Volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van Duitse federale grondwet Accoord over Oostenrijk is nog niet in zicht RADIO Met sloperswerken en bunker bouw millioenen verdiend WEELDERIG BLOEMENCORSO Hoogtepunt van DETECTIVE Dinsdag 26 April 1949 PAG. 3 V ACHTING Berlijn niet in de Westduitse staat Onderzoek naar Vtanchener bloedbad PROGRAMMA Geldsanerirsg in de „Zelfkant"' Collaborateurs voor Bijzonder Hof Naar herziening begrafeniswet Duizenden manden voor bloemmozaïken Pas geboren FEUILLETON a»», h. völmeb tegen wil en dank het K.N.M.I. te i Dinsdagavond 1 (opgemaakt te (OUDE NACHT inig bewolking k lichte nacht en zonsopkomst nevel of mist. ag weer toene- ;ing, maar over- weer en matige, ihtige westelijke ;rder oplopende GARIJE EN NRIIK werd gevreesd, geworden. Onze getroffen door egelen der Hon- welke inhouden litenland afkom- ,an hoge invoer- rworpen. van is, dat Dtac- in staat is, onze ikketten in ont- ctie gaat echter or. melijk, thans de 1 gevluchte Hon- istenrijk, Frank- niet voor te .;tel- in barakken it en letterlijk helpen. t bezit van een ssen van deze in- pril (Reuter). en zijn thans uit ten tot het bijwo- entie v. ministers zaken over het ior een „Raad v. ei te Londen ge wordt uit gecag- Londen vernomen, dat de ministers :aken der vijf mo- 3 westelijke Unie Noorwegen, De en Eire aanwezig aangehouden en de N. V. ..De in hoger beroep sche politierech- i diende, is aan- Mei a.s. Op deze g een aantal ge- êhoord. Voor het pleidooien is vastgesteld. üondag vond de plaats. Uitge- 12 stemmen, hier- idvies 214, tegen 3 en 55 stemmen nu: 1. J. Schuvt lolten, 1030, 3. H. Robert Jr., 1801, 988, 6. P. Kraak- ;eman, 2478, 8. A. Borst, 3012, 10. J. 1. G. Heijne, 3440, 4069, 13. J. Punt r, 4570, 155. mevr. >16, 16. A. Zoon er, 5133 vies is practisch Een kleine ver- iaats n.l. no. 9 A. i geworden. Aan- 'ractie deze maal hijnlijkheid uit zal de heer A. plaatsvervanger >or de op Zondag groslijststemming d. Bergen zal de - K.V.P. voor de dsverkiezing als esteld: J. J. Oldenburg; J. J. Wittebrood; 6. P. J. Borst; 7. 8. B. Min; 9. S. reldt adviescommissie adering van Zon de politiek advies Piet Groot, 2. Jb. Tuynman, 4. G. Jenneker, 6. C. v. Wzn„ 8. G. v. d. ng voor de gros dag 1 Mei plaats ngsgebouw, van Als men accoord itiek advies, dan akje voor het po- t. Gaat men niet politiek advies, hokjes van de al- wart. Men verge- lingsbiljet mee te im mming van de imeenteraadsver- volgende resul- 2. P. de Vries; 3. H. Twisk; 5. Th. d. Meij; 7 N. Cerhoef-Fourney; L S. Druiven; 11. 2. S. Zijlstra; 13. Dam; 15. P. Hol- Een der eerste foto's gemaakt van de Re publikeinse Gueril la's op Java, die steeds opnieuw po gen de rust en orde in Indonesië te ver storen. Het zijn over het algemeen slecht geklede langharige Indonesiërs, die le ven van plundering ten koste van de in heemse bevolking en daarenboven trach ten het Nederlandse en Koninklijk Ne derlands Indonesisch leger zoveel moge lijk afbreuk te doen. De foto toont een van de guerilla-ben- den. De langharige leden van de benden hebben gezworen hun haren niet te zullen afknippen voordat de Neder landers van Java zijn verdreven. FRANKFURT, 25 April (Reuter). Heden is te Frankfurt na een laatste bespreking tussen de drie geallieerde militaire gouverneurs en de leiders der West-Duitse constituerende ver gadering een volledige en definitieve overeenkomst ten aanzien van de Duitse federale grondwet bereikt, aldus heeft de Ameri kaanse gouverneur, generaal Clay, meegedeeld. Clay verwachtte, dat de grond wet tegen 15 Mei gereed zal zijn, waarna tegen midden Juli een West-Duitse regering moet zijn gevormd. Hij wilde aan de Duit sers de beslissing over hun kies wetten overlaten en de methode, waarop zij de grondwet zouden ratificeren. De hoofdcommissie te Ronn had de hoop uitgesproken, dat tegen half Juli verkiezingen zouden worden gehouden voor de Duitse volksvertegenwoordiging Deze zou dan tot taak hebben de nieuwe „Duitse bondsrepubliek" te vormen. Clay zeide voorts, dat Berlijn niet in de West-Duitse staat zal worden opgenomen, hoewel een latere toetreding niet uitgesloten is. Hij meende niet, dat door de heden bereikte overeenkomst de deur voor een viermogendheden- bespreking van het Duitse pro bleem gesloten is. De besprekingen waren niet gemakkelijk geweest, doch zij hadden geleid tot een gelukkige oplossing voor alle partijen, zo zeide Clay. De Duitse partijleiders hadden eerst heden, tussen de besprekin gen met de geallieerde gouver neurs door, een deel van hun ge schillen bijgelegd. Aangaande het compromis over kerk- en school kwesties moesten nog enige de tails door de Duitse partijleiders geregeld worden, doch het bereik te kon hierdoor niet meer in ge vaar worden gebracht. De Duitse constituerende ver gadering heeft acht maanden no dig gehad om met de geallieerden over een grondwet tot overeen stemming te komen. De basis van de heden gehou den besprekingen was een Duits compromisvoorstel. Vrijdag was te Bonn een memorandum van de ministers van buitenlandse zaken der geallieerden ontvangen, waar bij de Duitsers meer vrijheid was gegeven bij het opstellen van de grondwet. WOENSDAG 27 APRIL HILVERSUM II. 415 M. NCRV: 7.0.0 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Internatio nale Tulpen-Rallye; 8.20 Gramo- foonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Voor de Zieken; 9.45 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.15 Luisterspel „Jona"; 12,00 Populair orgelspel; 12.30 Mededelin gen; 12,33 Alt en tenor; 13.00 Het Nieuws; 13.15 „Mandollnata"; 13.45 Gramofoonmuziek: 14.00 Gramo foonmuziek; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Jeugdconcert; 16.00 Voor jonge postzegelverzamelaars; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Re geringsuitzending; 18.00 Celloreci tal; 18.25 Gramofoonmuziek; 18,30 R.V.U.: 19.00 Nieuws; 19.15 Het nieuws uit Indonesië; 19.30 Actueel gebuid; 19.45 Engelse les; 20.00 Kort Nieuws; 20.05 Programmaproloog; 20.15 Radio Philharmomsch Orkest, Groot Omroepkoor; 21.15 „De Bene lux en de arbeiders"; 21.35 Sans Souci; 21.55 Internationale Tulpen- Rallye; 22.00 „De zee bleef vrij 22.15 Geestelijke liederen; 22.45 Avondoyerdenking; 23,00 Nieuws; 23.15 Viola da gamba en clavecim- bel; 23.35 Gramofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVEgSUM I, 301 M VARA: 7.00 Nieuwsberichten, 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmu ziek; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Spreker; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Kook- praatje; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Promena de orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.ó„ Orkest (vervolg); 13.00 Nieuws; 13.15 Ka lender; 13.20 The Ramblers en Ma lando's orkest; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de kleuters; 15.15 De roos in de mu ziek; 15.30 Voor de ziekèn; 16.00 Kinderkoor; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragenbus; 17.15 gra mofoonmuziek; 17.30 Accordeola; 18.00 Nieuws; 18.20 Gramofoopmu- ziek; 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten; 19.00 Lezing; 1915 Sopraan; VPRO: 19.30 Voor de jeugd 19.45 „Van alle dag"; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.20 Omroeporkest en instrumentale so listen; 21.00 Hoorspel „Mijn zonen"; 22,15 Vindobona Schrammei'n; 22.40 Boekbespreking; 23.00 Nieuws; Zo.i. Metropole-orkest. De politie te Muenchen is een onderzoek begonnen naar Hitiers beruchte „bloedbad van Muenchen" in de nacht van 30 Juni 1934, ook wel „de nacht van de lange mes sen" genoemd. Een van de slacht offers was Ernst Roehm. Een S.S.r officier, Lippert genaamd, die be trokken was bfj deze moord, be vindt zich in Nederland. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verschillende oorlogsmisdaden en zal daarvoor binnenkort voor het Arnhemse Bijzonder Gerechtshof terechtstaan. VIJF DODEN BIJ ONTPLOFFING HEIDELBERG, 25 April (A.P.). Vijf van de Amerikaanse soldaten, die brandwonden opliepen bij een ontploffing op Zaterdag in een le- gergevangenis in Mannheim, zijn vandaag aan de verwondingen over leden. De toestand van een zesde soldaat is critiek. De slachtoffers waren allen ge vangenen. in een auto van Van Gend en Loos werd Maandagmorgen vroeg het benodigde Nederlandse geld, naar schatting ongeveer f 300.000. van 4iet agentschap van de Neder landse Bank te Maastricht via Sit- tard naar Tüddern gebracht, waar heden al het Duitse geld ingeleverd zal worden. In Sittard sloten zich bij dit transport achttien bank-em ploye's aan. Bij de banlcemploye's sloten zich eveneens aan achttien distributie ambtenaren, zes uit Heerlen, zes uit Roermond en zes uit Sittard, die 'n aanvang maken met de uitreiking van de distributiebescheiden voor de inwoners van dit gebied. Verder was aanwezig de voedselcommissa- ris in Limburg, de heer Niesten, geassisteerd door twee ambtenaren. De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft Maandagmorgen een begin gemaakt met de behandeling van een zestal collaboratiezaken, waarmee naar schatting drie dagen zullen zijn gemoeid. Het betreft uitvoerders van slopers- werken ten behoeve van de vijandelijke oorlogvoering, bouw ondernemers en wervers van arbeidskrachten voor het Oosten. In zijn requisitoir tegen verd. B. Teeuw, noemde de advocaat fiscaal de omzet die verd. in de jaren '40'45 had bereikt, de grootste die in zijn ressort was voorgekomen. Teeuw sloopte hui zen in Den Haag, Noordwijk, Cas- tricum, Zandvoort en de Haar lemmermeer, legde startbanen aan op Schiphol en bouwde in de residentie een aantal grote bun kers. Zijn omzet bedroeg 15 a 20 millioen. Het pleitte voor Teeuw dat hij in zijn bedrijf belangrijk illegaal werk oogluikend heeft toegelaten en dat hij door joodse arbeiders te werk te stellen, deze het leven redde. Teeuw hoorde een gevangenisstraf van 3 jaar te gen zich eisen met aftrek van voorarrest, d.i. de tijd in deten tie doorgebracht. Voorts een boe te van f 25.000 subs. 5 maanden cn uitsluiting van de beide kies rechten,voor de tijd van tien jaar. De voormalige directeur van de Ned. Oost Compagnie D. Krantz werd ten laste gelegd dat hij door de vijand veroverde en bezette gebieden in het Oosten in exploi tatie zou hebben doen brengen en leiding had gegeven bij de wer ving van arbeidskrachten voor deze gebieden. R. A. T. Brusse werd er van beschuldigd met Teeuw verschillende slopersfir ma's voor de Duitsers te hebben opgericht. H. Henning was van HOOFDAFDELING TUIN BOUW EEN FEIT De Hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Land bouw is .thans definitief in het leven geroepen. In deze organi satie hebben vertegenwoordigers van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (3), de Ne- d erlandse Fruittelersorganisatie (3), van de Christelijke en Ka tholieke Boeren- en Tuindersbon den en van het Kon. Ned. Land- bouwcomité (ieder 2) en van de drie grote Landurbeidersbonden (ieder 2) zitting genomen. Met vertegenwoordigers van de vaktechnische organisaties is nog geen overeenstemming bereikt. Men hoopt vid een laatste verga dering van de organisatiecommis sie deze organisaties alsnog voor de Hoofdafdeling Tuinbouw te winnen. '40 tot '45 opgetreden als verte genwoordiger voor „Bouwindus- trie" die voor de vijand werkte Hij was voorts directeur van de Duitse Beton Maatschappij en werd later „SS-Hauptbauzugfüh- rer". B. J. Hoekstra voerde als ar chitect bouwwerken voor de Duit sers uit, hij trad op als directeur van de „Nederlandse Oostbouw" en bevorderde de uitzending van bouwvakarbeiders. Dit laatste werd ook aan P. Hoekstra ten las te gelegd. De zitting wordt Woens dagmorgen voortgezet. ZES JAAR VOOR EX-HOOFD REDACTEUR A.N.P. Het Bijzonder Gerechthof te 's-Gravenhage heeft P. J. van Megchelen, die tijdens de bezet ting van ons land hoofdredacteur van het A.N.P. is geweest, de Raad van voorlichting voor de >ers" mede heeft opgericht en >eeft medegewerkt aan de op richting van het „Verbond van Nederlandse Journalisten", waar van hij tot het einde der bezetting het voorzitterschap heeft bekleed, veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest, ontzetting uit de beide kiesrechten en ontzetting uit het leeht tot het bekleden van amb ten voor de duur van het leven. De procureur-fiscaal had veer tien dagen geleden veroordeling tot 12 jaar met aftrek en ontzet ting gevorderd. Rijkspostspaarbank in Maart Volgens opgave van de rijks postspaarbank werd in Maart '49 ingelegd en bijgeschreven voor f24.386.964, terugbetaald en afge schreven voor f 28.162.435. Het gezamenlijk tegoed van de inleg gers liep terug van f 1.446.991.489 per ultimo Februari 1949 tot f 1.443.216.017 per ultimo Maart 1949. Zonder visum naar San Marino Met ingang van 15 Mei a.s. wordt in het verkeer tussen Ne derland en San Marino het pas visum voor de wederzijdse onder danen afgeschaft, voor het ove rige blijven de in de twee landen geldende bepalingen nopens de toelating, het verblijf, de vesti ging en het verrichten van arbeid door vreemdelingen onverkort op hen van toepassing. Ingesteld is een commissie, be last met de taak van advies te die nen met betrekking tot de vraag, welke wijzigingen met het oog op het verbranden en het balsemen van lijken dienen te worden aan gebracht in de wet tot vaststelling van bepalingen betrekkelijk het be graven van lijken, de begraafplaat sen en de begrafenisrechten. In deze commissie zijn benoemd: tot lid, tevens voorzitter: mr. J. M. Kan, raad-adviseur, chef der afde lingen binnenlands bestuur en wet geving van het departement van Binnenlande Zaken. Tot leden; Dr. E. Emmen, scriba van de ge nerale synode der Nederlandse Her vormde Kerk. Dr. W. F. Golterman, voorzitter van het dagelijks bestuur der alge mene Doopsgezinde Sociëteit. Dr. J. P. L. Hulst, arts te Leiden. Prof. dr. D. Nauta, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam Dr. J. P L. Hulst, arts te Leiden. Dr. P. H, van Roojen, algemeen voorzitter der Vereniging voor Fa cultatieve Lijkverbranding. Jhr. mr. Th K. M. J. van Sasse van Ysselt, administrateur bij het Departement van Justitie. Mr. J. H. Vergragt, ambtenaar van de Afdeling Volksgezondheid van het Departement van Sociale Zaken. Prof. dr. H. de Vos, Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, lid van de Arbeidersver eniging voor Lijkverbranding. Tot secretaris: Mr. R. A. V. Baron van Haersol- te, hoofdcommies bij het departe ment van Justitie. Tot adjunct-secretaris: J. van Viegen, commies bij het departement van Binnenlandse Za ken. WECENWACHTHULP BI) TULPEN-RALLEY Op Donderdag 28 April zal de A.N.W.B.-Wegenwacht op het ge hele Nederlandse traject van de Tulpen-Rally een versterkte dienst onderhouden, teneinde de deelne mers bij pech zo snel mogelijk hulp te kunnen verlenen. Dit houdt o.a. in, dat de Gele Rijders op verschillende trajecten om 4 uur 's morgens hun dienst zullen aanvangen. Bij de A.N.W.B.- grenskiosk te Wernhout al reeds om 3 uur 's nachts de Wegenwacht gereed staan. 4 maanden voor meineed in zaak-Befje Wery In plaats van 1 maand gevange nisstraf, zoals hem door de recht bank was opgelegd, hoorde de 36- jarige J. V. uit Santpoort, een voor malig politiek delinquent, zich Maandag door het Amsterdams ge rechtshof wegens het afleggen van een valse verklaring onder ede tot 4 maanden veroordelen. De veroor deelde was naar hij 14 dagen ge leden ter zitting verklaarde in hoger beroep gegaan, omdat hij hoopte er met een voorwaardelijke bestraffing af te komen. Hij had op 1 Mei 1948 voor het Bijzonder gerechtshof te Amster- da meen voor verdachte Betje Wery verlichtende verklaring afgelegd, maar viel later door de mand en bekende een meineed te hebben gepleegd. (Van onze eigen redacteur) LEIDEN, 23 April. Met een gevoel van weemoed hebben we, in de tram tussen Rijnsburg en Leiden, terwijl een onafgebroken file auto's over het Oegstgeester viaduct voortsuisde, voor dit jaar dan weer afscheid genomen van de fleurige bollenvelden. Nog even konden wij een blik werpen op de toren van Rijnsburg, het simpele overschot van een eertijds roemrijk Benedictinessen- klooster, die massaal oprijst temidden van het kleurig bloemen- tapijt, dat aan de oever van de oude Rijn haar grens heeft. Hier was dan de rand bereikt van een onmetelijk grote legkaart, waarvan de zacht gekleurde seg menten even buiten Aerdenhout reeds, verspreid tussen het denne- groen, beginnen en die zich over een lengte van ongeveer 30 km zuidwaarts uitstrekken, aan de ene zijde rakelings langs de duin rand lopend, aan de andere zijde, haast onmerkbaar veelal, over gaande in de malse Zuidhollandse weidegronden. Hier was ook het einde van onze zonnige tocht door feestelijk bloemenland, door de oude bollenstreek, die zich dit jaar weer met een groots bloemencorso van haar beste zijde heeft laten zien. Attractie voor vreemdelingen Van drie tot zeven uur trok de lange stoet van ruim veertig num mers, afgewisseld door een drie tal muziekcorpsen en voorafge gaan door motorpolitie, door de dorpen Sassenbeim, Lisse, Hille- gom en Bennebroek, vanouds centra der bloembollencultuur, waar de hoofdwegen, ondanks Holland-Frankrijk, zwart zagen van de toeschouwers. Deze beston den, naar ons is gebleken, zeker voor de helft uit vreemdelingen, Engelsen, Fransen, onnoemelijk veel Belgen, Denen, Zweden, kort om half Europa was er vertegen woordigd. En natuurlijk een be hoorlijk contingent Amerikanen, die niet graag dit bloemenfestijn zouden willen missen. Verkeer stopgezet In Bennebroek, waar wij in de voormiddag arriveerden, bleek het verkeer te zijn stopgezet. De grote NZH-busseri, die om de vijf minuten uit Haarlem vertrokken, moesten hier rechtsomkeert ma ken en vanuit Leiden bleek men niet verder dan de Postbrug te kunnen komen. In Hillegom, waar menig bloemmozaiek te bewonde ren viel, kortte, 'n miniatuur-ker mis de wachtenden de tijd. Vanaf de Pastoorslaan tot 't Vierhout was geen plaats op de trottoirs onbe zet en in Lisse was het al evenzo Met de grootste moeite kon de omvangrijke bloemenstoet zich door de straten voortbewegen en velen hebben lang moeten wach ten, aleer zij hun moeite beloond zagen. Originele vondsten Met trots kon het bloemen- comité de loftrompet steken over het resultaat van haar werk, het geen zij dan ook deed in een prachtige praalwagen van hyacin then, „Canite Tuba" genaamd, of tewel 'in onze omgangstaal „Steekt de trompet". Het zakelijk element kreeg ook een kans, o.a. in twee wagens van de Neveda-wolfabvie- ken, die met een wagen van bloe- mendekens en een met schapen, van witte hyacinthen, meereden. Applaus lokte het rose varken in de blauwe kuip (van 3 meter door-snede) uit; het beest, dat op het punt stond door de Vlees- warenfabriek Sassenheim te wor den verslonden, neeg naar alle zijden. We zagen weer de K.L.M.. niet een prachtige bloemenwagen op de weg en met steeds terug kerende vliegtuigen in de lucht Voor het eerst van hun lange le ven zagen ook Sinterklaas en Zwarte Piet. temidden van hun landgenoten tussen rode tulpen, de bloemenweelde van Holland. Biizonder mooi was de lange ko ningsmantel, getorst door bloemen meisjes, van Zonneveld en PhiliD- po uit Sassenheim. Vrijwel van al les bleek uit bloemen te maken, boter en bols, een verzekerings bank, Pallas Athene, de godin der wijsheid, wasmiddelen, een renstal met paarden en de HBG. de vei ling te Lisse, kwam uit de bus met een transportband met manden uit bloemen en met bloemen. Een kruidenier beeldde in bloe men uit hoe zijn koloniale waren worden aangevoerd. Per kameel met een Arabier, geheel van bloe men. Voorts een koppel Paashazen. Volendammers en een grote klomp, de verpleegsters van 'n kraamcen- trum en als slot een gigantische zwaan, die helaas ter hoogte van Werestein zijn snavel verloor. Bosje bloemen met oorkonde. Voetje voor voetje konden de toeschouwers zich uit de rijen los maken, hef wegverkeer, rijdend langs de Gooweg, moest omgelegd worden en pas in de Zilk kreeg men wat lucht. Wij reden hier langs de duinrand op Noordwijkerhout aan en kochten onderweg traditie getrouw onze bos narcissen, wadrin dit jcar voor het eerst een briefje hing, een herinnerings-oorkonde aan het festijn van de lente. Genietend van het prachtige panorama tuffen wij op Noordwijk-Binnen aan, waar wij in het Hof van Holland afscheid namen van onze begeleiders, een echte Turkse sigaret rookten met een employé van de Turkse ambas sade, óók op bollenfocht, en met de scherpe hyacintengeur nog in onze kleren, de tram naar Leiden namen. Over enkele dagen is dit schone bloementapijt verdwenen en wijzen de droge stengels naar de hemel. Dan zijn de tulpen en narcissen ge kopt, de hyacinthen afgeritst. De bloemenweelde is dan nog alleen te zien op de ansichtkaarten, die mis schien, misschien zeggen wij, in de bollendorpen nog over zijn gebleven. L. S. KONINGIN ONTVING BUITENLANDSE PADVINDSTERS H. M. Koningin Juliana heeft Maandagochtend op Paleis Soest- dijk de deelneemsters aan de inter nationale Padvindstersconferentie, die op het ogenblik op de „Dj;aken- burgh" bij Hilversum wordt ge houden, ontvangen. De Koningin, die beschermvrouwe van het Ne derlandse Padvindstersgilde is, was hierbij in padvindstersuniform ge kleed. Haar uniform is geheel ge lijk aan dat van andere padvind- sters, alleen draagt Hare Majesteit een gouden in plaats van een wit fluitkoord. Zelfs het pas ingevoer de kwartiermutsje ontbrak niet. De Koningin heeft met de afge vaardigden van ieder land apart ge sproken (er zijn achttien delega ties) en bijzonderheden over, haar land gevraagd. De ontvangst duurde ongeveer een uur. NAAR MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN? Dezer dagen meldden wij dat de minister van Onderwijs aan de directeuren der Rijks-H.B.S.-en in Zeeland hun mening gevraagd heeft over de wenselijkheid tot stichting van middelbare meisjes scholen, die als afdelingen ver bonden zouden zijn aan de H.B. S.-en. Van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen vernemen wij thans nader, dat een dergelijke vraag aan de directeuren der Rijks-H.B.S.-en in het gehele land is gesteld. Het betreft hier een zuiver informa tieve vraag. Concrete plannen zijn tot nu toe niet gemaakt. Heidebrandje op Terschelling Door onbekende oorzaak is Zon dagmiddag ca. half zes een heide brand uitgebroken dicht bij het Noordzeestrand in de duinen van Terschelling. De brandweer, de bos- brandweer en boswachters bedwon gen het vuur in ca. anderhalf uur. Bijna 2 ha heide is verbrand. Reuter, 25 April. De plaats vervangende Ministers van Buiten landse Zaken, zün er niet in ge slaagd overeenstemming te berei ken over de grootte van het bedrag, dat door Oostenrijk aan de Sowjet- Unie moet worden betaald in ver band met de Duitse bezittingen in Oostenrijk, die in Oostenrijkse handen zijn overgegaan en waarop Sowjet-Rusland aanspraak maakt als herstelbetaling voor oorlogs schade. Door de Amerikaanse vertegen woordiger Samuel Reber is een memorandum ingediend, dat een compromis-oplossing behelst. De Sowj et-Russische vertegen woordiger Zaroebin verklaarde, datde inhoud van het memoran dum voor de Sowjet-Russische re gering onaanvaardbaar is. Hij hield vast aan de Sowjet-Russische eis tot betaling van een bedrag van 150 millioen dollar, in vrij inwissel bare valuta, te voldoen over een periode van zes jaar. Reber zeide, dat de basis van zijn voorstel bestond uit het instellen van een onderzoek naar Oosten rijk^ vermogen om te betalen, waarna het totaal door Oostenrijk aan de Sowjet-Unie verschuldigde verdrag zou kunnen worden vast gespeld, dit bedrag zou mogelijk hoger zijn dan dat, hetgeen oor spronkelijk door de Westerse mo- Diphterie-epidemie te Sommelsdijk In Sommelsdijk heerst een diph- therie-epidemie, voornamelijk on der de kinderen van de kleuter school. Deze school is door de genees kundige inspectie gesloten. Bij de daarna gehouden controle bleek 20% van het aantal kinderen be smet. Bij 150 onderzochte kinderen werden 24 bacteriëndragers aange troffen. Tevens bleek een lid van het personeel bacteriëndrager te zijn. De inspecteur van de Volksge zondheid heeft aangedrongen op onmiddellijk verplichte inenting, B. en W. gaven er echter de voor keur aan, deze inenting vrijwillig te doen zijn. Post voor de „Waterman" Het s.s. „Waterman" zal op 27 de zer naar Indonesië vertrekken. De opvarenden kunnen in Port Said post uitgereikt krijgen, mits deze uiterlijk 28 April a.s. in de bus is ge daan. Voor Batavia is de laatste buslichting op 11 Mei a.s. gendheden als redelijk was aan vaard (100 millioen dollar). Zaroebin zeide, niets nieuws te zien in de Amerikaanse voorstel len. Hij herhaalde, dat men het in beginsel eens moest worden over de som van honderd vijftig millioen dollar, voordat over de bijzonder heden gesproken zou kunnen wor den. De plaatsvervangers zullen Dins dag opnieuw bijeen komen. NEDERLANDERS ONGEDEERD De Nederlandse consul-generaal te Shanghai rapporteert, dat se dert Zaterdag 23 April des mid dags 5 uur geen verbinding met Nanking meer mogelijk is. Op dat tijdstip waren alle daar ge vestigde Nederlanders ongedeerd en hun eigendommen onbescha digd. Hoewel zich bij de uitvoering nog problemen voordoen, zijn de plannen tot eventuele evacuatie van vrouwen en kinderen uit Shanghai, in samenwerking met de Britse autoriteiten, geheel vol tooid. De Introïtus uit de Mis van Zondag heeit in zijn muziek een klank, waarin wij al de ontroering voelen die er in een mens leeft, wanneer hij een kind ziet, pas-geboren, klein, teer,broos, een haast niet te onderscheiden wezentje in een wiegje. Het leven, dat een nu blij-gelukkige moeder er zo juist aan schonk, is tenger nog ontroert het juist daarom niet? Maar het heeft toch ook nu reeds alles wat het eens groot en sterk zal maken. Zui ver is het nu, pas-herboren in het Doopsel. Een kind gegroeid in liefde van mensen, een kind van God herschapen door Zijn Liefde. Het draagt een frisheid van de nieuwheid aan zich. Het nieuwe Paas-leven is in ons. Wij zijn kinderen van God. Dit goddelijk leven moe ten wij zuiver en gaaf in ons houden, in de ontroerende schoonheid van pasgeborenen. MARCUS. 13. „Wat betekent dat, als we zestig kronen in de week uitsparen. Je be taalt de nieuwe nachtklerk vijftien kronen. Er zijn honderden jonge werklozen, die de hemel op hun blote knieën zullen danken voor zo'n weekloon. Ze moeten matig be ginnen, anders steken hen de brood kruimels te gauw." „Ik zal het Söderman voorstel len. Waarschijnlijk heeft hij er wel oren naar." „Natuurlijk. In plaats van te worden ontslagen, maakt hij pro motie." „En we herwinnen 't vertrouwen van onze gasten. Zonder hotel-de tective gaat het nu eenmaal niet." „Helaas neen. Zoek voor de repa ratie van de brandkast 't goedkoop ste adres. Wat ik zeggen wil die Matts Holm, de liftjongen, valt toch wel onder de ziekteverzeke ring?" „Zeker, mevrouw Callagar". „Gelukkig. Dan hoef ik me ten minste geen zorgen te maken voor doktersrekening en ziekenhuisver- pleging. Je wordt tegenwoordig van alle kanten geplukt. Goedenmiddag Elmblad." Toen de deur zich achter Eileen Callagar had gesloten, schold de gérant haar tussen de tanden: „Ouwe schraapster!" Otto Elmblad was een veelgeplaagd man, die een grote verantwoordelijkheid droeg en een bescheiden salaris genoot. Hij snakte naar de dag, waarop hij een behoorlijke baan zou vinden en Eileen Callagar eens onder de neus kon wrijven, hoe hij precies óver haar dacht. August Söderman stond om zes uur in de namiddag op. Hij merkte dat twee brieven onder zijn kamer deur waren doorgeschoven. De eer ste bleek een uitnodiging van de gérant te zijn, zich bij hem op kan toor te vervoegen; de tweede was in Stockholm gepost. Verwonderd vroeg hij zich af, wie hem zou schrijven in een stad, waar hij zo goed als niemand kende. Het hand schrift zei hem niets, 't was op de machine getikt. Met begrijpelijke nieuwsgierigheid opende hij de en- fum geurde hem tegemoet, een par- veloppe en haalde een epistel te voorschijn. Een eigenaardige par fum dat hij al eens eerder meende te hebben geroken. Terwijl hij dg brief openvouwde, vi-! er een biljet van honderd kronen op de grond. Zijn ogen puilden uit. Haastig las hij de weinige wöorden: „Naar ik hoop kunt u dit gebruiken. Maar u moet heus zorgen, dat u in 't vervolg over een kamer met bad be schikt." Meer niet. Evenmin als 't adres, was 't briefje met de hand geschre ven en 'n ondertekening ontbrak doch dit deerde hem niet. Hij wist toch, wei wie de afzender was. Een ogenblik gevoelde hij zich ontroerd. Hoe kwam de blondine er toe, de kleine dienst, die hij haar had be wezen, zó royaal te belonen? Zonder twijfel moest zij rijk zijn om zo maar van honderd kronen afstand te kunnen doen! Rijk en edelmoedig. Natuurlijk was het de reinste dwaasheid te veronderstel len, dat zij in staat zou zijn, iemand op zo geraffineerde wijze van het leven te willen beroven, zelfs al had Gunnar Lundqvist het er dui zendmaal naar gemaakt! Met een licht hart begaf hij zich naar 't kantoor van de gérant. Tot zijn niet geringste verrassing was Otto Elmblad hoogst voorkomend; hij verontschuldigde zich zowaar voor zijn onheus optreden van de afgelopen nacht en kwam toen met het voorstel op de' proppen, dat Eileen Callagar hem aan de hand had gedaan: „Maar ik bezit niet de minste bekwaamheid voor detective!" wierp August tegen. „Dan wordt je nu de gelegenheid geboden ,ze te verwerven. Het aan vangssalaris bedraagt vijf en twin tig kronen in de week, daarbij heb je gratis inwonen en de gebruike lijke reductie voor het personeel in het restaurant." „Top!" verklaarde August. De raad in een klein geparfumeerd briefje gegeven, schoot hem te bin nen. Hij lachte zachtjes. „Op één voorwaarde!" „En die is?" „Ik wil een kamer met bad heb ben." „Anders niet? Dat kan. Je be grijpt zeker wel, dat de functie van hotel-detective meebrengt, vier en twintig uur van de dag in onze dienst te zijn. Natuurlijk moet je het niet letterlijk opvatten. Je krijgt behoorlijk de tijd om te rusten, te eten en je te ontspannen, maar het is een wet van Meden en Perzen, dat je aldoor b(j de hand bent als wij je nodig hebben." „Uitstekend." „Onze hotel-detective heeft ver gunning een revolver te dragen". Elmblad ontsloot een lade van zijn lessenaar en overhandigde Söder man een schietwapen. „Ik behoef je niet te zeggen, dat je er alleen in geval van uiterste nood gebruik van mag maken. Voorlopig spreken we zó af: je be gint je dienst om elf uur 's avonds en surveilleert onafgebroken tot 4 uur in de morgen. Dan kan je gaan rusten. Maar ik herhaal: wjj moe ten ieder ogenblik van dag over je kunnen beschikken." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3