NLeuuu De nieuwe éénheden bij de Nationale Reserve De Chinese regering verwerpt communistisch ultimatum Donderdag begint te Londen de conferentie der Dominions berichten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Ook India bezorgt Londen veel zorgen Woensdag 20 April 1949 45e Jaargang No. 11543 Prof. Bavinck over Verdraagzaamheid Gevechten op grote schaal verwacht om de Jangtse-rivier Vleesrantsoen weer 200 gram 15 jaar geëist tegen Prof. Snijder Dr. Karl Arnold bij minister Stikker Belgen hebben grote vraag naar guldens Houding van India voornaamste probleem Dienstplichtigen kunnen zich aanmelden voor parachutist President Truman tekent E.C.A.-wet Kroniek en Kritiek Een regering voor Oost-Duitsland K.A.B. eert haar gevallenen -NIEUWS K.AJ.C.1 7—0 cht ons ten eerste rrassing, met enige en zij in Wormer- laten. W.F.C. was alle linies de meer- 5 de uitslag enigs- want de twee eer- ;n o.i. in buitenspel was» 30. de Paas gaan wij e moed de training zullen zorgen met zoen paraat te zijn. kkigen zijn de kaar- ïd-België af te halen Nieuwesloot 97, te ensdag spoorkaartjes :dam v.v. DE D.P.C.-ER. NDSE BOEREN MERIKA [aine), 18 Apr. (AP) Nederlandse boeren trek genomen in de an de Amerikaanse aar zij, alvorens ver- hoden tot het kwe- ppelen in het graaf- ook te bestuderen, :he opleiding zullen opleiding geschiedt in van de E.C.A. De iders zijn: Bastiaan melis Geerligs, Cor- en Ernst van der 15 April. Rode 7; 1050 kg uien grote gew. maat 11.20; ten II 4.50; id III 3; f I 16—28; id II 14— K, 16 April. 5600 i—28; id II 14—17; id kg bieten I 6; id II 15500 kg peen 2.50; 0; 1600 kg noordeling bevallen. En dan ;1 van de wereld bij de Koninklijke lij de Vloot, de rs is voor flinke iele dienstvakken, ir enz. adressen- ildor Com- dagel. v. j. Alkmaar Hoofd nan met een dansende ilendammers lang niet en zijn beer heen. En ntje verricht. De beren- lintje dans op zijn ach- g op een oude keuken- maand niet heeft ge- drinkt hij heel smake- :es heeft het wonderlijk sgt de berenleider een :ken op! Papa Rambini g te kijken. Ze vinden sens? Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God veilig t nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 II (slot). Hier voelt men reeds hoe dicht de hoogleraar de situatie in Spanje benadert, waar immers ook het ge heel kath. gebleven Spaanse volk, door. zijn bisschoppen wordt be schermd tegen gevaarlijke dwalin gen die de beginselen van het ka tholicisme aantasten. Het verzet daartegen, het waarschuwen te gen deze propaganda, de uitoefe ning er van met behoorlijke midde len belemmeren, mag niet gekwa lificeerd worden als „onverdraag zaamheid". De heer Bavinck geeft voor deze stelling nog een aantal sprekende voorbeelden en concludeert dan, dat uit dit alles wei blijkt, dat het met het begrip „verdraagzaamheid" niet zo gemakkelijk gesteld is, als som migen wel denken en dat wij ons over dit begrip zeer grondig moeten bezinnen, alvorens in een bepaald geval direct maar van onverdraag zaamheid te spreken. Om deze be zinning dan verder te stimuleren, geeft hij in het artikel nog een aan tal gronden aan, waarop de ver draagzaamheid wèl bepleit kan worden. Allereerst noemt hij daar voor factische en opportunistische gronden. Men kan zeggen, dat in onze samenleving de Middeleeuwse geslotenheid en eenvormigheid is ontgroeid en dat de verschillende geestelijke stromingen in onze sa menleving, nu ze eenmaal bestaan, elkander moeten verdragen. Dat ontkent prof. Bavinck niet, wij moeten ons nu eenmaal baseren op de feitelijke toestand, zoals die nu eenmaal is gegroeid zegt hij en die in ons land bijv. van een grote ge varieerdheid getuigt. Zuiver zake lijke en nuchtere overwegingen be pleitten dus een geestelijke ver draagzaamheid in ons land. Maai men mag daarom deze geestelijke verdraagzaamheid niet als" een be ginsel verdedigen, dat geldt vooi alle tijden en voor alle omstandig heden. Waar die geestelijke geslo tenheid en eenvormigheid nog wel aanwezig is en dat is voor Span je zeker het geval kan men de eis van verdraagzaamheid niet zon der meer als een beginsel stellen. Men kan de eis, zo gaat de schrij ver verder, van verdraagzaamheid ook stellen op relativistische gron den, door te beweren: er zijn nu eenmaal verschillende wereldbe schouwingen en niemand kan uit maken, welke nu de juiste, de ware is." Hoewel prof. Bavinck als prot. theoloog erkent, dat in deze rede nering een element van waarheid is, wat een katholiek krachtens de beginselen die hij belijdt nooit kan toegeven, erkent prof. Bavinck toch, dat deze redenering te veel voet geeft aan indifferentisme en onverschilligheid t.a.v. de waar» heidsvraag en daarom groot ge vaar loopt te eindigen in beginsel loosheid en karakterloosheid. Ter wijl ze ook in de practijk op grote bezwaren zal stuiten. Wat hij aan toont met de Communistische prac- tijken in Oost Europa- Volgens Dr. Bavinck blijft alleen over de verdraagzaamheid als een zedelijke eerbieding van de naaste in zijn levensovertuiging. Maar hij laat er onmiddellijk op volgen, dat ^iit standpunt toch wel erg negatief is. We zijn ook verplicht anderen NANKING, 19 April. De Chinese regering heeft het commu nistische ultimatum, waarin een vrij oversteken van de (angtse wordt geëist, verworpen. De regering van Nanking heeft tot het uiterste toegegeven, maar zij kan niet instemmen met de opmars van de vijandelijke troepen over de Jangtse, wat zou neerko men op de verovering van geheel China. Men verklaart, dat zo de communisten op dit belangrijke punt niet tot verzoening geneigd zijn, de nationalisten de vredes onderhandelingen als definitief verbroken zullen beschouwen en de gewapende tegenstand tot het uiter ste zullen voortzetten. Het verwerpen van het ultima tum is door de regering te Nanking ter kennis gebracht van de Chine se communistische leiders te Pei- ping. De hoogste burgerlijke en mili- aire autoriteiten van de Chinese nationalistische regering hebben Dinsdag de gehele dag vergaderd, teneinde tegenmaatregelen te bera men met het oog op een eventuele poging op grote schaal van de communinstische troepen om de Jangtse over te steken. Men vreest dat deze poging zal worden gedaan zodra heden te middernacht het door .de Chinese communisti sche leiders - gestelde ultimatum afloopt. Voor de Chinese regerings troepen aan de zuidelijke oever Met het oog op de naderende jaarlijkse moeilijke periode in de vleesvoorziening acht de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening het raadzaam met in gang van 22 April het vleesrantsoen weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het verhoogde rantsoen van 250 gram zal verlaten worden om zo lang mogelijk het basisrantsoen van 200 gram te kun nen handhaven. voor onze overtuiging te winnen, al zal dit natuurlijk nimmer mogen gebeuren met sociale of economi sche dwang, want dit zou een mi-' serabele overwinning zijn. Resumerende wij hebben natuur lijk het standpunt van Dr. Bavinck slechts zeer summier samengevat, betoogt Dr. Bavinck, dat wij bij het begrip verdraagzaamheid ons veel meer moeten distanciëren van de opportunistische en relativistische zienswijze en ons bewust moeten worden ,dat het hier gaat om hoge zedelijke waarden, die de gemeen schap zich niet zonder meer mag laten ontnemen. Zou zij dit wel doen, dan zou zij niet verdraag zaam, maar karakterloos handelen. Tot zover prof. Bavinck, wiens interessant artikel ongetwijfeld op dit zo actuele probleem een zeer be langrijk licht werpt. Lente in de bongerd. van de Jangtse gold Dinsdag de staat van alarm, zulks In ver band met een verwachte poging der communistische troepen, om de rivier op grote schaal over te steken. Er wordt melding gemaakt van verbitterde gevechten tussen na tionalistische en communistische troepen rondom het aan de noor delijke oever van de Jangtse gele gen Tsjihirwei. Na middernacht het tijdstip, waarop het communis tische ultimatum was afgelopen verlieten gevechtswagens der re geringstroepen Nanking en reden in de richting van het 70 kilometer ten oosten van de hoofdstad gele gen Tsjinkiang. EEN VAN DE GROOTSTE GEESTELIJKE COLLABORATEURS Tijdens een zitting, die duurde van 's morgens 10 uur, met een on derbreking voor één uur lunchtijd, tot des avonds 9 uur, eiste Dinsdag de advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerechtshof, Mr. M. H. Gelinck, een gevangenisstraf van vijftien jaar tegen de thans 52-jarige Prof. Dr. G. A. S. Snijder, die tijdens de bezetting president was geweest van de Nederlandse Cultuurkring cn van de Nederland se Cultuurraad. Verdachte had zich, zo zeide de advocaat-fiscaal, met volle overgave aan de Duitse kant geplaatst met als gevolg, dat Snyder „eeii van de grootste geestelijke collaborateurs" was geworden, Mr. Gelinck ge loofde, dat aan het gedrag van verdachte ook een zekere mate van praalzucht ten grondslag nad gele gen. Uitlatingen van verdachte in bezettingstijd zijn o ironie van het noodlot thans van toepassing op hemzelf. Over de regering in Londen schreef hij „in haar ver keerde keuze ligt haar schuld en het oordfel over haar beleid". Zo als verdachte toen schreef over de Nederlandse regering, zo slaat het thans op hem, aldus de advocaat fiscaal. Onder de gehoorde getuigen be vonden zich de oud-burgemeester van Amsterdam, E. J, .Voute; de voormalige secretaris-generaal van het departement van Opvo-ding, Prof van Dam en zijn collega van Volksvoorlichting, prof. Goedewaa- gen. De uitspraak werd bepaald op 3 Mei a.s. 's-GRAVENHAGE, 19 April. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de minister van buitenlandse zaken hedenmiddag dr. Arnold, mi nister-president van Noord Rhein- VVcstfalen op diens verzoek heeft ontvangen voor een beleefdheids bezoek. Dr. Arnold, die gelijk bekend, zich enige tijd geleden door tussen komst van de Britse autoriteiten tot de minister-president van Bel gië en Nederland gewend heeft in verband met de technische grens correcties, heeft het door hem ver zonden verzoek mondeling nader toegelicht. De bespreking met dr. Arnold was van korte duur en droeg een zuiver informeel karak ter. Na zijn bezoek aan minister Stik ker, is Dr. Arnold met onbekende bestemming vertrokken. Hij wei gerde aan de verslaggevers een ver klaring af te leggem MET ACTETASSEN VOL OP DE VRIJE MARKT BRUSSEL. 19 April. (ANP). Als gevolg van de grote vraag naar guldens is de koers van deze va luta op de vrije markt tijdens de afgelopen Paasdagen voor de eer ste keer sedert de oorlog tot boven de 13 francs gestegen. Vooral de massale aankoop van guldens door de Belgen, die de bloembollenvel- den bezochten, schijnt aan deze stijging niet vreemd te zijn. Naar „La Libre Belgique" be richt, werden de Nederlandse bankbiljetten door de wisselagen ten op de vrije markt met actetas- sen vol aangevoerd. Het blad vraagt zich af, waar deze biljetten van daan komen en geeft als verklaring, dat deze afkomstig moeten zijn van de clandestiene verkoop van Bel gische textiel in Nederland. Opmerkelijk is tevens, dat de vraag naar de Franse frank op de vrije markt in de afgelopen dagen zo groot is geweest, dat deze tot 14 centimes steeg, dat wil zeggen, hoger dan de koers voor de offi ciële Franse touristenfranc, die 13.75 centimes noteert. De Beigen, die de Paasdagen in Frankrijk hebben doorgebracht, ga ven er klaarblijkelijk de voorkeur aan hun deviezen op de zwarte markt te kopen in plaats van het risico te lopen de loketten der Franse banken gesloten te vinden. Grote belangstelling bestaat voor de Duitse mark en deze noteerde in de afgelopen week frs. 7.20 DODELIJK ONGEVAL Dinsdagmiddag is een tot nu toe 'onbekende, ongeveer 20-jarige wielrijder op het terrein van de Draad- en Kabelfabriek in Am sterdam-Noord onder de aanhang wagen van een vrachtauto terecht gekomen en op slag gedood. LONDEN, 19 April. (Reuter) India's besluit om een democratische republiek te worden is het voor naamste probleem waarvoor de ministers van buitenlandse zaken van de Britse Dominions zich ge steld zien, wanneer de conferentie van het gemenebest Donderdag aanstaande te Londen een aanvang zal nemen. Het zal hun taak zijn een middel te vinden, waardoor India met zijn 350 millioen inwoners de samen werking met het gemenebest kan voortzetten zonder dat daardoor gepraejudicieerd wordt op zijn na tionale aspiraties. De Britse Kroon als de basis van het verband tussen de leden van het gemenebest, wordt door som mige dominions van vitaal belang geacht, doch men erkent, dat zij velen in India herinnert aan het Britse gezag. Een belangrijke factor, die een aanzienlijke hulp kan betekenen bij de besprekingen van de acht ministers-presidenten, is de ge meenschappelijkheid van belangen en democratische idealen der aan de conferentie deelnemende landen. De minister-president van India, Pandit Nehroe, verklaarde voor zijn PRINSES MARGARET NAAR ITALIË Prinses Margaret, de jongste dochter van het Britse konink lijke paar, zal in de loop van de volgende maand een privé-reis naar Italië maken. Dit is de tweede maal, dat Prin ses Margaret die in Augustus a.s. 19 jaar wordt het Vasteland van Europa bezoekt; haar bezoek is het eerste, dat na de oorlog door een lid van de Britse ko ninklijke familie aan voormalig vijandelijk gebied wordt gebfacht. Naar verluidt zal Prinses Mar garet vier weken in Italië ver blijven, waar zij de voornaamste historische en culturele centra zal bezoeken. Het is nog niet bekend, of Prinses Margaret de reis per vliegtuig, per schip of per trein zal maken. Rome, Florence, Ve netië, Milaan en Pisa zullen mo gelijk door haar worden bezocht. vertrek uit Bombay naar de confe rentie te Londen: „Wij kunnen ons niet voegen bij blocs, die vijandig tegenover elkaar staan. Dit bete kent niet alleen maar een politiek van neutraliteit doch een positieve benadering van de problemen van de wereld. in de hoop, dat wij de zaak van de vrede en de vriend schap onder de volkeren erme'de bevorderen. Ik geloof, dat India van dienst kan zijn, niet alleen zichzelf en Azië, doch de gehele wereld. Met deze gedachte op de achtergrond heb ik gepoogd al onze problemen van buitenlandse poli tiek te behandelen". ZEVENDE BON VOOR SINAASAPPELEN In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zullen wederom bonnen worden aangewezen voor sinaasappelen, te weten 500 gram voor de leeftijds groepen A en B en 1 kilogram voor de leeftijdsgroep D. Hef publiek dient deze bonnen uiterlijk 30 April 1949 bij een handelaar in groenten en/of fruit in te leveren. De zesde bon zal geheel, de ze vende bon voor een belangrijk ge deelte gehonoreerd worden met Spaanse sinaasappelen. Op het res tant van de zevende bon zullen Zuidafrikaanse (Kaapse) sinaasap pelen worden afgeleverd. ERNSTIG GEVOLG VAN EXPLOSIE BIJ PAASVUUR EDE, 19 April. Even voordat Maandagavond te Lunteren het traditionele Paasvuur werd ontsto ken, werd de aandacht van de dui zenden toeschouwers, die op het terrein achter de molen waren sa mengestroomd, getrokken door eep geweldige knal, die uit de richting van het dorp kwam. Het bleek, dat de 23-jarige F. J. Wolf, die met zijn verloofde op weg was naar het Paasvuur, in het bezit was geweest van een of ander explosief voor werp met de bedoeling dit in de vlammen te deponeren. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak kwam dit voorwerp op straat tot ontploffing. De gevolgen waren ernstig: de rechterhand van W. werd verbrijzeld, W's verloofde werd aan de bovenarm gewond en een voorbijganger, J. van de S. uit Voorthuizen kreeg een verwonding aan het hoofd. Ongeveer 20.000 man van de Amerikaanse marine, die op 30 oorlogsschepen hebben deelgenomen aan vlootmanoeuvres, gaan in New York passagieren. De bemanning van het vliegdekschip „Saipan" krijgt vast een voorproefje van wat hen staat te wach ten, als de prachtige wolkenkrabbers van New York voor hen verrijzen. Vóór de „Saipan" vaart een torpedojager; een tweede verschijnt op de achtergrond. Zoals bekend is wordt thans door het Directoraat Nationale Reserve de mogelijkheid overwogen om naast de te vormen infanterie-on- derdelen over te gaan tot het for meren van eenheden Inchtdoelartil- lerie, motordienst. parachutisten, pontonniers en pioniers, verbin dingsdienst vaartuigendienst, spoor wegdienst, luentwaentmenst, veld post, pantserdoelartillerie, wielrij ders en cavalerie. Deze plannen houden o.m. verband met het leve ren van de Nederlandse militaire bijdrage in het kader van de West Europese Unie, aldus verklaarde de waarnemende directeur van de Na tionale Reserve, Luit. Kol. Le Fèvre de Montigny aan het A.N.r. Nederland heeft zich tegenover de andere deelgenoten van de West Europese Unie verplicht een relatief groot leger op te bouwen. Dit leger zal vele offers vragen van het Nederlandse volk en moet daar om zo efficient mogelijk worden opgezet. In deze geest nu moet ge zien worden het formeren van de nieuwe onderdelen, waarvan Luit. Kol Le Fèvre de Montigny de meeste als hulpdiensten beschouw de. Voor deze noodzakelijke hulp diensten zijn de „dure" dienstplich tigen niet onontbeerlijk. Zij kunnen evengoed gedreven worden met vrijwilligers, die door hun werk zaamheden in de burgermaatschap pij de juiste geschiktheid bezitten. Als voorbeeld noemde Luit. Kol. Le Fèvre de Montigny het P.T.T.- personeel voor de verbindingsdienst en de mannen van de Nederlandse Spoorwegen vcde spoor—-gaienst. De opleiding van parachutisten denkt men op de volgende wijze ter hand te nemen. Aan dienstplichti gen, die voor hun eerste militaire oefening onder de wapens worden geroepen, zal men de mogelijkheid bieden om tot parachutist te wor den opgeleid. Degenen, die deze opleiding ambieren, verplichten zich na hun eerste militaire oefe ning toe te treden tot de Nationale Reserve. Ze zullen dan worden vrijgesteld van herhalingsoefenin gen; in het verband van de Natio nale Reserve zullen zij echter hun geoefendheid bewaren en hun springtechniek kunnen verbeteren. Bij het opzetten van een motor en vaartuigendienst zal een beroep op de burgerij worden gedaan om vrijwillig materiaal af te staan. Luit. Kol. Le Fèvre de Montigny kon geen antwoord geven op de Bibliotheekhoudster veroordeeld De Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag mej. M. H. L. Lennerts veroordeeld tot f 3000.subsi diair een maand hechtenis wegens het uitlenen van een boek, dat volgens de dagvaarding voor het normaal schaamtegevoel kwet send en voor de eerbaarheid aan stotelijk was. De eis van 't open baar ministerie luidde 14 dagen geleden vier maanden gevangenis straf. vraag, hoe de Nationale Reserve zou passen ir het toekomstige' Ne derlandse leger, omdat, zoals j zei, de uiteindelijke vorm en omvang van het Nederlandse mnitaire aan deel in de West Europese unie nog niet was vastgesteld. Bovendien leveren de Verenigde Staten nog niet de wapenen, cue no dig zijn voor de opbouw van het Nederlandse leger. Het is echter duidelijk, aldus Luit- Kol. Le Fèvre de Montigny, dat de legerleiding onder deze omstandigheden geen afwachtende houding mag aanne men. De bestaande piannen zullen eens gefiateerd worden en ook Amft-ika zal, in het belang van het Atlantisch Pact, wapenen aan West nuropa moeten leveren. Zodra deze stroom van wapenen begmt te vloei en, moeten hier geoefende man schappen gereed staan, die ze kun nen hanteren. Luit- Kol. Le Fèvre noemde de huidige stand van aanmeiumgen niet onbevredigend. Ruim 2.„j0 per sonen hebben zich thans gemeld. De meeste, van hen hebben de keu ring reeds gepasseerd, waaroij slechts enkelen moesten worden afgewezen. Het grootste aantal vrij willigers is tot nu toe van Dord recht en omstreken gekomen. Men is daar pas op 1 Februari j.l. gestart en toch hebben zich reeds meer dan 800 personen gemeld. President Truman heeft Dins dag de door het Congres aange nomen wet, waarbij 5.430.000.000 dollar is uitgetrokken voor de voortzetting van de E.C.A.-liulp tot Juli 1950, bekrachtigd. Truman tekende de wet met acht pennen in bijzijn van zijn ministers en leidende congresle den, Na de korte ceremonie gaf Truman ieder van hen een pen De voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, Tom Connally, ver klaarde tegenover verslaggevers, die de plechtigheid bijwoonden, dat zij het resultaat was van „bloed, zweet en tranen". Hij doelde hierbij op de 13 dagen, die nodig waren geweest om het wets ontwerp door de Senaat te krijgen. VEESTAPEL VERGIFTIGD VEGHEL, 19 April. Door een noodlottige vergissing men had n.l., denkend dat het kalvermeel was, loodarsenaat in het veevoeder gedaan is dezer dagen bij de landbouwer J. van Os te Maria- heide (Nbr.) de gehele veestapel omgekomen. Zeven i.oeien, waaron der zelfs stamboekvee en een kalf zijn hierdoor omgekomen. Bij de bevrijding in 1944 zag deze land bouwer zijn gehele have en goed in vlammen opgaan. Duidelijk gezeg,d (Sm.) Na een ietwat verward be toog, met enige sophismen over politiek in de legerleiding (in de ene alinea is hij er tegen, in (je andere er voor en zo om beurten) zegt de heer v. d. Goes van Naters in een artikel in het „Vrije Volk" duidelijk waar het op staat: hjj wil een socialistische staatssecre taris voor Marine en (of) Oorlog. Want het democratische socialis me moet zijn directe invloed laten gelden in de politiek van het mili taire orgaan van de West-Euro- pese Unie, dat gevormd wordt door de vijf ministers (van Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg) en „in dit orgaan wordt over ons wel en wee be slist". Als het socialisme hier geen invloed heeft, wordt gehandeld „in strijd met 's lands belang". Nu is de P.v.d.A. al enige tijd doende, het benoemen van „mili taire" staatssecretarissen te be pleiten, mits het dan maar, blijkt nu, socialistische zijn. En thans blijkt, naar v. d. Goes onthult, dat er twee van die nieuwe politieke staatssecretarissen zullen komen: een K.V.P'er en een liberaal. En de P.v.d.A. is te fatsoenlijk, om dat te nemen, zegt v. d. 'Goes. Vanwege „het belang van ons land in West-Europa". Er zou nogal wat in te brengen zijn tegen deze manier van schrijven en tegen de argumenten. Wij zijn al aan veel „politieke vernieuwing" gewend geraakt, maar niet dat benoemin gen (als van staatssecretarissen), die aan de Koningin zijn voorbe houden, tevoren openlijk becriti- seerd worden. Moet er per sé van de politiek een rekensom gemaakt worden, dan schijnt het ons toe, dat een man als de minister-pre sident Drees en een man als prof. Lieftinck van Financiën, die bei den tot de P.v.d.A. behoren, wel degelijk directe invloed hebben op de internationale militaire po litiek. En de directe invloed van alle bonafide politieke partijen (ook van de P.v.d.A.) op „het wel en wee van ons land", lijkt ons, terecht, nog groot genoeg, om aan te nemen, dat onze regering en ons parlement niet meer bij machte zouden zijn, beslissingen van het orgaan der Vijf, welke inderdaad met ons belang strijdig zouden zijn, te voorkomen of te verhinderen. Zou dat niet zo zijn, dan zouden bepaalde federalisti sche neigingen en de aanvaard baarheid van sommige „boven nationale organen" (idealen van de P.v.d.A.) in een vreemd dag licht komen te staan. Maar het duidelijkst is de strekking van v. d. Goes' betoog, als hij ons wil aanpraten, dat het met 's lands belang alleen in orde is, als de internationale samenwerking het ijk-merk van het socialisme draagt. Daar is nog altijd drie kwart van Nederland het niet mee eens. Een beetje bescheidenheid zou de P.v.d.A. en haar leiders, die over directe invloed op tal van sleutelposten waarlijk niet te kla gen hebben, niet misstaan. Wij wachten rustig af, wie bij het a.s. K.B. tot militair en (of) maritiem staatssecretaris benoemd zal wor den. Als het een P.v.d.A.'er is, zullen wij dat op zichzelf niet be- critiseren. (Het zou een sluitstuk kunnen zijn van het einde der vroegere periode van het gebro ken geweertje!) Maar de motie ven zullen recht-uit ontleend moe ten zijn aan het algemeen belang, en niet aan een politiek reken sommetje. Dat lijkt ons duidelijk! BERLIJN, 19 April \Reuteri Volgens Duitse bronnen, die in nauw contact staan met het Sow- jetrussische militair bestuur, bebben de Sowjetrussische autoriteiten te Berlijn de Duitse politici in de Sow- jetzöne order gegeven plannen klaar te maken voor het instellen van een Oostduitse regering voor 1 Juni aanstaande. Het bezoek van Wladimir ekanasof de voormalige Sowjetrussische ambassadeur in Duitsland, aan Berlijn, zou met deze plannen in verband kunnen staan. Het aantal adviseurs, bestuurders en leden van de K.A.B., dat gedu rende de jaren 194045 is gesneu veld, bedraagt ruim elf honderd. Velen daarvan vonden de dood op het slachtveld, in de Concentratie kampen, in de illegaliteit of tenge volge van de arbeidsinzet. Ter eerbiedige en blijvenue nage dachtenis aan deze gevallen kame raden zal op 5 Mei in het Huis van den Arbeid een bronzen gedenkte ken worden onthuld, vervaardigd door de beeldhouwer Piet Jungblut. Het zal een geschenk zijn van alle plaatselijke afdelingen en als zodanig de posthume hulde verzin nebeelden van de hele K.A.B. aan deze slachtoffers in eigen kring van de tweede wereldoorlog. Henk Schaer als declamator en Guus Stoop met zijn Utrechts A-capella koor zullen deze plech tigheid,'die ook door een deputatie uit de achtergebleven betrekkingen zal worden bijgewoond, opluisteren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1