Nieuw Washington zendt oorlogsschepen naar de Chinese wateren KONING LEOPOLD wil de regering hervatten Waardeloze stukjes glas als diamanten verkocht Bankbi Ijettenci reu latie weer boven de drie milliard Prinses Margaret zo goed als zeker naar de Paus EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SC HAG EN Leopold wil alles op de oude voet Woensdag 4 Mei 1949 45e Jaargang No. 11555 Vredesonderhandelaars door Massa-mens en politiek de communisten gevangen gezet Britse politiek wordt herzien Gesneuveld in Indonesië Bisschopswijding r. Groen 16 Juni Mg Huidige toestand kan niet voortduren Twee zwendelaars gearresteerd De tien ministers praten heden verder De ronde van Nederland Het N.H.D. op de Nationale feestdag Hoe kwam Blokzijl aan de francs? Generaal Clay gaat 15 Mei met ontslag Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vonde.) S H VA N HEDÈN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K2240 TROUW" heeft kort geleden een paar hoofdartikelen gewijd aan de „massa-mens". En terecht! Want het is één der meest onrustbarende verschijnselen van onze tijd, dat de persoonlijkheid hoe langer hoe meer in de knel komt tegenover de nei ging tot massa-vorming. In Nazi- Duitsland zagen we het verschijnsel in al zijn verschrikking; in de Sov- jet-Unie doet het zich niet minder ernstig voor. En, laat het ons eer lijk bekennen, ook in andere landen neemt het verschijnsel een omvang aan die tot een dreigend gevaar lijkt te worden. NEDERLAND kent de massamens evengoed. Want ook hier is er een opgaan van de individuen in de groep, tenslotte in de massa; ook hier is er dat verzwakte verant woordelijkheidsgevoel, die versterkte emotionaliteit, de verminderde denkkracht van het verstand, het zinloos toejuichen van ideeën en personen, het massale „genieten" op reis en op sportvelden, het verdwij nen der geestelijke onderscheidingen, waardoor hoe langer hoe meer de ene mens op de andere gaat ge lijken, ondanks de van nature ge geven ongelijkheid der geesten. Te recht schreef Trouw dat deze „ont- geestelijkte mens" niet het ideaal van de Christen kan zijn. Verlaagd tot een machine, vinden velen die toestand niet eens onbehaaglijk, om dat het de last van het leven lijkt te verlichten. DEZE toestand is bedenkelijk. Niets is zozeer de prooi van volks menners en dictators als de grauwe massa, waarin de persoonlijkheid opgaat. Het ogenblik kan komen, waarop deze massificatie een beslis sende rol zal spelen in de omwen teling der tijden. Want gevallen in de macht van een revolutie, wordt de massa de onbarmhartig voort rollende stoomwals, door geen re delijkheid meer te stoppen, door geen macht meer te, beheersen. Maar er is nog een andere zijde als we de politiek confronteren met de massa-mens! De politiek draagt nl. bij tot het scheppen van gun stige voorwaarden tot het vormen van massa-mensen als zij haar taak niet goed verstaat. De democratie brengt geregeld de massa in bewe ging bij verkiezingen. Dit is goed, en onvermijdelijk bovendien. Maar zij zou schromelijk tekort schieten als het daarbij bleef. Een voortdu rende politieke vorming ook buiten de voorlichting der pers is broodnodig wil men de stemmen der kiezers werkelijk betekenis ge ven. Want is het niet zó, dat er eigenlijk minder van kiezen dan stemmen verzamelen -Sprake is? En legt de propaganda er zich niet soms op toe de massa te verdoven met lege leuzen in plaats van te scholen in politiek verstaan? „IK vraag mij af of de verambte- lijking van onze moderne staat niet mede aan de groei van het verschijn sel „massa-mens" schuldig staat. Tussen overheid en onderdaan staat de ambtenaar. Hij is vaak móet vaak wel zijn de onaandoenlijke voor wie de mens die voor hem ver schijnt nummer zoveel is. Het per soonlijke in de verhouding tussen overheid en onderdanen is in onze ambtenarenstaat geheel weggeval len. De onderdanen zijn neerge drukt tot zaken. De mens die voor een distributieloket verscheen, was eigenlijk een stamkaart; hij of zij die voor dat van de belasting-kan toren verschijnt, is er een geldelijke aangelegenheid. De onderdanen worden behandeld en ik geef toe dat het moeilijk anders kan vol gens richtlijnen en instructies, die soms méér waarde hebben voor de ambtenaar dan het levende wezen om wie ze gegeven zijn. Nogmaals, wij behoeven dit de ambtenaren niet te verwijten. Maar als geheel genomen gaat er een massificerende werking van uit. Ook dit is een reden om de staats invloed zoveel mogelijk in te per ken. Dit geldt in het bijzonder op die terreinen waar het handelen van de staat onmiddellijk of indi rect het diepste wezen van de men sen Taakt. Ik denk aan onderwijs en kunsten, aan maatschappelijke zorg en ziekenhuizen. Zo zijn er vele relaties tussen po litiek en mens, die óf tot massifica tie óf tot persoonlijkheidsvorming vperen. Laat de politiek bedenken dat het eerste een vloek kan wor den. JOS. J. G. PRINS BERNHARD NAAR PARIJS EN LONDEN Naar wij vernemen zal Prins Bernhard op Maandag 9 Mei a.s. naar Parijs gaan en een bezoek brengen aan de 18e Internationale Lucht vaarttentoonstelling. De Prins zal vergezeld worden door ir. A. J. C. VSk, directeur van de N.V. Neder- landsche vliegtuigenfabriek Fok ker, en door kapitein Gerben Son- derman," vlieger van de Prins. Het gezelschap zal met de Dakota van Prins Bernhard reizen. Daags na zijn bezoek aan de In ternationale Luchtvaarttentoonstel ling te Parijs zal de Prins naar Londen vliegen en daar onder meer in het Gebouw van de Nederlandse Ambassade aan een aantal officie ren van de RAF decoraties uitrei ken. WASHINGTON, 3 Mei (Reuter). Door het Amerikaanse Ministerie van Marine is bekendgemaakt, dat de hoofdmacht van de Amerikaanse vloot in het Westelijke gedeelte van de Stille Oceaan, bestaande uit twee kruisers en tien torpedoboot- jagers, Dinsdag in de door de communisten bezette Noord- chinese haven Tsingtao voor anker lag. Twee torpedobootjagers en twee landingsvaartuigen, die uit de Whangpoo-haven (Sjang hai) zijn vertrokken, liggen thans aan de monding van de Jangtse voor anker. Er zijn genoeg torpedojagers en andere lichte schepen achtergelaten om in geval van nood Amerikaanse burgers uit Sjanghai te kunnen evacueren. In Kwantoeng, China's zuidelijk ste provincie, waarin de stad Kanton ligt, beginnen ongeregelde commu nistische strijdkrachten, die naar schatting 40.000 man tellen, grotere activiteit te ontwikkelen. In een te San Francisco opgevan gen bericht van de onder com munistische controle staande radio-omroep te Peiping, werd Dins dagavond gemeld, dat de Chinese communistische legers in het Noor den van de provincie Honan een opmars over de gehele frontbreedte hebben ingezet, teneinde de aan de spoorweg ttcsen Peiping en Hakow gelegen stad Anjang te bezetten. Anjang, dat op een afstand van ong. 160 kilometer ten Noorden van het spoorwegknooppunt Tsjengtsjou Is gelegen, is één van de weinige Noord-Chinese steden, die zich nog in nationalistische handen bevinden. Volgens een Dinsdagavond door 't officiële Chinese Persbureau „Cen tral News Agency" te Sjanghai uit gegeven bekendmaking, zijn gene raal Tsji Tsjoeng en de voormalige Chinese Ambassadeur bij het Krem lin, Shao Li-tse, die beiden deel uitmaakten van de delegatie der Chinese regering, die met de com munistische leiders te Peiping vre desbesprekingen heeft gevoerd, door de communisten gevangen gezet. Een woordvoerder van het Britse Departement van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Britse politiek ten aanzien van China, in overleg met de landen van het gemenebest, Frankrijk en de Verenigde Sta ten, herzien wordt. Hij ontkende categorisch, dat de Britse regering reeds dg mogelijk heid in overweging zou hebben genomen van erkenning van het communistisch bestuur in China. Het was waar, aldus de woordvoer der, dat de Britse consuls in de onder communistische controle staande gebieden van China in- stimctie hadden gekregen om con tact te zoeken met de communisti sche autoriteiten, ter bescherming van Britse levens en goederen, doch dit was iets heel anders dan erken ning van het communistisch be stuur en het aanknopen van diplo matieke betrekkingen. DE „ORANJE" VERTROK NAAR BATAVIA Dinsdagmiddag is het m.s. „Oran je" van de Maatschappij Nederland naar Batavia vertrokken. Voor de eerste keer na de oorlog geschiedde het vertrek op de tra ditionele wijze. De achterblijvenden waren op de Javakade samenge stroomd en toen het schip van de kade los kwam daalde een regen van serpentine op de wuivende weg brengers neer. Aan boord bevinden zich een groot aantal vrouwen en ongeveer 380 kinderen, die in het kader van de gezinshereniging de reis naar Indonesië maken. 2000 studenten van de West-Berlijnse Hogescholen kwamen dezer dagen op de Wittembergplatz bijeen voor een demonstra tie in verband met het niet voldoende in acht nemen der be langen der Oost-studenten bij de geldruil. De studenten op weg naar het stadhuis Schöneberg. Dc regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd: KON. LANDMACHT: Gesn. 1 April 1949: Serg. A. T. Trentelman uit Schaes- berg (L.) Gesn. 5 April 1949: Sold. J. H. M. Poppe, uit Zwoller kerspel. Gesn. 6 April 1949: Sold. M. S. van de Laar uit Haelen. Gesn. 7 April 1949: Huzaar le kl. G. Dekker uit Wie- ringen. Gesn. 12 April 1949: Sold, le kl. G. J. Poortman uit Rijssen. Gesn, 14 April 1949: Sold. J, Bom uit Ooltgensplaat Gesn. 17 April 1949: Sold, le kl. P. A. W. Peters uit Maasbree (L.) Gesn. 25 April 1949: Sold. W. Soeteman uit Beverwijk KON. NED.-IND. LEGER Gesn. 10 April 1949:' Men. sold. 2e kl. inf. H. M. Me- wenkang; 10 April 1949: Men. sold, le kl. inf. A, Mijojo; 11 April 1949: Amb. sold, 2e kl. inf. J. Soselila; 12 April 1949: Sond. sold. 2e kl. inf. Sapri; 13 April 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Kartam; Jav. sold. 2e kl. inf. Temon; 14 April 1949: Sang. sold, le kl. inf. M. Takahindangeng. Overleden t. g. v. oorlogsver wonding op 15 April 1949: Sold, le kl. genie M, O. Pfaff allen uit Indonesië. OUDENBOSCH (K.N.P.) Mgr. J. Groen, de nieuwbenoemde Apos tolische Vicaris van Bandjermasin (Zuid-Oost Borneo), zal op Sacra mentsdag 16 Juni a.s. de bisschops wijding ontvangen in de parochie kerk van Sint Johannes de Doper te Kaatsheuvel. Consecrator zal zijn de Bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, geassis teerd door Mgr. J. P. Huibers. Bis schop van Haarlem en Mgr. Tarci- sius van Valenberg, Apostolisch Vi caris van Pontianak, De oud-Gouverneur van Suma tra's Oostkust, jhr. B. C. C. M. van Suchtelen, die in honger staking is gegaan uit protest tegen het Nederlandse beleid in Indonesië. Sedert Zaterdag neemt hij slechts vruchtensap en thee zonder suiker of melk tot zich. BRUSSEL, 3 Mei (A.N.P. en A.P.). In een brief aan zijn broer, Prins-regent Karei, schrijft Koning Leopold met betrek king tot het onderhoud, dat kortgeleden in Zwitserland is ge voerd, dat de „onmogelijkheid om te regeren door toedoen van de vijand" niet meer bestaat, aangezien er geen vijand meer en hij verzoekt terug te keren tot de constitutionele toestand. Hij verklaart, dat het land opnieuw de wegen der legaliteit moet bewandelen en de tegenwoordige toestand niet kan voortduren. „De regering en het parlement zullen hun verantwoordelijkheden dienen op te nemen. Wat mij be treft, ik zal de mijne opnemen en mij daarbij- uitsluitend laten lei den door de hogere belangen van het vaderland, waaraan onze dy nastie onherroepelijk haar beste diensten heeft gewijd", aldus de brief. „Thans leeft het land in af wachting van de eerstkomende parlementsverkiezingen. De natio nale en internationale toestand doet zeer ernstige problemen rij zen, die geen verband houden met de koningskwestie, en die de aan dacht van de kiezers kunnen op eisen ,eens te meer stel ik er prijs op te verzekeren, dat de koning boven de partijen staat en geens zins de inzet van de kiesstrijd mag worden", aldus koning Leopold. Met betrekking tot de ontmoe ting te Bern met prins Karei, waaraan door de Belgische pre mier Paul Henri Spaak en de mi nister van Justitie, Henri Moreau de Melen werd deelgenomen, schreef de koning: „Daar het einde van het huidige wetgevende lichaam in zicht was, omdat er geen oplossing voor de koningskwestie was gevonden, achtte ik het noodzakelijk, dat wij elkaar spraken. Op 25 April heb ben wij de zeer ernstige constitu tionele situatie te Bern aan een onderzoek onderworpen," schrijft koning Leopold verder. De koning geeft verder een overzicht van de koningskwestie sedert hij in 1945 door de geal lieerden in Duitsland werd be- VATICAANSTAD, 3 Mei (AP). Prinses Margaret Rose zal vrijwel zeker een bezoek brengen aan Z.H. de Paus. Van Vaticaanzijde werd Dinsdag avond vernomen, dat de plannen voor een Pauselijke audiëntie, thans een definitieve vorm hebben aange nomen. De datum der audiëntie is echter nog niet vastgesteld. Inmiddels heeft Prinses Margaret Capri verlaten en is zij in Sorrento gearriveerd. Leden uit haar gevolg hebben meermalen tegenover jour nalisten verklaard, dat regelingen voor een Pauselijke audiëntie ge troffen zouden worden door de Britse legatie bij het Vaticaan Dinsdag sprak de legatie niet te gen, dat een audiëntie in de be doeling lag, maar verklaarde, dat geen regelingen zouden worden ge troffen voordat de Prinses in Rome zou zijn gearriveerd. Prinses Margaret zal tot Donder dag in Sorrento blijven om zich dan naar Rome te begeven. Het Protestantse Genootschap van de Waarheid heeft Dinsdag ver klaard, dat een audiëntie van Prin ses Margaret bij de Paus ongepast is. Wij hopen nog steeds, dat er een fout schuilt in de mededeling uit Rome, dat de Prinses een bezoek aan de Paus zal brengen, verklaarde mr. J. A. Kensit, secretaris van het Genootschap. Het Protestantse Genootschap van de Waarheid is anti-katholiek en verzet zich tegen de z.g. High Church-plechtigheden in de kerk van Engeland. Een woordvoerder Van het Bucking- leveren op het bericht, dat de Prin ses gelegenheid zal hebben de Hei lige Vader te bezoeken. Mr. Kensit heeft de Koning schriftelijk gevraagd de Prinses te verbieden de Paus te bezoeken. Hij zei een beleefd antwoord van Buckingham Palace ontvangen te hebben, waarin echter geen toezeg gingen werden gedaan. Niet van de Koning, voegde h'ij hieraan toe. In de omschrijving van onze rechten wordt met nadruk gezegd, dat onze Koninklijke familie geen omgang mag hebben met het hoofd van de Roomse Kerk, zei Kensit. DR EUWE WINT DE NOTEBOOMWISSELBEKER De beslissingspartij tussen dr. Euwe en Barendregt, die in de ere- afdeling van het tourriooi om de Noteboom-wisselbeker gelijk ein digden, werd door dr. Euwe ge wonnen. Daarmede won dr, Euwe wederom deze wisselbeker. Transjordaans kabinet afgetreden AMMAN, 3 Mei (Reuter). Ko ning Abdoellah van Transjordanië heeft het bij hem ingediende ont slag van zijn kabinet aanvaard. Hij verzocht de ministers de lopende zaken te blijven behartigen totdat een nieuwe regering gevormd zal zijn. Er gingen reeds geruchten, dat twee Palestijnse ministers in het vrijd en zegt dan dat de huidige situatie een oplossing dringend nodig heeft. Betreffende een brief aan pre mier Spaak, die in Juni 1948 werd geschreven schrijft de koning ver der: „In deze brief zei ik dat ik bereid was mij neer te leggen bij alle oplossingen waarbij de hoog ste belangen van het land over eenkomstig onze constitutionele instellingen gediend zouden wor den. Heden ben ik dit nog steeds van mening." De Rotterdamse politie is er in geslaagd twee oplichters te ar resteren, die gedurende ruim een jaar vele mensen in Rotterdam, Amsterdam, Arnhem, Nijmegen, Haarlem en wellicht ook in an- dere plaatsen voor duizenden guldens hebben opgelicht door waardeloze stukjes glas voor dia manten of briljanten te laten doorgaan. Het zijn de 28-jarige stuurman bij de grote vaart J. M. W. en de 38-jarige koopman J. van Z bel den uit Den Haag, De laatste le verde de „diamanten". De stuur man, die zich uitsluitend van de Engelse taal bediende, vond zijn klanten onder de mensen die hij toevallig ontmoette. Zo kwam hij Vrijdag j.l. op het Noordplein te Rotterdam in aanraking met een groenten grossier, die wel geneigd was geld in kostbare stenen te be leggen. Eerst wilde hij het hem aangeboden partijtje laten taxeren en gezamenlijk ging het naar een winkel op de Binnenweg. Voordat de grossier echter met de stenen in de winkel verdween, moest hij de stuurman, die met de vrouw van de grossier in de auto bleef zitten, f 3500 waarborgsom beta len. In 't St. James-Palace te Lon den is Dinsdagmorgen de confe rentie geopend van de tien Mi nisters van Buitenlandse Zaken over de Raad van Europa. Bij afwezigheid van Paul Ilenri Spaak werd België vertegen woordigd door de Belgische Am bassadeur te Londen. De ministers hebben Dinsdag avond in een communique meege deeld, dat zij de opstelling van het Statuut van de Europese Raad hebben besproken en heden hun werken zullen voortzetten. Premier Spaak wordt heden te Londen verwacht. De openingsvergadering stond onder leiding van minister Bevin, die de buitenlandse vertegenwoor digers later een lunch aanbood. Winston Churchill en Anthony Eden, de leiders van de conserva tieve' oppositie, waren ook uitgeno digd. Dinsdagavond waren de ministers de gast van de Koning en Koningin in Buckingham Palace. WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK De overgang van April op Mei pleegt zware eisen te stellen aan de geldmarkt, aangezien per 1 Mei zeer grote bedragen beschikbaar dienen te zijn voor de betaling van pachtsommen. Ook in de ver korte balans van de Nederlandse Bank per 2 Mei jl. komt duidelijk tot uiting, dat deze ultimo onge woon veel contante middelen heeft gevergd hetgeen wel het sterkst blijkt uit de aanwas van de bankbiljettencirculatie met niet minder dan 76 millioen tot 3032,7 millioen gulden. De geldmarkt blijft bij voortdu ring krap en de koers van call- geld is nog steeds lVz procent. De eerste dagen van deze maand is nog weinig schatkistpapier komen te vervallen, maar vanaf begin volgende week kunnen de grote bedragen loskomen, zodat dan enige ontspanning op de geld markt verwacht mag worden. Zo als reeds gemeld, komt in de Meimaand juist een bijzonder groot bedrag aan schatkistpapier te vervallen, dat geraamd is op ruim 750 millioen gulden. Ook andere posten van de ver korte balans duiden op de grote behoefte aan geldmiddelen bij de ze ultimo. Zo zijn de voorschotten in rekening-courant met 20 mil lioen toegenomen tot 163,9 mil lioen gulden. Ook het rijk heeft blijkbaar grote betalingen moeten verrichten, want het saldo van de schatkist is met niet minder dan ruim 50 millioen ingezakt tot het lage peil van 76,8 millioen gulden. Terwijl de saldo's van banken in Nederland zoals verwacht kon worden, een daling vertonen, zijn de vrije saldo's van vreemde cir culatiebanken alsook de andere vrije saldo's aanzienlijk toegeno- ham Palace wilde geen commentaar kabinet zouden worden opgenomen. BOERDERIJ AFGEBRAND Door onbekende oorzaak ontstond Dinsdag brand in de boerderij van de landbouwer Jansen in de buurt schap Haarle. bij Nijverdal. In een oogwenk stond alles in lichter laaie en wegens gebrek aan water viel aan blussen niet te denken. De boerderij, 2 schuren, inboedel, land bouwgereedschappen, hooi en stro gingen in het vuur verloren. 3 Zeu gen, 10 jonge biggen en 100 kuikens kwamen in de vlammen om. Een bedrag van ruim f 800 ging tevens verloren. De schade loopt in de tien duizenden. De boerderij was laag verzekerd. men. Per saldo is het totaal van de rekening-courant saldo's van 1253,9 teruggelopen tot 1240,1 mil lioen gulden. In onze deviezenpo- sitie is niet veel verandering ge komen. Alleen de post correspon denten in het buitenland liep 6 millioen gulden op. Zowel aan de debet- als aan de creditzijde zijn de diverse rekeningen teruggelo pen en wel resp. tot 22,1 en 58,1 millioen gulden. De bijzondere re kening van 's rijks schatkist, die de vorige week iets was vermin derd ingevolge een overboeking, was nu opgelopen tot 293,4 mil lioen gulden. Op deze rekening, wordt, gelijk bekend, de tegen waarde geboekt van de schenkin gen in dollars ontvangen van de economie cooperation administra tion, het uitvoerend lichaam van de Marshall-hulpverlening aan Europa. De Burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, zal het startschot lossen bij het vertrek voor de eerste etappe van de Ronde van Nederland, Vrijdagmorgen half twaalf op de Dam. Het muziekcorps van de Amsterdamse Politie en dit is nog een bewijs van de be langstelling van het hoofdstedelijk gemeentebestuur voor dit sportge beuren zal vóór het vertrek ver schillende nummers ten beste ge ven. De werksters in overheids dienst In de op 3 Mei gehouden ver gadering van de Rijks-salariscom missie ad-hoc zijn onder meer be handeld de bij genoemde commissie aanhangig zijnde voorstellen van de samenwerkende centrales van over heidspersoneel (Uniebonden)be treffende de lonen der werksters in Overheidsdienst. Verwacht mag worden, dat in de binnenkort voort te zetten bespre kingen overeenstemming zal kunnen worden bereikt. Eerste steenlegging Haags stadhuis Burgemeester mr. W. A. J. Vis ser van Den Haag zal heden, Woens dagmiddag, de eerste steen leggen voor het nieuwe stadhuis aan het Alexanderplein. Plotseling nam de stuurman ech ter de benen. De vrouw ging hem direct achterna, op haar beurt ge volgd door haar man, die juist de zaak uitkwam en tot de ontdek king was gekomen, dat de stenen slechts stukjes glas waren. Twee surveillerende agenten werden te hulp geroepen en zo slaagde men er in de vluchteling te arresteren. Hij werd opgesloten in het Bureau Oostervantstraat. Nog diezelfde dag kon zijn me deplichtige eveneens worden aan gehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Om het personeel van drukkerij en krant op de a.s. Nationale Feestdag van Donderdag 5 Mei van 1 uur af vrij te geven, zal het N.H.D, die dag een uur vroe ger gereed gemaakt worden. Aan de adverteerders wordt verzocht, hun advertenties voor de krant van Donderdag uiterlijk Woens dagavond op te geven. Ons be drijf, inclusief onze kantoren van redactie en administratie, zullen Donderdag na 1 uur gesloten zijn. VOORZITTER E.V.C. VOOR DE POLITIERECHTER Dinsdagmiddag 10 Mei a.s. zal de voorzitter der E.V.C., Berend Blok zijl, zich voor de Amsterdamse Economische Politierechter, mr. C. H. Plug, moeten verantwoorden voor het beschikken over Franse francs, die de E.V.C. wenste te stu ren aan stakende arbeiders in Frankrijk ten behoeve van hun kinderen. In Nederland waren door de E.V.C. gelden ingezameld ten bate van deze kinderen. President Truman heeft medege deeld, dat hij het verzoek van ge neraal Clay om ontheven te wor den van zün plichten als Amerikaans militair bevelhebber in Duitsland, heeft ingewilligd. De president zei, dat generaal Clay een „ontzaglijke" bestuurstaak had verricht en dat hij op 15 Mei van zijn post ontheven zou worden, in overeenstemming met „zijn herhaal de verzoeken". „Zijn naam zal altijd verbonden zijn met een der moeilijkste taken en verrichtingen in de Amerikaanse geschiedenis. Hij verdient de dank van het Amerikaanse volk en hij zal deze ontvangen," zo voegde de president er aan toe. Truman deelde voorts mede, dat luitenant-generaal Clarence Hueb- ner en generaal-majoor George Haqs. resp. generaal Clay's militai re plaatsvervanger en diens plaats vervanger in het militaire bestuur, zijn werk zouden voortzetten, han gende de benoeming van een bur gerlijke Hoge Commissaris. Truman zei, dat het werk „van morele en economische wederop bouw" in de Westelijke zóne thans een stadium had bereikt, waarin de Duitsers „op het punt staan een veel grotere mate van politieke en economische verantwoordelijkheid te verkrijgen." Prins Carl Gustaaf van Zweden is ondanks zijn jeugdige leef tijd een enthousiast automo bilist. We zien hem hier tijdens een proefrit met zijn nieuwe wagen, welke hij dezer dagen op zijn derde verjaardag ren geschenke kreeg van zijn moe der, prinses Dibylla (weduwe van prins Gustaaf Adolf, die bij een vliegtuigongeluk te Kopenhagen in 1947 om het leven kwam) in de tuin van het kasteel Haga bij Stockholm. Het prinsje is een achterklein zoon van koning Gustaaf van Zweden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1