►OT" Door de Marshall-hulp werd uitvoering van de landbouwpolitiek mogelijk Regering wenst volledige ontknikking op vijf gulden na" Drie schepen te Rotterdam door storm losgeslagen r o m? RADIO EEN ZOMERIDYLLE" Ook Marshall-hulp voor de Overzeese Gebieden Dinsdag 5 April 1949 PAG. 3 behangen ïan Minister Mansholt op het Marshall-Congres Voeding-problemen kunnen slechts internationaal worden opgelost Parochie H.Eugenius te Rome opgericht Zei U iets? Minister kutten geeft antwoord op vragen van Kamerlid Peters De put Oranjesluizen staakten het schutten Schip geramd op het Y Zes gezinnen door zware brand dakloos Lading „Katowice" voor een kwart gered IS GEOPEND, behang-, verf- s U nog nooit volledig advies, else samenstél- nee schilderen, orima kwasten, mgen vertellen >mst voor allen, hangen. bben iAGSTE PRIJS! ■K HOFSTRAAT ERWACHTING door het K.N.M I. te g van Dinsdagavond ;avond. ;ht weer [gemeen veel bewol- en dan enige regen vooral in het westen Matige, aan de kust htige wind tussen zuid. Iets hogere 'ERBEEK O.CARM. ERLEDEN rmelieten-klooster te agavond op SU-jarige eden pater dr. C. Ver- rovinciaal der Car- lederland. eek werd 22 Mei 1868 aren. Hij werd 19 Dee. priester gewijd. Na werd hij benoemd tot ie Godgeleerdheid aan i der Nederlandse pro- e Carmelieten te Oss. nitor der Nederlandse or van het klooster te jaar provinciaal der rland. verdiensten verwierf i missie-gebied. Ook het Twentse Carmel- lenzaal en het Carmel. is. Voor velen was hij zowel in als buiten ■ER THUIS il zal de „Waterman" pril de „Kota Intén" in Rotterdam arrive- ;ende militairen uit comen dan in Neder- V. H. Stoop uit Heiloo, aatweg 200; R. J. Alkmaar, Friese weg uit Heer Hugowaard, H 53; J. Dekker uit Stroeterdijkje G 131; t Heiloo, Mallevoorts- Wilharm uit Hoorn, E. uit den Bogaard uit Binnehaven 117; A. Den Helder, 3rakke- A. J. OUDEJANS t erdom van 73 jaar is l plotseling overleden heer A. J. Oudejans, ar. Hij werd géborén id, priester gewijd op 2, was kapelaan te Rijn en te Haarlem, d hij benoemd tot iet Seminarium Hage- rhout. In 1920 volgde ing tot pastoor te War- hij tot zijn dood ver- i is. '.EZONDEN 1 APRIL-MOP edactie, ik niet geabonneerd >lad kwam ik j.l. Vrij- bezit van het nummer waarin ik tot mijn der de titel „Toch een slijst?" een stukje las, medegedeeld, dat ik twee zou voorkomen lenstandslijsr. voor de emcenteraadsverkiezing De heer Bonsema zou t als nummer éen ge worden, ctie heelt hiermede i 1 April-mop gelan- als ik de reacties na 'niet heeft gemist. Daar mkel opzicht bij een voor de gemeenteraad imité voor een midden- en betrokken, was ik i va', genoemd artikel eer verwonderd, maar e mij gelukkig, dat het pril was. nd is mij echter geble- t alle lezers het als zo- n beschouwd, doch dat •richt au serieux hêb- n Teneinde elk mis- de weg te ruimen, stel Ive prijs op te verkla- in geen enkel opzicht itsen van genoemd arti- gebruiken van mijn hoogte was. generlei relaties onder in comité voor het in- middenst andslijst. ien de heer Bonsema gemeenteraad candi- ;n stellen, miin persoon ien enkel opzicht is be en goede Aprilmop wel rderen, doch dat ik hét zou stellen, als bij eên egenheid de eer aan erd gelaten. N. E Wennink De Minister van Landbouw, Z.Exc. S. L. Mansholt, hield even eens een rede op het Marshall-congres te Utrecht. De „minister wees er op, dat de uitvoering van de landbouwpolitiek, dank zij het Marshall-plan, mogelijk werd. Indien deze hulp niet tot stand zou zijn gekomen, zou de grondstoffenaanvoer voor de land bouw drastisch zijn beperkt. Dit zou een zware slag hebben betekend voor de opbouw van de Nederlandse veestapel. De gevolgen voor de welvaart op het platteland en dientengevolge voor de Nederlandse bevolking zouden fataal zijn geweest. Indien de Nederlandse landbouw efficiënt moet zijn, zo ging spr, verder, zal de veestapel tot 2,8 mil lioen runderen. 15 millioen kippen en pl.m. 2 millioen varkens moé ten worden opgevoerd. De Mars hallhulp stelt ons in staat, de vee stapel zó op te bouwen, dat een rationele en economische bedrijfs voering mogelijk wordt. De Ned landbouwpolitiek is er op gericht, dat na het herstel-programma op eigen kracht kan worden voortge gaan. Minister Mansholt wees er op, dat de Nederlandse landbouw de voeding van de snel groeiende bevolking tot primaire teak heeft en gaf een uitvoerig overzicht van de agrarische structuur van ons land en sociale betekenis van de agrari sche sector. Regering en organisa ties in de landbouw zullen gezamen. lijk moeten uitmaken, welke maat regelen ten aanzien van productie- en marktbeleid moeten worden ge nomen. Slechts hierdoor kan de zekerheid ontstaan, dat een soe pel systeem geschapen wordt. De minister loofde de samenwerking tussen werkgevers en werknemers ryp agrarisch gebied in de Stichting voor de Landbouw. Sprekende over het toenemende internationale overleg op agrarisch gebied, zeide de minister, dat de maatregelen, die in moeilijke ja ren vóór de oorlog door ieder land afzonderlijk genomen worden, leid den tot ondervoeding of hungers nood onder 75 procent van de we reldbevolking. Op dit ogenblik, aldus spr., lijdt nog steeds 75 procent van de we reldbevolking aan ondervoeding. Voor ons. die in de hoog ontwik kelde landen leven, is het wellicht niet makkelijk, ons met dit feit ver trouwd te maken. Wanneer men daarnaast bedenkt, dat de wereld bevolking jaarlijks met circa 20 millioen mensen toeneemt, komt men wellicht tot de conclusie, dat overproductie en crisis in de land bouw uitgesloten zijn. Indien er echter niet meer veranderd zou zijn, zou iedere boer terstond uit ervaring weten dat de waarborg PROGRAMMA WOENSDAG 6 APRIL HILVERSUM II 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Te Deum Laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Muziek bij het werk; 9.00 Ziekenbezoek; 9,30 Waterstanden; 9.35 Beethoven-con cert; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Tsjechisch lied" voor gemengd koor en orkest, B. Smetana; 11.15 Luisterspel (2e deel) Een liefde in de 18e eeuw; 11.55 Serenade op. 30, Roussel; 12.10 Pianorecital door Ma- rinus Voorberg; 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.33 Or gelconcert door Johan Isaksen; 13.00 Nieuws; 13.15 Koor en orgel; 13.45 Middagconcert; 14.40 Even onder ons; 15.00 Carmen Cavallero. piano; 15.15 Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg; 16.00 „Arbeid in vrije tijd"; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.30 Will Glahé en zijn musette- orkest; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Chr. Zangvereniging te St. Pancras o.l.v. Paul Kok; 18.30 Trio voor clarinet, fagot en piano. Glin ka; 18.45 „De kunst van reizen", causerie; 19.00 Nieuws; 19.15 Rege ringsuitzending; 19.30 Actueel ge luid; 20.00 Nieuws; 20.15 Lijdens- overdenking; 20.45 Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit; soliste; Annie Nederbragt. piano; 21.45 „Mannen van de onderzeedienst op de we reldzeeën"; 22.00 Arthur Rubinstein piano; 22.15 Geestelijke liederen uit te voeren door koor, bariton en orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Licht avondcon cert. HILVERSUM I 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Operette-pro gramma; 8.00 Nieuws; 8.18 Victor Silvester en zijn orkest; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Chicago Svm- Phonie Orkest. Solist: Nathan Mil- stein, viool; VPRO: 10.00 Lezing over kinderen; 10.05 Morgenwij ding; VARA: 10.20 Onze Keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Populair Nonstop; 12.00 Jan Vogel en zijn Accordeonorkest; 12.30 Voor land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 The Kilima Ha- waiians; 13.00 Nieuws: 13.20 „Vin- centino" o.l.v. Fr. Poptie; 13.50 Ethel Smith op Hammondorgel; 14.00 Gesproken portretten: Jack Londón; 14.15 Jeugdconcert door het Gezelschap voor o?de muziek o.l.v. Hans Philips en Erna Spoo- renberg, sopraan: 15.00 Voor de kleuters; 15.15 Het kind in de mu ziek door "Robert Montfoort; 15.30 De Regenbocy;vbor de zieken; 16.00 Kinderkoor De Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-Orkest m.m.v. Maria Zamora, zang; 18.00 Nieuws; 18.20 Pianosoli door Thomas „Fats" Waller; 18,30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Lezing over Zuid-Oost- Azië; 19.15 Rosa Spier, harp; VPKU: 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezing; VARA: 20.00 Nieuws; 20.20 Prome nade-Orkest o.l.v. Benedict Silber- man. solist; Bertus van Reede, pia no: 20.50 Huwelijk in de schaduw, hoorspel; 22.00 Malando en zijn Tan go-Rumba orkest; 22.25 Het Ne derlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel; 22.45 In de tuin der poëzie; 23.00 Nieuws; 23,15 Bruce Lowe zingt; 23.35 Kwartet Jan Corduwe- voor stabiele afzetmogelijkheden niet gegeven is. Spr. acht het daarom een ver heugend teken dat zich een be langrijke verandering ten goede bezig is te voltrekken; spr, be doelt hiermede het groeiende in zicht dat vraagstukken als dat van de armoe-lijdende producent in het ene land en de hongerende consument in het andere land, niet in nationaal verband, doch slechts door middel van internationaal overleg en gezamenlijke inspan ning kunnen worden opgelost. Een veel belovend begin is ge maakt. Spr. denkt hier aan het initiatief van wijlen pres. Roose velt, de Stichter van de F. A. O., waarvan spr. het noodzakelijk acht dat deze zoveel mogelijk wordt in geschakeld bij de samenwerking in economisch verband. Voorts is spr, uitermate verheugd over het feit. dat het mogelijk is gebleken, op de internationale tarwe-conferen- tie overeenstemming te bereiken, hetgeen betekent een belangrijke stap in de richting van stabilisa tie der grondstoffenprijzen. De minister noemde deze geza menlijke bespreking van de beteke nis van het Marshall-plan voor de landbouw te Utrecht het bewijs, dat een verheugende en belangrijke samenwerking op internationaal gebied bestaat. Resumerend besloot minister Mansholt zijn toespraak, mêt de verklaring, dat Het van primair be lang is, dat de Nederlandse zeer grote vooroorlogse importen van granen worden vervangen door een sterke verhoging van de productie van eigen voedermiddelen. Dit is slechts mogelijk door intensivering en verbetering van de landbouw, zowel in de akkerbouw als in het gemengd bedrijf; terwijl vooral ook door grondverbetering en ruilver kaveling gepoogd wordt groter effi ciëntie in de landbouw te bereiken. Uit de statistieken blijkt, dat 40 pet. van de totale Marshall-hulp in Europa ten behoeve van de voed selvoorziening wordt besteed. Na mens het gehele Nederlandse volk en de Nederlandse landbouwende bevolking in het bijzonder, uit spr. dan zijn diepe erkentelijkheid je gens de Ver. Staten met de kern achtige uitdrukking, die hij uit de mond van een Nederlandse boer hoorde: „Hoed af voor Marshall, maar jas uit om te werken." Na deze rede werd door het Toon kunstkoor nog het „Wilhelmus" ge zongen, waarop het congres geslo ten werd. VATICAANSTAD (K.N.P.) Z. H. de Paus heeft een Motu Proprio uit gevaardigd, waarbij te Rome een parochie van de H. Eugenius wordt opgericht. Zoals reeds eerder werd gemeld, is de nieuwe kerk van de H. Eugenius (de patroon van Z. H. de Paus) een geschenk van Rome aan de H. Vader uit dankbaarheid voor het behoud van de stad gedu rende de laatste wereldoorlog. Ver wacht wordt, dat de kerk met het H. Jaar gereed zal zijn en dan op plechtige wijze door Z. H. de Paus persoonlijk zal worden geconsa creerd. In het Motu Proprio wordt eveneens de oprichting bekend ge maakt van het „Pontificio Instituto S. Eugenio", een Pauselijk instituut tot vorming en opleiding van de jonge geestelijkheid. Er mag geen verschil zijn tussen pagina 1 en pagina 4, zei men vroeger altijd. D.w.z. een krant moet niet op de voor pagina schone beginselen ver dedigen en in. de advertentie pagina die beginselen met voe ten treden. Daar heeft het Parool" gisteren niét aan ge dacht, toen het op pagina 1 de tegenwoordige hoofdredacteur aan het woord liet over de grenscorrecties en op pagina 5 de vroegere hoofdredacteur Pieter 't Hoen (Frans Goed hart). De speciale relaties van deze laatste met bepaalde In donesische (lees republikeinse) elementen zijn bekend en nu doet Pieter-Frans op zijn ma nier een boekje open over gru welen van het Indische leger, aan de hand van rapport num mero zoveel, waarvan hij in tussen verklaart, dat van Ne derland uit niet is na te gaan wat er van waar is!! Toch drukt Pieter-Frans een serie beschuldigingen af!! En toch hebben wij nooit gelezen, dat deze Nederlandse kranten man zich ooit zo heeft uitge sloofd om de vaststaande gruwelen van de republikeinen aan de grote klok te hanqen. Dat alles staat op pagina 5. Maar nu de tegenwoordige hoofdredacteur, in actie op pagina één. Het gaat tegen de grenscorrecties in verband met de houding van Rusland jegens het Atlantisch Pact e.d.: „Het is een oude wijsheid, dat men de tegenpartij geen argumen ten in handen speelt, die haar ook maar schijn van qélijk kunnen qeven". Inderdaad een oude wijsheid, die Pieter-Frans nog maar eens moet overden ken, als hij weer eens ageert voor een goede verstandhou ding tussen Nederland en In donesië! En die de hoofdredac tie van Paroolniet alleen op de voorpagina moet belijden, maar op de binnenpagina ook in practijk moet brengen. U De regering heeft, bij monde van de minister van O., K. en W. ge antwoord op vragen van 't Kamer lid Peters inzake de onderwijzers salarissen. De heer Peters had ge vraagd, hoeveel onderwijzers voor de z.g. „ontknikking" in aanmer king komen en op hoeveel verho ging tengevolge van die ontknik king wordt geschat? De minister geeft in zijn uitvoe rig antwoord te kennen, dat be antwoording van die vraag niet mogelijk is zonder een korte uit eenzetting te geven van de techni sche herziening van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren.- Na die uiteenzetting zegt de minister dat het in de toekomst niet meer zo is, dat een adjunct commies of 'n technisch ambtenaar automatisch het salaris van resp. f 380 per maand en f 450 per maand zal bereiken. Het is zeer goed mo gelijk, en in vele gevallen zal zulks zonder enige twijfel het geval zijn. dat de adjunct-commies strandt op het maximum van die rang van f300 of op het maximum van de rang van adjunct-commies van f 340, terwijl de technisch-ambte- naar niet meer automatisch tot het maximum van f 450 zal lopen, maar kan blijven steken bij het maxi mum van adjunct- technisch amb tenaar van f 280 of bij dat van technisch ambtenaar van f 380. In dit licht dienen de onderwij zerssalarissen te worden bezien. Een gelijke behandeling van de burger- ijke rijksambtenaren en de onder wijzers eist, dat ook voor de onder wijzers gelijksoortige „barrières" als voor de rijksambtenaren zouden worden opgetrokken, of, indien dit nog mogelijk zou zijn, dan wel daartegen bezwaren zouden bestaan, dat een compensatie tegenover het ontbreken van deze barrières zou worden gesteld. De vertegenwoordigers der vak organisaties hebben voorstellen in gediend, die met het geheel der grondlijnen van de technische her ziening geen rekening hielden en in dat opzicht een irreëel karakter dragen. De regering heeft toen ge meend de herziening van de salaris- regeling zelf ter hand te moeten nemen Bij' haar meningsvorming daaromtrent is zij open geweest voor de denkbeelden, welke de ver tegenwoordigers der vakorganisa ties bij het reëel overleg hebben kenbaar gemaakt. In plaats van het „doorknippen" der salarisschaal en het oprichten van barrières heeft de regering na ampel beraad gemeend, dat het ont breken van barrières het beste zon kunnen worden gecompenseerd door voor de onderwijzers de ontknik king niet ten volle toe te passen. De schaal voor de bezitters van de hoofdakte loopt thans van f 240 —f390, ter bereiken in 20 jaren. Naar haar mening worden de on derwijzers „evenredig" met de bur gerlijke rijksambtenaren behandeld, indien het maximum der schaal tot f 400 wordt verhoogd, hetwelk f 5 lager is dan bij volledige ontknik king. De totale kosten van deze maatregel belopen 2.2 millioen per jaar. Zij heeft betrekking op on geveer 30.600 onderwijzers. Per leerkracht per maand zullen de kosten gemiddeld f 5.75 bedragen. Op 1 Januari 1946 waren er, de hoofden der scholen hierin niet be grepen, 11.206 onderwijzers, in het bezit van een hoofdakte, bij het GLO werkzaam. Tegenover dit aan- U kunt misschien vanavond de lijdensmeditatie over de radio niet horen. Een algehele doofheid belet u dat. Gij voelt dit als een pijnlijke beproeving aan, waaraan ge telkens en tel kens wordt herinnerd. U bent als het ware afgesneden van de dagelijkse omgang en leeft in de stilte en eenzaamheid. Wel licht al jaren lang. En nu stijgt de verbittering in u op, de ver latenheid van de wanhoop komt over u. Ik begrijp uw troosteloosheid, uw verdriet, goede man. Ge zit in de put. Zoals Daniël in de leeuwenkuil zat. Of Christus, omringd door het ongeloof en de vijandschap, de bijtende spot van Zijn eigen naasten. Overweeg het Evan gelie van vandaag. Moest Christus niet lijdenGij, die in de put zit, probeer mee te lijden met Hem. Ook u wacht de heerlijkheid! MARCUS. KAPITALE VILLA TE NAARDEN AFGEBRAND Maandagmorgen is de kapitale villa aan de Naarderstraat tê Hui zen, op de grens van Naarden en Huizen, bewoond door mevrouw v. Eeghen en de familie Randag en Molenaar, tot de grond toe afge brand. Door de geweldige stormwind en de lage druk op de waterleiding stond de brandweer machteloos te genover de vuurzee. Het grootste deel van de inboedel van de villa aie geheel uit hout was opgetrok ken. ging verloren. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk wor den gezocht in een defect aan de schoorsteen. HET VERDWIJNEN VAN „DE NEDERLANDER" Maandag werd bericht, dat „De Nederlander" met ingang van 5 April zal ophouden te verschijnen. Van de zijde der hoofdredactie ver nam het ANP, dat de oorzaak daarvan gezocht moest worden in meningsverschillen in de kring der Chr. Hist. Unie ten aanzien van de in Indonesië te volgen pontiêk. Van de zijde van het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie wordt ons me degedeeld. dat dit niet als juist kan woren beschouwd. Hêt zijn finan ciële moeilijkheden, die het voortbe staan van „De Nederandèr" onmo gelijk maken. GEEN BIOSCOOP OP DE HERDENKINGSAVOND Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bioscoopbond heeft aan de leden geadviseerd de biosco pen op de nationale herdenkings avond, Woensdag 4 Mei a.s., in verband met de herdenkings plechtigheden om 18 uur te slui ten. RECHTSHERSTEL Het secretariaat van de raad voor het rechtsherstel deelt mede, dat de termijn voor het indienen van verzoekschriften bij de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel te 's-Gravenhage, is verlengd tot 1 Januari 1950. behal ve voor die gevallen waarvoor de termijn reeds was gesloten. tal stonden 12.414 plaatsen voor be vordering. nl. tot hoofd der school 7733, tot ULO-onderwijzer (hetgeen zonder bezit van enige bij-akten een verhoging van salaris mee brengt van f20) 3601, tot onderwij zer aan een BLO-school (hetgeen een salarisverhoging inhoudt van f 37.50) 1080 plaatsen. Bovendien konden deze onderwijzers - worden benoemd tot onderwijzer aan een school voor VGLO, hetgeen mits in het bezit van een bij-akte, tot ver hoging van f20 aan salaris leidt, én tot leraar aan een kweekschool, in het bezit der hoofdakte, uitermate gunstig, zeker aanzienlijk gunstiger dan voor de ambtenaren. Een niet alledaags transport gaat van de Engelse haven Gravesend naar de Nieuwe Waterweg: een geheel gelaste stalen cylinder van 24 meter lengte en 3 meter doorsnede en een gewicht van 108.000 kg. Het is een fractionneerkolom, bestemd voor de B.P.M.-raffinaderij in Pernis en een dubbelganger van de kolom, die een jaar geleden door dezelfde Engelse firma werd vervaardigd voor Venezuela. De moei lijkheden van het transport van de eerste cylinder hebben de firma aanleiding gegeven, de tweede kolom met lucht te vullen, met een kraan in de Theems te deponeren en naar zijn bestemming te slepen. De cylinder wordt door een sleepboot de Theems bij Woolwich af ge sleept op de eerste etappe van haar reis naar Rotterdam. De storm, die Maandagmorgen opstak, heeft in de Rotterdamse haven drie schepen losgeslagen. Het zijn het 4380 netto reg. ton metende Amerikaanse s.s. „Robert Lowry" in de Maashaven, het 1088 netto reg. ton metende Panamese s.s. „Anoullak" in de Waalhaven en de Noorse tanker „Mesna", me tend 4830 netto reg. ton, die aan boei 9 op de rivier gemeerd lag. Sleepboten verleenden onmiddel lijk assistentie. Omstreeks 4 uur gistermiddag kwam het slecpschip Gerjo, dat op liet IJ, ter hoogte van de nieuwe Houthaven voer, in botsing met een ander sleepschip, de „Vuyk Senior". De Vuyk Senior was op weg naar de fosfaatfabriek bij de Nieuwe Houthaven. De Gerjo, die met steenkool was geladen liep door de heftige botsing een grote scheur op in de zijwand en bevond zich weldra in zinkende toestand. Er werd dadelijk hulp geboden door de „Hulp in Nood" van de fir ma Goedkoop. In samenwerking met een eveneens ter assistentie uitgevaren drijvende kolenknijper, gelukte het de Gerjo met de kop op het droge te krijgen, zodat het schip niet meer kan zinken. Thans is men bezig de lading op een dek schuit over te brengen. Er waren geen persoonlijke on gelukken. De hevige storm wordt als de oorzaak van de aanvaring genoemd. PARIJS, 4 April (Reuter). Door het Europese hoofdkwartier van de E.C.A. te Parijs is heden bekend gemaakt, dat de hulp, welke volgens het plan-Marshall aan Europese staten wordt ver leend, zal worden uitgebreid, ten einde deze landen in staat te stel len hun in andere werelddelen ge legen koloniën tot ontwikkeling te brengen. Waarschijnlijk zal bij het ten uit voer leggen van de volgende pro jecten in koloniale gebieden hulp worden verleend: Het uitbreiden van haven-installaties, het bouwen van krachtstations en het tot stand brengen van verbindingsmiddelen, het in exploitatie brengen van mi nerale hulpbronnen en het bestrij den van de tsetsevlieg (die de slaap ziekte veroorzaakt). Parijse autoriteiten van de E.C.A. verklaarden dat het tot ontwikke ling brengen van afhankelijke ge bieden Europa op de lange duur in staat zou stellen zijn economische stabiliteit wederom te herkrijgen. Tevens zou deze ontwikkeling zeer ten voordele strekken van de inwo ners dezer gebieden, hetgeen in overeenstemming is met de grond gedachte van het plan van Persident Truman om de „achtergebleven ge bieden" verder te ontwikkelen. Deze autoriteiten verklaarden ver der nog dat het hoofddoel van het nieuwe plan was. „nieuwe mogelijk heden voor driehoekstransacties in de handel te doen ontstaan, waarbij uit de Overzese, afhankelijke ge biedsdelen afkomstige grondstoffen of halffabrikaten tegen dollars kon den worden verkocht, of tegen an dere schaarse goederen worden ge ruild." NOORS KROONPRINSELIJK PAAR VERTROKKEN Nadat het Noors Kroonprinse lijk Paar gisterenmiddag te 12 uur de lunch had gebruikt in „De gro te Club" te Amsterdam als gast van het bestuur der Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging, zijn Kroonprins Olaf en Kroon prinses Martha gisterenmiddag om precies half vier met het K.L.M.- van Schiphol naar Oslo vertrokken. Bij het afscheid waren aanwezig vertegenwoordigers van het Ko ninklijk Huis alsmede de burge meester van Amsterdam. De harde Zuidwestelijke wind is oorzaak, dat het schutten van de Oranje Sluizen Maandagmiddag moest worden gestaakt. Het water op het buiten IJ is door de sterke wind als het ware weggeblazen. De normale waterstand is 40 c.M. A. P., thans is de stand 2.40 M. A. P. Verscheidene schepen zitten op het droge en de opvarenden zijn geïsoleerd 'Dt de wind gaat liggen en het water weer terugkomt. De loodsdienst te IJmuiden is in verband met de stormwind even eens gestaakt. Gistermiddag omstreeks 12 uur is het tweejarig zoontje van de heer de Lange aan het Weiver te Westzaan, vermoedelijk door de hevige storm, in het water gewaaid Toen men het knaapje aan de wal bracht, waren de levensgeesten ge weken. Maandag werd de gemeente Eethen (N.B.) door een grote ramp geteisterd. Er ontstond brand in 'n boerderij met rieten dak, die door drie gezinnen, nl. A. A. Brander horst, G. H. Vos en J. V. Enkhuizen werd bewoond. Door de harde wind kwam de vonkenregen terecht op de kapitale boerderij van M. Spoor, veehandelaar. Ook deze boer derij geraakte in brand. Bovendien werden de woonhuizen van Joh. de Filter en kapper Beyer aangetast. In de tijd van één uur waren de twee boerderijen en de twee woonhui zen afgebrand. Er kwamen 18 melkkoeien, 3 paarden en een veulen, 2 fokzeugen met 10 biggen in de vlammen om. Zes gezinnen en een kostganger werden dakloos. Inventaris en in boedels gingen verloren. De oor zaak is niet bekend. De verzekering dekt slechts een zeer klein gedeelte der schade, die wordt geschat op f250.000. Dc brandweren van Eethen, Gen- deren en Waalwijk waren spoedig ter plaatse evenals die van Wijk Heusden en Den Bosch. Deze laat ste drie behoefden geen hulp meer te bieden. TERSCHELLING, 4 April. Perso neel van de rederij Doeksen, ver sterkt met een groot aantal losse arbeiders, is er in de loop van de laatste weken in geslaagd ongeveer het vierde deel van de lading uit het wrak van de Poolse boot „Kato wice" die in de orkaan van 1 Maart bij Terschelling strandde te bergen. Circa 7000 huiden en enige duizenden zakjes looistof, te zamen voor een waarde van om en nabij f 250.000 zijn voor de maat schappij, die de lading verzekerde gered. De storm van de laatste da gen heeft voorzetting der bergings werkzaamheden onmogelijk ge maakt. Met het schip moet nu de rest der lading als verloren worden beschouwd. EEN JAAR MARSHALL-HULP (Vervolg van pag. 1 ces, inhoudend, dat de Europea nen Europees gaan denken, ten zeerste bevorderd. De meest emi nente betekenis van het Marshall- paln is derhalve noch zichtbaar, noch quantitatief merkbaar. In kort bestek gaat spr. dan na de gevolgen, welke de laatste oor log voor de Nederlandse volks huishouding heeft gehad. Verge leken bij de situatie, welke bij achterwege blijven van de Ameri kaanse hulpverlening zou zijn ontstaan, kon de totale consump tie van de bevolking in 1948 een verschil ten gunste te zien geven van ongeveer 10 pet. Wat de totale netto investeringen betreft, hier bedraagt het verschil ongeveer de helft. Ondanks de uitermate gun stige invloed, die de in het kader van het E.H.P. aan Nederland ver leende dollarbedragen op de pro ductie hebben uitgeoefend, moet in herinnering worden gebracht, dat een afsluiting van het herstel nog geenszins in zicht is. Om streeks de jaren 1952-1953, 't tijd stip, dat voor het beëindigen van het E.H.P. in het vooruitzicht is gesteld, zal het invoeroverschot ten naaste bij moeten zijn verdwe nen. Voor de krachtsinspanning en het initiatief van de Nederlandse ondernemer en handelsman blijft derhalve een omvangrijke en moeilijke taak aanwezig. Deze ondernemers mogen zich ervan overtuigd hoden, dat voor zover de nog aanwezige schaarste en bij zondere omstandigheden dit toe laten, de regering alles in het werk stelt om nog bestaande be lemmeringen op te heffen. Ter zake de invloed van het E.H.P. op de Benelux- en inter-Europese samenwerking merkt spr. o.a. op: de totstandkoming van de Eco nomische Unie tussen België, Ne derland en Luxemburg kan een zeer belangrijk element vormen in de beoogde samenwerking in Europees verband. Zoals bekend zal zijn, is het in werking treden van de Economische Unie thans bepaald per 1 Juli 1950. In dit verband is het wellicht goed te memoreren, dat van de opheffing van verschillende dis- tributiemaatregclen geen blijven de verhoging van de consumptie tot boven het voorheen geldende niveau behoeft te worden ver wacht. De oorzaak hiervan moet goeddeels worden toegeschreven aan de toenemende noodzaak voor de gezinnen om de uitgaven te beperken tot de lopende inkom sten. Wel moet worden opgemerkt, dat het distributie-niveau van een aantal consumptie-goederen van Nederlandse zijde, teneinde een aanpassing mogelijk te maken, in het laatste jaar hoger werd op gevoerd dan het geval zou zjjn geweest, indien niet het krachtige verlangen tot verwezenlijkign van Benelux had voorgelegen. In ze kere zin heeft dit voor Nederland een offer betekend. Tot slot nog enkele opmerkingen over het ver band tussen het E.H.P. en de uit breiding van de goederenuitwisse ling in internationaal verband. Dank zij de gunstige invloed van het E.H.P. is men er in geslaagd, in Parijs, met behulp van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking, tussen een aantal der deelnemende landen, o.a. ook Nederland, een verdrag tot stand te brengen, waarbij door middel van compensatie-transacties een allereerste stap op de weg tot her stel van multilaterale handelsbe trekkingen is gezet. Men moet ho pen, dat een verdere ontwikkeling van dit streven resultaten zal op leveren. Drie redenen tot dankbaarheid Aldus bestaan er drie redenen om dankbaar te zijn voor de Ame rikaanse hulpverlening. In de eer ste plaats omdat deze hulpverle ning Nederland in staat heeft ge steld, het herstel voort te zetten ook in de periode, toen de eigen deviezenreserves daartoe niet meer toereikend waren. In de tweede plaats, omdat, dank zij het E.H.P., het herstel in Nederland is voortgeschreden, dat verwezenlij king van Benelux in het bereik der mogelijkheden is komen te liggen. In de derde plaats heeft het E.H.P. er toe bijgedragen, voorwaarden te scheppen voor een vergroting van het inter-Europese handelsverkeer, waarvan de eerste resultaten in de overeenkomst betreffende het inter-Europese betalingsverkeer aan de dag zijn getreden. Ongetwijfeld zal op deze weg verder worden voortgegaan. Spr. houdt zich ervan overtuigd, dat de Jaarbeurs er toe zal bij dragen, van deze mogelijkheden op de meest nuttige wijze gebruik te maken, niet alleen in het belang van de Nederlandse welvaart, maar ook in dat van de Westelijke wereld in het algemeen. FEUILLETON 51. „Maar dat doe ik niet, omdat ik van mijn eigen man houd. En om datZe richtte haar diepe blik op Miek en hield haar daarin be vangen."hoe jij je ook aange steld en gedragen hebt, is ervan overtuigd ben, dat Hans van jou houdt met heel zijn wezen." „Natuurlijk is hijbegon Miek. „Maar begrijp me niet verkeerd," vervolgde Cato onverstoorbaar. „Je moet niet denken, dat ik je wil sterken in je mening, dat Hans jouw gedrag kan uitstaandat hij het kan blijven verdragen. Zo even heb je gezegd, dat je vhenf wilde vasthouden, en dat het er niet op aankwam, hoe hij daarover dacht, of wat zijn gevoelens waren. Dat kun je niet, Miek. Je kunt geen vogel, of geen hond of kat... of geen man... tegen zijn zin op de duur vasthouden. Hans is een man en hij moet zelf doen wat hjj wil. Dat heb jij nooit ingezien en niet willen inzien. Als hij er genoeg van krijgt, je te verwennen en daar is hij na aan toedan laat hjj je zitten. Maar niet om mij!" ein digde Cato heel langzaam, „niet door A. F. voor een andere vrouw, maar om een ander leven te krjjgendat soort leven wat hij met jou niet hebben kan." Miek wist er niets op te zeggen. Ze bleef roerloos zitten, overwel digd door een kille vrees, erger dan ze ooit had kunnen dromen, veel erger dan al haar woede en gekrenkte trots. Tenslotte wist ze zichzelf toch zover te beheersen, dat ze hakkelend eruit kon bren gen: „Ik snap niet, wat je bedoelt. Ik kan er niet bij, wat je „Dat kun je wel," zei Cato iets vriendelijker. „Maar je wilt niet en dat is de hele kwestie. Maar je zoudt goed doen met het te willen want het volgend uur en de vol gende dag en de volgende weken en maanden van je leven zijn ui terst belangrijk voor je. Wat er nou verder met jou en Hans ge beurt hangt geheel van jou af. Jij bent daar verantwoordelijk -voor. Hjj heeft er genoeg van en hij kan niet meer verdragen. En jij kunt een van tweeën doen; je kunt vol wassen worden en een behoorlijke vrouw voor hem wordeneen fatsoenlijk mensof je kunt doorgaan met te zijn, wat je bent... een verwend en bedorven mormel. Het hangt helemaal en alleen van jezelf af." Ze sprak heel rustig en met een zo onverstoorbare kalmte, dat Miek er razend onder werd. Haar angst veranderde plotseling in een blinde razernij. Ze sprong van haar stoel op, al knikten haar knieën. Zo, hangt het van mij af?" schreeuwde ze met overslaande stem. „En wat voor kans van sla gen heb ik, zolang jij hier in Oud Valkenburg blijft... zolang jij nog op de wereld bestaat? Jij bent te gen meje haat meje wilt mijn huwelijk kapot maken! Maar dat zul je niet doen, versta jedat zal je niet gelukken, nooit of nimmer!" En ze gilde het bijna uit: ..Je zult niet „Ssst!" zei Cato fel, „denk om Jean!" „Jean kan me geen snars sche len. Als hij het nog niet weet, dan wordt het tijd, dat hij erachter komt. Ik zal het nu meteen wel gaan vertellen!" Ze liep driftig naar de deur toe, maar Cato was haar vóór. „Neen"! zei ze beslist. „Je krijgt Jean niet te spreken!" Groot en dreigend als een wrekende engel stond ze voor Miek met bleek ge laat en fonkelende ogen. Miek staarde sprakeloos en benauwd haar aan, keerde zich plotseling om en barstte in tranen uit. Haar snikken werd hoe langer hoe woes ter, zolang ze het zich heugen kon, had ze nog nooit zo gesnikt. Het was vernederend, afschuwelijk, maar ze kon er niet mee ophouden. Toen ze snakkend naar adem zich trachtte te beheersen, hoorde ze de stem van Cato vlak bij haar oor zeggen: „Iq had niet zo tegen je moeten spreken, Miek. Het spijt me heel erg." ,,'t Is in ordezei ze werk tuigelijk, maar omdat het niet in orde was, begon ze weer te schok ken van het snikken. En toen voel de ze, tot haar grote verwondering, een hand op haar schouder... een lichte, maar toch sterke hand, niet bepaald troostend en zeker niet medelijdend, maar toch op een of andere wijze geruststellend. „Kom nou, probeer op te houden met huilen," zei Cato. Hans zal nu wel thuis zijnhij bljjft ge woonlijk in Maastricht eten en komt dan tegen acht uur thuis." Miek keek haar achterdochtig aan en haar wrok steeg opnieuw in haar op. „Hoe weet jjj dat?" Maar ze kwam niet verder, want Cato had zich, opeens verstrakt, omgewend en stond aan de deur te luisteren. „Wat is er?" vroeg Miek. „Luister eens (Wordt vervolgd) 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3