VAN HOUTEN Kon. „Frie EN REGEN Dei Het Jodenverraad te Ursem ALKMAAR EN OMSTREKEN Voor de bijzondere politierechter Perikelen van de geleide economie J Het Nederlandse merk met Wereldreputatie jnm Verdachten vrijgelaten Record voor zuivel fabriek „Excelsior" Vluchtelingen Verkiezingen in Hongarije Concordaat met Joego-Slavië? WEERSVERWACHTING Be Pluim op i Ook de t\ PAG. 2 Donderdag 12 Mei 1949 573 Tot goed begrip van de eerste twee zaken die op 11 Mei door de Bijzondere rolitierechter te Alk maar, mr. H. K. A. Stoffels, wer den berecht, moeten wü beginnen met een inleidend verhaal. Een Alkmaarse schilder heeft twee man personeel, die constant werkzaam zijn in de Ncd. Ma chinefabriek te Alkmaar. De in genieurs, die in de fabriek de leiding hebben, kunnen de schil ders, die er werken, geen vakkun dige leiding geven. Om van een kundige leiding verzekerd'te zijn, heeft de Directeur van de fa briek nu een schilderspatroon in geschakeld. De schilders blijven dus schilders, maar zij voelen zich ook min of meer arbeiders in de metaalnijverheid. Zij hebben zich dan ook in de vakbond der me taalbewerkers georganiseerd. De werkuren van deze mensen worden van te voren voor elk kar wei getaxeerd, gelijk dat in de machinefabriek te doen gebruikelijk is. Vallen deze schilders-in-het- metaalbedrijf nu onder de loonrege ling van de schilders of onder die van de metaalarbeiders? Dit is een kwestie, die op deze strafzitting nogal eens ter sprake kwam. Maar het feit, waarvoor de Alkmaarse schilderspatroon H. V. terecht moest staan, was niet een loonkwestie, maar een prijzendelict, zoals de Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, in zijn requisi toir opmerkte. Het is dus niet no dig in details te treden over al of niet te hoge lonen, die aan de schil ders worden uitgekeerd, maar het gaat er hier om. dat V. aan de di recteur van de fabriek een uurloon van f 1.S0 ir, rekening breng', ter wijl dat f 1.49 mag bedragen' vol gens de spelregels der geleide eco nomie. Verdachte, die zijn werkwijze omstandig uiteenzette, wekte aan vankelijk de indruk een zeer hoge winst te toucheren door het in re kening brengen van de getaxeerde, en het uitbetalen van de feitelijke werkuren. De Officier nam deze hoge winst bij zijn requisitoir in aanmerking, doch tijdens een dis cussie, die zich daarna ontspon, bleek er van hoge winst voor ver dachte geen sprake te zijn. De ma nier echter waarop V. zijn handel wijs uiteenzette, mag men nu niet bepaaid duidelijk noemen. Bij deze discussie begon het wat te spannen tussen de politierechter en verdachte's verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer, die_ daarna het woord kreeg, omdat 8e Officier in middels een eis van f 1500.of drie maanden had gesteld. De verdediger bracht het delict terug tot het vragen van 1 cent per uur te veel en weet dat aan een begrijpelijke vergissing. Hij bestreed de Qpvatting van het Col lege van Rijksbemiddelaars. Dit is toch geen wetmakend lichaam, ai- dus pleiter, en met Homerische zinswendingen voerde hij zijn plei dooi verder. Tenslotte bleken de opvattingen van pleiter en politie rechter elkaar dicht genaderd te zijn. De verdediger drong aan op een lagere geldboete. Na repliek van de Officier, die meende dat hier de regeling voor schilderspatroons niet gelden en bij zijn eis persisteerde, en dupliek van mr. Berkhouwer, veroordeelde de politierechter V. tot f 250. boete of 1 maand. Hierna stond de directeur der Machinefabriek, de heer J. F. Ie B. uit Alkmaar, terecht omdat hij aan V. die f 1:50. dus een te hoog loon, heeft uitbetaald. Aan de ene kant, zegt verdachte, staat de Wet en aan de andere kant de practijk en hij wijst op de moeilijkheden in zijn bedrijf. De O. van J. eist vrijspraak, om dat hij in dit geval opzet niet be wezen acht.'De verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer, sluit zich aan bij de eis en het vonnis dat geveld wordt, is inderdaad vrijspraak. In de volgende zaak staat dezelf de verdachte terecht, nu omdat hij aan zi)n arbeiders 3.8 cent te veel betaald heeft. De arbeiders, aldus verdachte, werken zo hard dat ze boven hun maximum uitkomen. Hij kan toch moeilijk zeggen: ..Schei maar uit; jullie werken te hard. Verdachte is bezig te trachten Alkmaar in een hogere gemeente klasse te doen indelen. Als het een maal zo ver is, mogen hogere lonen EIND-UITSLAG KEGELCONCOURS Talrijke Alkmaarse successen Het Nationaal Kegelconcours te Haarlem gehouden van 24 April tot en met 3 Mei, heeft verschillende Alkmaarse clubs successen gebracht en ook individueel wisten enkele kegelaars op mooie prijzen beslag te leggen. Nu°de officiële uitslag van dit concours, waarvan door kegalaars uit het gehele land werd deelgeno men, bekend is, lijkt het ons wel interessant de prijswinnaars bekend te maken. In de korpswedstrijd voor vijftal len wist Op 't kantje af beslag te leggen op de eerste prijs met 349 houten. Koekoek werd derde met 344. De Burg kwam op de Ijle plaats met 311. De korpswedstrijd voor drietallen leverde een mooi succes op voor Koekoek, dat met 203 eerste werd. Met slechts 1 hout verschil werd O.Z.E.K. tweede. 4. Houthalers 199; 5. Z.E.K.Z. 198- 9. De Burg 190 en 12. T.O.P. 183. Hoogste korpgooiers werden J. Eickholt en J. de Bakker beide met 83 houten. Zij zullen nu om de ke gel moeten loten. Of zullen zij dat nog in een onderlinge wedstrijd uitvechten? Bij de dames bezette het dames vijftal van Ophouden Wint de 3de plaats met 298 en W.I.K. werd vier de met 296. Een mooi succes behaalde het drietal van W.I.K., dat met 186 hout de eerste prijs bemachtigde. Indi vidueel werden de volgende prijzen behaaald: Personele baan: Enkele kaart 5. A. Köllmann; Serie kaart 2. W. v. d. Bosch; 6. G. J. Genefaas. Vaste baan; 1. A. Köhlmann; 7. C. H. de Lange. Vrije baan (Hamb. telling): 5. C. M. de Lange; 6. A. Köllmann, 15. E. Brink. Vrije baan (gewone telling): 1. A. Köllmann; 8. C. H. de Lange en 13. G. J. Genefaas. worden toegekend. Maar het is nu eenmaal nog niet zover. Een gefuige, de chef-calculator V., doet de finesses van de kwestie uit de doeken, maar de Officier eist toch f 750.of 3 maanden. Mr. dr. C. Berkhouwer vraagt zich in zijn pleidooi af of verd. de feitelijke leiding heeft gehad bij 't toekennen der lonen. „Neen", in terrumpeert dan de Politierechter, ,.maar hij heeft opdracht gegeven". Pleiter doet een beroep op over macht en vraagt vrijspraak. De Politierechter verwerpt het beroep op overmacht en meent dat het niet zijn taak is in discussie te treden over de moeilijkheden in verdach te's bedrijf. De voorschriften, aldus mr. Stoffels, n/oeten hier gehand haafd blijven. Het vonnis luidt f 750.of 1 maand. Lingerie, kerstbomen cigarettcn. B. E„ manufacturier te G. A, Alkmaar, heeft enige textielgoede- ren afgeleverd tegen inname van 1 punt per stuk, hoewel er volgens de voorschriften meer punten voor moeten worden ingeleverd. Ver dachte, die op een onsympathieke manier is aangebracht voor dit feit, zegt dat het hier gaat om enkele, practisch onverkoopbare restanten, die zelfs bij de verkoop zonder pun ten niet eens waren afgenomen. De Officier, die in verdachte's handelwijze een poging tot concur rentie ziet, eist f 40.— of 20 dagen.. De uitspraak is conform. J. K. te Bergen heeft het nuttig geoordeeld met zijn zöontje voor de Politierechter te verschijnen. Maar deze, onvermurwbaar, verzoekt de vader, het kind op de gang te laten. Dat wordt geprobeerd, maar de jon gen huilt het gehele gebouw bij elkaar tot mr. Berkhouwer zich ook over dit geval ontfermt. En met succes: het kina is in een oogwenk stil. J. K. dan, moet terechtstaan, om dat hij kerstbomen te koop heeft aangeboden, zonder dat ze waren geprijsd. Verdachte beweert dat de prijs er door de drukte was afgewaaid. Dat lijkt ons, eerlijs gezegd, nogal zon derling. maar ach een halsmisdrijf is dit delict nu niet direct. De Officier eist f 25.boete en vraagt zich af waarom .verdachte tegen het vonnis van de tuchtrech ter, die f 15.had opgelegd, in ap pél is gegaan. De uitspraak is weer f 15.en verdachte doet nu toch maar afstand van het recht van cassatie. J. B. uit Langedijk, een zaadhan delaar, neen, niet een zwarthande laar maar een zaadhandelaar, is te Alkmaar in het bezit van 50 pakjes cigaretten aangetroffen. Hij had ze zonder bon, voor f 1,35 per pakje niet te duur gekocht van G. S. Ze waren een beetje voor een brui loft bestemd en ook een beetje om te ruilen voor een nieuw pak, zegt verdachte. Maar in zijn zakboekje is een aantekening gevonden: „Gijs, 60 pakjes cigaretten." Verdachte heeft er natuurlijk geen idee van wat dat betekent. Maar hij komt wel nogal eens „indirect" in Amsterdam, voor f ONZE AGENDA 'T GULDEN VLIES: Mystie ke Revue, Lestikoff. BIOSCOPEN: Harmonie: Op dat recht geschiede, 14 j.; Cinema Americain, The Bishop's Wife, 18 jaar; Vic toria: Een affaire in Afrika, 18 jaar, (voorbehouden); A.B.T.: Captain America II, 18 jaar. APOTHEKEN: Apotheek „Wanna", Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, Tel. 3931. BEDEVAART DER NED. KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING Gisteren werd de jaarlijkse bede vaart van de Nederlandse Katholie ke Vrouwenbeweging naar Onze Lie ve Vrouw ter Nood te Heiloo ge houden. Het weer werkte niet mee en, hoewel de bedevaart geslaagd mag heten, bleef het aantal deel neemsters beneden de verwachting. Het volgend jaar zal de bedevaart, zo mogelijk, wat later in het seizoen gehouden worden. Misschien Is de opkomst dan beter. Des morgens was er een plechtige H. Mis in de bedevaartskapel, waar onder de Z.E. Pater C. M. Godefroy, Montfortaan, een predikatie hield naar aanleiding van de tekst: „Zoon ziedaar uw Moeder". De gewijde spreker stelde ons Maria als de ide ale moeder voor ogen. Zij is het ideaal der moeders ofschoon zij de moeder was van slechts één Zoon. Haar zorgen en haar verdriet om het verschrikkelijke lijden van haar Goddelijke Zoon waren groter dan de zorgen van ons, moeders, om onze kinderen. Om 1 uur werd door de pelgrims, in vier groepen, de Kruisweg gebe den, waarna men samenkwam bij de Kruisberg. Onder de druilende regen hield pater Godefroy daar een predikatie, waarin hij aantoonde hoe vanzelfsprekend het is, dat de vrouw ónder het Kruis staat en dat de man naast het Kruis loopt. Om half vier was het plechtig Lof. De processie werd, vanwege de re gen, in de Kapel gehouden. Daarna was er een korte aanbidding, niet bij het rustaltaar, doch ook in dè Kapel, die bijzonder mooi werd ge leid door de Hoogeerwaarde Heer L. Schamper, Deken van Purmerend. Behalve de Deken merkten wij op, de Geestelijk Adviseur van de afd. Hoorn, die de volkszang leidde. Rector Holthuizen, die verhinderd was aanwezig te zijn, werd vervan gen door rector v. d. Hoek. Het was een mooie dag, niettegen staande de regen. zijn handel, nou ja, in zaad dan natuurlijk. De Officier, wie het hier toch wel wat zwart voor ogen wordt, eist f 100.of 30 dagen, verbeurdver klaring van de inbeslaggenomen ci garetten en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met 'n proeftijd van 3 jaar. Het vonnis is conform. P. J. B. te De Rijp, die niet ver schenen is, wordt beschuldigd van verkoop vah losse cigaretten aan jeugdige personen, die er geen bon nen voor inleverden. De Officier eist f 100— of 30 dagen en ver dachte wordt bij verstek veroor deeld tot f 60— of 20 dagen. VANAVOND MUZIEK ALKMAAR. Hedenavond om 8 uur zal er in Huize „Westerlicht" een muziekavond worden gegeven, ten bate van de vereniging „Pro Juventute" in het arrondissement Alkmaar. Aan deze uitvoering zal medewer king worden verleend door koor- en orkest van de Mij. ter Bevordering van de Toonkunst, door Maartje Kliffen, sopraan en door Leni Heere Henning, alt. De propagandiste van het hoofd bestuur zal een inleiding houden over de doelstelling van de vereni ging, te wier bate de uitvoering ge geven wordt. EXCURSIE SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. Dinsdagavond 17 Mei a.s, om 7 uur wordt door Schola Publica een excursie gehouden naar de grote Laurenskerk in Alkmaar. De gemeente-archivaris Th. Wortel zal de leiding hiervan op zich ne men, de kerk wordt binnen en bui ten onder zijn kundige leiding bezichtigd en zo mogelijk zal ook het orgel bespeeld worden. Het geheel zal ongeveer anderhalf uur in beslag nemen. Aan degenen die zich indertijd hiervoor hebben aangemeld, wordt geen afzonderlijke convocatie ge zonden. Mochten er nog meer liefhebbers zijn die zich echter niet hebben aan gemeld, dan kunnen deze zich om 7 uur bij de anderen aansluiten. Bijeenkomst bij de ingang der kerk. Uit het politie-rapport ALKMAAR. Ongeveer twee maanden geleden kocht een dame in een der Alkmaarse modemaga zijnen een gummimantel en een paar zijden kousen. Nadat hiervan een pakje was gemaakt, ging zij in een andere winkel inkopen doen. Zij liet daar echter het pak je liggen. Dezer dagen is dit pakje aan het^ politie-bureau bezorgd, waar de eigenares het kan komen afhalen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Cor nells, z. v. M. de Rooy en N. Blok ker. Gehuwd: Johanna, H. Witte en Frederika M. J. Haver; Abraham Admiraal en Elvira M. Indri; Adriaan Vogelpoel en Martje de Graaf; Gerardus J. Pannekeet en Jannetje Blokker; Johannes J. Leeuwenkamp en Johanna H. Kaag. H.L.O. Op 23 Mei 1949 te 19.00 uur zullen de oefeningen ter voorbereiding van het examen ter verkrijging van het H.L.O.-diploma weer een aanvang nemen. Evenals vorige jaren zullen de trainingen iedere Maandag van 19,0021.00 uur plaats vinden op 't bekende athletiekveld van het Ge meentelijk Sportpark te Alkmaar en onder leiding staan van de heer Th. Baasbank, leraar lichamelijke op voeding M.O. De examens zijn voor dit seizoen vastgesteld op: 9 Juli 1949 Wandel- proef voor de jeugdgroepen; 3 September 1949 Athletiek en wiel- rijden; 10 September 1949 Wandel- proef en 13 September 1949 Zwem- proef, waarna diplomauitreiking. SPECIALE AANBIEDING! Heren regenjassen, Eg. linnen op latex, vanaf 195® Zeer sportief trenchcoat, model met leren knopen 29.25 26- 24 Sportpantalons, (heupmod.) in grote verscheidenheid, mod. kleuren, o.a., grijs, beige en bruin l3 Zuiver wollen kamgaren pantalons, blauw en bruin gestreept en grijs, o.a., ook in buik en lengte maten 28M alkmaar (Ingez. med.) (Van onze eigen versiaggever) In 'n acht uur lange zitting be handelde gister het Bijz. Gerechts hof te Arnhem, onder presidium van Mr. Baron de Vos van, Steen- wijk de zaak contra de Eindhove- naren Mosterd en Weyers, door de Raad van Cassatie naar dit Hof verwezen. In Juni 1947 werden beide verdachten, die de voor naamste rol speelden in de beken de Jodenverraadzaak uit Ursem, na 'n eis van 15 jaar, door het B.G. te Amsterdam tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof van Cassatie vernietigde dit vonnis en verwees de zaak voor heronderzoek op bepaalde punten naar het B.G. te Arnhem. Tegen beide verdachten werd ditmaal 6 jaar gev. met aftrek geëist; hoewel de uitspraak be paald werd op 25 Mei a.s. werden beide verdachten op verzoek van hun verdedigers alreeds in vrij heid gesteld. Het was 22 Februari 1944, dat ten huize van de toenmalige burge meester van Ursem huiszoeking werd gedaan door twee Eindhovense politiemannen Mosterd en Kooman. Het joodse echtpaar Coster, het joodse meisje S. Philips en de stu dent J. Bakhuis, die hier waren ondergedoken, werden gearresteerd en mee naar'Eindhoven genomen. De student kwam na 2 maanden weer vrij; het meisje Philips na ruim een jaar, terwijl van het echt paar Coster nooit meer iets werd vernomen, aangenomen wordt, dat het in Auswifz is omgekomen. Behalve de vier onderduikers na men de S.D.-trawanten ook een collectie juwelen, 'n hoeveelheid geld, kleren, levensmiddelen enz. in beslag. Om die juwelen schijnt het nl. te doen geweest te zijn. Er is wel wat van terecht gekomen, doch het grootste gedeelte is en bujft zoek. Het is de Eindhovenaar Fr. W. 'n zwager van de oud-burgemees ter, die ervan, verdacut werd dit verraad op zijn geweten te hebben. Hij verkeerde in de maanden, aan de arrestatie voorafgaande, meer malen in de kring van de familie v. d. Heuvel en werd door deze zo wel als door de onderduikers vol komen vertrouwd. Hij wist ook dat de Joden in de kelder 'n hoeveel heid juwelen verborgen hadden, waarvan de waarde op 4 a 5 ton werd geschat. De Joden hadden er zich tegenover W. over uitgelaten, dat zij er wel 'n groot bedrag voor over hadden, als zij naar Zwitser land konden uitwijken. W. deed het voor het B.G. te Amsterdam, zowel als gister voor het B.G. te Arnhem voorkomen, als of hij geprobeerd had de Joden te helpen ontvluchten. Hij kwam in Eindhoven in contact met de Ne derlandse politieman G. Mosterd, die in nauwe relatie met de S.D. stond. Verd. W. deed het echter voorkomen, alsof hij niet wist, dat M. bij de S.D. was, doch zijn ver dere gedragingen in deze affaire maakten dit verhaal niet erg ge loofwaardig. Zo accepteerde hij na de arrestatie van de Duitse Krimi- nalsekretair Weber f 100.z.g. voor onkosten; hij ontkende deze verklaring van Weber, volgens wie hij nog herhaaldelijk om meer geld zou hebben aangedrongen. Als hij Mosterd voor een illegale werker had aangezien, zoals hij wilde doen geloven, dan zou hij niet via deze bij Weber op meer onkostenvergoe ding hebben aangedrongen en ook de f 100.niet hebben aangenomen. Op weg naar Ursem heeft hij in de trein de politiemannen nog 'n si tuatie-schets getekend van het huis en de schuilplaats van de Joden. Verdachte hield echter zijn goede bedoelingen vol en deed het voor komen, alsof de Duitser Weber en de twee S.D.-agenteri Mosterd en Kooman in hun verklaringen tegen hem samenspanden, omdat zij er belang bij hadden; zij zouden nl. wel iets meer van de verdwenen juwelen weten. Zijn verdediger, mr. P. Scheefhals uit Den Bosch betoogde, dat van Mosterd bekend was, dat deze ook wel goed werk deed, waardoor het voor verd. overbodig was vooraf informaties over M. in te winnen. Men behoeft nog niet direct te con cluderen, dat W. de verrader is; hij kan ook door Mosterd misleid en misbruikt zijn. PI. concludeerde, dat er niets was bewezen en vroeg derhalve vrijspraak. De politieman Mosterd deed het voorkomen, alsof hij maar 'n on dergeschikte rol had gespeeld in deze affaire; niet hij, maar Kooman zou de opdracht van Weber en de leiding bij de arrestatie gehad heb ben. Zijn beweringen werden ech ter tegengesproken door Weber en Weyers. Trouwens, gedurende heel de zitting waren de tegenstrijdige verklaringen van 8e verdachten onderling zowel als van verdach ten en getuigen, niet van de lucht. Mosterd deed het voorkomen, als of hij tot arrestatie was overgegaan om te voorkomen dat de S.D. uit Amsterdam .de Joden en dan ook de burgemeester zou arresteren. Ook het verweer van Mosterd, dat hij nog 'n waarschuwingsbriefjé had laten schrijven, liep op niets uit. Er was door burg. v. d. Heuvel wel 'n briefje ontvangen, doch dit kon niet van Mosterd afkomstig zijn. Bovendien had deze volop eerder gelegenheid gehad om even tueel eerder en op andere wijze te waarschuwen, als hij dat gewild h^d. Dat het op de eerste plaats om de juwelen ging bleek wel hieruit, dat men in Eindhoven bij de S.D, al wekenlang wist, dat er in Ursem Joden waren ondergedoken; men ging echter nog niet direct tot ar restatie over, omdat Weyers eerst nog moest rapporteren, waar de juwelen verborgen waren. Op de vraag, wat hij van die ju welen gezien had, zei de Duitser Weber, dat hij er zich over ver wonderd had, dat er zo weinig van over was. Mosterd durfde zelfs beweren, dat hij niets van de juwelen afwist. De arrestatie zou van Kooman zijn uitgegaan. Twee maanden na de bevrijding droeg hij echter nog wat geld en juwelen bij zijn superieu ren af. De Proc.-fiscaal achtte ook t.a.v. Mosterd het ten laste gelegde be wezen; hij was ervan overtuigd, dat het deze verd. om de buit te doen was; het gevaar dat de Joden lie pen, werd en bagatelle genomen. Behalve 6 jaar Rijkswerkinrichting eiste de proc.-fiscaal ontzetting uit het recht een functie in overheids dienst te bekleden. Tegen het verzoek van de ver dediger om vrijlating maakte de proc.-fiscaal ernstig bezwaar. Na raadkamer willigde het Hof echter dit verzoek t.a.v. beide ver dachten in. De uitspraak werd be paald op 25 Mei a.s. (Adv.) Aanwinsten R.K. Leesbibliotheek 859Ü A. Sijkers, Het zevende kruis. 8591 Anke Servaes, Internaat. 8592 V. Girolf, Viersprong der grote wegen. 8593 F. Thiess. Caruso. 8594 L, Tolstoy, De Kozakken. 8595 C. Bruyn, Ochtendschemering. 8596 G. Gorris, Mayoba, de goede Kacike. 8597 R. Kipling, Jungleboek. 8598 J. F. Rönne, Het geluksland. 8599 F. Timmermaps, Adr. Brouwer 8600 d'. Vieser, Het Koorknaapje. 8601 Wilfr. Ward, Om hoge waarden 8602 H. Nesna, Wonderlijke avon turen van heer Rompula. STEDELIJKE MUZIEKTUIN ALKMAAR. Aan de agenda van de op 12 Mei a.s. te houden raadsvergadering wordt toegevoegd een voorstel inzake verbetering van de stedelijke muziektuin en tot ver huring daarvan aan de heer E. Jager. HEERHUGOWAARD-N. De Coöp. Zuivelfabriek „Excelsior" be reikte gisteren de record-omzet van 40.000 liter melk. Zulk een grote aflevering was op één dag nog niet behaald. "En dat terwijl er vier jaar geleden sprake van was, de fabriek te verkopen, wegens onrendabele exploitatie. Het is te begrijpen, dat er bij directie, personeel en aange slotenen grote vreugde bestond. Om 12 uur ging de vlag uit aan het fabrieksgebouw. Skelet in de duinen bij Bergen Bij werkzaamheden in de duinen bij Bergen (N.H.), uitgevoerd voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf, werden in het z.g. Russengat de restanten gevonden van een mense lijk skeïet Men heeft hier te doen met de restanten van een ter plaatse begraven Russische soldaat, die daar tijdens de veldslag tussen de Rus sen en Engelsen in 1799 gesneuveld moet zijn. KAART VAN NOORD-HOLL. NOORDERKWARTIER IN 1288 Als bijlage van een boek over de geografische gesteldheid van het gebied, dat door het Provin ciaal Electriciteilsbedrijf van Noordholland te Bloemendaal be streken wordt, verscheen inder tijd een kaart van Noordhollands Noorderkwartier in 1288. Mr. G. de Vries Azn., die deze kaart in 1864 ontwierp, is bij zijn recon structie van Nóordhollands toe stand in 1288 uitgegaan van de kaart van Joost Jansz., beeldsnij der. Bij het P.E.N. is thans verkrijg baar een neodruk van deze kaart, groot ongeveer 80 x 60 cm,, tegen de prijs van f 1.per exemplaar. De kaart is ook in kleurendruk verkrijgbaar tegen de prijs van f 3.50 per exemplaar (voor scho len; ƒ2, Het is noodgedwongen dat wij onze actie voor het verzen den van voedselpakketten naar Hongarije en Oostenrijk heb ben moeten stopzetten. On menselijke maatrègelen daar doen duizenden gebrek lijden. Staan wij helemaal machte loos? Neen. Wij kunnen door gaan met onze hulpverlening. En wij willen dat ook, indien u ons blijft steunen in dit werk van naastenliefde. Want tal loos zijn degenen die uit Hon garije zijn gevlucht en nog steeds vluchten. Van alles zijn zij beroofd. Stel u eens voor, dat u zelf in een vreemd land was, zonder enig bezit, aange wezen op de hulp van anderen. Laten wij deze vluchtelingen helpen. Onze bureaux (u ziet de adressen, boven aan de kop van dit blad.) stellen zich daar gaarne voor beschikbaar. Wij rekenen op u! MARCOS. LATE BUSVERBINDING EGMOND AAN ZEE. Bij de aanvang van de nieuwe dienstrege ling op 15 Mei van de NACO-bus- sen krijgt Egmond aan Zee en tege lijk ook Egmond aan de Hoef, er 'n latere busverbinding bij. Na aan komst van de trein die te ongeveer 11 uur 's avonds te Alkmaar uit Amsterdam aankomt, is het nog mogelijk Egmond te bereiken. 'Deze bus loopt ook weer terug naar Alk maar, zodat men 'nog om 23.40 uur uit Egmond aan Zee weg kan ko men. Behoudens een wijziging van en kele minuten in de vroege diensten, komt er 15 Mei weinig verandering. Voor Egmond aan Zee komt de grote uitbreiding, bij de aanvang van het badseizoen, 15 Juni. Wij vernemen nog dat de uitge breide dienst ook zal lopen op 4, 5 en 6 Juni en op Zondag 12 Juni. MAJOOR OVERTRAD DEVI EZ EN BESLUIT De krijgsraad te velde te Rot terdam heeft de reverve-majoor J. Ph. N„ in 1946 gedetacheerd bij de Nederlandse militaire missie te Berlijn, veroordeeld tot drie geld boeten, resp. van f 2000 en twee maal f 4000, subs, een week en tweemaal een maand hechtenis, wegens overtreding van het de- viezenbesluit. Majoor N. was ten laste gelegd in 1946 te Berlijn zonder vergun ning van de Nederlandse Bank drie auto's te hebben gekocht of verkregen en voorts een invoer vergunning van de Centrale Dienst van in- en uitvoer en na- tionaliteitsbewijzen voor deze auto's op onrechtmatige wijze te hebben verkregen. Een auto had hij tegen een oud "pak en schoenen van een Bulgaar verkregen, ter wijl twee Ilanomags waren ge kocht voor 40.000 mark. Dit be drag was de opbrengst van de verkoop van militaire rantsoenen, voornamelijk drank. Twee auto's had majoor N. aan zijn fabriek verstrekt. NIEUW HANDELSACCOORD MET TSJECHO-SLOWAKIJE Op 10 Mei 1949 is te 's-Graven- hage een nieuw handelsaccoord tussen Nederland en Tsjecho Slo wakije tot stand gekomen lopen de tot 1 Mei 1950. Het handels volume met inbegrip van goede ren en diensten bedraagt aan bei de zijden rond 100 millioen gulden KARDINAAL MINDSZENTY WEDEROM IN OPSPRAAK BOEDAPEST, II Mei (AP). Een woordvoerder voor het Hongaarse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de verkiezin gen van a.s. Zondag geheim zullen zijn en dat iedere kiezer aan zijn stemplicht moet voldoen. Hij zei te vens, dat het Ministerie van Binnen landse Zaken een verklaring zal uitgeven, waarin de methode van stemmen bekend wordt. Buitenlandse verslaggevers zullen een speciaal verlofpapier ontvangen, waarmee zij alle stembureaux kun nen bezoeken. De uitslagen van de verkiezingen zullen 18 Mei bekend gemaakt worden. Op vragen naar zekere brieven die Kardinaal Mindszenty uit de gevan genis aan de premier Dobi gezon den zou hebben, antwoordde de woordvoerder, dat hierop niet ver der kon ingegaan worden. (Dobi heeft in zijn laatste rede van Zon dag verklaard, dat Kardinaal Mind szenty in verschillende brieven zijn fouten toegegeven had). De Boedapester kranten schreven vandaag, dat de kiezers beslist aan hun stemplicht moesten voldoen en zeiden, dat zij, die hun plicht ver waarlozen, vijanden van zichzelf, hun gezin en hun volk zijn en zich verzetten tegen de machtige vere nigde volksmassa's. Besluiten van de Franse ministerraad De Franse ministerraad heeft de wetsontwerpen ter ratificatie van het Atlantisch Pact, de Frans- Italiaanse douane-unie en het sta tuut voor Europa goedgekeurd en president Auriol verzocht deze te ondertekenen. ENGELAND ZWAAIT NAAR RECHTS Door het verkiezingshoofdkwar tier van de conservatieve partü wordt gemeld, da' de conservatie ven bij de gemeenteraadsverkiezin gen tot dusverre 92 zetels hebben gewonnen; 45 hiervan werden op de socialisten veroverd. Zes conserva tieve zetels gingen verloren. De socialistische partij won 32 zetels, tegen een verlies van 84. De liberale partij won vier zetels en verloor er negen. De communisten wonnen niets en verloren twee ze tels. BESPREKINGEN OVER OOSTENRIJK BLEVEN VRUCHTELOOS Volgens Reuter's diplomatieke medewerker zijn alle fundamen tele problemen, welke verband houden met het opstellen van een vredesverdrag met Oostenrijk, na drie maanden van beraadslagin gen te Londen tussen de vertegen woordigers der vier grote mo gendheden, onopgelost gebleven; Dinsdagavond werd besloten, de besprekingen op te schorten. Volgens diplomatieke waarne mers was de afgelopen zitting der plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" de meest vruchtbare, die tot nu toe is gehouden; er vonden 50 bijeenkomsten plaats, welke geen enkel tastbaar resultaat heb ben opgeleverd. De Daily Herald meldt, dat een afgezant van het Vaticaan naar Joego-Slavië is vertrokken om te onderhandelen over een concordaat tussen Maarschalk Tito en de Rooms-Katholieke Kerk. Volgens het blad zou Mgr. Stepinac, de Aartsbisschop van Agram, die in October 1946 gevangen gezet werd wegens „misdaden tegen de staat", misschien spoedig in vrijheid ge steld worden. medegedeeld door het K.N.MI te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR! Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. In de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar nachtvorst. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Noord en Oost. Mor gen overdag weer iets hogere temperatuur dan vandaag, maar langs de kust plaatselijk koele zeewind. BESPREKING INDONESISCH VRAAGSTUK OPGESCHORT FLUSHING MEADOWS, 12 Mei (Rr.). De algemene vergade ring der Verenigde Naties heeft besloten de bespreking van het In donesische vraagstuk uit te stellen tot haar volgende zitting in Sep tember a.s. De door de Australische en In diase delegaties gezamenlijk inge diende resolutie, strekkende tot een verdaging van het debat, met het oog op de voorlopige, te Ba tavia door Nederland en de Indonesische Republiek bereikte overeenkomst, is met 43 tegen zes stemmen, bij drie onthoudingen, aangenomen. DUITSE VISSERSSCHEPEN AAN NEDERLAND UITGELEVERD Te Bremerhaven zijn Dinsdag op nieuw drie Duitse visschersschepen als restitutie aan Nederland uitgele verd. Het zijn de schepen „Vorwaerts, „Thetis" en „Volk en Hubert", die tijdens de oorlog op Nederlandse werven werden gebouwd. Het ver bond van Düitse zeevisserij heeft de hoop uitgesproken dat de schepen door Nederland aan Duitse reders zullen worden verhuurd.Evenals dithet geval was met vissersschepen, die enige tijd geleden aan Neder land werden terug gegeven, wordt van Duitse zijde het Nederlands recht op de schepen betwist. Door frein gegrepen Op de onbewaakte overweg aan de Nieuweweg te Hillegom is Woensdagmorgen om half zeven de 40-jarige K. T. door de van Haarlem komende trein gegrepen en op slag gedood. De trein had 20 minuten vertraging. Ronde van Nederland (Vervolg van pag. 3). Toen was het met Bourlon ge daan. Op commando van monsieur Guerlakhe liet hij zich terugvallen in het peloton en de rust was weer hersteld. Opgesloten. En het bleef akelig kalm totdat de eerste heuvel, de Wintraker- berg in het vizier kwam. Het klim men was een kolfje naar de hand van Schulte en dus sloeg hij aan 't demarreren toen de karavaan zich met moeite wrong door de bochtige, smalle straten van Wintraken. Maar ook Meersman, de Belgische favoriet en nog zovele anderen in de troep zijn in het klauteren geen beginne lingen meer en toen de troep Sit- tard bereikte, waar de vlaggen uit hingen alsof het Koninginnedag was, zat Schulte nog immer opge sloten in het peloton. Op de Vraesraderberg weer het zelfde spelletje maar weer werd Schulte geen schijn van kans gege ven. De strijd ontbrandde echter in alle felheid toen de schrik van de nationale wielerwereld, de Cauberg, opdoemde. Slachtoffers. Moeizaam en traag worstelde de karavaan zich naar de .top en na tuurlijk moesten bij deze onmense lijke klim de eerste slachtoffers wel vallen. %Jan Liebrechts stapte als eerste van de fiets toen hij de Cauberg nog geen meter was opgereden. Even later kwam de jonge van de Kamp hem gezelschap houden en al de boze woorden die pappa v. d. Kamp vanuit een volgwagen naar zijn hoofd slingerde, kon deze nauwelijks 18-jarige niet meer in 't zadel bren gen. Aan de top van de Cauberg bleek dat er toch een klein groep je van 7 man in was geslaagd zich los te scheuren van het peloton en onder aanvoering van Gerrit Voor- ting, Savelberg en ArieVoorting, stoof dit gezelschap in angstwekken de vaart de helling af naar het volgende obstakel de Keernberg, misschien nog hinderlijker en stijf- koppiger dan de Cauberg. In dit grillige en feeërieke heuvelland werd de grootste wielerveldslag ge leverd welke tot dusverre in deze ronde is geleverd. Na de Cauberg immers lagen Schul te, Janssen, van Est en natuurlijk Meersman met zijn collega Keteleer op ruim 1 minuut achter de kop groep. Na ettelijke dolle en duize lingwekkende jachten door smalle tunnels over kronkelende grint paden, was het beeld dat Heerlen tenslotte kreeg te zien, weer ge heel anders. Toen was er een Belg van de Kerkhoven bezig een eind spurt te forceren over 6 K.M. met nog enkele klimpartijen voor de boeg. Einde in zicht. Een 300 meter achter hem keken Schulte, Janssen, van Est. Voorting, Meersman, de Belg in de rug. en achter dit groepje zwoegden Lake- man, Schellingerhoudt en andere grootheden nog over de steeds zwaar wegende laatste eindjes. Telkens angstig omkijkend of de jachthon den Schulte en Janssen hun nog niet op de wielen kwamen ploeterde van Kerkhoven over de bonkige keien van Heerlen. En misschien had hij de reis ge haald als niet zijn landgenoot Meersman zich pal voor de finish had vergaloppeerd. Want bij een levensgevaarlijke haarspeldbocht op de grens van Spaubeek remde hij een tikje te laat af en moest toen wel of hij wilde of niet naar de buitenkant van de weg. Een moment was er een gaatje en prompt drukte Schulte aan zijn wiel Sjefke Janssen zich door deze fortuinlijke opening Stof dwarrelde in dikke wolken over de zanderige weg naar het Geleense Sportpark toen de Bra bantse reus en het Limburgse klein Duimpje de baan opkwamen. Daverend waren de toejuichingen voor Sjefke Janssen die toen voor het wiel van de grote Schulte lag. Maar vlak voor de finish stoof Schulte met enkele forse pedaalsla gen langs de Limburger en won dus zijn tweede étappe. „C'était formidablement", was al les wat ploegleider, de Belg Buiten dijk wist te zeggen toen hij Gerrit Schulte als eerste de hand drukte. c debatten politiek. Minis allervriendelijk dat iedereen van het defem kunnen laten, dat zij, de m Vermeer, gem Staatssecretari kring voor de van zulke Ever En alsof het n ging de ministei zijn rede, zich i ven in het te hc verlangen van c Zo'n heimwee begrijpelijk en s ten er ons toch blijven bezielen, nenberg nam d de P.v.d.A. bij d tegen daiig in zijn jeugdzonden rig een knieval bleef hij slechts tegen de Commi Sarcastisch beto nist dat de heer wijze toch wel Kon er nu niet cretarisje op ovi De heer v. d. K ker wijze te kol stond hij op om voor de tweede wassen. Ere wit gaf een striemei Hij had nog r iemand in het V\ stal om naar Mo hij intussen gem< woord te kunne dat op een misr raad Brandenbu: Schonenberg ov< Kieft karakteris der van de droe Terwijl deze pi geblazen werder het Binnenhof Kapel te kleumi van het ögenbli nummertje ten geven. De Friest tevoren gepleit de militaire ond ger was dat ook bewijs bood hij tweetal marsen gimenten uit de successie-oorlog. De ene was ei Oranje-Friesland der droeg de titi Prins". De minisi zo op prijs te si de middagpauze Kapel had uitgi marsen eens aan spelen. Een wel beurtenis in de schiedenis, maar origineel! Over de staat: minister dat sle had voorgezeten mensen te vin rechtstreeks ond de aflossing bet bekend gemaakt voorwaardelijk c VRIJD/ HIL\ K.R.O.: 7.00 Nie concert, 7.45 3 Nieuws, .8.15 Plu pl„ 9.30 Waterst; radio groep II, II, 10.05 Muziek Zonnebloem, ll.( II, 12.00 Angelus piano, 12.30 Med tuinbouw, 12.33 12.55 Zonnewijzer Septet Johnny O korrel, 14.00 K Negen heit de k uit Operetten, blaasinstrument, bloem, 17.00 Na Karekieten, 17.4! land leest, 18.00 I orkest, 18.20 K.R.O. Amuseme Ronde van Nede 19.15 Regeringsu het land van Nieuws, 20.05 De Missa Solemnis, recital, 22.00 De Avondgebed, 23.C pi., 23.40—24.00 i HIL V.A.R.A.: 7.00 N tendgymnastiek, ontbijt. 8.00 Nie 8.50 Voor de hu Kamermuziek; V spreekster, 10.05 ding; V.A.R.A.; 1 ziek, 10.30 Voor Piano-duo, 11.10 12.00 Orgelspel; Papavers, 12.30 en tuinbouw, 12 derland, 12.38 vleugels, 13.00 T delingen, 13.20 14.00 Kookkunst, spelers, 15.00 Ou ters, 15.20—16.00 V.A.R.A.: 16.00 Tussen twaalf e pl„ 17.20 De lu 18.00 Nieuws, II teert. 18.30 Prog ten, 19.00 Denk 19.30 Regeringsu 19.30 Nederland 19.50 Tien voor 20.05 Pianovoord 20.55—21.00 Zo V.A.R.A.: 21.00 wij draaien, 21. Buitenlands we 22.40 Orkest; V.] ster, 22.4523 V.A.R.A.: 23.00 welijk en gezin,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2