Het wetsontwerp materiële oorlogsschade slechts als noodwet te aanvaarden Bij de wegwijzer van een nieuwe tijd De Hongaren werken ten bate van Stalin onder een schrikbewind Margaretha Sinclair, en nieuw dio Vaticana rdt ingericht niet beter? Maandag 4 April 1949 PAG. 3 Oorlogsgetroffenen vergaderden te Den Bosch Mits het nog op tien punten wordt gewijzigd Oplossing mogelijk door vermogens omslag Averill Harriman in ons land „De Nederlander" verdwijnt Van het levende land De Paus der naastenliefde Met Pasen bloeien de bollenvelden Arbeiders hebben het grootse bedrog te laat ontdekt De rode wolf in witte schaapskleren het simpele fabrieksmeisje uit Edinburgh Haar faam verbreidt zich in gehele wereld fraagt EHANGSELS pige gegevens kan sgaan dat Noordhol- Ide hand heeft bijge- de nieuwe Pauselijke illustratie enkele cij- Dekenaat Alkmaar. tius f 1000, St. Domi- St. Joseph f866, Hei- itricum f 740, Limmen oot f 283, Egmond aan mond a. d. Hoef f 272, 4, Heer Hugowaard, lies in totaal f 954, 800, Tuitjehorn f230, en f380. Dekenaat Schagen. 70, 't Zand f 416, Wie- 470.65, Den Helder en Paulus) f 651. vna f 200, Breezand Oude Schild (Texel) olytushoef 100, Bur- 0, Nieuwe Niedorp ruiten West Friesland. 42, Avenhorn f 427.90, er f 215, Nibbixwoud ;num f 480, Wester- >5, Hoogwoud f 490. ER WACHTING door het K.N.M.I. te ïg van Maandagavond zond: ICHT DES NACHTS! Ie nacht tijdelijk op- ninder zacht. Morgen lemende bewolking, bijna overal droog er dezelfde tempera- daag. Langs de Wad- aanvankelijk nog rerigens meest matige West en Zuidwest. huis te kopen, dit in ambtswoning voor de en de kapitale ambts- de heer Bosma in te raadhuis. len immers wel een gen raadhuis krijgen, het oog op het uitbrei- ïde dorpskern forme- het huis van Jaspers blijft. Dit voorstel an twee kwaden het sikman vraagt wat de daar zelf van denkt, antwoord hierop, dat ning minder geschikt pperszaak van Jaspers, orstel van v. Zoonen 2 stemmen verwor- van de Burgemeester cijfer aangenomen en Contra verkopen, telt daarna voor, hét en de woning waarin is gevestigd te ver- Weth. Zoonen hierop, uis voor bewoning ab- hikt is, en er is ook nd bij. tegen het verkopen tariswoning, omdat de in beide kanten ook nte toebehoren. Waar- niet verhuren? Voor Ihuis ziet hij 3 moge gemeente maakt er van, of verkoopt het niging, of sloopt het. olkman heeft van de gehoord dat dit soort gens de Commissaris verkocht moeten wor- lonen: „Wel verd...., nag zelf toch nog wel eigen gebouwen zeg en Stadegaard en Wit bezwaar tegen het de woning. De heer aagt bovendien naar lor een dorpshuis. Nu il ij ken te zijn, zou de er ook veel voor n een vereniging te 'dt aan B. en W. vrij en om naar bevind beide gebouwen te Jrbij met de wensen ekening dient te wor- .Voningbouw-credieten. van B. en W. wordt esloten om van ge- iouw-credieten te ver- particulieren. Deze men verkrijgen voor /an een huis met of sruimte. De gemeente iet verlenen tot 85% osten onder hypothe- Men moët dus zelf 15% van de kosten, kapitaal of uit een Na 10 jaar moet al- elost. Dat kan want Rijk het onrenda- het crediet aan de fen kan het restant euwe 1ste hypotheek raad echter, dat aan rdere kanten zitten. zijn voor de ge- direct gunstig. Men el evenwel aan, ten- ven van particuliere htig te stimuleren, trachten iets gun- rden te verkrijgen. kunnen ter secre- wenste inlichtingen raag bracht de heer voorzieningen voor /an particulieren ter de toezegging dat zullen beraden over an een ophaaldienst, titer niet verwachten liddellijk in kannen zijn. ZATERDAG hield de Landelijke Federatie „Stichtingen van Oorlogsgetroffenen" in de grote Casinozaal te 's-Hertogen- bosch een studiecongres inzake 't voor hen zo belangrijke onder werp „Oorlogsschaderegeling". Het congres werd bijgewoond door ruim 1300 oorlogsgetroffenen uit het gehele land. Ook leden van de Volksvertegenwoordiging gaven blijk van belang stelling. Zo merkten wij o.m. op de Kamerleden prof. mr. C. P. M. Romme, Th. S. j. Hooy, j. W. IJsselmuiden, allen van de K.V.P.-fractie en mr. C. J. A. M. ten Hagen (PvdA) en vele burgemeesters van plaatsen uit de getroffen gebieden. De voorzitter van de landelijke Fe deratie, de heer J. A. Koops uit Venlo sprak in een openingswoord o.m. zijn bewondering uit voor de wijze, waarop de eerste na-oorlogse regering ons arm land hebben dur ven te besturen. Ook voor de minis ter van Financiën, prof. mr. P. Lief- tinck, had hij, ondanks het feit, dat hij oorlogsgestroffene is, waarderen de woorden. Wij moeten hem aldus de voor zitter er echter van overtuigen, dat wij oorlogsgetroffenen niets meer en niets minder vragen dan een alleszins rechtvaardige regeling van vergoeding bij geleden oorlogs schade. Na het openingswoord werden de volgende drie prae-adviezen uitge bracht: „Is een bevredigende vergoe ding van oorlogsschade mogelijk?" door de heer Ad. Hanegraaf: „Her bouw in theorie en praktijk", door de heer A. Schouten en „Bedrijfs leven en Oorlogsschade" door de heer W. Perquin. De prae-adviseurs zijn alle drie bestuurslid van de Federati. In de prae-adviezen werden de bezwaren uiteengezet t.a.v. de Me morie van Antwoord op het wets ontwerp „Oorlogsschaderegeling", waarin volgens de prae-adviseurs door de regering zo goed als geen enkele verbetering op reeds eerder geuite bezwaren werden aange bracht, doch waarin zij zelfs kans heeft gezien de toegedachte bedra gen voor vergoeding met 776 mil- lioen, d.i. 17 pCt. te verminderen. De Memorie van Antwoord wordt door hen dan ook als zeer onbevre digend beschouwd. Men heeft echter nog steeds een groot vertrouwen m de Volksvertegenwoordiging. Im mers grote groepen Kamerleden heb ben het wetsontwerp èn om de rechtsgrond èn om de verschillende bepalingen scherp bekritiseerd en zelfs onaanvaardbaar genoemd. Grote groepen, dat wil o.a. zeg gen de K.V.P.-fractie, die zowel de economisch zwakkeren als de econo misch sterkeren recht op integraal herstel toekent. Alleen wanneer volledig herstel van alle getroffenen gevaarlijk zou kunnen zijn voor de welvaart van het land, dan zou zij een zekere diffe rentiatie naar draagkracht willen aanvaarden. Een tweede groep van verscheide ne leden, waartoe volgens de heer Hanegraaf, vermoedelijk de meeste afgevaardigden van de A.R. en C.H. hebben behoord, drukt zich nog scherper uit en ziet maar één op lossing en wel recht op integraal herstel van alle getroffenen. Tegenover deze Christelijke groe pen staat eveneens volgens de heer Hanegraaf een andere van vele le den, waarin hoofdzakelijk de P.v.d. A. gezien moet worden. Zij stelt zich vrijwel volledig achter het wetsont werp. Het eerste grote gebrek, dat door de Federatie van Oorlogsgetroffe nen in het wetsontwerp wordt ge signaleerd is het foutieve systeem bij de waardevaststellingen. Daar deze de grondslag vormen voor de vergoedingsregeling komt hierdoor volgens de oorlogsgetroffenen de hele zaak op losse schroeven te Een rechtvaardige oplossing voor de vergoeding van geleden oorlogs schade wordt volgens de prae-advi seurs op dit congres alleen mogelijk geacht door een financiering van een volledige oorlogsschadevergocding door een vcrmogensomslag. Let wel, een vermogensomslag, dus niet een vermogensheffing, maar een verlengstuk van de vermogens- aanwasbelasting. Een ressentie. Aan het slot van het congres werd door de voorzitter, de heer J. A. Koops een resolutie voorgelezen, welke ter kennis zal worden ge bracht van de regering en de volks vertegenwoordiging. In de resolutie liggen de besproken prae-adviezen van deze middag ge heel vervat- De Federatie is daarin van oor deel: 1. dat het onderhavige wetsont werp in genen dele aanleiding geeft tot de verwachting, dat de getrof fenen hersteld zullen worden in hun economische en sociale positie in verhouding tot hun gelijken en daarom als definitieve regeling on aanvaardbaar is: 2. dat de acute nood van talrijke getroffenen ertoe dwingt het wets ontwerp thans als noodwet te aan vaarden, mits op tien punten gewij zigd en mits de bepaling wordt op genomen, dat binnen vijf jaar een definitieve regeling zal volgeps op grondslag van integraal herstel. De tien wijzigingen zijn: 1. Het principiële recht van de oorlogsgetroffene op volledige ver goeding moet in de wet worden vastgelegd. 2. De rijksbijdrage voor totaal verwoest onroerend goed mag nooit lager worden vastgesteld dan op 75 pC.t van de bouwwaarde Mei '40. 3. Een jaarlijkse rente moet wor den uitgekeerd over de waarde van, al dan niet, onteigende gronden on der verwoeste panden, .zolang her bouw van het verwoeste pand on mogelijk is. 4. Iedere getroffene moet voor de bouw van een woning en een be drijfsruimte, al dan niet in een ge bouw gecombineerd, volledige toe passing kunnen verkrijgen van de regeling van art. 8, mits het bouw volume niet groter is dan het ver woeste pand en de maximale bouw waarde van ieder de grens van f 5000 per Mei 1940 niet overschrijdt, met dien verstande, dat hij bij over schrijding van deze limiet van art. 8 kan profiteren tot de aangegeven limiet en voor het bouwen deze li miet te gebruiken bouwvolume de mogelijkheden van art. 71 kan be nutten. (Red. Art. 71 regelt de vergoe ding voor de beleggingsobjecten door toekenning van een Rijksbij drage op prijspeil 1940, aangevuld met opbouwcredieten, waarvan het onrendabele gedeelte eventueel zal kunnen worden omgezet in een uit gestelde bijdrage. In artikel 8 regelt de Minister voor de objecten, welke een persoonlijke of maatschappelijke functie vervullen, de vergoeding in principe op basis van de vervan gingswaarde, 5. De huurwaarde van de nieuwe panden mag voor de berekening van de rendabele waarde volgens art. 71 niet hoger worden gesteld dan de huurwaarde van het verwoeste pand. 6. Bij de verdeling van het be schikbare bouwvolume dienen oor logsgetroffenen, die wensen te her bouwen. voorrang te verkrijgen, on verschillig de omvang van de bouw. 7. Bij grondonteigening dient de getroffene recht te krijgen op grond met gelijke waarde en gelijke bouw- gelegenheid. De onteigening mag eerst doorgang vinden nadat de vergoeding door grondruil is gere geld. 8. Bij schadevaststelling van in boedels dient de totale aftrek voor niet erkende schade (wegens z.g. luxe) en voor afschrijving samen niet meer te bedragen dan 25 pCt. van de opgegeven schade. Het voor de kernvoorziening vastgestelde mi nimumbedrag dient met een bijslag voor elk kind te worden verhoogd. Voor de totaalgetroffenen, die die noodgedwongen minderwaardige goederen moesten kopen, dient een niet erkende schade (wegens z.g. toeslag op de schadevaststelling te worden gegeven. 9. Bij de vaststelling van schade aan bedrijfs-uitrustingen mag niet meer dan 25 pCt. op de aankoop prijs worden afgeschreven. Bij ge dwongen bedrijfsstilstand wegens verlies van de bedrijfsuitrusting en de onmogelijkheid deze spoedig te herstellen, dient de Rijksbijdrage verhoogd te worden met de bedra gen," welke men gedurende de be drijfsstilstand aan de liquide mid delen heeft moeten onttrekken voor noodzakelijk levensonderhoud. 10. De rechtszekerheid dient te worden bevorderd door het geven van ruime openbaarheid aan uitvoeringsbepalingen De reizende ambassadeur voor 't Marshall-plan, Averill Harriman, is Zondag van Kopenhagen met 'n speciaal vliegtuig van de United States Airlines op Schiphol gearri veerd. Hij werd begroet door de Ameri kaanse ambassadeur dr. H. Baruch, door het hoofd van de Marshall missie in Nederland dr. A. Valen tine en enige andere Amerikaanse hoogwaardigheidsbekleders. Het gezelschap is per auto van Schiphol naar Den Haag gereden, waa de lunch gebruikt werd in restaurant Royal aan de Lange Voorhout. De heer Harriman is gast van de Amerikaanse ambassa deur. Naar wij vernemen zal het Dag blad ..De Nederlander" met ingang van 5 April a.s. ophouden te ver schijnen. Naar wij van de zijde der hoofdredactie vernemen, moet de oorzaak gevonden worden in me ningsverschillen die zich in de kring der Christelijke Historische Unie voordoen ten aanzien van de in Indonesië te volgen politiek. artikel 71, een betere schadevergoe ding te geven, wat gezien de be perktheid van de middelen ten kos te zal gaan van de categorie, val lende onder werkingssfeer van art. 8, welke in feite de economisch zwakkeren zijn en 80 pCt. vormen van de Brabantse getroffenen, werking treding van de Noodwet de getroffenen nog drie maanden gelegenheid te geven aanvullende of nieuwe schade-aangiften te doen en bezwaarschriften in te dienen tegen reeds opgegeven voorlopige vast stellingen; door het instellen van on partijdige regionale beroepsinstan ties voor de behandeling van deze bezwaarschriften. Buiten het verslag om plaatsen wij hier gaarne een uitspraak van het Advies- en Bemiddelings Or gaan voor Oorlogsgetroffenen. Daar een relatief groot" gedeelte van de getroffen panden in Noord- Brabant vallen onder artikel 8, con cludeert bovengenoemd Orgaan, dat het voorliggende wetsontwerp niet ongunstig voor Brabant genoemd alle mag worden. Het Orgaan meent een en voorliuh- I tendens waar te nemen, die ten doel ting aan de getroffenen; door na in- heeft de categorie, vallende onder Het valt in toenemende mate op, hoe gering het aantal mensen is, dat, staande temidden van het volle le ven, zich bewust is, waarheen hun handelingen en strevingen onvermij delijk moeten leiden. Overgroot is het aantal, die buiten hun privé- doel, het verwerven van een bestaan en het behalen van winst, geen die pere kijk hebben op het geheel van de menselijke samenleving. Men kan het ook anders formuleren: er is een ontstellend gebrek aan werke lijke leiders in ons volk, die de gro te lijnen van een weldoordacht toe- komtspian duidelijk weten te maken aan hun volgelingen. Bijna steeds roeien we maar wat, vergaderen we maar wat, halen contributies op en schrijven getrouw het jaarverslag. Het typische verschijnsel van onzen tijd" is het grote gemis aan verant woordelijkheid voor de allereerste vragen, welke men noodzakelijk eerst moet beantwoorden, zal het eigenlijke practische werk geen ein deloos gemodder blijven. Oriënte ring op het doel van ons werk en vervolgens op de middelen, die naar het welomschreven doel kun nen Ifeiden, missen wij noch al te veel. Want men wil geen geeste lijke concentratie meer, de inspan ning en de conclusie vreest men al bij voorbaat. Doe maar wat, praat maar wat, zeg maar een puntig smoesje: Hoera, we leven nog! In het aangrijpende boek: „Stalingrad," van Theodoor Plivier, treft onder vele andere symptomen ons vooral dit, dat de zogenaamde leiding van het zesde leger, staande temidden van een doelloze en hartverscheu rende mensenslachting, niets anders weet, dan zo goed mogelijk de dis cipline te handhaven en de uitwen dige orders op te volgen. Tot in het waanzinnige gaan zij door met het geven van orders, zelfs het execute ren van in slaap gevallen uitgeputte soldaten, omdat zij tot een mecha nisme geworden zijn van een mili tair systeem, dat „Befehl ist Be- fehl" 'tot grondwet had. Ieder wist, dat het volkomen doelloos was, ie der wist, dat zij tot de laatste man werden opgeofferd aan een volsla gen fictie, maar niemand durfde het uit te spreken: het zelfstandig den ken kende men niet meer. Met zorg zien wij dezelfde ver- OPEN BRIEF AAN RAAD VAN MINISTERS 'S-GR4VENHAGE. Een aan tal Nederlanders heeft een open brief gericht tot de Raad van Mi nisters. Hierin wordt o.a. gezegd: „De toestand in Indonesië dwingt de regering en dwingt ons gehele volk tot een verantwoor delijke beslissing. Wij zijn thans volledig in een impasse geraakt. Het geweten van velen in den lande wordt door de gang van za ken in stijgende mate verontrust. De tijd van beraadslagen, van aar zelende maatregelen en van voor stellen, die door de feiten achter haald worden, is voorbij. Vast staat daUhet thans drin gend vereist is tor een minnelijke schikking te geraken. De mili taire actie kost ons mensenlevens, werkkrachten, millioenen en in ternationale good-will, vertraagt de reconstructie van geteisterd In donesië en vervreemdt grote delen van de bevolking van ons. Voorgesteld wordt daarom o.m.: dat vertegenwoordigers van Ne derland en Indonesië op de kortst mogelijke termijn samen zullen komen om in gemeenschappelijk overleg als volkomen gelijkge rechtigden de mogelijkheden te onderzoeken en grondslagen te leggen voor een te vormen Unie. De Indonesische vertegenwoordi gers van deelstaten, republiek etc. zouden irvvolle- vrijheid en geheel volgens eigen inzicht moeten wor den aangewezen; aan alle Indone siërs zou zonder enige restrictie volle bewegingsvrijheid moeten worden toegestaan om tot die aan wijzing te kunnen komen. De be velvoering van onze troepen die een in gemeen overleg vast te stellen politionele taak te vervul len hebben, dient ten spoedigste te worden geregeld op een wijze die het vertrouwen van de Indo nesische bevolking waarborgt. Adressanten verzoeken vooral aan de R. v. Min.: „Nu eindelijk eens krachtdadig en zonder aanzien des persoons die personen te verwij deren, die in het verleden telkens weer uw .-bedoelingen hebben doorkruist en die gij met vaak onbegrijpelijke lankmoedigheid geduld, ja gehandhaafd hebt.". De oproep is o.m. ondertekend door prof. dr. N. A. Donkersloot, hoogleraar te Amsterdam; prof. dr. J. J. L. Duyvendak, hoogleraar te Leiden; dr. C. P. Gunning, rec tor van het Amsterdams Lyceum en prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleraar, oud-minister van O.K. en W., Groningen. valsverschijnselen in ons eigen volk. Op de vele, vele geleiden zo spo radisch een leider. Op de duizenden meelopers een enkeling, die zelf zijn marsroute bepaalt, op de door eigen zwaarte wegzakkende massa, zo zeldzaam een man. die tegen die domme stroom oproeit. Was het nu maar zo, dat deze geest voortkwam uit volgzaamheid en bescheidenheid, er ware veel goeds van te maken, maar in geen tijd is men zo weergaloos brutaal in het negeren van de diepste en zwaarste verplichtingenals de tijdgeest een andere weg gaat. In het mooie tijdschrift voor Ouders en Opvoeders staat een brief van een katholiek huisvader, die ver wonderd aan de redactie vraagt of het waar is, dat het boek: Het vol komen Huwelijk van dr. van der Velde op de Index staat. Hij heeft het al twintig jaar in huis en vindt het een zeer nuttig boek, waarin vele raadgevingen voorkomen, die men elders niet aantreft. Notabene! Een boek, dat door de Paus met name is veroordeeld, wegens zijn afschuwelijke theorieën op het ge bied van het huwelijk. Een boek, waarvan het kopen en bewaren, het uitlenen en lezen met de zwaarste straffen gepaard gaat, wordt aldus door een katholiek huisvader dom weg geprezen. Men grijpt naar zijn hoofd als men hoort, wat mensen, die een vooraanstaande plaats inne men in de katholieke samenleving, voor warhoofdige ideeën durven uiten, opgedaan uit die troebele neutrale bron van krant en tijd schrift, boek of brochure. Hoe blind moet men toch wel zijn, wanneer men nu niet inziet, dat ons katho lieke volk zijn eigen principiële voorlichting in goede katholieke kranten, tijdschriften en boeken no diger heeft dan brood. Het is niet erg, dat de strijd des geestes fel is in onze dagen. Strijd staalt karak ter, maar het is verschrikkelijk erg, dat duizenden katholieken geen be sef hebben van het hoe en waarom, onwetend en misleid maar doen en alle pogingen tot reveil en verdie- Op het Pausfeest van de Katho lieken van Freiburg in Duitsland huldigde de hoofdredacteur Hein- rich Höfler Paus Pius XII in het bijzonder als de Paus der naasten liefde. Toen de fronten ineenstort ten, zo zeide hij, kwamen als boden uit een wereld van barmhartigheid de hulpscharen in ons land, onder wie ook de leden van het Pauselijk Hulpwerk van de Vaticaanse Mis siën. Paus Pius XII was zonder overdrijving de eerste en grootste promotor van deze hulpacties. De instelling van de Pauselijke Hulpcommissie (Ponfificia Commis- sione Assistenza) was een voorbeeld voor bijna alle landen ter wereld. De wereld, vooral de wereld -van Zijn kinderen in het geloof, heeft de wens van Paus Pius XII begre pen. Het woord „Papstspende" (gave van de Paus) is voor millioenen mensen een verheugend begrip ge worden. Er kwam een edele wed strijd in de landen, wie het meeste zou geven. De wil van de Paus heeft de Caritas Internationalis wederom in" het leven geroepen. Heinrich Höfler dankte Paus Pius XII in het bijzonder voor Diens zorgen voor de Duitse krijgsgevan genen en voor Diens hulp aan de Duitse kinderen. ping tussen de benen lopen met hun afschuwelijk apathisch naam-katho- licisme. Maar het platteland is toch goed! O, Sancta Simplicitas! Is men ge heel-onthouder wanneer er geen gedistilleerd te krijgen is. is men asceet als men in de cel zit? Wan neer het moderne genotsleven onder het bereik van het platteland ge bracht wordt, dan kan pas blijken hoeveel karakter en verantwoorde lijkheidsgevoel, hoeveel deugd daar gevonden wordt. En die tijd is er nu! Het isolement wordt opgeheven, het platteland komt in de branding, door industrialisatie, door emigra tie, door de trek naar de stad, door de moderne geest in de dorpen zelf. Wie de werkelijkheid in de ogen durft zien, weet dat hier storm op til is. En wee het schip, wanneer het roer niet zit in een paar stevige mannenknuisten, die doel en midde len terdege kennen en daar naar handelen. Dat geldt op de eerste plaats voor hen, die geroepen en ge zonden zijn om ons goede volk te leiden, het geldt per saldo voor ieder van ons. En het is mijn vas te overtuiging, dat iedere man en iedere vrouw, die niet te bewegen is in de rijen van bewust strijdende katholieken te gaan staan, zijn plaats en die van zijn kinderen niet behoudt. Zij glijden mee, onherroe pelijk! Wie het zo ziet, kan niet an ders doen dan zijn beste krachten inzetten, overal waar het waarachtig heil van ons volk wordt bedreigd. En dan vindt zijn hand een over vloed van arbeid, en voor ieder ge paste arbeid. Daarom moet het'over al, tot in het eenvoudigste dorp, worden gezegd en herzegd: Het is de hoogste tijd om uit de slaap op te staan. Levend, stralend, enthou siast Christendom, toegepast op de volheid van het leven, dat is onze eigentijdse roeping. Daar staat de wegwijzer van den nieuwen tijd! TJEBBE DE JONG. Het hoogtepunt van het bloem bollenseizoen valt dit jaar precies tijdens de Paasdagen, zo vernemen wij van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Het gehele bollenseizoen bestrijkt dit jaar de periode van 6 April tot 10 Mei. De kleuren geel en wit do mineren in het begin dier periode, nl. van 6 tot 18 April, wanneer de narcissen in volle bloei staan. Te gen het eind van de narcissentijd mengen deze kleuren zich met felle kleurschakeringen der hyacinthen, welker bloeiperiode van 15 April tot 25 April valt. Tegelijk met de hyacinthen vangt ook de bloeiperi ode der tulpen aan, die echter een langere bloeitijd hebben dan de hyacinthen, nl. van 15 April tot 10 Mei. KOTTERS OP EIGEN KRACHT NAAR INDIA Uit IJmuiden zijn Zondag ver trokken de kotters 111 en 112, die door bemiddeling van een Amster damse scheepvaartkantoor ver kocht werden aan het gouvernement van India. De vaartuigjes, die gebouwd wer. den op een werf in Makkum, zijn bestemd voor de visserij van Bom bay uit en zullen trachten de reis op eigen kracht te volbrengen. Per soneel van het bureau Wijsmuller in Baarn brengt de scheepjes naar de plaats van bestemming. TOEN vorig jaar de communisten in Hongarije plotseling alle fabrieken met meer dan 100 man personeel nationaliseer den, zette zich terzelfdertijd de rode propaganda in beweging om de arbeiders het verlossende woord van Mathias Rakosi in te pompen: „U is het Rijk, gij bouwt voor uzelf. U is de fabriek, gij arbeidt voor uzelf!" De werkelijkheid doet zich thans wel anders voor. Wel zqn vele kleine kapitalisten uit de fabrieken verdwenen, maar niet de arbeiders kwamen daarvoor in de plaats, doch de enige groot kapitalist, de staat, die met alle middelen het doel nastreeft, Jozef Stalin te dienen, die volgens ont hullingen van de gevluchte Russi sche kolonel Gregor Tokayev de Rijkste man ter wereld is. Stakingen zijn verboden Reeds na enkele weken was 't voor iedereen duidelijk, dat de z.g. socialistische staat een ergere ka pitalist was dan de kapitalist die de arbeiders tot dusverre hadden gekend en meegemaakt. Het eerste werk van de socialis tische staat was de arbeiders te be roven van het recht om te staken en te bepalen, dat iedereen die wil de staken, bestraft kon worden met vijf jaar tuchthuisstraf. De arbeiders mochten niet meer van werk veranderen en 't arbeids bureau kreeg zoveel macht van de staat, dat het even onbeperkt de beschikking had over de Hongaar se arbeiders, als vroeger de slaven houders. Tegelijkertijd verkondigde men, dat de levensstandaard niet kon worden verhoogd dan door middel van een grote en goedkopere pro ductie der arbeiders. Dit was het begin van het Sta- chanovsysteem. Rakosi haalde de woorden aan van Stalin en beves tigde daarmede openlijk, dat het „socialisme" slechts bereikt kon worden met slavernij: „Het socia lisme kan slechts zegevieren op de basis van een grotere productiviteit der arbeiders en niet op basis van het kapitalisme." Het grote bedrog Hongarije voerde het Stachanov- systeem in door in alle fabrieken over te gaan tot accoordwerk, waartegen reeds sedert tientallen van jaren alle arbeidersorganisa ties hadden gestreden. Tezelfdertijd werd het minimum vastgesteld van hetgeen 'n arbeider moest presteren. Aan iedereen, die daar boven kwam, werden vrij plaatsen in de bioscoop en in de theaters toegezegd, evenals een kosteloze vacantie enz. Ook kreeg hij de ónderscheiding „Udarnik", een erenaam, die betekende, dat hij een uitzonderlijke norm had be reikt. Na verloop van enige weken werden de eerste wedstrijden ge houden. Er waren arbeiders, die DE TWEEDE- RONDE VAN NEDERLAND _6-l5 MEI 1949 Ten gerieve van de wielersport-liefhebbers onder onze lezers (en dat zijn er zeer velen!) geven wij hierboven alvast een etappen- kaart van de 2e Ronde van Nederland, die, zoals bekend, van 61 5 Mei a.s. zal verreden worden. Te zijner tijd hopen we ook van iedere etappe apart dagelijks een kaart in ons blad af te drukken. z.g. tot 210 of 250 procent boven het vereiste uitgingen. Dan werd het grote bedrog dui delijk. De „Udamiks" hebben bij lange na niet gepresteerd wat van hen wordt verteld. Dit is een eenvoudige methode van de grote communistische bon zen om iemand een geweldige pres tatie te laten leveren op papier, die in werkelijkheid onmogelijk was. De arbeiders kregen dit door en kwamen in verzet, doch te laat. De communisten verklaarden dat wat 'n „Udarnik" kon door allen kon worden verricht, wanneer men maar wilde. En dan komt de grote bedreiging: „Wanneer iemand niet werken wil, dan is hij slechter dan een kapitalist." De fabriek is een hel Volgens berichten van gevluchte arbeiders uit Csepel, het grootste industrie-centrum van Hongarije, is door dit jaagsysteem de fabriek een hel geworden. Iedereen wordt de drijver van zijn buurman. Een arbeider, die meer presteert dan 'n ander, wordt door de arbeiders vermeden, en als iemand de span ning niet meer kan verdragen en steeds minder en minder kan, dan wordt hij bespot en gehoond en zorgt Andrassy Ut 60 spoedig dat hij verdwijnt. Geld voor de bonzen De levensstandaard is echter niet verhoogd. Dit is voornamelijk te wijten aan de eisen, die Rusland aan Hongarije stelt. Bovendien zjjn er thans de com munistische bonzen die grote som men geld verdienen, zoals b.v. Zol- tan Vass, die 17 jaar wegens ver duistering gevangen heeft gezeten en thans voor een van de rijkste mannen van Europa wordt gehou den. NESTOR DER FRANCISCANEN ZESTIC JAAR PRIESTER Op 6 April viert de nestor der Franciscaner orde in Nederland, pater Rogerius Burgers O.F.M., in het Patersklooster te Megen zijn 60-jarig priesterfeest. De jubilaris werd geboren te Wijchen op 30 Mei 1865. Hij heeft in verschillende kloosters van zijn orde gewerkt, vertoefde een tien tal jaren in de missie van Brazi lië, was pastoor te Bolsward, rector van het Clarissenklooster te Am- merzoden en verblijft thans rustend in het Franciscanerklooster te Megen. Marie van Eysden in het ziekenhuis De oud actrice Marie van Eysden- Vink, die de vorige maand haar 85ste verjaardag vierde, is voor een lichte ongesteldheid in een zieken huis opgenomen. PROF. DR. K. DE SNOO t Op 72-jarige leeftijd is te Utrecht overleden prof dr. K. de Snoo, oud-hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Beverfarm te Hintham Te Hintham (N.B.) wordt een beverfarm ingericht met 80 hokken. De eerste hokken zijn reeds gereed en een aantal bevers is al onder gebracht. LI ET was op 29 Maart 49 jaar ge- leden, dat te Edinburgh werd geboren Margaretha Sinclair. V oor ofize katholieke jeugdverenigingen is Margaretha als het „Schotse fabrieksmeisje" reeds vele jaren een goede bekende. In alle delen der wereld, ook in Nederland, telt Margaretha vele vereersters en vereerders. Haar 49ste verjaardag is voor het Nederlandse Margare tha Sinclair-comité een gerede aanleiding om „dit eenvoudige kind" in wijder kring bekend te maken. Margaretha kwam voort uit een braaf, eenvoudig, kostwinnend ar beidersgezin. Haar vader was werkzaam bij de stadsreinigings- dienst. In een arbeiderswijk, in een schamele woning 3-hoog, groeide zij op. Toen zij haar schooltijd volbracht had, moest zij mede de kost gaan verdienen voor het gezin en gaan werken op de fabriek. Intussen leefde Margaretha in en uit haar diep-levendig katho liek geloof. Haar dag begon zij met de Heilige Mis en de H. Commu nie. Deze vormden voor haar het hoogtepunt van elke dag. Daarna ging zij naar de fabriek, verrichtte haar werk op correcte wijze en onderscheidde zich uiterlijk hoe genaamd niet van de andere fa brieksmeisjes. Maar en hierdoor onderscheidde zij zich ongetwijfeld van haar mede-arbeidsters de intentie van haar dagelijks terug kerende, eenvoudige arbeid was: „ad majorem Dei gloriam, tot meerdere eer en glorie van God". Haar devies was: „Gods wil vol brengen" en dat in de hele gewone dingen van het dagelijkse leven. In het middaguur ging zij haar dierbare Jezus een bezoek bren gen in Zijn Heilig Sacrament en na afloop van haar werktijd, als zij huiswaarts keerde, ging zij Hem daar opnieuw begroeten. Marga retha leefde van Jezus, doch dit en juist dit maakt haar ❖oor ons zo aantrekkelijk op een wijze welke binnen een ieders bereik ligt. In het jaar 1919 kwam Marga retha door toevallige omstandig heden in contact met een jonge man, Patrick Lynch genaamd. Van huis uit was deze katholiek, doch sedert jaren deed hij niets meer aan zijn geloof. Patrick was erg op Margaretha gesteld. Margaretha had medelijden met de toestand zijner ziel. Zij stemde toe in een vriendschappelijke omgang, mits hij en dit was het enige doel, dat Margaretha beoogde zijn godsdienstplichten weer ging waarnemen. Patrick was daartoe gaarne bereid. Onder haar leiding werd hij spoedig een degelijk ka tholiek. Patrick's oogmerken reikten verder. Op zekere dag vroeg hij Margaretha of zij zijn vrouw wilde worden. Daaraan had het lieve kind geen ogenblik gedacht Zij voelde niets voor het huwelijk. Heel haar vriendschap voor Pa trick vond haar grondslag in diens zieleheil. Op advies harer ouders stemde zij toe in een verloving met Patrick. Intussen voelde Margaretha meer en meer een inwendige stem in zich, welke haar naar het kloos ter riep. Hoewel zij grote waar dering had voor het huwelijk als sacrament, voelde zij zich toch maar niet tot de huwelijkse staat geroepen. Zij had een hevige strijd te voeren: het klooster of het hu welijk. Ten einde raad raadpleeg de zij haar biechtvader, die haar geruststelde en haar zeide, dat zij zonder enig bezwaar haar verlo ving mocht afbreken. Enige tijd daarna, op 21 Juli 1923, trad zij in bij de Arme Clarissen van Not- tinghill te Londen. Margaretha was overgelukkig in haar dierbaar klooster. Dit geluk zou evenwel niet van lange -duur zijn. Korte tijd na haar 'professie openbaart zich bij haar een keel tuberculose. Zij moet haar dier baar klooster verlaten en worden opgenomen in een sanatorium Na een met bewonderenswaardig ge duld gedragen, hevig lijden stierf zij op 24 November 1925. Nauwelijks enkele jaren na haar dood is haar naam in de gehele katholieke wereld bekend. De gro ten dezer aarde hoort men na hun dood ternauwernood vernoemen. Van Margaretha Sinclair echter, de dochter van een straatreiniger, het simpele fabrieksmeisje uit Edinburgh, het verborgen Clarisje uit Londen, van haar, die behoorde tot de kleinsten en geringsten de zer aarde, verschijnen nauwelijks enige jaren na haar dood in ver schillende talen levensbeschrij vingen. Haar faam verbreidt zich in geheel de katholieke wereld. Toen Margaretha de wereld ver liet en haar intrede deed in het klooster, is het bij niemand in de gedachte opgekomen, dat de faam van dit meisje zich ooit over de gehele wereld zou verspreiden. En als zij twee jaren later het kloos ter verlaat en naar het sanatorium vertrekt, hadden haar medezusters er geen erg in, dat zij een bijzon dere begenadigde ziel was. De tal rijke gebedsverhoringen op haar voorspraak van God verkregen zijn evenwel een tastbaar bewijs van de macht, welke Margaretha heeft op het hart van God. Margaretha behoort nog niet tot degenen, die door de Kerk officieel zalig of heilig zijn verklaard. Wel is het proces harer zaligverklaring te Rome aanhangig. Zij mag thans de titel voeren van „Dienaresse Gods". Moge elke Margaretha Sin- claer-vereerster en vereerder het zich tot plicht rekenen van tijd tot tijd een gebedje voor haar zalig verklaring te storten. Gebedsverhoringen, toegeschre ven aan Margaretha Sinclair, ge lieve men bekend te maken aan Pater Fr. F. J. Zantvoort O.F.M., Gardiaan Minderbroederklooster* te Nieuwe Niedorp, bij wie tevens relekwietjes en noveneboekjes verkrijgbaar zijn. Mr. A. C. M. v. d. VEN. Scheveningen. (Adv.) Inyez. mededeeltng

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3