De Kamer stemt voor de grenscorrecties „EEN ZOMERIDYLLE" Regering zal vasthouden aan onze eigenlijke eisen RADIO Mevr. Noordewier-Reddingius overleden 17-jarige gymnasiast op zoek naar de ark van Noë De bonnenlijst Maar het getij is minder gunstig Een zangeres met wereld reputatie Kwijtschelding Hij snuffelde op de boekenmarkt Arbeider gedood bij mijnontploffing Voetballen onder hypnose (Van onze parlementaire redacteur) k/j ^4 tegen 24 stemmen heeft de Tweede Kamer het wets ontwerp aanvaard, waarbij de regering de bevoegdheid wordt gegeven voorzieningen te treffen in verband met de verweezenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands- Duitse grens. Tegen stemden de Anti-Revolutionnairen, de Communisten, de Staatkundig Gereformeerden, de heer Weiter en de zes P.v.d.A.-leden Scheps, Goedhart, Vermeer, Tuin, Von deling en de Loor. Tijdens de debatten zat de minister-president, dr. Drees, met de gewijzigde kaart voor zich; kwam zij in letter lijke zin dus al op tafel, in figuurlijke zin was dat nog niet het geval. Toch heeft de minister-president ons wel iets wijzer ge maakt. Economische betekenis hebben de correcties niet, het gaat hier slechts om verkeers- en waterstaatkundige verbete ringen en om een beperking van de moeilijkheden voor de douane. De breedte van de „hals" bij Sittard zal verdubbeld worden; dé minister-president verwachtte hiervan een betere verbinding tussen het mijngebied en Noord- Limburg. Voorts ontsluierde hij nog. dat ook de inhammen bij Beek en 's-Heerenberg gevuld zullen worden. Verschillende niet minder wenselijke correcties zijn hangende gebleven, o.a. die van de Dollar- en Eemsmond. Engeland bleek alleen dan bereid deze in te willigen, wanneer Nederland ook zijnerzijds een stukje wilde afstaan. Een dergelijke voorwaar de was voor de regering echter onaanvaardbaar. Dr. Drees was niet bevreesd, dat een Duitse min derheid zou ontstaan. Het ging hier'om een verspreide bevolking, die reeds met Nederland ver trouwd mocht heten. Zes sprekers hebben gisteren nog over het al dan niet wense lijke van de onderhavige correc ties het hunne gezegd. De gedach- tengang liep dikwijls parallel, maar het merkwaardige was, dat men desondanks toch tot geheel verschillende conclusies kwam. Ook hadden de redevoeringen op zich soms al een tweeslachtig ka rakter. De heer Weiter begon met de schijn te wekken, dat hij een ver woede annexionist was. Hij vrees de dat wij door de aanvaarding van deze correcties onze aanspra ken op gebiedsafstand zouden ver zwakken en hij maakte er de rege- PROGRAMMA VRIJDAG 8 APRIL NCRV: 7.00 Nieuws; 7,15 Te Deum Laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 -Nieuws; 8.15 Phantasie- stücke op. 73. Schumann voor cello en piano; 8.30 Muziek bij het werk; 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Familiecompetitie vodr de zieken; 10.05 The Faithful shepherd, G. F. Handel; 10.30 Morgendienst; 11.00 New London String Orchestra o.l v Denis Wright; 11.15 Pianorecital 'd! Peter Hansen; 11.45 An die Feme Geliebte, van Beethoven. Bariton en piano; 12.00 Harmoniemuziek; 12.30 Mededelingen ten behoeve v. Land- en tuinbouw; 12.33 Neder lands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel; 13.00^ Nieuws; 13,15 Sangh en Spel o.l.v. Piet van den Hurk mm.v. Laurent Bogtman, bariton; 14.00 Het Nederlands Kamerkwar tet; 14.30 Trio d'Anches de Paris; 14.40 „Onder dak en dan15.00 Richard Strausz-Maurice Ravel; 15.40 Van oude en nieuwe schrij vers; 16.00 Cleveland Orkest o 1 v. Arthur Rodzinski; 16 40 Voordracht; 17.00 Amsterdams Kamermuziekge zelschap; 17.30 Uit een grote stad komt een kleine melodie; 18.00 Pia noduo André de Raaff-Jacques Schutte; 18.15 Luton meisjeskoor met orkest o.l.v. Melachrino; 18.30 Rondom Pasen (Esperanto); 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws; 19.30 Actueel geluid; 19.45 C.N.V - kwartier; 20.00 Nieuws; 20.15 Éen Zuid-Afrikaans programma van zang en declamatie; 20.55 Gramo- foonmuziek; 21.00 Radio Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Albert van Raalte. Solist: George van Renesse. piano; 22.15 „Maatschappij en on derwijs" door Dr. W. Sleumer Tzn.; 22.30 NCRV-Kwartet o.l.v. Meindert Boekei; 22.45 Avondoverdenking; 2&00 Nieuws; 23.15 „Vrij en Blij"; 23.45 The Spirit of London, Moule- Evans. HILVERSUM I 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 The Masqueraders; 8.00 Nieuws; 8.18 Fragmenten uit „Mireille" van Charles Gounod; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Ballet muziek; VPRO: 10.00 Lezing; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 New Light Symphony Orkest; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Henk van Wezel, cello; Cor van Boven, piano; 11.10 Voordracht; 11.30 Orgelspel door Johan Jong: AVRO: 12,00 „Mexico- klanken"; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.45 Bala laika muziek en Russische zang; 13.00 Nieuws; 13.20 „Les Gars de Paris" (musette-orkest)13.50 Ri chard Crooks zingt; 14.00 Kookkunst door mevr. R. Lotgering-Hillebrand; 14f0 Omroep Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg, m.m.v. Trudi Atema, sopraan; 15.00 Overzicht der nieuwste poëzie; 15.20 Vervolg con cert. VARA: 16 00 The Ramblers; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Film land presenteert: 17.20 Johann Strauss Jr. door Wouter Paap: 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeola en felici taties; 18.30 Voor de strijdkrachten: 19.00 Reportage Congres Partij van de Arbeid. VPRO: 19.00 Lezing over Noord-Holland; 20.00 Nieuws: 20.05 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; VARA: 21.00 Congres van de Partij van de Arbeid. VPRO: 22.40 Vandaag, door Mej. Dr. N. A. Bruining: 22.45 De Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 Congres v. d. Partij van de Arbeid. ring een verwijt van, dat zij niet als eis had gesteld, dat onze aan spraken in net protocol moesten worden vastgelegd. Daarna kreeg zijn betoog echter een geheel ander karakter. Hij wees er op, dat gebiedsafstand toch de diepste sen timenten van een volk beroerde Wrevel en haat bleven tientallen jaren nawerken en hij maakte de heer Schmal (c.h.) er zelfs een verwijt "van, dat deze hier maar zo licht overheen gestapt was. Conclusie: Alleen dan de nadelen nemen, wanneer er grote voordte- len tegenover stonden. Voorlopig kon de heer Weiter niet inzien, dat zulks hier het geval was. Ds. Zandt (st. ger.) hield een beschouwing, die met het laatste deel van dat van de heer Weiter parallel liep. Wij wonnen een cent en verloren een gulden. Dr. Bruins Slot (a.r.) benaderde zeer dicht het standpunt van de heer Ruy- gers. Hij bleef de rechtmatigheid van onze eisen onderschrijven, een goede Europese politiek kon echter noodzaken hiervan af te zien. Had de heer Ruygers echter geen be zwaar tegen de onderhavige tech nische correcties, dr. Bruins Slot had dit toch wel. Hier kwam hij weer in het schuitje van de heer Weiter: De nadelen waren groter dan de voordelen. In het bijzonder was de heer Bruins Slot niet op de aanwezigheid van Dqitsers ge brand. De heer Oud (v.v.d.) toon de zich weer wel bereid om mee te doen, door af te zien van ge biedsafstand wilde hij een bij drage leveren aan de heropvoe ding van het Duitse volk. Rest nog het standpunt van de heer Mae- nen (k.v.p.). Hij vreesde geen minderheden, ook de Limburgers waren uitstekende Nederlanders geworden. Tegenover de Duits- land-politiek van de heer Ruygers stelde hij, dat wij toch ook aan Nederland moesten blijven den ken. Hij wilde onze zich nog steeds uitbreidende bevolking op eigen gebied arbeid verschaffen. Voor de onderhavige correcties liep hij niet warm, omdat ze zo onbeduidend waren en hij bond de regering dan ook op het hart toch vooral aan onze eigenlijke eisen vast te hou den. In zijn antwoord zegde de minis ter-president toe, dat de regering zulks zou doen. Het getij voor onze eisen was echter reeds minder gunstig géwordén. De bezettende mogendheden stellen voorop, dat zij de Duitse economie gezond willen houden en ook klemt, dat zij van eventuele nadelen de kos ten zouden moeten betalen. Met de heer Ruygers was de minister-president het eens, dat een gezond Europa niet mogelijk is wanneer in Duitsland chaos en armoede zouden blijven heersen. De regering werkt, aan een nota, waarin zij haar gedachten inzake het Duitse probleem nader uit werkt. Deze nota zal aan de Kamer worden overgelegd; dit zou de beste gelegenheid zijn voor een bredere bespreking. Bij de replieken kwam de heer Ruygers (p.v.d.a.) verklaren, dat hij niet bedoeld had tegen elke verdere correctie te zijn. Hij wilde zulks wel, doch alleen na overleg. De heer Vondeling motiveerde de afwijzende stem van hem en vijf andere P.v.d.A.-leden. Zij achtten de grenscorrecties in strijd met het Atlantic Charter, waarbij wij ons verplicht hadden niet naar gebiedsuitbreiding te zullen stre ven. Ook was hier sprake van een zijdige wilsoplegging. Een correc tie, waarbij 10.000 mensen betrok ken waren, kon men voorts niet meer technisch noemen* De stem ming had het reeds bovengenoem de resultaat. Bij de aanvang van de vergade ring wees de Kamer een voorstel van orde van de heer Gortzak af. waarbij de regering zou worden uitgenodigd onverwijld inlichtin gen te verschaffen over het At lantisch Pact. Het interpellatie- verzoek van de heer Roosjen (a.r.) om te mogen interpelleren over de nieuwe controverse regering- onderwijzers werd toegestaan. De interpellatie zal gehouden worden op een nader te bepalen dag. De Kamer ging tot begin Mei uiteen. Kravchenko (met hoed) verlaat in opgeruimde stemming het Paleis van Justitie te Parijs, nadat de Parijse rechtbank ,,Les Lettres Francaises" had veroordeeld tot het betalen van schade vergoeding. Woensdagmorgen is in haar wo ning te Hilversum overleden de be kende zangeres mevrouw A. Noor dewierReddingius. Aaltje NoordewierReddingius werd op 1 September 1868 in de Nederlands-Hervormde Pastorie te Deurne (N.-B.) geboren. Zij volgde de HBS en kreeg tegelijkertijd mu zieklessen. Aanvankelijk studeerde zij piano. Vervolgens werd zij in geschreven aan het Amsterdams Conservatorium, waar zij onder leiding kwam van Joh. Messchaert. In 1890 behaalde zij haar eind diploma en was van 19031907 als hoofdlerares voor de zang aan deze instelling verbonden. Na haar eindexamen trad zij als eerste sopraan op van het vocale keurcorps van Daniël de Lange, dat Wees niet verwonderd, als u vandaaq weer verwezen wordt naar het Evan.qelie, dat we vanmorqen in de H. Mis had den. Het mooie verhaal van de zondiqe vrouw, die Christus' voeten komt zalven. De Phari- zeër, hooqmoediq. keek op haar neer, verachtte haar. En toch was zij het, die hoqer bij God stond aanqeschreven. On danks de uiterlijke schijn, die zij onqetwijfeld teqen zich had. Wat matiqen wij ons dikwijls niet een oordeel aan over an deren. Wij staan, onmiddellijk klaar om iemand te veroor delen, hard, meedoqenloos. Iemand die misdeed en viel, vindt niet qemakkelijk qenade in onze oqen. En als wij mis schien verqeven, verqeten wij dan ook? Wat hebben wij weer veel te leren van dat wondere Evanqelie van vandaaq! MARCUS. ons land in 1892 vertegenwoordig de op de internationale muziekten- toonstelling te Wenen. Van toen af behaalde zij succes op succes en begon zich een wereldreputatie te veroveren. In het gehele klassieke oratorium repertoire, in de Matthaëus-Passion in de werken van Haendel en Haydn, in de Missa Solemnis van Beethoven, betoonde zij zich een vertolkster der sopraanpartijen, die niet alleen voor Nederland een opénbaring was, maar ook grote indruk maakte in de muzikale centra van Frankrijk, België, En geland, Zwitserland en Duitsland. Met Pauline de HaanManifarges, Johannes Rogmans (later Jacques Urlus) en Johannes Messchaert vormde zij een vocaal kwartet, dat zich een internationale reputatie verwierf. Groot is de invloed, die van haar zang-paedagogische arbeid is uit gegaan. In 1935 werd zij vanwege haar verdiensten voor de Nederlandse muziekwereld benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Toen zij 70 jaar was geworden, bood het hoofdbestuur der Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst, haar de grote legpenning van toonkunst aan. die door de voorzitter dezer Maatschappij ter gelegenheid van het eeuwfeest in 1929 was ingesteld, dit was de eer ste maal, dat deze onderscheiding op het gebied der zangkunst toege kend werd. Verbreding Noordzeekanaal begonnen Ter hoogte van de Velserspoor- brug is een poliepgrijper begonnen de basaltblokken uit de beschoeiing van het Noordzeekanaal te trekken. Deze werkzaamheden zullen drie weken duren, waarna begonnen wordt met de verbreding. Tegelij kertijd zal ter hoogte van de Vel- serpont een baggermolen een sleuf door de bodem graven, waardoor de hoogspanningskabels van de ver binding VelsenLeiden zullen wor den geleid. SCHOOLKINDEREN AAN DE DOOD ONTSNAPT Bewaakte overweg bleef onbewaakt Woensdagmorgen om twaalf mi nuten voor negen, toen de sneltrein AmsterdamRotterdam naderde, bleven de afsluitbomen van de over weg bij de Schoolstraat te Delft open. De schoolkinderen, die van de overweg gebruik maakten, merk ten het gevaar niet en zij hebben het aan het optreden van enige volwassenen te danken, dat zij aan de dood zijn ontsnapt. Zij werden door hen letterlijk van de rails weggesleurd. Zowel door de Neder landse Spoorwegen als door de po litie wordt een onderzoek ingesteld in hoeverre van nalatigheid van de overwegwachter sprake is. „JE GAAT ER AAN" Dinsdagmiddag ontving een 38- jarige vertegenwoordiger, in de Frederik Hendrikstraat te Amster dam, bezoek van een hem onbe kende man, die hem onmiddellijk nadat hij de deur had geopend met een groot mes in de borst stak. Ge lukkig was de wond niet erg diep, dus ongevaarlijk. Na de steek toe gebracht te hebben riep de aanval ler: „Je gaat er aan, als ik het niet doe, doet een ander het wel", en verdween daarop spoorloos. De po litie vermoedt, dat een' liefdesdra ma de achtergrond van dit myste rie is. Het 22ste regiment van het Canadese leger is op het ogenblik in de Poolstreek gedetacheerd. Onmiddellijk na aankomst moes ten de soldaten een begin maken met het bouwen van sneeuw- hutten. Het materiaal hiervoor, sneeuwblokken van ongeveer één meter lang en een halve meter dik, lag voor het „oprapen". De commandant inspecteert per hondenslee de vorderingen van zijn groep. HET PERSBUREAU REUTER publiceerde dezer dagen het be richt, dat Egerton Sykes, een gepensionneerde Britse ambte naar uit de diplomatieke dienst, in juni naar Turkij'e zal vertrek ken om op de berg Ararat naar overblijfselen van Noë's Ark te speuren. Volgens bovengenoemd bericht hoopte de heer Sykes daar een Amerikaan en een Nederlander, genaamd Roozen, aan te treffen, die ditzelfde doel nastreefden. Dit bericht was voor een A.N.P.- redacteur aanleiding op zoek te gaan naar de door Reuter ge noemde landgenoot, die bleek te zijn de 17-jarige gymnasiast Hans Roozen. Roozen vertelde bij het onderhoud het volgende: Toen hij ongeveer twee jaar ge leden op een boekenmarkt aan het rondsnuffelen was, viel zijn oog op een in 1681 verschenen boekje van Jan Struys, getiteld: „Reizen door Moscovië, Tartarije en Ipdië". Nadat hij het werkje gekocht had, werd bij het doorlezen zijn aan dacht geboeid door het verhaal, hoe de schrijver, die in 1670 in de buurt van de Ararat een monnik een beenbreuk had helpen gene zen, van zijn dankbare patiënt een kruis kreeg, gemaakt van 't hout van de Ark. Bovendien ontving Jan Struys een certificaat van de monnik, waarin deze verklaarde, dat hij in ,de Ark was geweest, benevens een stuk van de rots, waarop de Ark lag. Van dit ogenblik af interesseer de deze kwestie onze jeugdige landgenoot zo zeer, dat hij syste matisch de litteratuur begon te verzamelen, die over dit onder werp verschenen was. Inmiddels had Roozen vernomen dat dr. A. J. Smith uit Greensboro, „Dean of People Bible School" en „president of the Oriëntal Archae ological research expedition", zich levendig interesseerde voor de lot gevallen van de Ark en het plan had, een expeditie naar de berg Ararat te ondernemen. Onmiddellijk stelde hij zich met deze Amerikaan in verbinding en tussen beiden ontstond een drukke correspondentie en een uitwisse ling van gegevens. Dr. Smith stel de het enthousiasme en de belang stelling van deze 17-jarige Neder lander dermate op prijs, dat hij hem voorstelde als lid van zijn expeditie op reis te gaan, teneinde dezelfde faciliteiten te genieten. Hans Roozen hoopt einde Juni af te reizen en denkt in totaal 6 weken weg te blijven. Hij reist, eerst naar Parijs en gaat vandaar met de Oriënt-Express naar Istan- boel, waar hij de Amerikaanse expeditie ontmoeten zal, die onder leiding staat van dr. A. J. Smith. Deze expeditie bestaat uit 12 man. Gezamenlijk vertrekt men dan naar het Noord-Oosten van Tur kije. Roozen hoopt in twee en een halve dag de Ark te bereiken, die op enige afstand van de top van de Ararat moet liggen. De berg wordt per muilezel beklommen. Tot Istanboel zal Roozen met een vertegenwoordiger van een Neder landse tabaksfirma reizen. De jeugdige onderzoeker vertelde de A.N.P.-redacteur nog, dat de om wonenden geen onderzoek naar het overblijfsel van de Ark durven instellen, omdat volgens een bijge loof daar een heilig vuur in zou branden. Volgens Roozen moeten nog overblijfselen van de Ark te vinden zijn, omdat het ijs deze tegen wegrotten heeft beschermd. Met de leider van de Engelse, uit 6 man bestaande expeditie, Eger ton Syhes, hoopt Roozen in de Paasvacantie te Londen te gaan kennis maken. Naar Roozen ver klaarde, trekt de archeologie'hem als zodanig niet, maar het geval van de Ark boeit hem bovenmate. Zijn hart gaat uit naar de.... journalistiek. DOOR RATTEN KRUID OM HET LEVEN GEBRACHT Het Haagse gerechtshof heeft het 23jarige meisje Maria B. uit Dor drecht, dat als verdacht van mede plichtigheid aan moord door de rechtbank te Dordrecht een gevan genisstraf van acht jaar met aftrek kreeg opgelegd, conform dit vonnis veroordeeld. Maria B. had namelijk haar 25-jarige vriend B. een mid del, namelijk rattenkruid, aan de hand gedaan, waardoor B. zich van zijn vrouw zou kunnen ontdoen. Inderdaad deed B. op 6 Maart 1948 Rodent in de pap van zijn vrouw, tengevolge waarvan zij op 8 Maart overleed. EMIGRATIE-NIEUWS Voor Nieuw-Zeeland is op het ogenblik een immigratie-regeling in overweging, waarbij de passage- kosten naar dit land op soepeler wijze geregeld kunnen worden. Wanneer een uitstekende candi- daat-emigrant niet ten volle over de middelen beschikt, en overigens zeker in aanmerking zou komen voor plaatsing in Nieuw-Zeeland, overweegt men faciliteiten. Hoewel in het algemeen alleen vrijgezellen kunnen worden toege laten, is er op het ogenblik ook de mogelijkheid voor enkele kleine gezinnen (tot vijf personen) om aan werk en woning geholpen te wor den. Voorlopig zijn de emigratie afvaarten naar Canada als volgt vastgesteld: Tabinta: 29 April, 23 Mei, 21 Juni en 22 Juli. Volendam: 17 Juni en 19 Juli. De dollartoewijzing voor Canada is iets ruimer geworden, met dien verstarfde dat rekening wordt ge houden met de onkosten, die men heeft* vanaf de boot tot de plaats van bestemming. Reisbiljetten voor de trein kunnen in Nederlands geld betaald worden, ook voor de reis vanaf New York door de Ver. Sta ten. MATROOS HAALDE EEN „GRAPJE" UIT Gisterennacht omstreesk half drie passeerde een auto, bestuurd door een dronken matroos, op het Sta tionsplein te Amsterdam een sur veillerend agent. Deze laatste slaag de er, zij het met enige moeite, in de auto te achterhalen en de ma troos aan te houden. Het bleek dat de auto „geleend" was. Het was een auto van een student, welke op het Rembrandtsplein motorstoring kreeg. Een paar matrozen hadden een handje geholpen en toen de mo tor weer liep was-een der matrozen er in gesprongen en er mee wegge reden. Een twintigjarig meisje, dat ook in de auto zat. was er uit angst op de Martelaarsgracht uitge sprongen. De matroos, die verklaar de een „grapje" te hebben willen uithalen, is overgeleverd aan de militaire politie, FILMJEEPS OVERGEDRAGEN AAN GENERAAL SPOOR De 10 nieuwe film-jeeps, die door het Nederlandse bedrijfsleven wer den geadopteerd en onlangs in In donesië arriveerden, zijn Woensdag door de directeur van het Centraal Bureau Niwin, jhr. mr. P. Th. Six in Batavia aan de legercommandant lt.-generaal S. H. Spoor, officieel overgedragen. Generaal Spoor gaf in zijn ant woord uiting aan zijn grote waar dering voor dit gesohenk. Boven dien riep hij de „bemanningen" van de film-jeeps, die bestaan uit ex- O.V.W.'ers, 'n hartelijk welkom toe bij hun terugkeer in de tropen. RAPPORT OVER HET „TELEGRAAF"-CONCERN Naar wij vernemen heeft de heer M. A. Reinalda, voorzitter van de Persraad, die door de regering werd uitgenodigd, een regeling voor te bereiden in de kwestie van het ge bruik der outillage van het „Tele- graaf-concern, dezer dagen een rapport aan de regering uitgebracht. Zeeman verdronken Dinsdagavond is te Rotterdam de 25-jarige zeeman R. E. Sola uit Puerto Rico van de veersteiger aan de Heyplaat in het water gevallen. Hij verdween onmiddellijk in de diepte. Direct werd met haken en dreggen getracht hem te redden. De rivierpolitie nam het dreggings- werk over, doch mocht geen resul taat bereiken. Staatsloterij 's-GRAVENHAGE. 6 April In de Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen opi nummer 11012. EX-STEENFABRIKANT VEROORDEELD De ex-directeur van de steenfa briek „De Rijswaard" te Nederhe- mert, H. Truin, die f 40.000.aan de kas van deze steenfabriek had onttrokken, werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, door de Arnhemse rechtbank. Er was negen madnden onvoorwaardelijk geëist. Voorzitter Voorlichtingsraad Tot voorzitter van de Voorlich tingsraad is benoemd mr. J. M. Landre, directeur van de Regerings voorlichtingsdienst. In voorkomende gevallen zal mr. Landre tevens op treden als woordvoerder van de minister-president. 's-GRAVENHAGE, 6 April. Voor het tijdvak van 10 t.e.m. 23 April 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 9U5: 081 vlees (a, b, d) 100 gram vlees 082 vlees (a, b) 400 gram vlees 083 vlees (d) 100 gram vlees 085 alg. (a, b, d) 250 gram boter marg. of vet 086 alg. (a, b) 250 gram boter marg. of vet 087 alg. (a, b) 250 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 092 alg. (b) 500 gram boter marg. of vet 094 alg. (d) 125 gram boter marg. of vet 095 alg. (d) 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas Tabakskaarten 903 73, 74 tabak (QA) 2 rants, sigaret ten of kerftabak 75 tabak (QC) 2 rants, sigaret ten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (Bijz. Arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter K. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 April a.s. worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen 069 070 071, 073, 076. 077, 078 en 079 van de bonkaarten 903 en de bonnen 62, 65, 68 en 71 van de tabakslcaart QA 903 kunnen worden vernietigd. Woensdagmorgen, waren arbeiders bezig met werkzaamheden op het voormalig vliegveld te Schijndel (Br.). Daarbij stieten zij op een mijn. Blijkbaar in de mening, dat het projectiel geen kwaad meer kon doen, hebben zij tegen de kop van de mijn geschopt of geslagen. De 34-jarige ongehuwde Brok uit Schijndel werd op slag gedood. De 31-jarige eveneens ongehuwde H. Bolwerk uit het naburige dorp Wij bosch werd gewond. 1 MEER ONDERDELEN BIJ DE NATIONALE RESERVE Er wordt overwogen om naast de te vormen infanterie-onderdelen van de nationale reserve in de naaste toekomst over te gaan tot het formeren van verschillende an dere onderdelen. Met name heeft men het oog op luchtdoelartillerie, motordienst, parachutisten, pon toniers, pioniers, verbindingsdienst, vaartuigdienst, spoorwegdienst, luchtwachtdienst, veldpost, pantser- doelartillerie wielrijders en cavale rie. Nieuwe aanval op wrak yan Pz. Coen" Woensdagmiddag is in IJmuiden een tot spuiter omgebouwde zand zuiger aangekomen, die zal trach ten het zand van de tijdens de oor logsdagen tussen de IJmuider pie ren gezonken J. P. Coen weg te spuiten. HICKLEY LEICESTERSHIRE, 6 April (ANP). De leden van de voetbalploeg van de Hickley Ath letic Club vinden mentale training niet meer voldoende voor hun wed strijden: zjj hebben besloten zich te laten hypnotiseren opdat ze door de ware „wil om te winnen" bezield zullen worden. Op Dinsdag 19 April a.s.. kort voor de match tegen een club uit Birmingham zal een plaatselijk hypnotiseur de Hickley'ers onder .handen nemen, en zij rekenen er vast op dat zijn invloed hen op het veld onweerstaanbaar zal maken. Als de proef lukt heeft de hyp notiseur alle kans op een vaste aanstelling. Lukt ze niet, dan zal Hickley naar andere middelen om moeten zien om lauwheid te trans formeren in vurige ovérwinnings- lust. Tenzij men er de voorkeur aan geeft de elf Laodiceërs te ver vangen door elf andere spelers, die ook zonder hypnotiseur in staat zijn hun beste beentje voor te zet ten, wat wel zo eenvoudig lijkt. FEUILLETON Hij kon zich Jean in zijn kamer voorstellen, die elk woord, dat er gesproken werd: beluisterde en die, toen hij het niet langer kon uithouden, zich van zijn rustbank had gesleept, zijn stok ken gegrepen had... en moeizaam naar de deur gestrompeld was in laatste uiterste poging om daar 'n eind aan te maken, een poging, die teveel van zijn hart had gevergd en een verlamming veroorzaakte... Hij zette dat beeld uit zijn ge dachten en richtte dan zijn aan-" dacht op Miek. Maar zij scheen hetzelfde in haar verbeelding te zien, want haar ogen staarden wijd open en nietsziende in de verte. En ze zei: „Hij moet ons gehoord heb ben, Hansdat kan niet anders. Ikje weet wel, hoe schel mijn stem soms is. En toen ik zei, dat ik naar Jean zou gaan om hem alles te vertellen, toen sprong hij overeind en versperde me de weg... als een engel met een vlammend zwaard. En toen..." en riu stroom den de tranen over haar wangen, ai bleef ze hem recht aanzien," toen trachtte Jean, naar ik veron derstel, op te staan en naar ons toe te komenenviel dood neer. Ikals ik er niet naar door A. F. toegegaan was en niet op die ma nier had geraasddan zou Jean nog in leven zijn." „Mogelijk is het wel," zei Hans, „maar daarom nog niet waar schijnlijk.". Hij wilde haar niet al te veel geruststellen, maar hij moest haar toch vertellen, wat dok ter Kempers gezegd had, toen hij met hem meegelopen was naar zijn auto en gevraagd had, wat hij voor Cato kon doen. En daarom zei hij: „Dat hart van Jean was er bar slecht aan toe. En hij hade het door zichzelf zo rond te slepen, al maan- lang overspannen... misschien zelfs nog langer. „Dat wist - Kempers wel, maar hij had het niet tegen Cato gezegd, omdat ze, zoals de toestand nu eenmaal was, toch al genoeg te dragen had. Ennou ja, hij zei het wel met evenzovele woorden, omdat een 'dokter dat niet kan doen, maar ik maakte uit zijn woorden toch wel zoveel op, dat hij hoopte, dat het hart het bege ven zou, voordat de algemene toe stand van Jean nog slechter werd. Want hij kon onmogelijk meer her stellen, zie je? Het zou anders een langgerekte en afschuwelijke ge schiedenis geworden zijn. En daar om", eindigde Hans langzaam, was het zó misschien wel het beste. Het heeft hem heel wat gespaard... en Cato óók." Mie khad toen geen woord meer gezegd, maar een poosje later had ze in zijn armen stilletjes uitge huild. „Ik heb je toch zo verschrikke lijk gemist," fluisterde ze aan zijn oor. „Meer ddn ik je ooit zeggen kan. Ik zal een goede vrouw voor je zijn, Hans.dat beloof ik je." „Sist!" zei hij zachtjes als tegen een klein kind. En op dat ogenblik toen hij haar vast tegen zich aan drukte, was hij bijna blij, omdat ze nog zó kinderlijk was. En dan het was voor de eerste maal, dat ze met de dood in aanraking was gekomen en dan wel op deze ma nier! Al zijn boosheid tegen haar was nu geheel verdwenen en hij voelde alleen maar tederheid voor haar. Toch was hij er tegelijkertijd benieuwd naar, of haar lieftallig heid slechts een voorbijgaande stemming zou zijn, het gevolg van schrik en angst, maar toen de ene dag na de andere verliep, bleek het hij haar veel dieper te zitten. Bij haar eerste ontmoeting met Cato, enige dagen na de begrafe nis van Jean, zag Hans aan de strakheid harer lippen en iets schichtigs in haar ogen, dat ze bang was en niet op haar gemak, doch ze wist zich te beheersen en omdat Cato rustig en gewoon deed zaten ze enkele minuten later ge noeglijk te overleggen, welke bol len ze het beste tegen het aan staande voorjaar in de grond kon den zetten. „Ik zou zo graag een tuin vol voorjaarsbloemen hebben", zei Miek. „Maar alsjeblieft voor geen bloemententoonstelling, alleen maar voor mezelf:" Even klonk er iets van haar ou de verbittering in haar stem. „Ik veronderstel, dat ze hier toch niets meer van me moeten hebben. Op zo'n dorp zijn ze onverdraag zaam, als je eens iets verkeerd doet." Cato schudde het hoofd.' „Het is hier een plaats, zoals alle andere plaatsen, Miek," zei ze, „Amsterdam en Den Haag dan misschien uitgezonderd. En toch heb ik zo'n idee, dat het in die grote steden niet veel anders is. Die zijn soms niet veel anders dan een stel aaneengetrokken dorpen of stadjes. Of hoe zal ik het zeg gen? De mensen in Oud Valken burg zijn niet anders dan de men sen overal ter wereld, Overal is wel een mevrouw Koremans te vinden, die graag alles in haar omgeving bedisselt en die de anderen met de beste bedoelingen bovendien vertelt, hoe ze zich te gedragen hebben. Als je de mensen wat na der leert k'ennen, Miek, dan zijn ze heus overal hetzelfde, met dezelfde goede en kwade hoedanigheden." En vriendelijk voegde ze er nog aan toe: (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3