i Nieuuu IZEN Indonesische kwestie op agenda der V.N. Senaat maakt zich bezorgd om de nasleep van de oorlog Astrids dochter is in het land! Atlantisch Pact in Amerikaanse Senaat Geallieerden willen spoed bij de Westduitse grondwet aam rijden icht! iteitsartikelen stellingen 5 en 16 April SLOTEN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Strubbelingen op de Nieuwezijds Woensdag 13 April 1949 *'44e Jaargang No. 11538 Assemblee besluit: Ook de processen in Hongarije en Bulgarije worden behandeld Een derde macht? Autodiefstal leidde tot Wild West drama Bezoek van Josephine Charlotte brengt België in beroering Nieuwe bonnen voor sinaasappelen Boodschap van Truman E.C.A.-wetsvoorstel goedgekeurd Mej. Tjeenk Willink, oratorisch talent AND EINOHOVÏN en) idje en/of onder- met bijpassend kje) [EIDENHEID EUSE RMEUSE IEZIJDE GERIEZIJDE REID REU) ging v. d. Geld- bekend, dat de HET BESTUUR )OT VERF ENZ. STENENBRUG Is een drukte van irden op vrachtwa- van de visvangst! sl zien aan al die mirsklompjes, ;n nog véél meer! daar verdienen de l langs de haven. Een tochtje maken om daar eens op toch eigenlijk véél nni trekt de stoute i wij niet eens mee 3 zijn van 't circus ijkt eens langs zijn d twee vrij kaartjes Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze bijzondere medewerker) De tweede wereldoorlog schakel de Japan voor afzienbare tijd uit ais leidende mogendheid in het Verre Oosten. China zou die functie als het ware van Japan hebben moeten overnemen. Zo tenminste kwamen Amerika, Engeland en Rusland overeen. China kreeg een vaste en blijvende zetel in de Vei ligheidsraad en het vetorecht, zoals de juist genoemde Grote Drie en zoals Frankrijk. De werkelijkheid is anders geworden. Het is wellicht nog te vroeg om te zeggen, of China zal worden wat de Sovjet-Unie zich daarvan heeft gedroomd. Zeker is, dat de z.g. moderne opvolgers van „Het Hemelse rijk" niet hebben be antwoord aan de verwachtingen van Groot-Brittannië en de Ver. Staten. China is thans allerminst een lei dende macht in het Verre Oosten, geenszins een grote mogendheid en allesbehalve een hemels rijk. Met grote gretigheid en even grote diplomatieke vaardigheid streeft echter India naar de plaats, die Japan verloor en China niet kon bemachtigen: de plaats van leider zoal niet van dan toch in het Oosten, en leider zeker van Zuid- Oost-Azië, De vorige week zagen wij in het kort de snelle opgang van de kolonie Brits-Indië naar de souvereine dominion India in en kele tientallen jaren. Wij stonden er bij stil, dat dit voor India's pre mier, Pandit Nehroe, nog niet ge noeg is. Hij wil de politieke banden met de Britse Kroon en met het gemenebest staken, zij het zonder de economische voordelen prijs te geven. Hij wil van India een onaf hankelijke republiek maken. Laten wij vandaag trachten na te gaan, wat wel India's oogmerken daarbij kunnen zijn. Daarvoor is te meer reden, nu India de laatste jaren op onaangename wijze ons pad heeft gekruist als hooghartig, scherp en bekwaam tegenstander van ons Ko ninkrijk in het Indonesisch conflict. Pandit Nehroe maakt er geen ge heim van, dat hij gaarne de leiding zou nemen over een (Zuid-Oost) Aziatisch blok, als derde macht tus sen Moskou en Washington. Een eerste stap daartoe deed Nehroe op de Aziatische New-Dehli conferen tie, die midden Januari in India's hoofdstad bijeen kwam onder voor wendsel, de Indonesische kwestie te bespreken en die hij met groot talent leidde. Amerika,* dat tot nu toe als wij goed zien een wei nig vaste en weinig gelukkige hand had in zijn politiek ten opzichte van het Verre Oosten, beschouwt het Nehroe-India terecht als tegenstander van 't communis me. Maar die beschouwingswijze is toch te negatief en te simpel. Neh roe tracht, naar het ons voorkomt, zijn kaarten zo te steken, dat hij het meeste voordeel zou kunnen behalen bij een conflict tussen dc Sovjet-Unie en de Ver. Staten, als dit wat God verhoede ooit zou uitbarsten. Het zou clan wel eens al te duidelijk kunnen worden waarom Nehroe nu los wil uit het Britse gemenebest; waarom hij nil e' i onafhankelijk repubu^eins In dia wil. Dan toch zou hij vrij zijn om zich voorlopig afzijdig te hou den en om zich pas ten laatste en niet eerder aan te sluiten bij de sterkste. Dan eerst recht zou zijn „derde macht" een frisse, on gebroken Aziatische macht zijn tus sen de twee blanke reuzen, waarvan de een als een neergevelde over wonnene en de ander als een ge havende en vermoeide, zo niet uit geputte overwinnaar zou achter blijven. DE EERSTE ASPERGES Gisteren zijn in Bergen op Zoom de eerste asperges gestoken en ter veiling aangevoerd. Het betrof ech ter nog slechts een bosje van Tl' ons dat voor de prijs van 42 cent per ons geveild werd. De algemene vergadering der V.N. heeft Dinsdagavond besloten de kwestie Indonesië op haar agenda te plaatsen. Het besluit werd genomen met 41 tegen 3 stemmen bij 12 onthoudingen. Verworpen werd een Noors voorstel, een bespreking van de kwestie uit te stellen. Tegen stemden Nederland, België en Zuid-Afrika. De agendacommissie had reeds, zoals bekend, op voorstel van India en Australië, aanbevolen, dat de kwestie op de agenda van de alge mene vergadering zou worden ge plaatst. De Nederlandse vertegenwoor diger, Snouck Hurgonje, verklaar de, dat z(jn regering van mening was, dat bespreking van de kwes tie tijdens de huidige zitting van de algemene vergadering schadelijk zou zijn voor de V. N. Hij stelde de vraag, wat het werkelijke doel was van een dergelijk debat. „Is het om een oplossing te bevorderen of is het om verwarring te stich ten" aldus zeide hij, „is het om de partijen tot elkaar te brengen, of is het om ze tegen elkander op te zetten. Het antwoord hierop moet gegeven worden door de al gemene vergadering. Dit is een kwestie, die de grondslagen raakt van de Verenigde Naties zelf." De Noorse afgevaardigde, Arne Sunde, zeide, dat het de veiligheids raad en niet de algemene vergade ring was, die de bevoegdheid liad in deze kwestie op te treden. De vraag kon gesteld worden, of een bespreking door de Assemblee niet schadelijk zou kunnen zijn voor de onderhandelingen, die spoedig tus sen Nederland en de republiek te Batavia zullen beginnen. De afgevaardigde van India, Se- talvad, voerde hiertegen aan, dat Je Indonesische kwestie van groot belang was voor Zuid-Oost-Azië en de wereld in het algemeen. Op het naar voren gebrachte be zwaar, dat de kwestie niet door de JEUGDIGE DIEVEN NA SCHIETPARTIJ OVERMAND Gisteravond hebben twee 18- jarige jongens resp. uit 's Grave- land en Naarden, in Naarden een nieuwe Skoda-personenauto gesto len. Direct nadat zij dit hadden ge daan werd de diefstal bemerkt en de politie gewaarschuwd, deze waarschuwde op haar beurt de rijkspolitie, omdat de dieven in de richting van de hoofdstad waren verdwenen. Een motorrijder van de rijkspolitie ging hen tegemoet en ontdekte de Skoda op de Mer- wedebrug. De pogingen om de wa gen te doen stoppen mislukten en weldra schoot dc Skoda met een formidabele snelheid, achtervolgd door de agent op de motorfiets, in de richting Amsterdam. Door de po litie werd verscheidene malen op de vluchtelingen geschoten. Bij de Hakkelaarsbrug trachtte de wagen een bocht te maken. De bestuurder verloor de macht over het stuur en de auto sloeg viermaal over de kop. De twee inzittenden vlogen er uit en zagen geen kans meer te ont snappen. Zij bleken bovendien schotwonden te hebben opgelopen. Van de auto is niet veel meer over dan een hoop verwrongen staal. De beide autodieven zijn na medische hulp te hebben gekregen overge bracht naar het posthuis van de rijkspolitie. Assemblee behandeld zou kunnen worden omdat de Veiligheidsraad haar reeds in behandeling heeft, zeide Setalvad, dat de positie van de Veiligheidsraad door een bespre king van de kwestie in de Assem- Dlee versterkt zou worden. De algemene Vergadering der V. N. heeft zich uitgesproken voor het plaatsen op de agenda van de zaak Mindszenty en die der 15 Bul gaarse dominees. De uitslag der stemming was 30 tegen 7 en 20 onthoudingen. De grote Drie hebben overeenkomst bereikt over een bezettings statuut voor Duitsland, dat de weg effent voor de tot stand- koming van een Westduitse Republiek onder geallieerd burger lijk toezicht. Deze overeenkomst werd bereikt tijdens een bespreking op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington. V.l.n.r. Dean Acheson (V.S.), Ernest Bevin (Enge land) en Robert Schuman (Frankrijk). (Van onze Brusselse correspondent) Brussel, 11 April KONING LEOPOLD'S enige dochter, Prinses Josephine Char lotte, is Maandag te Laeken bij Brussel aangekomen om een bezoek van acht dagen te brengen aan haar grootmoeder, Koningin Elisabeth. Des avonds zouden de Koningin en dc Prinses de uitvoering bijwonen van de Mattheuspassion in het paleis van Schone Kunsten te Brussel, die gegeven werd door het Sint Ceciliakoor te Antwerpen. Tevoren bracht zij een bezoek aan de groothertogin van Luxemburg, haar meter. De voorlopige Federale regering maakte op Hr. Ms. torpedoboot- jager „Evertsen" een tocht in de baai van Batavia. Vice-admiraal Pinke onderhoudt zich met zijn gasten. Geheel links de heer Raden Achmad Koesono Negoro, wali negara van Oost-Java, daarnaast op de rug gezien de heer Hilman Djajadiningrat, gouverneur van Batavia en Ommelanden, verder naar rechts admiraal Pinke, professor Husein Djajadiningrat, procureur- generaal mr. H. W. Felderhof, de heer A. Langeran Kartanegara, en de directeur van het kabinet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. P. j. Koets. Dit is het eerste bezoek van een lid der Koninklijke Familie aan België, sinds Leopold en de zijnen door de Duitsers werden wegge voerd. Het komt bovendien vol komen onverwacht. De medede ling kwam als een grote verras sing op de redacties der bladen binnen, die haar Zaterdag, veelal voorzien met de foto van de Prin ses, op de voorpagina's afdrukten, In geheel het land heeft het be richt, dat afkomstig was van het secretariaat des Konings, grote beroering gewekt. Dat het vooral de royalistische kringen in op schudding heeft gebracht, valt te begrijpen. Toen bekend werd, dat in gevolge een ministeriële beschik king generlei officiële ontvangst zou plaats hebben en dat zelfs het oprichten van erebogen aan de grensplaatsen achterwege zou blijven, hebben de Koningsgezin de verenigingen oproepen laten uitgaan om te betogen en werden inderhaast autocars gecharterd om de koningsgezinden naar de hoofdstad te brengen. Ambassadrice des konings. Temidden van deze opwinding mag de vraag niet over het hoofd worden gezien wat dit plotselin ge bezoek wel te betekenen heeft. De reden kan niet gelegen zijn in de drang van een jong meisje om haar grootmoeder terug te zien, want het is bekend genoeg, dat de verstandhouding tussen Koningin Elisabeth en haar zoon niet bepaald hartelijk genoemd kan worden. Ook om de Mat theuspassion te horen zal de Prin ses wel niet speciaal naar Brus sel gekomen zijn. In de bladen van Zaterdag en Zondag werd de veronderstelling geuit dat de prinses zich gaat ver loven met kroonprins Jean van Luxemburg, maar dit gerucht is door het secretariaat des Konings inmiddels formeel tegengespro ken, zodat ook deze veronderstel ling wegvalt. In Koningsgezinde kringen gaf men gisteren geen commentaar, maar men toonde zich er verge noegd. En wellicht terecht, want welke bedoeling de reis ook moge hebben, dat ze de sympathieën voor Leopold zal aanwakkeren is zeker. Prinses Josephine Char lotte gelijkt als twee druppels water op haar onvergetelijke moeder, wat dit betreft had de koning geen betere ambassadrice kunnen hebben. Er dient vervol gens aan herinnerd te worden, dat haar bezoek samenvalt met de pas begonnen stembusstrijd. Heeft Leopold er misschien an willen herinneren, dat er nog zo iets als een onopgeloste konings kwestie bestaat? Grootse ontvangst te Laeken. Uit alle delen van België waren koningsgezinden naar de Luxem burgse grens getrokken om van de intocht der Prinses getuige te zijn. Groot was het gejuich toen de Koninklijke auto des morgens door het half verwoeste Bastogne reed en in alle dorpjes tussen Bastogne en Namen stonden de inwoners voor hun huizen om de prinses te begroeten Velen wier pen bloemen naar de auto en lie pen om de terugkeer van Leopold. Te Bande, midden in het woud van St. Hubert, werd even halt gehouden om de Prinses in de gelegenheid te stellen neer te knielen bij de graven van de honderden burgers, die daar tij dens het von Rundstedt-offensief door de Duitsers werden neerge- kogeld. In Namen bereidde de bevolking, daartoe aangespoord door de C.V.P.-burgemeester Huart, haar een enthousiaste ont vangst. Daarna zette de Konink lijke stoet, die inmiddels een res pectabele lengte had gekregen daar honderden koningsgezinde automobilisten zich hadden aan gesloten, zich in beweging naar de hoofdstad. Voor het paleis van Laeken had zich een reusachtige menigte verzameld om Josephine Charlot te toe te juichen. Een uur voor zij arriveerde verbrak op een loos gerucht, dat zij in aantocht was, de menigte het politiecordon en drong door tot de trappen van het kasteel. Toen de prinses eindelijk ver scheen, moest de politie twintig minuten lang met de menigte vechten om voor haar een weg te banen. Er speelden zich aandoen lijke momenten af. Voortzetting van de aanvoer van sinaasappelen uit Spanje maakt het mogelijk een zesde bon in dit sei zoen aan te wijzen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bonnen 088 en 096 algemeen bij een hande laar in groenten en/of fruit in te leveren. Bon 088 algemeen, voorkomende op de Ar en B-kaarten, geeft recht op 500 gram, bon 096 algemeen, voorkomende op de D-kaarten, op 1 kilogram sinaasappelen. WASHINGTON, 12 April (Reuter). President Truman heeft heden het Noord-Atlantische Pact ter ratificatie aan de Senaat toegezonden. In de begeleidende boodschap zeide Truman, „de landen van het Noord-Atlantische Pact hebben gezien, dat plechtige overeenkomsten, die bedoeld waren om de vrede en de rechten der kleine landen te verzekeren, een voor een werden gebroken en dat de volken van deze landen door terreur en onderdrukking van hun vrijheid wéfden beroofd. Zij zijn vast besloten, dat hun landen niet, een voor een, hetzelfde lot zullen ondergaan". Ofschoon het Atlantische Pact „slechts een stap hoewel een grote - op weg naar vrede is," zeide Truman, dat geen alleen staande daad, hoe belangrijk ook, tot de vrede zal leiden. „Wij moe ten geduldig en zorgvuldig blijven werken en voortgaan met practi- sche en realistische stappen naar gelang van de omstandigheden en gebeurtenissen, die zich dan zullen voordoen, om het bouwwerk van de vrede hecht en innerlijk gezond te maken. AFP meldt verder, dat de verga dering van de Senaat, waarin de boodschap van Truman werd voor gelezen, door kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, met gebed geopend werd. Dean Acheson, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, zegt in de boodschap van Truman o.m., dat het Noordatlantisch Pact de verplichting tot gebruikmaking van gewapende macht „slechts in het duidelijke geval van een grote gewapende aanval" op een of an der lid van het Pact inhoudt. Het verdrag bevatte geen „automati sche verplichting" tot deelneming aan oorlog." „De verplichting, die op iedere partij rust is, zelf eerlijk te beoor delen welke stappen genomen die- Tengku dr. Mansur (links), de wali-negara van Oost-Sumatra die het initiatief nam tot het bijeenroepen van de Sumatra- conferentie te Medan, tijdens het uitspreken van de openings rede. Rechts de delegatie van Oost-Sumatra. nen te worden om de veiligheid van het Noordatlantisch gebied te herstellen en te handhaven en dien overeenkomstig; tot de stappen over te gaan, die zij noodzakelijk acht. Een dergelijke actie zou het ge bruik van gewapende macht kun nen insluiten of niet al naar gelang van de omstandigheden en de om vang van de aanval." WASHINGTON, 12 April (Reu ter). Het Huis van Afgevaardig den heeft met 254 tegen 48 stemmen het wetsvoorstel tot verlenging van de Marshall-hulp met een jaar goed gekeurd en een bedrag van 5.380.000.000 dollar gevoteerd. Een drietal voorstellen tot verlaging van dit bedrag werden verworpen, in 't wetsontwerp wordt het particuliere bedrijfsleven uitgenodigd een be drag van 272 millioen dollars te in vesteren in herstelprojecten in Europa. Thans moet de tekst van het goedgekeurde wetsontwerp nog in overeenstemming worden gebracht met die van de Senaat. Deze heeft een bedrag van 5.580.000.000 gevo teerd, terwijl in diens tekst ook niet de bepaling voorkomt, omtrent een fonds tot garantie van particuliere Amerikaanse investeringen. NOG GEEN OPHEFFING VAN TEXTIELDISTRIBUTIE De Nederlandse Bond van De tailhandelaren in textiel- en mo de-artikelen „Detex", deelt mede, dat de Minister, in antwoord op het door de bond aan hem gezon den telegram, verklaard heeft dat hij geen termen aanwezig acht voor afschaffing van de textiel distributie. Toewijzing toeristische deviezen De A.N.W.B. deelt mede, dat in de toekomst bij de toewijzing van reisdeviezen voor toeristische doeleinden diegenen de voorkeur zullen krijgen, die sedert de be vrijding nog geen reisdeviezen voor vacantieverblijf in het bui tenland ontvingen. (Van onze parlementaire redacteur) HET COMMUNISME heeft ook in ons land het masker afge worpen. Welke maatregelen denkt de regering te nemen, zo vroeg prof. Molenaar (V.V.D.) bij de behandeling van de „Justitie" begroting in de Eerste Kamer. Het tempo was hem te langzaam. Van zijn kant kondigde hij aan, dat zijn fractie er in elk geval weinig meer voor voelde om nog aan dc naturali satie van oud-Spanjestrijders mee te werken. „Dat is het voor spel van het verbond met Franco!" riep de communist van Santen hierop uit. tot perfectionisme. Om voor natura lisatie in aanmerking te komen, moest men zo iets van een super mens zijn, aldus mr. Witteman. De doodstraf is bij de behande ling van de ,,Justitie"-begroting 'n gebruikelijk puntje. De heer Rib (A.R.) maakte het dit keer echter kort. Hij en prof. Molenaar waren in dit verband ook van mening, dat bij het huidige systeem van gratie verlening de Kroon in feite als hoogste rechter optreedt. nieuwe regelen voor het gevangeniswezen moest, aldus de heer Rib, het ver geldingselement toch niet uit het oog worden verloren. Mr. Witteman, prof. Molenaar en eer Kolff fr'TT1 '-'tten voor een pensioenregeling voor n"*aris- sen. De heer Kolff wilde ook het beroep van rechtskundig adviseur bij de wet geregeld zien. Mr. Witteman (KVP) wees op verschillende zaken, die z.i. maar slecht in een rechtstaat pasten. Het begrip „vijandelijk vermogen" heeft men in eerste aanleg wel zeer ruim genomen. De richtlijnen kwamen pas in October 1948. maar ook nu is het nog een ware lijdensgeschiede nis om een z.g. „ontvijanding" te krijgen. Hij hoopte dat het Beheers instituut spoedig zou verdwijnen. Prof. Molenaar (WD) wees er op. dat een verzoek om „ontvijanding" maar zonder meer wordt afgewezen. Alleen wanneer men in hoger be roep gaat krijgt men de gronden te horen! Was dat om de advocaten aan het werk te houden? Over de behandeling van de ex- poutieKe delinquenten was mr. Witteman eveneens ontevreden. Het recht hoorde een blinddoek voor te hebben maar in deze gluurde het er toch onder door. Een ex-delinquent kreeg geen paspoort, behalve als hij deviezen in het laadje bracht en ook geen jachtacte. Prof. Molenaar (VVD) was daarentegen van mening, dat men het de laatste tijd weer al te zeer voor deze mensen ging opne men. Men vraagt om herstel in pen sioenrechten enz., maar daar had den we toch al die proceduren niet voor gevoerd. Mochten de gevolgen van bepaalde uitspraken onbillijk werken ten aanzien van vrouwen en kinderen, dan wilde zijn fractie daar wel iets aan doen, maar daar moest het dan ook bij blijven. Mr. Witteman en de heer Rib (AR) waren het er over eens, dat er nog steeds een neiging bestaat Er is een tijd geweest, dat mej. Tjeenk-Willink (PvdA) haar mede senatoren op het hart bond, toch kort te zijn. Dit keer had zij in de avondvergadering zelf ruim 5 kwar tier nodig. Het was echter een speech met inhoud. Op de eerste plaats sprak de vrouw over de vrouw Nog kwam er in ons wet boek een artikel voor, waarin de gehuwde vrouw op één lijn werd gesteld met minderjarigen en on der curatele gestelden. Een artikel, aldus mej. Tjeenk-Willink, dat blijkbaar was opgesteld in een tijd, toen het ideaal van het „kind vrouwtje" nog opgeld deed. Deze vrouwelijke afgevaardigde toonde in elk geval, dat zeker niet meer te zijn. Zij deed zelfs een oplossing aan de hand voor het politie-vraag- stuk: een staatssecretaris, die èn onder Justitie èn onder Binnenl. Zaken zou ressorteren. Maar haar hart ging toch vooral uit naar de Kinderbescherming. Waar bleef de wettelijke regeling In zake de oor logspleegkinderen en voorts was 't een schande, dat de subsidies met een millioen waren verlaagd. „Onsmakelijk" noemde mej. Tjeenk-Willink het, dat met de reeds ter dood veroordeelde Rauter ceigesprekken werden gevoerd, die op gramofoonplaten werden opge nomen. Tegenstandster van de dood straf, gruwde zij van de oud-testa- mentische vergeldingsleer, dat bloed met bloed vergolden moet worden. Vooral m deze lijdensweek was de geest van het christendom haar zo veel liever. De heer Reyers (CH) besprak de wreedheden in onze eigen interne ringskampen. In de zaak van de burgemeester van Alblasserdam werd de familieleden bericht, dat geen termen waren gevonden om een strafvervolging in te stellen, maar bij het vonnis hield men er wel rekening mee. Hoe was dat te rijmen? Spr. vroeg zich ook af, waarom het geweten van de dokto ren niet gesproken had, die deze mensen toch hadden behandeld. Een ander netelig punt werd door Jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck (KVP) moedig en kundig aangesneden. In beslagneming van Duits vermogen wordt gemotiveerd met het argument, dat de gemeen schap, waartoe de betrokkene be hoort, ons volk grote schade heeft toegebracht. Jhr. Ruys was echter de mqping toegedaan, dat het doel niet de mid delen heiligt. In het bijzonder kwam Jhr. Ruys op voor de Ned. vrouwen, die voor de oorlog met Duitsers gehuwd zijn. Ook zij heb ben het recht op haar bezittingen, in Nederland verbeurd en mogen zelfs geen souvenir erven. Heden gaat de behandeling verder Het ligt in de bedoeling dat de Eerste Kamer Dinsdag na Pasen de kwestie der grenscorrecties In middag- en avondzitting zal behan delen Van geallieerde zijde is aan de parlementaire raad te Bonn een boodschap gezonden, waarin er bij de vergadering, die Maandag het werk aan het grondwetsontwerp stopzette nadat de sociaal democratische partij het ontwerp voor onbruikbaar had ver klaard, op aan wordt gedrongen een agenda op te stellen voor de bespreking, welke Donderdag aanstaande met de drie militaire gouverneurs gehouden zou worden. Naar aanleiding van deze geal lieerde boodschap zijn onder de Duitse leiders speculaties ontstaan over de vraag, of de Westelijke ge allieerden misschien zekerheid be zitten omtrent Sowjetrussische voorbereidingen voor de opheffing van de blokkade van Berlijn, waar door de Westelijken gedwongen zouden worden nieuwe viermogend- hedenbesprekingen over de Duitse kwestie als geheel te beginnen. Men meent, dat de Westelijken het nut tig zouden oordelen dat een West- Duitse staat een feit werd alvorens dergelijke viermogendhedenbespre- kingen zouden aanvangen. De Amerikaanse verbindingsoffi cier, die als woordvoerder van de Westelijke geallieerden optrad bij het overhandigen van de boodschap, stelde de leiders van de parlemen taire vergadering voor, hun bespre kingen op Donderdag aanstaands niet te beperken tot het bezettings- statuut, doch er ook de hangende grondwetskwesties bij te bespreken. Schumacher, de leider van de sociaal-democraten, blijft onder tussen een onverzettelijke houding aannemen. Hij weigert tegemoet te komen aan de suggesties van de geallieerden betreffende de finan ciële regelingen in de grondwet. De communisten hebben heden een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op verwerping van het door de geallieerden voorge stelde bezettingsstatuut, dat een in breuk op de overeenkomst van Potsdam wordt genoemd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1