Nieuw s&sHS&rf DE BLOKKADE ZAL WORDEN VAN BERLIJN OPGEHEVEN 18 leden Italiaanse voetbalclub Torino vinden de dood Berlijn krijgt nu weer verlichte straten Dr. Drees: De offers zijn niet tevergeefs ondanks alle teleurstellingen Hevige brand te Sjanghai Dr. Adenauer blijft sceptisch EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De Luchtbrug gaat verdwijnen Donderdag 5 Mei 1949 45e Jaargang No. 11556 Herdenking SsUBCtfWSff - Het Reichswald brandt Vertegenwoordigers Grote Vier bereikten overeenstemming Heden officieel communique Vliegramp te Turijn eist 28 doden Toestel raakte toren van Basiliek I 7 Nederland herdenkt de gevallenen Koningin legde krans te Baarjn De materiële oorlogsschade Ook Rector Kraakman sprak op de Nationale Herdenking 's Avonds rijdende trams en echte aardappelen op tafel Bevolking blijft bezorgd Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f A familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde S H Pagina 1 VAN HEDEN Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DpN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 NA VIER JAAR herdenken wij vandaag dan weer de bevrijding. De zegevierende legers der GeaLli- eerden versloegen de Duitse, Itali aanse en Japanse tyrannie. Hoe staan we er nu voor? Na de gewonnen oorlog is de vrede nog niet tot stand gekomen. Wij zijn nog niet bevrijd van de vrees, niet van de druk, er is, in tal van landen van de wereld, nog geen vrijheid van meningsuiting, ook dus niet van godsdienst en ge wetenin dit opzicht is het Handvest van de Verenigde Naties nog een aanfluiting voor de barre werkelijkheid. Er is nog terreur en vervolging, onderdrukking vooral van de godsdienst, die het funda ment van de beschaving is. Met de grote Westerse naties heeft het machtige Rusland zijn bronnen van industrie en man kracht in de strijd geworpen om mee te vechten voor de vrijheid. Maar blijkbaar hebben de Russen toen toch onder die vrijheid iets anders verstaan dan de andwen Want toen het vuur der vrijheid weer eenmaal brandde, ook m de harten van millioenen, gingen de wegen der verbondenen in alle op zichten uiteen en tot aan vandaag is de spanning in de internationale verhoudingen weer groter en ern stiger dan ooit te voren. Zal, het vleugje van optimisme, dat men meent te bespeuren, nu Rusland eindelijk het hoofa in de schoot schijnt te willen leggen voor de weerstand, die Amerika en irn- geland hebben geboden tegen de onmenselijke blokkade van Berlijn, in de maand van de Koningin van de vrede, aanwakkeren tot een sterke hoop op uiteindelijk beter begrip? Zal eindelijk een begin ge maakt kunnen worden met het leg gen van de deugdelijke fundamen ten voor het vestigen van de ware vrede, die we vanaf de eerste be vrijdingsdag sinds vier jaar hebben verhoopt? Laten wij hopen en bidden. Maar dan zullen wij ook zelf o" een goed fundament moeten werken aan de ware vrede, ieder op de plaats, waar hij of zij gesteld is, dan zullen de beginselen van een waarachtige christelijke samenleving m het openbare leven beter en dringender wij zouden kunnen zeggen in dit "eval ook meer agressief, in practijk moeten worden gebracht. In het internatter-'- leven, ook internationaal, ook in de netwer king van zovele landen, die politiek en economisch met elkaar verbon den willen zijn. Een wereld, of geen, maar dan een die haar steun zoekt in Gods wet.'Men kan propaganda maken voor allerlei goede stelsels, toch zal er tevergeefs worden gebouwd, als de Heer niet als de Grote Bouw meester wordt erkend. In dit opzicht zijn er nog teveel tekenen van minder optimistische aard Zolang de Verenigde Naties nog weigeren, God te erkennen als de oorsprong van da. rechten van de mens, zolang Gods Wet niet of - voldoende als grondslag wordt ge nomen voor de uitingen van open- Sa^ activiteit, in het politieke so ciale en economische leven zolang ontbeert de mensheid de goede fun damenten voor een waarlijk nieuwe 0IEn laat ons niet eenzijdig zien naar de gebreken van de organisa ties en instellingen! Het zijn ten slotte mensen en menselijke denk- hpelden en maatregelen, die beslis sen in welke richting de samenle ving zich Uil ontwikkelen. Wi;i her- haten bij deze herdenkingsstond wat wij bij andere gelegenheden a meer hebben gezegd: van ons wor t niet verwacht, dat wij een oordeel nvpv alle ingewikkelde poli tieke en economische vraagstukken, het Christendom als het ce"^rale mint voor ons, in ons en bij ons. Ook als een boodschap, die wij persoonlijk hebben te vervullen. Ministers van Buitenlandse Zaken van tien landen de Benelux-landen, Scandinavië, Ierland en Italië, kwamen in St. James' Palace te Londen bijeen ter voltooiïng der samen stelling van de Raad, van Europa. Scandinavische en Nederlandse gedelegeerden tijdens de bijeenkomst. Geheel links de Neder landse minister, mr. D. U. Stikker. GRC&SBEEK, 4 Mei. In het Duitse Reichswald is Woensdagmor gen een felle brand uitgebroken ten Z.O. van het Nederlandse grens dorp Groesbeek. De brandhaard be vindt zich tussen de grensdorpjes Rasselt en Chottei, waar de streek is begroeid met dennen- en eiken bosjes. Hoog slaan de vlammen uit en over de grensstreek walmt een dikke rook. Deze belemmert het binnendringen in de bossen, zodat de juiste omvang van de brand nog niet is vast te stellen. Het houtkappen door Nederlandse firma's ten behoeve van de Lim burgse kolenmijnen is hier sedert een jaar afgelopen. Post voor de „Volendam" Opvarenden van het s.s. „Volen dam", op weg van Indonesië naar Rotterdam, kunnen in de tussen havens nog in het bezit komen van post uit Nederland. Deze dient dan uiterlijk 12 Mei a.s. ter post bezorgd te worden. De Vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Frankrijk, Engeland en Rusland zijn Woensdag te New York overeenge komen de blokkade van Berlijn op te heffen en een bijeenkomst van de Raad van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te houden, Besloten werd de verkeersrestricties, die door de westelijke mogendheden zijn ingesteld, tegelijkertijd met de Russische blokkade op te heffen. In een communique, dat werd uit gegeven na de bijeenkomst der ver tegenwoordigers wordt geen mel ding gemaakt van data voor de op heffing van de blokkade of de bij eenkomst van de Ministers van Buitenlandse Zaken. Van betrouw bare zijde werd eerder echter ver nomen, dat de Sovjets 12 Mei aan vaarden voor de gelijktijdige ophef fing van alle beperkingen in Duitsland en 23 Mei voor de bij eenkomst van de ministers. Verder wordt in dit communique gezegd: „De vertegenwoordigers van de vier mogendheden hebben alle kwesties besproken, die zijn gerezen in verband met de toestand, waarover, zoals bekend, beraad slaagd werd." „Overeenstemming is bereikt over alle belangrijke principiële kwes ties.' „Er zijn bepaalde details nog in studie", zo gaat het communique verder. ,,Na een tussenperiode zal er een bijeenkomst van de Raad van Mi nisters van Buitenlandse Zaken worden gehouden. De Raad zal kwesties met betrekking tot Duits land bespreken en problemen, die ontstaan uit de toestand te Berlijn, met inbegrip van de valuta te Ber lijn. De vier vertegenwoordigers koes teren de hoop, dat de overblijvende detailkwesties in zeer korte tijd kunnen worden geregeld. Indien deze details spoedig geregeld wor den, is het de bedoeling, dat er heden, Donderdag, om 12 uur g.m.t. (13 uur Ned. tijd) tegelijk in de vier landen een communique wordt uitgegeven betreffende de overeen stemming. Indien het nodig blijkt een ver dere bespreking van de overblij vende details te houden, zal zulk een bespreking worden gevoerd in de nabije toekomst." Men meent te weten, dat een der gelijke bijeenkomst zou worden ge houden in de kantoren van de Amerikaanse delegatie bij de V.N Kort na het eerste communique werd een tweede uitgegeven, waar. in wordt gezegd: „De laatste details zijn verduidelijkt. Er zal morgen (Donderdag) (om 12 uur g.m.t.) een communique worden uitgegeven." GENERAAL KOERASOF VERLAAT OOSTENRIJK WENEN, 4 Mei (Reuter). Ko lonel-generaal Koerasof, de Sowj et- Russische Opperbevelhebber in Oos tenrijk, zal binnen enkele dagen 't land verlaten. Koerasof is in een belangrijke nieuwe functie be noemd, doch het is nog niet bekend, welke deze functie is, In een van het officiële Sowjet- Russische Nieuwsagentschap Tass afkomstig bericht wordt gemeld, dat Generaal Koerasof zal worden vervangen door Luit.-Generaal Svi- ridof, de voormalige Sowjet-Russi- sche opperbevelhebber in Hongarije en voorzitter van de Geallieerde controle-commissie in dat land DRIEJARIG JONCETJf VERDRONKEN De driejarige H. A. Bolleurs, ge woond hebbende te Dordrecht, is in een vijver bij de Weedeweg, vermoedelijk spelenderwijs, te water geraakt én verdronken. De moeder, die nu haar enig kind verloor, werd verleden jaar ge troffen door het overlijden van haar man, de vliegtuig-telegrafist Bolleurs, die bij de vliegramp in Schotland om het leven kwam. ROME, 4 Mei (Reuter en A.P.). In Turijn is Woensdag een vliegtuig, dat uit Lissabon kwam, neergestort, nadat het toestel tegen een kerktoren was gevlogen in een oostelijke buitenwijk van de stad. De 28 personen, die zich aan boord be vonden, kwamen hierbij om het leven. Onder de slachtoffers bevonden zich 18 leden van de bekende Italiaanse voetbalclub Torino, de ploeg, die in de hoofdklasse de leiding heeft. Dinsdag had de ploeg een wedstrijd gespeeld tegen de „Benefica club" te Lissabon. Onder de leden van Torino, die geen der zich aan boord bevindende aan boord waren, bevonden zich ook personen redden, vijf officials en twee trainers. Tot Deze catastrofe is een van Italië's de slachtoffers behoort verder Emi- grootste burger luchtvaartrampen, Ie Bongiorni, een bekende Franse I zo niet de grootste, speler, die vaak voor het Franse nationale elftal is uitgekomen en in 1947 van de Parijse Racing Club naar de Torino was overgegaan. Verder kwamen van de Torino-club de volgende leden -om het leven: Bacigalupo, die als de beste Ita liaanse doelverdediger beschouwd werd, de rechtsbuiten Monti en de linksback Maroso, die eveneens hoog aangeschreven stond. Verder de achterspelers en halves Ballarin, Martelli, Castigliano, Grezar en Fadini, de voorwaartsen Gabetto 'en Bongioni en de reserve Operto. Ook de spelers Subert, Grava, Loik en Rigamonti zijn onder de slacht offers, evenals de manager van het team, de masseur en de Engelse trainer Leslie Lievesley. Van hen waren Bacigalupo, Ballarin, Cas tigliano, Gabetto, Loik en Rigamon ti internationals. Een andere vermaarde interna tional en aanvoerder van de ploeg, Valentino Mazzola, zou volgens de eerste berichten, aan de dood zijn ontsnapt doordat hij wegens onge steldheid te Barcelona uit het toe. stel stapte. Doch blijkens een bericht uit Barcelona bestaat er geen zekerheid dat Mazzola, aanvoerder van de Torino, inderdaad te Barcelona uit het vliegtuig gestapt is, zoals eerder werd gemeld. Men moet rekening houden met de mogelijkheid dat hij het lot van zijn kameraden gedeeld heeft. A. P. meldt, dat op het ogenblik van de ramp het hevig regende in Turijn. Het driemotorige vliegtuig raakte de basiliek, stortte daarna op de binnenplaats en vloog onmiddellijk in de brand. De brandweer kwam vrijwel onmiddellijk maar konden Uit Milaan meldde Associated Press, dat de dodenlijst nog niet of ficieel was. Een autoriteit van de Torine Club zei, dat hij een tele foongesprek uit Lissabon wachten de was, waarin hem alle namen van hen die in het vliegtuig stapten, gegeven zou worden. De tijding van de ramp verwekte droefenis en opzien in de Senaat, die juist in zitting was. De Minister van Binnenlandse Zaken, Mario Sceiba, maakte de tijding bekend en zei: dit betekent rouw voor de Italiaanse sport, de Italiaanse jour nalistiek en de Italiaanse lucht vaart. Het stond vast, dat allen, die zich in het vliegtuig bevonden, dood waren. De berichten over het aan tal zich aan boord bevindende per sonen klopten echter niet precies. SJANGHAI, 4 Mei (A.F.P.) Bij een hevige brand te Sjanghai, die 2000 barakken en huizen in de as heeft gelegd, zijn meer dan 20 per sonen om het leven gekomen. 20.000 personen zijn dakloos. Een duizend tal brandweermannen, nagenoeg 60 pet. van het totale brandweer- effectief van Sjanghai, heeft deze reusachtige brand; die gedurende meer dan vijf uren in het Westen van Sjanghai over een oppervlakte van 1000 HA heeft gewoed, bestre den. 20 kleine fabrieken werden be schadigd en over de stad hangen zwarte rookwolken. De oorzaak van de brand is onbekeiid. Tijdens de gisteravond in Baarn gehouden herdenkingsplechtigheid voor de gevallenen heeft H.M. Ko ningin Juliana een krans van witte bloemen gelegd bij het monument van de oorlogsslachtoffers, hetwelk indertijd werd opgericht op het Stationsplein aldaar. De Lands vrouwe die in een zwarte japon was gekleed en een zwarte toque- hoed droeg, was vergezeld door Z.K.H. Prins'Bernhard in generaals uniform. Marie José, echtgenote van ex- koning Umberto van Italië, ver blijft in Zwitserland. De ex- koningin maakt vanuit het raam van het hotel, waar zij tijdens een vacantie verblijf houdt, een fotografische op name van het landschap. COLLEGE VAN BERAAD K.V.P. WAS BIJEEN Het college van beraad der katholieke Volkspartij kwam te Utrecht bijeen, teneinde het vraag stuk van de vergoeding der ma'te- riële oorlogsschade te bespreken. Van het college maakten deel uit het dagelijks bestuur der partij, de besturen der beide Kamerfrac ties, aangevuld mët de betreffende deskundigen dier fracties, vertegen woordigers uit de kringen der oor logsgetroffenen, 'deskundige ver tegenwoordigers en functionarissen der KVP uit het gehele land en vertegenwoordigers van het cen trum voor staatkundige vorming. In een uitvoerige bespreking, wel ke de gehele dag voortduurde, werd het probleem in al zijn aspecten be sproken, waarbij als leiddraad dien den een tweetal prae-adviezen van de heren prof. dr. Groeneveld en drs. Ten Doeschate, resp. betreffen de het financieel-budgetaire en het sociaal-economische aspect. Het college van beraad, dat uiter aard niet bestemd is tot het nemen van besluiten heeft zijn besprekin gen gebaseerd op de grondslag van de, in 1947 op het partijcongres, aanvaarde resolutie betreffende de vergoeding van de materiële oor logsschade en de betreffende passa ge in het verkiezingsmanifest 1948 der KVP. Overal in het land zijn gisteren de gevallenen uit de jaren 1940-1945 herdacht. In de Ridderzaal te Den Haag vond een Nationale Herdenking plaats, waarbij H*.M. de Koningin ziqh had laten vertegenwoordigen terwijl de minister-president Dr. W. Drees en Rector Kraakman het woord voerden. Te Den Heider werden de gevallenen van de Koninklijke Marine en de Koop vaardij herdacht en de Koninklijke Landmacht kwam op de Grebbenberg bijeen, waar de staatssecretaris van Oorlog, namens minister Schokking een rede uitsprak. De plechtigheid in de Ridder zaal werd bijgewoond door negen ministers, tal van diplomaten en de leden van de Hoge Colleges, de Raad van State, Eerste en Tweede Kamer. Prof. Mr. Kranenburg, de voorzitter van onze Senaat, sprak het openingswoord, waarbij hij vooral wees op het feit, dat het leven voortgaat en de arbeid roept. Hierna voerde het Neder landse Kgmersymphonie-orkest onder leiding van Sam Swaap, de ouverture „Egmond" van Beetho ven uit. Charlotte Kohier droeg „Psalm 44" in de berijming Van Marnix van St. Aldegonde voor. Nadat Annie Woud, begeleid door het orkest en de harpiste Rosa Spier „Arioso" van Haendel had gezongen, sprak rector Kraakman, directeur van de Katholieke Actie zi,n rede uit. ,Op ons rust een dankschuld", aldus sprak de gewijde spreker, „een dankschuld, die wij naar bes te vermogen moeten vervullen. Onder de uitbundige feesttooi van rood-wit-blauw en Oranje, in het stralende zomerlicht, in de helle schijn der feestzalen, hebben we al weer zo dikwijls vergeten, hoe gewond en gehavend ons volk is geworden. Wij hebben vergeten de leeggevallen plaatsen van hen, die niet terugkeren, vergeten de we duwe, de ouders, die een kind, de kinderen, die hun vader missen. Het nieuwe Nederland, waaraan wij onder vallen en opstaan wer ken, zal ook getaxeerd worden naar de wijze, waarop het zijn dankbaarheid betaalt en blijft be talen." Nadat Annie Woud en het or kest zich nogmaals hadden doen horen was het woord aan minis ter-president Drees, die herinner de aan geslagen wonden, die, en daarbij dacht spreker nog niet aan de materiële verwoestingen, nog niet zijn geheeld. Maar tot hen, die met brandend verdriet naar een open plaats staFen, wil spreker zeggen, dat welke ook na de oorlog de teleurstellingen zijn geweest, de offers niet vergeefs zijn gebracht. Wat onder de dictatuur, die wij hebben leren kennen, het ernstig ste was, was nog niet eens, dat men niet mocht zeggen en schrij ven wat men wilde. Het afschuwelijkste was, dat ge tracht werd de geest geweld aan te doen door mensen te dwingen te zeggen en te schrijven wat zij niet meenden. Deze poging om tot huichelarij te pressen was het al- lerverachtelijkste, en ik gevoel mij hier gedrongen te getuigen tegen de opvatting, die in de laat ste tijd hier en daar veld heeft ge wonnen en zelfs een zekere sanc tie heeft gekregen, alsof het ver dedigbaar zou zijn, ja toe te jui chen, dat men in de jaren der be zetting b.v. om maar een krant te kunnen blijven uitgeven, zich schikte en schreef wat de over weldiger welgevallig was, als men maar nu en dan trachtte de ern stigste excessen te vermijden. Ik heb geen behoefte aan scherpslijperij ten opzichte van zwakheden tijdens de bezetting begaan. Laten wij echter blijven beseffen, ook terwille van de toe komst, dat de eerste eis, die wij moeten stellen aan wie in een of andere vorm geroepen ziin gees telijke leidmg aan ons volk te ge ven, deze is, dat zij eigen ziel en geest zuiver houden en als het om geestelijke waarden gaat liever breken dan buigen. I Ten slotte wekte Dr. Drees ons volk op alle krachten in te zetten om te komen tot een nauwere sa menwerking tussen de volkeren. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werd deze natio nale herdenking, die diepe indruk maakte, gesloten. De inwoners van West-Berlijn heetten het nieuws van de aanstaande opheffing van de blokkade van Berlijn welkom. Zij zullen nu, voor de eerste maal sinds elf maanden, verlichte straten, 's avonds rijdende trams en echte aardappelen hebben. Na het instellen der Sow.iet- russische blokkade, in Juni 1948. moest de straatverlichting bijna geheel worden opgeheven, liepen de trams en de treinen van de on dergrondse spoorweg niet meer na zes uur 's middags en konden nog slechts gedroogde of in poeder- vorm verstrekte aardappelen voor de consumptie worden beschik baar gesteld. De hoeveelheden levensmid delen, thans door de distributie verstrekt, zullen als gevolg van het opheffen der blokkade waar schijnlijk niet worden vergroot, wel zullen verse vruchten, groen ten en vlees verkrijgbaar worden gesteld in plaats van de gedroogde producten die sinds de instelling van de blokkade in hoofdzaak werden verstrekt. De A.N.P.-correspondent te Berlijn seint: Terwijl de straten van Berlijn als gewoonlijk in het diepste donker waren gehuld en de rode en groene lichten der luchtbrugvliegtuigen door de lucht schoten, deelde de Britse bevel hebber, generaal Robertson, gis terenavond als eerste de bevol king van Berlijn de aanstaande opheffing der blokkade mede. Hij De herdenking van de militairen, die in de jaren 1940-1945 hun leven gaven, vond Woensdagochtend plaats op de Grebbeberg] in tegenwoordigheid van een groot aantal hoge militaire autori teiten, alsmede van deputaties en detachementen van de Kon. Landmacht van voor 1940, de B.S., de Prinses Irene Brigade, de huidige K.L., de Luchtstrijdkrachten en het K.N.I.L. Tijdens de kranslegging door Lt.-Gen. b.d. Jhr. W. Roëll wenste de stad geluk „met de moedige wijze, waarop zij de be perkingen 'en dreigingen der laat ste tien maanden heeft doorstaan". „Deze moed zal niet worden ver geten en de belangen der Ber- lijners zullen worden behartigd", zo zeide Robertson. Enkele uien,- nadat het eerste stratosfeer-vrachtvliegtuig met 21 ton goederen aan boord op Tem pelhof was neergestreken, kwa men te Berlijn de eerste berich ten binnen over de succesvolle af loop der besprekingen te Washing ton. Deze berichten hebben hier uiteraard geen verrassing gewekt. Slechts zeer weinigen hier heb ben er aan getwijfeld, dat een ac- coord over de hervatting van het normale verkeer zou kunnen wor den bereikt en de twijfel rees pas wanneer het ging over de kansen op een vergelijk bij de bespre kingen, die er na zouden moeten volgen. Hoezeer de eerste Berlijnse re acties uiteraard beheerst worden door de vreugde over de beëin diging van een zo onzekere perio de en over het uitzicht op herstel van de normale bedrijvigheid in de stad, toch blijven zij uiting ge ven aan de ejjistige bezorgdheid met betrekking tot de kansen van het komende overleg. De uitingen van Sowjetrussi- sche zijde alhier jegens de wes telijke politiek zijn onverminderd schérp gebleven en nog Woensdag publiceerde het Sowjetrussische orgaan alhier daarover een be schouwing, die in toon weinig af wijkt van die welke men zich uit de eerste dagen van de blokkade herinnert. Dr. Konrad Adenauer voorzitter van de grondwetgevende vergade ring te Bonn verklaarde de ophef fing van de blokkade te verwelko men, doch „sceptisch te staan tegenover het vooruitzicht van een werkelijk wegvallen van de schei ding tussen Oost- en West-Duits- land". Hij achtte het „onwaarschijn lijk", dat de Sowjet-Unie „bereid is thans tot een werkelijke, ver reikende overeenkomst te komen", waaraan hij toevoegde niet van menipg te zijn, dat deze gebeurte nis enige invloed zou hebben op het werk, dat te Bonn wordt ver richt. „Willem Barendsz" Zondag te Amsterdam Na bijna 6 maanden op de walvis vangst te zijn geweest, is de „Wil lem Barendsz" thans op de terug weg naar het vaderland Kaap Fi- nisterre gepasseerd. Het schip wordt onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zondagmiddag a.s. te Amsterdam verwacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1