Nieuw Berlijn begroet de opheffing van de verkeers- belemmeringen tussen Oost en West Regeringsverklaring in de Kamer over Indonesische kwestie Onafgebroken stroom van voertuigen herstelt het lang ontbeerde contact DE STORM STEEKT OP 29 Mei: Jongerenbijeenkomst te Utrecht Luchtbrug nog niet opgehaald Beleg en ontzet van Berlijn Minister Mansholt sprak te Bazel Israël tot de V. N. toegelaten belangrijke AARBANK heid ini a.s. DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Feestverlichting in Berlijn Donderdag 12 Mei 1949* 45e Jaargang No. 11561 FEEST IN BERLIJN DIT IS LEVEN Kroniek en Kritiek Het 59e lid igeving e genomen halve centen is thans 'n Men wordt daar- it de spaarbusjes de munten depo- 1 de busjes, daar lediging door de irden aangenomen DE DIRECTIE IDDELKAMP ER E UIT? 1 vertelde Theo m iedereen, dat hij md niet zou starten appe van de ronde naar Geleen. Vol- ;en was de samen- e Nederlandse A- ldoende, zodat hij le strijdbijl er bij i. De organisatoren iter nog te overtui- k zijn goede plaats en klassement, dat x handelen, indien nblik de strijd zou I DAM WINT CABOCHE >hal te Amsterdam irlandse middenge- i Lue van Dam een verdiende pun- behaald op de ien Caboche. partij behaalde Jan ige puntenoverwin- 'enaar Theo Nolten. sme van de Rotter- in deze partij de N NEDERLAND van pag. 3) natuurlijk het sprint- derstrui had hij ver- ar hadden de „Pel" Beek gezorgd en de aar en liet zich zoe- vrouw en pakte zijn met een groot bos erlegen voor de mi- 'appie en wel gefeli- Iedereen lachte en pulaire man uit TiK nog een andere fi- ïsverre nog helemaal sn maar die toch ook rdering mag hebben uimig doorzettings- is de benjamin in de iper 17-jarige van de uit Gennep, die het op 17-jarige leeftijd aan te nemen, be- een gemak over de eg die hem een grote voorspellen. Zijn va- let ons ook ronduit gisteravond laat in kwartier opzochten. :ft als een monnik," port zet hij alle ple- rookt en drinkt niet van de meisjes heb- ijn krachten niet te hij elke week 20 K. orgezet. Verder laat 7 dagen door de dok- i. de Kamp is tot dus- een onbekende in de lie op het ogenblik trekt. Onbekend zal nog zijn wanneer de mminste wat er dan irgebleven Zondag rdam belandt. Maar istatie van deze mon- ijden stempelt hem g hij ook is, tot een ware hout gesneden, de grote man uit ;ft er de brui aan e 4e étappe is hij in zijn fiets gestapt en eerste de beste trein imen. Als reden gaf ■net de beste wil van i samenwerking mo- Schulte. Dit wil zo- at Theo Middelkamp moeten strijken voor tnpioen. Dit betekent •ijd aan spanning zal Schulte thans vrijer en de ploeg erdoor l winnen. sroken. „üen week ieon, vader", zegt telig door dat felle org, jongen", zegt :t de directeur van mmer wat anders Ijk eens: Kolossus, rrhij bijt een lij legt een stevige krom als een hoe een zware stang; lus gaat wijdbeens en langzaam tilt stang boven zijn Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.4: per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde.) S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 BERLIJN, 12 Mei (Reuter). Onmiddellijk nadat de blokkade om een minuut over 12 was opgeheven, vertrok een Amerikaanse jeep als eerste van Berlijn naar de westelijke zones. De stroom auto's, die weldra volgde, passeerde rustig de Sowjet-Russische controlepost, waar de papieren der inzittenden slechts vluchtig werden doorgekeken. Te middernacht maakte het onder Sowjet- Russische controle staande radiostation Berlrjn het volgende bekend: „Op dit ogenblik zijn alle verkeers- en handelsbelem meringen tussen de Sowjet-zöne van Duitsland en de westelijke zóne plus Berlijn, die sinds 1 Maart 1948 zijn ingesteld, op bevel van de vier bezettende mogendheden opgeheven". Eveneens om een minuut na mid dernacht begon de straat- en huis verlichting te Berlijn te branden, daar de grote electrische centrale in de Sovjet-sector de stroomlevering had hervat. De politiepatrouilles, die aan de grens tussen de Westelijke en de Sowjet-Russische sectoren alle voet gangers en voertuigen controleerden, werden te middernacht terugge trokken. De meeste versperringen op de sectorgrenzen waren reeds in de loop van Woensdag weggebroken. ii (Van onze bijzondere medewerker) DOOR OP DIT MOMENT de blok kade op te heffen zonder andere voorwaarden dan nieuw Viermo- gendhedenberaad over het Duitse vraagstuk, hop.en de Sovjets de Wes telijken te dwingen, het schip van hun Duitsland-politiek in het ge zicht van de haven te laten stran den. Zij zullen daarbij waarschijn lijk ook de West-Duitsers als bond genoten hebben. Wel doen de Wes telijke geallieerden nog hardnekki ge pogingen, om dit te voorkomen. Zij hebben nu in Bonn, waar de constituerende parlementaire ver gadering voor West-Duitsland al acht maanden bezig is een West- Duitse federatie tot stand te bren gen, een compromis doorgedrukt. Het is de vraag, of daarbij van het federalisme niet meer de schijn dan de werkelijkheid bewaard bleef. Bij dit compromis lijken de Duitse sos cialisten de winnaars -te zijn ten koste van de Christen-democraten. Zelfs een behoorlijke regeling van de vrijheid van het bijzonder onderwijs kan vermoedelijk niet worden ver kregen. De socialisten zijn daartegen en de Angelsaxers zijn er mins tens uit onbegrip voor dit „conti nentale" probleem niet in geïnteres seerd. Men leide hier niet uit af, dat de Christen-democraten in West-Duits land het herstel der Duitse eenheid niet ook vurig begeren, want dat doen zij wel. Maar zij verlangen niet terug naar de Pruisische over heersing in een centralistisch Duits land. Het.zijn nu de Russen, die de Duitsers het herstel van de eenheid komen aanbieden, maar ten prijze van een zo sterk mogelijk centraal gezag, in Berlijn zetelend. Op die manier toch hopen zij een aanmer- kelijken „volksdemocratische" in vloed te kunnen uitoefenen. Niet alleen over Oost-, maar over geheel Duitsland metinbegrip van het Ruhrgebied! In geallieerde kringen neemt men aan, dat er reeds enige tijd een ondergronds contact bestaat tussen de Sovjets en de Duitse po litici in Bonn. Aldus heeft de Rus sische vogelaar ook daar zijn zacht maar zoet gefluit doen horen. Een zoet gefluit, omdat hun lied de Duitsers niet enkel hun eenheid be looft, maar' ook herstel van de po sitie van grote mogendheid en de herleving der oude Bismarckiaanse gedachte van de „rugdekking" tegen het Westen, door vriendschap met het Oosten. Zo liggen de kaarten, als óp 23 Mei de Grote Vier in Parijs het pro bleem Duitsland opnieuw ter hand gaan nemen. Dat het spel voor de Westelijken er gunstig uitziet, is moeilijk vol te houden. Zeker niet, als men ook nog denkt aan wat in China gebeurt, waar de Amerikaan se politiek voor een débacle staat, die de Sovjets althans de mogelijk heid tot rozige vergezichten opent. Toch zit er in het Parijse spel ook voor de Russen een lelijke kaart, n.l de kwestie der Duitse oostgren zen. Dezelfde lieden, die zich in Juni 1948 te Warschau zo „edelmoedig" verklaarden tegen het „uiteenruk ken" van Duitsland door het federa lisme, hebben een groot stuk van datzelfde Duitsland afgerukt door hun annexionisme. Daartoe behoort het rijke Sileziê, minstens even be langrijk als het Ruhrgebied. Voor de Angelsaxers, die niet veel begrip toonden voor de mentaliteit en de psychologie van de Duitsers, wordt Parijs éen ware vuurproef. Ook voor de Duitsers zelf. Dr. Adenauer, de leider der Christen-democraten in West-Duitsland, heeft meer dan eens gezegd: Ik ben eerst Europe aan, dan Duitser. Eerlang zal moe ten blijken, of dit slechts een Duit- se stem, of de stem van Duitsland is. Zes minuten na middernacht rol de een Brits convooi bij Helmstedt over de grens van de Sowjet-zöne. Het Britse convooi had ongeveer 20 minuten oponthoud aan de Sow jet-Russische controlepost, doch een Russische kapitein lachte de chauf feurs vriendelijk toe en liet hen na een lichte inspectie verder gaan. Aan de Westelijke controleposten bij Berlijn heerste een stemming als bij een operapremière, zo meldt Reuters correspondent. Iedere auto, die voorbijkwam, werd met luide toejuichingen begroet. Radio Hamburg meldt, dat een on onderbroken stroom Britse en Ame rikaanse vrachtauto's op weg naar Berlijn is. Boven de hoofden gaat echter de luchtbrug voort, met om de 90 seconden een krachtig geronk van de viermotorige skymasters. Om 1.25 uur plaatselijke tijd meld de radio Halnburg, dat de eerste trein uit Helmstedt was vertrok ken. Deze trein, getrokken door een locomotief uit de Sowjetzóne, telde acht wagons, waarin zich behalve talrijke Engelse, Amerikaanse en andere correspondenten ook doedel zakspelers van de „Gordon Highlan ders" bevonden. De locomotief was feestelijk versierd met groene twij gen. Bij Mariënborn aan de Sowjet- grens werd van locomotief gewis- j de deelnemers aan de race"te vérze- Bij de Hamelin-brug aan de Zuid- West-g'rens van Berlijn, het contro lepunt der tyestelijken, hadden zich meer dan 100 auto's met booglam pen en filmcamera's opgesteld. Ver tegenwoordigers van verschillende omroepverenigingen over de wereld stonden daar met vrachtladingen opname- en uitzendapparaten opge steld, terwijl een wachtende menig te stond te praten, roken en drin ken. De eerste, die Berlijn binnen kwam. was de Amerikaan Walter Rundel. Om 1 uur 46 passeerde hij in een grote ford dit pünt. Zijn wa gen werd hier omstuwd door meis jes uit Berlijn met boeketten bloe men. Volgens de onder Sowjet-Russische controle staande radio-Berlijn zal de opheffing der blokkade heden in alle Duitse fabrieken worden ge vierd en zullen de schoolkinderen een vrije dag krijgen. Alle Berlijners worden uitgeno digd om 14 uur plaatselijke tijd een massa-demonstratie in de Sowj et- sector bij te wonen „om uiting te geven aan de wil van Berlijn, een verenigde hoofdstad en een onver deeld Duitsland te verkrijgen." Luitenant-generaal John Cannon, bevelhebber der Amerikaanse lucht macht in Europa, heeft in een offi ciële verklaring te Wiesbaden ge zegd: „de luchtbrug wordt evenals tot op heden voortgezet, totdat vol doende voorraad is gevormd en wij er van verzekerd zijn, dat het ver voer over de grond de behoeften van West-Berlijn kan voorzien. Volgens ADN (Sowjet-zöne) trachtten de Amerikaanse en Engel se journalisten, die met hun auto's te Helmstedt klaar stonden om de race naar Berlijn te beginnen, op alle mogelijke manieren eikaars start te belemmeren, b.v. door sui ker in de benzinetank te strooien of de wagen dwars over de weg te zetten. De Engelse en Duitse verzekerings maatschappijen hadden geweigerd seld. keren. West-Berlijn zal alle eiectriciteit, die het nodig heeft, ontvangen van electrische centrales in de Russische zóne. De Russen hebben langs de auto bahn Berlijn-Helmstedt voor het Duitse en geallieerde verkeer tank stations ingericht met personeel, dat vier talen spreekt, Russisch, Duits, Engels en Frans. West-Duitse zakenlieden worden uitgenodigd naar Oost-Duitsiand te komen om daar te kopen en te ver kopen. Alles wat zij nodig hebben is een interzonale pas van de auto riteiten in hun eigen zone en een identiteits-bewijs van hun maat schappij. West-Berlijners, die in tremen uit de Russische zóne naar West- Duitsland reizen, kunnen hun kaartjes betalen in Oost- of West marken. Na besprekingen, die 8 maanden duurden, is in Bonn met 53 stemmen voor en 12 stemmen tegen, de nieuwe grondwet voor West-Duitsland aangenomen. Dr. Theophil Kaufmann (rechts) en dr. Robert Lehr, beiden leden van de Christelijk Democrati sche Partij, stemden voor) DE MINISTER van Overzeese Gebiedsdelen a.L heeft in de he denmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de volgende regeringsverklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter. De regering stelt er prijs op in deze Kamer een verklaring af te leggen, die betrekking heeft op de nieuwe fase, welke in de ontwikkeling van hot Indonesisch probleem is ingetreden door een overeenkomst, welke op Zaterdag 7 Mei j.l. is gesloten te Batavia. Voor ik overga tot een bespreking van de inhoud en strekking dier overeenkomst mog^ ik een korte terugblik werpen op enkele feiten, die aan die overeenkomst zijn voorafgegaan. Op 16 Februari j.l. mocht ik in deze kamer aangeven iri welke richting de Nederlandse regering dé oplossing van het Indonesisch vraagstuk zocht. Vraagt men thans, of de Nederlandse regering de toen uitgestippelde gedragslijn heeft ge- (Van onze redacteur) NOORDWIJKERHOUT. Kort nadat hij een bespreking achter de rug had en niet lang voor weer een nieuwe begon, konden wij pater Piet Wesseling voor een gehaast onderhoud „strikken niet zonder dat de telefoon er hem nog tweemaal afriep. We vroegen hem hoe de jongeren hebben gereageerd op het plan en de wekroep die hij op 1 Mei voor de radio heeft gebracht, en zijn antwoord was veelzeggend: „De storm steekt op". gehele generatie van jonge Katho lieken, nu al, in de stilte van kloosters en de pijn van zieken wordt afgesmeekt. Zo riepen zij op tot de gelederen van een biddend thuisfront, waar toe zij alle Katholieke jongeren vragen toe te treden door iedere dag een tientje van de Rozenkrans te bidden en cén keer in de week te communiceren, opdat we deze strijd zullen mogen winnen. Ik hoop dat Bijkans bedolven onder een la wine van brieven en plannen als hij is, heeft deze weerklank pater Wesselings bezieling allee- nog maar kunnen vergroten en nij her haalde wat duizenden hem Zon dagavond zullen hebben horen zeg gen: „De tijd is rijp. De tijd is rijp voor iets wat we een Katholiek réveil zouden mogen noemen, of liever een kruistocht, of de strijd van de Macchabeese broeders zoals Henri de Greeve Zaterdagavond zei, of nog liever een nieuwe, eigen, eigentijdse naam die doorstraald is van de energie van duizenden jon geren over 'let gehele land en van de vreugde om het hervinden van de zin en de kracht van ons geloof. Want zoals die vreugde onweer staanbaar zal zijn, zo is de hunke ring tastbaar in vele van de brie ven die ik ontving, het verlangen naar een rijk en stralend en werke lijk belééfd Christendom, dat de moeilijkheden niet wegneemt of oplost, maar ze op de juiste manier doet zien en de kracht geeft om ze te lijf te gaan. Het uur is gekomen om af te rekenen met de tot sleur geworden goede gewoonten; met altijd maar weer hetzelfde rijtje in iedere biecht en met het werktui gelijk gebed dat zo leeg en zo ver velend geworden schijnt te zijn. Want cfeze jaren zijn te geweldig en te groot dan dat ze blijvend gevuld kunnen worden met de beuzelingen van het ogenblik, met alleen maar voetbal en dansen en roken. Velen hebben dit. reeds ingezien, zoals ik bespeur in talrijke van de brieven die binnenstromen. Vele duizenden anderen zullen volgen als deze jonge strijd om groter houvast aan de werkelijkheid van Christus en Zijn Kerk en groter inzicht in de hartverrukkende schoonheid van het Mysterie en de volle, diepe, warme rijkdom van ons geloof in volle hevigheid gaat ontbranden. Er is een groep jongeren in Hil versum die wellicht het duidelijkst heeft gevoeld waar het nu in de eerste plaats op aankomt: op een algemeen en volgehouden gebed, op een de hemel geweld aandoen, op dat het licht en de kracht van Gods Geest opnieuw mogen neerdalen en in vlam zetten wat lauw is en koud, en het hart openbreken voor de rijke genadenstroom die over een velen zullen méédoen, en niet de jongeren alleen. Er is ook nog een ander plan: we zullen op Zondag 29 Mei met jon geren uit het gehele land, met zo velen als maar willen komen uit alle windstreken, om drie uur des middags vergaderen in de Jaar beurshallen in Utrecht. Daar zullen de Zeereerw. heer Henri de Greeve, Hans Vélu uit den Haag en ik, spreken over de zin en de schoon heid van wat voor ons allen het kostbaarst bezit is, over het erfdeel der vaderen dat moet blijven léven, We zullen daar samen getuigen van ons geloof, en we zullen er vandaan gaan met de zekerheid dat het daarna eerst recht begint, en dat het zin heeft om er aan te beginnen. Er zijn nu al kaarten voor u.e mid dag te bestellen bij het adres van de huizenactie: L. Rietveld, Gast huissingel 24, Haarlem. En daarna gaan we dóór: we zullen het vuur brandend houden in ons en er van méêdelen tot al die tienduizenden in de collegezalen en de winkels, op de kantoren en in de fabrieken, in het leger en op de erven, de legioe nen van de voetbalvelden en de danszalen, van de hoeken van de straten en uit de borreltenten klaar wakker zijn voor de ontzaglijke realiteit van de levende bron van kracht en blijdschap die Christus op aarde heeft doen ontspringen, en die mét Hem voortleeft, in hen en in ons allen". Ter gelegenheid van zijn bezoek aan de Zwitserse Jaarbeurs te Ba zel heeft de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt een rede uitgesproken. Na de prestaties van de Zwitser se Handel en Industrie te hebben geprezen, maakte Minister Mans holt een vergelijking tussen de Zwitserse en de Nederlandse Land bouw, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat ten aanzien van de or ganisatie en exploitatie beide lan den veel overeenkomst vertonen. Ook oordeelde hij de sociale po sitie van de Zwitserse boeren en arbeiders vergelijkbaar met die van hun Nederlandse collega's. Voorts bestaat er in Zwitserland, evenals in Nederland, een toene mend streven naar mechanisatie in de landbouw. De betrekkingen tus sen de landbouw-wetenschappelijke instellingen zijn voor beide landen vruchtdragend. Vervolgens sprak Minister Mans holt over de handelspolitieke be trekkingen tussen de beide landen. In Nederland bestaat er aldus de minister een grote behoefte aan Zwitserse industrie-producten, maar de Nederlandse aankoopmo gelijkheden worden onder de tegen woordige omstandigheden bepaald door de Zwitserse aankopen in Ne derland. De bewindsman consta teerde met voldoening, dat de Ne derlandse export, in het bijzonder van Land- en Tuinbouwproducten, zich gunstig ontwikkelt en dat Zwitserland bereid is de Nederlan ders te helpen bij hun pogingen, af zet van hun producten te stimule ren. volgd, dan luidt het antwoord, dat de regering koers heeft gehouderi in de richting van het toen aan gegeven doel, maar zich tijdens de vaart daarheen afdwalingen heeft veroorloofd welke noch aangekon digd, noch voorzien waren. Indien men de regering daarvan een ver wijt zou willen maken, merk ik in het raam van het gebruikte beeld op, dat een kapitein wel comman do heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën die hij bevaart, noch over de winden. Omdat de regering in de omstan digheden, welke zij bij. het nastre ven van haar doel ontmoette, aan leiding heeft gevonden om van de vooraf uitgestippelde koers af te wijken, gevoelt zij het als een plicht deswege verantwoording af te leg gen aan de Staten-Generaal. De minister zette dan uiteen, dat de overeenkomst van 7 Mei voor ziet in de overbrugging van een periode tot aan de vorming van de souvereme staten van Indonesië; de republiek \yordt nu hersteld in één gedeelte van haar vroeger territoir in afwachting van het ogenblik, waarop zij haar plaats in de V. S. I. zal innemen. In de overeenkomst van 7 Mei 1949 heeft de Nederlandse regering verklaard, dat zij instemt met de terugkeer van de- Republikeinse regering naar Djocja. Indien men de regering thans verwijt, gelijk men reeds gedaan heeft,' en ongetwijfeld nog doen zal, dat zij op dit zeer belangrijke punt van een verklaring, hier in de Ka mer. afgelegd, is afgeweken, merk ik op, dat zij, die dit doen, niet al leen de schijn, maar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde heb ben. De volle waarheid is echter, dat de regering aan haar verklaring, dat een terugkeer naar Djocja on mogelijk was, de motivering verbon den heeft, dat de Republikeinse regering niet bereid was, tot de fe derale interim-regering toe te tre den, en dat zij nog steeds niet had doen blijken, dat zij ook aan de eer ste aanbeveling van de Veiligheids raad wenste gevolg te geven, en met name de guerilla zou afgelasten en met Nederland zou samenwer ken tot herstel van vrede en hand having van recht en orde. Op deze punten nu is een om mekeer ingetreden. Wat de deel name aan de federale interim regering betreft, de instelling van deze regering wordt door geen der betrokken partijen meer nood zakelijk geoordeeld, omdat zij in het ontworpen plan van versnel de souvereiniteitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd en energieverlies, hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. -Thans echter bestaat er bereid heid de Republiek haar plaats te doen innemeh in de Verenigde Sta ten van Indonesië en de president en vice-president der Republiek hebben op 7 Mei 1949 verklaard te zullen bevorderen, dat een order wordt uitgevaardigd aan de Repu blikeinse gewapende aanhangers om de guerilla-oorlog te beëindigen en dat medegewerkt wordt aan her stel van de vrede 'en de handhaving van recht en orde. De minister releveerde vervol gens de verdere ontwikkeling en de besluiten om deel te nemen aan de voor-conferentie te Batavia met de delegatie-Van Royen. Over het resultaat van die voor-conferentie zeide hij, dat de overeenkomst wordt gevormd door twee verkla ringen. De verklaring van de Nederland se delegatie bevat een verbintenis van Nederland, de verklaring van de republikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste regeringspersonen van de republiek welke echter zonder meer de repu bliek niet bindt; daar slechts wordt verklaard, dat men een bepaalde politiek zal bevorderen en op aan vaarding van die politiek door de regering der republiek sterk zal aandringen. Indien de republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hen aanvaarde politiek, zou de overeenkomst komen te ver vallen. Hoewel de besluiten van de Veiligheidsraad, welke de basis vormen voor de preliminaire be sprekingen, naar het oordeel van de Ned. Reg. slechts spreken van de stad Djocja en haar onmiddellij ke omgeving, heeft de Ned. Rege ring er geen bezwaar tegen, een Het geval-Beel (Sm.) De inkt van het artikel van eergisteren was nauwelijks droog, toen onweerstaanbare ge ruchten bevestigd werden over de ontslag-aanvrage van dr.Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van' de Kroon in Indonesië, die de in het artikel geuite vrees bevestigen. De wijze waarop en de omstandigheden waaronder dit ontslag is ingediend, maken het een beetje tot een vreemd geval. Het schijnt recht streeks tot de Kroon gericht te zijn met voorbijgaan van de Regering, het komt op een moment, dat de eerste stap gezet is op de weg om een oplossing te vinden voor' de ingewikkelde moeilijkheden. Maar dr. Beel behoort tot de velen, die deze stap verkeerd vinden. En' dan is hij, die de zaak door-en-door kent, er de man niet naar om op een post te blijven, waar hij een verantwoordelijkheid te dragen heeft, die hij meent niet te kunnen dragen. In hoeverre deze stap van de H.V.K, de plannen van de Re gering doorkruist, zullen wij hope lijk vandaag vernem*n, als voor de zoveelste maal een verklaring over de nieuw-geschapen toestand in het Parlement wordt afgelegd. En dan moge in het daarop volgende debat antwoord gegeven worden op ver schillende vertwijfelde vragen wel ke thans opkomen. Zo over de vraag, of na jarenlange pogingen, met grote offers gepaard gaande', Indonesië ons toch nog zal ontglip pen. En dat terwijl een vaste koers van de Regering er tot voor kort op gericht was, een duurzaam poli tiek verband te verzekeren. Dat was ook de constante politiek van de voornaamste, de Regering na- staande politieke partij, de K V P. Menigeen zal terecht vol belang stelling zijn naar het standpunt, dat de Fractie nu denkt in te nemen. Om meer dan één reden is Indone sië altijd nog de zaak, waar de hui dige en naast-toekomende Neder landse politiek om draait. Het zijn waarlijk niet alleen de Communis ten, die critiek hebben op het mili tair-organisatorische beleid. Ook anderen zijn met nobeler bedoe lingen ongeduldig over het uit blijven van de goede vruchten van talloze en langdurige persoonlijke en financiële offers, die door ons volk ,,ten bate van Indonesië' ge bracht worden! Als de Regering er in slaagt, aan te tonen, dat deze offers 'inderdaad nog ten bate vau Indonesië en Nederland ge bracht zijn en worden, zal zij velen die haar eerst volgden en nu weife len. aan zich verplichten! meer ruime interpretatie aan deze gebiedsomschrijving te hechten en met name de gehele residentie van Djocjacarta daartoe te rekenen, in dien zulks het bereiken van een algehele overeenstemming tussen partijen kan bevorderen. Voor de terugkeer echter een feit kan worden, moet een accoord be reikt zijn over de met die terug keer samenhangende vraagstukken, waaronder vallen de maatregelen ter staking van de guerilla, het her stel van de vrede en de handhaving van recht en orde, waaronder vooral ook begrepen zijn, maatregelen die voorkomen, dat represailles in wel ke vorm ook, genomen worden. Verder zal er "ook een staatkun dig bestand intreden, als onderdeel daarvan heeft de regering harerzijds besloten, in overgangstijd geen ne gara's of daerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen, voor zo ver zulks betrekking heeft op ge bied dat vóór 19 December 1948 on der Republikeinse controle stond. Deze bepaling laat onverlet hetgeen in de betrokken gebieden tot stand gekomen is vóór 7 Mei 1949. De minister verklaarde tenslotte, dat de aangegane overeenkomst naar de vaste overtuiging van de regering de mogelijkheid biedt °m tot een vreedzame oplossing te ko men van de moeilijkheden, waar onder een bevolking van bijna 100 millioen mensen sinds jaren gebukt gaat. LAKE SUCCESS, 11 Mei (Reuter). De algemene vergadering der V.N. heeft heden besloten Israël toe te laten als lid der V.N. 37 leden stemden vóór onmiddellijke toelating van Israël, twaalf tegen en negen onthielden zich van stemming. Tijdens zijn verblijf in Berlijn, bracht de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, ook een bezoek aan de leden van het eerste bataljon van het „Queen's Royal Regiment". Hij dankte de soldaten voor alle diensten die zij hun vaderland had den bewezen. De soldaten nodigden de minister daarna uit, er „eentje" met hen in de mess te nemen. De officiële bekendmaking door de voorzitter van de algemene ver gadering, Herbert Evatt, dat Is raël thans lid van de V.N. was geworden, werd met een oorver dovend applaus ontvangen. Toen het applaus was geëindigd zei dr. Evatt, dat hij. in overeenstemming rnet de gewoonte, de afgevaardig de van Israël uitnodigde het woord te nemen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, werd daarop officieel naar het podium begeleid. Tegen toelating van Israël stem den: Afghanistan,' Birma, Egypte, Ethiopië, India, Perzië, Irak, Liba non, Pakistan, Saoedi-Arabië, Sy rië en Jemen. Engeland, België, Brazilië, De nemarken, San Salvador, Grieken land, Siam, Zweden en Turkije onthielden zich van stemming. Mr. E. M. J. A. Sassen tot Kamerlid benoemd In de vacature van lid der Twee de Kamer, ontstaan door het over lijden van de heer A. H. J. L. Fièvez heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer mr. E. M. J. A. Sas sen te Vught. BLOKKADECIJFERS EN -FEITEN Via de Anglo-Amerikaan- se luchtbrug werd tijdens 195.530 vluchten 1.583.686 ton voorraden naar Berlijn gebracht. Generaal Clay noemde het bewijs van de Duitse bereid heid om te vechten voor de vrijheid, de grootste winst in de blokkade van Berlijn. Hij achtte het van grote politieke betekenis, dat de houding van het Westen de vastberadenheid der vrije naties heeft aangetoond, om niet voor pressie te zwich ten. Acheson, de Amerikaane minister van Buitenlandse Zaken, noemde de opheffing van de blokkade iets meer dan de eerste stap naar de oplossing van de geschillen tussen Oost en West. Zijn collega Bevin zei: „Het schijnt mij toe, dat er een gestadige ontwikkeling valt waar te nemen. Misschien worden wij eens weer ka meraden genoemd...."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1