Nieuut Westerse diplomaten wijzen de beschuldigingen van de hand Australië en India wensen uitspraak van de Assemblee Politieke factoren in het Duitse probleem 1949 /enszaakü NI Radio-rede van generaal Franco Indonesië blijft het wrijfpunt in de verhouding met de V. S. t best! BIETENZADEN veehouders AADNOORDIJK KESHAXX EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Commentaar uit vrije landen Zaterdag 2 April 1949 44e Jaargang No. 11529 Een universeel feest Commentaren op het Russische memorandum Opzegging van verdragen? Goede vangst van de „Willem Barendsz" Kwestie Indonesië in V. N. Palar is tevreden Gesneuveld in Indonesië Ook de regering teleurgesteld Uitvoering grenscorrecties gestagneerd Mening van de New York Times Sforza verwacht geen oorlog i voorheen der volle garantie gehele woning ■FEERDERIJ eiten stoffen voor ngen IER, vanaf f 350. iMER f 310 garantie BB ÏHA-OIM De meest verkochte [ELK- en TRANSPORT- WAGENTJES p 16 x 4" wieltjes met :ogellagers en luchtban- en. Voor 6, 8, 10 of 15 ussen. BRXJNIE" HOORN Achterom 115119 E ontsmette iRIGINELE ;vert franco l'aagplein ALKMAAR prijs im is het hele stel bij :a, een Noordho lander we dus met ons nege- het eindpunt aan ner één zal aankomen! én van de overige vijf wat we kunnen! Leek- iemand de kop nemen vlak achter me. Een nMaar o wee aar lig ik! Ik krabbel ïén binnnen stuift! Ge ls nummer acht geno- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God veilig 't nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 liinen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 UET GOUDEN PRIESTERFEEST van Zijne Heiligheid Paus Pius XII, hoezeer ook op de eerste plaats een persoonlijk geluk voor de H. Vader, is een feest voor ge heel de wereld. Millioenen Ka tholieken, duizenden en duizenden Christenen, en ontelbaar vele an deren, erkennen de gedenkdag van morgen als een dag van uni versele betekenis. Op deze dag valt het licht op de hoge persoonlijkheid van een man, die in het wereldgebeuren van deze tijd een bij uitstek centrale plaats inneemt. Of men de gees telijke macht van de Paus, ten volle erkent en zich aan het daar aan verbonden gezag onderwerpt, ja dan neen, niemand kan ont kennen, dat het Hoofd der Chris tenheid te Rome een positie van gezag inneemt, in het geestelijk leven op de eerste plaats, als leraar der volkeren, leraar van de geopenbaarde waarheid, als lei der van de gelovigen en als opper priester, uitdeler van goddelijke genade. Een positie van gezag, alleen reeds daardoor, ook in het alge meen-maatschappelijk leven waar in bovendien zijn invloed als we reldlijk vorst van de Kerkelijke Staat niet onderschat mag wor den. In het licht van de enorme betekenis, welke de wijze, waarop de Paus de christelijke leer ver dedigt, voor het leven van volke ren en staten heeft gehad en nog heeft, is zijn positie als wereld rijk vorst van minder betekenis, al zou het onjuist zijn, die waarde in politiek en diplomatiek opzicht te bagatelliseren. Maar juist in de stormachtige tijden, welke de Kerk, wij mogen wel zeggen bijna gedurende ge heel het Pontificaat van Pius XII geteisterd hebben, is zijn hoge functie als leraar der Goddelijke Waarheid, als Leider der mensen op de weg naar God, als Opper priester en Paus van Rome, scnit- terend naar voren gekomen. Pius XII heeft niet de gelegenheid gehad, zoveel Encyclieken te schrijven, als verscheidene van zijn voorgangers, maar de weinige wereld-omzendbrieven, waarin hij „het licht van zijn wijsheid, zijn wetenschap en zijn godsvrucht" liet schijnen, werden aangevuld door zijn talloze andere brieven aan de gelovigen en de bisschop pen of aan staatshoofden; door zijn ontelbare toespraken via de Radio, welk middel in bepaalde omstandigheden het schrijven van encyclieken, zou men menen, overbodig maakte; terwijl zijn jaarlijkse Kerstboodschappen wat inhoud en omvang betreft, weinig voor de waarde van encyclieken onderdeden! Op deze wijze, en door de vele activiteiten van de H. Stoel, waar op deze roemvol regerende Paus zijn stempel drukte, ging tien jaar lang, in voortzetting van het be wind van de reeks van 261 Pau sen, door de gehele wereld de ver klanking van de stem van God, de Heer der wereld. Een schitterende staat van dienst, na een eervolle opleiding, ging vooraf aan de uitverkiezing van Eugenio Pacelli, die een vroom gemoed paarde aan een ongelofelijk complex van be kwaamheden op diplomatiek en kerkelijk-politiek terrein. Als er ooit een bewijs nodig was, dat het de H. Geest is die de harten en geesten verlicht van hen, die in het Conclaaf geroepen zijn, de keuze van de nieuwe Opperherder, plaatsbekleder van Christus op aarde, te bepalen, dan is het wel de snelle beslissing, welke op 2 Maart 1939 viel in dat beroemde Conclaaf na de dood van Paus Pius XI. Toen koos men, wat in de ge schiedenis der Kerk slechts één maal en eeuwen terug, was ge schied, de Staatssecretaris van de overleden Paus tot zijn Opvolger op de Stoel van Petrus. Dat was eenmaal gebeurd, in 1073, toen de Benedictijn Hildebrand, secretaris van Paus Alexander II, Paus Gre- gorius VII werd. Men vertelt, dat de verkiezing van Pius XII nu reeds dadelijk bij algemene stem men vaststond, maar dat kardi naal Pacelli verzocht had, nog een stemming te houden, na over de keuze te hebben nagedacht. oe het zij, dat de Kerk in die tijd en in de jaren, welke daarop zouden en nog zullen! volgen, een buitengewone figuur, die in het bestuur van de Kerk a.h.w. bij zonder „getraind" was, nodig had, heeft de ervaring wel bewezen. En veel triester en grievender dan tóen wel iemand had kunnen denken, is de vrees voor het stormgevaar tegen de Kerk be waarheid. De storm van het nazi dom en het fascisme is na de oor log verkeerd in een orkaan van het godloos communisme. In die orkaan zijn door veler onverschil ligheid ook, duizenden zielen ont worteld. De satanische verblin ding van de vervolgers heeft ram pen over de Kerk gebracht in vele landen, maar nooit is verloochend de heilsbelofte van Christus, dat de poorten der hel de Kerk niet zouden overweldigen. In de branding van de toene mende storm van vervolging en vernietiging staat Pius XII als de schitterende stuurman op het schip van Petrus' Kerk. Hij staat daar als de onverschrokken ver dediger en handhaver van do waarheden, die God in zijn o p e nbaring bekend maakte of die uit deze waarheden logisch vol gen; ook van de natuurlijke waar heden, die aan de openbaring ten grondslag liggen of erin zijn op genomen; als de leider van de gelovigen, om in de wis selende omstandigheden van tijd en plaats hun plichten te kunnen vervullen, die uit de openbaring volgen; als de Opperpriester LONDEN, 1 April (A.P.). Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vandaag de beschuldiging van Rusland, als zou het voorgestelde Atlantische Pact een schending van het Handvest der UNO en van het Engels-Russische vriendschaps verdrag betekenen, van de hand gewezen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde even eens de beschuldigingen in het Memorandum als volkomen onge motiveerd. Washington heeft nog niet officieel gereageerd, maar een vooraanstaand functionaris van het State Department zei, dat de Russen zich geen zorgen behoeven te maken. Het enige wat zij moeten doen is: geen land van het Atlantisch Pact aanvallen! Zowel in de Engelse als in de Franse reactie wordt nogmaals de nadruk gelegd op de wil tot vrede die in het Pact verankerd ligt. Van welingelichte zijde werd ver nomen dat Groot-Brittannië geen stappen zou doen om het vriend schapsverdrag met Rusland op te zeggen en men verwachtte in Londen evenmin dat de Sowjet- Unie dit zou doen. De Franse zegsman verklaarde dat zijn land van plan is de Rus sische nota te beantwoorden, doch dit zou eerst geschieden, nadat Schuman met de andere ministers die het Pact ondertekenen, overleg had gepleegd. De antwoorden aan Rusland zouden dus gecoördineerd worden, doch door de betrokken landen afzonderlijk naar Moskou gezonden. In tegenstelling met de opvat ting in Londense regeringskringen verwachten welingelichte diplo maten iri Moskou, dat de Russen na de ondertekening van het At lantisch Pact, de Brits-Russische en Frans-Russische verdragen als ongeldig zullen beschouwen. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft, dat de indruk gevestigd is, dat het Kremlin het Memorandum eerder met propa gandistische doeleinden heeft doen uitgaan, dan dat zij is bedoeld als een diplomatieke nota in de ware NOG GEEN SOWJET-NOTA TE DEN HAAG In verband met de door Radio Moskou bekendgemaakte Russische nota aan de landen van het Atlan tisch Pact verklaarde men vandaag te bevoegder plaatse te Den Haag, dat een nota van de Sowjet-Unie hier niet ontvangen is. Het bericht wekte daarom enige verbazing, om dat het geheel ongebruikelijk is, de Inhoud van een diplomatieke nota te publiceren voordat zij is aange boden. Het lijkt wel iets op een lucht landingsoefening, maar dit zijn twee matrozen, die zich op het oorlogsschip „Excellent" in de haven van Portsmouth voorbe reiden voor het militaire tour- nooi, dat in Juni in Olympia (Londen) wordt gehouden. die voor geheel de Kerk niet alleen de volle priesterlijke be diening uitoefent, maar ook de ongerepte handhaving ervan ver zekert volgens de instelling door Christus. Aan de Leraar der Volkeren, die hen de goddelijke waarheid doet kennen, aan de Leider der mensen op de weg naar God, aan de Op perpriester en Paus van Rome, de eer en de aanhankelijkheid en de liefde, die een Ware Vader van Zijn goede kinderen mag ver wachten en daarin en daarmèè brengen wij, mét hem en met het gehele Christenvolk, eer en glorie aan God, door Wien wjj zijn en het leven hebben. Dat een leven in dienst van God behoort te zijn, naar het glanzend voorbeeld van de jubilerende Paus, die ons voort durend gebed, naast onze stoffe lijke hulde, dubbel en dwars ver dient! I zin des woords. Zij kan de voor bode zijn van een Sowjet-Russi- sche actie, bestaande uit het in dienen van een resolutie bij de Verenigde Naties, waarin het At lantisch Pact wordt veroordeeld, of een opzeggen van de bestaande verdragen met Engeland en Frankrijk. Waarnemers der Westerse lan den verwachtten, dat het Kremlin een propagandacampagne zou in zetten, met het doel de sterke po litieke uitwerking van het Pact zoveel mogelijk te neutraliseren. Dit vooral met het oog op de uit werking in de Satelliet-staten. Minister Spaak achtte het be langrijkste deel in de nota de ver klaring, dat de Sowjet-Unie geen agressief doel nastreeft. Ook vrouwen nemen in de Sow- jet-zóne van Berlijn de spade ter hand. Zij worden Zondags bij het puinruimen aan het werk gezet. De eerste aardbeien Vrijdag werden bij de veiling Kennemerland te Beverwijk de eer ste aardbeien aangevoerd, die voor 818 cent per stuk verkocht wer den. Op 26 Maart j.l. eindigde de walvisvangst in de Zuidpoolwate- ren, hetgeen voor de „Willem Ba rendsz" van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. te Amsterdam het afsluiten van een gunstig vangstseizoen be tekende. Dat de vangstcapaciteit door de beschikking over tien jagers i. p. v. 8 in het vorig seizoen inderdaad vergroot is, blijkt uit de productie cijfers. De totale productie bedroeg 105.040 vaten (17.507 ton) traan, 4.168 vaten (694 ton) spermolie en ongeveer 100 ton aan bijproducten. De cijfers over 1947/48 geven voor traan, spermolie en bijproduc ten resp. 13.033 ton, 1176 ton en 130 ton aan, hetgeen voor het sei zoen 1948/49 een hogere traanop- brengst van bijna 4500 ton bete kent. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, kan de „Willem Ba rendsz" begin Mei In Nederland verwacht worden. LAKE SUCCESS, 1 April (A.N.P.—Anefa)Twee brieven, gedateerd 3* Maart, waarin Australië en India een verzoek indienden bij Trygve Lie, om de Indonesische kwestie als aan vullend agendapunt op te nemen bij de door de assemblee van de Veiligheidsraad in het tweede gedeelte van haar derde zitting te behandelen onderwerpen, waren vrijwel gelijkluidend. Behalve dit verzoek behelsden deze brieven niets. De Australische gedelegeerde J. D. L. Hood verklaarde hier Don derdag, dat dit verzoek is inge diend gezien het in gebreke blij ven door Nederland om te voldoen aan de resoluties van de Veilig heidsraad. Dat dit verzoek wordt gedaan aan de assemblee betekent niet, dat de indieners critiek wil len uitoefenen op de Veiligheids raad, hun bedoeling is alleen, de vrienden van de republiek in de gelegenheid te stellen, in de as semblee hun zienswijze kenbaar te maken. In de Amerikaanse pers te New York wordt deze stap gekenschetst als het resultaat van besprekingen tussen de landen van de Nieuw- Delhi conferentie, hoewel, naar werd vernomen, enige dier landen zich niet met deze stap van India en Australië hebben willen inla ten .Dat Australië tot de initiatief nemers behoort, wordt hier van te meer betekenis geacht, omdat dr. Evatt voorzitter is van de as semblee en een grote invloed heeft in de zaken van de Verenigde Naties. Palar verklaarde, dat deze stap hem welkom is. Een woordvoer der van de delegatie der Verenig de Staten zeide, er door te zijn verrast. Volgens een der bepalingen van het handvest zal de assemblee zich onthouden van enigerlei aan beveling met betrekking tot een geschil of een bepaalde toestand RADIO-UITZENDING PAUS-MIS VATICAANSTAD, KNP, 1 April Zoals reeds bekend is, zal Z.H. de Paus Zondag 3 April om 9 uur in de St. Pieter twee H. Missen op dragen ter gelegenheid van Zijn vijftigjarig priesterfeest. Deze plechtigheid zal door Radio Vati- cana worden uitgezonden op de kortegolf in de 31 en 50 meterband en op de middengolf van 391 meter. De Italiaanse radio relayeert deze uitzending op zijn kortegolfzenders voor de wereldomroep in de 19 en 25 meterband. De uitzending begint reeds om 8.40 uur. Reeds werd medegedeeld, dat Z. H. de Paus deze dag vooral in stil te en gebed wil doorbrengen en al leen een audiëntie wil verlenen aan 25.000 schoolkinderen op het Bel- védérehof aan het Vaticaan. Aardbeien naar Engeland In het Handelsverdrag tussen Engeland en Nederland is voor wat betreft de export van fruit naar Engeland o.m. voorzien in de leve ring van 150 ton aardbeien. Vrijdagmiddag werden de eerste twee kistjes met aardbeien per KL M-vliegtuig naar Londen vervoerd. „zolang de Veiligheidsraad met betrekking tot dat geschil of die toestand de hem opgedragen func- lie uitoefent", tenzij de Veilig heidsraad „daartoe het verzoek doet". Ofschoon in het huidige stadium de Indonesische kwestie nog voorkomt op de agenda van de Veiligheidsraad, sluit artikel 12 van het handvest, volgens een van gezaghebbende zijde uit de V.N. gegeven interpretatie een debat (in tegenstelling tot het doen van aanbevelingen) over een bepaalde aangelegenheid door de assemblee niet uit, ook al maakt zij nog een onderwerp van behandeling door de Veiligheidsraad uit. CLAY VERLEENT GRATIE FRANKFORT, 31 Maart (AP) - Gen. Clay heeft de doodvonnissen van nog twee Duitsers, die tijdens het offensief van von Rundstedt onbewapende Amerikaanse solda ten hebben doodgeschoten, veran derd in levenslange gevangenis straf. Tot nu toe heeft de generaal 5 van de 12 uitgesproken doodvon nissen bevestigd en er 5 verandert in levenslange gevangenisstraf, omdat het mogelijk is, dat sommi ge van de bekentenissen onder dwang verkregen zijn. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 17 Maart 1949: Sold. A. Koning uit Vleuten. Gesneuveld 20 Maart 1949: Wachtmeester G. C. Ton uit Gorinchem. Gesneuveld 22 Maart 1949: Korp. G. J. Kleinherenbrink uit Wijhe (O.) Sold. D. van Mourik uit Vianen. Gesneuveld 23 Maart 1949: Sold. L. van der Leer uit Barendrecht (Z.H.) Sold. J. H. N. te Lintelo uit Enschede. Sold. A. J. Nannes uit War- menhuizen. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 24 Maart 1949: Sold. Ie kl. F. J. H. Render uit Enschede. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 6 Maart 1949: Amb. sold. 2e kl. J. Taslatu. Gesneuveld 7 Maart 1949: Tim. korp. inf. P. Delo. Man. korp. inf. J. G. Tewu. Overle den t.g.v. oorlogsverwonding op 7 Maart 1949: Sang. serg. inf. U. F. Rakinaung. Gesneu veld 8 Maart 1949: Sold. Ie kl J. S. Kaunang. Gesneuveld 9 Maart 1949: Res. Ie It. J. Latumahina. Man. serg. inf. J. Polu. Gesneuveld 11 Maart 1949: Toradjo sold. 2e kl. inf. Anna. Toradjo sold. 2e kl. inf. Moro. Man. sold. 2e kl. inf. A. Pelealoe. Gesneuveld 12 Maart 1949: Soend. sold. Ie kl. inf. Eje. Soend. sold. Ie kl. inf. Ene. Soend. sold. Ie kl. inf. Dandi. Jav. sold. 2e kl. Kasi- mo. Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 12 Maart 1949: Sold. 2e kl. P. E. Soemampow. Allen afkomstig uit Indonesië. VERSCHEEN Donderdag het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer om het ontwerp van wet, houdende „bevoegdheid tot het treffen voof voorzieningen in verband met de verwezenlij king van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens", gisteren reeds is de Memorie van Antwoord hierop aan de Tweede Kamer aangeboden. Twee onderzeebootjagers Hr. Ms. Onderzeeboot jag er „Queen Wllhelmina" is aangewezen om dit seizoen te fungeren als visserij-po li tie-vaartuig (toezicht op de visse rij op de Noordzee). Het schip komt als zodanig op 1 Mei in dienst. Hr. ms. onderzeebootjager „Johan Maurits" is in dienst gesteld als artillerietender en als oefenschip voor duikbootbestrijding. Beide schepen hebben hun basis te Den Helder. Wegenwacht rijdt op bollen-Zondagen Op de Zondagen, waarop alge mene ontheffing van het Zondags rijverbod wordt verleend, in ver band o.m. met de bloeitijd van bol lenvelden en boomgaarden, zal de ANWB-wegenwacht een beperkte dienst onderhouden. Dit geldt ech ter niet voor eerste Paasdag. De regering heeft begrip voor de ernstige teleurstelling, welks in het voorlopig verslag van verschil lende zijden is geuit over de ge hele gang van zaken met betrek king tot het vraagstuk van wijzi ging van de grens tussen Neder land en Duitsland. Zij wenst bui ten twijfel te stellen, dat deze te leurstelling door haar wordt ge deeld. Sedert het ogenblik, waarop nog tijdens de oorlog, de Nederlandse regering te Londen het denkbeeld naar voren bracht, dat de schade, door de Duitse bezetting aan ons land toegebracht, voor een deel zou kunnen worden vergoed door afstand van grond, heeft in ons land het probleem van de grens wijzigingen veler levendige be langstelling gehad. Deze belang stelling is ongetwijfeld mede te verklaren uit het feit, dat inder tijd de indruk was verkregen, dat aan geallieerde zijde voor deze verlangens steun kon worden ge vonden. Het heeft echter geen zin de ogen te sluiten voor de factoren van politieke aard, welke in feite reeds terstond na de Duitse capi tulatie het gehele Duitse probleem zijn gaan beheersen. Ten tijde van de conferentie van Potsdam zagen de westelijke geallieerden die 't standpunt hadden ingenomen, dat over alle aan Duitsland op te leg gen maatregelen overeenstemming moest bestaan zich ten aanzien van de oostelijke grens van Duits land voor een fait-accompli ge steld. Dit fait-accompli werd door hen niet aanvaard en hieruit vloeide voort, dat moest worden afgezien zelfs van de voorlopige verwezenlijking van punten, die de eigen positie zouden kunnen verzwakken. Eerst toen na enige jaren bleek, dat een vier mogend- heden-overeenkomst over Duits land niet mogelijk tvas, zijn de westelijke geallieerden bereid ge vonden om een voorlopige verwe zenlijking van bepaalde grenscor recties in overweging te nemen. Engegland leent- aan Rusland LONDEN, 31 Mrt. (AP). En geland heeft heden bekend ge maakt, dat het voornemens is, Rus land de komende 12 maanden 9 millioen pond voor te schieten voor de aankoop van niet militaire goe deren. Een woordvoerder van het Minis terie van financiën verklaarde van mening te zijn, dat dit voorschot aan Rusland verband houdt met een overeenkomst betreffende niet mi litaire goederen, die in 1941 met Rusland is gesloten. Het voorschot komt in de begro ting voor onder het hoofd: bevoor rading, levensmiddelen en gemeng de diensten. Op de werf van de firma Schut in -Martenshoek (Cron.) wordt met man en macht gewerkt aan de reddingboten voor de „Oslo fjord". Het vlaggeschip van de Norsk Amerika Linje. Deze red dingboten worden geheel van aluminium vervaardigd en zijn zo geconstrueerd, dat ze niet kunnen zinken. MADRID, 1 April (AP) Gene raal Franco heeft de tiende ver jaardag van zijn overwinning in de Spaanse burgeroorlog met een mili taire parade gevierd. Twee uur lang stond Franco in de houding, terwijl 15.000 soldaten, die alle tak ken der Spaanse strijdmacht verte genwoordigden voorbij trokken. De Falanx was hier niet bij. Volgens de New York Times zou minister Stikker in de bespreking die hij Donderdag met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, gevoerd heeft, enige teleurstelling getoond heb ben inzake de meningsverschillen, die in het verleden tussen Wash ington en den Haag omtrent Indonesië bestonden. Het blad verwacht in dit ver band, dat het voorgestelde Ame rikaanse program voor levering van militaire goederen aan West- Europa naar alle waarschijnlijk heid wederom de oorzaak zal zijn, dat in het Huis van Afgevaardig den en in de Senaat pogingen zul len worden gedaan om de toewij zingen van het E.R.P. aan Neder land te onthouden, hangende een oplossing van de Indonesische kwestie. Volgens de New York Times heeft de botsing van de koloniale traditie van Nederland en de anti-koloniale traditie van de Verenigde Staten de betrekkin gen tussen den Haag en Washing ton in „een veel ernstiger positie gebracht dan algemeen op het Ca pitol bekend is". Het blad zegt, dat de woorden van minister Stik ker in zijn verklaring van giste ren tegenover de pers, toen hij zeide: „het gehele probleem is, dat de .een de ander moet vertrou wen", slechts een beleefde toe speling is op de mening van de Nederlanders, dat zij het recht hebben een gelijke behandeling te verwachten iri het kader van de E.C.A. en het Atlantisch Pact zonder strafbaar gesteld te wor den voor hun Indonesische poli tiek, die zij rechtvaardig achten. Aan de andere kant worden op het State Department en in het bij zonder op het Capitol „minder edele adjectieven gebruikt ter kenschetsing van het gebruik van geweld tegen de Indonesiërs dooi de Nederlandse regering" en daar om zullen de ministers Acheson en Stikker waarschijnlijk weder om besprekingen moeten voeren alvorens deze meningsverschillen uit de weg geruimd kunnen wor den, aldus de Nèw York Times. Genoemd program voor West- Europa zal waarschijnlijk op Ca pitol besproken worden lang voor dat de conferentie te Batavia is afgelopen, zo schrijft het blad, dat toevoegt: „dat is eèn van de rede nen, waarom minister Acheson uitdrukking zou hebben gegeven aan de hoop, dat men spoedig tot een vergelijk zou kunnen komen". BELOFTE VAN MILITAIRE STEUN WASHINGTON, 1 April (Reu ter). Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft op een pers conferentie te Washington voor speld, dat Italië aan zijn militaire verplichtingen ten aanzien van het Noord-Atlantisch verdrag zou voldoen zonder afbreuk te doen aan de beperking, die het land bij het Italiaans vredesverdrag is op gelegd. Italië kan uit eigen mid delen belangrijke strategische ba ses onderhouden, die, in geval van agressie, ter beschikking van de Atlantische Unie gesteld zouden kunnen worden, aldus Sforza. „Maar eigenlijk geloof ik in vrede, ik ben zeker van vrede", zo voeg de hij er aan toe. Vele diplomatieke vertegenwoor digers waren aanwezig, o.a. de Britse, Amerikaanse en Franse zaakgelastigden. De bewoners van Madrid hadden een halve dag vrij om naar de parade te kijken. Er waren 20 nieuwe Spaanse le gerauto's, die 105 milimeter-kanon- nen voorttrokken, maar het grootste deel van de wapens stamde uit de tijd van de burgeroorlog. Gisteravond heeft Franco een radiorede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat het de plicht van het volk was om de idealen, waarvoor zijn volgelingen tijdens de bloedige strijd gevallen waren, in vervulling te doen gaan. Hij deed een hevige aanval op de communisten, de Russen, de socia listen en de vrijmetselaars, die „op dit ernstige uur, ons vasteland be dreigen". Hij zei, dat in de afgelo. pen tien jaar van zijn bewind grote vooruitgang was geboekt, doch dat het volk nog vele moeilijkheden zou moeten overwinnen en zware offers zou moeten brengen. De generaal liet zich minachtend uit over de landen, die de „slaven zijn geworden van hulp uit het bui tenland". Franco zei, dat de nationalistische overwinning een triomf was ge weest over de „binnenlandse ont wrichting" en van „Spanje over een anti-Spanje". Sinds die tijd, aldus Franco, hadden de vrijmetselarij en het communisme op fanatieke wijze getracht „een bres in onze verde- dingslinies te slaan" Rusland zaait in dë meeste lan den van de wereld op systematische wijze het zaad van „onveiligheid, terrorisme en wanorde, doch op het ogenblik tracht men de hulp van Spanje te verkrijgen, niet om „de hoogte van de Pyreneeën", doch .omdat de Ver. naties die gegrond vest zijn op rust en veiligheid, er achter staan". De generaal pleitte tenslotte voor versterking van de nationale een heid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1