Alkmaarders exposeren in Amsterdam FILMS VAN DE WEEK Voor de Paus ALKMAAR EN OMSTREKEN N.V.ALKMAARSE WASSERIJ UITMUNTENDE WAS BEHAN DÉLING Tien minuten V-J Vlaggenparade op St. Joris BoKKERINK'S STOF Ieders lof! SHAWLS - KANT en KRAGEN A. Bökkerink WEERSVERWACHTING Vraagt BEHANGSELS Beloken Pasen PAG. 2 Zaterdag 23 April 1949 ALKMAAR. Er zit iets tra gisch in, dat de Kunstzaal Van Lier aan het Rokin, die 'n kwart eeuw door een lange reeks van exposi ties 'n belangrijke plaats innam in 't Nederlandse Kunstleven'en thans op het punt staat te verdwijnen, voor de laatste tentoonstelling, die in deze Kunsthalle gehouden wordt, expositie-ruimte verleent aan twee jonge kunstenaars, die hiermede voor het eerst voor het landelijk Kunstforum verschijnen. De idyllische rust van 'n Noord- Hollands dorp en de op kunst gebied nog vrij bekrompeen sfeer van een provinciestad zijn niet het gewenste klimaat, waarin 'goede talenten de waardering ont moeten, die zij verdienen. Elke jon ge kunstenaar ziet uit naar de dag waarop hij zijn werk van het lo cale naar het internationale milieu kan verplaatsen, via een van de vele Kunstzalen, die Amsterdam in het algemeen en het Rokin in het bijzonder rijk is. Piet Stennenberg, die in zijn eer ste schildersjaren zoete doekjes schilderde van romantische inslag, is andere wegen ingeslagen. Reeds eerder bespraken wij zijn werk, dat in September in Bergen en met Kerstmis in het Alkmaarse Ge meentemuseum voor 't eerst geex- poseerd werd. Zijn werk verschilt in vele opzichten van wat men ge woonlijk op tentoonstellingen ziet. Hij houdt er een aparte techniek of liever n' combinatie van tech- nieker op na - en geeft uitdruk king van zijn gedachten louter in kleuren en lijn. 'n Bepaalde voor stelling zoekt men doorgaans tever geefs in zijn gekleurde tekeningen, die nu weer eens neigen vertonen naar het surrealisme, dan weer naar het mystieke, maar fantas tisch is het allemaal. Het nieuwe werk, dat hier bij van Lier het eerst geëxposeerd wordt, is donker maar warm van toon en sterk decoratief. Voor ons is Stenenberg nog niet in de eindfase van zijn picturaal kun nen, zijn werk zal zich met de tijd consolideren en dat is ook nodig, wil het in breeder kring gewaard en van meer blijvende waarde wor den. Wim Commandeur is 'n merk waardig talent. Hij is 'n eenvoudige jongen van het platteland, wiens handen hunkeren naar vormgeving aan de oude stof. Wie de rijpe pro- WESTERWEG TEL.2670 (Adv.) HET ZIJN MAAR tien minuutjes, gedurende welke de R.K. Bond voor het Gezin morgen, Zondag, de aan dacht vraagt van de radio-luiste raars. Via de K.R.O. zal de Mont- fortaan. Pater Godefroy uit Eg- mond aan Zee op uitnodiging van de Bond voor het Gezin het woord tot Katholiek Nederland richten; en wel van 3.40 tot 3.50 uur. Deze Montfortaan, die tijdens zijn binnenlandse missie-arbeid de gees telijke noden van het gezin in deze tijd heeft leren kenneijf. zal dan en kele actuele vragen beantwoorden. De Bond van het Gezin, die op een succesvol bestaan kan terugzien en nog steeds op de bres staat voor de geestelijke en stoffelijke be langen van het gezin, verdient onze belangstelling. In een onderhoud, dat wij met Dr. Arnold, de voorzitter van Kring VII van de Bond. dat is Noordelijk Noord-Holland, dezer dagen hadden, bleek ons, dat de Bond ook in ons gewest, waar hij vele afdelingen telt, niet stil zit. Velen en heus niet alleen an dersdenkenden, aldus Dr. Arnold hebben een geheel verkeerde voorstelling van het doel. dat de Bond nastreeft. Dit doel richt zich allereerst op geestelijke waarden; op de handhaving van de Katho lieke moraal in de katholieke ge zinnen en op een zo gaaf eri zo ge- zond-mogelijke beleving van het huwelijk. Hetgeen, zoals door ve len misverstaan wordt; rijet impli ceert een aansturen op een zo groot mogelijk kindertal. Dat er ook in ons gewest ook in de z.g. katholieke dorpen aan de naleving van een gezonde huwe lijksmoraal helaas nog het een en ander ontbreekt, zal voor insiders geen geheim zijn. De geest van verwording, het los-van-God-leven heeft ook vele onzer Katholieke gezinnen aangetast; woningnood, de hoge levensstandaard en andere materiële oorzaken hebben daar toe bijgedragen. Er moet meer aandacht besteed worden aan de voorbereiding tot het huwelijk,- waarvan het ideale karakter en de sacramentele waar de. door zovelen, die deze levens staat kiezen, wordt verwaarloosd. Niet in de materieële omstan digheden echter, doch in de geeste lijke sfeer zal naar een oplossing van de gezinscrisis gezocht moeten worden. De gezonde beginselen om trent huwelijksbeleving en gezins leven dienen bevorderd te worden; doch stappen daartoe bij de over heid gedaan, zullen alleen dan ef fect hebben, als allen, die deze be ginselen zijn toegedaan, zich ver enigen tot één machige Bond, de Bond voor het Gezin. Pater Gode froy zal dit op zijn manier zeggen; luister daarom morgen van 3.40 tot 3.50 uur even tien minuten naar de K.R.O.: ducten van zrjn plastische kunst op deze tentoonstelling ziet, zal moe ten erkennen, dat hij een begena digd kunstenaar is. Zijn koppen in hardsteen, zandsteen en gips zijn van sterke expressie. Hij beheerst de materie en heeft een eigen op vatting' van de vormgeving. Een monumenteel werk was de kop van 'n aap in zandsteen. Dat hij in het hout iets moois bereiken kan, be wijst hij met het fijn-gestyleerde vrouwen-figuurtje. Ongetwijfeld verdient het werk Commandeur een ruime belangstel ling en waardering. Fr. O. AUTOTOCHT OUDEN VAN DACEN Zijn uw vacantieplannen voor dit jaar ai gereed? Rekent U op een prettige reis? Heeft U er al aan gedacht, dat ruim 400 bejaarden in Alkmaar ook verlangend uitzien naar hun grote uitgaansdag op 14 Juni? Geen groter voldoening over eigen reisgeneugten, dan .met het ge lukkig gevoel ook anderen te heb ben laten genieten. En dit kan, door aanstonds uw bijdrage af te zonde ren voor de Autotocht Ouden van Dagen en deze te storten op giro 6102 ten name van de Twentse Bank of op giro 1495 ten name van de Noorder'Bank, beide te Alkmaar onder vermelding: „Autotocht Ouden van Dagen". Bijdragen worden ook gaarne in ontvangst genomen op een van de volgende adressen: mevr A. A. C. StokreefBomers, Westerweg C 48, Reiioo; mevr, D, M. Palearivan Nieu'wkuyk, Paul Krugerstraat 11; mevr. M. S. Klein Wassinkvan Kruyen Kennemer- park 35; mevr. J. A. M, StoelRoos, Kennemerpark 28; mevr. D. Schmidt Brommersma, Heiligland 38 b. Aanmelding van de bejaarden voor deelname aan de autotocht kan slechts plaats hebben op Dins dag 26, Woensdag 27, Donderdag 28 en Vrijdag 29 April des namiddags van 2.304.30 uur, Wilhelminalaan 4. Economische betrekkingen met Frankrijk ALKMAAR. De heer Mr. A. F. Fortanier, Directeur van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Frankrijk te Parijs, zal voor belang hebbenden bij de handelsbetrek kingen met Frankrijk te spreken zijn op Dinsdag 3 Mei 1949 van 10 tot 12 en van 2.30 tot 5 uur, ten kantore van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord- Holland Beursgebouw, Damrak 62 a te Amsterdam-C. Het verdient aanbeveling, dat ge gadigden van hun voornemen doen blijken aan het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noord-Holland. Grote belangstelling voor weinig kaas Het was Vrijdag uitzonderlijk druk op de Kaasmarkt, Niet dat er zo bijzonder veel kaas te verhan delen viel, er was ongeveer 1700 kg maar vele bezoekers verkeerden in de mening, dat de kaasmarkt weer geopend was en de kaasdragers in hun traditionele costuum ovei' de markt zouden lopen. Zij kwamen echter bedrogen uit. Toch hebben de vele vreemdelingen, Fransen, Bel gen en Amerikanen, benevens de ongeveer tweehonderd Engelse scholieren uit Sheffield zich op de markt, de Waag en omgeving, uit stekend geamuseerd en gingen zij opgetogen over de vele indrukken, die zij in onze stad hadden opge daan. huiswaarts. UITBREIDING ZAAK Vrijdagmiddag opende de heer C. Bijl in de schoenenzaak, gedreven onder de naam Hoogenbosch N.V., een nieuwe pedicure-afdeling, een afdeling, die zoals de praktijk in de laatste jaren wel heeft bewezen, in een dringende behoefte voorziet. Boven de winkel in het Payglop heeft de heer Bijl. die onlangs voor ziin examen pedicure, van het In stituut for beauty culture slaagde, een keurig geïnstalleerde behandel kamer ingericht, zodat dn cliëntèle, die veelal via de schoenwinkelier- naar de chiropedist komt, op een gemakkelijke wijze behandeld kan worden. Voor deze zaak ongetwijfeld een gunstige uitbreiding. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Een koninkrijk voor een Huis, geprolongeerd, alle leeftijden; Victoria: Mo- torduivels, 14 j.; Alk- maars Bioscoop Theater: De Man met de zweep, 14 j.; Cinema ,'Americain: De onbekende Zanger, volw. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr, G. J. Sluijmer, Emmastraat 36, tel. 3193; Dr. J, Poortvliet, Egmon- derstraat 16, telef. 4282. NACHTDIENST EN ZON DAGSDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel, 2290. Zondag: D. de Leeuw, Stu- artstraat 90. telef. 2288. DOKTERSDIENST LANGE- DIJK en ST. PANCRAS: Dr. Manjoero. ALKMAAR. Toen vanmorgen de eerste zonnestralen nog schuch ter de koude plavuizenn van het Waagplein streelden, stond de Alk maarse jeugd, opgenomen in de grote padvinders-organisatie, al In carré opgesteld. Voorop de welpen in hun donkergroene truien, daar achter de verkenners en vervolgens de voortrekkers. Ook een groep zee verkenners gaf acte de presence. Onder de geijodigden, die bij dit gebeuren aanwezig waren, bevon den zich de leden van het Groeps- comité, de districts-aalmoezenier Rector v. d. Hoek, de aalmoezeniers der verschillende groepen en leden van Afdelings en plaatselijke com missies. Om kwart voor acht arriveerde de burgemeester op het Waagplein die zich bij de genodigden rond de vlaggemast voegde. De districtscommissaresse, Mej. C. Smit, opende met-de horderoep der welpen waarna de jonge volge lingen van Baden Powell over het plein stoven. Nu was het grote mo ment van het hijsen der vlaggen aangebroken. Onder plechtige stilte kwamen langzaam onze nationale vlag, de Alkmaarse stedevlag en de St. Joris-vlag omhoog. Na een inspectie door de burge meester, Mr. Dr. H. J. Wytema, in gezelschap van de beide districts commissarissen P. Nieuwenhuysen en C. Th. Kerklaan, verricht, hield de burgemeester een korte toe spraak waarin hij sprak over de betekenis van de figuur van St. Joris. Mr. Dr. Wytema bracht de middeleeuwse geschiedenis van het gevecht van St. Joris met de draak in toepassing op het leven van de mens, die wel niet tegen draken, maar tegen andere gevaren moet strijden. De padvinderij helpt de jonge mannen om het ideaal van St. Joris, de ridderlijkheid en hulpvaardig heid, levendig te houden. Daarom heeft deze figuur voor een ieder, die deze deugden waardeert, bete kenis. Districtscommissaris Nieuwen huysen las daarop de welpen en de verkennerswet voor. gevolgd door de St. Jorisboodschap. De treffende plechtigheid, die door vele belang stellenden werd bijgewoond, werd besloten met het padvinderslied: „Hoort, zegt het voort". SPELING DER NATUUR ALKMAAR. Gisterenmiddag werd door een paar Alkmaarse jongens aan ons kantoor een tul penbol bezorgd, die een eigenaar dige speling der natuur vertoonde. Op de bol waren twee stengels, die als een Siamese tweeling aaneenge groeid waren. Op iedere stengel stond een witte bloem, waarvan er één een dubbele stamper en een dubbel aantal meeldraden bevatte. Ook de bloem was samengesteld uit een dubbel aantal bloemdraden. Een curiositeit, die. naar ons voor komt, wel niet vaak te zien zal 'zijn. WIJ BRENGEN een SCHOONHEID in En vergelijkt U onze prijzen eens. Dan .koopt U ZEKER bij ons Ridderstraat 17 Alkmaar Cinema Americain De onbekende zanger Het programma opent deze week met een buitenlands journaal, waarna 'n interessant filmpje over ambacht en techniek in Frankrijk, waarin we vele handwerkslieden aan de slag zien. Huisnijverheid en fabriekswerk worden tegenover el kaar gesteld en hoewel we de klok in vele opzichten niet meer terug kunnen stellen, valt er toch in de eenvoudige, vaak smaakvolle pro ducten der handenarbeid veel te waarderen. In de hoofdfilm zingt Tini Rossi die we ditmaal zien als kellner in een café die zijn geheugen kwijt is, schone liederen, die een reizend filmoperateur er toe brengen, met hem een tournee te beginnen. Op deze tocht, die eindigt in beroemde theaters, krijgt de brave zanger z'n geheugen bij stukjes en beetjes te rug en wordt hij tot de vrouw ge bracht, die hem eens dierbaar was. Er zijn spannende momenten in de film, prachtige natuuropnamen en zeer mooie panorama's, maar om de luchtige sfeer, die soms zelfs a-moreel wordt en door de hele film voelbaar is, alsmede om een aantal totaal overbodige badscenes, achten wij deze film voorbehouden voor volwassenen. Victoria-Theater Motorduivels Een verhaal over speedway-rij ders, die zo vreselijk deze sport verafgoden, dat ze alles, zelfs per soonlijke belangen, uitschakelen. Ook in deze film zet Bill Fox, de gevierde renner, zelfs zijn huwe lijksgeluk op het spel. Hij verliest de goede richting, maakt de oorlog mee als soldaat, keert terug, pro beert het weer op de baan, maar zijn vrouw is toch degene, die hem zijn foutieve handelwijze doet in zien en natuurlijk wordt het een happy end. De film is erg geforceerd en vaak onsamenhangend. Motorrace liefhebbers kunnen misschien des ondanks toch nog genieten. Vooraf interessant binnen- en buitenlands nieuws en 'n zeer interessante film over de huidige toestand in Pales tina. Alkmaars Bioscoop Theater De man met de zweep De film van deze week is weer echt zulk een geschiedenis uit het Wilde Westen. Een man, die op alle mogelijke manieren probeert een soort koning te worden, waarbij hij de medewerking heeft van diverse obscure elementen en een oneerlij ke sheriff. Maar de man met de zweep zet hem lelijk de voet dwars en het eind van de geschiedenis is, dat de schurken hun straf niet ont lopen. Niet alleen revolvers spre ken hier een woordje mee, maai ook de vuisten. Het voorprogram ma bevatte, behalve het nieuws, een interessante film over het fok ken. afrióhten en lopen van wind honden. „CHRISTOPHER BLAKE" ALKMAAR E: behoort cr.tge moed toe, om de echtscheiding, een der grootste kwalen van deze na oorlogse tijd tot onderwerp te ma ken van 'n toneelspel. De Amerikaanse schrijver Moss Hart heeft dit aangedurfd, maar over de wijze waarop hij dit onder werp aan de orde gesteld heeft en zijn thema heeft uitgewerkt, kun nen wij niet enthousiast zijn. Het is dan ook niet de inhoud van het stuk, dat ons deze avond het meest boeide; dat deed ons het frappant goede spel van de nog jonge Jan Velzeb'oer als Christo pher. Mr, Hart stelt het huwelijk voor louter als 'n verbond van twee mensen voor het leven. Hij graaft niet diep in de essentiële beteke nis ervan. Dat het huwelijk 'n fac tor is in Gods' scheppingsplan en daardoor van sacramentele waar de is, dat roert hij zelfs niet aan. Voor hem is alleen het kind één kind de rem die de ouders ervan mbet weerhouden, te schei den. Dat er nog andere motieven zijn. die voor de onverbreekbaar heid van het huwelijk pleiten,, wordt door de schrijver vergeten. Welke argumenten hij dus zou aan voeren in een kinderloos huwelijk, weten .wij niet. Dit is 'n zwakke zij van het stuk. Ook de vorm, waarin hij de stof behandelt, deed ons vreemd aan. De tussen-scènes, waarin de kin derlijke fantasieën van de opge jaagde jongen ten tonele gebracht worden, waren niet altijd even aanvaardbaar. Daarbij kwam, dat b.v. de Truman-scène bepaald ram melde. Bewondering hebben we voor het uitstekende spel van Jan Velzeboer, die hier wellicht zijn eerste grote rol kreeg. Opvallend was zijn ver antwoorde gelaatsexpressie, ge steund doör juiste gebaren, 'n Zeer groot aandeel had hij in het succes van deze opvoering, waar verder Rie Gilhuys en Joan Remmelts door fijn-genuanceerd spel het hunne toe bedroegen. Vooral Remmelts gaf aan de psychologische conflicten 'n gevoelvolle uitbeelding. Van de vele bijrollen noemen wij Louis de Bree als de vaderlijke rechter, Richard Flink in zijn drie dubbele rol van schoolhoofd, op zichter van het armenhuis en droomrechter. Gerard Schild bleef als Truman verre onder de maat. Een extra pluimpje verdient de onzichtbare toneelmeester voor de vlotte wijze waarop hij de veelvul dige décorwisseling tot stand bracht. FR. O. R.K. Wandelsoortvereniging H.V.Z. ALKMAAR. Zondag a.s. is er weer een wandeltocht in Alkmaar. Deze tocht is uitgeschreven door de w.s.v. ,,De Kaaskoppen". Dege nen die mee willen lopen en zich nog niet hebben laten inschrijven, kunnen dit Zondag bij de start nog doen, We starten om 12 uur, dus allen present om 11.45 bij de Ste delijke muziektuin. Neem vooral de wandelboekjes mee. Denk Zondag ook even om de contributie. Passiespelen Tegelen ALKMAAR. Ruim 600 per sonen hebben in 1946 deelgeno men aan onze reis naar Tegelen. Op Witte Donderdag j.l. zijn weer de spelers gekozen voor de spe len die volgend jaar weer zullen plaats vinden. Om ieder in de gelegenheid te stellen dit grote gebeuren te aan schouwen hebben wij nu reeds de regeling ter hand genomen. De datum van ons bezoek is in prin cipe vastgesteld op Zondag 23 Juli 1950. De kosten zijn begroot met inbegrip toegang passie-spe len 1ste rang op f 15.50 per per soon, maar men kan dit bedrag in gedeelten betalen, door een door ons ontworpen spaarsysteem Wel verzoeken wij de eerste stor ting, zijnde tenminste f 1.— per persoon, zo spoedig mogelijk te doen. De rest van het bedrag kan men in gewenste termijnen beta len. Verdere inlichtingen bij de Commissie R. J. Scheltinga, Drui- venlaan 33, Alkmaar. SCHOOLWEDSTRIJDEN 1949 Programma Handbalwedstrijden Meisjes Groep I: 1. H.B.S. I; 2. Handelsschool; 3. Kweekschool; 4. Midd. Meisjes school Bergen; 5. U.L.O. Alkmaar 1; 6. Gymnasium; 7. U.L.O. Bergen I; 8. Huishoudschool; 9. Chr. U.L.O. Alkmaar I. Groep II: I. U.L.O. Bergen II; 2. U.L.O. Alkmaar II; 3. Chr. U.L.O. Alkmaar II- 4. H.B.S. II. Maandag, 25 April 1949 Sportpark Alkmaar 10 uur; B. KweekschoolMidd. Meisjesschool Bergen; C. U.L.O. Alkmaar I—Gymnasium. 11 uur; D. U.L.O. Bergen I— Huishoudschool; E. H.B.S.Chr. U.L.O. Alkmaar I; F. Winn. B— Winn. C. 12 uur: G. Winn. D.Winn. E; H. U.L.O. Bergen II—U.L.O. Alk maar II; I. Chr. U.L.O. Alkmaar II H B S II Zaterdag, 30 April 1949. 11 uur: Winn. F.Winn. G. II.50 uur: Winn. H.Winn. J. INGEKOMEN PERSONEN (Van 21 Maart t/m 1 April). ALKMAAR. G. L. M. H. Wanna, uitgever, R.K., van Amsterdam riaar Mient 11; P- Hop, zonder, G.L., van Mühldorf am Inn (Did.) naar Oude gracht 104 c; C. M. Schouten, zon der, R.K. van Heiloo naar Wage- makerstraat 14; H. Meyer, mees terknecht betonfabriek. Geref., met gezin van Alphen a.d. Rijn naar Zeglis 96; H. Schra, bewaker, van 'Heiloo naar Uitenboschstraat 103; A. C. Cazander, R.K. religieuse, van Delft naar Emmastraat 12; M. B. Rooze, R.K. religieuse, van Den Haag naar Emmastraat 12; D. Kruyt, inpakster, van Heiloo naar Lindegracht 37 a; A. P. Insing, dienstbode, R.K.. van Bergen naar Boterstraat 9; G. Ooyevaar, R.K. religieuse, van Delft naar v. Ever- dingenstraat 18; G. Poelstra, teke naar P.T.T., Geref., van Haarlem naar Tuinstraat 11; D. Sluis, ar beider, N.H., van Sint Pancras naar Veerstraat 1; G. A. Suman, contro leur, N.H., met gezin van Haarlem naar Corfstraat 30; F. W. Meydam leeraar. N.H., van Eindhoven naar Macl. Ponstraat 7; F. Slooten, lood gieter, N.H., van Apeldoorn naar Hooftstraat 13; K. Vellinga, kan toorbediende, met gezin van Ber gen naar Dr. Schaepmanplein 15 A. Ditmarsch, verpleegster, N.H., van Amsterdam naar Wilhelmina laan 11; A. L. Kraay, telefoniste, Geref, van Wieringermeer naar Houtweg 6; Joh. van de Leur, ser geant; geschutmaker, R.K,. van Den Helder naar Baansingel 15; A, M. Bakker, hulp i.d. huish.', Rem., van Groningen naar Wilhelminalaan 11; J. C. Iepenga, adj. commies N.S., van Bergen naar Corfstraat 40; E, M. Indri, dienstbode, R.K., van Am sterdam naar Eikelenbergstraat 9; R. HasterVisser, van Amsterdam naar Veerstraat 1. Vertrokken personen Van 48 April T. Driessen, dienstb., van v. d. Kaaystraat 19 naar Zeist; J. C, Kernekampv. Uitert, verkoopster, van Kennemerstraatweg 155 naar Haarlem; W. L. M. van Berkum, monteur, R.K., van Lyceumstraat 29 naar Hoorn; E. WiesenerHijlkema, R.K., van Nieuwesloot 59 naar Oudorp; M. C. H. van den Heuvel— Vernooij, R.K., van Cabeljauwstr. 2 naar Utrecht; K. Selie. filmoper. van Oudorperdijkje 2b naar Apel doorn; D. Bakker, zonder, N.H., met echtg., van Metiusgracht 8 naar Bergen; J. P. Kuyper, werktuigkun dige, met gezin, van Pr. Hendrik straat 8 naar Beverwijk; J. Frank fort—1Twisker, van Forestusstr. 11 naar Amsterdam; W. H. G. Reijn- tjes, ass. res., R.K., van Rozenstr. 37 naar Batavia; A. J. W. Baas, zonder, met gezin, van Heiloërdijk 31 naar Bergen; H. M. Verbeek, huishoudster, van Breedstraat 25 naar Heerhugowaard: V. Schaper, dienstb., van Emmastraat 89 naar Grootebroek; N. Bolweg, aannemer, van Forestusstraat 2, naar Pretoria, Zuid-Afrika; G. Bakelaar, grond werker, van Blaeustraat 20 naar Den Helder; C. F. BreriKman, ai'ts, met gezin, van Wilhelminalaan 21 naar Bunnik; C. M. Klinkenberg, verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Zaandam; A. J. van Noort, dienstb., van Irisstraat 1 naar Ber gen; J. C. V, Meischke, Off. van J.. N.H., met gezin, van Wilhelrfina- laan 3 naar Bergen; G. G. de Vries, van Polderstraat 6 naar Mr. Cor nells, Indonesië; A. MettesBerk hout, R.K., van Lindegracht 33 naar Warmenhuizen. f Het kan toch voor niemand te veel moeite zijn, om door een eerste of een herhaalde geldelijke bijdrage blijk te geven van zijn liefde voor de Paus? Nederland moet bijeenbren gen het benodigde bedrag voor een moderne pauselijke radio-installatie. Wij wijzen U vier wegen aan. 1. Door overmaking op Theodoor Gilllsen's Bank, Nieuwe Doelenstraat Amster dam. 2. Door overmaking op giro 553.000 Radio Anno San to, Amsterdam. 3. Per postwissel, met ver melding Radio Anno Santo, Amsterdam. 4. Door een bedrag aan postzegels beneden f 1.(bo ven de verschuldigde port) te plakken aan de adreszijde van een briefkaart en deze te zenden aan Radio Anno Santo, Amsterdam. V.J Oranje Vereniging Bergen BERGEN. Programma voor Koninginnedag 1949 en Herdenking van' de Bevrijding 4 en 5 Mei 1949, 29 April: Begin van de Etalage wedstrijd. Jury; de heren J. de Wit, Th. Verburgt en Th. Verbeij. Biljet ten voor de publieksprijzen zijn gratis verkrijgbaar bij de deelne mende winkeliers. 30 April: 10.00 Aubade van Ber gen's Harmonie op het terrein van' de Ruïnekerk. Toespraak van de Burgemeester. 13.30—17.00 uur Vertoning van Oranje- en kinder films voor de hogere klassen van de Lagere Scholen, in de Rustende Jager. 14.00 Kinderfeest in Duin- vermaak voor de lagere klassen v. de Lagere scholen. 21.00 Fakkelop tocht langs de volgende route: Par keerterrein Karei de Grootelaan Kerkstraat Dorpstraat Kruis weg Ruïnelaan Raadhuisstr. Breelaan Stationstraat Prinsesselaan Vijvèrlaan Rus- senweg Oldenburglaan Par keerterrein. Per vereniging worden gratis 10 fakkels beschikbaar gesteld. 4 Mei: 18.00 EiEnde Etalagewed strijd. Van alle openbare gebouwen worden de vlaggen halfstok gehan gen. terwijl aan de ingezetenen ver zocht wordt alsdan ook halfstok te vlaggen. 18.30 Ruïnekerk: Ds. A. B. Bekius, Herdenkingsdienst. 18.30 ..Rehoboth" Dr. van Peltlaan: Ge bedsure. Ds H, M. E. Bremer en Ds. J. H. Telkamp. 19.00 R.K. Kerk: Godsdienstoefening ter herdenking van de overledenen in de oorlog. 19.30 Stille Tocht vanaf het gemeen telijk parkeerterrein aan de Karei de Grootelaan naar de begraafpl., ter herdenking van hen, die voor ons in de strijd vielen. Toespraken worden niet gehou den, de weg wordt te voet in vol komen stilzwijgen, zonder vlag of vaandei afgelegd. Aan de nabe staanden der gevallenen wordt ver zocht aan het hoofd van de stoet te lopen. Bloemenhulde op de be graafplaats door de deelnemers. 20.00 Twee minuten stilte. Daarna gezamenlijke terugtocht naar de Bevrijdingsboom in 't Van Reenen park. 20.45 Onthulling aldaar van 'n gedenksteen en herdenking van de Bergenaren, dié als slachtoffer van het verzet zijn gevallen. 5 Mei: 7.45 R.K. Kerk, H. Mis uit dankbaarheid en voor de bevrij ding. 20.00 Muziekuitvoering van Bergen's Harmonie. Vaderlandse liederen. Toespraak van de Burge meester.' Voordracht: G. J. Stock- mann. 21.30 Uitreiking der prijzen voor de Etalage-wedstrijd in de Rustende Jager. Aan de ingezetenen wordt ver zocht Donderdag 5 Mei te vlaggen. GEMEENTERAAD LIMMEN De Raad van de Gemeente Lim- men kwam in openbare zitting bij een. Afwezig was de Heer Leijen. Een voorstel tot aangaan van een 50-jarige annuiteitslening van f 17.000,met de Bank voor Ne derlandse Gemeenten voor de bouw van de hoofdonderwijzerswoning werd goedgekeurd. Met de voorgestelde nieuwe sala risregeling voor gemeentesecreta rissen, kon de raad zich niet ver enigen, aangezien hier déze functie met het ambt van Burgemeester is samengevoegd, waardoor de jaar wedde gekort wordt met 640, Hierna volgde een aanvulling in de Algemene Politie-verordening, door het invoegen van een aantal bepalingen, ter voorkoming van brandgevaar. Goedgekeurd werd een aan te brengen wijziging in de begroting 1948. Bij de rondvraag vroeg de Heer Pepping naar het bouwvolume in onze gemeente. Uit het antwoord blijkt dat het bouwvolume voor 1949 vol is, door de bouw van de noodwoning van de Heer Metselaar.. Doch men vertrouwt er op dat in de maand Mei nog een toewijzing te verwachten is. De Heer Kroone vond het jam mer dat er in de Gemeente nog steeds onfris ruikende beken lig gen, hij zag da§r graag verande ring in. Hierna zal gekeken wor den. DE BLOEMBOLLENVELDEN Aanbevolen route voor bezoekers LIMMEN. De bloembollenvel- den, die de vorige week er al prach tig bijstonden en velen tot een tocht langs de kjeurige velden noodden zullen ook dit weekend weer in hun volle glorie te bewon deren zijn. Weliswaar zijn er enke le velden gekopt, doch de hyacin then zijn verder uitgekomen en hebben de opengevallen plaatsen uitstekend aangevuld, zodat Lim- men en omstreken zeker een der mooiste plekjes bezitten. Een aan bevolen route is vanuit Heiloo ko mend de Rijksweg volgen, de Mid denweg over. De Dusseldorperweg en Visweg. De omgeving van Eg- mond, waar verscheidene velden te bewonderen zijn biedt ook een kleurrijk aspect en menig fleurig veld ligt er aan de duinrand ver scholen, doch een aaneengesloten tapijt zal men er niet vinden, zo als dat in Limmen het geval is. UITVOERING \.X.V. EGMOND AAN ZEE. De Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer bood haar leden na de Paasdagen een gezellige avond aan, om de band met de leden te versterken. Gezien het groot aantal leden moesten hiervoor 3 avonden gereserveerd worden. Het was een goede ge dachte hiervoor het gezelschap van de bekende radio-artist Frans Du- mée uit te nodigen. Burgeemester Niele heette. als voorzitter der V.V.V., Dinsdagavond bij het eerste optreden van Fr. Du- mée de aanwezigen welkom en ver heugde zich er over dat de zaal tot de laatste plaats bezet was en ook de volgende avonden alles volgeboekt was. Hij weer er op, dat de V.V.V. de ziel van de badplaats is en aller steun verdient. Na een vrij zwak begin, bracht hierna Frans Dumée, als de glazen wasser, met een grap en een klinkslag over de U.N.O., spoedig de juiste stemming er in en vanaf dat moment boeide de revue „Hol der de Bolder" het publiek tot het middernachtelijk uur. Het leeuwendeel van het succes komt zeker op rekening van Frans Dumée zelf, die onovertroffen was in zijn schetsjes, liedjes, grapjes, praatjes, ja wat niet al. Naast hem viel ook het optreden van Greetje van Schaick zeer te loven, die op levendige en geestige wijze ver schillende levensliedjes zóng en daarmede tevens voorlopig af scheid nam, omdat zij de volgende week voor een half jaar voor de NIWIN naar de militairen in In donesië gaat. Jaap Molenaar begeleidde aan de piano, terwijl de dames-Matadors ter afwisseling enkele accordeon nummers op zeer virtuose wijze ten gehore brachten. Waar Frans Dumée bovendien telkens de V.V.V. wist in te scha kelen en naar voren te brengen, hetgeen zeer in de smaak viel, was het én voor de artiesten én voor de V.V.V. een buitengewoon geslaagde avond, die inderdaad het doel, de band tussen de leden te versterken, ten volle heeft bereikt. In de pauze werd een geslaagde verloting gehouden, met werkelijk zeer goede prijzen, terwijl de heer Koeman toelichtte, dat voor de eer ste avond speciaal de leden uit Eg- mond aan den Hoef waren uitge nodigd, omdat deze in het alge meen minder van de V.V.V. profi teren dan de leden uit Egmond aan Zee. Toen het middernachtelijk uur was aangebroken, dankte burge meester Niele allen voor deze ge zellige. geslaagde propaganda- avond. met welk dankwoord allen met luid applaus instemden. De gemeenteraadsverkiezingen EGMOND-BINNEN. Naar wij uit bevoegde bron vernemen, zal in onze gemeente de verkiezing voor het raadslidmaatschap gehouden worden op Donderdag 9 Juni a.s. Tot dusver is Egmond de enige gemeente, waar op die datum ver kiezingen worden gehouden. Groslijststemming AKERSLOOT, Daar er bij de groslijststemming van 10 April j.l. een abuis is ontstaan in de telling, laten wij U hier de definitieve uit slag volgen: M. J. Groot 335 stem men, A. Leijen 360, P. Putter 328, C. Schoon Szn. 293, P. Schouten Sr. 301, C. J. Schut 301 en Jac. Swart 312. Bij de hertelling bleek dus dat de heren Schouten en Schut beiden evenveel stemmen hadden, met het gevolg, dat tussen hen geloot moest worden. Met de loting' is no. 5 toe gevallen aan de heer P. Schouten, zodat de candidatenlijst er nu als volgt zal uitzien: 1. A. Leijen. 2. M. J. Groot, 3. P. Putter, 4. Jac. Swart, 5. P. Schouten, 6. C. J. Schut en 7, C. Schoon Szn. MEERVOGELS-NIEUWS AKERSLOOT. Morgen speelt Meervogels A I zijn eerste promo tiewedstrijd en wel uit tegen IEV I. Zondag j.l. hebben beide degradan ten tegen elkander gespeeld in Am sterdam. I.E.V. stond met de rust met 40 voor, maar ABIM slaagde er in om de stand gelijk te maken en even voor het einde scoorde IEV het winnende doelpunt. Dus wij zouden zo zeggen: geen sterke ver dedigingen, of goede voorhoeden. Maar vier doelpunten tegen een achterhoede als van Meervogels is direct niet klaar. Meervogels vertrekt met 3 bussen naar Watervliet, het prachtige ter rein van VVB en de supporters van M, zullen zich ook ditmaal niet on betuigd laten en dan twijfelen wij er niet aan, of de uitslag valt in 't voordeel van Meervogels uit. Het vertrek is bepaald voor bus I om 1,30 voor spelers, bestuurs en vaste supportérs. De andere twee bussen vertrekken om 2 uur, na de wed strijd van het 2de, dat een Gouden Kruiswedstrijd speelt om 12 uur, tegen Zaandijk IV. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: OVERWEGEND ZONNIG Vannacht weinig wind met tegen zonsopgang vorming van plaatse lijke mistbanken. Morgen overdag droog en Overwegend zonnig weer met matige w'nd tussen Zuidwest en Zuid, een leis hogere tempera tuur dan vandaag. (Adv.) 25 JAAR BESTUURSLID De heer Boskamp gehuldigd St. PANCRAS. Donderdag avond j.l. vergaderde in café Bouw- stra „Het Witte Kruis", afdeling Sint-Pancras, In zijn openingswoord betreurde de voorzitter de geringe opkomst. In overweging nemende, dat bijkans 500 gezinnen van onze vereniging lid zijn, had hij- een be tere bezetting verwacht. In het bij zonder heette hij Zr. van Noppen, de wijkverpleegster, welkom. Hierna feliciteerde voorzitter de Vries de heer J. Boskamp met zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid dezer vereniging en bood hem een bloeiende hortensia aan. Boskamp dankte met een kort woord en hoopte nog vele jaren de vereni ging te mogen steunen. Hierna werd het verslag van een vergadering van de Noord-Holland se Bond, welke op 14 Dec. '48 te Amsterdam werd gehouden, voor gelezen. In deze vergadering was de pensionering van de wijkzus ters behandeld, welk punt na wei nig tegenstand werd aangenomen. Op deze vergadering waren af gevaardigd: Zr. van Noppen en D. Bruin. Uit het financiël jaarver slag van de secr.-penningmeester bleek, dat het kassaldo op 1 Jan. '49 bedroeg (zonder wijkverpleging) ƒ269.04. Het kassaldo van de wijk verpleging apart bedroeg ƒ301,97. Tevens zijn er nog gelden op de Boerenleenbank. De voorzitter dankte de secr. voor zijn uitgebreid jaarverslag. De commissie tot nazien der re kening, had bjj monde van de heer P. de Kraker, alles in de beste or de bevonden. Voor 1949 werden be noemd D. de Vries en P. de Kraker. Bij de rondvraag deed de voorzit ter De Vries het voorstel om inlich tingen in te winnen aangaande het nieuwe rijdende röntgen-apparaat teneinde een bevolkings-onderzoek te houden aangaande de T.B.C.. De vergadering gaf het bestuur de machtiging om dit plan in de om liggende gemeenten te bespreken. De kosten van zulk een apparaat bedragen ƒ50.000,Tevens zal nog een poging gedaan worden om een E.H.B.O.-cursus op te richten voor de a.s. wintermaanden. Ledenvergadering Hugo-Boys HEERHUGOWAARD-NOORD. Zaterdagavond a.s. zal er om half acht een ledenvergadering van de R.K.V.V. Hugo-Boys worden ge houden in Café Jac. Groenland. Verwacht worden alle leden, ad- spiranten-leiders en de leden van de supportersclub. De belangrijke agendapunten zijn: bespreking 15-jarig bestaan, verlo ting en training. Verloren WARMENHUIZEN. Verloren tussen Woudmeer en Warmenhui zen: lederen actetas met donker bruine pantalon en bruin gestreept overhemd, motorbinnenband met bandenlichter. Verloren: een heeren polshorloge. Inlichtingen bij de politie. Toneelclub K.A.B. trad op N. NIEDORP. In de zaal SJij- kerman onder Nieuwe Niedorp, trad de toneelclub van de K.A.B. op met 't blijspel: „De Gebroeders Deurzen en Co". De zaal was ma tig bezet, vooral omdat men geen bus liet rijden, waardoor zeer ve len in de onmogelijkheid waren te komen. De meeste spelers kwamen voor de eerste maal op het toneel en hun prestaties waren niet onver dienstelijk. Er zijn werkelijk goe de talenten onder en de regie was in veilige handen. De bezoekers, die gratis entree hadden, hebben volop genoten. Een spannende verloting droeg nog bij tot de prettige sfeer. Rest nog te vermelden, dat Pa ter Rector de Wit, geestelijk ad viseur, met een welkomst- en dankwoord opende en sloot en dat de paters Baselaar en Jutte als be langstellend enaanwezig waren. Alles bijeen: een mooie avond. Wat een mooi Nederlands woord is dat: Beloken Pasen! We sluiten morgen het Octaaf van Pasen. Maar nog niet de Paastijd. Nog is er gelegenheid om onze Paas-plichten te ver vullen. Bent u al te biechtte Communie geweest? Een goede katholiek doet dat van zelf. Maar er zijn helaas ook zoveel naam-katholieken in onze pa- ro'chies. En toch is ook voor hen dat wondere Evangelie van morgen, waarin Christus aan de Apostelen en hun op volgers de macht geeft, de zen den te vergeven. Wij hebben in onze biecht alleen te maken met God, met de Heilige Geest. Niet met de mens die de pries ter is. Wees niet bang om te biechten. God wacht met lief de op u! MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2