonden voor ontmanteling en als herstelbetaling zouden worden verzonden naar de voormalige Duitse vijanden. Londense bladen schatten, dat het behoud van deze fabrieken West-Duitsland een productie capaciteit van 14.500.000 ton staal jaarlijks zou opleveren, tegen 13.500.000 ton volgens het cude plan. VATICAANSTAD (KNP, 31 Maart '49) Het Italiaanse Comité voor het H. Jaar heeft aan de H. Vader twee uitgaven overhan digd, die n.a.v. de twee gebedsda gen voor priesters op 25 Maart en op Zondag 3 April, werden gepubli ceerd. De H. Vader sprak zijn dank uit bij monde van Mgr. Montim, substituut van het Staatssecretari aat van Z. H. de Paus en bracht daarbij tot uitdrukking, dat de dag van Zijn gouden priesterjubileum niet op waardiger wijze kon wor den herdacht dan door het gebed der priesters. WASHINGTON, 31 Maart (Reu ter). -De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. Stikker, is heden voor het eerst door Dean Acheson, de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Za ken, ontvangen, en wel vlak na Ernest Bevin. Mr. Stikker had met Acheson een algemeen onderhoud over de Atlantische Unie, de orga nisatie daarvan en de er bij betrok ken internationale kwesties. Naar van betrouwbare zijde werd be richt, is ook de Indonesische kwes tie besproken. Mr. Stikker werd vergezeld door de Nederlandse Ambassadeur, mr. E. van Kleffens. Volgens een na de bespreking uitgegeven gemeenschappelijk com muniqué heeft Acheson doen uit komen, dat de Amerikaanse rege ring van harte hoopt, dat de in- structie's van de veiligheidsraad aan Indonesië, 23 Maart gegeven, zo spoedig mogelijk zullen worden uitgevoerd. „De minister gaf uit- irukking aan zijn volledig vertrou wen, dat beide partijen snel en te goeder trouw de voorbereidende onderhandelingen zullen openen, waar de Veiligheidsraad om ver zocht heeft. Mr. Stikker wees er op, dat de voorstellen van. de Veiligheidsraad door de Nederland se regering aanvaard zijn, uitte de zelfde wens als Acheson en gaf na der aan, langs welke wegen naar zijn mening op de meest doelmati ge en vlugge wijze vooruitgang ge boekt Zou kunnen worden (in de instructies van 23 Maart verzoekt de Veiligheidsraad om een voorlo- lige conferentie tussen Nederland en de Republikeinse leiders tenein de de Indonesische regering te her stellen voor de ronde-tafelconferen tie te Den Haag). voren deden of konden doen. De rede was de zware druk van bui ten af. Het doel moest blijven de Rus sen overal te ontvangen als broe ders. De mensenfamilie van de Sowjet-Unie werd niets anders ge vraagd, dan goede wil en eerlijk spel. „Indien er echter een zenu wenoorlog is, laat ons dan zorgen, dat onze zenuwen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste overtuiging van ons hart Indien wij standvastig bij elkaar blijven en in geen enkele vorm de tvrannie en het slechte bevredi gen, zou het wel eens kunnen zijn, dat niet ónze zenuwen of óns cul tuurstelsel ineen storten, dan zou de vrede alsnog gehandhaafd kun nen blijven". Zijn laatste volzin was: „Laat ons dus voorwaarts gaan bij het vervullen van onze opdracht en onze plicht, God vrezend en niets anders". MINISTER MANSHOLT: In de middagvergadering van het Centrale Bureau van de Bene lux in Nederland en te Utrecht, heeft allereerst minister Mansholt het woord gevoerd. Hij zeide met voldoening de brede interesse voor vraagstukken buiten de engere kring van eigen bedrijf en eigen veiling in deze vergadering te heb ben geconstateerd: onze belangen liggen in het gehele gebied van West-Europa en ze moeten dan ook in breder verband worden be hartigd. Een tussen tuinders, orga nisatie en overheid gedeelde ver antwoordelijkheid is noodzakelijk. De tuinbouw is als een van onze ..exportindustrieën" direct betrok ken bij het levenspeil van de West- Duitse bevolking en evenzeer bij de Benelux, die van grote bfeteke- nis is. ook voor land- en tuinbouw. In Belgische landbouwkringen wordt wel eens de vrees vernomen dat zij van de Nederlandse land bouw de dupe zullen worden. Het is aan de organisaties, haar Bel gische collega's duidelijk te maken, dat hier grote gemeenschappelijke belangen liggen: overleg met open vizier is noodzakelijk. We zullen eveneens moeten komen tot nau were betrekkingen met andere West-Europese landen: de basis van de bestaanszekerheid voor boeren, tuinders en landarbeiders ligt in de verruiming van het in ternationaal handelsverkeer. Met dat al is nog niet te zien hoe de wereld zich zal ontwikke len. De bange vraag blijft: is de vre de verzekerd Van onze kant zal alles moeten worden gedaan om de stabiliteit van de afzet te verzeke ren, opdat niet door een overmatige productie een prijsval ontstaat die door geen fonds meer valt op te vanger). Spr. sprak zijn grote waar dering uit voor het werk van het Centraal Bureau. We staan aan het begin van de vorming van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organi satie. Deze zal een lege huls wor den, indien ze niet wordt gevuld door krachtige organisaties die het vertrouwen van de mensen heb ben. De wijze van organiseren is bijzaak: het belangrijkste'is wat de organisaties doen. We hebben geen behoefte aan kunstmatige dingen: het kan niet de bedoeling zijn dat aan instellin gen, die hebben bewezen nuttig werk goed te doen, de pas wordt afgesneden door haar In een sche ma te wringen en haar moeilijkhe den in de weg te leggen, waardoor haar ontplooiing onmogelijk wordt gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1