Nieuwe fresco's van Jaap in de kerk van Bergen Min EENVOUDIG DEVOOT WERK Plechtige inwijding R.K, Meisjesschool te Heerhugowoard-Zuid Terreurdaden in Indonesië H] Nieuwe industrie te Egmond Kappers, een aannemer en een slager onder het mes Verkeersongevallen in 1948 Vrijdag 22 April 1949 H' Veranderingen in de Naco-dienst Metaalwarenfabriek in bedrijf Een blijde dag voor Pastoor Th. Sprenger WEER DIE LONEN! Op de gevaarlijkste punten de minste slachtoffers ER SCHIJNT de laatste tijd rond de religieuse kunst weer een felle strijd op te laaien, althans vele tekenen wijzen daar op. Wij denken hier b.v. aan het rumoer rond het werk van Aad de Haas, waarvoor sommigen door het vuur wensen te gaan, terwijl anderen geen woorden genoeg kunnen vinden om hun afkeuring te laten blijken. Men moge dit verschijnsel op zich in deze toch al zo verwarde tijden dan niet bijster gelukkig noemen, aan de andere kant blijkt er toch wel uit, dat wij niet in een periode leven, waarin men louter en alleen voortbouwt op vastgewortelde tradities in de schilderkunst, doch dat men, afgezien of het de juiste zijn, steeds nieuwe wegen zoekt, om uiting te geven aan datgene, wat er aan religieus sentiment leeft in het volk en in de kunstenaar, wiens taak het bij uitstek is, vorm te geven aan die gevoelens, die bij de massa leven of waarvan men veilig kan aannemen, dat ze aanwezig zijn. Dat niet iedere kunstenaar daar volledig in slaagt, kunnen wij aan de vele exposities, die weinig weer klank vinden, raeêr dan eens con stateren en niet aan een ieder is het gegeven, door eenvoud van voorstelling en door een ware visie op de dingen, zich verstaanbaar te maken voor een grotere kring. Vooral de kerkschilder, die met zijn werken het gesproken woord van de priester dient levendig te houden, moet er op bedacht zijn, dat hij voor een grote groep gelo vigen verstaanbaar is. Eenvoud en waarheid kan men ook als de voor naamste kenmerken signaleren van de twee fresco's, waarmede de Ber gense schilder Jaap Min onlangs op zo'n waardige wijze zijn kruisweg staties als het ware afsloot. In de twee zijbeuken van de parochiekerk van St. Petrus en St. Paulus te Ber gen. schilderde hij enkele episodes uit de geschiedenis van het Wonder van Bergen en beeldde hij de be scherming van de beide kerkpa- troncn tegen het oorlogsgeweld in de afgelopen jaren uit; onderwer pen, die op zich niet gemakkelijk waren. ET woncter van Bergen staat veel verder van ons af, dan de zo juist doorgemaakte oorlogsdagen en hoewel Jaap Min kennelijk niet de bedoeling heeft gehad, dat in zijn werk sterk tot uiting te laten komen, men kan het verschil in de beide fresco's, ofschoon het zich niet opvallende demonstreert, vrij snel constateren. Ons lijkt de eerste muurschilde ring, het Wonder van Bergen, aan de linkerkant van het hqofdaltaar, bezonkener, rustiger. Het ademt de sfeer van weldoordachte, bemedi- teerde arbeid en spreekt daarbij het gelovig gemoed gemakkelijk aan. Een bijzonder prettige werking, we zouden haast zeggen w*ijding. gaat er uit van de priesterfiguur, die in de hand de ciborie draagt. De wa tervloed. waarover de engel zijn breed gebaar heeft, maakt hier niet de indruk van een calamiteit; men voelt het integendeel aan als een voldongen feit, waar men zich bij neerlegt en dat een rol te spelen had in de wonderlijke gebeurtenis. Ook de vlakverdeling, een moeilijk probleem bij de muurschildering, is St. Petrus en St. Paulus beschermen Bergen tijdens de oorlog, jaern. Een van de twee muurschilderingen, die Jaap Min onlangs in de kerk uitvoerde. Het Wonder van Bergen, zoals Jaap Min het heeft weergegeven in zijn muurschildering in de parochiekerk van Bergen. hier goed cn maakt een evenwich- tige indruk. ET tweede fresco, in grondplan weinig verschillend van het "erste. doet aanmerkelijk drukker, geëmotioneerder aan. De min-of- meer apocalyptische visie, die zich voornamelijk in de figuur van Mars concentreert, deelt zich ongewild ook aan vele andere détails mede. Men vergelijke b.v. eens de wilde klotsende golven van dit tafereel met do rustige stroom op het eerste afgebeeld; de bezwerende, profeti sche houding van St. Paulus met de hierboven getypeerde priesterfi guur. En de grote, statige figuren van de beide patroonheiligen ver mogen o.i. toch niet aan dit vlak het minder rustige karakter geheel te ontnemen. De techniek van Min's fresco's is eenvoudig gehouden. Ook met het kleurenbeeld is hij niet uitbundig geweest, integendeel, naast de com positie is de rustige indruk, die bei de werken in hun geheel maken, voor een groot deel te danken aan het sober gebruik van het palet. Beide werken zijn in zachte pastel tinten uitgevoerd en het is de te kening. die het hem hier eigenlijk moet doen. Aan de omgeving, het lichte, ruime kerkgebouw, passen deze fresco's zich bijzonder goed aari, een om standigheid. die zeker van Min's inzicht getuigt. Zijn figuren, die neigen naar het primitieve, en daardoor hun beko ring van eenvoud kregen, doen den ken aan de "Russische ikonen. Men moet er misschien even aan wen nen, maar bij aandachtige beschou wing wordt men er onwillekeurig door gegrepen en aangezet tot me ditatie. Met deze schilderingen is de pa rochie van Bergen, weer twee mooie fresco's rijker geworden. Dat zij ten volle mogen beantwoorden aan de intentie van opdrachtgever en kunstenaar, de biddende gelovigen dichter bij God te brengen. L.S. NIEUWE LIJNEN MIDDENMEER SCHAGEN en SCHAGEN— OUDESLUIS—DEN HELDER Ingaande 15 Mei neemt de NACO een nieuwe dienstregeling in ge bruik, die in menig opzicht afwijkt van de thans bestaande. De lijn NA, die tot heden toe vanaf Aikmaar over Aartswoud en de drie Wierin- germeerdorpen via Kolhorn naar Schagen en v.v, rijdt, wordt dan 'n dienst tussen Alkmaar en Den Oever, over Wieringerwerf, Sloot- dorp, Middenmeet- en Verlaat. Alle werkdagen vertrekt van deze ver anderde NA-lijn de eerste bus om 6.40 uur uit Den Oever en komt te 7.55 in Alkmaar aan. Uit Alkmaar wordt te 6.10 uur vertrokken om te 7.25 uur in Den Oever aan te ko men. Dit wordt een twee-uurs dienst, met als laatste gelegenheid de bus van 20.40 uit Den Oever en van 20.10 uit Alkmaar, Waar nu echter Schagen geheel uit de NA-lijn is vervallen, heeft de NACO dit gemis ondervangen, door het invoeren van een geheel nieuwe lijn AE van Schagen naar Middenmeer v.v. over Barsinger- horn, Hemme, Kreil en Kolhorn. De lijn telt 5 diensten heen en 5 terug, t.w. om 7.50, 9.05, 13.05, 17.05 en 21.05 uit Middenmeer en om 7.15. 8.25. 12.20, 16.20 cn 20.20 uit Scha gen. De busnummers van de lijn O Den OeverDen Helder v.v. 03, 07, OU, 015, 019 en terug 021, "029, 035 en 039, dat zijn dus de bussen die het dorp Anna Paulowna niet aan doen, vertrekken allemaal 5 minu ten eerder van hun startplaatsen. Tenslotte vertrekt de eerste bus van de Q-lijn AlkmaarSchagenDen Oever Len minuten eerder, m.a.w. dus inplaats van 7.05 om 6.55 uur uit Den Oever. De nieuwe lijn AH Schagen OudesluisDen Helder, is hoofdza kelijk ingesteld om Oudesluis het uitvallen van de spoorweghalte Oudesluis, niet zo zwaar te doen gevoelen. Deze bussen vertrekken dan om 6.00, 7.55, 9.40, 12.40, 15.40, 17.40 19.35 en 21.35 uit Schagen en om 7.00, 8.55, 10.40, 13.40, 16.40. 18.40, 20.O30 cn 21.55 uit Schagen. De bus sen van 21.35 uit Schagen en 21.55 uit Den Helder rijden niet verder dart Oudesluis. De Bussen 7.55 uit Schagen en 8.55 uit Den Helder rij den op Zondag niet. Opgemerkt zij nog, dat de lijn MU niet langer over Boterhuizen, doch over Heerhugowaard rijdt, om dat de nieuwe iijn NA Boterhuizen en Station Noord-Scharwoude aan doet. riet verdient aanbeveling het bovenstaande uit te knippen en te bewaren. PATER HENRI DE CREEVE OP VLAGGENDAC NAAR CASTRICUM CASTRICUM. Pater Henri de Greeve zal Zondag 24 April met zijn staf van medewerkers een bezoek aan Castricum bren gen om de vlaggentooi in ogen schouw te nemen. De plaatselijke medewerkers van de Bond Zon der Naam hebben voor dit gebeu ren een programma samengesteld waaraan pl.m. 1000 personen zul len medewerken. Het programma vermeld o.m.: Ontvangst te Bak- kum 3 uur alwaar een groot jon genskoor toepasselijke liederen zal zingen, waarna een optocht door de met vlaggen versierde straten naar het z.g. kermisterrein Op het terrein, gelegen in de kom van Castricum, zullen de plaatselijke zang- en muziekver enigingen optreden. Onze popu laire volksdansgroep de Zonne- roos en Vitesse, afd. gymnastiek, zullen daar verscheidene demon straties uitvoeren. De toespraken van de Weleerw. Heer Kapelaan Bakker, zomede die van de Zeer Eerwaarde Pater Henri de Greeve zullen door middel van geluids installaties worden weergegeven. Voor de bezoekers van buiten is ruimte genoeg gelaten om de de monstratie en het gesprokene vol ledig te kunnen volgen. Zondag 24 April (Castricum „geen huis zonder vlag"). Donderdagmiddag werd de nieu we metaalwarenfabriek aan de Stationsstraat te Egmond aan Zee, die al enige weken in gebruik is, geheel in bedrijf gesteld, waarbij aan vele genodigden en zaken relaties gelegenheid werd gegeven de fabriek te bezichtigen. In een grote, ruime hal vlak naast de Prins Hendrikstichting gelegen, is het oude, Amsterdamse bedrijf, dat op de duur ruimte te kort kwam. ondergebracht. De vele machines, waarvan er sommigen door gebrek aan ruimte nauwe lijks bediend konden worden. De zitting van de Politierechter voor economische delicten. Woens dagmiddag gehouden, was voor verreweg het grootste gedeelte ge wijd aan de hoge lonen die men nog altijd in strijd met de vastgestelde bepalingen uitkeert. Deze keer wa ren het weer enkele kappers, die onder het mes moesten. Freek H. uit Alkmaar had aan zijn personeel te hoge lonen be taald; hij wist van de regelingen schijnbaar weinig af cn zijn ver weer mocht hem dan ook niet veel baten. Hij werd, conform de eis van dé officier van justitie veroordeeld tot een boete van f 50 of 30 dagen. Ook Jacob D. M„ die in zijn zaak een bediende had met een te hoog loon, kon aan het vonnis, dat hem boven het hoofd hing, weinig ver anderen. Hij had zich bij het na slaan der loonlijsten in de klasse vergist, een vergissing, welke hem kwam te staan op een boete van f 100 of 30 dagen, conform de eis van de officier. De slager Simon K. uit Alkmaar maakteeen betere beurt, dank zij het gebrek aan overeenstemming tussen de verschillende ambtelijke diensten. Hij had aan een knecht een loon van f 12.50 plus kost en inwoning verstrekt. Het loon mocht zijn f22.50. Nu trekt de ene instan tie voor een week kost f 8.af, de Raad van Arbeid; de andere, de Rijksbemiddelaars, stellen net op een tientje en de belastingen uit eindelijk rekenen daarvoor f 12.-. De slager had zich aan de regeling van de Rijksbemiddelaars gehou den. zodat de politierechter niet aan de eis van de officier van justitie, een boete van f 100 of 30 dagen, ge volg kon geven en verd. vrijsprak. Verhoging arbeidsvreugde Voor de Alkmaarsè politierech ter stond ook nog terecht de stuca- door-aannemer G. H. S. S. uit Ber gen. Deze had een paar spoedkar- weitjes moeten opknappen, o.a. in Roozendaal, en ter- verhoging van de arbeidsvreugde, zijn mensen af en toe eens een extra'tje gegeven. Deze bewogen zich om de vijf of zeven en een halve gulden. Om aan de aandacht der controlerende amb tenaren te ontsnappen, had hij een en ander geboekt op de post „aan koop hout voor steigers", riet feest ging echter niet door en de officier vroeg voor deze arbeidsvreugde een boete van f 300 of 3 mnd. Mr. Lees berg wees op de noodzakelijkheid om overheidswerk, waarvoor ge contracteerd was voor een bepaal de datum van oplevering, tijdig ge reed te hebben en vestigde de aan dacht er op, dat het vaak voor kwam. dat men de arbeiders een douceurtje gaf, ten einde de ar beidsvreugde te verhogen en het werk sneller gereed te krijgen. De politierechter meende, dat er ook gewerkt diende te worden zonder extra'tjes en legde verdachte een boete op van f 300 of 1 mnd. hech tenis. Duur betaalde fietstochten Nicolaas K. uit Schoorldam had aan ®cn aantal werkers op zijn scheepswerf te hoge lonen uuoe- taald Hij wist van de regeling der lonen in de metaalbewerkersindus trie ook al weinig af. Maar* tot zijn verdediging voerde hij aan, dat zijn mensen wei tot een half uur moes ten fietsen om naar hun werk te komen en dat hij meende, een ver goeding daarvoor te moeten geven. Hij had voorts moeilijkheden zijn betaalde meer. Ter compensatie van mensen te houden, want Aikmaar de lagere lonen in Schoorldam had verd. obk nog de sociale lasten cn de loonbelasting betaald. Een ge schiedenis. die hem conform de eis van de officier op een boete van f200 of 2 mnd. kwam te staan. Het Hugo Boys-programma HEERHUGOWAARD-N. Voor a s. Zondag is slechts een klein aantal wedstrijden vastgesteld. H.- Boys 2 speelt thui om half 3 tegen Groot-Schermer 2. Ook ons tweede slaat, evenals het eerste elftal, geen slecht figuur in deze Gouden Kruis- ronde. Nog steeds tronen zij bo venaan. Jongens, laat dit een sti mulans voor jullie zijn om ook Zondag de punten thuis te houden. De A-adspiranten spelen om 12 uur in Warmenhuizen tegen Vios a. Dit is een competitiewedstrijd. Voor de andere elftallen worden zo mogelijk nog vriendschappelijke wedstrijden vastgesteld. Zaterdag a.s. is er een belangrij ke ledenvergadering bij de heer Jac. Groenland. De volgende pun ten zullen o.a. behandeld worden: viering 3e lustrum en training voor het komende seizoen. Aller opkomst is gewenst. H. H. WAARD ZUID Woens dag 20 April was het voor de Herder en de Parochianen van St. Diony- sius een schone dag. Des morgens om 8 uur werd in de Parochiekerk een H. Mis door de Z. Eerw. Heer Pastoor opgedragen om Gods zegen te vragen over de nieuwe school. Onder leiding van Zr. Christine werden de liturgische gezangen uit gevoerd door de leerlingen van de meisjesschool. Er werd keurig en indrukwekkend gezongen en dan kan men gerust zeggen dat zingen bidden is. Om 10 uur waren de genodigden in het patronaatsgebouw bijeen. Aanwezig waren de HoogEerw. Deken uit Alkmaar, Burgemeester en Wethouder Tromp, Em. pastoor Wijnker, Pater v. Diepen en oud kapelaan Tromp. De Eerw. Zusters hadden hun al gemene overste Mère Theresia en haar assistente Sr. Maria in hun midden. Verder zagen wij Mw. Fe- ringa die haar man Inspecteur Fe- ringa vertegenwoordigde. De bijeenkomst werd geopend door de Z.E.W. voorzitter van het Schoolbestuur, Pastoor Sprenger. Het was Z.Eerw. een grote eer en genoegen de aanwezigen het wel kom te mogen toeroepen. Er is behoefte aan 'een R.K. Meisjesschool en dit is dan een mijlpaal in de verwezenlijking van de plannen. Het is voor spreker een grote vreugde en hij vindt dit een heerlijk moment. Hij wil thans noemefi en danken de personen die in de verwezenlij king van de plannen een grote rol speelden. Eerst worden die ge noemd. welke niet aanwezig zijn. Een schrijven was ingekomen van Mgr. Dr. Verhoeve de directeur van het R.K. Centraal Bureau aan wie grote dankbaarheid verschuldigd is. Vervolgens de Inspecteur van het L.O. de heer Feringa aan wie dank baarheid vérschuldigd is voor dc zeer grote welwillendheid van hem ondervonden. Een telegram was aanwezig van Ir. Rood van het Dep. van Weder opbouw. De tot standkoming hing dikwijls aan een zijden draad, maar lr. Rood is wel de man geweest die met een flinke ruk deze draad om hoog heeft getrokken. Spreker, geeft nu een kort over zicht van de voorgeschiedenis, de zorg die aan de jeugd besteed moet worden, de wens van de Kerkelijke Overheid om splitsing te krijgen tussen jongens- en meisjesschool. Toen kwamen de Eerw. Zusters uit Oudenbosch en spr. is erg blij dat deze hier aanwezig zijn. Dank brengt de Pastoor aan zijn Parochianen en vooral aan de Zela- tricen van het bouwfonds die dui zenden bijeenbrachten. Ook aan het Gemeentebestuur, aan de heer Stevens uit Haarlem die de plannen od papier bracht, de heer Bergsma die het tuinaanleg- plan verzorgde, brengt spr. dank. De aannemers Gebr. Hoogerwerf en mede aannemers krijgen een verdiende pluim. Ook degenen die daadwerkelijk meewerkten, n.l. de L.T.B.-ers en hun werkmensen ontvingen een dankwoord. Speciaal werden hier genoemd de heren C. Kok, Magiel- sen, J. Bruin, Arie Brink. Mededeling werd gedaan dat een H. Hartbeeld voor de school ge schonken was door de heer Kühne uit Alkmaar, een prachtig schilderij door fam. Covers. De gezamenlijke aannemers hebben een beeld van O.L. Vrouw van Fatima toegezegd. Verder waren er enkele bloem- stukjes. Een woord van dank werd nog gebracht aan de heren Adriaan Breed en H. Veenboer voor het af staan van hun lokaliteit als school. Hierna werd de wijdingsplechtig heid verricht door de Hoogeerw. Deken, waarna we gelegenheid kre gen de schooi te bezichtigen. Reeds bij het' betreden krijgt men een geweldige indruk. Een zeer fraaie tcgelspcelplaats ligt voor de school. Bij het binnen treden komt men in een mooie hal. waarachter de kamer van het hoofd der school .Linksaf gaande komt men in een fraai uitgevoerde gang. waarin rechts de 4 schoollokalen liggen. Alles is licht en helder. Vroeger had men de schoollokalen geïsoleerd door matglas. Nu grote ramen waardoor een praent uitzicht op Gods vrije natuur. Men treft er vier leslokalen aan. De vloeren zijn van de firma Bruynzeel. De banken, welke wij bijzonder fraai vinden zijn van de firma P. Bruijnis en Zn. uit Rozen- daal. Wat bijzonder de aandacht trekt is het schilderwerk van de firma André Breed. Elke klas heeft een andere kleur, n.l. blauw, geel, zee groen en crème. Zulk een bouw werk is nog een unicum in Neder land en de heren Hoogerwerf, wier eerste grote bouwwerk dit is ver dienen met hun medebouwers alle hulde. Nadat men in het Patronaats gebouw was teruggekeerd, brachten de schoolkinderen hun dankbaar heid naar voren en hun' woorden; Pastoor deed het meeste werk, wa ren wel op hun plaats. De Eerw. Zusters Christine en Baptiste hadden eer van hun werk en de bede der kinderen ten aanzien van meneer Pastoor, dat u>od hem nog lang moge sparen als vader van groot en klein, was uit het hart gegrepen. Tot slot sprak de Hoogeerw. De ken nog een speciaal dankwoord tot pastoor Sprenger. Deze dag heeft de Heer voor ons gemaakt. Laten wij blij zijn. Zijn Hoogeerw. staat perplex over hetgeen Pastoor Sprenger voor werk heen. verzet. Na nog even de verscimiende objecten die tot stand kwamen be licht te hebben, wenste hij Pastoor met zijn plannen Gods beste zegen. Hierna werd de koffie geserveerd en ging men huiswaarts om te 3 u. terug te komen voor de feestelijke beplanting van school- en zwem badterreinen. Vooraf gegaan door ons fanfare corps o.l.v. de heer F. v. d. Linden betreden de kinderen met plant- materiaal de terreinen .Het boom- piantüed wordt gezongen, een Lang zal hij leven voor meneer Pastoor en dan plant deze de eerste boom, welk voorbeeld gevolgd wordt door onze Burgemeester, de Eerw. Zus ters en vele anderen. Ook de kin deren planten hun boompje en ook de stands- en vakorganisaties dra gen hun boom of meidoorn bij. En hiermede was deze prachtige middag welke begunstigd werd door fraai zomerweer ten einde. Het begin is er en we zijn ervan overtuigd dat er binnenkort wel meer gaat gebeuren. Nu eerst de klokken, die zullen gaan verkonden dat de Parochie St. Dionysius alles over heeft voor Kerk en wat er bij hoort. Wij wensen Pastoor Sprenger met zijn verdere plannen veel succes toe en onderstrepen de woorden van de HoogEerw. Deken toen hij deze morgen voor de pastorie verscheen Hier is al veel, heel veel tot stand gekomen. Des avonds was er een feestavond in de zaal van de Heiligenberg voor de ouders der kinderen. Onder lei ding van het onderwijzend perso neel brachten de kinderen zang. dans en spel naar voren. Ook deze avond was in alle opzichten ge slaagd. staan nu overzichtelijk en gemak kelijk opgesteld en in een groot magazijn kan voldoende materiaal geborgen worden. De N.V. Metaalwarenfabriek M J. Veltkamp Jr., die zich speciaal toelegt bp het fabriceren van elec- tro-technisch bevestigingsmate riaal,- beschikt over een tiental zware persen en een eigen stem- pelmakerij. Er zijn momenteel een kleine dertig man, voornamelijk Egmonders, werkzaam. De fabriek bevat naast de grote hal nog een keurig ingericht wpslokaal, een schaftlokaal en enige vertrekken die als kantoorruimte dienst doen. Het geheel werd ontworpen door de architect Hansemans en door de aannemersfirma .Gebr. Apel doorn te Egmond Binnen uitge voerd. De firma van Workum ver zorgde de electische installatie terwijl voorts een eigen hoog spanningskabel voor de aanslui ting op het P.E.N.-net is aange legd. Er was voor de officiële openstelling een zeer grote be langstelling en mede aan de hand van de grote en vele orders, die deze, voor Egmond nieuwe indus trie geregeld ontvangt, mogen wij verwachten, dat de fabriek een belangrijke bijdrage aan Egmonds welvaart levert. Botsing trein-veeauto HEERHUGOWAARD-NOORD Woensdagmiddag j.l. omstreeks 3 uur heeft er een botsing plaats ge had tussen het veilingtreintje en een veeauto van de heer Jan Baars. Een en ander had een goede af loop, doordat beiden een snelheid hadden van ong. 10 km per uur. De veeauto was geladen met 6 koeien en werd bestuurd door de heer Jo Baars. Het ongeluk vond plaats op de onbewaakte spoorwegover- ging nabij de Roskambrug. De auto, die in het midden werd gegrepen, belandde in de onderdijk. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade aan de auto was groot, doch de koeien kwamen met de schrik vrij. Prom.-degr.-programma Alkmaarsè Boys Thans is ook de tweede helft van het wedstrijdprogramma van de Alkm. Boys bepaald. Het ziet er als volgt uit: 24 April: HilversumAlkm. B.; IVVZilvermeeuwen; 8 Mei: Zaan dijkHilversum; Alkm. BoysZil vermeeuwen; 15 Mei: Zilvermeeu wenZaandijk. Alk. BoysIVV; 22 MeiIVVZaandijk, Hilversum Zilvermeeuwen; 29 Mei: IW Hilversum, ZaandijkAlkm. Boys. Een gouden bruiloft LIMMEN. Woensdag j.l. vierde het echtpaar S. A. GijzenP. Gij zenMooij zijn gouden bruiloft, onder grote belangstelling. Wat wel te begrijpen is, aangezien de heer Gijzen hier ter plaatse een beken de persoonlijkheid is. en de alge mene achting en waardering heeft van de burgerij. Vanaf 1913 tot April 1942 was de heer Gijzen gemeente-ontvanger van Limmen. Van verschillende verenigingen is de heer Gijzen pen ningmeester-secretaris geweest. En in zijn beperkte vrije tijd heeft hij vele zakenlieden hier ter plaatse les gegeven in het boekhouden Thaps genieten beiden van een welverdiende rust. In de avond bracht het harmonie-corps het gouden echtpaar een serenade. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER: Geboren: Jurrina Henderina, d. v. H. Wijnhof f en M. N. Ras. Ondertrouwd: Klaas Edam, 30 jaar en Elisabeh Lange, 24 jaar; Dirk Takkenberg, 29 jaar en Emma Petronella Klomp, 25 jaar. Getrouwd: Willem Rossenaar, 29 jaar en Wilhelmina Stam, 26 jaar. KONINGINNEVERJAARDAG BEEMSTER, Onder auspiciën van de Oranjevereniging zullen op Komnginneverjaardag 30 April, hier kinderfeesten worden gehouden, 's Middags 1.30 uur zullen de kin derfeesten plaats hebben op het Sportterrein in de Middenbuurt. HET NIEUWE VEILINGSTERREIN VAN B„ P. en O. BEEMSTER. De plannen om trent het nieuwe veilingterrein voor de Afslagvereniging B., P. en O. zijn nog steeds in onderzoek bij Ged. Staten. Onlangs heeft een commissie uit genoemd college daarnaar een speciaal onderzoek in gesteld in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van Purmerend en het bestuur van de Veiling. De datum tot welke het Veiling- bestuur zich gebonden acht aan de afspraak met de gemeente Purme rend is verstelt van 30 April tot 31 Mei a.s. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Lucas Johannes, zoon van A. J. Oudejans en J. A. Molenaar; Antonetta Anna, dochter van R, Wever en A. E. A. Kuiper; Jacob, zoon van S. Stam en D. Kalverboer; Rinze, zoon van P. J. de Jong en H. Hof. Getrouwd: Willem Dekker, 53 jr. en Aagje van Harlingen, 32 jaar; Cornelis van den Hoeven, 23 jaar, en Jannetje Buis, 20 jaar. Overleden: Trijntje Moojen, 72 jr. wed. van G. ten Hoope, wonende te Edam; Neeltje Bunschoten, 82 jaar, weduwe van Klaas Veemfrap, wo nende te De Rijp; Janna Hendrika Suister, 57 jaar. echtg. van A. B. Bekker, wonende te Amsterdam; Aagje Hcinis, 63 jaar, weduwe van Dirk Kruijt, wonende te Beemster. GEMEENTERAAD SCHOORL SCHOORL. In de dezer dagen gehouden gemeenteraadsvergade ring van Schoorl was weth. Kaan dorp afwezig. Aan de heer C. v. d. Slikke werd op zijn verzoek ontslag verleend als lid van de woning commissie: deze commissie, die nu uit vijf man bestaat, werd niet aan gevuld. In dank aan de geefster werd van mevr. MatermanVersteeg uit Voorburg een oud schilderij aan vaard uit de nalatenschap van haar vader, die in 1839 in Schoorl was geboren. In beginsel werd besloten de percelen, gelegen aan de Laan- weg, hoek Dokterslaantje te be stemmen voor de bouw van drie dubbele gemeentewoningen; het college werd gemachtigd de plan nen voor te bereiden. De Raad be sloot tot het aangaan van een annuïteitslening van f 10.500 en tot wijziging van het raadsbesluit van 30 Maart tot het aangaan van een geldlening van f 30.00.Bij de rondvraag kwam ter sprake het ge mis aan een parkeerterrein; ver schillende raadsleden voerden hier over het woord; en daar bleef het bij. BATAVIA, 21 April (Aneta) Er vielen negen doden, toen dezer da gen een fouragewagen voor militai ren en politie nabij Pckalongan in een hinderlaag reed en van drie zijden met automatisch vuur werd beschoten. Onder de doden waren 6 Indonesiërs, een militair en 2 po litieagenten en 5 militairen werden zwaar gewond. In Purwokerto is dezer dagen de electrische verlichting uitgevallen doordat een mast van het hoogspan ningsnet was opgeblazen. Het her stel duurde enkele dagen, gedu rende welke tijd men zich met een noodverlichting heeft beholpen. Enige dagen geleden werd een bus van het Malangse stadsnet even buiten de stad aangehouden door een bende van 12 man. De passa giers. die moesten uitstappen, wer den van hun geld en alle kleding beroofd, waarna de bus in brand werd gestoken. Een Indonesische keurmeester op de Pasar te Sukoredjo in Oost-Java werd vermoord, waarna zijn hoofd werd afgekapt en op de omheining van de Pasar werd gestoken. Voorts is kort geleden een con- vooi van Purwokerto naar Bumiaju beschoten en aangevallen, waarbij een aantal doden en gewonden te betreuren was. Uit Medan wordt tenslotte ge meld, dat 200 personen zijn gear resteerd in verband met de overval in de vorige maand op de onderne ming Klambir Lima, nao.j Medan, waarbij enige Nederlandse planters werden vermoord. Onder de gear resteerden bevinden zich verschil lende beruchte bendeleiders. De hoofddader van de aanslag, de 27- jarige Bachtiar, trachtte vlak voor zijn arrestatie in de vermomming van een vruchtenkoopman uit Me dan te ontvluchten naar Atjeh. Hij heeft reeds volledig bekend. ALKMAAR. Het aantal ver keersongelukken. dat zich in 1948 in Alkmaar voordeed, bedroeg 315. Teruggaande tot 1945 kan men in de statistieken van de laatste vier jaren een sterlfe stijging van het aantal verkeersongevallen waarne men, hetgeen voor een groot deel natuurlijk is toe te schrijven aan het steeds intensiever wordende verkeer, terwijl ook aan de zorge loosheid en de onvoorzichtigheid van meerdere weggebruikers te wijten is, dat er stukken gemaakt werden, waar zulks niet nodig was. In 1947 werden er 219 ongeval len geconstateerd, in 1946 154, ter wijl het jaar 1945 het gunstigste lag met 96 ongevallen. Van de in 1948 voorkomende ver keersongevallen waren er vier met dodelijke afloop. In 41 gevallen vielen er min of meer zwaar ge wonden en werd ernstige schade toegebracht aan voertuigen. 55 per sonen werden gewond bij verkeers ongevallen, zonder dat zij mate riële schade aan hun bezittingen opliepen. In 189 gevallen werd alleen scha de veroorzaakt en in 10 gevallen werden er dieren gedood. In 14 gevallen liep alles goed af. Twee dieren werden tenslotte gewond bij verkeersongevallen. Het is opmerkelijk dat op de, als het meest gevaarlijk bekend staande kruispunten, de minste ongelukken voorkomen. Dat is wel voornamelijk te danken aan het feit, dat men juist op dergelijke punten, zoals de hoek Geestersingel-Geesterweg, wel goed uitkijkt. Op dit punt kwamen dan ook slechts 4 onge vallen voor. Anders ligt het met de brede Kennemerstraatweg, daar werden 27 gevallen geconstateerd, fabriek. op de Helderseweg 10. Ook de Ka naalkade is meermalen getuige van verkeersongevallen, er werden er 14 geregistreerd. Ritsevoort en Koorstraat hoek Laat, komen met resp. 4 en 5 ongelukken uit de bus, maar in de drukke Langestraat no teerde de politie er 18 en op de Laat 17. De Friese brug is ook een slecht punt met 14 ongevallen en de bocht bij de Grote Kerk volgt met 8 stuks. Op het vrij gevaar lijke punt Nassaulaanhoek Ken- nemersingel, met de drukte der kerkgangers, viel het erg mee. Hier werd slechts 1 ongeval geboekt. De Nazomerfeesten PURMEREND. Er beginnen te kenen te komen in de voorberei ding van de a.s. Nazomerfeesten. Het organiserend comité gaat be ginnen met drie grote tenten te bouwen. In de eerste komt de afd. Bloemen en Planten en verder de agrarische afdeling in de tweede inzending Pluimvee terwijl een gro te tent achteraan komt voor de afd. Handel en Industrie. Men denkt het gehele terrein te beslaan van de Nieuwstraat v.a. Koestraat tot aan het Kerkhof inclusief het plein. 25 jaar directeur EGMOND. Vrijdag 29 April hoopt de heer L. Snijder, directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „Bre- derode" in de Egmondermeer de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in deze functie werd be noemd. tevens is hij dan gedurende een kwart-eeuw bezoeker van de Alkmaarsè kaasmarkt namens deze

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4