Dertien winkelmeisjes te Glasgow bij warenhuisbrand omgekomen Israël wil Jeruzalem niet internationaliseren Ontroerende plechtigheid op de Canadese graven Rumoerige vergadering RADIO UIT HET RIJK VAN DE MODE nieuwe Staten van Curacao DETECTIVE Vrijdag 6 Mei 1949 PAC. 3 ILMKEURING richten Naar wij vernemen Herdenking in de Nieuwe Kerk De slachthuis-zaak te Haarlem Kinderen leggen bloemen op ieder graf Oppositie tegen College van Alg. Bestuur Tribune moest worden ontruimd Canadese stakers blokkeren stad Twentse arbeiders legden werk neer tegen wil en dank ERWACHTINC door het K.N.M.I te g van Vrijdagavond /ond. UDEND VRIJ KOUD nacht met weinig tnemende bewolking Ie verspreid optre- uien. Morgen geleide- :nemcnde -.bewolking ankelijk droog weer, ter in de westelijke :s hier en daar enige Zwakke tot matige ;e wind en overdag ere temperaturen dan AUDIËNTIE Bisschop van Haar- isdag 11 Mei geen inen. 'armonie: Opdat recht jaar (B.); Victoria: Afrika, volw. (C. 2); iricain: The Bishop's (C. 1); A.B.T.: Cap- 18 jaar (C. 1). iton: Een koninkrijk s, alle leeftijden (A.) fatale stem, 18 jaar ioyal: Met muziek en, alle leeft. (A.). Munt: Een kind olw. (C. 2). n Spain, ontoelaat- Tivoli: Vrouwen in ontoelaatbaar (D.) 'olken, 14 jaar (B.) van het sprokenrijk, Witte: De ellendigen, Anna Karenina, (C. 2). iar geschenk van ;t kind aanvaard, eluk en blijheid in, en nu gaat de '.r Hem openlijk etuigen. Zij gaat \g doen, zoals wij is dat een mooi n vrouw werd s het zich bewust, n haar van boven verd en dat God het hare is. ook heeft willen ma- i. Doopsel. Dank- >ult nu haar hart. or de priester de binnengeleid en de zegening wor- ken. Zij zal mis- eze Mei-morgen voor het beeld evenals zij moe- lat ook heeft wit haar kindje. Wat schap in de ogen ■rlijk en schoon! MARCUS. MISDRIJF Woensdag ontdekte Kerk, dat een tot 1 gebleven persoon :t gebracht aan de lester had gemaakt ian enkele geldkis- :ollecte-zakjes wor- 7. de armen en on- Kerk, ook werden kken gelicht, die aren achter in de is buitengewoon gegaan. De kisten itie stonden, naast den achter in de >ij het doopvont en broken. ur bevond zich een e kerk ,die de juist nende, nog geheel isist. Pater Straat naar 'n zogenaam- ■nkrans, naar de krijgen, was later nen, daarna ont- ibraak. neenteraads- iezing Als datum voor de de leden van de eente Oudorp, is nsdag 22 Juni. n de gevallenen N ZEE. Onder e ongeveer kwart dagavond een stil- :monds straten in et Monument voor in de ingang van ten stilte in acht en sprak de voor- omité, pastoor J, enkele woorden, erinnerde aan het chtigheid nu voor ihouden werd. Eg- iijn offer gebracht de vrijheid. Spre- een verzoek aan m toe te zien, dat dit stukje grond, Jment staat, niet Is een heiligdom den nog bloemen af van de omge- vliegenier. Hier aan de voet van tmens de gehele het comité een Mei. 8250 kg -4.40. 5200 kg uien 17.40, drieiingen bieten I 6. id II 1) kg witlof I 38— 5 Mei. 2500 bevelanders 4 Iers 3,30, veevoer 2—41. id II 16—30, 4 MEI of I 32.-41.—; -; witlof III 13.— 3.-24.—. 750 kg kg prei, 4—, lei. Aanvoer tapels boerenkaas ls fabriekskaai landel vlug. GLASGOW, 5 Mei (A.P.). 13 meisjes kwamen om het leven ter wijl 22 andere personen werden ge wond toen een warenhuis van mode artikelen te Glasgow werd geteis terd door een brand, die de hevigste was waardoor de stad in 30 jaar werd getroffen. De slachtoffers zijn merendeels winkelmeisjes, die in het modema gazijn werkten en die, toen de brand was uitgebroken naar het dak van het gebouw, vluchtten. Ongeveer 30 meisjes waren op het dak gevlucht en enkelen werden door brand weerlieden gered. Drie meisjes zag men van het dak naar beneden springen, een hoogte van 16 meter. Twee meisjes, die in hun doodsangst van het dak sprongen, moesten hun sprong met hun leven bekopen. Vijf anderen, geholpen door twee mannen, klampten zich vast aan de vensterbank van een raam op da vierde verdieping. Zij wisten over het dak van een aangrenzende bios coop te ontsnappen naar het daar naast gelegen gebouw, waar de brandweer ladders had geplaatst. Op een der bovenste verdiepingen werden de lijken der slachtoffers gevonden. Vijf meisjes werden door een politie-agent gered, die het brandende gebouw binnensnelde en de meisjes in veiligheid bracht. Een overzicht van de ramp Verschillende magazijnbedienden vluchtten naar het dak van de aan grenzende bioscoop, vanwaar zij naar beneden sprongen. Zij werden met verwondingen opgenomen. Onder belanstelling van een duizendkoppige menigte tracht de gezamelijke Glasgowse bandweer het vuur te bedwingen. LAKE SUCCESS, 5 Mei (Reuter) Israël heeft heden verklaard, niet accoord te kunnen gaan met een algehele internationalisatie van Jeruzalem, die door de alge mene vergadering der Verenigde Naties in 1947 is gelast. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Aubrey Elban, heeft voorgesteld een nomi naal internationaal bestuur over PROGRAMMA ZATERDAG 7 MEI HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon- muziek; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws en weer- rapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramo foonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Ponti ficale Hoogmis in de Parochiekerk van Maria Geboorte te Nijmegen; 11.45 Schoolradio; 12.15 Gramofoon muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Ronde van Nederland; 12.38 Gramo foonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusements Orkest; 13.50 Film en toneel; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Pianoduo; 14.50 Boeken nieuws; 15.00 Pianoduo; 15.10 Mu- ziekcursus; 15.30 Mezzo-soprann en orgel; 16.00 De Ontwikkelingscen trale van de K.A.B.; 16.10 Schie dams vrouwenkoor; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gramo foonmuziek; 18.15 Ronde van Neder land; 18.30 Journalistiek weekover zicht; 18.45 Omroeporkest en so praan; 19.00 Nieuws; 19.15 Actuali teiten; 19.35 Omroeporkest en so praan; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Gramofoon muziek; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 Spelregeltest; 22.00 Orkest zonder naam; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8,15 Gra mofoonmuziek; 9.00 Gramofoonmu ziek; VPRO: 10.00 Lezing; 10 05 Morgenwijding; VARA: 10.2.0 Voor dracht; 10.35 Voor continu-arbei- ders; 11.35 Viool en piano; 12.00 The Ramblers; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 13.00 Voor de Nederlandse Strijdkrachten; 13.30 „Vincentino"; 14.00 A.J.C.; 14.20 Kon. militaire kapel; 14.50 Gronings programma; 15.15 Gramofoonmu ziek; 16.00 Komt u binnen; 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gra mofoonmuziek; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Kwartet Jan Corduwener; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Voetbalreportage; 19,10 Artistieke staalkaart; VPRO: Lezing; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Toespraak; 20.20 Accordeola; 21.00 Socialistisch commentaar; 21.15 Revue; 22.00 stradiva-sextet; 22.25 Schets; 22.30 Metropole orkest; 23.00 Nieuws; 23,15 Kwartet Sem Nij- veen; 23.30 Gramofoonmuziek. Jeruzalem in te stellen, dat geen rechtstreekse bestuursbevoegdheden zal bezitten en dat zijn functies zal beperken tot een bescherming van de Heilige plaatsen. Eban verklaar de voor de kleine politieke commis sie van de Algemene Vergadering, dat Israël gaarne zou zien, dat het gehele vraagstuk opnieuw in behan deling wordt genomen. Een andere oplossing, welke dooi de Israëlische regering wordt voor gestaan, is de instelling van een in ternationaal bestuur, niet over ge heel Jeruzalem, doch slechts over dat gedeelte van de Heilige stad, waarin zich de meeste heiligdom men van godsdienstige en geschied kundige betekenis bevinden. De Israëlische vertegenwoordiger voegde hieraan toe, dat de situatie in Jeruzalem sinds November 1947 in welke maand de algemene ver gadering der Verenigde Naties het besluit heeft genomen, het gehele gebied van Jeruzalem onder inter nationaal bestuur te plaatsen sterk is veranderd en dat de Alge mene Vergadering thans niet „de klok der geschiedenis kan terugzet ten" zijn 24 rollen damast en 75 meter beddentijk ter waarde van 5000 gul den uit een magazijn aan het Singel te Amsterdam gestolenis de 20-jarige fietsjongen van een bloe menmagazijn, J. J. L. Chr. de B., die aan toevallen leed, met zijn fiets in het Singel bij de Oude Spie gelstraat te Amsterdam gereden en verdronkenarresteerde de Am sterdamse recherche de 50-jarige vertegenwoordiger J. W. Chr. H., die een viertal Amsterdammers voor ongeveer 100 gulden had op gelicht. H. had 't voorgedaan een betrekking te kunnen krijgen en daarvoor enige contanten nodig te hebben, die hij zolang even wilde lenenbemoeilijken mijnen het vlotbrengen van het tijdens de jong ste zware stormen op het Bloemen- daalse strand geslagen Zweedse stoomschip „C. A. Banck". De MOD van de Kon. Marine zal volgende week beginnen met deze explosie ven op te ruimenonthulde dr. Drees, de minister-president, op de Bevrijdingsdag een gedenkplaat, in het Volksgebouw aan de Prinse gracht te Den Haag, ter nagedachte nis aan de Haagse leden van de moderne arbeidersbeweging die in de oorlog en bezettingsjaren zijn omgekomen....; zal de 53-jarige K.L.M.-vlieger Leendert Sulevis of wel „Boon", zoals hij door zijn vrienden wordt genoemd, na circa 23000 uren tussen hemel en aarde te hebben doorgebracht, zijn vlie gend bestaan verwisselen voor een beroep op de grondis Donder dag door burgemeester. Visser de eerste steen gelegd voor het Haagse Stadhuis op het Alexanderplein ging een aantal jongens van een gemeentelijke H.B.S. te Rotterdam Donderdagmorgen „in staking", om dat ze het niet eens waren met de beslissing, dat ze op de Nationale Feestdag in de bank moesten zit tenkreeg Mevr. d'Ailly, de echtgenote van Amsterdams eerste burger, gisteren van de hoofdstede lijke banketbakkers een moederdag taart geoffreerd. Eenzelfde attentie ontvingen 200 jonge moeuers uit de hoofdstad. Hiermede werd een voor oorlogse traditie in ere hersteld In de Nieuwe Kerk te Amsterdam vond Donderdag een plechtige her denkingsbijeenkomst plaats, geor ganiseerd door de Nederlandse radio Unie en Radio Nederland Wereld omroep, welke plechtigheid werd uitgezonden naar alle windstreken. Medewerking aan deze herdenkings bijeenkomst, die getiteld was „Moed, Beleid en Trouw", werd verleend door de Amsterdamse Politie kapel, het Apollokoor en het Omroepkoor o.l.v. Fred. J. Roeske, de organist Anthon van der Horst, Annie Woud, alt en Johan Schitz, declama tie. De drie begrippen, die de grond slag van deze herdenking vormden, moed, beleid en trouw, werden ach tereenvolgens belicht door dr. K. H. E. Gravemeijer, algemeen gedele geerde van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, rabbijn S. Rodrigues Pereira en Pater Gilber- tus Lohuis OFM. De bijeenkomst, die precies een uur duurde, werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Zij trok een zodanige belangstelling, dat het kerkgebouw tot in alle hoeken ge vuld was en er zelfs belangstellen den waren, die geen plaatsje in het gebouw hadden kunnen bemachti gen. 18000 BRITSE MIJNWERKERS IN STAKING MANCHESTER, 5 Mei (Rr.). Achttienduizend mijnwerkers in Noordwest Engeland zijn Donder dag in staking gegaan wegens een geschil met het bestuur van de genationaliseerde Engelse steen kolenmijnen wegens betaling van overuren eri steenkooltoewijzingen aan mijnwerkers tegen verlaagde prijzen. GENERAAL SPOOR OP INSPECTIETOCHT MED AN, 5 Mei (Aneta). Generaal Spoor, die een inspectie tocht door Sumatra maakt, is gis terochtend in Medan aangekomen, waar' hij verwelkomd werd door generaal-majoor P. Scholten, dr Mansur en de gedelegeerde van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. M. Brouwer. 'ALLE VIJFTIEN VERDACHTEN VRIJGESPROKEN Vijftien verdachten stonden Don derdag terecht voor de economische politierechter te Haarlem, die wer den beschuldigd van het achterhou den, respectievelijk verkopen, af geven en in ontvangst nemen van vrijbankvlees, dat volgens de rege ling bestemd is voor economisch zwakkeren. De voornaamste ver dachten waren de directeur van het slachthuis, G. de V. en de slager A. v. d. V. Volgens de verklaringen van de directeur werd iedere week een kilo van het vrijbankvlees gegeven aan het gehele personeel van het slacht huis om verleiding tot diefstallen te voorkomen. Bovendien werd aan vier personen, onder wie de direc teur, het vlees beenloos wekelijks thuisbezorgd, ook een wethouder van Haarlem viel onder deze be vriende relaties. Volgens de Officier van Justitie was de aflevering van vrijbankvlees op de bon van 17 procent tot 52 procent opgelopen, nadat de politie had ingegrepen en de directeur had gearresteerd. Hij eiste tegen de V. een boete van f 1500 en drie weken voorwaardelijk, tegen v.d. V„ die het vlees geruild zou hebben voor brood en drank eiste hij f 500 en drie weken voorwaardelijk. Tegen de dertien anderen verdachten wer den kleine geldboeten geëist. De politierechter sprak tenslotte alle verdachten vrij. Overwegende, dat het bedrijfschap voor vee en vlees verklaard had geen bezwaar tegen de te Haarlem gevolgde me thode te hebben. OPLEVING VAN TERREUR IN HET BUITENZORGSE BATAVIA, 5 Mei (Aneta). Gedurende de laatste week valt een opleving van terreur in het gebied van Buitenzorg te consta teren. De correspondent van Aneta meldt over de periode van dertig April tot heden zeven inci denten. De beschieting van twee ondernemingstrucks had de dood van twee leden van de politie, een lid van de ondernemingswacht en een chauffeur ten gevolge. Ook de aanvallende bende leed hierbij verliezen. Voorts had een trein- beschieting plaats, waarbij een der reizigers dodelijk werd ge troffen. Von Rundstcdt en Strausz worden vrijgelaten LONDEN, 5 Mei (Reuter). Lord Henderson, de parlementaire onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag te Lon den verklaard, \dat Hitiers leger commandanten veldmaarschalk Von Rundstedt en kolonel-gene raal Strausz van rechtsvervolging zullen worden ontslagen en in vrijheid gesteld. Veldmaarschalk Von Manstein wordt door de dokters physiek in staat geacht om terecht te staan, zodat de gerechtelijke procedure tegen hem voortgang zal vinden. Transformator voor Velsen gearriveerd Na een reis van 25 dagen is Donderdagmiddag de 110 ton we gende sterkstroom transformator uit Aix-les Bains voor het PEN bedrijf te Velsen op het station te Beverwijk aangekomen. De op bouw van het gevaarte in de nieuwe transformatorcel zal nog enige weken vorderen. De olie wordt in aparte vaten overgezon den. Ter herdenking van de vierde verjaardag van de overgave van Nederland door de Duitse troepen aan het Canadese leger heeft Don derdagmiddag onder auspiciën van de Canadese Ambassade in ons land op de Canadese begraafplaats aan de Wouwse weg te Bergen op Zoom een plechtigheid plaats ge had. Bij deze plechtigheid waren H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard vertegenwoordigd door vice-admiraal Rost van Ton ningen, terwijl namens de Neder landse regering de Minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, de plechtigheid bijwoonde. Voorts waren aanwezig tal van leden van het Corps Diplomatique, de chef van de Nederlandse Gene rale Staf, Generaal Kruis en tal van .opper- en hoofdofficieren zowej van land-, zee- als luchtmacht. Het meest treffende moment van de plechtigheid was dat toen de schoolkinderen neerknielden en 'n bloemruiker legden op de graven van hen, die gevallen zijn voor de vrijheid van Nederland, van Europa en van de gehele wereld. Voor iedere stenen zuil, voor ieder zinken kruis op de uitgestrekte dodenakker stond een kind. Nadat door vice- admiraal Rost van Tonningen na mens H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard, mr. Dupuy, de Ca nadese gezant, namens zijn regering, minister Schokking namens de Ne derlandse regering en vervolgens namens het Canadese leger en na mens alle landen, die bij deze plech tigheid vertegenwoordigd waren, kransen waren gelegd aan de voet WILLEMSTAD, 5 Mei (ANP— Aneta). De eerste openbare vergadering van de nieuwe Staten verliep zo rumoerig, dat na een kwartier de waarnemend voorzit ter Plantz de tribune liet ontrui men. De vergadering was bijeen geroepen op verzoek van vier le den van de „oppositiepartijen". Er was een overweldigende belang stelling op de tribune, de gangen en het Wilhelminaplein, blijkens de opgeheven duim het meest democraten. De hoofdschotel van deze verga dering was de bespreking van de voordracht van het nieuwe college van Algemeen Bestuur, doch bij de eerste behandeling der voordracht van voorzitter en ondervoorzitter der Staten, kort na de aanvang, schreeuwde en applaudiseerde het publiek, toen de democraat Jonck- heer protesteerde tegen de gevolgde procedure, waarop ontruiming volg de. De oppositie sprak harde woor den bij de bespreking van de voor dracht van het nieuwe College van Algemeen Bestuur. Debrot noemde dit een college van politieke avon turiers, samengesteld tegen het al gemeen belang der Nederlandse Antillen. Niettemin wilde spreker het college een eerlijke kans geven. Ook anderen spraken hun afkeu ring uit over het nieuwe College van Algemeen Bestuur en ontzeg den hun steun. Op voorstel van Jonckheer werd besloten een brief aan de Gouverneur te zenden met verzoek een zo spoedig mogelijke beslissing t.a.v. de benoeming van het College van Algemeen Bestuur. Irausquin distancieerde zich 'open lijk van Eman. Volgens hem was het voorgedragen college te partij dig gekleurd en waren de beste krachten over het hoofd gezien. Na een aanval op Eman, zeide spreker, dat deze verklaard had. dat Aruba niet in het College van Algemeen Bestuur vertegenwoordigd was, wanneer zijn zoon geen lid hiervan was. Spreker had zich van Eman verwijderd, daar hij tegen dicta tuur is. Dr. Da Costa Gomez verdedigde kalm de voordracht én bestreed ieders bezwaren. Gedurende de vergadering tracht te het publiek op het plein voor 't Statengebouw door geschreeuw de vergadering te verstoren, zodat de politie de brandspuit liet aanruk ken, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. van het grote kruis, en hierna ook de Nederlandse land-, zee- en luchtmacht, de Commissaris der Koningin, het gemeentebestuur van Bergen op Zoom, het Nederlandse oorlogsgravencomité en nog meer dere deputaties hun kransen hadden aangevoerd, knielden de kinderen neer en legden hun bloemruiker neer op het graf. Dit geschiedde, zoals Minister Schokking het in zijn rede uit drukte, op het graf van één der velen, die gestorven ziin om ons een betere toekomst te verzekeren. Denk eens in, aldus de minister tot de kinderen, dat jullie vaders, broers en verwanten waren uit getrokken cn gestorven waren in Canada en dat op dit moment Ca nadese kinderen bloemen op hun graven legden. Laten wjj daarom altijd dankbaar zijn voor wat zij deden. Blijf jullie bloemen ver zorgen en blijf de band vinden, want er zijn meer banden geko men tussen Canada en jullie dan je ooit had gedacht. Daarvoor ben ik dankbaar. De plechtigheid was geopend met gebed en een korte herdenkings rede door leger-predikant Austin, van het Engelse leger en een gebed van de leger-aalmoezenier W. Beu ken. Na de plechtige kranslegging en de versiering van de graven werd de ,,last post" geblazen, waar bij de vlaggen halfstok werden ge hangen om bij de reveille weer te worden gehesen. Vervolgens werd het woord ge voerd door Canadese Gezant, mr. Dupuy, die zich speciaal richtte tot de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin. Hij bracht hulde aan het Huls van Oranje, dat in de jonge Koningin Juliana de roem rijke traditie van het Huis van Oranje voortzet. Degenen, die hier hun laatste rustplaats hebben gevonden, aldus mr. Dupuy, hebben gestreden en zijn gevallen voor het verkrijgen en het bewerken van een rechtvaar dige vrede en met Gods hulp zul len wij trachten hun ideaal in ons leven tot uitdrukking te brengen. Minister Schokking zeide grote dank verschuldigd te zijn aan het gehele Canadese leger en speciaal aan het eerste daarvan en hij bracht een ere-saluut aan de Cana dese soldaten. Daarna richtte hij zich tot- de kinderen om te- besluiten met de wens, dat God ons geve, dat wij allen in vrede kunnen leven, ,,uw land en het mijne en de gehele we reld." Het gemeentebestuur van Bergen Óp Zoom bood de hoge gas ten vervolgens in de Markiezenzaal van het stadhuis een thee aan. MONTREAL, 5 Mei (Reuter). De Canadese stad Asbestos, waar ongeveer drievierde gedeelte van de wereldproductie van asbest wordt geproduceerd. verkeerde Donderdag practisch in staat van beleg. De wegen der stad worden door 5000 met koevoeten, stenen, stokken en geweren bewapende stakers geblokkeerd. Vijftig zich in Asbestos bevin dende politie-agenten zijn door de stakers omsingeld. Tweehonderd man van de politie uit Montreal en uit Quebec City zijn met spoed naar Asbestos gezonden, met de opdracht te pogen de allerwege in de stad aangebrachte wegversperringen te verwijderen. Als gevolg van het feit, dat de staking reeds ongeveer twee maanden heeft geduurd, lijden de stakers en hun gezinnen gebrek. De stakers vielen later politie auto's aan, die zij omver wierpen. Twintig man der te hulp gezonden politiemacht werden, als gevolg van botsingen met de stakers, gewond. Nader wordt gemeld, dat Asbes tos Donderdagavond practisch ge ïsoleerd was. Een verslaggever deelde mede, dat stakers, die de wacht hielden bij een wegversper ring, hem hidden medegedeeld, dat hij Asbestos niet kon binnengaan, tenzij hij inwoner van de stad, dok ter of predikant was. OM DE NATIONALE FEESTDAG TE VIEREN Enkele tienduizenden arbeiders in de Twentse industrie hebben giste renmiddag de fabrieken verlaten uit protest tegen het feit, dat geen halve dag vrijaf werd gegeven in verband met de Nationale Feest dag. Zoals bekend had het College van Rijksbemiddelaars aan het be drijfsleven het advies gegeven om eventueel op de Nationale Feestdag om 13 uur het werk te doen eindi gen. Hierop was een tegengesteld advies gekomen van de werkgevers organisaties, die van mening waren, dat, nu er van een viering van een Nationale Feestdag geen sprake is, er beter doorgewerkt kan worden. Als manifestatie om te komen tot een werkelijke viering van dc Na tionale Feestdag hebben de arbeiders in Hengelo, Borne, Enschede en Al melo de fabrieken om 13 uur ver laten. Van werkgeverszijde is opge merkt, dat indien werkelijk van een viering sprake zou zijn, daaraan medewerking zou zijn verleend. Men wijt deze toestand aan het ontbre ken van een bindend advies van Overheidswege. EEN ACTIEVE AGENT Een Amsterdamse politieagent heeft in zijn vrije tijd bij een zwarthandelaar, tegen wie hij ver denking koesterde, in diens woning in de Dapperbuurt in Amsterdam- Oost 483 pakjes shag in beslag ge nomen. Het bleek een partij legaal geëxporteerde zware v. Nelle's shag te zijn met Engelse banderolle, die illegaal weer geïmporteerd was en ter bevoorrading van de zwarte handel moest dienen. Omgerekend naar Nederlandse distributie ver tegenwoordigde de partij een bon- nenwaarde van 966 rantsoenen. TARWE GESMOKKELD MIDDELBURG, 6 Mei. E. Th. M. te Nieuw-Namen had in de maanden October 1948 t.m. Jan. '49 door verscheidene in zijn dienst zijnde arbeiders ruim 10.000 kg tarwe en 4200 kg bruine bonen doen vervoeren, terwijl hij wist, dat deze goederen over de grens zouden wor den gebracht. De Officier van Justi tie eiste tegen hem f 5000 of 5 maanden en 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk. De Politie rechter te Middelburg veroordeelde M. tot f 2000.of 3 maanden en 1 maand gevangenisstraf met een voorwaardelijke proeftijd van 2 jaar NIJMEEGSE STUDENTEN LUNCHTEN OP DE MARKT Donderdag was de Sociëteitsdag van de lustrumfeesten van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Op deze dag werd door de studenten het 20- jarig bestaan van de Sociëteit „Ro land" aan de Oranjesingel gevierd. 's Morgens droeg de Moderator der studenten, drs. B. van Ogtrob S.J. een H. Mis op in de versierde kerk van St. Jozef aan het Keizer Karelplein. Om half elf werd in de Aula het slot-college gegeven van de lezin gen-cyclus: „Denken uit geloof en leven in de tijd." De laatste rede werd uitgespro ken door prof. dr. F. G. L. van der Meer over het onderwerp: „Hedendaagse werkelijkheidsbesef en visie des geloofs." Honderden studenten verenigden zich des middags op de Markt voor het historisch Waaggebouw, waar een openlucht koffietafel was aan gericht. Schragen en sinaasappelen- kisten fungeerden als zitplaatsen. GEARRESTEERDE FRANSEN VRIJGELATEN PARIJS, 5 Mei (Reuter). De vijf mannen, die gisteren door de Franse veiligheidspolitie werden gearresteerd, voor ondervraging betreffende defensie-geheimen, zijn hedenmiddag vrijgelaten, al dus verklaarde een woordvoerder van het Franse Ministerie van Binnenlandse za'ken. De mannen waren: Yves Moreau, hoofdredacteur van het communistische weekblad „Francz d'Abord" drie officieren in ac tieve dienst en een voormalig of ficier van de verzetsbeweging. Al len bezitten decoraties wegens verzetsactiviteit. 1949 is een goed jaar voor de modistes. Ten eerste is dank zij de reclame-campagnes de vraag naar hoeden gestegen, en ten tweede kunnen zij, nu bloemen en voiles op hoeden hoogtij vieren, hun fan tasie de vrije loop laten. De bol van de hoed links bestaat uit een sierlijk gedrapeerde lap satijn. Er omheen loopt een rand van zwart stro en een corsage van waterelelies hangt van de hoed af op de schouders. De collectie voorjaarsjaponnen van Lanvin vertoont ver scheidene ongelijk hangende rokken. Het middagtoiletje (midden) is uit dunne zwarte wollen stof vervaardigd, met een vest van wit piqué. Een ander toilet uit de Lanvin-collectie is 3e cocktail japon van marineblauwe zijde, met een bovenstuk cn mouwen van zeer stevige witte zijde. Hoewel uiterst apart, lijkt ons de hoog opstaande kraag een zeer onaangename dracht. De vrouw, die er prijs op stelt een jurkje te bezitten, waarin zij zich prettig kan bewegen, dient dit model angstvallig te mijden. Een avondcape van zilvervos met een rand van witvos afgezet, moet een heerlijk bezit zijn. Het model rechts in Engeland ontworpen, een Engelse mocht het ook op de show dragen, maar.... uiteindelijk zal de cape wel het eigendom worden van een Amerikaanse, want er werd op de show uitdrukkelijk vermeld, dat hij bestemd was voor de export. door H. VöLMER FEUILLETON 22. Terwjjl Söderman zich met deze sombere overwegingen bezighield, had de man met het kunstbeen zijn appartementen bereikt, de chas seurs gezegd, waar hij zijn valiezen geplaatst wilde hebben en hen met een karige fooi heengezonden. Ver volgens begon hij het in de kamer iets behagelijker te maken door zijn bagage uit te pakken en de koffers achter een gordijn te ca moufleren. Kleren vonden 'n plaats in de muurkast, allerlei toiletbe nodigdheden werden systematisch op de opstand van de wastafel en in het nachtkastje gerangschikt. Na gedane arbeid ging hij zitten in de houding van iemand, die bezoek verwacht. Om de haverklap raad pleegde hij zijn horloge. Een kwartier verstreek, eer er werd geklopt. Deschamps hompel de naar de deur, opende haar en baron Béringuard trad binnen. ,,'k Heb je telegram ontvangen, Victor", zei de baron, blijkbaar niet erg op zijn gemak, ,,'k Ben een boon, als ik snap, wat je komt uit voeren. Alles gaat prima. Tevreden over de reis naar Buenos Aires?" „Dank je, uitstekend. Pak een zit en tap een borrel, als je er trek in hebt." Deschamps wees naar de fles, die hij met een tweetal glazen uit een van de valiezen had geno men en op tafel geplaatst. „Betere cognac dan in dit vermaledijde land te koop is." „Ik vind het wel wat riskant, Victor, om hier te komen," hield de Béringuard vol. „Waarachtig, 'k zie er het nut niet van in." Koeltjes antwoordde Deschamps: „Geduld maar. Je zult 't eerder be grijpen, dan je lief is, vermoed ik." „Je seinde in code, dat Buenos Aires een bod heeft gedaan van vijf millioen francs. Zoals een spreek woord zegt: er is veel onzeker tus sen lip en beker. Ben je er zeker van, dat ze niet zullen afpingelen of helemaal terugkrabbelen, als puntje bij paaltje komt?" De man met het kunstbeen druk te de lippen zó stijf opeen, dat het leek, alsof de punt van de neus de kin wilde liefkozen. „Neen", luidde de korte repliek. „Acht millioen van de verzeke ringsmaatschappij en vijf millioen in Buenos Aires." De baron wreef zich de handen. „Lang geen kwaad zaakje." „Je zult je kasteel in Bretagne, dat oude kavalje, tenminste be woonbaar kunnen maken en je huis te Parijs aanhouden." „Zonder twijfel, zonder twijfel! Ernestine was buiten zichzelf, toen zij 't verlies van haar halssnoer vernam: ze kreeg het compleet op de zenuwen, die arme schat!" De Béringuard lachte kakelend. „He meltje, wat maakte zij een scene, toen we eindelijk onder vier ogen waren." „Geen wonder. Verdenkt ze jou, er de hand in te hebben?" „Niet in; 't minst!" „Jullie arriveerden Woensdag'. Vertel precies hoe de boel zich toe gedragen heeft.' „Geheel en al volgens 't plan. Wij namen van 't station een taxi naar 't „Sint Olaf", waar ik een briefje vond van de Kalundbys of we kwa men dineren en de nacht wilden overblijven voor 't geval wij er nog niet in waren geslaagd, een ge schikt hotel te vinden." M'n neef Paul had 't zo in orde gemaakt; je snapt, dat ik de uit nodiging met beide handen aannam. Ik had er voor gezorgd in 't „St. Olof" tegen sluitingstijd te arrive ren; Ernestine moest dus wel het halssnoer in de brandkast van het hotel laten deponeren, want de Ka- lundby's zijn helemaal niet op uit- pakkerij met juwelen en dat soort dingen gesteld. Ik informeerde of de safe wel safe was hihihi, een goede mop aangezien ik iets in bewaring gaf, dat door al 't geld ter wereld niet was te vervangen. Niet onverstandig, redeneerde ik, een getuige te hebben, die later on der ede kan verklaren, dat 't hals snoer werkeljjk in de brandkast is gedeponeerd. Ik nam het daarrvm uit 't etui en liet het de klerk be wonderen. Toen vroeg ik een stuk papier, deed 't etui er in, lakte de boel dicht en zette mijn handteke ning over de gehele breedte. Met koeien van letters, die een blinde haast kon lezen. Natuurlijk ging ik niet weg, vóór ik de safe had zien sluiten." „Uilskuiken!" schold de man met het kunstbeen. De baron hield zich doof aan 't oor, waarmee hij niet wilde horen. „Ik weer naar boven. De nodige bullen voor één nacht waren gauw bij elkaar en ik telefoneerde de klerk, gedurende onze afwezigheid de suite een goede beurt te geven. Onder die bedrijven was Ernestine met haar toilet klaar. De wagen van de Kalundby's stond voor het hotel te wachten." „O ja?" Het kon niet sarcasti scher. „Het diner verliep heel gezellig. We waren trouwens entre nous. De volgende dag keerden we naar 't „St. Olaf" terug." De baron gichel- de. „Je kunt je onze schrik voor- voorstellen, toen we vernamen, dat ze de brandkast hadden geplun derd!" Victor Deschamps glimlachte cynisch. „Het kan niet gehaald hebben bij de schrik, die je zal be vangen als je het verwerkt, wat ik nu ga zeggen. De brandkast werd geplunderd, ja, maar het halssnoer bevond er zich niet in." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3