Het ontwerp-statuut voor Raad van Europa door tien landen te Londen getekend MOORD TE HEEMSKERK na twaalf jaar berecht Engeland zendt troepen naar Hongkong Nederlands optimisme Opheffing blokkade vrucht van krachtige politiek over de informele besprekingen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Het fundament, voor Europees parlement Vrijdag 6 Mei 1949 45e Jaargang No. 11557 Eerste stap op weg naar de Europese éénheid Voorbereidend werk zal op 11 Mei te Parijs beginnen WAPENEN EN DOLLARS Mr. Stikker roemt de samenwerking Vrouw van slachtoffer en haar tweede man horen ieder 72 jaar tegen zich eisen Hoofdprijs Niwin viel te Rotterdam Bevin Zaterdag naar.Berlijn Aftreden van Natsir een gunstig teken? Ned. kustvaarder na aanvaring gezonken Open brief aan Jhr. v. Suchtelen Bevin in het Lagerhuis: Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edifies 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank h)ET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde.) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 LONDEN, 5 Mei (Reuter). Het ontwerp-statuut voor het eerste Europese „parlement" de Raad van Europa dat tijdens een conferentie van drie dagen werd opgesteld, is Don derdag in het St. james Palace door de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Ierland, Noorwegen, Denemarken en Zweden getekend. Voor Nederland tekende de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. In een officiëel communique is bekend gemaakt, dat het voorbereidende werk voor de Raad van Europa op 11 Mei te Parijs zal beginnen. De vertegenwoordigers negen ministers van buitenlandse zaken en een Ambassadeur, die van België, daar Spaak wegens een heupjicht niet aanwezig was tekenden in alfabetische volgorde. De eerste, die tekende, was de Belgische Ambas sadeur in Londen, als laatste teken- Politiek en economie (Van onze bijzondere medewerker) De Amerikaanse Senaat is begon nen aan de behandeling van het Atlantisch Pact. Hij moet daarbij tevens beslissen over de gewapende hulp van de Verenigde Staten aan West-Europa; over wapenen en dol lars dus. Die beraadslagingen zijn verre van geruisloos. Ook daarin zal de tegenstelling door klinken, die zelfs in de boezem der Ameri kaanse regering bestaat en die wij de vorige week bespraken. Eén groep laat de politiek-militaire doeleinden het zwaarste wegen. Zij wil van het pact een krachtig vre- desmiddel maken en acht daarbij een sterke verdediging van West- Europa nodig. Die verdediging moet met aanzienlijke Amerikaanse hulp worden opgebouwd en de manier om dat te bereiken is: leen- en pachtovereenkomsten tussen de Ver, Staten en de landen van West- Europa. Daartegenover staat een andere partij, die het zwaartepunt legt bij de financieel-economische belangen van Amerika en niet bij politiek- militaire doeleinden. De aanhangers van deze opvatting redeneren on geveer aldus. Tot voor kort was er in de Verenigde Staten wat men noemt „Inflatie", dus een toestand, waarin er een teveel aan geld is tegenover een schaarste aan goede ren. Daardoor stijgen de prijzen, zeer ten nadele van de mensen met smalle beurzen, waarop Truman grotendeels steunt. In zo'n toestand tracht men het evenwicht tussen geld en goederen weer te herstellen door het teveel aan geld weg te belasten. Als er dus in Amerika in flatie is, zou het nuttig zijn om be lastingen te verhogen en met de opbrengst daarvan die leen- en pachtovereenkomsten te betalen: de dollars voor de wapenen. Tot zover zijn beide groepen het dus nog roe rend eens. Maar zeggen nu deze finan cieel-economische lieden in Ame rika er is thans in de Ver. Staten geen inflatie meer; er is misschien zelfs al een lichte neiging tot het tegendeel. Dus is hun gevolgtrek king nu géén belastingverhoging, want die zou de Amerikaanse wel vaart niet bevorderen, maar storen; nu dus ook geen leen- en pacht overeenkomsten met West-Europa. Zij willen ons nog wel wat wape nen zenden, maar meer om ons niet teleur te stellen en ons een gevoel van veiligheid te geven, dan omdat zij er belang aan hechten, dat wij zelf in West-Europa een hechte ver dediging opwerpen. Met de wat rauwe overmoed die Amerikanen wel meer eigën is, vinden zij al wat West-Europa aan de verdediging van de Atlantische ruimte doet, toch maar gepruts. Naar hun mening is het uitsluitend Amerikaans bezit van de atoombom „Hèt" verdedi gingsmiddel van 't Westen en daar mee basta! De wapens, die zij ons, eigenlijk voor de leus, nog wel willen sturen, moeten yolgens hen dan maar be taald worden uit de Marshall-dollars of uit de Amerikaanse oorlogsbe groting. Zou het waar zijn, dat deze laat ste groep zoals zij te verstaan ge ven, Truman op hun hand hebben? Het zou te hopen zijn van niet. Want deze lieden zijn bezig, een nieuw soort „isolationisme"^ een nieuw soort afzonderingspolitiek te scheppen. Onder het motto: Ameri- ka's belang voorop, vergeten zij, dat Amerika's belang niet los te zien is van o.m. het welzijn van West-Europa. En al is het waar dat nü de atoombom het belangrijkste verdedigingsmiddel is van de Atlan tische ruimte, dat wordt anders, zo dra dit wapen niet meer het uitslui tend bezit is van de Ver. Staten. Zolang hij dat wel is, moet met alle macht ook met de macht van Amerikaanse wapenen en dollars gebouwd worden aan de versterking ook van West-Europa. Want Chur chill heeft in Boston onlangs wel gezegd, dat het Amerikaans bezit van de atoombom ons tot nu toe van nieuwe invasies had gered; hij heeft de de Britse Minister van Buiten landse Zaken, Bevin, Twee staats lieden tekenden voor ieder van de verschillende landen, nl. de Minis ter van Buitenlandse Zaken van 't betreffende land en de Ambassa deur in Londen. De vertegenwoor digers van ieder land plaatsten zich om beurten achter een zware tafel in het midden van de zaal en hiel den een korte toespraak voordat zij tekenden. Bevin zeide, dat het wer kelijk beslissende ogenblik zou ko men wanneer de Raad over enkele maanden op Frans gebied bijeen zou komen. Hij dankte al zijn collega's voor hun harde werken. De Belgische Ambassadeur zeide o.m., dat België ervgn overtuigd was. „dat wij de fundamenten leg gen van een gebouw, in zijn huidige vorm nog maar bescheiden, dat na verloop van tijd een stevig bouw werk kan worden, dat de vrede zal kunnen bewaren". Minister Schuman, de Franse mi nister, betoogde, dat Europa niet kon blijven wachten op een defini tie van zijn geographische grenzen. Het moest zijn eigen grenzen vin den. Europa werd thans gebouwd op de realiteit. „Wij leggen vandaag de grondslagen van een geestelijke en politieke samenwerking." Schuman zag in het Statuut de hoop op een duurzame supra-nationale unie. Het was niet de bedoeling de nationale gevoelens te verzwakken. De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. TJ. Stikker, verklaarde, alvorens zijn handtekening onder het ontwerp statuut te plaatsen, dat het denk beeld van een Europese eenheid voor Nederland niet nieuw is. „Onze aardrijkskundige ligging en ons gehele verleden maken, dat wü voorstanders van een Europese eenheid zijn." Na de in April 1948 genomen be slissing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal -welke inhield, dat Nederland op krachtige wijze zou bijdragen tot het welslagen van elke Unie, als de thans beoogde in herinnering te hebben gebracht, verklaarde Minister Stikker: „Het zal niemand verbazen, dat Nederland het document, datwij thans tekenen, verwelkomt als een grote stap voorwaarts in de richting van verwezenlijking van een alge- meen noodzakelijk geacht streve" Hij voegde hieraan toe, dat er on getwijfeld personen zouden bestaan, die van mening zijn, dat er te be dachtzaam wordt gehandeld bij het tot stand brengen van een Europese eenheid. Er is echter slechts een eerste stap gedaan en de kansen van slagen zullen verbete-en door een krachtig en g"«tadig voortschrij den op de reeds ingeslagen weg. „Wij moeten dus voorwaarts blij ven gaan, teneinde een steeds groei ende eenheid in Euron» bereiken Ik ben er volko*~"i van overtuigd, dat wij zullen slagen en ik ben er trots op, namens iNederland dit do cument te mogen tekenen." Minister Bevin verklaarde: „Het ontwerp-statuut, dat wij heden* on dertekenen, is het resultaat van vele maanden van vriendschappelijke on derhandelingen tussen tien der voor naamste staten van West-Europa. Door het sluiten van deze overeen komst worden de grondvesten ge legd voor iets nieuws en hoopge vends in het Europese leven. Wij zijn heden getuigen van het tot stand brengen van een gemeenschap pelijke democratische instelling in het oude vasteland van Europa. Niemand kan zeggen, hoe de af loop zal zijn van het experiment, dat wij thans ondernemen, doch de hoop van ons allen is erop gericht, daar wij van mening zijn .dat de instellingen, die wij bezig zijn te scheppen, het ontstaan van een gro ter eenheid onder de volken zullen bevorderen en dat door haar onze gemeenschappelijke idealen zullen worden verwezenlijkt." Vergezeld van zijn echtgenote ar riveerde Donderdagavond per KLM- skymaster „Schiedam" op Schiphol de Minister van Buitenlandse Za ken, mr. D. U. Stikker, die in Lon den de vergadering der Consultatie ve Raad der Westerse Unie heeft bijgewoond. De minister vertelde op Schiphol, dat de besprekingen in een zeer prettige sfeer zijn gevoerd. Er was tussen de gedelegeerden, onder wie ook die der Noordse lan den, die voor de eerste maal de be sprekingen bijwoonden, een grote samenwerking. Iedere keer, zo ver volgde de minister, waarop wij bij elkaar kwamen, zijn wij wat ver der tot elkaar gekomen. Tijdens de besprekingen is duidelijk naar vo ren gekomen, dat het Atlantisch Pact defensief is er. niet agressief. Ook Zondag nog naar de bollen Hoewel de grote bloeiperiode voorbij is zijn hier en daar nog mooie tulpenvelden te zien. Een tocht door het bollenland zal a.s. Zondag zeker nog de moeite lonen, zo deelt de provinciale ver eniging voor vreemdelingenver keer in Zuid-Holland ons mede. Boven de hoofden van de senatoren in de Caucuskamer van het Senaatsgebouw te Washington, waar het comité voor buiten landse betrekkingen zijn consultaties houdt over het Atlantische Pact, hangt een kaart waarop is aangegeven welke landen het Atlantisch Pact hebben getekend. V.l.n.r. de leden van het comité, de senatoren Arthur Vandenberg, Tom Connally, Walter Ceorge en Elbert D. Thomas. (Telegrafisch overgebrachte foto. Woensdagmiddag is door Z.K.H. Prins Bernhard het door de Haagse beeldhouwster Corinne FranzenHelsenfeld vervaar digde verzetsmonument, voorstellende' een vrouwenfiguur die een toorts der vrijheid draagt, onthuld. Tijdens de plechtige onthulling van het tegen de wand van de Domkerk geplaatste monument. Zoals men zich zal herinneren heeft op 7 Maart van dit jaar de Beverwijkse politie, ia samenwer king met de Rijkspolitie te Heems kerk, een twaalf jaar oude moord aan het licht gebracht, doordat een echtpaar ruzie kreeg in een café en de echtelieden eikaar verwijten maakten. Deze verwijten deden ach terdocht rijzen ten aanzien van de dood van de eerste man der be trokken vrouw, die in 1937 over leed tengevolge van worging, welke destijds aan zelfmoord werd toege schreven. De 32-jarige los werkman C. W„ die in 1937 dood werd aangetroffen in zijn woning te Heemskerk, stond als zwaarmoedig bekend en twaalf jaar lang is er niet getwijfeld aan het feit, dat de man zelfmoord had gepleegd door ophanging. Door de bekentenissen van zijn vrouw en haar tegenwoordige man, met wie zij ten tijde van de dood van haar eerste echtgenoot reeds relaties blijkt te hebben onderhouden, is thans komen vast te staan, dat de man vermoord werd door zijn vrouw, en haar" vriend, met hetzelfde touw, dat destijds als instrument voor de zelfmoord werd beschouwd. De vrouw en haar vriend hadden een spelletje geënsceneerd, waarbij C. ■W. op een stoel moest worden vast gebonden. De niets vermoedende man is daarop geworgd, de vrouw trouwde na verloop van tijd met de vriend en de hele zaak zou voor altijd in de doofpot gegaan zijn, wanneer bovenvermelde ruzie de politie niet opmerkzaam had ge maakt. Tijdens het vooronderzoek legden de beide verdachten een volledige bekentenis af. Donderdag stonden zij terecht voor de Haarlemse recht bank. De vrouw, M. C. B., thans 38 jaar oud, zag haar huwelijk met de tweede man ook mislukken en de verdediger, mr. J. H. Junge, wees daarop bij zijn pleidooi, alsmede op het feit dat een ondragelijke druk op het leven van verdachte moet hebben gelegen in de twaalf jaar na het misdrijf. Als getuigen wer den gehoord dr. J. P. L. Hulst uit 'Leiden, die sectie op het lijk van de vermoorde had verricht en de wachtmeester der rijkspolitie Chris tian! uit Zaandijk, die destijds een Onderzoek had ingesteld en zelf moord had verondersteld. De mededader, Th. C. O. werd bij gestaan door mr. R. k. P. Kalb- fleisch en deze pleiter wees op het moeilijke leven van verdachte, die ook de zwaarte van zijn daad had mee te dragen in jaren, die op het misdrijf volgden. De Officier van Justitie eiste te gen beide verdachten een gevange nisstraf van twaalf jaren. Uitspraak volgt op 19 Mei. Thans is bekend geworden, wie de hoofdprijs van de landelijke NIWIN-loterij een reis naar In donesië en een verblijf van een week aldaar voor twee personen heeft gewonnen. De gelukkige is de heer A. E. Dehnert in Rotterdam De prijswinnaar heeft gezorgd dat ook de militairen in de Tfopen kunnen profiteren van het feit dat hij de prijs won: in zijn opdracht zijn drie NIWIN-rimboekisten ver zonden naar militairen op de bui tenposten in Indonesië. 65000 FORD-ARBEIDERS IN STAKING DETROIT, 5 Mei (Reuter). 65.000 arbeiders van de Ford fabrieken te Detroit zijn Donder dag in staking gegaan als gevolg van het mislukken van onderhan delingen over de regeling van een geschil met betrekking tot het tempo van de productie. LONDEN, 5 Mei (Reuter). De Britse Minister van Defensie, Alexander, heeft Donderdag in het Parlement verklaard, dat Enge land „aanzienlijke versterkingen" naar het garnizoen van de Britse kroonkolonie Hongkong zendt. Deze zullen bestaan uit eenheden van alle wapens land-, zee- en luchtmacht. Minister Alexander verklaarde, dat het enige motief van de Britse regering voor de door haar getrof fen maatregelen om Hongkong te beschermen, is geweest te verhin- er niet bij gezegd, dat dit Ameri kaanse wapen ons daarvoor ook in een lange toekomst kan blijven be hoeden. Integendeel, hij zei: „Wij hebben nog slechts een betrekkelijk korte tijd om ons sterk te maken." De financieel-economische inzich ten in de Ver. Staten, die wij hier boven beschreven, bergen het ge vaar in zich, dat men die „betrek kelijk korte tijd" ongebruikt voor bij laat gaan. Moge het Westen voor die ramp behoed blijven. deren, dat als gevolg van de onge regelde omstandigheden in China, het welzijn en de veiligheid van de bevolking van Hongkong in ge vaar zouden worden gebracht, ter wijl de regering tevens wilde voor komen, dat de wettige handel op China, die over Hongkong loopt, wordt belemmerd. Het lid Harold Macmillan (Oppo sitie) verklaarde van mening te1 zijn dat Hongkong het beste zou kunnen worden verdedigd, indien duidelijk werd gemaakt, dat een aanval op deze stad zou worden beschouwd „als een aanvalsdaad, welke de daarulit voortvloeiende gevolgen zou veroorzaken". .Hongkong is het Gibraltar van het Verre Oosten en wij moeten dit behouden", zeide hij, daaraan toe voegend: „Is er met Australië, Nw. Zeeland en India overleg gepleegd over de in dit gebied te voeren strategie? En welke stappen zijn er genomen, opdat in een dergelijk overleg ook Frans-Indochina, Indo nesië en Siam worden betrokken." Duif met drie poten In het duivenhok van de heer Verpoort te Kerkrade-Spekholzer- heide kroop uit een ei een duif, die drie poten rijk bleek te zijn. Generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft Donderdag op een persconfe rentie medegedeeld, dat Bevin, de Minister van Buitenlandse Zaken, Zaterdag in Berlijn zal arriveren voor een inspectie van de Luchtbrug. Bevin zou na de Zondag in Berlijn te hebben doorgebracht, Maandag ochtend van het vliegveld Tempel hof naar Melle in de Britse zóne vertrekken, waar hij de lunch zal gebruiken met generaal Robertson en andere hoge Britse militaire functionarissen alvorens naar Enge» land terug te keren. Volgens Reuters correspondent te Berlijn zal Bevin Maandagmiddag per auto uit de Britse zóne ver trekken naar Hóek van Holland en vandaar naar Londen. Volgens de correspondent van het ANP deelde Robertson nog mede, dat Bevin niet in de gelegenheil zal zijn een ontmoeing te hebben met dr. Anold, minister-president van Noordrijnland Westfalen, waar om deze naar aanleiding van de grenscorrecties had verzocht. BATAVIA, 5 Mei (Anefa). Heden werd een informele bespreking gehouden tussen zes leden van de Nederlandse dele gatie en zes van de Republikeinse delegatie in tegenwoordigheid van Cochran. De vergadering was een voortzetting van de giste ren gehouden informele bespreking tussen groepen van beide delegaties. Daarvoor hadden de voorzitters der delegaties elkaar ontmoet in aanwezigheid van Cochran. Uit Nederlandse kring verkreeg de diplomatieke correspondent van Aneta de indruk dat de heden ge houden informele bespreking tus sen groepen van de Nederlandse en republikeinse delegaties bevredi gend is verlopen, zonder dat zij be slissend kon worden genoemd. Volgens gezaghebbende bron, zo zegt A.F.P., zouden de republikei nen zich verbonden hebben het be vel - tot staken van het vuren aan de guerillla's uit te vaardigen, na hun terugkeer te Djogjakarta. De Nederlanders zouden op som mige punten, die nog niet bekend gemaakt zijn, een soepeler houding hebben aangenomen. De Nederland se kringen, aldus A.F.P., geven blijk van een zekere mate van optimisme, terwijl de republikeinen zich zeer gereserveerd en verdeeld tonen. Politieke waarnemers achten hef van betekenis, dat Moh. Natsir, die bekend stond om zijn besliste hou ding ten aanzien van de Nederland se eisen, is afgetreden als adviseur der republikeinse delegatie. De voorzitter van de republikeinse delegatie zal Vrijdag naar Bangka vertrekken. Moh. Rum zaj verge zeld worden door de heren Leimena, Supomo, Alisastroamidjojo, Djuan- da, Latuharhary en Pringgodigdo. In het begin van ueze week heeft Moh. Rum eveneens een bezoek ge bracht aan de republikeinse leiders DODELIJK ONGEVAL BIJ BOUWWERK Op een bouwwerk aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam viel Donderdagmorgen, door nog onbekende oorzaak, een kruiwa gen van de steigerloop bij het dak naar beneden en kwam terecht op de juist onder de steiger lopende bouwvakarbeider, de 19-jarige F. A. van der Pas. De G.G. en G.D. vervoerde het slachtoffer naar het Wilhelminagasthuis, waar de jongeman bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het ge beurde maakte zo'n indruk op de andere arbeiders, dat zij het werk neerlegden en naar huis gingen. TWEE LEDEN DER BEMANNING VERMIST De „Mudo", een Nederlandse kustvaarder van 218 ton uit Delf zijl, is Woensdag ter hoogte van de Theemsmonding in aanvaring gekomen met het Britse stoom schip „Algol". De „Mudo" is daar bij gezonken, waarna twee opva renden, de stuurman R. Beuker uit Groningen en de kok H. Mul der uit Den Haag, zijn vermist. De „Algol" zette nog een red dingsboot uit om de vermisten te zoeken, doch zonder resultaat. Vier overlevenden van de „Mudo", de kapitein, de machinist, en twee ma trozen, zijn door de „Algol" aan boord genomen en Donderdag in Greenhitte, aan de mond van de Theems aan land gebracht. De „Mudo" was op weg van Lon den naar Middlesborough met een lading ijzer. Kapitein was de heer De Roos en eigenaar de heer S. Dort te Delfzijl. Het Engelse schip werd zwaar beschadigd en maakte 17 voet water, doch kon de reis naar Londen voorlopig zonder assistentie voort zetten. VAN ORGANISATIES IN INDONESIë BATAVIA, 5 Mei (Aneta). De Groter Nederland actie, het Nederlands Cultureel Verbond, de Nederlands-Indische Bond van krijgsgevangenen en geïnterneer den, de Nederlands-Indische Pcn- sioenbond, de Vaderlandse Club en de Vereniging Kolonisatie Nieuw-Guinea, hebben een open brief verzonden aan Jonkheer van Suchtelen te Den Haag, die, zoals men weet, in hongerstaking is gegaan. Daarin wordt gezegd, dat duizen den Nederlanders in Indonesië aan de vooravond van de souvereini- teits-overdracht aan Indonesië in knagende ongewisheid verkeren omtrent hun lot. Verder wordt ge zegd, dat „het uitblijven van de inlossing der vele gedane beloften en het onvoldoende honoreren van andere, hun vertrouwen geleidelijk aan teniet heeft gedaan en hen heeft gebracht tot ontgoocheling en verbittering. In deze gemoedstoe stand kunne», zij ten volste begrij pen,, dat gij uie in een gelijke toe stand van radeloosheid verkeert, tot verbetering van de gang van zaken hebt gegrepen naar een waarschijn lijk ondeugdelijk middel. Hoewel zij het doel, waarvoor gij blijkens de .gegeven omschrijving strijdt, niet tot het hunne kunnen maken, hebben zij niettemin de hoogste waardering voor uw innige liefde voor deze landen en volke ren, die de drijfveer voor uw daad werd. Deze Nederlanders leven in deze voor u zo bange dagen diep voelend met u mede", aldus de open brief. te Bangka en is toen teruggekeerd met zoals de republikeinse woordvoerder zeide „bepaalde richtlijnen". De „Nieuwsgier" schrijft heden morgen in een hoofdartikel O.m.: „Wij hebben geen verdriet dat Natsir van het toneel verdwijnt sedert gebleken is, dat h(j een der scherpste tegenstanders is van een compromis. Tot zulk een compro mis zal men toch moeten komen. Geen van beide partijen kan zich de illusie maken, dat integrale verwezenlijking van haar wensen mogelijk is. Het vertrek van Nat sir is dus een gunstig teken." Donderdag is te Bergen dp Zoom op de Canadese Militaire Begraafplaats door Vice-Admi- raal Rost van Tonningen na mens H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een krans gelegd bij het monument ter nagedachtenis aan hen die voor de bevrijding vielen Bevin heeft Donderdag in het Lagerhuis onder luide toejui chingen de overeenkomst ter be ëindiging van de Berlijnse blok kade bekend gemaakt, ir Bevin verklaarde voorts, er ze ker van te zijn, dat de overeen komst aantoonde, dat „de krach tige en toch redelijke politiek, die wij gevolgd hebben, in feite ten volle gerechtvaardigd wordt door de resultaten." De Britse regering zou de nieuwe bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken in dezelfde geest van standvastigheid en redelijkheid tegemoet gaan. Bevin sprak de hoop uit, dat een basis voor een duurzame re geling van het Duitse vraagstuk zou worden gevonden. De Britse regering zou bij die regeling de beginselen niet prijsgeven „die wij immer ten opzichte van Duits land hebben gehuldigd." Bevin verklaarde ook, dat de Luchtbrug zou blijven bestaan, totdat de toestand volledig opge helderd was, aldus meldt A.F.P.. De leider der oppositie, Chur chill, zeide. dat de mededeling van de minister van Buitenlandse Zaken ontvangen zou worden met „vreugde en opluchting" Churchill was van mening, dat „de stand vastigheid, die aan de dag werd gelegd en bovenal de machtige en consequente politiek der V.S., met wie wij hand in hand samenge werkt hebben, zeer veel had bij gedragen tot verlichting van de spanning."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1