De Eerste Kamer aanvaardt met tegenzin de voorgestelde grenscorrecties Republikeinse regering mag terug naar Djogja Nadat het Ka gedreigd had heen te gaan BRITSE KRUISER „LONDON" EN EEN KORVET BESCHOTEN Rode legers vestigen bruggenhoofd over de Jangtse Eerste Kamer buigt voor druk der regering Vrijdag 22 April 1949 45e Jaargang No. 11545 Vredes congres Minister critiseert houding van Arnold De militaire steun aan de Pact-landen Indonesië heeft 5 milliard schuld Mits bindende verklaring wordt verkregen op twee andere punten Nieuwe beschietingen op de Jangtse Aantal doden thans 42 Kroniek en Kritiek HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft met 25 tegen 17 stemmen het wetsont werp inzake de grenscorrecties aanvaard. Tegen stemden de Anti-Rev., de Communisten, twee Chr. Hist, leden, de heren Pollema en Reyers, twee leden van de P.v.d.A., de heren J, Kramer en Woudenberg en twee leden van de K.V.P., dr. Beau fort en prof. Barge. Jhr. Ruys (K.V.P.) had aangekondigd zich aan de stemming te zullen onttrekken. Met 37 tegen 4 stemmen (Com.) aanvaardde de Kamer eveneens een motie-Algra (A.R.), waarin de regering wordt verzocht haar bemoeiingen inzake de Eems- en Doilardkwestie onmiddellijk en zo krachtig mogelijk voort te zetten. De aanvaarding van het wetsontwerp mag in tussen geenszins een overwinning voor de regering heten, tenzij men van een Phyrus-overwinning wil spreken. De verdediging, die minister Stikker voerde, was ongetwijfeld voortreffelijk op gebouwd, maar zou de meerderheid van de Senaat toch niet overtuigd hebben. IN PARIJS niet in Moskou! is een „Vredescongres" gaande, dat van communistische organisaties en met-het-communisme sympathi serende bonden uitgaat. De Com munistische pers, ook in ons va derland, maakte er een denderende propaganda voor. Het merkwaardi ge is, dat de sympathiebetuigingen, die elke dag trouw in „de Waar heid" werden aangekondigd, voor al komen uit kringen van allerlei beeldende, literaire en vocale kun stenaars, en ook wel uit kringen Van opvoeders. Verder van uitge sproken communisten, E.V.C.-groe- pen e.a. Genoeg, om aan te tonen, uit welke hoek de wind waait. Het feit, dat men in de propaganda voor dit congres ook coquetteert met andere min of meer excentrie ke figuren, van Koningin-moeder Elisabeth van België tot de film komiek Charly Chaplin, doet aan de richting van die wind niets af. Dit congres is dus zuiver com munistische actie. En derhalve is het in wezen geen congres van de vrede, maar van de haat, en der halve is het ook geen congres voor de vrede, want op haat kan geen vrede gebouwd zijn. Dit z.g, „vredescongres" ageert dan ook niet ergens vóór, laat staan vóór een zo belangrijk goed als de vrede, maar het ageert en „hetzt" ergens tegen. Tegen de de mocratie, tegen Amerika vooral en tegen het Westen, tegen de Mar shall-hulp, die de chaos in West- Europa heeft voorkomen, tegen het Atlantische Pact, dat het sluitstuk is van de samenwerking der wes telijke mogendheden jegens de per manente oorlogsdreiging uit Rus land. Voor zover het congres ergens Vóór zou zijn, neemt het stelling ten bate van de consolidatie van de posities, welke Rusland zich deels eigenmachtig in Oost-Europa toegeëigend heeft en die het hand haaft en verstevigd met allerlei middelen, welke aan het ware vre- desbegrip volkomen vreemd zijn. Het Parijse congres gaat mank aan communistische huichelachtig heid en dubbelhartigheid. Het stelt de democratie verantwoordelijk voor het drijven naar een oorlog, terwijl die democratie niet anders doet, dan zich, gedwongen door de nood der omstandigheden, sterk maken tegen eventualiteiten van een tot de tanden gewapend Rus land, dat, evenals het oorlogszuch tige Duitsland van Hitier, heel zijn economie en alle krachtsinspan ningen van kapitaal en arbeid, on dergeschikt maakt aan bewapening en oorlogsvoorbereiding. Bovendien maakt het communisme, na eerst in Amerika vrij spel gehad te heb ben voor zijn propaganda, onder de dekmantel van een cultureel en wetenschappelijk congres, dat op een fiasco is uitgelopen, thans van de democratische vrijheid gebruik, om niet te zeggen misbruik, om in Parijs de goe-gemeente zand in de ogen te strooien. Maar kom-er-is- om zulk een v r ij congres voor de werkelijke vrede van andere dan communistische zijde te organise ren in Moskou of Leningrad?? Stellig moet een groot deel van de oorzaak van dit „congres" ge-1 zocht worden in het andere fiasco, dat de communisten geleden hebben in het wekenlang voortgesleepte Kravchenko-proces, dat met een veroordeling van het Parijse week blad, dat Kravchenko beledigd had. geëindigd is! Er moest tegen over deze teleurstelling toch iets gesteld worden en de vrede is een gewillig slachtoffer voor zulk mis bruik, ten bate van een politieke stunt. Helaas dus zal dit met zoveel tam tam en moeite en kosten op touw gezette congres weinig ten bate van de werkelijke vrede uitrichten. Dat is om der wille van de ware vrede natuurlijk hogelijk te betreu ren. Want het wordt meer dan hoog tijd, dat de wereld, als indertijd Jeruzalem, in deze dagen eens gast beseffen, wat haar waarlijk tot vre de strekt. En dan ligt de oplossing niet in het communisme, hoe ook gecamoufleerd, maar in het chris tendom, vrij en vol-uit beleefd! Aan het einde van zijn rede sprak de minister echter het reeds ge vreesde woord: De regering was van mening dat door een afwijzing haar internationale positie dermate geschokt zou worden, dat zij hier voor de verantwoordelijkheid niet zou kunnen dragen. Vanaf dat ogenblik stond vast dat het wets ontwerp zou worden aangenomen. De Kamer kon het in de huidige omstandigheden niet op een kabi netscrisis laten aankomen. De vraag rijst echter of de regering deze middag niet te hoog gespeeld heeft. Wij vrezen, aldus sprak dr. Beau fort (KVP) dat het kabinet, van daag aan nationaal prestige heeft ingeboet en de woordvoerder van de P.v.d.A. hief zelfs namens zijn hele fractie dreigend de vinger op: De kruik gaat zolang te water tot ze breekt Minister Stikker erkende in zijn antwoord, dat de aanwezigheid van een Duitse minderheid moeilijkhe den zou kunnen veroorzaken. Noch tans schatte hij de waarde van de onderhavige correcties hoger. Dat de „inlijving" van een aantal Duit sers in strijd zou zijn met het At lantic Sharter ontkende hij. An deren waren toch reeds voorgegaan en hier verwees de minister naar de wijziging van de Oostgrens en de inlijving van het Saargebied. Dr. Beaufort (KVP) merkte hier tegen later terecht op, dat iets nog niet goed wordt omdat anderen het ook doen. Deze afgevaardigde bleef het hoog zitten, dat een aantal Duitsers, zonder zich te hebben kunnen uit spreken, maar zonder meer werden ingelijfd. In laatste instantie maak te hij zijn stem dan ook afhanke lijk van een toezegging, dat zulks nu of later alsnog zou geschieden. De minister kon die toezegging niet doen en verwees slechts naar de komende vredesconferentie, waarop ook de Duitsers hun mening zouden kunnen geven. Zoals reeds gezegd stemde dr. Beaufort na dit ant woord tegen. Over het bezoek van dr. Arnold liet de minister zich in critische termen uit. Het kwam niet van pas dat een Duits politicus op Neder lands grondgebied agitatie voerde. Verder was er met de Duitse pre mier afgesproken, dat generlei me dedeling aan de pers zou worden verstrekt. Deze overeenkomst had dr. Arnold echter geschonden. Intussen had dit alles tenslotte toch maar weinig inet de zaak zelf te maken en veel belangrijker was dan ook weer wat de minister over de houding van België in het mid den had te brengen. Het was niet zo, dat België van haar aanspraken af zag. A.s. Zaterdag zou zij niet minder dan zeven van de acht haar toekomende correcties ten uitvoer leggen. Ook bracht de minister de Bel gische houding in verband met de daar aanstaande verkiezingen, een nogal gewaagde veronderstelling vanaf een officieel platform. Overi gens lieten eerste en tweede be wering zich ook al moeilijk met elkaar rijmen. Dr. Beaufort deed later dan ook uit te doeken, dat de zaak in feite toch wel een beetje anders lag. Om die ene correctie, die niet ten uitvoer werd gelegd, ging het juist. Daar woonden 4 a 5000 Duitsers. België „nam nu nog slechts 500 Duitsers over." In de motie Algra begeerde de minister slechts enkele wijzigingen, die later door de steller dan ook werden aangebracht. Als goed koop man wendde hij zich later nog eens speciaal naar deze hoek met het verzoek de regering te willen steu nen. Die wens ging echter niet in vervulling. Toen het grote woord „aanne men of wij gaan" gevallen was, kreeg minister van Maarseveen ge legenheid de staatsrechtelijke kant van deze aangelegenheid te verde digen, een betoog, waarvoor echter weinig belangstelling meer bestond. De politieke gemoederen waren door het stellen van de portefeuil le al al te zeer in beroering geko men. Na deze verdediging werd de vergadering dan ook een half uur geschorst, een half uur dat tot een uur aangroeidde. Na de heropening hoorden wij de stemmen van een gegriefd, bitter gestemde Senaat. De heer Wendp- laar (WD) sprak met een met moeite bedwongen bewogenheid. Hij had gehoopt zakelijk met de re gering te kunnen debateren, nu had zij echter zelf deze aangelegen heid in het centrum van de poli tiek geplaatst. Temeer betreurde (Vervolg op pag. 3) WASHINGTON, 22 April (Reu ter). Senator Tom Conally (de mocraat voor Texas), voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, welke thans het wapenprogram voor steun aan het Atlantische Pact bestudeert, lieeft verklaard, dat de ondertekenaars voor 1.130.000.000 dollar aan militaire steun zullen ontvangen. BATAVIA, 21 April (Aneta) ln een interview met „Het Dagblad" te Batavia heeft drs. A. Oudt the saurier generaal, medegedeeld, dat de Indonesische staatsschuld geste gen is tot ongeveer vijf milliard gulden. Het grootste deel van deze schuld is aan het buitenland, hetgeen voor een kapitaalarm land als Indonesië naar verhouding een zwaardere last betekent dan voor kapitaalrijke landen. De heer Oudt verklaarde, dat drastische bezuinigingen met opvoering van de middelen, waar enigszins mogelijk is, noodzakelijk zijn om te komen tot een sluitende begroting. Dit laatste is nodig voor een gezonde financiële toestand. Verder deelde drs. Oudt mede dat de begrotingen van de na-ooriogse jaren belangrijke tekorten vertonen. In 1947 bedroeg dit tekort b.v. bijna 1.9 milliard doch inmiddels is ge bleken, dat het werkelijke tekort minder is, de binnenlandse schuld bedraagt thans acht tot negen mil lioen gulden plus 850 millioen aan uitgegeven'muntbiljetten. „Wij kun. nen niet op dezelfde voet doorgaan", aldus de heer Oudt. De begrotings tekorten worden in de hand ge werkt door de politieke situatie en de enorme smokkelhandel op Singa pore. Voorts wees de heer Oudt nog op de zich steeds uitbreidende geldcirculatie, die mede oorzaak is van het sprongsgewijze gestegen prijspeil. Het Britse fregat .Amethyst", dat op weg was naar Nanking met voedsel voor de Britse kolonie, is op de jangtse van de oever af beschoten en aan de grond gelopen. Toen de Engelse torpedo jager „Consort" te hulp kwam, werd ook deze onder vuur ge nomen. Behalve de „Consort", tracht ook 't fregat „Black Swan" de „Amethyst" te benaderen. Per Skymaster vertrokken Woensdagmiddag 59 emigranten naar Canada. De pioniers brengen een laatste groet aan het vaderland, alvorens zij de tocht naar den vreemde beginnen. Bij aankomst op het vliegveld van Londen, werden de eerste minister van Pakistan, Liaqat Ali Khan en zijn echtgenote de Begum Liaqat Ali Khan, met bloemenguirlandes begroet door Syed Wasif Hussain, de 15-jarige zoon van de president van het Mohammedaanse Kashmir Verbond in Londen. De Pakistaanse premier woont de conferentie bij van eerste ministers van het Britse Gemenebest, die Donderdag in Londen is begonnen. BATAVIA, 21 April (Aneta)1 partijen in een gunstige sfeer SINGAPORE, 21 April (A.P.). Opnieuw zijn Britse oorlogs bodems beschoten op de Jangtse door communistische kust- batterijen. Donderdag werd het vuur geopend op de 10.000 ton grote Britse kruiser „London" en op het 1490 ton grote Britse korvet „Black Swan". Aan boord van de „London" bevond zich vice-admiraal Madden, tweede bevelhebber van het Marine station te Singapore. 15 leden van de bemanning van de kruiser werden gedood en 20 gewond. Aan boord van de „Black Swan" vielen vijf) gewonden. Door deze beschietingen is het aantal doden bij de aanvallen op de Britse oorlogsschepen gestegen tot 42. De „London" was op weg van Hongkong naar Sjanghai toen be richt werd, dat het Britse korvet „Amethyst" was beschoten. Admi raal Madden gaf toen opdracht naar het „rose eiland" in de Jangtse te varen. Toen de kruiser het eiland tot op ongeveer 12 kilometer was genaderd, openden de communisti sche kustbatterijen het vuur. Het Britse ministerie van Marine gaf gisterenmiddag om 12 uur een communiqué uit, waarin werd ge meld, dat de „London" en de „Black Swan" op de Jangtse „krachtig vijandelijk vuur" ontmoet hebben. De Britse ambassadeur heeft een radiobericht gezonden naar de com munistische hoofdstad Peiping, waarin geëist wordt, dat de com munistische artillerie instructies zal krijgen om op te houden met het beschieten van Britse schepen. De gewonden van de „London" en de „Black Swan" zijn in een Ameri kaans hospitaal te Sjanghai onder gebracht. z,oaIs gemeld is het aantal doden thans gestegen tot 42, namelijk 10 aan boord van de „Consort", 17 aan boord van de „Amethyst" en 15 aan boord van de „London". In de bijeenkomst1, die de Ned. en republikeinse delegaties he den onder auspiciën van de UNCI hebben gehouden, heeft dr. van Royen verklaard; „De Nederlandse regering is bereid in te stemmen met de terug keer van de republikeinse rege ring naar Djogja, mits een bin dende verklaring (binding com mitment) verkregen wordt over beide andere onderwerpen, namelijk, dat de republikeinse regering de gewapende aanhan gers zal bevelen de guerilla te staken en samen te werken bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat overeenstem ming bereikt wordt (make agreements) betreffende de tijd en de voorwaarden voor de ronde tafel-conferentie te Den Haag". Dr. van Royen zeide, dat de Nederlandse delegatie krach tige pogingen heeft gedaan om in details te antwoorden op de punten, die Zaterdag naar voren zijn gebracht door de republikeinse delegatie. Hoe wel het Nederlandse antwoord nog niet volledig was, zo zeide hij, was het toch vollediger dan hij verwacht had dat op dit ogenblik mogelijk zou zijn. Moh. Rum zeide de indruk te hebben gekregen, dat de infor mele besprekingen tussen de GROTE CLANDESTIENE SLACHTERIJ ONTDEKT Enkele dagen geleden trachtte een auto een controle op clandestien vervoer op de Bovenkerkerwcg te Amstelveen te doorbreken. Er wer den verschillende schoten op de auto gelost, welke echter geen doel troffen en ook een motorpolitie slaagde er niet in de auto te achter halen. Het was de politie echter be kend, dat de auto kwam van het huis van een zekere Z., wiens huis gesignaleerd stond als clandestiene slachterij. Onmiddellijk, nadat de auto verdwenen was, werd bij Z. een inval gedaan en men trof in de woning een hoeveelheid vlees aan, afkomstig van drie koeien plus een hoeveelheid slagersgereedschap. Z. werd gearresteerd en enkele dagen later slaagde men er eveneens in de bestuurder van de auto, de Am sterdammer de B. aan te houden. Van het vlees, dat hij zonder twij fel heeft vervoerd, was echter geen spoor meer te vinden. Beide man nen zijn in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgesloten. HET PAROOL, TROUW EN DE TELEGRAAF Van Donderdag af worden de dagbladen „Het Parool" en „Trouw" wederom in het gebouw van de Telegraaf gezet en gedrukt. Bos- en heidebrand te Oisterwijk In een bos- en heideterrein van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten te Oisterwijk is Donderdagmorgen brand uitgebro ken. De bosbrandweer ter plaatse, geassisteerd door de brandweer uit Boxtel kon het vuur in bedwang houden en inperken. Er ging onge veer vier hectare bos en heide ver loren. De oorzaak is onbekend. waren gehouden, die het beide mogelijk maakte opheldering te verkrijgen over de twee stand punten. Hij zeide, dat zijn de legatie de Nederlandse gezichts punten, die in de zitting van heden door de Nederlandse delegatie waren ingediend, in beschouwing zou nemen en in de volgende bijeenkomst zou antwoorden. De woordvoerder van de UNCI meende, dat de volgende zit ting niet voor de volgende week zou worden gehouden. Niet gedreigd (Sm.) Misschien ook wel een beetje geschrokken van de reac ties in verschillende krantenver slagen over de diocesane onder wijzersvergadering in Utrecht, heeft de voorzitter, van het K.O.V. 'de gezamenlijke diocesane onder wijzersbonden) op de vergade ring van het Verbond verklaard, dat niet met staking is gedreigd, noch dat besloten is tot an dere dwangmiddelen (in ons hoofdartikel van gisteren ge noemd). Wij zijn daar verheugd over. Vanuit de Utrechtse verga dering is wel het woord staking e.d. genoemd, maar is geen enkel besluit dienaangaande gevallen. Wat er gebeuren kan en zal, is aan het beleid van het bestuur overgelaten. Zo hoort het ook. Het zou jammer zijn en niet „reëel"! indien uit een verkeerde of al te suggestieve in druk van een overigens nogal roerige vergadering nadeel ont stond voor de blijkbaar toch al subtiele verhouding tussen rege ring en onderwijzers. Het overleg tussen regering en onderwijzers bonden moet o.i. zo spoedig moge lijk heropend worden. En is het niet billijk, dat de regering, die de deur op slot deed, deze van haar kant ook weer open doet? Er zijn nu al in deze affaire zo veel gevoeligheden geweest, dat het tijd wordt, daarvan af te stap pen. Deze harde tijd is voor der gelijke gevoeligheden ongeschikt. Wij moeten reëel zijn. Het was de regering, die daartoe het eerste woord sprak. Dat zij daarnaar handele! DODELIJK ONGEVAL Donderdagmorgen is op de Gel derse Kade te Amsterdam een mo torrijder, wiens motor plotseling defect raakte, in volle vaart op een langs de kant geparkeerde bakfiets gereden. De motorrijder, de 27-ja- rige monteur D. van Wijk, werd op slag gedood. Zijn vader, die op de duo zat liep een zware wond aan het rechterbeen op. De IJmuider pieren worden ontmanteld Vorig jaar werden de twee zware Duitse bunkers, die op de uiteinden der IJmuider pieren stonden, ge deeltelijk opgeblazen. Donderdag is de Rijkswaterstaat begonnen de kop van de pieren geheel te egali seren en binnenkort zullen er nieu we lichtopstanden worden ge plaatst. NANKING (Reuter en A.P.). De Chinese communisten zijn Donderdag de rivier de Jangtse overgestoken. De communisten gingen bij Tikiang, ongeveer 120 kilometer ten zuidwesten van Nanking, de rivier over. Hoge ambtenaren van het Chinese ministerie van defensie deelden mede, dat de communisten waarschijnlijk drie legers van in totaal 60.000 man op 't brugge- hoofd bij Tikiang aan land hebben gezet. De voorzitter van he Chinese communistische partij. Mao Tse Toeng, en de opperbevelhebber van het door de communisten aange voerde volksbevrijdingsleger, Tsjoe Teh, hebben alle bevelhebbers van de troepen aan het Jangtse front bevel gegeven „moedig voorwaarts" te gaan. De door Mao Tse Toeng en gene raal Tsjoe Teh uitgevaardigde or ders behelzen: 1) verwijdering van alle reaction- naire machten in de Kwommtang (nationalistische regeringspartij); 2) arrestatie van alle oorlogsmisdadi gers; 3) het voeren van vredeson derhandelingen met provinciale re geringen als zij hiertoe bereid zijn. Verder hebben Mao Tse Toeng en generaal Tsjoe Teh hun manschap pen opgedragen Nanking te omsin gelen. indien de waarnemende pre sident, Li Tsjoeng Jen, in de stad zou blijven, zou hem voor het laatst de gelegenheid geboden worden de communistische vredesvoorstellen te ondertekenen. Volgens de commu nistische radio had de Kwomintang de vredesvoorstellen „kennelijk ver worpen op aandrang van het Ameri kaanse imperialisme en China's grootste bandiet. Tsjiang Kai Sjek." De Chinese communisten hebben zich ook meester gemaakt van stel lingen op de Noordelijke oever, recht tegenover de hoofdstad De regeringskantoren, die tot nog toe in Nanking gebleven waren, worden op het ogenblik verplaatst naar Kanton, behalve die van het ministerie van defensie en het bu reau van de president, die naar Sjanghai worden overgebracht De nationalistische kannonneer- boten <»p de rivier hebben de gehele nacht op de communisten geschoten. Zij konden echter niet verhinderen, dat Kiangpoe. op de Noordelijke rivieroever 12 km. ten Westen van Brand gesticht in rietschelven Donderdagmiddag hebben twee kleine jongens brand gesticht in de rietschelven van de firma v.h. Van Riemsdijk te Capelle a. d. IJssel. Het er tegenover liggende woonhuis en de daarnaast staande rietmat- ten-fabriek konden door de gun stige windrichting behouden wor den. De rietschelven gingen geheel verloren. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Nanking, in handen van de commu nisten viel. Het militaire nieuwsagentschap moest vanavond erkennen, dat Ki angpoe door het 35ste leger van generaal Tsjen Ji bezet was. De geïsoleerde stad Taijor in in de provincie Sjasi, 900 k.m. ten Noord westen van Sjanghai, zou het zwaar te verduren hebben. Volgens de berichten hebben er even buiten de muren gevechten van man tegen man plaats. Het. vliegveld van de stad is reeds door de communisten veroverd en verwacht wordt, dat de stad binnen zeer korte tijd zal val len. In Taijoean staan de beste wa penfabrieken van de nationalisten. ADR. VAN LEEUWEN OVERLEDEN In de leeftjjd van 74 jaar is te Boskoop plotseling overleden de heer Adr. van Leeuwen, een beken de figuur op veilinggebied in dit belangrijke centrum van de Neder landse boomkwekerij. De heer Van Leeuwen was 33 jaar geleden een van de oprichters van de Boskoop- se veiling, waarvan hij sindsdien ruim 30 jaar het voorzitterschap heeft bekleed. VERKLARING VAN DR. ARNOLD DUESSELDORF. D.P.D. De „Deutsche Presse Dienst" meldt: „De minister-president van Noord- Rijn-VVestfalen, Arnold, heeft on middellijk na zijn terugkeer uit Ne derland Woensdagavond te Duessel- dorf verklaard, dat hjj Iqi zyn twee daags bezoek veel goede wil en goede gezindheid ontmoet heeft. Arnold zeide tevens, dat hü na zijn onderhoud van 20 minuten met de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Stikker, gelegen heid had gehad om uitvoerig met de Nederlandse Commissaris voor Duitse aangelegenheden, dr. Hirsch- feld, over actuele grensproblemen te spreken. Dr. Hirschfeld had hem meege deeld, dat de Nederlandse regering zich niet in staat acht om zich van de ten uitvoerlegging van de te Parijs besloten grenswijziging te distancieren. Niettemin stelt de Ne derlandse regering er belang in weder met Duitsland tot een vriend, schappelijke verhouding te komen"»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1