FRA Hc MKr" Indrukwekkend Jaarfeest van de Bond Zonder Naam FAGEBR.KAAL Schermer molens zullen worden gerestaureerd ALKMAAR EN OMSTREKEN Schola Publico SCHOLA PUBLICA DE VRIJMETSELARIJ Feestelijk welkom bereid aan Henri de Greeve Grote demonstratie te Castricum PROGRESS STOFZUIGER T.b.c.-besfrijding WEERSVERWACHTING Vraagt G.B. BEHANGSELS Kosten i40.000- S.R.C. besloot met een 3-1 zege op V.Z.V. een fraai seizoen Marktberichten ZONN PAG. 2 Maandag 25 April 1949 t PROF. DR. ALPH. STEGER OVER DE VRIJMETSELARIJ ALKMAAR. Vrijdagavond 29 April a.s. is de laatste avond van de Schola in dit seizoen. Op verzoek van velen heeft het be stuur hiervoor uitgekozen een voordracht over de Vrijmetselarij door prof. dr. Alphons Steger uit Heemstede, die zal spreken over de beginselen, geschiedenis, karak ter, organisatie en betekenis van deze beweging. Voor de meeste mensen hangt een geheimzinnig waas over alle zaken, die de Orde der Vrijmetselaren betreffen; ve len vragen zich af, of het waar is, dat de Loge anti-chritelijsk is, of het waar is, dat de Vrijmetselarij werkelijk zo'n grote invloed heeft gehad op de loop der kerkelijke en politieke gebeurtenissen, voor al in de 19de eeuw. Anderen be trachten een angstvallig zwijgen over de activiteit der Orde. De bekende Engelse staatsman Dis raeli (Lord Beaconsfield) schreef kort vóór zijn dood; „De nieu were geschiedenis van Europa kan alleen degene schrijven, die in de geheimen der Loge is ingewijd". Dit moge wellicht grootspraak zijn van een logebroeder, maar er ligt meer waarheid in dan de meesten wel denken, hoewel het zeer moeilijk is, om dit uit te maken, daar de Loge een geheim genoot schap is, dat zijn ledenlijsten zo veel mogelijk verborgen houdt en verlangt om „onbekend te blijven en voor niets geacht te worden". Hoe staat het met de Loge-acti- viteit in Nederland, zijn de Vrij metselaars hier in ons land min der gevaarlijk dan in zuidelijker landen? Is het waar, dat er onder handelingen gevoerd worden tus sen de Vrijmetselarij en de H. Stoel? Deze en honderden andere vragen meer zullen velen zich wel eens gesteld hebben. Prof. Steger zal ons op de hoogte brengen met deze beweging en ons leren, hoe onze houding als katholieken tegenover deze beweging moet zijn. Succes voor R.K. Wandelclub ALKMAAR. De Alkmaarse „Kaaskoppen" hadden een tocht uitgeschreven, waaraan diverse clubs hebben deelgenomen. Ook H.V.Z. was van de partij. Klokslag 12 uur werd gestart en nagestaard door honderden belangstellenden marcheerden zij in een vlot tem po de stad uit. Na een prachtvolle tocht wapperde de sierlijke HVZ- vlag weer door Alkmaar's straten i en bereikten zij fris, monter en 1 zingend wederom de startplaats Daar wachtte hen een grote ver rassing. De voorzitter van HVZ ontving van de jury de eerste prijs, bestaande uit een kunstvolle zilveren tak. Bravo HVZ'ters! On getwijfeld zal het nieuwe fleurige uniform daartoe wel een steentje hebben bijgedragen, maar het is een mooie prestatie van deze jonge veelbelovende club. Het oestuur Alkmaars tiental wint invitatie-wedstrijd ALKMAAR. Het tiental van de Alkmaarse Kegelbond won Zondag met flinke voorsprong het interna tionale tournooi, uitgeschreven door de Haarlemse kegelbond. 1. Alkmaar 1934 hout. 2. Gooi en Eemland 1799 hout. 3. Haarlem 1794 hout. 4. Amsterdam 1750 hout. 5. Den Haag 1705. 6. Noord-Nederland 1701 hout. ANDIJK-A.F.C. 3—4 A.F.C. zet 31 achterstand in een overwinning om Fel en sportief vochten Andijk en AFC om de eer. Voor de rust was het Andijk, dat de toon aan gaf en AFC geheel in de verde diging drong en toen Andijk vlak na de rust voor de derde maal Boeters' heiligdom doorboorde, gooide AFC het roer om. AFC verscheen vrijwel met de oude opstelling uit de competitie, behalve C. Stam. Over de wed strijd het volgende. Direct na de aftrap krijgt AFC een corner te nemen, welke goed door Meijer genomen, even keu rig door invaller Brouwer wordt ingekopt, 1—0. Dit is al direct hoopvol voor AFC. Maar de An dijkers zijn niet ontmoedigd en als Bierman onvoldoende weg werkt, wordt Boeters van vlakbij gepasseerd, 11. Nog voor de rust weten zij er 21 van te maken. Na de rust is het wederom An dijk dat de voorsprong vergroot tot 31. Dit is AFC te bar en zij trekken naar voren. Zelfs de beide kanthalfs Bierman en Huiberts gaan mee en als de Nijs de achter stand verkleint tot 32, volgt Tijm dit voorbeeld binnen twee minuten op en brengt de partijen op gelijke voet, 3—3. En als'de scheidsrechter AFC een penalty laat nemen vóór een overtreding, is dit voor AFC de gelegenheid beide punten mee naar Alkmaar te nemen, daar Meijer deze pe nalty in de touwen zendt. Rest ons te vermelden, dat de scheids rechter rustig leidde. POLITIE-VARIA ALKMAAR. Zaterdagavond omstreeks negen uur werd in de trein uit Uitgeest een man aange, troffen in bewusteloze toestand. Het bleek een 31-jarige inwoner van 't Zand (gem. Zijpe), die van Rot terdam afkwam en waarschijnlijk door de drukte onwel was gewor den. Hij werd per ziekenauto naar het St. Elisabethsziekenhuis te Alk maaf Vervoerd vanwaar hij later naar huis kon terugkeren. Zondagmiddag raakte een driejarig kind tussen het Groot- en Klein Nieuwland in het water van de Oudegracht Omstanders brachten het kind met een reddingshaak op het droge. De heer J. L. Postma, de vader van het drenkelingetje ver zocht ons zijn dank over te brengen aan de heer L. Woerde, Oudegracht 171, die het kind uit het water haalde. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Jacoba M. d. v C. Heinis en A. B. van Huet; Anke, d. v. B. Dekker en T. Bas; Gerar dus M. z. v. G. Brakenhoff en Beentjes; Gerrit Jan, z. v. A. B. de Kloe en T. Rinsma; Antonius G. H, N, z. v. L. A. Res en A. C. M. M, Lohman; Andreas H., z. v. H. Dekker en C. M. Barendtszen; Anna J. J. d. v. A. Dekker en J. Herder Gehuwd: Cornelis van Hengsten en Catharina H. v. d. Aakster; Christiaan H. Kingma en Anna A. Voorthuyzen. Willem de Yries en Guurtje van den Beidt. Overleden: Franciscus A. A. M. Wagenaar oud 1 week; Willem Wolf, oud 49 jaar gehuwd met G. Roorda. Schaken ALKMAAR. Zondag werd de 2de promotie-degradatie-wedstrijd in de hoofdklasse Ned. Schaak bond gespeeld met de volgende uitslag: Hilversum 1- Graaf v. d. Boseh- -V.V.V. 1 D. Appel Jr. 1—0 v. HeldenP. Seewald 0- RuiterP. Hoekstra 01 D. J. de LangeW. Kwak V: J. H. de LangeE. Kaijzer 10 HamersP. Vreeken VaV: v. HofweegenP. Deugd 10 PotharstC. Kieft 01 de GrootA. Beemsterboer VaVa CuperusIr. Cool 10 5Va4V: Laatste avond van SCHOLA JA in dit seizoen: Beginselen, geschiedenis, karakter, organisatie en betekenis, door Prof. Dr. Alphons Steger uit Heemstede op VRIJDAG 29 April 1949, om 8 uur in Het Gulden Vlies. Toegang op de gewone voor waarden. A.F.C.-NIEUWS Andijk 1—AFC 1 3—4 AFC jun. aRoosendaal jun. a 0—2 AFC jun. bRoosendaal jun. b 2—3 AFC adsp. aRoosendaal adsp. a Het eerste besloot het compe titie- en bekerseizoen met een 34 overwinning. Proficiat, want eind goed, al goed. Tevens was het voor J. Pannekeet de af- scheidswedstrijd, daar hij binnen kort naar Roosendaal wordt over geplaatst en daar de gelederen der R.K.V.V. R.B.C. gaat verster ken. Jan, tot spoedig weerziens op het A.F.C.-terrein. De junioren a en b moesten in de Roosendaalse vrienden hun meerdere erkennen, of hebben jullie het even te gemakkelijk op gevat? De adsp. zorgden dat ook ook Kaasstad een prijs behield Wij hopen dat onze Roosendaalse vrienden genoten hebben van hun „uitje" naar het hoge Noor den. Hedenavond feestelijke sluiting van de clubavonden, waarbij prijsuitreiking, o.a. verloting, vlot brug, sjoelbak, raadwedstrijd enz. Wij verwachten alle leden met een opgewekt gezicht om 8 uur bii Beemster en wensen u veel pleizier. De PPC'er. ALAN VALENTINE NAAR ALKMAAR? Wanneer hij niet door belangrij ker ambtsbezigheden verhinderd zal zijn, zal de leider van de E.C.A.- steun voor Nederland Mr. Alan Va lentine, Vrijdag a.s. tegenwooraig zijn bij de officiële opening van de kaasmarkt. Ingekomen personen ALKMAAR. H. Snip, agent van politie, met gezin, van Am sterdam naar P. A. de Lange- plein 15; A Grolle, handelsreizi ger, N.H., met gezin, van Olden- zaal naar Emmastraat 35; C. J. C. Pruim-Haanstra, Ger., met kinde ren, van Hoorn naar Jan v. Galen straat 28; G. Houbein, dienstbode, van Andijk naar Wilhelminalaan 11; M. J. Houtkoper, electro-tedr nicus, van Eindhoven naar Corf- straat 10; A. Becker, boormeester, N.H., met gezin, van Beemster naar J. v. Heemskerkstraat 2; W. de Jong, N.H., van Arnhem naar Baansingel 44a; E. Vegter, secre taris, N.H., met gezin, van Andijk naar Varnebroek 5; P. Admiraal, analist, R.K., van Nijmegen naar Lindenlaan 115; T. Houbein, dienstbode, van Hoorn naar Wil helminalaan 11; D. Ulders, smid, N.H., met gez., van Wanne-Eickei (Duitsland) naar Afgesneden Ka naalvak 1; A. M. Hoogeboom, huish., R.K., van Akersloot naar Keizerstraat 12; G. Voerman, kraamverz., Ger., van Haarlem naar Corfstraat 30; N. van Over- meeren-Molenaar, N.H., van Koe dijk naar Luttik Oudorp 51; G. N. Priester, opzichter, N.H., van Haarlem naar Kennemerstraatweg 114; M. v. d. Wel, soc. werkster, Ger., van Amsterdam naar J. van Stolberglaan 26; H. P. J. Savij- nije, kantoorbediende, R.K., van Haarlem naar Houttil 62; J. Wit tebrood en echtgen., R.K., van Bergen naar Emmastraat 12; J. Kampen, beambte N.S., N.H., van Schellinkhout naar Rochdalestraat 22; J. Weeda, gevangenbew., Ger., van Zuidiand naar Westerweg 326; J. P. Dukers, stucadoor, naar K. van 't Veerstraat 57; A. Geer vliet, winkelbed., van Koedijk naar Langestraat 26; H. Odink- Scheepmaker, N.H., van Bloemen- daal naar Pr. Julianalaan 14; G. Hovinga-Eezinga, van Bergen naar Geestersingel 47; J. L. J. ten Brink, directeur N.S., van Soera- baia naar Lindenlaan 82a. Uitslag groslijst SCHOORL. De uitslag van de groslij st,stemming voor de can- didaatstelling door de K.V.P. in Schoorl, is als volgt; C. Kaandorp 439 pnt.; N. Kaag 420 pnt.; Th. Meereboer 217 pnt.; A. J. Dapper 146 pnt.; Jn. Nanne 65 pnt.; P. J Bijl 61 pnt.; S. Opdam 54 pnt. P. B. v. d. Ploeg 26 pnt. Uitgebracht 243 stemmen, waar van geldig 238, ongeldig 5 st. NEVERSIE BLOEMBOLLENDAG. LIMMEN. Door zonnig weer begunstigd organiseerde de Nederl. Verenig, tot bevordering der weten schappelijke veredeling van sier gewassen voor de 10de maal haar traditioneel geworden jaarlijkse bloembollendag. Ongeveer 2 uur was men bijeen gekomen in de grote zaal van de Heer Van Tuinen. De leiding berustte bij de secretaris de Heer P. Bosman. Onder de aan wezigen merkten we op, behalve het bestuur van de „Neversie" en het Gemeentebestuur van Limmen, de Burgemeester van Castricum, de 80-jarige Ere-Voorzitter, Dominee Melchers uit Naarden, de hiervoor uitgenodigde leden van de perso neelsdienst van Sociale Zaken uit Amsterdam, en nog vele autoritei ten en genodigden. Na het openingswoord van de Heer Bosman werd met begeleiding van het muziekcorps het Wilhel mus gezongen, waarna de Burge meester van Limmen namens de Gemeente een welkomstwoord sprak. Hierna was het woord aan de nog zo vitale Dominee Melchers, die het doel van de „Neversie uiteen zette, namelijk: de wetenschap sa men brengen met de praktijk, om daardoor betere resultaten te ver krijgen voor het bloembollenvak, en zodoende beter de concurrentie met het buitenland te kunnen weer staan. Na het zingen van het Ne- versie-lied en het gebruiken van enige verfrissingen ging men ge zamenlijk een wandeltocht maken door de prachtige bloembollenvel- den in de kwekerijen van Valke- ring, en van Hof en Blokker. Door het zonnige weer kwamen de bloe- mentapijten uitstekend tot hun recht. Bij de mooiste en onopval lendste variëteiten gaf de Heer Bosman een uiteenzetting over het ontstaan van nieuwe variëteiten door mutaties of verlopingen. en de resultaten die zijn verkregen door het kruisen van vroege tulp en Darwin tulp, waardoor de prach tige Triumph tulp is ontstaan. Hierna werd een bezoek gebracht aan de Hortus Bulborum, gelegen op de kwekerij van de Fa Van Hof en Blokker. In dit cultuurmuseum, waar het voornaamste aanschou wingsmateriaal in volle bloei stond, werd door Dr. W. E. de Mol. en de heer Bosman een nadere uiteenzet ting gegeven. Eenieder ging dan ook met een prettige herinne ring aan Limmen huiswaarts. Het plaatselijk muiziekcorps zorgde voor vrolijke marsen, wat het bollen- feest aanzienlijk verhoogde. De Neversie kan op een uitstekend ge slaagde dag terugzien. Ook Zondag was er veel op de been, velen waren naar Limmen gekomen om de prachtige velden te aanschouwen. Groslijst K.V.P. Koedijk Zó. De uitslag der gehouden gros lijststemming der K.V.P. afdeling Koediik-Z. is als volgt: 1. C. v. d. Gragt 209 st. 2. Tr. Kunst 206 st. 3. G. Smit 203 'st. j. Schouten 124 st. 5. S. Ven- neker 101 st. 6. M. Schoen 71 st. 7 A. Metselaar 66 st. 8. L. Tames 60 st. 9. J. v. Zelm 36 st. 10. G. Dekker 26 st. St. Willibrordus AKERSOOT. Dezer dagen werd in de zaal van de heer Ver- duin een uitvoering gegeven door de R.K. Toneelvereniging „St. Wil librordus. Voor het voetlicht werd gebracht het prachtige toneelstuk ".Mensen in Nood," door Wil] Bra- benberg. Wat het spel betreft, mogen we wel zeggen, dat iedere speler ge geven heeft, wat in zijn vermogen lag. De oude Barend Buis, P. Schoon, vertolkte zijn rol op de juiste manier. Zijn spel was wer kelijk goed. Zijn zoon Maarten, P. Putter, speelde zijn lang niet ge makkelijke rol op voortreffelijke wijze. Nu eens zagen we hem als 'n zeer bezorgde vader, dan weer als ruwe visser. In al deze rollen wist hij zich 'n juiste houding te geven en de z&al te boeien. Ook Gijs, J. Renkel, het zoontje van Maarten, was niet onverdienstelijk. Dirk Noordermeer, H. Woesten- burg, toonde 'n ware vriend van Maarten te zijn. Zijn spel was goed te noemen. De Kreeft, J. Kersens, was zoals altijd goed in zijn rol. die hij op uitstekende wij ze vertolkte. Zijn mimiek en ma nier van doen deden bijzonder goed aan. Hij was de enige komiek in dit ernstige spel. Dokter Derksen, G. Kaandorp, was zeer goed. De eldwachter. C. Broersen, had som- mjge momenten misschien wel iets losser kunnen spelen, overigens was het niet onaardig. Bob Braam, W. Kaandorp, leverde zeer be schaafd spel. Wat Jans Veerdonk, B. v. Til, Roosje, C. Dekker, en Greet Voltman betreft, kunnen we wel zeggen, dat ze goed op dreef waren. Ze mochter er werkelijk zijn. Tenslotte krijgen we Aagje an Trigt, A. v. d. Eng, die wel het laatste genoemd wordt, maar als speelster lang niet op de laat ste plaats komt te staan, integen deel. On haar zagen we de zorg zame vrouw, die vocht voor het behoud van Maarten. Aan de tech nische montage en de grime was ook de uiterste zorg besteed. Na afloop werden de spelers toegespro ken door pater van Steen, die zijn grote waardering uitsprak voor de spelers en hen feliciteerde met het behaalde succes. Tenslotte wer den nog bloemen door de voorzit ter overhandigd aan de meespe lende bruid, B. v. Till en haar aan staande en aan de semi-bruid, A. d. Eng, en aanstaande, die voor het laatst meespeelden. De voorzit ter vond hun vertrek uit de vereni ging zeer jammer. Voortaan zouden het buiten hen moeten doen. Misschien dat hun plaatsen ook weer worden ingenomen door goede krachten. NADAT ZATERDAG door de naas te medewerkers van de Bond Zon der Naam de zieken van alle Haar lemse ziekenhuizen, de armen van alle richtingen, de patiënten van het herstellingsoord voor militairen ..Unicum'' en de armen in de Jor- daan met presentjes werden ver blüd, begon Zondagmorgen om 10 uur het jaarfeest van de Bond met een plechtige Hoogmis in de Rec torale Hulpkerk St. Antonius van Padua te Amsterdam. De Z. E. Heer Henri de Greeve celebreerde deze H. Mis en hield de feestpredicatie, waarin hij na> drukkelijk wees op de noodzakelijk heid van het beoefenen van de naastenliefde ter verbetering van de samenleving. Vijf en dertig naaste medewer kers en acht Belgische collega's, die onze Zuiderburen vertegenwoordig den, maakten een tocht door de Zaanstreek naar Limmen, alwaar zij een krans legden aan de voet van het monument voor de geval lenen. Naar Castricum Aan de grens der gemeente Cas tricum wachtte het gezelschap een hartelijke ontvangst door het ge meentebestuur van Castricum, De burgemeester, de Edelachtbare heer G. F. Smeets, zeide in zijn wel komstwoord het een grote eer te vinden de grote apostel der Naas tenliefde, de Z. E. heer Henri de Greeve en zijn staf binnen zijn ge meente te mogen ontvangen. Ook het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat alléén dan een betere wereld wordt ver kregen, indien de naastenliefde door iedereen beoefend wordt. Pater de Greeve is voor ons daarbij 'n licht baken. De 'wandeling van een uur door de feestelijk vlaggende straten van Castricum, waar duizenden mensen met vlaggetjes stonden opgesteld werd een ware zegetocht Voorafgegaan door ruiters begaf het gezelschap, waarbij zich de le den der katholieke verenigingen hadden aangesloten,, naar het feest terrein. De W. E. heer C. Bakker hield een gloedvolle toespraak en bet R. K. gemengd koor liet op deze stralende lentedag haar vreugde zangen galmen. De vacantiekolonie ,,St. Antonius" gaf het gezelschap een aardige at tentie in de vorm van een toe spraakje van een der kinderen. De demonstratie van de afde ling gymnasten van „Vitesse" vond zeer veel waardering. Op originele wijze werd Pater de Greeve's toespraak aangekondigd: De duivensportvereniging liet haar Nieuwe groslijststemming URSEM. Naar aanleiding van ingekomen klachten tijdens de groslijststemming op Zondag 24 April heeft het afdelingsbestuur van de K.V.P. te Ursem deze stemming ongeldig verklaard. De leden ontvangen een nieuwe op roep voor de groslij ststemming op Zondag 1 Mei a.s. Het stembureau houdt deze zitting van 8 tot 13 uur in café Mulder te Ursem. Alleen op vertoon van de toege zonden oproeping wordt een stem biljet verstrekt. Deze oproeping moet dus worden meegebracht. I.E.V. 1-MEERVOGELS A. 1 4—0 Meerv. heeft z'n 1ste wedstrijd om 'n plaats in de KNVB gespeeld en met 40 verloren en verdiend ook. Voor de rust waren beide par tijen aan elkander gewaagd met Meerv. iets meer in de aanval doch het nodige spirit ontbrak bij onze jongens. Na de rust het zelfde spel Verduin schiet eenmaal buiten be reik van de keeper keihard tegen de onderkant van de lat en op won derbaarlijke wijze werd het doel punt en toen even later Henk een keihard schot inzond tipte de kee per op waarlijk prachtige wijze de bal over de lat en toen kwam voor Meerv. het keerpunt. Met een aan val van IEV kon Andre niet anders doen dan het schot met de hand uit doel te slaan. Penalty, v.d. Berg neemt hem en keeper Schoon moet vissen 10. Zichtbaar ontmoedigd speelde M. verder en 't duurde niet lang of IEV vergroot de voor sprong door hun midvoor. M. gooit het elftal door elkaar maar het wordt steeds slechter en het is we derom de midvoor die 30 maakt en nog vindt IEV het niet genoeg en vlak voor het einde maakt er 40 van en heeft M. een gevoelige afstraffing gehad want werkelijk het was niet nodig geweset. IEV is toch heus niet zo sterk. .Ploegen als SVA, Alkmaar en WV zijn zeker sterker maar het spel van M. was stukken slechter dan wij de laatste tijd gewend zijn maar jongens alles is niet weg, probeer Zondag a.s. tegen Abim je oude spel te spelen dan zal het heus nog goed komen. vredesboodschappers los. hetgeen een interessante aanblik bood. Henri de Greeve zeide in zijn toe- spraak perplex te staan voor de ongekende belangstelling in het werk van de Bond Zonder Naam De duizenden mensen, die bier van hun medeleven getuigenis af legden, bevestigden nogmaals zijn indruk, dat het werk van de Bond Zonder Naam gezegend werd. Men moest vooral zijn nietige persoon lijkheid terzijde stellen en het suc ces van de Bond niet als zijn werk beschouwen, doch God bijzonder dankbaar zijn voor Zijn zegeningen Steeds duidelijker blijkt, dat de maatschappij zonder naastenliefde niet zal gedijen. De bekende radiopriester besloot zijn toespraak met een relaas van de geschiedenis van de Bond Zon der Naam, die zich met zijn dui zenden medewerkers nog dagelijks uitbreidt. Met Gods hulp en de medewerking van de mensen zal het werk slagen. „St. Aloysius" gaf nog wat mars muziek ten beste en gedurende het Wilhelmus defileerden 500 kinde ren met vlaggen getooid en met spreuken van de Bond bewapend, langs de tribune. Om 6 uur vertrok het gezelschap naar Bergen, alwaar het feest in intieme kring op bescheiden wijze werd voortgezet. Voor f 10.per maand kunt U in het bezit komen van een De machine met de grootste zuigkracht RAD/O-TECHN. BUREA U ALKMAAR H0L/TT/L5Ï TEL. K2200-45*4 (Adv.) BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Warmond, de "Weleerw. Heer J. Th. A. M. Gussenhoven; te Den Burg (Texel) de Weleerw. Heer C. P. G. Persoon, die Kapelaan was te Amsterdam (H.H. Nicolaas en nog drie hoekschoppen, die echter Barbara). niets opleverden. Zeevogels-O.S.V. 05 Z. verscheen met enkele invallers 'in het veld en speelde met een sterk gewijzigde opstelling, die niet' voldeed. In de voorhoede rammelde het geducht, terwijl de achterhoede niet die hechtheid vertoonde als we van Z. gewoon zijn. De gasten vie len tegen en vertoonde geenszins een spel, als van een tweede klas- ser verwacht had mogen worden. Niettemin wonnen de OSV-ers ver diend en wisten hun technische meerderheid in enkele goede goals tot uitdrukking' te brengen, hoewel hun aanvallen vaak slecht werden afgewerkt, vooral voor de rust. Dit verklaart de stand uit de eerste helft 01. Een strafschop onmidde- iijk na de hervatting voltrok het vonnis 02. Daarna kwamen de Oostzaners meer opzetten en scoor den de beste doelpunten uit de wed strijd. Tegen het einde forceerde Z. BELANGRIJKE BESLUITEN IN VERGADERING L. T. B. DE RIJP. Dezer dagen verga derde de afd. De RijpGraft van de LTB, in café Blokdijk. Een van de belangrijkste agenda punten was bespreking vervoer product en een regeling vrachtprij zen. Al sinds een 40-tal jaren wordt door de fa. Visser het vervoer van de producten naar de veilingen op een goede wijze verzorgd. Dit brengt wel enige consequenties mede, aldus de voorzitter. Ook de vergadering dacht hier zo over en beantwoordde de vraag van de voorzitter, of een en ander tot te vredenheid was verlopen, beves tigend. Bij het vaststellen van de vracht prijs kwamen de problemen, die zich op dit terrein voordoen, sterk naar voren. Hieruit bleek dat een contractueel vastleggen noodzake lijk was. Door de heer S. Visser, die door het bestuur was uitgenodigd de besprekingen bij te wonen, werd een en ander toegelicht, en de toe zegging gedaan dat de uiterste zo?g hieraan zal worden besteed, evenals dit trouwens altijd werd gedaan. Bij voorkomende gevallen, waar een vaste regeling nu eenmaal niet in voorziet, zal zoveel moge lijk rekening worden gehouden met de belangen van de betreffende groep. Men dacht hier voorname lijk aan de producten die geleverd worden aan de veiling te Broek op Langendijk, daar wegens sterk veranderde omstandigheden, een geregelde aanvoer niet meer be staat. Tenslotte werd de voorgestelde vrachtprijs ad. 10 cent per collo voor schipper Visser en 5 cent voor Beumer aangenomen, waarbij te vens de voorwaarde aan werd ver bonden dat alle leden hun produc ten laten vervoeren door bovenge noemde firma's. Een verzoek om op R.K. feestda gen geen producten (uitgezonderd Augustus) meer op de veilingen aan te voeren, zal worden onder steund. De leden werden verzocht hier strikt de hand aan te houden. De afzet van pootaardappelen, seizoen 1949, werd breedvoerig be sproken. Door de voorzitter wer den verschillende voor en nadelen van coöperatieverkoop toegelicht;, waarna men geruime tyd onder ling van gedachten wisselde. Ten-- slotte was men het er over eens dat de tot nu toe gevolgde metho de voorlopig als de beste moest worden beschouwd. Dat de aardappelteelt een belang rijk onderdeel vormt van de bron nen van inkomst, bleek uit het ver slag van de heer G. J. Visser, waaruit bleek dat in totaal 29068 baal aardappelen waren omgezet voor een totaal van rond f 148.000. HET AFGEVEN VAN VERKLARING Het afgeven van verklaringen De Directeur Prov. Gezondh Dienst van Dieren, de heer D. Rempt, deelt het volgende mede: Rode verklaringen mogen afge geven worden voor vrije koeien uit stallen waar nog reageerders voor komen. Is het stal-onderzoek langer dan twee maanden geleden, dan moet de koe waarvoor de verklaring ge vraagd wordt, eerst weer worden getuberculineerd. De witte verklaringen met groene balk worden afgegeven voor koeien uit een bedrijf, dat bij het laatste staionderzoek vrij was van reageer ders óf waar de toen aanwezige reageerders binnen 20 dagen na het staionderzoek zijn opgeruimd. Dit zijn dus de reactie-vrije be drijven. Óok voor de reaetie-vrije bedrij ven geldt, dat, wanneer het staion derzoek langer dan twee maanden geleden heeft plaats gevonden, her- tuberculinatie noodzakelijk is, al vorens wederom een verklaring voor een te verkopen koe afgegeven mag worden. Dit alles is nodig, omdat wij de koper een zo groot mogelijke ga rantie willen geven, dat het ten verkoop aangeboden rund inderdaad niet reageert! Rode verklaringen en witte ver klaringen met groene balk waarop staat vermeld, dat de tuberculinatie langer dan twee maanden geleden heeft plaats gehad, hebben dus geen waarde! Voor de t.b.c.-vrije bedrijven (be drijven waar de laatste twee jaren of langer geen reageerders werden gevonden) gelden de witte verkla ringen. Tot nog toe ivan het gehele jaar een witte verklaring afgegeven worden voor een koe uit een t.b.c.- vrije stal. Deze termijn 'zal belangrijk inge krompen worden, want een jaar is te lang. Vermoedelijk wordt het zo dat tot pl.m. 1 Juli witte verklarin gen afgegeven mogen worden van koeien uit een t.bc.-vrije stal, zon der dat deze koeien eerst nog weer opnieuw getuberculineerd worden. Na 1 Juli zouden zulke koeien wèl eerst getuberculineerd moeten wor den, alvorens de witte verklaring afgegegeven mag worden. De verklaringen worden uitslui tend afgegeven door de dierenartsen, niet door de Gezondheidsdienst. Wij brengen één en ander gaarne nog eens onder de aandacht van de veehouders, omdat het in de practijK blijkt dat velen hiermede niet vol doende op de hoogte zijn. Dit geeft teleurstellingen, welke voorkomen kunnen worden. Candidatenlijst EGMOND-BINNEN. De sa menstelling van de candidatenlijst van plaatselijk belang luidt: 1. H. Dekker; 2. Joh. Mooij; 3. Jb. Helder; 4. E. B. Wijker; 5. W. Hardebol; 6. H. Docter. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur): VRIJ KOEL Meest matige wind uit westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke regenbuien. Vrij koel. (Adv.) Cursus voor fabriekscontroleurs te Hoorn De jaarlijkse cursus tot oplei ding van melkcontroleurs voor zui velfabrieken en melkinrichtingen welke vanaf half September 1948 tot einde April 1949 vanwege het Rijkszuivelconsulentschap voor N.- Holland werd gegeven, werd tot het einde toe gevolgd door 24 leer lingen. Na afgelegd practisch, schriftelijk en mondeling examen, kon op 20 April het diploma van bekwaamheid ais melkcontroleur worden uitgereikt aan een 19-tal candidaten. n.l. H. Bakker te Wog- num, P. M. de Dood te Alkmaar, Joh. A. van Dorp te Opmeer, N. A. de Groote te Schagen, T. B. Greij- danus te De Rijp, D. de Jong te Hoogwoud. G. A. Kiekebosch te Opmeer, D. Koning te De Rijp, J. Koster te Abbekerk, C. Molenaar te Volendam, M. Lakeman te Opmeer, C. J. Marcker te Castricum, A. B. Nijhuis te Spanbroek, A. W. Roden burg te Alkmaar, P. H. J. Schutte te De Rijp, E. Spaai te Hoogkarspel, G. de Vries te IJmuiden, J. T. Wei- boren te Castricum, J. C. Rudolphi te Den Helder. Groslijststemming EGMOND AAN DE HOEF. De uitslag van de stemming voor de samenstelling van de candidaten lijst der K.V.P. voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing op 9 Juni 1949 luidt: 1. S. Hopman; 2. P. C. M. Simons; 3. W. Wittebrood; 4. J. Valkering; 5. G. Belleman; 6 C. A. Beers; 7. M. Zoon; 8. C. J. Klever laan. De storm van begin Maart had grote schade aangericht aan de molens in de Schermer. Eens telde de polder 52 molens, die na drie eeuwen dienst te hebben gedaan op non-activiteit werden gezet, toen de bemaling werd geëlectrificeerd. Nog 13 molens zijn er overgebleven en 9 ervan moesten nu nodig ge restaureerd worden, of aan verdere aftakeling worden prijsgegeven. Het polderbestuur heeft blijk ge geven het behoud van de overge bleven molens, die het Schermer landschap zo aardig stofferen, op prijs te stellen. De kosten van re paratie aan riet en houtwerk waren echter aan de hoge kant. Door ech ter de molens dienstbaar te maken aan de volkshuisvesting kan uit dien hoofde op 'n extra Rijksbij drage gerekend worden. De kosten van restauratie werden geraamd op f 39.780 of f 4.420 per molen. Behalve op een bijdrage van f12,960 ingevolge de woonruimte- wet, kan op een bijdrage van f 6.665 van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gerekend worden voor de restau ratie van 5 z.g. dode molens. De 4 andere molens die nog be drijfsklaar zijn en tijdens de bezet ting, toen de eleetrisehe bemaling onmogelijk was, nog dienst hebben gedaan, worden levende molens genoemd. De totale subsidie van Rijk, Pro vincie en Gemeenten zal f 26.980 bedragen, zodat het Waterschap „de Schermeer" zelf nog f 10.000 zal moeten bijdragen. v Conform voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden besloot de ver gadering van Hoofdingelanden een lening tot dit bedrag aan te gaan, tegen een rente van 2'/s af te los sen in 7 jaar. Van de molens die gerestaureerd zullen worden, staan er 2 in de gemeente Oterleek, 5 in Schermer- horn en 2 in Zd. en Nrd. Schermer. Twee molens, staande tussen Schermerhorn en Ursem verkeren in dusdanige desolate toestand, dat zij moeten worden afgebroken. P Zonder Stikkelman, die met een geblesseerde enkel langs de lijnen stond, heeft SRC op kranige wijze het seizoen besloten met een 31 zege op het sterke VZV. Besloten zeiden we, want deze 31 zege was te klein om VZV alsnog te wippen voor de verdere strijd om het Gouden Kruis. Er zal tenminste door Geel Zwart in haar laatste ontmoeting een wonder ge wrocht moeten worden in een zege met minstens 5 doelpunten ver schil om SRC alsnog te laten door kruizen. Het warme weer in aan merking genomen, was het toch een aardige strijd. VZV is even meer in de aanval geweest, maar, behoudens een klein foutje van doelman v. Nuland in de eerste tien minuten, bleken èn v. Nuland én de Wit, Sinnige en de Moei niet te passeren. Dat foutje kostte SRC een doel punt, want de door het harde veld hoog opspringende bal carambo leerde in het net. Eerst vlak voor de rust kon Verduin snel toelopend een juweel van een voorzet van Berkvens in het net koppen. Na de pauze was VZV weer meer aanvallend, doch de aanvallen der Groenhemden waren veel gevaar lijker en toen Ploeger na een kwar tier spelen langs de VZV-Dacks liep, liet de doelman een klein gaatje vrij, wat voldoende was voor de SRC-linksbuiten om zijn club de leiding te geven. Een minuut of acht voor het einde, waarin VZV de SRC-acht.er- hoede op zware proef stelde, kopte v. Deyl no. 3 in het net uit een goed door Berkhout genomen cor ner. Zo won SRC met 31 en be wees hiermede, dat ze met een ge rust hart volgend seizoen de zware strijd in de le klasse tegemoet kan zien. Dat de andere 9 molens gerestau reerd worden en het ochermer landschap zullen blijven sieren, zal ongetwijfeld velen tot vreugde strekken. POLITIENIEUWS ANNA PAULOWNA Gevonden voorwerpen: 1 hoofddoek, 1 bood schappentas van touw, 1 grijsl. por- tem. met f 1.1 rechter glacé handschoen met wol, 1 paar bruin geruite pantoffels, gerold in huis- houdschort, 1 gebreide grijswollen handschoen met rode rand, 1 ro zenkrans in étui, 1 portefeuille met f 1, textielkaart en rokerskaart. 1 paar motorschoenen en 1 paar witte wollen wanten, 1 portemon- naie met inhoud f 0.90, 1 portem. met f2.19 en 2 postzegels, 1 wollen handschoen en 1 levensmiddelen kaart, 1 nummerbord GZ 46294. Verloren: 1 zilveren halsketting met hanger (blauwe steen/, 1 por tem. met f 15 en rokerskaart 1 mo torketting, 1 wieldop van kinder wagen, 1 bruine vulpen merk Stroomlijn, 1 wollen sjaal, groen met bruin. PASTOOR GUSSENHOVEN DEN BURG (Texel). Zo heeft Mgr. de Bisschop dan onze pas toor, de Zeereerw. heer J. Th. A. M. Gussenhoven, die hier ruim acht jaar gewerkt heeft aan de bloei van het godsdienstig leven in de parochie, overgeplaatst, er. wel naar Warmond, als opvolger van de kortelings overleden pas toor Oudejaans. De parochianen van Den Burg zien hem met lede ogen gaan, want de pastoor had zich hier in al die jaren zeer be mind gemaakt en was altijd vol belangstelling voor het doen en laten van zijn schaapjes, ook bui ten de eigenlijke godsdienstige sfeer. Er was een innige band ont staan tussen herder en parochia nen. Pastoor Gussenhoven was op 30 September 1894 te Haarlem ge boren en 14 Juni 1929 priester gewijd. Na kapelaan geweest te zijn in Velsen-Noord, Weesp, Delft en Scheveningen, was hij enige jaren rectoi van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. In December 1941 volgde zijn be noeming in onze parochie. Op 6 Mei vertrekt pastoor Gussenhoven naar Warmond. Als zijn opvolger heeft Mgr. Huibers alhier be noemd de Weleerw. heer Persoon, thans kapelaan te Amsterdam HOORN (Voorjaarsveemarkt), 25 April. Fokstieren f 300 1600; Stamboekkoeien f 6001000; Gelde koeien f 400—600; Verse koeien f 600850; Pinken f 250— 350. Handel vlug en duur. Aan voer 864 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 26 April. 1300 kg witlof I 1519, idem II 1012, 1600 kg witte kool 10.30, 1500 kg Bevelanders 3.90. AVENHORN 23 April. 800 kg uien gewone maat 1.50—1.70, 85700 kg bieten I 6.00, II 4.50, III 3.00;; 17800 kg witlof I 15—20, II 10—16 MEDEMBLIK, 23 April. 18600 kg Witlof I 15—25, II 10—15; 12000 kg bieten I 6.00, II 4.50, III 3 00; 4000 kg peen voer 1.00; 1800 kg uien 1— 1.20; 1600 kg eigenh. 3.10—3.40, 6400 kg Bevelanders 4.304.40 N. -SCHARWOUDE, 25 April. 4600 kg witlof: 1 22—24.—, 1B 14—19.—, II 18.—, IIB 11—14.—, III 11—12.—; 700 kg prei 4.—; 2500 kg kroten I 6. Toen de vi voor de vierd via een juwee Wilkes was b aan zijn eigc Nederland ge< 'winnen! Er z reden niet sn in de annaler blijven als de slag verrassei der laatste jar van het jaar 1 profs met nar kendheid geni liseerd en ove nationale voet geven in dit in het laatste Feyenoord-stac spel der onzer een show onta dat het veel i doen vermoede In het eerste 1 echter niet direi Oranje op een c ge en spectacula elf in de school r fessionalisme g winners zou afin Lenstra, toen de lijks een minuut op Vignal af, nac Wilkes in een c voor, onze voorh doch nauwelijks profiteerde Barai ling van Terloui score met een se. nedenhoek 01. Dat was geen gin. Want de Ho die toch al niet wen in een vooi lijke uitslag naai gekomen, hadder liseerd, dat de z\ van deze Franse 1 waren geen enke boden kansen on zich, waar nodig te stellen aan de zwakke steeën ir driemans-verdedij De 60.000 getui; schenen en met uitgedoste tribun den echter nauw vraag te stellen derlandse echec Want uitgereken later legde niema debutant De Mu voor de eerste IS zet. jSVSJfó&l Timmermans, 1 eerste Nederls en daarmede scoort De Sittardenaar tot ver over de mi zorgde voor de v en debutant no. voor wie de boot doeld, liet maar rr oord-kuip davere kansloos te slaan Een pracht stuk over de gehele len Er was geen Fran gekomen. Was dit het psj tepunt van de we de Fransen in dez> moreel reeds gesl lot op een later Vragen, die iede: zichzelf moet bea: zeker is, dat in on: het inzicht rijpte, roemde en veel toch niet zo onkwt zijzelf en ook de in Nederland het h; komen, De Vroet en zijr vanaf dat ogenblik dat zij zich niet vo Franse elite behoe: ven en dat er in minuten dus nog v ren viel, op welk welke middelen da De maci De daad volgde de voet! Nadat eer wegens buitenspel en een bij Abe ui ren van Wilkes a Marche was doodg Timmermans zich van spelers los en tweede male een

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2