Nieuw Zwarte kolonel wilde zelf zien hoe het in Indonesië is gesteld Geert Ruygers acht correcties wenselijk maar is tegenstander van annexatie Kravchenko leest felicitaties met een revolver naast zich ZITTING UNO-ASSEMBLEE PLECHTIG GEOPEND Duitsland dient een plaats te hebben in het nieuwe Europa Een nieuw boek op stapel In Amerika wordt het publiek een rad voor de ogen gedraaid EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De belevenissen van de zwarte kolonel Woensdag 6 April 1949 44e Jaargang No. 11532 Tweede Kamer over de grenscorrecties Zwakke en sterke schakels Een Herstelbank voor Indonesië Ook plannen voor een film De suiker wordt niet goedkoper Ook Graham wil Nederland dwingen Actie van Umberto in Italië? 65 slachtoffers Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief Wr editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank No ordhollands DatrHad I Buiten God. is 't nergen veïliq (Vondel HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Dat het gisteren in twee opzich ten een historische dag geweest is, voor de wereld, in het bijzonder voor Europa en dus ook voor Ne derland, hebben de kranten uit- den-treure verteld. De eenjarige herdenking van het Marshall-plan en de ondertekening van het Noord-Atlantisch-pact zijn zonder twijlel mijlpalen in de ontwikkeling van de wereldgeschiedenis, die geen twijfel laten aan de ernstige bedoelingen van de democratie, om zich veilig te stellen tegenover al lerlei gebeurlijkheden en de enige thans overgebleven weg voor de bescherming tegen agressie te kie zen. Prinicipiëel is het aangaan van militaire verbonden en de daaruit voortvloeiende verdere bewape ning een twijfelachtig middel, om de vrede te versterken, ondanks het bekende adagium. Dit van hei dense oorsprong gebleven woord, dat de vredeswil aan de bereidheid tot s t r ij d e n blijft koppelen, heeft de christelijke staatkundige apolo gie allang vervangen door het be tere: Indien ge vrede wilt. bereidt de gerechtigheid! Maar daarnaast staat de feitelijk heid van de eigentijdse verhoudin gen: er is een voortdurende en toe nemende bedreiging voor de vrede en als het waar is, dat, zoals Chur chill zeide, het bestaan van de ver schrikkelijke atoombom in de han den van Amerika, met name Rus land en zijn volgelingen ervan weerhouden heeft, tot geweld over te gaan, dan heeft de atoombom haar waarde als instrument in het belang van de vrede bewezen, on danks de vele risico's, daaraan ver bonden! Intussen is het ook onnodig, al leen maar wierook te zwaaien bij de grote feiten, die gisteren zijn gevierd en herdacht. Met name het Atlantisch Pact, het is in onze cou rant al meer dan eens gezegd, heeft schaduwzijden, vooral in verband met de verplichtingen, welke het aan de kleinere landen oplegt. Die kleinere landen zijn, naar het ad rem gesproken woord van minister Stikker in Washington, zwakke schakels in de keten en, dit moeten de sterke schakels, de grote landen dus. zich wel realiseren. Wij zijn vastbesloten, zo zeide hij, om gezamenlijk, in ons wederzijds belang, een krachtige keten te sme den om het Noorden van de Atlan tische Oceaan. Die keten is, nood zakelijkerwijs, zo sterk als haar zwakste schakel. Laten wij dus, al dus mr, Stikker, sprekend natuur lijk namens de Nederlandse rege ring, op grondslag van gelijkheid voor allen, er naar streven de kracht van de sterkste schakels in stand te houden, en die van de zwakste schakels te ver groten, want zwakke schakels leve ren een gemeenschappelijk gevaar op. Dit is louter een kwestie van gezond verstand. Nederland zal echter niet in ge breke blijven, verzekerde onze mi nister van Buitenlandse Zaken, maar, zeggen wij, Nederland zal dan ook moeten en mogen rekenen op de hulp en steun, die een zwak ke schakel verdient. Dit betekent niet op de eerste plaats, dat wij moeten voort gaan onze hand op te houden, wij weten, dat wij, ook m verband met de in 1952 aflopende Marshall-hulp, er nu al aan zullen moeten gewennen ons zelf te hel pen. Maar tot 1952 kan de door de dreiging van anderen ons opge- diongen militaue versterking niet wachten. Bovendien herhalen wij, wat wij onlangs schreven: de Ne derlandse schakel zal te sterker zijn, al naar gelang cis positie van ons land als rechthebbende op een krachtige band met de overzeese gebiedsdelen ook internationaal be ter wordt erkend! Laat ons hopen, dat de sterke schakels deze wenk van Nederland's minister, te Wa shington gegeven, zullen verstaan. Zolang niet alle diplomaten schurken zijn en wie zou dat willen denken! moet ons volk, ten spijt van de communistische leugenpropaganda, geloven, dat dit pact geen agressieve bedoelingen heeft. Het oogmerk van dit ver drag is vrede en het schijnt toch wel, dat Rusland, ondanks een be paalde tegen-propaganda, in wer kelijkheid deze zin van het Atlan tisch Pact begrijpt. Vrede! Dat is nog iets anders dan de afwezigheid van oorlog. Vrede, dat is naar het bekende woord van Sint Thomas de rust in de orde, en helaas moeten wij zeg gen, dat èn rust èn orde, ons nogal wat ontbreken. Maar wij tekenen dit verdrag, naar een ander woord van minister Stikker, gesproken namens onze regering, met een zuiver geweten, voor Gods aange zicht. Wij vertrouwen, dat dit geen zin ledig woord zal zijn, evenmin als de schone slottirade, waarin de Ne derlandse woordvoerder ootmoedig Gods genadige zegen afsmeekte over dit „verdrag in dienst van de vrede". Wie met een zuiver geweten, oot moedig Gods zegen afsmeekt over een vredeswerk, draagt het mate riaal aan, dat voor het smeden van een sterke schakel onmisbaar is! En hij bereidt niet de oorlog, maar de gerechtigheid (Van onze parlementaire redacteur) GISTERAVOND heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp inzake de grens correcties. Van de drie sprekers was de rede van de heer Ruygers (P.v.d.A.) ongetwijfeld de beste. In tegenstelling tot de heer Schmal (C.H.), die zich slechts over de aanhangige wijzigingen uitsprak, bracht hij de moed op, om het vraagstuk ook in breder verband te bezien. De heer Ruygers stelde voorop, voorstander te zijn van een nieuwe Duitse politiek. Die politiek moest er op gericht zijn, Duitsland een plaats te geven en te doen passen in het nieuwe Europees bestel. In deze gedachtengang pasten geen' annexatie-eisen. Van een blijvend ontredderd Duitsland zal heel Europa de nadelige gevolgen ondervinden. zeggen. Zulks liet zich echter niet rijmen met de Koninklijke rede van 7 December, waarin gesproken werd van een nieuwe verhouding in vrijwilligheid. De minister erkende dat in een en ander een zeker risico school, maar hierin kwam nu juist onze verantwoordelijkheid tot uiting. De heer Weiter repliceerde niet minder fel. De heer Gerbrandy kwam nogmaals op de katheder om zijn uitleg van de befaamde rede te geven. Het ontwerp werd ten slotte z.h.st. aangenomen, met aan tekening van de heer Weiter en de communisten geacht wilden wor den te hebben tegengestemd. De Kamervoorzitter keek ook nog naar de Anti-Revolutionnaire hoek, maar dezen deden uiteindelijk toch mee. Een ander financieel wetsontwerp, eveneens verband houdende met Indonesië, en waarbij de Staat zich o.m. garant verklaart voor een geldlening van 25 millioen dollar, werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. .De heer Ruygers zou dan ook gaarne zien, dat de regering haar eisen herzag, waaraan zij zegt nog steeds vast te houden. Toch bleek de heer Ruygers van de thans aan hangige correcties geen tegenstan der te zijn. De wenselijkheid hier van stond ook reeds voor den oor log vast. De besprekingen met de Duitsers liepen steeds op niets uit. Het was dus niet onredelijk dat Nederland thans aan deze onge wenste toestand een einde wenste te maken. Van de Duitsers had men mogen verwachten, dat zij. wel uit eigen beweging een gebaar hadden gemaakt. Zijn betoog vatte de heer Ruygers tenslotte samen in de zin „Tot hiertoe en niet verder." Had de heer Ruygers in de Duit se agitatie tegen de correcties een herleving van een nationalistisch streven onderkend: de heer Schmal (CH) verwachtte zoiets wel van een land waarin het ook vroeger al om „Kabal und Liebe" ging. Dat minderde wel weer. Voor het ove rige was hij het met de heer Ruy gers eens dat het hier slechts om een technische verbetering ging. De heer Haken (Comm.). was na tuurlijk tegen. Hij luisterde hierbij naar de opinie van zijn Duitse par tijgenoten die het volste recht had den tegen een dergelijke machts wellustige daad te protesteren. Maar de Nederlandse regering moest wel zo handelen omdat zij zich op leven en dood verbonden had met de dollar-kapitalisten. De rest van zijn Ihalf uur besteedde de heer Haken om de toestand in Oost-Duitsland te prijzen. Maar uit diverse uitroepen bleek, dat de Kamer-hier niet erg van onder de indruk kwam. Herstelbank Indonesië. Een deel van de middag en de avond had de Kamer voordien reeds besteed aan de behandeling van een wetsontwerp strekkende tot instelling van een Herstelbank voor Indonesië, waarin de Staat met inbegrip van de garantie, voor 125 millioen zou kunnen deelnemen. Bij de bespreking van de agenda had de heer Schouten (AR) een poging gedaan om dit wetsontwerp afgevoerd te krijgen op grond van het feit, dat de Kamer niet over voldoende gegevens beschikte om de economische en financiële posi tie van Indonesië te kunnen beoor delen. Minister Lieftinck had hiertegen o.m. aangevoerd, dat het juist nu, aan de vooravond van de bespre kingen, gewenst was een daad van vertrouwen te stellen. Bij de behandeling, waartoe toch besloten werd, verklaarde de heer Weiter, tegenstander van het ont werp te zijn. De regering kon geen zekerheid geven dat het te beleggen kapitaal ook straks nog veilig zal zijn. In dezelfde geest sprak de heer Gerbrandy. Minister Lieftinck had gisteravond een zeer agres sieve bui. Als de heren Weiter en Gerbrandy Nederlands overwicht èn in de leiding èn in het kapitaal wilden dan moesten zij dit ronduit HARRIMAN TEN PALEIZE H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben Maandagnamiddag in het paleis te Soestdijk ontvangen de heren Harriman, reizend am bassadeur der 'Verenigde Staten, dr. Baruch, Amerikaans ambassa deur in Nederland, mr. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs en dr. Valen tine, leider van de ECA-missie voor Nederland. Het gezelschap vertoef de gedurende een uur ten paleizé. De ondertekening van het Atlantisch Pact in de grote zaal van het Departement van Buitenlandse Zaken te Washington. Het ogenblik, dat de Engelse Minister van Buitenlandse Zaken Bevin, geflankeerd door de Engelse ambassadeur in de V.S. Oliver Franks (links) en de adviseur voor de Verdragen van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken John W. Foley, zijn handtekening plaatst onder het document, dat uiting geeft aan de vredeswil der deelnemende landen. PARIJS, 5 April (Reuter en A.P.). Een drie man sterke wacht stond Maandagavond voor de hotelkamer van Kravchenko te Parijs, waar hij met een revolver naast zich een stapel brieven en TWEE POLITIE-AGENTEN WEGENS DIEFSTAL VEROORDEELD De Rotterdamse rechtbank heeft de 53-jarige hoofdagent van politie, J. W., en de 36-jarige agent A. K., wegens diefstal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis luidde an derhalf jaar. Zij waren ervan beschuldigd zich bij het fouilleren van een arrestant, die beschonken was, tien gulden te hebben toegeëigend en samen te hebben gedeeld. BIJ ACCIJNSVERLAGING EEN HEFFING AAN DE BRON Naar wij vernemen zal de aan gekondigde accijnsverlaging voor suiker niet tot gevolg hebben dat de suiker goedkoper wordt, aan gezien deze verlaging geheel zal worden geneutraliseerd door een heffing aan de bron, waarvan de baten zullen worden gestort in het Landbouwegalisatiefonds. Zoals men weet zal de suiker accijns hier te lande worden ge bracht van f 29.75 op f 11, terwijl die in België zal worden opgetrok ken van f 6 tot f 11. Men heeft zich ten onrechte verheugd op een prijsverlaging als gevolg van deze Benelux-maatregel. De prijs voor de kleinhandel en de suikerver werkende industrie zal geheel de zelfde blijven als nu, daar de ac cijnsverlaging gepaard zal gaan met een heffing aan de bron (de sui kerproducenten), welke deze ver laging opvangt. De baten van deze heffing vloeien in de staatskas, i.e. het Landbouwegalisatiefonds. FLUSHING, 5 April (A.P. en Reuter)De algemene assemblee der Verenigde Naties is Dinsdag om 21 uur 17 (Nederlandse tijd) in de grote zaal te Flushing Meadows buiten New York City bijeengekomen- Ongeveer 20 ministers van bui tenlandse zaken, onder wie Bevin en anderen, die Maandag het At lantische Pact tekenden, woonden de openingsplechtigheid in de met vlaggen versierde zaal bij. Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president, en vele andere aanzienlijke personen waren aanwezig. Ook Andrei Gromyko, de plaats vervangende Russische minister van buitenlandse zaken, was aan wezig. De Australische minister van buitenlandse zaken, dr. Herbert Evatt, opende de zitting met een rede, waarin hij verklaarde: „Het verlenen van waarachtige steun aan de Verenigde Naties en haar idealen moet het wachtwoord zijn van alle staten, die leden zijn der Maandag kwam hij voor een vacantieverblijf van enkele dagen in Amsterdam aan en stond Dins dagmorgen een aantal journalisten te woord. „Ik heb een lang verhaal te ver tellen", zo begon hij, „een verhaal, dat ik in Amerika al heb verteld en dat voor Nederland van het grootste belang is, omdat het ge heel over Indonesië gaat". In Juli 1948 was hij en passant enkele dagen in Nederland ge- De eerste groep krijgsgevangenen, die na de capitulatie van Duitsland (nu bijna vier jaar geleden) Rusland mocht verlaten, kwam dezer dagen in het vluchtelingenkamp Friedland (Göt- tingen) aan. Deze 1600 gevangenen kwamen uit de Russische kampen bij Leningrad, Stalino en Insterburg. Een zuster verwel komt de ex-krijgsgevangenen bij aankomst in het kamp. weest eri bij die gelegenheid had het Nederlandse volk zijn hart ge wonnen. Geen spoor van rassen discriminatie. Elk hotel, elk res taurant, iedere schouwburg stond hier in tegenstelling tot Ame rika voor hem open. Dit maakte zoveel indruk op hem, dat hij geen geloof meer kon hechten aan de republikeinse propaganda in Ame rika, dat de Nederlanders het In donesische volk onderdrukken Door republikeins-Indonesische kringen in Amerika werden na zijn terugkomst pogingen in het werk gesteld hem voor hun pro paganda te winnen. „Maar ik vertelde hun, dat ik een reputatie had op te houden, een reputatie van een objectief onomkoopbaar kolonel, „die steeds gevochten heeft aan de kant der onderdrukten". De Zwarte Ade laar wenste voor zichzelf in Indo nesië te zien hoe de zaken stonden en hij reisde naar Den Haag met de opdracht voor het rr^aandblad der Amerikaanse negerbevolking „Our World" een serie artikelen te schrijven over Indonesië na de tweede politionele actie. In de residentie sprak hij met de toen malige minister Sassen, nadat hij bij lagere ambtenaren op tegen stand was gestuit. „Als u iets te verbergen hebt in Indonesië, geef mij dan geen vi sum", zo had hij gezegd, „als u niets te verbergen hebt, geef het mij dan wel". Hij kreeg het visum en landde op 18 Januari jl. op het vliegveld Kamajoran, nabij Batavia. Reeds de volgende ochtend was hij in Djokjakarta en 21 dagen achter een heeft hij mensen gesproken en toestanden in ogenschouw geno men in het gehele uitgestrekte eilandenrijk, zichzelf niet sparend en zijn tolk evenmin. Hij sprak met vele republikeinse leiders, zakenlieden en met „the men in the street". •j „Ik weet niet, wat er met uw regering aan de hand is, maar zij schijnt weinig belang te hechten aan het torpederen van de communistisch-republikeinse propaganda, die in Amerika over Indonesië wordt gemaakt", zo zeide Dinsdagmorgen de 52-jarige kolonel Hubert F. Julian, de bekendste Amerikaanse neger-piloot, die in de loop van zijn avontuurlijke carrière de bijnaam ver kreeg van „The Black Eagle", de zwarte adelaar. Kolonel Julian, geboren in Trinidad, leerde in 1916 vliegen, trachtte in 1924 de Atlantische Oceaan in een Boeing over te vliegen, viel daarbij in zee en werd op gepikt door een vrachtboot, werd later commandant van de uit 18 toestellen bestaan de luchtmacht van Haile Selassie's Abessinië in de oorlog tegen de Italianen, streed als vrijwillig piloot mede aan de zijde der Fin nen in 1939 tegen de Russen en- daagde, verontwaardigd over de beledigingen van Hitier aan het adres van de negers, in 1940 Goering uit voor een persoonlijk duel in de lucht boven 't Kanaal. „Wat ik zag deed mijn hart bloe den. Te denken, dat wij in Ame rika ons een rad voor de ogen laten draaien door de communis tische voorlichting en dikke tranen huilen over het gedrag van die schandelijke Nederlanders, terwijl ik met mijn eigen ogen zag, dat de republikeinse regering niet in staat en niet van zins was iets te doen aan de jammerlijke omstan digheden, waaronder de bevolking in de republikeinse gebieden leefde". Hij had onder meer een gesprek met de republikeinse minister van gezondheid, dr. Lemeina. Dat ge sprek was als volgt verlopen: Kolonel Julian: „Kunt u mij zeggen, wie verantwoordelijk is voor de ondervoede, ziekelijke creaturen, die u op deze foto ziet en die genomen is in onder uw jurisdictie vallend gebied?" Minister Lemeina: „De republi keinse regering". Kolonel Julian: „Kunt u mij ook zeggen, waarom deze mensen er zo beroerd aan toe zijn?" Minister Lemeina: „Wij hebben niet voldoende medicamenten en voedsel". Minister Lemeina: „Wilt u dan vertellen, waarom u het aanbod van het Nederlandse Rode Kruis, u deze goederen te sturen, van de hand hebt gewezen?" (Vervolg op pag. 3.) organisatie". Evatt voegde hieraan toe: „Een ieder, die zijn ïand in de Verenigde Naties vertegen woordigt, heeft zich plechtig be reid verklaard, te erkennen, dat de Verenigde Naties het interna tionale lichaam vormen, waaraan het opperste gezag is toegekend". Dr. Evatt vervolgde: „In de laat ste jaren zijn moeilijkheden ont staan, terwijl vaak wantrouwen aan de dag is getreden cn gebrek aan samenwerking viel te consta teren. Bijna al deze moeilijkheden zijn veroorzaakt door onenigheid tussen de grote mogendheden, die zich afspeelde buiten de organi satie der Verenigde Naties en daar onafhankelijk van was. De rege ringen in de gehele wereld moe ten het geloof in hun volken be waren en de volkeren der wereld zullen zeer zeker de leiders steu nen, die er naar streven de Ver enigde Naties te helpen en de grote doeleinden van deze organi satie het bewaren van de inter nationale vrede, het doen heersen van internationale gerechtigheid en het bevorderen van de interna tionale welvaart ten uitvoer te doen leggen". Vervolgens werd de zitting verdaagd. WAT GEBEURT ER IN ONZE INTERNERINGSKAMPEN? De heer Ritmeester stelt vragen Het lid der Tweede Kamer, de heer Ritmeester (V.V.D.), heeft aan de minister-president schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regering kennis ge nomen van berichten betreffende mishandelingen en moorden, die in de Nederlandse internerings kampen zouden hebben plaats ge had? 2. Is het juist, dat te dier zake reeds geruime tijd geleden een rapport is ingediend? 3. Zo ja, wil de regering dan mededelen welke maatregelen naar aanleiding daarvan zijn ge troffen? 4. Zo niet tot vervolging is over gegaan, wil de regering dan tevens mededelen, waarom dit niet is ge schied en, indien van nalatigheid is gebleken, waaraan deze nala tigheid in te wijten? WASHINGTON, 5 April (AP). Pc democratische senator Frank Graham, ex-lid van de Commissie van Goeds Diensten, heeft vandaag voorgesteld de Amerikaanse hulp aan Nederland te ontzeggen, tenzij de Nederlanders spoedig aan de beloofde Indonesische vredesbe sprekingen deelnemen. In een verklaring van 69 bladzij den, die Graham in het ziekenhuis waar hij met longontsteking ligt, geschreven heeft, zegt hij tegen het plan van senator Owen Brewster te zijn om een daartoe strekkend amendement in het in behandeling zijnde wetsontwerp op de ECA op te nemen. Maar indien zou blijken, dat de huidige mooie woorden een dek mantel voor meer uitstel, afwij zing en verzet zouden zijn en in dien de Verenigde Naties er na toe passing van alle procedures niet in slaagt nakoming van de gestelde eisen te verkrijgen, zijn wij van mening, dat de administrateur van de ECA moreel in een positie zou komon te verkeren, om zijn uitvoe rende macht ten aanzien van ECA- gelden te gebruiken op een manier, die voor dergelijke mislukkingen dienstig is, werd in de verklaring van Graham gezegd. Graham merkte verder op: „Indonesië is de voortuin van de wereld en niet een particulier achtertuintje van Nederland." lezen. Felici- telegrammen zat door te „Felicitaties", zo zei hij. taties zijn erg aardig, maar ik heb rust nodig. En dan weèr aan het werk". Kravchenko heeft de nacht voor dc uitspraak niet geslapen en be gaf zich „slap van de zenuwen" naar de rechtszaal, „hoewel ik wist, dat ik het proces zou win nen". „De uitspraak bewijst de kracht van de Franse democrati sche instellingen. Het bewijst, dat vrijheid in Frankrijk heerst. Het was een goede en gedegen uit spraak. Ik wed, dat men zich in het Kremlin niet zo prettig voelt, de mensen in het Kremlin, daar ga ik tegen in, niet alleen maar tegen een paar Franse communis tische prulsehrijvers". „Ik neb een nieuw boek op stapel staan" zo ging de schrijver voort. Toen het vonnis Maandag be kend werd, waren Morgan en Wurmser, de voornaamste aange klaagden, die rondreizend lezin gen houden over het geval-Krav- chenko, te Ostende aan het zonne baden. A.P. meldt, dat Kravchenko naar Engeland zal gaan om plan nen voor een film van zijn leven te bespreken Hij zei, dat de film naar zijn boek „Ik verkoos de vrij heid" gemaakt zal worden. Hij is van plan redevoeringen te houden in Londen, Glasgow, Man chester en Liverpool. Verder zal hij een reis maken langs alle grote steden in het Westen, waarschijn lijk ook Amsterdam, zei hij. Voorts verklaarde hij deze redevoeringen te willen houden, omdat men te apathisch tegenover het commu nisme staat. Tenslotte deelde hij mee een bezoek te willen brengen bij vrienden in Rome. ROME, 5 April (AFP). De Ita liaanse monarchistische afgevaar digde Alfrede Covelli heeft tegen over de pers verklaard, dat de ex- koning van Italië, Umberto, tot de monarchistische Unie te Rome een boodschap heeft gericht, waarbij de Sardiniërs worden uitgenodigd bij de aanstaande verkiezingen voor de vorming van de regionale vergade ring van Sardinië voor de monar chistische partij te stemmen. Het feit, dat de ex-koning voor de eerste maal, sedert hij in bal lingschap is gegaan, openlijk stel ling neemt ten gunste van een Ita liaanse politieke partij, geeft in. politieke kringen van de hoofdstad aanleiding tot tal van commenta ren. Men wijst er Op, dat in een pe riode van enkele weken verschei dene onafhankelijke bladen een grote publiciteit hebben verleend aan door ex-koning Umberto ver leende interviews, terwijl andere persorganen artikelen bevatten, ge wijd aan het leven van de konink lijke familie in ballingschap. Uit een opmerking van de plaats vervangende premier Saragat te genover een groep journalisten zou blijken, dat de regering de actie van de monarchisten aandachtig volgt. BIJ DE BRAND IN EFFINGHAM Bij de brand in het St. Antonius- ziekenhuis te Effingham (Illinois) zijn, naar men thans gelooft, 65 per sonen om het leven gekomen, waar onder 12 babies. Een groot aantal patiënten spron gen uit de brandende ramen. Som migen stierven in kamers, die in lichte laaie stonden, hoewel de zie kenzusters uit de stad hen tracht ten te redden. Volgens een lid van de reddings ploegen verspreidde het vuur zich zo snel, dat men het niet kon be strijden. In het laaiende gebouw hoorde men kreten van doodsangst van de patiënten, die niet naar bui ten konden komen. De katholieke zusters van het ziekenhuis trot seerden de vlammen en slaagden er in enkele patiënten te redden. En kele van hen moesten dit met de dood bekopen. Anderen stierven in hun kamers waar zij lagen te slapen. In het ziekenhuis werkten de zusters Franciscanessen. De rector van het ziekenhuis, de Eerwaarde Heer Sandon kwam in de brand om het leven. Zijn lijk werd in een kamer naast de kapel gevonden. HET SPAREN GAAT IN STIJGENDE LIJN De door de Nederlandse Spaar - bankbond gepubliceerde cijfers wij zen uit, dat gedurende Februari '49 bij de algemene spaarbanken werd ingelegd f33.796.907 en terugbetaald f26.131.461. Het spaarbedrag nam dus toe met f 7.665.446. In de eerste twee maanden van 1949 beliepen inleg en terugbetalingen resp. f72.517.831 en f55.702.597, hetgeen voor deze periode een vermeerde ring van de spaargelden met f 17.215.234 betekent. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en- terug betaling in Januari resp. f 2.929.690 en f2.188.417 en in de eersfe twee maanden resp. f 2.797.350 en f 2.090.264.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1