Zal Nederland zich morgen op Frankrijk revancheren in tweede na-oorlogse ontmoeting? Duitse grensbeambten moeten Vrijdag verhuizen DITMAAL: GEEN DA RUI EN BEN BAREK DOCH DESONDANKS EEN STERK TEAM RADIO Dr. Arnold hoopt nog steeds tegen wil en dank n naar KOV-vergadering in Den Bosch nam scherpe motie aan DETECTIVE Vrijdag 22 April 1949 HAG. 3 OPMEER DEN speciale 2362 Techniek en Zuidelijke bravour: wapens van de Fransen De daad /ERWACHTJNG MI te De Bilt, geldig avond tot Zaterdag- DE NACHT ïge wind tussen West macht en inorgenoch- hewolking met in het kans op lichte nacht- n overdag weer meer net later enige regen van de grote rivieren, elfde temperatuur als EZONDEN VERKLARING Jrsem 21 April 1949 ite Redactie, zoek ik U beleefd het stukje in Uw veelge- P te willen nemen, vriendelijke dank. met de lasterpraatjes niddenstanders in één ingen en daar buiten an Wethouder Duin te laar ik als voorzitter itselijke Middenstand, haalde motieven ten jn beleid in het ge- zuiver laster is. Dit ergadering, gehouden 1. al waar het bestuur elljke Middenstand bij na uiteenzetting van uin, volkomen door am en de Raadsleden ^erklaarden, dat Wet- hierin vrij uitgaat en zijn schoenen is ge waar is. van de plaatselijke ddenstand Ursem A. HOOGEWERF ILMKEURING Harmonie: Een Ko- een huis, alle Cinema: De onbe- volw. met riipe (C). Victoria: 14 jaar (B). tan met de zweep, ion: Het verborgen alter Mitty, 14 jaar 'ia: Drie onderne- es, alle leeft. ,'A). vering om La Bo- (C). Zwarte Ade- (B). Munt: Kermis- jaar (B). Buffalo (B). SENDIENST Noorderkwartier bij de eigen arts, lag 23 April 1949 andag 25 April te spoedgevallen be- tsen: Olree, Tamsma, Slooten, Van der Groenhardt, De ^RTSENDIENST Noorderkwartier April 1949 hebben lartsen N. J. Bouw- Slootdorp en Hak- 437 te Schagen. 2 April 1949. stapels boeren- 'ijs f 77.50 per SO April. 1200 kg —2.80; 500 kg rode gele kool 6.50 gr. maat 3.10— .50—2.40; 105,700 II 4,50, III 3. 15—26. II 10—20, 21 April. 6000 Souvenir 4, Beve- Noordel. 5; 2500 kg 10—15. April. 1200 kg .50: 3000 kg gele .000 kg witlof II iarber 4.504.90. 22 April. 17; 3000 kg gele ode kool 13—15.90 OUDE. 22 April' cool 13—17.60: 2300' 10—12.30: 1100 kg 1300 kg prei 4; 8—22. IB 11—18; III 10—13. c vertrek te koop ELECTR. FOR- pannen t.m. 24 bevragen bij A. Oordervsart C 50, paar MELDINGEN (BRIEK pnt- 0.81 Pnt- 1.91 pnt- 5.38 pnt. 2.08 Pn*- 9.20 pnt- 2.95 pnt- 2.15 pnt 0.36 Pnt- 0.90 pnt- 1.56 pnt. 1.47 Pn*- 3.80 pnt- 3.43 pnt. 0.75 (Van onze redacteur Sport) WANNEER ZATERDAGMIDDAG om 4 uur in het Feijenoord. stadion te Rotterdam het scheidsrechtersfluitje zal klinken en er onder de ruim 60.000 uitverkorenen binnen de wanden van de grote kuip een ademloze stilte zal vallen, neemt de 9de interland-wedstrijd tussen Frankrijk en Nederland een aan vang. Wat zullen de Oranje-elf tegen de technisch perfect „uit gebalanceerde" profs der Franse eerste divisie-clubs presteren? Zal de herinnering aan de slechte resultaten van 1937 en 1947, toen de onzen een 23 en een 40 nederlaag te slikken kregen zijn stempel op deze wedstrijd drukken, of zal hef verzet tegen het gevoel van inferioriteit in de Nederlandse gelederen De Vroet en zijn mannen in staat stellen zich misschien op grootse en spectaculaire wijze te revancheren? Voetbalmin- nend Nederland hoopt op het laatste. In '47 vocht het Neder landse team in het stadion van Colombes zonder Lenstra, zonder Terlouw, zonder Schijvenaar en van Schijndel. En juist dit viertal maakt thans met Wilkes de kern van ons nationale team uit. Daar staat tegenover, dat de Fransen het zonder de virtuoos Ben Barek, die momenteel in Spanje speelt, moeten stellen, maar het is zeker, dat Baratte, Batteux en Sinibaldi hem op waardige wijze zullen remplaceren. Zo valt er omtrent de resultaten van dit landen-treffen nog tamelijk weinig te voor spellen. HET NEDERLANDS ELFTAL VAN BUN (M.V.V.) VAN SCHIJNDEL (S.V.V.) WILKES (Xerxes) LENSTRA (Heerenveen) DE MUNCK (Sitt. Bovs) TERLOUW (D.C.V.) BRANDES (Feijenoord) SCHIJVENAAR (E.D.O.) DE VROET (Feijenoord) TIMMERMANS (A.D.O. CLAVAN (A.D.O.) Zelfde experiment. Mogen omtrent de huidige sa menstelling van het Nederlandse elftal de meningen dan nog uit een lopen, zeker is, dat dit elftal lang niet meer zo veel critiek ontmoet, als dat wat op 13 Maart tegen de Belgen in het veld trad. Allereerst werd Keesje Rijvers niet meer opgesteld, nadat hem op 13 April j.l. nog een kans was gegeven in de ontmoeting van de Wilkes, „prof" tegen profs. PROGRAMMA ZATERDAG 23 APRIL SINT JORISDAG HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.12 Inleiding Hoogmis; 7,15 Hoogmis in de Sint Leonarduskerk te Helmond; 8.15 Vlaggenparade te Purmerend; 8.30 Nieuws en. weerrapporten; 8.45 Gra- mofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.30 Water standen; 9-35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor kleuters; 10.15 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 An gelus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Me dedelingen; 12.33 ,,De Zevenklapper" en ,,Se|tet Johnny Ombach"; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Concert (vervolg); 13.50 Film en toneel; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Gramofoon muziek; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.10 Muziek- cursus; 15.30 Dubbelmannenkwar- tet; 16.00 Volkshogeschool; 16.10 Gramofoonmuziek; 16.15 De schoon heid van het Gregoriaans; 16.45 De Wigwam; 17.45 Hockey-wedstrijd FrankrijkNederland; 18.00 Prome nade Orkest, sopraan en bas; 18.30 Journalistiek Weekoverzicht; 18.45 Vervolg concert Promenade Orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Sint Joris kampvuur; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.45 Kampvuren langs de Evenaar; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Gramo foonmuziek; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Gramoïoonmuziek; 21.00 „Negen heit de klok"; gevarieerd program ma; 21.45 Spelregelkennis; 22.00 Orkest zonder Naam en vocale en sembles; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon muziek; 23.45 De Paasnacht in de Slavisch-Byzantijnse Liturgie. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8i)0 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Spreker: 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Voor dracht: 10.35 Voor continu-arbei- ders; 11.35 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeonorkest; 12.30 Omroep orkest: 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Omroeporkest; 14.00 Als een bonte vogelvlucht: 14.20 Mariniers kapel; 14.50 Gramofoonpl.; 15.00 Streekuitz. Hoekse Waard; 16.00 Reportage Nederland Frankrijk; 18.00 Nieuwsber.; 18.15 Gramofoon- muz.; 18.30 Nederl. StrijuKrachten; 19.00 Artistieke staalkaart. V.P.R.O. Lezen in de bijbel" VARA 19.45 Voor de Nederl. in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.12 VARA-varia; 20.15 België— Nederland; 21.00 Soc. commentaar; 21.15 België-Nederland; 22.00 Schets 22.15 België-Nederland; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Zwaluwen tegen de Rode Duivels te Rotterdam. Het was natuurlijk wel gemakkelijk het veto over deze speler uit te spreken, doch minder eenvoudig was het een (betere) remplagant voor hem te vinden. De Keuzecommissie heeft een soortgelijke oplossing gevon den als indertijd bij de bezetting van de rechter-verdedigings- ving in de wedstrijd tegen de Belgen, toen zij twee ,op elkaar ingespeel de en aan elkander gewende club genoten, n.l. Steenbergen en van Schijndel achter elkaar opstelde. Dit experiment, op het eerste ge zicht een niet onaardige vinding, mocht niet als geslaagd beschouwd worden en van Bun werd dan ook weer ijlings teruggeroepen. In de vacature-Rijvers ziet men nu een zelfde figuur. Clavan kreeg de steun van zijn clubgenoot Tim mermans, die thans voor het eerst de Oranje-shirt draagt en waar van men hoopt, dat hij de herin nering aan de slechte beurten van Rijvers snel zal uitwissen. Op pa pier vormt de grotere homogeni teit van de linkervleugel een goe de tegenhanger tegen de Lenstra- Wilkes-wing. Of die homogeniteit echter ook in de practijk tot uiting zal komen, dient afgewacht te worden. Het voorbeeld van de S.V.V.-combine is er, om in dit opzicht enige reserve aan de dag te mogen leggen. Lenstra blijft op de wing! Lenstra staat weer op de rech tervleugel! Men herinnert er na tuurlijk gaarne aan, dat de Fries in de ontmoeting tegen de Belgen enkele ogenblikken nadat hij zijn vleugel had verlaten, reeds een goal scoorde! Op zijn plaats langs de lijn kan Lenstra zijn uitzon derlijke schutters-capaciteiten niet voldoende uitbuiten. Hij mist er voldoende gelegenheid om ver warring te stichten, de verdedi- Terlouw, op wiens schouders het volle gewicht van de Franse aanval zal drukken. ging uiteen te trekken, en team genoten door zijn virtuositeit te enthousiasmeren. Eenieder, mis schien zelfs ook wel de Keuze Commissie, had Abe gaarne op een binnen-plaats gezien. Maar... wie zou dan vanaf de rechtervleu gel op een wijze zoals wij dat van deze Fries gewend zijn, de vlijm scherpe en zuiver gerichte passes naar het centrum geven en aldus óe condities scheppen voor een doelpunt? De Keuze Commissie heeft de zekerheid van een wing van internationale klasse laten praevaleren boven een sterker centrum. Men kan over deze „po litiek" van mening verschillen, zeker is in ieder geval, dat een voorhoede met ondermaatse vleu gels vijftig procent van haar stootkracht inboet en onherroepe lijk in ademnood komt. „Klein-spel" ligt Wilkes! Wilkes staat op zijn plaats en moet in staat geacht worden zelfs de heren Grillon en Salva van de Stade Frangais en de Racing voor kleine doch lastige problemen te kunnen stellen. De demonstratie prof tegen prof van de Xerxes- man zal Zaterdag niet nalaten in druk te maken, èn op de Franse voetbal-elf, èn op het Nederlandse publiek. Want dit uitgebalanceer de en tot op een haar berekende „klein"-spel van deze beroeps- Lenstra, voor het eerst tegen de Fransen! jongleurs ligt Faas wel. Het zal zijn vindingrijkheid zeker stimu leren, het zal op zijn eer werken en het zal hem tot bravour-werk aanzetten. Brandes stug, doch onver moeibaar. De stootpunt Brandes blijft alzo omgeven door voldoende stuwen de en steunende krachten, om openingen te kunnen forceren in een overigens wel zeer solide en mobiele verdedigingslinie. De Rot terdammer is niet brillant, eerder droog en stug, het type van een fantasieloze, doch plichtmatig en ijverig doorzwoegende aanvals leider. Als er bezieling van hem uitgaat, dan is het door zijn on vermoeibaar doorzettingsvermo gen, in welk opzicht hij noch door Appel, noch door v. Roesel en noch door Roozenburg wordt overtroffen. Middenlinie wekt vertrouwen. Terlouw keerde terug en zijn retour wordt met instemming be groet. Vooral tegenover de „vast- laatste club uitkwam door het bestuur van Sitt. Boys „ontdekt", en dat men van deze ontdekking geen spijt heeft gehad, bewijzen wel de buitengewone diensten, die deze „Limburgse tijger" zijn club en het vertegenwoordigende Ne derlandse voetbal bewezen heeft. Hij doet voor Kraak niet onder en hij overtreft de IJmuidenaar zelfs door zijn fenomenale uittrappen en zijn spectaculaire „duiken" te midden der vijandelijke meute. En de Fransen? Op het moment, dat wij dit schrijven, is de heer Gaston Bar- reau, de Franse éénmans-keuze- dictator, met veertien geselecteer de Franse profs per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Hoe de op stelling zal worden? Zelfs om trent de vermoedelijke formatie wilde de heer Barreau niets los laten. De mogelijkheid zou niet uitgesloten zijn, dat eerst heden avond of misschien zelfs pas een uur voor de aanvang van de wed strijd bekend wordt, tegen welk team onze landgenoten in 't veld zullen komen. Inmiddels is het zeker, dat Vig- nal, de keeper van R.C. Paris, morgen onder de lat zal staan. En dit om de eenvoudige reden, dat hij de enige doelverdediger is, die mee naar Holland is gereisd. Voor de back-plaats komen in aanmer king Salva van R.C. Paris en An- dré Grillon, die in de plaats van de geblesseerde Marche kwam. In de middenlinie zijn Cuissard van St. Etienne en Prouff (Reims) wel zeker van hun opstelling. Als voorhoedespelers doen elkaar con currentie aan: Gabet (Racing Pa ris), Baratte (Rijssel), Favre (Sta de Frangais), Baillot (Metz), Bat teux (Reims), Flammion (Reims) en Sinibaldi (Reims). Het is uiteraard moeilijk reeds thans een kleine kansberekening te maken, wanneer men de juiste opstelling van het Franse elftal niet weet. Vervanging van spelers Omtrent de vervanging van spelers tijdens de wedstrijd is het volgende overeengekomen. De keeper zal gedurende de gehele wedstrijd mogen vervangen wor den. Voor de rest zal slechts één speler gedurende de eerste helft van de wedstrijd mogen vervan gen worden. De wedstrijd begint om 4 uur en is de 9e ontmoeting tussen Frankrijk en Nederland. Van de 8 reeds gespeelde interlands tus sen deze beide landen won Neder land er 5 en verloor er 3. Donderdagochtend arriveerden 14 spelers, waaruit de Franse ploeg zal worden samengesteld, die Zaterdag in het Feijenoord- stadion te Rotterdam zal uitkomen tegen de Nederlandse nationale ploeg. We hebben elkander Zalig Pasen qewenst. We hebben het qehad over de vierinq van dit feest. We hebben misschien in ons eentje lopen zinqen van Alleluia en andere Paasliede- ren. We hoorden er over de radio. De uiterlijke Paas-stijl is er wel, tot en met de beschil derde Paas-eieren. Het is na tuurlijk qoed. als Pasen zijn stempel drukt op ons leven. Maar het is niet voldoende als wij van buiten met een nieuwe hoed of met een nieuw pak en krakende schoenen rondlopen. De nieuwe mens zit veeleer van binnen. Onze ziel moet vernieuwd zijn. Als dat zo is, bhjkt ook wel aan onze daden, dat het Pasen is. MARCUS. Schijvenaar en de Vroet, die het Franse geweld over rechts zullen moeten opvangen. houdende" Fransen zal deze „die hard" wederom een deugddoende zelfbewustheid en een gezond meerderwaardigheidsgevoel aan de dag leggen. De athleet van Schijndel heeft zich zijn plaats op de rechtervleu gel van de middenlinie waardig getoond en men ziet zijn kracht toer tegen Baratte, Gabet en Bat teux dan ook met vertrouwen te gemoet. Aanvoerder de Vroet, die bij HollandBelgië verstek moest laten gaan, heeft zijn oude om geving weer opgezocht en zal de iang niet gemakkelijke taak toe bedeeld krijgen het élan van de Franse rechtervleugel te breken of althans af te brokkelen. Het zal hem gelukken, wanneer hij aan Schijvenaar een teamgenoot heeft die hem tot in de kleinste details zal aanvullen en zelfs remplace ren, indien dit nodig mocht blij ken. En dit laatste zal men moe ten afwachten. Wij hebben vorig jaar de Haarlemmer eens twee maal drie kwartier hopeloos zien vechten tegen het manneke Lem- berechts. Wanneer dit drama zich, m andere vorm, thans zou herha len, zou de taak van de Vroet bo venmenselijk worden en konden aan deze zijde wel eens de slagen vallen. VEERTIENDUIZEND Nederlandse katholieke onderwijzers zijn diep teleurgesteld om het brute afbreken van de salaris-onderhandelingen door de regering. Dit is een behande ling, welke ons korps niet verdient", aldus de heer W. Wilt- schut in de te 's-Hertogenboseh gehouden- verbondsvergadering van het Katholiek Onderwijzers Verbond in Nederland. Deze woorden van de bekende onderwijsman en hard werkende K.O.V.-voorzitter werden breed onderstreept door het aannemen van een motie, welke de ernstige verontwaardiging der onder wijzers tot uiting bracht. ,,Het afbreken van het overleg op 4 December 1948 toonde aan, aldus de heer Wiltschut, dat de goede wil bij de regering ontbrak. Als deze toestand blijft voortduren, betekent dit, dat de bezoldigings-slag 1946 (tijdens het ministerschap van prof. Gielen) door de onderwijzers feite lijk verloren is. Het moreel vertrouwen in de regering is geschokt. Weliswaar heeft de regering de ANOF (Alge mene Nederlandse Onderwijs-Fede- ratie) gepolst omtrent het herstel van het overleg, doch de eis wordt gesteld, dat de onderwijzers de eer ste stap zetten. De ANOF zal dit echter weigeren, de regering moet in deze het initiatief nemen". Men zal nu afwachten wat het resultaat is van de interpellatie, welke op 3 Mei door de heer Roos- jen in de Tweede Kamer wordt ge houden. Tevoren hoopt het K.O.V. nog een krachtige propaganda-actie te voeren om het hele Nederlandse volk voor te lichten. Ernstige beroering cn ver bittering Door de besturen van de Twentse afdelingen der R.K. vereniging van onderwijzers en hoofden van scho len in 't aartsbisdom Utrecht werd vervolgens een motie ingediend, welke door de vergadering werd aangenomen en waarvan de uitvoe ring in handen werd gelegd van het hoofdbestuur. Deze motie bracht tot uitdruk king, dat in katholieke onderwij zerskringen ernstige beroering en verbittering is ontstaan en dat het de klaarblijkelijke bedoeling is van de regering op zeer laakbare wijze het in 1946 verkregen „rechtsherstel" fundamenteel aan te tasten. „Het K.O.V. Is van oordeel" al dus de motie, „dat de regering er naar streeft de op 6 December 1946 tot stand gekomen afspraken te schenden en de onderwijzers op nieuw in een uitzonderingspositie te plaatsen, spreekt zijn ernstige verontwaar. diging uit over liet door de ver antwoordelijke ministers te dezer zake gevoerde beleid, dringt er bij het K.O.V.-bestuur met klem op aan onmiddellijk con tact op te nemen met de Kamer fracties". Vervolgens zegt de motie, dat de Kamerfracties er op gewezen moe ten worden, dat de onderwijzers in grimmige verbittering over het on recht hun opnieuw aangedaan vast besloten zijn hun aangetaste rechts positie met alle hun ten dienste staande middelen te verdedigen, en dat de rust en arbeidsvrede onder de onderwijzers voor goed verloren dreigen te gaan". Tenslotte verzoekt de motie aan het Hoofdbestuur, dat de Kamerfracties met grote aan drang verzocht zullen worden, dat zij nooit zullen toestaan, dat de onderwijzers opnieuw in een uit zonderingspositie worden geplaatst. De actiemiddelen, welke zuilen worden uitgevoerd, wanneer de re gering definitief volhardt in haar afwijzende houding, zullen door het K.O.V.-hoofdbestuur beraamd wor den. De katholieke onderwijzers bond in het aartsbisdom kreeg Dinsdag reeds te beluisteren, welke middelen de Twentse afdelingen als stok achter de deur wilden hebben, o.m. beperking van de onderwijzers- Van Bun heeft tot ieders tevre denheid zijn oude plaats, die tij delijk door Steenbergen werd bezet, weer ingenomen. De M.V. V.-er heeft een redelijk goede carrière als international achter de rug en er is in Nederland nog steeds geen back te vinden, die liet de Maastrichtenaar kan ver beteren. „Tijger" de Munck. Een tweede debutant in onze nationale vertegenwoordiging is keeper De Munck. Deze Sittarde- naar kwam reeds meerdere malen in vertegenwoordigende elftallen uit en hij toonde doorlopend en zonder onderbreking een doelman van klasse te zijn. Hij werd tijdens een promotie wedstrijd tussen Sitt. Boys en Goes, toen hij als keeper voor deze Parade op de Maliebaan Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. Koningin Juliana op 30 April wordt op de Maliebaan te 's-Gravenhage een militaire parade gehouden voor generaal-majoor ir. M. Tans, Gouverneur der Residen tie. In 1938 werd de laatste militaire parade gehouden op de Maliebaan. Thans zullen paraderen detache menten van de Koninklijke Land macht, der Luchtstrijdkrachten, Ko ninklijke Marine en Nationale Re serve. Het muziekkorps van de Luchtstrijdkrachten zal zijn mede werking verlenen. Na afloop der parade wordt een mars door de stad gemaakt. FRANKFORT, 21 April (AN.P.). Aan de Duitse grensbe ambten in de correetiegebieden is aangezegd, dat zij in de loop van Vrijdagnamiddag hun bureaux zullen moeten verhuizen naar de nieuwe douaneposten. Het besluit van de Eerste Kamer heeft in West-Duitsland een zekere verslagenheid gewekt, daar in de laatste tijd de hoop gevoed was, dat de Nederlandse Senaat in laatste instantie de correcties niet zou goedkeuren. De minis ter-president van Noord-Rijnland-Westfalen, dr. Arnold, heeft Donderdagavond verklaard, dat hij ook thans de hoop op een „bevredigende regeling" der grenskwestie nog niet heeft opge geven. De Europese gedachte heeft vol gens hem zo diep wortel geschoten, dat zij „door een momentele fou tieve beslissing niet geremd kan worden". Het probleem der Duitse Westgrenzen blijft volgens Arnold, tot aan het vredesverdrag evenzeer open als dat van de Duitse Oost grenzen. De regering van Noord- Rijnland-Westfalen ziet daarom geen aanleiding om een afscheids woord te richten tot de Duitsers, wier geboortegrond thans onder vreemd bestuur geplaatst wordt, al dus zeide hjj. „Wij zullen de strijd om het na tuurlijke recht der zelfbeschikking voor onze landgenoten niet opge ven. Pas een Duitse Bondsregering- zou bjj de ondertekening van het vredesverdrag het laatste woord in deze kwestie kunnen spreken." Over zijn bezoek aan Nederland zeide Arnold nog: „Ik heb het als een plicht beschouwd, in het laatste uur door een persoonlijk bezoek aan Nederland te wijzen op de grote politieke en psychologische beteke nis der grensveranderingen. Dit is misschien niet in overeenstemming met de regel der orthodoxe diplo matie. Ik geloof evenwel, dat die gene, die zorg hebben voor het recht van hun vaderland, het niet begrepen zouden hebben, wanneer ik niet het uiterste gedaan had. Een Nederlandse minister zou in de zelf de omstandigheden niet anders heb ben gehandeld". Arnold zeide voorts, dat hij niet kon inzien hoe de Nederlandse re gering van mening kon zijn, dat zjj haar aanzien zou verminderen, wanneer besloten werd tot „een handeling in Europese zin". Arnold verweerde zich voorts te gen de verklaring van minister Stikker, dat hij tegen de afspraak mededelingen aan de pers had ver strekt over hun onderhoud. Hij zeide, de pers slechts te hebben in gelicht over het Duitse standpunt en de Duitse bereidwilligheid tot onderhandeling. activiteit tot wat de lesrooster meldt, en zelfs een één-dagsstaking in het hele land! Ook de afdeling Rotterdam Kwam met een motie voor de dag, doch daar deze dezelfde strekking had als de aangenomen Twentse motie, werd zij ingetrokken. 150 PAAR NYLONS Surveillerende agenten te Roo sendaal hielden Donderdag een tweetal personen aan, die hen ver dacht voorkwamen. De heren ble ken afkomstig uit Sneek en Leeu warden en waren gezamenlijk in het bezit van 150 paar nylonkousen, die kennelijk uit België waren ge smokkeld. De smokkelaars werden ingesloten voor verder onderzoek. EERSTE KAMER AANVAARDT DE GRENSCORRECTIES (Vervolg van pag. 1 hij dit omdat de regering eigenlijk in het geheel geen bewijzen had aangevoerd, dat het nodig was om zo te handelen. Hoe dat zij, de re gering had het zo gewild. Van zijn kant moest hij nu tot de conclusie komen, dat omwille van Indonesië geen kabinetscrisis gerisceerd kon worden. Alleen om deze, politieke redenen, voelde zijn fractie zich genoodzaakt voor te stemmen. De heer Woudenberg sprak na mens de hele fractie van de P.v.d.A. Bijna striemend kwamen zijn woor den op de mannen achter de rege ringstafel neer. De houding van de regering tegenover de volksver tegenwoordiging noemde hij onbe hoorlijk en constitutioneel onge hoord. Hij kon zich niet onttrek ken aan de indruk dat deze zaak een opgeschroefde prestige kwestie was geworden. De heer Wouden berg besloot met te zeggen, dat de regering de verantwoordelijkheid voor een crisis blijkbaar neemt, zijn fractie kon die onder de hui dige omstandigheden niet nemen. Een kleine minderheid wenste ech ter niet onder het juk door te gaan. De heer Algra (AR) bleef zijn principiële bezwaren handhaven. Waar de zaken zo stonden kon hij ook voor een dreigen met aftreden niet opzij gaan. Dr. Beaufort (KVP) noemde de houding van de regering teleurstel lend en betreurenswaardig. Hij sprak rustig, maar zijn woorden maakten daardoor nog des te meer indruk. Minister Stikker had ge zegd, dat: zijn suggestie van schor sing in feite afwijzing zou beteke nen. Maar België had zulks toch ook gedaan en van deze houding had de minister gezegd, dat zij geens zins als een afwijzing zou mogen uitgelegd worden. Hoe was dat te rijmen? Het dreigen met aftreden achtte zijn fractie staatkundig niet verantwoord. Vreesde de regering dan niet dat zij op deze wijze aan nationaal prestige inboette? Het had haast de schijn of de regerings moeheid heerste bij het kabinet. De rij werd besloten met de heren Schalker (Comm.) die de situatie handig uitbuitte en Kolff (C.H.), die mededeelde dat een deel van zijn fractie vóór zou stemmen, een ander deel was door de houding van de regering in zijn verzet gestaaft. Minister Stikker verweerde zich in tweede instantie door er op te wij zen, dat twee leden de regering hadden geprest om zich reeds in eerste instantie uit te spreken. Ver der waren er nog andere onder handelingen gaande, o.a. over het Zwitserse goud en de regering zou wel heel zwak komen te staan als de Volksvertegenwoordiging haar thans afviel. De stemming bracht, zoals reeds gezegd, aan de regering de over winning, een overwinning, die haar levensduur echter zeker niet ten goede zal komen.. door H. VöLMER FEUILLETON 10. Zij hield me ruim twintig minu ten "aan 't lijntje en in die tijd sloe gen de bandieten hun slag. Het kan niet anders of zij speelde met hen onder één hoedje." De inspecteur keek rond. „Wie bedient de lift?" Söderman wees naar de fauteuil. „Matts Holm. Hij werd door de in brekers neergeslagen." „Stap in, Berg, maak een reis naar de vierde verdieping en breng de bewuste dame hier", gelastte de inspecteur een van zijn mannen. „Het spijt me, chef, maar ik kan niet met een lift overweg." „Als u er geen bezwaar tegen hebt", bood Söderman aan, wil ik de rechercheur wel naar boven brengen." „Doe dat." De inspecteur wendde zich tot zijn ondergeschikten. „Sleur haar desnoods mee, als zij capties maakt." Een paar minuten later klopte August aan de deur van kamer 216. Antwoord bleef uit. Terwijl hij haar op zijn loper wilde openen, herin nerde hij zich dat mevrouw Hangö er de grendel voor had geschoven; niettemin gaf tot zijn verbazing 't slot onmiddellijk mee. Er brandde licht, maar 't vertrek was leeg. Hij keek in de kast, vervolgens in de badkamer. Zoals hij wel verwacht had, geen levend wezen te beken- Het valies hij de wastafel bleek te zijn verdwenen. Geen spoor was door de bewoonster achtergelaten. „Het ziet er naar uit, dat de vo gel is verdwenen", zei rechercheur Berg lakoniek. „Maar hoe kan dat?" protesteer de de verblufte Söderman. „Zij is niet door de hall gekomen, ik weet het positief! En een andere uit gang heeft 't hotel niet." „Is er dan geen voor 't personeel? Geen brandtrap?" De uitgang voor het personeel wordt om elf uur 's avonds afge sloten. Ik vind bij het in dienst tre den de sleutel in mij lessenaar en ik ontsluit de deur vóór ik ga sla pen. Om op het dak te kunnen ko men, moet de sleutel bij de gérant worden gehaald. Blijft dus de brandtrap over. Daar kan zij in geen geval gebruik van hebben ge maakt; mevrouw Hangö is zwaar gebouwd en op jaren. Vergeet niet dat zij een valies bij zich had." Rechercheur Berg haalde de schou der op nam de ontvanger van de huistelefoon en vroeg zijn chef na dere instructies. Die luidden, dat 2 man boven moesten blijven om de brandtrap te bewaken. Otto Elmblad, de gérant, was in de hall toen Söderman met recher cheur Berg terugkeerde. De inspec teur die Elmblad had ondervraagd en aantekeningen gemaakt had, klapte zijn boekje toe. Hij wendde zich tot de nachtklerk. „Er vandoor hé?" hoorde hij. „Natuurlijk kneep zij er tussen uit zodra jij haar welterusten had ge zegd! Hoe kreeg je het in je hoofd je post te verlaten? Waai'om waar schuwde je de hotel-detective niet?" „Ehum!" Otto Elmblad schraapte zijn keel. De gérant was een lange bleke man met een lorgnet op de neus en zandkleurig haar. „Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat de hotel-detec tive juist gisteren zijn betrekking opzegde. Zo gauw konden we geen geschikte plaatsvervanger vinden. Maar Söderman behoorde in een geval, als zich nu heeft voorge daan, de nachtwaker te waarschu wen en het aan hem over te laten, hoe te handelen." „Nog al logisch", meende de in specteur. Hij blafte August toe: „Waarom stuurde je de nachtwa ker niet naar de vierde verdie ping?" Giftig antwoordde August; „Vol gens voorschrift deed hij op dat ogenblik de ronde. Kan ik ruiken waar hrj uithing?" „Dan had je de liftjongen naar boven dienen te sturen met op dracht, de nachtwaker te zoeken. Jouw plicht was het, op je post te blijven," zei de gérant uit de hoog te. August keek hem strak aan en Elmblads fletse ogen knipperden. „U zelf instrueerde me bij het in dienst treden: dat gasten, die een beroep op het hotelpersoneel doen, met de grootste voorkomendheid behandeld moeten worden. Ik hield mij er aan en durft u mij daar een verwijt van te maken? De vrouw gilde als een mager varken. Het kon wel een kwartier hebben ge duurd eer ik de nachtwaker te pak ken kreeg." De gérant stak zijn spitse kin strijdlustig vooruit. „Wou je mij brutaliseren? Je bent ontslagen! Daarbij is je gedrag meer' dan verdacht geweest. Wie garandeert me dat je niet in 't complot was?" Dat was Söderman's eer te na. Hij balde zijn vuist en trad dreigend op de gérant toe. „U wilt mij voor uw nalatigheden laten opdraaien, hè? Goed, maar eerst zal ik Elmblad retireerde haastig ach ter de brede rug van rechercheur Berg. De inspecteur grijnsde. „Uit jul lie gehaspel leid ik af, dat de bewa king van de gasten en van hun heb ben en houden in dit hotel is toe vertrouwd aan een nachtwaker, een liftjongen en een nachtklerk. Heb ik het bij het rechte eind of niet?" „Ja eh tijdelijk, bracht de gérant aarzelend in het midden. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3