Nieuuu Informeel Russisch aanbod tot opheffing van de blokkade van Berlijn I schuimt niet krassen Dr. Van Royen acht overeen stemming niet onmogelijk West-Duitse bijdrage voor het Europees Herstelprogram GROMYKO TREKT VAN LEER CONFERENTIE IN NEW DELHI SOECKER" succes Cake iliënne »r de reis! J i? AGENAAR N DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Russische voelhorens op het Westen Donderdag 14 April 1949 35e Jaargang No. 166 Toenadering gevolg van het Atlantisch Pact? Besprekingen te Batavia begonnen Rampok en overval van benden Dr. Valentine verlaat ons land Mevrouw Abdulkadir in ons land Ontmanteling aanzienlijk beperkt Vergadering Verenigde Naties Israël" op agenda Bespreking van het Indonesische vraagstuk Het Amsterdamse krantenconflict Aardbeving in Amerika Amerikaans vliegtuig Kroniek en Kritiek Onderhandelingen in China begonnen V 69-076 oor de l-,E,N een I I en DUURZAAM i U een keurcollectie en KINDERHOEDEN! 311 BIJZONDER FIJN sn toch zeer voordelig! 16 ALKMAAR l en de botter met de Molendam daar aardig, ihuisjes en het ranke opvarenden niet „bo- Langs de kanten zijn die banken zijn eigen- irgen kunnen worden, n 's winters bar koud jd. d leven. geven!" het vertrek. De Volen- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 liinen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 224C LONDEN, 13 April (A.P.). Een diplomatieke Woordvoerder heeft vandaag medegedeeld, dat Rusland informeel zijn aanbod heeft vernieuwd om de blokkade van Berlijn op te heffen, op voorwaarde dat de besprekingen van de grote Vier inzake Duitsland worden hervat. De woordvoerder is een deskundige inzake Duitse aangelegenheden. Hij wilde echter bij name niet genoemd worden, en wenste evenmin, dat zijn nationaliteit zou worden bekend gemaakt. De doodse rust van de staking is neergedaald over de Londense haven. 16.000 arbeiders zijn thans in het conflict betrokken, dat ontstond toen 33 man we gens ongeschiktheid werd ont slagen. Er wordt gevreesd, dat de staking algemeen zal wor den. Nu reeds liggen meer dan 74 zeeschepen te wachten tot zij gelost of geladen worden. BATAVIA, 14 April (Aneta) Heden te 10.45 uur plaatselijke tijd zijn in de balzaal van het Hotel des Indes de voorbereiden de besprekingen tussen Nederland en de Indonesische republiek on der auspiciën van de U.N.C.I. bei- gonnen. De heer Cochran opende als voorzitter voor deze week van de commissie der Verenigde Naties Voor Indonesië de voorbesprekin gen, waarna de heren van Roven en Moh. Rum, de voorzitters 'der beide delegaties, de standpunten hunner regeringen uiteenzetten. De bijeenkomst werd na 55 min., zonder dat er verdere besprekin gen plaats hadden, verdaagd tot Zaterdag a.s. te 10.00 uur v.m DEMONSTRATIES BIJ VERTREK „GROTE BEER" IJMUIDEN, 14 April. Woens dagavond vertrok de „Grote Beer" met militairen uit IJmuiden naar Indonesië. Naar schatting 3000 personen waren met spandoeken en pamfletten naar de Noorder- sluis in IJmuiden gekomen om hun afkeuring uit te spreken over het verschepen van militairen naar Indonesië. De betoging werd geleid door de beide communis tische wethouders van Velsen, Kruisman en van Eyken. Kreten als „geen kazernes maar huizen" en „troepen terug" weerklonken over de Noordersluis. De politie heeft de betogers uiteengedreven. Van overheidszijde wordt me degedeeld, dat dergelijke wan ordelijkheden tot gevolg kunnen hebben, dat in de toekomst de toegang tot de sluizen ook aan f.imilieleden van vertrekkende militairen wordt ontzegd. DUITSE OORLOGSMISDADIGERS VEROORDEELD NEURENBERG, 14 Apr. (Reuter) Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg, dat Hitler's voornaamste diploma ten heeft berecht, heeft heden de volgende straffen uitgesproken: Ernst von Weizsaecker, staats secretaris van het departement van buitenlandse zaken onder Hitier, zeven jaar gevangenisstraf Ernst Bohle, hoofd van de bui tenlandse organisatie van de na- tionaal-socialistische partij, vijf jaar gevangenisstraf. Ernst Woermann, vroeger hoofd van de politieke afdeling van het departement van buitenlandse za ken, zeven jaar gevangenisstraf. Karl Ritter, Hitler's ambassa deur voor bijzondere opdrachten, vier jaar. Edmund Veesenmayer, Duits gevolmachtigd minister in Hon garije, twintig jaar. Hans Lammers, hoofd van de rijkskanselarij, twintig jaar. Richard Darre, rijksminister van landbouw en voedselvoorzie ning, zeven jaar. Otto Dietrich, staatssecretaris van het ministerie van propagan da, zeven jaar. Gottjob Berger, chef van het hoofdkwartier van de S.S., vijf- en-twintig jaar. Lutz Sch wering Krosigk, rij Kt - minister van financiën, tien jaar Emil Puhl, uitvoerend directeur van de raad van directeuren van de rijksbank, vijf jaar gevangenis straf. De woordvoerder zei geen bij zonderheden over stappen te kun nen geven. Hij merkte echter op, dat de Russen de laatste zes tot acht weken voelhorens uitgestoken hadden over nauwer samenwerking met het Westen inzake Duitsland. Een van de eerste positieve stap pen, zei hij, was in Berlijn niet door de Russen gedaan maar door de Polen, die de Westelijke mogend heden gevraagd hebben hoe zij Zou den reageren op beëindiging van de blokkade op voorwaarden, waar over de zegsman zich niet wilde uitlaten. De woordvoerder vertelde, dat Rusland deze stap kortgeleden ge daan heeft. Hij zei er niet bij, waar deze werd gedaan, doch waar schijnlijk is dit in Berlijn geweest. De stap werd in sommige kringen beschouwd als een van de eerste belangrijke Russische reacties op de ondertekening van het Atlan tische Pact. Een aanwijzing voor een mogelij ke mildere houding van Rusland was het feit, dat Russische officie ren verleden week een Amerikaan se receptie bijgewoond hebben. V. S. Semonof, Russisch Ambas sadeur voor de Russische zóne van Duitsland, en luitenant-generaal M. I. Dratvin, plaatsvervanger van de Russische militaire commandant voor Duitsland, woonden een recep tie bij, die generaal-majoor George Hays, plaatsvervanger van gene raal Lucius D. Clay, gaf ter gele genheid van de Amerikaanse Army Day. Beide Russen werden uitgeno digd, maar zonden bericht van ver hindering. Zij verschenen echter Zondag heeft een grote bende de onderneming Buaran Blimbing in het Pekalonganse met zwaar auto matisch vuur overvallen, j^en mili taire patrouille verdreef in samen werking met de ondernemingswacht de bende. De woning van de assistent We- dana van Djambun, ten Noorden van Bangil, werd door een bende in brand gestoken. De assistent We- dana vluchtte; drie lagere bestuurs ambtenaren werden ontvoerd. De boswachter van Tjibru is door een bende van zijn bed gelicht en ontvoerd. Zijn lijk werd later 50 km verder op de weg naar Tasikmalaja gevonden. Surabaja: Op de weg tussen Ma- lang en Batu hield een bende een opelette aan, waarin zich een mili tair bevond. Deze doodde een der terroristen, waarop de anderen vluchtten en ontkwamen. Op dezelfde weg werden drie ter roristen ontdekt door politie, die in een jeep patrouilleerde. Twee hun ner «werden gearresteerd. Op de weg naar Kebon Agung werd een opelette aangehouden; de inzittenden moesten hun geld af geven. toch zonder hiervoor een verklaring te geven. De Russische toenadering zou de verklaring kunnen zijn van de snel le diplomatie, die de laatste weken te Washington geconstateerd wordt en waarbij de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken plotseling hun oude geschillen over hun Duit se politiek bijgelegd hebben. De Westelijke mogendheden zou den een opheffing van de Berlijnse blokkade toejuichen, maar indien dit gevolgd zou worden door nieu we onderhandelingen met de Rus sen, zouden hun plannen voor politieke eenheid en economisch herstel door de discussies mogelij kerwijs vertraagd kunnen worden. Het accoord van de Westelijke mogendheden over een West-Duit se regering zal hun positie tijdens de komende besprekingen met de Russen ongetwijfeld versterken. WASHINGTON, 13 Apr. (ANP- Aneta). Van gezaghebbende zijde wordt bevestigd, dat binnenkort de benoeming kan worden verwaeht van de heer Clarence E. Hunter tot op volger van dr. Alan Valentine als hoofd van de E.C.A.-missie in Neder land. De heer Hunter, die vice-president is van de New York Trust Company (een toonaangevende bankinstelling van de staat New York), zomede vice president van de bankiersvereniging voor de buitenlandse handel en di recteur/penningmeester van de raad voor buitenlandse betrekkin gen, zal de volgende maand naar Nederland vertrekken om op 1 Juli a.s. de functie van Dr Valentine ever te nemen. Met een constellation van de KL M kwam Woensdagmiddag op Schiphol aan mevrouw Abdulkadir, echtgenote van het plv. hoofd van de Nederlandse delegatie bij de As semblee der V. N. Mevr. Abdulka dir, die gekleed was in de kleder dracht van haar land, is op eigen initiatief naar Nederland gekomen om in bredere kring begrip te wek ken voor de noden van sommige delen van Indonesië. Zij was vroe ger bestuurslid van het Indonesi sche Rode Kruis. Na een kort ver blijf in ons land zal zij met hetzelf de doel doorreizen naar Amerika. Van de zijde der regering was ter begroeting aanwezig dr. J. P. Ban nier, gecommiteerde voor Indone sische Zaken. BATAVIA, 13 April (Aneta). Dr. van Royen heeft aan de vooravond van de besprekingen te Batavia tegenover de pers verklaard, dat Nederland de uitnodiging tot deelneming aan de preliminaire besprekingen onvoorwaardelijk accepteerde. „Vol gens de Canadese „ruiling" van 23 Maart", aldus dr. van Royen, „zijn drie punten waarover overeenstemming moet worden bereikt: het staken van het vuren, het herstel van het republi keinse gezag in Djokja en het tijdstip en de voorwaarden voor het houden van de Ronde Tafelconferentie. Over de punten kan afzonder lijk gesproken worden, doch wan neer het komt tot het bereiken van een beslissing, beschouwen wij ze als een geheel. De mening, dat de republikeinse regering eerst in Djokja moet worden hersteld als voorwaarde voor verdere besprekingen is bui ten geding", aldus dr. van Roven, die desgevraagd, in verband met de genoemde tijdslimieten der conferentie, zeide, dat hoe spoedi ger de conferentie was afgelopen hoe beter. Indien de republiek echter ver onderstelde, dat er slechts een punt op de agenda stond, zouden er moeilijkheden kunnen rijzen Terwijl hij opmerkte, dat de repu blikeinse woordvoerder herhaal delijk verwees naar de Veilig heidsraadresolutie van 28 Januari, herinnerde dr. van Royen er aan. dat het eerste punt van die reso lutie de republiek verzocht de Uitkering voor personeel van het Vaticaan ROME. (K.N.P., 12 Apr.). Ter gelegenheid van Zijn gouden pries terjubileum heeft de H Vader aan het personeel van het Vaticaan een extra-uitkering doen toekomen. Het personeel beperkt in deze dagen zo veel mogelijk zijn werkzaamheden om de gebruikelijke geestelijke oefeningen te kunnen bijwonen. WASHINGTON, 13 April (Reuter). Engeland, de V. S. en Frankrijk hebben Woensdag een scherpe reductie van het aantal fabrieken aangekondigd, dat ontmanteld en als herstelbetaling uit West-Duitsland zou worden verwijderd. Door deze beper king, die gemaakt is met het oog op de behoeften van het Europees herstelprogram, wordt de uitrusting van 159 fabrieken geheel of gedeeltelijk van de oorspronkelijke lijst van herstel betalingen in de vorm van industriële installaties geschrapt. Het betreft hier de uitrusting van 32 staal-, 88 metaal-, 32 chemische en 7 non-ferrometaalfabrieken. De Duitse productie van ruw staal blijft beperkt tot 11.100.000 ton per jaar. De drie Westlijke militaire gou verneurs van Duitsland hebben, te gelijkertijd met de bovengenoemde aankondiging, in Berlijn een ver bod uitgevaardigd voor de Duitse productie van synthetische rubber, synthetische benzine uit steenkool en vele andere grondstoffen voor de oorlogsindustrie. De overeenkomst betreffende verboden' en beperkte industrieën, die eveneens Woensdagavond werd gepubliceerd in de Duitse hoofd stad, staat Duitse scheepswerven toe schepen te bouwen tot maxi maal 7.200 B.R.T. met een snelheid van 12 knopen. Duitsland zal in het buitenland tot 100.000 brt aan tank- scheepsruimte mogen aanschaffen. De snelheid der tankschepen mag de 14 knopen niet overschrijden en de tonnage der schepen niet groter zijn dan 10.700 brt. In de bekendmaking betreffende de fabrieken wordt gezegd, dat de nieuwe overeenkomst die fabrieken van de ontmantelingslijst schrapt, „welke, indien zij in Duitsland blij ven. het meest kunnen bijdragen tot het gecoördineerde economische herstelprogram". Ook werd over eengekomen, dat de „verwijdering van nog niet geheel gedemonteerde installaties zo spoedig mogelijk zal worden voltooid". Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken legde er de na druk op. dat een der voordelen van de overeenkomst was, dat zowel de ontvangers van herstelbetalingen als de Westduitse autoriteiten thans in staat zouden zijn terstond plan nen te maken voor het gebruik van de installaties. guerilla-activiteit te staken. Wat de pessimistische voorspellingen over de besprekingen betrof, zei- de dr. van Royen: „Het is mij niet duidelijk, waarom men pessimis tisch zou moeten zijn over deze besprekingen; wanneer beidé partijen en de Unci overeenstem ming wensen te bereiken, zijn de verschillen zo klein, dat zij met goede wli aan beide zijden over brugd kunnen worden". Op weg naar Brussel waar zij een bezoek brengt aan haar groot moeder koningin Elizabeth, heeeft prinses joséphine Charlotte een bezoek gebracht aan de groothertogin van Luxemburg. Thans wordt haar naam genoemd in verband met de geruchten over een verloving met de 28-jarige prins Jan van Luxemburg. FLUSHING MEADOWS, 13 April (Reuter). Andrei Gro- myko, het hoofd der Russische delegatie bij de V.N., heeft Woens dag in de algemene vergadering voor het eerst een grootscheepse aanval gedaan op het Noord- Atlantisch Pact. Hij noemde het Pact „een bewijs, dat de heersende kringen van de V.S. en Engeland weer de oude gedragslijn hadden gevolgd in de buitenlandse poli tiek, die gericht was op isolering van de Sowjet-Unie". Het woord voerend in het de bat over beperking van. het veto recht, zeide Gromyko, dat de Noord-Atlantische landengroepe- ring werd gevormd met het doel „de overheersing van andere lan den en volken door de V.S. en Engeland mogelijk te maken" „Een dergelijke alliantie zou niet nodig zijn, als niet „het verlan gen bestond de Brits-Amerikaanse overheersing met geweld tot stand te brengen". Het opbouwen van Noord-Atlantische groeperin gen en van „andere agressieve militaire en politieke groeperin gen" was een bewijs, dat ge noemde Britse en Amerikaanse kringen geheel gebroken hadden met de politiek van Jalta en Potsdam, met de politiek van ver- NEW DELHI, 13 Apr. (A.P.). In New Delhi is vandaag een confe rentie van 10 landen bijeengekomen voor het in ogenschouw nemen van de Indonesische situatie. Een woordvoerder van* het Indi sche Ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de volgende landen zijn vertegenwoordigd: Af ghanistan, Australië, Birma, Ceylon, China,Egypte, Iran, Nepal, Pakistan, en India. In een na de bijeenkomst uitge geven communique werd gezegd, „dat de. situatie in Indonesië op nieuw in ogenschouw is genomen en dat overeengekomen is de maat regelen in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Jan. voort te zetten". Het communique bevatte geen verwijzing naar de latere Canade se resolutie, die door de Veilig heidsraad is aangenomen, en aan dringt op een Nederlands-republi keinse conferentie, die in Batavia begint. Een functionaris van het Indi sche Ministerie van Buitenlandse Zaken zette uiteen, dat de Januari- resolutie de meeste punten van de resolutie der Aziatische conferentie belichaamt. De paltrokmolen „de Een hoorn" aan het Buiten-Spaarne te Haarlem, een eigendom van de vereniging ,,De Hollandse Molen", wordt gerestaureerd. De werkzaamheden zullen wor den uitgevoerd door de molen maker Jongejan uit Wëstzaan. I Naar hij meedeelde werd van de heden gehouden bijeenkomst ver wacht, dat zij een hernieuwd aan dringen van de vertegenwoordigen de regeringen bij de V.N. tot een snelle tenuitvoerlegging van de Januari-resolutie ten gevolge zou hebben. Daarnaast zou volgens hem deze conferentie de algemene vergadering der V. N. onder het oog brengen, dat de Aziatische lan- len het nog steeds eens zijn en dat zij geen hoge verwachtingen koes teren van de procedure, die in de Canadese resolutie wordt aange geven. VERKLARING FEDERATIEVE RAAD VAN HET VOORMALIG VERZET De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Neder land, kennis genomen hebbend van de moeilijkheden waarvoor de dag bladen Trouw en Het Parool ge plaatst zijn, voelt zich verplicht zijn scherpe afkeuring uit te spreken over de houding van het personeel van De Telegraaf. Hjj betreurt het, „dat deze laffe houding aangeno men wordt in een periode waarop men zich aüerwege opmaakt de slachtoffers van het verzet, waar onder niet in de laatste plaats de slachtoffers onder het illegaal per soneel, herdacht zullen worden. Eens trapte het dagblad De Tele graaf onze nationale belangen, thans trapt het personeel naar het monument der slachtoffers van de oud-illegale pers, in easu de dag bladen Trouw en Het Parool. PRINSES BEATRIX WATERPADVINDSTER Op het Paleis Soestdijk is Prinses Beatrix geïnstalleerd als lid van een klein watervendel van het Ne derlands Padvindersgilde, dat zijn kamphuis zal krijgen op het Land goed „Oooilust" bij 's Graveland thans in beheer bij natuurmonumen ten en waarvan slechts een 16-tal meisjes uit Hilversum en omgeving deel uitmaakt. De meisjes zullen zich o.a. met kano's en andere vaartuigen op de plassen van Loos- drecht en omgeving vermaken. steviging van de internationale sa menwerking. De strijd om het veto-recht was een strijd tussen twee tendenzen in de internatio nale politiek: „de tendens om te overheersen, Rusland te isoleren en een nieuwe oorlog te ontke tenen en de tendens om de grondbeginselen van de V.N. te handhaven, de plannen van agres sors te verijdelen en oorlogstokers te ontmaskeren". Gromyko noemde voorts de Bal- kan-commissie een instrument om de interventie van Engeland en Amerika in Griekenland te mas keren; hij wees internationale controle op de atoomenergie van de hand en weet de toestand in Indonesië aan staten die natio nale bevrijdingsbewegingen on derdrukten SLACHTOFFERS EN ENORME SCHADE SEATTLE, 14 April. (Reuter). In een uitgestrekt gebied aan de noordwestelijke Amerikaanse kust is Woensdagavond tegen twintig uur een krachtige aardbeving waargenomen, tengevolge waar van enkele doden zijn gevallen en voor millioenen dollars schade werd aangericht. De beving was zo hevig, dat de naalden van de seismograaf van de universiteit te Washington braken. Twintig minuten later was de trilling nog aan het toe stel waarneembaar. De aardbe ving werd geschat op sterkte acht (het hoogste sterktecijfer is twaalf). De ergste vorige aardbe ving, sterkte zeven, werd te Washington geregistreerd op 14 Februari 1946. In verschillende steden van de Staat Washington, zoals Seattle, Tacoma, Olympia, Longview, Centralia en andere, vluchtten de mensen in paniek de heen en weer zwaaiende huizen en ge bouwen uit. Brokken steen en beton kwamen naar beneden in de straten, waterleidingbuizen braken, muren scheurden en dui zenden schoorstenen stortten door de daken van de huizen heen. IN RUSSISCHE ZONE NEER GESTORT FRANKFORT, 13 April (A.P.), Een Amerikaanse Skymaster, die over tijd is, is vandaag tijdens een vlucht naar Berlijn vermoedelijk in de Russische zóne neergestort. De machine, die een bemanning van drie koppen en tien ton ko len voor de geblokkeerde stad aan boord had, verdween didens een vlucht van Celle in de Britse zóne naar het R.A.F.-vliegveld Gatow in Berlijn. Volgens de Amerikaanse lucht macht hebben de Russen ver klaard, dat een Amerikaans vlieg tuig in de Russische zóne neerge stort is. Men vermoedt, dat dit hetzelfde vliegtuig is. De Russische auto riteiten hebben echter niet me degedeeld, waar de ramp precies gebeurd is. Zij zeiden, dat het on geval geschiedde in de luchtcor- ridor van Hamburg naar Berliin. De Amerikaanse luchtmacht heeft vijftien minuten na de start de laatste boodschap van het vliegtuig ontvangen. Het bevond zich toen boven Dannenberg, een stad in de Britse zóne, die enkele kilometers ten westen van de Rus sische zonale grens gelegen is ONZE DELEGATIE BATAVIA, 13 April (Aneta). Van gezaghebbende zijde wordt te Batavia vernomen, dat de Neder landse delegatie naar de prelimi naire conferentie als volgt zal zijn samengesteld: Voorzitter: Mr. van Royen, leden: de heren Blom, St. Jacob, Van der Velde. Koets, v. Hoogstraten. Gie- ben, Elink Schuurman en waar schijnlijk Kolonel Thomson. Rechtsstaat! (Sm.) Terwijl in de Eerste Ka mer vurige pleidooien worden ge- ihouden voor het bevorderen en handhaven van de rechtsstaat, smeet de willekeur van het gra fisch personeel van de „Telegraaf" drukkerijen twee illegale bladen „Parool" en „Trouw", op straat! Een schrille tegenstelling tussen theorie en praktijk. Het lijkt ons wel goed, bij de beoordeling van dit geval enige dingen uit elkaar te houden. De „Telegraaf'-outiUa- ge staat, vanwege de perszuive ring, nog steeds onder beheer. Na de laatste beslissing, in hoogste instanties, van de Raad van Be roep voor de perszuivering, mócht de „Telegraaf" weer ver schijnen. Een gevolg, dat men om allerlei redenen kan betreuren, maar dat, in een rechtsstaat, aan vaard behoort te worden. De vraag was nu nog, wanneer „de Tele graaf", mèt „de Courant", zou kunnen verschijnen. Dit hing van de verdeling van de appara tuur af. Daarover zou de voorzit ter van de Persraad, excellentie Reinalda, een advies uitbrengen aan de Regering, die terzake vol gens de wet mede te beslissen heeft. Dat past allemaal in het kader van de rechtsstaat. Nu is er ene, ietwat geforceerde en dus ongelukkig uitgevallen Perswet, die de mogelijkheid van vorderen van dagblad-apparatuur open liet. De Perszuivering wilde daar ten aanzien van de „Telegraaf" niet aan. Dus kon het niet. Rechtsstaat, zie boven. Kwam aan de orde de verdeling van het gebruik van de persen enz. Daartoe deed dePersoneels- raad een voorstel aan de. drie kranten, die thans bij de Tele- graaf-drukkerij gezet en gedrukt worden. Slechts één ging op dit voorstel in, en wist daarmee voorshands zijn hachje te redden Voor de andere twee gold: bar bertje moet hangen. Het perso neel had plotseling „geen enthou siasme meer, om zijn volle ar beidskracht te geven". M.a.w.,_het besloot tot sabotage. Het vindt plotseling de vooruitzichten on zeker, nadat al die jaren voor alles is gezorgd (wat op zich waarde ring verdient), plotseling dreigt ontslag, hoewel er meer werk voor de deur staat, en hoewel de toekomst zonniger is dan ooit, sinds de aanvankelijke beslissing van het naamsvei'bod gedurende twintig jaar! In elk geval had hier de.personeelsraad niet te beslissen, maar de Regering. Rechtsstaat, zie boven. Heeft de Telegraaf-directie, die natuurlijk fungeert als de man op de achter grond, plotseling zulke vooruit strevende bevliegingen, dat zij de personeelsleden niet alleen laat „medezeggen", maar aan hen zelfs de leiding van de zaken uit han den geeft? Kom nou! Hier gluurt de oude „Telegraaf'-geest om de hoek. Het Holdert-kapitaal zal de betrokken instanties wel dwingen. Dat valt echter in een rechtsstaat niet te gedogen. De Regering houde de teugels in handen en volge het beproefde recept: niet onderhandelen met stakers. UITZENDING VOOR RADIO ANNO SANTO Op Zaterdag 16 April zal de K.R.O. tussen 20.45 en 21.00 uur een speciale uitzending wijden aan de schenking van de radiozender aan de paus door de Nederlandse Ka tholieken. Prins en Prinses van Liehtenstein op Schiphol Woensdagmorgen arriveerde op doorreis van New-York naar Zwit serland de Prins en Prinses van het 159 KM2 grote Vorstendom Liehten stein met een KLM-Constellation op Schiphol. De Prins heeft met zijn gemalin een bezoek van een maand aan de Ver. Staten gebracht. EEN PALING VAN 36 POND! Visser Wietsnia van Roptazijl heeft een paling gevangen van 1.80 lang, met een omvang van een halve meter. Het beest woog 36 pond. Dergelijke grote palin gen worden zelden bij de Neder landse kust aangetroffen. NANKING, 13 April (A.F.P.).— Na 12 dagen van officieuze be sprekingen zijn heden de officiële vredesonderhandelingen tussen de Chinese regering en de communis ten begonnen op basis van de acht voorwaarden van de leider der communisten, Mao Tse Toeng, aldus deelt de communistische ra dio volgens A.F.P. mee. „Het Parool" en „Trouw" zenden telegram aan Eerste Kamer De directies der dagbladen „Het Parool" en „Trouw" hebben een telegram gezonden aan de Eer ste Kamer, waarin medegedeeld wordt, dat deze dagbladen door sa- botage-actie in het bedrijf van de „Telegraaf" Dinsdag onmogelijk ge maakt werd en de nieuwsvoorlich- ting voor ruim 300.000 gezinnen was weggevallen. Tevens wordt gezegd, dat het voortbestaan dezer dagbla den m groot gevaar is en het Be heersinstituut en de eigenaren van de „Telegraaf" ingebreke en voor de schade aansprakeiyK worden ge steld. calls heren*) sporimolière mei origl* nele storm rand. - 'ersi solide I O*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1