Nieuw Hè, ik zit! III»? Premier van Westfalen doet tegenvoorstel om grenscorrecties te ontgaan Voorstel van Trygve Lie tot oprichting van beschermings-detachementen VERWARDE TOESTAND IN GRIEKENLAND Geheime organisatie wilde opstand in Surabaja NI Duitse arbeiders naar de Zuiderzeewerken rktberichten abonnee j EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Gaan de Duitsers weer naar de Wieringermeer? Dinsdag 12 April 1949 44e Jaargang No. 11537 Geestdriftige Belgen verwelkomen prinses Josephine-Charlotte Dr. van Royen te Batavia 23 April uitvoering van wijzigingen? Over enkele dagen Conferentie te Batavia Communistisch complot en mogelijkheid van regeringscrisis Zitting van de Verenigde Naties Influenza eiste 525 slachtoffers Kroniek en Kritiek Bende-activiteit op Java Uitvoerig plan de campagne LIJK WIJST GRENS- 4G VAN DE HAND 10 April (Reuter). d Figl, de Oostenrijkse heeft Zondag op een it van de Volkspartij dat de Oostenrijkers ouden toestemmen in ing van de grenzen van Oostenrijk eiste van an- ;s, maar verzocht de ;ndheden de beloften na die zij Oostenrijk ge en in de verklaring van 1943, dat Oostenrijk zou rsteld binnen zijn gren- 38. Figl bracht dank aan jke mogendheden, die irijsgeven van hun aan- 0 Duitse activa in Oos- lige hinderpalen op de net sluiten van een ver- e weg hadden geruimd, lans aan de andere partij wil te tonen. LONDEN KRIJGT VREDESCONGRES" ïspiciën van linkse parle- i, vakverenigingen en in- onder wie dr. Hewlett e „rode" deken van Can. 1 op 12 Juni te Londen es voor „Vrede, handel chap, met de USSR" wor den. Onder de orgamsa- iet congres steunen, be- h de bond van arbeiders triciteitsbranche, de bond naren, de arbeiders in de strie en de Brits-Russi- liging. m twee bijeenkomsten ehouden: een over „Het werk en de vooruitzich- e Sovjet-burger" en een de en handel met de US irganisatoren verwachten duizend deelnemers. N HUIZEN, 11 April 3.300 kg rode kool 17.70 0 kg witte kool 12.90. DRN, 9 April Aanvoer ode kool 17—17.60; 23.700 rote maat 9.gew. maat ingen 8.60; 13.200 kg bie- .20: 16,200 kg witlof I 26 226; 84.700 kg peen: II 1 2.50—6, veevoeder 1 IHARWOUDE, 11 April. - 9000 kg rode kool 17.70; kool 15.40; 11.000 kg wit- 90—13; 1800 witlof 1 25— [II 17. 4DIJK Aanvoer 16.000 ooi 17.70—18.20, 9000 kg 15.40—15.70; 2800 kg wh.te 1000 kg witlof I 3225, BLIK 9 April Aanvoer zitlof I 22—27. II 16—20, 24.000 kg peen II 7—, Derpeen 1.301.60; 1600 kg genheimers 4.20. erk Hoefijzer, dat ziet afbeelding. Volmaakte leid geeft slechts een H. v. WILLIGEN 85 - AMSTERDAM- W circus 't Gooi bezocht, ar heeft hij niet alleen ok geïnformeerd, wan- t waarom. Dan zijn de op zak! De haven ligt tier en daar ligt er een 't circus vol Volendam- er. Als ze fluit, komen itten. Dan neemt ze de De goed gedresseerde Is Mama's fluitje klinkt, jen ze weg; ze gaan en alle acht zitten ze fluitjeen ze zitten om de vogels dat alles Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nun., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) nHd FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 224C GERUCHTEN OVER VERLO VING MET PRINS JEAN VAN LUXEMBURG Het eerste na-oorlogse bezoek van prinses Josephine-Charlotte, de enige dochter van Koning Leopold, aan België, is een grote demon stratie geworden voor de terugkeer van de Koning. In vrijwel alle ste den en dorpen, evenals langs de wegen van Luxemburg, waar de prinses een dag had doorgebracht op het paleis van do Groothertogin, naar Brussel, waren de Konings- gezinden uitgelopen om de prinses toe te juichen. Maar er werd, zo meldt A.P., meer „leve de Koning" en „leve Leopold" geroepen dan „leve de prinses". In Namen was het enthousiasme van de koningsgezinden. die met vlaggen zwaaiden en bloemen strooiden, zo groot, dat de konings gezinde burgemeester zijn rede niet kon uitspreken. Het enthousiasme bereikte zijn hoogtepunt voor het Koninklijk Paleis te Laeken, waar duizenden mensen waren samenge stroomd rond de wagen van de prinses. Gisterenavond woonde de prinses met haar grootmoeder, ko ningin Elisabeth, in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel de uit voering bij van de Mattheus Pas sion. De toeloop van het publiek was zo groot, dat het ongeveer een half uur duurde, voordat de prin ses kans kreeg haar auto te verla ten. Toen de prinses de zaal betrad werd door de aanwezigen de Bra- banqonne gezongen. Ook na afloop van het concert moest de prinses ovaties in ontvangst nemen en het duurde 20 minuten, voordat de po litie een doortocht voor de auto tus sen de enthousiaste menigte kon vrijmaken. De duur van het verblijf van de prinses in België is nog niet bekend. Verloving? In Luxemburg gaan geruchten over een mogelijke verloving tussen prinses Josephine-Charlotte van België met de 28-jarige Luxemburg se troonopvolger Prins Jean. Deze geruchten werden echter bevestigd noch ontkend door kringen, die in nauw contact staan met het Luxem burgse Hof. De geruchten over een verloving werden het eerst door een Vlaams blad bekend gemaakt. Zij werden later door de secretaris van de ko ning te Brussel ontkend. Daarna hebben meerdere andere Belgische bladen bericht, dat het gerucht be vestigd was, zonder evenwel hun bron te vermelden. BATAVIA, 12 April. (Aneta) „Het zal zeer zeker niet aan Neder land liggen wanneer de besprekin gen niet tot een goed resultaat zou den leiden", aldus verklaarde dr. van Royen aan de pers bij zijn aan komst te Batavia. „Het feit. dat wij aan de tafel willen zitten, aldus voegde hij er aan toe, is een bewijs van onze hoop en vertrouwen op een goede uitslag. Hiertoe is echter de goede wil van beide zijden no dig." Op een hem gestelde vraag ant woordde dr. van Royen. dat de duur van zijn verblijf te Batavia niet vaststaat, daar deze afhangt van de omstandigheden. Op de opmerking, dat B.F.O. heeft medegedeeld, dat zij niet in de Nederlandse delegatie opgenomen wil worden, zeide dr. van Royen, dat dit hem niet bekend was doch dat hij hoopte, dat de B.F.O. aan de besprekingen zou willen deelnemen. .De Nederlandse delegatie te New York is steeds op gekomen voor dj rechten van de federalisten," aldus zeide hij. Dr. van Royen zeide verder, het zeker mogelijk te achten, dat men volgens de uitgestippelde punten van het reglement tot overeen stemming zal geraken. Hij ver klaarde, dat naar zijn mening de drie punten van het reglement on derling verbonden zijn hoewel zij afzonderlijk besproken kunnen worden. Hij deed een beroep op de medewerking van de pers voor het slagen van de besprekingen. Dr, van Royen werd verwelkomd door vele Nederlandse autoriteiten en de voltallige U.N.C.I. - DUSSELDORP, 11 April (Reuter). In een rede tot het parle ment van Noordrijn-Westfalen heeft minister-president Karl Arnold Duitse werkkrachten en materiaal aangeboden voor de drooglegging van het IJselmeer, in ruil voor de gebieden, die Duitsland bij de grenscorrecties zal moeten afstaan. in een vrije en niet beïnvloede volksstemming zich zouden kunnen uitspreken tot welke nationaliteit zij hun geboortegrond willen laten behoren", zo zeide Arnold. Hij stel de voor zulk een volksstemming eventueel te doen plaats hebben onder toezicht van neutrale rege ringen, zoals bijv. de landdag van het land NoordrijnWestfalen heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe verklaring van minister president Arnold over de correcties, waarin gebiedsafscheidingen nog maals worden afgewezen als onver enigbaar met het volkenrecht. Volgens de Haagse correspondent van Reuter wordt uit gewoonlijk welingelichte bron vernomen, dat de wijzigingen aan de Nederlands- Duitse grens 23 April zullen wor den uitgevoerd. Dinsdag zouden tussen Engelse en Nederlandse autoriteiten te Arnhem de laatste besprekingen hierover gevoerd worden. Het Nederlandse bestuursappa raat aldaar zal naar schatting on geveer 250 man bedragen. Het Duits zal de voertaal blijven op de negen schooltjes in dit gebied, doch er zal een ambulant onderwijzer benoemd worden om in het Neder lands les te geven, aldus de bij deze bron verkregen inlichtingen van Reuter's correspondent. Arnold formuleerde zijn voor' stellen aan Nederland en België al dus: le „Wij zijn bereid een directe verbinding tussen Zuid- en Noord Limburg aan te leggen, en ik kan mij zeer goed voorstellen, dat een toekomstige Duitse Volksregering bereid zal zijn deze verbindings weg bijzondere voorrechten te ge ven ten gunste van onze Neder landse buren. 2e Nog in Mei 1939 is een verdrag tussen Duitsland en Nederland gesloten over de vast stelling van een bedrijfsgrens voor de aan beide zijden der grens aan de Wurm gelegen mijnen. Naar on ze overtuiging moet het mogelijk zijn zulke overeenkomsten daar te treffen waar de bedrijfsgrens in de bodem de landsgrens snijdt. 3e. Wij kunnen met Duitse arbeidskrachten en Duits materiaal op Belgisch ge bied een spoorweg aanleggen ter verbinding van MalmedyEupen en St. Vith. 4e. Duitsland kan als tegenwicht voor de Nederlandse gebiedseisen zijn medewerking aan het grote werk der drooglegging van de rest der Zuiderzee aanbie den. Ook deze samenwerking zal Nederland landaanwinst binnen de eigen grenzen bezorgen met behulp van Duits materiaal en Duitse ar beidskracht. Nederland zou daar door nieuw vruchtbaar land ver krijgen en in staat worden gesteld van het verwerven van Duits ge bied af te zien. Indien Nederland belang stelt in deze gedachte dan zijn wij bereid voorstellen te doen. Wanneer op deze voorstellen niet wordt ingegaan dan behoudt zich de regering van Noord-Rijnland- Westfalen het recht voor te ver langen, daj, de betrokken bewoners BATAVIA, 11 April. (Aneta) Van de zjjde van de Commissie der V. N. voor Indonesië verneemt Aneta, dat de voorbesprekingen te Batavia mogelijk einde dezer week zullen aanvangen. Z(j zullen dan worden gehouden in Hotel des Indes. Naar aanleiding van het bericht, als zou een vertegenwoordiger der bijeenkomst Federaal Overleg mo gelijk in de Nederlandse delegatie worden opgenomen, heeft de voor zitter van de publiciteitscommissie der BFO verklaard, dat het nim mer in de bedoeling der BFO heeft gelegen, om bij de komende bespre kingen vertegenwoordigd te zijn in de Nederlandse delegatie. (Dit heeft betrekking op de me dedeling van dr. Van Royen bij liens vertrek Zaterdagmorgen „dat Uereerst beslist zal moeten wor den, of een vertegenwoordiging van de BFO in de delegatie zal worden opgenomen"). ARRESTANTEN IN SMOKKELAFFAIRE De C.C.D. heeft te Groesbeek, in samenwerking met de sierteeltcen trale, de landbouwer P. en zijn zoon gearresteerd. In de schuur van P. werden 50 zakken met in totaal 60.000 bloembollen aangetroffen. Men vermoedt dat hier ongeveer 20.000 bollen ais smokkelwaar over de Nederlands-Duitse grens zijn verdwenen. P. was niet in het be zit van een vergunning van de sier teeltcentrale Voor het afleveren der bollen. De boerderij ligt gedeel telijk op Nederlands en gedeeltelijk op Duits gebied. Extra verlichting op Koninginnedag In verband met de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin is door de minister van Economi sche Zaken bepaald, dat op 30 April a.s. extra verlichting zal zijn toege staan. Het ontsteken van extra verlich ting voor of na die datum is niet geoorloofd. KABELJAUW MET MOSTERDGAS KOPENHAGEN, 11 April (A.P.) In de laatste twee da gen zijn zeven Denen in het ziekenhuis opgenomen ten gevolge van een lichte mos terdgas vergiftiging. Zij lie pen deze vergiftiging op door het eten van kuit van kabel jauw, die gevangen was in de wateren nabij Bornholm, waar men na de 2e wereld oorlog Duits mosterdgas tot zinken heeft gebracht. Nieuwe rantsoenbonnen voor textiel Naar wij van het Centraal Dis tributiekantoor vernemen, worden heden nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze nieuwe bonnen dragen het kenmerk „G 81", de oude bonnen met de opdruk „E 81" blijven tot nader order geldig. De boulevard in Zandvoort zal worden voorzien van een grote parkeerplaats, die een lengte van niet minder dan 3'/s km krijgt. Het werk moet over ongeveer drie maanden zijn voltooid. Bull dozers bezig met het afgraven van duinen op het terrein waar de nieuwe parkeerplaats is geprojecteerd. In circus Straszburger, dat momenteel in Hilversum voorstellin gen geeft, is een zebu geboren. In de stal genieten moeder en dochter een speciale verzorging ATHENE, II April (Reuter). Het Criekse ministerie van openbare orde heeft heden medegedeeld, dat er een commu nistisch complot, om generaal James van Fleet, hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Griekenland, en generaal Alexander Papagos, de Griekse opperbevelhebber, te vermoorden, ontdekt was. Hieraan wordt toegevoegd, dat tachtig communisten waren gear resteerd, met inbegrip van Stelio Anastassiades lid van hef politieke bureau van de communistische par tij. Precies een maand geleden meld de het Griekse ministerie van Openbare orde eveneens de ontdek king van een complot om generaal van Fleet en generaal Papapgos te vermoorden. Alle communisten, be trokken bij het beweerde complot, werden, naar werd gezegd gearres teerd. In de mededeling van heden wordt gezegd, dat de communisten ook van plan waren Constantine Tsaldaris, de minister van Buiten landse Zaken, en de uiterst rechtse nationalist Napoleon Zervas te ver moorden. De minister van Openbare Orde, Constantine Rendis, zei, dat Achi- Ieas Blanas, hoofd van de commu nistische districtsorganisatie van Athene, tot de gearresteerden be hoorde. Hij zei, dat de wapenen en documenten van de tachtig gearres teerde communisten in beslag wa ren genomen. Radio Vrij Griekenland heeft een communique verspreid waarin wordt medegedeeld, dat „de verlie zen der regeringstroepen sedert de aanvang van de gevechten rond het Gramosgebergte 5.239 doden, ge wonden en krijgsgevangenen bedra gen". ,De gevechten woeden voort en LAKE SUCCESS, 11 April (Reuter). De Sowjet-Unie heeft vandaag fel geageerd tegen een voorstel van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., tot oprichting van een bewakings macht van 800 man ter bescherming van missies der V.N. in verschillende delen van de wereld. In de grote steden van Hessen zijn meer dan 2500 transport arbeiders uit particuliere bedrijven in staking gegaan. Stakers te Frankfort maakten op deze wijze bekend, dat hun inkomen niet voldoende is. De Sowj et-gedelegeerde Malik verklaarde in een rede van een uur, dat het voorstel „slechts be oogde, speciale gewapende mach ten van de V.N. in het leven te roepen". Het handvest voorzag niet in een dergelijk voorstel en verleende de secretaris-generaal geen enkel recht om wat voor garde ook op te richten. Alleen de Veiligheidsraad zou zijn toevlucht tot gewapende machten kunnen nemen. Malik waarschuwde dat een dergelijke bewakingsmacht de deur zou ope nen voor „illegale en willekeurige practijken". Het voorstel van Lie werd ge steund door Zweden en de V.S., Engeland en Zuid-Afrika vroegen om nadere uitleg van zekere ta ken van de bewakingsmacht. Politieke commissie. Graaf Carlo Sforza, de Italiaan se minister van Buitenlandse Za ken, heeft in de politieke commis sie van de algemene vergadering der Verenigde Naties voorgesteld, dat Italië het bestuur over Somali- land, Tripolitanië en Eritrea onder voogdij van de Verenigde Naties zal mogen uitoefenen. Hij noemde Cyrenaica niet, maar zeide, dat Italië een oplos- sing voor geheel Lybië voorstaat. „Lybië moet de spil van de samen werking met de Arabische wereld worden", aldus Sforza. Met betrekking tot het voorstel om een deel van Eritrea aan Ethiopië toe te staan, zeide Sforza, dat annexatie van een deel van dit gebied „de grote voordelen, die het land van de Italiaanse gemeen schap heeft ontvangen, in gevaar zal brengen". Dr. Jose Arce (Argentinië) stel de voor, Italië trustschap te verle nen over Lybië, Somaliland en het noordelijk deel van Eritrea. Ethio pië zou dan het recht moeten ver krijgen ge heel Zuid-Eritrea te annexeren. Andrews (Zuid-Afrika) stelde voor: Engeland trustschap over Cyrenaica, Italië trustschap over Tripolitanië, Somaliland en Eri trea, Frankrijk over Fezzan. Ethio pië moest een uitweg krijgen naar de zee door Eritrea heen. Vrije berichtgeving. De subcommissie der V.N. voor vrije berichtgeving, die er mede belast is de rechten en de plich ten van de perscorrespondenten te bepalen, heeft heden haar uitvoe rend bestuur gekozen, waarin ver tegenwoordigers uit Libanon, Egypte, Verenigde Staten, Chili, China, Joegoslavië, Frankrijk, Uruguay, India, de Philippijnen. Engeland en de Sowjet-Unie zit ting hebben. IN LONDENSE HAVEN LIGT HET WERK STIL LONDEN, 11 April (AP). Volgens de Nationale Commissie van Havenarbeiders waren vandaag in de Londense haven 7.554 man in staking gegaan. Op 54 schepen lag het werk stil en op 5 andere werk te slechts een gedeelte van de ar beiders. SULTAN VAN DJOKJA NAAR COCHRAN BATAVIA, 11 April (Aneta). De sultan van Djokjakarta is he denmiddag met het vliegtuig van de Unci te Batavia aangekomen, naar hij zeide voor een verblijf van enkele dagen voor een oriën tatie, die geen verband houdt met de voorbesprekingen voor de a.s. conferentie. Met hetzelfde vlietuig arriveer den de heren Loah, Latuharhary en Djuwanda, die wel voor de voorbesprekingen kwamen. Vernomen wordt, dat Moh Rum, de voorzitter van de republikein se delegatie en Ah Sastroamidjojo, Dinsdag in verband met de be sprekingen te Batavia zullen aan komen. De heren Leimena en Natsir zijn daartoe heden naar Banka vertrokken. In republikeinse kringen is men van mening, dat de sultan van Djokja zijn denkbeelden ten aan zien van de terugkeer van de re publikeinse leiders naar Djokja zal uiteenzetten. KONINKLIJK BEZOEK OP SCHIPHOL Maandagavond omstreeks acht uur waren Hare Majesteit Konin gin Juliana en Prins Bernhard op Schiphol bvj het vertrek van Prins Aschwin naar New York. In de salon van het passagiers restaurant voor uitgaande reizigers kregen de Hoge gasten de gelegen heid om ongestoord het moment van vertrek af te wachten. Enige minute" over acht steeg het KLM- NEW YORK-toestel op, nagewuifd door Koningin Juliana en Prins Bernhard. de vijand is voortdurend verplicht zijn stellingen te ontruimen onder de druk van de eenheden van het democratische leger", aldus het communique. Griekenland wordt met een poli tieke crisis bedreigd, die tot een splitsing in het 2'h maand oude coa litie-kabinet zou kunnen leiden. Markezinis, minister zonder por tefeuille, wordt er namelijk van be schuldigd betrokken te zijn bij een deviezensmokkelaffaire. Óp grond hiervan heeft Diomedes, plaatsver vangend minister-president. hem gisteren verzocht uit het kabinet te treden, totdat het gerecht uitspraak heeft gedaan. Diomedes heeft de steun van Drie ministers, onder an deren van Tsaldaris. Naar verluidt weigert Markezines af te treden. De Griekse ambtenaren, die sta ken voor hogere lonen, zijn vandaag niet op hun werk verschenen on danks het besluit van het kabinet om degenen, die het werk niet her vatten, voor militaire gerechtshoven te dagen. S-GKAVKNHAGE. 12 April. Uit thans bekend gemaakte cijfers blijkt, dat tengevolge van de influ- enza-epidemie in Januari van dit jaar in ons land in deze maand 525 mensen zijn overleden. Het grootste aantal sterfgeval len kwam voor in de provincie Noord-Holland, nl. 127. Daarop volgden Zuid-Holland met 118 en Noord-Brabant met 60 gevallen met dodelijke afloop. Zeeland, Drente en Groningen met resp. de getallen 12, 14 en 16 het laagst genoteerd. Voor de overige provincies wa ren de cijfers: Friesland 22, Over ijssel 25, Gelderland 46, Utrecht 36, Limburg 49. Verdeeld naar leeftijdsgroepen was de sterfte het grootst in de groep van 70 jaar en ouder, nl. 843 per 100.000, het kleinst in de groep van 510 jaar, nl. 1.4. Merkwaardig is het te constate- re,n dat voor de groep van 4060 jaar dit cijfer 48.2 bedroeg en voor de groep van 6070 jaar 14.8. Beroepskeuze (Jos. J. G.) Ons artikel over „Be roepskeuze" heeft een reactie uit gelokt van het Centraal Comité van Samenwerking inzake Voor lichting bij Beroepskeuze (C.C.B.). Gaarne brengen wij de hoofdza ken onder de aandacht. 1. Het C.C.B. wenst eveneens, dat de opleiding van de psycho- diagnosticus een academische zij; ook het C.C.B. acht de opleiding via de rijksopleidingscursussen onvoldoende. 2. Niet voldoende werd uiteen gehouden het verschil tussen de taak van de psychodiagnosticus en die van de adviseur. Inderdaad bestaat tussen beide een niet on aanzienlijk verschil, maar wanneer men de eisen overziet, die een in gestelde commissie aan de beroeps- keuze-a d v i s e u r wil gesteld zien (terecht!), dan zal men alleen kunnen concluderen, dat het voor beeld der overheid alleen maar een slécht voorbeeld genoemd kan worden! T.a.v. déze belangrijke vraag vind ik ook bij herlezing van'het Adres der C.C.B. aan de Minister van Sociale Zaken on voldoende (om niet te zeggen: geen) stelling genomen! 3. De C.C.B. acht de toestand thans minder verontrustend dan vóór de oorlog. Ik beken dat ik hierover geen oordeel kan uit spreken. Maar is dit van belang? Hoofdzaak is: Hoe is thans de toe stand? Hoe ziet de toekomst er - uit? Kan men t.a.v. de Beroeps keuze gerust zijn? Wie met beroepskeuze start, kan daarmede het begin gemaakt heb ben van een zegenrijk werk, maar hij kan ook de eerste schrede gezet hebben op de weg naar een tyran nic over de mens, die iedere eigen keus, iedere eigen voorkeur, iedere zorgvuldige afweging van persoon lijke en gemeenschapsbelangen onmogelijk maakt. De weg naar de slavernij, die ook langs deze weg 'in communistische landen (althans in Rusland) bestaat, kan hiermede betreden worden. Natuurlijk is dit laatste geens zins de bedoeling van het C.C B. Ook dit Comité zal wel alle ge varen zien die aan dit verantwoor delijk werk der beroepskeuze zijn verbonden. Maar de vraag is deze: Hoe zullen wij deze gevaren ver mijden en tegelijkertijd de zege ningen ervan deelachtig kunnen worden? En wat dat betreft ben ik, ook na het schrijven van het C.C B., niet gerust. BATAVIA. 11 April Aneta. Het ziekenhuis Mardi Rahaju te Brebes is gedurende de nacht door een gewapende bende gerampokt; zij nam geld en textielgoederen mee. Het is nog niet bekend, hoe veel slachtoffers vielen. Een ram- pokbende van veertig man heeft twee ondernemingswachters van de onderneming Kiarapajung bescho ten, van wie een gedood werd, de andere kon vluchten. Uit Oost- Java wordt om. gemeld, dat in een kampong te Sawahan (Ngand- juk) een grote hoeveelheid wa pens en explosieven werd aange troffen ln het zuidelijk deel van Bodjonegoro werden twee munitie dumps ontdekt. De wapeninlevering in de resi dentie Modjokerto en ten westen van Bangil vindt voortgang; in de residentie Besuki hebben zeven bendeleden zich aangemeld. Uit het Probolinggose wordt ge meld, dat de Petingi en de Tjarik (Indonesische ambtenaren) van Sentong door een bende werden ontvoerd en dat de Pettinggi uit Alestengah door terroristen ver moord werd. In de residentie Besuki werd een berucht bendeleider gedood en een rampokbende van 25 man gearres teerd; een kapitein van de T.N.I. heeft zich aangemeld. De nieuwe betonnen brug over de Kali Meri te Bululawang is voor de tweede maal door sabotage beschadigd, waardoor het verkeer onmogelijk gemaakt werd. Bij Malang werd eveneens een brug vernield. SURABAJA, (Aneta). Het bijzondere krijgsgerecht te Sura baja heeft 26 leden van een geheime terroristenbeweging veroordeeld, die een opstand in Surabaja had willen verwekken. Nadat er op 25 December en 1 Januari j.l. niets van gekomen was, werd de uitvoering van het plan op 7 Januari gesteld, doch liep ook toen pp niets uit. Een mijnontploffing zou het sein geven. Kapitein Alimin van de „sa- botagedienst" van Pandaan stond te Ketangan, ten Zuidoosten van Wonokromo, met zijn. mannen ge reed om Surabaja binnen te vallen. Twee sergeanten van het leger zou den met twee kisten handgranaten helpen. Surabaja was volgens het opstandsplan verdeeld in vijf sec toren, terwijl een groep speciale aandacht zou schenken aan het ra dio-complex op Kajoon: deze groep bestond voornamelijk uit jongeren chauffeurs, gemeenteambtenaren en lieden, werkzaam bij het marine etablissement. Als tussenpersoon trad een vrouw op. De auditeur-militair, mr. A. G. van der Hoogte, eiste voor zeven der aangeklaagden 15 jaar gevange nisstraf, voor tien jaren en voor ne gen 6 jaren. De President, overste der mari niers mr. P. Eenhoorn, zeide dat hij, hoewel hij waardering kan hebben voor nationalisme, deze poging tot opstand als misdaad moest beschou wen: indien de poging was gelukt, zouden niet de militairen hebben geleden, doch zou in de eerste plaats het onschuldige volk er de dupe van geworden zijn. In dat ge val zou hij niet geaarzeld hebben de doodstraf over allen te hebben uitgesproken, maar nu de opzet is mislukt, wilde hij de persoon der daders in aanmerking nemen: de leider, Warwin, die een zeer ruiter lijke houding aannam, werd ver oordeeld tot 10 jaren, drie anderen kregen 15 jaren, twee 12, vier 10 jaren en de rest straffen variërend tussen 8 en 3 jaren. Allen hebben het recht gratie te vragen, terwijl de voorzitter hoopte, dat binnen af zienbare tijd een algemene amnes tie voor politieke misdrijven zal af komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1