Het Alkmaarse H. Bloedwonder herdacht Het feest van de R.K. scholen PAG. 2 Vrijdag 6 Mei 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Sobere viering der Bevrijding Het concert in de Grote Kerk Tentoonstelling Stedelijk Museum Schooi-ei ndwed strijden Burgerlijke Stand K.F.C. FILMKEURING Kerkgang Marktberichten Het is meer dan vijf eeuwen ge leden. dat op de eerste Meidag in 1429, de pasgewijde Alkmaarse priester Folkert zijn eerste H, Mis opdroeg. Het is in deze plechtige H. Mis geweest, dat God Zijn Hei lig Bloedwonder wrocfit. En om dat katholiek Alkmaar aanstaande Zondag dit wonder gaat herdenken in een stille omgang door de stad, willen wij met een paar woorden herinneren aan de geschiedenis van het Alkmaarse Mirakel en de man nen van Alkmaar en omgeving aan sporen in grote getale op te komen, om de stille omgang in de nacht van aanstaande Zondag te maken tot een massale demonstratie van intense mannelijke offervaardigheid en godsverering. Het H. Wonder Toen Folkert de heilige wijdingen mtving, had hij verzwegen, dat er bloed kleefde aan zijn handen, om dat hij als soldaat aan de zijde der Hoeksen had meegevochten in de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Hij had in de strijd verschillend" tegenstanders gedood en Dehoefde daarom kerkelijke dispensatie om toegelaten te worden tot de H. Priesterwijding. Zijn wijdte" was dus heiligschennend, maar niette min geldig en toen hij als neomist in zijn eerste plechtige H. Mis, de consecratiewoorden uitsprak, ge schiedde het wonder der transsub stantiatie .door zijn priesterlijke macht. Doch toen de jonge pries ter, die zich zijn onwaardigheid welbewust was. na de nuttiging van het Lichaam des Heren, de kelk met het H. Bloed aan zijn lippen bracht, beefde hij zodanig, dat hij een gedeelte van de kostelijke in houd op zijn kasuifel stortte. Het ongeluk werd voor de gelovigen verborgen gehóuden en na de H. Mis sneed men het stuk van het kasuifel, waarop het H. Bloed ge vallen was, uit en verbrandde het. De as ervan werd in het sacrarium, het z.g. heilige putje, geworpen. De wijn, die tijdens Folkerts eerste H. Mis was gebruikt voor de conse cratie, was witte wijn geweest, doch toon Folkert later het kasuifel zag, dat hij gedragen had, bleek hem, dat, naast de uitgesneden plek, drie rode bloedvlekken waren achter gebleven. Ontsteld door dit wonder lijk gebeuren, sneed hij ook het stuk, dat de drie druppels van het H. Bloed droeg, uit het kasuifel en verborg het in de kerk naast het altaar, waarschijnlijk zonder de geestelijkheid van de stad hierin te kennen. Maar od zen zorgde voor de bekendmaking van Zijn wonder en zond Zijn Engel naar een Alkmaarse schipper, die op zee in de buurtvan Vlissingen in nood verkeerde. De engel toonde het scheepsvolk de H. reliek en maakte de plaats bekend waar het kostbare stuk verborgen lag, terwijl hij de schippers een behouden vaart be loofde, als zij dij plaats waar de reliekrustte, zoifden tonen aan de geestelijkheid van Alkmaar en als zij die plek zelf met eerbied zou den bezoeken. De schipper aan vaardde de opdracHt van Gods Engel en landde veilig in de Alk maarse haven. Hij deed zijn eerste bedevaart naar de H. Schat en lichtte de Alkmaarse clerus in, die de bisschop van Utrecht van het wonder verwittigde. De bisschop stelde een onderhoek in en stond toe aan de miraculeuze reliek eer te bewijzen. Het staat wel vast, dat reeds in de eerste jaren na de be kendmaking van het wonder, een processie door de kerk van Aik- maar trok ter ere van het H. Bloed. In 1501 kwam de verering van het AlkmV rse Mirakel tot grote bloei en bleef de processie van de eerste Mei niet langer binnen de kerkmu ren, maar trok uit, niet meer te stuiten, met wapperende vaandels, door de stad van het H. Bloed. Een feestelijke sacramentsprocessie met priesters en kloosterlingen, met burgers en notabelen, met gilde- broeders, rederijkers en speellieden, trok door Alkmaar, dat één werd in zijn grootse hulde aan Hem, die Binnen de stadsmuren Zijn godde- De bevrijdingsdag 1949 is weer geschiedenis. Van een bevrijdings feest was kwalijk sprake. Als be vrijdingsdag bestaat uit het open zijn van café's en dancings tot 2 uur 's nabhts. dan is Alkmaar niet ten achter gebleven. Wij hadden ons het jaarlijkse bevrijdingsfeest echter anders voor gesteld, Omdat van tevoren niet vast stond. in hoeverre deze Nationale Feestdag werkelijk een vrije dag zou zijn, kon het Oranjecomité ook moeilijk plannen voor deze herden king der bevrijding maken. Wij hopen daarom, dat voor volgende jaren öf de de viering van de Be vrijdingsdag wordt achterwege ge laten óf deze werkelijk tot een na tionale feestdag gemaakt wordt; dat dan van Regeringswege het be drijfsleven wordt stilgelegd, zodat het hele volk heel de dag de vrij heid kan vieren. Nu werd er des morgens gew.erkt en ook 's mid dags waren er nog verschillende werkers, voor wie deze bevrijdings dag maar weinig verschilde van de andere werkdagen. Er werd weliswaar druk gevlagd :n de straten van de stad, maar overigens was het een vrij saaie boel. Gelukkig, dat de tamboers van de padvinders in verband met de PAFAFA wat reuring in de stad brachten en Soli Deo Gloria des avonds nog een muzikale rondgang maakte; anders was het helemaal stilletjes geweest. Het concert-in de Grote Kerk, dat ruim duizend bezoekers trok, was het enige, dat een officieel tintje aan de bevrijdingsdag gaf. Het con cert werd o.m. bijgewoond door de H.E. Deken J. Jacobs en Z.E. Heef Pastoor Binkhorst; ook het Oranje- Comité gaf in grote getale acte de présence. In de verschillende café's en de dancings heerste des avonds een feestelijke stemming; in de vroege avonduren was hét op straat matig druk. Voor het volgend jaar hopen wij op een meer waardige en algemene feestviering. lijk wonder had gewrocht. En zo begon een traditie, die door de on gunst der tijden jegens het katholi cisme, werd onderbroken, doch die in 1917, aangepast aan tijd en om standigheden, werd hersteld. De Omgang Thans trekt ter ere van het H. Bloed geen feestelijke abundante processie door Alkmaar's straten, maar een stoet ernstig zwijgende mannen gaat in stille ommegang door de nachtelijke stad. De praal en de pracht van vroe ger werden soberheid en eerbiedige ernst, maar het hart behield zijn feestelijkheid en het gemoed bleef overvloeien van godsliefde en offer vaardigheid. Aanstaande Zondag zal het in nachtelijk Alkmaar weer stille om gang zijn. De mannen van Alkmaar en omgeving zullen de aloude weg gaan, langs de relikwie van het H. Bloed, met hun vreugde, die om dankbaarheid vraagt; met hun leed, dat om troost roept; met hun vra gen, die op een antwoord wachten; met hun berouw, d#t een offer vergt. Mannen van Alkmaar en daarom trent, tóónt uw dankbaarheid, laat u troosten, vraagt om een antwoord, wéést van goede wil en neemt deel aan dit feest, dat zozeer uw man nelijkheid moet aanspreken mét zijn zwijgzame soberheid en .zijn ernsti ge eenvoud, In het jaar 1519 namen aan dé processie deel het vissers- gilde, het kleermakersgilde, het lakenkopersgilde, het smidsgilde, het scheepmakersgilde, het kra- mersgilde, het schippersgilde, het weversgilde, het mblenaarsgilde, het tappersgilde en het schutters gilde. Zij waren één in de herden king van Gods wonder in hun stad. Zullen wij na Zondag mogen schrij ven dat. ook in 1949, alle Alkmaarse gilden ter stille omgang gekomen waren? Ambachtslieden, artsen en advocaten, kooplieden, kunstenaars en de katholieke Alkmaarse solda ten? De tijden zijn er naar. Oorlogs dreiging en onzekerheid, onder drukten en martelaren vragen om een vurig gebed, om een offervaar dige daad. Mannen van Alkmaar en daaromtrent, gij wordt verwacht. Met voldoening kunnen we con stateren. dat de gelegenheids-con certen in onze stad. wat kwaliteil van programma betreft, steeds voor uitgaan. Met vreugde hebben we ook deze avond weer geluisterd naar het vele goeds en zelfs uitmuntends, wat we te horen kregen. Nadat alle aanwezigen ..Hollands Vlag" van Wierts hadden gezongen, werd het concert-programma geopend door hét Mannenkoor „Orpheus" o.l.v. Joep Schreurs. In een viertal num mers viel uitstekende koorzang te constateren,» vóoral in „Locus Iste" van A. Bruckner dit was een noviteit. Nico Akkerman's koorklassen, aan de vleugel begeleid door Piet Tabak, zongen zeer verdienstelijk een aantal eenvoudige liedjes. „Heer Jesus heeft een Hofken" werd wel bijzonder goed gezongen. Ter afwisseling zong de bas P. Dalenbêrg o.m. enkele liederen uit Valerius „Gedenck-Clanck. Hiermede had hij het zich wel wat gemakke lijk gemaakt; de organist P. Kist begeleidde hem goed, maar soms iets te sterk. De zanger had in zijn voordracht wat meer tegenstelling kunnen brengen. Toen kwam het frappante slot van het concert met de R.K. Alkmaarse Kerkkoren onder leiding van de heer C. Hof. Wat men hier in enkele weken repeteren heeft weten te be reiken, verdient de hoogste lof. Ook de keuze van de te zingen stukken had moeilijk beter kunnen zijn. „Eram quasi Agnus" van Pales- trina klonk zeer homogeen en uit stekend wat klankverhouding be trof. Met ,.Te Deum Laudamus" van Jan Nieland werd een moderner geluid uit het rijke repertoire van de kerkmuziek gehoord. Men heeft dit lange werk zéér mooi gezongen. De dirigent wist zijn intentie's goed te realiseren. Hoe wel G. Kiebert de begeleiding op het klavier zeer goed speelde, mis ten wij toch wel de oorspronkelijke orgelbegeleiding, welke de zang nog schoner accentueert. De uitstekende indrukken, welke de R.K. Kerkkoren hebben achter gelaten, zal velen doen verlangen dit ensemble meer te horen. We hopen, dat samenwerking van deze koren permanent mag zijn en ons in de toekomst nog veel schone zang zal doen genieten. Dit geslaagde concert werd beslo ten met het Wilhelmus, gezongen door alle luisteraars. W. Schreurs. DE „PAFAFA" GEOPEND ALKMAAR. Gisterenmiddag om drie uur, werd de padvinders fancy-fair „Pafafa" feestelijk ge opend. Wij zijn dan ook door de versierde stad naar de Zander- sloot getrokken, waar de „Pafafa" zijn tentjes had opgeslagen op het terrein van het troepenhuis. Wij hebben er d.e verschillende attrac ties eens bekeken. De padvinders hadden over gebrek aan belang stelling niet te klagen; het was er razend druk die eerste middag. Wij hebben gegokt op het vrolijke rad, gehengeld naar een fles limo nade, we zijn er op een gammele fiets aan het ringsteken geweest, en wat hebben wij er al niet ge daan? We zagen er een paar Ti- bethanen uit een land dat 10.000 jaar onder water lag, die zich voedden met tabak en die zich ge specialiseerd hadden in het scher men en zwaarddansen. Enfin, u moet het zelf maar eens gaan zien. Toen wij bij de charmante waar zegster om het hoekje gekeken hadden en haar knipoogje ons een gelukkige toekomst had voor speld, hebben wij ons door het sandwichmannetje laten overha len in het restaurant pannekoeken te gaan eten, en wij hebben er geen spijt van gehad. Heus. het is er alleraardigst en er is een rij wielstalling ook. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie' Op dat recht geschiede, 14 j.; Cinema Americain, The Bishop's Wife, 18 jaar; Vic toria: Een affaire in Afrika, 18 jaar, (voorbehouden!; A.B.T.: Captain America II, 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telefoon 3916, BEGIN VAN BRAND ALKMAAR. Des middags om kwart voor drie ontstond op de Bevrijdingsdag een begin van brand ten huize van Th. S. in de Eerste Oosterstraat te Alkmaar. Het brandje werd veroorzaakt doordat een jongetje met een te grote hoeveelheid petroleum de kachel aanmaakte. Een kranig jong meisje alarmeerde de brand weer, die met twee wagens uit ruikte. Doch vóór de komst van politie en brandweer, was het brandje reeds door enkele in de buurt wonende brandweerlieden geblust. AANRIJDING ALKMAAR Gistermiddag om kwart voor zes kwam, op het kruispunt bij de Grote Kerk, een uit de Choorstraat komende vrachtauto van de groenten- en fruitgrossicr K. te Alkmaar, in aanrijding met de uit de St. Lau- rensstraat aanfietsende recher cheur van politie G. Tegen de chauffeur, die op dit kruispunt achter de rechercheur om had moeten rijden en die waarschijn lijk wel wat hard reed, werd pro- ccs-verBaal opgemaakt, waarna de verkeerspolitie de remmen van de vrachtauto controleerde. De re chercheur kwam er goed af en de schade aan zijn fiets viel nogal mee. VOOR HET PAARDJE ALKMAAR Men is het woon wagenpaardje nog niet vergeten, wij ontvingen gister circa f 20. waarvan f 4.50 van het winkelper soneel van de Fa. Briiggeman, Wie volgt? INGEKOMEN PERSONEN (Over April) ALKMAAR. M. N. de Boer N.H., dbd. van Langedijk naar Pr. Julianalaan 14; G. de Jong met zus en 2 broers, N.H., z. ber., van Naarden naar Baansingel 44; J. Hof, R.K., dbd., van Egmond Bin nen naar Tuinstraat 22; R. v. 't Hof, R.K., winkelbediende, van Heiloo naar Staringstr. 6; E. Mar tin, geen, wnd. griffier Arr. Recht bank te Den Haag, van Leiden naar Staringstraat 2; J. v. d, Schoot, N.H. h.i.d.h., van Amster dam naar v. d. Woudestraat 7; G. J. M. Sonnevelt, R.K., z. ber., van Haarlem naar Nieuwesloot 83; N. P. Timmerman, N.H. kantoorbed., van Schermerhorn naar v. d. Lijn- str. 12 E. Wagenaar, Ger.K., z. ber. van Tietjesksteradeel naar Akers laan 27; J. Essen, N.H., z. ber. van Qudorp naar Pr. Julianalaan 14; C. M. Kaandorp, dbd.,. R.K., van Graft naar Laat 142; A. de Boer, wed. H. Ringersma, Ger.K., van Zwijndrecht naar Houtweg 19; A. A D. Couwenhoven, z.ber., N.H., van Zaandam naar Pr. Juliana laan 14. VERTROKKEN PERSONEN (Over April) ALKMAAR. Wed. Herman Bastiaan, geb. van Vliet en doch ter, N.H., van Westerweg 67 naar Zeist; K. J. Jimmink, mach. koop vaardij, N.H., van Tesselschade- straat 8bis naar Curasao; J. v. d. Ploeg, kruideniersbed., geen, van Ranonkelstraat 25 naar Ooststel- lingwerf; Th. G. B. Koehorst, R.K. van Nieuwlandersingel 41 naar Utrecht; C. J. Kieft, verzekerings agent, R.K. en gezin, van Fr. Hals straat 11 naar A'dam; M. M. v. Dijk, wed. Biersteker, Ger.K. van Ritsevoort 16 naar Den Helder; A. R. H. Smit, l.l.verpl., N.H., van Pr. Julianalaan 14 naar Gronin gen; A. M. Albers, dienstbode, N.H., van Koorstr. 15 naar Rhe- nen; J. Oudhuis, R.K., kantoorbed. van Schermer weg 120 naar Ver. Staten; E. J. Rokker, electriciën, R.K., van Baanstraat 14 naar Ze venaar; A. H. L. Rusche, sehr. bel., N H., van Leeuwenbekstr. 3 naar Bergen; P. Morsch, winkelbed., R.K., van Lindenlaan 83 naar Ber gen (N.H.); K. Bravenboer-Bropk- huis en k., N.H., van Em. de Wit- testr. 10 naar Uithoorn; P. G Loevens en echtgen., geen, elec triciën, van Houthavenstr. 2 naar Canada; Th. Hoekstra, dienstbode, geen, van Langestr. 4 naar Koe dijk; M. Visser, l.l.verpl., OBC, van Wilhelminalaan 11 naar Eg- mond aan Zee; P. J. Liefting, rij wielhersteller, R.K., van Ooster- kolkstr. 29 naar Soerabaja; S. J. Ruiter en gez., R.K., ambt. Ind. Gouv., van Costerstraat 10 naar Batavia; P. Stet-Kuilboer en k., R.K., van Baansingel 37b naar In donesië; K. Stins en gez., N.H., kleermaker, van Fr. Halsstraat 21 naar Schoorl; J. H. v. Zanten, z. ber., R.K. van Dr. Schaepmankade naar Oirschot; G. Salvi, graniet werker, R.K., van Oudorperdijkje naar Italië; Th. Tesselaar, z. ber., R.K., van Tienewal 1 naar A'dam; M. Peeters, z. ber., R.K., van K. van 't Veerstr. 10 naar Beverwijk; H. Blceker-Bosch en k., R.K., van Landstraat 77 naar Indonesië; wed. Bak-Hes, geen, van Gashouderstr. 20 naar Amersfoort; J. Verschoor, betonwerker, N.H., van Landstr. 70 naar Zaandam; G. de Vries- v. d. Beidt, N.H., van Bergerweg 142 naar Broek in Waterland; G. C. Gootjes-Hoyting, Ger.K., van Macl. Pontstr. 4 naar Emmeloord; H. Struving, techn. employé, geen, en echtgen., N.H„ van Limmer- hoek 2 naar Andijk; J. Uitvlugt, geb. Beekman, ged. chr., van Over- diestr 38 naar Haarlem; M. Meijer- hof, L.d.H.., van Limmdrhoek 40a naar Gouda; A. M. Roos, z. ber., R.K., van Langestr. 19 naar Am sterdam; J. G. M. Riemslag, fi- liaalbeh., R.K., van Langestr. 19 naar Amsterdam; Wed. G. de Jong-Zuiker. R.K., van Schermer- weg 8 naar Limmen; G. G. S. Hoo ning en gez., koopman, R.K. en geen, van Kenn.straatweg 34 naar Egmond a. Zee; E. A. A. van Mas- trigt, brood-én bankétb., en gezin, R.K. van v. d. WöUdestr. 39, naar Zijpe. ALKMAAR. De tentoonstelling Kunstenaars Centrum Bergen in het Stedelijk Museum, Breedstraat, al hier, is op Zaterdagmiddag en Zon dagmiddag a.s. van Z—5 uur voor de laatste malen geopend. Wij raden u aan om van deze laatste gelegenheid, om deze veelbe sproken tentoonstelling te gaan zien, gebruik te maken. Deze expositie heeft nog al veel stof doen opwaaien en dit moge velen uitlokken, om er eens heen te trekken en zich onbevooroordeeld een eigen mening te vormen. Ieder beschaafd Nederlander voelt het als zijn plicht van tijd tot tijd naar de Musea te trekken, waar onze grote meesters uit vroeger eeuwen zijn te bezichtigen. Maar wij hebben ook de plicht belangstelling te tonen voor het werk van de levende ge neratie van kunstenaars. Niet omdat hun werken alle meesterstukken zijn, maar wel omdat zij ons iets zeggen van wat er leeft en groeit'in onze eigen tijd. En welk beschaafd mens heeft daarvoor geen belang stelling.? Door deze tentoonstelling te be zoeken toont men zijn voluit mede leven met de eigentijdse cultuur en helpt men bovendien daadwerkelijk mee aan het streven om de heden daagse kunst nader tot het volk en weer midden in het leven te bren gen, ZANCKLASSEN JOHAN KUIPER De lessen van de zangklassen zul len a.s. Zaterdagmiddag weer be ginnen. De lessen worden gegeven op de bovenzaal van café de Graanhandel" aan het Luttik Oudorp bij de Korenbeurs. Meisjes van 7 tot en met 10 jaar komen kwart voor 3. Meisjes ouder dan 10 jaar komen kwart voor 2. Nieuwe leerlingen kunnen zich a.s. Zaterdagmiddag opgeven. Naast de stemvorming, gehoor- en trefoefeningen zal 'n nieuwe kin deroperette in studie worden ge nomen, Men leze de advertentie in dit nummer. KLAVERJASWEDSTRIJD ten bate van de T.B.C. Vereniging „Zonnestraal" op Woensdag 11 Mei a.s. in Hotel London. (Schitterende prijzen): Elf Mei dat is de datum, Klaverjassers denkt daaraan, Want die dag moet in het teken Van de „Zonnestraal" Wedstrijd Niemand mag er dus ontbreken, Die maar even kaarten kan, Mag beslist niet langer dralen Dus hij meldt zich even an. (Aan) 't. Kai; U drie kwart guiden kosten, Ach dat doet u heus geen zeer, 'k Heb onlangs eens horen fluist'ren Pieter Lieftinck vraagt ons meer. Driekwart gülden op de Elfde, Nou die brengt .gij heel spontaan, 't Is de „Sterken" voor de „Zwakken", Dat moet ons voor ogen staan. Jan Mens, Alkmaar De aanmelding om aan b.s, wed strijd deel te. nemen is opengesteld tot en met Woensdag 11 Mei 19 uur 45, in Hotel London. DE WINKELS IN DE MIDDAGUREN De Contact Commissie voor de Middenstand heeft zich na over leg met de voltallige besturen van de drie plaatselijke Middenstands bonden tot de Alkmaarse winke liers gericht met een circulaire, waarin zij de winkeliers in over weging geeft met ingang van 6 Mei hun winkels de gehele dag onafge broken open te stellen, zulks in te genstelling met de 'gebruikelijke winkelsluiting tussen 12.30 en 14 uur. Het was n.l. gebleken, dat bezoe kers uit de omgeving en vooral toe risten op Vrijdag teleurgesteld wer den, doordat de winkels in de mid daguren gesloten zijn. Van wihke- lierszijde beklaagde meh er zich tegenover ons over, dat de besturen in dezen een advies gegeven neb ben, zonder vóóraf de mening der leden hierover te peilen. Tal -van winkeliers zouden voor deze open stelling der winkels in de middag uren niets voelen, terwijl er oolj van personeelszijde bezwaren wor den aangevoerd. Het komt ons voor, dat wanneer deze materie niet van hogerhand bindend wordt voorgeschreven, er van een vrijwillige openstelling der winkels in de middaguren niets te recht komt. ONS FEEST VAN DE ARBEID. ALKMAAR. Evenals de twee voorgaande jaren zullen de leden van de Katholieke Standsorganisa ties dit jaar op hun wijze het feest Van de Arbeid vieren. Zondag 29 Mei a.s. zal onder de H. Missen in de drie parochiekerken gepreekt worden over de betekenis van de arbeid en de taak der sociale organisaties. Het plechtig Lof. waaronder de zegening der werktuigen zal dit jaar in de St. Josephkerk worden ge houden, voorafgegaan door een op- toóht door het Nassaukwartier. De werktuigen, kunnen daags tevoren reeds in het gymnastieklokaal aan de Koornlaan worden gebracht. De Z. E. Heet Pastoor Drost van Schoon zal de feestpredikatie hou den. TENTOONSTELLING DOORWERK ALKMAAR. De schildersvere niging „Doorwerken" alhier houdt van 14 tot en met 22 Mei a.s. een tentoonstelling van het werk harer leden in het atelier der vereniging, Geest, hoek Kanisstraat. Maandoverzicht Nutsspaarbank In de loop der maand April werd op de spaarbankboekjes ingelegd f261.774,47; terugbetaald f339.766.56, alzo minder ingelegd dan terugbe taald f77.992,09. Het aantal in April uitgegeven boekjes bedraagt 147. Ingetrokken werden 92 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 26935. Onder de in April uitgegeven boekjes zijn begrepen 29 boekjes voor pasgeborenen, waarop de Spaarbank een eerste inleg van fl. plaatst. De lediging in de loop der maand April van 436 spaarbusjes leverde een bedrag van f 7480,50 aan kleine besparingen op. Het aantal in om loop zijnde busjes bedraagt thans 4822. In de namiddag van de Nat. Feestdag werden op het Sportpark de School-eindwedstrijden der R.K. Scholen gehouden. Dat was de dag, waarnaar de jeugd reeds dagen lang te voren met verlangen had uitgezien. Al ontbrak dan 't zonnetje, voor voet bal was het uitstekend weer. De belangstelling was groot, zowel van verschillende autoriteiten als van zelfsprekend van de jeugd. De wed strijden zelve hadden een vlot ver loop en er waren verschillende spannende ontmoetingen bij. Willibrordus II won ook dit jaar de eindstrijd en legde voor de derde maal beslag op de beker, welke thans definitief in het bezit komt van de St. Willibrordusschool. Verder viel op de grote neder laag van U.L.O. III te de verliezers- finale tegen Beverwijk II, De slotwedstrijd U.L.O. 1Ly ceum I onder de uitstekende lei ding van de heer P. v. d. Aakster, was er een van uitstekend gehalte, Reeds voor de rust was U.L O. meer in de aanval, maar door het te korte spel van haar voorhoede en het goede werk van de Lyceum verdediging bleef tot de rust de stand blank. Na de pauze leek het er eerst op. dat doelpunten zouden uitblijven maar bij een goede aanval van U.L.O. was een hoog schot onder de, lat de Lyceum-do'elman te machtigi' Wel deed Lyceum pogingen de achterstand in te lopen, maar zon der succes. Tegen het einde een aardige combinatie van de U.L.O.- rechtervleugel, welke met een mooi doelpunt werd bekroond. Zo won U.L.O. met 20 en niet onverdiend! Na afloop was eerst het woord aan Br. Alexius, die allereerst een woord van dank bracht aan de HoogEerw. Heer Deken Jacobs, Z. E. Heer Pastoor Benkhorst, de inspecteur en oud-inspecteur van het L.O.. de heren Vernooij en Dun, de sportconsulent, de heer v. Dru- nen, de hoofden der scholen en be trok allen in zijn dankwoord, die hadden medegewerkt deze wed strijden te doen slagen. De wedstrijden mochten weer uit stekend geslaagd genoemd worden Er zijn nog een paar scholen, die nog niet deelnemen aan de wed strijden, maar Br. Alexius sprak de hoop uit, dat het volgend jaar ook deze van de partij zouden zijn. Met een woord van erkentelijkheid aan het Gemeentebestuur, de directie van 't Sportpark, scheidsrechters en de heer v. d. Schilden van het Rode Kruis, gaf spr. het woord aan de H. E. Heer Deken, die zich gaarne bereid had verklaard de prijzen uit te reiken. Z, E. ver klaarde graag gekomen te zijn op. deze Sportmiddag, omdat spr. gaar ne ziet, dat de jongens aan sport doen. In 't bijzonder op school en vanzelfsprekend in Kath. verband. Spr. houdt van flinke jongens, jon gens waar pit in zit. Maar, zeide spr.. houdt er reke ning mede, dat sport alleen een middel is tot karaktervorming en tot het aankweken van zelfbeheer sing. Daarna reikte de H. E. Deken de prijzen, bestaande uit bekers, tak ken, medailles en diploma's aan de winnagrs uit. Voor ieder had Z. E een woord van lof of bemoediging. Daarmede was weer een belang rijk stuk werk voor de commissie 'voor de school-wedstrijden achter de rug. Er is veel werk gedaan door deze commissie en zijn ijve rige secretaris, maar zij kan daarop met genoegen terug zien. De jeugd heeft weer zijn wed strijden gehad, wedstrijden waar over nog lang zal worden nage praat. De uitslagen waren:' VGLO 1Heiloo 1 (v'erl. fin.) 42 Bavo IIWillibrordus II 13 ULO IILyceum II 2—4 Hoorn IBeverwijk III 20 Beverwijk IIUlo III 80 Ulo ILyceum I 20 BLO IEgmond II 10 Adelbertus ISchoorl I 25 HERDENKING VERZET EN BEVRIJDING BURGERBRUG Woensdagmid dag heeft de schooljeugd van Bur- gerbrug en Petten de „bevrijding" herdacht in de zaal van Café C. Schrieken aan de Burgervlotbrug. Alleen het volkslied herinnerde aan het doel van deze samenkomst. Komische films vulden verder de middag. Een tractatie completeerde het „geval". 's Avonds tegen half acht begon de stille tocht naar het verzetsmo- miment aan de Zijpersluis. Enkele honderden mensen uit alle delen van de gemeente waren ter plaatse. In alle stilte werd er een viertal bloemstukken aan de ,voet van het monument gelegd. Daarna had er in de prot. kerk te St. Maartensbrug een herdenkingssamenkomst plaats. Te voren was er in de parochie kerk van O. L. Vrouw Geboórte een herdenkingslof gehouden. VECHTENDE LOGMENTBEWONER ALKMAAR. Woensdagavond werd politie-assistentie ingeroepen voor een vechtpartij in de St. An- nastraat tussen twee bewoners van een logement in de Keizerstraat. De een had de ander bewusteloos geslagen, de dader is door de politie gearresteerd. AANRIJDING ALKMAAR. Verleden Zondag middag reed er een wielrijder op de Kennemerstraatweg in de richr ting Heiloo. Voor hem stopte een auto, waarvan het portier geopend werd door een dame, die niet op het verkeer had gelet. De wielrij der kwam te vallen. Het ongeval liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, doch later moest de wiel rijder zich onder doktersbehande ling' stellen. Hij bleek een spierver- wonding te hebben opgelopen en zal rust moeten houden. Proces verbaal zal worden opgemaakt. IN DE OLIE ALKMAAR. In de nacht van Dondag op Vrqdag werd wegens openbare dronkenschap een man aangehouden, die in 't opsporings blad gesignaleerd bleek te staan. ALKMAAR. Geboren: Petrus C. z. van C. Th. Zuurbier en C. Roet; Anja, d. van H. P. Jacobi en A. M. Anmulder; Rudolf, M. z. van C. Thoes en C. M. Bruin; Gerardus A. J. z. van W. B. de Haas en Th. van den Broek; Mary, B. C. d. van G. Pranger en B. J. Duyneveld. Ondertrouwd: Gustaaf P. Schou ten, 21 j. en Geertruida J. Steen- huis, 20 jaar. Rijwieldief gepakt. ALKMAAR. Zaterdag is door de Kon. Marechaussée te Maastricht aangehouden een man, die op 9 Apr. bij de St. Josephkerk een damesrij wiel had weggenomen en daarop sindsdien door Nederland en België had rondgereden, in die tussentijd had hij zich nog aan verschillende diefstallen schuldig gemaakt. Hij is op transport gesteld naar Alkmaar. HERDENKING GEVALLENEN. SCHOORL. Woensdagmorgen, elf uur, legde het gemeentebestuur, van Schoorl een krans aan de voet van het gedenkteken te Zijpersluis. Alle schoolkinderen uit de ge meente en vele belangstellenden, w.o. de Zeer Eerw. Heer Pastoor Drost en de gem. raadsleden, had den zich bij het monument opge steld. Nadat de burgemeester de krans had neergelegd en een kort woord had gesproken, zongen de kinderen het Wilhelmus en defileer den langs het monument, tegelijk een bloemenhulde brengend. Waarmee deze korte plechtigheid ten einde was. WONINGCOMMISSIE HEERHUGOWAARD. De leden van de woningcommissie worden de laatste tijd vele malen bezocht door mensen, die de bemiddeling komen vragen van één der leden van die commissie. Ons werd verzocht mede te delen dat de woningcommissie in Heerhugowaard voor eventuele woninggevallen niet voor het publiek te spreken is. Men kan zich schrif telijk tot die instantie wenden p.a. Gemeentehuis. ZILVEREN JUBILé-MEDAILLE HEERHUGOWAARP.-ZUID. Onze plaatsgenoot N. Kruyer, de bekende veehandelaar, behaalde Vrijdag j.l. op de jubilé-veemarkt te Leeuwarden, welke 75 j^ar bestond, de zilveren jubilé-medallle. Deze medaille was geschonken door de gemeente Leeuwarden voor het bes te slachtpaard. Onder toepasselijke woorden werd de medaille door de Burgemeester van Leeuwarden aan de heer Kruyer uitgereikt. Naar wij vernemen werd dit paard aangekocht door slager Leegwater te Den Helder. RKVV HUGO-BOYS. HEERHUGOWAARD—NRD. Het programma voor Zaterdag Mei a.s. luidt als volgt: 4 uur Rei gerBoys I-»-Hugo Boys II. De wedstrijd zal gespeeld worden op het SVW-terrein. Geleider C. J. Plak. Opstelling: doel. P. Beers, achter: J. Hoek en C. Doodeman, midden: J. Bos, W. Oudeman, R. Deken, voor: P. de Goede, F. de Wit, J. Feenstra, D. Smit, Fl'. Groot. Res. B. Molenaar. Spelers die ver hindert zijn geven het zo spoedig mogelijk op bij A. Plak, secr. der elftalcommissie. Programma voor Zondag 8 Mei: DWB IHugo-Boys I 2.30 uur. DWB Jun.—Hugo-Boys Jun. 1.15. HB adsp. ALSVV Adsp. A 1.15. HB adsp. B.LSVV Adsp, B 12 u. Voor Hugo-Boys III zal nog nader een wedstrijd vastgesteld worden. We hopen op sportieve wedstrij den en gunstige uitslagen. VERGADERING V.V.V. TE EGMOND BINNEN Donderdag 28 April 1949 verga derde de V.V.V. in café Swai't. Op deze vergadering werd besloten tot het laten drukken van reclame folders van Egmond-Binnen. Alle namen van verhuurders van zomer huisjes en pensionhouders voor va- cantiegangers, van Egmond-Binnen zullen op deze folders gratis ver meld worden. Zij, die een advertentie op deze folders wensen te plaatsen, kunnen zich hiervoor opgeven aan *t plaat selijk bureau van de V.V.V. EEN MISSIONARIS KOMT THUIS Thuiskomst van de Zeereerw. Pater van de Reep EGMOND BINNEN. Na een verblijf van ongeveer 10 jaren in 't verre China, is de Zeereerw. Pater van de Reep behouden thuis geko men. De Fanfare „Eensgezindheid" heeft aan zijn terugkeer een feeste lijk tintje gegeven, terwijl de bur gemeester en de weleerw. heer ka pelaan als vertegenwoordigers van de burgerij en de parochianen hem een hartelijk welkom toewensten. Langs deze weg wensen wij hem ook een prettige vacantie toe. na deze jaren van harde missie-arbeid als pionier en voortrekker in het Rijk van Christus. NATIONALE HERDENKINGSAVOND DE RIJP. Ter herdenking van de strijders welke tijdens de oorlog zijn gesneuveld, werd Woensdag avond door een groot aantal inge zetenen van Graft en de Rijp, op indrukwekkende wijze een bezoek gebracht aan het R. K. Kerkhof, waar de op 6 Februari gesneuvelde verzetstrijders' zijn begraven. Voorafgegaan door de familie leden, werd precies 10 min. yoor acht; vanaf het Raadhuis door een 30 tal personen, in alle stilte de tocht naar het R. K. Kerkhof aan gevangen. Een groot aantal perso nen, die zich bij de R. K. Kerk had den opgesteld, sloten zich aan om vervolgens een bezoek te brengen aan het graf. Precies 8 uur werd 2 minuten volkomen stilte in acht genomen, waarna dhr. Sieswerda door 't leg gen van bloemen op het graf, onze jongens namens allen hulde bracht, voor het door hen gebrachte grote offer. Na deze eenvoudige en stille hul de, waarbij allen onze jongens Wil lem Woestenbürg en Lou. Beumer die op 6 Februari 1945 zijn gevallen na getracht te hebben, de beman ning van een in brand geschoten vliegtuig in veiligheid te brengen, hetzij door een stil gebed of een WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. AANHOUDEND VRIJ KOUD Koude nacht met weinig wind, afnemende bewolking en enkele verspreid optre dende buien. Morgen geleide, lijk toenemende ^bewolking en aanvankelijk droog weer, maar later in de westelijke provincies hier en daar enige regen. Zwakke tot matige westelijke wind en overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. GEEN AUDIËNTIE Z.H. Exc. dé Bisschop van Haar lem zal Woensdag 11 Mei geen audiëntie verlenen. ALKMAAR: Harmonie: Opdat recht geschiede, 14 jaar (13.)Victoria: Een affaire in Afrika. Volw. (C. 2); Cinema Americain: The Bishop's wife, 18 jaar (C. 1); A.B.T.: Cap tain America, 18 jaar (C. 1). HOORN: Winston: Een koninkrijk voor een huis, alle leeftijden (A.);' Victoria: De fatale stem, 18 jaar (C. 1). SCHAGEN: Royal: Met muziek door het leven, alle leeft. (A.). ENKHUIZEN: Munt: Een kind klaagt aan, volw. (C. 2). The Kid from Spain, ontoelaat baar (D.). DEN HELDER: Tivoli; Vrouwen in de nacht, ontoelaatbaar (D.) Achter de wolken, 14 jaar (B.) De Koningin van het sprokenrijk, 14 jaar (B.); Witte: De ellendigen, 14 jaar (B.); Anna Karenina, volwassenen (C. 2). Als een waar geschenk van God werd het kind aanvaard, dat zoveel geluk en blijheid kwam, brengen, en nu gaat de jonge moeder Hem openlijk haar dank betuigen. Zij gaat haar kerkgang doen, zoals wij zeggen. Wat is dat een mooi gebruik! Een vrouw werd moeder. Zij is het zich bewust, dat deze zegen haar van boven geschonken werd en dat God het kind, dat het hare is. ook tot het Zijne heeft willen ma ken door het H. Doopsel. Dank baarheid vervult nu haar hart. Zij zal nu door de priester de kerk worden binnengeleid en over haar zal de zegening wor den uitgesproken. Zij zal mis schien op deze Mei-morgen 'neerknielen voor het beeld van haar die evenals zij moe der is en die dat ook heeft wil len zijn van haar kindje. Wat is het moederschap in de ogen der kerk heerlijk en schoon! MARCUS. Overleden: Petrus J. Bakkum, 52 overweging herdachten, werd deze jaar, geh. mét E. B. C. Keysper. tocht ontbonden. LAAG MISDRIJF DE RIJP. Woensdag ontdekte njen in de R. K. Kerk, dat een tot nu toe onbekend gebleven persoon een bezoek heeft gebracht aan de Kerk en zich meester had gemaakt van de inhoud van enkele geldkis ten, waarin de collecte-zakjes wor den geleegd t.b.v. de armen en on derhoud van de Kerk, ook werden enkele offerblokken gelicht, die zich aan de pilaren achter in de Kerk bevinden. De oplichter is buitengewoon brutaal te werk gegaan. De kisten 'die in de sacristie stonden, naast het altaar werden achter in de kerk gebracht, bij het doopvont en zijn daar opengebroken. Ongeveer 11 uur bevond zich een vreemdeling in de kerk ,die de juist in de kerk komende, nog geheel vreemd zijnde assist. Pater Straat hof met 'n vraag naar 'n zogenaam de verloren rozenkrans, naar de pastorie wist te krijgen, was later spoorloos verdwenen, daarna ont dekte men' de inbraak. Datum gemeenteraads verkiezing OUDORP. Als datum voor dé verkiezing van de leden van de raad der gemeente Oudorp, is vastgesteld Woensdag 22 Juni. Herdenking van de gevallenen EGMOND AAN ZEE. Onder klokgelui trok te ongeveer kwart voor acht Woensdagavond een stil le stoet door Egmonds straten In de richting van het Monument voor de gevallenen, aan de ingang van de begraafplaats. Na twee minuten stilte in acht genomen te hebben sprak de voor zitter van het comité, pastoor J. A. J. van Zanten, enkele woorden, waarin hij o.a. herinnerde aan het feit, dat deze plechtigheid nu voor de vierde maal gehouden werd. Eg mond heeft ook zijn offer gebracht in de strijd voor de vrijheid. Spre ker eindigde „met een verzoek aan de omwonenden om toe te zien, dat k'.eJne kinderen dit stukje grond, waarop het monument staat, niet betreden maar als een heiligdom beschouwen. Vervolgens werden nog bloemen gelegd op het graf van de omge komen Engelse vliegenier. Hier werd ook, evenals aan de voet van het monument namens de gehele bevolking door het comité een bloemstuk gelegd. AVENHORN, 5 Mei. 6250 kg eigenheimers 3.604.40, 5200 kg uien gewone maat 6.90—7.40, drielingen 3.20—3.40, .32700 kg bieten I 6, id II 4.50, id III 3, 18700 kg witlof I 38— 46, id II 27—38. GROOTEBROEK, 5 Mei. 2500 kg aardappelen, bevelanders 4 4.70, bl. eigenheimers 3.30, veevoer 3. 1200 kg witlof I 32—41, id II 16—30, id III 10—17. OBDAM 4 MEI 17800 kg Witlof I 32.-41.' witlof II 27.-34.—; witlof III 13.— 22.—; witlof IV 13.—24.—750 kg uien 7.8.40; 1000 kg prei, 4 ALKMAAR, 6 Mei. Aanvoêr 42.000 kg. kaas: 2 stapels boerenkaas f79.50; 14 stapels fabriekskaas f 80.00 per 50 kg. Handel vlug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2