Alkmaar vierde Koninginnedag Uitslag groslijststemming De finales van de school- wedstrijden Met vlaggen en muziek FAGEBR.KAAL De Zeeuw is nummer drie Een geheime organisatie, die haar ware aard verbergt PAG. 2 PROGRESS STOFZUIGER WEERSVERWACHTING raagt BSHMIGSELS De Vrijmetselarij Maandag 2 Mei 1949 DE EERSTE KONINGINNEDAG in April is in de vroege morgen terwijl de klokken de grote feestdag inluidden, ietwat aarzelend ingezet. Hoewel het traditionele oranje-zonnetje ook op deze dag geen verstek liet gaan, was het toch nog niet warm genoeg om, zoals wij dat vanouds op de 31ste Augustus gewend waren, in het colbertje te gaan kijken naar de feestelijkheden en de enkele optimist, die zijn jas had thuis gelaten, maakte vlug rechtsomkeert, om zich alsnog van dit, op de laatste April nog onontbeerlijk kledingstuk te gaan voorzien. Het klokgelui, dat een kwartier lang plechtig over de stille stad galmde, vermocht dan ook niet de gehele burgerij op de been te bren gen voor de Reveille, die de Post- harmonie op de Stenenbrug bracht. Ook van officiële zijde was voor dit gebeuren, zoals op het 8 Octo- berfeest wel het geval is, weinig belangstelling, Ken enkele politie agent kon de drukte op de Stenen- brug dan ook gemakkelijk aan. Met de muzikale rondgang, door de Postharmonie na de reveille ge houden, kwam er wat meer leven in de brouwerij en toen de mili taire colonnes door de, rijk met vlaggen en wimpels versierde stra ten trok, om naar de verzamelpun ten voor de parade op te rukken, was Alkmaar eigenlijk pas uit haar diepe sluimer gewekt. De aubade Te kwart over negen trokken de zesde klassen der lagere scholen, vergezeld van hun leerkrachten, vanuit alle richtingen op het Stad huis aan voor het brengen van een aubade aan de burgemeester, de plaatsvervanger van H. M. de Ko ningin te Alkmaar. Ongeveer zeshonderd kinderen stonden te half tien rond de lesse naar van de heer Nic. Akkerman geschaard, die, nadat aan de bur gemeester door vertegenwoordigers der Alkmaarse scholen een bouquet rode anjelieren was .aangeboden, hun aubade aanhieven met het: Vrouwe van Neerland". Als immer klonken de kinderstemmen weer opgewekt door de steeds drukker wordende Langestraat en weer kaatsten tegen de oude gevel van het, met vlaggen gepavoiseerde raadhuis, waarvan op het bordes Mr. Dr. H, J. Wytema, in tegen woordigheid van de leden van het stadsbestuur en verschillende mili taire autoriteiten en genodigden, de spontante kinderhulde in ont vangst nam. De aubade werd ver volgd met een canon en het lied: Ferme jongens, stoere knapen". Besloten werd met het aloude .Wilhelmus", dat, evenals de an dere liederen, mooi en helder werd gezongen. Er was blijkbaar door de leerlingen voor deze aubade extra gerepeteerd, want zelden hoorden wij het programma zó vlot en met zóveel élan afwerken. Na afloop van dit zangfestijn werden de kinderen in het stadhuis namens het Oranje-Comité op een reep chocolade getracteerd, terwijl het onderwijzend personeel op een kop lcoifie wera onthaald. Militair schouwspel Voor de eerste keer op Konin ginnedag hield het garnizoen hier een grote parade, waarvoor van de zijde der bevolking vrij veel be langstelling was. Tegen tienen tra den twee compagnieën infanteristen aan op het Waagplem, dat door mi litaire politie en gemeente-politie was afgezet, en stelden zich, onder de vrolijke klanken van de muziek van het muziekcorps van het Twee de Bataillon Territoriale Troepen uit Haarlem, in carré op het plein op. Om tien uur klonken luid de commando's over het plein en arri veerden de burgemeester en de gar nizoenscommandant alsmede vele genodigden, die een plaatsje vonden aan de zijde van het Waaggebouw. De garnizoenscommandant, reserve majoor M. Houbolt nam daarna, in gezelschap van de commandant van het Tweede en Derde Bataljon Ter ritoriale troepen, overste A. W. Lenderinck uit Haarlem, de inspec tie af. De autoriteiten en genodigden begaven zich daarna naar het Stad huis, voor het gadeslaan van het défilé der troepen. De Luchtdoel artillerie, met haar vele voertuigen, was inmiddels na een rit door de stad, aan het Waagplein aangeko men en verenigde zich daar met de infanterie, waarna men gezamen lijk de Langestraat introk. Daar had zich een gr< te menigte verza meld, die reikhalzend, naar het mi litaire schouwspel uitkeek. Keurig in het gelid marcheerde de infante rie, aan het hoofd waarvan de pa-' radecommandant, reserve kapitein F. W. Wiegel, voorafgegaan door het militaire muziekcorps1, door de straat, gevolgd door de batterijen, de kanontrekkers, jeeps en radio wagens der artilleristen. Na het défilé, dat voor het stad huis werd afgenomen door de bur gemeester en verschillende militai re autoriteiten, marcheerden de troepen naar hun verschillende on derkomens, om de dienst te beëin digen. Met de beëindiging van dit schouwspel was eigenlijk een groot deel van de feestviering achter de rug en het werd allengs rustiger in de stad, daar velen naar het sport park trokken, om daar de sportieve prestaties van hun medeburgers te gaan beoordelen. De Sportmiddag De belangstelling voor het Sport- feest op het Sportpark kwam voor 'n groot deel van de zijde van de jeugd, die de diverse wedstrijden met belangstelling volgde. De koude wind maakte het vertoeven op de tribune nu juist niet tot 'n pretje en velen gaven daarom de voorkeur aan een staanplaats in het zonnige paddock. Ook burgemeester Wyte ma volgde hier 'n deel van de wed strijden; voorts gaven de wethou ders Van Slingerland en Bakker en de Gemeentesecretaris Mr. Veen- dorp alsook de Garnizoenscomman dant Maj. M. Houbolt, hier van hun belangstelling blijk. LyceumH.B.S. 21 Toen de voetbalwedstrijd H.B.S. Lyceum begon 1 uur was er nog weinig belangstelling. Voor de rust leek ons H.B.S. in de meer derheid, die dan ook al spoedig in een doelpunt je werd omgezet. Kee per Popma wist echter menige aan val te pareren. Kort voor het einde wist de Lyceïst Toon Groot de stand op 11 te brengen. Na de rust kwam het Lyceum beter op zetten; hadden beide elftallen voor de rust maar 'n slap spelletje te zien gegeven, na de rust werden beide actiever. De supporters weer den zich eveneens en er waren goede momenten. Kort voor 't einde wist Toon Groot uit 'n goede voor zet het Lyceum de leiding te geven. Even later leek het of de stand 2—2 werd, doch de scheidsrechter moest 'n goal voor H.B.S. wegens hands annuleren. Zo werd het Lyceum winnaar, zeer tot vreugde van de vele sup porters w.o. wij Hector Küppers en de Moderator, Rector Zijlstra op merkten. Wielrennen Circst 15 nieuwelingen versche nen aan de start voor de wedstrijd wielrennen Nieuwelingen over 20 baanronden (15 K.M.) Na enkele ronden ontstond tengevolge van een aanrijding tussen de twee voorsten een valpartij, die 'n vijftal rijders wegens blessure of gehalveerde fietsen uitschakelde. Een der ge vallen rijders werd door de Rode Kruis-colonne per brancard weg gedragen, doch wij vernamen, dat hij slechts 'n ongevaarlijke schou derblessure had opgelopen. Tegen de laatste ronde was de ploeg on geveer tot de helft gereduceerd. De winnaars, resp. 1. J Bloemen, Alk maar (A-klasse), 2.' M. de Bruin, Alkmaar (B-klasse) en 3. Rozelaar, Winkel (C-klasse) kregen bloemen en maakten 'n ererondje. Wintlhondonrcnnen boden de 'n ronde 'n Aardige afwisseling windhondenrennen over baan op het Middenveld. De le serie van de Klasse A werd gewonnen door ..Simona" van J. v. d. Molen, Verlaat, in 20.5 sec.; 2. Anzelor van L. Slot. Oterleek; 2de serie: 1. Erno van J. Krachtwijk, Alkmaar (21 sec.); 2. Blac van Gebr. Hoedjes, Alkmaar. In de finale A-klasse werden deze vier honden resp. 1, 2, 3 en 4 ge plaatst. SimOna maakte in deze finale een recordtijd van 20.3 sec. B.-klasse le serie: 1. Robbedoes van Gebr. de Geus, H.H. Waard (21.4 sec.); 2. Silka, Gebr. Acker- man, Alkmaar. 2e serie: i. Riek, R. v. d. Molen, Schagen (20.8 sec.); 2. Ka'tja. H. Siewertsen, Warmen- huizen. 3e serie: 1. Frits, van C. Sprong, Alkmaar (24.7 sec.). Finale B-klasse: 1. Riek (21.5 sec.) 2. Frits; 3. Robbedoes; 4. Silka; 5. Kat ja. Hanci Daiweastryu Tot slot van deze Sportmiddag werd 'n handbaiwedstrijd gespeeld tussen de Alkmaarse club A.V.A. en die uit Velsen: IJmond. De bij wijze van attractie vermelde wedstrijd met transportfietsen kon geen doorgang vinden bij gebrek aan deelname. Voor de rust bleken de beide handbalploegen vrijwel tegen elkaar opgewassen; de rust ging in met 43 voor IJmond, dat na de rust de voorsprong wist te vergro ten tot 53 en daarmee beslag legde op de zilveren lauwertak. Prijsuitreiking Burgemeester Wytema had zich bereid verklaard na afloop de prij zen uit te reiken aan de winnaars van het schoolvoetbaltournooi en van de andere wedstrijden. De heer C. J. Mol bracht na het traditionele driewerf hoera op H.M. de Koningin, namens de schoolvoet- balcommissie dank aan allen, die aan het slagen van het schoolvoet- bal hadden medegewerkt; met name: het gemeentebestuur voor de Voor f 10.per maand kunt U in het bezit komen van een De machine met de grootste zuigkracht RAQJÖ-TECHN. BUREA U ALKMAAR HOUTT/L 52 Tfl.K2200-4344 (Adv.) beschikbaarstelling der terreinen, de schenkers van de prijzen, de or ganisatoren en belangstellenden, w.o. de Inspecteur van het L.O. de heer Vernooy en de oud-Inspecteur, de heer G. C. Dun, de pers en de politie. Na een woord van felicita tie aan de winnaars en 'n eresaluut aan de winnaars nodigde spr. de burgemeester uit de prijzen uit te reiken. Mr. Wytema feliciteerde op zijn beurt de winnaars van het school voetbaltournooi, die de eer van hun school hadden hoog gehouden; de verliezers, die eveneens de eer van hun school verdedigd hadden, wenste spr. voor 'n volgend jaar meer succes. Met 'n toepasselijk woord reikte de burgemeester vervolgens aan de elftal-aanvoerders en de winnaars van de andere wedstrijden de prij zen uit. Het Lyceum ging strijken met de' door de K.N.V.B. beschik baar gestelde wisselplaquette. De Bosboom Toussaintschool kreeg de Kofa-wisselbeker en de Linden- school behalve een ereprijs in de vorm van 'n medaille de voor 't eerst beschikbaar gestelde wissel beker van de Nutsspaarbank. Feestavond De belangstelling voor de feest avond in 't Gulden Vlies was ge ring. Niettemin werd er een vlot en vrolijk programma afgewerkt door Roland Wagter en zijn gezel schap. Onder de aanwezigen merk ten wij op de Garnizoenscomman dant en de wethouders van Slin gerland en Leesberg. De beste artist was voor ons de jonge jongleur Dick Harris, die na de gebruikelijke manipulaties met ballen, ringen en kegels, 'n frap pant spelletje speelde met drie doodgewone sigarenkistjes. Het duo Herman en Pim Tholen zorgde met zijn liedjes en grapjes voor de leut; Herman heeft nog dezelfde stentorstem en dezelfde aanstekelijke lach van dertig jaar geleden. Elli Westermeiêr zong en kele onbenullige liedjes en had het minst contact met het publiek. Roland Wagter zorgde voor 'n vlotte conférence en had vooral met zijn imitatie van de werk lustige" en praatgrage Jordaner veel succes. Zijn sneltekeningen mochten er ook zijn. De scènes vormden niet het meest-fijne i deelte van het programma, al werd er hartelijk om gelachen. De avond werd besloten met het Wilhelmus. Feestavond Chr. Oranje vereniging De feestavond in het „Wapen van Heemskerk", die vrij goed bezocht was, werd door de voorzitter van de Chr. Oranjevereniging, de heer G. Ch Dun, geopend met een wel komstwoord, waarin hij herinnerde aan zijn woorden, die hij op het vorige Prinsesse-feest had uitge sproken en waarbij hij de mening had geuit, dat deze verjaardag in 1949 wel eens Koninginnedag zou kunnen worden. De heer Dun ein digde met een bede om kracht en zegen voor Haar, die in de samen leving van ons volk zo'n grote en zware taak op de schouders is ge legd. Het Alkmaars Kleinorkest, onder de. leiding van de heer G. C. Pran ger, begeleidde daarna het door alle aanwezigen staande gezongen Wilhelmus" en gaf vervolgens een proeve van haar muzikaliteit door een tweetal muziekwerken, „Lyri sche stücken" van E. Grieg en „Tausend und eine Nacht" van Jó- hann Strauss, ten gehore te bren gen. Direct al bij de inzet viel de zuiverheid van toon van dit en semble op. Het klankbeeld, dat uiteraard niet groot kon zijn, munt te uit door gaafheid en ook het overnemen der motieven door het koper geschiedde feilloos. De eer ste streken van de muziek van Strauss kwamen er wat aarzelend uit. maar met de steun van het koper en de clarinetten hervonden ook de violisten weer spoedig hun goede vorm zodat ook dit werk uitstekend ten gehore kon worden gebracht. De heer Pranger beschiKt over een goed gezelschap en gat' blijk van grote muzikaliteit; het dirigeren zonder partituur lijkt ons echter niet van gevaren ontbloot. Het offer der Oranjes De feestrede werd uitgesproken door Ds. N. den Oudsten, Ned. Hervormd Predikant alhier, die de betekenis der Oranjes, juist in de voor ons land moemoe tijden, schetste in een gevoelvol betoog. Daarbij ging hij terug tot de tijd, waarin Nederland zijn onafhanke lijkheid verwierf en Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, zijn have en goed, en zelfs zijn bloed veil had voor de goede zaak, de herrijzing, de opkomst van ons land. Hij heeft zijn, onder Karei V verkregen, aanzienlijke positie op gegeven en ging in ballingschap, toen zijn geweten dat van hem eiste. Spreker schetste de moeilijk heden, waarmede de Prins toen, in de verwarde tijden 'der godsdienst twisten, te kampen had, die hij echter wist te overwinnen, zodat uiteindelijk het grootste deel van het Nederlandse volk, ook zij, die een andere godsdienstige overtui ging waren toegedaan, achter hem stond. Vervolgens schetste de spre ker de geschiedenis van de Stad houder Willem, die voor de Fransen moest vluchten om in Engeland de Nederlandse zaak te kunnen be hartigen en aan het slot van zijn rede herinnerde- Ds. den Oudsten aan de zware Meidagen van 1940 toen ons volk werkelijk bidden heeft geleerd en onze Vorstin, aan vankelijk door velen niet begrepen, Haar land elders moest regeren, waarbij zij de wereld rond trok om hulp voor Haar verdrukte volk te verkrijgen Wij moeten dit niet licht tellen en mogen de les der historie niet vergeten. Er is daarom, aldus spreker, niet alleen reden om te feesten, maar vooral ook om te bid den voor onze jonge Vorstin, opdat zij ons land nog lang en gelukkig moge bestieren. Het Christelijk gemengd koor, eveneens onder leiding van de heer Pranger, vervolgde met een twee tal gezangen uit Valerius Gedenck- klanck waarna meisjes van de Christelijke Ulo, aan de piano be geleid door de heer Ooyevaar, enige volksdansen te zien gaven. Na een korte pauze nam Mr. A. Schenkeveld de leiding der verga dering over en werd het program ma vervolgd met muziek en zang, resp. ten gehore gebracht door het Kleinorkest en hei koor, waarna leden van Jong Holland, de toe schouwers enige proeven van hun gymnastisch kunnen te zien gaven. Besloten werd met een viertal films. ,,De Koningin weer thuis", ,.De Doop van Prinses Margriet", Prinses Juliana op Curacao" en „Onze prinsesjes", welKe vertoond werden door de heer Cees Stuijf- bergen uit Hoorn. Na afloop van het défilé keer den de tambours terug naar het stadhuis, waar de garnizoenskom- mandant maj. M. Houbolt, de met zilver beslagen paradestok, afkom stig van de vroegere stedelijke schutterij, welke stok voor deze ge legenheid door de tambour maïtre, was gehanteerd met een woord van dank terug gaf aan de burgemees ter. Spreker herinnerde er daarbij aan, dat deze stok ook in parades van vo rige vorsten van het Koninklijk Huis was meegedragen en het was uit eerbied voor de vroegere plaat selijke militaire macht, dat thans door de landelijke militaire macht, deze stok op de eerste Juliana- Koninginnedag werd meegevoerd. Burgemeester Wytema overhandig de op zijn beurt de stok aan de ge meente-archivaris, de heer Wortel, die het museumstuk weer naar zijn oude plaats terugbracht. ALKMAAR. De uitslag van de groslijststemming, welke gister in de afd. Alkmaar van de K.V P. werd gehouden, bracht een ver rassing. Niet, dat wij niet ver wacht hadden, dat de heer De Zeeuw een verkiesbare plaats zou krijgen, maar dat de leden in zó grote getale hun ontstemming over het Politiek Advies zouden uitbrengen, was toch wel een ver rassing. Door het college van 21 als can- didaat nummer 14 geadviseerd, werd de heer De Zeeuw door 108 leden op nummer 3 geplaatst, de eerste plaats na de zittende wet houders. Overigens kwam er geen verandering in het Politiek Ad vies, ofschoon er in totaal op de Vrije Lijst 146 stemmen werden uitgebracht tegen 262 stemmen op het Politiek Advies, waarvan 195 op de candidaten van het Advies en 67 op het Advies in zijn geheel. Wij geven thans de candidaten- li.ist, zoals die er nu definitief uit zal zien, met achter de namen het aantal stemmen, dat de respectie ve candidaten bij de groslijststem ming behaalden. 1 G. van Slingerland 148; 2. Mr. A. J. M. Leesberg 6; 3. G. H. A. De Zeeuw 108; 4. C. Venneker 6; 5. J. H. F Oortmeijer 4; 6. I. Vleu gel 1; 7. Mej. M. A. Kamphuys 5; 8. Th Goudsblom 5; 9. D. J. Wol- dendorp 12: 10. Mr. W. van Dijk 1; 11. W. De Boer 0; 12. B. B. v. d. Berg 1; 13. P. J. Groen 2; 14. P. Zeegers 4; 15. Fr. A. H. Otten 16; 16. C. J. Berkhout 8; 17. A. W. M. van Tienhoven 5; 18. P. J. De Kort 4; 19. G. Goes 3; 20 P. Hilbrand 2. Mej. G. Henneman en de heer J. Martin, op welke candidate?? geen stemmen werden uitgebracht komen niet op de definitieve lijst voor, daar deze niet meer dan 20 candidaten mag bevatten. Van de circa 1200 leden (in 1948 1460) hebben er 413 (in '48 611) hun stem uitgebracht, waarvan 5 ongeldig. Overigens spreken deze cijfers wel van een tanende politieke be langstelling, een verschijnsel, dat wij gaarne in de belangstelling van het bestuur aanbevelen. Tenslotte feliciteren wij de heer De Zeeuw, met het vertrouwen, dat de leden getoond hebben in hem te stellen. Gegund ALKMAAR. De bouw van de 53 woningen voor de Chr. Wo ningbouwvereniging „De Voor zorg" in het Uitenboschkwartier, is opgedragen aan de laagste in- schrijfster (f 485.000) de fa. Schoo- newil Jonker alhier. Naar Politieschool ALKMAAR. Op 2 Mei a.s. worden bij de Rijkspolitie-oplei- dingschool te Nistelrode tot het voigen van een 4-maandelijkse politiecursus gedetacheerd, de wachtmeester le klasse G. P. Schothorst van de Staf van het District Alkmaar, de wachtmees ters le klasse A. J. Stet en M. W. Coljee van de Verkeersgroep Alk maar, alsmede de wachtmeester le klasse Ch. Broekhuijzen van do Parketgroep Alkmaar. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagochtend tot Maandagavond. DROOG WEER Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. In de noordelijke provincies zwakke tot matige wind tussen noord en west. In de rest van het land meest matige noord-oostelijke wind. Koude ochtend, in de na middag temperaturen oplopend tot 9 a 11 graden in de kust streken en in het binnenland tot 11 a 14 graden. (Adv.) A.F.C.-NIEUWS Limmen 1A.F.C. 1- A.F.C. 3Wieringerwaard 2 1- A.F.C. 4Kolp. Boys 2 22 Jun A.F.C. aG.V.O. a 60 Jun. A.F.C. bVitesse b 43 Adsp. A.F.C. eForward c 12 Een combinatie moegt in Lim men 1 de meerdere erkennen, dat was jammer, want de 1ste en 2e prijs waren een beker en lauwer tak; wij spreken zo af, volgende maal volledig en een beker win nen. Het derde kreeg een extra versterkt W.W. 2 op bezoek en meest na een 10 voorsprong de eerste nederlaag in deze compe titie incasseren. Een pluim neb ben jullie verdiend voor de keu rige partij voetbal, er zat echt wat in. De junioren a kregen 9 man tegen zich, de volgende maal ook zo winnen. De jun. b liepen een 30 achterstand in. Bravo! De adsp. e verloren net aan. Woensdagavond geen training voor de junioren. Hedenavond 8 .uur ledenverga dering bij Beemster. De P.P.C.-er. De garnizoenscommandant reikt aan burgemeester Wytema de tamboersstok over van de voormalige Alkmaarse schutterij, welke door de tambour-mattre van de Militaire Kapel in deze parade was meegedragen. Het défilé voor het stadhuis Om het Ere-kampioenschap van Alkmaar ALKMAAR. Zoals gebruike lijk werden op 30 April de finales van de schoolwedstrijden der Openbare Scholen gespeeld. Er waren meerdere spannende ontmoetingen bij en de belang stelling hiervoor was, vooral bij de jeugd, groot. De uitslagen van deze wedstrijden waren: U L.ö. 1—H.B.S. 2 2—1 Gymnasium 2H.B.S. 4 53 H.B.S. 5Ambachtsschool 6 30 St. Willibïordusschool Lindenschool 12 Bergen 1Heiloo 1 21 Tesselschadeschool 2 Bosb. Toussaintschool 2 50 H.B.S. 3Abmachtsschool 2 20 Intussen werden op het Sport terrein aan de Sportlaan de esta fette-wedstrijden voor meisjes en de handbalwedstrijden gehouden. De estafette-wedstrijd meisjes I.o. 7 kl. scholen, werd gewonnen door de Wilhelminaschool, tijd 32.6; 2. V.G.L.O. school. De uitslagen van de finales der handbalwedstrijden waren: H.B.S. 1—U.L.O. 1 (Alkm.) 0—3 U.L.O. 2 (Alkmaar) U.L.O. 2 (Bergen) 1—0 De wedstrijd voor 6e kl. scholen werd gewonnen door de Maria- school; 2. Bosb. Toussaintschool. Bij de voetbalwedstrijden trok vooral de aandacht de finale tus sen de St. Willibrordusschool en Lindenschool, de twee kampioe nen, die de strijd aanbonden om de eer van Alkmaar's L.O. school- voetbal. De strijd was spannend en de Lindenschool won tenslotte met 21, maar 't was voor de jongens van de St. Willibordusschool een eervolle nederlaag. Hieronder volgt nog een over zicht van deze aardige ontmoeting. Het was Zaterdagmorgen een drukte van belang op het Sport park. Immers, de jongens van de St. Willibrordusschool moesten de degens kruisen met het pittige elf tal van de Lindenschool. 't Ging om de voetbaleer van Alkmaar. Talrijke jeugdige supporters, maar ook glunderende vaders en moeders waren gekomen om hun favorieten aan te moedigen. Als „echte" voetballers kwamen ze op 't veld: in frisse shirts, quasi on verschillig maar met een ietwat zenuwachtig trekje om de mond en vervuld van de raadgevingen van hun onderwijzer-trainer De toss is voor de Li-school, 'die wind tegen kiest. Wi-school trekt verwoed ten aanval, 't Felle schot van Siem Hoedjes wordt keurig gestopt. Nog enige aanvallen van school volgen, maar de Li-school verdediging weert zich kranig 't Is een lust de jongens te zien spe len: er wordt „geswitched" alsof er geen HollandFrankrijk be stond en „overstapjes" worden perfect uitgevoerd. Midvoor Kra mer en r.binnen Nieuwveen belo ven wat voor de toekomst. Intus sen is er enig overwicht van St. Wi-school, maar de Li-school ver dediging wijkt niet. Nu neemt Li-school 't spel in handen, maar ook Wi-school geeft geen krimp. Een vliegend schot van Kramer, waar Moras wel raad mee weet, brengt geen verande ring in de stand, die 00 is, als de rust ingaat. Met meer zelfvertrouwen trap pen de Linden jongens na rust af; ze hebben immers 't windje mee. De Canadaplein-jongens hebben blijkbaar de pen op de neus ge kregen: verwoed vallen ze aan. Spil Beentjes verzet nu bergen werk, maar 't baat niet. Nu weer de beurt aan Li-school. De kleine mannetjes vechten als terriers. In 't vuur van 't spel raakt Kramer nog gewond, maar: 't is meer de schrik (en 't staat ook echt....). 't Spel gaat vlug van doel tot doel. Midvoor Siem zal voor open doel scoren: Een moedige duik van de Lindenkeeper: hij grist de bal van Siem's voet. Daverend ap plaus. Maar even later juicht de Li-school: Kramer mikt, hoog bo ven in de hoekMaar te vroeg gejuicht: Moras „zweeft" de bal eruit. Echter is 't uitstel van exe cutie. Lindenschool komt terug en de rechtsbuiten maakt 10. Luide toejuichingen. Kort daarop juicht de andere kant. Na flink doorzetten maakt Beentjes geiijk. 11. Nu is van alles nog mogelijk. De Wi-verde- diging wordt wat zenuwachtig; die kleine mannetjes spelen ook zo goed samen En ja, na keurig sa menspel een schot: Moras stopt, raakt de bal kwijt; een scrimage en de rechtsbuiten maakt z'n twee de goal. 21. Hierna geven de opgedrongen Li-verdedigers de Willibrordus- jongens geen kans meer. De ge lijkmaker komt niet. De tijd ver strijkt. Scheidsrechter Hol die uit stekend en rustig leidt, kijkt op z n horlogenog even spelen en daar klinkt de fluit. Luid ge juich van de Li-school schare en een tikje verslagenheid aan de St. Willibrordus-kant. In een faire en spannende strijd heeft Lindenschool verdiend ge wonnen door betere techniek en verzorgder veldspel. Proficiat jon gens en onderwijzers! Een extra pluimpje voor z'n keurig keeperswerk komt Jaap Moras wel toe. Nog even een opmerking voor de organisatoren van de school wedstrijden. De aanwezigheid van 't vele pu bliek vlak langs de lijnen en zelfs in 't speelveld is zeer hinderlijk voor spelers, grensrechters en scheidsrechters. Bovendien nog gevaarlijk ook: èn voor spelers èn publiek. Kan dat nu niet eens veranderd worden? ALKMAAR. Na in het eerste deel van zijn inleiding het ontstaan en de oude geschiedenis der Vrij metselarij te hebben geschetst, sprak Dr. A. Steger in zijn cause rie voor de Schola Publica na de pauze over doel en werkwijze van deze geheime organisatie. Het is 'n oude organisatie met 'n nieuwe geest, die ingaat tegen Kerk en Staat. Vooral aan de Schotse ritus ligt het kweken van haat en wraak tegen de Kerk ten grondslag; de Schotse loge heeft haar invloed doen gelden op die in Zweden en vooral in Noord-Amerika, waar thans het zwaartepunt ligt en de loge de 33 graden telt. De loge telt in Europa 3/i mil- lioen leden; in Noord-Amerika 3% millioen; totaal 414 millioen, ver deeld over 30.000 loges. De Engelse loges tellen 400.000 leden; in Ne derland zijn bij de 129 loges ca. 8500 leden aangesloten. Het zijn meest lieden uit de ge goede stand, waardoor de loge aan macht en invloed 'n factor is, waar mee rekening gehouden dient te worden. De eigenlijke, ware vrijmetselarij is die der hogere orden;-de lagere orden, de z.g. blauwe, worden op zettelijk onkundig gelaten van de ware bedoelingen der Orde. Ofschoon er over de Joden in de V.M. veel geschreven is, om de le zers zand in de ogen te strooien, is 't feit, dat in de hogere graden veel Joden voorkomen. Aan de hand van Pauselijke uit spraken, o.a. in de encycliek „Hu- manum Genus" schetste spr. het verwerpelijk karakter der Orde, die voor Katholieken op straffe van excommunicatie is verboden. Het wetboek der V.M. en hare beginse len maken 'n stichtelijke indruk, doch de daden stroken niet met haar woorden. Aan de hand van tal van geciteerde magonnieke uitspra ken betoogde spr., dat de V.M. een geheime organisatie is - een „licht schuwend" wezen, hetgeen niet strookt met haar z.g. beginselen van philantropie of cultuur-beoefe- ning. Men beoordele de V.M. niet naar haar leden, waarvan de meesten onkundig zpn van haar ware aard, doch naar haar program en leer, welke gebaseerd is op het natura lisme, dat leert, dat de mens in zijn veelheid de verpersoonlijking van God is. Katholicisme en Vrijmetsela- VERKEERSSTAGNATIE OP DE FRIESE BRUG Toen Vrijdagavond om half elf een zeswielige vrachtauto met aan hangwagen met dragline de Friese brug over wilde rijden maakte de brugwachter er bezwaar tegen, dat dit 20 m. lange gevaarte met een gewicht van 30 ton de brug owr ging. Halverwege op de brug geko men moest de wagen achteruit, waarbij het geval vast liep. Auto bussen en vrachtauto's die hierdoor de Friese brug niet konden passe ren, moesten de route over Schoorl- dam nemen. Na gedeeltelijke de- montatie van de dragline was de Friese brug om half een 's nachts weer voor het verkeer opengesteld. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Tijdens de ronde van Alkmaar kwamen twee valpartijen voor. De 16-jarige W. Veenvlied uit Amersfoort kwam te vallen door dat zijn voorvork brak. Na eerste hulp-verlening door de Rode-Kruis- colonne werd hij per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. Op advies van dr. Loyenga is hij later naar zijn woonplaats ver voerd. De 30-jarige C. Vlieger kwam te vallen toen zijn verzorger hem een beker koffie aanreikte. Hij viel te gen het trottoir en kreeg een ern stige hoofdwonde. Met een zware hersenschudding is hij in het Centr. Ziekenhuis opgenomen. VERKEERSEXAMEN OP DE SCHOLEN Morgen zal men op de lagere scholen beginnen met het afnemen van verkeersexamens voor de jeugd. Tussen negen en tien uur is het schriftelijk gedeelte. Enige tijd la ter zal het practische gedeelte plaats vinden. VERKEERSZUIL OMVER GERE DEN In de nacht van Zaterdag op Zondag werd op de Gëestersingei bij de Bergerbrug door de onbe kende bestuurder van een vierwie lig motorrijtuig een verkeerszuil omver gereden, omdat de bestuur der vermoedelijk onder invloed van drank was, werd de politie in de omliggende plaatsen gewaarschuwd. rij verdragen elkaar als vuur en water. De V.M. is bevriend met het liberalisme, doch vijandig aan het socialisme. Spr. waarschuwde ook tegen aanverwante organisaties als Rotary, die zich ook op het stand punt van het naturalisme stelt en daarom voor Kath. verboden is. Spr. weet niet, of de Old Fellows ook 'n nevenorganisatie van de loge is, doch maant ook ten deze tot voorzichtigheid en onderzoek. Men lere de V.M. in haar ware gedaante kennen; laat u niet be driegen aldus spr. voor de schijn van rechtvaardigheid... haar wezen en oorzaak zijn in misdaad en schande te zoeken, aldus Paus Leo XIII in een van zijn uitspraken. Tenslotte betoogde spr., dat de Ka tholiek in de Kath. Actie en zijn standsorganisatie zijn werkterrein moet zoeken, mede om een dam op te werpen tegen de invloed, die de geheime organisatie van de V.M. op het maatschappelijk leven uit oefent. Kegelen HET NAT. CONCOURS TE HAARLEM ALKMAAR. Het nationale concours, dat de H.K.B. ter gele genheid van zijn gouden jubileum heeft georganiseerd, mag zich nog immer in een grote belangstelling verheugen. Uit alle delen van ons land heb ben clubs ingeschreven en het spreekt vanzelf, dat Alkmaar ook zijn deel levert. Zo kwamen Zaterdagavond weer verschillende Alkmaarse vijf- en drietallen voor de korps wedstrijd uit. Het eerste drietal van O.Z.E.K., de club van de kegelopzetters, deed het uitstekend en plaatste zich met 201 hout aan de kop dezer afdeling. Ook de Alkmaarse kampioensclub „Op 't kantje af", kwam deze avond voor de banen Het vijftal leverde als geheel pri ma v/erk en veroverde met 349 hout de leiding van de korpswed strijd voor vijftallen. Dc heer J. Elckholt werd hoog ste korpsgooier met 83 hout. De drietallen hadden "minder succes, maar wel viel hier op het goede gooien van een der jongste krachten in het tweede drietal, de heer M. Groot. In de korpswedstrijd voor dames staat Ophouden Wint met 298 hout nog op de tweede plaats. De heer W. v .d. Bosch bezet in do Personele wedstrijd (serie- kaart) met 120 de tweede plaats. Verder vonden we de volgende Alkmaarse kegelaars(sters) ge plaatst in de volgende wedstrij den: E. Brink, Jubileum 11 (8e plaats) en Hamburger telling 111 (8e plaats). Vrije baan: 2. A. Köll- mann 45, 2 x 44. Vaste banen: 6. C. H. de Lange 43; 9. A. Köllmann 39. Vrije baan dames: 2. Mevr. de Haas te Schagen 39. Hamburger telling: 4. Mevr. Plat 71. Nog enkele sterke Alkmaarse clubs moeten aan de korpswed strijd, welke Dinsdagavond sluit, deelnemen o.a. Koekoek en Z.E. K.Z.? en damesclub W.I.K. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren Mari anne, d. van J. J. Smit en G. G. Ruiter; Hendricus, J. C. P. z. van Th. H. J. Liesting en M. M. v. Dijk; Leonard, z. van L. Schats en G. Gonggrijp.. Gehuwd: Jhr. Casparus H. J. Barnaart v. .Bergen en Johanna B. Tengnagel. Overleden: Nicolaas Wester, 70 j. geh. met A. A. Vleugel. Groslijststemming OUDORP. Uitgebracht wer den 178 stemmen; van onwaarde 8 stemmen; Politiek Advies 112 stemmen; Alphabetische lijst 58 stemmen, als volgt verdeeld over de candidaten G. Bos Wzn. 30 st.; Jac. Buisman 35 st.; G. Buren Jzn. 29 st.; P. Groot 41 st.; C. J. van Latum 25 St.; C. N. Tuynman 34 st.; J. Venneker 20 st.; G. v. d. Waal 18 st. De candidatenlijst voor de ge meenteraad is dus gelijkluidend aan het politiek advies: 1. P. Groot, 2. Jac. Buisman, 3. C. N. Tuynman, 4. G. Buren, 5. J. Ven neker, 6. C. J. v. Latum, 7. G. Bos Wzn., 8. G. v. d. Waal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2