Het conflict tussen Kabinet en Senaat over de grenscorrecties Haagse stucadoors staken Slachtoffers vliegramp ter aarde besteld HAAGSE BRIEF Ballonvaarders verbeteren hun afstandsrecord Individuele groentenexport naar Duitsland weer mogelijk DETECTIVE ■RWACHTING i.D. op de 2 feestdag ïgen in het Haarlem •verval op tkantoor hagen m bediend Dinsdag 3 Mei 1949 PAG. 3 Onze volksvertegenwoordigers veranderden van mening RADIO De E.V.C. heeft de leiding Van Enschede in Frankrijk geland Om de Davisbeker Sproeten? SPRUTOL Mei-maand tegen wil en dank rrs ior het K.N.M.I, te van Dinsdagavond 3nd. 2ER Mei. Zwakke tot uit Oostelijke rich. ,'ankeljjk langs de nog enkele over- volkenvelden, later ig weer met iets eraturen. neel van drukkerij de a.s. Nationale Donderdag 5 Mei vrij te geven, zal •ag een uur vroe- laakt worden. Aan rs wordt verzocht, :s voor de krant uiterlijk Woens- ;e geven. Ons be- onze kantoren van ■ninistratie, zullen 1 uur gesloten zijn. Bisschop van Haar- emd tot: Kapelaan (H.H. Nic. en Bar- w. Heer Z. van der venhage (H. There- dje Jezus) de Wel- J. Krom; te Am- lart. v. Gorcum) de W. B. Hermans; te H. Jeroen) de Wel N. Poel; te Alphen (eleerw. Heer F. C. ipelaan was te HU- inus). MBTENAREN N TEVREDEN- TUIGINGEN nandant der Rijks- ;n de Opperwacht- Dijk en de wacht- Scheeres eveneens ontvingen een van- van Justitie afge- ke tev-»-*»nheiuS. wijs van waarde- nemende »n onver- swerk, dat be—e i dij de onsporing opheldering bren- geruchtmakende et Postkantoor te aan de dag gelegd. ;i eid van de burge- igr~ de .-eer Wog- n».-n».ni van roep, zijn deze te gingen door de lant Alkmaar der iapitein Mr. J. P. mder zeer waarde- aan beide Rijks- i uitgereikt. van de Fathers ie na jarenlange Afrikaanse Missie Bonifacius-missie- /erblijf houdt, is de laatste H.H. Stervenden voor- lan een hartkwaal, as zijn toestand I. VEILINGWEEK- ZICHT roducten zijn de kool practisch nu Ook van de Witte d meer voorradig partijen werden verhandeld. Prijs kg. cool gaat het met ïlhuizen en bij en- nog wel voorra- del is totaal kapot, at de prijs deze verlaagd n.l. tot ('n val van f5. gedeeltelijk wordt r 'n toeslag van i kool, welke geen )e toeslag wordt hoogste f 12.50. De i het einde van de ot f13.90. De uien :r. De laatste uien der geval iets op. ijzen voor de ge- 4.80 tot f6.40 en en van f6.tot erkoopbaar. Voor i regeling in het De doorgedraaide atureerd en voor tit. Witlof t was deze week rige week. Lang- e prijs de laatste l was het lof zelfs men toen van f42 Ib noteerde van 5, lib van f32 tot 21 per 100 kg. de vorige week, n de helft of meer der wa"i. dus 'n Ondertussen is - grotendeels ge- k zijn ongeveer 9 •oduct verhandeld. uitgesproken rd: Vennootschap asindustrie P. van ïvestigd te Heiloo, eg 526, alsmede de H. van Rossum, E. Didlaukis, Ken- >81. R. C. mr. J. W. A. Dumbar, inpen O.F.M. ig jaar mpen OFM. hoog- :lse taal en letter- K. Universiteit te dden Mei zijn 70e Hij zal op 6 Mei ienden en vereer- arden. ste te Watem i (A.N.P.). Te de Nederlander amateurwedstrijd wonnen met een minuten. Tweede erschueren op 30 Belg Debie. (Van onze parlementaire redacteur) Het nut van de Eerste Kamer is vaak betwijfeld, maar toch heert niemand Het nog ooit gewaagd aan haar bestaan te raken. Op dagen, waarop zij veel heeft van een sociëteit van standing, lijkt zulks moeilijk te verklaren. Een debat, zoals er de afgelopen week plaats vond, maakt die aarzeling echter ineens weer be grijpelijk. Evenals er in het gewone leven mensen zijn, die nooit opvallen bij het eerste, maar wel bij het laatste woord, dat ge sproken wordt, blijven het toch ook in het parlementaire leven de senatoren, die op critieke ogenblikken een beslissende rol spelen. Wij begrijpen het nu weer beter. De vraag zal telkens terug komen in perioden, waarin men de zaken aan de overzijde van het Binnenhof voldoende uitgepraat acht. Zij zal echter ook telkens weer worden teruggedrongen op momenten, waarop er, ook na de beslissing daar, spanning en on gerustheid blijft. Dan stromen, zoals in de afgelopen week het ge val was, de tribunes van de an ders zo stille Eerste Kamer weer vol. Tweede Kamerleden, oud po litici, hoge militairen, kapelaans, paters, fraters, dames gekleed als bij Derbyrennen, mannen uit het volk, opgeschoten jongens en meisjes zien met spanning neer op het College dat alsnog zijn veto zal kunnen uitspreken. Zij ver tegenwoordigen tqzamen het volk, dat op zulke dagen behoefte heeft aan een hoogste houvast. En na zulk een debat wordt het zelfs be grijpelijk, dat de vraag naar het bestaansrecht van de Eerste Ka mer voor een tijd in het geheel geen vraag meer is, omdat men dit houvast ook werkelijk voelt. Griisheid, wijsheid, bezadigdheid en rijpe ervaring ririen recht en spreken zich uit. In hun dagelul- se doen mogen de Senatoren soms wat uit de tijd schijnen, op critie ke ogenblikken bewijzen de bui tenste dijken hun waarde. Men kan het conflict tussen re gering en 'volksvertegenwoordi ging over de grenscorrecties het beste vergelijken met dat van twee mensen, die eens hetzelfde dachten, maar na jaren van schei ding tot de conclusie komen, dat zij elkaar niet meer begrijpen. Di rect na de oorlog waande men de wereld één. Het neergeslagen Duitsland zou nooit meer een rol mogen spelen. In deze gedachten- gang paste liet streven naar an nexatie, reeds vanuit Londen ge propageerd. Toen de regering- Beel, na de publieke discussie een tijdlang aanhoord te hebben, ten slotte onze eisen formuleerde, vonden velen in ons volk die zelfs nog maar al te bescheiden. Ook de K. V. P. behoorde daartoe. De regeringsvertegenwoordi gers sloegen daarop met de Ge allieerden aan het onderhandelen onderhandelingen, die jaren in be- PROGRAMMA WOENSDAG 4 MEI HILVERSUM II, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7,15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu- ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gra- mofoonmuziek; 11.15 Luisterspel ,,Jona"; 12.00 Metropole Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Ensemble Lachman; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio „Fantasia"; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Swee- linck Kwartet; 15.30 Gramofoon muziek; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 „Arbeid in vrije tijd"; 16.15 Voor onze meisjes en jongens; 17.30 Pianoduo; 17.45 Nieuws. Nationaal Programma HILVERSUM I, 30FM. en HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Inleiding; 18.03 Reportage uit een school; 18.07 Fragmenten uit de herdenkingsbijeenkomst te 's Gra- venhage; 18.30 De Erelijst der ge vallenen; 18.33 Concertgebouwor kest, koor en declamatie; 19.30 Wij herdenken (reportage); 20.00 Trom petsignaal uit de Waalsdorper- vlakte; 20.00 Stilte; 20.02 Gedicht „De Doden" van Muus Jacobse; 20.0520.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 20.15 Nieuws; 20.20 Omroeporkest; 21.10 Indrukken van Zuid-Afrika (II); 21.30 Ensemble „Selecta"; 22.00 ,De zee bleef vrij" (VII); 22.15 Wognum's Zangkoor, bariton en orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 „Nederlandse vioolmuziek"; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM T, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8,50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 „Kinderen"; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeola; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 The Ramblfers; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Ge sproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15,00 Voor de kleuters; 15.15 „De hond in de muziek; 15.30 De Regen boog; 16.00 De roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vra gen staat vrij; 17.15 Malando en zijn tango-rumba-orkest; 17.45 Het Nieuws; 18.00 Nationaal Programma (zie boven); 20.15 Nieuws; 20.25 Gramofoonmuziek; 21.10 ,,Met de hakken over de sloot", hoorspel; 22.25 Volksliederen; 22.45 In de tuin der poëzie; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang en orgel; 23.35 Kwartet Jan Cordu- wener. slag namen, terwijl voor ons het leven doorging. De eenheid van de bevriende volkeren bleek steeds meer een schijneenheid, er groeide een scherpe tegenstelling tussen Oost en West. Iemand on der ons sprak het tenslotte weer aarzelend uit, dat een hersteld Duisland toch ook ons belang was, nog later werd die gedachte al weer gemeengoed om tenslotte zelfs uit te groeien tot het ver langen naar een nieuw en hecht Europees bestel, waarin ook Duitsland zijn plaats zou moeten hebben. Aldus veranderd kregen de vertegenwoordigers van ons volk eindelijk de vrucht van lange en moeizame onderhandelingen voor gezet, die jaren geleden toch ook met hun instemming waren be gonnen Het is goed om zich deze voorgeschiedenis nog eens te her inneren, omdat de geërgerde stemming van de regering zo meer begrijpelijk wordt. De on derhandelaar ging met een op dracht heen, voor het resultaat, dat nu op tafel lag, had hij hard moeten vechten en thans zei men hem, dat met dit al lang niet meer begeerde. Zo'n onderhandelaar denkt natuurlijk ook aan de fi guur, die hij slaat tegenover de wederpartij Minister Stikker en de hele regering voelden zich, in deze geest, onbillijk bejegend, zij wensten door een afwijzing niet in hun hemd te worden gezet. De eerste gedachte, die zich hier opdringt is dat men in de jaren van onderhandeling nooit zo ver uit eikaar had mogen raken en er is, en terecht, reeds geschreven, dat zich in deze aangelegenheid dus het terzijde staan van het par lement heeft gewroken bij onder handelingen op internationaal Elan. Of deze verklaring wel ge- eel voldoet wagen wij echter te betwijfelen. Onze eerder gemaakte vergelijking gaat immers een tikje mank in zoverre er toch wel sprake is geweest van enig con tact tussen regering en volksver tegenwoordiging. Tweemaal is de laatste in comité-generaal over de stand van de onderhandelingen ingelicht. Minister Stikker zag juist nog kans om de Senaat aan die samensprekingen te herinne ren, vóór hij er door de voorzitter op opmerkzaam werd gemaakt, dat dergelijke geheime besprekin gen niet verder in het geding kon den worden gebracht. Om de hou ding van de regering zuiverder te kunnen beoordelen zou men dus ook moeten weten wat daar be sproken werd. Wel staat in elk geval vast. dat de regering in de overtuiging heeft kunnen verkeren, dat zij de volksmening achter zich bleef hebben. Niet alleen was 't immers zo, dat de Benelux-partners even eens op hun eisen schenen te blij ven staan, de grootste politieke partij in Nederland had ze zelfs in haar partijprogram geschreven. In de Tweede Kamer is haar die dan ook niet afgevallen; bij monde van Jos. Maenen sprak zij zich zelfs nog uit voor „Lebensraum" ten koste van Duitsland. Achter die uitspraak woelden echter ook al geheel andere meningen, me ningen, die eerst in de Eerste Ka mer voldoende tot uitdrukking zijn gekomen. Bij de P.v.d.A. lagen de verhou dingen minder uit elkaar, maar ook daar tweespalt. In de Tweede Kamer de V.V.D. voor, in de Se naat geheel tegen. Bij C.H.U. een heid in de Tweede, verdeeldheid in de Eerste Kamer. Naast het terzijde staan van het parlement bij onderhandelingen op interna tionaal plan moet men in dit geval dus toch ook wel de omstandig heid laten meespelen, dat er in delen van de Volksvertegenwoor diging tot. het laatste toe onzeker heid bleef, waarmede de regering in haar functie van onderhande laar vanzelfsprekend geen reke ning had kunnen houden, evenals met het feit, dat de Benelux- partners ter elfder ure hun draai zouden nemen. Al deze omstandigheden kunnen de houding van de regering meer begrijpelijk maken, rechtvaardi gen kunnen zij haar intussen ze ker niet. Wanneer een parlement uiteindelijk geen correctie wil, dan moet zij die niet moeten aan vaarden omwille van het prestige van de regering. Het kabinet heeft echter toch met het paardenmid del van een mogelijke kabinets crisis zijn zin doorgedreven. Ook nu de indrukken van het debat al weer wat bezonken zijn, kunnen wij deze houding nog maar steeds niet begrijpen. Nog steeds worden wij koud bij de gedachte, dat een regering, die de toekomst van het Rijk in haar handen houdt, het heeft aangedurfd om haar lot aan een paar onnozele correcties te verbinden Luchtig hobbelde mi nister Stikker zelfs op het meest critieke ogenblik over een gewe tensvraag van dr. Beaufort heen. Daarop direct de stemming; de katholieke afgevaardigde liep, aan innerlijke kwelling ten prooi, nog een paar maal zijn bank in en uit. Hij stemde tegen; had hij nog een paar man meer meegenomen, de crisis zou een feit zijn geweest. Prof. Romme op de gereserveerde tribune moet zijn hart wel heb ben vastgehouden. Goddank zijn er tenslotte toch nog geen stukken gemaakt. Blijft alleen het avontuur van de correc ties, die inmiddels een feit zijn geworden. In een ruimte boven de Ridderzaal heeft men ons Vrij dagavond de bizonderheden ervan bekend gemaakt, terwijl van be neden het feestelijk rumoer van een ontvangst ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de Euro pese samenwerking naar ons op klonkMen legde ons een Staatsblad voor met „Wir Juliana" en grote plakkaten, die de vol gende morgen in de nieuwe ge bieden zouden worden aange plakt. „Bekendmaking - Bekannt- machung"Laten we het maar eerlijk zeggen: We hebben ze met dezelfde tegenzin aanvaard als de Senatoren het desbetreffende wetsontwerp. Intussen, gedane zaken nemen geen keer en moge dit ook voor de landdrosten niet het geval behoeven te zijn. In 1944 werd de boerdery ,,De Postboer" te Ambt-Delden door oorlogshandelingen verwoest. De bewoners, een gezin dat uit veertien personen bestaat, vond een onderdak in een varkens- schuur. Hoewel de wederopbouw van hun hoeve op de urgentie- lijst staat, is hiermede nog steeds geen begin gemaakt. Enkele leden van het gezin voor het gedeelte van de varkensschuur, dat zij nog steeds bewonen. Op een drukbezochte vergade ring, Maandagmorgen in „Amici- tia" te 's Gravenhage gehouden, hebben de Haagse stucadoors (gezellen) onafhankelijk van hun bonden met grote meerderheid van stemmen besloten niet aan 't werk te gaan zolang niet door de overheid aan hun eisen is vol daan, De stucadoors verlangen een uurloon van f 1.20 met 25 pet. toeslag, hetgeen neerkomt op een basisloon van f 67.50 en afschaf fing van alle tarieven. Verder De ballonvaarders Boesman, mevr. Boesman en de heer de Vos Kloot wijk stegen Zaterdag om 17.30 uur van het Van Heekpark in Enschede op met het doel een persoonlijk af standrecord (450 km) te verbete ren en tevens een nieuw duurrecord dat op 12 uur stond, te vestigen. Het merkwaardige van deze vlucht was, dat zij met zijn drieën vertrokken, doch dat tenslotte mevr. Boesman alleen in Saint Gemme (Fr.) aankwam en de beide anderen in Sainte Hermine aan de grond kwamen. In deze laatste plaats, waar de ballon in eerste instantie aan de grond kwam, slaagden de beide mannen erin om uit de mand t.e springen, doordat het gewicht daar door aanmerkelijk verminderd werd, steeg de baUon, daarbij geholpen door de wind, weer op zonder dat de mannen op de grond kans kre gen de meer touwen vast te maken. Mevr. Boesman, die niet zo snel uit de mand kon komen, ging mee naar boven. Met een snelheid van 10 meter per seconde, in de richting van de zee. Zij verloor echter haar koelbloedigheid niet en wist 20 km verder de ballon weer aan de grond te krijgen, net op tijd om niet boven de zee te geraken, die ze reeds aan de horizon kon zien. De drie ballonvaarders werden Drie helers aangehouden De recherche van het politiebu reau Kattenburgergracht te Amster dam, die medio April een complot van havendieven oprolde, heeft in deze zaak, waarbij in drie maanden tijd partijen Hongaarse manufactu ren bestemd voor Karachi ter waarde van f 55.000 verduisterd, nog drie helers gearresteerd. Totaal zijn nu vier dieven, drie zwarthandelaars en drie helers aan gehouden en voor de Officier ge leid. ondergebracht in hotel het Witte Paard te St. Hermine (Fr.). Zij toonden zich opgetogen over hun reis en zullen via Parijs naar Ne derland terugkeren. Ballonvaarders verbeterden hun afstandsrecord Na de opstijging in Enschede dreef de ballon, tengevolge van de noordwestelijke wind in de richting Duitsland. Zij werd o.a. boven Bo- cholt en Wezel gesignaleerd, later moet zij, doordat de wind verander de, naar Frankrijk zijn gedreven. De ballon heeft vermoedelijk 850 km afgelégd, waardoor het doel: het persoonlijk afstandsrecord te verbeteren, ruimschoots is bereikt. De ballonopstijging te Enschede was door de vereniging voor vreem delingenverkeer aldaar georgani seerd. MARINIERS TACHTIG JAAR TE ROTTERDAM Ter gelegenheid van het tachtig jarig bestaan van het mariniersgar nizoen te Rotterdam heeft de com mandant. de luitenant-kolonel der mariniers P. J. van Gijn, heden middag in de Willem Joseph Baron van Ghentkazerne aan het toepad gerecipieerd. Onder de eersten, die hun gelukwensen kwamen aanbie den. bevond zich de loco-burge meester, wethouder J. van Tilburg. Voorts merkten wij onder de aan wezigen op de luitenant-generaal der marinjers B. D. H. von Frijtag Drabbe, generaal-majoor M. R. de Bruyne. de dirigent van de mari nierskapel Gijsbert Nieuwland, de voorzitter van de Kamer van Koop handel mr. K. P. van der Mandele, prof. Houwing namens de Ned. Eco nomische Hogeschool, de senaten van het RSC, het RSG en het vrou welijk studentencoi-ps, ir. N. Th. Koomans, directeur van het ge meentelijk havenbedrijf, het be stuur van de Rotterdamse journa listenvereniging en tal van ande ren. werd ook het uniforme ontslag- boekje verworpen. De actie van de Haagse stucadoors wordt geleid door een plaatselijke contactcommissie, die bestond uit leden van het NW en de E.V.C. Op advies van zijn bond heeft het merendeel der NVV-ers zich later echter teruggetrokken. 26 Maart jl. werd deze commissie gekozen op een vergadering, die de Haagse stu cadoors buiten hun bonden om, hadden belegd, omdat de Haagse patroons besloten hadden het tarief toe te passen van het College van Rijksbemiddelaars. Deze nieuwe loonregeling houdt een loonsverla ging in. Dat gedeelte van het loon, dat niet in het officiële tarief is opgenomen, het z.g. „zwarte loon", mag niet meer betaald worden. Op de vergadering van Maandag morgen verklaarde de heer Hovens van de bij de E.V.C. aangesloten Algemene Bond van Werkers in 't Bouwbedrijf (A.B.W.B.), dat zijn bond de actie van de Haagse stu cadoors zou ondersteunen. In de nieuwe loonregeling zag hij niet al leen een „aanval" op de stucadoors doch op alle bouwvakarbeiders. Een bestuurder van de O.V.B. (Onafhankelijke Vakbeweging) uit Rotterdam, sprak over een „provo catie van de patroons". Hij ver klaarde, dat de stucadoors niet al- Maandag zjjn de stoffelijke res ten van de v(jf slachtoffers van de vliegramp, die Dinsdag bij Schiphol plaats vond, ter aarde besteld. Om 11 uur gisterenmor gen had op de Algemene Be graafplaats Crooswijk te Rotter dam de begrafenis plaats van de radio-telegrafist bij de Rijks luchtvaartschool, J. G. Klumpes. De rouwstoet arriveerde om elf uur precies uit Den Haag op de begraafplaats, waar zich aan weers zijden van de laan, die naar de ka pel voert, een haag van collega's van de overledene en enige leer ling-vliegers had opgesteld. Terwijl het orgel Gezang 192 „Wat God wil, dat geschiedt altijd" liet horen, werd de met bloemen overdekte kist de kapel binnenge dragen. De commandant van de Rijksluchtvaartschool, de heer K. A. J. Meester, die als eerste spreker het woord voerde, zeide: „Wij had den nog zoveel van Klumpes ver wacht en ook hij verwachtte nog zoveel van de toekomst. Hij was een plichtsgetrouw mens met grote kwaliteiten, bemind om zijn zonnig en opgewekt karakter. Wij. die achterblijven, moeten echter ver der, ondanks alle verdriet, wij moe ten voortgaan onze plichten te ver vullen, doorgaan ook in het belang van de Nederlandse luchtvaart, waarvoor Klumpes alles heeft ge geven," Verder voerden nog het woord de chef van de radiodienst van de R.L.S., de heer J. B. van Braak, namens de collega's, de heer Hart- land en een broer van de overle dene. Ds. Honders uit Wassenaar sprak hierna naar aanleiding van enige verzen van Psalm 62. Onder orgel spel werd vervolgens de baar de kapel uitgedragen, gevolgd door de familieleden en de leden van de Rijksluchtvaartschool. Om drie uur had hierna de ter aardebestelling plaats van de vlieginstructeur A. H. Bender en ae arie leerlingen verKeersvne- gers N. Draaisma, A. A. Ridder en P. H. Westerhof op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Op weg naar de begraafplaats, waar een erewacht van leerlingen van de Rijksluchtvaartschool stond opgesteld, was er veel belangstel ling. De kisten werden onder orgelspel de Aula binnengedragen. Verschil lende sprekers voerden daar het woord. Zij dankten de omgekomen Engelsman Bender, „the spirit of his crew", voor zijn werk in het belang van de Nederlandse lucht- LAWN TENNIS NederlandZuid-Afrika 05 Het laatste enkelspel had het volgende resultaat: Eric Sturgess (Zuid-Afrika) sloeg Rob van Meegeren (Nederland) met 62, 63, 61. De eindstand is dus 50 voor Zuid-Afrika. Luxemburg—Frankrijk 0—5 LUXEMBURG (A.N.P.) Frank rijk won de laatste twee enkelspe len in de Daviscupwedstrijd tegen Luxemburg en komt nu in de 2de ronde tc|;en Denemarken. Bolleli (Frankrijk) sloeg Wert- heim (Luxemburg) 6—0, 6—2, 6—1 en Remy (Frankrijk) sloeg Wompach (Luxemburg) 6—1, 6—3, 6—3. Eindstand 5—0 voor Frankrijk. DenemarkenIsraël 50 KOPENHAGEN (A.N.P.) Dene marken won de laatste twee enkel spelen in ,de Daviscupwedstrijd te gen Israël Ulrich (Denemarken) sloeg Weiss (Israël) 64, 36, 16, 60, 6 3 en Nielsen (Denemarken) sloeg Finkelkraut (Israël) 61, 63, 6-1. Eindstand 50 voor Denemarken. IerlandChili 12 In het dubbelspel van de Davis- cupmatch IerlandChili heeft het Chileense paar Balbiers—Gaverne met 62, 63, 64 gewonnen van de Ieren' KempJackson. Chijl leidt thans met 2—1. leen tegen hun patroons moesten „vechten", doch ook en vooral te gen de huidige regering, waarin, aldus spr„ de werkgeversklasse is geconcentreerd. Naar de E.V.C. meedeelt, zouden behalve in Den Haag, cg>k in Rot terdam, Leiden, Utrecht, Harder wijk en Amsterdam stucadoors in staking zijn gegaan. vaart en namen afscheid van hun drie jonge vrienden, die tijdens de vervulling van hun ideaal het leven lieten. Terwijl het orgel „Wilt heden nu treden" speelde, werden de kisten hierna naar de graven gedragen. Onder de zeer talrijke aanwezi gen merkten wij o.m. op de directie van de Rijksluchtvaartschool, depu taties van leerlingen van Ypenburg en Gilze-Rijen, vertegenwoordigers van de K.L.M., Aero-Holland en Avio Diepen, group-captain J. He- ber-Percy, Brits Luchtvaartattachê en-de kapitein-adjudant D. J. van Lennep, namens Luit.-Generaal C. Giebel, chef luchtmachtstaf. ENORME TRANSFORMATOR OP WEG NAAR VELSEN Maandagavond om tien over ze ven vertrok uit het station Roo sendaal per goederentrein een zeer bijzondere vracht. Een transforma tor bestemd voor het Hoogoven- bedrijf te Velzen en geleverd door een Franse industrie, was gemon teerd op een tweetal door een ge weldige hangbrug verbonden spe ciale wagons. De expeditie van dit gevaarte wordt verzorgd door een Parijse onderneming voor verzen ding van de allerzwaarste indu striële vrachten. Uiteraard kon de goederentrein niet het aantal goe deren meenemen als normaal. De transformator heeft een capaciteit van 150.000 volt. DE BESPREKINGEN INZAKE VORMING STAAT BORNEO BATAVIA 2 Mei (Aneta). Op 15 Mei zullen afgevaardigden van alle Daerahs van Borneo bijeen komen in verband met de plannen tot stichting van de Negara kali- mantan (Borneo). Op deze verga dering zal o.m. besproken worden het ontwerp voor de Negara, dat reeds vorig jaar was opgesteld door een werkcommissie van Borneo. Het wordt mogelijk geacht, dat bin nenkort de constituerende vergade ring zal worden gehouden. Koningin Rhambai Barni van Siam is uit Southampton ver trokken aan boord van de Willem Ruys", het vlagge- schip van de Kon. Rotterdam se Lloyd, dat haar naar Singa pore zal brengen. De koningin, die veertien jaar in Engeland heeft gewoond inspecteert de ere-compagnie alvorens voet aan boord van de „Willem Ruijs" (links) te zetten. Veelbelovende jeugd In Den Haag werden Zondag eni ge jongens door de politie betrapt, toen zij op de openbare straat met. en om geld speelden. Een dezer jongens, de 18-jarige G. W., wilde zijn naam niet opgeven, daarna werd hij vastgepakt om naar het bureau te worden gebracht. Plotseling gaf hij de politieagent een stomp tegen de kaak, rukte zich los en nam de vlucht. Door de politie werden twee waarschuwingsschoten gelost waarna hij bleef staan en opnieuw gearresteerd werd. De regeling voor de export van Nederlandse groenten naar Duits land via de individuele handel heeft in de afgelopen week haar beslag gekregen. Met ingang van gisteren kunnen de eerste partijen groenten onder het nieuwe sy steem worden uitgevoerd. Hier mede is een eind gekomen aan de centrale verkopen naar Duitsland, waartoe men na de oorlog moest overgaan, o.a. omdat de centrali sering van de aankopen voor Duitsland bil de Geallieerde ex en importinstanties, de J.E.I.A., zulks noodzakelijk maakte. De laatste partij van het in het handelsverdrag met de West-Duitse zones van Juli 1948 opgenomen con tingent van 200.000 ton verse groen ten werd medio April nog onder 't oude systeem uitgevoerd. Het in Januari j.l. opgenomen additionele contingent van 3.000.000 dollar zal via de individuele export worden gerealiseerd. Bii het voorbereiden van de nieuwe regeling waren vele bezwa ren te overwinnen. Zo deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. O.a, bij de vraag, wie in Duitsland als im porteur zou worden toegelaten en hoe de verdeling van het contingent zou geschieden. Daarbij is aan Duit se zijde het z.g. open individual li cense system aanvaard, waarbij het recht om te importeren wordt toe gekend aan een bepaalde groep handelaren en vermeden wordt, dat elkeen zich op deze handel stort. Tevens heeft dit systeem het voor deel, dat het contingent niet door enkele importeurs ten koste van eventuele realisering door anderen kan worden geblokkeerd. Wel brengt het voor Nederland de verplichting mee tot bewaking van het export-contingent, hetgeen een centrale administratie van de groen- tenexporten aan Nederlandse kant vereist. Bij de nieuwe regeling zal Neder land telkens voor een bepaalde pe riode maximum- en minimumprij- zii moeten vaststellen, teneinde marktbederf enerzijds en te hoge consumptieprijzen anderzijds in Duitsland te voorkomen. Men verwacht in bedrijfskringen, dat het herstel van de persoonlijke betrekkingen tussen de Nederlandse exporteurs en zijn Duitse relaties op dit gebied opnieuw een stimulans zal vormen tot verbetering van de kwaliteit van het Nederlandse pro duct, een streven, dat bij de cen trale verkopen onvoldoende tot zijn recht kwam. Voorts zal onder het nieuwe sy steem beter kunnen worden tege moetgekomen aan de wensen van de Duitse consumenten. Een factor, welke de overgang op het nieuwe stelsel compliceert, is 't vraagstuk van de Duitse invoerrech ten op groenten, welke bij de cen trale inkopen in Duitsland na de oorlog waren opgeschort, doch thans bij de individuele export automa tisch weer in werking dreigen te treden. Klap had dood tengevolge Zondagavond kregen twee man nen onenigheid in café Willems op het Tempelplein te Sittard. Zekere M. gaf de 49-jarige W. M. een slag met de vlakke hand in het gezicht. W. M. die aan vallende ziekte leed, bleef nog even staan, viel toen tegen de deur en stierf enkele ogenblik ken later. Maria stellen wij ons gaar ne voor als een jonge moeder, die haar kind op de arm houdt en het, terwijl zij zelf van ge luk en vreugde straalt, lieflijk toelacht. De weelde van het moederschap, dat aan het we zen van elke vrouw een nieuwe glans verleent, heeft in Onze Lieve Vrouw haar meest verheven uitdrukking gevonden. Maria is Moeder van Christus. Als Moeder Gods is Zij ook Moeder van ons, mensen. Daarom vereren wij Haar, hizonder in deze Mei-maanden, waarin het nieuwe jonge leven zich over al in al zijn frisheid openbaart. Haar beeld hebben wij in onze woning tussen bloemen en licht gezet en in het avonduur verenigen wij ons met ons hele gezin, vooral met onze kinderen, daar rond om te bidden. Zo vieren wij de Mei maand, Moeder's maand. MARCUS door H. VöLMER FEUILLETON 19. August stak twee vingers tussen de bekleding en haalde tot zijn verrassing een herenportefeuil le van peau-de-suéde te voorschijn. Verdwaasd keek hij er naar. Zóveel was het zeker: 't voorwerp behoor de hem niet toe. Nieuwsgierig open de hij het; er zat niemendal in de portefeuille. Aan de binnenzijde was in gouden letters 'n monogram aangebracht. G. L. August fronste de wenkbrauwen; hij begreep er geen syllabe van. Het valies had al die tijd in de kast ge staan. Met zekerheid wist hg, dat het linnen volkomen gaaf was ge weest toen hij 't valies in Stock holm kocht. Iemand had er dus een snede in gegeven ten einde een por tefeuille te verdonkeremanen, wel ke zekere G. L. toebehoorde. Söder- man zou het niet hebben gemerkt, indien h\j niet in verband met de verhuizing 't valies voor de dag had gehaald en zijn vingers juist de bobbel moesten betasten! Een raad selachtig geval, piekerde hij. G.L.... Wie voor de drommel zou G. L. zijn? Eensklaps leek het, alsof de punt van een scherp voorwerp hem in 't vlees werd gestoken. G. L. Gunnar Lundqvist! Op wie een vrouw in een taxi een geraffineerde moordaanslag pleegde! Het drama had zich afgespeeld in dezelfde nacht, dat de blondine onder zulke verdachte omstandigheden naar 't „Sint Olaf" kwam! De politie speurde naar een jonge vrouw, die vrijwel aan haar signalement be antwoordde. Inspecteur Uppström had medegedeeld, dat op Gunnar Lundqvist geen portefeuille gevon den werd, toen hij naar 't zieken huis was gebracht. Alles pleitte in hoge mate tegen de blondine. En toch kon een meisje, dat in de kringen van de Kalundby's verkeerde, een misdadigster zijn? Zonder aarzelen zou August het denkbeeld verwerpen, zo dit éne niet als een paal boven water stond niemand anders dan zij had een nacht in zijn kamer doorgebracht. Neen, neen, protesteerde hij onmid- delijk weer ik mag haar niet ver denken, ik doe haar onrecht aan! Doch geen seconde daarna rees op nieuw twijfel in hem, terwijl zijn ogen strak op 't omineuze mono gram waren gevestigd. G. L. Gunnar Lundqvist. Dat de initialen iets anders betekenden, zou meer dan toevallig wezen. Een jonge blonde vrouw was met hem in een taxi gestapt, 'n jonge blonde vrouw had de moordaanslag gepleegd, een jonge blonde vrouw kwam die nacht, zonder bagage en zonder geld als 't ware 't „Sint Olaf" bin nengevlucht. Ha, hield August zich verheugd voor, laat ik dit vasthou den: zonder geld! Gunnar Lund- qvist's portefeuille was dik geweset de blondine zou dus dubbel en dwars nachtlogies betalen, indien zij 't voorwerp had gestolen en zou niet een kostbare ring als onder pand hebben aangeboden. Bewees dit niet klaar haar onschuld! Di rect verkeerde zijn vreugdevolle stemming weer in neerslachtigheid: maar hoe kwam de portefeuille dan leeg tussen 't linnen van zijn va lies? Een valies, dat zich bevond in de kamer waar zij geslapen had Grote hemel, kreunde August, wat heeft zij er zich diep ingewerkt! Ondanks het feit, dat hij uit de vele detectiveromans door hem ge lezen, menige schone maar daarom niet minder gevaarlijke misdadig ster had leren kennen, waren zijn gevoelens jegens vrouwen, vooral als zij jong, mooi en blond waren, van ridderlijke aard gebleven. Zeer zeker zou Söderman er anders over hebben gedacht, indien hij ten op zichte van 't vrouwelijk geslacht niet zo groen was geweest als gras. Een jongeman van vier-en-twintig zal dit echter niet spoedig erken nen. Hij geeft desgevraagd toe, dat alle vrouwen lang geen engelen zijn, doch maakt onmiddellijk een restructie voor die éne, met wie hij toevallig of niet toevallig in aan raking is gekomen en die diepere gevoelens in hem heeft wakker ge roepen. Het behoeft natuurlijk geen nader betoog, dat deze éne grif bij de engelen wordt ingedeeld. Voor de blondine had hij, zonder dat zij er iets van wist, een teder plekje in zijn hart gereserveerd. In dien zij zich gedwongen zou hebben zou hebben gezien, haar leven te genover een bruut te verdedigen, dan was het uitgesloten dat zp daarbij een vergiftige naald ge bruikte, want dit wees ontegenzeg gelijk op voorbedachte rade. En hiervoor wilde hij zijn hand in het vuur leggen; één zakkenrolster was zij in geen geval. Doch met hardnekkigheid drong zich telkens deze vraag op: als de blondine de geledigde portefeuille niet in mijn valies verborg, wie deed het dan? Het werd een voort durend debat tussen Söderman's verstand en Söderman's hart. Al leen 't meisje, dat jij tegen beter in wilt verdedigen, komt er voor in aanmerking, zei 't nuchtere ver stand. Zij beloonde je galanterie met honderd kronen, maar leverde je tevens een gevaarlijk koopje; wanneer de politie Lundqvist's por tefeuille in jouw valies had gevon den, kon je hemel en aarde bewe gen en je redde je er niet uit! Wie garandeert je, dat het niet juist haar bedoeling was, jou de dupe te laten worden? Waarom wierp zij de portefeuille niet uit 't raampje van de taxi? (Wordt vervolgd) Hl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3