i Hen RTJE Het Kiesreglement onder de loupe >ld slag! Het Jaarverslag van de Noorderbank VEILING r ROUW- R'JDEN PAC. 5 De groslijststemming Geen onderzoek van proces Mindszenty k.f.c. filmkeuring Marktberichten Zuivelfabriek Neerlandia te Stompetoren chauffeur-melkrijders en werkkrachten ELECTRISCHE PIANO-VERWARMER Geheel compleet met snoer en stekker en het maken f 12.- Fa. II P M A ALKMAAR Groslijst stemming K.V.P. H. Hugo waard Adr. v. d. Kuip Heerhugowaard Notaris W. Appel ADR. v. d. KUIP WAARSCHUWING H. Hugowaard Kalizout 40% Banketbakkerij Hulskamp bekwame eerste bediende WELKE GOEDWILLENDE MENSEN Huishoud- en Industrieschool AANGIFTE VAN LEERLINGEN HET IS WEER SCHOONMAAK! ADVERTEERT IN DIT BLAD! N.V. v.h. Blom en Dekker - Schoorldam GROOT KAMPIOENSBAL C. J. Blokdijk - Tuitjehorn - Tel. 280 j Uw trouwdag wordt een modern sprookje in onze luxieuse auto's garage CHR.DE VRIES Zaterdag 23 April 1949 och zware Ver- de Provinciale lun laatste kans e zijn tevreden, ar met een ge- omt. Probeer in lereiken, Onder- A begint ook romotiecompeti- zijn de tegen- sterdamse ploe- llen. IEV is het voor de Aker- te af te leggen iet spreekwoord met onbeken- e maar zeggen els A alleen dan hebben, als ze ken aanpakken, ien gewend zijn. ;m een (Adv.) nnen leent zich s doel, 't kreukt zijde en is veel een kwestie van eur, die ons zal een pyjama of Deze laatste is meer aan het in- r doet zich de in- r look gelden, en vinkel of etalage te zien, dat de te is het aan de terrein weer te luiten tot het ma- jama, dan zullen doen steeds voor at we royaal moe ruimte, want an na maar een kort hetzij doordat de hetzij doordat comfort verleent, goede nachtrust al spoedig in een linnenkast in ver- aken. AnneMieke graag. Voor mijn le Bank van Zwe- Dan was ik ten- niet kwijtgeraakt, legde August va- i cjp de schouder, man. Je zult ge- hebben. Duizenden n er even beroerd an gezelschap had icht evenmin te iep in en uit. Hij met de voorwer- •n die door de die- de grond waren in de brandkast te te daarna zo goed t ging de deur er er althans niet zo opnieuw in 'n fau- mber over zijn toe- rechercheur Berg i om de politie bij in de appartemen- en er tweehonderd lehulpzaam te zijn. alven had men zjjn r nodig. Op weg te verdieping riep de nachtklerk aan ten brief ter hand. gekomen, scheurde iveloppe open. Zij ijven van de gérant lededeelde, dat hij ide van de lopende gen kon beschou- (Wordt vervolgd). Zondag 1 Mei krijgen de leden van de K.V.P. de laatste gelegen heid invloed uit te oefenen op de definitieve samenstelling van de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Over het algemeen genomen is de invloed, die de leden aan de hand van- de thans geldende reglementen hierop kunnen uitoefenen, niet groot. Indirect wordt door de leden reeds invloed op de samenstelling van de candidatenlijst uitgeoefend bij de bestuurs verkiezing. Immers, het bestuur doet de eerste voorlopige aan wijzing van candidaten; waarna de leden (elke 15) dit eveneens kunnen doen. Het bestuur benoemt voorts het uit 21 personen bestaand college, dat het politiek advies opstelt. De leden kunnen hierop al geen direc te invloed meer uitoefenen. Dit adviescollege bepaalt, hoeveel candidaten op het politiek advies zullen voorkomen en adviseert hierbij de volgorde. De overige voorlopig aangewezen candidaten komen alphabetisch op de zgn. vrije lijst. Dan volgt de groslijststemming- Het komt ons voor, dat een groot aantal leden niet op de hoogte is van de betekenis van deze groslijst stemming, niet weet hoe dit instru ment te hanteren, om de invloed, die men wenst uit te oefenen, tot zijn recht te doen komen. Een bespreking van de hierop betrekking hebbende artikelen van het kiesreglement, komt ons in ver band hiermee gewenst voor; en wel om twee redenen: 1. omdat de geschiedenis van de vorige grosiijststemmingen heeft aangetoond, dat er leden zijn, die een geheel verkeerde voorstelling hebben van de betekenis dezer stemming en 2. omdat in het verleden o.i. terecht meermalen is aangedron gen op wijziging van dit van 1935 daterend peglement, dat, zoals meer met reglementen het geval is. verre van volmaakt genoemd kan worden. De stemming Wat de stemming betreft, zegt het reglement, dat men zijn stem kan uitbrengel: óf op het politiek advies in z'n geheel, óf op een der op het stembiljet voorkomende candidaten. Hieruit zou men kunnen conclude ren, dat het stemmen op een der geadviseerde candidaten iets anders is dan het stemmen op het politiek advies in z'n geheel; of dat het stemmen op een geadviseerde can- didaat voor deze hetzelfde gevolg zou hebben als het stemmen op een candidaat van de vrije lijst voor deze. Dit is echter geenszins het ge val. Uit artikel 7 van het Kiesregle ment blijkt n.l„ dat elke stem, uitgebracht op een der candidaten van het politiek advies beschouwd wordt als een stem. uit gebracht op het politiek advies in zijn geheel. Terwijl elke stem, uitgebracht op een candidaat van de vrije lijst, deze kan doen verhuizen naar het poli tiek advies. Als wij straks een nadere be schouwing geven over het opmaken van de uitslag der groslijststemming zullen wij n.l. zien, dat stemmen, uitgebracht op de candidaten van de vrije lijst heel anders gewaar deerd worden, dan stemmen, uitge bracht op candidaten van het po litiek advies. Stemt men op het politiek advies (of op een der candidaten van het politiek advies) dan betekent zulks. 1. dat men ermee accóord gaat, dat deze en geen andere can didaten hierop voorkomen; 2. (lat men met de geadviseerde volgorde dezer candidaten accoord gaat. Op de volgorde der geadviseerde candidaten kan men geen invloed uitoefenen; wél kan men ertoe bij dragen, dat candidaten van de vrije lijst op het advies worden tussen- geschoven. De uitslag Blijkens art. 7 van het reglement betekent elke stem, uitgebracht op een der candidaten van het politiek advies in zijn geheel; en niets meer. Menigeen zal dit onlogisch vin den; en dat is het ook. Bij het op maken van de uitslag gaat het be stuur n.l, als volgt te werk: 1. het telt samen de aantallen stemmen, uitgebracht op het politiek advies èn op de candidaten van het politiek advies. Dit totaal aantal stemmen wordt verondersteld te. zijn uitgebracht op het politiek advies in zijn geheel. 2. het grootst aantal stemmen, behaald door enig candidaat van de zgn. vrije lijst, is de eerste norm voor de definitieve volgorde der candidaten. 3. is deze norm groter dan het gemiddelde van het aantal stemmen uitgebracht op het politiek advies (zie 1). dan wordt deze candidaat van de vrije lijst geplaatst tussen de candidaten van het politiek ad vies; en wel vóór de candidaat, op wie een kleiner aantal stemmen dan die norm zou worden overge dragen. We geven een voorbeeld: Op het politiek advies als zodanig zijn uitgebracht 200 st. Op de (b.v. tien geadviseerde candidaten) sa men 120 stemmen. Totaal dus voor het politiek advies 320 stemmen. Candidaat X van de vrije lijst heeft van de candidaten, die op die lijst voorkomen, het hoogst aantal stemmen verkregen, n.l. 50. (1ste norm). Nadat op de eerste zes candidaten van het politiek advies 50 stemmen zijn overgebracht, resteren nog slechts 20 stemmen voor candidaat nr. 7. Daarom wordt candidaat X. van de vrije lijst op nr. 7 geplaatst. (Zelfs al zouden op deze nr, 7 van de geadviseerde lijst 60 stemmen zijn uitgebracht). Men ziet dus, dat het stemmen op candidaten van het politiek ad vies geen invloed heeft op de volg orde dezer geadviseerde candidaten en dat zelfs een candidaat van de vrije lijst met bijv. 50 stemmen een candidaat van het politiek advies, ook al zou hjj méér stemmen hebben verkregen, van zijn plaats kan ver dringen. Waarom, zo vragen wij ons af, hebben de samenstellers van het reglement, naast de mogelijkheid om te stemmen op het politiek ad vies in zijn geheel, óók de moge lijkheid opengelaten te stemmen op de candidaten van het politiek ad vies? Alleen om het politiek advies zo veilig mogelijk te stellen? Dus, om de invloed der leden zo klein mo gelijk te doen zijn? De praktijk Dat de deelnemers aan de gros lijststemming door deze onlogische, om niet te zeggen misleidende me thode van stemmen in de war ge bracht worden, moge blijken uit de grosiijststemming van 2 Juni 1946. Toen werden uitgebracht: op het politiek advies als zodanig 63 st. Op nr. 1 van de geadviseerde candida ten 324 st., op de overige geadvi seerde candidaten resp 8, 34, 21. 6, 30, 5, 13, 20 en 11. Deze cijfers spreken voor zich. Het komt ons voor. dat aan het ge tal 63 niet dezelfde betekenis kan worden toegekend als aan het totaal van 535 en dat de stemmen, uitge bracht op de afzonderlijke candida ten niet bedoeld zijn als een ac- coordverklanng met het gehele po litiek advies en zijn volgorde. En vooral het grote aantal uitgebrach te stemmen op nr. 1 doet vermoeden, dat men meende zijn plicht te doen door te stemmen op nummer 1 van lijst 1, zoals op de dag der eigenlijke verkiezing. Het hoogst aantal stemmen op een der candidaten van de vrije lijst uitgebracht, bedroeg 2 Juni 1946 slechts 20. zodat deze candidaat qok geen kans had tussengeschoven te worden. Alleen, wanneer op het politiek advies slechts weinig stemmen zijn uitgebracht en een groot aantal st. op een candidaat van de vrije lijst dan bestaat de kans, dat deze laatste naar een verkiesbare plaats ver huist. Het zal onze lezers na bovenstaan de duidelijk zijn, dat wie accoord gaat met het politiek advies, hier aan uitdrukking kan geven door dit of een der geadviseerde candidaten te stemmen. Men bedenke echter, dat dit laatste niet het effect heeft van voorkeur voor enige geadvi seerde candidaten. Gaat men niet accoord met het politiek advies, dan kan men dit tot uitdrukking brengen, door zijn stem te geven aan die candidaat van de vrije lijst, die men het meest geschikt acht voor de functie van raadslid, d.w.z. van volksvertegen woordiger, die het algemeen belang heeft te dienen. Men bedenke voorts, dat men slechts één hokje op het stembiljet mag invullen. De conclusie, die wij uit deze be schouwing over het kiesreglement kunnen trekken, is wel deze, dat dit reglement onvolkomenheden bevat, die voor een volgende verkiezing dienen te verdwijnen. Wellicht vindt ons actieve bestuur aanleiding nu eindelijk eens een commissie voor reglementsherziening in het leven te roepen. Men wachte hiermee niet te lang, want dan kon het zoals het nu te laat is ook voor de volgende verkiezing wel eens te 'laat worden. Het jaarverslag van de N.V. Noorderbank te Alkmaar over 1948 wijst allereerst op de betekenis van het „Marshall-plan". De positieve gevolgen van deze hulpverlening die voor het grootste deel in de vorm van dollarschen kingen wordt verstrekt, zijn niet uitgebleven: in sneller tempo kon het herstel van onze gehavende productiecapaciteit zich volstrek ken, terwijl ook de voorziening met verbruiksgoederen kon worden verbeterd, in die mate dat in de tweede helft van het jaar de be perkte rantsoenering van een groot aantal artikelen kon worden opge heven. Hoe de hulpverlening door de Verenigde Staten ons land ook te stade kwam, de voorboden van een kentering in het economische le ven meldden zich ook in Nederland aan. Op sommige gebieden bereikte de goederenvoorziening een punt van evenwicht tussen vraag en aan bot!, enerzijds tengevolge van de stijgende productie .anderzijds ten gevolge van een daling in de koop kracht. Ondernemingen die tijdens de oorlogsconjunctuur de wind in de zeilen hadden, ervaren nu een minder vlotte afzet van hun goe deren, en tragere betaling; het ac tief „debiteuren" neemt toe, met alle risico's die daaraan zijn ver bonden: een onveilig signaal, ook voor de bank die het productie- of verkoopproces financiert. Daarbij komt de zwakke kapitalisatie van vele kleinere ondernemingen die geen beroep kunnen doen op de openbare kapitaalmarkt, en niettte- min hun lopende zaken tegen zeer gestegen prijzen moet afwikkelen. Het .zou verwonderlijk zijn, wan neer de roep om meer vrijheid in het bedrijfsleven sinds het einde van 1947 zou zijn verzwakt. Toch kan men de ontwikkeling van het economische leven beschouwende, niet verwachten dat de oude vrij heid voor het bedrijfsleven onver kort zal terugkeren. In vernieuwde vorm moge die vrijh'eid geboren worden uit de jaren waarin econo mische depressie en een tweede we reldoorlog een nauwe samenwerking tussen overheid en ondernemer als gebiedende eis voorschreven: de nieuwe vrijheid van het georgani seerde bedrijfsleven. Want wat is het doel van het wetsontwerp in zake de organisatie van het be drijfsleven anders dan rechtens te erkennen hetgeen reeds tientallen jaren organisch groeide? De financiële resultaten van die bedrijfstakken waarin ons gewest voornamelijk zijn middelen van be staan vindt .liepen uiteen; de vee houderij was goed lonend; de bloembollenteelt leverde een gun stige productie op, doch tengevolge van overproductie (voornamelijk surplus van tulpen) was het finan ciële resultaat minder lonend, de export van haar producten daaren tegen kan op een gunstige verloop van zaken terugzien. In het land en tuinbouwbedrijf viel een sterke prijsdaling te signaleren voor poot- aardappelen, terwijl het probleem van de export naar de oude afzet gebieden van Duitsland nog verre bleef van een bevredigende oplos sing; vraag naar onze tuinbouwpro ducten bestaat aldaar nog steeds in grote omvang, ondanks de sterke uitbreiding en specialisatie van de Duitse tuinbouw. Enige compensa tie voor het wegvallen van het Duitse afzetgebied werd gevonden in een verhoging van de agrarische export naar Engeland; deze export opent gunstige perspectieven doch onzerzijds zullen dan ook geen kosten en moeiten gespaard mogen worden om de Kwaliteit te verhogen en de kostprijs, in verband met de buitenlandse concurrentie, te drukken. De Middenstand onder vond de gevolgen van de langzaam dalende conjuetuur. In verschillen de branches verliep de verkoop stroever, enerzijds door de sterker wordende concurrentie, anderzijds door de verminderde koopkracht. Hoewel men de omstandigheid dat de concurrentie wederom in het spel komt, moet toejuichen, bete- kent dit verschijnsel voor velen meer zorgen. In 1948 hebben de zaken van de Bank, bevredigende resultaten op geleverd. Dat de netto-winst daalde moet worden toegeschreven ener zijds aan de verdere stjjging der be drijfskosten, anderzijds aan het uit blijven van enkele eenmalige, in 1947 toegevloeide baten. Het werk terrein breidde de bank uit door de reeds in het vorige jaarverslag ge memoreerde overname van de Coöperatieve Leenbank te Bergen en door de opening van een bijkan toor te Middenmeer. In beide kan toren ontwikkelden zich de zaken zoals dat verwacht werd. De effecten-portefeuille bestond uit: Nederlandse Staats- en Ge meenteleningen en Pandbrieven f 121.144.- Diversen f 13.466,—, Totaal f 134.610.— Het totaal bedrag der debiteuren (zowel in rekening-Courant als te gen accept) bedraagt per ultimo 1948: f 2.412.781,48, dit is f 100.000 hoger dat» per ultimo 1947. In ver gelijking met de eerste jaren na de oorlog is deze vermeerdering niet zeer belangrijk. Het overgrote deel onzer vorderingen is door zekerheid gedekt. Het ligt in de bedoeling een be drag van f 2.149,45 uit de netto winst voor afschrijving aan te wen- den. Kapitaal f 350.000,Reserve f 173.392,94 welke na creditering overeenkomstig art. 19 der statu ten met 4 o/o rente ad f 6.935,68 en 10 der overwinst ad .f 1.400, zal bedragen f 181,728,62 of circa 52 o/o van het geplaatste kapitaal. Deposito's op termijn, zij bedra gen in totaal f 585.441,60, tegenover f 703.737,02 per 31 December van het vorig boekjaar. Tegen het bedrag van ruim 5 millioen waren de volgende liquide middelen onmiddellijk beschikbaar: Kas en kassiers f 169.075,40 Nederlandse schatkistpromessen f 3.468.000,00 na aftrek van discon to f 3.436.000,Bankiers in bin nen- en buitenland f 553.220,21. Eigen effecten f 134.610,beleen- baar met f 101.000.Effecten in onderpand beleenb. met f 241.419.-, totaal f4.500.714.61. Netto-winst f 79.572,34 tegen vo rig jaar: f 110.499,85. Dit bedrag, hoewel lager dan over het vorige boekjaar, is gunstig in verhouding tot het geplaatste ka pitaal; de daling ten opzichte van 1947 moet ons ongeveer 2/3 wor den toegeschreven aan de stijging- der bedrijfskosten, voor 1/3 aan een daling der baten, waarbij valt op te merken dat de renterekening nog enige stijging vertoonde. Grosiijststemming SCHOORL. Zondag 24 April wordt in de R. K. School de gros lijststemming voor de officiële candidatenlijst van de K.V.P. voor de gemeenteraadsverkiezing gehouden. Degenen, die ondanks hun lidmaatschap, onverhoopt geen oproeping hebben gekregen, kunnen zich aan het stembureau melden, onder overlegging van hun lidmaatschapskaart of laatst- betaalde kwitantie. Zij mogen daVi aan de stemming deelnemen. Groslijstst-emming in Harenkarspel Oost WAARLAND. Zondag 24 April na de Vroegmis tot 12 uur en des middags van 13 uur wordt in de schooi te Waarland gelegenheid ge geven tot de groslijsstemming voor de candidaten van de KVP voor de gemeenteraad van Harenkarspel. Alle kiezers(essen) die lid van de KVP zijn, kunnen hieraan deelne men. Zij moeten vier hokjes rood maken, niet meer en ook niet min der anders is het stembiljet ongel dig. Daar de Raadsfractie de veelzij dige samenstelling der KVP in onze gemeente moet weerspiegelen, wordt geadviseerd om twee tuinders, een middenstander en een arbeider te stemmen. 45-jarig huwelijksfeest WAARLAND. On 5 Mei a.s hoopt het echtpaar Bakker-Tesse- laar zijn 45-jarige echtvereniging te herdenken. Wie onzer plaatsgenoten zal dit echtpaar niet kennen die „in de Sloeierd bij de wup" wonen. Dit is voor ons dan ook een reden om hiervan melding te maken. In 1944 was dit echtpaar 40 jaar getrouwd, maar dit feit kon helaas niet herdacht worden, daar de heer Bakker toen was ondergedoken, waar hij, als waarnemend burge meester voor de bezetter personen moest aanwijzen voor het leggen van een kabel. Mevr. Bakker ver bleef toentertijd in het concentra tiekamp Vught, alwaar zij als gij zelaarster 8 maanden is vastgehou den. Toch hebben beiden zich moe dig door deze terreur jaren heen geworsteld. In 1916 werd Bakker als verte genwoordiger van de KVP-fractie in de raad van de gemeente Haren karspel gekozen, waarin hij 30 jaar zitting had. en hiervan was hij 4 jaar le wethouder. Zijn gehele le ven door heeft hij eigenlijk bestuurs functies vervuld, hiervan willen wjj enkele noemen: 29 jaar was hij voorzitter (dijkgraaf) van het be stuur der Slootgaard-polder, na eerst 4 jaar bestuurslid te zijn ge weest. Tijdens zijn bestuursperiode is o.a. de nieuwe electrische bema ling tot stand gekomen. Ook in het dagelijks bestuur van de verkave lingscommissie „Waarland en Slootgaard" heeft hij zitting. Ver der kunnen wij nog noemen: Kies vereniging der KVP, Tuinbouwver- eniging, enz. Wij zijn er van overtuigd, dat het aan het jubilerende echtpaar op die dag niet aan belangstelling zal ont breken. Feest in het Hollandiakamp TUITJENHORN. Zondag a.s. is het feest bij de leden van onze voetbalclub. Dan zal het feit wor den gevierd dat drie elftallen in de afgelopen competitie de kam pioenstitel behaalden in hun af deling. Om 12 uur begint het feest met een wedstrijd tussen Hollandia 2St. Boys 1 om een medaille en te half 3 wordt een Gouden Kruis-wedstrijd gespeeld tussen Hollandia 1Flevo 1. Na afloop van deze wedstrijden zal de feestelijke stemming nog wor den verhoogd met een bal in het clubhuis café Blokdijk. Negen elftallen, enige honderden support ters en een dito aantal donateurs maken zich op om er een onver getelijke dag van te maken. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. Groslijststemming TUITJENHORN. De plaatse lijke afdeling van- de K.V.P houdt Zondag 24 April de stem ming over de samenstelling van de officiële candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het stembureau, dat gevestigd is in het Verenigingsgebouw, is daartoe geopend na de Vroegmis tot 12 uur en 's middags van 1 tot 4 uur. VERWIJDERING KOOLPLANTENDELEN De N.A.K.G. maakt het volgen de bekend: Het is gebleken, dat" op tal van plaatsen, speciaal in particuliere tuinen, langs slootkanten enz., koolafval, koolstronken of over jarige, thans doorschietende con- £umptiekool voorkomt, welker aanwezigheid verbasteringsgevaar oplevert voor de koolzaadteelt in West-Friesland. Met klem wordt een ieder ver zocht alle plantendelen als boven bedoeld te verwijderen en er al dus aan mede te werken, dat in dit belangrijke groentezaadgebied de teelt van koolzaad op in dit op zicht onbelemmerde wijze kan plaats vinden. Ten overvloede zij er op gewe zen, dat men tot verwijdering van deze koolafval wettelijk verplicht is op grond van de Regeling tot Besti'ijding van Kruisbestuiving (West-Friesland), welke Regeling gebaseerd is op de Bodemproduc- tiebeschikking 1942 Kruisbestui ving. Inscharen van vee Uit de nieuwe richtlijnen blijkt, dat de Grondkamer Noordholland voor het inscharen van vee nog maar twee verplichtingen oplegt: le. moet men voor dat men gaat inscharen de goedkeuring vragen aan de Grondkamer. 2e. moet men zich houden aan de in de richtlijnen genoemde wei- degelden en veebezetting. Alle overige beperkende bepalin gen heeft de grondkamer losgelaten. Inlichtingen en formulieren om goedkeuring tot het inscharen van vee zijn verkrijgbaar bij de Grond kamer Noordholland. Parklaan 14, Haarlem, tel. K 2500 20761. AANVRAGEN VERGOEDING VAN ZOENGELDEN Naar men ons van de zijde van het commissariaat voor oorlogs schade mededeelt, heeft de minister van Financiën er zjjn goedkeuring aan gehecht, dat terzake van de, ingevolge de verordeningen nrs. 7 en 138 van 1941 en nr. 1 van 1943, opgelegde zoengelden, schadever goedingen en boeten, indien en voorzover zfj een bedrag van f 100 te boven gaan een vergoeding zal worden toegekend. In dit verband is van groot be lang, dat bij de wet van 15 Juli 1948 tot wijziging van de wet op de vermogensaanwasbelasting en van de wet op de vermogensheffing in eens de in de genoemde wetten oor spronkelijk geopende mogelijkheid om hier te lande opgelegde zoengel den aan te merken als vooruitbeta ling op de bijzondere heffingen, is komen te vervallen. Verzoeken tot toezending van aangifte-formulieren behoren te worden geadresseerd aan het com missariaat voor oorlogsschade, Stadhouderslaan 130 te 's-Graven- hage. Een reeds eerder gedane aangif te ontheft niet van de verplichting alsnog een aangifte-formulier aan te vragen. Aanvragen, die na 31 Juli 1949 bij het Commissariaat voor oorlogs schade binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. LAKE SUCCESS, 22 April (AP) De politieke commissie der V.N. heeft vandaag met 30 tegen 4 stemmen het voorstel om een commissie ter plaatse de proces sen tegen kardinaal Mindszenty en 15 Bulgaarse protestantse gees telijken te laten onderzoeken, verworpen. 18 landen onthielden zich van stemming, terwijl zes afgevaardig den niet aanwezig waren. Directeur Staatsmijnen overleden Gisterennacht is in zijn woning- te Oirsbeek, nadat hij reeds gerui me tijd ziek was geweest, dr. ir. D. P. Ross van Lennep, directeur van de Staatsmijnen overleden. De heer van Lennep werd in 1888 geboren le Kediri op Java. Hij studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hjj in 1911 cum laude het diploma scheikundig ingenieur behaalde. In 1914 trad hij bij de Staatsmijnen in dienst als scheikun dig ingenieur en werd op 1 Febru ari 1947 benoemd tot directeur van de Staatsmijnen, als zodanig was hij speciaal belast met de leiding van de chemische sector-. De overval op de taxi-chauffeur De Haarlemse Arrondissements rechtbank heeft de Eindhovense meubelmaker F. H. C. en de Utrechtse filmoperateur A. J. van B„ die 14 dagen geleden terecht stonden wegens een overval op een taxichauffeur te Zaandam, gepleegd op 22 September 1948, conform de eis veroordeeld tot resp. vijf en vier jaar gevangenisstraf met aftek. C. werd bovendien ter beschikking van de regering gesteld. Post voor Ned. Antillen Met het s.s. Stuyvesant, dat op 4 Mei naar Suriname vertrekt wordt eveneens post meegenomen voor de Ned. Antillen. De post hiervoor moet uiterlijk voor de laatste bus lichting op 2 Mei a.s. gepost wor den. Douanebeambten veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Vrijdag in tweede in stantie de twee grenskommiezen der douane, die zich op Schiphol aan deviezenovertreding- hadden schuldig gemaakt tot f 50,boete subs. 25 d, hecht. Zij waren door de rechtbank tot vijf dagen gevange nisstraf veroordeeld. De procureur- generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. ALKMAAR: Harmonie: Een Ko ninkrijk voor een huis, alle leeft. (A). Cinema: De onbe kende zanger, volw. met i'ijpe levenservaring (C). Victoria: Motorduivels, 14 jaar (B). A.B.T.: De man met de zweep, 14 jaar (B). HOORN: Winston: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 jaar (B). Victoria: Drie onderne mende meisjes, alle leeft. -'A). TEXEL: Betovering om La Bo hème, 18 jaar (C). Zwarte Ade laar, 14 jaar (B). MEDEMBLIK: Munt: Kermis vreugde. 14 jaar (B). Buffalo Bill, 14 jaar (B). Ook extra verlichting op bevrijdingsdag 's GRAVENHAGE. - Behalve op Koninginnedag is het toegestaan op 5 Mei a.s. extra verlichting te ont steken. VOEDSELVERGIFTIGING Na een feestmaal ter gelegenheid van een priesterfeest in Hunsel bij Weert zijn aldaar een aantal perso nen meer of minder onwel gewor den. Ze vertoonden in lichte graad verschijnselen van voedselvergifti ging. Ongeveer twintig personen, afkomstig uit Hunsel en omliggen de plaatsen, waren bij deze vergif tiging betrokken. De meesten wa ren na korte tijd weer vrij behoor lijk opgeknapt, doch een van de per sonen moest in het ziekenhuis in Weert worden opgenomen. Maar ook zijn toestand was niet ernstig. Men vermoedt, dat de vergiftiging haar oorzaak vond in blikgroenten of vis in blik, welke bij het feest maal zijn gegeten. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Vrijdagmiddag om 2 uur ontstond brand in de kapitale boerderjj van de heer B. Bos aan de Hoofdweg te Hoofddorp. Een colonne militaire motorrijders, die juist pas seerde bestreed samen met de in middels gewaarschuwde Hoofddorp- se brandweer het vuur, dat zich zo wel over het woonhuis als de grote voorraadschuur verspreidde. Een grote hoeveelheid opgeslagen ko ren, alle landbouwmachines, 3 paar den en 1 koe werden door het vuur. vernietigd. Men slaagde erin een gedeelte van de huisboedel te red den. Door de tamelijk krachtige wind was het niet mogelijk nog iets van de gebouwen te redden, die spoedig slechts een rokende puinhoop waren. OBDAM. 22 April. 43.000 kg witlof I 17—27. II 13—19, III 10—13 IV 10—12; 14.000 kg bieten B 4.50; C 3.—. ZWAAG, 22 April. Spinazie 824; postelein 3437; prei 8—9; gele bew.kool 12—13; rode kool 16, slabonen 2, witlof 1021, radijs 1011. rabarber 37, sla 4.10—15.30 bloemkool 2570, perziken 80 ct. p. stuk; stoofsla 2930; aardbeien 3.20; goudreinetten 4079; Pres. van Engeland 5387; zoete appel 52: Jonathan 4282; Pres. van Holland 31—79; Winterjan 54—61. WOGNUM. 22 April, -r Bevelan ders 3.304.40; bl. Eigenheimers 3.70—5.10; 29.500 kg witlof I 16—27; II U—19; III 10—12; 2600 kg spi nazie 1521; sla 6.4010.20; uien 33.20; rabarber 1013; Jonathan 81—1,05. ALKMAAR, 22 Maart. Export veiling. Bevelanders 3—5; Witlof I 15—22. II 10—14; bloemkool I 6572, II 3642; rode kool 7.50 19.50; spinazie 812; sla I 1418. II 812, III 4; andijvie I 2433: II 1620; radijs 1522; rabarber 522; winterpeen 7.10; waspeen 26—32; uien 6.20—7.10; prei 8—12; soepgroente 15. WARMENHUIZEN, 23 April. - 5600 kg witlof I 15—17, II 10; 250 kg aardappelen Bevel jnders 3.50; 3200 kg gele kool 12; 18.300 kg rode kool 1316.70; 2250 kg witte kool 11,30 11.80. „ZUIDERKOGGE", 22 April. Aardappelen 34.20; witlof I 1520 II 1014; spinazie 22; sla 79; prei 46; Winterjan 77; Zoete Arm- gaard 77. BEVERWIJK, 22 April. Aard- beien 55100 p. doosje; asperge 651.35; spinazie 820; sla 520; rabarber 314; radijs 816; witlof 10—20; waspeen 2022; prei 610; sjalotten 10—24; uien 2—4, postelein 5256; knollen 29. Heden is de eerste postelein aan gevoerd door de heer R. Muyen van Heemskerk. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 22 April. Bevelanders 5—7; Koop- mans blauwe 57; witlof 10—22; bloemkool 38; rode kool 1213; spi nazie 918; sla 414; andijvie 10-19 radijs 710: rabarber 27; rode bieten 46; winterpeen 2.50; was peen 618; uien 3; prei 67; Brab. Bellefleur 7126; Bramlev Seedling 62—41; Zoete Campagner 62. BLOKKER. 23 April. Rabarber 1014; sla 11.50—13; spinazie 24—30 witlof 1027;-postelein 42; prei 78 radijs 6.507.20; aardappelen 4.40— 5.30; aardbeien p. 100 st, 1.804.20; Brab. Bellefleur 35—52; Goudreinet ten 6592; Bramleys 3556: St. Re- mv 62—68: Conference 5094. NRD.-SCHARWOUDE, 23 April. - 14.000 kg rode kool 1314.90; 10.000 kg gele kool 1212.60; 16.000 kg witte kool 11.20—12.20; 1000 kg prei 4; 5000 kg aardappelen: Bevelanders 34.60; 18.000 kg witlof I 20—24; IB 12—21; II 17—19: IIB 10—17; III 10—14. AAN DE kunnen worden geplaatst. Soli, ten kantore der fabriek BIJ DE OVERGANG VAN DE JAARGETIJDE is het voor sommige piano's nodig het BINNENWERK DROOG TE HOUDEN. Een die hoegenaamd geen stroom ver bruikt voorkomt traag spelen en andere vochtinvloeden LANGESTRAAT 69 Telefoon 2626 Ondergetekende verkleart, dat hij géén lid is van het kiescomité en de aanbe veling W. van Stralen niet steunt. A. VAN LANGEN Azn. TE HUUR: Baby-weegschalen Bestralings-apparaten Ondersteken Optiek Instrumenten Mient 21 Alkmaar Direct gevraagd een R.K. ARBEIDER of KNECHT, goed. kunn. melken. A, Smal, B 62, Wogmeer, Spierdijk. te Obdam zal op Donder dag 28 April 1949, des avonds te 7 uur, in het Café v. d. Heiligenberg te Heerhugowaard, Zuid, voor de Erven van win de Heer G. OUKES, Publiek verkopen: 1. Een woonhuis met schuurtje en erf aan de Kruisweg H 27, groot 1.82 A., door de erflater bewoond geweest. 2. Een woonhuis met erf en grond, aan het Kilpad B 82, groot 17.25 A., in huur bij Th. Bruin. Inlichtingen verstrekt genoemde Notaris. Bed-zeil Irrigatoren Ondersteken Urine-flcssen Glycerine-spuiten Optiek Instrumenten Mient 21 Alkmaar aan kiezers en kiezeressen van Alle propaganda van het kies-comité voor de heer W. van Stralen is ON WETTIG, wegens overtre ding van het regelement op de kies-comité's en kan de stemming ongeldig maken. SECRETARIS VAN DE CENTRALE uit voorraad leverbaar bij A. GROOT, Stolpen S 94 SCHAGERBRUG Telef. 253 VRAAGT VOOR DIRECT EEN HOÜTTIL 13 Tel. 2958 ALKMAAR willen de VINCENTIUSVER. helpen aan een gebruikte GOEDE HANDNAAIMACHINE voor een arm gezin, dat het waard is? Maximumprijs f 50.—. Aanbiedingen, mondeling of schriftelijk bij A. VAN DEN ENDE, Kennemerstraatweg 123 Alkmaar EMMASTRAAT 52 ALKMAAR (leerjaar 1949/50) voor: a PRIMAIRE OPL. VOOR MEISJES die 6 kl. v. d. L. S. doorlopen hebben (geen leeftijd grens), duur van de opleiding 2 jaar. b OPLEIDING VOOR COSTUUM- EN LINNEN - NAAIEN voor meisjes in het bezit van het getuigschrift v. d. primaire opl. Duur van de opleiding 2 jaar. c. OPLEIDING VOOR HULP IN DE HUISH. voor meisjes die enkele klassen van de U.L.O. gevolgd hebben. Duur van de opleiding 2 jaar d. ALG. HUISH. OPLEIDING (vormingsklas) voor meisjes in het bezit van het U.L.O.- diploma (of daarmee gelijk te stellen on derwijs). Duur van de opleiding 1 jaar. e. OPLEIDING VOOR KINDERVERZORGSTER (in koloniehuizen) voor meisjes in het bezit van het getuigschrift genoemd onder c. en d. f DAG- EN AVONDCURSUSSEN in koken, dek ken en dienen, kinderverzorging, naaien. Prospectus op aanvrage. Aangifte liefst zo spoedig mogelijk iedere Dinsdag- en Vrijdag middag van 24 uur RUIM DUS UW OUDE ROMMEL OP! Onze organisatie voert dit embleem Verkoop dus alléén aan ons U krijgt dan DE VOLLE WAARDE lip OKOEaVAKGBOEPOPitOHRSWH tOUOE" MATERIA1E* EH AFVALSTOFFEN 1 DE OPKOPERS VAN ALKMAAR EN OMSTREKEN VOOR DE MECHANISATIE VAN UW BEDRIJF naar de Telefoon 277—214—K 2209 Wij kunnen weer uit voorraad leveren: Planet Junior Tuintractor 5 p.k, f 1080.—. Rotari Hoe freemachine 6 p.k, f 1973.Trusty Tuintractor 8 p.k. f 1675. DIVERSE TRACTOREN: Fahr 1-paards maaimachine f 525.Fahr 2-paards maaimachine f 560.Fahr motormaaimachine f 1200.Fahr Hooischudder f 360. Gecomb. Hooibouwmachine f 708.Fahr Paarden- binders met voorwagen f 1425.Fahr Paardenbinders met roterende verdeler f 1650.Fahr Tractórbinders compleet f 2275.Bewegelijke onkruidegge 1 wiel tuintractoren v.a. f 500.Sorteermachines f 650.enz. op ZONDAG 24 APRIL bij SCHITTERENDE MUZIEK - Prima consumptie

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5