Voorbereidende conferentie is begonnen Felle brand te Amsterdam Mc. Neil dient yan repliek Oost-Duitsland mag handel met West-Berlijn hervatten Compromis-voorstel brengt Marshallhulp voor Nederland in gevaar nHd Nieuwe fase in de Indonesische kwestie Vrijdag 15 April 1949 *44e Jaargang No. 11540 Kans op overeenstemming? Herstel republikeinse regering eerste punt van de besprekingen Uit het Paradijs der Communisten Eerste Kamer tegen de grenscorrecties? Aanzienlijke schade aan gebouwen complex van 5. de Vries Zitting Verenigde Naties Kroniek en Kritiek Russisch hoofdkwartier naar Leipzig Bij critiek van Ver. Naties Vermiste Skymaster is terecht HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per man., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct, per m.m„ minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank FEIT VAN HEDEN Pagina 1 f Kerntoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel 459 K 2240 OP de openingsvergadering van de Voorbereidende Conferentie te Batavia werd gisteren het woord gevoerd door Merle Cochran, voorzitter van de Unci en door de leiders der delegaties, resp. dr. van Royen en Moh. Rum. Zij legden de nadruk op de wil die de delegaties voor het bereiken van overeenstemming moet bezielen en gaven in hun verklaringen hun zienswijzen welke bij de conferentie leiddraad zullen zijn. Staakt het vuren." Merle Cochran prees de uitste kende staat van dienst van dr. Van Royen, en verklaarde met genoegen te hebben vernomen, dat deze Nederlandse diplomaat tot leider van zijn delegatie was benoemd. Wat betreft de te volgen procedure wees Cochran op het besluit, dat de bijeenkomsten besloten zullen zijn, tenzij anders wordt bepaald. De voorzitter van de Unci ver wachtte dat de delegaties voorstel len zullen doen en bereid zullen zijn stappen te ondernemen voor een definitieve en snelle uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad. Hij sprak de hoop uit, dat de par tijen reeds in deze conferentie op zoveel mogelijke punten van geschil tot wederzijds begrip zouden komen. Z.i. zouden bepaalde in Batavia genomen besluiten, formeel in Djogja geratificeerd kunnen wor den, zodra de Republikeinse rege ring daar hersteld is en weer functioneert. De commissie ver trouwt er op, dat de Rep. regering het bevel tot staken van het vu ren op de meest effectieve wijze uitvaardigt, zodra zij in de gele genheid is om in Djogja van haar regering met de wijze waarop zulk (J. H.) Het communistisch dag blad ..De Waarheid" wist ons dezer dagen te melden, dat volgens de „Prawda" van 19 Maart j.l. een Russische vrouw die in de onder grondse mijnen van Krasnoarmeisk dienst deed, openlijk was gehul digd, omdat deze vrouw van alle vrouwelijke mijnarbeiders een top prestatie had geleverd. Vanwege deze verdienste voor de Russische staat werd deze Russische vrouw aan de andere vrouwen ten voor beeld gesteld. We weten niet, of de Communistische vrouwen van Ne derland. die geregeld „De Waar heid' lezen, in hun besehavings- gevoel al zo ver zijn afgestompt, dat ze de diep menselijke tragiek van deze Russische arbeidstoestan den niet meer aanvoelen. Maar voor alle beschaafde Nederlandse vrouwen, zal dit Russisch bericht toch wel veelzeggend zijn. Immers in alle beschaafde landen van de wereld, is al tientallen jaren alle ondergrondse arbeid, ook die in de mijnen, voor vrouwen verboden. Een maatregel, welke door de in ternationale Conventie voor Ar beidsrecht in Genève en later in Washington, is gesanctioneerd. Maar in Rusland, dat volgens onze Communistische propagandisten het „dorado" is voor de arbeiders, is men op sociaal terrein nog zó ach terlijk. dat daar vrouwen nog on dergrondse arbeid verrichten! En dit geschiedt niet alleen oogluikend, neen men loopt er openlijk mee te koop en een van deze vrouwen wordt openlijk gehuldigd voor haar topprestatie. Zij moet zelfs meedoen om haar medezusters tot nog gro tere productiviteit, in dit volkomen onvrouwelijk beroep, aan te sporen. In verband met dit laatste is het ook nog vermakelijk ovrn te herinneren aan het debat, enkele weken geleden in de Eerste Kamer, over onze Lim burgse mijnen. Daarbij kwam toen ter sprake het tariefwerk en het z.g. pijler-accoord, waartegen bij enkele senatoren nog al bezwaren beston den, omdat de beloning voor bij zondere prestaties zo gemakkelijk leidde tot een jaagsysteem. Eten van de sprekers, die dit jaagsysteem het meest fel hekelde was de Commu nist Brandenburg. Deze communis tische senator, moest niets van bij zondere beloningen voor prestaties hebben, want dit. leidde tot het af beulen van de arbeiders. En als een gunstig pendant verwees hij naar de Russische mijnen. Welnu, enkele dagen aaarna kregen we een ont hulling over de Russische mijn- arbeid! Daar werken niet alleen vrouwen ondergronds maar hun arbeidsproductie wordt ook nog op gejaagd door bijzondere vermeldin gen voor top-prestaties! Trouwens het is bekend, dat in Rusland in alle mijnen en fabrieken het z.g. „Stachanov"-syst""~i bestaat, een systeem dat het arbeidsloon in sterke mate aan de arbeidsprestatie bindt Arbeiders, die top-prestaties leveren, krijgen niet alleen hogere lonen, bijzondere economische, voor rechten, maar worden ook onder scheiden met het z.g, Stachanow gedenkteken, zoals we herhaalde lijk in de communistische pers le zen, Maar alsof dit nog niet erg genoeg is om de arbeiders af te beulen, is in Rusland ook ingevoerd, zoals de „Sociale Warte" een Zwit sers orgaan van de Christ, üoc. vak bond van 17 Maart j.l. meedeelde, dat arbeiders, die belangrijk bene den deze topprestaties blijven ter „opvoeding" naar een strafkamp gestuurd worden, om te leren wer ken! Deze dingen vormen de prac- tijk in het Sovjet paradijs. De ar beiders worden gedegradeer, tot slaven van de communistische Staat. bevel moet worden uitgevoerd, in stemming te verkrijgen. De woordvoerder der Unci zegde grootste medewerking van de Unci toe en beval de kwestie der Ronde Tafel Conferentie in Den Haag in welwillende overweging aan. Grote tegemoetkomendheid. Nadat dr. Van Royen uiting had gegeven van het oprechte verlangen der Nederlandse delegatie, om de besprekingen met succes te bekro nen, verklaarde hij tegemoet te wil len komen aan de wense" der Rep. delegatie, om de mogelijkheid van terugkeer der Republikeinse rege ring naar Djogja te bespreken. Ter voorkoming van misverstan den wees dr. 'Van Royen er op, dat elke bindende afspraak op dit punt zal worden uitgesteld, tot het tijd stip waarop over de twee andere punten der Canadese „ruling" van 23 Maart j.l. overeenstemming zal zijn bereikt. Dr. Van Royen verklaarde na drukkelijk, dat twijfel in Republi keinse kringen over onvoorwaarde lijke souvereiniteit ongerechtvaar. digd is. ,Tk wens op de meest formele en categorische wijze te verkla ren, dat het de bedoeling van de Nederlandse regering is, dat de overdracht inderdaad overeen komstig de beginselen, door de partijen op de „Renville" aan vaard, zowel volkomen als onvoor waardelijk zal zijn." Over de Nederlands-Indonesische Unie zei dr. Van Royen dat zij moet bestaan uit twee gelijkwaardige deelgenoten met gelijke rechten. Hierliit volgt', dat het zeer beslist niet de bedoeling van de Neder, landse regering is, dat de Unie de vorm zal krijgen van een „super staat". De voorzitter der Nederlandse delegatie was er van overtuigd, zeer ver te zijn gegaan op de weg van inschikkelijkheid en hij sprak de hoop uit, dat de Republiek dit ge baar zal begrijpen als een eerste stap op de weg naar een definitieve overeenkomst en bepaaldelijk niet als een teken van zwakte. „Uitvoering van de resolutie." Mohammed Rum verklaarde, dat de militaire actie het vertrouwen van het Indonesische volk ..eeft ge schokt. Hij verwees naar uitspraken van de Veiligheidsraad en van de conferentie van Nieuw Delhi en be toogde dat al het mogelijke dient te worden gedaan om de resolutie met de grootste spoed uit te voeren. Zijn delegatie zou bij de besprekin gen geen hinderpalen in de weg leggen aan het bereiken van een overeenkomst, die verenigbaar is met de resolutie van de Veiligheids raad. Rum verlangde te weten of dc Nederlanders de resolutie aanvaar den in het licht van de directieven van de Canadese „ruling" en of de verantwoordelijkheid van de Neder landse regering voor rust en orde, niet de uitvoering van de resolutie in de weg staat. „Wjj verlangen niet een slechts gedeeltelijke uitvoering der reso lutie en zien het belang van een spoedige overeenkomst. Wij zijn echter niet van mening, dat be paalde onderdelen van de richt lijnen van de Veiligheidsraad ge heel in elkaar zijn verweven." Rum besloot met het uitspreken van de oprechte hoop, dat de Ne derlanders, door van het begin af in te stemmen met een herstel van de Republikeinse regering te Djogja, de weg hebben gebaand voor fun damentele onderhandelingen. Eten politieke medewerker van het A.N.P. verneemt, dat het afde- lingsonderzoek van het wetsont werp, dat de regering moet machti gen over te gaan tot voorlopige grenscorrecties, welk onderzoek Woensdag door de Eerste Kamer is gehouden, aan het licht heeft ge bracht, dat de tegenstand in dat college vrij groot is en dat zeer critische opmerkingen zijn gemaakt, zodat wel voorspeld kan worden, dat de regering de volgende week, als het wetsontwerp in openbare behandeling komt, een hardere dobber zal hebben, dan in de Twee de Kamer het geval was. KONINGINNEDAG VRIJ VAN DIENST Op Koninginnedag, 30 April, za! door de overheidsdiensten aan het personeel, voor zover adienst het toelaat, vrijaf worden gegeven. Met betrekking tot de nationale feestdag is de gedragslijn van ver leden jaar nog gecontinueerd, dat wil zeggen, dat op 5 Mei de rijks diensten tot 1 uur zullen functio neren. In het hart van Amsterdam woedde gisteravond een felle bin nenbrand op de derde- en zolder-étage van een pand behorende tot het gebouwencomplex van de N.V. Handelsonderneming v.h. S. I. de Vries in de Warmoesstraat. Het vuur, dat omstreeks kwart over zeven werd ontdekt, sloeg over op de dakspanten en het leiendak en de brandweer, die met groot materiaal uit rukte, bestreed via de ladder binnendoor en van de omringende gebouwen met een groot aantal stralen het vuur. Omstreeks elf uur was de brand weer het vuur in zoverre meester, dat met de nablussing kon worden begonnen. De brand is ontstaan in een ruimte op de derde etage, aan de kant.van. de beurs, waar schouder- vuflingmateriaal lag opgeslagen. Toen de bewaker bij zijn ronde de deur naar deze ruimte opende sloeg de rook hem tegemoet. Mogelijk is er tevoren in dit vertrek gerookt. Politie en brandweer waren tegen middernacht nog druk doende het antwoord te zoeken op de vraag: Hoe ontstond de brand? De derde- en vierde etage, waar «Aankomst „Kota Inten" Het troepentransportschip „Kota Inten" wordt in de nacht van Maandag 18 April op Dinsdag 19 April in de Rotterdamse haven verwacht. Aan boord bevinden zich circa 600 militairen, die om bijzondere redenen worden gere patrieerd. De ontscheping zal be ginnen op Dinsdagmorgen 19 April te 9 uur. Dr. N. de Groot, hoofdnatuurkundige van het Philipslaboratorium voor Wetenschappelijk Onderzoek heeft op het symposium voor warmte-overdracht in de techniek te Utrecht met een infra-rood droogstraler een spiegelei gebakke.n. De stralende warmte van deze Philips lamp bleek voldoende om in enkele minuten het ei gaar te krijgen. de pas gerestaureerde verkoop ruimte was ondergebracht, brandde geheel uit en bovendien werd het dak over de lengte van de drie panden zwaar door het vuur ge teisterd. Toen ook de dakbedekking, asfaltpapier met mastiek, vlam vatte ontstond er een dermate grote rookontwikkeling, dat de brand weerlieden hun maskers moesten opzetten. De waterschade is zeer aanzienlijk, temeer daar het blus. water ook tussen de muren en de plafonds moest worden gespoten om ieder begin van brand in de kiem te kunnen smoren. Telkens sloegen de vlammen door het dak heen en vaak brandde de binnen kant van het dak onder de voeten van de brandwachts, die steeds meer water moesten aanvoeren om deze hardnekkige brand er onder te krijgen. Hoewel Donderdag avond nog geen definitieve mede deling over de schade kon worden opgegeven, is deze aan het gebouw zonder twijfel groot, de schade aan de opgeslagen goederen er wa ren geen grote voorraden kan betrekkelijk meevallen. Het mate riaal waar de brand in ontstond, vertegenwoordigde geen grofe waarde. Uit de vertrekken, die door waterschade werden bedreigd heeft het personeel zoveel als mogelijk was de goederen verwijderd. Projectiel' ontploft Terwijl de handelaar in oud ijzer B. te Helden-dorp in de sme derij van V. oude metalen aan het verzamelen was in het bijzijn van zijn tienjarig zoontje, raapte de jongen een voorwerp op, dat plot seling explodeerde en hem geheel in vlammen hulde. Bij de blus- singspogingen, die de vader on dernam, werd ook deze ernstig gewond. De met ernstige brand wonden overdekte jongen werd naar het ziekenhuis te Yenlo ver voerd, gwaar hij kort na aankomst is overleden. FLUSHINGMEADOW, 14 April (Reuter). De Britse gedele geerde Hector Mcneil heeft Donderdag in de algemene verga dering, bij de voortzetting van het debat over de voorstellen tot beperking van het recht van veto der grote mogendheden in de Veiligheidsraad verklaard, dat het Noord-Atlantisch Verdrag ,,zo uitgesproken defensief van aard en bedoeling was, dat slechts degenen die aggressie beogen, enige reden hebben om het Pact te betreuren". McNeil zeide, dat de Sovjet-Rus sische vice-minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, „de Britse regering' had belasterd" in zijn rede tegen het Atlantisch Fact. In een gloedvolle rede, die veel bijval oogstte, beschuldigde McNeil Gromyko van het aanvoeren vjan niet ter zake dienende argumenten op „agressieve en onbekookte wij ze," McNeil ontkende, dat het Pact in strijd was met het Brits-Sovjet- Russisch verdrag. „Wij willen niet alleen ons niet aan het verdrag onttrekken, maar verlangen ook hartstochtelijk, dat de Sow,jet-Unie zich eraan gebon den voelt." Met nadruk betoogde McNeil dat de militaire allianties van het At lantisch Pact een defensief karak ter hadden. „Wie denkt er ook maar een ogenblik aan, dat Noor wegen enige aggressie tegen de Sowjet-Unie in de zin zou hebben, zo vroeg McNeil. Mexico en zijn bevolking wisten, wat er aan de andere kant van hun grens gebeur de, doch Noorwegen wist niets van hetgeen zich aan de overzijde van zijn grens afspeelde. De V.N. zouden aan kracht win nen, indien Rusland met alle ande re grote mogendheden erkende, dat „wij niet alle wijsheid of alle macht bezitten." De Tsjechoslowaakse gedelegeer de, dr. Adolf Hoffmeister, die voor McNeil het woord voerde, viel Gromyko bij in zijn aanval tegen het Pact, dat naar hij zeide een „Pact van agressie tegen de Sow- jet-Unie" was en gericht op verde ling van de wereld. Niet Rusland bedreigde de vrede, doch de V. S, met hun voorraden atoombommen. Het wordt de automobilisten in Engeland, die naar het vaste land willen reizen, wel gemakkelijk gemaakt. Zij kunnen thans gebruik maken van een speciale luchtveerdienst, die driemaal daags van het vliegveld Lympne (Kent) naar de Franse bad plaats Le Touquet v.v. vliegt. Rechtsstaat? (Sm.) Er zijn andere dingen, zei men ons naar aanleiding van ons artikeltje #an gisteren, die de rechtsstaat in discrediet brengen En men duwde ons met de neus op de feiten van de mishandelin gen in interneringskampen. Rechtsstaat met een vraagteken, voert men ons tegemoet. Wij ant woorden: accoord, met deze grote mits, dat de gemaakte misstan den in diverse kampen zich voor deden tot midden 1946. Toen kwam er meer een normale par lementaire regering. De vorige was een nood-kabinet, geboren in geestelijke en politieke verwil dering, met als zij-tak de afschu welijke periode van het M.G., dat in de Eerste Kamer nog eens de kous op de kop kreeg. We schrij ven nu 1949. Bijna drie jaar later. Dat afschuwelijke bijzonderheden over ten hemelschreiende dingen nu pas bekend werden uit een rapport van een figuur als de N.S.B.-propagandist v. d. Vaart Smit. Toen was er inderdaad van een rechtsstaat nog geen sprake. Tot midden 1946. Vanaf die tijd is de moeizame op bouw van de Nederlandse rechts staat weer begonnen. Alles is nog niet bereikt, maar de vraagteken kan vervangen worden door een uitroepteken. Er is nu beweerd, dat o.a. de aalmoezeniers niet vol doende gewaarschuwd hebben te gen de mishandelingen. Wij ver nemen echter, dat dit wel dege lijk is gebeurd en in „de Gelder lander" vertelt een aalmoezenier dat vele kampgeestelijken van alles hebben geprobeerd „tegen de ontzettende misstanden". Er zijn bijeenkomsten geweest „met com mandanten en autoriteiten, maar uit geleken wel Poolse landda gen"! De ministers waren niet te bereiken, Kamerleden (van het nood-parlement) konden niets uit richten en, zo schrijft zelfs een aalmoezenier: „wij hebben enkele malen aan katholieke landsbladen onze protesten aangeboden, maar ze werden niet opgenomen" In die dagen, nu drie jaar geleden, voelde zelfs de pers zich niet vrij en dan is die situatie aanwezig, waarin zich het ontbreken van de rechtsstaat-idee typerend laat ge voelen. Maar wij bouwen nu, sinds een kleine drie jaar, de rechtsstaat moeizaam weer op. Daarbij valt te vechten tegen veel, wat voorheen scheef gegroeid is. Terecht sprak men toen van de verdienstelijke „puinruimers" maar zij konden blijkbaar niet verhinderen, dat in tal van geval len de bronnen van het geestelijk leven door puinverplaatsing wer den verstopt. En met de gevolgen daarvan zitten we nu vaak nog te houden. Er is reden, daar nog eens op te wijzen, om menigeen, die zich uit die tijd nogal wat te verwijten heeft en nu een hoge borst op zet, tot bezinning, schuld besef en groter bescheidenheid in het beoordelen van anderen te brengen! Trailer maakte sprong van 10 meter Op een viaduct in de weg Am sterdamden Haag, 6 km van Lisse, raakte de bestuurder van een trailer de macht over zijn stuur kwijt, vermoedelijk doordat een van de wielen de leuning raakte. De leuning werd over een lengte van 30 m. vernield. De trailer stortte van het ongeveer tien meter hoge viaduct af en kwam op zijn wielen terecht op de er onder gelegen weg naar Lisse. Een van de beide inzitten den werd licht gewond. De ander kwam met de schrik vrij. De 3 m. lange trailer, toebehorende aan het transportbedrijf A. H. Zijlstra te Sneek, werd grotendeels ver nield. Een juist op de onderste weg passerende volkswagen kreeg de leuning van het viaduct boven op zich. Alleen het dak van de wagen werd beschadigd. Handelsfirma's in Oost-Duitsland mogen contact opnemen met maat schappijen in West-Berlijn om te komen tot een hervatting van de handel, die vier maanden lang prac- tisch stil heeft gelegen. Dit is mee gedeeld door Fritz Selgmann, het plaatsvervangend hoofd van de eco nomische commissie in de Sowjet- zöne. Deze mededeling is in Westelijke politieke kringen met veel belang stelling ontvangen. Zrj toont aan, WASHINGTON, 14 April (Reuter). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben het compromisvoorstel goedgekeurd, dat door een gemeenschappelijke commissie van Huis en Senaat werd bereikt, en dat voor de uitvoering van het plan-Marshall tot Juni 1950 een bedrag van 5.430.000.000 toe staat. Tengevolge hiervan zal de Marshallhulp kunnen worden onthouden aan die landen ,,die critiek van de Ver. Naties heb ben opgelopen". Van het bedrag, dat in het com promisvoorstel wordt genoemd, is 1.150 millioen dollars bestemd voor de maanden April, Mei en Juni. De Senaat had éen bedrag van 5.580 millioen dollars goedgekeurd, het Huis van Afgevaardigden 200 millioen dollar minder. Bovendien staat het compromisvoorstel een bedrag van 150 millioen dollars toe, dat bedoeld is als garantie voor Amerikaanse investeerders, dat hun inkomsten uit deelneming aan pro jecten steeds in dollars zullen kun nen worden omgewisseld. In het compromis-voorstel wordt o.m. verder bepaald, dat: 1. geen gelden van het Europese irogramma door de deelne mende landen gebruikt zullen mo gen worden voor „het maken van reclame in de V.S., voor buitenland se producten of voor reizen naar het buitenland." 2. de 54 millioen dollars, die zijn overgebleven van het programma voor hulpverlening aan China in het vorige jaar, ter beschikking van president Truman zullen worden gesteld voor gebruik in het niet- communistische China. 3. de Marshall-hulp zal worden onthouden aan landen, die critiek van de Verenigde Naties hebben opgelopen b.v. in het geval van de Indonesische kwestie. (Reuter seint: that Marshall-aid be with held from countries incurring Uni ted Nations strictures with the Netherlands and United Nations dispute over Indonesia a case in point). PRAAG, 14 April (AP), De Amerikaanse Ambassade in Praag heeft vandaag medegedeeld, dat de Amerikaanse luchtbrug Skymaster, die gisteren vermist werd, veilig in Pilsen in Tsjeehoslowakije is ge land. Het toestel had onderweg van Frankfort naar Berlin een nood landing moeten maken. De Ambassade werd eerst van daag van het voorval in kennis ge steld. Het toestel en de bemanning ziin beiden ongedeerd. Tabernakel als brandkast BUITENZORG, 7 April (Aneta). In een Chinese winkel aan de Handelsstraat te Buitenzorg werd een tabernakel aangetroffen, wel ke als brandkast diende. In de woelige dagen van begin 1946 is dit voorwerp uit de R. K. Kerk aan de Bantammerweg geroofd De pastoor heeft namens de kerk een eis hierop ingediend bij de politie. De tabernakel werd in beslag genomen en is later terug gegeven aan de rechtmatige eige naresse. zo meent men in deze kringen, dat de autoriteiten in de Russische zó ne tot het inzicht zijn gekomen, dat zij het niet kunnen stellen zonder de waardevolle electrische artikelen uit West-Berlijn. Sommige waar nemers menen zelfs, dat de Sowjet- autoriteiten een middel zoeken om uit de Berlijnse impasse te geraken. In theorie hebben de Oostelijke autoriteiten alle export van Oost- naar West-Berlijn verboden. In de practijk is dit verbod echter be perkt tot voedingsmiddelen en brandstof. Eerder had de burgemeester van Oost-Berlijn, Fritz Ebert, ver- laard, dat hij besprekingen over handelsovereenkomsten tussen de Oostelijke sector en de Westelijke eetoren overwoog. Carl Schwennicke. het economi sche lid van de West-Berlpnse ma gistraat, heeft verklaard dat de Russen slechts de blokkade behoef den op te heffen als zij de produc ten uit de Westelijke sectoren wer- veiijk nodig hadden. De burgemeester van West-Bér- lijn, prof. Ernst Reuter, heeft ge zegd, dat de handel tussen Oost en West slechts op twee voorwaarden kon worden hervat: opheffing van de blokkade van Berlijn en uit schrijving van vrije en geheime al gemene verkiezingen in de Russi sche zóne en sector. President Truman heeft tijdens eens door hem gehouden perscon ferentie verklaard dat de Ameri kaanse regering zou weigeren met de Sowjet-Russische autoriteiten maatregelen te bespreken, om tot ene vreedzame oplossing van het Berlijnse probleem en van de Duit se vraagstukken in het algemeen te komen, zolang de blokkade van Berlijn niet is opgeheven. Sowjet-ambtenaren hebben be vestigd, dat het Russische militai re bestuur zjjn hoofdkwartier te Karlshorst (Berlijn) naar Leipzig zal overplaatsen, zo meldt het met Amerikaanse vergunning verschij nende blad „Der Abend". Het blad Voegt hieraan toe, dat „verschei dene eenheden" reeds te Leipzig zjjn aangekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1