Nieuw Opheffing blokkade van Berlijn op Dinsdag 10 Mei Buitenlandse lening voor Franco-Span je ic Turkije en Griekenland in de Europese Raad? Deportatie van Hongaren naar Siberië uit glorie! Omstreeks 23 Mei bijeenkomst ministers der Grote Vier berichten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Het einde der blokkade in zicht Dinsdag 3 Mei 1949 45e Jaargang No. 11554 Theorie en practijk Westelijke Drie stellen Rusland voor: „Dramatisch plan van Rusland Veertien Mei Heden bijeenkomst in St. James Palace Minister Stikker te Londen Washington heft bezwaren op Oud-minister Fiévez t Is hier een taak voor het Rode Kruis? t nd even beroemd Het eerste 3 en hun training; aan Philips elec- „PhiliShave". Het lips Phi US have f 47.- luxe doosverpakking ADEN van Noordhol- lekend, dat de door :rde rekening en ver- iraadschap over het E gedurende 14 dagen, 3or de ingelanden ter van het hoogheem- irstraatweg 13. iedere werkdag, be- >ormiddags 9 tot des lamiddags 1.30 tot des les voormiddags 9 tot IN NEDERLAND >rtpr aatje voor de i hedpn avond om iele bijzonderheden nden zijnde ronde i te beluisteren zijn. Rabarber 69; -68; Sla 7—10; Pos- Spinazie 1416; Wit- dijs 68; Aardappe- Present v. Engeland hans 661.02; Goud— 18; Paradijs-appel 43 3854; Sterappel rence 501.02; St. Winter jan 8ë086. vroege aardappelen door P. Molenaar. Dpbrengst f 2.15 per YOUDE 3900 kg. 10 kg. kroten I 6.-, tg. uien 6.506.80; '0—740; 4400 kg wit- B 33—44, 1137—38, 15. 30 April. 82750 kg :i 4.50, III 3.00; 5230 -49, idem II 31—39. 29 April. Aardbeien e 501.25; spinazie rabarber 817, ra- stelen 1014; poste- lof 1030, prei 68, bloemkool 2784. il. Aardappelen 2.40 I 15—31, II 10—17; 1118; waspeen 15, 1 5359; St. Remi ARWOUDE, 2 Mei ooi 8—13.90, 8000 kg 36 III 20—29; 2800 .30; grove uien 6.40 abarber 6.50; 2000 kg kg aardappelen Be- ■3.80; Noordelingen 30 April. 9800 kg Ib 31—39, II 29— III 10—23; 31000 kg 4.50; III 3.00; 2000 kg 340 kg idem grof lordeling 5.20; 3000 3.40—4.50. 29 April Bevelan- >opmans blauwe 4 bloemkool 2474, 7; spinazie 1222. a 413, andijvie 11 1 raapstelen 16; ap- ieedling 4348; Jo- rabarber 1622; ro- uien 24.50; prei out 71. it: gescheurd. kig1 lang en lang Er zijn maar spare erd worden; hoe zou dat ko- e opgenomen en nmer: ze hebben jt Papa Rambini. ionentja. en lappendeken" pa Rambini. „De boven!" Tja.... Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 - per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Laat 221. teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 (J.H.) Namens H.M. de Konin gin is vorige week aan een Bra bants regiment dat dezer dagen naar Indonesië vertrekt, eën re gimentsvaandel aangeboden door Prins Bernhard, in tegenwoordig heid van de minister van Defen sie, de Commissaris der Koningin en de burgemeester. Bij die gele genheid heeft de Prins, zo wordt gemeld, een diep treffende rede gehouden, waarin hij met grote na druk wees op de grote verplich tingen, welke de overheid, maar cok ons volk, heeft tegenover de jongens, die daar in Indonesië on der zo moeilijke omstandigheden enige jaren een zware taak voor het vaderland hebben vervuld en die recht hebben op onze dank en op onze volle medewerking zich weer een plaats in het maatscnap- pelijk leven te veroveren. Maar wat zien we nu in de practijk? We geven slechts één voorbeeld uit velen. Een jonge man keert eind .Tan. met de „Waterman" uit Indone sië terug, na drie jaar lang daar, zelfs met een eervolle vermel ding, zijn plicht tegenover het va derland te hebben vervuld. Bij zijn demobilisatie op Huis ter Heide, krijgt hij een schrifte lijke dankbetuiging, door minis ter Schokking getekend, voor zijn belangrijke diensten aan het va derland bewezen, een en ander in een eenvoudig houten lijstje. Maar als hij later zijn achter stallige gage ontvangt blijkt hem, dat de kosten van deze ministe riële dankbetuiging a raison van 2,door hem zelf betaald moe ten worden Holland op zijn smalst! Inder daad, maar het zal blijken, dat het nog smaller kan. Want even later blijkt, dat hem bovendien nog een belangrijk he- drag, nl. ruim 120,ook 'wordt ingehouden, wegens het niet inle veren van kleding en verdere uit rusting, bij zijn vertrek uit Indo nesië. De jonge man protesteert en verklaart, dat hij al deze stuk ken aan boord heeft ingeleverd bij die en die fourier. Het betrokken staatje, waarop zulks vermeld moest staan, is ech ter niet aanwezig en de zaak zal worden onderzocht, maar de ƒ120 worden ingehouden. Na enige correspondentie wordt de betrokken militair meege deeld, dat inderdaad er een ver gissing heeft plaats gehad in de administratie en hem wordt ver zocht, de kwitantie van inhouding terug te sturen met opgave van de juistheid der ingeleverde goe deren. Hij doet het per aangete kende, maar hoort dan maanden niets meer en ontvangt ook geen cent van het bedrag, dat hem on rechtmatig is ingehouden en dat hij broodnodig heeft na zijn de mobilisatie om zich behoorlijk voor de burgermaatschappij te in stalleren. Na twee maanden te vergeefs wachten stuurt hij een telegram. En dan eindelijk na een week wachten komt een postwis sel. Hij ontvangt echter niet het opgegeven bedrag, maar ruim 20 glcl minder, maar zonder enige specificatie of mededeling, waar om het gerestitueerde bedrag met zoveel verminderd is. Er staat al leen bij, dat er 31 centen afge trokken zijn en wel 30 ct. voor de postzegel op de postwissel en 1 cent voor het postwisselformu lier. Niettegenstaande de vergis sing geheel en uitsluitend lag bij de militaire administratie, moet dus de gedemobiliseerde dit porto bedrag zelf betalen. Daf is de dankbaarheid, welke het departement zelf tegenover deze jonge kerels betracht. Was het onjuist, toen we zeiden, dat in deze behandeling Holland nog smaller is dan op zijn smalst? Maar is een dergelijke onbehoor lijk krenterige behandeling psy chologisch niet dom en zelfs mis dadig Onze vraag is nog, of de minister dergelijke gevaarlijke domheden metzijn verantwoor delijkheid dekt. JESSUP, CADOGAN EN CHAUVEL, respectievelijk de verte genwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, hebben Maandagavond te New York overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke nota der drie westelijke landen, die aan de vertegenwoordiger van Rusland, Jacob Malik, zal worden overhandigd. Reuter vernam van betrouwbare zijde te Lake Success, dat de drie Westerse mogendheden de Sovjet- Unie hebben voorgesteld de blokkade van Berlijn op 10 Mei a.s. op te heffen en omstreeks 23 Mei een bijeenkomst te houden van de Raad der ministers van Buitenlandse Zaken. Jessup confereerde met zijn Brit se en Franse collega's,nadat hij overleg had gepleegd met de Ame rikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. De conferen tie tussen de drie westelijke verte genwoordigers duurde anderhalf uur. Na afloop werd in een officiële verklaring medegedeeld, dat het verloop der besprekingen „bevredi gend" was. Reuter vernam gisterenavond van gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs, dat Jessup en Malik bezig zijn een communique op te stellen over de door hen gevoerde bespre kingen over een opheffing van de Ijlokkade van Berlijn en over het houden van een vier-mogendheden- bijeenkomst. Robert Schuman, de Franse Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag op een persconferen tie te Parijs medegedeeld, dat de datum voor de bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier deze week zal worden vastgesteld. Schuman ontkende, dat een bij eenkomst van staatshoofden, onder wie Truman en Stalin, was voorge steld. Verder betoogde de, minister, dat er tussen de drie westelijke mo gendheden geen meningsverschillen bestaan over de houding, die tegen de Sowlet-Unie moet worden aan genomen Op een' vraag van een Amerikaan se verslaggever, of hij dacht, dat de Russen oprecht waren, wilde Schu man hetzelfde antwoord geven als Truman had gedaan; „Wij nemen •aan, dat de mensen met wie wij onderhandelen, oprecht zijn." De Britse Ambassadeur in Ame rika heeft een onderhoud gehad met Acheson over de Duitse kwes tie. Na afloop zeide hij, dat ook het Berlijnse vraagstuk ter sprake was gekomen. Naar men verwacht, aldus Reu ter, zullen de Westerse mogendhe den op de geprojecteerde confe rentie van Ministers van Buiten landse Zaken een sterk aaneenge sloten front vormen en zullen de Vader viel met baby van tweede verdieping Zondagmiddag is de 30-jarige L. Linders uit Helmond met zijn 2 maanden oude baby uit het raam van de tweede verdieping gevallen. L. werd met een zware schedelbasisfractuur in het het ziekenhuis opgenomen, waar hij Maandag aan de verwondingen is bezweken. De baby kreeg bij de val geen letsel. De secr.-generaal bij de Verenigde Naties, Trygve Lie (rechts) begroet in tegenwoordigheid van de directeur-generaal van de Veiligheidsraad, dr. Dragoslav M. Protitch (midden), de pas benoemde assistent secretaris-generaal Konstantin Zinchenko (Rusland). Zinchenko bekleedt momenteel de functie van lei der van de Sovjet-delegatie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Hij zal zijn nieuwe functie eerst aan het eind van de huidige zittng van de Algemene Vergadering aanvaarden. Sowjet-Russen een dramatisch plan naar voren brengen voor het onmiddellijke herstel van de Duitse eenheid en voor het terug trekken van alle bezettingstroe pen. De Westerse Mogendheden zou den als voorwaarde voor een ver enigd Duitsland onder meer eisen: het houden van vrije verkiezingen, de instelling van een vrije pers en de afwezigheid van een geheime politie in Oost-Duitsland. Zou de Sowjet-Unie niet op deze voorstel len ingaan, dan zouden de weste lijke Geallieerden bereid zijn een „brug" tussen Oost en West te vor men door middel van een verbin dingscommissie in Berlijn, waarin slechts Duitsers zitting zouden heb ben, De belangrijkste taak van een dergelijke commissie zou de coör dinatie zijn van de behandeling der economische problemen. Einde zitting algemene vergadering Ver. Naties FLUSHING MEADOWS, 2 Mei (Reuter). De algemene verga dering der V.N. heeft heden veer tien Mei gesteld als de voorlopige datum voor de beëindiging van de huidige zitting. De kwestie van de toelating van Israël tot de V.N. werd naar de tweede politieke commissie verwe zen. Dit geschiedde met 42 tegen 12 stemmen, bij drie onthoudingen. Met 29 tegen 18 stemmen bij vijf onthoudingen besloot de Algemene Vergadering de Indonesische kwes tie eveneens naar de tweede poli tieke commissie te verwijzen. Een voorstel om de klacht van India tegen Zuid-Afrika naar de tweede politieke commissie te ver wijzen, werd ingetrokken. Deze kwestie blijft dus op de agenda van de politieke commissie. De tweede politieke commissie zal eerst beraadslagen over de kwestie der toelating van Israël tot de V.N, en vervolgens de Indonesi sche kwestie behandelen. Twee minuten stilte bij de Spoorwegen Ter herdenking van de in de ver zetsstrijd tegen de Duitsers geval lenen zullen op 4 Mei alle treinen en rangeerdelen op het gehele r.et der Nederlandse Spoorwegen van 20.0020.02 uur stilstaan. Naar mate de communistische troepen dichter bij Sjanghai komen, vluchten er meer en meer Chinezen uit deze bedreigde stad. Hier ziet men twee vrouwen Sjanghai verlaten boven op een handkar met huisraad. (Radio-telegr. overgebrachte foto) LONDEN (A.P.) De kans schijnt groot te zijn, dat in de nieuwe Europese Raad ook Turkije en Griekenland fen later West-Duitsland zitting zullen krijgen. De ministers van buiten landse zaken van de Westerse Unie en die van Zweden, Noor wegen, Denemarken, Italië en Ierland komen heden in het St. James Palace tezamen om de laatste hand te leggen aan de sta tuten voor de raad. Gehoopt wordt, dat Donderdag de statuten ondertekend zullen worden. Verwacht wordt, dat de Ministers van Buitenlandse Zaken: 1. De ontwerp statuten, welke door een werkcommissie zijn opge steld, zullen goedkeuren. 2. De lidmaatschapsaanvragen van Turkije en Griekenland zullen be handelen, 3. Zich welwillend zullen uitlaten ten aanzien van een lidmaatschaps- aanvrage van te1 vormen West- Duitse regering. 4. Bijzonderheden zullen uitwer ken voor de eerste zitting van de raad deze zomer in Straatsburg. De ministers zullen bepalen hoe de kosten van de raad verdeeld zul len worden en regelingen treffen voor de benoeming van een secreta riaat. De Raad zal bestaan uit een mi nisteriële commissie van 10 en een Assemblee van 57 leden. Groot-Brittannië, Italië en Frankrijk zullen in de Assemblee elk vertegenwoordigd zijn door 8, België, Nederland en Zweden elk door 6, Denemarken, IJsland en Noorwegen elk door 4 en Luxem burg door 3 afgevaardigden. Elk land zal moeten bepalen, hoe het zijn afgevaardigden aanwijst. De commissie en de Assemblee zullen aanbevelingen kunnen doen in zaken van gemeenschappelijk belang, met uitzondering van de fensie-aangelegenheden. Vóór zijn vertrek naar Londen zei de Franse Minister van Buiten landse Zaken Robert T. Schuman, Onze minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker is per vliegtuig te Londen aangekomen, waar hij in een bijeenkomst van de 10 ministers van Buitenlandse Za ken het Handvest voor de raad van Europa mede zal ondertekenen. Spaarcijfers over Maart De door de Nederlandse spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wij zen uit, dat gedurende de maand Maart 1949 bij de algemene spaar banken werd ingelegd f 34.442.763 en terugbetaald f 31.776.836. Het spaarbedrag nam dus toe met f 2.665.927 in het eerste kwartaal van 1949 beliepen inleg en terug betalingen resp. f 106.960.594 en f 87.479.433, hetgeen voor deze pe riode een vermeerdering van de spaargelden met f 19.481.161 bete kent. Bij .de bankspaarbanken wa ren inleg en terugbetaling in Maart resp. f 2.812.768 en f 2.542.508 en gedurende het eerste kwartaal 8.539.808 en f 6.821.189. dat hij de lidmaatschapsaanvragen van Turkije en Griekenland kon steunen. Hij zei verder voorstander te zijn West-Duitsland zo spoedig mogelijk in de Raad op te nemen. Paul Henri Spaak, de Belgische premier, en Minister van Buiten landse Zaken, kan de vergadering niet bijwonen. Hedenavond zullen de ministers de gast zijn van Koning George en Koningin Elizabeth. OP 5 MEI OM 13 UUR VRIJ Naar wjj vernemen heeft het col lege van Rijksbemiddelaars een richtlijn vastgesteld met betrekking tot de arbeidstijd in het particulie re bedrijfsleven op de nationale feestdag. Hierin wordt vergunning verleend om op deze dag om een uur des namiddags vrijaf te geven, zonder dat deze vrije middag in mindering zou komen op de jaar lijkse vacantie of snipperdagen. VOORZITTER B.F.O. BEZOCHT DR VAN ROYEN BATAVIA, 2 Mei (Aneta). De voorzitter van de BFO, sultan Ha- mid 2, die Zondagavond uit Pon- tianak is teruggekeerd, heeft he denochtend een bezoek gebracht aan dr. van Royen. De BFO zal Vrijdag a.s. weer bij eenkomen, o.m. ter bespreking van het mandaat van de delegatie.uit de BFO bij de besprekingen ter op lossing van het Indonesische vraag stuk. In verband met de reorganisatie van de BFO, die thans een nieuwe grondslag heeft gekregen, hebben de voorzitter en de vice-voorzitter op formele gronden hun ontslag in gediend, zij hebben zich echter her kiesbaar gesteld. LEVENSLANG GEËIST TEGEN VERPLEEGSTER De Advocaat-Fiscaal bij het Haag se Bijzondere Gerechtshof, Rotter damse Kamer, eiste Maandag levens lange gevangenisstraf tegen de 60- jarige verpleegster J. B. de Bruyn uit Den Haag, die terecht stond we gens door haar tijdens de oorlogs jaren gepleegd verraad. Volgens de tenlastelegging was zij opgetreden als vertrouwenspersoon van de S. D. Ze had tegen betaling joden, il legale werkers en anti-Duits-gezin- den overgeleverd aan de S.D. en de Feldgendarmerie. Er was een psychiatrisch rapport over haar uit gebracht, dat haar volkomen toe rekeningsvatbaar achtte. Van de personen, die zij verraden had, zijn enkelen in Duitse gevangenschap om het leven gekomen. Uitspraak 16 Mei a.s. MADRID, 2 Mei (Reuter). Vol gens kringen te Madrid, die in nauw contact staan met diploma tieke en financiële kringen, heeft het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken thans geen politieke bezwaren meer tegen het verstrekken van leningen door de export-import Bank aan Spanje. Dit betekent niet, zo voegt men hier aan toe, dat Spanje onmiddel lijk een lening van deze bank zal verkrijgen, doch wel, dat thans de weg is geopend voor het verkrijgen van een lening, mits Spanje aan de voorwaarden van de Bank kan voldoen. Dat de kwestie van het verstrek ken van een lening door de export import bank thans het stadium der verwezenlijking nadert, kan worden afgeleid uit de omstandigheid, dat een van Spanje's vooraanstaande financiers Andres Moreno, die aan het hoofd staat van de Banco His- pano Americano, de grootste Spaan se Bank, vandaag uit Madrid naar New York is vertrokken. Er be staat te Madrid weinig twijfel, dat Moreno met de Amerikaanse auto riteiten besprekingen zal voeren over een lening, ofschoon door de Spaanse autoriteiten hierover niets is medegedeeld. In financiële kringen te Madrid is men van oordeel, dat in deze wij ziging van de politiek van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken voor het eerst de groeiende pro-Spaanse stemming in de Ver. Staten tot uiting komt. De laatste jaren heeft Spanje, zo wel officieus als officieel, getracht Amerikaanse banken en regerings lichamen te bewegen geld ter be schikking te stellen om de econo mische moeilijkheden, waarmede Spanje te kampen heeft, te over winnen. Deze pogingen hadden geen succes, tot ten slotte de bezwaren tegen een particuliere lening ver vallen bleken te zijn en de Chase National Bank een lening van 25 REMMEN VAN VRACHTWAGEN WAREN NIET IN ORDE DEN HAAG, 3 Mei. - Maandag- avond werd de 66-jarige wielrijder J. J. van A. uit de Altingstraat op de Bezuidenhoutseweg te Den Haag door een achteropkomende vracht wagen met aanhangwagen aangere den. Van A. kwam te vallen en werd door het rechtervoorwiel van de met 26 ton goederen geladen wa gen overreden. Het slachtoffer was op slag dood. De vrachtwagen, die bestuurd werd door de 46-jarige H. J. B. van het Florisplein te Gro ningen, werd in beslag genomen daar de remmen niet in orde waren. Generaal Paters van het Allerheiligste Sacrament ROME, 2 Mei (AFP). Pater dr. G. Spiekman SSS is gekozen tot generaal van de Orde der Paters van het Allerheiligste Sacrament te Rome. Pater Spiekman werd in 1905 te Jutphaas geboren, werd in 1930 tot priester gewijd en in 1938 benoemd tot rector te Nijmegen (Brakken- stein). WAARSCHUWING Namens de Officier van Justitie van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem wordt door de Hoofdcom missaris van Politie te Haarlem ge waarschuwd tegen het aangaan van relaties met, en het lidmaatschap van het „Nederlands Instituut van Rechtskundige Adviseurs," Postbus 1 te Haarlem. Dit instituut verzend brieven, on dertekend met N. v. d. Velde. Ach ter deze naam verschuilt zich Jo hannes Theodorus Luijkx. Omdat men van dit instituut handelingen vermoedt, die grenzen aan oplich ting, is het aangeraden informaties in te winnen, alvorens men in re latie treedt met het instituut. millioen dolla verstrekte. Men verond stelt te Madrid, dat Spanje de laatste maanden pogin gen in het werk heeft gesteld om in de vorm van credieten, leningen, trekrechten of anderszins buiten lands kapitaal ter beschikking te krijgen van Groot-Brittannië, Frank rijk, Zwitserland en Nederland, wel ke pogingen door politieke oorza ken zouden zijn mislukt. In finan ciële kringen te Madrid heerst thans een zeker optimisme en gelooft men, dat andere landen het Amerikaan se voorbeeld zullen volgen, en dat Spanje uiteindelijk in staat zal zijn het buitenlands kapitaal te verkrij gen, waaraan het zo dringend be hoefte heeft. DE OPBRENGST VAN „WIE WINT DE POT" Aan H.M. de Koningin overhandigd Maandagmiddag1 heeft mevr. Arn. J. d'Ailly, ere-presidente van het damescomité „Behartiging van de loterij voor het zwakke kind," ver gezeld door de heer Carel Briels en de overige leden van het comité in het Paleis Soestdijk de opbrengst van de loterij in de vorm van een chèque, groot f 200.000 aan H.M. de Koningin overhandigd. OPNIEUW heeft de onverbidde lijke dood een zware slag toege bracht aan Nederland en het katho lieke volk. Een jong leven, nauwe lijks langer dan dat van de onver getelijke dr. Huysmans, is bezwe ken na een trouwe dienst aan Kerk en Land. Wij worden wèl zwaar beproefd. Wie het voorrecht had lange tijd nauw met hem samen te werken, besefte wat een kracht voor Neder! land in deze open en dappere ke rel schuil ging. Met grote tact wist hij zijn moeilijk werk de op bouw van een nieuw leger te leiden; met terzijdestelling van eigen belangen diende hij zijn land in een voortdurende aandacht ook voor zaken buiten zijn eigen depar tement. In de Indonesische kwestie was zijn helder en overwogen oor deel telkens weer van grote waar de. Het zou moeilijk, maar ook be langrijk zijn, die invloed ook in de buitenlandse aangelegenheden te meten. Oud-minister Fiévez had alle deugden van de goede soldaat zon der de ondeugden van de militairist te bezitten. Trouw was zijn grote kracht. Trouw was hij in de bezet tingstijd aan zijn vaderland; trouw diende hij het opnieuw toen de Koningin hem in 1946 riep. Onbe zweken in zijn trouw is 't lichaam machteloos gebleken tegen de slo pende ziekte, waarvoor wellicht ook vijf jaren krijgsgevangenschap fataal geweest zijn. Onder de stukken die het Bu reau voor Oorlogsdocumentatie in Duitsland terugvond, was er ook een dat van de hand van een ver rader een lijst bevatte van perso nen, die het meest trouw gebleven waren aan hun vaderland, ook in gevangenschap. Op deze verrader lijke lijst prijkte bovenaan zjjn naam. Deze onvergankelijke lof, zij het door vijandige hand maar daar om zo duidelijk gebracht, zal zijn glorie blijven. Wij beseffen leven dig, dat wij in ons nationaal en ge lovig egoïsme teveel denken aan wat wij zelf verliezen. Maar zijn vrouw en zijn talrijke kinderen kunnen zich overtuigd houden, dat wij aan hen nu en later zullen blij ven denken! Hun leed is niet te verlichten met het troostend woord van een vriend, omdat het verlies naar mensen berekening te groot is. Maar ons medele'ven zij hun desondanks geopenbaard. Een trouw, een dapper man, een politicus van wie Nederland en de Katholieken nog veel konden ver wachten, maar vooral: een goede vriend scheidde van ons. Zijn naam zal ons een teken blijven van ver bondenheid en kracht, van overtui ging en wijsheid. God moge Hem reeds in Zijn licht hebben opgehe ven! JOS. J. GIELEN. Jhr van Suchtelen in hongerstaking De oud-gouverneur van Suchtelen is. zoals hij had aangekondigd, Za terdagochtend overgegaan tot hon gerstaking. Sedert Zaterdagochtend neemt hij niets anders tot zich dan water met wat vruchtensap, en thee zonder suiker of melk. (Van onze Hongaarse correspondent) Er zijn in Hongarije 57 concen tratiekampen, die elk naar schat ting 10.000 arrestanten herbergen. Onder de rook van Boedapest, te Budaörs, is een oude kazerne met een bijbehorend terrein hiervoor ingericht. De Haftlinge zijn in het algemeen jongens van 20 jaar, die zich indertijd vrijwillig (als jon gens van 16—17 jaar) gemeld heb ben voor de verdediging van Boe dapest. De dagindeling is als volgt: 5.30 reveil, een uur lopen naar het sta tion, vervoer naar het werkobject: een kanaal tussen Boedapest en Kecskemet. Officiële werktijd van 7 tot 18 uur, maar het gebeurt, dat de arrestanten pas 's avonds om 10 uur weer in het kamp zijn. Hun voeding bestaat uit 13 deka (1.3 ons) brood per dag en drie maal per dag brandnetelsoep, waaronder men niet een spottende benaming van dit gerecht moet zoeken, doch de nauwkeurige naam. Per week krijgt men 0.9 ons margarine, twee eetlepels suiker en 5 gram tabak. Degene die zijn dagtaak niet heeft verricht, wordt zijn broodrantsoen ingehouden. Op het werk wordt elke groep van zes personen be waakt door een gewapende militair, terwijl twee groepen nog een re serve bewaker hebben, die een ma chinepistool heeft. Ziektemeldingen komen zelden voor, daar de patiënt door de „dok ters" in ellendiger staat wordt ge bracht dan hij is. De zieken die in Carlton-Hotel wordt toch flatgebouw De plannen om van het Carlton Hotel te Amsterdam een flatgebouw met 100 flats te maken, gaan nu definitief door. Voor 1 Mei had nl. een Amerikaanse combinatie, die het hotel wilde kopen en om het weer geheel als hotel in te richten tot aankoop moeten besluiten. Dit is niet gebeurd. de ziekenbarak worden opgenomen, zijn er dan ook slecht aan toe Het Hongaarse Rode1 Kruis' be zorgt de arrestanten wel kledingen tandpasta, tandenborstels, enz., maar voedingsmiddelen bereiken dezen nooit. Om de zes maanden gaat er een transport arrestanten naar Si berië. De namen der ongelukkigen worden gepubliceerd en zij worden extra streng bewaakt. Toch komen er nog gevallen van ontsnapping voor. Na de deportatie verneemt men nooit meer iets van hen. Er wordt ook geen adres opgegeven. Vrijlating gebeurt sporadisch. Doorgaans zijn de vrijgelatenen niet meer volwaardig. In het kamp Budaörs verrichten enkele gearresteerde leraren prach tig menslievend werk onder de jongens, die er dreigen af te stom pen. De stemming'is er goed; tè goed; Men vertrouwt op een spoe dige verdwijning van het regiem. NIEUWE VERKLARING VAN THOREZ „Het Atlantisch verdrag vormt de bevestiging van het streven der westerse mogendheden, geen acht te slaan op het Handvest der Verenig de Naties. Het plan-Marshall is een oorlogsplan. Na het sluiten van het Atlantisch Pact zal militaire druk worden uitgeoefend, waarmede on der meer wordt beoogd de Franse Unie uiteen te doen vallen", aldus Maurice Thorez, de leider der Fran se communisten, in een door hem voor 9000 aanwezigen te Montpel- lier gehouden rede. Thorez verklaarde verder nog, dat de vrijheid moet worden ge schonken aan 'de gebieden, waar boven de Franse vlag waait. Sléchts op deze wijze kon het franse pres tige worden gehandhaafd. Het plan- Marshall was de oorzaak van werk loosheid en crisis. Na opnieuw verzekerd te hebben (dat men „Frankrijk in een oorlog wenst mede te slepen", beëindigde tegen de roemruchte Sowjet-Unie de leider der Franse communisten zijn toespraak met de woorden: „Het Franse volk zal nimmer oorlog voe ren met de Sowjet-Unie."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1