SUNLIGHT ZEEP De Volkscredietbank een proefneming VEI V! li De Ki 10 MET TOTALISATOR Gemeenteraad van Alkmaar Ziekenhuistarief verhoogd Grote amnestie in West-Berlijn Twee motorrijders op slag gedood Engeland blijft contra Franco Chinese communisten stellen ultimatum WEERSVERWACHTING Griekse ambtenaren zijn in staking Marktberichten Kalfsvlees Varkensvlees BISKANTER heeft manchester PUBLIEKE VEILING 100 DEKKLEDEN LEGERGOEDEREN Een klinkend getuigschrift bij het diamanten feest van SUNLIGHT ZEEP 1889-1949 Zondag April OPENINGS DRAVERIJEN EN RENNEN TE ALKMAAR Regerii Maar is minde PAG. 2 Donderdag 7 April 1949 In de gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester Wytema gehouden raadsvergadering waren mevr. Kommer en de heer v. Beekum afwezig. De voorzitter complimenteerde na opening Mr. Leesberg met zijn benoeming tot deken in de Orde van Advocaten. Nadat een aantal agendapunten zonder discussie de hamer gepasseerd waren, hield de Raad zich enkele uren bezig met het voorstel van B. en W. om een volkscredietbank in te stellen. Nadat de heer Wiese (arb.be zwaar had gemaakt tegen de titel van leider, die aan het hootd van de criedietbank gegeven zou wor den, voerde de heer Woldendorp I KVPaan, dat de rente hem nogal hoog voorkwam; spr. miste voorts de z.g. bestemmingscontröle, zoals bij het Consumentencrediet be stond. De heer Hoy tink (AR) vond het voorstel niet voldoende voorbereid en was van mening, dat het indie nen ervan verband hield met een ophanden zijnde periode, Spr. voor maatregelen, als die nodig zijn, maar dan moeten die ook goed zijn. Spr. ziet de noodzaak nog niet in en heeft er bezwaar tegen dat de dienst bij Soc. Zaken wordt ondergebracht. Hij zou voorts gaarne vernemen hoe de buitengemeenten over sa menwerking denken; hij meent, dat die er weinig voor voelen en vreest daarom, dat het plan tot misluk king is gedoemd, omdat Alkmaar te klein is voor een volkscredietbank De heer Torenvlied CPNziet inhet voorstel een verkiezingsma noeuvre en kan de argumentatie niet bewonderen. Hij acht het voor stel verwerpelijk, omdat het z. niet afdoende is, alsook om de wij ze van indiening. De heer Kirpensteyn (arb.) zou een commissie uit de Middenstand willen inschakelen voor de bestem mingscontröle; hij bestrijdt de me ning, dat het hier om een verkie zingsmanoeuvre gaat; reeds een jaar geleden kwam het voorstel in de fin. commissie ter sprake. Hij betoogt dan, dat een volkscrediet bank in een behoefte voorziet en dat de bank bestaansrecht heeft. De heer v. d. Borden (CH) vreest dat de bank geen spaarders, maar slaven zal kweken en dat de indi vidualiteit der aanvragers verloren gaat; hij vraagt voorts, wat het gaat kosten. De heer Vennelcer (KVP) herin nert eraan, dat het voorstel drie jaar geleden al in het vooruitzicht lag; het is dus geen verkiezings stunt; de ziekte van weth. Bakker is oorzaak, dat het zo laat komt. Ook spr. is van mening, dat de bank in een behoefte zal voorzien en heeft de overtuiging, dat de bank zal slagen, als zij een regio nale instelling wordt. Men moet echter klein beginnen; spr. ziet er geen risico in en is er daarom voor. Hij hoopt echter, dat de Raad na een jaar een uitvoerig rapport krijgt, om dan te kunnen beoorde len, of het nodig is het instituut verder uit te bouwen. De heer Groot (VVD) verwacht bij de buitengemeenten geen be langstelling; dit crediet kweekt afhankelijkheid en daarom is spr. er tegen. Weth. Bakker (arb.) verdedigt het voorstel op sociale gronden; omdat Alkmaar te klein is voor een volkscredietbank is samenwer king gezocht met anflere gemeen ten. Als de Volkscredietbank er in samenwerking met andere gemeen ten komt, dan staat dat los van dit experiment. Blijkens aanvragen bij M. H. is er behoefte aan crediet. De titel van „leider" wil spr. wel ver anderen in „hoofd". Wat de sociale kant van de zaak betreft, wordt nagegaan, of het crediet verant woord is in verband met de fin. behoeften van de aanvragen en de doeleinden. Was spr. niet ziek ge weest, dan was het voorstel eerder ingediend. Als in de toekomst biy'kt dat er geen behoefte bestaat aan deze instelling, zal niet tot instel ling van een Bank worden overge gaan. Daar de commnistische ver tegenwoordiger in M. H. zich nooit een tegenstander ervan heeft ver klaard -n de CPN nu blijkt tegen te zijn, begrijpt spr. de houdin van de CPN niet; dat lijkt op een verkiezingsmanoeuvre. Spr. beveelt de Raad aanneming aan. De heer Hoytink blijft tegenstan der, omdat hij niets voor een expe riment voelt, als de noodzaak niet blijkt. De fin. commissie stond destijds op het standpunt, dat de buitengemeenten eerst gepolst moesten worden over samenwer king; hier had ook tijdens de ziek te van de wethouder ambtelijk een onderzoek naar ingesteld kunnen worden. Een vergelijking met het consumentencrediet, waar millioe- nen bij moesten worden gelegd gaat hier niet op. Spr. vreest, dat on verantwoordelijkheid gekweekt wordt. Hij adviseert de credietverlening voorlopig te doen geschieden na advies van een speciale commissie; levert dit niets op, dan kan men mits de buitengemeenten meedoen, ermee doorgaan. De heer v. d. Borden vreest te korten, die de weth. v. Financiën niet kan dekken, doch weth. v. Slingerland verwacht geen tekor ten. De heer Torenvlied ziet niet in, dat degenen, die van de crediet- bank gebruik maken er sociaal door geholpen worden; hij vindt het zelfs een afschuwelijk voorstel. Dat het geld zou kosten, zou voor spr. geen bezwaar zijn. (gelach). De heer Kirpensteyn (Arb.) is van mening, er behoefte is aan consumptief crediet. Hij begrijpt de heer Hoytink en de heer v. d. Bor den niet. De heer v. d. Borden: wij be grijpen jou wel! (gelach). De heer Venneker ziet geen an dere mogelijkheid, om in de be staande credietbehoefte te voor zien. De heer De Zeeuw zou, om te voorkomen, dat men er voor altijd /aan vast zit, de proef voor één jaar willen nemen, doch de voorzitter vraagt vertrouwen te hebben in het college. Weth. Van Slingerland herinnert eraan, dat de fin. Commissie er niet afwijzend tegenover stond. Te korten vrees| spr. niet, gezien de ervaring van 20 jaar met een voor schotbank by de K.A.B. Het laat spr. koud, of men er een verkie zingsstunt in wil zien. „Als men mij niet meer wil hebben, aldus spr dan zegt men het maar". Hij acht het voorstel overigens verant woord: een lager percentage zou het onverantwoord maken. Mocht er een regionale bank tot stand Komen, dan blijft de instelling niet bij Soc. Zaken. Spr. hoopt, dat ook de communisten zullen meewerken; daar hebben kiezers meer aan dan aan mooie woorden. Weth. Bakker betoogt nog, dat het toezicht op de credietnemers verantwoordelijkheidsgevoel kweekt. Hij wil degenen, die be hoefte hebben aan crediet niet in de kou laten staan, zoals de heer Torenvlied. (Deze vindt dat een misplaatste uitdrukking). In derde termijn blijft de heer Hoytink bezwaar maken, omdat z.i. het instituut geen levensvatbaar heid heeft. De heer v. d. Borden vindt het percentage te hoog (8%) Nadat weth. Van Slingerland de commu nisten nog aan het verstand ge bracht had. dat zij, als zij dit voor stel niet aannemen, de mensen, die crediet nodig hebben, in de nood laten zitten en de communisten nog wat tegengesputterd hebben, wordt het voorstel van B. eh W. met 17 tegen 6 stemmen aange nomen. Tecen de Communisten, en de heren Groot (V.V.D.), Hoytink (AR) en v. d. Borden (CHTJ). Ziekenhuistarief verhoogd Het voorstel van het college om ingevolge verzoek van Regenten van het Centraal Ziekenhuis alle tarieven met ingang van 11 April met 1.te verhogen vond be strijding bij de CPN en de heer v. d. Borden, welke laatste een amendement indient, om de laag ste klasse en de kinderklasse van deze verhoging uit te zonderen; dit amendement wordt door de com munisten gesteund. De Voorzitter wijst er op, dat het hier bij de exploitatie van het C. Z. om een bedrag van ƒ2000,per week gaat. Anneming van het amendement-v. d. Borden zou be tekenen, dat men de Fondsen een cadeau deed van ,00 a 80.000 gld. per jaar. Het overgrote deel van de patiënten, welke de heer v. d. Borden beoogt, zijn verzekerd; daarvan is verreweg het grootste aantal verplicht verzekerd. Waar de kostprijs ligt boven het bedrag, dat de verzekering in rekening wordt gebracht, komt het spr. niet on-sociaal voor, dat het tarief ver hoogd wordt; het zou onbillijk zijn. dat de gemeente meer zou betalen, dan door de fondsen wordt opge bracht. Wij moeten naar vermin dering van de marge welke ligt tussen kostprijs en wat voor de fondsen betaald wordt. Het is zeer goed mogelijk, dat er nog facto ren in het spel komen, die het ge raamde tekort op de exploitatie van het ziekenhuis nog zullen doen toenemen. Daarom is het onvermij delijk de tarieven te verhogen. De kwalificatie „afschuwelijk" is dan ook niet ter zake doende. De heer Torenvlied vraagt Soc. Zaken dan kan bijdragen de gevallen van die kleine eate gorie, die wel door deze maatregel getroffen wordt. De heer v. d. Borden handhaaft zijn amendement, doch de heer Hoytink is het eens met de argu mentering van de voorzitter; hij vraagt B. en W. een prae-advies over bijstand aan de kleine groep niet-verplicht-verzekerden. De heer Asjes verwacht van dat prae-advies niets. De heer v.d. Borden wijst er op, dat ziekenverpleging een werk van barmhartigheid is, waarvoor de gemeenschap wel een offer ma; brengen; daarom is hij voor uit zondering van de laagste klasse. De Voorzitter ontraadt het voor stel van de heer v. d. Borden, dat a ton zou kosten, die aan Fondsen cadeau zouden worden gegeven. In antwoord aan de heer Hoy tink wijst spr. erop, dat de door hem bedoelde groep al 'n gulden minder betaalt, dan de ander een prde-advies komt spr. niet nodig voor; als het C. Z. niet met het wat anders. Nadat het amendement-v. d. Bor den met 194 st. (de CPN en de hr v. d. Borden) was verworpen werd het voorstel van B. en W. met gelijke stemverhouding aan genomen. Communist geweerd. Nadat de Raad besloten had tot instelling van een commissie voor Bijstand voor de personeelsaange, legcnheden, werden de heren Venneker, De Zeeuw, Steenis, De Wilde en v. d. Borden in deze com missie benoemd, met 23 st., uitge zonderd laatstgenoemde, die 19 stemmen kreeg. De heer Knuistingh Neven kreeg 2 stemmen. Hoewel B. en W. in de bijlage hadden aanbevolen de raadsleden te be noemen, die in het G. O. zitting hadden, werd de heer Knuistingh Neven, die daar ook zitting in had niet in deze commissie voor per soneelsaangelegenheden benoemd Dit was voor de heer Torenvlied aanleiding om een opmerking te maken over het weren van zijn fractiegenoot uit deze commissie, De Voorzitter gaf hem echter hier toe geen gelegenheid, doch aan het eind der agenda kwam de CPN met een voorstel, om de heer To renvlied gelegenheid te geven zijn opmerking alsnog te plaatsen. De Voorzitter stelde de Raad voor dit verzoek af te wijzen Waarop dhr Torenvliet dit voor stel van de Voorzitter dat namens het college gedaan was, wilde be spreken. De Voorzitter bracht het voor stel van het college echter in stem. ming, doch terwijl de raadsleden hun stem uitbrachten, ging de heer Torenvlied onder gehamer van de voorzitter door zijn protest laten klinken, dat echter onverstaan baar was. Aula begraafplaats. Van de overige aangènomen voorstellen noemen wij, dat tot bouw van een aula op de alge mene begraafplaats, dat zonder dis cussie werd aangenomen; zoals een voorstel tot uitbreiding van kan toor- en wachtruimte op het bu reau van Openbare Werken; tot aankoop van een gedeelte van het veormalig R.O.G.; tot het verlenen van medewerking tot de bouw van 53 woningen door de Chr Woning- bouwver. „De Voorzorg" en tot de instelling van een gemeentelijke accountantsdienst. Als directeur van deze dienst werd met alge mene stemmen benoemd dc heer L. B. J. de Wilde. Na een lange comité-zitting werd besloten de heer C. J. Mol. hoofd der Bosboom Toussaintschool over te plaatsen naar de te openen o.l, school in het bergerkwartier. Naar een Verenigd Europa Tijdens een koffiemaaltijd van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel, gehouden ir. hotel Victory, sprak Mr. H. H. Nord over de ontwikkeling van het stre ven naar een verenigd Europa. Daarbij kwam vooral tot uiting, dat samenwerking op economisch, cul tureel en ook op politiek terrein voor alle landen van Europa nood zakelijk is. Kort na de oorlog was er alom een streven naar eenheid merkbaar, want na twee wereld oorlogen kwam men tot de ontdek king, dat Europa, eerst toonaange vend in de wereld, bezig was zich zelf als tiet ware te vermoorden. Vooral mi twee grote machten zich ontwikkelen, die over Europa zul len gaan beslissen, is het zaak dat er een grote sterke eenheid ont staat Dan alleen kan er nog een kracht van betekenis ontwikkeld worden. Het Marshall-plan heeft in deze ontwikkeling een voorname rol te spelen, want dit plan bedoelt hulp te bieden aan Europa als geheel, niet om ieder land afzonderlijk weer er bovenop'te helpen. Het streven naar eenheid is dui delijk merkbaar aan de verschil lende Pacten, die na de oorlog zijn gesloten zoals het Pact van Brussel, van Duinkerken, en vooral ook het Atlantisch Pact. De spreker voerde aan dat op velerlei gebied er al beslissingen moeten worden genomen, uie ver der reiken dan de grenzen van een of meerdere landen. Op den duur zal zich dat verschijnsel eer uitbrei den dan afnemen. De ontwikkeling der eenheid gaat met rasse schreden vooruit cn een bewijs daarvan is de instelling van de Europese Raad. Ook in verband met een toekom stige wereld-federatie, iets waarvan we nog betrekkelijk ver af staan, is de Europese eenheid uiteindelijk van groot belang. PAARDENCOURSES TE ALKMAAR Zondag 10 April a.s. zal de Paar densportvereniging „Vooruit" in het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar, het course-seizoen openen. Het ope ningsprogramma is dusdanig samen gesteld, dat er bij de eigenaren van paarden grote belangstelling bestaat en er dus veel paarden aan deze Courses zullen deelnemen. Het programma omvat 4 lange- baandraverijen, 2 rennen en een draverij over 800 M, in series. Vele liefhebbers van paardensport en van de Totalisator komen Zondag naar Alkmaar. „De Postharmonie" zal voor de nodige muzikale afwis seling zorgen. AANBESTEDING SCHILDERWERK Door de directeur van Openbare Werken werd Woensdagmiddag in het gebouw aan de Keetgracht aan besteed het schilderen van buiten werken aan de Boezemsingel, aan de Trompstraat en de De Ruijter- straat. Er waren elf inschrijvingen binnengekomen. De laagste inschrij ver was de firma A. Gruiter uit Volendam voor f9309. Daarop volg den S. Hottentot uit Bloemendaal f 17499; Fa. C. Nijman, Alkmaar f22183; J, Vreeker. Alkmaar f2Zo34; Fa. S. Koster f 22800; C. W van der Sluis. Alkmaar f 23333; J Langen- dijk. Alkmaar f23900; A Breed Haarlem f24000; Fa. Breed, Heer- hugowaard f24025; D Wansink. Alkmaar f24200 en C. Schipper, Alkmaar f 24350. De gunning werd aangehouden. CHANSON D'AMOUR Ergens in de omgeving van de Alkmaarse Wasserij kwam dezer dagen tegen middernacht een ang stig mevrouwtje de hulp va/, haar buren inroepen, omdat er een man in de dakgoot lag. De bewoners hadden niet de moed naar boven te klauteren en een der buren nam daarom een ladder, klom naar bo ven en ontdekte inderdaad een man. Het slachtoffer, zich ontdekt ziende, stak de armen omhoog en riep ang stig: „Hij zou het eerlijk vertellen" De jongeman bracht zijn meisje thuis, dat plotseling riep: „Daar komt me vader" en dit betekende bepaald iets vreselijks, want de minnaar liet zijn schone in de steek cn vluchtte naar hoger sferen. Het valt niet altijd mee, als je van elkander houdt. MOTORRACES OP TWEEDE PAASDAG De traditionele motorraces te Alkmaar worden op Tweede Paak- dag, wederom onder auspiciën van Alcmaria" V.V.V. in het Sportpark gehouden. Ongeveer 50 renners zullen aan de races deelnemen, o.m. Aartsen, Cor- dan. De Geus. Hartman. Metzelaar en anderen. Als nieuwste snufje zullen zijspanraces worden gehou den. waarvoor zich 7 deelnemers hebben opgegeven. ONTWIKKELINGSAVOND K. A. B. ALKMAAR Morgen, Vrijdag avond wordt voor de leden van de K.A.B. hun vrouwen en ver loofden, alsmede voor de Kajotters een cultureel-historische ont wikkelingsavond gehouden; de heer Th. Wortel, archivaris der gemeente, zal een causerie hou den over „Oud-Alkmaar". De avond wordt gehouden in „Victo ry", ingang v .d. Boschstraat. UITSLAGEN SCHOOLWEDSTRIJDEN ALKMAAR. Woensdag 6 April Ulo Alkmaar 1Ulo Heiloo 1 0—3 Handelssch. Ill—H.B.S. V 2—7 Ingelote verliezers Aid. All H.B.S. II Aid. A IV Amb.sch. III PROGRAMMA Vrijdag 8 April 4.45 u. Amb.sch. IIUlo Juliana I ter. B Zaterdag 9 April 2 u. Handelssch. ILyceum I ter. B. 2 u. H.B.S. IV—Amb.sch. IV ter. C. 2 u. Gymn. IIAmb.sch. III ter. D. 3.10 u. H.B.S. IHandels.av.sch. I ter. B. 3.10 u. Amb.av.sch. IIH.B.S. III ter. C. 3.10 u. Amb.sch. VIV.G.L.O. I ter D. 4.20 \t. Amb.sch. IH.B.S. II ter. B. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen betref fende een tweewielige ijzeren hand kar en een groene autoped, die beide onbeheerd werden aangetrof fen. Gistermiddag reed een Nacobus, waarvan de voetrem defect was het trottoir voor het restaurant Schuyt op. De bus als wel de gevel van het restaurant werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geb.Hendrik, z. van G. Bak en G. Bouwknecht; Willem, z. van G. K. Poot en G. Roos; Martha A. M. d. van G. L. Warlém en A. M. Bot; Hans L. z. van L. H. Bulthuis en A. G. de Vries; Gerard S., z. van A. P. de Wit en M. Smit. Gehuwd: Henkie G. J. Jong en CatharinaC. van Tryen. Overleden: Neeltje Hartland 77 jaar, wed. van J. J. M. Mijen; Hen drik C. Loumma, 82 jaar, geh. m. E. Groenleer; Andriana de Jager, 74 jaar, geh. m. L. R. de Kort; Pietje J. Kampen 76 jaar, geh. m. 5. J. Appelman; Hermina C. Bur- ken, 65 jaar, geh. m. P. de Boer. K. V. P. HEILOO. De commissie voor politiek advies heeft de candida- tenlijst als volgt samengesteld: 1. J. Schuyt; 2. J. Bolten; 3. H. Groot; 4. J. Robert; 5. P. Zuurbier; 6. P. Kraakman; 7. C. Hageman; 8. Jn. Borst; 9. A. Ham; 10. J. Was senaar; 11. G. Heyne; 12. J. Punt; 13. H. Rotteveel; 14. J. Kueter; 15. Mevr. C. KostersJansen; 16. A. Zoon; 17. C. Bakker. VERGADERING U.V.V. BERGEN Maandagavond is in de „Rustende Jager" de algemene vergadering van de U.V.V. afd. Bergen gehouden. Opmerkelijk was het, zo weinig dames gehoor had den gegeven aan de oproep voor deze belangrijke en interessante bij eenkomst. Mevrouw Huygens heette, bij af wezigheid van de Voorzitster, de aanwezigen hartelijk welkom en gaf hierna het woord aan de Heer Hostede, secretaris van de Stich ting „Het vierde Prinsenkind" die vertelde van het ontstaan, doel en de reeds behaalde resultaten der stichting. Zij is ontstaan in Dor drecht en omgeving, waar men de behoefte gevoelde de oorlogswezen, halfwezen en ook de lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen een onbezorgde vacantie te bieden. Al spoedig breidde de organisatie zich uit over geheel Nederland en jaarlijks worden honderden kinde ren in het land uitgezonden naar de door het Rijk beschikbaar ge stelde kampen om een week heer lijk te genieten van bos. heide en strand. Het hiervoor benodigde geld wordt niet door collecten, maar door propaganda-voering van de leden, ingezameld. De heer de Haan, kampcomman dant van het kamp in Mill, ver telde het een en ander van de dag indeling. voeding en ligging in het kamp. Deze causerie werd gevolgd door een alleraardigste film, welke een duidelijk beeld gaf van de on gedwongen sfeer, die in de kampen heerst. Na de pauze ging men over tot de installatie van een zestal leden en de voorlezing van dc jaarversla gen van de secretaresse en penning- meesteresse. Het Bestuur werd met algemene instemming ongewijzigd herkozen. Hopenlijk zullen bij een volgende vergadering meer leden aanwezig zijn. want hoewel er de laatste tijd weinig actie in de vereniging was. zijn er in deze vergadering weer heel veel plannen gerezen, waarbij de daadwerkelijke steun van de leden nodig is. ZES JAAR GEËIST TEGEN HENDRIK DIELS ANTWERPEN, 6 April (ANP) De auditieur van het militaire ge rechtshof te Antwerpen heeft zes jaar gevangenisstraf geëist tegen Hendrik Diels, die tijdens de Duitse bezetting directeur van de Konink lijke Vlaamse Opera is geweest. De krijgsraad had Diels tot 12 jaar veroordeeld. Het vonnis zal op een nader te bepalen tydstip worden uitgesproken. BERLIJN. 6 April (AP). De drie Westelijke mogendheden heb ben vandaag een grote amnestie afgekondigd voor vroegere nazi's in Berlijn. Van deze amnestie zal 60 tot 70 pCt. van dc West-Bcrlij- ners, die nog niet gedenazifieeerd zijn, profiteren. Alle personen, die 1 Januari 1949, 30 jaar of jonger of 65 jaar of ouder waren en zij, die slechts voor de helft of minder valide zijn, worden vrijgesteld van de straffen, welke opgelegd zijn ingevolge de geal lieerde denazificatiewetten in Ber lijn. De grootste groep, welke van de amnestie zal profiteren, zijn de vroegere leden van nazi-jeugdorga nisaties, wier aantal wordt geschat op 100.000 in West-Berlijn. Perso nen. die een leidinggevende functie in deze organisaties gehad hebben, vallen niet onder de amnestie. Mensen, die na 1 Mei 1937 slechts in naam 'lid geworden zijn van de nazi-partij, worden eveneens vrij gesteld van denizaficeringsstraffen. Ook hoge functionarissen van belangrijke industriële, commercië le, landbouwkundige en financiële instellingen vallen onder de am nestie. BRITSE AMBASSADEUR BEZOCHT DE JAARBEURS Woensdag bracht Sir Philip Nichols, Brits Ambassadeur in Ne derland een niet-officieel bezoek aan de voorjaarsbeurs in Utrecht. In gezelschap van de voorzitter van de Raad van Beheer der Jaar beurs, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, maakte hij een rond gang over het Vredenburg en de Croeselaan terreinen. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden Bij K. B. is op zijn verzoek aan mr. J. C. Loutfeisser, advocaat-fis caal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van advo caat-fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof te Leeuwarden, met gelijktij dige aanwijzing als waarnemend procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Onvoorzichtige trampassagier Woensdagmiddag omstreeks half 6 sprong te A'dam de 48-j. zeeman J. J. van Triest, van het voorbal- con van lijn 16 in de Corn. Kruse- manstraat hoek Amstelveenseweg voordat de tram stilstond. Hij kwam daarbij te vallen en raakte met het hoofd onder het achterwiel van een juist passerende personen auto. In zorgwekkende toestand is hij naar het Wilhelminagasthuis gebracht. ONEERBAAR BOEK UITGELEEND Voor de Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan mej. M. H. L., exploitante van een lees bibliotheek in Vaals, ter zake, dat ze een boek had uitgeleend, dat be schouwd dient te worden als kwet send voor een normaal ontwikkeld schaamtegevoel en aanstotelijk voor de eerbaarheid. Na behande ling der zaak met gesloten deuren eiste het o. m. waargenomen door Moons, vier maanden gevangenis straf. NIEUWE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE Door radio Boedapest is Woens dagavond gemeld, dat 't Hongaar se onafhankelijkheidsfront heeft besloten de President der Repu bliek voor te stellen het thans zit ting hebbènde Parlement te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Het onafhankelijkheidsfront om vat de drie partijen, waaruit de re geringscoalitie is samengesteld, namelijk de Verenigde Arbeiders partij, de Partij der kleine boeren en die der Nationale boeren, ook de grote organisaties zijn in het front vertegenwoordigd. In politieke kringen te Boedapest werd giste ren verklaard, dat nieuwe verkie zingen mogelijk op 15 Mei a.s. zul len worden gehouden. Onderzeeboten „Zeehond" en „O 24" varen thuis Donderdag 7 April te 11 uur zul len Hr. Ms. onderzeeboot „Zee hond". onder commando van de luitenant ter zee der eerste klasse J. H. Baron Mackay en Hr. Ms. onderzeeboot „O 24" onder com mando van de luitenant ter zee der tweede klasse R. van Wely aan de onderzeedienst Waalhaven te Rot terdam aankomen. Op 1 Maart 1949 vertrokken de boten uit Willemstad (Curagao) voor de thuisreis naar Nederland. Het terrein van de onderzee dienst zal te 10 uur v.m. (dds een uur voor aankomst der onderzee boten) voor de familieleden van de opvarenden en belangstellenden worden opengesteld. Woensdagavond om half tien zijn twee Amsterdammers, G. J. v. d. Steen en P. Elbertse in de Beem- stcr, ten Noorden van Purmerend, met oen motorrijtuig tegen een stilstaande vrachtauto gereden en op slag gedood. De twee slachtoffers hadden za ken gedaan in Middenmeer en wa ren op weg naar hun woonplaats. Zij reden met een snelheid van plm. SO K.M. per uur. De chauf feur van de vrachtauto treft geen schuld daar volgens verschillende getuigen de achterlichten van de auto brandden. Lord Henderson, parlementair secretaris voor Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag in het Hogerhuis medegedeeld, dat „het niet slechts strategische overwegingen waren," die het onmogelijk maakten Spanje uit te nodigen toe te treden tot het Atlantisch Verdrag. De Britse regering kon niet over wegen een ambassadeur te Madrid te benoemen, aldus Henderson, zo lang de resolutie, die in December 1946 door de algemene vergadering der Verenigde Naties was aangeno men nog van kracht was. In deze resolutie werd pp de leden-staten der Verenigde Naties een beroep gedaan de chefs van hun diploma tieke vertegenwoordigingen bij de Spaanse regering terug te roepen, zolang generaal Franco aan de macht zou blijven. Henderson verklaarde, dat de Britse regering niet bereid was het initiatief te nemen voor het aan knopen van onderhandelingen, om deze motie te doen intrekken. DOOR PRESIDENT JEN VERWORPEN NANKING, 6 April (AFO). Officieel wordt gemeld, dat de com munisten de nationalistische rege ring hebben verzocht zich voor 12 April over te geven. Wanneer aan dit verzoek niet werd voldaan, zouden de communistische krachten dc Jangtsc oversteken. President Li Tsjoeng Jen heeft dit ultimatum verworpen. Reuter meldt uit Nanking, dat door de communistische radio-om- roep te Peiping Woensdagavond een „volledige overgave" door de nationalistische regeringslegers .werd geëist als een voorwaarde, die vervuld moest zijn, alvorens 'een vredesovereenkomst zou kun nen worden gesloten. Volgens radio-Peiping was over gave door de nationalistische legers de enige methode om tot het slui ten van vrede te geraken. Een com promis was uitgesloten. „De nationalistische legers zou den, door zich over te geven, hun volk en land een dienst bewijzen. Wij geven u (de nationalisten) een laatste kans, om het volk en het land van dienst te zijn," aldus radio-Peiping. In officiële kringen te Nanking wordt verklaard, aldus AFP, dat het afwijzen van het communisti sche ultimatum door Li Tsoeng Jen niet noodzakelijk het verbreken van de vredesonderhandelingen be tekent. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond TAMELIJK KOUDE NACHT Wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk vooral langs de Hollandse en Zeeuwse kust nog stormach tige, maar later geleidelijk afnemende wind tussen Wést en i\oora-west. TameluK koude nacht. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. VAKVERENIGINGSLEIDERS IN ARREST GESTELD De ambtenaren in geheel Grie kenland met uitzondering van het Noorden, waar zjj wel hun sympathie met het streven der sta kers hebben uitgesproken, doch zelf niet in staking zi>i gegaan, met het oog op de militaire bedrij vigheid in dit gebied zijn Woensdag in staking gegaan. Uit ontvangen berichten blijkt, dat de staking in het gebied rond om Athene én Piraeus over het al gemeen is geslaagd. Te Piraeus zijn sommige stakers gearresteerd, er vonden geen wanordelijkheden plaats. De ambtenaren van de Posterijen en van de Telegraafdiensten wer ken nog slechts voor militaire doel einden. De scholen zijn gesloten. De politie heeft Woensdagavond 20 leiders van de Griekse Federa tie van Verenigingen van Ambtena ren, benevens de voorzitters en se cretarissen van de vakverenigin gen, wier leden heden in staking zijn gegaan voor loonsverhoging, gearresteerd. De militaire gouverneur van Athene had alle stakende ambtena ren bevolen Donderdag weer aan het werk te gaan, „daar zij anders voor een militaire rechtbank zou den worden gebracht." Het Griekse kabinet heeft beslo ten krachtige maatregelen tegen de stakingsleiders te nemen. BROEK OP LANGEDIJK. 22.000 kg rode kool 17—19.40; 25.000 kg gele kool 14.80—18.30; 34.000 kg witte kool 12.40; 3400 kg witlof I 19—26; II 13—20; 14.000 kg uien 9.60—10.60. WOGNUM. 6 April. Aardappe- striiri- I vvu teken. len 4.60; Witlof I 28—34, II 23—29, III 12—22, aanvoer 13.500 kg; uien 9.6010.60; drielingen 8.60; breek- peen 67: bieten 67.40 prei 10 J2; spinazie 25; Jonathan 4874. OBDAM, 6 April. 13.700 kg witlof I 30—35, II 22—30, III 16—22, IV 21; 40.000 kg peen B 7, C 6; vee voer 11.30; 30.000 kg bieten A 6.60; 30.000 kg uien midd. 10.60, grof 9.60, driel. 8.60. ZWAAG, 6 April. Spinazie 1033; uien 1.70—3.50; bieten 620; prei 710; Savoye kool 314; gele bewaarkool 2122; rode kool 15-21; witlof 1030; waspeen 15; bospeen 1722; radijs 48; aTidijvie 3154; sla 5.8016,70; bloemkool 8086; stoofsla 44: Goudreinette 501.10; Present v. Eng. 611.21; Zoete Erm. gaard 5166; Jonathan 401.21; Conference 7790; Winterjan 6084 ALKMAAR, 7 Apr. Andijvie 45 48, spinazie 43238; wortel tjes 1028; rode kool 1319; gele kool 1922.50; prei 712; uien afw. 13.20; midb. 5; rabarber 32 81; witlof 1540; knolselderie 13; radijs 512; selderie 10.5016 selie 1620.50; sla 1523; aard appelen 36; aardbeien 216 ct. per stuk. Gehakt Lappen Fricandeau Biefstuk 90 100 100 125 Magere lappen Fricandeau Karbonade Doorr. lappen Gehakt Leverworst Bloedworst Metworst Achterstr. hk Magdalenen straat ALKMAAR 130 135 125 125 110 60 60 100 Vanaf VRIJDAG bren gen wij in verkoop 500 M. PRIMA MAN CHESTER, in 4 kleu ren, a 6.30 en 3% Pt. per meter. Zeer ge schikt voor: jongens broeken, werkbroeken, vesten, jassen, verstel, enz. i/W, Langestraat 37. Alkmaar Op ZATERDAG 9 APRII des voorm. 10 uur zullei te ALKMAAR in Tom'; Café, voorheen Switser Waagplein, publiek a con tant worden verkocht: en Tentzeilen uit Engelss Legerdumps in div, afm grotendeels nieuw in pri ma staat, voorts indier nog tijdig ter plaatse: als TENTEN De goederen zijn te bezien één uur voor de aanvang. Deurw. Koudenburg en Amoureus, Alkmaar. „AL 30 JAAR WAS IK DEZE LAKENS IN SUNLIGHT ZEEP EN NOG ZUN ZE MOOI!" Het is Mevr. J. K.-H. te R. (Z. H.) die het ons schrijft ter gelegen heid van het GO-jarig jubileum van Sunlight Zeep. Aan haar brief ont lenen wij nog: „Nu het van 't jaar 60 jaar ge leden is, dat Sunlight Zeep voor het eerst in ons land werd ge bruikt, moogt U het wel eens weten van. die lakens. Ik ben er natuurlijk zuinig op geweest, maar ze werden geregeld gebruikt. Voor één ding heb ik gezorgd: ik heb ze altijd in Sunlight Zeep gewassen. Zo'n vet Sun light sop is een ware weldaad voor het goed. Wie Sunlight Zeep gebruikt, spaart de inhoud van de linnenkast" 4 LAN GEB A ANDR AVERIJEN, 2 RENNEN 1 DRAVERIJ OVER 800 M. IN SERIES Opening loketten 12 uur Aanvang 2 uur MUZIEK VAN DE POSTHARMONIE MET 54 teg ontwerf wordt gegeve verweezenlijk Duitse grens Communisten en de zes P.v deling en de L dr. Drees, mei lijke zin dus geval. Toch h maakt. Econo gaat hier slee ringen en om douane. De breedte Sittard zal verd minister-presi hiervan een 1 tussen het mijr Limburg. Voor nog. dat ook d Beek en 's-H zullen worden, minder wenseli hangende geblei Dollar- en Een bleek alleen d te willigen, w ook zijnerzijds afstaan. Een de de was voor d< onaanvaardbaar niet bevreesd, d derheid zou or hier'om een ver die reeds met trouwd mocht h Zes sprekers nog over het al lijke van de oil ties het hunne tengang liep maar het merkt men desondank verschillende Ook hadden de zich soms al ee rakter. De heer Welt schijn te wekker woede annexioni de dat wij dooi van deze correct ken op gebiedsaf zwakken en hij VRIJDAG NCRV: 7.00 Nieu Laudamus; 7.45 dag; 8.00 -Nieuws stücke op. 73. Sc en piano; 8.30 Mu 9.15 Ochtendbezoi zieken; 9.30 W Familiecompetitie 10.05 The FaitI Handel; 10.30 New London S' Denis Wright; Peter Hansen; Geliebte, van en piano; 12.00 12.30 Mededelinge Land- en tuinbon lands Kamerkoor Nobel; 13.00 Niei en Spel o.l.v. m.m.v. Laurent 14.00 Het Nederl tet; 14.30 Trio 14.40 „Onder dak Richard Straus 15.40 Van oude vers; 16.00 Clevel Arthur Rodzinski 17.00 Amsterdams zeischap; 17.30 komt een kleine noduo André Schutte; 18.15 met orkest p.l.' Rondom Pasen Geestelijke liedi 19.30 Actueel g kwartier; 20.00 Zuid-Afrikaans zang en declamat foonmuziek; 21. nisch Orkest Raalte. Solist: piano; 22.15 „Ma derwijs" door Dr 22.30 NCRV-Kwa Boekei; 22.45 2i00 Nieuws; 23 23.45 The Spirit Evans, HIL VARA: 7.00 Niei gymnastiek; 7.30 8,00 Nieuws; 8. „Mireille" van 8.50 Voor de hun muziek; VPRO: Morgenwijding; Light Symphony de vrouw; 10.45 cello; Cor van Voordracht; 11. Johan Jong; AV klanken"; 12.30 behoeve van lar 12.33 Sport cn laika muziek en 13.00 Nieuws; Paris" (musette chard Crooks zin door mevr. R. 14.f0 Omroep Maurits van dej Atema, sopraan nieuwste poëzie eert. VARA: 16 16.30 Tussen 12 land presentes Strauss Jr. door Nieuws; 18.15 taties; 18.30 Voo 19,00 Reportage de Arbeid. VPRi Noord-Holland; Uitzending van Vrijheid en 21.00 Congres Arbeid. VPRO: Mej. Dr. N. A Avondwijding. 23.15 Congres Arbeid. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2