Nieuw Besprekingen over de Berlijnse blokkade tussen Washington en Moskou Nieuwe vorm van protest tegen het Indische beleid Communistische troepen tot op 15 km. van Sjanghai Bijzondere zitting van Belgisch kabinet na bespreking te Bern Mgr. Knebel ter aarde besteld ieid. iiidh EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hoe lang zal hij het volhouden Dinsdag 26 April 1949 45e Jaargang*' No. 11548 Wat is er van waar? Sovjet-persbureau maakt bekend: Reeds contact sinds 15 Februari State Department weigert commentaar Grote brand te Vlaardingen Sjanghai bezet? Oud-gouverneur in hongerstaking Britse vlootversterkingen Zuivering rond Djokja Bezettingsstatuut voor West-Berlijn Jaarverslag Nederlandse Bank Resolutie op het „Vredescongres" a 1—0 a 0—4 1—0 b 5—0 1—5 'oys a 4—0 a 2—0 0—9 rsp. a 8—3 2—0 i 4—1 1—1 2—0 O 1 CD jk a g.n.o. a g.n.o. g.n.o. L 1—4 0—1 1—3 :en b 0—3 b 1—2 2F b 0—3 f 0—5 0—5 0—4 i 9—4 1—1 a 0—4 n. d. b 2—0 2—2 2—2 kampioensch. 2—1 ICa kampioen) HTSLAGEN npe title 2 2—1 >test van WA pelük :kers J. a 11 ntr. Bur. ngen ng voor het mbini's alle- odsbleek ge- al een paar de huishou- 3so te rijden )ePapa ar eens een der. Boriskie rrmonica en rstand heeft i hem moet sen Spaanse eppers, cas- li, die Boris- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vonde S HO* VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 VORIGE WEEK hebben ook wij een bericht gehad, afkomstig uit de Amerikaanse „Chicago Tribune", dat op een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken te Washington, ter gelegenheid van ondertekening van het Atlantisch Pact, „besloten zou zijn", voor het geval van een Russische aanval op West-Europa, de verdedigingslinie vast te stellen aan de Rijn en de Po, fesp. in Duitsland en in Italië, met een verlengstuk naar 't Noor den, evenwijdig aan de Gelderse IJsel, om de grote Nederlandse steden te beschermen. Dit zou tot gevolg hebben, dat de Noordelijke en midden-Oostelij ke gebieden van ons vaderland on middellijk werden prijsgegeven, de rest van ons vaderland zou tot frontgebied worden verklaard, met alle gevolgen, daaraan verbonden. Wat zouden de consequenties bijv. zijn, indien de rijke landbouwgebie den van het Noorden en Oosten di rect verloren zouden gaan voor on ze voedselvoorziening Naar aanleiding van deze bericht geving doemen verschillende vra gen op. Is dat alles waar, ja, of neen? En als het waar is, wat is er dan precies waar? Zijn er in de ze voor ons vaderland eenvoudig verwoestende voornemens? al definitieve besluiten genomen? Gaat het hier om interne militaire aangelegenheden alleen, welke zon der verdere voorkennis van onze Regering en onze Volksvertegen woordiging worden beslist! Het zou goed zijn neen, het kan wel als noodzakelijk worden beschouwd, dat van bevoegde zijde hieromtrent enegerlei mededeling wordt gedaan. Hier zou een gele genheid zijn, voor graag-vragen- stellende Kamerleden, om aan de bevoegde ministers inlichtingen te verzoeken. Want het ligt voor de hand, dat speciaal in het Noorden en Oosten van ons land, door der gelijke berichten ongerustheid wordt gewekt. Met een min of meer officieus, en blijkbaar enigszins ge camoufleerd bericht, dat een te genspraak zou betekenen, kan hier niet worden volstaan. Wij begrijpen aan de ene kant de moeilijkheden voor de regering, om over militaire besluiten in het pu bliek mededeling te doen. Maar nu er eenmaal iets over is uitgelekt en er redenen bestaan om aan te nemen, dat het bericht uit de ge noemde Amerikaanse bron niet ge heel en al zonder grond is versche nen, dient o.i. toch, waar het de meest-vitale belangen van ons volk op het spel staan, nader opening van zaken te worden gegeven. Het gaat er nl. weliswaar om de eerste plaats om de belangen van de Noordelijke en Oostelijke gebie den, maar gezien o.a. ook het ka rakter van die gebieden en om de verdere consequenties van het be schikken over de rest van ons land als frontgebied, gaat het om grote en gewichtige belangen van heel ons land. Nu zou men kunnen aannemen, dat een gegeven suggestie, om de ze kwestie te bespreken bij de be handeling van het Atlantisch Pact in de Tweede Kamer, wel een ge schikte „uitweg" zou zijn, maar daar gaat waarschijnlijk nog wel enige tijd over heen, voor en aleer die aangelegenheid daar aan de or de komt. Indien het geen punt zou zijn voor het stellen van vragen door een Kamerlid, dan zou de op lossing wellicht te vinden zijn in het aansnijden ervan bij de zeer aanstaande behandeling van de begroting van Buitenlande Zaken in de Eerste Kamer. In elk geval menen wij er op te mogen aandringen, dat van ho ger hand enigerlei mededeling wor de gedaan, zo mogelijk ter gerust stelling van mensen, diq begrijpelijk door deze publicaties van de kook kunnen raken, maar dan ook een afdoende en overtuigende gerust stelling. Met een tegenspraak, als zou het Amerikaanse bericht voor het overgrote deel uit de lucht ge grepen zijn, zoals hier en daar al gepoogd is, kan naar onze mening in dit stadium van de zaak niet meer worden volstaan. De vraag blijft dan immers open, wat voor waarde in het algemeen aan derge lijke officiële „tegenspraken" moet worden gehecht en... hoe groot het gedeelte van het bericht, dat dan wel juist zou zijn, nu eigenlijk is en wat dat dan bevat. In heel de wereldpers heeft dit bericht opgang gemaakt. Men kan het niet 'negeren endat had eigenlijk ook de Voorlichting van het Departement van Buitenlandse Zaken niet moeten doen. Had men daar niet direct „acte de presence" moeten geven, toen bleek, dat deze mededeling natuurlijk ook tot de Nederlandse pers was doorge drongen ONVERWACHT BEZOEK Zondagmiddag werden de pa tiënten in het dagsanatorium te Bijssen opgeschrikt door twee wilde zwijnen, die de toegangs poort in de nieuwe afrastering binnenstormden, gevolgd door een aantal personen met stokken, stukken ijzer, grepen en andere voorwerpen. Een wilde achtervolging werd ingezet, maar de strijd werd pas beslist, toen een jager met jacht geweer ten tonele verscheen. Beide zwijnen werden neerge schoten. LONDEN, 26 April (Reuter). De Sovjet-Unie heeft vandaag bekend gemaakt, dat de voorwaarden, waarop zij de blokkade van Berlijn zou opheffen, sinds Februari het onderwerp vormden van besprekingen met de V.S. Tass, het officiële Sovjet-Russische nieuwsbureau, heeft een verklaring gepubliceerd, die in Londen even na 4 uur hedenmorgen werd ontvangen, waarin om te be ginnen gezegd wordt, dat buitenlandse persberichten over een eventuele opheffing van de blokkade „niet met de werkelijkheid overeenstemden". De verklaring zegt verder, dat de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jessup, op 15 Februari met de Sovjet-gedele geerde Malik contact opnam over deze kwestie. Volgens Tass ge beurde dit er werd niet bij ge zegd of het contact mondeling of schriftelijk was naar aanleiding van het antwoord van maarschalk Stalin op een vraag in zijn inter view met Kingsbury Smith, direc teur voor Europa van de Interna- SCHADE DRIE TON VLAARDINGEN, 26 April. Vannacht tegen half 2 werd door een nachtwaker brand ontdekt in de Vlaardingse meubelfabriek „Vre- denbregt", gevestigd in het pand Koningin Wilhelminahaven N.Z. 1, 2 en 3. De brand was uitgebroken op de tweede verdieping en liet zich al dadelijk ernstig aanzien, zodat groot alarm werd gemaakt. Eer de brandweer, die spoedig ter plaatse was, arriveerde, was ook de derde en zolderverdieping door de vlam men, die gretig voedsel vonden in het vele brandbare materiaal, aan getast. In hetzelfde pand, dat een lengte heeft van 30, een hoogte van 15 en een breedte van 12 meter, waren ook nog gevestigd een lampekap- penfabriek van de heer Weybern en diens woning, terwijl de parterre geheel werd benut als opslagplaats van vaten haring en ledig fust. De heer W., die spoedig kon worden gewekt, heeft nog een groot deel van zijn meubilair en inventaris van zijn atelier kunnen redden, wat bij de meubelfabriek niet meer mo gelijk bleek. Hoewel dé brandweer het vuur met 20 stralen bestreed, en dus ruim 10.000 L. water per minuut in de brandende massa's werd geworpen, ging de inventaris, bestaande uit grote voorraden meubelen en vele kostbare machines, geheel verloren. De schade, welke op ruim 3 ton wordt geschat, is slechts gedeelte lijk door verzekering gedekt. Na enige uren zware arbeid waarvoor een eresaluut gebracht mag worden aan de vrijwilligers van de Vlaardingse brandweer, had men het vuur in zoverre onder de knie, dat tenminste het beneden gedeelte van de fabriek, waarin de Visserijmaatschappij Vlaardingen haar grote opslagplaatsen heeft, vrijwel behouden kon worden ge acht, al moet de waterschade dan zeer aanzienlijk genoemd worden. Aanvankelijk zag men gevaar voor de nabijgelegen olietanks van de nieuwe Matex N.V., die eetbare olieën bevatten. Er stond gelukkig niet veel wind. De meubelfabriek „Vredenbregt" is practisch geheel uitgebrand en van de aanwezige machines is wei nig meer dan een verwrongen massa over. Het personeel van de meubelfabriek bestond uit 40 man. Over de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. tional News Service, op 27 Januari. Jessup, aldus Tass, vroeg Malik om uitleg waarom maarschalk Stalin's antwoord op de derde vraag betreffende de blokkade van Berlijn geen verwijzing be vatte naar een enkele valuta voor Berlijn. (Kingsbury Smith vroeg, of de Sovjet-Unie de blokkade zou opheffen, indien de westelijke mogendheden de oprichting van een aparte West-Duitse staat wil den uitstellen, waarop Stalin ant woordde, dat hij „hiertegen geen beswaar zag", indien de westelijke beperkingen van de handel en het verkeer ook werden opgehe ven.) Malik zeide Jessup, dat in dien een datum voor een bijeen komst van de raad van ministers van buitenlandse zaken zou kun nen worden vastgesteld, de blok kade alvast zou kunnen worden opgeheven, aldus Tass. Reuter meldt uit Washington, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op het ogenblik geen commentaar zal leveren op de bekendmaking van Sovjet-Russische zijde over de blokkade van Berlijn. ACHTTIEN STUKS VEE VERBRAND STEENWIJK, 15 April. Twaalf koeien, twee kalveren en vier pinken werden het slachtoffer van een brand, die Zondagmiddag woedde onder Willemsoord, op de boerderijen van J. Los. Dank zij een brandmuur bleef het voor huis gespaard. De Steen wij ke,r brandweer kon slechts met één slang water geven. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de scha de. Een verliefd paartje, dat zijn fietsen tegen de achterkant van de boerderij had gezet, vond na zijn wandeling in de bossen slechts een hoopje verwrongen staal te rug. HONGKONG, 26 April (Reuter). Volgens uit gewoonlijk betrouw bare bron te Hongkong ontvangen berichten bevindt Sjanghai zich in handen der Chinese communis ten. K.L.M. voorlopig niet meer naar Sjanghai In verband met de huidige onze kere toestand in China heeft de KLM besloten met ingang van he den de lijnverbinding van Batavia naar Sjanghai tot nader order stop te zetten. De eenmaal wekelijkse verbinding van Batavia met de beide tussenstations op de Sjanghai route, Singapore en Bangkok, blijft echter bestaan. Een onderonsje van drie vertegenwoordigers bij de V.N., uit geheel verschillende delen van de wereld, die merkwaardiger wijze alle drie dezelfde naam dragen. Het zijn van l.n.r. Jacob Malik, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van de U.S.S.R., Sardar H. S. Malik, hoge commissaris van India in Canada, en dr. Charles C. Malik, gezant van Libanon in Amerika. Naar wü vernemen heeft de oud gouverneur van Sumatra's oostkust, jhr. B. C. C. M. M. van Suchtelen aan Hare Majesteit de Koningin 'n telegram gezonden, waarin hij zegt: „Ik ben diep beschaamd over het slingerende, karakterloze, onbekwa me Indische beleid van het Neder landse kabinet, dat, inplaats van krachtig en zelfbewust op te treden, de guerilla tracht af te kopen mid dels de capitulatie aan de Kremlin, tevens dollar- en sterling-sateliiet Soekarno. Dat helpt bovendien na tuurlijk niets en de regering kan doorgaan met wekelijks goedkoop leedwezen betuigen over door haar schuld nodeloos geofferd bloed. Met dergelijke houding wordt onze nationale eer in binnen- en buiten land opnieuw door een dieptepunt van vernedering gesleurd. Als protest daartegen zal ik, waar elk ander middel strandt op minis teriële onaandoenlijkheid en lauw heid bij ons partijgevangen volk, met ingang van Zaterdag 30 April a.s in hongerstaking overgaan, net zo'lang tot een radicale wijziging in het Indische beleid zal worden in geluid, gepaard aan aftreden der hoofdschuldigen. Ik eis een vrij In donesië van oost en van west. en De nieuwe versterkingstroepen zijn geoefend door de militaire deskundigen van de voormalige Amerikaanse groep van adviseurs onder generaal David Barr. Be richten over de gevechten melden, dat er een hevige strijd woedt bij Hsoeszkewan, 8 K.M. ten Westen van Soetsjou. Op andere delen van het front aan de beneden Jangtse en op de Oostelijke oever van het Taihoemeer zouden de regerings troepen stand houden. Erkend wordt, dat de communis ten tot op 15 kilometer van Sjang- 18 bankemployé's van de Nederlandse Bank in Sittard hebben Maandag in Tuddern het in omloop zijnde Duitse geld van de bevolking in ontvangst genomen en in beperkte mate Nederlands geld uitgereikt. Tegelijkertijd werden de nieuwe inwoners van Nederland voorzien van distributiebescheiden. SJANGHAI, 25 April (Reuter). Naar gemeld wordt, zijn 15.000 man door de Amerikanen geoefende en bewapende Chinese troepen uit Formosa te Sjanghai* aangekomen. Dit bericht en berichten over andere versterkingen geven steun aan de veronderstellingen, dat China's rijkste stad met haar 6 mil- lioen inwoners de communistische aanval zal weerstaan. hai zijn doorgedrongen. Ook wordt onofficieel medegedeeld, dat zij in snel tempo naar zee optrekken ten Zuiden van Sjanghai in een poging om 300.000 regeringssoldaten in te sluiten. Volgens bronnen, die in nauw contact staan met hooggeplaatste nationalistische functionarissen, worden pogingen gedaan om een vreedzame bestuurswisseling voor Sjanghai te bewerkstelligen, even als te Peiping is bereikt, en China's grootste stad aldus voor mogelijke grote vernielingen te behoeden. De Amerikaanse oorlogsschepen in de Wangpoo een naar Sjang hai leidende arm van de Jangtse hebben heden opdracht gekregen 'zich naar het beneden-gedeelte van de Jangtse te begeven. De Ameri kaanse consul-generaal te Sjanghai heeft in dit verband bekend ge maakt, dat de grotere, zich in de Wangpoo bevindende Amerikaanse oorlogsbodems, opdracht hebben gekregen dit water te verlaten, „opdat vermeden zal worden, dat Amerikaanse marine-strijdkrachten in de Chinese burgeroorlog worden verwikkeld." Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken deelt me de, dat de ambassadeur in China, J. Leighton Stuart, opdracht heeft ontvangen voor overleg naar Was hington te komen, zodra hij de vei ligheid van de Amerikaanse ge meenschap in de vlakte van de Neder-Jangtse verzekerd heeft. Groot-Brittannië heeft omvang rijke versterkingen voor de vloot in het Verre Oosten gereed ge maakt in verband met de toene mende bezorgdheid over de. gang van zaken in China. In een te San Francisco beluis terde uitzending van de communis tische radio in China wordt geëist, dat „de Britse regering schadever goeding betaalt en haar veront schuldigingen aanbiedt" voor de in cidenten op de Jangtse van vorige week, waarbij vier Britse schepen betrokken waren. staatsrechtejijk volkomen gelijk waardig aan een vrij Nederland van west en van oost, beide landen onder vrije Oranje, Geen knechten- staten, geen partijgeknecht koning schap". Afschriften van, dit telegram worden gezonden aan. de Raad van State, aan de Ministerraa.. en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. SCHIETPARTIJEN TUSSEN REPUBLIKEINEN In het gebied van Djokja is se dert het begin van de actie reeds ruim vijfhonderd ton munitie en springstoffen gevonden. Hoewel er waarschijnlijk nog voorraden aan wezig zijn, begint men reeds te merken dat de Republikeinse strijd groepen in deze streken naar men zegt, voor een belangrijk deel com munistisch georiënteerd tekort aan voorraden beginnen te krijgen. Opvallend is, dat juist de commu nistische groepen telkenmale het best bewapend blijken te zijn, hoe wel het uiteraard moeilijk is vast te stellen, in hoeverre de wel en niet-communistisch georiënteerde groepen het met elkaar aan de stok krijgen, merkt men hier, evenals elders, soms schietpartijen in gebie den, waarop dat tijdstip zeker geen Nederlandse patrouilles in het veld zijn. De conclusie dat Republikein se groepen onderling in strijd zijn, ligt in dergelijke gevallen voor de hand. KANAALTUNNEL „WEG VAN DE VREDE" Te Parijs zijn Franse en buiten landse parlementsleden en inge nieurs bijeengekomen om het pro bleem van een tunnel onder het Kanaal te bespreken. Bfj die ge legenheid heeft Gallienne, voor zitter van het Internationaal Ver bond voor Wegverkeer gezegd, dat die tunnel, die een waarborg voor de stabiliteit van Europa zal zijn, de „weg van de vrede" zal worden genoemd. LANDDROSTEN OFFICIEEL BENOEMD Bij Koninklijk Besluit van 23 April 1949 zijn benoemd tot land drost van: het drostambt Elten dr. A. Blaauboer, secretaris van het openbaar lichaam „De Noordoos telijke Polder" te Zwolle; het drostambt Tueddern H. M. J. Dassen, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te Heerlen. BERLIJN, 25 April (Reuter). Heden is te Berlijn door een drie- mogendhedencommissie een ont- werp-bezettingsstatuut voor de westelijke sectoren van Berlijn op gesteld, dat een parallel zaj zijn van het bezettingsstatuut voor West- Duitsland, aldus meldt het Duitse Persbureau Dena. Alle wetgevende rechten, die aan de West-Duitse „Laender" zijn toe gekend, zullen te Berlijn aan het stadsbestuur komen. Valuta, in- en uitvoer en de distributie van door de luchtbrug aangevoerde goederen zullen onder geallieerde controle blijven. Het ontwerp zal Donderdag a.s. ter goedkeuring aan de drie westelijke stadscommandanten wor den voorgelegd. ECONOMISCH HERSTEL GEEFT REDEN TOT TEVREDENHEID In zijn heden uitgebracht ver slag over de Nederlandse Bank in- 1948 zegt de president, dr. M. W. Holtrop, onder meer, dat een ver gelijking van de handelsbeweging der West-Europese landen afzon derlijk doet zien, dat Nederland in de ontwikkeling van zijn export wel een gunstige plaats inneemt, maar dat het is ten achter geble ven in de vermindering van zijn invoeroverschot. Toch mag de economische ontwikkeling van Nederland in 1948 in vele opzich ten reden tot tevredenheid geven: grote activiteit, stijgende produc tie en een wat mindere graad van overspanning dan in 1947. De ver mindering van de invoer uit het Westelijk Halfrond heeft bijge dragen tot het nader brengen van de oplossing van het zo centrale probleem van het dollartekort. Ten aanzien van de Benelux wordt opgemerkt, dat er voor het probleem van de betaling van het deficit in het onderlinge verkeer tussen de Uniepartners een bevre digende oplossing gevonden moet worden alvorens de Economische Unie werkelijkheid zal kunnen worden. De goederenruil met In donesië vormt weer een belang rijke bijdrage aan de Nederlandse welvaart. De handelsbalans met Duitsland vertoont echter nog een belangrijk tekort. Naast de betalingsbalanspositie heeft ook de monetaire positie van Nederland in 1948, zo gaat de pre sident verder, een verandering xen gunste vertoond. De ontwikkeling van de hoeveelheid vrij geld geeft aanleiding tot de conclusie, dat de inflatoire tendenties wel nog niet geheel zijn overwonnen, maar toch in kracht zijn verminderd. SULTAN VAN DJOKJA TE BATAVIA BATAVIA, 26 April (Aneta). Maandagmiddag arriveerde de Sultan van Djokja met het vlieg tuig van de UNCI op Kemajoran. GENEVE, 25 April. (Belga). Koning Leopold is Maandagmorgen naar Bern vertrokken, waar hij om elf uur Prins Karei en de ministers Spaak en Moreau de Melen (Justi tie) heeft ontmoet. De samenkomst heeft plaats ge vonden op het Belgisch gezantschap dat extra-territorialiteit geniet. Zo als bekend, heeft de koning inder tijd de verbintenis aangegaan geen politieke activiteit aan de dag te leggen op Zwitsers grondgebied. Bij het onderhoud zijn eveneens te genwoordig geweest de Belgische gezant in Zwitserland burggraaf de Lantsheere en prof. Pierenne, secre taris van de koning. Te Bern zal waarschijnlijk geen mededeling worden uitgegeven over het resultaat van de samenkomst. De correspondent van het A.N.P. meldt nader, dat, naar te Brussel wordt vernomen, het resultaat van de te Bern gevoerde besprekingen Woensdagavond behandeld zal wor den in een bijzondere vergadering van het Belgische kabinet. Na af loop van deze KaDmetszittmg zal een communique worden uitgegeven. Het „Journal de Geneve" heeft over het onderhoud, tussen koning Leopold en de Prins-regent ver- AARDBEVINC IN NOORD-CHILI CHILI, 25 April (Reuter). Hedenmiddag omstreeks 15 uur is in Noord-Chili een hevige aard beving waargenomen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en er werd slechts lichte schade aan gericht op die plaatsen, waar de aardbeving het sterkst was. Dit is meegedeeld door het Chileense ministerie van binnenlandse za ken. Maandagmiddag is op de R.K. begraafplaats Sint Barbara te Am sterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mgr. Miklós Knebel, die reeds na de eerste we reldoorlog geruime tijd in ons land vertoetde voor de organisatie der uitzending van Hongaarse kinderen, sedert 1947 opnieuw ditmaal op speciaal verzoek van kardinaal Mindszenty hier verbleef. Don derdagmiddag is mgr. Knebel ten huize van kapelaan Lemmens te Nieuwenhage bij Heerlen plotseling in de leeftijd van 56 jaar overleden. Zaterdagmorgen werd in Nieu- wenhagen een H. Mis van requiem opgedragen. Zondagmiddag is het stoffelijk omhulsel per auto naar Amsterdam naar de parochiekerk van de H. Gerardus Majella overge bracht. Te tien uur was de kerk overvol vrienden en belangstellenden. De plechtige H. Mis van requiem werd gecelebreerd door mgr. G. P. van de Burg, deken van de hoofdstad met assistentie van pastoor Wil- lemse eii deken Frank uit Bussum. Op het kerkhof verrichtte pastoor Willemse de absoute. Ook op de begraafplaats was de belangstelling zeer groot. Aanwezig waren onder meer mgr. dr. Th. Verhoeven, vertegenwoordiger van de pauselijk internuntius, mgr. P. Giobbe, Plebaan F. Filbry, verte genwoordiger van mgr. J. Huibers, bisschop van Haarlem, bijna het volledige hoofdbestuur van de stichting hulpactie Hongarije, onder wie oud-minister Witteman en tal van leden van de Hongaarse kolo nie. Zo lang het stoffelijk omhulsel van mgr. Knebel heeft opgebaard gestaan hielden vier kajotters en zes mijnwerkers met hun lampen de wacht langs de katafalk. Een schat van bloemen dekte de baar. klaard, dat deze samenkomst, die op verzoek van de koning is belegd, ten doei heeft de toestand op te klaren aan de vooravond der ver kiezingen. Er wordt beweerd, zo zegt het blad verder, dat de koning zijn broeder zou verzoeken af te zien van zijn taak van regent. Aldus zou een nieuwe toestand worden ge schapen, dank zij welke de vorst, die in strijd met sommige geruchten van oordeel is, dat een troonsaf stand niet overeen te brengen is met zijn verplichtingen, zou hopen de uitoefening van zijn praerogatie- ven te kunnen hervatten, althans totdat prins Boudewijn voldoende tot zijn taak zal zijn opgeleid. Het „Vredescongres" te Parijs is Maandag gesloten met redevoerin gen van verschillende afgevaardig den en het aannemen van een slot- resolutie, waarin het „kolonialisme" werd veroordeeld, het gebruik van atoomwapens werd afgekeurd en 't sluiten van militaire allianties werd verworpen. Het einde kwam met het zingen van de Marseillaise. Vol gens een der organisatoren werd 't congres bijgewoond door 2500 per sonen uit 72 landen. VANDENBERC DOET BEROEP OP SOWJET-UNIE NEW YORK, 25 April. (Reu ter). Senator Arthur Vanden- berg, de vooraanstaande republi keinse adviseur inzake buiten landse zaken, heeft vanavond een beroep op de Sowj et-Unie gedaan om haar huidige buitenlandse po litiek te wijzigen in het belang van de wereldvrede. „De mededeling, dat Moskou er naar streeft de breuk tussen oost en west te helen en het commu nisme bereid is zijn veroverings plannen te laten varen, zou, wan neer werd bewezen dat het stre ven echt was, meer effect hebber dan onze gehele voorraad atoom bommen", aldus Vandenberg. „Er zal geen derde wereldoorlog komen als het communistische Rusland hem niet begint. Een eventuële nieuwe oorlog zou te gen ons gericht zijn". Lord Mayor van Plymouth te Amsterdam Zondag en Maandag hebben de Lord Mayor Frank Miles en de femeentesecretaris Hardaker van 'ortsmouth, vergezeld door hun echtgenoten, een bezoek aan Am sterdam gebracht. Zondagmiddag bezochten zij de luchthaven Schiphol en des avonds waren zij als gast bij de opvoering van de IJsrevue in het RAI-gebouw aan wezig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1