Kleine zaken voor de Politierechter :hmidt ie boer euw! »en ren iizen GEDENKPLAAT ONTHULD in het Ministerie van Marine Spanje mag onderhandelen over een Amerikaanse lening De motorraces te Zandvoort DETECTIVE WACHTING Een serie karakterstudies van dr. Evatt iagt IANGSELS ij den ïkenen, neer!" loederdag Verf over - Alkmaar BLAD! J RADIO Meer buitenlanders bij de Vierdaagse Begin en eindig de dag met IVOROL 22 Deelnemers in de 125 cc-klasse Geen extra vrijaf op Nat. Feestdag tegen wil en dank het K.N.M.I. te Woensdagavond d. VEER ig met hier en i- ot onweersbui, en veranderlijke warm; in de •chter plaatselijk dnd. Woensdag 4 Mei 1949 PAC. 3 (Adv.) 4; 600 kg peen i 4.70—7.30; 8800 .50; 20000 kg wit- -41, II 36, 11b 24 op Zondaq zal n in Alkmaar, ocessie ter ere )ed vanuit de iskerk door de met vaandels IVu zullen er lopen te bid- zr indrukwek- itinq van ons f. Mannen die in, elk op zijn idden in het wat dit is. Hoe is en hoe het mverminderde belevinq van e beqinselen. ■daqnacht een cht door Alk zijn! Sluit u len uit heel bij dit qebed eemt deel aan ■vaart! MARCUS. e automobilist n en rekenen jvuldig onder reparatie die de levens- sn bevorderen, jezit: geef Uw .BEDRIJF DEALER [-EL. 3545-4038 geven r, maar en van: 5EFOON 2097 'les wordt ook op terke laag EN, KEU- TEN, enz. Alkmaar LKMAAR 85 cent WIJ BETALEN >R OUD. GOUD, N enz. HUIS :atrice Een van de vooraanstaande figuren onder de vertegenwoordigers der kleinere naties is dr. Herbert V. Evatt, president der algemene ver gadering van de U.N. Hij werd geboren in het steenkolendistrict van East Maitland, New South Wales, in 1894 en genoot een -universitaire opleiding aan de universiteit te Sydney. Op dertigjarige leeftijd werd hij lid van het parlement van New South Wales en op zesendertig- jarige leeftijd benoemd tot rechter aan het Hoofdgerechtshof, de jongste waarop ooit eenJid van dit College werd aangesteld. In zijn persoon zijn de kwaliteiten van de geboren leider en een sterk ge loof in de idealen der U.N. verenigd. Een serie karakterstudies van dr. Evatt tijdens een der zittingen in de algemene vergadering der United Nations. De opmerkingen geven zijn visie op de wereldorganisatie weer V.l.n.r.: het Charter verklaart de beginselen van gerechtigheid, kristalliseert het vertrouwen en de beginselen van internationaal ge drag en moet de gids zijn voor de leiders van alle naties." "....de United Nations vormt heden de hoeksteen van vruchtbare samenwerking tot het handhaven van vrede en veiligheid en het bevorderen van een hoger levens- en welvaartpeil in de gehele wereld "....het Charter is het eerste instrument van internationale vrede. Het zorgt ervoor, dat alle andere verplichtingen, welke de naties ieder voor zich op zich nemen, ondergeschikt moeten gemaakt wor den aan cn in overeenstemming gebracht moeten worden met die in het United Nations Charter aangenomen zijn...." (Hij is geweldig critisch op het gebrek aan vertrouwen der mensen in de United Nations). De United Nations heeft niet gefaald in haar taak. De mannen hebben vertrouwen in de U.N. Het is hun voornaamste instrument in de worsteling een wereld te scheppen, welke op gerechtigheid gebaseerd is. Niets anders is er een vervanging voor, niets anders kan het vervangen. In de laatste paar jaren zijn moeilijkheden gerezen en dikwijls ook wantrouwen en gemis aan samenwerking. Deze moeilijkheden werden niet veroorzaakt door de United Nations. Zij zouden veel groter geweest zijn zonder de U.N., welke dienen als de plaats van samenkomst voor het voortdurend pogen om problemen op te lossen door vrije besprekingen en op basis van de beginselen, zoals die door het Charter zijn vastgelegd". ALKMAAR. Voor de Alkmaar- se politierechter, mr. R. W. J. C. v. d. WallBake verscheen gisteren middag als eerste verdachte F. J. L., destijds woonachtig in H.-H. Waard, thans te Vlissingen, die bij de be handeling van zijn zaak een vorige maal niet was verschenen. Verdachte had van de getuige L. M. Loos, aan wie hij een autorijschool had verkocht, volgens eigen verklaring een fiets gekregen, die op f 100 was getaxeerd en die moest dienen ter afdoening van een resterende schuld. Getuige echter beweerde de fiets slechts in bruikleen te hebben afge staan. Verdachte heeft, in geldnood, de fiets verkocht, en stond deswege terecht, beschuldigd van verduiste ring. Verdachte en getuige volhard den in hun lezing van het geval en voelden zich beiden geschokt in het vertrouwen, dat zij in elkaar ge steld hadden. De politierechter besloot de zaak in handen te stellen van de rechter commissaris, om over verdachte een reclasseringsrapport in te winnen. De vogel en de veren. Verdachte G. W. uit N.-Niedorp, staat op de markt in Hoorn en heeft daar in samenwerking met H. L.N.V. aan een zekere J. een rij wiel verkocht, waarvan hij beweer de, dat het een „Turner" was. Het rijwiel in statu nascendi bestond uit een frame met een Turnerzadel en een Turnerstuur. Welnu, zei ver dachte, aan de veren herken ik de vogel, en ik wist niet beter of ook het frame was een Turnerframe. Maar dat was nu juist niet het ge val, en dat bleek wel, toen de ge tuigende Turnerexpert en grossier fabrikant van rijwielen, de heer W. Kerkmeer zijn zorgvuldig gere digeerde verklaring voorlas en daarna nog een lesje in Turnerkun- de weggaf, waarbij de belangheb benden in toga en colbert broeder lijk en aandachtig rond de gewraak te Turner geschaard stonden. Het ging over assen en hoeken en de hoeken maken eigenlijk de Turner, althans zo hebben wij het begrepen. De zaak zelf werd door de politie rechter verwezen naar de meervou dige Kamer. Laster. In een kwalijkriekende lasteraf- faire werd de verdachte P. R. uit Egmond a.d. Hoef bij verstek ver- ordeeld tot f 20 boete of 12 dagen. Hij had bekend zijn dorpsgenoot A. PROGRAMMA DONDERDAG 5 MEI HILVERSUM II, 415' M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon- muziek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmu- ziek; 9.00 Voor de vrouw; 9 05 Gra- mofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gramofoonmuziek; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12,03 Gramofoonmuziek; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Orkest zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Het Nieuws; 13.20 Zangrecital; 13.45 Voor de vrouw; NCRV: 14.00 Gra mofoonmuziek; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Kamerorkest; 16.00 24.00 Nationaal programma (zie onder). HILVERSUM I, 301 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11,00 Orgel en viool; 11.45 Voordracht; 12.00 Het Lyra Trio; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano duo; 13.00 Nieuws; 13.20 „Les Gars de Paris"; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 „Nederland bouwt op"; 14.15 Viool, piano en sopraan; lu.00 Voor zieken en gezonden. NATIONAAL PROGRAMMA HILVERSUM I en II 301 - 415 M. 16.00 Inleiding; 16.03 Feestklanken uit Amsterdam. Den Haag en Rot terdam; 16.45 Uit het giilden boek der historie; 17,15 Nederlandse volks- en boerendansen; 18.15 Toe spraak door Mr. L. A. Kortenhorst; 18.30 Stradiva sextet; 19.00 Toe spraak tot de jeugd door A. Viruly; 19.10 Om het kampvuur; 19.30 Wat bereikten wij? (klankbeeld); 20.00 Nieuws; 20.05 Bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam; 21.05 „Het lied van Nederland"; 22.U0 „Vuurwerk" gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages; 23.30 Omroeporkest. de Waard ten onrechte in zijn eer er goede naam te hebben aange tast. De eis was f 25 boete. Diefstal en diefstalletjes. A. H. uit Burgerbrug werd we- gesn diefstal van zand bij verstek veroordeeld tot f 7.50 of 3 dagen. J. P. K. uit Alkmaar had op de Achterdam een beurs met inhoud gevonden en die niet aangegeven of aan de eigenaar teruggebracht, hoewel er een papiertje met de naam van de eigenaar inzat, yer- dachte pleegde zijn vergrijp uit geldnood en heeft inmiddels het grootste deel van het achterge houden geld terugbetaald. Hij vraagt de politierechter om een voorwaar delijke veroordeling. Deze wanst een reclasseringsrapport, waar de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, geen bezwaar tegen heeft. G. W. van L. uit Heiloo heeft in dertijd, na een hevige storm, wat hout van een omgewaaide boom uit het Heiloërbos meegenomen. Hij deed dit niet om het hout te ver kopen, maar om zijn kachel aan te houden. Hij werd nu wegens hout- dielfstal conform de eis veroordeeld tot f 5.boete. H. D. de R. ook uit Heiloo werd van eenzelfde feit beschuldigd. Hij had het hout door twee van zijn ondergeschikten laten halen. De Of ficier eiste f 5. De politierechter veroordeelde hem tot f 10 of 6 dg. Als liefde in haat verkeert. De dames C. M. R. en T. D. uit Limmen waren eenmaal gezworen vriendinnen, maar aan die' vriend schap kwam een einde en gisteren middag stonden zij dan ook beiden terecht, beurtelings als verdachte en getuige. Mej. R. had mej. D. beledigd, en mej. D. had mej. R. mishandeld. Wij kwamen er niet achter, of er nu eerst gescholden is en toen ge slagen, of eerst mishandeld en toen gebekvecht, maar het staat vast, dat het er niet bepaald vriendschappe lijk naar toe gegaan is. Deze zaak was overigens niet zo eenvoudig als hij scheen. De spruit jes van een Limmer groentenboer hebben er een hoofdrolletje ii^ ge speeld, en als spruitjes gerechtelijk vervolgd konden worden, dan wa ren ze bepaald gistermiddag ook vor de politierechter verschenen. Een der dames uit deze nogal ver makelijke historie had het de moei te waard geacht zich te laten bij staan door mr. G. van Hilten. Wij hoorden van weerszijden uitvoerige verhalen over een dochtertje en een zoontje, over haren trekken en blauwe en blinde ogen. Dr. van Oppen uit Limmen, ook als getuige gehoord, erkent wel de blauwe, maar niet de blinde ogen te hebben gezien. Tijdens de behandeling dezer za ken jpeelde een der dames een welsprekend stukje pantomine, ter wijl de andere zo nu en dan een met fatalisme geladen „afijn" uit sprak. Mr. van Hilten bracht in zijn pleidooi de zaak tot zijn ware pro porties terug, toen hij sprak van „een storm in een glas water." Hij bepleitte clementie voor mej. D. De beide dames werden veroordeeld tot f 10 boeten of 6 dagen. Eis con form. De Nimrod De veehouder J. G. G. uit Aker slot erkende een stengun en patro nen voorhanden te hebben gehad, hoewel hij daartoe niet bevoegd was. Hij had dit gevaarlijke tuig gekregen van een B.S.-er en hij had ermee op kraaien geschoten. De eis was f 75.of 25 dagen; de uitspraak luidde f 50.subs. 12 dagen, met verbeurdverklaring van het schietgerei. Van het goede pad af J. G. C. S. uit Staphorst, doch gedetineerd in Hoorn, stond terecht wegens bedrog. Hij had J. A. B. te Bergen, wiens vrouw verre familie van hem is, onder valse voorwend sels een bedrag van f 50.afhan dig gemaakt. Deze man, die lang niet jong meer is, heeft zich tot 1940 nooit aan enig misdrijf schul dig gemaakt. Toen het eenmaal mis was geweest, is hij, uit angst voor de gevangenis aan het zwerven ge raakt en heeft hij zich hier en daar aan verduistering en oplichting schuldig gemaakt, waarvoor hij zich nu dan ook her en der moet verantwoorden. Groningen, Haar lem, Zutphen, Zwolle, Veendam, om maar wat te noemen .De poli tierechter wilde de zaak aanhouden tot 30 Mei, om verdachte 'n raads man toe te voegen en te trachten enkele andere zaken, waarvoor verdachte is gedagvaard, hier in één rechtszitting te behandelen. Belediging zonder omslag De gunstig bekend staande A. S. uit Egmond aan Zee, die een jon gen, die het niet verdiende een klap gegeven had, erkende zijn schuld en betuigde zjjn spijt. Hij werd, na een eis van f 8.of 4 dagen, veroordeeld tot f 5.of 3 dagen. Een onduidelijke zaak F. M. uit Harenkarspel werd be schuldigd van verduistering en op lichting. Verdachte beweerde, dat de zaak bij vergissing aanhangig was gemaakt en toonde de politie rechter een brief, die de benadeel de ter ontlasting van verdachte had geschreven. De politierechter besloot de zaak aan te houden om de benadeelde te horen. Een onprettige getuige A. Z. uit Zuid en Noord Schermer stond terecht, omdat hij de typograaf N. J., die hem sinds anderhalf jaar f 15.schuldig was, een hardhan dige lesgelezen had. Verdachte, die een veel gunstiger indruk maakte dan de getuige, bekende grif. Hij had met J. een kwestie over een partij kippenvoer, die hij hem voor f 35.had verkocht, en waarvan Z. de prijs inmiddels al had ver laagd tot f 15.Z. heeft de gele genheid aangegrepen om J. op een niet zachtzinnige manier aan zijn anderhalfjarige schuld te herinne ren. Het is niet goed te praten, maar te begrijpen is het wel van een man, die gehuwd is en drie kinderen heeft en die moet leven van f 40.in de week. De politie rechter zag dat ook zo en maakte van de eis van f 15.— of 10 dagen, f 10.of 6 dagen. R. K. Noorder Handbalkring Na de Zondagmiddag gehouden selectiewedstrijd werd het volgen de kringelftal samengesteld: J. Deutekom (TOP); G. Biihrs (VIO), B. Huiberts (TOP); Tr. Huiberts (TOP), J. Schertzing (T SS), T. v. d. Berg (Vliegens Vlug); G .Bakker (Con Brio), J. Hoog land (Geel Wit), Tr. Ruiter (DV O), Gr. Breed (DVO), A. Heddes (TOP). Rese.: S. Siemonsma (DW O), T. Dol (Geel Wit), N. Com mandeur (VIO), R. Vermeulen (DVO). Dit vertegenwoordigend elftal speelt Zondag a.s. op een nog te noemen veld en tijd, in Amster dam tegen het Amsterdams Kring elftal. Door een misverstand kon Vlie gens Vlug niet volledig uitkomen en verloor zodoende met 32 de bekerwedstrijd tegen D.C.G. uit Amsterdam. Jammer! Nu is onze hoop gevestigd op V.I.O. Play up V.I.O. en houdt de eer van onze kring hoog. De jaarvergadering zal plaats hebben Zondag 22 Mei te 1 uur in het Witte Paard te Hoorn. ZESTIEN INBRAKEN OPGEHELDERD De 23-jarige J. P. C. D. en zijn medeplichtige, de 26-jarige J. v. d. M. uit Den Haag zijn gearresteerd toen zij bezig waren met een in braak in een matrassenfabriek. Het bleek, dat deze heren zich hadden schuldig gemaakt in totaal aan 16 inbraken of pogingen daartoe, in juwelierszaken, kleermakerijen en stoffenzaken, bontzaken, sigaren winkels en radiowinkels te Den Haag, Voorburg en Rijswijk. Tot dusver schat men de waarde van de buit op minstens f 3000. Zij had den de 23-jarige stoffeerder M. K. v. d. B. tot medeplichtige, die zijn pakhuis voor het opbergen van de buit beschikbaar stelde. Een deel der gestolen goederen is achter haald. Meer dan ooit zullen de komen de vierdaagse afstandsmarsen, welke dit jaar van 26 tot en met 29 Juli a.s. in de omgeving van Nijmegen worden gehouden, een internationaal karakter dragen. Behalve het grote aantal wande laars, dat ook nu weer van alle delen van ons land naar Nijmegen zal trekken, zal tevens het aantal buitenlanders groter zijn dan vorige jaren. Zeker is, dat België met enkele groepen parachutisten en comman dotroepen zal inschrijven, terwijl ook een Belgisch muziekcorps zal meemarcheren. Met een groep Lu xemburgse infanteristen zal de Be nelux compleet zijn. Frankrijk zal door een aantal bur gertippelaars in Nijmegen worden vertegenwoordigd. De leider van de Vierdaagse, Maj. Breunese, verwacht bovendien nog het deelnemen van rvandelaars uit Zwitserland, Engeland, Denemarken én Noorwegen. PRINS BERNHARD BEZOEKT JAARBEURS TE BRUSSEL Vrijdagmorgen a.s. zal Prins Bernhard, vergezeld door de Minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, president commissaris van de Nederlandse Jaarbeurs, zich per vliegtuig naar Brussel begeven voor een bezoek aan de Jaarbeurs aldaar. Daarna wordt in het Brusselse stadhuis de lunch gebruikt. 's Namiddags zal de Prins een bezoek brengen aan de Belgische Koningin-moeder en 's avonds aan zitten aan een diner op de Neder landse ambassade, waartoe voor aanstaande figuren uit het Belgi sche bedrijfsleven zijn uitgenodigd. Zaterdagmorgen keren de Prins en zijn gezelschap naar Nederland te rug. PROF. SNIJDER TOT 12 JAAR VEROORDEELD Het>Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de ex-president van de Nederlandse Cultuurraad, prof. dr. G. A. S. Snijder, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontzetting uit de burgerlijke rechten en met het verbod onderwijs te geven. De eis van de Procureur-Fiscaal had 15 jaar geluid. onbetwist de beste tandpasta. Verkrijgb. in alle welvoorziene zaken Gedurende de tweede wereld oorlog is vijf en zestig procent van de vooroorlogse sterkte der Ko ninklijke Nederlandse Marine om gekomen. Ter herdenking van deze gevallenen is Dinsdagmiddag in het Trappenhuis van het Mi nisterie van Marine een marmeren plaat ontworpen en uitgevoerd door de Haagse beeldhouwster mej. Gra. Rueh, onthuld. „Eerbie dig opgedragen aan hen, die in dienst van de Koninklijke Marine het hoogste offer brachten voor Koningin en Vaderland", staat on der het beeldhouwwerk. De Minister van Marine ad inte rim, mr. W. F. Schokking, sprak bij de onthulling een rede uit, waar in hij opmerkte, dat er geen marine ter wereld is, die een zo hoog per centage gesneuvelden kent, als de onze. Allen hebben hun plicht ge daan, ter zee, te land en in de lucht. Vele plaatsen zijn leeg door het heengaan van de echtgenoot. Dat betekent het afsluiten van- een le vensperiode. 'Daaraan ontlenen wij de plicht, zo zeide de minister, door een behoorlijk pensioen te zorgep voor wat nodig is, maar bovendien WASHINGTON, 3 Mei (Reuter). Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken heeft Spanje toegestaan directe onderhan delingen met de export-importbank te openen over een lening van de Amerikaanse regering. Medermott, de perschef van het Departement van Buitenlandse Za ken deelde mee, dat binnenkort een vertegenwoordiger van de Spaanse regering naar Washington zou ko men om met bankfunctionarissen te spieken. Een gewoonlijk welingelichte re- geringsfunctionnaris zeide, dat de Verenigde Staten nog steeds van mening zijn, dat Spanje „een slecht credietrisico" is. Deze functionnaris nam aan, dat de bank het Spaanse verzoek om crediet zou afwijzen, tenzij Spanje op advies van de Verenigde Staten zekere economische hervormingen zou\ uitvoeren. De perschef verklaarde met na druk, dat Spanje's besprekingen met de bank in geen enkel opzicht een wijziging in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Franco zouden betekenen. De economische hervormingen, FOTOGRAAF WERD KLERENDIEF De Haagse recherche heeft de 39-jarige fotograaf B. P. gearres teerd, die sedert November 1948 uit café's, openbare gebouwen, scholen en kantoren alle mogelijke kleding stukken heeft gestolen. Hij was voornamelijk uit op kostbare bont mantels, leren jassen en winterjas sen. Na langdurig onderzoek kon worden bewezen, dat hij te Arnhem een leren jas en een bontmantel bij een handelaar in consignatie had gegeven. Na zijn arrestatie werden in twee door hem gehuurde kamers partijen goederen in beslag genomen waaronder een bontmantel van f 2600 en een koffer, die voor f 1200 aan goederen inhield. In totaal heeft P. voor ongeveer f 6000 gestolen. Vrijwel alle buit is in beslag ge nomen. waarop de Amerikaanse zaakgelas tigde te Madrid, Paul Culbertson, bij Spanje aangedrongen heeft, zijn: .1 Herwaardering van de Spaanse wisselkoersen, 2. maatregelen, waar door de Spaanse regering in min dere en het particuliere bedrijfsle ven in grotere mate de beschikking zou krijgen over Spanje's Binnen landse hulpbronnen, 3. maatregelen om Spanje's passieve betalingsba lans in evenwicht te brengen door meer goederen te exporteren. de plicht om te laten blijken, dat wij kameraden zijn gebleven. Boven alles blijft het gevoel van dankbaar heid voor het offer, dat de marine mensen hebben gebracht. Tijdens de oorlog zijn er banden van vriend schap tussen de mensen van de Marine ontstaan, die waardevolle banden worden ook thans herdacht. ,,Wij mochten ons nationale be staan herwinnen, vooral ook door onze Marine", zo getuigde de mi nister, die verder opmerkte, dat nu herdacht worden de offers, die ge bracht zijn door hen, die voor vader land, Vorstenhuis, onze kinderen en onze gezinnen zijn gebleven in de strijd, die ons de vrijheid hergaf. Minister Schokking besloot met de bede, dat God de nagelaten be trekkingen met Zijn zegen nabij moge zijn. Nadat de Nederlandse vlag, welke het beeldhouwwerk bedekte, was weggenomen, zong het gemengd koor van het burgerpersoneel van het Departement „Ecce quomodo moritur" en „Boven de sterren". Gezamenlijk werden nog twee cou pletten van het Wilhelmus gezon gen en daarna neelt Minister Schok king nog in het bijzonder dank en hulde gebracht aan mej. Rueb, wier werk hij zeer prees. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de Staatssecretaris van Marine, Schout bij Nacht Moorman, de secretaris-generaal van het De partement van Marine, de heer J. J. van Houten, de leden van de Admiraliteitsraad en deputaties met de hoofden van alle afdelingen van het Departement. Emigranten per vliegtuig naar Canada Op de 12e en 19e Mei zullen weer Nederlandse emigranten per vlieg tuig naar Canada reizen. Op deze data nl. zullen twee extra KLM- vliegtuigen in het totaal ruim 100 landverhuizers naar Montreal bren gen. Nu de inschrijvingen voor de motorraces op Zondag 8 Mei te Zandvoort binnen zijn, blijkt dat in de 125 cc klasse niet minder dan 22 deelnemers zullen uitko men, zo meldt de K.N.M.V. Onze nationale crack Renooy zal naast drie Italianen en een Engelsman ook de sterkste Nederlanders te genover zich vinden, onder wie Heineman. Rietveld, Zijlaard, Huysen en Dupont. De wedstrijden, die om 1 uur aanvangen, brengen allereerst de kwartliters aan de start, die in 18 ronden moeten uitmaken aan wie de zege zal zijn. Jammer genoeg zal Lo Simons verstek moeten la ten gaan, omdat hij nog niet vol ledig hersteld is van een val tijdens de training. Maar Henk Vink, Knij- nenburg, Sekuur, v. Dongen ,en Pellikaan zijn wel van de partij. Aanvankelijk zouden de zijspan- combinaties, waarvan er zeven uit komen, 12 ronden rijden, doch die zullen nu, om het nummer attrac tiever te maken, in twee manches, elk van zes ronden, met puntentel ling rijden. Hier dingen o.m. mee: Zuur, Ke'es van Rijssel en Piet Knijnenburg. In de 350 en 500 cc klasse, die ieder 20 ronden rijden, is de bezet ting meer dan voldoende om ook hier de kopstukken tot verweer tegen felle aanvallen te nopen. Het is natuurlijk heel moeilijK te zeg gen, wie in deze klassen het ere rondje zullen rijden, maar tot de kanshebbers mogen we bij de 350- ers toch zeker rekenen Piet Knij nenburg, van Rijswijk, Poel, Jo v. NIEUWE DIRECTEUR K.F.C. Drs. J, Peters benoemd Uit de 150 sollicitanten heeft het bestuur der Stichting „Katho lieke Film-Centrale" in de vacature mr. B. ter Veer benoemd tot di recteur der K.F.C. de heer drs. J. Peters te Breukelen. De nieuwbenoemde werd 8 No vember 1920 te Venlo geboren, doorliep aldaar na de lagere school de Mulo en het gymnasium en ging in 1940 studeren aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen, waar hij in October 1945 zijn docto- raal-examen in de Nederlandse Taal- en Letterkunde aflegde. Hier voor schreef hij o.m. een filmaes- thetische en filmpsychologische stu die. Tot September 1946 was hij als leraar Nederlands verbonden aan de Katholieke H.B.S. te Arnhem en tevens gedurende enige maanden werkzaam aan de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek te Utrecht. In October 1946 werd hij benoemd tot docent in het Neder lands en de psychologie aan het Ne derlandse Opleiding Instituut voor het Buitenland (NÓIB), gevestigd op het kasteel Nijenrode te Breuke len. In 1947 is drs. Peters by prof. Rut ten te Nijmegen begonnen met het schrijven van een dissertatie over de psychologie van de film. Door diens benoeming tot Minister van O.K. en W. werd de promotie ver traagd, welke nu, naar verwacht wordt, in het komende najaar bij prof. Wills zal geschieden. In voor dracht en geschrift heeft drs. Pe ters zich voortdurend met het film- probleem bezig gehouden. Zware aardbeving te Batavia geregistreerd BATAVIA, 3 Mei (Aneta). Op 30 April is te Batavia een zware aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum vermoedelijk op de Molukken ligt. 900 politieke gevangenen in vrijheid BATAVIA, 3 Mei (Aneta). Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zijn 900 politieke ge vangenen, die op Nusa Kembangan waren ondergebracht, in vrijheid gesteld. EEN HERSENOPERATIE IN ZWEDEN STOCKHOLM, 3 Mei (Zw. Int. pers). Professor Herbert Olive- crona, de beroemde Zweedse her- eenchirurg, heeft onlangs bij een operatie, die 12 uur duurde en voor een deel verfilmd werd. uit de her senen van een 28-jarige man een gezwel verwijderd, dat zo groot als een vuist was. Het gezwel stond op doorbreken en de patiënt leed aan duizelingen en krampen. De geopereerde was in 14 dagen weer op de been en heeft juist een mili taire herhalingscursus gevolgd. Doren en Schot, terwijl dat in de zware klasse zijn: Drikus veer, Knijnenburg, Poel, Iesberts en wel licht Reinbergen. De clou van de dag blijft echter de strijd bij de „kleintjes", die niet minder dan 25 ronden moeten draaien en wier krachtmeting als voorronde van het wereldkam pioenschap zal gelden. Pauselijk schrijven aan Duitse kardinalen KEULEN, 2 Mei (D.P.D.) Z.H. de Paus heeft een schrijven gericht tot de Duitse kardinalen in verband met de opstelling van een grondwet voor de West-Duitse Fe deratie. In dit schrijven, waarvan in de „Koelnische Rundschau" pu blicatie is gedaan, wordt verklaard, dat de rechten van de katholieke en overige christelijke bevolking- van Duitsland, die „in een strijd van tientallen jaren verworven zijn, als gewaarborgd bezit erkend moe ten worden." De waarborg wordt echter, aldus het Pauselijk schrij ven. in de bepalingen van het grondwetsontwerp over de opvoe ding der jeugd en de rechten van de ouders niet gegeven. BOEKHOUDER STAK 20 MILLE IN EIGEN ZAK Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de of ficier van justitie bij de Rotter damse rechtbank Dinsdag tegen de 42-jarige boekhouder M. J. v. B. wegens verduistering. Ver dachte, die in dienst was bjj een transportbedrijf in het Kralingse Veer, was ten laste gelegd, zijn firma voor ongeveer f 32.000.—, doch minstens voor f 20.000.te hebben benadeeld. Van B. was belast met het be heer van ruim honderd huizen te Lobith. knoeide echter en noteerde hogere bedragen voor restauraties dan werden uitgegeven. Ook 'eigen de hij zich een belangrijk deel van de hem betaalde huurpenningen toe. Verdachte bekende. Hij kon echter niet opgeven hoe groot het bedrag was, dat hij had verduis terd. Het was minstens f 20.090—, zo zeide hij, maar de mogelijkheid was niet uitgesloten, dat het meer was geweest. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat verdachte van het geld een vrolijk leventje had geleid. Uitspraak over veertien dagen. SIR STAFFORD CRIPPS BIJ DE H. VADER VATICAANSTAD, 3 Mei (Keu ter). Sir Stafford Cripps, de Britse Minister van Financiën, is door de Paus in particuliere audiën tie ontvangen. De audiëntie duur de een half uur. Verrtouwen in nieuwe Griekse Regering Het Griekse Parlement heeft Dinsdagavond met 224 tegen 47 stemmen een motie van vertrou wen in de nieuwe Griekse coalitie regering, onder leiding van minis ter-president Constantin Sofoelis, aangenomen. Vijf leden onthielden zich van stemming. WERKGEVERS ADVISEREN: Van de zijde der gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties wordt het volgende medegedeeld: Zoals bekend werd gemaakt heeft het College van Rijksbemiddelaars aan de werkgevers vergunning verleend om op de nationale feest dag na 1 uur vrijaf te geven, zonder dat deze vrije uren op de vacantie- dagen in mindering mogen worden gebracht. In verband met de economische toestand van ons land en de reeds na de oorlog ingevoerde verbete ringen In de vorm van vacantie- en snipperdagen, welke laatste onder meer voor gedenkdagen waren be stemd, moeten de centrale werk geversorganisaties het dit jaar reeds aan het bedrijfsleven gege ven advies handhaven om op 5 Me a.s. geen extra vrijaf te geven. door H. VöLMER FEUILLETON 20. Omdat zjj vreesde, dat een politieagent het zou bemerken. Zij had het ding overal elders kun nen verstoppen, behalve juist in jouw valies! Je bent een onnozele bloed. August Söderman! Je hielp een meisje en tot dank stoofde zij je een gemene kool! Zó is de zaak, niet anders! De repliek van 't hart was kort en zuur: het bestaat niet dat een zo verrukkelijk schepseltje een lage misdaad kan plegen! Neen? hoonde 't verstand? Jij hielp haar uit de nesten en daarnet deed zij, alsof je lucht voor haar was! Laat het je een aansporing zijn, vrouwen voortaan uit de weg te blijven. AI zien z(j er nog zo lief uit, niet één is te vertrouwen! Stel de porte feuille aan de politie ter hand an ders maak je je tot medeplichtige van die sirene! Onzin, protesteerde het hart. Let maar eens op, eens komt de dag, dat zij alles ophel dert. Verdonkereman maar de por tefeuille! Als de politie het ding in het bezit krijgt, draait zij de ge vangenis in en .ze geven haar mis schien levenslang, omdat de om standigheden tegen haar pleiten, geloof mij: zij is onschuldig en jij bent de man, die zij nodig heeft. 'Jij zult eenmaal haar onschuld bewij zen! Hoe zwak de argumenten van 't hart ook waren het hart won de strijd. Söderman stopte de porte feuille in de binnenzak van zijn col bert, pakte zijn hoed en schoot in zijn overjas. Indien het later was gevraagd, hij zou met geen moge lijkheid hebben kunnen zeggen, hoe lang en waar hij gelopen had. Ten slotte kwam hij in een eenzame buitenwijk, stapte van 't trottoir, zette de voet op een riool en deed of hij de veter van z'n schoen vast knoopte. Ongemerkt liet hij de por tefeuille door de rooster glijden. O, ezel, driedubbel overgehaalde ezel! schold het verstand. August sloeg er geen acht op. Het kostte hem een taxi om tij dig in 't „Sint Olaf" te zijn. Toen hij zijn rondgang begon, gevoelde hij zich als een opgejaagd misdadi ger, die ieder ogenblik bij de kraag kan worden gevat. VI. De plundering van de brandkast in 't „Sint Olaf" achtte de Stock- holmse pers met een paar regels afgedaan: 't verlies daarentegen van een beroemd halssnoer ter waarde van tien millioen francs was kolommen op de voorpagia waard; de geheimzinnige moord aanslag op Gunnar Lundqvist ge raakte geheel op de achtergrond. Aangezien baron en barones de Bé- ringuard hardnekkig weigerden voor persfotografen te poseren, wachtten dezen hen aan de hotel uitgang op en namen foto's welke vermoedelijk uit wraak, 't adellijk echtpaar weinig flatteerden. August Söderman had het enige dagen zeer druk met verslaggevers die er in waren geslaagd tot de suite van de Béringuards door te dringen, weer buiten het hotel te loodsen. Het gestolen sieraad werd tot in de kleinste bijzonderheden beschre ven. De redactie van „Stockholms Tidningen" vergastte haar abonné's op de mededeling, dat 't kostbare halssnoer eenmaal aan Catharina II van Rusland had behoord én later in 't bezit was gekomen van Marie Louise Napoleon's tweede echtge note. Ongeveer in 't midden van de negentiende eeuw kocht de groot vader van de tegenwoordige baron het. Natuurlijk bezat niet één blad de brutaliteit, er twijfel over uit te spreken of 't sieraad wel inderdaad Stockholm had mereikt en daar ont vreemd was, maar wie tussen de regels wist door te lezen, proefde 't ongeloof. Er werd althans verdacht sterk de nadruk op gelegd, dat 't „Sint Olaf" nu niet direct een hotel was, waar men een adellijk echt paar zou verwachten en zeer zeker allerminst een adellijk echtpaar, dat zo'n begerenswaardig bezit bij zich had. Be Parijse correspondent van „Stockholm's Aftonbladet" zorgde voor enige intimiteiten, die alles behalve kies waren, doch er bij 't op sensatie beluste publiek als koek in gingen. Hij had uitgevist, dat baron de Béringuard in zijn jon ge jaren als een eerste doordraaier bekend stond en ook op middelbare leeftijd niet vrij van deze ondeugd was, zodat 't befaamde halssnoer nog al eens in een bank van lening verzeild raakte. Een paar maal had de Béringuard de grootste moeite gehad het in te lossen. Deze laat ste keer scheen hij er geen gat in te zienen 't halssnoer dreigde voor hem verloren te gaan. Toen koos hij de enige weg, die hem, naar hij meende, overbleef; h(j trouwde de dochter van 'n schatrijke bier brouwer uit Straatsburg. In tien jaar lapte hij driekwart van haar fortuin er door. Toen dit zijn schoonvader ter ore kwam, eiste deze, dat 't halssnoer in eigendom van zijn dochter zou overgaan en nadat een en ander behoorlijk was beschreven, liet hij zijn schoonzoon onder curatele plaatsen. Van die dag af wilde de Béringuard niets meer met de bierbrouwer uit Straatsburg van doen hebben en leefde hij met zjjn vrouw op voet van oorlog. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3