iét WfS Joego-Sloviëbereid tot „meedogenloze strijd" 3J! A a mt/i/j/t/ i'Xi PROCES WILHELMSTRASZE Nederland telt toch nog meer durvers dan krentenwegers! RADIO DEBACLE BIJ DE FRIESE C.P.N. Redding DETECTIVE raak zaak oos ter boer :tberichten Dinsdag 12 April 1949 PAG. 3 Zei U iets Laatste zaak van Neurenberg Haagse Brief Grenscorrecties: de oude stijf van de heer Maenen Resolutie tegen lastercampagnes Lenstra niet in het Zwaluwenelftal Tragische dood van Amerikaans meisje Verminderde subsidie 'ERWACHTING door het K.N.M.Ï. te van Dinsdagavond 2ND VRIJ ZACHT! meen veel bewolking enige regen of mot- tot krachtige wes- Weinig verandering 3* 6 MAANDEN T AFTREK erechtshof te Amster- teren uitspraak in de tegen de groenten- Kloosterboer uit St. vien ten laste was ge- n de periode an Oct. '40 toen een oorlog s opzettelijk en vijand hulp had ver- or twee geïnterneerde rofficieren te helpen :n berichten over ver epen uit Ned. havens i aan de Duitse Admi- amburg. ider praesidium van at, overwoog, dat de de oorlog dreigende valt onder „de tijd :n achtte het ten laste zen;, het hield er ech- ïate rekening mee. dat :h na Mei '40 als 'n nder had gedragen on Kloosterboer tot 2 jaar n gevangenisstraf met tijd. in preventief (20 Febr. '40—26 Mei 4523 Juni '46 en 21 Dec. '48). De eis was Etrek en ontze..mg uit >or de tijd van 10 jaar. rleende KI. ambtshalve roep in cassatie. GE OPHEFFING ADE BERLIJN? 12 April. Volgens de rrespondent van de bestuderen hoge ge- ctionarissen in Uuits- erichten, „die op de wijzen van een spoe- g van de Sowjetrussi- e van Berlijn". ngoverzicht everwijk oude weer bleef de de veiling betrekkelijk Enkele tuinders, die 2ge spinazie goed door i heengekomen, wisten an de behoorlijke prij- >or dit product besteed irofiteren. Het zijn er maar zo weinig, want -oeg gezaaide spinazie st en de wind het elte voor hun rekening 1 van rabarber begint s te worden en noteer- ilgemeen goede prijzen, oed vertegenwoordigd. 'Oor dit artikel vielen Iet het witlof is het Partijen, waar maar ikeerde. konden bijna i minimumprijs komen. - van prei was geluk- >t. want voor dit pro- vraag zeer gering En- draaiden zelfs door. afnemer was de Groe- :1e wagons naar Duits- d. Van de winterpro- i er nog enkele restan. or de belangstelling vas. 1 April. 18.500 kg 18. II 18—24, III 12—19. 10 kg rode kool 19.50, 1.90. 700 kg uien 2.60— 11 April. Vee- vette koeien en 291 ahtkalveren (Centrale) 1, 11 April. Export- ndijvie 5155, spinazie kas 3341; worteltjes rber koud 1845. kas 20—30. II 10—16; toce 0: afw I —3: middelb. derie 3.507 50: radijs rie 13—18; sla 7—17, 5. IK. 11 April. Spina- abarber 1329. radijs alen 20—24. witlof 10— 3. breekpeen 2.503, 12, rode kool 1620. ■36. gele kool 13—17. 1UIZEN 12 April. of I 22—25. II 13—14: kool 12.80—14.20. 60 000 1 13—15.60, 18.500 kg 0 •\RWOUDE. 12 April. rode kool 1315.80. e kool 12—14. 17.500 kg 311,50. 2000 kg uien )0 kg witlof I 26—32. II 522; 800 kg rabarber 1. PURMEREND E evelanders 36. Koop- 58, witlof 1026, —17. Savoye kool 14-17, 45. sla 16. andijvie 26 8. raapstelen 716: ra- rode bieten 4.50. gare winterpeen 2.50. was- uien 13. prei 8; Bra- fleur 4359. Jonathan 4»L o - 4 -4' I pSs»* r"'! - Tegelijk met een belangrijk deel van de binnenstad werd tijdens de bezetting ook het stadhuis van Nijmegen door bommen grotendeels verwoest. De restauratie van het oude stadhuis vor dert gestaag, terwijl een nieuw deel reeds is voltooid. Is me dat een s p e ktakel over het spek! Wat zijn we toch een rare mensen op dit onder maanse. Nauwelijks drie jaar geleden snakten we naar een stukje en we morden er niet over, dat je van spek geen jus kunt maken. Nu laten we de slagers zich begraven onder het spek. We weigeren ge ivoonweg het te kopen en de overheid zal ons, als de ge ruchten waar zijn, gaan dwin gen, om spek te kopen op de bon. De slagers zitten met al dat vet in hun maag, omdat het publiek er zijn maag niet mee wil vullen. De mensen zeggen gewoon: dat is geen spek voor onzemond. Hoe dicht zal de minister de men selijke muizen bij het spek moeten brengen, vóór en aleer ze bijten? De slagers zitten er voor spek en bonen bij II n ER IS EEN TIJD GEWEEST, waarin men in deze gewesten heel wat durfde wagen. In de koopmanshuizen zat men over kaarten gebogen, waarop nog slechts een deel van de wereld was uitgetekend. Naar dat andere deel gingen de gedachten en ver langens uit. Er werden berekeningen gemaakt, schepen uitge rust. Millioenen guldens werden er aan gewaagd. En de kerels, die aan boord klommen, waagden zelfs nog veel meer; zij waag den hun leven. Een harde tijd: duizenden kwamen om op de onbekende zeeën, enorme kapitalen gingen op diezelfde zeeën teloor. Maar ook een grote tijd: nieuwe wegen, nieuwe landen werden ontdekt. Rijke baten werden binnengebracht. In dit land ontstonden de spreekwoorden: „Wie niet waagt wie niet wint" en ,,De cost gaet voor de baet uit". De Tweede Kamer kreeg de afge lopen week een wetsontwerp voor gelegd, dat enige gelijkenis vertoon de met deze stoute plannen uit het verleden. De oprichting van een Herstelbank voor Indonesië, waar in wij, met inbegrip van garanties, de kapitale som van honderd vijf en twintig millioen zullen steken, is op dit ogenblik ongetwijfeld een groot avontuur. Nieuwe verhou dingen maken immers andermaal een stukje van de kaart wit. Wagen en de moed hebben, zei minister Lieftinck, de verdediger van het ontwerp, en zo moeten ook in het verleden de durvers gesproken heb ben als zij rnet hun plannen voor de Heren kwamen. Maar onder die Heren waren er, die blijk gaven van eenzelfde gesteldheid ais som mige Zeventiende-eeuwse Hoogmo- genden. Dat waren zij, die slechts vijf cent wilden uitgeven als zij zich absoluut zeker wisten van het dubbeltje. Wij beschikken toch niet over voldoende gegevens over de economische en financiële positie van Indonesië, wierp de anti-rev. fractieleider tegen en hij deëd een overigens vergeefse poging om de behandeling van het ontwerp op te houden. Bij de behandeling zelf wa ren het de heren Weiter en Ger- brandy, die het avontuur wilden degraderen tot een bij voorbaat verzekerde brok winst. Het ontwerp is er toch gekomen. Dit land bleek gelukkig ook nu nog meer durvers dart krentenwe gers te tellen. Zelfs Schouten en Gerbrandy gingen op het laatste ogenblik mee aan boord, hoe rijm de de heer Schouten dat eigenlijk met zijn in eerste aanleg geopperde bezwaren? Hoe dat zij, de heer Weiter bleef allen staan, een hou- PROGRAMMA WOENSDAG 13 APRIL HILVERSUM II 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de jonge zieken; 9.45 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.15 Luisterspel „Uyt Minne Bevolen"; 12.00 Tenor en alt; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel en sopraan; 13.00; Nieuws; 13.15 Promenade Orkest en bas- bariton; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.40 Even onder ons; 15.00 Jeugd- concert (kamermuziek); 16.00 Voor de jeugdige postzegelverzamelaars; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Gramo foonmuziek; 17.45 Curaqaose mu ziek; 18.00 Chr. Zangvereniging; 18.30 Cellorecital; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indonesië; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma pro loog; 20.15 Johannes Passion, J. S. Bach; 23.00 Avondoverdenking; 23.05 Nieuws; 23.15 Vioolrecital: 23.45 Gramofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I. 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerraporten; 8.15 Gramofoonmuziek: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO; 10.00 „Kinderen"; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Onze keu ken; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeo- la; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel: 13.00 Nieuws: 13.16 Kalender: 13.20 Om roeporkest; 14.00 Gesproken portret; ■•4.15 Jeugdconcert (piano); 15.00 Voor de kleuters; 15.15 Bomen in de muziek; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Kinderkoor; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij: 17.15 Metropole-Orkést; 17.40 Joods pro gramma; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- varia; 18.20 Gramofoonmuziek: 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrach ten: 19.00 Lezing; 19.15 Fluit en piano: VPRO: 19.30 Lezingen; VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Actuali teiten; 20.20 Tango-Rumba Orkest; 20.50 „De triomf van het recht" hoorspel; 22.05 Kwartet Jan Cordu- wener; 22.25 Nederlands Kamerkoor; 22 45 Boekbespreking: 23.00 Nieuws; 23.15 De Hit-Kit; 23.45 Gramofoon muziek. ding, die zich zeker van hem maar moeilijk begrijpen laat. Uw geld (wij zouden willen zeggen: uw ver trouwen) zal de ideële standpun ten in Indonesië niet kunnen be ïnvloeden, heeft hij gezegd. Verder buiten beschouwing latend, dat de heer Weiter nu plotseling van ide ële standpunten spreekt, zouden wij willen opmerken dat uitlatingen als deze die standpunten in elk ge val zeker beïnvloeden, maar dan op hoogst schadelijke wijze. Met wrevel en verdriet hebben wij ook bij dit debat weer geconstateerd, dat men elkaar in dit land bij de oplossing van het Indonesisch pro bleem toch wel hopeloos voor de voeten loopt. Zij. die er zo prat op gaan het zo goed met het Rijksbe lang te mgnen, beijveren zich om een geste onzerzijds bij voorbaat van haar waarde te ontdoen en de „Londense" premier Gerbrandy kwam andermaal nog eens bena drukken dat de Kon. rede van 7 Dec., die een schok èn door In donesië èn door heel de wereld deed gaan, eigenlijk niets te bete kenen zou hebben gehad. Triest Direct na de oorlog overheerste de gedachte: Wij moeten Duitsland klein houden en ons zelf zo volle dig mogelijk schadeloos stellen. Nu, Vier jaar later, is dfe gedachte geenszins gemeengoed meer. Een andere gedachte streeft de eerste opzij: Duitsland moet weer een deel worden van Europa, schadeloosstel lingen eisen is snijden in eigen vlees. Uitgaande van de eerste ge dachte heeft Nederland indertijd zijn eisen gesteld, maar de grote mogendheden zijn zich van hun kant onderwijl al steeds openlijk voorstanders gaan tonen van de nieuwe Duitsland-politiek. Uit het debat over de grenscorrecties is wel gebleken, dat ook in onze Volks vertegenwoordiging zich de opvat tingen inmiddels sterk gewijzigd hebben. Bij monde van Geert Ruy- gers verklaarde de P.v.d.A.: Tot hiertoe en niet verder. De woord voerder van de Anti-rev., dr. Bruins Slot, liet de mogelijkheid open, dat een goede Europa-politipk zwaar der zou moeten wegen dan onze overigens rechtmatige aanspraken. De heer Oud van de V.V.D. haalde er uit ideële overwegingen een streep door, de Communisten de den hetzelfde op bevel van Moskou. De heer Maenen van de K.V.P. was eigenlijk de enige, die nog in „oude stijl" dacht. Het was ook op zijn verzoek, dat Dr. Drees nog eens verklaarde, dat de regering aan onze eigenlijke eisen vasthield. Toch had op datzelfde moment al met een eenvoudig rekensommetje kunnen worden aangetoond, dat een meerderheid van de Kamer deze niet meer onderschreef. Een nogal wonderlijke situatie dus. Maar dr. Drees heeft waarschijnlijk gedacht: Ieder zijn eigen vuiltjes. Er is een nota over de Duitsland-politiek in de maak en wanneer deze in behan deling komt, mag minister Stikker zeggen, dat het roer omgaat! Welke Duitsland-politiek de K.V.P.-fractie wenst te volgen is ons uit het be toog van de heer Maenen intussen nog allerminst duidelijk geworden. Wij weigeren aan te nemen, dat iedereen daar maar blijft geloven, dat we op de vredesconferentie toch nog wel een kolenmijn en een olie veldje cadeau zullen krijgen. Voor een klein stukje willen de Engel sen ons nu al laten ruilen! Maar dat daar gelaten, over zo'n onderwerp moet toch ook de buitenland spe cialiste haar licht laten schijnen? (Boodschap aan Marga: Vergeefs gewacht bij de behandeling van de begroting van „Buit. Zaken. Ook weer voor niets gezeten bij de grenscorrecties". Verwachten je ze ker bij het „Atlantisch Pact"!!) BELGRADO, 11 April. (Reuter). Het Congres van het Joegoslavi sche Volksfront heeft heden een stemmig een resolutie aanvaard, waarin „de lastercampagne tegen Joego-Slavië, gevoerd in de Volks democratieën en in de Sowjet-Unie" wordt veroordeeld. In de resolutie wordt gezegd, dat de „campagne, die tien maanden geleden begon, in plaats van afge nomen onlangs in kracht is toege- omen," Dit bevestigde, zo zegt de resolutie, dat „deze campagne is ontaard in een serie vijandige da den, die systematisch tegen de ver bonden en socialistische staat Joe go-Slavië worden opgebouwd." Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin wordt opgeroepen tot een „meedo genloze strijd" tegen „elke poging om onze staat te splitsen." Het congres werd besloten met de herverkiezing van Maarschalk Tito als president van het Federa le Comité van het Volksfront. Tito betuigde het congres „zijn grote dank voor het vertrouwen, ONDERSCHEID IN BELAS TINGHEFFING OP OVW-ERS Op vragen van het lid der Twee de Kamer, de heer Peters (KVP), betreffende het onderscheid tussen de belastingheffing van een groep oorlogsvrijwilligers der Koninklijke Landmacht enerzijds en van een groep oorlogsvrijwilligers der Ko ninklijke Marine anderzijds, heeft de Minister van Oorlog en van Ma rine a.i., mede namens de Minister van Financiën geantwoord, dat het onderscheid zijn oorzaak vindt in een toezegging, welke in het na jaar van 1945 en dus in een tijd, waarin nog niet allerwege tot nor male toestanden was teruggekeerd vanwege de regering aan de naar Nederlandseh-Indië vertrek kende oorlogsvrijwilligers der Landmacht is gedaan. Hij heeft echter geen vrijheid kunnen vinden de daaruit voortgekomen faciliteit tot de groep oorlogsvrijwilligers der marine uit te breiden. Er be staan tussen de beide groepen, o.a. wat de bezoldigingsregeling be treft. zodanige verschillen, dat niet zonder meer een parallel kan wor den getrokken. dat gij getoond hebt in de leiding van de staat." Hij wekte de afge vaardigden op „zekere zwakke punten, die no™ 'n ons land be- :o spoedig mogelijk weg werken.'' Hij besloot zijn rede met een op roep tot vrede en de verklai'ing, !at „gij u niet in de war moet ten brengen door oorlogsgeruch- ten. Men kan op het ogenblik geen oorlog voeren, omdat de mensen geen oorlog willen." OUD-LID HOGE RAAD VEROORDEELD Het Amsterdams Gerechtshof, gepresideerd door mr. J. C. Bron- gers, heeft het oud-lid van de Ho ge Raad der Nederlanden, Mr. VV. M. A. Weitjens, wegens omkoping van ambtenaren, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Mr. W. had, teneinde een onder houd te kunnen hebben met de bankier Repgolz, die toen als po litiek delinquent opgesloten was in een schoolgebouw te Amsterdam, in 1946 een bedrag van f 5000 doen uitkeren aan een oud-rechercheur van de centrale vermogens opspo ringsdienst, die op zijn beurt weer twee nog in dienst zijnde recher cheurs bedragen van f 500 en f 750 had gegeven. HET RUHRGEBIED ONDER INTERNATIONALE CONTROLE? NEURENBERG, II April (Reuter). Een Amerikaans tribu naal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg, heeft Ernst von Weizsaecker, de vroegere „Staatssekretaer" van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken en gewezen diplomatiek ver tegenwoordiger bij de Heilige Stoel, schuldig bevonden van deelneming aan de organisatie en voorbereiding van de Duitse invasie in Tsjecho-Slowakije. Nog 20 andere gewezen diplomaten staan in dit „proces-Wilhelmstrasse" terecht, dat het dertiende en laatste proces tegen oorlogsmisdaden te Neurenberg is. Vier van hen waren wegens ziekte niet aanwezig. De vonnissen zullen Donderdag avond worden uitgesproken. Een argument van de verdediging ge baseerd op „kort geleden ontdekte bewijsstukken", als zou Duitsland geen agressieve oorlog hebben ge voerd, doch slechts tot gewapende actie te zijn overgegaan teneinde zich te bevrijden van de banden van het Verdrag van Versailles, werd door het tribunaal verwor pen. Voorts werden schuldig bevon den aan het beramen van een agressie-oorlog: Wilhelm Keppler, Hitiers speciale adviseur voor eco nomische zaken, Ernst Woermann, voormalig hoofd van de politieke afdeling der Wilhelmstrasse, Hans Lammers, voormalig hoofd van de Rijkskanselarij en Paul Koerner, permanent afgevaardigde onder Goering voor het vier-jarenplan. Het Hof verklaarde ook vier functionarissen van het nazibe wind schuldig aan oorlogsmisda den als de moord op 50 officieren van de R.A.F., die uit de gevange nis van Sagan trachtten te vluch ten, de moord op een gevangen genomen Franse generaal en mis handeling van andere gevangenen. De vier beklaagden zijn: Gustav Steengracht, von Mayland, voor malig secretaris van Buitenlandse Zaken bij de Wehrmacht, Hans Lammers, en Battlob Berger, eer- Abe Lenstra heeft de wens te kennen gegeven niet opgesteld te worden in het Zwaluwenelftal, •waarin hij voor de wedstrijd tegen de Rode Duivels Woensdag 13 April te Rotterdam als midvoor was ge kozen. Lenstra voelde zich Zondag ...1. in de kampioenswedstrijd tegen AGOVV te Apeldoorn niet geheel fit. Hij had last van griep gehad en hij is bevreesd, dat. indien hij Woensdag weer speelt, hij zijn phy- sieke krachten zal forceren. Er ls nog niet besloten wie als plaats vervanger tegen de Belgen zal mee spelen. SAN MARINO. (Californië)11 Apr. Reuter. In het alfgelopen weekeinde" is men te San Marino in Californië met man en macht doende geweest om te proheren de driejarige Kathy Fiscus, die Vrijdag j.l. in een dertig meter diepe, nog geen veertig centimeter hrede wel was gevallen, tijdig te bevrijden, doch tevergeefs. Toen men tegen middernacht van Zondag op Maan dag het kind bereikte, was het dood. De wel, waarin het kind is te rechtgekomen, bi.i het krijgertje spelen met een zusje en een neefje, was niet meer, in gebruik en door onkruidbegroeiing aan het gezicht onttrokken. Op dezelfde dag, waarop dit on geluk gebeurde, was de vader van Kathy teruggekeerd uit de hoofd stad, waar hij gepleit had voor het treffen van maatregelen ter afdek king van verlaten wellen. Volgen1- doktersverklaring was het kind reeds sinds Vrijdag dood. Men had aanvankelijk een „slan genmens" willen vragen, te trachten het kind uit de smalle wel te halen. Toen dit te riskant werd geoordeeld, oor al omdat de luchttoevoer in de wel door het lichaam van de red der mogelijk te veel zou worden afgesloten, ging men met graafma chines en bulldozers aan het werk, om het meisje uit te graven, terwijl voortdurend lucht in het gat werd gepompt. IONGETJE DOORGEREDEN Maandagmorgen om kwart voor elf liep de driejarige R. van Willi gen uit de Vegastraat te Amsterdam met zijn moeder ophet trottoir op de Rozengracht. Plotseling rukte het knaapje zich los en rende tus sen enkele auto's door de straat over. Het knaapje werd door een passerende vrachtauto overreden en was op slag dood. JONGETJE VERDRONKEN Zondagmiddag is de 4-jarige R. Melching te Rotterdam tijdens het spelen in de Delfshavense Schie geraakt en verdronken. tijds SS generaal en chef van het hoofdbureau der SS. Kort voordat het Hof de zitting schorste, werden von Weizsaecker en Woermann schuldig bevonden op een ander punt van de tenlas telegging. Het Hof was van oor deel, dat von Weizsaecker toe stemming had verleend tot het overbrengen van 6000 joden naar het concentratiekamp Auschwitz, waar zij een zekere dood tege moet gingen en dat Woermann, „een belangrijke rol bij deze ver schrikkingen speelde" als functio naris van het Duitse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Een nationaal vocalisten concours Van 1320 Juni zal in Den Haag een nationaal vocalisten concours worden gehouden en wel in gebouw „Diligentia" aan de Lange Voorhout 5. Deze wed strijd gaat uit van een onlangs opgerichte stichting, die de naam „Solistenconcours Union Bel Canto" draagt. VerkooD van abdicatierede Overeenkomstig de wens van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Wilhelmina is dezer dagen door de directeur van het Staatsdruk kerij- en Uitgeverijbedrijf aan het bestuur van de Stichting 1940'45 overgedragen een bedrag van f3.261.73, zijnde de netto-op brengst van de verkoop der abdi catierede, uitgesproken op 12 Mei 1948. Nieuwe chauffeursdiploma's Binnenkort is de instelling van nieuwe vakdiploma's voor beroeps chauffeurs ter vervanging van het tegenwoordige „groot chauffeurs diploma" te verwachten. Deze vakdiploma's komen tot stand door samenwerking van de verkeers- en vervoersbonden, de werkne mersorganisaties in verkeer en vervoer en het ministerie van ver keer en waterstaat.' Op korte ter mijn wordt een definitieve be slissing genomen. DE „WATERMAN" GEARRIVEERD Met het troepentransportschip „Waterman" is Maandagmorgen een kleine groep om bijzondere re denen repatriërende militairen, on geveer 80 man, in Nederland terug gekeerd. Deze bijzondere redenen zijn o.a. afgekeurd voor de dienst, zieken- of zakenverlof en familie omstandigheden. Nadat de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus had doen klinken, heette kolonel J. R. H. La- gas, van het Directoraat Verkeers wezen van het Ministerie van Oor log, de manschappen namens de regering welkom in het vaderland. Op 19 April zal het troepen transportschip „Kota Inten" met ongeveer 600 militairen, die even eens om speciale redenen repatrië ren, te Rotterdam aankomen. BEPERKT HET RODE KRUIS WERK IN INDONESIË BATAVIA, 11 April (Aneta). Naar reeds werd gemeld, zal het Rode Kruis in Indonesië binnen kort een beperkter taak hebben dan tot nu toe. Naar aanleiding hiervan deelt het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië, thans mede, dat deze inkrimping zuiver een uitvloeisel is van de rigoureu ze bezuinigingspolitiek der rege ring. „Het is uitsluitend, omdat het op een regeringssubsidie aangewe zen Rode Kruis genoodzaakt is, mede te bezuinigen, dat het zijn taak moet inkrimpen". Voorts protesteert het dagelijks bestuur van het Rode Kruis in In donesië tegen wat het noemt „een zich steeds scherper aftekenende en sterk te veroordelen actie, wel ke het Rode Kruis in zijn arbeid hier te lande in de kern tracht aan te tasten." OUD-ILLEGALE WERKER ZEVEN JAAR Het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge deed uitspraak in de zaak tegen D. Slagboom uit Utrecht, tegen wie een gevangenisstraf van 15 jaar was uitgesproken wegens het ple gen van moord. Bij een verzoek om revisie van het vonnis van S. werd deze zaak door de Hoge Raad naar het Haag se Gerechtshof verwezen. Bij de be handeling voor genoemd Hof voer de S. aan, dat hij als illegaal wer ker de opdracht had gekregen H. uit de weg te ruimen, daar deze, ook illegaal zijnde, door onvoor zichtigheid een gevaar voor de groep opleverde. De uitspraak luidde 7 jaar met aftrek. S„ die reeds 7 jaar en 4 maanden detentie achter de rug had, werd derhalve meteen op vrije voeten gesteld. Post- voor de „Grote Beer" Het s.s. Grote Beer zal op 13 April a.s. naar Indonesië vertrekken en op 21 April in Port Said zijn. Wil men dat aldaar de opvarenden post ont vangen, dan moet deze uiterlijk 14 April op de bus zijn gedaan. Voor Batavia is de laatste buslichting op 27 April. DE „AGIOI VICTORK" WEER VLOT De „Agioi Victores," het 7000 ton metende Griekse schip, dat Vrijdag avond 1.1. bij Schiermonnikoog strandde, is Maandag door de „Hol land" van de Reederij Doeksen weer vlot gesleept. De „Holland" heeft sedert Zondagavond op geringe af stand van de „Agior Victores" lig gen wachten tot de wind zou draaien. Slechts een stevige Noord- westerhries kon namelijk het water zo hoog brengen, dat het msslepen mogelijk werd. ijpen de wind van daag eindelijk uit de gewenste hoek kwam, nam de „Holland" met goed gevolg zijn kans waar. Luisterend Nederland Het aantal aangegeven radio toestellen van Nederland bedroeg op 1 April j.l. 1.208.129 tegen op 1 Maart 1.184.590. Op 1 Maart wa ren er 510.763 aangeslotenen op het rijksradio-distrtibutienet tegen 508.463 op 1 Februari. Onrustig, gejaagd? Mijnhardc's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (Advertentie EX-HOOFDREDACTEUR A.N.P. VOOR BIJZ. GERECHTSHOF Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage stond Dinsdag morgen terecht de 59-jarige ex- journalist P. J. van Megchelen te 's-Gravenhage. Hij werd er van beschuldigd, dat hij in Nederland van Mei 1940 tot Mei 1945 de be trekking van hoofdredacteur van het A.N.P. heeft aanvaard; deze betrekking heeft hij gedurende de gehele bezettingstijd bekleed Bij de uitoefening van deze functie heeft hij van correspondenten verlangd, dat zij hun artikelen en verslagen een pro-Duitse en/of anti-geallieerde, althans anti-Én- gelse strekking gaven, correspon denten/medewerkers werden ont slagen, enkel op grond van hun naar zijn inzicht niet loyale houding tegenover de bezettings autoriteiten en de „nieuwe orde" Verder werd hem ten laste ge legd, dat hij met Meyer Schwen- cke, Goedewaagen en enige ande ren de z.g. „Raad van voorlichting voor de pers" heeft opgericht en daarin zitting heeft genomen. Na getuigenverhoor eiste de procureur-fiscaal 12 jaar met af trek. Zoals dezer dagen reeds enkele malen bleek, begint het ook in de hoogste regionen van de communis tische partij Nederland in Friesland op een algemene desertie te lijken. Het ene kopstuk na het andere geelt de brui aan deze ondemocra tische partij, die niet minder dan de Nazi's de hoogste geestelijke goederen van het Nederlandse volk vertrapt. Nu wordt ook weer uit Weststel- lingwerf gemeld, dat de heer R. Molenbuur, die wegens het bedan ken van de communistische raads leden Mooij en van Nieuwenhoven volgens de lijst als opvolger in aan merking kwam, voor deze eer zal bedanken, omdat ook hij reeds enige tijd geleden voor het lidmaatschap van deze partij heeft bedankt. Wij vernamen nog, dat dc laatste maanden reeds meer dan een derde van de communistische partijleden in Friesland voor dc C.P.N. heeft bedankt en dat het aantal „Waar- heitt"-lezers in Friesland minstens gehalveerd is. Het ziet er voor Paul de Groot, als Moskou hier achter komt, niet erg prettig uit. Paul de Groot heeft weinig geluk. Hij zou zich kunnen verontschuldigen met de bewering, dat de Moskouse tactiek het vrij heidslievende Ned, volk nu niet be paald ligt Vier Zwitsers in de Ronde van Nederland Naar wij van de zijde van de or ganisatoren vernemen, zijn thans ook vier Zwitserse renners gecon tracteerd voor de Ronde van Ne derland, die, zoals bekend, van 6 tot 15 Mei a.s. gehouden zal wor den. Naast Gottfried Keller, die pas nog in de wegwedstrijd Mi laanSan Remo tot de grote uit blinkers behoorde, zijn ook dit maal de gebroeders Weilenmann geëngageerd. Dit geroutineerde drietal wordt aangevuld met de jeugdige Bosschart, de Zwitserse ontdekking van het seizoen 1949. Aan de goederenschaarste in Duitsland is een eind gekomen. Het is zelfs zo, dat door gebrek aan koopkracht het aanbod de vraag verre overtreft. De eigenaar van een kledingmagazijn in Hinsbüttel is, om voldoende afzet te vinden, ert»toe overgegaan een biljet op zijn raam te plakken met de woorden: „Met ons valt wel te praten". Of dit succes zal hebben? Vanavond luisteren wij voor de laatste maal naar de lijdens meditatie die door de radio wordt uitgezonden. Wie dit in. de goede stemming en gezind heid doet, heejt een passende voorbereiding op de viering van het Mysterie van 's Heren Lijden, dat wij in deze dagen gaan herdenken. Wie enigszins kan, zou in de laatste dagen van de Goede Week de plech tigheden in de kerk moeten meemaken. Wij vieren Chris tus' dood, die onze verlossing is. Het gaat hierbij om ons meest persoonlijke belanq. Hoe komt het dan dat het schijnt alsof er voor ons andere dingen bestaan die meer onze aandacht en belangstelling gaande hou den? En toch is 't het Kruis waarvan de redding moet ko men, voor ons zelf zowel als voor de gehele wereld. MARCUS. FEUILLETON d«, h. völmer tegen wil en dank 2). Boven zijn neerslachtig heid rees echter de gedachte uit: mag het uiterste onbeproefd wor den gelaten vóór ik genoodzaakt ben de Canossagang naar Herno- sand te ondernemen! Hij nam zijn besluit: met dichte ogen wees hij een regel uit 't hoofdartikel van de krant aan, om daarvan de letters te tellen. Was het aantal even, dan zou hij een poging wagen, anders niet. De telling gaf tot resultaat zesenveertig letters. Söderman ver liet de leeszaal en wandelde naar 't „Sint Olaf". Het wonder gebeurde na een vluchtig examen werd hij aangenomen. Hij was. er nu zes weken. Zijn dienst begon om middernacht, maar de instructies luidden, dat hij om kwart voor twaalf aanwezig be hoorde te zijn ten einde het werk over te nemen van zijn collega, die van vier des middags in functie was geweest, en op de hoogte te worden gesteld van de lopende za ken. Tegen die collega, Lars Fol- mer, had hij reeds van de eerste dag af een hevige antipathie opge vat en hij kon niet anders zeggen, of de vijandige gezindheid was we derzijds. De telefoniste, Stine Tid- vall, ging eveneens om middernacht naar huis en Söderman's werk zaamheden bepaalden zich tot het inschrijven van late gasten mits gaders 't bedienen van de telefoon. Zijn enig gezelschap gedurende de lange nachtwake was de zeventien jarige Matts Holm, die de gasten met de lift naar hun verdieping bracht; een gezelschap waaraan Söderman weinig had, want Matts moest in de morgenuren zijn vader behulpzaam zijn bij het rondbren gen van melk en placht daarvoor gedurende de nachtdienst de beno digde krachten op te doen. Söderman's salaris bedroeg twin tig kronen in de week. Volgens de "gérant van 't „Sint Olaf", Otto Elmblad, kwam het in werkelijk heid op aanmerkelijk méér neer, want de nachtklerk had beschik king over een op de bovenste ver dieping gelegen kamer en alles, wat hij in het hotel gebruikte, ver kreeg hij tegen inkoopsprijs. August Söderman vond het nog zo'n slechte baan niet voor iemand, die enige maanden op een schoen en een slof had gelopen. Verder klampte hij zich hoopvol vast aan Elmblad's toezegging, dat twintig kronen als aanvangssalaris waren te beschouwen en hij stellig promo- tie zou maken indien hij voor zijn werkzaamheden geschikt bleek. Al les was hem per slot van rekening beter dan als mislukkeling naar Hernosand terug te keren. Het „Sint Olaf" lag in een goede buurt van Stockholm, niet ver van de Vasta Tradgoardsgaten: het deed zich voor als een „hotel van stand". Dit kwam niet zozeer uit in de ta rieven, die eerder aan de lage kant waren, dan wel in de voorschriften waar aan de nachtklerk zich streng had te houden: niemand mocht als gast worden toegelaten, die onder invloed van sterke drank verkeer de, een verdacht voorkomen had of zonder bagage was. Het wilde voor alles, tenminste om op Elmblad's verzekeringen af te gaan, 'n hotel zijn, waar families en bejaarde mensen zich op hun gemak gevoel den, in 't stadscentrum gelegen en toch van de rumoerige drukte ver schoond. De meeste logé's verschenen kort na middernacht, na een inrichting van vermaak bezocht en ergens nog gesoupeerd te hebben. Om één uur heerste in 't „Sint Olaf" volslagen rust. Alleen op de schrijftafel van de nachtklerk brandde een bureau lamp, overigens was de hal in duis ternis gehuld. Slechts bij hoge uit zondering gebeurde het, dat de te lefoon waarschuwde. De taaie nachtelijke uren bracht August Sö derman lezende door: in de zes we ken, dat hij in 't „Sint Olaf" werk- eaam was, had hij ruim tachtig detectiveromans verslonden. Tot 3 of 4 uur in de middag sliep hij, ge bruikte zijn ontbijt als een ander weer langzamerhand aan zijn diner ging denken, slenterde door Stock holm en zoch bij slecht weer zijn toevlucht in een bioscoop. Ware Sö derman 'n vrouwenkenner geweest, dan had hij bemerkt, hoe menig meisje zijn uitnodiging een straatje met hem om te wandelen, gretig zou hebben aanvaard, want hij was een gespierde, innemende figuur, maar Söderman liet zich niet met vrouwen in en miste er naar zijn overtuiging niets door. Menigmaal had een bekoorlijke logeergaste niet onduidelijk te verstaan gege ven, dat zij best voor een babbeltje met de knappe nachtklerk zou te vinden zijn, doch deze beantwoord de kort en correct iedere vraag, liet van enige neiging tot toenadering niets blijken en lag rustig op zijn ene oor, wanneer de sirene de vol gende ochtend in de hal naar hem speurde. Stine Tidvall, de telefonis te, was lang niet lelijk, maar wan neer August in dienst kwam, bleek zij doorglans te ven oeid en te prikkelb—ar te zijn, om meer dan een oppervlakkig gezegde voor hem over te hebben. Hij trok het zich niet aan, daarvoor was hij een te verstandige jonge kerel. Al zou hij op vrouwelijk gezelschap gesteld zijn geweest, dan nóg had hij er zich verre van gehouden, omdat hij begreep, van twintig kronen in de week geen bokkesprongen te kun nen maken en de romans uit de leesbiblotheek hem alle afwisseling schonken, die hrj begeerde. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3