Nederlandse politie Twee bewindvoerders over „De Telegraaf" huldigt H.M. de Koningin Een jaar Europese economische samen werking in de Ridderzaal herdacht CHINA VECHT DOOR tot het bittere einde Vanaf Maandag tijdelijk meer vetspek en kookworst op de bon raagt Pasen Bijzondere zitting Raad van Advies Diplomaten toonden hun belangstelling Gesneuveld in Indonesië Clavan speelt- niet mee tegen Frankrijk De heren van Baarle en Sikkema Zei U iets Zondag Beloken Pasen Britse protestanten zijn verbolgen V Zaterdag 23 April 1949 IWACHT1NG r het K.N.M.I. te ran Zaterdagavond HD ZONNIG wind met tegen uilig van plaatse- Morgen overdag gend zonnig weer d tussen Zuidwest s hogere tempera s' EHANGSELS (Adv.) iESTUURSLID kamp gehuldigd ,S. Donderdag derde in café Bouw- te Kruis", afdeling i zijn openingswoord oorzitter de geringe rerweging nemende, gezinnen van onze rijn, had hij- een be- rerwacht. In het bij- hij Zr. van Noppen, 'ster, welkom. •.eerde voorzitter de r. Boskamp met zijn um als bestuurslid ig en bood hem een -nsia aan. Boskamp en kort woord en le jaren de vereni- steunen. het verslag van een n de Noord-Holland- e op 14 Dec. '48 te ?rd gehouden, voor- :ze vergadering was ig van de wijkzus- welk punt na wei- werd aangenomen, rgadering waren af- van Noppen en D. ït financiël jaarver- secr.-penningmeester kassaldo op 1 Jan. mder wijkverpleging) assaldo van de wijk- art bedroeg ƒ301,97. r nog gelden op de k. De voorzitter voor zijn uitgebreid e tot nazien der re- j monde van de heer alles in de beste or- Voor 1949 werden be rries en P. de Kraker, aag deed de voorzit- et voorstel om inlich- rinnen aangaande het ide röntgen-apparaat bevolkings-onderzoek igaande de T.B.C.. De »af het bestuur de i dit plan in de om eenten te bespreken, n zulk een apparaat )00,Tevens zal nog idaan worden om een s op te richten voor rmaanden. dering Hugo-Boys 3W AARD-NOORD. 1 a.s. zal er om half ?nvergadering van de 0-Boys worden ge- fé Jac. Groenland. 'orden alle leden, ad ers en de leden van de jke agendapunten zijn: 1-jarig bestaan, verlo- ing. /erloren UIZEN. Verloren meer en Warmenhui- actetas met donker- on en bruin gestreept notorbinnenband met Verloren: een heeren 1 bij de politie. ib K.A.B. trad op RP. In de zaal SJij- aer Nieuwe Niedorp, elclub van de K.A.B. jspel: „De Gebroeders Co". De zaal was ma- oral omdat men geen sn, waardoor zeer ve- inmogelijkheid waren spelers kwamen voor taal op het toneel en ies waren niet onver- Er zijn werkelijk goe- onder en de regie was tanden. De bezoekers, ntree hadden, hebben iten. Een spannende -oeg nog bij tot de ;r. te vermelden, dat Pa- de Wit, geestelijk ad- :t een welkomst- en opende en sloot en dat jselaar en Jutte als be enaanwezig waren, ten: een mooie avond. i mooi Nederlands iat: Beloken Pasen', i morgen het Octaaf Maar noq niet de Jog is er gelegenheid aas-plichten te ver- nt u al te biecht, te qeweestEen goede doet dat van zelf. ijn helaas ook zoveel iolieken in onze pa- In toch is ook voor wondere Evangelie en, waarin. Christus postelen en hun op- macht geeft, de zen- •rgeven. Wij hebben echt alleen te maken met de Heilige Geest, le mens die de pries- »es niet bang om te God wacht met hef- MARCUS. (Van onze eigen redactfur) Met bloemen, muziek en een défilé, dat ruim een uur in beslag nam, heeft de Nederlandse gemeentepolitie Vrijdagmorgen haar aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis gedemonstreerd. Op de klok af elf uur stelden zich 500 dienaren van Hermandad, zan gers van „Euterpe", het hoofdstedelijk politie-zangkoor, aan gevuld met de koren uit Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Enschede en Apeldoorn, op voor het Paleis Soestdijk, waar H.M. Koningin Juliana zich met de drie prinsesjes had opgesteld om een aubade in ontvangst te nemen. Namens de gezamenlijke politiecorpsen bood de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, de heer H. A. J. G. Kaasjager, de Koningin een bloemenmand aan. Op een sein van de Amsterdamse hoofdcommissaris Kaasjager nam de dirigent van het hoofdstedelijk politie-zangkoor, F. J. Sicking, de dirigeerstok op en enkele tellen later klonk een plechtig Wilhelmus in de frisgroene tuin van het pa leis. Een pracht van een bloemen mand werd daarna door de ere voorzitter van „Euterpe", welke de ganse demonstratie had georgani seerd, aan de Koningin aangeboden. „U moet dit zien als een aanhanke lijkheidsbetuiging van de Neder landse politiezeide de hoofdcommissaris Kaasjager in een korte toespraak. De prinsesjes lach ten en keken met grote ogen naar de bloemenweelde. Daarna zong het koor nog het „Domine Salvam Fac", waarna de politie-muziekcorpsen uit 19 steden zich gereed maakten voor het grote défilé. Stuk voor stuk marcheerden de corpsen onder pit tige marstonen langs het bordes. De Koningin groette elk onderdeel, ook- Prinses Beatrix, die naast haar moeder stond, knikte de voorbij trekkende politiemannen toe. Voor de kleine Margriet duurde de de monstratie misschien wat al te lang. (Van onze eigen redacteur) Op 5 Juni 1947 legde George Marshall de grondslag voor het Europese Herstel Programma: In een rede te Harvard zei hij o.m.: „Het is logisch dat de Verenigde Staten al het mogelijke doen om behulpzaam te zijn bij de terugkeer van normale eco nomische verhoudingen in de wereld, zonder welke geen politieke stabiliteit en vrede kan bestaan". Het antwoord op deze histo rische rede bleef niet lang uit. Een maand later kwamen de Europese landen te Parijs bijeen en na intensieve besprekingen in de regeringen van 16 naties kwam op 16 April 1948 een verdrag voor Europese economische samenwerking tot stand. voor eenleder vanzelfsprekend dat permanente economische samenwer king in Europa een onafwijsbare voorwaarde is voor herstel en wel vaart. Hij achtte het waarschijnlijk, dat binnen niet al 'te lange tijd ver tegenwoordigers van een West- Duitse regering aan het werk in Parijs rechtstreeks zullen deelné- men. Geconstateerd mag worden dat de Europese organisatie gedurende het eerste jaar van haar bestaan op alle belangrijke punten tot una nieme besluiten kwam, waardoor ook werd voorkomen dat zij een platform werd, waar politieke te genstellingen voor de wereld-opinie werden gedemonstreerd Blijvende samenwerking met de V.S. ook na 1952 kan grote perspectieven bieden; regering en bedrijfsleven moeten elkaar nog sterker dan thans terzijde staan. De voortgang op het meer beperkte terrein van de Benelux bereikt, geeft het vertrouwen dat ook de grote taak in de Europese samen werking tot een goed einde zal worden gebracht. Na het officiële gedeelte van de herdenkingsbijeenkomst volgde een receptie, die de diplomaten en poli tici gelegenheid bood op meer on gedwongen wijze de problemen van de dag te bespreken. J. T. Onze regering benoemde een com missaris voor het Europese Herstel Programma in de persoon van dr. H. M. Hirschfeld, die belast is met de algemene ambtelijke* leiding in de werkzaamheden betreffende de uitvoering van het hulpprogram in Nederland. In verband met het zeer grote belang dat voor het bedrijfs leven bij de Marshallhulp op het spel staat, werd een Raad van Ad vies benoemd, onder leiding van de Regerings-commissaris. Deze Raad van Advies heeft gis teren in een bijzondere zitting de eerste verjaardag van de onderte kening der Parijse overeenkomst herdacht. Dit geschiedde te 's Gra- venhage in de Ridderzaal. Op een plaats dus die ten nauwste met de geschiedenis van land en volk is verweven en daarom zo juist geko zen was, omdat de stap die een jaar geleden werd gezet, door de geschiedschrijvers ongetwijfeld een maal van de grootste betekenis voor ons na-oorlogs economisch her stel zal worden geboekstaafd Een uitgelezen gezelschap woon de de zitting bij, waardoor de ge wichtige gebeurtenis van een jaar geleden in het juiste licht werd ge steld. Daar waren onze ministers Van Schaik Götzen, Joekes, Mans- holt, Spitzen en Stikker, talrijke leden van liet Corps Diplomatique waaronder de Amerikaanse ambas sadeur Herman Baruch, de E.C.A.- Missie onder leiding van Alan Va lentine,, leden van de Staten-Gene- raal en de Secretarissen-Generaal van alle departementen. Op deze bijeenxomst werden twee redevoeringen uitgesproken. De heer E. Kupers, lid van de Raad van Advies voor het E.ri.P. belichtte de steun die de bonafide vakbewe ging uit de samenwerkende landen bij de uitvoering van het Marshall- Plan heeft gegeven; dr. Hirschfeld gaf een uiteenzetting van de poli tieke consequenties en van de maat regelen die nodig zijn om in 1952 een levensvatbare Europese econo mie tot stand te brengen. De geschiedenis heeft geleerd wat de gevolgen kunnen zijn, wanneer millioenen werkloos zijn en in leed en zorg verkeren. Daarom verleende de vakbeweging in Europa haar medewerking om de Marshall-hulp aan de verwachtingen te doen be antwoorden. De heer Kupers her innerde aan de oprichting van een adviserend lichaam, samengesteld uit vertegenwoordigers van de in ternationaal georganiseerde vak bonden, dat door de Organisation for European Economie Cooperation als officieel orgaan is erkend. De heer Kupers vroeg zich af waarom Rusland heeft geweigerd zijn me dewerking aan het Plan te verle nen en kwam tot de conclusie dat dit land de economische wederop bouw niet wenst. „Verbetering van de levensstan daard moet gevonden worden in verhoging van de productie. Het verdient aanbeveling ook in ons land zgn. productie-comité's te stichten bestaande uit werkgevers en werknemers, wier taak het is te onderzoeken met welke middelen de opbrengst kan worden verhoogd. Terecht wordt van Amerikaanse zijde aangedrongen op een West- Europese samenwerking in alle takken van het bedrijfsleven, omdat in 1952 West-Europa op eigen wie ken zal moeten drijven. De inter nationale vakbeweging zal het hare bijdragen om het schone doel van een Verenigd Europa te bereiken." Dr. Hirschfeld verklaarde het De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 15 April 1949: serg. vliegtuig telegrafist D. H. Berkhout uit Rotterdam. Gesneuveld 20 April 1949: mar. 1 z.m. A. A. Suys uit Koewacht (Z.) Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 April 1949: sold. H. J, Pape uit Ouder kerk a. d. Amstel (gem. Nieu- wer-Amstel) Gesneuveld 5 April 1949: sold, le kl. A van Houten uit Amsterdam; sold, le kl. D. de Vries uit gem. Gorssel. Gesneuveld 7 April 1949: sold, le kl. J den Das uit Anna Pauiowna; serg. C A. Edens uit Groningen; sold. H van Hoogdalen uit Schiedam'; korp. E. Winsink uit Amers foort. Gesneuveld 8 April 1949: lelt- jhr. C. F. M. I. van Nis pen tot Pannerden uit Ren- kum. Gesneuveld 9 April 1949: majoor F. T. Venema uit Westerlee (gem. Scheemda'. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 5 April 1949: Man. sold. 2e kl. inf. L. Hino- naung. Overleden t.g.v. oor logsverwonding op 6 April 1949: Soend. sold.2e kl. inf. Amir Bin Dahari. Gesneuveld 6 April 1949: Soend. korp. inf. Naiksan. Gesneuveld 7 April 1949: Soend. sold. 2e kl. Ra den Pandji Bin Raden En- djong. Overleden t.g.v. oor logsverwonding op 8 April 1949: Nias sold. 2e kl. inf. Boejoeng Hari. Gesneuveld 9 April 1949: Landwacht sold. Adipariro, ailen uit Indonesië. DEN HAAG, 22 April. Naar het A.N.P. van de zijde van de keuze commissie van de K.N.V.B. ver neemt zal Clavan Zaterdagmiddag te Rotterdam niet tegen Frankrijk spelen, aangezien gebleken is, dat zijn enkelblessure, opgelopen in de wedstrijd tegen de Rode Duivels, nog niet volledig genezen is. Als reserves zijn opgeroepen de spelers van Overbeek (B.V.V.) en Bloe- mendaal (Go Ahead). De definitieve samenstelling van het Nederlandse elftal zal eerst Zaterdagmiddag worden bekend gemaakt. Berichten als zou de Harder in de plaats van Clavan in het Neder landse elftal worden opgesteld en dus niet de tour naar Bordeaux meemaken, zijn hiermede tegen gesproken. NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ Op. de eerste etage van een car- tonnage- en papierwarenfabriek aan de Egelantiersgracht te Am sterdam trachtte Vrijdagmiddag een jongeman spelenderwijs een 17-ja- rig meisje om haar middel te grij pen. In een poging om zich te weer te stellen pakte zij zich vast aan een dwarsbalk, die twee naar buiten openslaande deuren afgrendelde. De balk schoot los, de deuren zwaaiden open en het meisje viel van de eerste etage op straat. Ze kwam op haar linkerzij terecht, brak haar linkerarm en -been, kreeg voorts een bekkenfractuur en een hersenschudding en is in het Binnengasthuis ter verpleging op genomen. Sla-export door de lucht De sla-export door de lucht is op het ogenblik in volle gang. Hoewel met dit transport eerst korte tijd geleden is begonnen, werden reeds grote hoeveelheden door de lucht naar Engeland vervoerd. Zo bracht Aero-Holland in enkele weken reeds 120 ton van deze groente naar di verse luchthavens in Engeland. Be halve sla, maken ook komkommer en aardbeien deel uit van de lucht vrachten. De Persraad heeft in vervolge van zijn reeds eerder gepubliceerd besluit tot het treffen van een voor ziening in het bestuur van ,,De Telegraaf" tot algemeen bewind voerder over deze onderneming be noemd de heer IV, H. van Baarle te 's Gravenhage, thans lid van de Persraad. De heer van Baarle heeft zich bereid verklaard de leiding van het bedrijf voorlopig op zich te nemen ter vestiging en consolide ring van normale toestanden ter drukkerij. Hij zal worden bijgestaan door een technisch bewindvoerder. Als zodanig is benoemd de heer J. Sikkema te Amstelveen. Aangezien de bewindvoerders voor hun beleid verantwoording verschuldigd zijn aan de Persraad, zal de heer van Baarle voor de duur van zijn be wind niet fungeren als lid van dit college. De heer W. H. van Baarle werd in 1900 te Delft geboren. Hij was lange tijd verbonden aan het Uit geversbedrijf „De Spaarnestad" te Haarlem. De heer van Baarle is een expert op het terrein der reclame. Samen met de heer Hollander schreef hij een boek op dit gebied, getiteld: „Reclame kunde". In 1945 richtte hij de N(ederlandse) Otrga- nisatie) T(ijdschrift) U(itgevers) op. waarvan hij voorzitter werd. Hij was een van de eersten, dia hier te lande de functie van ,,PuJ blic Relations Officer" uitoefende. De heer van Baarle, die in het verenigingsleven en in voetbalkrin gen een bekende figuur is, maakt ook deel uit van de commissie- Pompe, welke de perswet voorbe reidt. Verder heeft hij zitting in de adviescommissie voor de toewijzing van deviezen aan de pérs Geruime tijd maakte hij deel uit van de R(aad) O(rde) T(ueht) A(dvertentiewezen). In 1946 werd hij benoemd tot lid van do Persraad, De heer J. Sikkema Dz., nieuw benoemde technische bewindvoer der is 41 jaar oud. Hij genoot een typografische opleiding en doorliep het gehele kranten- en drukkersbe- drijf. Voor de oorlog was hij be drijfsleider van de Arbeiuerspers te Amsterdam en Rotterdam. Bij het uitbreken van de oorlog bevond hij zich te Londen en stichtte daar met enige anderen de ..Netherlands Publishing Comp." waarvan hijzelf productieleider was. In Augustus 1940 deed hij daar het Londense ,„Vrij Nederland" verschijnen, dat tot 1944 uitkwam en onder meer diende als spreekbuis voor de Ne derlandse Regering. Na de Invasie in 1944, toen de bevrijding van, ons land werd voorbereid, belastte de regering hem met de perszuivering en papiervoorziening. Na de bevrij ding van Nederland bracht hij het Londense „Vrij Nederland' als een eigen uitgave over naar Amster dam en herdoopte het, in verband met het hier verschijnende illegale „Vrij Nederland" in ..De stem van Nederland". Zijn opdracht eindigde met zijn installatie tot lid van de Perscommissie eind 1945. Sedert dien is hij zelfstandig uitgever van boeken en periodieken o.a. de „We- reldspiegel" en de „Theatercourant". De heer Sikkema is lid van het dagelijks bestuur der Ned. Organi satie van Tijdschrift uitgevers. Tweejarig kind viel uit het raam Donderdag is het tweejarige meisje J. W. te Rotterdam uit de Rauwenhoffstraat te Rotterdam van de derde verdieping op straat gevallen. Het kind had overeind ge staan in haar bedje, dat vlak bij het raam stond. Toen de moeder uit vrees voor ongelukken, het kind wilde weghalen, verloor zij haar evenwicht. Beiden vielen tegen het raam dat openschoot. Het kind viel. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het reeds overleden te zijn. Zij begon op haar kleine beentjes te draaien, allerlei vragen aan haar moeder te stellen en wees naar een vliegtuig, dat op enkele honderden meters over het park cirkelde. Om ongeveer kwart over twaalf was het défilé afgelopen. Koningin Ju liana dankte hoofdcommissaris. Kaasjager hartelijk voor de hulde en verdween met haar kinderen achter de glazen deuren van het paleis. De prinsesjes dolgelukkig dat zij weer konden gaan spelen; de honderden mensen, die buiten de hekken de plechtigheid haaden kunnen zien, plij, dat. zij weer een glimp hadden kunnen opvangen van Koningin en prinsesjes. Morgen, Zondag 24 April, is het de dag van dè Naasten liefde. Dan wordt van Katho liek Nederland verwacht, dat het de vlag zal uitsteken voor de Naastenliefde. Dat is een van de stunts van de Bond Zonder Naam. Dat vlaggen ter ere van de Naastenliefde, met een hoofdletter, is een goede, gedachte, wanneer tenminste dat uitsteken van die vlag niet alleen maar vlagvertoon betekent, maar een uiting is van een innerlijke overtuiging, dat men werkelijk in praktijk moet brengen de gedachte, dat men zijn naasten moet bemin nen als zichzelf! En nou denk ik er zo maar aan, dat er mor gen, Zondag 24 April, in tal van plaatselijke afdelingen groslijststemmingen voor de gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Laat men dus niet van zijn huis de vlag uitsteken ter ere van de Naas tenliefde, en even later met zijn stembriefje voor de partij stemming de Naastenliefde met voeten treden. Het gevaar schijnt hier en daar niet denk beeldig HET FRANSE ELFTAL De definitieve samenstelling van het Franse voetbalelftal voor de wedstrijd tegen Nederland, die heden in het Feijenoord Stadion te Rotterdam wordt gespeeld, is als volgt: VIGNAL (R.C. Paris) SALVA (R.C. Paris) MARCHE (Reims) CUISSARD (St. Etienne) BATTEUX (Reims) GABET (R.C. Paris) Reserves: P. Sinibaldi Baillot (Metz). JONQUET (Reims) BARATTE (Rijssel) HON (Stade Francais) PROUFF (Reims) aanvoerder FLAMION (Reims) (Reims), Mindonnet (Nice) en NANKING, 22 April (Reuter). In een officiële verklaring, die Vrijdag te Nanking is uitgegeven, wordt gezegd, dat de Chinese nationale regering de strijd tegen de communisten tot het bittere einde zal voortzetten. Door de waarnemende president Li Tsoeng Jen, die Vrijdag een be zoek aan generaal Tsjang Kai Sjek heeft gebracht te Hangtsjou, werd bij zijn terugkeer te Nanking een decreet uitgevaardigd, waarin de minister-president generaal Ho Jing-Tsjin gelijktijdig tot minister van defensie en tot opperbevelheb ber van alle strijdkrachten der Chinese regering te land, ter zee en in de lucht wordt bënoemd. Hem js opgedragen de politiek der regering te vervullen. In de te Nanking uitgegeven offi ciële verklaring wordt gezegd, dat het besluit om minister-president generaal Ho Jing-Tsjin nieuwe uit gebreide bevoegdheden te geven, één van de vier belangrijke beslis singen is, die tijdens de besprekin gen te Hangtsjou zijn genomen. Een andere beslissing is de hiervoor ge noemde, waarbij de Chinese rege ring besluit de burgeroorlog in China tot het bittere eind voort te zetten, „teneinde de vrijheid van het volk en de onafhankelijkheid van het land te waarborgen." Voorts werd besloten alle demo cratische en liberale elementen te verenigen in de strijd tegen de communisten. Tenslotte zal alles worden gedaan om de Kwommtang (de regeringspartij) één te doen zijn en een goede samenwerking tuisen partij- en regeringsorganen te verzekeren. Volgens de communistische radio staken in een enkele sector 300.000 manschappen de rivier stroomop- De „Tjerk Hiddes" gaat wereldreis maken BATAVIA. 22 April (Aneta). De torpedojager „Tjerk Hiddes", zal Maandag uit Surabaja vertrekken voor een wereldreis, via West In- dië, naar Nederland. Het schip vaart via Guam, Midway, Honolulu, San Diego en het Panama Kanaal naar Curacao, waar het 5 Juni wordt venvacht. waarts van Nanking over. Zestig mijl stroomafwaarts verliezen de regeringstroepen Tsjinkiang, een belangrijk bolwerk, op de Zuide lijke oever aan de spoorlijn naar Sjanghai. In het Noorden drongen de com munistische troepen de hoofdstad van de provincie Sjansi, Taijoean, binnen, na deze stad acht maanden belegerd te hebben. Een Britse i „Sunderland", die poogde Vrijdag voor de tweede maal langszij van de „Amethyst" te ko men, werd onmiddellijk door com munistische batterijen verjaagd. Het Britse fregat „Amethyst" is door het vuur vaft weerskanten van de rivieroevers niet in staat een veiliger oord op te zoeken. De do den van de kruiser „Londen" en van de torpedoboot „Consort" zul len in een massagraf in Sjanghai begraven worden. Brand in Frank Rademaker's Chocoladefabriek Vrijdagavond omstreeks kwart over zes in brand uitgebroken in Frank Rademaker's Cacao- en Cho coladefabriek aan de voorhaven te Rotterdam. De gehele cacaobran- derij brandde uit; de droogovens bleven echter behouden. Een grote partij amandelen en hazelnoten ging verloren, terwijl de waterscha de zeer aanzienlijk is. Hoogstwaar schijnlijk is de brand ontstaan in een kleedlokaal van het personeel. De brandweer wist het vuur in een half uur tijds met zes stralen te be dwingen. Vrede zU U Als Winston Churchill ergens op bezoek gaat, weet hij de mensen niet beter enthousiast te maken dan door ze te herinneren aan dé over winning mede door zijn energie en wilskracht behaald. Hij hoeft slechts zijn hand op te steken met twee vingers gespreid, en een ovatie wordt hem gebracht die geen gren zen kent. Ik geloof niet dat de apostelen direct zo enthousiast waren toen Jezus in hun midden verscheen. Ik kan me niet voorstellen dat de mensen op straat met verwondering gekeken hebben naar het huis. waarvan al een paar dagen dé lui ken voor de ramen dicht bleven, de deur niet dan behoedzaam geopend werd. en waaruit nu zo'n lawaai naar buiten drong. De blijheid moet ontzaglijk geweest zijn, maar luid ruchtig kon ze niet zijn. Te veel was er aan voorafgegaan: een -Witte Donderdag, een Goede Vrijdag, een doodse Zaterdag. Paas-avond alle leerlingen wa ren bijeen, ook de twee, die een uitstapje naar Emmaüs gemaakt hadden en de Heer waren tegenge komen stond Jezus in hun mid den. Hij maakte geen V-teken, Hij sprak niet van overwinning, maar telkens herhaalt Hij dezelfde groet: Pax Vobis, Vrede zij U. Da eerste maal dat God de Zoon als mens op aarde te zien was, een klein kind, alleen in staat om te schreien, liet Hij in donkere hemel zijn groet uitzingen. Engelenkoren jubelden het voor hem naar de mensen: Glorie aan God, en V r e d e aan de mensen. Hijis enige tijd weggeweest. De omstandigheden waren verschrik kelijk. Een breuk met het mensdom leek vanzelfsprekend, onvermijde lijk En toch. Zijn eerste groet, zijn eerste teken van leven aan wel willende mensen: Vrede zij U. Gods groet en Gods wens aan mensen: Vrede zij U! Dan moet vrede een onwaardeer baar goed zijn. Vrede des harten, het vrijzijn van knechtschap, van zonde en vrees; het weten: ik sta goed met God. Maar niet alleen. De groet gold een mensengroep. God wenst ons vrede als gemeenschap: eensgezindheid, harmonie, gebouwd op ware naastenliefde en rechtvaar digheid. Heel deze vrede was God zijn lijden en sterven waard. Wat springen wij er mee om! P. C. Feestdagen in deze week: Maandag 25 April H. Marcus, Evangelist Woensdag 27 April H. Petrus Ca- nisius. Donderdag 28 April H. Paulus van het Kruis. Vrijdag 29 April H. Petrus van Verona (O.P.) Zaterdag 30 April H. Catherma van Siëna. (O.P.) lichtzinnig OVER BEZOEK VAN PRINSES MARGARET AAN Z.H. DE PAUS LONDEN. 22 April. (Reuter) J. A. Kensit, leider van de Pro testantse gemeenschap tot verbrei ding van de waarheid, heeft Koning George een brief geschreven, waar in hij hem verzoekt Prinses Marga ret geen toestemming te geven tij dens haar komende bezoek aan Ita lië de Paus te bezoeken. „Met het oog op de voorschriften van onze, op de protestantse leer gebaseerde grondwet, die werd verkregen na een langdurige wor steling tegen Pauselijke invloeden in het Britse vorstenhuis, achten velen het van belang, dat het voor gestelde bezoek niet zal plaats vin den", schrijft Kensit, waaraan hij toevoegt: „Terwijl het afleggen van een officieel bezoek aan de Paus door een lid van het Koninklijk Huis mogelijk te rechtvaardigen zou zijn, is het afleggen van een privé-bezoek aan het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk een andere zaak." Vrijdag zou de Verenigde Protes tantse Raad in beslaten zitting het vraagstuk van het voorgenomen be zoek van Prinses Margaret aan de Paus bespreken. De nationale unie van protestan ten te Belfast heeft Donderdag avond bekend gemaakt een protest aan Koning George te zullen zen den. waarin de vorst zal worden verzocht te beletten, dat Prinses Margaret, in welke hoedanigheid ook, een bezoek aan het Vaticaan brengt. Van „Het Valkhof" te Nijmegen, eens het meest geliefde kasteel van Karei de Grote, is niet veel meer dan de CaroHngische kapel over. De tand des tijds en de oorlog hebben niet nagelaten ook aan dit bouwwerk te knagen. De omgeving van Nijmegen levert de benodigde tufsteen, waarmee het kerkje in oude stijl wordt hersteld. Aangezien gebleken is, dat onder de tegenwoordige omstandigheden spek en vet varkensvlees moeilijk zijn af te zetten waardoor aanzien lijke voorraden onverkoopbaar dreigen te worden zal met ingang van Maandag 25 April 1949 tijdelijk een wijziging worden gebracht in de rantsoenwaarderihg van het vet spek en van een aantal vleeswaren artikelen waarin voor een belang rijk deel spek is verwerkt, zo deelt het ministerie van landbouw, visse rij en voedselvoorziening mede. Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102, 103 vlees; de vleesbonnen van de toeslaglcaart en voor bijzondere arbeid, enz. gemerkt met de letter L en de rantsoenbonnen voor vlees, zal het publiek in de eerstvolgende weken voor elke 100 gram vlees. waarop deze bonnen recht, geven 125 gram vetspek (waaronder te vens te verstaan kinnebaklappen en vette lappen) kunnen^ verkrijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en ge rookt vetspek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbonnen die Zaterdag 23 April hun geldigheid verliezen. Alle leverworstsoorten en lever kaas mogen thans zonder inleve ring van bonnen worden verkocht, evenals bloedworst en tongenworst, waarin, in tegenstelling met voor heen, spek mag worden verwerkt. De prijzen waarvoor bloedworst en tongenworst met spek aan het pu bliek mogen worden verkocht be dragen ten hoogste, respectievelijk 19 ct. en 25 ct. per 100 gram. De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening zal deze maatregel slechts handhaven zolang het in verband met de voorreden spek mogelijk is. Prinsesjes bezochten poppententoonstelling Onopgemerkt hebben de Prinses jes Beatrix en Irene Donderdag middag, vergezeld van een hofdame een uur lang rondgekeken op de Internationale Poppententoonstel ling, welke ten bate van de Stich ting 19401945 in het gebouw van de firma Gerzon in de Kalverstraat te Amsterdam wordt gehouden. DODELIJKE AANRIJDING Vrijdagmidag wilde op de Wal- deck-Pyrmontkade te Den Haag de 24-jarige wielrijdster E. J. B. M., wonende Benoordenhoutseweg, tus sen een stilstaand motorrijwiel en een rijdende tram van lijn 10 pas seren. Zij raakte tussen tram en motorrijwiel bekneld en kwam te vallen. Ze kreeg een schedelbasis- fractuur en werd naar het Zieken huis aan de Zuidwal overgebracht, waar zij bij aankomst overleden bleek te zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3